......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315252
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

İDLİP, NERENİN SORUNU?Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, Hatay'daki Sağlık Çalışanlarına pozitif bir ayrımcılık tanınması gerekirken tam aksine alt bölge tayin hakları bile ellerinden alındığını söyledi.

İDLİP, NERENİN SORUNU?

Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, Hatay'daki Sağlık Çalışanlarına pozitif bir ayrımcılık tanınması gerekirken tam aksine alt bölge tayin hakları bile ellerinden alındığını söyledi.

Başkan Gönç, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi haline gelen İdlip'e ve orada bulunan güvenlik noktalarına her ay yaklaşık 45 Hekim neden sadece Hatay ilinden geçici olarak görevlendirilmekte olduğunu belirterek İdlip nerenin sorunu diye sordu.

Sağlık Bakanlığı yöneticilerini İdlip için geçici görevlerde yelpazeyi genişletmelerini ve her ilden Hekim arkadaşları rotasyon halinde planlamaya almalarını talep ediyoruz diyen Başkan Gönç, açıklamasına şöyle devam etti: “2011 yılından bu yana Suriye iç savaşı devam etmektedir. Bu süre zarfında canhıraş bir şekilde mücadele sergileyen Hatay'daki Sağlık Çalışanlarına pozitif bir ayrımcılık tanınması gerekirken tam aksine alt bölge tayin hakları bile ellerinden alındı.

Şimdi de, Ülkemizin kontrolünde olan ve Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi haline gelen İdlip'e ve orada bulunan güvenlik noktalarına her ay yaklaşık 45 Hekim neden sadece Hatay ilinden geçici olarak görevlendirilmektedirler. Bu sorun sadece Hatay'ın sorunumudur?

Sayın Sağlık Bakanlığı yöneticilerini İdlip için geçici görevlerde yelpazeyi genişletmelerini ve her ilden Hekim arkadaşları rotasyon halinde planlamaya almalarını talep ediyoruz.” Dedi.


3 hafta, 1 gün önce / 02.06.2021 11:47:53   

BAŞKAN YILMAZ MÜJDEYİ VERDİ;


“YENİ MİLLET BAHÇESİ VE KÜLTÜR MERKEZİ ANTAKYA’MIZA ÇOK YAKIŞCAK.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik ile birlikte TOKİ Başkanı Ömer Bulut’u Ankara’daki makamında ziyaret ettiler

.  

            Antakya’ya yeni Millet Bahçesi ve Kültür Merkezi yapılması konusunu görüşmek üzere gerçekleşen ziyaretin sonunda müjdeli haber verildi. Başkan Yılmaz yaptığı açıklamada; “ Kapasitesi ve mimarisi ile kadim şehrimize yakışır Millet Bahçemiz ve Kültür Merkezimizin yapımına başlanacak. Bu önemli hizmeti elbette değerli vekillerimizin gayretleri ile şehrimize kazandırıyoruz. Şehrimize hizmet getirmek için desteklerini esirgemeyen başta  Kıymetli vekillerimize ve TOKİ Başkanımız Ömer Bulut'a teşekkürlerimi sunuyorum. Millet Bahçesi ve yeni Kültür Merkezi Antakya'mıza çok yakışacak.” dedi. 

            AK Parti Hatay Milletvekilleri de sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda hayırlı olsun dileklerini iletirken, ihale sürecinin 16 Haziran’da başlayacağının müjdesini verdiler.       


3 hafta, 1 gün önce / 02.06.2021 10:40:56   

BAYRAKDAR’DAN ÜYELERE VE TEŞKİLATINA TEŞEKKÜR


Memur Sen Hatay İl Temsilcisi Ve Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar; her türlü algı operasyonuna rağmen sendikasına sahip çıkan üye ve teşkilatlarına teşekkür etti.

İnsanımız bizim için değerlidir, üyemiz bizim için değerlidir diyen Başkan Bayrakdar, “15 ilçemizin 12'sinde yetkili sendika olmamızı bu anlayışımıza borçluyuz” dedi.

 

zararımıza da olsa doğru söylemeye, doğru yapmaya gayret edeceğiz diyen Başkan Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün farklılıklarımıza rağmen birlikte yaşamayı bilen bir şehir Hatay. Yine bütün farklılıklarımıza rağmen eğitim çalışanlarını bir çatı altında toplama gayreti içerisinde olan bir Eğitim Bir Sen. İnsanımız bizim için değerlidir, üyemiz bizim için değerlidir. Bu ülkeyi, bu bayrağı, bu milleti seviyorsa bütün renkler bizim için değerlidir. Sendikacılık yaparken hep bu bakış açısıyla hareket ettik. İmaj sorunumuz hiç olmadı. Çünkü biz imaj olsun diye değil yüreğimizi insanımıza açarak sendikacılık yapmaya çalıştık. 15 ilçemizin 12'sinde yetkili sendika olmamızı bu anlayışımıza borçluyuz.

Tüm teşkilatlarımızla kardeşliğimizi pekiştirmeye, ailemizi büyütmeye çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Görünürde zararımıza da olsa doğru söylemeye, doğru yapmaya gayret edeceğiz. Sendikal geçmişimizde sayımızın azlığı nasıl ki bizi doğru söylemekten caydıramadıysa ve doğru bildiğimiz yoldan döndüremediyse günümüzde sayımızın çokluğu da bizi sevindirse de asla kendimizden geçip şımarıklığa düşürmeyecektir. Aksine sorumluluğumuzu artırıp inandığımız mücadeleyi sürdürmek yolunda motivasyonumuzu pekiştirecektir.

 Bize bu sevinci yaşatan Şube yönetim kurulu üyelerimize, İlçe başkanlarımıza ve ilçe yönetim kurulu üyelerimize, Kadınlar Komisyonu Başkanı ve üyelerimize, işyeri temsilcilerimize ve her türlü algı operasyonuna rağmen sendikasına sahip çıkan olmazsa olmazımız 8224 üyemize canı gönülden teşekkür ediyorum.” Dedi.


3 hafta, 1 gün önce / 02.06.2021 09:18:13   

CHP’Lİ PARLAR’DAN MÜZİSYENLERE DESTEK GELDİ


CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, normalleşme takviminde sanatçılarla ilgili adım olmamasına ilişkin konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayı için 'kademeli normalleşme' takvimini açıkladı. Ancak açıklanan takvimde sanatçılar için herhangi bir adım atılmadı. Aylardır mesleklerini icra edemeyen birçok isim bu duruma sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla isyan ederken, siyasilerden de konuya ilişkin tepki geldi

.
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar da sanatçılarla ilgili adımın atılmamasına tepki göstererek şunları söyledi: “Bir yılı aşkın süredir insanlar evlere hapsedildi. Halk sağlığı açısından karantina uygulaması yerinde olsa da bu durum Türkiye’de tamamen suiistimal edilerek, anlamsız genelgelerle bambaşka bir boyuta ulaştı. Yasakların birçoğu halk sağlığını düşünmekten ziyade ideolojik amaçlarla alındı. Alkol satışı, içkili mekanlara çıkarılan zorluklar, eğlence sektöründe sanatını icra eden sanat emekçileri bu süreçte bilerek ve isteyerek mağdur edildi. Sayın cumhurbaşkanı dün normalleşme adımlarını açıklarken insanların evlerde sıkıldığını, psikolojisinin bozulduğundan dem vurdu. Ancak insanımızın psikolojisini bozan sadece bu salgın değil iktidarın attığı adımlar, aldığı anlamsız kararlar da oldu. Mesela koronavirüs yayılırken ailesini kaybeden birisi o cenazeye doğru düzgün katılamazken tarikat cenazelerinin hınca hınç dolması insanların psikolojisini oldukça bozdu ya da esnaf kepenk kapatmışken, insanlar bir araya gelemezken AKP kongrelerinin lebalep dolu olması esnafın ve vatandaşların psikolojisini bir hayli bozdu.”
SANAT BİR TOPLUMUN CAN DAMARIDIR
“Sanat da bir toplumun can damarıdır. Sanat ve sanatçısız bir toplum olamaz. Sosyal bir varlık olan insan müzik dinleyerek rahatlamak ister. Müziği icra edenler de toplum için hizmet veren bireylerdir aynı zamanda. İdeolojik gayelerle süreci yönetmeye çalışan bu iktidar sanatı ve sanatçıyı görmezden gelmiştir ancak bu durum kimseye fayda sağlamayacaktır. Aksine salgın boyunca intihar haberlerini aldığımız müzisyenlere belki de yenilerinin eklenmesine yol açacaktır. O yüzden bir an önce bu konuya ilişkin de bir karar çıkarılmalı ve sanatçılar özgürce sanatını icra edebilmeli, insanlar da onlara destek verebilmelidir.” Dedi.


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 12:47:10   

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

Antakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 10:09:54   

KOLLARIMIZI SIVADIK, AŞIMIZI OLUYORUZ

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, “Kollarımızı sıvadık, aşımızı oluyoruz” mesajında bulundu.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başlattığı ‘Kollarımızı sıvadık, aşımızı oluyoruz’ mesajlarının ardından il sağlık müdürlükleri de anlamlı çalışma başlattı.

Bu çalışma doğrultusunda, Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan’ın “Kollarımızı sıvıyoruz, aşımızı yaptırıyoruz, Hatay sizde kollarınızı sıvamaya hazır mısın” diyerek Hatay’a çağrıda bulundu. Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü’nün çağrısına cevap veren Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, “Hatay olarak Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca beyefendinin mesajını aldık, vaka sayılarımızın düştüğü bu günlerde hayatımızın yeniden normalleşmesi için kolları sıvadık. Ülkemizde ve ilimizde bu sıkıntılı günlerin bitmesi için aşı ve tedbirlere uyarak çalışmaya devam ediyoruz. Tarihi İpek Yolu şehrimiz Gümüşhane çağrınızı aldık, olumlu cevabımızla birlikte medeniyetler şehri Hatay’ımızdan Peygamber efendimiz (S.A.V) hadisi şerifine mazhar olan güzel İstanbul’umuza sesleniyoruz, bu mücadelede sizde kolları sıvadınız mı?” dedi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 10:09:19   

TEŞEKKÜRLER HATAY-TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE

Ergin Medya Tv Takipçi Sayısı 17.500

Sosyal medya facebook üzerinden yaptığı canlı yayınlar ve anlık haber paylaşımlarıyla ilgi gören Ergin Medya TV’nin takipçi sayısı 17.500 oldu.

Her akşam gündemi tutan canlı yayınlar, spor programları ve müzik programlarıyla geniş kitleler tarafından izlenen Ergin Medya Tv aynı zamanda youtube ve instagram hesaplarıyla da takip ediliyor.

Ergin Medya Tv yönetim kurulu başkanı Sadullah Ergin, Hatay ilinden, Türkiye’nin tüm bölgelerinden ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden canlı yayınları izleyen tüm takipçilerine, program yapan sunuculara, konuklara ve yayın ekibine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 10:07:55   

BEKİR KUTLU

Cumhuriyet mahallesine genç ve dinamik muhtar adayı

Antakya’nın en büyük ve önemli yerleşim merkezi Cumhuriyet Mahallesi’nde bu hafta sonu yapılacak olan muhtarlık seçimlerine adaylığını açıklayan Bekir Kutlu, mahalle halkından büyük ilgi ve destek görüyor.

Cumhuriyet Mahallesi’nin sembol ismi, 5 dönem muhtarlık görevini başarıyla yapan merhum Adil Kutlu’nun oğlu, genç ve dinamik muhtar adayı Bekir Kutlu, babasının hizmet bayrağını daha ileri taşımak için muhtarlığa aday olduğunu belirtti.

Eşi Arzu Kutlu ile birlikte Cumhuriyet Mahallesi’nde seçim çalışmalarını sürdüren, kapı kapı mahalle halkını ziyaret eden Bekir Kutlu, resmi kurumlar ve vatandaşlar arasında köprü vazifesi yaparak sorunların çözümü için hizmete hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’da çeşitli nedenlerle boşalan muhtarlık seçimi 6 Haziran Pazar günü yapılacak.

(Yorum Haber Merkezi)


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 10:07:13   

VERİLEN MÜJDELER UNUTULDU MU?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını riskinin arttığına işaret ederek Hatay’da orman bölge müdürlüğü kurulacağına ilişkin verilen müjdelerin akıbetini Meclis gündemine taşıdı.

 Konuyla ilgili soru önergesi veren Güzelmansur “2019 yılında çıkan 79 yangında 72 hektar ormanını kaybeden Hatay’ın, 2020 yılında biri ülkemiz tarihinin en büyük yangını olmak üzere sadece 2 yangında kül olan orman varlığı büyüklüğü 3.700 hektardır. Hatay’da yaşadığımız bu felaketlerin ardından, orman bölge müdürlüğü ihtiyacı gündeme gelmiş, bölge müdürlüğü kurulacağına dair iktidar mensupları tarafından müjdeler verilmiştir. Ancak konuyla ilgili herhangi bir gelişme kamuoyuyla paylaşılmamıştır” dedi.

Yağışların azalması ve havaların ısınmasıyla yangınların da baş göstermeye başladığına dikkat çeken Güzelmansur şunları söyledi: “Bu yıl kışını bitişi, havaların ısınmasıyla Hatay’da yangınlar da baş göstermeye başlamıştır. Sadece son iki ayda Arsuz’da çıkan yangında 4 hektarlık orman, Antakya’da çıkan yangında 1 hektarlık örtü alanı, Dörtyol’da çıkan iki ayrı yangında ise 1 hektarlık ormanlık ve 3 hektarlık örtü alanı kül olmuştur. Bu durum havalar ısındıkça yangınların artacağına işaret etmektedir. Bu nedenle verilen müjdeler yerine getirilmeli, yangınları önlemek için şimdiden tüm tedbirler alınmalıdır.”

CHP’li Güzelmansur’un, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istediği sorular şunlar:

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü kurulması konusunda şimdiye kadar hangi çalışmalar yapılmıştır?

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü ne zaman kurulmuş ve faaliyete geçmiş olacaktır?

Hatay’da 2020 yılında yaşadığımız orman yangını felaketlerinin bir daha yaşanmaması için alınan somut tedbirler nelerdir”

(Haber Merkezi)


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 10:06:26   

AKŞENER’DEN HATAY ZİYARETİ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, birtakım temaslarda bulunmak amacıyla Hatay’a geldi.

 

Akşener’i Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, milletvekilleri, siyasi parti yöneticileri ve birçok vatandaş karşıladı.

Hataylılar tarafından yoğun ilgi gösterilen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, havalimanından Kırıkhan İlçesi’ne geçti.

Hatay’ın çeşitli ilçelerinde esnaf ve vatandaşlar ile bir araya gelen Akşener, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı ziyaret etti.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2021 10:05:51