......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayri Şahin: ÜLKE BÜYÜDÜ, MEMUR MAAŞLARI KÜÇÜLDÜ

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayri Şahin, memur maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 “TÜİK, Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Nisan ayında TÜFE %0,89 yükseldi. Yılın ilk beş ayında enflasyon %6,39 olurken, yıllık bazda %16,59 olarak belirlendi" diyerek açıklamasına başlayan Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayri Şahin aşağıdaki ifadelere yer verdi:

"Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı %3 iken beş aylık dönemde enflasyonun %6,39 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak %3,39 eridiğini de ortaya koydu. İlk beş ayda ortaya çıkan bu erime, memur maaşlarına yapılan zamdan daha fazla erime yaşandığını göstermektedir. Buna göre enflasyon maaş zamlarını kat be kat aşmış durumdadır.

Bir ülkede enflasyon, maaşlara yapılan zamdan iki kattan daha hızlı artıyorsa burada ücret politikalarının belirlenmesinde bir aksaklık gelir dağılımında bir bozukluk var demektir. Yılın daha beşinci ayında sadece enflasyon kaynaklı erime aylık ortalama 163 TL’ye tekabül etmektedir. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği, gelir dağılımını nasıl bozduğu ortaya çıkmaktadır.

Yıllık resmî enflasyonun %17’leri bulduğu dönemde memur ve emeklileri yıllık %6’lık zamma mahkûm etmenin de sosyal devlet anlayışı ile bağdaşan bir yönünün olmadığı görülmektedir. Bu süreçte yılın ilk çeyreğinde milli gelir %7 büyümüştür. Maaşların enflasyonun yarısından daha az bir artış gösterdiği ortamda bırakın büyümeden pay almayı sıfır zam bile alamayan kamu çalışanlarının gelir pastasındaki oranı da azalmaktadır. Bu durum ülkedeki gelir adaletsizliğini artırmakta, zengin daha zengin olurken dar ve sabit gelirlilerin varlıkları sürekli azalmaktadır. Bu durumu düzeltmenin yolu, gerçek enflasyon, zorunlu harcamalar, büyüme ve refah payını dikkate alan bir maaş zammı politikasından geçmektedir.

Toplu sözleşme sistemine geçildiğinden beri hükümet ve yetkili konfederasyonca maaş pazarlıklarının sürekli hedeflenen enflasyon temeline dayandırılarak yürütülmesinin hem memurumuzun hem de emeklilerimizin refah seviyelerini her yıl biraz daha düşürdüğü apaçık ortadadır. Kaldı ki, bu yıl memurlara reva görülen zam, hedef enflasyonun bile altındadır.

Görülmektedir ki, memurlarımızın maaşı her geçen ay mum gibi erimektedir. Döviz kurlarındaki artış, yatırım araçlarındaki yükseliş, benzin, doğalgaz, elektrik ve gıda başta olmak üzere zorunlu harcamalara gelen zamlar memurlarımızın belini bükmektedir. Bir taraftan COVID-19 salgınıyla mücadelenin baş aktörleri olarak üstlendikleri hayati görevlerin yükü diğer yandan ekonomik olarak terk edilmişliğin getirdiği baskı memurlarımızın ve emeklilerimizin geleceğe dair umutlarını tüketmektedir. Bu gidişe bir dur deme vakti gelmiş de geçmektedir.

Bu bakımdan toplu sözleşme görüşmelerini beklemeden kamu çalışanlarının yaşadığı bu drama bir son verilmelidir. Kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin sağlıklı bir yaşama kavuşturulması, yaşanan erimenin telafi edilmesi ve alım güçlerinin artırılması için memur ve emeklilere ivedilikle ek zam yapılmak zorundadır.

Sürekli memurların kaybettiği bir ortamda kamu çalışanlarının gidişatı tersine çevirmek için ağustos ayını bekleyecek gücü ve sabrı kalmamıştır. Yetkililer bu duruma daha fazla geç kalmadan müdahale etmeli ve tüm kamu çalışanlarımız ek zam ile desteklenerek %16,59 enflasyona karşılık memurlarımıza %6,1 zam verilmesi garabetinden kurtarılmalıdır” dedi.


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:51:54   

BAŞKAN SAVAŞ İLK HASADI YAPTI

Kentteki tarımsal üretimi arttırmak ve üreticinin üzerindeki ekonomik yükü hafifletmek için birçok projeyi hayata geçiren Hatay Büyükşehir Belediyesinin çabaları meyvelerini vermeye başladı.

HBB’nin SİEUGreen (Çin-Avrupa Yenilikçi Yeşil ve Akıllı Şehirler) projesi kapsamında oluşturduğu topraksız tarım(hidroponik) ve sucul yetiştiricilik(aquaponik) sistemlerindeki ilk ürünler yetişti.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, mayıs ayı içinde tanıtımını yaptığı sistemi bir kez daha yerinde inceledi.

Yetiştirilen ürünler ve sistemin ilerleyişi hakkında yetkililerden bilgi alan Savaş, yetişen bazı ürünleri kökten hasat etti.

SAVAŞ: SÜRECİN TAMAMINDA BAŞARILI OLDUK

Savaş burada yaptığı açıklamada, “Hem süs bitkilerimiz hem de çeşitli yeşilliklerimizi yaklaşık 20 gün önce ektik. Bu ürünler 20 günde toplanacak duruma geldi. Sürecin tamamında başarılı olduk.  Normal şartlardan 3’te 1 daha kısa sürede ürettiğimiz bu ürünler bize hem zaman kazandırdı hem de hastalıksız bitki ve çiçeklere sahip olmamızı sağladı” dedi.

SAVAŞ SİSTEMİ İŞLEYİŞİNİ BİR KEZ DAHA ANLATTI

Sistemin nasıl çalıştığını bir kez daha anlatan Savaş, “Tatlı su tanklarında yer alan balıkların gübreleri sirkülasyon ile sisteme aktarılıyor ve üretim sağlanıyor. Ürünler, bakteri, mantar, virüs ve parazit gibi birçok mikroorganizmadan steril şekilde organik olarak üretiliyor” ifadelerini kullandı.

400 KADINA SİSTEM ÖĞRETİLECEK

Sistemi kent geneline yaymayı amaçladıklarını da söyleyen Savaş, “Bu sistemi şehrin geneline yayarak kırsal bölgedeki vatandaşlarımızın ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Temmuz ayı içerisinde, 1 aylık zaman diliminde, 400 dezavantajlı kadınımıza bu sistemi öğreteceğiz. Bu 400 kadının 200’ü Hataylı hemşehrimiz, 200’ü Suriye’den gelen misafirler olacak. İnşallah kadınlarımız bu sistemi öğrenir ve hem kendi ekonomilerine hem de şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlarlar” dedi.

Başarılı sonuç elde ettikleri bu sisteme devam edeceklerini de belirten Savaş, kırsal kalkınma projelerini sürdürüp Hataylı üreticilere katkı sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi.

İLK HASAT LÜTFÜ SAVAŞ’TAN

Lütfü Savaş, aquaponik sistemle üretilen bazı ürünlerin hasadını yaptı.

Hatay’da çok fazla üretilmeyen kara fesleğenin, kıvırcık marulun kökten hasadını yapan Savaş, ürünlerin sosyal marketlerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz verileceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:51:18   

TEMİZYÜREK, GÖÇ KONUSUNA DEĞİNDİ

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle yürüttüğü Demokrasi İçin Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında ‘Güney ve Doğu İlleri Değerlendirme Toplantısı’ geçtiğimiz hafta içerisinde online üzerinden gerçekleştirildi.

 Güney ve Doğu Bölgelerinde yerel basınında öne çıkan sorunlar ve çözüm önerileri ile göç konusunun ele alındığı toplantıya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, AGF Yönetim Kurulu Üyesi ve HGC Başkanı Abdullah Temizyürek, Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı Arif Kurt, Kilis Basın Cemiyeti Başkanı Abdullah Alpdağ ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak konuşmacı olarak katıldılar.

Online olarak gerçekleştirilen oturumun açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, pandemi nedeniyle meslektaşlarıyla bir araya gelemiyor oluşundan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Hepinizi sağlıklı ve koronadan etkilenmemiş şekilde, online olarak da olsa karşımda görmekten çok mutluyum. Ev sahibi olarak, hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu toplantı ile aslında hem hasret gideriyor, hem de ağırlaşan ciddi mesleki sorunlarımızı dile getiriyoruz. Hepinizi selamlıyorum.” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in konuşmasının ardından söz alarak sorunlar hakkında bir konuşma yapan Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek, Gaziantep ile aynı kaderi yaşadıklarını ve sınır bölgesi olarak bir buçuk milyon nüfusa sahip olduklarını, kayıtlı Suriyeli sayısının ise 500 bin olduğunu ifade ederek, “Artan nüfus nedeniyle su sorunu yaşıyoruz. Su yetmemeye başladı, eskiden su kesilmezken, göçün ardından su kesintileri başladı ve ekonomik krizle de devam ediyoruz. Savaştan önce bavul ticareti yapılırdı, artık mümkün değil. İki yıl evvel gelen Suriyeliler iş yeri açmaya başladı ve bu konuda çok haber yaptık, halk şikayet ediyordu. Kendi aralarında çok milliyetçiler, birbirlerinden alış veriş yaparlar. Esnafımız bu anlamda zorlanıyor. Bir de cinayet, kapkaç, hırsızlık ve faili meçhul cinayet sayısı arttı. Bunlarla ilgili makamlara sorduğumuzda da tatmin edici yanıtlar alamadık. Pandemi nedeniyle durum görünür hâlden çıktı ama bu konuda yazıp çizmeye, önerilerimizi sunmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:50:03   

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin: DERDİMİZ ÜRETİM, DERDİMİZ İSTİHDAM

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin Ankara'da temaslarda bulundu.

 Hatay'da salça üretimi yapan işinsanları ile birlikte Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’yi makamında ziyaret ederek sektörde yaşanan sıkıntıları dile getirdiklerini ifade eden Başkan Çinçin ziyaretle ilgili aşağıdaki paylaşımda bulundu:"Hatay Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Sayın Ayhan Yavuz ve Genel Sekreter Yardımcımız Erhan Yağız ve Odamıza kayıtlı salça üretimi yapan üyelerimiz, Yusuf Oduncu, Nasır Mirioğlu, Kenan Güleryüz, Ömer Kızgıntaş ile birlikte Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’yi makamında ziyaret ettik. Bölgemizde salça üretimi yapan fabrikaların yaşamış olduğu sıkıntılar ile ilgili ayrıntılı raporumuzu Bakan Yardımcımıza sunduk. Bakan Yardımcımız konuyu yakından takip edeceğini ve raporumuzda sunmuş olduğumuz çözüm önerilerimizi dikkate alacaklarını bizlere ilettiler. Sayın Bakan Yardımcımıza, Bakan Yardımcımız ile  bizleri buluşturan ve ilimizin sorunları ile yakından ilgilenen Hatay Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Yayman’a teşekkürlerimizi sunuyoruz." Dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:48:24   

BAŞKAN YILMAZ ANKARA’DA ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, bakanlıklar nezdinde bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek ve hizmetler hakkında istişarelerde bulunmak üzere Ankara’ya gitti.

 Ziyarete AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın ve Hatay Gençlik Spor İl Müdürü Cemil Şenöz ile birlikte Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz katıldı.

Heyet programları kapsamında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcısı Alparslan Bayraktar’ı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’yi ziyaret etti.

Ankara’daki ziyarette ilk olarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile bir araya gelinerek istişarelerde bulunuldu. Bakan Kasapoğlu, Hatay'ın Antakya’nın gençlerine yönelik yapılacak yatırımları çok önemsediğini, bu konudaki hassasiyet ve desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Heyet daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar Bey’i ziyaret etti. Bakanlıkta gerçekleşen görüşmelerde istişarelerde bulunuldu.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:47:22   

BAŞHEKİMDEN POLİKLİNİK DENETLEMESİ

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Vekili Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu, beraberindeki heyet ile birlikte hastanede sağlık hizmetlerinin sunulduğu Poliklinik alanlarını ziyaret etti.

Halka sunulan kaliteli sağlık hizmetleri ile ilgili uygulama ve çalışmaları yerinde inceleyerek sorumlulardan bilgiler alan ve yerinde değerlendirmelerde bulunan Başhekim Vekili Dr. Bayrakçıoğlu, sağlık çalışanlarına kolaylıklar ve başarılar dileyerek beraberindeki ekip ile birlikte Poliklinik alanlarından ayrıldı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:46:43   

GAZETECİLER CEMİYET BAŞKANLARINDAN ÇALIŞKAN’A ZİYARET

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Başkanı Gaye Coşkun, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek ve yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Mazman, Metin Dingil ve Mithat Kalaycıoğlu Beyza Radyo Televizyon Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ı ziyaret etti.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan ziyarette yerel basının önemine değinerek “Basın yayın kuruluşlarının aslında sosyal bir hizmet verdiklerine işaret ederek, kapısını çalamadığınız insanın evine dijital ortamda girerek her türlü mesaj verme şansınız vardır. Bu açıdan gazetecilerin doğru bilgilendirme görevleri vardır” dedi.

Çalışkan, ayrıca basının ciddi sıkıntıları olduğunu belirterek kısıtlı imanlarla zaman zaman baskı altına hizmet vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Mevlüt Yeni de Akdeniz bölgesinde 8 ilde 1000’i aşkın gazeteci meslektaşlarımızla birlikte basın mensuplarının özlük haklarını koruma ve gazetecilerin dayanışmasını sağlamak için bir araya geldiklerini belirtti.

Mevlüt Yeni, ayrıca sizin gibi kültür birikimi olan ve maddi anlamda basına destek vermeniz takdire şayandır” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Başkanı Gaye Coşkun ise misafirperverliğinden dolayı Sayın Çalışkan’a teşekkür ederek, basın mensuplarıyla birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde, gerek mesleki eğitim çalışmalarına gerek özlük haklarına yönelik çalışmalarından bahsederek önümüzdeki dönemde yapacakları faaliyetleri anlattı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:45:59   

HATAYSPOR'A 7 TAKVİYE

Atakaş Hatayspor kadrosunu 7 kişiyi transfer ederek takviye etti. İlk olarak Emre Çolak ile sözleşme imzalayan Bordo-Beyazlılar daha sonra transfer atağına kalkarak kadrosunu güçlendirdi.

Emre Çolak’tan sonra defans mevkisi oyuncusu Fatih Kuruçuk, forvet oyuncusu Bertuğ Özgür Yıldırım, sol kanat oyuncusu Osman Şahin, sağ kanat oyuncusu Sadık Baş, sağ kanat oyuncusu Saba labjanidze ve sol bek Bülent Cevahir ile sözleşme imzalandı.

FATİH KURUÇUK

Fatih Karagümrük takımında forma giyeni, 23 yaşında defans mevkiinde oynayan Fatih Kuruçuk ile 2 yıllık sözleşme imzalandı.

1998 doğumlu olan Fatih Kuruçuk, 1.92 boyunda sağ ayaklı bir defans oyuncusu. Kariyerinde Göztepe, Fethiyespor ve Fatih Karagümrük takımları yer alıyor

BERTUĞ ÖZGÜR YILDIRIM

Daha önce Sarıyer forması giyen forvet oyuncusu Bertuğ Özgür Yıldırım ile 3 yıllık sözleşme imzalandı.

Sarıyer takımında oynayan Bertuğ Özgür Yıldırım 2002 doğumlu olup 18 yaşında.  Geçen yıl Sarıyer takımında 30 maçta görev aldı.

OSMAN ŞAHİN

Atakaş Hatayspor, Ofspor'da forma giyen sol kanat oyuncusu 23 yaşındaki Osman Şahin ile 5 yıllık sözleşme imzaladı.

1998 doğumlu olan Osman Şahin, 1.70 boyunda olup orta saha sol mevkide oynamaktadır. Kariyerine Erzurumspor’da başlayan Osman Şahin, ardından 52 Orduspor, 24 Erzincan, Mamak FK ve Ofspor takımlarında top oynadı.

SADIK BAŞ

Daha önce Eyüpspor’da forma giyen Sadık Baş, sağ kanatta görev yapıyor. 1994 doğumlu olan Sadık Baş, 1.80 boyunda olup 27 yaşında.

Bu sezon 2. Ligde açık ara şampiyon olan Eyüppor’da 34 maç forma giyen Sadık Baş, attığı 10 gol ve asistleriyle takımının şampiyonluğunda önemli rol üstlendi.

Genç yetenek daha önce Karacabey Belediyespor, Tuzlaspor takımlarında da profesyonel olarak futbol oynadı.

BÜLENT CEVAHİR

Geçtiğimiz sezon Yeni Malatyaspor forması giyen sol bek oyuncusu Bülent Cevahir ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Kariyerine Manisaspor’da başlayan Bülent Cevahir, Balıkesirspor, Karagümrük ve Yeni Malatyaspor formalarını giydi.

SABA LOBJANİDZE

Gürcistan milli takımı oyuncusu olan Saba, sağ kanatta görev yapıyor. Daha önce Ankaragücü'nde forma giyen Saba Lobjanidze, Dinamo Tiflis, Randers takımlarında forma giydi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:44:48   

SÜPER LİGDE KALICI OLMAK İSTİYORUZ

Atakaş Hatayspor Kulübü Onursal Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Süper ligde ilk sezonda başarılı olan Atakaş Hatayspor hakkında açıklamalarda bulundu.

Hatayspor olarak ligde kalıcı olmak istiyoruz diyen Başkan Savaş, “Hatay’ın kalıcı yapısal sorunlarına çözüp ve dünya çapındaki kulüplerin organizasyon şeması ile Hatay’ı geleceğe hazırlama çabası içerisindeyiz” dedi.

Bu sene Süper Lig’de 6’ncı olduk. Önümüzdeki yıllarda ilk 10’u hedefliyoruz diyen Başkan Savaş, açıklamasına şöyle devam etti: “Hatayspor olarak ligde kalıcı olmak istiyoruz. Ve yapılanmamızı yavaş yavaş Avrupa kulüpler seviyesinde yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Sadece skorla ilgilenmiyoruz. Hatay’ın kalıcı yapısal sorunlarına çözüp ve dünya çapındaki kulüplerin organizasyon şeması ile Hatay’ı geleceğe hazırlama çabası içerisindeyiz. Bütün bunları yaparken de zaten başarı kendiliğinden geliyor. Bu sene Süper Lig’de 6’ncı olduk. Önümüzdeki yıllarda ilk 10’u hedefliyoruz. Daha yukarılar olursa tabi ki daha fazla mutlu olacağız

FEDERASYONU HAKSIZ GÖRMÜYORUM

Milli takıma çok oyuncu veremiyoruz. Milli takımda da genelde dışarıdan ve Avrupa’da oynayan futbolcularımız var. Milli takımın iskeletinde Türkiye’den de ve büyük takımlarımızdan da oyuncularımız olmasını istedik. Bu nedenle federasyonun aldığı karar belki birçok kulübümüzün işine gelmeyecektir. Ellerinde fazlasıyla yabancı futbolcu vardır ama bir taraftan başlamak lazım. Ben bu konuda Federasyonumuzu haksız görmüyorum. Bir yerden adım atmak gerekirdi. Üç futbolcu da kendi insanımızdan olsun. Ben yadırgamadım. Hatta belki de geç kalınmış bir karar olarak da düşünülebilir.

MİLLİ SEVİYEDE FUTBOLCU YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Yabancı futbolcumuz yeteri kadar var. Devam ettiğimiz, giden ve yeni transfer edeceğimiz futbolcularımız da var. Şu ana kadar da altı tane yurt içinden önemli ve kendini ispat etmiş futbolcular aldık. Gelecekle ilgili umut beslediğimiz futbolcularımız aldık. Amacımız ligde ilk on sırada kalmak ve ona göre de takım oluşturmak. Türk futboluna milli seviyede futbolcu yetiştirmek istiyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:44:07   

AKIN, MESUT VE YUSUF İLE YOLLAR AYRILDI

Atakaş Hatayspor, kaleci Akın Alkan, Kaptan Mesut Çaytemel ve defans oyuncusu Yusuf Abdioğlu ile yollarını ayırdı.

Atakaş Hatayspor yönetimi 3 futbolcuya da teşekkür ederek bundan sonraki kariyerlerinde başarılar diledi.

AKIN ALKAN

Akın Alkan'a teşekkür eden Bordo-Beyazlılar, bundan sonraki kariyerinde başarılar diledi.

Atakaş Hatayspor'dan yapılan açıklamada Takım kaptanlarımızdan Akın Alkan ile sözleşmemiz sona ermiştir.

Takımımızın kazandığı şampiyonluklarda büyük emeği olan, formamızı gururla taşıyan kaptanımız Akın Alkan'a teşekkür eder, bundan sonraki kariyerinde sonsuz başarılar dileriz.” Denildi.

MESUT ÇAYTEMEL

Takımın kazandığı şampiyonlukta büyük emekleri olan Mesut Çaytemel’e teşekkür eden Bordo-Beyazlılar, bundan sonraki kariyerinde Mesut Çaytemel’e başarılar diledi.

Atakaş Hatayspor’dan yapılan açıklamada “Takım kaptanımız Mesut Çaytemel ile sözleşmemiz sona ermiştir. Takımımızın kazandığı şampiyonluklarda büyük emeği olan, bordo beyaz formamızı gururla taşıyan kaptanımız Mesut Çaytemel’e emekleri için teşekkür eder, bundan sonraki kariyerinde sonsuz başarılar dileriz.” Denildi.

YUSUF ABDİOĞLU

Süper Lig temsilcimiz Atakaş Hatayspor, takımın kazandığı şampiyonlukta büyük emeği olan Yusuf Abdioğlu ile yollarını ayırdı.

Bundan sonraki kariyerinde Yusuf Abdioğlu’na başarılar dileyen Atakaş Hatayspor yönetimi, yaptığı açıklamada “Futbolcumuz Yusuf Abdioğlu ile sözleşmemiz sona ermiştir.

Takımımızın kazandığı şampiyonlukta büyük emeği olan, bordo beyaz formamızı gururla taşıyan futbolcumuz Yusuf Abdioğlu'na emekleri için teşekkür eder, bundan sonraki kariyerinde sonsuz başarılar dileriz” denildi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:43:19