......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

Üzümdalıspor voleybol takımı, HATAY GRUBU BİRİNCİSİ OLDU

Yeni kurulmasına rağmen çeşitli spor branşlarında başarılı sonuçlar alan Hatay Üzümdalıspor, futbolun ardından voleybola da damga vurdu.

 İhsan Albayrak’ın başkanı olduğu Üzümdalıspor, büyükler voleybol kategorisinde Hatay Birincisi olarak ilimizi gruplarda temsil etme hakkı kazandı.

Antakya Spor Salonunda oynanan müsabakalar sonunda Dörtyol ve Reyhanlı temsilcilerinin arasından birinci olan Üzümdalıspor’un bundan sonraki hedefi bölge finallerinde başarıya ulaşmak.

Üzümdalıspor Kulübü Başkanı İhsan Albayrak, yapmış olduğu açıklamada bu başarıda emeği geçen antrenör, sporcu ve sponsorlara teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 2 gün önce / 15.06.2021 09:50:47   

HATAY’IN YARARINA OLAN HER PROJEYE DESTEK VERDİK

AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, il başkanlığı binasında AK Partili Belediye Başkanlarının da katılımıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 İl Başkanı Yeşildal, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş’ın katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’ın yararına olan her projesine destek verdiklerini, Hatay’ın menfaatleri için de buna devam edeceklerini ifade eden Başkan Yeşildal, “Biz Cumhur İttifakı olarak Hatay’ın lehine olan her işe destek veriyoruz, vereceğiz. Hatay’ın tüm renklerini seviyoruz. Hatay’a aşığız. Bizim Hatay’a hizmeti engellememiz söz konusu değil” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde Hatay’a hizmet noktasında verdikleri destekleri anlatan Yeşildal, örnekler üzerinden HBB’nin kendisine verilen ödenekleri nasıl çarçur ettiğini anlattı.

Tarihi bir öneme sahip olan Kurtuluş Caddesi’nin yayalaştırma projesini hatırlatan Yeşildal, Kurtuluş Caddesi yerine açılacak yol için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 100 milyon TL’lik bir para desteğinin oy birliği ile verildiğine dikkati çeken Yeşildal, HBB’nin aradan geçen zaman içinde hiçbir adım atmadığını anlattı.

EXPO İNŞAATINI NEDEN BİTİREMEDİNİZ?

Türkiye’deki olumsuz tecrübelere rağmen EXPO sürecine destek verdiklerini söyleyen Yeşildal, “EXPO’ya destek verdik. Hiçbir talebi geri çevirmedik. HBB’nin bütçesi 2 milyar TL. Bunun da ötesinde meclis kararıyla alınan borçlar var. Ama bu şehir hizmetsizlikten tel tel dökülüyor. EXPO pandemi nedeniyle ertelenmiş olabilir. Ama EXPO inşaatlarının hala bitmemiş olmasının bir açıklaması yok. HBB, plansız çalışmalarla bu işi de beceremedi” sözlerini kullandı.

HBB Meclisi’nde 395 milyon TL’lik bir borçlanma gündemi olduğunu ifade eden Yeşildal, “Tek tek araştırma yaparak kararımızı vereceğiz. HBB bize somut projelerle gelmeli. Muhtelif yerlere asfalt gibi bir talep olmaz. Bize şunu söyleyecekler. Şu tarihte, şu süre içinde şuraya asfalt yapacağız. Somut projelerle gelmeleri lazım” sözlerini kullandı.

58 MİLYONA SATIN ALINABİLİRDİ, 80 MİLYONA KİRALANDI!

HBB’deki araç kiralama tartışmalarına da değinen Yeşildal, “2019 sonu 2020 yılı başına 521 araç kiralandı. Örneğin bir çekici satın alınsaydı 112 bin 600 TL’lik bir maliyet olacaktı. HBB bu araç için 300 bin TL kira ödemiş. Minibüs satın alınsa 200 bin TL ödenecek, kirasına 252 bin TL ödendi. 521araç için toplamda ödenen kiralama bedeli 80 milyon 259 bin 316 TL. Satın alınsaydı bu rakam 58 milyon 126 TL olacaktı” diyerek aradaki farka dikkati çekti.

SU İNDİRİMİNİ İPTAL ETMEK İÇİN MAHKEMEYE GİTTİLER!

Cumhur İttifakı olarak pandemi koşullarında suya yapılan yüzde 20’lik zammı içlerine sindiremediklerini ifade eden Yeşildal, “Cumhur İttifakı olarak suya yapıla yüzde 20’lik zammın geri çekilmesi için önerimizi sunduk. Hatta teklifi siz getirin dedik. Kabul etmediler. Cumhur ittifakı olarak yüzde 20’lik su zammını iptal ettirdik. Aynı zamanda bir yetki gaspı da olan otomatik zammı da iptal ettirdik. Fakat Hatay Büyükşehir Belediyesi su zammında yapılan indirimin iptali için idare mahkemesine gitti. Takdiri milletimize bırakıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 10:00:29   

BAŞKAN YILMAZ'DAN ÖĞRENCİ AİLELERİNE JEST

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Pazar günü yapılan LGS sınavı öncesi ve esnasında jestte bulundu.

Başkan İzzettin Yılmaz'ın direktifleri doğrultusunda belirlenen okullarda öğrencilere ve ailelerine çay, su ve simit dağıtıldı.

Başkan İzzettin Yılmaz'ın bu jesti öğrenciler ve aileleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Başkan Yılmaz, geleceğimiz olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için çalıştıklarını belirterek sınava giren öğrencilere başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:59:29   

TÜNELE GEÇİT YOK!

 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye sınırından Hatay’a doğru kazılan tünelin kullanılamaz hale getirildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı resmi hesaplarından yapılan açıklamada, “Hatay Reyhanlı'da görevli Kahraman hudut personelimizin dikkati sayesinde Suriye'den Türkiye istikametine tünel kazıldığı tespit edildi. Tespit edilen tünelin girişi kapatılarak kullanılamaz hale getirildi” ifadelerine yer verildi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:58:53   

CHP'Lİ PARLAR'DAN NİŞASTA KARARINA TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, nişasta bazlı şekere yönelik kota artışına tepki gösterdi.

Şeker kotalarına ilişkin yönetmelik Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre nişasta bazlı şekerlerin kotası yüzde 100 arttırılarak, yüzde 2,5'ten yüzde 5'e çıkarıldı.

Karara tepki CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar'dan geldi. Parlar, "AKP'nin genel başkanı kendisi zehir dediği nişasta bazlı şekerin kotasını yüzde 100 arttırdı. Bu açıkça söylemek gerekirse 'milletin canı cehenneme' demekten başka bir anlama gelmemektedir. Bunun adına gıda terörüne devlet onayı denir. İnsanlarımızın sağlığı, gelecek nesillerin, çocuklarımızın, torunlarımızın sağlığını yok sayan bu karar derhal ama derhal geri çekilmelidir" dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:58:28   

HERKESİ HATAY’A BEKLİYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Dünyada bütün barışı isteyen insanları Hatay’a davet etti.

Damak zevki, görsel zevk, tarım ve bahçe ürünleri, tıbbi aromatik bitkiler, müzeler, birçok alanı  segileyeceğimiz organizasyonda herkesi misafir etmek istiyoruz diyen Başkan Savaş, EXPO 2021’e herkesi davet etti.

ORGANİZASYON ALTI AYLIK VEYA BİR SENELİK OLMAYACAK

EXPO 2021 çalışmaları hakkında bilgi veren Lütfü Savaş, “Yurt içi ve yurt dışı için davetlerimiz devam ediyor. EXPO 2021’i  Antakya-Defne ve İskenderun-Arsuz bölgesi olmak üzere iki bölgede yapıyoruz. Yaklaşık 310 dönümlük arazi içerisine yapıyoruz. İskenderun bölgesinde yurt dışından gelecek bahçeler ve aynı zamanda mutfaklar olacak. Antakya-Defne bölgesinde ise yurt içinden katılacak belediyelerimiz olacak. Ve şu anda her iki tarafın da yüzde 98 seviyesinde inşaatını bitirmiş durumdayız. Temmuz ayı başlamadan da hem  yurt içinden hem de yurt dışından gelecek şehirlerimiz kendi bahçelerini kuracaklar. Yapacağımız bu organizasyon altı aylık veya bir senelik olmayacak” açıklamalarında bulundu.

İKİ BÖLGEMİZDE DE BAŞARILI OLACAĞIZ

İskenderun bölgesinde uluslararası camiada kendini ıspat etmiş şehirlerin yemekleri olacak. Antakya-Defne bölgesinde ise yurt içinden UNECO tarafından tescillenmiş mutfaklar ve lezzetine güvendiğimiz şehirlerimizin mutfakları oalcak. UNESCO tescilli Hatay’ın yemekleri de Antakya, bir tanesi de İskenderun bölgemizde olacak. Uluslaarası bahçe ve mutfaklardan faydalanmak isteyenler ve o kültürü tatmak isteyenler Arsuz-İskenderun bölgesine gelecekler. Ulusal çapta lezzeti ve bahçeleri görmek isteyenler Antakya-Defne bölgesine gelecekler. İnşallah ikisinde de başarılı olacağız.

Dünyadaki bütün barışı isteyen insanları Hatay’a davet ediyoruz. Damak zevki, görsel zevk, tarım ve bahçe ürünleri, tıbbi aromatik bitkiler, müzeler, birçok alanı  segileyeceğimiz organizasyonda herkesi misafir etmek istiyoruz. Dünyadan gelecek insanların hoşuna gidecek ve onların belleğine kazınacak güzel organizasyonlar yapıyoruz. Herkesi Hatay’a bekliyoruz. 10 Aralık 2021’den itibaren organizasyonumuz başlayacak”açıklamalarında bulundu.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:57:50   

ÇİFTÇİ KONGRESİ 10 HAZİRAN'DA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Başkanlığında Aylık İl Başkanları ve İl Müfettişleri toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleşti.

Genel Başkan Yardımcılarının da katıldığı online toplantıya, Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ve İl Müfettişi Hamza Çalışkan da iştirak etti.

İl Başkanları bölgelerindeki çalışmalar hakkında bilgi verirken, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu Irak'ın kuzeyinde yürütülen operasyonda şehit düşen kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine sabır ve başsağlığı diledikten sonra gündemi değerlendiren bir konuşma yaptı.

Geçtiğimiz günlerde "Esnaf Kongresi" adı ile online gerçekleşen esnafın sorunlarının konuşulduğu etkinliğin ikincisinin 10 Haziran Perşembe günü "Çiftçi Kongresi" konsepti ile gerçekleştirileceğini hatırlatan Karamollaoğlu,  "Bu hafta çiftçilerin sorunları ve çözümlerini konuşulacağını söyledi.

Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, Yetkililer esnafımızın dertleriyle dertleneceklerine, borçlu olanlara banka yolunu gösteriyorlar! Biz sorunları gerçek gündemi konuşmaya çözüm için çabalamaya devam edeceğiz” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:57:14   

HADO HAZIRLIKLARINDA SONA YAKLAŞILDI

Hatay’ın ticaret, turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Hatay Deniz Otobüsü (HADO)projesinde sona yaklaşılıyor. Arsuz Madenli mevkiinde yapımı tamamlanan limanda son hazırlıklar yapılıyor.

 Limanda terminal, yolcu salonu, gümrük alanı ve emniyet binalarının tamamlanmasının ardından vatandaşların güvenle seyahat etmelerine imkân sağlayacak X-ray cihazları ve yardımcı aparatları da monte edildi.

Ayrıca 6 iskele babası, 12 fenders (gemi dayanma yeri) dizel ve elektrikli yangın pompaları ile yangın hidrant devresi ve can simitleri de limandaki yerlerini aldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Ok, yapılan hazırlıklar ve gelinen son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

HBB GENEL SEKRETER YARDIMCISI OK’TAN AÇIKLAMALAR

Projenin hayata geçmesiyle Hatay’a gelecek turist sayısında artış olacağını ve şehrin sosyo-kültürel hayatına canlılık katılacağını ifade eden Ok, “Çalışmalarımızı ilk günden beri Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenlik Kuralları kapsamında ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenen güvenlik gerekliliklerine göre yürütüyoruz. Tesisimizin Deniz Hudut Kapısı ilan edilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünün gerekliliklerini yerine getiriyoruz. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün talepleri doğrultusunda gerekli fener ve diğer donanımlar temin edilip denetlemeleri tamamlanmış ve sertifikaları alınmıştır” dedi.

OK: HADO’YU BÜYÜTMEK EN BÜYÜK HAYALİMİZDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Acil Müdahale Planı’nı da sunduklarını belirten Ok, “İlk etapta KKTC’nin Gazimağusa limanına karşılıklı sefer yapmayı planlıyoruz. Bir gemimizde yaklaşık 330 yolcu taşıyabileceğiz. Projenin Hatay ayağı tamam. Ancak salgın sebebiyle 15 gün karantina uygulanan Gazimağusa limanının ulaşıma açılması gerekmektedir. HADO bir gemi olmanın ötesinde kültürel, ticari, sanatsal, tarihsel, ekonomik, sosyal ve evrensel değerlerle bir etkileşim kurma ve kalkınma projesidir. HADO’yu büyütmek ve daha nice limanlara götürmek en büyük hayalimizdir” ifadelerini kullandı.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da Akdeniz’de Türk bayrağının dalgalanması adına büyük önem taşıyan HADO’nun yaz aylarında sefere başlayacağını sık sık dile getiriyor.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:54:10   

HANCI KASAP & FIRIN FAALİYETE BAŞLADI

Antakya'da 350 metrekarelik alanda işyeri faaliyetine başlayan Hancı Kasap & Fırın, ziyaretçilerini ve müşterilerini ağırlıyor.

Saraykent Mahallesi Şükrü Balcı Caddesi otogar ilerisi (Karlısu yolu- Meteoroloji Müdürlüğü karşısı) Emirhan Apt. altında açılan Hancı Kasap & Fırın işyerini ziyaret eden Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin ve Suskun Şair ile Gönülden Gönüle programı yapımcısı Necip Demir, işyeri sahipleri Mehmet Sarıcı ile Ali Sarıcı'ya hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Hancı Kasap & Fırın işyerinde tepsi et, kağıt kebabı, lahmacun ve pide çeşitleri müşterilerine sunuluyor. Ev ve işyerlerine 0539 426 80 02 - 0539 426 80 03) nolu telefonlardan servis imkânı olduğu belirtildi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:53:13   

CUMHURİYET MAHALLESİNE “KUTLU” OLSUN

Geçtiğimiz haftalarda Antakya ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Adil Kutlu'nun hayatını kaybetmesinin ardından Cumhuriyet Mahallesi, yeni muhtarını belirlemek adına sandık başına gidildi.

 Yapılan seçimi Merhum eski muhtar Adil Kutlu'nun oğlu Bekir Kutlu kazanarak babasından bayrağı devraldı.

Yeni seçilen muhtar Bekir Kutlu, seçimi kazanmasının ardından yaptığı açıklamada “Hakk’a hizmet halka hizmet sloganıyla çıktığımız bu kutlu göreve rabbimin izniyle kazanmış bulunmaktayız. Birlik ve beraberlik içinde en iyi hizmetlere erişmeyi nasip etsin. Rabbim emeği geçen herkese canı gönülden ailem ve mahallem adına teşekkür ederim.

Herkese çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Mahallesi emin ellerde, rabbim hayırlı görevler yapmayı nasip etsin.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 08.06.2021 09:52:33