......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315252
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

HER ŞEY SAĞLIĞIMIZ İÇİN


Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), temiz içmesuyu iletiminin sağlanması adına hayata geçirdiği dev içmesuyu projesinde çalışmalarını hızla sürdürüyor.

İçmesuyu kaybının da önüne geçilmesinde büyük katkı sağlayacak projenin Antakya ve Defne’nin muhtelif noktalarında sürdüğünü belirten İdare, çalışmalar sayesinde insan sağlığı açısından tehlike oluşturan paslı ve kireçli boruların bertaraf edildiğini ifade ederek, farklı çaplarda döşenen boruların uzun ömürlü ve basınca dayanıklı olduğunu belirtti.

“Her Şeyden Önce Sağlık” ilkesiyle içmesuyu altyapısında bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Genel Müdürlük, eş zamanlı olarak yürütülen çalışmalarda 12 personel, 4 kepçe ve 4 kamyonun görev yaptığını açıkladı.

HATSU, Hataylıların sağlıklı bir içmesuyundan faydalanmasını sağlamanın yanında kayıp kaçak oranını minimuma çekme adına yenileme çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:32:00   

KÜLTÜR’LÜ ÖĞRENCİLERDEN ZEYTİN DALI HAREKÂTI’NA DESTEK

Bölgemizin başarılı eğitim kurumlarının başında yer alan Kültür Temel Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Zeytin Dalı Harekâtı’na destekte bulunmak için ellerinde Türk bayraklarıyla Antakya Şehitliğine yürüdü.

Kültür Temel Lisesi önünde toplatan öğrenciler okul tarafından dağıtılan bayraklarla beraber Zeytin Dalı Harekâtı’na destek olmak ve şehitleri anmak için Antakya Şehitliğine yürüdü.

Okul önünde toplanan Kültür Temel Lisesi kurucularından Ali Girişken, Okul Müdürü Ahmet Hamdi Ayda, Okul Müdür Yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu, Kültür Temel Lisesi öğretmenleri ve öğrenciler okulun önünden Şehitliğe Türk Bayrakları eşliğinde yürüdü. Yürüyüşün sonunda Şehitlikte Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mehmetçikler için dua edildi.

Ülkemizin birliği beraberliği ve bütünlüğü için yıllardır Şehitler verdiğimizi hatırlatan Kültür Temel Lisesi Okul Müdürü Ahmet Hamdi Ayda, “Biz bu vatanı kâğıt kalemle masa üzerinde çizmedik, bu toprakları kanla yoğurduk, bu saatten sonra önümüzde dünya dursa,  gözümüz görmez. Daha önce Çanakkale’de vatanımız için kanlar döküldü daha sonra 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunuldu. Bizler evlerimizden çıkarak vatanımıza sahip çıktık şehitler verdik. Şimdi ise ülkemizin birliği beraberliği ve huzuru için Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı başlatıldı. Bizler onların yanındayız. Bizler biliyoruz ki Mehmetçiklerimiz Afrin'i temizlemeden çıkmayacak. Biz bu ülke için şehit olan tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz.” dedi.

Kültür Temel Lisesi kurucularından Ali Girişken ise Kültür Eğitim Kurumları olarak her zaman Mehmetçiğin yanında olduklarını belirterek, “Allah ordumuzun yar ve yardımcısı olsun. Birlik ve beraberliğimiz daim ülkemiz baki olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:30:55   

FİLEDE KAYIP YOK

Erkekler Voleybol Birinci Ligi B Grubu’nda mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyespor Erkek Voleybol Takımı, 25. hafta mücadelesinde Fındıklıspor’u konuk etti. 
Antakya Spor Salonu’nda 25 Şubat günü oynanan mücadeleye mutlak galibiyet parolasıyla çıkan Hataylı voleybolcular karşılaşmayı 3-0 kazandı.
Karşılamaya iki takım da etkili ve istekli başladı. İyi başladığı setin sonunu da iyi oynayan mavi-beyazlılar, ilk seti 25-20 kazandı ve 1-0 öne geçti. Hatay Büyükşehir Belediyespor, ilk setteki üstün oyununu ikinci sete de yansıttı. File önünde rakibini durduran ve orta oyunlarla skor üreten mavi-beyazlılar ikinci seti 25-23 kazandı. 2-0.
Üçüncü set kıran kırana mücadeleye sahne oldu. Daha az hata yapanın kazanacağı seti iyi oynayan ve 26-24 kazanan Hataylı voleybolcular karşılaşmadan 3-0 galip ayrıldı.


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:26:20   

TARAFTARLARDAN MEŞALELİ MORAL


Hatayspor’un kritik Tuzlaspor maçı öncesi Bordo-Beyazlı taraftarlar, futbolcularına sürpriz bir etkinlik yaparak onlara moral desteğinde bulundu.

Hatayspor Taraftarlar Derneği organizasyonunda yapılan etkinlik maçtan bir gece önce Cuma günü akşamı tertiplendi. Hatayspor Taraftarlar Dernek Başkanı Sadullah Ergin, Başkanvekili Mehmet Deviren, dernek yöneticileri Mehmet Yurtsever, Mehmet Kurtuluş Özdemir, Mehmet Ali Nar, Orhan Ünal, Talip Köleoğlu, İsmail Tütüncü, Ömer Benli ile çok sayıda taraftar, Hatayspor tesislerine giderek meşale şov yaptı.

Yüzlerce meşalenin ışığı karanlık geceyi ışıl ışıl aydınlatırken, teknik direktör İlhan Palut ve tüm futbolculara tezahürat yapılarak moral verildi.

Taraftarlar adına kısa bir konuşma yapan dernek başkanı Ergin, Hatayspor’a sonuna kadar güvendiklerini belirterek HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve Mehmet Maden başkanlığındaki yönetime teşekkür etti. Grupta en güçlü kadroya sahip olan takımın Hatayspor olduğunu vurgulayan Ergin, birlik-dayanışma içinde şampiyonluğun ve kupanın Hatay’a geleceğini söyledi.

İlhan Hoca ile takım kaptanları Serkan Koç ve Mesut Çaytemel’de taraftarların bu jestine teşekkür ederek amaçlarının sezon sonunda bu taraftarlara şampiyonluk hediye etmek olduğunu belirttiler.

TALİHSİZ KAZA ÜZDÜ

Bu arada meşale yakan taraftarlar içinde olan Tuncay Kahraman’ın yanmakta olan meşaleden üstünde ki eşofman ve forma bir anda tutuştu. Meydana gelen olayda yanan giysiler çıkarılırken, Tuncay Kahraman’a tesislerde geçici müdahale edilmesinin ardından Hatay Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan tıbbi bakımın ardından evine sevk edilen Bordo-Beyazlı taraftarın vücudunda ve sağ elinde kısmi yanıklar oluştu. Taraftarlar Derneği yönetimi ve taraftarlar yanında, İlhan Hoca’da Tuncay Kahraman’ı hastanede yalnız bırakmadı.

NOT: Etkinliğe fotoğraf desteği veren Talip Köleoğlu’na, görüntü desteği veren Hasan Yetmez’e teşekkür ederiz.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:25:23   

HOCALI KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ


Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, "Hocalı'yı da diğer katliamları da unutmayacağız, unutturmayacağız” diyerek zalimleri lanetledi.

26 yıl önce, 26 Şubat 1992’de tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 600’ü aşkın soydaşımız Ermeni çeteleri tarafından toplu şekilde öldürüldü, yüzlercesi yaralandı ve bin 275 kişi rehin tutularak her türlü zulme, işkenceye tabi tutulduğunu belirten Bayrakdar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Ermeni çeteleri, Sırpların Boşnaklara yaptığı gibi, acımasızca katliamlar yaptılar, Azerileri soykırıma tabi tutarak topraklarını işgal ettiler. Dünyanın tanıklık ettiği bu katliam, insanlık tarihine sürülen büyük bir lekedir.

Ne yazık ki, dünyanın ve BM dâhil uluslararası kuruluşların gereken tepkiyi göstermemesi, uzun zamandır katil ve zalimleri cesaretlendirmektedir. Dahası doğrudan veya en öldürücü silah ve teçhizatla donatıp arka çıktıkları eli kanlı terör örgütleri ile yapılan katliamlar, yeni savaşma biçimine veya yeni politik tutuma dönüşmüştür. Bu zalimce tutum sebebiyle acılarımızın katlanarak çoğaldığı, çoğalarak sürdüğü Halep, Doğu Guta birer Hocalı’dır. Dün Hocalı’da maruz kaldığımız zulüm bugün her yerde ve daha acımasız olmaya başlamıştır.

Müminlerin kardeş olmasının acılarımızda ve sevinçlerimizde bizi ortak kılması sebebiyle Hocalı’da zalimce katledilen kardeşlerimizin hicranını yüreğimizde hissettik, hissediyoruz. Yapılan, başta Rusya olmak üzere, Ermenileri kullanan güçlerin tezgâhladıkları egemenlik oyunudur. Son zamanlarda vatanlarını işgalden kurtarıp özgürleştirmek için Azeri kardeşlerimizin kazanımlarla süren çabalarını destekliyoruz.

Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün bu acıları unutmayacak, hatırlatacak ve zulme karşı mazlumdan yana duruşumuzu sürdüreceğiz. Zulümle payidar olunmayacağı düşüncesiyle sadece Hocalı’da değil, bütün mazlum coğrafyalardaki mazlumların ahının yerde kalmayacağına ve zalimlerden hesap sorulacağına olan inancımızı, bu yöndeki umudumuzu ve mücadele azmimizi asla kaybetmeyeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:24:18   

HATAYSPOR, ENGELLERİ AŞIYOR


2.Lig Kırmızı Grupta şampiyonluk iddiasını sürdüren Hatayspor, Tuzlaspor’u da 3-0 yenerek engelleri birer birer aşıyor

24 Şubat Cumartesi günü Antakya Atatürk Stadyumunda oynanan maçta Hatayspor, maça fırtına gibi başlayarak ilk 34 dakikada rakibinin işini bitirdi.

Açık bir havada ve futbol oynamaya elverişli zeminde oynanan maçı 3 bin civarında sporsever heyecanla izledi.

12.dakikada Mehmet Tosun’un köşe atışından gelen topa güzel bir kafa vuruşu yapan Mehmet Tayfun Dingil, Hatayspor’un gol perdesini açtı:1-0

Golün moraliyle Tuzla kalesine yüklenen Hatayspor7un atağında cezaalanı içinde düşürülen Sinan Kurumuş, penaltıyı gole çevirerek skoru 2-0 yaptı.

34.dakikada bu defa Yılmaz Özeren düşürüldü. Hakem Mustafa İlker Coşkun bir kez daha penaltı noktasını gösterdi. Atışı kullanan kaptan Mesut Çaytemel, farkı üçe çıkardı:3-0

39. dakikada gelişen Tuzlaspor atağında Murat Yılmaz’ın frikik atışı Hatay üst direğinden dönünce ilk yarı 3-0 ev sahibi takımın üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarıda rölantini futbol oynayan Hatayspor skoru yeterli bulunca kendini yormadı. Bu arada 50. Dakikada günün şanssız futbolcusu Murat Yılmaz’ın şutu yan direkten dönünce maçında skoru belli oldu: Hatay:3 – Tuzla:0

Bu sonucun ardından puanını 52’ye yükselten Bordo-Beyazlı temsilcimiz grupta ikinci sıraya yükseldi. Şampiyonluk yarışı içinde bulunan Menemen Belediyespor, deplasmanda Kastamonuspor’u son dakikalarda 3-1 yenerek puanını 56 yaparak liderliğini sürdürdü. Afjet Afyonspor sahasında Etimesgut Belediyespor ile 2-2 berabere kalırken, Sivas Belediyespor’da Tokat’ta 3-2 galip geldi.

HAKEMLER: Mustafa İlker Coşkun, Yusuf Doğan, Ali Etlikçi

HATAYSPOR: Akın Alkan, Mehmet Tayfun Dingil, Soner Örnek, Sadi Karaduman, Mesut Çaytemel, Oğuz Kocabal, Yılmaz Özeren, Selim Ilgaz, Mehmet Tosun, Caner Hüseyin Bağ, Sinan Kurumuş

TUZLASPOR: İsmail Çipe, Lider Koç, Can Demir Aktav, Mehmet Ozan Tahtaişleyen, Bülent Uzun, Ayhan Tuna Üzümcü, Kerem Şeras, Emre Keleşoğlu, Celal Kanlı, Murat Yılmaz, Berat Ali Genç

(Haber: S.Ergin)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:21:18   

MELEKLER, KUPADA 2. OLDU

Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, PTT Kadınlar Türkiye Kupası final maçında Yakın Doğu Üniversitesi’ne 86-79 yenilerk kupada ikinci oldu.
25 Şubat Pazar günü Mardin’de oynanan mücadeleyi 86-79 kaybeden Hatay’ın melekleri, başarılı geçirdiği sezonun ilk kupasını kazanma şansını değerlendiremedi. 
Karşılaşma iki takım adında da hızlı başladı. Pota altından bulduğu sayılarla skor üreten iki ekip, başa baş mücadele ortaya koydu. Üstünlüğün sürekli el değiştirdiği ilk çeyreği Hatay Büyükşehir Belediyespor, 20-21 önde tamamladı.

Hatay’ın melekleri ikinci çeyrekte skor üretmekte zorlanınca Yakın Doğu Üniversitesi soyunma odasına 45-34 önde girdi.
Mücadelenin ikinci yarısı da finale yakışan mücadeleye sahne oldu. Mavi-beyazlılar maçı kazanma adına her şeyi yaptı.

Ancak istediği oyunu sahaya yansıtamayınca skor üstünlüğünü ele alamayan Hatay Büyükşehir Belediyespor, karşılamadan 86-79 mağlup ayrıldı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:20:01   

Saraykent Mahalle Muhtarı Yahya Sağıroğlu SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

Saraykent Mahalle Muhtarı Yahya Sağıroğlu, mahallenin içinden akan derenin kenarında bulunan duvarın yıkılmasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen seslerini duyan bir yetkili bulamadıklarını söyledi.

Derenin kenarında bulunan duvar 18 Ocak 2018 tarihinde yağan aşırı yağış ile birlikte çöktüğünü belirten Muhtar Sağıroğlu, konuyu defalarca Hatay Valiliği’ne, Hatay Büyükşehir Belediyesine iletmelerine rağmen herhangi bir çalışmanın yapılmadığını söyledi.

Ayrıca dereye akan pis sulardan da dertli olduklarını ifade eden Muhtar Sağıroğlu, derenin bir an önce bakımdan geçirilmesini beklediklerini söyledi.

Mahalle halkı olarak dereden akan pis sular nedeniyle kokudan rahatsız olduklarını söyleyen Muhtar Sağıroğlu “Doktorlar Sitesinden Mevlana Camisine kadar olan derenin 200’lük büzlerle derenin içerisine konulması, üstleri parke taşı ile kapatılması gerekmekte. 4 yıldır mühendisler ölçüm yapmasına rağmen halen kapatılmamıştır. Vatandaş dereye pislik dökmekte ve dere temizlenmemektedir. Mahalle halkı olarak derenin temizlenmesini bekliyoruz. Derenin içindeki tahliye borusunun kaldırılmasını talep ediyoruz. Dereye akan pis sular nedeni ile vatandaş parkta oturamıyor ve kokudan rahatsız oluyor. Gereğinin yapılmasını sizlerden rica etmekteyiz.” dedi.

(Haber: A. Vahit Güraslan-Perihan Karaahmetli)


3 yıl, 7 ay önce / 23.02.2018 11:41:57   

ÖZEL HAREKÂT POLİSLERİ AFRİN'E UĞURLANDI

Hatay Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şubesinde görevli 44 kişilik 2 tim, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’na katılmak üzere dualarla Afrin'e uğurlandı.

Özel Harekât Şube Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen uğurlama töreninde kurban kesildi, dualar edildi.

Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, törende yaptığı konuşmada, Zeytin Dalı Harekâtı’nda görev yapacak özel harekât polislerine başarı diledi.

Görevin önemine dikkat çeken Mardinli, "Yolunuz bahtınız açık olsun. Sizlere ne kadar minnet ve şükran duygularımızı iletsek azdır. Aranızda tecrübeli arkadaşlarımız var. Sizler önemli bir görev icra edeceksiniz. Hakkınızı helal edin, yolunuz açık olsun." dedi.

Daha sonra tim hep bir ağızdan yemin etti. Törene özel harekât polisi kıyafetiyle katılan şehit Cuma Bilek'in 6 yaşındaki kızı Fatma Hilal Bilek de yemin sırasında babasının meslektaşlarının yanından ayrılmadı.

Akrabaları ve meslektaşlarıyla helalleşen özel harekât polisleri, daha sonra Afrin'e hareket etti. (AA)


3 yıl, 7 ay önce / 23.02.2018 11:39:28   

ESNAFIN BORÇLARI SİLİNMELİ

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal’ın Hatay esnafının vergi ve SSK prim borçlarının ertelenmesinin değil silinmesi talebine esnaftan destekler çığ gibi artıyor.

 

Özal, Bakanlar Kurulunun, Hatay'da 6 ilçenin sigortalılarının ve işverenlerinin vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının 6 ay ertelenmesine ilişkin alınan karar üzerine  birtakım açıklamalarda bulundu.

Borçların 6 ay ertelenmesi esnafı tam olarak rahatlatmaz, diyen Özal, borcun ertelenmemesi gerektiğini, silinmesi gerektiği ifade etti.

Sadece mevcut olan esnafın sıkıntılarını ötelemekten öteye gitmemiştir diyen Özal, açıklamasına şöyle devam etti: “Borcu (Şubat ayından itibaren) 6 ay ertelemek demek, Ağustos ayında esnafın batmasını seyretmek demek olacaktır. Bu yılın son aylarında Allah korusun esnaf batışlarını izleyeceğiz demektir.

Ayrıca, alınan bu kararda sadece 6 ilçeyi kapsamakta ve en çok çileyi çeken, en başından beri  en büyük sıkıntıyı çeken merkez ilçe Antakya esnafı kaderine mahkûm bir şekilde yapayalnız bırakılmıştır.

Esnaf çok zor durumda, borçlarını ödeyememekte,  borç batağında boğuşmaktadır.

Güzel şehrimiz Hatay Suriye’de başlayan iç savaştan en çok etkilenen illerin başında gelmekte ve iç savaşın etkileri iç piyasaları da ciddi manada olumsuz etkilemiş ve bazı sektörlerde durma noktasına getirmiştir. 

Hükümet esnafın sıkıntılarının bir kısmının farkında ama Bakanlar Kurulunun, Hatay'da 6 ilçenin prim borçlarının ertelenmesine ilişkin aldığı bu karar faydaya dönük düşünülüyorsa yapılması gereken asıl iş esnafın tüm borçlarının  ertelenmesi değil, tümden silinmesidir. Esnaf neredeyse kazanamamakta hatta hiç siftah bile edememekte, peki siftah bile edemeyen bir esnaf ertelenen bir borcu nasıl ödeyecektir. Borcu erteleme demek kazanamayan esnafı düzeltmez hatta esnafı tamamen batırır.

Yetkililer ve Hükümetimiz Hatay esnafının mevcut sıkıntılarına acil kalıcı çözüm ve politikalar üretmeleri gerekmektedir. Yetkililerimiz madem savaştayız diyorlar, zararı en çok gören Hatay ve esnafını bu yükten kurtarmalılar. 

Hükümetten bu konuda anlayış bekliyoruz. Nüfus yoğunluğuna göre vergide en çok katkıyı sağlayan Hatay esnafından bu yıl vergi, sigorta ödemelerini almayın. Habib-i Neccar'ın torunları sizden bunu bekliyor." dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 23.02.2018 11:37:49