......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

MKÜ FUTBOL TURNUVASI ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksekokulu Basın Yayın Bölümü sınıfları arasında düzenlenen Halı saha futbol turnuvasında şampiyon İkinci öğretim 1.Sınıf takımı oldu.

Basın yayın bölümü öğretim görevlisi Fırat Ata organizasyonunda gerçekleşen turnuva Tayfun Sökmen Kampüsü spor tesislerinde yapılırken örgün ve ikinci öğretimde eğitim gören tüm sınıfların sergiledikleri performanslar izleyenlerden tam not aldı.

Rakiplerini ortaya koydukları başarılı futbol ile yenerek finale yükselen İkinci öğretim 1.Sınıf takımı ile Örgün öğretim 2.Sınıf takımları Fair- Play örneği sergiledikleri maçta oynadıkları futbol ile gönüllerde taht kurdular. Turnuva Şampiyonu İkinci öğretim 1.Sınıf takım kadrosu  Bertuhan Ergüleç, İbrahim Bilgil, Tugay Alyaz, Ahmet Aracı, Mehmet Dağlı, Faruk Yorulmaz ve Oğuz Tunahan Çelen’den oluşurken Örgün öğretim 2.Sınıf takım kadrosu Tolga Taş, Yalçın Kurt, Fatih Taner Önerden, Osman Ünal, Yalçın Bozdemir, Göksel Gök ve Ahmet Korkmaz’dan oluştu.

Final maçının hakemliğini turnuvayı organize eden Öğretim Görevlisi Fırat Ata yaptı. Oldukça çekişmeli bir mücadeleye sahne olan karşılaşmayı çok sayıda bölüm öğrencisinin izlemesi gözlerden kaçmadı.

Oldukça yoğun olan bölüm ders programları dışında öğrencileri sportif faaliyet ile kaynaştırma ve stres atmaları için düzenledikleri turnuvanın amacına ulaştığını görmenin haklı mutluluğunu yaşadığını ifade eden Mustafa Kemal Üniversitesi Basın Yayın Bölümü Öğretim Görevlisi Fırat Ata, Turnuvanın ilk dakikalarından itibaren Fair- Play örneklerinin sergilendiği keyifli maçlar yapıldığının altını çizerek turnuva şampiyonu olan İkinci öğretim 1.Sınıf takımını kutladı. Bu gibi faaliyetlerin devam edeceğini belirten Ata, ayrıca turnuvaya katılan tüm sınıf takımlarına ve takımlarını maçlarda yalnız bırakmayan bölüm öğrencilerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:47:04   

GAZİ ORTAOKULU’NUN SPOR BAŞARISI

Hatay genelinde yapılan Ortaokullar Arası Küçükler Basketbol ve Hentbol müsabakalarında Antakya Gazi Ortaokulu her iki spor dalında birinci oldu.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı içerisinde Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Hatay Okullar arası Küçükler Kategorisinde yapılan Basketbol ve Hentbol müsabakalarında Antakya Gazi Ortaokulu ipi göğüsleyerek Hatay birincisi olma başarısı gösterdiler. Yapılan müsabakalar sonrasında oyunculara madalyaları Okul Müdürü tarafından takdim edildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:43:07   

ZARARLI BORULAR BERTARAF EDİLİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), kent genelinde yapılan içmesuyu hattı çalışmaları ile insan sağlığını kötü etkileyecek zararlı boruların bertaraf edildiğini bildirdi. 

İçmesuyunun vatandaşlara temiz ve sağlıklı iletilmesi adına içmesuyu hattı yenileme, bakım ve onarım çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Genel Müdürlük, yapılan içmesuyu hattı döşeme çalışmaları sırasında çıkarılan paslı ve kireçli boruların vatandaşları hayrete düşürdüğünü belirtti.

İçmesuyu hatlarının yanı sıra içmesuyu tesislerinde yenileme, bakım ve onarım çalışmalarının hummalı şekilde devam edildiğini hatırlatan HATSU, sağlıklı bir yaşam ve temiz bir çevre için Hatay genelinde altyapı ve atıksu arıtma tesisi çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:41:47   

Süper Amatör Ligde Grup Şampiyonu SAMANDAĞSPOR

Hatay Süper Amatör Ligde normal sezon, oynanan 24 maçın ardından sona ererek mutlu sona ulaşan takım Samandağspor oldu.

Mavi-Beyazlı Samandağ temsilcisi, son maçta güçlü rakibi Körfez İskenderunspor’u 3-1 yenerek 58 puanla Süper Amatör Ligde grup şampiyonu oldu.

Samandağ ilçe stadyumunda oynanan zorlu maçı 3-1 kazanan Samandağspor, aynı zamanda bir rekora imza attı. 2.Amatör Küme, 1.Amatör Küme ve Süper Amatör Kümede üst üste şampiyon olan Samandağspor, şimdi gözünü Bölgesel Amatör Lige çevirdi.

Önceki gün oynanan maçlar sonunda Samandağspor, Dörtyol Esnafspor, İskenderun Belediye Gençlikspor ve Armutluspor takımları Süper Amatör Ligin Play-Off maçlarında oynamaya hak kazandı.

Maç sonunda Samandağ Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Oğuzhan Sudan’ın elinden grup şampiyonluk kupasını alan Samandağspor, bu sevinci taraftarlarıyla kutladı.

Oynanan 5 maçta fileler 32 kez havalanırken sporseverler keyifli maçlar izleme şansına sahip oldu. Maç sonuçları şöyle: Samandağspor- Körfez İskenderunspor:3-1, Reyhanlı Belediyespor- Yayladağıspor: 6-6, Hatay Sümerspor- İskenderun Belediye Gençlik: 0-9, Karaağaçspor- Defne 2013: 3-1, Armutluspor- Arsuz Gözcülerspor: 2-1

YATKIN: TEMİZ FUTBOLU SÜRDÜRECEĞİZ

Samandağspor’u 2. Amatör Kümeden alıp üç yılda Süper Amatör Küme grup şampiyonu yapmayı başaran Kulüp Başkanı Yusuf Yatkın, sahalarda temiz futbolu sürdüreceklerini açıkladı.

Dün telefonla bağlantı kurarak düşüncelerini aldığımız Başkan Yatkın; bu şampiyonluğa katkı veren herkese teşekkür ederek antrenör ve futbolcularını tebrik etti. Samandağ ilçesine yeniden futbol sevgisini kazandırmaktan mutlu olduğunu ifade eden Yusuf Yatkın, Play-Off maçlarının centilmence geçmesi temennisinde bulunarak tüm takımlara başarılar diledi.

(Haber: S.Ergin)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:40:18   

Süper Amatör Ligde Grup Şampiyonu SAMANDAĞSPOR

Hatay Süper Amatör Ligde normal sezon, oynanan 24 maçın ardından sona ererek mutlu sona ulaşan takım Samandağspor oldu.

Mavi-Beyazlı Samandağ temsilcisi, son maçta güçlü rakibi Körfez İskenderunspor’u 3-1 yenerek 58 puanla Süper Amatör Ligde grup şampiyonu oldu.

Samandağ ilçe stadyumunda oynanan zorlu maçı 3-1 kazanan Samandağspor, aynı zamanda bir rekora imza attı. 2.Amatör Küme, 1.Amatör Küme ve Süper Amatör Kümede üst üste şampiyon olan Samandağspor, şimdi gözünü Bölgesel Amatör Lige çevirdi.

Önceki gün oynanan maçlar sonunda Samandağspor, Dörtyol Esnafspor, İskenderun Belediye Gençlikspor ve Armutluspor takımları Süper Amatör Ligin Play-Off maçlarında oynamaya hak kazandı.

Maç sonunda Samandağ Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Oğuzhan Sudan’ın elinden grup şampiyonluk kupasını alan Samandağspor, bu sevinci taraftarlarıyla kutladı.

Oynanan 5 maçta fileler 32 kez havalanırken sporseverler keyifli maçlar izleme şansına sahip oldu. Maç sonuçları şöyle: Samandağspor- Körfez İskenderunspor:3-1, Reyhanlı Belediyespor- Yayladağıspor: 6-6, Hatay Sümerspor- İskenderun Belediye Gençlik: 0-9, Karaağaçspor- Defne 2013: 3-1, Armutluspor- Arsuz Gözcülerspor: 2-1

YATKIN: TEMİZ FUTBOLU SÜRDÜRECEĞİZ

Samandağspor’u 2. Amatör Kümeden alıp üç yılda Süper Amatör Küme grup şampiyonu yapmayı başaran Kulüp Başkanı Yusuf Yatkın, sahalarda temiz futbolu sürdüreceklerini açıkladı.

Dün telefonla bağlantı kurarak düşüncelerini aldığımız Başkan Yatkın; bu şampiyonluğa katkı veren herkese teşekkür ederek antrenör ve futbolcularını tebrik etti. Samandağ ilçesine yeniden futbol sevgisini kazandırmaktan mutlu olduğunu ifade eden Yusuf Yatkın, Play-Off maçlarının centilmence geçmesi temennisinde bulunarak tüm takımlara başarılar diledi.

(Haber: S.Ergin)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:40:13   

Hatayspor

2.Lig Kırmızı Grupta şampiyonluk mücadelesini sürdüren Hatayspor, 3 Mart Cumartesi günü (Yarın) deplasmanda karşılaşacağı Bodrumspor maçını bekliyor.

Son maçta Tuzlaspor’u 3-0 yenerek grupta ikinci sıraya yükselen Bordo-Beyazlı temsilcimiz, zorlu Bodrumspor maçından sahadan 3 puanla ayrılmanın hesaplarını yapıyor.

Teknik Direktör İlhan Palut idaresinde bu maçın hazırlıklarını tamamlayan Hataysporlu futbolcular, küme düşme hattında bulunan rakipleri Bodrumspor ile kritik maça çıkacaklarını belirterek bu maçı kazanacak güçte olduklarını ifade ettiler.

Yarın Bodrum İlçe Stadyumunda oynanacak Bodrumspor maçı saat: 14.30’da başlayacak. Bu önemli maçı Mustafa Kürşad Filiz, Mücahit Değirmenci, Mehmet Can Küçük hakem üçlüsü yönetecek.

(Yorum Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:32:27   

HBB’DE YENİ PROJE TARTIŞILDI


Başkan Savaş, Antakya Parkı içinde yapılması düşünülen “Kültür Merkezi ve Nikâh Salonu” projesi konusunda meslek odaları ve STK temsilcileriyle istişare toplantısında bir araya gelerek konuyu demokratik ortamda görüşleri aldı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB’nin büyük projeleri arasında yer alacak Kültür Merkezi ve Nikâh Salonu projesi hakkında meslek odaları temsilcileri, STK temsilcileriyle dün sabah meclis salonunda geniş kapsamlı bir istişare toplantısı yaptı.

HBB Fen İşleri Daire Başkanı Nihat Tazeaslan, kalabalık davetli topluluğuna slayt eşliğinde projeyi detaylı olarak bilgilendirdi. Sunumun ardından Başkan Savaş’ta bu projeyi bir ağaç kesmeden şu an boş olan alana yapacaklarını, ayrıca bir hayırsever tarafından yaptırılacağı için belediye kasasından para çıkmayacağını söyledi.

Toplantıda söz alan ve detaylı açıklamalar yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya’da yeşil alanların arttırması gerekirken parkın içine Kültür Merkezi’nin yapılmasını uygun bulmadıklarını, bu güzel projenin şehrin farklı bir alanında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Konuşmalar yapan HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli, Mimarlar Odası, Diş Hekimleri Odası Başkanı, Çevre Koruma Derneği Başkanı projenin Atatürk Parkı içine değil başka alana yapılması fikrini savundular. Bazı konuşmacılarda ağaç kesilmeyeceği ve merkezde olacağı için öngörülen alana yapılması görüşünde bulundular.

İki saat süren toplantıda yararlı fikirler üretilirken, Kültür Merkezi ve Nikah Salonu projesiyle ilgili net bir karara varılamadı.

(Haber: S.Ergin)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:50:44   

HATAY HAVAALANI, GÜMRÜK TERMİNALİNE AÇILMALI


Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yönetimi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’ye mektup yazarak Hatay Havaalanı’nın gümrük terminaline açılmasını istedi.

Suriye krizi ile ihracatçılar, üreticiler ve nakliyecilerin zor günler geçirdiğini belirten ATSO yönetimi, “Hatay Havaalanı yurtdışı uçuşlara açıldığı tarihten itibaren bölgenin öncü havaalanı olmuş ve özellikle Ortadoğu havayollarının ilgisini çekmektir” dedi.

Hatay havalimanın gümrük terminaline açılmasını bölge ekonomisi açısından çok önemlidir diyen ATSO yönetimi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’ye yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi: “Hatay ili iki sınır kapısı ile Türkiye’nin orta doğuya açılan kapısıdır. 2011 yılında yaşanan Suriye krizi ile sınır kapılarımız kapanmış ve ihracatçımız, üreticimiz ve nakliyecilerimiz zor günler yaşamışlardır. Tüm bu zorluklar karşısında Hataylı iş adamlarımız “Hatay RO-RO A.Ş” ünvanı ile birleşerek ülke ekonomisine çok büyük katkı vermişlerdir.

Hatay Havaalanı yurtdışı uçuşlara açıldığı tarihten itibaren bölgenin öncü havaalanı olmuş ve özellikle Ortadoğu havayollarının ilgisini çekmektir. Suudi Arabistan merkezli Flynas havayollarından sonra Katar Hava yolları 4 Nisan 2018 tarihinde Hatay-Doha seferlerini başlatacaktır.

Sınırımızda yaşanan sorunlar neticesinde kapanan sınır kapılarına karşı dinamik iş dünyamızın önüne açmak için; Hatay havalimanın gümrük terminaline açılmasını bölge ekonomisi açısından çok önemlidir.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:49:48   

BAŞKAN SAVAŞ’A SÜRPRİZ ÖDÜL


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 5. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'ne katıldı.

Kentsel dönüşüm sürecinin detaylarını konuşmak amacıyla 22 Şubat 2018 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilen kongreye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, Türkiye'nin dört bir yanından belediye başkanları ve gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı.

Türkiye gündeminin son yıllardaki en önemli konu başlıklarından biri olan kentsel dönüşüm, birbirinden önemli isimler ve inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri tarafından beş ayrı oturumda tüm detaylarıyla ele alındı.

Kentsel strateji doğrultusunda akıllı şehirler ve binalar temasıyla gerçekleştirilen ve bu yıl ilk kez düzenlenen  ‘Kentsel Dönüşümde Teşvik Ödülleri’nde,  tarihi ve kültürel dokuyu ortaya çıkaran projeler kategorisinde Başkan Savaş ödüle layık görüldü.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:48:37   

SAĞLIKÇILAR GÖNÜLLÜ AFRİN NÖBETİNDE


Türkiye'nin çeşitli illerinden Hatay'a gönüllü gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve 112 Acil Servis ekipleri, Zeytin Dalı Harekâtı’nda sınır ötesinden gelen yaralı ve hastalara şifa olmak için gece gündüz görev yapıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı sürerken, çok sayıda UMKE ve 112 Acil Servis ekibi de bu kritik operasyonda önemli bir görev üstleniyor.

Hatay'daki sağlık personelinin yanı sıra kente takviye olarak gelen ekipler, sınırın sıfır noktasına kurulan çadır hastanelerde her türlü arazi şartlarına uygun ambulans ve araçlarıyla 24 saat nöbet tutuyor. 

Vinç özellikli ve jeneratörlü arazi aracı ile modern ve pratik ekipmanlara sahip UMKE ekipleri, 112 Acil ambulanslarının hizmet verme imkânı bulunmayan yerlerde devreye giriyor.

Araçlarla ulaşılamayacak yerlerde ise görevlerine yaya olarak devam eden UMKE ekipleri, sırtlarında taşıdıkları, içerisinde EKG cihazı, tansiyon aleti, oksijen tüpü, pansuman ve damar yolu açma aletleri bulunan ve bir hastanedeki acil merkezini aratmayan çantaları ile yaralı ya da hastalara ulaşıp gerekli müdahaleyi yapıyor.

Hatay Sağlık Müdürlüğü Afet ve UMKE Birimi Sorumlusu Muhsin Yıldız, yaptığı açıklamada, Zeytin Dalı Harekâtı’nda Sağlık Bakanlığının tüm birimlerinin Mehmetçik ile olduğunu söyledi. 

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Hassa ilçesine kadar birçok sınır noktasında acil sağlık çadırı olduğunu aktaran Yıldız, şunları kaydetti "Bu noktalarda 50'ye yakın UMKE personeli var. Bunların 20'si çeşitli illerden gönüllü olarak kentimize geldi. Her acil çadırında 2 ya da 3 tane ambulansımız da hazır bekliyor. Acil sağlık çadırlarında 5 kişilik yardımcı sağlık personeli ile bir acil uzmanı hekimimiz görev almakta. Herhangi bir olumsuz durum yaşandığında her türlü imkânımız var. Buralar küçük birer hastane gibi. Acil hekimimizin takdiri ile hasta ve yaralılar ambulans veya helikopter ambulansla hastanelere sevk ediliyor.

Arkadaşlarımız görevleri bitmesine rağmen devam etmek istiyor. O gün görev veremediğimiz arkadaşlarımız bize kırılıyor çünkü herkes bu operasyona bir şekilde katkı sunmak istiyor. Türkiye'nin tüm kentlerindeki sağlık personeli harekâtta görev almak için başvuru yapıyor." ifadelerini kullandı. (AA)


3 yıl, 7 ay önce / 27.02.2018 10:47:47