......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

HATAY'DA TSKGV'YE DESTEK KAMPANYASI

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesince başlatılan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına (TSKGV) Yardım Kampanyası kapsamında destekte bulunanlara beratları düzenlenen törenle verildi.

Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Altınözü Kaymakamlık binası önünde düzenlenen törende, vatanın bölünmezliği için vatandaşların ellerinden gelen her türlü fedakarlığı yaptığını söyledi.

Mardinli, hangi din, dil ve mezhepten olursa olsun Hataylıların vatan, millet ve bayrak olduğu zaman birlik ve beraberlik içerisinde vatana bağlılıklarını her zaman gösterdiğini belirtti.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur da kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti.

Uygur, kampanya kapsamında toplanan 500 bin liranın Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfına bağışladıklarını aktararak "Altınözülü hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Altınözü, bayrağından, milletinden, ordusundan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden yana olduklarını göstermiştir." dedi.

Konuşmaların ardından kampanyaya destek verenlere beratları verildi.

Törene, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Mersin Bölge Temsilcisi Faik Ahmet Karadeniz ve çok sayıda kişi katıldı. (AA)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 11:04:09   

YARALI KIZIL ŞAHİN, MİLLİ PARKLARA TESLİM EDİLDİ

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Derebahçe mahallesinde Belediye personeli Kenan İncedil tarafından yaralı olarak bulunan Kızıl Şahin’i, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü adına Belen Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Tamer Bozkurt’a teslim etti.

Bilinçsiz bir avcı tarafından vurularak kanadından yaralanan Kızıl Şahin’i tedavisinin yapılması ve yaşam alanına tekrar geri dönmesini sağlamak için dernek başkanımız Tamer beye yaralı kuşumuzu teslim ediyoruz diyen Başkan Vurucu “Her yaratılanın doğada bir karşılığı olduğunu ifade eden Başkan Vurucu, yaratılan her canlının bir sebebi vardır, inşallah yaralı kuşumuz da tedavisinin ardından ait olduğu doğaya yani vatanına tekrar geri döner diyerek, bilinçsiz avcıları yaptığı yanlış davranıştan ötürü bir kez daha kınıyorum.” dedi.

Belen Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Tamer Bozkurt’da “Av hayvanı olmayan Kızıl Şahinin türüne ender rastlanan bir kuş olduğunu ifade ederek, avcı arkadaşlarımızı bu konuda devamlı uyardıklarını belirterek, bohçacı olarak avlanan bilinçsiz avcıların böylesine davranışları bizleri üzmektedir, Başkan Vurucu’ya bu konudaki duyarlılığından ötürü teşekkürlerini sunarak, inşallah tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar doğaya teslim ederiz.” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 11:02:54   

SALİH İNŞAAT YENİ OFİSİNE TAŞINDI

Antakya’da Yapı-İnşaat sektörünün saygın firmalarından Salih İnşaat, Aksaray Mahallesi Baybars Caddesi Çelik Apartmanında ki yeni ofisine taşındı.

Ergin Medya sahibi Sadullah Ergin ve Genel Müdür İbrahim Hakkı Ergin, Salih İnşaat sahibi Selahattin Haleplioğlu’nu ziyaret ederek hayırlı olması temennisinde bulundular.

Bu arada Salih İnşaat, Ergin Medya tarafından 2018 yılına ait yapı-inşaat sektörüne yönelik Hatay İş Kataloğunda yer alacak.

Selahattin Haleplioğlu’nun sahibi olduğu Salih İnşaat ve Abdullah Haleplioğlu’nun sahibi olduğu Zeki Tasarım Taahhüt İnşaat Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketinin Hatay İş Kataloğunda tanıtımı yapılacak.

(Yorum Haber Merkezi)

 


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 11:01:42   

SAADET PARTİSİ; KİLİT PARTİ ROLÜNDE

Saadet Partisi Defne İlçe Başkanlığı 6. olağan kongresi yapıldı, tek listeyle girilen seçimde Mehmet Aydoğan tekrar ilçe başkanı seçildi.

Kongrede konuşan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, oyu yükselişte olan bir parti olarak herkes Saadet’in tavrını merak ettiğini belirterek “Anket şirketlerinde Saadet Partisi’nin kilit parti rolünde, büyük kitleyi etkileyecek potansiyele sahip olduğu ifade ediliyor.” dedi.

Kongrede konuşan ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü Vefatının yıldönümünde Erbakan Hoca’yı rahmetle yâd ettiklerini belirterek, bugün yaşananlara baktığımızda Erbakan Hoca’yı daha iyi anlıyoruz” dedi.

Erbakan Hoca, zalimlerin Suriye’yi karıştırma planlarından o zaman bahsederdi diyen Sürücü, “Görüldüğü gibi bugün zülüm almış başını gidiyor. Suriye’de sekiz senedir yaşanan bir zulüm var ve altı bölgesini dünyanın altı ülkesi her gün bombalıyor. Burada yaşananların temelinde güçlü olanların kendi menfaatleri çerçevesinde biz güçlüyüz istediğimiz yaparız diyorlar. Diğerleri açlık, sefalet, fakirlik, köle gibi yaşayacak, bugün yapılan bu. Böyle bir dünya olamaz, adalet bu değil, bunun karşısında direnen, bunun karşısında güç ortaya koyan bir kuruluş var, o da Milli Görüş’tür. Onun dışındakiler bu pastadan pay kapmaya çalışıyor. Bugün Suriye’de oynana oyun budur. Pastadan pay kapma ve güç yarışını öne çıkarma mücadelesidir.

Kim daha güçlü değil, kim haklı ona bakmamız gerekir. Onun için rahmetli Erbakan hoca ‘yaşanabilir bir dünya’ diyordu ve D-8’i kurdu.  İşte bizim Milli Görüş’ün baktığı pencere budur. Erbakan Hoca’nın bize bıraktığı bakış açısı bu. Bizim derdimiz bu, eğer derdimiz siyasette bir yer kapma olsaydı bugün hiç birimiz burada olmazdık. Bu salonda değil, başka salonlarda daha kalabalıkların içerisinde olurduk. O yüzden biz şimdiye kadar istikametimizi bozmadığımız gibi inşallah bundan sonrada son nefesimize kadar istikametimizi bozmadan gitmek nasip olur” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan da konuşmasında,  Önemli bir dönemde olduğumuzu belirterek şunları söyledi; “Saadet Partimiz, abartmadan söylüyorum kurulduğu 17 yıldan beridir Türkiye’de ilk defa ülke gündemini belirleyen ve bu kadar dikkatleri üzerine çeken konumda oldu.  Oyu yükselişte olan bir parti olarak herkes Saadet’in tavrını merak ediyor. Anket şirketlerinden de Saadet Partisi’nin kilit parti rolünde, büyük kitleyi etkileyecek potansiyele sahip olduğu ifade ediliyor.

Yine haberlerde, köşe yazılarında görüyorsunuz, farklı gazetede yazan bir hanım gazeteci diyor ki; “Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun yarattığı rüzgâra bakın! Neden herkes Karamollaoğlu’nu konuşuyor biliyor musunuz? Ezber bozduğu, siyasi geçmişine rağmen karşı mahalleye empati yaptığı, ortak paydalarda buluşmayı vaat ettiği için. Bu tavır topluma bir ilaç gibi geliyor. Diğer muhalefet liderleri ise bu kafada değil. Bırakın kucaklamayı, karşı mahalleyle konuşma gayreti bile yok.

Genel başkanımız, bilge tavrı ile dikkatleri üzerine çekti. Toplumun tüm kesimlerinde müthiş destek görüyor. Ülkede siyaset mekanizmasının tüm aktörlüleri, acaba bu konuda Temel bey ne diyecek diye merakla bekliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Çalışkan, Herkes, Saadet kimi gösterecek diye bakıyor. Türkiye’nin dengesi Saadet’e göre kurulu vaziyete geldi.

Defne ilçe başkanlığına yeniden seçilen Mehmet Aydoğan da yaptığı konuşmada; “Zor bir dönemde zor bir bölgede görev üstlendiklerini belirterek, tüm çalışmalarımız teşkilat disiplini çerçevesinde yürütmeye gayret ediyoruz” dedi.

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Ege de güven tazeleyerek yeniden Defne İlçe Başkanlığına seçilen Mehmet Aydoğan’ı tebrik etti.

Kongreye Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Hatay’da bazı STK Temsilcileri ve partililer katıldı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 11:00:23   

28 ŞUBAT; BİR İHANETTİR

Eğitim Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Bakanı İsmail Bayrakdar, 28 Şubat millete ve değerlerine karşı alçakça bir ihanet olduğunu söyledi.

28 Şubat, bu milletin değerlerine göre siyaset yapılmasına ve bağımsız politikalar belirleme iradesine, ekonomik ve sosyal ayrıcalıklar sahibi hegemonik güçlerin müesses nizamı koruma amacıyla gerçekleştirdiği bir darbedir diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “28 Şubat, o süreçteki uygulamaların bütününe bakıldığında, devletin ve milletin bütün kurum ve imkanlarını kullanarak toplumu ve devletin işleyişini cebir ve şiddetin eşlik ettiği bir toplumsal mühendislikle baştan ayağa dönüştürme amacını taşımaktaydı. Bu yönüyle büyük bir toplumsal yara haline getirilen başörtüsü yasağına indirgenebilecek bir şey olmadığı gibi klasik askeri bir darbeden farklılaştığı için de hafifsenebilecek bir olay değildir.

28 Şubat, bu milletin değerlerine göre siyaset yapılmasına ve bağımsız politikalar belirleme iradesine, toplumun inançlarını yaşama hakkına, ekonomik sistemin yağma düzeninden kurtarılması sistemine, insanca yaşama standartlarının oluşturulması gayretine karşı; siyasi, ekonomik ve sosyal ayrıcalıklar sahibi hegemonik güçlerin müesses nizamı koruma amacıyla gerçekleştirdiği bir darbedir.

Bu darbe, ordu ile apoletli medya, yargı, sivil toplum ve ekonomik çevrelerin birlikte gerçekleştirdiği bir darbedir. 28 Şubatla birlikte eğitimden ekonomiye, yargıdan medyaya, sivil toplumdan orduya her alan, darbenin arkasındaki küresel aklın çıkarları çerçevesinde yeniden dizayn edilmiştir.

28 Şubat’la birlikte ilk iş olarak D/8 girişimi atıl bırakılmış ve faizci yağma sisteminin ortadan kaldıran havuz sistemini iptal etmiştir. Bu da darbenin hangi saiklerle yapıldığının bir diğer göstergesidir.

28 Şubat’la birlikte FETÖ, irtica adı altında sinsice dindar subayları tasfiye edip kendi adamlarını orduya sokmuş, 15 Temmuz’a gelen süreçte en stratejik hamlesini yapmıştır.

1000 yıl süreceği iddiası da gösteriyor ki 28 Şubat’ın arkasındaki küresel akıl, Türkiye’de bir daha millet iradesinin küresel emperyal sisteme rağmen tecelli etme ihtimali ortadan kaldıracak köklü bir toplum ve sistem mühendisliğidir.

Neden olduğu milyonlarca mağdur, yüz milyarlarca dolarlık vurgun ve daha büyük oranlardaki mali zarar, devlet kurumalarının işleyişindeki yapısal bozulma, FETÖ gibi bir yapının palazlanmasına neden olan şartları üretme ve nihayet cezaevlerine gönderilen binlerce masum insanın oluşturduğu ağır tablo bin yıl değil on yıl bile sürememiştir.

Millet iradesi tecelli ederek 28 Şubat’ın sebep olduğu yıkımı ortadan kaldırmış, ülkenin ve toplumun yaralarını sarmış, siyaseti yeniden milletin değerlerine göre ve daha güçlü olarak inşa etmiş, dahası 27 Nisan ve sonrasında 15 Temmuz’daki iradesine sahip çıkan onurlu duruşuyla yerel ve küresel vesayeti çok büyük oranda ortadan kaldırmıştır.

28 Şubat’ın izlerinin tamamen ortadan kalkması ve mağdurlarının gözünde de sona ermesi için brifingli yargı eliyle cezaevlerinde haksız yere uzun yıllardır bulunan kişiler özgürlüğüne kavuşturulmalı ve her ne şekilde olursa olsun o süreçte mağdur edilmiş herkesin mağduriyetleri giderilerek tazmin edilmelidir.

Milletin tepesine çöreklenmiş vesayetin bir daha hortlamaması, küresel emperyal odakların tezgâhları olan 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması ve devletin demokratik dönüşümü için darbecilerle de darbe düzeneğiyle de bütün yönleriyle hesaplaşılmalıdır.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:59:08   

BAŞKAN KİMYECİ, ŞEHİT AİLELERİNİ AĞIRLADI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Zeytindalı Harekâtı kapsamında Afrin’de kahramanca mücadele veren Mehmetçiklerimize destek vermek amacıyla, Türkiye’nin dört bir yanından ilimize gelen şehit ailelerini ağırladı.

Ziyarete, 15 Temmuz Kahramanı Şehidimiz Ömer Halisdemir’in Babası Hasan Hüseyin Halisdemir, Kardeşi Soner Halisdemir, Şehit Ahmet Alp Taşdemir’in babası İmam İbrahim Taşdemir, Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz, Şehit Eren Bülbül’ün abisi Çağlar Bülbül, Şehit Ramazan Konuş’un kardeşi Nazmi Konuş, Şehit Ahmet ve Şehit Mehmet Oruç’un babaları Ali Oruç Şehit İdris Polat’ın babası Muhammer Polat, Şehit Mustafa Şahin’in babası Cumali Şahin, Şehit Ziya Sarpkaya’nın babası Salim Sarpkaya, Şehit Ferhat Gedik’in annesi Hatice Gedik, babası Ahmet Gedik, kardeşi Arif Gedik ile heyet başkanı Haydar Albayrak katıldı.

Ziyarette konuşan heyet başkanı Haydar Albayrak şu görüşlere yer verdi; “Allah sizleri muvaffak etsin. Başarılarınız daim olsun. Vatanımızın bekası, vatan toprağının parçalanmayıp bütünlüğünün korunması için, zorlu hava şartlarına rağmen, canları pahasına savaşan kardeşlerimizin bu fedakârlığına borçluyuz, minnettarız. Bugün burada olma amacımız Mehmetçiğimize karınca misali en büyük desteğimizi verebilmek. Şehit ailelerimizin her biri değişik illerden buraya geldiler. Bizlere göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve misafirperverliğinizden dolayı teşekkür etmek amacıyla ziyaret etmeyi arzu ettik. Rabbim sizlere güç kuvvet versin. Ayağınıza taş değmesin, başınıza yaş düşmesin.”

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise konuşmasında; “Siz kıymetli büyüklerimizle bir olmak, beraber olmak bizler için ayrı bir onur, ayrı bir şeref. Bizler bu vatanın topraklarında yaşıyorsak, sizler ve sizler gibi geçmişteki şehit ailelerimizin onurlu duruşu ve bizlere bir vatan bırakmak amacıyla şehadet şerbeti içerek, şehitlik mertebesine erişmiş evlatlarımız sayesinde bugün ülkemizde rahat yaşıyoruz. Bunun için ben gerek şahsım gerekse milletimiz adına sizlere şükranlarımı arz ediyorum. Buradan aziz şehitlerimize gönül dolusu dua ediyor, rahmet diliyoruz. Bir kez daha Antakyamıza teşriflerinizden dolayı şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Ziyaretin sonunda Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, şehit ailelerine Kuran-ı Kerim takdim etti, günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:57:59   

DOKTOR İHTİYACINA TSK ÇARE OLDU

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de terörden arındırdığı Mervane köyünde, aralarında çocukların da yer aldığı 22 sivil talepleri üzerine sağlık taramasından geçirildi.

TSK unsurları, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in güneybatısında YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtarılan Mervane köyünde yaşayan sivil halkın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü gayreti göstermeyi sürdürüyor. 

Bu kapsamda köydeki 12’si kadın, 9’u çocuk 22 sivil, doktor talep etmeleri üzerine bölgede bulunan birlikler tarafından Karakaya Karakoluna intikal ettirildi.

Karakolda bulunan sağlık ekipleri tarafından muayeneleri yapılan sivillerin emniyetli şekilde evlerine geri dönmeleri sağlandı.

Bu arada askerler tarafından bölgedeki çocuklara hediye verildi. (AA)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:56:48   

HOCALI KATLİAMI MKÜ’DE ANILDI

Mustafa Kemal Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından Bütün Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Semedbeyli’nin konuşmacı olarak katıldığı “Hocalı Katliamını” anma programı düzenlendi.

Programa MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Yusuf Önlen, MKÜ akademisyenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Bütün Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Semedbeyli "Bilesiniz ki, Türkiye yalnız değildir. Samimi olarak söylüyorum eğer, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı emperyalistlere karşı dik duruşuyla hepimizi gururlandıran Recep Tayyip Erdoğan, televizyona çıkar da seferberlik ilan ederse, Türkiye’ye yardım çağrısında bulunursa dışarıdan en az 100 bin kişi cepheye gitmek için Türkiye’ye koşarTürkiye uğruna canını feda etmek için seve seve buraya gelir. Türkiye’nin dışarıda böyle bir itibarı var.
Hocalıda yaşananlara katliam diyorlar bu yanlış, Hocalıda yaşananlar soykırımdır. Ermenilerin Hocalıda yaptığı düşünülmüş, planlı, hazırlığı günler öncesinden yapılmış, bir milleti yok etme niyetiyle girişilmiş eylem olması sebebiyle soykırımdır. Ermenilerin büyük Ermenistan iddiası var, denizden denize büyük Ermenistan iddiası, Ermeniler bu iddiayı çocuklarına devlet politikası olarak okullarda propaganda ediyorlar. Bizim tarihi devletimiz budur diyorlar.

Bizim birbirimizden başka dostumuz yoktur. Bu zor günler bize bunu bir daha göstermiştir. Biz birlik içinde olursak ancak güçlü oluruz. Sovyetlerin çiçeklenme dönemi olarak nitelenen o dönemler Sovyetlerde yükseliş dönemi olarak kabul ediliyordu. O dönemde Sovyetler üzerine yapılmış çok detaylı bir analiz raporunda tüm yönleriyle demografik, sosyo-kültürel yönüyle Sovyetler incelenmiş ve gelinen sonuç şu şekilde. Eğer bir gün Sovyetler dağılır da ortaya çıkan Türk cumhuriyetleri Türkiye ile bir araya gelip birlik olurlarsa Batı karşısına Stalin Rusyasından ve Hitler Almanyasından daha tehlikeli bir güç bulacaktır. Bunu 1969 yılında analizini yapmışlar ve dosya şeklinde ortaya koymuşlar. Bugün Türkiye üzerindeki kara bulutların esas sebebi de budur. Biz bir araya gelirsek süper güç oluruz." dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:51:37   

SAĞLIK PERSONELİNE EĞİTİM VERİLDİ

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kamu ve Özel Hastanelerinin Gebe Bilgilendirme Sınıflarında" görevli personellere; “Gebe Bilgilendirme Sınıfı” eğitimi düzenlendi.

Bakanlığın Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı kapsamında, toplum sağlığı merkezlerinde ve doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakım hizmeti veren 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarında “Gebe Bilgilendirme Sınıflarında” gebelere eğitimler verilmektedir.

Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 13-14 Şubat 2018 tarihlerinde İskenderun Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda, 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde ise Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitimi” düzenlendi. Eğitime, Kamu hastaneleri, Toplum sağlığı Merkezleri ve Özel Hastaneler de çalışan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman doktor, Ebe/Hemşire olmak üzere toplam 57 sağlık personeli katıldı.

Gebelik, gebelik dönemleri, gebelikte beslenme ve fiziksel aktivite, normal doğumun önemi ve anne bebek açısından faydaları, doğum ağrısıyla baş etme yöntemleri, lohusalık, yenidoğan bebeğin bakımı, aşıları ve beslenmesi, anne sütünün önemi, üreme sağlığı yöntemleri gibi konularda eğitimciler tarafından katılımcılara teorik ve pratik olarak sunumlar yapıldı.

Eğitim; Kad. Hast. ve Doğum. Uzm. Dr. Selin Tertemiz, Dr. Mehmet Döner,Diyetisyen Eda Ateş, Psikolog Ayça Öner & Süleyman Ördek, Fizyoterapist İmran Göğebakan & H. Demet Parlak Yıldız,  Ebe Aynur Basık, Ebe Bade Yıldız, ile Antakya ve İskenderun ÜSEM eğitimcileri tarafından verilirken, eğitimin sonunda tüm katılan personele “Eğitim Belgesi”  takdim edildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:50:01   

HBB BİSİKLETSEVERLERE DESTEK OLUYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay’ın sportif gelişimine vermek ve bireyleri sağlıklı yaşamın başat koşulu olan spora yönlendirmek için yapılan tüm faaliyetlere destek vermeyi sürdürüyor. Hatay, ilk kez bir uluslararası bisiklet organizasyonuna ev sahipliği yapacak.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği)’nin 2018 yılı faaliyet programında yer alan ve HBB’nin de desteğiyle gerçekleştirilecek ,  “International Tour of Mediterranean - Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu”nun 02-04 Mart tarihlerinde Hatay-Adana-Mersin illerinde yapılacağı ve 198 km.lik 1.etap için 02 Mart Cuma günü saat 10.00’da Antakya Atatürk Caddesi’nden verilecek startın ardından yaklaşık 5 saat sonra Adana merkezinde biteceği açıklandı.

Açılış maçları hakkında açıklama yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu ve Hatay İl Temsilcisi Hasan Tahsin Bakan, geçen hafta Arsuz ve İskenderun ilçelerinde Türkiye Şampiyonası 1.etap kulüplerarası puanlı sezon açılış yarışmalarının yapıldığını ve bu yarışmalara Türkiye’nin çeşitli yörelerinden toplam 316 genç ve yıldız sporcunun katıldığını belirtti.

Kutlu ve Bakan yaptıkları ortak açıklamada, “Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Belarus, İran, Moğolistan, Ukrayna, Estonya, Özbekistan, Gürcistan, Eritre, Romanya ve Malezya gibi farklı ülkelerden yaklaşık 20 yabancı ve 4 Türk olmak üzere toplam 24 takım ve 175 sporcunun katılımı beklenen turun startına tüm bisiklet severleri ve sporsever Hataylıları bekliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 7 ay önce / 02.03.2018 10:48:20