......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 361888
YORUM MANŞET
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY

OLASI DEPREMDE  ÖLÜME 6 ADAYDeprem fay hattında bulunan ilimiz geçtiğimiz bir ayda 2 defa sallanırken deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

 Antakya ilçesine bağlı Narlıca Mahallesi’nde tek katlı yer evinde ikamet eden aile, iki kez üst üste yaşanan depremde korkuyu yaşadı. Evin duvarları birçok yerden çatlarken toplam 6 kişinin yaşadığı evin çatısının çökmemesi büyük şans olarak değerlendirildi.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen, engelli duruma düştüğü nedeniyle çalışamayan S.Z. adlı vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle hasta durumunda.

Narlıca Mahallesi’nde 2’si ortaokula 2’si liseye giden ailenin toplam 4 çocuğu, zor şartlar altında eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, geceleri de olası depremde çatının çökme ihtimali nedeniyle korku içerisinde yaşıyor.

Yorum Gazetesi olarak sorumlu yayıncılık gereği bu ciddi ve vahim durumu kamuoyuna açıklarken, Hatay Valiliği’nin, ilgili devlet kurumlarının ve hayırsever insanların ihtiyaç sahibi bu aileye sahip çıkmasını ve gereken desteği vermesini bekliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirdiği kongre, büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

 

Genel Kurula, Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Karataş ve Süleyman Doğan,  AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Öz Orman-İş Sendikası Hatay Bölge Başkanı Yücel Avcıoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Ercan Salcan,  Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Şube Başkanı Mustafa Kemal Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilis Şube Başkanı Zaim Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş yaptı.

Hatay Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, “Hatay Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Şube Başkanımız Fehmi Azboy ve arkadaşlarının çalışmalarını her daim takdir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Sendika genel merkezinin yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Başkan Sert, 1 saati aşkın konuşmasında icraatlarını sıraladı.

AZBOY, YENİDEN BAŞKAN

Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığına tekrar seçilen Fehmi Azboy, kongrede yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını Genel Merkez Yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı Sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan,  vizyonundan ve Değerler Sendikacılığından örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Sendika Hatay Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Fehmi Azboy Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Ali Gür,  Hayrettin Köroğlu ve Ali Uçar’dan oluştu.

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK
MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN  ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAKDamar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen ve engelli duruma düşen vatandaş, eğitim gören 4 çocuğundan liseye giden 2 çocuğunu maddi imkânsızlıktan dolayı okuldan alacak

 Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde bir aile dramı yaşanırken evin babası S.Z., maddi imkansızlıklar nedeniyle çok üzülmesine rağmen 4 çocuğunun 2 sini okuldan almak zorunda kalıyor.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesildiği için engelli durumuna düşen ve bu nedenden dolayı çalışamayan vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı dolayısıyla hasta durumunda.

Narlıca Cumhuriyet Ortaokulu’nda 2 çocuğu eğitim gören aile, Narlıca Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 çocuğunu servis ücreti, okul harçlığı gibi nedenlerden dolayı okuldan alacak.

Devletten 1.800 TL engelli maaşı alan ve bununla geçinmek durumunda kalan muhtaç aile, maddi imkansızlıktan dolayı, lise eğitiminden alacağı 2 çocuğunun üzüntüsünü yaşıyor.

(Yorum Haber Merkezi)

DEPREM KORKUYA YOLAÇTI
DEPREM KORKUYA YOLAÇTI

DEPREM KORKUYA YOLAÇTIHatay’ın Kırıkhan ilçesinde 18 Aralık Pazar akşamı meydana gelen deprem başta ilçe merkezi olmak üzere tüm ilçelerde ve bölge illerinde korku ve paniğe yolaçtı. AFAD verilerine göre 4.8 şiddetinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybının olmaması yüreklere su serpti.

112 Acil Çağrı Merkezi ve AKOM birimlerine Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere 29 binada çatlak/kısmi çatlak vaka ihbarı geldi.

Yangın, deprem ve sel gibi afetlere karşı HBB ekiplerinin her zaman teyakkuzda olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ardından yaptığı açıklamada acil durumlar için nöbetçi personelin hazır bulundurulduğunu ancak depremden hemen sonra Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezindeki (AKOM) tüm ekipleri göreve çağırdıklarını bildirdi.

Reyhanlı’da 6 katlı bir apartmanın tahliye edilerek emniyet altına alındığını ifade eden Savaş açıklamasında şunları söyledi: “İlçelerimizden gelecek ihtimal dâhilindeki olumsuzluklara karşı tüm ekiplerimizle kısa sürede müdahaleye hazır hale geldik. 26 yerel çalışma grubumuzla hızla iletişim kurulmuş, ekipler ihbarları değerlendirmeye devam etmektedir.

Şu ana kadar ekiplerimize herhangi bir can kaybı bildirilmemesi biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir.

Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizdeki bazı köylerde bina çatlağı ve boş bir evin hasar gördüğü ihbarı ekiplerimize bildirilmiş, ekiplerimiz bina çatlaklarını teyit etmiştir. Ayrıca Kırıkhan’da bazı evlerde eşyaların hasar gördüğü ve maddi zarar ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

AKOM ve HBB ekiplerimiz sahada görevinin başındadır. Vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda sosyal medya hesaplarımızdan ve 112, 153, 185 ve 4441206 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki ilimiz deprem bölgesindedir. Ve her zaman çok daha büyük bir depreme hepimizin hazırlanması şarttır. Depremin can kaybına neden olmaması bizi sevindirdi. Tüm hemşehrilerime ve depremi çevre illerde de hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY YÜZYILI
HATAY YÜZYILI

HATAY YÜZYILICumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Veysel Eren, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleşen törenle görevi Prof. Dr. Hasan Kaya’dan devraldı. Törende yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaşan Rektör Eren, Türkiye Yüzyılını temele alan Sürdürülebilir Kalkınma odaklı stratejik eylem planını, şehir markasında ‘Hatay Yüzyılı’ vurgusuyla duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARİHİN KIRILMA EVRESİNDE LİDERLİK VİZYONU

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yönetim anlayışı arasındaki kesişmeyi öne çıkaran Rektör Eren, “Kadim şehrimiz ve mümbit ilimiz, tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, coğrafi güzelliklerinden tarihi zenginliklerine birçok alanda muhteşem potansiyeli olan bir yerdir. Ancak bu potansiyel henüz yeterince harekete geçirilememiş ve açığa çıkarılamamıştır. Bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin hak ettiği gelişmişlik düzeyine yükselmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Üniversite olarak bizler tüm akademik ve idari kadrolarımızla bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sorumluluk üstlenmeye hazırız. Üniversite olarak ilimizdeki tüm sektörlerimizle yapıcı işbirlikleri geliştirerek ilimizin gelişmesine katkı sağlamak ve Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı İdeali ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının” bir paydaşı olmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

HERKES İÇİN, HERKESLE BÜTÜNLEŞME

Bu amaçların gerçekleşmesi için yönetim olarak temel stratejilerimizden birisi akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, şehrimiz, ülkemiz, dünyamızla bütünleşmek; gücümüzü, birikimimizi, enerjimizi, gayretimizi başta üniversitemizin, ülkemizin ve bölgemizin ideallerini gerçekleştirmek için kullanmak olacaktır. Tüm platformlarda ve her düzeyde, kurum içi ve kurumlar arası, ulusal ve uluslararası ortaklıklar kurmak; yönetimimizin önceliği olacaktır. Medeniyetin kök saldığı ve dünya mirasının taşıyıcısı olan bir şehrin kurumları ve insanlarına yaraşır şekilde herkesin ortak olduğu yeni bir liyakat, adalet ve istişareye dayalı demokratik yönetim kültürünü hep birlikte inşa edeceğiz. Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ve meşakkatli. Ancak bizler de bu büyük hedefleri gerçekleştirmek için bilgi, anlayış, tecrübe ve hepsinden önemlisi heyecan ve tutkuya sahip insanlarız. Sözünü ettiğimiz bütünleşmeyi tesis edebilmek için; öncelikle kendi içimizde her bir hücremiz ve dokumuzla bütünleşeceğiz; akademisyenlerimizle, idari personelimizle ve öğrencilerimizle bütünleşeceğiz; şehrimizle bütünleşeceğiz; şehrimizin kurumları, kültürü ve sorunlara çözüm yollarıyla bütünleşeceğiz, dünyayla ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla bütünleşeceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜZYILLARA DOĞRU…

Ülkemizin geleceğinin parolası olan sürdürülebilir yüzyıllar teması, vizyon Türkiye Yüzyılını bir defaya mahsus olmadan devamlı kılmak için gereken vurguyu içermektedir. Bu vizyon, gelecek algısının tamamına yüklenmiş bir ‘kızıl elma’ hedefidir. Yapmamız gereken ise geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün güçlenmesi için sorumluluk üstlenmek ve gayret göstermektir. Geçmişten gelen kronik sorunların geleceği belirsizleştirdiği bir krizler çağında, krizleri bertaraf edecek sürdürülebilir çözümlerle sorunsuz bir gelecek için yeni bir döneme başlıyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan şey, birikimimizi ve enerjimizi bu ideallerin gerçekleşmesi için harcamaktır, sorunun değil çözümün parçası olmayı kendimize şiar edinmektir. Çünkü Hatay Yüzyılı ile Türkiye Yüzyılı arasında entegre bir bağ vardır.

ÖĞRENCİ ODAKLI ÜRETİM DOKTRİNİ

Araştırma ve topluma hizmet görevlerimizin yanı sıra, en önemli sorumluluğumuz, kuşkusuz, bizlere emanet edilen, ailelerinin ve ülkemizin umudu olan gençlerimize sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyle rol-model olarak rehberlik etmektir. Mezunlarımızın acımasız rekabetin hüküm sürdüğü küresel dünyada ayakları üzerinde durabilmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunabilmeleri, ancak bizlerin bu sorumluluğumuz çerçevesinde çalışmamıza bağlıdır. Bu üniversite, bu akademik ve idari kadrolar ve her türlü fiziki alt yapı, öncelikle geleceğe ilişkin kariyer hayallerini ve umudunu bizlere bağlayan öğrencilerimiz içindir. Bu nedenle her bir akademik ve idari personelimiz, üniversitemizi tercih eden, hayallerini ve umutlarını bize bağlayan öğrencilerimize değer katmayı şiar edinmek zorundadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

YÖRÜK TEYZE, MEHMETÇİK'İN ZAFERLE DÖNÜŞÜNÜ BEKLİYOR

Hassa ilçesinde, Zeytin Dalı Harekâtı’nda görevli askerlere kurban kesen "Yörük Teyze" lakaplı Döndü Deveci, Afrin'den zaferle dönecek Mehmetçik'in yolunu gözlüyor.

Harekâtta görev alan askerleri belirli aralıklarla ziyarete giden ve ihtiyaçlarını soran Deveci, Suriye sınırında kaldığı Yörük çadırında komşularıyla askerler için yufka ekmek yapıyor.

Deveci, yaptığı açıklamada, görevli askerleri kendi çocuklarından ayırmadığını söyledi.

Zeytin Dalı Harekâtı başladığında tank seslerini duyarak sınıra gittiğini belirten Deveci, "Baktım bizim Mehmetçiğimiz birikmiş oraya. Onlara 'Kuzularım, ayaklarınıza taş değmesin, başınıza iş gelmesin' diye seslendim, kurban kestim, yüzdüm, alınlarına kan çaldım. Etinden ikram ettim. Ağlaya ağlaya, dua ede ede uğurladım." diye konuştu.

Deveci, Mehmetçik için belirli aralıklarla yufka ekmek yapıp birliklerine gönderdiğini aktararak, "Burada ekmek yapıyoruz. Askerlerin yiyeceklerini çocuklarımla gönderiyorum. Geçenlerde ekmeğe yağ sürdüm, peynir koydum, dürüm yaptım askerlere gönderdim." dedi.

Askerler için her gün dua ettiğini vurgulayan Deveci, duygularını şöyle dile getirdi: "Onların hepsi benim evladım. Kendi evlatlarımdan ayırt etmiyorum. Onların annelerine söyledim. 'Evlatlarınız benim evladım. Aklınıza hayatta bir şey gelmesin. Çocuklarınız benim yanımda' dedim. 5 tane oğlum var. 5 oğlum da onların yolunda. Çağırsalar onlar da gider. Askerlerimizle gurur duyuyorum. Allah'ım inşallah onlar bir şey olmadan sağ salim geri dönsünler. Şu an onların arkasından benim de gidesim geliyor. İnşallah sağ salim dönsünler çift kurban keseceğim." dedi. (AA)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:24:09   

TEKSÖZ: ESNAFIN HAKKINI SAVUNACAĞIM

Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz ve bağlı olduğu oda başkanları Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Gerçekleşen ziyarette gündeme dair önemli açıklamalarda bulunun HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz esnafın sorunlarını dile getirmeye devam edeceğini her ne kadar bu sorunları niye gündeme getiriyorsun söylemlerine maruz kalsa da esnafın hakkını savunmaya devam edeceğini söyledi.

HESOB Başkanı Teksöz, HGC ziyaretinde öncelikle hayırlı olsun dileklerini ileterek gündeme dair birçok açıklamalarda bulundu.

Başkan Teksöz yaptığı konuşmada, “Hatay Gazeteciler Cemiyeti birlik, beraberlik ve kardeşlik için dik duran bir sivil toplum kuruluşudur. Bunun için Hatay’a yaptığı katkılardan dolayı başta HGC Başkanı Ahmet Yetişen olmak üzere tüm üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz uzun süredir gündemi meşgul eden Harbiye Kooperatifleri ile ilgili olarak, “HBB kendince haklı olarak bir dönüşüm yapmak istiyor. Bu dönüşüme şoför esnaflarımızın bazıları dönüşümden korkuyorlar ve bu dönüşüme dahil olmak istemiyorlar. Dönüşüme dahil olmak istemeyen şoför esnafımız çalışma sistemini tam anlayamadıkları ve çözemedikleri için sisteme dahil olmak istemiyorlar. UKOME şoför esnafımıza 11.02.2018’e kadar dönüşüme girilmesini talep etti. Ancak daha sonra şoför esnafımıza dönüşeme katılmayanların belgeleri iptal edilerek çalışamazsınız denildi. Daha sonra bu arkadaşlarımız dava açarak mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu iş her geçen gün gerginliği daha da tırmandırıyor. Ben UKOME’de bulunan arkadaşlarımıza sesleniyorum bir an önce Hatay’ın birlik ve beraberliği için bu sorunu çözelim.” dedi.

Daha önce gündeme gelen sosyete pazarı ve kermese karşı olduklarını dile getiren Başkan Teksöz, “HBB ve Antakya Belediyesi bunlara izin vererek tozun toprağın içinde peynir, tereyağı gibi ürünler satılıyor. Bizim peynirimiz, tereyağımız daha güzel ve Türkiye’nin her yerine gidiyor. Hiçbir belediye böyle bir konu için esnafı karşısına almasın. Reyhanlı ve Payas belediyeleri bu konuda dik durarak ilçelerinde bunların yapılmasına izin vermiyor. Sosyete pazarı ve kermeste hiçbir vergi ödenmeden satış yapılıyor bundan dolayı esnafımız çok mağdur oluyor.” dedi.

Başkan Teksöz bu konuları gündeme getirince bazı kişiler niye gündeme getiriyorsun dediğini belirterek, “Ben konuları gündeme getirmezsem bu koltukta ne işim var. Esnafımızın sıkıntılarını söylediğimde kimse üzülmesin. O zaman belediyeler kimseyi mağdur etmesin bizde sıkıntıları söylemeyelim.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “HESOB başkanımız önemli konulara değindi. Biz HGC olarak Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz ve bağlı olduğu oda başkanlarına bizlere bulundukları ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:24:41   

ZEYTİN DALI’NA STK DESTEĞİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtına sivil Toplum kuruluşları tarafından destek görmeye devam ediyor.

 

İlimizin lokomotif STK’larından olan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Birliği, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği ile REYSOD başkanları ortak açıklamada bulunarak Zeytin Dalı Harekâtına destek verdiklerini belirtti.

Hatay Valiliği önderliğinde Reyhanlı’da, Kırıkhan’da ve Hassa’da şehit olan vatandaşlarımızın ailelerinin geleceğini düşünerek “Hatay Reyhanlı-Kırıkhan-Hassa Terör Mağdurları Vakfı” kurulmasına ve Hatay Valiliği tarafından vakfın adının netleştirilmesi kararını aldıklarını belirten ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, açıklamasına şöyle devam etti: "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak 2018 saat 17:00’den itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Kahraman ordumuzun önümüzdeki yıllarda, özellikle Bölgemizin terör örgütleriyle karşı karşıya kalmasını engellemek için gerçekleştirdiği bu operasyon stratejik olarak büyük önem taşımaktadır.  Afrin’e yapılan hamle başta Hatay, Kilis, Gaziantep olmak üzere, tüm Türkiye’nin yıllarca terör belasından uzak tutulması için yapılan bir hamledir ve sivil toplum kuruluşları olarak hem bu harekâtın gerçekleşmesi emrini veren Devletimizin, hem de kahraman Türk Ordusu’nun sonuna kadar yanındayız.

Hain terör örgütlerinin yaptıkları kalleşçe saldırılar bizi korkutamaz, yıldıramaz. Yapılan hain saldırılar terör örgütlerinin bitişi öncesindeki son çırpınışlarıdır. İnanıyoruz ki Devletimiz, ordumuz bize huzur içerisinde bir gelecek sunacak ve Ortadoğu’ya zeytin dalı uzatacaklardır.

Biz ülkemizin bulunduğu bölgede kalıcı ve istikrarlı barış sağlanmasını ve bölge ülkelerinin kabulünü kazanacak politikalar üretmesini canı gönülden destekliyor ve istiyoruz.

Sivil toplum kuruluşları olarak; Hatay Valiliği önderliğinde Reyhanlı’da, Kırıkhan’da ve Hassa’da şehit olan vatandaşlarımızın ailelerinin geleceğini düşünerek “Hatay Reyhanlı-Kırıkhan-Hassa Terör Mağdurları Vakfı” kurulmasına ve Hatay Valiliği tarafından vakfın adının netleştirilmesi kararını aldık. 

Bizler, sivil toplum kuruluşları olarak bütün Reyhanlı, Kırıkhan, Hassa halklarımızın yanındayız ve acılarını paylaşıyoruz.

Zeytin Dalı Operasyonunda, hayatını kaybeden Şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine sabır, yaralı asker ve vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:28:16   

DEV TESİSTE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan sağlanan(JICA) ve birinci kademesi işletmeye alınan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’nin ikinci kademesinde çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Yaşam alanlarını koruma ve tertemiz şekilde nesilden nesile aktarmayı planladıklarının altını çizen İdare, tesisin yapımında 2011 yılı nüfusu dikkate alınmış olup daha sonra Suriyeli vatandaşların göçünden kaynaklı nüfusun hızlı bir şekilde artışı ile birinci kademe kapasitesinin yeterli gelmeyeceği anlaşıldığını bildirerek, ikinci kademe havuzlarının inşaatına başlandığını bildirdi.

İkinci kademenin inşaatının tamamlandığını aktaran HATSU, elektrik tesisatı ile teknik ekipmanların montaj işinin gerçekleştirileceğini ifade ederek, bugüne ve geleceğe kaliteli, sağlıklı bir yaşam olanağı sağlama hedefiyle çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı ile İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü tarafından müştereken yürütülmekte olan tesise şimdiye kadar 14 milyon 930 bin TL harcandığını aktaran Genel Müdürlük, söz konusu tesisin ilk aşamasında günde 12 bin 250 m3 atıksu arıttığını ikinci kademenin tamamlanması ile de günde 18 bin m3 atıksuyun arıtımını sağlayacak kapasiteye ulaşılacağını bildirdi.

Tesiste evsel atıksuların “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak yaklaşık %90 giderim verimi ile Asi Nehrine dökülen Karasu Deresi’ne deşarj edileceğini bildiren İdare, çevre ve halk sağlığına yönelik yapılan yatırımlar arasında İskenderun(Denizciler), Samandağ, Dörtyol, Reyhanlı, Erzin, Antakya(Serinyol) ve Küçükdalyan-Narlıca atıksu arıtma tesislerinin de yer aldığını kaydetti.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:28:53   

HAYIRSEVERLERİN YARDIMLARI TESLİM EDİLDİ

Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında Kardeş Mahalle çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Kardeşinle Sevgiyle Paylaş Projesi ekipleri Şirince Mahallesi’nde ikamet eden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere, hayırseverler tarafından yapılan bağışları teslim etti.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, 36 parçadan oluşan giyim, ayakkabı, ev eşyası, oyuncak ve kırtasiye eşyalarından oluşan yardımların, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Şirince Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İzzet Doğru’ya teslim edildiği belirtildi.

Şirince Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İzzet Doğru yaptığı açıklamada, bu hayırlı çalışmalardan dolayı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye teşekkürlerini ileterek, yolu açık olsun dileklerinde bulundu. Doğru açıklamasında teslim alınan 36 parça yardımın, Mahalle Muhtarı ile işbirliği çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını ifade etti.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Kardeşinle Sevgiyle Paylaş Projesi’ne destek vermek isteyenlerin 0326 213 16 15 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri belirtildi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:30:21   

ZEYTİNDALI HAREKÂTI, BAŞARILI BİÇİMDE YÜRÜTÜLÜYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başbakan Binali Yıldırım’ın Hatay’da gerçekleştireceği programa iştirak etmek üzere Hatay'a geldi.

Ülkemizin sınır içinde ve sınır ötesinde güvenliğini temin için yapılması gereken her türlü mücadele en kararlı biçimde yapılıyor ve yapılmaya devam edecektir diyen Bakan Soylu, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin terör örgütlerine karşı Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı bugün itibari ile başarılı bir biçimde yürütülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Havaalanına Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte gelen Bakan Soylu’yu, Hatay Valisi Erdal Ata, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Nursal Çakıroğlu, Hatay milletvekilleri, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe belediye başkanları ve partililer karşıladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekiler, havaalanı kavşağında bulunan Hatay AFAD Koordinasyon Merkezi’ne geçerek burada 24 saat esası ile görev yapan GAMER personeli ile bir toplantı gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı değerlendirmede, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin terör örgütlerine karşı Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı bugün itibari ile başarılı bir biçimde yürütülmektedir. Ülkemizin sınır içinde ve sınır ötesinde güvenliğini temin için yapılması gereken her türlü mücadele en kararlı biçimde yapılıyor ve yapılmaya devam edecektir.

Özellikle bir şeyi ifade etmek isterim, maalesef bugün terörü muhafaza etmek isteyen sözde müttefik görünümlü ülkeler var. Bu bizi üzmektedir. Yani, terör örgütlerini muhafaza etmek dostluk ilişkilerini zedeler. Terör örgütüyle birlikte hareket ederek başka bir terör örgütü ile mücadele etmek uluslararası hukuk ilkelerine de ters bir durumdur. Bu konuda ortaya konulan tutarsız yaklaşımları görmek, değerlendirmelerimizi yeniden gözden geçirmeye bizi zorunlu bırakmıştır” dedi.

AFAD binasında yapılan faaliyetler hakkında Vali Ata’dan bilgiler alan Bakan Soylu, daha sonra Başbakan Binali Yıldırım’ı karşılamak üzere havaalanına geçti.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:30:57   

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN TAZİYE ZİYARETLERİ

Başbakan Binali Yıldırım ve beraberinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte bir dizi programa katıldı.

Başbakan Yıldırım, cenaze namazı öncesi baba Mustafa Bayram ve Bayram ailesinin fertlerine taziyelerini iletti. Şehidin kardeşlerinin askeri üniforma ile katıldığı törende, Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi Kırıkhan Şehitliği’nde toprağa verildi.

Başbakan Yıldırım, cenaze töreninin ardından Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK/KCK/YPG/DEAŞ mensuplarınca Kırıkhan İlçesi Kaletepe mevkiine düzenlenen havan saldırısında şehit olan TEDAŞ çalışanı Şahin Elitaş’ın Kurtlusoğuksu Mahallesi’ndeki baba evine geçti.

Elitaş ailesine taziyelerini ileten Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili bilgileri almak üzere Harekât Merkezine geçti ve düzenlenen toplantıda Harekâtın geldiği nokta ve sürdürülen operasyonlar hakkında brifing aldı.

Son olarak Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyet Reyhanlı ilçesine terör örgütü PYD/PKK/KCK/YPG/DEAŞ tarafından atılan askeri mühimmatın infilak etmesi sonucu hayatlarını kaybeden Fatma Avlar, Rıfat Sinirli, Ahmet Şanverdi ile Suriye vatandaşı Nadir Faris’in aileleri için Reyhanlı Gençlik Merkezi önünde kurulan taziye çadırına geldi. Burada okunan Kuran-ı Kerim’in ardından dualar edildi.

Taziyede vatandaşlara seslenen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "17 yaşındaki yavruya bile kıydılar. Mekânları cennet olsun. Allah acılı ailelerine sabır nasip etsin. Onlar şehit değil. Biz böyle inanıyoruz. Onlar peygamberimize komşu oldular. Onların şehadetine vasıl olmayı da Rabbim bizlere nasip eylesin. Ülkemizin, yurdumuzun muhafazası için, istiklalimiz için, istikbalimiz için kahraman silahlı kuvvetlerimiz, ordumuz bir operasyon gerçekleştiriyor. Bu operasyonu en yakından yaşayan sizlersiniz. 90'dan fazla roket, füze, top mermisi daha fazlası Reyhanlı'ya düştü. Sizin bu vakur duruşunuz, bu bayrak sevginiz, vatan sevginiz, istiklal aşkınız olduğu müddetçe hiçbir saldırı, hiçbir alçak terör hadisesi bize zarar veremez. Birliğinize, kardeşliğinize asla bir halel gelmesin. Emin olun 35 yıldır bu topraklarda tohumu ekilen bu alçak terör örgütü, geçmiş tarihinde görmediği kadar büyük bir cezaya maruz kalmıştır. Son 2 yılda özellikle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde İçişleri Bakanımız ve tüm güvenlik görevlilerimiz hem yurt içinde hem yurt dışında bunlara göz açtırmadı. Bunu gören terör örgütü son çare olarak ağa babalarına sığınmak mecburiyetinde kaldı. Zannetmeyin ki 3-5 cani ile 3-5 çapulcuyla bu mücadele. Bu mücadelenin arkasında onların omzundan bu millete nişan alan alçaklar var. Emperyal devletler olan sözde dostlar var. Ama kim olursa olsun çok açık söylüyorum. Bu millet bunun da üstesinden en iyi şekilde gelecektir. Onun için her türlü imkânımız, tedbirimiz vardır. Sizin bu onurlu dik duruşunuz bu işi bitirdi. Allah hepinizden razı olsun.” dedi.

Ailelerle bir süre sohbet eden Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyet ilimizden ayrıldı.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 06.02.2018 10:32:41   

Kritik maçı yarın Tokat’ta VURDUĞUN GOL OLSUN HATAY’IM

2.Lig Kırmızı Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Hatayspor, yarın deplasmanında oynayacağı kritik maç için Tokat’a gitti.

Geçen hafta Antakya’da oynanan maçta Bucaspor’u güzel futbolun ardından 4-0 mağlup etmeyi başaran Bordo-Beyazlı temsilcimiz, zorlu deplasmanda Tokatspor’u yenerek yoluna devam etmek istiyor.

Tokatspor maçı hazırlıklarının teknik direktör İlhan Palut idaresinde tamamlayan Hataysporlu futbolcuların inançlı ve kararlı olduğu gözlendi.

Bu arada Hatayspor kafilesi dün sabah takımın otobüsüyle yola çıkarak akşama yakın Tokat iline ulaşarak Dedeman Otele yerleşti. Bugün yapılacak ter idmanının ardından Hataysporlu futbolcular maç saatini bekleyecek.

10 Şubat cumartesi günü Gaziosmanpaşa stadyumunda oynanacak Tokatspor- Hatayspor maçı saat:13.30’da başlayacak.

(Yorum Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 09.02.2018 10:03:21   

3. ligde Cumartesi mesaisi ERZİN BELEDİYESPOR-MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIRIKHANSPOR-ANADOLU BAĞCILAR TEKİRDAĞSPOR-PAYASSPOR

3. ligde hafta sonunda oynanacak zorlu maçlar ile takımları zorlu bir maraton bekliyor.

3. Lig 1. Grup temsilcimiz Erzin Belediyespor, kendi saha ve seyircisi önünde Manisa Büyükşehir Belediyespor’u konuk edecek.

Lider durumda bulunan Manisa Büyükşehir Belediyespor’u yenmeyi hedefleyen turuncu-Beyazlılar, seyircisinin de desteği ile rakibini puansız göndermenin hesaplarını yapıyor.

Yarın Erzin İlçe Stadyumunda oynanacak olan Erzin Belediyespor- Manisa Büyükşehir Belediyespor maçı saat: 13,30’da başlayacak.

3. Lig 2. Grup temsilcimiz Kırıkhanspor, yarın kendi saha ve seyircisi önünde Anadolu Bağcılarspor’u konuk edecek.

Alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren Sarı-Lacivertliler, rakibini yenerek üst sıralara doğru çıkmayı hedefliyor.

Yarın Kırıkhan İlçe Stadyumunda oynanacak olan Kırıkhanspor-Anadolu Bağcılarspor maçı saat: 13,30’da başlayacak.

3. Lig 3 Grup temsilcimiz Payasspor, yarın Tekirdağspor’a konuk olacak. Alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren iki takımın mücadelesinde galip gelen takım, diğer takıma karşı avantaj kazanacak.

Tekirdağspor-Payasspor arasında oynanacak olan maç yarın saat: 13,30’da başlayacak.

(Haber: A. Vahit Güraslan)


5 yıl, 9 ay önce / 09.02.2018 10:07:06   

HATAYSPOR U-14 HATAY ŞAMPİYONU

2017/2018 Futbol sezonunda A grubunda namağlup olarak grup birincisi olan Hatayspor U-14 takımı, Play-Off müsabakalarında İskenderun Karaağaçspor ve Kırıkhanspor’u 4-1 yenerek Hatay şampiyonu oldu.

U-14 teknik sorumlusu Ahmet Cihan Abalıoğlu; sezon başından bu yana planlı ve programlı çalışmaların sonucu gelen başarıdan dolayı son derece mutlu olduğunu belirtti ve bu başarıdan dolayı sporcularını kutladığını belirtti.

Hatayspor altyapı teknik sorumlusu Barış Harputluoğlu; Hatayspor’un geleceğinde yer alacaklarına inandığımız futbolcuları ile yapılan çalışmaların sonuçlarını vermeye başladığını belirterek, bu şampiyonlukta emeği geçen antrenörleri ve futbolcuları tebrik etti.

Ayrıca bu yolda bizlere her türlü desteği sağlayan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a kulüp başkanımız Prof. Dr. Mehmet Maden’e, Altyapı sorumlularımıza ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 9 ay önce / 09.02.2018 10:11:19