......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253
YORUM MANŞET
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU
AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTU

AMİK OVASININ GAP’I SUYA KAVUŞTUKorona günlerinde fark edilmese de son 2 yılda Hatay çok büyük DSİ yatırımlarına kavuştu. 1970’li yılların ortasında başlayan ve yaklaşık yarım asır süren dev projelerin sonuna gelindi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1974 yılında inşaatı başlayan ve 1977’de işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı 2020 yılında korona salgının gölgesinde sessizce Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından tamamlandı.

Tahtaköprü barajının 10 metre yükselmesiyle Amik ovasının suya hasreti son buldu. Su tutma kapasitesi 3 katına, sulama alanı 4 katına çıkan baraj ovaya can verdi.

İKİNCİ ÜRÜN EKİLMEYE BAŞLANDI

Tahtaköprü Barajı yükseltilmeden önce sadece tek ürünün ekildiği Amik ovasında şimdi iki ürün alınmaya başladı. Çiftçinin yüzü güldü. Derin kuyulardan alınan su yerine kanallardan alınan su enerji maliyetlerini yüzde 70 oranında düşürdü.

Aktaş, Kazkeli, Aşağıoba, Hamamiskanı, Güventaş köylerine su ulaştı. Geçmişte bu köylerin derelerinde kurbağalar, balıklar, kaplumbağalar dahi yaşanmazken bugün derelerde su bulunuyor. Çiftçiler, kuyular yerine buradan su alıyorlar ve mahsüllerini suluyorlar.” ifadelerini kullandı.

NEHİR GİBİ KANAL AÇILDI

DSİ Genel müdürlüğünün üstün ve yorucu çalışmalarıyla Ceyhan nehrinin suyu Amik ovasına getirildi.

123 km kanal uzunluğu, 22 metre kanal genişliği, 7 metre derinliği, Debisi 80 metreküp, 6 km tünel var.

Devlet Su işleri genel müdürlüğünün yıllara varan çalışmalarıyla Ceyhan nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu barajlarındaki su günümüzde Tahtaköprü barajına taşınıyor.

Tahtaköprü’den Amik Ovasına aktarılan su ovanın suya hasretine son verdi. Suyun gelmesiyle ovaya can ve bereket geldi. Ovada verim yükseldi çiftçinin cebine daha fazla para girmeye başladı.

Kazkeli Muhtarı Mustafa Tüfek, suyu getirenden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge Vekilimiz Hüseyin Yayman’a özellikle teşekkür ederiz dedi.

Güventaş Muhtarı İbrahim Akcan’da yaptığı açıklamada “Derelerimizde balıklar ölüyordu. Su yoktu. İkinci ürünü ekmek bir yana birinci ürün İçin dahi su yoktu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Vekilimiz Hüseyin Yayman’a teşekkür ederiz, Allah razı olsun dedi.

KARASU KANALI HIZLA İLERLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat gelip yerinde incelediği Karasu kanalı ise hızla sona doğru ilerliyor.

Karasu kanalı ise Tahtaköprü’nün suyunu Reyhanlı barajına taşıyacak. 37 km uzunluğundaki yeni kanalla birlikte DSİ yaklaşık 160 kilometrelik bir kanal yapmış olacak.

Karasu kanalı tamamen bittiğinde Ceyhan nehrinin suyu Reyhanlı havzasına taşınmış olacak.

Karasu kanalı, Uzunluğu 36 km, kanal Genişliği 7 metre, kanal Derinliği 5 metre, Kanal debisi 50 metreküp, 3.402 km tünel olacak.

Hatay vilayetinin GAP’ı olacak bu proje entegre bir sulama sistemi getiriyor. Su dev kanallarla K. Maraş, Gaziantep, Kilis illerinden geçerek Hatay’a geliyor.

Yayman açıklamasında Yaparsa AK Parti yapar diyoruz. Amik Ovasının GAP’ı olacak bu dev proje için Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı asla bunu başaramazdık. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve DSİ’ye teşekkür ederiz. Allah onlardan razı olsun.

Eser siyaseti Budur. AK Parti siyaseti Budur. Milletimiz kendine hizmet edeni unutmaz diyerek 5 vekilimizle gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR
OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYOR

OLGUNLAR, ŞAKŞAK ANTAKYA YOLU YAPILMAYI BEKLİYORYayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yolu yapılmayı bekliyor.

Vatandaşlar yolun çok kötü durumda olduğunu ifade ederek yolun yarım bırakıldığını ifade etti. Yarım bırakılan yerin de tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, çalışmaların bir an önce başlamasını ve en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Hataylı Suskun Şair olarak bilinen Necip Demir söz konusu bozuk olan yolla ile ilgili mizah amaçlı Büyükşehir Belediye Başkanına “ Lütfü Başkanım Yaptıralım Yolumuzu” isimli şiiri yazarak yolun videosunu çekti.

Suskun Şair Demir, yaklaşık 50.000 kişiye erişilen videonun dikkate alınması ve yolun en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söyledi.

Hataylı Suskun Şair Necip Demir, yaptığı açıklamada “Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar, Şakşak Mahallesi ile Antakya kara yoluna bağlanan kısmının çok kötü olmasından dolayı mahalle halkı bu durumdan şikayetçidir. Bu yola kadar olan bütün kısımlar asfalt kaplanmış sadece bu alan yapılmamıştır.

Gerekli imzalar toplanıp CİMER’e başvuru yapılmış konuyla ilgili Yayladağı Belediyesi söz konusu yolun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu bildirmiş Büyükşehir’de yolun yapımını üstlenmiştir. Ancak konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılamamıştır.

Çalışmaların bir an önce başlayarak bir an önce yolun asfaltlanmasını bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

  HBB ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORAntakya’daki Vakıf İşhanı alanının Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına başladı.

Şehrin merkezindeki bölgenin Antakya’nın tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak düzenlenmesi için ulusal çapta yarışma düzenleneceğini sık sık dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bu yarışmada görev alacak jüri üyeleri ile bir araya geldi.

HBB BAŞKANI SAVAŞ JÜRİ ÜYELERİ İLE BULUŞTU

Aralarında mimarlar, şehir planlamacıları ve arkeologların da yer aldığı jüri üyeleri Başkan Savaş ve yarışmayı organize edecek iş insanı İbrahim Seyfittinoğlu ile beraber yeniden tasarlanacak bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Hatay Gastronomi Evi’nde buluştu. Lütfü Savaş, burada yarışmanın düzenleneceği bölgenin ve şehrin genel durumunu konuklarıyla paylaştı.

Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, şehrin zengin tarihi ve kültür mirası hakkında jüri üyelerine sunum yaptı.

SEYFİTTİNOĞLU YARIŞMA HAKKINDA KONUŞTU

Yarışma hakkında konuşan İbrahim Seyfettinoğlu da, “Yıkılan alanın Kent Meydanı olarak yeniden yapılma fikri kamuoyu tarafından sahiplenildi. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ulusal çapta yarışma yapılması için öncülük yapmak için söz verdim. Verdiğim sözü tutmak ve yarışma yapmak için çalışmalara başladık” dedi.

SEYFİTTİNOĞLU: İNANIYORUM Kİ SES GETİRECEK VE HERKES TARAFINDAN BEĞENİLECEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Jüri üyelerinin Antakya’ya gelerek incelemelerde bulunduğunu da söyleyen Seyfittinoğlu, “Jüri üyelerimiz yapacakları çalışma sonrası projenin şartnamesine son şeklini verecek. Bir aksilik olmazsa 1-2 hafta sonra yarışmayı ilan edeceğiz. Projeyle ilgili herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. İnanıyorum ki ses getirecek ve herkes tarafından beğenilecek bir çalışma olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE
TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKETarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırıkhan ilçesi Topboğazı mevkisinde buğday hasadına katıldı.

 Ülkemizin yeterli stoğu olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Medeniyetler diyarı, barış ve kardeşlik şehri Hatay’da çiftçimizin alın teriyle yoğrulan bereketli topraklarımızda buğday hasadımızı gerçekleştirdik diyen Bakan Pakdemirli, “Yaptığımız doğru işler sayesinde bu yıl ekilen alanlarda ciddi oranda artış var.

Çiftçi ve üreticilerimiz fiyatlardan memnun. Bizim bir sözümüz var, her zaman üretici dostu olacağız. Başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle çiftçimizi mağdur etmeyecek fiyat politikası açıklayacağız ve bu sözümüzü tuttuk.

Bakanlık olarak piyasayı yakından takip ediyoruz. Piyasa dengesi ve regülasyonu sağlanacak. İlk günlerde borsalarda verilen fiyatlar gerçekçi değil. Üreticiyi memnun ettik, koruduk, tüketicileri de kollayacağız. Yem maliyetlerini kontrol altında tutacağız. TMO hasat sonu satış fiyatları, başa baş maliyetlerle açıklanacak. Stok takviyesi için yetkimiz var ve gerekli olan her türlü tedbirleri alacağız.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) de alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir.

Amik Ovası'nda, Hatay'da en önemli avantajımız, son 3 yılda DSİ olarak 1.5 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 2 tane barajı tamamladık. İnşallah sulamaları tamamlayarak, suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK
PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEK

PARKLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR TEMİZLEYECEKHatay Büyükşehir Belediyesi, kent temizliği, sulama ve yük taşıma işlerinde kullanılacak yeni araçlarla mevcut araç filosunu güçlendirdi.

Yeni araçların tesliminde konuşan Başkan Lütfü Savaş, “Artık parklarımızı çevreye duyarlı, karbon ayak izin sıfır olan ve oldukça hafif araçlarımızla temizleyeceğiz. Bu çalışmayı ülkemizde sadece iki ilçe belediyesi ve biz yapıyoruz. Bundan sonra da çevreye daha uyumlu, elektrikli ve karbon ayak izi sıfır olan araçlarla çalışmayı tercih edeceğiz” dedi.

Araçların Hatay’a hizmet etmek için görev yapacağını söyleyen Savaş, “Bu araçları parklarda kullanarak en azından parklarda hava kirliliğine son demek istiyoruz.  Bununla birlikte diğer alanlarımızda da hava kirliliğini azaltacak önlemleri almaya devam ediyoruz” dedi.

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VE ERLERİMİZ YALNIZ DEĞİL

Başkan Lütfü Savaş, hem sulama hem de yangınlarda kullanabilecek kamyonlar hakkında da konuştu. Yeni kamyonların su taşımada, geniş alanların sulamasında ve yangınlara müdahalede mahir olduğunu da belirten Savaş, “Bu araçlarımız da Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Artık İtfaiye teşkilatımız ve erlerimiz yalnız değil. Onların yardımına her an koşabilecek bir ekibimiz daha var. Filomuz daha da güçlü hale geldi. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek durmadan, yorulmadan Hatay’a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından parklarda hizmet verecek elektrikli temizlik araçlarının test sürüşünü yaptı.

(Haber Merkezi)

EBELER, SAĞLIK CAMİASININ CAN DAMARI


Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Anne ve bebek sağlığı hizmetlerinde sağlık teşkilatımızın can damarı konumunda olan ebelerimizin gösterdiği üstün gayret her zaman takdire şayandır diyen İl Müdürü Hambolat, açıkalamsına şöyle devam etti: “Dünya'nın en eski mesleklerinden birisi olan Ebelik Mesleğinin önemine dikkat çekmek amacıyla ülkemizde her yıl 5 Mayıs tarihinde “Dünya Ebeler Günü” olarak kutlanmaktadır

Dünyanın en kutsal duygularından biri olan ‘annelik’ duygusuna kadınları kavuşturarak aileleri sevindiren, anneyi en iyi anlayan, bu mucizevî olaya ilk tanıklık eden ebelik mesleği, bu sebeple toplum içinde saygın bir yere sahiptir. Aile sağlığında temel taşlardan biri olmalarının sebebi ise, doğum sırasında, öncesinde ve sonrasında yaptıklarıyla anne ve bebek ölümlerindeki oranları oldukça etkili bir şekilde düşürmelerinin yanında aileye ve anneye psikolojik destekte olmalarıdır. Anne ve bebek sağlığı hizmetlerinde sağlık teşkilatımızın can damarı konumunda olan ebelerimizin gösterdiği üstün gayret her zaman takdire şayandır.

İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sabır, özveri, çaba ve sevgi ile her zaman, her türlü koşulda mesleğini icra etmeye çalışan ebelerimiz; bebeklerimizin en iyi şekilde dünyaya gelmelerine yardımcı oldukları gibi, gelecek kuşakların sağlıklı yetişmesi için etkili ve verimli sağlık hizmeti sunabilmede de büyük çaba göstermektedirler.

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü vesilesi ile büyük fedakârlıklar içerisinde halkımıza kaliteli sağlık hizmetini vermeyi amaçlayan ebelerimizin bu anlamlı günlerini en içten duygularımla kutluyor, bu zorlu ve onurlu görevlerinde başarılar diliyorum.” Dedi.


1 ay, 3 hafta önce / 05.05.2021 13:25:55   

GOL KRALI BOUPENDZA TED’Lİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAKSüper Ligin gol kralı Hataysporlu Aaron Boupendza, TED Hatay Koleji öğrencileriyle sosyal medya aracılığıyla bir araya gelecek.

 GOL KRALI BOUPENDZA TED’Lİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAK

Süper Ligin gol kralı Hataysporlu Aaron Boupendza, TED Hatay Koleji öğrencileriyle sosyal medya aracılığıyla bir araya gelecek.

TED Hatay öğrencilerinin sorularını yanıtlayacak olan Gol kralı Boupendza, hayat hikayesini öğrencilerle paylaşacak.

TED Hatay Koleji, yaptığı açıklamada Hatayspor’un yıldız futbolcusu Aaron Boupendza, sosyal medya üzerinden 9 Mayıs Pazar günü saat: 21.00’de TED Hatay Koleji’nin konuğu olacak. Kariyer söyleşimize @tedhataykoleji ınstagram hesabından katılım sağlayabilirsiniz” denildi.


1 ay, 2 hafta önce / 08.05.2021 10:19:59   

HATAY, GAP’A DÂHİL EDİLMELİHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 UNDP, UNICEF gibi uluslararası kuruluşların bölgede yaptığı yatırımlara ve GAP’a da değinen Savaş, “Hatay’ın GAP’a dâhil olması gerekir. Çünkü GAP’ın UNDP, UNICEF gibi uluslararası dinamiklerle iş birliği yapma şansı var. Bu bölgede 1 milyon 700 bin Suriyeli var. Çoğu da çocuk, genç ve kadın. GAP bu insanların eğitimini ve rehabilitesini yapabilir. Biz Almanya’daki kardeş şehirlerimiz Aalen ve Kiel ile birlikte Altınözü ve Reyhanlı’da okullar yaptık. Misafir de olsalar bu çocukların eğitimini ve yaşamını düşünmek zorundayız” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ AŞI ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Hastalıkla mücadelenin ve aşılamanın planlı ve hızlı yapılmadığını da söyleyen Savaş, “Biz bu konuları tıbbi çerçevede konuşamadığımız için bugün bu olanları yaşıyoruz. Tabiat uyanmadan, okullar kapalıyken, turizm sektörü açılmamışken keşke bu önlemler alınsaydı. Günlük ortalama 350-370 vatandaşımızı kaybediyoruz. Neredeyse bir köy nüfusu kadar. Biz bunları CHP’li belediye başkanları olarak çok önceden söyledik. Ancak şu ana kadar 10 milyon vatandaş aşılandı.  Keşke aşılanma hızlı ve planlı yapılsaydı” diyerek vatandaşlara bir kez daha aşı olmaları çağrısında bulundu.

ARITMA TESİSİ KONUSUNDA CİDDİYİZ

Lütfü Savaş, Defne sınırları içerisinde yer alan arıtma tesisinin taşınması ile ilgili sorulara da samimiyetle yanıt verdi. Konunun ciddi olduğunu söyleyen Savaş, “Biz bu konuya ciddi ve politika dışında bakan herkesle konuşuyoruz. Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’ndan bir konuyla ilgili bir rapor hazırlamalarını istedik. Raporda sorunu nasıl çözebileceğimiz yerine nasıl çözemeyeceğimiz yazılmış. HAMOK ve biz iyi niyetliyiz. Rapor da iyi niyetli ama beklediğimiz şekilde değil” diyerek normalleşme süreci başlayınca akademisyenlerle tekrar bir araya gelip konuyu görüşeceklerini ifade etti.

EXPO ALANLARI UZUN YILLAR YAŞAYACAK

Lütfü Savaş, EXPO alanları hakkında da açıklamalarda bulundu. Hatay’ın gerçekleri ve geleceği ile ilgilendiğini söyleyen Savaş, “Sayın Mehmet Yeloğlu’nun alanı ziyaret etmesinden memnun oldum. Ahlaklı bir davranış sergiledi. EXPO’nun kar edip etmeyeceğini sordu. Ancak belediyeler kar amaçlı kurumlar değildir. EXPO’yu yaparken herhangi bir rant elde etmek için yapmadık. Bugüne kadar bir tane konser alanımız, zengin medeniyet geçmişimizi anlatacağımız alanımız yoktu. EXPO kültürel ekonomik, turistik, eğlence ve eğitim faaliyetleri olarak uzun yıllar yaşayacak” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ SON NOKTAYI KOYDU

Lütfü Savaş, araç kiralama konusunu sürekli gündemde tutan iktidar partisi milletvekili Abdulkadir Özel’e bir kez daha yanıt verdi. Bu konunun Hatay Valiliği ve Sayıştay tarafından incelendiğini hatırlatan Savaş, “Valiliğimiz, Sayıştay ve müfettişler inceledi. Herkes teşekkür etti. Mahkemeye verildik ancak dava açılmasına bile gerek görülmedi. Bunlara rağmen hala temcit pilavı gibi önümüze getiriyorlarsa demek ki konuşacak başka şeyleri yok. Sayın Abdulkadir Özel lütfen Ordu Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihaleyi de incelesin. Bu ihaleyi en ucuza yapan biziz” diyerek eleştirilere son noktayı koydu.

HATAY’I İKİYE AYIRMAK İSTEYENLERİN GÜCÜ YETİYORSA YAPSIN

Programda İskenderun’un il olma konusu bir kez daha gündeme geldi. Hatay’ın Akdeniz’deki enerji kaynaklarına en yakın yer olduğunu söyleyen Savaş, “Hatay, jeostratejik bir yer ve bunun gibi birçok önemli özelliğe sahip. Hatay’ın gelirinin yüzde 70’i limanlar ve demir çelik sayesinde İskenderun bölgesindedir. İskenderun’u çıkarırsanız Hatay, Hakkari gibi 6. Teşvik Bölgesine dönüşür. Nüfusu ve ekonomisi güçlü olan bir şehrin mi sesi daha gür çıkar yoksa ikiye bölünmüş bir şehrin mi? 5 yıllık ikbal için bunlar konuşulmaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için ne geriyorsa devletimiz kendi çözmeli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunu çözmüş ve bize miras bırakmıştır” diyerek Hatay’ı ikiye ayırmak isteyenlerin gücü yetiyorsa bunu yapsın dedi.


1 ay, 2 hafta önce / 10.05.2021 10:28:32   

KIRIKHAN’DA EĞİTİME DEV YATIRIM


Kırıkhan’da son iki yıl içerisinde 13 okulun inşaatı tamamlandı. 7 okulun inşaası ile 4 okula ait güçlendirme ihalesi ise bu yıl içerisinde yapılacak. Salgın nedeniyle Okullarda eğitime ara verilmesine rağmen yeni inşaat çalışmaları ara vermeden devam ediyor.
Son iki yılda şehrin okul ve eğitim ihtiyacını kökünden çözecek önemli kararlar alındı ve önemli yatırımlar geldi..
 
TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın yoğun takibi ve çalışkanlığıyla Kırıkhan’ın eğitim alanındaki sorunları adım adım çözülüyor. 
 
MEB Müdürü Kemal Karahan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2018 yılından bu yana Kırıkhan’da 13 okul binası yeniden inşaa edildi. 13 okulda toplam 221  derslik  öğrencilere hizmet verir duruma  getirildi. Kırıkhandaki eğitim yatırımları bununla sınırlı kalmadı ve bu süreçte 300 kişilik  öğrenci yurdu tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu.. Karahan, geleceğin aydınlık ve kalkınmış Türkiye’sini kurmanın yolunun eğitimden geçtiğinin altını çizdi..
 
YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR..
Bu yıl içerisinde 4 okulun  güçlendirme, 7 Okulun ise yeni bina inşaatına ait ihaleler yapılacak.
 
Kırıkhan’daki  eğitim konusunda yaşanan  sıkıntıları yakından takip ederek, gerek Bakanlık gerekse İl MEB Müdürlüğü nezdinde çözüme kavuşturulmasını sağlayan  Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rehberlik Araştırma Merkezi, Bilim Sanat Merkezi ve  3. Kademe  Özel Eğitim ve Uygulama Merkezlerininde açılmasına vesile oldu.
 
Geçtiğimiz  ay içerisinde Kırıkhan’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulunan Mill Eğitim Bakan Yardımcısı  Mahmut  Özer,  3 okulun  Kırıkhan’da açılacağına ilişkin müjdeyi vermişti. Konuyu yakından  takip eden  Milletvekili Yayman, 3 okulun Kırıkhan’a kısa sürede  açılmasına  vesile oldu.. 
 
ÜÇ YENİ YATIRIM GELİYOR
Milletvekili Hüseyin Yayman üç yeni okulun Kırıkhan’a kazandırılmasını yeterli bulmadı ve yaptığı girişim sonucunda 3 okul binasına ait inşaatın bakanlık yatırım programına alınmasını sağladı.
 
Kovid salgını nedeniyle okullarda eğitimlerin sağlıklı bir şekilde yapılamamasına karşın, fiziki  eksikliklerin ortadan kalkmasıyla Kırıkhan’da eğitim gelecekte  sağlam ve teknolojik bir ortamda  sürdürülecek. Bir Anlamda şehir dört elden salgın sonrası döneme hazırlanıyor..
 
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Hatay Milletvekilimiz Hüseyin Yayman “Hatay’ımızdaki ve Kırıkhan’daki eğitim seviyesini en üst düzeye çıkartmaya çalışıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı güçlü, bilgili, eğitimli bireyler olarak topluma  kazandırmanın temelini atıyoruz.  Okullarımızın fiziki  eksikliklerinin dışında tüm eksikliklerini gidererek  pandemi sonrasına hazırlıyoruz.” Sözlerini kullandı..
 
GÜÇLÜ EĞİTİM, GÜÇLÜ TÜRKİYE..
Yayman, Çocuklarımızın eğitimli, kültürlü, vatanperver ve başarılı bireyler olmasının önündeki tüm engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz ne kadar bilgili ve güçlü olursa geleceğin Türkiye’si de o kadar güçlü ve müreffeh olacaktır..
 
Bu yatırımların şehrimize gelmesi için yardımlarını esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanımız  Ziya Selçuk’a, Valimize, Milli Eğitim Bakan yardımcılarımıza ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’a şehrimiz adına teşekkür ediyorum” dedi..

 


1 ay, 2 hafta önce / 10.05.2021 11:45:06   

MESCİD-İ AKSA KUTSALIMIZ; İSRAİL TERÖR DEVLETİDİRTürkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayri Şahin, Türkiye Kamu-Sen olarak, 74 yıldır bütün insani değerleri ayaklar altına alan, kural tanımaz uygulamalarıyla kanımızı donduran İsrail’i şiddet ve nefretle kınıyoruz dedi.

 Mescid-İ Aksa Kutsalımız; İsrail terör devletidir diyen Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: “Yıllardan beri bir soykırıma uğramış, mağdur ve mazlum millet rolünü kimseye bırakmadan devlet terörü estiren İsrail’in, Filistinli kardeşlerimize uyguladığı insanlık dışı saldırı ve tecrit hepimizin yüreğini yaralamaktadır.

İsrail, bir süre ara verdiği vahşetine geçtiğimiz günlerde yeniden başlamış, Müslümanlığın ilk Kıblegâhı, kutsal ibadethanesi Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere saldırmış, çok sayıda Filistinliyi katletmiştir.

Çocuk, yaşlı, genç demeden, gözünü kırpmadan insanlık suçu işleyen İsrail’e 1947’den beri döktüğü kanlar, aldığı canlar yetmemiş olacak ki, şimdi yeni bir katliama daha girişmiştir. Yıllardır süren bu vahşete göz yumulması, İsrail’in yıllardır uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı bir biçimde Filistin topraklarını işgal etmenin de ötesinde İslam dünyasının kutsallarına açık bir saldırı cüretini göstermesine yol açmıştır.

İslam dünyası tek yürek, tek ses olmadığı sürece dünyanın her köşesinde Müslüman kanının akmaya devam edeceği bilinmelidir. Bu noktada ayrılmanın, bölünmenin kimseye bir yarar sağlamadığı, yalnızca ülkemiz ve İslam ümmeti üzerinde oyun oynayanların ekmeğine yağ süreceği açıktır. Batı’nın yaptırım içermeyen göstermelik açıklamalarının İsrail vahşetini durdurmaktan öteye daha da cesaretlendirerek azdırdığı görülmektedir. Bu bakımdan İslam toplumlarının ortak karar alması ve Batı’yı da bu kararlara uymaya zorlaması, bu coğrafyada huzur ve barışın sağlanması için vazgeçilmez zorunluluk, dünyanın dört bir yanında zulme uğrayan mazlum milletler açısından da hayati derecede önemlidir.

Öte yandan bizim için Filistin davası, insanlık tarihi boyunca süregelmiş bir mücadeleyi ifade eder. Filistin, bize “Kanla alınan bu topraklar parayla satılamaz” diyen Abdülhamit Han’ın hatırası, Kabe’den önceki Kıblegâhımız olması dolayısı ile de mukaddes emanetimizdir. Bu nedenle hain saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı Müslüman kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

Değerlerini yitirmemiş, olaylara tarafsız bakabilen tüm insanlık âlemi; Birleşmiş Milletlerden, yıllardır hukuku hiçe sayan İsrail’den yaptıklarının hesabının sorulmasını beklemektedir. Ne yazık ki, İsrail’in yaptığı zulüm, soykırım ve işkence uluslararası kuruluşlar tarafından görmezden gelinirken; Müslüman ülkelere en küçük bir olumsuzlukta her türlü yaptırım ve NATO müdahalesi için anında karar alınabilmektedir. Bu durum, Birleşmiş Milletlerin de olaylara siyasi yaklaşım gösterdiğinin en açık delilidir.

Türkmeneli’ni görmezden gelen, Doğu Türkistan’ı yok sayan, Kafkaslar’a kör bakanların artık seslerini yükseltme zamanı gelmiştir. Bütün İslam alemi barışa ve huzura hasrettir; bu hasret sona ermelidir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, 74 yıldır bütün insani değerleri ayaklar altına alan, kural tanımaz uygulamalarıyla kanımızı donduran İsrail’i şiddet ve nefretle kınıyoruz. Her şeye rağmen inanıyoruz ki İsrail, bir gün akıttığı mazlum Müslüman kanında boğulacak, uyguladığı devlet terörünün ve insanlık suçunun hesabını er geç ödeyecektir”


1 ay, 2 hafta önce / 11.05.2021 13:24:58   

Süper Lig’in Gol Kralları Hatayspor’dan BOUPENDZA:22 MAME DİOUF:19

Süper Lig’de önemli bir iz bırakan Hatayspor’da gol krallığı sevinci yaşandı. Süper Ligde en çok gol atan Boupendza ve Diouf ligin en skorer isimleri oldu.

Sergilediği performansla ligin en çok konuşulan oyuncularından biri olan Gabonlu yıldız Aaron Boupendza attığı 22 golle sezonu gol kralı olarak tamamladı.

Bordo Beyazlı forma altında 36 maça çıkan genç yetenek Aaron Boupendza, birbirinden şık 22 gole imza atarak, Süper ligin gol kralı ismi olmayı başardı.

Bordo Beyazlı kulübün tecrübeli yıldızı Mame Diouf ise bu sezon 19 gol attı ve gol krallığı sıralamasında Beşiktaşlı Larin’le birlikte ikinci sırada yer aldı.

(Haber Merkezi)


1 ay, 1 hafta önce / 18.05.2021 09:28:13   

TURUNCU MAVİLİLER, DEPLASMANDA AVANTAJ ELDE ETTİ

Misli.Com 3. Liginde Play-Off müsabakalarında yarı final oynayan İskenderun Futbol Kulübü, Fethiye ilçe stadında yapılan karşılaşmada 1-1 berabere kalarak kentine mutlu döndü.

Fethiye ilçe stadında oynanan ve Yasin Kol, Cem Özbay ile Mehmet Akıncık'ın yönettiği karşılaşmanın ilk yarısında her iki takımın geliştirdikleri ataklarda gol çıkmayınca 0-0 berabere sonuçlandı.

Müsabakanın ikinci yarısında rakibine oranla daha da güzel futbol sergileyen İskenderun Futbol Kulübü, müsabakanın 61. dakikasında Abdurrahman Kuyucu'nun golü ile Fethiye Spor karşısında 1-0 öne geçti.

Kendi evine galibiyetle dönmeyi arzulayan İskenderun Futbol kulübü müsabakanın 76. dakikasında Fethiye Spor'lu Anıl Arıcıoğlu'nun golüne engel olamadı.

Müsabakanın kalan dakikalarında Turuncu Mavili ekip İskenderun Futbol kulübü rakibi Fethiye Spor karşısında baskılı oyununu sürdürmesine rağmen, gol yollarında başarılı olamayınca karşılıklı gelen gollerle 1-1 berabere kaldı.

(Haber: Yaşar Güllü)


1 ay, 1 hafta önce / 18.05.2021 09:29:11   

TEŞEKKÜRLER A.HATAYSPOR

Çıktığı ilk sezonunda Süper Ligin 6. Büyüğü oldu

Süper Lig'in 42. ve son haftasında Atakaş Hatayspor, Gaziantep Futbol Kulübü’ne 1-0 yenilerek ligi 6. Sırada tamamladı.  Bordo-Beyazlılar, çıktığı ilk sezonunda Süper Ligin 6. Büyüğü olmayı başardı.

Maçın ilk yarısında her iki takımın gol çabas sonuç vermeyince devre başladığı gibi golsüz sona erdi.

73. dakikada Sol kanattan gelişen atakta Kozulj'un ceza sahası içine yaptığı ortada kaleci Munir topu uzaklaştırdı. Dönen topu önünde bulan Jefferson'ın vuruşunda, meşin yuvarlak ağlarla buluştu: 0-1.

Kalan dakikalarda başka gol çıkmayınca Atakaş Hatayspor, ligin son maçında kendi evinde oynadığı maçı 1-0 kaybetti.

Bu sonuçla 61 puanda kalan Atakaş Hatayspor, sezonu 6. sırada tamamladı. Puanını 58'e çıkaran Gaziantep FK ise sezonu 9. sırada noktaladı.

STAT: Antakya Atatürk

HAKEMLER: Serkan Tokat, Volkan Ahmet Narinç, Mehmet Metin

ATAKAŞ HATAYSPOR: Munir, Popov, Yusuf Abdioğlu, Santos, Mesut Çaytemel, Aabid (Dk. 84 Burak Can Çamoğlu), Ribeiro, Traore (Dk. 72 Muhammed Mert), Boupendza, Akintola (Dk. 63 Kamara), Diouf

GAZİANTEP: Mustafa Bozan, Djilobodji, Ulaş Zengin, Jefferson, Muhammet Demir (Dk. 83 Tetteh), Morais, Oğuz Ceylan, Kozulj, Enver Cenk Şahin (Dk. 74 Kenan Özer), Furkan Soyalp, Dicko (Dk. 74 Bilal Başacıkoğlu)

(Haber Merkezi)


1 ay, 1 hafta önce / 18.05.2021 09:30:38   

Kansu Mahalle Muhtarı Mehmet Akyol KANALİZASYONUMUZ YOK

Altınözü ilçesine bağlı Kansu Mahalle Muhtarı Mehmet Akyol, mahallelerinde kanalizasyon bulunmadığını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Muhtar Akyol, 2 yıldır sürdürdüğü muhtarlık görevinde hem Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, hem de Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’nın mahallelerine sağlamış olduğu hizmetlere teşekkür ederek kanalizasyon sıkıntını da bir an önce çözülmesini beklediklerini söyledi.

MEZARLIKLARDA DUVAR YOK

Kansu Mahalle Muhtarı Akyol, mahalle içerinde bulunan mezarlıklarda duvar bulunmamasından dolayı mezarların zarar gördüğünü belirtti.

Hayvanların mezarlara zarar verdiğini, kırdığını belirten Muhtar Akyol, ayrıca mezarlıklarında su sıkıntısı çektiklerini ifade etti. Altınözü ilçesinde mezarlığının duvarı bulunmayan tek mahalle olduklarını söyleyen Akyol, bir an önce mezarlık duvarı yapılarak mezarlar korunması gerektiğini söyledi.

PARKIMIZ YOK

Muhtar Akyol, mahalle içerisinde çocuk parklarının olmadığını ifade ederek mahalleye çocuk parkı yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Yarınlarımız olan çocuklarımızın pandemi sonrasında hoş vakit geçirebileceği bir çocuk parkı yapılması için girişimde bulunduklarını belirten Akyol, park konusunda belediye yetkililerinden yardım istedi.

SAĞLIK OCAĞI SIKINTILI

Mahallede bulunan sağlık ocağı binasının eski olduğunu belirten Muhtar Akyol, ayrıca doktorun haftada bir mahalleye geldiğini, hemşire bulunmadığını söyledi.

Mahalle halkının doktorun bulunmadığı günlerde komşu mahalleye gittiğini belirterek hem sağlık ocağı binası konusunda hem de doktor konusunda yardım talep ettiklerini söyledi.

SAVAŞ VE SARI’YA TEŞEKKÜR

Muhtar Akyol, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’ya mahallede bulunan yolların asfaltlanmasından dolayı teşekkür etti.

Seçildiği gün muhtarlık odası bulunmadığı belirten Akyol, Başkan Savaş ile görüştüğünü ve yeni bir muhtarlık odası yapılasından dolayı Başkan Savaş’a teşekkür etti.

Mahalle içinde bulunan yollar konusunda da Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ile görüştüğünü belirten Akyol, mahalle içindeki yolların asfaltlandığını ve rahat ettiklerini ifade ederek Başkan Sarı’ya teşekkür etti.

Ana yollarda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını belirten Muhtar Akyol, bağlantı yollarında sıkıntı olduğunu ve bu sıkıntılarında bir an önce giderilmesi için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Özellikle sağlık ocağına giden yol, halısahaya giden yollar,  mezarlığa giden yolların bozuk olduğunu söyleyen Akyol, mahalle içinde bulunan ara yolların bir an önce var olan sıkıntıların giderilmesi için mücadele verdiklerini söyledi.

KUR’AN KURSU KAZANDIRDIK

Mahalle halkının yardım ve destekleri ile Kansu mahallesine yeni bir Kur’an kursu kazandırdıklarını söyleyen Muhtar Akyol, yardım ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti.

Mahalle imamı Harun Akdemir ile birlikte pandemi dönemi sonrası için görüş alışverişinde olduklarını belirterek yarınlarımız olan çocuklarımızın dini eğitim konusunda her türlü donanımın hazır olduğunu söyledi.


1 ay, 1 hafta önce / 18.05.2021 09:31:45   

75. YIL BULVARI ASFALTLANDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi, altyapısı tamamlanan bölgeleri beton asfaltla buluşturmaya devam ediyor.
Tam kapanma günlerini fırsata çevirerek beton asfalt serimine hız veren HBB Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin yeni adresi Antakya 75. Yıl Bulvarı oldu.

İtfaiye kavşağından caddenin sonundaki benzinliğe kadar olan kısmı asfaltlamaya başlayan HBB ekipleri, çalışmanın kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ramazan Bayramı’nın ilk günü çalışmaları yerinde inceledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin tam kapanma günlerinde Antakya ve Defne’nin birçok noktasında yol yenileme çalışması yaptığını ifade eden Savaş, devam eden çalışmaları tamamlamayı planladıklarını söyledi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 1 hafta önce / 18.05.2021 09:32:59