......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 384049

Yorum Gazetesi - Kurumsal

Uzun ince bir yol hikâyesi
      YIL 1993.. Aylardan Şubat.. Antakya'da milli ve manevi bir çizgide yayın yapabilecek bir gazete ihtiyacı, genç ve idealist bir gruba öncelikle haftalıkta olsa bir gazete çıkarma fikrini ateşledi.
      O zamanlar Uzunçarşı'da ki “Ergin Gıda” adlı işyerime gelen bir telefon, benim basın dünyasına yani gazeteciliğe başlamam için bir tohum oldu.
     Vatanını ve milletini saf duygularla seven, Antakyalılara gönülden bağlı bir grup insan, o gece bir evde bir araya gelerek önemli bir gündemi konuştu. Antakya'da mahalli olarak bir gazete çıkarmak konusu toplantıda karara bağlandı. O toplantı da Antakya'nın saygın insanları yer alırken, hiç biri resmiyette görev almadılar. 
     İmtiyaz sahibi olarak bana önerilen bu teklifi, onur olarak kabul ettim ve ertesi sabah resmi işlemlere başlayarak YORUM adını verdiğimiz gazeteyi çıkartmak için kollarımızı ekibimizle birlikte sıvadık.
     YORUM Gazetesinin kuruluşunda bulunan, maddi ve manevi katkı sağlayarak bugünlere gelmemize temel teşkil eden Metin Kalkan, Hakkı Kumru, Sadullah Ergin (Hatay Milletvekili), Şemsettin Günay, M.Ali Okay, Mehmet Sayın'a bir kez daha teşekkürlerimiz iletiyorum. 
     Bir büromuz ve bir bilgisayarımız bile yoktu. Mahalli Zaman Gazetesinin sahibi Merhum Abidin Türker (Allah rahmet eylesin) bizlere kucak açtı.
     Hakan Tizcan Gazete dizgisine ve mizanpajı hazırladı. İlk Gazetemizin baskısında matbaa ustası Hüsamettin Taşman gerçekleştirdi.
     5 Şubat 1993 Cuma günü Antakyalılar, Yorum Gazetesi ile tanıştılar ve buluştular. İlk sayı hazırlığında ki telaş, yorgunluk, heyecanın ardından gazeteyi elime aldığımdaki hazzı ancak gazete çıkaranlar bilir. 
      Cenab-ı ALLAH'a şükürler olsun. İlk sayının ardından Antakyalı hemşehrilerimiz ve dostlarımız bu gazeteyi benimsedi ve sahiplendi. Her sayıda farklı haberler ve konularla Antakya basınında yer almaya ve kök salmaya devam ettik.Yıllar yılları kovaladı. Artık haftalık gazete, okuyucu tabanımızca yeterli bulunmayarak günlük yayına geçmemiz konusunda baskılar oluşmaya başladı. Büyüklerimizle, küçüklerimizle yaptığımız istişareler doğrultusunda günlük gazete çıkarmak için alt yapı hazırlığına başladık. Ve 23 Haziran 2004 Pazartesi günü YORUM'u günlük olarak ilk sayısını çıkardık. Bu atılımımız Antakya'da geniş yankı uyandırdı.Günlük gazete çıkarmak emek, sabır, özveri, fedakârlık ister. Gecen yok, gündüzün yok, hafta için yok, Cumartesi Pazar günün yok. Ancak içinde gazetecilik sevgin var, yaşadığın memlekete vefa borcun var.Bir başladık, pir devam ediyoruz bu gazeteciliğe.

     Artık dönülmez akşamın ufkundayız. Uzun ince bir yoldayız. Bu yoldan ölmek var, dönmek yok diyoruz. Bir büromuz ve bilgisayarımız bile yokken şimdi 10 çalışanımız, 5 bilgisayarımız, binlerce dostumuz ve okuyucumuz var. Ne mutlu bizlere.. 
Sevgi ve saygılarımla, ALLAH'a emanet olunuz.

Sadullah ERGİN