......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 384067

PİYASALARI ANLAMSIZ FİYAT ARTIŞLARIYLA MANİPÜLE ETMEK!

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 824
PİYASALARI ANLAMSIZ FİYAT ARTIŞLARIYLA MANİPÜLE ETMEK!
Önceki yazılarımda da bu konuya çok değinmiştim.

Piyasalarda sıkıntının olduğunu, fakat küresel ürün tedarik zincirinin kopmasında, bu süreci en iyi yöneten ülkenin Türkiye olduğunu da sık sık belirtmiştim.

Son 4-5 aydır döviz kurlarındaki dalgalanmanın sona erdiği, yakıtlardaki artışın yerini % 40-50 seviyelerindeki indirimlerin olduğu, tüm halkımız tarafından açıkça görülmektedir.

Peki, ne oluyor da bir takım firmalar, girdi maliyetleri artmadığı halde keyfi ve indi bir şekilde ürünlere zamlar yapıyorlar?

Bu konuda denetim mekanizmasının daha disiplinli ve etkili olması gerektiğini de belirtmiştik.

Bu tarz stok fırsatçılığı yapanlara karşı zaman zaman cezalar kesildiğini de biliyoruz. Hatta yakın zamanda kartelleşme cezası dahi kesilmişti. 2.5 milyar TL civarında..

Bu konuda vergi indirimleri yapıldığı, ürünlerin bol olduğu halde halen birileri, bazı haddini aşan firmalar kim veya kime ait olduğu önemli değil, önemli olan fiilin ta kendisi.. Yine de durduk yerde zamlar yaparak halkın alım gücünü azaltarak, piyasaları manipüle edebiliyorlar.

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız yakın zamanda, hatta dünkü Kabine toplantısı sonrasında bazı açıklamalarda bulundu.. Şöyle ki;

“Çalışanların refah seviyesindeki gerilemeyi telafi gayretimizin, enflasyon maskesi ardına sığınan haramzadelerce akamete uğratılmasına rıza gösteremeyiz. Açıkça söylüyorum: Herkes hesabını 2023’te yüzde 20 ler seviyesindeki enflasyona göre yapsın” şeklinde.

Yine okuyan öğrencilerimizle alakalı “Üniversite öğrencilerinin kredi ve burs miktarlarının 850 TL dan 1250 TL ya, yüksek lisans katkısının 2500 TL ya, doktora öğrencilerinin ise 3750 TL yükseltildiğini, sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan, dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60’ı kadar destek sağlanacağı” şeklindeki müjdeleri hakikaten takdire şayandı.

Özellikle TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU hedefine zarar verecek bir takım hırs sahiplerinin hadlerini aşarak, art niyetli yaklaşımlarına izin vermeyeceklerini,  ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde anormal fiyatlandırmalara imkân tanımayacaklarını net belirten,

Kuru muhalefet yaparak, siyaseti halka dayanarak yapmak yerine, küresel vesayet araçlarının ülkemizdeki temsilciliğine soyunmanın asırlık Cumhuriyet tecrübesinden nasiplenmemek anlamına geldiğini,

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar  iddiasında; meselenin medyada yer alana kadar bakanlıkların, kurumların her türlü hukuki işlemleri bihakkın yerine getirdikleri, reşit yaşa ulaşmadan evlilik gibi hususlardaki hassasiyeti kimseye sorgulatmayacaklarını, 13 yaşında nişan, 14 yaşında evliliğin kabulünün mümkün olmadığı, hele hele küçük yaşlardaki istismar iddialarının bir facia olduğunu belirten, olayları dikkatle takip eden bir Cumhurbaşkanı.. Allah razı olsun.

Özetle; Türkiye’miz tüm organlarıyla çalışıyor. Milletimizi hassas konularda üzerinden kaşımanın, değerlerine, inancına, samimi inananlarına yönelik saldırıların boşa çıkacağının bilinmesini isterim. Zira bizim milletimiz ferasetlidir, basiretlidir, ariftir, akıllıdır.

Yanlışın, sapkınlığın dini, dili, mezhebi yoktur. Kimden gelirse gelsin, devletimizin bağımsız yargısı gereğini yerine getirecektir. Bundan şüphemiz yoktur. Masumiyet karinesi gereği, yargı sürecinde devam eden bir dava olması ve cezanın şahsiliği gereği kışkırtıcı ve tahrik edici söylemlerden şiddetle kaçınılması gerekmektedir. Aziz milletimizi asla kimse birbirine düşüremeyecektir.

Hep beraber Büyük, müreffeh, bağımsız bir TÜRKİYE için el ele vermemiz gereken bir süreçteyiz. Hürmetle..                                                                 13.12.2022                       Cengiz YILDIZ