......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253

HATAY, GAP’A DÂHİL EDİLMELİ

Yazar : | Tarih : 1 ay, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 252
HATAY, GAP’A DÂHİL EDİLMELİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 UNDP, UNICEF gibi uluslararası kuruluşların bölgede yaptığı yatırımlara ve GAP’a da değinen Savaş, “Hatay’ın GAP’a dâhil olması gerekir. Çünkü GAP’ın UNDP, UNICEF gibi uluslararası dinamiklerle iş birliği yapma şansı var. Bu bölgede 1 milyon 700 bin Suriyeli var. Çoğu da çocuk, genç ve kadın. GAP bu insanların eğitimini ve rehabilitesini yapabilir. Biz Almanya’daki kardeş şehirlerimiz Aalen ve Kiel ile birlikte Altınözü ve Reyhanlı’da okullar yaptık. Misafir de olsalar bu çocukların eğitimini ve yaşamını düşünmek zorundayız” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ AŞI ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Hastalıkla mücadelenin ve aşılamanın planlı ve hızlı yapılmadığını da söyleyen Savaş, “Biz bu konuları tıbbi çerçevede konuşamadığımız için bugün bu olanları yaşıyoruz. Tabiat uyanmadan, okullar kapalıyken, turizm sektörü açılmamışken keşke bu önlemler alınsaydı. Günlük ortalama 350-370 vatandaşımızı kaybediyoruz. Neredeyse bir köy nüfusu kadar. Biz bunları CHP’li belediye başkanları olarak çok önceden söyledik. Ancak şu ana kadar 10 milyon vatandaş aşılandı.  Keşke aşılanma hızlı ve planlı yapılsaydı” diyerek vatandaşlara bir kez daha aşı olmaları çağrısında bulundu.

ARITMA TESİSİ KONUSUNDA CİDDİYİZ

Lütfü Savaş, Defne sınırları içerisinde yer alan arıtma tesisinin taşınması ile ilgili sorulara da samimiyetle yanıt verdi. Konunun ciddi olduğunu söyleyen Savaş, “Biz bu konuya ciddi ve politika dışında bakan herkesle konuşuyoruz. Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’ndan bir konuyla ilgili bir rapor hazırlamalarını istedik. Raporda sorunu nasıl çözebileceğimiz yerine nasıl çözemeyeceğimiz yazılmış. HAMOK ve biz iyi niyetliyiz. Rapor da iyi niyetli ama beklediğimiz şekilde değil” diyerek normalleşme süreci başlayınca akademisyenlerle tekrar bir araya gelip konuyu görüşeceklerini ifade etti.

EXPO ALANLARI UZUN YILLAR YAŞAYACAK

Lütfü Savaş, EXPO alanları hakkında da açıklamalarda bulundu. Hatay’ın gerçekleri ve geleceği ile ilgilendiğini söyleyen Savaş, “Sayın Mehmet Yeloğlu’nun alanı ziyaret etmesinden memnun oldum. Ahlaklı bir davranış sergiledi. EXPO’nun kar edip etmeyeceğini sordu. Ancak belediyeler kar amaçlı kurumlar değildir. EXPO’yu yaparken herhangi bir rant elde etmek için yapmadık. Bugüne kadar bir tane konser alanımız, zengin medeniyet geçmişimizi anlatacağımız alanımız yoktu. EXPO kültürel ekonomik, turistik, eğlence ve eğitim faaliyetleri olarak uzun yıllar yaşayacak” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ SON NOKTAYI KOYDU

Lütfü Savaş, araç kiralama konusunu sürekli gündemde tutan iktidar partisi milletvekili Abdulkadir Özel’e bir kez daha yanıt verdi. Bu konunun Hatay Valiliği ve Sayıştay tarafından incelendiğini hatırlatan Savaş, “Valiliğimiz, Sayıştay ve müfettişler inceledi. Herkes teşekkür etti. Mahkemeye verildik ancak dava açılmasına bile gerek görülmedi. Bunlara rağmen hala temcit pilavı gibi önümüze getiriyorlarsa demek ki konuşacak başka şeyleri yok. Sayın Abdulkadir Özel lütfen Ordu Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihaleyi de incelesin. Bu ihaleyi en ucuza yapan biziz” diyerek eleştirilere son noktayı koydu.

HATAY’I İKİYE AYIRMAK İSTEYENLERİN GÜCÜ YETİYORSA YAPSIN

Programda İskenderun’un il olma konusu bir kez daha gündeme geldi. Hatay’ın Akdeniz’deki enerji kaynaklarına en yakın yer olduğunu söyleyen Savaş, “Hatay, jeostratejik bir yer ve bunun gibi birçok önemli özelliğe sahip. Hatay’ın gelirinin yüzde 70’i limanlar ve demir çelik sayesinde İskenderun bölgesindedir. İskenderun’u çıkarırsanız Hatay, Hakkari gibi 6. Teşvik Bölgesine dönüşür. Nüfusu ve ekonomisi güçlü olan bir şehrin mi sesi daha gür çıkar yoksa ikiye bölünmüş bir şehrin mi? 5 yıllık ikbal için bunlar konuşulmaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için ne geriyorsa devletimiz kendi çözmeli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunu çözmüş ve bize miras bırakmıştır” diyerek Hatay’ı ikiye ayırmak isteyenlerin gücü yetiyorsa bunu yapsın dedi.