......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 315253

2023 SEÇİMLERİNE SİVİL ANAYASA İLE GİRELİM!

Yazar : | Tarih : 4 ay, 3 hafta önce / | Görüntüleme : 1657
2023 SEÇİMLERİNE SİVİL ANAYASA İLE GİRELİM! Şahsım yaklaşan 2023 seçimlerine, tüm kesimlerin ortak paydası olacak bir SİVİL ANAYASA girilmesi yönündedir.

 

                Yıllardır dillendirilen ve mevcut iktidar tarafından sivilleştirilmeye çalışılan 1982 Anayasa’sının zaman zaman tadil edilerek, sağı solu düzeltilerek yola devam edildiğini hepimiz biliyoruz.

                Fakat yeterli değil ve artık mutlaka üstüne “darbe ruhu sinmiş anayasanın” değişmesi olmazsa olmazdır.

                1982 Anayasası;  bu anayasayı biliyoruz ki maalesef “Darbe ruhu” işlenmiş ve sinmiş vaziyetteki halinin tüm siyasi partilerin, üniversitelerin, STK’ların, odaların, kurum ve kuruluşların, Tabiki aziz milletimizin onayı alınarak değiştirilmesi artık şart olmuştur.

                1982 Anayasasını, o zamanın 12 Eylül 1980 darbesini, ihtilalini gerçekleştiren askeri cuntanın hazırlattığını hepimiz biliyoruz.

                Millet, 27 Mayıs 1960 darbesinin mahsulü 1961 Anayasasından kurtulmak isterken, maalesef başka bir darbenin mahsulü 1982 Anayasasına takılmıştır.

                1982 Anayasası ile alakalı o günden sonra bir takım değişiklikler olmuştur. Örneğin; Merhum ANAP Genel Başkanı Turgut Özal 1987 tarihinde ilk değişikliği yapmıştır. Sonra ki yıllarda 20 küsur değişiklik daha olmuş, en son değişiklikte 10 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşmiştir.  

                Bizim ufkumuz, hedefimiz, vizyonumuz 2023, 2053, 2071 ise;  o büyük hedeflere ulaşmak adına mutlaka ama mutlaka artık tabiri caizse, ahı gitmiş vahı kalmış, gücünü yitirmiş Anayasa yerine;  milletin, büyük Türkiye’min özgül ağırlığını kaldırabilecek, GELECEĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLÜ İNŞA EDECEK, YEPYENİ SİVİL BİR ANAYASAYA İHTİYACI VARDIR.

                Şunu bilmeliyiz ki; ANAYASA ÇALIŞMALARI partiler üstü, gündelik kısır politik çekişmelerin malzemesi değil, DEVLET VE İSTİKBAL MESELESİDİR.

                İnanıyorum ki; yakın zamanda samimiyetle masalar kurulacak, uzmanlardan müteşekkil heyetler, her kesimden katkı sağlayacaklar, TÜRKİYE lehine olacak SİVİL BİR ANAYASA çalışmasını başlatacaklardır. Ne zaman mı biter? Diye soruyorsanız en geç 6-7 ayda şekillenir diye düşünüyorum.

                Özetle; 2023 seçimlerine eğer ortak bir anlaşma sağlanamazsa mutlaka bir REFERANDUM olur. Halkımızın hakemliğine başvurulur. Sandığa gidilir. Halk kararını verir.

                SİVİL ANAYASAMIZIN; teferruatta boğulmuş, sıkıcı, ne dediği anlaşılmaz değil, tam aksine kısa, öz ve ne demek istediği her seviyede rahatlıkla anlaşılabilir olması bir vatandaş olarak talebimizdir.

                Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’IN;

"Tüm fikir ve aksiyon insanlarımıza çağrıda bulunuyorum. Gelin hep birlikte yeni anayasa konusundaki tekliflerimizi hazırlayıp tartışmaya başlayalım. Milletimizin önüne en kapsayıcı metni koyalım. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını darbe anayasasıyla değil, bu ülkeye ve milletimize yakışan yeni sivil bir anayasa ile karşılayalım" çağrısını, teklifini yerinde buluyorum.

                Her şeyin, çalışmanın hak adına halkın menfaatine uygun olması dua ve temennisiyle şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Selam ve Dua ile..

                                                                                                                             BD/SMMM Cengiz YILDIZ