......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 317241

GÜNDEM AYASOFYA!

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 2 ay önce / | Görüntüleme : 1148
 GÜNDEM AYASOFYA!
Evet değerli dostlar son zamanlarda gündem Ayasofya…

 

Ayasofya Camii deyip geçmemek lazım.. Tapudaki adıyla söyleyecek olursak “Ayasofya Şerif Camii Kebir”dir. Hamdolsun ki yakın zamanlarda nasıl ki Rumeli Hisarı için içindeki müzik sahnesine çevrilmiş olan yerler Cuma mescidinin tekrar cami olarak kullanımına yargı kanalıyla vesile olunmuştur. Aynı şekilde, Ayasofya'nın Müslümanların yüzünün, gönlünün gülmesine, sevince gark olmasına vesile olmayı, Allah bizlere nasip etsin..
 Bizler kesinlikle şunu demiyoruz “cami ihtiyacından dolayı Ayasofya camisini açalım.. Camilerimiz çoktur Elhamdülillah.. Fakat bu ibadet yerimiz, bu mabetimiz bir çağ kapatıp bir çağ açan Peygamber Efendimiz (a.s) müjdesine mazhar olmuş olan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin onun Vakfı'nın bir mirasıdır.
  Ortada bir hak gaspı olduğu Aşikardır. Bakın aslına rücu etmesi, sahibine tekrar iadesi olmazsa olmaz bir şarttır. Ayasofya’mız Müslüman bir Türk milletinin, Türkiye’mizin namusudur, şerefidir, haysiyetidir. 
İnanın ki İstanbul Fethin bir sembolüdür, temel ve yegâne sebeplerinden birisidir.
  Vakıflara Ve Tarihi Eserlere Hizmet Derneği'nin her türlü takdire layık ısrarlı dava takipleriyle Danıştay 2017 Nisan ayında 72 seneden beri Rehine bir durumda olan Kariye camisini güzellikten tekrar Aslı haline yani camiye dönüştürmüştür. 
Yine 2016'da aynı Dernek davasını sürdürmüş ve halen de bu dava Danıştay 10. daire 2 Temmuz 2020'de de duruşması vardır. İnşallah ceddimizden bizlere miras olan vakıf olarak sahiplenmemizi istediği gözümüzün nuru Ayasofya inanıyorum ki; maddi ve manevi desteklerle tekrar Aslı hürriyetine dönüşecek ve cami olarak hizmetine devam edecektir. 
 
Birilerine rağmen…. Türkiye’de siyaset yapıp asıl medeniyetimizi, kültürel mirasımızı hep beraber siyaset üstü sahiplenmeleri gerekir iken ortak değerlerimize sahip çıkmayanlara... Sözüm onlara… Lütfen daha milli ve yerli bir duruşla söylemlerimize dikkat edelim. Yıkıcı, gayri milli değerlendirmelerle, hatta farklı taktiksel manevralarla AYASOFYA’NIN ASLINA YANİ CAMİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ ENGEL OLMAK İSTEYENLER.. Gerçekten üzülüyorum…
Şahsen Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda oldukça hassas olduğunu biliyorum. Hakeza Sayın Devlet Bahçeli'nin  bu konuda ki görüşünün yerli ve milli olduğunu yakinen gözlemleyenlerden birisiyim.
Bu memleketin bir evladı ve parçası olarak; Vatanına bayrağına milletine devletine, mukaddes değerlerine, ecdadına bağlı olan her bir bireyin bu konuda hemfikir olduğuna inanıyorum, inanmak istiyorum.
İnşallah ceddimizin, Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin vasiyetine, beklentilerine uygun bir kararı en yakın zamanda hep beraber duyacağız. 
Ne mutlu bu şerefe nail olabilenlere.. Emeği geçen tüm Ayasofya’nın ibadete açılmasını dört gözle bekleyen, samimi kendi özünden ve yerli milli medeniyetinden utanmayanlara… Selam olsun Onlara..  
Allah’a emanet olunuz efendim. 
#AYASOFYAİBADETEAÇILSIN