......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 250193
YORUM MANŞET
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR

 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYORHatay Valiliği koordinasyonunda, ilimiz milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının katılımı, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirilecek.

  15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüşe vatandaşların Türk Bayrakları ile katılması istendi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tüm vatandaşlarımızı; 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüş ile akabinde ülkemize, devletimize ve demokrasimize yönelen tüm tehditlere karşı birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek amacıyla düzenlenecek etkinliğe Türk Bayrakları ile katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

PROGRAM ŞÖYLE

15 Temmuz 2018 Pazar Saat: 11.00: Şehitlik Ziyareti (Antakya Şehitliği)

Saat: 12.00: Mevlid-i Şerif Programı (Habib-i Neccar Camii)

Saat: 20.00: Anıt Alanında Toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşı - DSİ Parkı)

Saat: 20.05: 15 Temmuz Etkinlikleri (DSİ Parkı)

Saat: 00.13: Tüm Camilerimizde Selalar Okunması

Sn. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konuşması

(Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:  11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 11 Milyon TL olan alacaklarının bir an önce ödenmesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci; Biz bugüne kadar yasal kesinti payı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 195 Milyon TL, eski parayla 195 trilyon para ödediklerini, ancak Hatay Büyükşehir’in Antakya Belediyesi’ne olan 11 Milyon TL yani 11 trilyon olan alacağını ödemediğini belirtti.

Başkan Kimyeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Tüm Büyükşehirlere ve ilçe belediyelerine İller Bankası’ndan nüfus sayısı oranına göre para kaynağı aktarılıyor. Bir yandan bu gelirleri alırken bir yandan da 15 İlçe Belediyesi’nin de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yasal açıdan yatırmak zorunda olduğu bir meblağ var. Antakya Belediyesi olarak biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 195 Milyon TL kaynak aktardık. Bir yandan bu miktarları aktarıp bir yandan da hizmetleri aksatmadan sürdürdük. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU kurumumuza olan 11 Milyon TL’lik borcunu ödemediği gibi, Antakya’ya da hizmet yapmıyor. Yolların hali ortada, delik deşik. Asi Nehri içler acısı durumda. Biz bıraktıktan sonra Antakya sivrisinek ve haşereden geçilmiyor. İlçe Belediyeleri olarak HATSU’nun yapmış olduğu kazılara ilişkin alacaklarımızı alamıyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak yapmak zorunda olduğumuz ödenekleri aktarıyoruz ama örneğin Antakya’da bulunan 600 sokakta yapılan kazıya ilişkin ödemesi gereken 11 Milyon TL ödeneği Antakya Belediyesi’ne ödemiyor. Bu 600 sokağın 400’ünü düzensiz bir şekilde yapıldığı için abone hattı olmadığı için tekrar kazacak.

Tüm bu konuların çözülmesi ve 11 Milyon TL kurum alacağımızın bir an önce ödenmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR
VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

 

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son günlerde yaşanan çocuk kaçırma, istismar gibi olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor diyen Bayrakdar, “Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.” dedi.

Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir. Nitekim katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir.

Bu menfur olaylar ile yeniden çocukların korunması için acil yasal düzenlemeler yapılması üzerine birçok tartışma yapılıyor. İlk olarak adi ve vahşi katillere hak ettikleri ceza verilmeli. Sonrasında mesele sadece ceza boyutuyla bırakılmadan bu tür vahşetleri ortaya çıkaran etmenler hassas bir şekilde analiz edilmeli, caydırıcı cezaların yanında önleyici tedbirler alınmalı, çocukları koruma konusunda bütünlük arz eden bir tarzda eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla konu bütüncül bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabilir.

Bu tarz olaylarda medyaya da büyük görevler düşmektedir. Toplumun dikkatini çeken bu olayları bir reyting malzemesi olarak görmekten imtina ederek, haber dilinin hem maktulün ailesini incitmeyecek hem de diğer ailelerde güvenlik paranoyasına neden olmayacak şekilde kurulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Bu süreçlerde, toplumun bilinçlendirilmesi için önemli bir araç olduğu gerçeği dikkate alınarak medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırması beklenen bir tutumdur.

Canımızı ne kadar yakarsa yaksın bu olayların faillerine “cani, hasta ruhlu” diyerek işin içerisinden çıkma kolaycılığına düşmemeliyiz. Bu faillerin hangi koşullarda nasıl bir eğitim ve yetiştirilme tazının ürünü olduklarına dair ayrıntılı çalışmalar ortaya koymak durumundayız.

İnsani hasletleri yozlaştıran etmenlerin, insani değerleri ayakta tutma dirayetinden daha hızlı yayıldığı her koşulda maalesef bu gibi menfur olayların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR
TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜRSeçimden sonra teker teker ilçeleri gezen AK Parti Hatay Milletvekilleri tüm Hatay halkına teşekkür etti.

  Dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Hatay Milletvekilleri Yayman ve Çelik, artık hizmet vaktinin geldiğini ve çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Seçim sonuçları Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyen AK Parti Milletvekili Yayman, açıklamasına şöyle devam etti: Artık hizmet vakti, icraat vakti, taş üstüne taş koyma zamanı bu bilinç ve şuurla önce Hatay diyoruz beş milletvekilimizle daha çok çalışacağız bunu sivil toplumumuzla, meslek odalarımızla, gazeteciler cemiyetimizle ve Hatay halkımızla beraber yapacağız.

Biz hizmet partisiyiz, biz AK Partiyiz büyük projelerimiz var ama şimdi bu dostlar arasında bir buluşma bize verdiğiniz destekler için teşekkür buluşması, bize oy verse de, vermese de tüm Hatay halkına teşekkür ediyoruz, bu demokratik olgunlukla önümüzdeki dönem de de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hatay halkına bizim sözümüz şudur kucağımız kollarımız açık, cep telefonlarımız açık, kapılarımız sonuna kadar açık, asıl önemlisi kalbimiz yüreğimiz Hatay’ımıza açık bu bilinçle çalışmalarımız devam edecek bizi tekrar misafir ettiğiniz gazeteciler cemiyetine teşekkür ediyoruz” dedi.

Teşekkür mahiyetinde bir ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik; ise “AK Parti olarak uzun ve meşakkatli bir yoldan geldik. AK Parti olarak alnımızın akıyla seçimlerden çıktık. Bundan sonra çalışmalarımız Hatay için olacaktır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Milletvekillerine ziyaretten dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ
AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ

AZİZ FATİH YILMAZ  BİR KEZ DAHA GURURUMUZHatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, önceki gün Ankara’da yapılan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu kongresinde yönetim kuruluna yeniden seçilerek ilimizi gururlandırdı.

  Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz, yönetime yeniden seçilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek “Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun Bugün yapılan Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmemden dolayı başta TŞOF Genel Başkanım Fevzi Apaydın’a, desteklerini şahsımdan esirgemeyen HESOB Başkanım Abdulkadir Teksöz’e, Hatay’daki bütün Şoförler Odası Başkan ve yönetim kurulu üye abilerime, genel kurul delegelerimize teşekkür ederim.” dedi.

Yeniden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) başkanlığına seçilen Fevzi Apaydın yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ali Ateş (Kayseri), Celil Anık (İzmir), Hasan Topçu (Bursa), Mehmet Ali Alkan (Antalya), Halit Yılmaz (İstanbul), Seyfi Çalışkan (Aydın), Mehmet Yiğiner (Ankara), Ünal Akdoğan (Gaziantep, Veysel Sarı (Mersin), İbrahim Yılmaz (İstanbul), Aziz Fatih Yılmaz (Hatay) ve Ali Fuat Şeker (Kırklareli) ‘den oluştu. Denetim kurulu üyelerine ise Oktay Nuhoğlu (İstanbul), Mehmet Tiryakioğlu (Kastamonu) ve Heşar Haşimoğlu (Şırnak) ‘ndan oluştu.

(Haber Merkezi)

KAAN TEMİZLİK ANTAKYA GENÇLİK, KIRIKHAN’DAN PUANLA DÖNDÜ:3-3

Hatay 1.Amatör Küme B Grubunda zirve mücadelesi yapan Kaan Temizlik Antakya Gençlik ve Kırıkhan İFFOspor arasında oynanan maç 3-3’lük skorla dostça bitti.

Önceki gün Kırıkhan suni çim sahasında oynanan maçta antrenör Kenan Maraşlıoğlu idaresinde maça çıkan Sarı- Siyahlı Antakya ekibi, 3-1 öne geçtiği maçı 3-3 tamamlayarak Kırıkhan’dan 1 puanla döndü. Antakya Gençlik takımının gollerini Mehmet İnci, Hasan Zorba ve Alican Keleş attı.

Bu sonucun ardından ilk yarısı sona eren grupta Kaan Temizlik Antakya Gençlik, 8 maçta topladığı 19 puanla ikinci sırada, Kırıkhan İFFOspor 16 puanla üçüncü sırada bitirdi.

Antakya Gençlik Başkanvekili Ahmet Davut, güzel mücadeleden ötürü antrenör Kenan Maraşlıoğlu ve tüm futbolcularını tebrik etti.

(Yorum Haber Merkezi)


8 ay, 2 hafta önce / 17.11.2017 10:23:40   

ZEYTİNLER GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAĞA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Altınözü ilçesi Tokaçlı Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, "su zeyti" veya "su yağı" adını verdikleri zeytinyağını elde edebilmek için teknolojiye inat geleneksel yöntemler kullanıyor.

Sabah erken saatlerde bahçelerine giden mahalle sakinleri, topladıkları zeytinleri önce yaklaşık bir ton ağırlığa sahip olan ve "patoz" adı verilen taşın altına seriyorlar. Atlar tarafından döndürülen taşla ezilen zeytinler bidonlara konularak bir süre bekletiliyor.

Daha sonra elle sıkılan zeytinlerden çıkan yağ, önce taş çukurlarda beklemeye alınıyor sonra da kaynar suya bırakılıyor. Bir süre sonra su yüzeyine çıkan yağlar toplanarak şişeleniyor, böylece farklı lezzet ve aromaya sahip zeytinyağı elde ediliyor.

Mahalle muhtarı İbrahim Çilingir, yöre halkının yıllardır geleneksel yöntemlerle zeytinyağı ürettiklerini söyledi.

Çilingir, "Tabi yıllar bu iş makineleşti ama Tokaçlı halkı olarak su yağından bir türlü vazgeçemedik. Mahallemizin yüzde 80'i Avrupa'da gurbetçi. Bu yağın tadından vazgeçemedikleri için her yıl bu mevsimde buraya gelerek zeytinyağlarını çıkarırlar. Çünkü bu, makine değmeden üretilen bir yağ ve çok lezzetli, farklı bir tadı var. Sadece yemeklerde kullanılmıyor sofralarda ekmekle de yiyoruz. Onun için bu sistemden vazgeçemiyoruz. Yapımı çok zahmetli, önce atla zeytinleri eziyoruz, hamur gibi preslenince fıçılara dolduruyoruz ardından sıcak suyun içine boşaltıp yüzeye çıkan yağları elle alıyoruz. Makine asla değmiyor." dedi.

Yağın lezzetinin, zahmetinin önüne geçtiğini vurgulayan Çilingir, kullandıkları bu değirmenden mahallede iki adet bulunduğunu, insanların sırayla hem kendi evlerinin ihtiyacı olan yağı çıkardıklarını hem de birbirlerine yardım ettiklerini söyledi.

Söz konusu sistemin yarım asırlık olduğunu dile getiren Çilingir, "Bu sistem her yerde unutuldu ama bizim mahallemizde yaşatılıyor. Bu sistem dünyada yok çünkü zor bir iş." diye konuştu.

Çilingir, su zeyti adını verdikleri sistemi devam ettirmenin yanı sıra ürünün pazarının da bulunmasını istediklerini belirtti.

Mahallede yıllık ortalama 4-5 ton su zeyti üretildiğine dikkati çeken Çilingir, şunları kaydetti: "Şu an için pazar amacıyla üretmiyorlar sadece kendi tükettiklerini yapıyorlar. Aslında pazarını bulsak daha fazla üretebiliriz. Evine fazla yapanlar kilosunu 45 liradan satıyor. Normal fabrika yağından daha pahalı çünkü zahmeti ve işçiliği çok. Normali 15 lira iken bizde iki katından fazla. Mahalleye kooperatif kurmak için bir çalışma yapmak istedik kısmet olmadı ancak gelecekte mahallemize bir kooperatif kurma niyetindeyim. Zeytinyağımızı tüm Türkiye'ye tanıtmak istiyoruz." dedi. (AA)


8 ay, 1 hafta önce / 22.11.2017 10:31:57   

DASİFED’TE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

 

DASİFED’in geçtiğimiz hafta sonu yapılan Olağan Genel Kurulu ile isminde yer alan “iş adamları” sözcüğü kadın girişimciliğinin arttırılması hassasiyetinden dolayı değiştirilerek “Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu” yapıldı, federasyonun Yeni Yönetim Kurulu Başkanı ise Ekinciler Holding eş başkanı Faruk Ekinci oldu.
DASİFED Olağan Genel Kurul Antakya’da DASİFED Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısı Divan Kurulu seçimi ile başladı. Divan teşkili yönünde verilen önergenin kabulü ile divan başkanlığına Işık Narin, başkan yardımcılığına Gökhan Tutar ve yazmanlığa Mithat Ceritbinmez seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra DASİFED Başkanı Mehmet Kılıçlar’ın açılış konuşmasıyla genel kurula geçildi.
DASİFED Olağan Genel Kurulu’na federasyonun çatısı altında olan Antakya’dan HASİAD ve KAGİD, İskenderun’dan İSSİAD ve ATSİAD, Arsuz’dan ARİAD ve Osmaniye’den OSSİAD gibi derneklerin başkanları ve delegeleri katıldı.
Faaliyet ve denetleme raporlarının okunup, ibra edilmesinin ardından tüzük değişikliğine gidilerek, “Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu” ismi kadınların iş dünyasındaki yeri hassasiyetinden dolayı Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu olarak değiştirildi.
Tek liste ile gidilen seçimde DASİFED yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Faruk Ekinci, Belgin Ünal, Gökhan Alkan, Adnan Ağır, Züher Bulgurcu, Alparslan Yücel, Rana Atalay, Müfit Tennioğlu, Sezai Boncuk, M. Fatin Bereketoğlu, Kemal Arslanoğlu, Kerem Özdemir, Şakir Yiğit.

Denetleme Kurulu ise; Murat Hayzaran, Tuban Güçlü, Mehmet Yıldırım, Mithat Ceritbinmez şeklinde oluştu.

(Haber Merkezi)


4 ay, 3 hafta önce / 27.02.2018 10:43:36   

HÜKÜMLÜLERE KADINA ŞİDDET KONULU KONFERANS

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda ''25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve uluslararası dayanışma günü'' kutlandı.

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, kurumda kalan hükümlü ve tutuklu kadınlara yönelik '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü' kapsamında kurum psikoloğu Selin Gezmen tarafından konferans verildi.

Bugünün tarihçesine değinen Gezmen; "25 Kasım, 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti'nde öldürülen iki kadın kız kardeşin öldürülmelerinin yıl dönümü olarak bilinmektedir. Uluslararası bir boyut kazanan bu tarih 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik uluslararası mücadele günü olarak ilan edildi" dedi.

Konferansın içeriğinde; kadına yönelik şiddetin tanımı, şiddetin geleneksel uygulamaları, şiddet türleri, şiddete uğrayan kadınların ve şiddeti uygulayan erkeklerin tanımlanmış ortak özellikleri, şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri ve şiddete maruz kalma durumunda başvurulacak merkezler hakkında bilgi verildi.

Şiddetin öğrenilen bir davranış olduğunu belirten Gezmen, şiddeti öğrenmede en önemli kaynağın aile olduğunu, yapılan araştırmalara göre annesini dövdüğünü gören erkek çocukların kendi eşlerini dövme ihtimalinin 7 kat arttığını ifade etti.

Konferansın sonunda hükümlü ve tutuklu kadınlara, kadın personellere karanfil dağıtıldı.

(Haber Merkezi)


8 ay, 5 gün önce / 29.11.2017 10:09:24   

UYDURMA İFADELERİN TAMAMI ASILSIZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, gerekse Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında, tamamı gerçek dışı senaryolardan oluşan yayınlar yapıldığına belirterek “Hayal ürünü uydurma ifadelerin tamamı asılsızdır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanının Kentsel Dönüşüm Projesi’ni iptal ettiği, Şahsımın İstifasının İstendiği, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Kişisel Bir Ranta Dönüştüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan Defalarca Randevu Talep Edildiği Ama Verilmediği gibi hayal ürünü uydurma ifadelerin tamamı asılsızdır diyen Başkan Kimyeci, açıklamasına şöyle devam etti: “Emek ve Aksaray Kentsel Dönüşüm Projesi, bu iftiraların aksine, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’nin 3 Kasım 2017’de ilimize yaptığı ziyaretin ardından pozitif yönde daha da ivme kazanmış, hak sahiplerimizin kâr rantına rant katacak şekilde süreç ilerlemektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın önderliğinde, Hükümetimizin desteğiyle Hak sahiplerimizin lehine yapılan arsa payı değerlerinin artışı, tapu tahsis sorununun ortadan kaldırılması, kira yardımlarının yapım bitene kadar sürmesi, işgalci hak sahiplerinin çözümüne yönelik birçok yasal düzenlemelerle çok yakın tarihte % 67 barajına ulaşılacak ve Antakya’nın makûs talihini değiştirecek bu dev projenin uygulama aşamasına geçilecektir.

Bu konuda ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ne de Hükümetimizin, aksine bir düşüncesi olmadığı gibi, bilakis sadece ilimizde değil, tüm Türkiye’de Kentsel Dönüşüm’e tam destek sağlanmaktadır.

Bu ve bunun gibi iftira ve şantaj yolunu izleyen, basın ahlak ilkelerinden uzak, sözde gazetecilik anlayışı ile hareket eden medya mensubu ve organları hakkında her türlü hukuki hakkımızı yasal zeminde aradığımızı, bundan sonra da devam edeceğine inandığımız bu tür asılsız ve iftira içeren sözde haberlerin senaristleriyle kararlı mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.” dedi.

(Haber Merkezi)


8 ay, 5 gün önce / 29.11.2017 10:12:36   

GECE-GÜNDÜZ ALTYAPI TEMİZLİĞİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kentin muhtelif noktalarında kanalizasyon muayene bacalarında temizlik, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor.

İçmesuyu, kanalizasyon ekiplerinin kentin dört bir tarafında seferber olduklarının altını çizen Genel Müdürlük, atıksu hatlarında oluşan tıkanıklıkları giderme ve taşma sorunlarını çözüme kavuşturmak amacıyla ekiplerin gece-gündüz demeden müdahaleler gerçekleştirdiğini aktardı.

Hatay’ın 15 ilçesinde çevre kirliliği ve kötü kokulara sebep olan arızalara müdahale etmeyi sürdüren HATSU, yağmur yağışları öncesinde de yağmursuyu mazgallarında da temizlik çalışmalarının sürdüğünü hatırlattı.

ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne gelen bildirimleri ivedi şekilde işleme koyulduğunu belirten İdare, akşam saatlerinde yaptıkları çalışma ile muhtelif noktalardaki atıksu hatlarında oluşan taşma ve tıkanma sorununu vidanjör aracının yardımı ile giderildiğini kaydetti.

(Haber Merkezi)


9 ay, 2 hafta önce / 17.10.2017 10:36:06   

YANGINA HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE

Arsuz ilçesinde iki gün önce ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Kale Mahallesi Amanos Dağları eteklerinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Yaklaşık 100 hektarlık alanda etkili olduğu tahmin edilen yangının söndürülmesi için çevre illerden yönlendirilen takviye ekipler de görev yapıyor.

Coğrafi koşullar nedeniyle yangına müdahalede yer yer zorluklar yaşanması, çalışmaların sonuçlanmasını güçleştiriyor. (AA)


2 ay, 2 hafta önce / 04.05.2018 09:43:05   

AŞAĞIOKÇULAR’DA YOL YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı il genelinde yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının yeni adresi ilçesi Aşağıokçular Mahallesi oldu.

Defne ilçesi Aşağıokçular Mahallesi’nde yaşanan ulaşım sıkıntısını sona erdirmek için kolları sıvayan HBB ekipleri, iyileştirme ve pmt serim çalışmaları gerçekleştirdi.

Defne ilçesi Aşağıokçular Mahalle Muhtarı Hüsameddin Uzun yol çalışması gerçekleştiren HBB ekipleri aracılığıyla hiçbir siyasi kaygı gütmeden her ilçeye eşit hizmet veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


8 ay, 3 hafta önce / 08.11.2017 09:30:30   

YENİ MESCİTTE İLK CUMA NAMAZI

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adından söz ettiren Hacı Kemal Çipe Vakfı, bir güzel hizmete daha imza atarak Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam-Hatip Ortaokuluna mescit yaptırdı.

2016 yılında yapımı tamamlanmasının ardından eğitime başlanan okulda 11 Mayıs 2018 Cuma günü mescit açılışı yapılarak ilk Cuma namazı kılındı.

Mescidin açılış törenine; Defne İlçe Müftüsü Mehmet Emin Eneç, Hacı Kemal Çipe Vakfı Başkanı Hüseyin Çipe, Okul Müdürü Arif Eşki, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Sadullah Ergin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Müftü Mehmet Emin Eneç’in ilk Cuma namazını kıldırdığı mescitte, 8. Sınıf öğrencisi Emrecan Suraç güzel sesiyle müezzinlik yaptı. İlk Cuma namazını yeni mescitte kılan cemaat, güzel bir şekilde dizayn edilen mescidi beğendiklerini belirterek Hacı Kemal Çipe Vakfı Başkanı Hüseyin Çipe’ye ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Son dönemlerde özellikle okullarda mescit yaptırarak önemli hayır çalışmalarına devam eden Hacı Kemal Çipe Vakfı, yaptırmış olduğu 17. Mescidin açılışını gerçekleştirdi.

(Haber & Fotoğraf: İbrahim Hakkı Ergin)


2 ay, 6 gün önce / 15.05.2018 09:12:55   

SAĞLIKLI YAŞAMA KATKI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), hizmete açtığı arıtma tesislerinde atıksuları arıtarak temiz çevre ve sağlıklı yaşama katkı sağlamaya devam ediyor.

   Faaliyete aldığı atıksu arıtma tesislerinden alınan numuneler ile arıtılmış atık suların farkını öncesi-sonrası şeklinde gözler önüne serildiğini aktaran Genel Müdürlük, atıksuların çevre ve insan hayatına zarar vermeyecek şekilde arıtılıp doğaya temiz şekilde deşarj edilmesini sağlamak amacıyla çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Arıtma tesislerinde işlem gören atıksuların ne denli önemli derecede arıtılıp doğaya bırakıldığını fotoğraflarla gözler önüne seren İdare, İskenderun Biyolojik, Kırıkhan, Reyhanlı, İskenderun (Denizciler), Dörtyol, Erzin, Samandağ,  Antakya(Serinyol), Antakya(Turunçlu), Payas Tütenbaca, Payas Topsahası ve İskenderun(Karayılan) atıksu arıtma tesislerinin sürdürdüğü arıtım göreviyle temiz çevrenin oluşumuna katkı sağlandığına vurgu yaptı.

HATSU, Asi Nehri’nin ve Akdeniz’in temiz olmasına katkı sağlamak amacıyla atıksu arıtma sistemlerinin planlama ve işletim hususlarında kapsamlı çalışmaların yapıldığına dikkat çekti.

(Haber Merkezi)


2 ay, 6 gün önce / 15.05.2018 09:15:36