......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252105
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

HATAYSPOR, GENÇLERBİRLİĞİ MAÇINA HAZIRLANIYOR

Hafta sonunda deplasmanda karşılaşacağı Gençlerbirliği maçına hazırlanan Hatayspor, kendi tesislerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni transferlerle gücüne güç katan Hatayspor, 12 Ağustos Pazar günü deplasmanda Gençlerbirliği karşısına çıkacak.

Teknik Direktör İlhan Palut idaresinde Gençlerbirliği deplasmanına hazırlanan Bordo-Beyazlılar’da hedef deplasmandan puan veya puanlarla dönmek.

Sezon başı hazırlıklarını Erzurum’da yapan Bordo-Beyazlılar, Erzurum etabının ardından kendi tesislerinde hazırlıklarına devam ediyor.

Hafta sonuna kadar hazırlıklarına devam edecek olan Bordo-Beyazlılar, 12 Ağustos Pazar günü saat: 19.30’da Gençlerbirliği ile deplasmanda karşılaşacak.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 1 gün önce / 07.08.2018 10:44:23   

Ömer Cihangir ile Spor Saati’nin konukları MEHMET DEVİREN – TÜRKER ÖZKAYA

Ergin Medya TV’de haftada iki gün canlı yayınla spor programı gerçekleştiren Ömer Cihangir’in bugünkü konukları Mehmet Deviren (Komando Mehmet) ve Türker Özkaya olacak.

Farklı konu ve konuklarıyla Hatay’da spor gündemini belirleyen “Ömer Cihangir ile Spor Saati” programına katılacak olan Hatayspor’un taraftar temsilcileri, hafta sonunda ilk maçına çıkacak lan Hatayspor’u değerlendirecek.

7 Ağustos Salı (Bugün) Ergin Medya TV’de Facebook sayfasında canlı olarak yayınlanacak spor programı saat:20.00’de başlayacak.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


1 hafta, 1 gün önce / 07.08.2018 10:11:23   

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:24:09   

Hasan Pembecioğlu ile Tasavvuf Musikisi Bugün Ergin Medya TV’de

İlimizin sevilen sanatçılarından Hasan Pembecioğlu, Ergin Medya TV’de yayınladığı Tasavvuf Musikisi programıyla beğeni kazanmaya devam ediyor.

Hasan Pembecioğlu ile Tasavvuf Musikisi, 03 Ağustos Cuma (Bugün) saat: 17:30’da canlı yayında izleyicilerle buluşuyor.

Tasavvuf Musikisi saatinde Hasan Pembecioğlu’na neyzen Şahin Gezginci ile bendir Ahmet Gezginci eşlik edecek.

Canlı yayında istekleri değerlendirecek olan Pembecioğlu, izleyicilerden gelen istek ilahileri seslendirecek.

Ruhu dinlendiren, kulakların pasını silen “Hasan Pembecioğlu ile Tasavvuf Musikisi” programı Ergin Medya TV Facebook sayfasında saat: 17:30’da başlayacak.

(Yorum Haber Merkezi)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:23:11   

VALİ ATA, HATAY MİLLETVEKİLLERİ İLE BULUŞTU

Hatay Valisi Erdal Ata, ilimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil eden eski ve yeni Milletvekilleri ile yemekte bir araya geldi.
Savon Otel’de gerçekleşen akşam yemeğinde Hatay Valisi Erdal Ata, eski ve yeni Hatay Milletvekilleri ile bir süre sohbet ederek, vatandaşlarımızın talep ve beklentileri ile Hatay’ın temel sorunları ve bunların çözümü konusunda elbirliğiyle neler yapılabileceği hususunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.
Vali Erdal Ata ev sahipliğinde samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen programa özel bir nedenden dolayı Milletvekili Lütfi Kaşıkçı katılamazken, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, Vali yardımcıları Orhan Mardinli ve Mahmut Hersanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk katıldı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:22:20   

SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN HİZMETLER DEVAM EDECEK

Merkez ilçe Antakya ve Belen’e bağlı bazı mahallelerin muhtarları, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi(HATSU) Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Gerçekleştirilen nezaket ziyaretine Antakya’dan Oğlakören, Tahtaköprü mahalle muhtarları, Belen’den ise Cumhuriyet, Sarımazı, Bakras ve Derebahçe mahalle muhtarları hazır bulundu.

HATSU Daire Başkanları ve şube müdürlerinin de bulunduğu ziyarette Genel Müdür Çaparali, Antakya ve Belen mahalle muhtarlarının istek ve önerilerini tek tek dinleyip not alarak, çözümlerin geliştirilmesi adına sorumlu teknik personele anında talimat verdi.

Hizmet üretmenin yanında uygulama aşamasında da muhtarların çok önemli bir görev üstlendiklerine dikkat çeken Genel Müdür Çaparali, mahallelerdeki altyapı eksiklerini, problemlerini kısa sürede tespit etme ve çözme adına Hatay’ın tüm ilçelerinde toplantılar düzenleyerek muhtarlarla bir araya geldiklerini hatırlattı.

Vatandaş odaklı ve sağlıklı bir gelecek için hizmetlerin süreceğine dikkat çeken Çaparali, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde muhtarlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı ve tüm hemşehrilerimizi dikkate alarak duyarlı belediyecilik anlayışını ve hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Kendilerini ağırlamalarından dolayı Genel Müdür Çaparali’ye teşekkür eden mahalle muhtarları, Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde HATSU heyetinin önemli hizmetlere imza attıklarını ifade ederek, yürütülen çalışmalarda muhtarların ve vatandaşların görüşlerini ele almalarından memnuniyet ve mutluluk duyduklarını belirtti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:20:01   

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bölge Yarışmasında HATAY BİRİNCİ OLDU

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Bayan Kur’an Kursu öğreticileri arasında düzenlenen ’Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın bölge finali Hatay’da yapıldı.

Yarışmada Hatay’dan katılan Kur’an Kursu Öğreticilerinden Esra Aydın, ikinciliği Mersin İli Kur’an Kursu öğreticilerinden Ayşe Özdemir, üçüncülüğü de Adana İli Kur’an Kursu öğreticilerinden Nuriye Ergin kazandı.

İl Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Halil Tenger hocanın jüri başkanı olduğu, İl Müftü Yardımcıları, Mehmet Emin Okuyucu ve Nazife Sağlamoğlu, İskenderun Vaizi Mehmet Altunal ve İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Gürcü Bilgin’in juri üyeliği yaptığı yarışmada, birinciliği Hatay’dan Kur’an Kursu Öğreticilerinden Esra Aydın, ikinciliği Mersin İli Kur’an Kursu öğreticilerinden Ayşe Özdemir, üçüncülüğü de Adana İli Kur’an Kursu öğreticilerinden Nuriye Ergin kazandı.

İl Müftüsü Kavillioğlu, Karaman, Hatay, Adana, Mersin, Kilis, Kahramanmaraş ve Osmaniye olmak üzere 7 il birincisinin yarışmaya katıldığını belirterek “Aslında burada yarışmaya katılan hoca hanımların hepsi birinci, hepsi görev yaptıkları illerde birinci gelerek bölge finaline katılmaya hak kazandı. Burada birinci seçilecek kardeşimiz Türkiye finalinde bölgemizi yani bu yedi ilimizi temsil edecek. Hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

Yarışmaya katılan bütün Kur’an Kursu Öğreticilerine İl Müftüsü Kavillioğlu tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Yarışmada birinci olan Hatay Kur’an Kursu Öğreticilerinden Esra Aydın Türkiye finalinde bölgemizi temsil edecek.

(Haber Merkez)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:19:15   

KIRILAN DAL HER AN DÜŞEBİLİR

Adnan Menderes Caddesi’nde müftülük binasının ön tarafında bulunan yaşlı ağacın kırılan dalı her an düşüp bilir kazaya sebep olabilir.

Yayalar için hareketli bir yol olan Adnan Menderes Caddesinde bulunan bu ağacın her hangi bir kazaya neden olmadan kaldırılması gerekiyor.

Vatandaşlar, yetkililerin ağacın kırılan dalına çözüm bularak herhangi bir aksiliğin yaşanmaması için harekete geçmesini istedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:18:30   

DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ TERÖRE BOYUN EĞMEYECEK

Bayındır Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hüseyin Tutar, Hakkâri Yüksekova’da hain terör örgütü PKK’nın Nurcan Karakaya’yı ve 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya'ya şehit etmesi dolayısı ile kınama mesajı yayınladı.
Terörün her türlüsünü lanetlediğini vurgulayan Başkan Tutar, PKK’nın bebek katili yüzünü bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Bayındır Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hüseyin Tutar öncelikle Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK'lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının sivil aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya'ya, Allah'tan rahmet dileyerek “Son yıllarda Ülkemizin yurtiçinde ve uluslararası arenada göstermiş olduğu başarıların, ülkemize ve dünya mazlumlarına yapılan haksızlıklara karşı durmasının adeta gizli bir cezalandırması olan terör saldırılarından birini daha Hakkari’de çok acı bir şekilde yaşadık. Eli kanlı teröristler, karanlık ruhlarının yansıması olan çirkin yüzlerini bir daha göstermişlerdir. Karşılarına çıkmaya korktukları kahraman Mehmetçiğimizin eşini ve 11 aylık bebeğini kalleşçe şehit eden, bu menfur saldırıyı gerçekleştirenler, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da aziz milletimizin birlik ve beraberliği olan inancı karşısında amaçlarına ulaşamayacaklardır” dedi.

Hain terör örgütü PKK'nın yaptığı eylemin "katliam ve canilik" olduğunu vurgulayan Başkan Tutar saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin en ağır şekilde bedelini ödeyeceğini ifade etti. Terörle mücadelenin bir devlet politikası olduğuna ve milletçe mücadele edilmesi gerektiğine dikkati çeken Tutar “karşı karşıya kaldığımız bu menfur saldırı milletçe ve devletçe bizi yolumuzdan alıkoyamayacaktır. Devletimiz ve milletimiz teröre asla boyun eğmeyecektir. Devletimizin bu saldırının yaralarını en kısa zamanda saracağına, faillerini tespit ederek hak ettikleri cezaya çarptıracağına olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Ülkemizin birliğini, beraberliğini ve huzurunu hedef alan bu alçak terör saldırıların kınıyor ve PKK, FETÖ, DAEŞ, DHKP-C ve diğer tüm terör örgütlerini lanetliyor, Hakkari’de terör saldırısında kaybettiğimiz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:17:30   

ŞENKÖYLÜ KIZ AYŞE FİTNAT SENİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

Ayşe Fitnat Şenköy’de doğmuş ilkokulu Şenköy’ünde okumuştur. O sırada Hatay Fransız işgali altında olduğundan tahsiline Adana’da devam etmek durumunda kalmıştır. Fransızların Hatay halkına yaptığı zalimane davranışlarını yakından görmüş yaşamıştır.

15 Mart 1923 yılında Atatürk Adana’ya yurt gezisi düzenlemiştir. Bunu duyan Hatay halkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yakından görmek ve Hatay’ın Fransız mandası altında çektiği ıstırapları kendilerine anlatmak için büyük bir fırsat doğmuştur. Hatay’ın önde gelen eşrafından bir heyet oluşturulur ve bir mizansen hazırlanır. Mizansenin başoyuncusu Ayşe Fitnat’tır.

Atatürk’ü karşılamak için Adana şenlik toplarıyla inlerken, Atatürk İstasyon Caddesinden halkın temennilerini alarak yürümektedir. Hatay heyetinin bulunduğu yere geldiğinde Ayşe Fitnat Atatürk’ün huzuruna çıkar ve ”Ey ulu gazi bizi de kurtar” diyerek adeta ruhtan gelen ruhlara giden, beş dakikalık bir nutuk söyler. Sözleriyle adeta kelime şekline gelmiş bir feryat, bir hıçkırık. İnleyerek söylediği bu nutuk törende bulunanları gözyaşına boğmuştur. Atatürk’te bu nutuktan etkilenmiş ve nemli gözlerini gökyüzüne kaldırarak Ayşe Fitnat’a verdiği cevabı artık bütün cihan öğrenmiştir.

KIRK ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE ESİR KALAMAZ… ZAMANI GELİNCE SİZDE KURTULACAKSINIZ. Atatürk’ün Ayşe Fitnat’a verilmiş olduğu bu cevap Hatay’ın kurtuluş destanının sembolü ve Hatay’ın kurtuluşunda bir dönüm notası olmuştur. 

 “Ben milletimde söz verdim eğer sözümde duramazsam milletimin huzuruna çıkamam” O ne söz verdide yerine getirmedi ki! O günden sonra Atatürk Hatay sorununu kendi meselesi olarak görmüş, her fırsatta ve her platformda gündemde tutarak Ayşe Fitnat’a verdiği sözü yerine getirmiş, . “Ağlama sen aziz vatan biz yine geliriz” diye ayrılmış olan Türk askeri 5 Temmuz 1938 günü yine geldiler ve Hatay mutlu sona ulaşmıştır.

Hatay’ın kurtuluş bayramında küçükte olsa bir heyet Şenköyüne giderek Hatay’ın manevi mimarlarında biri olan Ayşe Fitnat Mezarı başında anılmakta idi. Ne yazık ki bu anma törenine Hatay’ın kurtuluş tören programında nede Yayladağı festival kutlama programlarında da yer verilmiyor. Bizler Şenköylüler olarak Ayşe Fitnat’ı, unutmadık unutmayacağız da.

NOT: Hatay’ın amentüsü haline gelmiş olan “Kırk asırlık Türk Yurdu Düşman elinde Esir kalamaz” sözlerinde bazı yerlerde düşman yerine “Ecnebi” kelimesi kullanılmıştır. Atatürk’e düşman yerine Ecnebi kelimesini kullanabilir miyiz diyen gazetecilere “Benim topraklarımı işgal edenler düşmanımdır” diyerek düşman kelimesini kullanmalarını söylemiştir.


1 hafta, 5 gün önce / 03.08.2018 10:16:15