......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 351755
YORUM MANŞET
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY

OLASI DEPREMDE  ÖLÜME 6 ADAYDeprem fay hattında bulunan ilimiz geçtiğimiz bir ayda 2 defa sallanırken deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

 Antakya ilçesine bağlı Narlıca Mahallesi’nde tek katlı yer evinde ikamet eden aile, iki kez üst üste yaşanan depremde korkuyu yaşadı. Evin duvarları birçok yerden çatlarken toplam 6 kişinin yaşadığı evin çatısının çökmemesi büyük şans olarak değerlendirildi.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen, engelli duruma düştüğü nedeniyle çalışamayan S.Z. adlı vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle hasta durumunda.

Narlıca Mahallesi’nde 2’si ortaokula 2’si liseye giden ailenin toplam 4 çocuğu, zor şartlar altında eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, geceleri de olası depremde çatının çökme ihtimali nedeniyle korku içerisinde yaşıyor.

Yorum Gazetesi olarak sorumlu yayıncılık gereği bu ciddi ve vahim durumu kamuoyuna açıklarken, Hatay Valiliği’nin, ilgili devlet kurumlarının ve hayırsever insanların ihtiyaç sahibi bu aileye sahip çıkmasını ve gereken desteği vermesini bekliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirdiği kongre, büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

 

Genel Kurula, Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Karataş ve Süleyman Doğan,  AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Öz Orman-İş Sendikası Hatay Bölge Başkanı Yücel Avcıoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Ercan Salcan,  Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Şube Başkanı Mustafa Kemal Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilis Şube Başkanı Zaim Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş yaptı.

Hatay Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, “Hatay Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Şube Başkanımız Fehmi Azboy ve arkadaşlarının çalışmalarını her daim takdir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Sendika genel merkezinin yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Başkan Sert, 1 saati aşkın konuşmasında icraatlarını sıraladı.

AZBOY, YENİDEN BAŞKAN

Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığına tekrar seçilen Fehmi Azboy, kongrede yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını Genel Merkez Yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı Sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan,  vizyonundan ve Değerler Sendikacılığından örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Sendika Hatay Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Fehmi Azboy Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Ali Gür,  Hayrettin Köroğlu ve Ali Uçar’dan oluştu.

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK
MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN  ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAKDamar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen ve engelli duruma düşen vatandaş, eğitim gören 4 çocuğundan liseye giden 2 çocuğunu maddi imkânsızlıktan dolayı okuldan alacak

 Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde bir aile dramı yaşanırken evin babası S.Z., maddi imkansızlıklar nedeniyle çok üzülmesine rağmen 4 çocuğunun 2 sini okuldan almak zorunda kalıyor.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesildiği için engelli durumuna düşen ve bu nedenden dolayı çalışamayan vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı dolayısıyla hasta durumunda.

Narlıca Cumhuriyet Ortaokulu’nda 2 çocuğu eğitim gören aile, Narlıca Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 çocuğunu servis ücreti, okul harçlığı gibi nedenlerden dolayı okuldan alacak.

Devletten 1.800 TL engelli maaşı alan ve bununla geçinmek durumunda kalan muhtaç aile, maddi imkansızlıktan dolayı, lise eğitiminden alacağı 2 çocuğunun üzüntüsünü yaşıyor.

(Yorum Haber Merkezi)

DEPREM KORKUYA YOLAÇTI
DEPREM KORKUYA YOLAÇTI

DEPREM KORKUYA YOLAÇTIHatay’ın Kırıkhan ilçesinde 18 Aralık Pazar akşamı meydana gelen deprem başta ilçe merkezi olmak üzere tüm ilçelerde ve bölge illerinde korku ve paniğe yolaçtı. AFAD verilerine göre 4.8 şiddetinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybının olmaması yüreklere su serpti.

112 Acil Çağrı Merkezi ve AKOM birimlerine Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere 29 binada çatlak/kısmi çatlak vaka ihbarı geldi.

Yangın, deprem ve sel gibi afetlere karşı HBB ekiplerinin her zaman teyakkuzda olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ardından yaptığı açıklamada acil durumlar için nöbetçi personelin hazır bulundurulduğunu ancak depremden hemen sonra Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezindeki (AKOM) tüm ekipleri göreve çağırdıklarını bildirdi.

Reyhanlı’da 6 katlı bir apartmanın tahliye edilerek emniyet altına alındığını ifade eden Savaş açıklamasında şunları söyledi: “İlçelerimizden gelecek ihtimal dâhilindeki olumsuzluklara karşı tüm ekiplerimizle kısa sürede müdahaleye hazır hale geldik. 26 yerel çalışma grubumuzla hızla iletişim kurulmuş, ekipler ihbarları değerlendirmeye devam etmektedir.

Şu ana kadar ekiplerimize herhangi bir can kaybı bildirilmemesi biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir.

Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizdeki bazı köylerde bina çatlağı ve boş bir evin hasar gördüğü ihbarı ekiplerimize bildirilmiş, ekiplerimiz bina çatlaklarını teyit etmiştir. Ayrıca Kırıkhan’da bazı evlerde eşyaların hasar gördüğü ve maddi zarar ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

AKOM ve HBB ekiplerimiz sahada görevinin başındadır. Vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda sosyal medya hesaplarımızdan ve 112, 153, 185 ve 4441206 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki ilimiz deprem bölgesindedir. Ve her zaman çok daha büyük bir depreme hepimizin hazırlanması şarttır. Depremin can kaybına neden olmaması bizi sevindirdi. Tüm hemşehrilerime ve depremi çevre illerde de hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY YÜZYILI
HATAY YÜZYILI

HATAY YÜZYILICumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Veysel Eren, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleşen törenle görevi Prof. Dr. Hasan Kaya’dan devraldı. Törende yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaşan Rektör Eren, Türkiye Yüzyılını temele alan Sürdürülebilir Kalkınma odaklı stratejik eylem planını, şehir markasında ‘Hatay Yüzyılı’ vurgusuyla duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARİHİN KIRILMA EVRESİNDE LİDERLİK VİZYONU

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yönetim anlayışı arasındaki kesişmeyi öne çıkaran Rektör Eren, “Kadim şehrimiz ve mümbit ilimiz, tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, coğrafi güzelliklerinden tarihi zenginliklerine birçok alanda muhteşem potansiyeli olan bir yerdir. Ancak bu potansiyel henüz yeterince harekete geçirilememiş ve açığa çıkarılamamıştır. Bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin hak ettiği gelişmişlik düzeyine yükselmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Üniversite olarak bizler tüm akademik ve idari kadrolarımızla bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sorumluluk üstlenmeye hazırız. Üniversite olarak ilimizdeki tüm sektörlerimizle yapıcı işbirlikleri geliştirerek ilimizin gelişmesine katkı sağlamak ve Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı İdeali ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının” bir paydaşı olmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

HERKES İÇİN, HERKESLE BÜTÜNLEŞME

Bu amaçların gerçekleşmesi için yönetim olarak temel stratejilerimizden birisi akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, şehrimiz, ülkemiz, dünyamızla bütünleşmek; gücümüzü, birikimimizi, enerjimizi, gayretimizi başta üniversitemizin, ülkemizin ve bölgemizin ideallerini gerçekleştirmek için kullanmak olacaktır. Tüm platformlarda ve her düzeyde, kurum içi ve kurumlar arası, ulusal ve uluslararası ortaklıklar kurmak; yönetimimizin önceliği olacaktır. Medeniyetin kök saldığı ve dünya mirasının taşıyıcısı olan bir şehrin kurumları ve insanlarına yaraşır şekilde herkesin ortak olduğu yeni bir liyakat, adalet ve istişareye dayalı demokratik yönetim kültürünü hep birlikte inşa edeceğiz. Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ve meşakkatli. Ancak bizler de bu büyük hedefleri gerçekleştirmek için bilgi, anlayış, tecrübe ve hepsinden önemlisi heyecan ve tutkuya sahip insanlarız. Sözünü ettiğimiz bütünleşmeyi tesis edebilmek için; öncelikle kendi içimizde her bir hücremiz ve dokumuzla bütünleşeceğiz; akademisyenlerimizle, idari personelimizle ve öğrencilerimizle bütünleşeceğiz; şehrimizle bütünleşeceğiz; şehrimizin kurumları, kültürü ve sorunlara çözüm yollarıyla bütünleşeceğiz, dünyayla ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla bütünleşeceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜZYILLARA DOĞRU…

Ülkemizin geleceğinin parolası olan sürdürülebilir yüzyıllar teması, vizyon Türkiye Yüzyılını bir defaya mahsus olmadan devamlı kılmak için gereken vurguyu içermektedir. Bu vizyon, gelecek algısının tamamına yüklenmiş bir ‘kızıl elma’ hedefidir. Yapmamız gereken ise geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün güçlenmesi için sorumluluk üstlenmek ve gayret göstermektir. Geçmişten gelen kronik sorunların geleceği belirsizleştirdiği bir krizler çağında, krizleri bertaraf edecek sürdürülebilir çözümlerle sorunsuz bir gelecek için yeni bir döneme başlıyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan şey, birikimimizi ve enerjimizi bu ideallerin gerçekleşmesi için harcamaktır, sorunun değil çözümün parçası olmayı kendimize şiar edinmektir. Çünkü Hatay Yüzyılı ile Türkiye Yüzyılı arasında entegre bir bağ vardır.

ÖĞRENCİ ODAKLI ÜRETİM DOKTRİNİ

Araştırma ve topluma hizmet görevlerimizin yanı sıra, en önemli sorumluluğumuz, kuşkusuz, bizlere emanet edilen, ailelerinin ve ülkemizin umudu olan gençlerimize sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyle rol-model olarak rehberlik etmektir. Mezunlarımızın acımasız rekabetin hüküm sürdüğü küresel dünyada ayakları üzerinde durabilmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunabilmeleri, ancak bizlerin bu sorumluluğumuz çerçevesinde çalışmamıza bağlıdır. Bu üniversite, bu akademik ve idari kadrolar ve her türlü fiziki alt yapı, öncelikle geleceğe ilişkin kariyer hayallerini ve umudunu bizlere bağlayan öğrencilerimiz içindir. Bu nedenle her bir akademik ve idari personelimiz, üniversitemizi tercih eden, hayallerini ve umutlarını bize bağlayan öğrencilerimize değer katmayı şiar edinmek zorundadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

HBB KİCK BOKS TAKIMI TÜRKİYE ŞAMPİYONASINDA

Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Kick Boks Takımı, 21-25 Mart 2018 tarihlerinde Sinop’ta yapılan okullar arası Kick Boks Türkiye Şampiyonasına katıldı.

Point Fighting, Hard Stil, Soft Stil kategorilerinde yarışan HBB’li sporcular 12 kişilik ekiple müsabakalarda yerini aldı. Elemeleri geçerek finale kalmayı başaran Hatay temsilcisi şampiyonada önemli bir başarı elde ederek sıralamaya girdi.

Kick Boks Türkiye Şampiyonasında HBB Spor Kulübü Kick Boks takımından Point Fighting branşında İzzet Özdemir Gençler 94 Kg Türkiye ikincisi, İhsan Kavasoğlu Gençler 89 Kg Türkiye üçüncüsü ve Ebru Bildik Gençler 60 Kg Türkiye üçüncüsü oldu.

Öte yandan Hard Stil branşında, Zehra Aytaş Gençler Türkiye üçüncüsü, Hasan Albayrak Gençler Türkiye üçüncüsü olurken Soft Stil branşında Melahat Akıl Gençler Türkiye üçüncülük derecesini elde etti.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 30.03.2018 10:26:17   

HBB İŞİTME ENGELLİLER ŞAMPİYONLUK YOLUNDA

2017-2018 yılı Türkiye İşitme Engelliler Spor Toto 1. Ligi C grubunda mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı, şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Ligde, 25 puan ile birinci sırada yer alan HBB İşitme Engelliler Futbol Takımı, mücadelesinde son üçüncü haftaya girdi. Önümüzdeki haftalarda karşılaşacağı iki rakibini de alt etmeyi isteyen HBB’li sporcular kazanacağı başarı ile şampiyon olmayı hedefliyor.

HBB İşitme Engelliler Futbol Takımı Sorumlusu Cemil Can, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın desteği ile başarılar kazanan takımımız, lig boyunca zorlu mücadelelerin üstesinden gelip ilk sırayı almaya hak kazandı. Ligde son iki rakibimizi de arkamızda bırakarak şampiyon olmayı ve bize destek olan kıymetli başkanımızı onurlandırmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye İşitme Engelliler Süper Ligi’nde kalıcı olmayı amaçlayan HBB takımı, başarılarına yenilerini katarak şampiyonlar ligi ve UEFA Avrupa liginde mücadelesini sürdürmek istiyor.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 30.03.2018 10:24:46   

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

Zeytindalı Harekâtı kapsamında Afrin bölgesinde mayın, eyp ve patlayıcı tuzakları temizleme çalışmaları sürerken tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Kadir Hasan Demiral, gözyaşları arasında son yolculuğa uğurlandı.

Şehit Demiral için ilk olarak Antakya Mezarlık Kompleksinde kılınan Cuma namazını müteakip İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Şehit Demiral için düzenlenen cenaze törenine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Hatay Valisi Erdal Ata, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, H. Bayram Türkoğlu, Mevlüt Dudu, M. Necmettin Ahrazoğlu, Orhan Karasayar,  Serkan Topal, 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Matkap, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, ilçe kaymakamları ve belediye başkanlarının yanı sıra şehidin ailesi, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında Şehit Demiral’ın tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını, şehidin ailesini teselli ederek sabır dileyen Bakan Bak Vali Ata ile birlikte şehidin babasına verdi. Şehidin hatırası olan fotoğrafını ise 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay tarafından şehidin annesine verildi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:52:40   

BU MİLLETE DİZ ÇÖKTÜRME İMKÂNI YOK

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "15 Temmuz gibi milletçe, beraberce, kardeşçe, cesaretle ortaya koyduğumuz dirayeti sürdürdüğümüz müddetçe dünyanın tamamı bir araya gelse bu millete diş geçirme, bu millete diz çöktürme imkanı yok." dedi.

   Yalçın, Hatay'da bir otelde düzenlenen "Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay Şubeleri Teşkilat Buluşması" etkinliğinde yaptığı konuşmada, bölgedeki ateşin sıcaklığının en fazla hissedildiği Hatay'daki memurların Türkiye'nin yükünü, insanlığın sorumluluğunu taşıyarak, kamu vicdanını temsil ederek, bu coğrafyada insanlığın imtihanı noktasında onurlu bir mücadele verdiğini belirtti.

Türkiye'nin küresel emperyalizmin tekerine çomak soktuğuna dikkati çeken Yalçın, "Önemli bir süreçten geçiyoruz. Tarih bu coğrafyada yeniden yazılıyor. Dünya yeniden kurulmaya çalışılıyor. Küresel güçler, emperyalistler tepişiyor. Vekâlet savaşları ve terör örgütleri üzerinden bölgede acılar, travmalar tavan yapmış durumda. 400 milyon yetim var dünyada, ekseriyeti bizim coğrafyamızda. Olup biteni bu bütünlükte görmek durumdayız." ifadesini kullandı.

Yalçın, Türkiye'nin bölge için çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bizim medeniyetimiz 5 şehirden yönetildi. Kudüs, Bağdat, Şam, Kahire, İstanbul. Dördü teslim alınmış, etkisizleştirilmiş durumda. Onun için bu ülke önemli bir ülke. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Burası ayağa kalkmadan başka bir yerin ayağa kalkma şansı yok. Daha zorlu süreçler yaşayabiliriz. 15 Temmuz gibi milletçe, beraberce, kardeşçe, cesaretle ortaya koyduğumuz dirayeti sürdürdüğümüz müddetçe dünyanın tamamı bir araya gelse bu millete diş geçirme, bu millete diz çöktürme imkânı yok. Çünkü mesele imkân meselesi değil, mesele iman meselesidir. Çanakkale'nin 103. yılını geride bıraktık. Çanakkale imanın imkânı yendiği tarihtir. Bu millet bunu bildiği, fark ettiği müddetçe bu iş düzelir. Bunu yeni nesillere aktarabilmek, fark ettirebilmek önemli." dedi.

Yalçın, sendikalarının kuruluşundan bu yana ülkeye katkı sunduğunu, üyelerinin hakkını ve hukukunu geliştirmeye ön ayak olduğunu kaydetti.

Etkinliğe Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe ve sendika üyeleri katıldı. (AA)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:50:08   

TEŞEKKÜRLER KUSEYRİ

ATB Başkanı M.Ali Kuseyri, görevini layıkıyla yapmış olmanın huzuruyla başkanlığı zirvede bırakıyor

Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, almış olduğu bayrağı en yüksek yere taşıdı ve zirvede bırakmanın onurunu yaşıyor.

ATB Başkanı Kuseyri, 13 yıl Ticaret Borsasında başkanlık görevi ve 4,5 yılda Hatay’ı temsil adına Ankara’da TOBB’da TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığını belirterek “Görevlerim boyunca bu şehre ülkeme ve sanayimize kazandırdığım en küçük değer, benim için en büyük mutluluk ve onur kaynağı olmuştur” dedi.

ATB Başkanı Kuseyri, dün borsa binasında ATB Meclis Başkanı Veliş Bahadırlı ve meclis grubunun hazır bulunduğu toplantıda yaptığı açıklamada “Bugün benim için anlamlı ve onurlu bir gün. Türkiye’nin gözbebeği marka şehrimizin Borsasında böylesine anlamlı bir törende sizlerle birlikte olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Beni yetiştiren bu topraklara hizmet etmekten, bir Hatay sevdalısı olmaktan, bu şehri geleceğe taşıyacak vizyon projelerini üretmekten ve bunların sonuçlarını almaktan her zaman mutluluk duydum.

Şehrimin, ticaretin, tarımın ve sanayinin rekabet gücünü artıran her çalışmayı önemsedim ve projelendirdim. Temsil görevini üstlendiğim Hatay tarımını ve sanayisini her zaman daha ileri taşımak ve vizyonunu genişletmek için çalıştım.

13 yıl Ticaret Borsasında başkanlık görevi ve 4,5 yılda Hatay’ı temsil adına Ankara’da TOBB’da TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Ayrıca 5 yıldan bu yana TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyeliği ve TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundum. Görevlerim boyunca bu şehre ülkeme ve sanayimize kazandırdığım en küçük değer, benim için en büyük mutluluk ve onur kaynağı olmuştur.

Her zaman Hatay’a hizmet etmekten onur ve gurur duydum. Ve her nerede olursam olayım bu kentin havasını içimde hissettim. Ortak aklın savunucusu olarak başarının ortak akıldan geçtiğine inanarak onun bir parçası oldum. Yeni akımlarla ilgili farkındalık yaratmak, proje geliştirmek ve üretmenin kutsallığını fark ettirmek için çalıştım sürekli.

Bugün geldiğim yeri ve sizlerle birlikte burada bulunma onurunu, bu topraklardan aldığım temel değerlere borçluyum. Milli mücadele bu şehir için canlarını ve kanlarını verenlere layık olmaya çalıştım her zaman. Yurduma ve insanımıza karşı sosyal sorumluluğum gereği, harcadığım emeklerin, karınca kararınca yaptığım katkıların, toplumun duyarlı insanlarının ve kurumlarının takdirlerine mazhar olmasından dolayı şehrim adına sevinç duyuyorum. Bütün bunları başarmamı ve yaşamamı nasip ettiği için, Yüce Allah’a şükrediyorum.

Hizmet bayrağını bizden teslim alacak olan arkadaşlarımız, kuşkusuz bizlerin yaptığı hizmetlerden daha iyisini yapmak için çalışacaklardır. Bu açıdan seçim sonuçlarını sadece bir bayrak değişimi, yeni bir heyecan olarak görmemiz gerekmektedir. Başkanlar, koltuklar değişebilir fakat ne olursa olsun Antakya Ticaret Borsası Türkiye’de ve Hatay’da, ilimizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edecektir. 

Görev sürem boyunca yapmış olduğum katkıların onuru ve huzuru içinde görevimi 1 Nisan seçimlerinin ardından oluşacak yeni yönetime devredeceğim. Yeni seçilecek yönetim ve mecliste görev almayı düşünmüyorum. Önemli olanın, şairin dediği gibi baki kalacak bu kubbede hoş bir seda bırakmak olduğuna gönülden inanan bir insanım. Antakya Ticaret Borsasının seçimlerinde yeni seçilecek olan başkanlarımıza başarılar diliyorum. 

Başarırken arkamda olanlara teşekkür borcumu bugün buradan ödemek istiyorum. Her zaman varlıklarıyla bana güç ve moral veren, zor çalışma koşullarıma anlayış gösteren eşime, çocuklarıma, kardeşlerime ve dualarını alarak başardığım anneme ve rahmetli babama.

Bugün burada bulunarak bana güç ve destek veren birlikte Türk iş aleminin en üst kuruluşu TOBB’da çok güzel ve önemli projeler gerçekleştirdiğimiz TOBB Yönetim Kurulu Başkanım Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Antakya Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, çalışmalarımda her zaman destek veren ticaret borsası eski ve yeni meclis başkanlarıma ve değerli meclis üyelerine bu kentte hizmet etmenin esas nedeni olan Hataylı iş adamlarımıza, değerli dostlarıma, tarımla uğraşan tüm hemşerilerimize ve birlikte başardığım yönetim kurulu arkadaşlarıma ve ticaret borsasında çalışan değerli personel arkadaşlarıma; ortak akıl ile birlikte savunduğumuz ve başardığımız her zaman desteklerini gördüğüm Sayın Valimiz Erdal Ata Beye, milletvekillerimize,  büyükşehir ile Antakya Belediye başkanlarımıza ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, tüm parti başkanlarımıza, rektörlerimize, kaymakamlarımıza, Hatay’daki sivil toplum örgütlerinin bölgemizin değerli başkanlarına ve üyelerine ve ortak aklın içerinde olan ismi sayamadığım tüm kurum müdürlerine ve kuruluşlarımıza, yanımda olan, destek veren herkese ve çalışmalarımızı kamuoyuyla buluşturan ve hizmetleri üretirken her zaman bana desteklerini esirgemeyen değerli basın mensuplarımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bu onuru bana yaşatan başta yaşadığım şehre, bu şehrin güzel insanlarına ve her zaman yanımda olan Kuseyri Ailesine, dostlarıma, arkadaşlarıma, sevenlerime ve herkese bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Allah hepinizden razı olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:48:39   

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİNDE ÖNEMLİ DUYURU

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait ödenmemiş genel sağlık sigortası (GSS) prim borçlarının 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırıldığını ve son ödeme tarihinin ise 30.04.2018 olarak belirlendiğini hatırlatarak genel sağlık sigortası prim borçlarının ödenmesine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

İl Müdürü Bal, yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, ülkemizde ikamet eden ve herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır.

Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 02.04.2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.

Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30.04.2018 olarak belirlenmiştir.

01.04.2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya Kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, Kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile “GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 01.04.2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir.

Genel Sağlık Sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:46:36   

VALİ ATA, BAKANLIK HEYETİNİ KABUL ETTİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette, konuklarıyla bir süre sohbet eden Vali Erdal Ata, kısa bir süre önce ilimizi ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanının ardından Bakanlık heyetinin ilimizde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak ise Bakanın Hatay ilini ziyareti sırasında gündeme gelen konular ile ilgili olarak gerekli çalışmaları yapmak üzere burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek gösterdiği misafirperverlik dolayısıyla Vali Ata’ya teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:45:35   

UYGUR VE SARI, YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Fatikli ve Sarılar Mahalleleri arasında asfaltlama çalışmaları biten yolu yerinde inceledi.

Fatikli ve Sarılar Mahalleleri arasında toplam uzunluğu 1 kilometre olan yolda altyapı ve stabilize çalışmaları yapıldı. Yol genişletme çalışmaları ile birlikte yenilenen menfezlerin dolgusu, serme ve sıkıştırma işlemlerinin sonunda, Fatikli ve Sarılar Mahalleleri arasında Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Altınözü Belediyesi tarafından 1 km’lik bağlantı yoluna sıcak asfalt çalışması yapıldı.

Altınözü Belediye Başkanı Sarı, “İlçemiz yollarının modern ve çağdaş bir görünüme kavuşturmak için sürdürdüğümüz çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Altınözü ilçemizin gelişip modern bir yapıya kavuşması için ihtiyaç bulunan bölgelerde sıcak asfalt çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir. Hizmet için verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Burada olduğu gibi birçok mahallemizde de asfalt çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Kaymakam Uygur, “Altınözü yıllardır hizmet görmemiş bir ilçemizdir. Belediye Başkanımız Rıfat SARI ile birlikte ilçemizin gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Halkımızın, ilçemizde yıllardır yaşadığı sorunları biliyoruz. Fatikli ve Sarılar Mahallesi başta olmak üzere, birçok mahallemiz yeni yollara kavuştu. Tüm mahallelerimiz,  Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Mersin Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü ve İlçe Belediyemiz işbirliği ile yollarımız yapılmaktadır. Sıcak asfaltın tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Vatandaşlarımızın geçtiği her yerde konforu ve güveni sağlayacak, ulaşımı kolaylaştıracak her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:44:53   

ÇİNÇİN: ATSO, İNŞAATÇILARIN YANINDA

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, inşaat sektörünün sıkıntılarının çözümü için ATSO olarak daima inşaatçıların yanında olacaklarını belirtti.

   7 Nisan tarihinde yapılacak ATSO genel kurulu öncesi Gardenyada düzenlenen kahvaltıda, inşaat sektörü temsilcileriyle buluşan Başkan Çinçin, önemli açıklamalarda bulundu.

ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Cemil Gündüz ve yüzlerce inşaat sektör temsilcisinin katıldığı buluşmada birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

İnşaat sektörü adına konuşan Cemil Gündüz, ATSO’nun sorunların giderilmesi için çabalar sarf ettiğini belirterek bu konuda Başkan Hikmet Çinçin’e teşekkür etti.

ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak’ta inşaat sektörünün Hatay ekonomisi için önemli bir lokomotif olduğuna vurgu yaparak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’de Günyazı mıntıkasında girişimler sonucu sevindiren gelişme olduğunu belirterek MİT binasına olan inşaat alanı mesafesinin 400 metreden 100 metreye indiğini açıkladı. Önceki karara göre 700 hektarın iade edildiğini belirten Çinçin, konuşmasında şu açıklamayı yaptı;
“ATSO olarak daima siyaset dışı kaldık. Siyaseti ATSO ile ayrıştırdık ve sadece işimize baktık. İnşaat sektöründe ki sorunların çözümü için sektör temsilcileriyle birlikte çaba göstermeye devam ettik.

Günyazı mıntıkası sorunu çözüldü. İnşaat sektöründe en önemli problem girdi maliyetlerinin artması. Demir ve çimento fiyatlarının artışı ile Hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapılıyor. Tüm sıkıntılarda inşaatçıların yanında olarak çözümü için çaba gösteriyoruz.

ATSO’nun 7 Nisan tarihinde yapılacak olan kongresine hepinizi davet ediyoruz. Hizmetlerimizin devamı için desteklerini bekliyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:43:56   

HASİAD’DAN KIBRIS ÇIKARMASI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) Başkanı Faruk Ekinci ve HASİAD Yönetimi ile Denetleme Kurulu Üyeleri’nden oluşan bir heyet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Gerçekleşen ziyarette KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Meclis Başkan Vekili Zorlu TÖRE, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, KKTC Milletvekili hem şehrimiz Bertan Zaroğlu ve Kıbrıs İşadamları Derneği makamlarında ziyaret edildi.

HASİAD Yönetim Kurulu adına Başkan Gökhan Alkan, ziyaretleri kabullerinden dolayı teşekkür ederek dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Ayrıca, iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirebilme adına neler yapılabileceği hususunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut faaliyetleri ve yakın zamanda Hatay-Kıbrıs arasında başlayacak olan Hatay Deniz Otobüsü (HADO) seferleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 3 ay önce / 27.03.2018 10:42:30