......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 384050
YORUM MANŞET
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY

OLASI DEPREMDE  ÖLÜME 6 ADAYDeprem fay hattında bulunan ilimiz geçtiğimiz bir ayda 2 defa sallanırken deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

 Antakya ilçesine bağlı Narlıca Mahallesi’nde tek katlı yer evinde ikamet eden aile, iki kez üst üste yaşanan depremde korkuyu yaşadı. Evin duvarları birçok yerden çatlarken toplam 6 kişinin yaşadığı evin çatısının çökmemesi büyük şans olarak değerlendirildi.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen, engelli duruma düştüğü nedeniyle çalışamayan S.Z. adlı vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle hasta durumunda.

Narlıca Mahallesi’nde 2’si ortaokula 2’si liseye giden ailenin toplam 4 çocuğu, zor şartlar altında eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, geceleri de olası depremde çatının çökme ihtimali nedeniyle korku içerisinde yaşıyor.

Yorum Gazetesi olarak sorumlu yayıncılık gereği bu ciddi ve vahim durumu kamuoyuna açıklarken, Hatay Valiliği’nin, ilgili devlet kurumlarının ve hayırsever insanların ihtiyaç sahibi bu aileye sahip çıkmasını ve gereken desteği vermesini bekliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirdiği kongre, büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

 

Genel Kurula, Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Karataş ve Süleyman Doğan,  AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Öz Orman-İş Sendikası Hatay Bölge Başkanı Yücel Avcıoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Ercan Salcan,  Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Şube Başkanı Mustafa Kemal Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilis Şube Başkanı Zaim Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş yaptı.

Hatay Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, “Hatay Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Şube Başkanımız Fehmi Azboy ve arkadaşlarının çalışmalarını her daim takdir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Sendika genel merkezinin yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Başkan Sert, 1 saati aşkın konuşmasında icraatlarını sıraladı.

AZBOY, YENİDEN BAŞKAN

Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığına tekrar seçilen Fehmi Azboy, kongrede yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını Genel Merkez Yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı Sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan,  vizyonundan ve Değerler Sendikacılığından örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Sendika Hatay Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Fehmi Azboy Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Ali Gür,  Hayrettin Köroğlu ve Ali Uçar’dan oluştu.

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK
MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN  ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAKDamar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen ve engelli duruma düşen vatandaş, eğitim gören 4 çocuğundan liseye giden 2 çocuğunu maddi imkânsızlıktan dolayı okuldan alacak

 Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde bir aile dramı yaşanırken evin babası S.Z., maddi imkansızlıklar nedeniyle çok üzülmesine rağmen 4 çocuğunun 2 sini okuldan almak zorunda kalıyor.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesildiği için engelli durumuna düşen ve bu nedenden dolayı çalışamayan vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı dolayısıyla hasta durumunda.

Narlıca Cumhuriyet Ortaokulu’nda 2 çocuğu eğitim gören aile, Narlıca Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 çocuğunu servis ücreti, okul harçlığı gibi nedenlerden dolayı okuldan alacak.

Devletten 1.800 TL engelli maaşı alan ve bununla geçinmek durumunda kalan muhtaç aile, maddi imkansızlıktan dolayı, lise eğitiminden alacağı 2 çocuğunun üzüntüsünü yaşıyor.

(Yorum Haber Merkezi)

DEPREM KORKUYA YOLAÇTI
DEPREM KORKUYA YOLAÇTI

DEPREM KORKUYA YOLAÇTIHatay’ın Kırıkhan ilçesinde 18 Aralık Pazar akşamı meydana gelen deprem başta ilçe merkezi olmak üzere tüm ilçelerde ve bölge illerinde korku ve paniğe yolaçtı. AFAD verilerine göre 4.8 şiddetinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybının olmaması yüreklere su serpti.

112 Acil Çağrı Merkezi ve AKOM birimlerine Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere 29 binada çatlak/kısmi çatlak vaka ihbarı geldi.

Yangın, deprem ve sel gibi afetlere karşı HBB ekiplerinin her zaman teyakkuzda olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ardından yaptığı açıklamada acil durumlar için nöbetçi personelin hazır bulundurulduğunu ancak depremden hemen sonra Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezindeki (AKOM) tüm ekipleri göreve çağırdıklarını bildirdi.

Reyhanlı’da 6 katlı bir apartmanın tahliye edilerek emniyet altına alındığını ifade eden Savaş açıklamasında şunları söyledi: “İlçelerimizden gelecek ihtimal dâhilindeki olumsuzluklara karşı tüm ekiplerimizle kısa sürede müdahaleye hazır hale geldik. 26 yerel çalışma grubumuzla hızla iletişim kurulmuş, ekipler ihbarları değerlendirmeye devam etmektedir.

Şu ana kadar ekiplerimize herhangi bir can kaybı bildirilmemesi biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir.

Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizdeki bazı köylerde bina çatlağı ve boş bir evin hasar gördüğü ihbarı ekiplerimize bildirilmiş, ekiplerimiz bina çatlaklarını teyit etmiştir. Ayrıca Kırıkhan’da bazı evlerde eşyaların hasar gördüğü ve maddi zarar ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

AKOM ve HBB ekiplerimiz sahada görevinin başındadır. Vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda sosyal medya hesaplarımızdan ve 112, 153, 185 ve 4441206 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki ilimiz deprem bölgesindedir. Ve her zaman çok daha büyük bir depreme hepimizin hazırlanması şarttır. Depremin can kaybına neden olmaması bizi sevindirdi. Tüm hemşehrilerime ve depremi çevre illerde de hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY YÜZYILI
HATAY YÜZYILI

HATAY YÜZYILICumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Veysel Eren, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleşen törenle görevi Prof. Dr. Hasan Kaya’dan devraldı. Törende yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaşan Rektör Eren, Türkiye Yüzyılını temele alan Sürdürülebilir Kalkınma odaklı stratejik eylem planını, şehir markasında ‘Hatay Yüzyılı’ vurgusuyla duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARİHİN KIRILMA EVRESİNDE LİDERLİK VİZYONU

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yönetim anlayışı arasındaki kesişmeyi öne çıkaran Rektör Eren, “Kadim şehrimiz ve mümbit ilimiz, tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, coğrafi güzelliklerinden tarihi zenginliklerine birçok alanda muhteşem potansiyeli olan bir yerdir. Ancak bu potansiyel henüz yeterince harekete geçirilememiş ve açığa çıkarılamamıştır. Bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin hak ettiği gelişmişlik düzeyine yükselmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Üniversite olarak bizler tüm akademik ve idari kadrolarımızla bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sorumluluk üstlenmeye hazırız. Üniversite olarak ilimizdeki tüm sektörlerimizle yapıcı işbirlikleri geliştirerek ilimizin gelişmesine katkı sağlamak ve Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı İdeali ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının” bir paydaşı olmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

HERKES İÇİN, HERKESLE BÜTÜNLEŞME

Bu amaçların gerçekleşmesi için yönetim olarak temel stratejilerimizden birisi akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, şehrimiz, ülkemiz, dünyamızla bütünleşmek; gücümüzü, birikimimizi, enerjimizi, gayretimizi başta üniversitemizin, ülkemizin ve bölgemizin ideallerini gerçekleştirmek için kullanmak olacaktır. Tüm platformlarda ve her düzeyde, kurum içi ve kurumlar arası, ulusal ve uluslararası ortaklıklar kurmak; yönetimimizin önceliği olacaktır. Medeniyetin kök saldığı ve dünya mirasının taşıyıcısı olan bir şehrin kurumları ve insanlarına yaraşır şekilde herkesin ortak olduğu yeni bir liyakat, adalet ve istişareye dayalı demokratik yönetim kültürünü hep birlikte inşa edeceğiz. Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ve meşakkatli. Ancak bizler de bu büyük hedefleri gerçekleştirmek için bilgi, anlayış, tecrübe ve hepsinden önemlisi heyecan ve tutkuya sahip insanlarız. Sözünü ettiğimiz bütünleşmeyi tesis edebilmek için; öncelikle kendi içimizde her bir hücremiz ve dokumuzla bütünleşeceğiz; akademisyenlerimizle, idari personelimizle ve öğrencilerimizle bütünleşeceğiz; şehrimizle bütünleşeceğiz; şehrimizin kurumları, kültürü ve sorunlara çözüm yollarıyla bütünleşeceğiz, dünyayla ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla bütünleşeceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜZYILLARA DOĞRU…

Ülkemizin geleceğinin parolası olan sürdürülebilir yüzyıllar teması, vizyon Türkiye Yüzyılını bir defaya mahsus olmadan devamlı kılmak için gereken vurguyu içermektedir. Bu vizyon, gelecek algısının tamamına yüklenmiş bir ‘kızıl elma’ hedefidir. Yapmamız gereken ise geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün güçlenmesi için sorumluluk üstlenmek ve gayret göstermektir. Geçmişten gelen kronik sorunların geleceği belirsizleştirdiği bir krizler çağında, krizleri bertaraf edecek sürdürülebilir çözümlerle sorunsuz bir gelecek için yeni bir döneme başlıyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan şey, birikimimizi ve enerjimizi bu ideallerin gerçekleşmesi için harcamaktır, sorunun değil çözümün parçası olmayı kendimize şiar edinmektir. Çünkü Hatay Yüzyılı ile Türkiye Yüzyılı arasında entegre bir bağ vardır.

ÖĞRENCİ ODAKLI ÜRETİM DOKTRİNİ

Araştırma ve topluma hizmet görevlerimizin yanı sıra, en önemli sorumluluğumuz, kuşkusuz, bizlere emanet edilen, ailelerinin ve ülkemizin umudu olan gençlerimize sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyle rol-model olarak rehberlik etmektir. Mezunlarımızın acımasız rekabetin hüküm sürdüğü küresel dünyada ayakları üzerinde durabilmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunabilmeleri, ancak bizlerin bu sorumluluğumuz çerçevesinde çalışmamıza bağlıdır. Bu üniversite, bu akademik ve idari kadrolar ve her türlü fiziki alt yapı, öncelikle geleceğe ilişkin kariyer hayallerini ve umudunu bizlere bağlayan öğrencilerimiz içindir. Bu nedenle her bir akademik ve idari personelimiz, üniversitemizi tercih eden, hayallerini ve umutlarını bize bağlayan öğrencilerimize değer katmayı şiar edinmek zorundadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

YAŞLILAR UNUTULMADI

Antakya Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi yaşlılarımızı unutmadı. Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Nurcihan Yurdagül, cam kumlama kursu öğretmeni Meryem Avcı ve kursiyerleriyle beraber yalnız yaşayan yaşlıları ziyaret ederek çiçek ve halk eğitim merkezinde hazırlanan hediyeleri takdim ettiler.

Yaşlılarla uzun süre sohbet eden Müdür Yardımcısı Nurcihan Yurdagül ve kursu öğretmeni Meryem Avcı ile kursiyerler, yaşlıların her zaman ilgiye ihtiyaçları olduğunu, yaşlıların yaşayan birer tarih olduğunu ve gençlerin yaşlıların bilgi ve tecrübelerinden yararlanması gerektiğini söylediler.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:40:08   

ÖĞRETMEN ÖRSELENMEMELİ, ÖNEMSENMELİ

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Eğitimin öznelerine değinmeyen performans değerlendirmesi puan toplamaktan başka bir amaca hizmet etmeyeceğini belirti.

Eşit olmayan şartlarda hizmet verenleri aynı kıstaslarla ölçmeye çalışmak hakkaniyete aykırıdır diyen Başkan Bayrakdar, Bakanlığın kurumsal performansı sorgulanmadan öğretmenin performansı değerlendirilemeyeceği söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın, eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozacak, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, saygınlığını zedeleyecek performans değerlendirme sistemi taslağına ilişkin itirazlarımızı haykırmak; iş barışına halel getiren, vicdanları yaralayan, adalet duygusunu örseleyen mülakatla sözleşmeli öğretmen atama uygulamasına yönelik eleştirilerimizi dile getirmek; bazısı ölümle sonuçlanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla bir araya geldiklerini belirten Bayrakdar, yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Ekim 2017 tarihli Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporu’nda “pilot illerde uygulaması denenmeye başlanılan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan öğretmenlerin performans değerlendirmesi uygulamasına son verilmesi” konusu üzerinde çalışma yapılması imza altında alınmasına rağmen böyle bir taslağın hazırlanması, söz konusu çalışmanın yapılmadığını, Bakanlığın, attığı imzanın gereğini yerine getirmekten imtina ettiğini göstermektedir.

Taslak bir bütün olarak incelendiğinde, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı, aksine kurumsal bütünlüğü, mesleki motivasyonu, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyeceği, öğretmeni mesleğine odaklanmak yerine performans puanını yükseltme ve yazılı sınava hazırlanma eksenli bir çalışma hayatına yönlendireceği görülmektedir. Performansı ölçmek iddiasıyla öğretmenleri ayrıştıracak, kurumsal bütünlüğü, mesleki dayanışmayı, iş birliği içinde çalışma güdüsünü zedeleyecek bir uygulamanın eğitimin var olan niteliğine de bir darbe vuracağı hesaba katılmalıdır.

Eğitimde; öğretmen açığı, mülakatla sözleşmeli öğretmenlik, ek ders esaslarındaki eşitsizlik, ders ücretlerindeki adaletsizlik, okulların bütçe sorunu, yabancı dil pilot uygulaması, rehberlik hizmetlerinin hizmetin özüne uygun kurgulanamaması, teftiş sistemindeki dönüşümün tamamlanamaması ve rehberlik ayağının ihmal edilmesi, ortaöğretime geçişte yeni sürecin soru işaretleri içermesi, alan değişikliği taleplerinin karşılanmaması, yer değişikliği sürecinde yaşanan sorunlar, öğretmene karşı giderek artan şiddet gibi, bir an önce yapılması gereken çok iş, çözüme kavuşturulmayı bekleyen onlarca sorun varken, bunlara yenilerini ekleyecek, çalışma barışını bozacak uygulamalarda ısrar etmek, yönetilmesi zor süreçlere yol açacaktır.

Öğretmen yetiştirmedeki yanlış politikalar, istihdam sürecindeki zorluklar ve haksızlıklar, öğretmen açığı, sözleşmeli öğretmenlik sorunu, Alo 147 garabeti, istihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki mahrumiyetler, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, eğitimin öznesi öğretmenlerimizin şiddetin nesnesi hâline getirilmesi gibi olumsuzluklar ve devam eden sorunlar, eğitimin niteliğinin artırılmasına engel teşkil etmekte, öğretmenlik mesleğinin saygınlığına gölge düşürmektedir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, performans değerlendirmesi başta olmak üzere, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve eğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:39:01   

ALTIN AMBULANS ONUR ÖDÜLÜ BÜŞRA BOYACI’NIN AİLESİNE VERİLDİ

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği tarafından her yıl 22 - 28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramedik haftası kapsamında Altın Ambulans Sağlık Ödülleri düzenlenmektedir. Bu yıl 5. düzenlenen Altın Ambulans Sağlık Ödüllerinde Geçtiğimiz ay Zeytin dalı harekâtında Hatay il ambulans Servisi adına görevli olan ve nöbete giderken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Hataylı Paramedik Büşra Boyacı adına babası Mehmet Boyacı’ya Onur Ödülü takdim edildi.

   Zeytin dalı Harekâtı Kapsamında yürütülen operasyonda askerin yanında sağlık hizmeti vermek için nöbetine giderken geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybeden Şehit Paramedik Büşra Boyacı ailesine Onur Ödülleri kapsamında Altın Ambulans verildiği resepsiyonda duygu dolu anlar yaşandı.

Şehit Babası Mehmet Boyacı ‘’Evlat acısını burada kelimeler ile tarif edemiyorum ama bu devlet için bir kızım şehit oldu geride 3 evladım var devlet için onların da şehit olmasına razıyım. Bugün bizleri buraya çağırarak çok memnun ettiniz vermiş olduğunuz değerden dolayı ATTDER ailesine teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Onur ödülleri kapsamında İzmir Adliyesini korurken şehit olan Şehit Fethi Sekin’in babası Mehmet Zeki Sekin‘e de Altın Ambulans Onur ödülü takdim edildi.

Şehit Fethi Sekin’in babası Mehmet Zeki Sekin “Şehit babası olarak ben şehidimle gurur duyuyorum. Bu gurur, tüm Türkiye'nin gururudur. Bugün sizler beni bir kahramanın babası olduğum için bu organizasyona davet ettiniz ama siz sağlık çalışanları gece gündüz ne olacağını bilmeden insanların evlerine, hayatlarına giriyorsunuz. Hayat kurtarmak için yeri geliyor hayatınızdan oluyorsunuz asıl kahraman sizlersiniz.’ İfadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:35:39   

PROJE, BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2017 yılı Teknik Destek Eylül-Ekim dönemi kapsamında kabul edilen “Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Merkezi Ölçüm Belirsizliği ve Validasyon Eğitimleri Sağlama Projesi” başarı ile gerçekleştirildi.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı teknik destek başvurusu kapsamında; MARGEM'e Akredite Laboratuvar Statüsü kazandırılması ile İlgili çalışmalar başladı. Bu amaçla EDGE Gıda Yem Çevre Sağlığı Analiz ve Laboratuvarından Senem Karakaya, Aynur Zeyrek ve Ezgi Çınar tarafından 1 hafta süre ile eğitim verildi. Eğitimlere; MARGEM’de çalışan Deney personelleri,  Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesinde görevli ilgili personeller katılım sağladı.

Verilen eğitimler kapsamında Senem Karakaya tarafından Kimyasal analizlerde Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Hesaplama Eğitimi, Aynur Zeyrek tarafından Mikrobiyolojik analizlerde Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Hesaplama Eğitimi, Ezgi Çınar tarafından ise Kromatografik cihazlar (HPLC, GC FID, LCMSMS) ve Spektroskopik Cihazlar (AAS ve AES) için Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Hesaplama Eğitimleri verildi.

Teknolojik cihaz altyapısı ve modern fiziki altyapısı ile Akredite Analiz ihtiyacı duyan Sanayici ve firmalara, Kamu kurum ve kuruluşlarına, birbiri arasında analiz yaptırıp "Third Party" ihtiyacı duyan özel sektör firmalarının tamamına pozitif yönde katma değer sağlama parolası ile çalışmalarına başlayan MARGEM; Üniversite içerisinde yapılan akademik çalışmaların kalitesinin arttırılması ve Uluslararası düzeyde Üniversitemiz ve İlimizin tanınırlığı arttırılması, İlimizde yapılacak Ar-Ge faaliyetlerine destek olunarak daha etkin bir Üniversite-Sanayi İşbirliği sağlanmasını hedefliyor.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:34:40   

MEMUR, AYLIK 11 ÇEYREK ALTIN KAYBETTİ

Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin yaptığı açıklamada; Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırma, ekonomideki olumsuzlukların memur maaşlarını doğrudan etkilediğini ortaya koydu.

Ekonominin büyümesine rağmen 2002’den bugüne memur maaşları altın karşısında %50 değer kaybettiğini belirten Şahin, “Araştırmaya göre, 2002 yılında bir çeyrek altının piyasa satış fiyatı 24 lira idi, bugün çeyrek altın 282 lira oldu” dedi.

2002-2018 arasında altın fiyatları yaklaşık 11,8 kat arttı diyen Şahin açıklamasına şöyle devam etti: “2002 yılı itibarı ile ortalama memur maaşı ile 22,1 çeyrek altın alınabilirken şu anda bu rakam 11,1’e geriledi.  2002 ile 2018 arasında ortalama memur maaşı çeyrek altın karşısında %50 değer kaybetti.  En düşük maaş alan bir memur 2002’de maaşı ile 14,9 adet çeyrek altın alabiliyordu; şu anda aynı memur, maaşı ile ancak 8,4 çeyrek altın alabiliyor. En düşük memur maaşının çeyrek altın karşısındaki kaybı ise %43,6 oldu.

Buna göre 2002 yılından beri ortalama maaş alan bir memur aylık tam 11 çeyrek altın, en düşük dereceli memur ise 6,5 çeyrek altın kaybetmiş durumda.  

Memur maaşları hem zorunlu tüketim maddeleri hem de mal ve hizmet fiyatları karşısında sürekli değer kaybetmektedir. Memur maaşlarının eridiği gerçeğini inkâr ederek maaş pazarlığına soyunan sözde yetkili sendikaların ise memurları gerçek anlamda temsil etmekten uzak olduğu bütün verilerde ortaya çıkmaktadır. Toplu sözleşme görüşmelerinde ve diğer platformlarda bu sendikaların kamu görevlilerinin sorunlarını gerçekçi bir şekilde dile getirmemeleri nedeniyle maaşlar her anlamda erimekte ve geçmişe dönük bir telafi konusu da bu sendikaların gündemine bir türlü gelememektedir.

Mart ayı sonunda 2017 yılına ilişkin büyüme verileri açıklanacaktır. Tahminler 2017 yılı için yüksek oranlı bir büyümeyi göstermektedir. Ülke ekonomisi sürekli büyürken çalışan kesimin gelirinin reel olarak azalması, büyümenin tabana yansımadığının ve gelir dağılımında adaletin sağlanamadığının en büyük delili olmaktadır.” dedi.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:33:36   

HÜKÜMLÜLER’DEN ÇANAKKALE ZAFERİ TİYATRO OYUNU

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma etkinliği yapıldı. Kurumun çok amaçlı salonunda yapılan etkinlikte hükümlü ve tutuklulardan oluşan tiyatro grubu oyunu 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma programı 1 dakika saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.

Programın sunumunu kurum öğretmeni Osman Çalışkan ile Psikolog Selin Gezmen yaptı. Sergilenen oyun duygusal anların yaşanmasını sağladı.

Çanakkale Şehitlerinin 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen tiyatro etkinliğine, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Hatay Ceza İnfaz Kurumları Savcısı Atalay Aygeç, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Akgüç, Hatay Çoçuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmet Çelik, Hatay Yayladağı İlçe Milli Eğitim Müdürü ile Şube Müdürü, Yayladağı Halk Eğitim Müdür Yardımcısı, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu idarecileri ve personeli, hükümlü ve tutuklular programa katıldı.

Tiyatro oyununda Çanakkale’de şehit olan Mehmet Muzaffer'in cepheye mühimmat götürmesinin hikayesi, Kınalı Mehmet’in başından geçen olaylar canlandırıldı. Bu olay canlandırılırken savaşa giden askerlerin yaşadığı duygular, gözleri yaşlı annelerin çektiği sıkıntılar canlandırıldı. Programda "Eledim eledim", "Çanakkale" adlı türküler seslendirildi.

Programın sonunda konuşma yapan  Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne; "Çanakkale Zaferinin 103.yıl dönümü sebebi ile tertip ettiğimiz bu günümüzde bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu genç kardeşlerim bizlere çok kısa zaman zarfında hazırlamış oldukları bu güzel oyunla içimizde kor halinde yanmakta olan Çanakkale Ruhunu tekrar canlandırdılar. Hepinizin içindeki Çanakkale ruhunun asla sönmemesi dileği ile hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bu ruh bizde var olduğu müddetçe düşmanlarla hep savaşmaya, hep onları yenmeye devam edeceğiz. Hepinizi hürmetle selamlıyorum" diyerek programı düzenleyen Kurum Müdürü ve görevlileri de tebrik etti.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:32:17   

Samandağspor, BAL yolunda

Hatay Süper Amatör Ligi lider tamamlayan ve Play-Off’ta da önemli başarı elde eden Samandağspor, önceki gün oynanan maçta Armutluspor’u 4-2 yenerek Bölgesel Amatör Lige yükselmeye bir adım kaldı.

   Çarşamba günü Samandağ ilçe sahasında oynanan maçta sporseverler, zevkli ve gollü futbol mücadelesi izledi. Ev sahibi Mavi-Beyazlı Samandağ ekibi, maçı 4-2 kazanarak puanını 16’ya yükseltti.

Dörtyol ilçe sahasında oynanan diğer önemli maçta İskenderun Belediyespor takımı, Dörtyol Esnafspor’u 2-1 yenerek puanını 14 yaparak lideri takip etti.

3 Nisan Salı günü İskenderun dış sahasında oynanacak İskenderun Belediyespor ile Samandağspor arasında oynanacak maç tam anlamıyla bir final maçı olacak. Bölgesel Amatör Lige yükselmek için Samandağspor’a beraberlik yeterken, İskenderun Belediyespor’un mutlaka maçı alması gerekiyor.

(Haber: S.Ergin)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:31:18   

KÜLTÜR’DEN BÖLGESEL BAŞARI

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün, sportif faaliyetler çerçevesinde Okul Sporları Genç Kız -Erkek Karate Grup Müsabakaları Tosyalı Spor Salonunda gerçekleşti.

Grup müsabakalarına Osmaniye Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay Kayseri, Mersin ve Şanlıurfa illerinden yaklaşık 340 sporcu katıldı. Birinci gün kata müsabakaları yapılırken ikinci gün komite müsabakaları yarışmaları yapılarak müsabakalar son buldu. Müsabakalarda dereceye giren Sporcuların madalyalarını Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ve Hakemler verdi.

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün, sportif faaliyetler çerçevesinde Karate Turnuvası’nda Hatay birincisi olan Kültür Temel Lisesi öğrencisi Havva Helen Nur Osmaniye ilinin ev sahipliğinde Karate Federasyonu ile Okul Sporları Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği grup müsabakalarında yarıştı. Hatay’ı temsil eden Kültür Temel Lisesi öğrencisi Havva Helen Nur burada kızlar 68 kiloda birinci olarak Hatay’ın gururu oldu.

Hatay Kültür Eğitim Kurumları Kurucularından Ali Girişken Osmaniye’de yapılan bölge müsabakalarında birinci olan öğrencilerinden gurur duyduğunu belirterek, “Hatay Kültür Temel Lisesi'nde sadece eğitime değil, spor aktivitelerine destek olunmakta. Ayrıca gerçekleştirilen şampiyonada öğrencimiz Havva Helen Nur derece almasından memnuniyet duyduğumu da ifade etmek isterim. Karate kavga değil, öğrencilerimize bu sporu yapmalarını tavsiye ediyorum ve başarılar diliyorum. Bu turnuvada okulumuza kupa getiren Havva Helen Nur bizim gurur kaynağımız oldu, onu tebrik ediyorum, ona hayatı boyunca başarılar diliyorum. Ayrıca kendisini turnuvaya hazırlayan antrenörü Mehmet Karagöz’e de bir parantez açarak çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Hatay Kültür Eğitim Kurumları Osmaniye ilinin ev sahipliğinde Karate Federasyonu ile Okul Sporları Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği grup müsabakalarında kızlar 68 kiloda birinci olarak dönen öğrencileri Havva Helen Nur ve antrenörü Mehmet Karagöz’e plaket takdim ederek çeşitli hediyeler verdi.

(Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:30:35   

KAAN TEMİZLİK ANTAKYA GENÇLİK, İLK YARIYI LİDERİ

Altyapıya verdiği önemle dikkat çeken takımlar arasında yer alan Kaan Temizlik Antakya Gençlik Spor Kulübü, U-17 Gençler liginin ilk yarısını lider tamamladı.

U-17 Gençler Ligi B Grubunda yer alan Sarı-Siyahlı Antakya ekibi, son maçta Nişrinspor’u 3-1 yenmeyi başardı. Bu sonucun ardından 6’da 6 yapan Kaan Temizlik Antakya Gençlik, rakip filelere 26 gol atarken, kalesinde sadece 6 gol gördü.

Rakipleri Sümerspor, Hatay 1967 Spor, Nişrinspor, Antakyagücü, Sarayspor ve Samandağ Cillispor’u yenerek oynadığı 6 maçı kazanan Kaan Temizlik Antakya Gençlik, ilk yarısı sona eren grubu 18 puanla lider bitirdi.

Bu sezon Hatay 1.Amatör Kümede Play-Off oynayan Antakya Gençlik, geçen yıl U-19 Gençler Liginde şampiyon olmuştu. Bu sezonda U-17 takımı şampiyonluğa koşuyor.

Kaan Temizlik Antakya Gençlik yönetim kurulu, bu başarıdan dolayı antrenörler Kenan Maraşlıoğlu ve Hasan Yıldır ile tüm genç futbolcularını tebrik ederken, takıma maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen Kaan Sağlık ve Temizlik firması sahibi Mükerrem Taşçıoğlu’na teşekkür ettiler.

(Yorum Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:29:17   

HATAYSPOR, 3 PUANA İNANÇLI

Nefes kesen şampiyonluk mücadelesinin devam ettiği 2.Lig Kırmızı Grupta Hatayspor, sürprize yer vermemek amacıyla Kocaeli deplasmanına 3 puan inancıyla gitti.

Son maçta Eyüpspor’u zorlu maç sonunda yenerek lider Menemen Belediyespor’u takip eden Bordo-Beyazlılar, grupta alt sıralarda yer alan Kocaeli Birlikspor maçında galibiyetten başka sonuç düşünmüyor.

Hafta başından beri teknik direktör İlhan Palut idaresinde Kocaeli Birlik maçı hazırlıklarını sürdüren ve bu sabah uçakla önce İstanbul’a oradan Kocaeli’ye geçecek olan Hatayspor’da moraller üst düzeyde.

1 Nisan Pazar günü Kocaeli Alparslan Türkeş Stadyumunda oynanacak Kocaeli Birlik- Hatay maçı saat:15.00’te başlayacak.

TARAFTAR TAKIMINI YALNIZ BIRAKMAYACAK

Bu arada Hatayspor’u içte ve dışta yalnız bırakmayan Bordo-Beyazlı taraftarlar, Kocaeli deplasmanına gidecek. Hatayspor Taraftarlar Derneği, Hatay Büyükşehir Belediyesine dilekçe vererek otobüs talebinde bulundu. Sağlanacak otobüslerle çok sayıda taraftar, Hatayspor’u Kocaeli deplasmanında yalnız bırakmayacak.

(Yorum Haber Merkezi)


6 yıl, 1 ay önce / 30.03.2018 10:27:50