......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344648
YORUM MANŞET
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI

VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞIVakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yeni yıl öncesi kiracılarına gönderdiği ihbarnamede görülen kira artışı, esnafı şok etti.

Devlet yöneticilerinin geçen dönemde kiralarla ilgili yapmış olduğu kira bedeli yüzde 25 artış oranına tezat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kendi kiracılarına talep ettiği yüzde 100-120 oranındaki artış tepkilere yol açtı.

Bu konuda gazete yönetim evini arayan çok sayıda esnaf, bu artışlar karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirterek özetle şu açıklamada bulundu: “Uzun yıllardır Vakıflar kurumunun kiracısıyız. Kiralarımızı düzenli şekilde ödeyen, işyerlerini kendi malımız gibi özenle koruyan esnaflarız.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından adreslerimize gönderilen ihbarname bizleri adeta şok etmiştir. Son dönemde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla zaten işletmelerimizi zorla yaşatmaya çalışıyoruz. Bir devlet kurumu olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu zor dönemde esnafa destek olacağına adeta bizim iflasımıza ve işyerlerimizin kapanmasına zemin hazırlamaktadır.

Devlet yetkilileri özelde kira fiyatlarını yüzde 25 olarak belirleyip ilan ederken, resmi kira fiyatlarının yüzde 100-120 oranında arttırılması insani ve vicdani bir uygulama değildir.

Bu oranda yapılan kira bedellerini kabul etmemiz mümkün değildir. Devlet yetkililerini ve Hatay Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda esnafa yardımcı olmasını ve makul bir fiyat artışı yapmasını talep ediyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN
BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, eğitime, bilime ve gençliğe yaptığı yatırımın karşılığını almaya devam ediyor.

Antakya'nın göğsünü kabartan son gelişme Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleşti. Başkan İzzettin Yılmaz'ın tam desteğiyle dünyanın her bölgesinde Antakya'yı temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü oldu.

BAŞKAN YILMAZ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Estonya’nın başkenti Talinn’de 16 ülke ve 400’den fazla katılımcı ile düzenlenen Robotex International'da bizleri başarıyla temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü olarak bizleri gururlandırdı. Bu gurur hepimizin diyen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, "Öğrencilerimiz Enes Bakımlı, Gökalp Kiraz, Hüseyin Keseroğlu, Hüseyin Bakımlı’yı gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK
ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

Hatay'ın meşhur tatlı çeşitlerinden biri olan Antakya Künefesi'nin dünya çapında tanıtımının yapılması için büyük yol kat eden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, künefe başvurusunun askı sürecinde olduğunu söyledi.

Sürkten kağıt kebabına, Antakya tuzlu yoğurdundan, Samandağ neyine, carra peynirinden Samandağ biberine varıncaya kadar onlarca çeşit Hatay’ın yöresel lezzetine ulusal arenada çok sayıda patent kazandırarak üreticilere önemli iş kolları açılmasını sağlayan ATSO, bu projesiyle Hatay’daki künefecilere ürünlerini dünya genelinde pazarlama imkanı sunacak. Antakya künefesi ismiyle Türkiye genelinde satışı yapılan tescilli tatlı, dünyanın da ağzını tatlandıracak.

İLİMİZİN ULUSLARARASI TESCİLLİ İLK ÜRÜNÜ OLACAK

Coğrafi işaret başvurusu yapılan Antakya Künefesi'nin uluslararası tescilli ilk ürün olacağını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada, "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak uluslararası coğrafi işareti için başvurusunu yaptığımız Antakya Künefesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlandığı üzere 3 aylık askı-itiraz süresi sonunda ilimizin uluslararası tescilli ilk ürünü olacak. Gururluyuz" dedi.

(Haber Merkezi)

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ
HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZMillî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Hatay'a geldi. Valilik ziyaretinin ardından il eğitim değerlendirme toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Özer, Taksim'deki terör saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek hiçbir saldırının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aziz milletiyle geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne engel olamayacağını ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özer, Taksim'deki terör saldırısında 6 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatarak "Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabrıcemil diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aziz milletiyle birlikte geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne devam edecektir. Hiçbir saldırı, bu yürüyüşten geri adım atmasına vesile olamayacaktır. Yıldıramayacaktır." dedi.

Bakan Özer, ziyaretinde Hatay'da eğitimde gelinen noktayı ayrıntılı olarak değerlendireceklerini, ilave yatırımlar planlayacaklarını belirterek "Hatay, özellikle mesleki eğitimde Türkiye'de öncü atılımların yapıldığı şehir. Eğitimde kalitede çok önemli projelere imza atan bir ilimiz." dedi. Kentte, Kovid-19 salgını sürecinde solunum cihazı, maske makinelerinin üretiminde önemli projelere imza atıldığını belirten Özer, Hatay İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

HATAY'IN EĞİTİM YATIRIMI BÜTÇESİ 2 MİLYAR 591 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Bakan Özer, il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kentin 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.    

Hatay'ın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Özer; tüm Türkiye'de okulların güvenli eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek Hatay'daki okulların depreme karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük onarım ihtiyaçları için 100 milyon liralık bütçe ilave edildiğini söyledi.

Bakan Özer, en fazla yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirterek şunları kaydetti: "Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50'si bağımsız anaokulu, 15 bin 500'ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye'de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65'ten yüzde 97'ye ulaştırdık. Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9'lardan yüzde 16'lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16'dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını inşallah yaklaştırmış olacağız." Dedi.

HATAY'A 42 YENİ OKUL YAPILACAK

Hatay'da 3'ü özel eğitim olmak üzere 17 bağımsız anaokulu yapılacağını söyleyen Özer, merkez ve ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 15 ilkokul, 10 da ortaokul olmak üzere kentte toplam 42 yeni okul yapılacağını belirtti. 

 Tüm yatırımların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Özer, kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yönetici ve eğitimcilere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU
ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYUAntakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini Mavi listenin adayı Hikmet Çinçin kazandı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve ekibi, üyelerden güvenoyu alarak tekrar seçildi.

 Uzun süreden bu yana Hatay gündemini meşgul eden seçim sonuçlandı. Beyaz listede Ali Kavak ile yarışan Çinçin, yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            7130 kişinin oy kullandığı seçim Cumartesi günü gerçekleşirken, seçim ortamı demokratik olgunluk içerisinde yapıldı.

            Kamuoyunun sonucunu merak ettiği ATSO seçimlerin-de sandığa yansıyan irade doğrultusunda Hikmet Çinçin 20 grupta birinci olurken 4 grupta da Ali Kavak kazandı.

            Bu sonuçlara göre mevcut başkan Hikmet Çinçin güven tazeleyerek yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            Seçim günü ve oy sayımının ardından gösterilen centilmenlik, Hatay ilimizin hoşgörü iklimine yakıştı.

(Haber Merkezi)

PRIMEMALL’DA NİSSAN JUKE TALİHLİSİNE TESLİM EDİLDİ

Primemall Antakya’dan alışveriş yapan herkes kazanıyor. 1 Aralık – 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Nissan Juke kampanyasının talihlisi, aracını teslim aldı.

   3 Mart Cumartesi günü noter huzurunda gerçekleşen çekilişte 115536 çekiliş numarası ile Hasan Ateş asil talihli olarak Nissan Juke marka aracın sahibi oldu. 

Açıldığı günden bu yana harcadıkça kazandıran Primemall Antakya önümüzdeki günlerde de sürpriz kampanyalarla ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaya devam edecek.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:02:05   

Antakya Belediyesi’nden Anlamlı Etkinlik; SERGİNİN TÜM GELİRİ MEHMETÇİK VAKFI’NA BAĞIŞLANACAK

Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi resim kursu kursiyer ve eğitmenleri, Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile 16 – 17 – 18 Mart tarihlerinde Primemall Avm’de gerçekleştirilecek olan “Bir Taş Hikâyesi” adlı serginin tüm gelirinin Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacağı belirtildi.

Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde Resim Kursu eğitimi gören, 8 – 14 yaş grubu arası kursiyerlerimiz, 16 Mart tarihinde Primemall Avm’de sergi hazırlığı içerisindeler. Gençlerimiz sergi öncesinde büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek, el emeği göz nuru eserlerini satışa çıkartmak istediklerini ve gelirinin tamamının Mehmetçik Vakfı’na bağışlanmasına karar verdiler.

8 – 14 yaş grubunda 50 öğrenci tarafından hazırlanan, 30 eser 16 – 17 – 18 Mart tarihlerinde Primemall Avm’de, 19 Mart itibariyle de Hanımlar Lokali’nde sergilenecek. Bir Taş Hikayesi adlı sergide öğrenciler tarafından denizden toplanan taşlar ve atık maddelerin akrilik boya ile boyanmasından oluşan, “Taş Kafa” adı verilen eserler 16 Mart Cuma günü saat 16.00’da Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin açılışını gerçekleştireceği sergide beğeniye sunulacak.”

Yapılan açıklamada kokteyl eşliğinde gerçekleştirilecek olan açılış törenine ve devamında sergiyi izlemeye tüm Antakyalıların davetli olduğu belirtildi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:58:27   

HGC BASIN MÜZESİNE ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ


Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin(HGC) restore ettirdiği tarihi binada yer alan Basın Müzesi, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Gazetecilik ve Habercilik Bölümü öğrencilerinden ilgi gördü.

   Her hafta farklı grup öğrencilerin ziyaret ettiği basın müzesinde yer alan eserler,  öğrencileri adeta büyüledi. Öğrencilerin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten HGC Başkanı Ahmet Yetişen, öğrencilere ışık tutmaktan oldukça mutlu olduğunu dile getirdi.

SEVİNÇ VE GURUR YAŞIYORUM

Yetişen yaptığı konuşmada; “Gençler bizim geleceğimizdir. Gazeteci adayı kardeşlerimize ışık tutabildiysek onlara yol gösterici olabildiysek ne mutlu bize. Yeni binamızın restoresiyle birçok konuda kendimizi gösterme imkânı bulabildik. Benim en çok istediğim, hayal ettiğim Cemiyetimizin halka açık kullanılmasıydı. Şimdilerde ise bu hayâlımın gerçekleşmesinin sevincini ve gururunu yaşıyorum” dedi.

İLÇE TANITIMI İÇİN KİTAPLARI MÜZEMİZE BAĞIŞLAYIN!

Belediyelere çağrıda bulunan HGC Başkanı Ahmet Yetişen: “Bizler basın müzemizde birçok eseri sergiliyoruz. Tabii ki bunlar yetersiz. Daha çok kaynak oldukça müzemiz zenginleşecektir. Bu amaçla İlçe belediyelerimizden ricam ilçe tanıtımlarında kullanılmak üzere ellerinde olan kitapları basın müzemize bağışlamalarını istiyorum. Bu tanıtım kitaplarını müzemize bağışlamalarının İlçeleri için de oldukça önem arz edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:57:02   

TUZA DİKKAT!

İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından günlük tuz tüketim miktarı 5 - 6 gr. olarak belirlendiğini açıkladı.

 

Sağlıklı olmak için günde en fazla 5 gram (yaklaşık 1 çay kaşığı) tuz yeterlidir diyen İl Sağlık Müdürü Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti: “Tuz, ana maddesi sodyum klorür olan ham tuzdan insan tüketimine uygun nitelikte üretilir. Sofra tuzu ise doğrudan tüketiciye sunulan, ince toz haline getirilmiş, iyotla zenginleştirilmiş, rafine edilmiş veya edilmemiş yemeklik tuzlardır. Tuz lezzet verici olduğu kadar, sodyum ve klor gereksinmesinin karşılanması için de gereklidir. Fakat aşırı tüketilmemesi gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından günlük tuz tüketim miktarı 5 - 6 gr. olarak belirlenmiştir. Ancak ülkemizde ortalama tuz tüketimi 18 gr. bulmaktadır. Fazla tuz tüketiminin sıklıkla neden olduğu hastalıkların başında kan basıncı yüksekliği, kalp damar hastalıkları, gastrit, kanserler, kemik erimesi ve böbrek hastalıkları gelmektedir. Ayrıca fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını da arttır, bu durumun kemiklerde kalsiyum kaybına neden olur, kemiklerden kalsiyum kaybının artışının da osteoporoz ve kemik kırılma riskini arttırmaktadır.

Tuz kısıtlamasına çocukluk hatta bebeklik döneminde başlanması ileriki yıllarda gelişecek hastalıkları önleyecektir. Ülkemizde yapılan çalışmalar göstermektedir ki yetişkin her 3 kişiden biri hipertansiyon hastasıdır ve her dört ölümden birinin nedeni hipertansiyondur. Tuzun azaltılması kalp ve damar hastalıklarından ölüm riskini azaltmada sadece en kolay yol değil maliyeti etkin ve etkili bir müdahaledir.

Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Bakanlığımız tarafından Kasım 2011 yılında “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı"  başlatılmıştır. Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla “Dünya Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Her yıl belirlenen farklı bir tarihte ve temada gerçekleştirilen  “Tuza Dikkat Haftası” bu yıl 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında olacak ve  "Hepimiz Çok Fazla Tuz Tüketiyoruz: Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu" (#5yol5gram # tuzuazaltmanın5yolu") teması ile gerçekleştirilecektir.

Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu; yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın, ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz limon ve sarımsak gibi besinler kullanın. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın. Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin.

Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın/suda bekletin; daha fazla taze sebze ve meyve tüketin. Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır.

 Sağlıklı olmak için günde en fazla 5 gram (yaklaşık 1 çay kaşığı) tuz yeterlidir” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:55:58   

TÜFAD’DAN ATSO’YA ZİYARET


Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Genel Başkanı İsmail Dilber, Yönetim Kurulu Üyeleri ve A Milli takım eski antrenörleri Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sınırımızı teröristlerden temizlemek üzere Afrin bölgesine düzenlemiş olduğu Zeytin Dalı Harekâtına destek vermek için Hatay’a geldi. Antakya’da bir dizi ziyaretlerde gerçekleştiren Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği bu kapsamda Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’i de makamında ziyaret etti.

   Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanı İsmail Dilber, Yönetim Kurulu Üyeleri ve A Milli takım eski antrenörlerinin gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin Türk antrenörlerinin Ülkemizin bekası için her zaman taşın altına elini koyduklarını vurgulayarak “Türk futbolunun en önemli halkası hem eğiticilik hem de öğreticilik görevini üstlenmiş olan antrenörlerini ve teknik direktörlerini burada ağırlamaktan gurur duyuyorum. Türk antrenörleri üzerlerine düşeni yapmıştır Ülkemiz zorluklar geçirirken. Sınır ötesin kahraman Mehmetçiğimiz terörle mücadele adına Ülkemizin bekası için bir operasyon gerçekleştiriyor. Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize de Allah’tan şifalar diliyorum. Ortadoğu coğrafyasının zorluğunu biliyoruz. Ülkemizin bekasını korunması için yaşadığımız zorlukları el birliği ile göğüslüyoruz. Bu nokta da Türk antrenörleri her zaman taşın altına elini koymuştur. Hassa, Reyhanlı ve Kırıkhan daha çok ateş hattında. Antakya ve İskenderun’a ne bir bomba düştü, ne de güvenlik sıkıntısı yaşadık. Tabi ki ilçelerimize düşen her bomba bizim kalbimize düştü” dedi.

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanı İsmail Dilber ise Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’e kabulünden dolayı teşekkür ederek “bizim dünyamızda şöyle bir durum var: sivrisineği tek tek öldürmektense bataklığı kurutalım diye. Eğer Ortadoğu bir bataklık ise Devletimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu kökünden temizlemek için bulunduğu yeri temizlemek istiyor. Bu bataklığı kurutmak Türk Silahlı Kuvvetlerine düşüyorsa Zeytin Dalı Harekatı ile bunu başaracaklardır. Bizler de buraya manevi destek verebilmek için geldik. Hatta mart ayı olağan yönetim kurulu toplantımızı da buraya aldık. Gönlümüzün burada olduğunu bildirmek istedik. Manevi bir katkımız olursa mutlu oluruz. Allah, Ülkemize, Ordumuza zeval vermesin gönlümüz onlarla beraber” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanı İsmail Dilber 1923 yılında kullanılan Türk Milli Takım Formasını Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’e hediye etti.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:54:58   

ÖĞRENCİLER, GAZİLERLE_BULUŞUYOR

Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi tarafından İkincisi düzenlenen "Gençler Gazilerle Buluşuyor " etkinliği gerçekleştirildi. Gazilerin sınıflarda hatıralarını öğrencilerle paylaştığı etkinlik, tarih şuuru kazandırma ve sanal kahramanlar yerine gerçek kahramanları ikame etme açısından oldukça anlamlı ve güzeldi. Etkinliğe katılan 34 Kıbrıs ve Kore gazisine günün anısına plaket takdim edildi.

   Etkinlik kapsamında bir konuşma yapan okul müdürü Mustafa Duran, “Okulumuz Hatay’ın ilk ve tek Sosyal Bilimler Lisesi’dir.  İlk ve tek olmanın gururunu yaşarken getirdiği sorumluluğu da yüklenmiş bulunuyoruz. Bu sorumluluk bağlamında eğitimde kurumsallaşmaya da çalışıyoruz. 

Ancak bizleri asıl farklı kılan eğitimi proje tabanlı ve yaşayarak öğretildiği bir sürece dönüştürmemizdir. Yaptığımız hiçbir proje rastgele, amaçsız değildir. Hedefleri, amaçları önceden belirlenmiş ve programlanmış çalışmalardır.

Birleştirilmiş sınıflar, birleşen kalpler projesiyle öğrencilerimize paylaşmayı öğretiyoruz. 7 köyde birleştirilmiş sınıftaki öğrencilerle buluştuk. Öğrencilere kırtasiye malzemesi hediye ettik ve beraber kitap okuyup geleneksel oyunlar oynadık. Kütüphanesiz okul kalmasın projesiyle 5 köye 7000 kitapla 5 kütüphane kurarken okuyan bir toplum hedefine hizmet ediyoruz. 

Canlı Tarih Projesi ile yakın tarihi ve yaşadığımız coğrafyayı yaşayan kahramanların dilinden dinleterek kavramlarını kolaylaştırıyoruz.  Edebiyat okumaları ve felsefi okumalarla nitelikli eserleri okuyan nitelikli okuyucu olmalarını amaçlıyoruz. 

Kısaca tarih şuuru edinmiş, ecdadına saygılı, tarihten ibret dersini almış bir nesil yetiştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Gaziler adına Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi Hasan Karataş yaptığı konuşmada “Kıbrıs Barış Harekâtı tarihin Türk milletine yüklediği masum ve mazlumdan yana olma sorumluluğunun yerine getirme örneklerinden biridir. Bu görevi dün biz yaptık yarın sizlere görev düştüğünde bunu hakkıyla yapacağınızdan hiç şüphemiz yoktur.” dedi

Gaziler Öğrencilerle Buluşuyor Etkinliğine Katılan Gaziler: Behçet Narin, Hasan Karataş, Ziya Güleroğlu, Osman Şahin, Ahmet Aslan Yürek, Hasan Duran, İsa Doksöz, İzzet Aktepe, Mehmet Yolcu, Ahmet Yıldırır, Mustafa Yıkıcı, Şemsettin Balcı, Süleyman Kandemir, K. Hasan Gözübüyük, M. Cemil Delioğlu, Cemal Arslan, Şaban Alp, Bekir Bülent Özdemir, Cuma Tekten, M. Ali Günay, Sabahattin Doğru, Ali Dönmez (Kore), Ahmet Ulaş(Kore), İsa Koç(Kore), Süleyman Özeker(Kore), Ömer Dönmez, Şemsettin Koçak, Yusuf Bıkmaz, Ali Rıza Vurucu, Halil Küçükoğlu, Nihat Güzel, Alaaddin Bilgin, Ayhan Taşkan, Beşir Çam

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:44:54   

SAMANDAĞ-İSKENDERUN DOSTÇA


2017-2018 Futbol Sezonu Hatay Süper Amatör Küme Play-Off liginde mücadele eden takımlardan Samandağspor ile İskenderun Belediyespor, Samandağ ilçe stadında karşı karşıya geldi.

   Hatay bölgesi Hakemlerinden Mahmut Gülle, Münir Dadı ile Sergen Gençoğlu'nun yönettiği müsabakada gerek Samandağspor, gerekse İskenderun Belediyespor'un ileri uç adamları ellerine geçirdikleri gollük pozisyonu cömertçe harcayınca müsabakada golsüz sona erdi.

Bu sonucun ardından Play-Off liginde puan durumu şöyle oluştu.

Samandağspor 7 puan ile grupta lider durumda yer alırken, İskenderun Belediyespor ile Dörtyol Esnafspor'un 5'er puanı bulunuyor. Haftayı yenilgiyle kapatan Armutluspor'un ise puanı yok.

Müsabakanın başından sonuna kadar her iki takımın taraftarları kendi takımlarına yoğun destek verdi. Centilmenlik içerisinde geçen karşılaşmada maçın hakemleri de güzel yönetim gösterdi.

(Haber: Yaşar Güllü)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:43:50   

HATAYSPOR, BAŞKENTE UMUTLU GİTTİ


Grubunda şampiyonluk mücadelesi veren Hatayspor, bu hafta sonu Başkent deplasmanında karşılaşacağı Etimesgut Belediyespor maçına umutlu gitti.

   Son maçta lider Menemen Belediyespor’u elinden kaçıran Bordo-Beyazlı temsilcimiz, iddiasını sürdürebilmek için Ankara’dan 3 puanla dönmenin hesaplarını yapıyor.

Bu maç öncesi teknik direktör İlhan Palut idaresinde hazırlıklarını tamamlayan Hataysporlu futbolcular, Menemen maçında avantaj kaybettiklerini ancak sonuna kadar mücadele ederek şampiyon olacaklarını vurguladılar.

Bu sabah erken saatlerde Hatay Havaalanından uçakla Ankara’ya gidecek olan Hatayspor, Green Otelde iki gün konaklamanın ardından 18 Mart Pazar günü Etimesgut Belediyesi Atatürk Stadyumunda saat:15.00’te başlayacak maça çıkacak.

Bu arada Hatayspor Taraftarlar Derneği, Pazar günü oynanacak bu önemli maç için Hatay Büyükşehir Belediyesinden otobüs tahsis ederek Bordo-Beyazlı taraftarları Ankara’ya götürme organizasyonunu başlattı.

HATAYSPOR, ŞAMPİYONLUĞA İNANIYOR

Hatayspor Teknik Direktörü İlhan Palut, bu hafta oynanacak Etimesgut Belediyespor maçı öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Menemen Belediyespor karşısında izlediği takımının son dönemdeki en iyi Hatayspor olduğunu belirterek sözlerine başlayan Karadeniz, tüm çabalarına rağmen istedikleri sonuca ulaşamadıklarını ifade etti.

Bordo-Beyazlıların teknik sorumlusu İlhan Palut, Menemen temsilcisi karşısında kendi saha ve seyircileri önünde, muhteşem bir atmosferde, maça başladıklarını ancak; aradıkları gole bir türlü ulaşamadıklarını söyledi.

Kırmızı kart görmeleri ile birlikte maçın kırılma anını yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Palut, şampiyon olmak için daha çok çaba harcayacaklarını belirtti.

Takımın başarılı futbolcusu Sinan da kalan 8 maçın tamamını kazanabilecek güce sahip olduklarını ifade etti ve Hataysporlu taraftarların aynı inanç ve istekle takımlarını desteklemelerini istediğini belirtti.

Sinan’dan sonra söz alan ve bordo-beyazlı taraftarlara teşekkür ederek düşüncelerini paylaşan Mehmet, beklemedikleri puan kaybı yaşadıklarını ancak bunu telafi edeceklerini belirtti.

(Yorum Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:42:19   

ŞİRİNCESPOR (ANTAKYASPOR F.K.) SÜPER AMATÖR LİGE YÜKSELDİ

Hatay Şirincespor (Antakyaspor Futbol Kulübü), 2018-2019 Futbol Sezonunda Hatay Süper Amatör Küme'de mücadele etmeye hak kazandı.

2017-2018 Futbol Sezonu Hatay 1. Amatör Küme Play-Off karşılaşmasının son haftasında Kırıkhangücüspor'u 2-1 yenen ve puanını 12 ye çıkartarak ligi ikinci olarak kapatmayı başaran Şirincespor, 2018-2019 Futbol Sezonunda Hatay Süper Amatör Küme'de mücadele etmeye hak kazandı.

Şirincespor'un kupasını Hatay Amatör Spor Kulüpleri federasyonu Genel Başkanı Mehmet Öztürk tarafından verildi.

Hatay Şirincespor (Antakyaspor Futbol Kulübü) teknik direktörü Mete Cebesoy yaptığı açıklamada  “Hamlelerimiz hücuma çıkışta iyi, ama top kullanmada ve son vuruşlarda daha iyi ve etkili olması lazımdı. Tabi ki rakibin grup halinde direnci de bizim kaliteli oyunumuzu etkiledi. Bizde herkes iyi niyetli ve istekliydiler. Rakipten daha inançlı mücadele ettik. İkinci golü attıktan sonra kontrol önemliydi. İnancımızdan takım halinde düşmememiz maçın en önemli faktörlerindendi. Sezon başından beri Yönetim, teknik heyet, oyuncularımız olarak çok önemli planlamalar ve çalışmalar yaparak şampiyonluğu göğüsledik. Yönetimimiz ve oyuncularımız ve tüm camiamızı, taraftarlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki sezon için daha sistematik çalışacağız.

(Haber: Yaşar Güllü) 


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 09:39:08   

KADINLAR, HAYATIN HER ALANINDA

Hatay Valisi Erdal Ata, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali Ata yayınladığı mesajında kadınların eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartı olduğunu ifade ederek “İnsan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, demokrasi kültürünün yerleşmesi sayesinde kadınlar, eğitimden bilime, sanattan siyasete hayatın her alanında başarı ile yerini almaktadır” dedi.

Türk kadını, büyük bir özveri ile dün olduğu gibi bugün de sağlıklı, mutlu ve güzelliklerle dolu gelişmiş bir toplum olmamızın çabasını ortaya koyarak ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyan güç olacaktır diyen Vali Ata, mesajına şöyle devam etti: “Kadınların eşitlik, özgürlük ve daha iyi yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesi olan 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Bütün kadınların toplumda hak ettikleri saygın yeri alması, bireysel haklarına sahip çıkmaları ve yaşadıkları sorunların çözümünde etkin rol alması bakımından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ önemli bir farkındalık oluşturmaktadır.

Kadınların eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Bu anlamda insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, demokrasi kültürünün yerleşmesi sayesinde kadınlar, eğitimden bilime, sanattan siyasete hayatın her alanında başarı ile yerini almaktadır.

Aynı zamanda aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan Türk kadını, sosyal ve ekonomik hayattaki bu başarıları kadar yetiştirdikleri nesillerle de geleceğimizin şekillenmesine herkesten daha çok katkıda bulunmaktadır.

Türk kadını, büyük bir özveri ile dün olduğu gibi bugün de sağlıklı, mutlu ve güzelliklerle dolu gelişmiş bir toplum olmamızın çabasını ortaya koyarak ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyan güç olacaktır.

Bu duygularla özverinin, sevginin ve vakarın sembolü şehit ve gazi anneleri ve eşleri başta olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, kız çocuklarımızın eğitimine gereken önemi vererek onların sosyal hayatta daha büyük başarılar elde etmesi amacıyla yapılan her türlü çalışmanın artarak sürmesini temenni ederim.'' dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 09.03.2018 10:05:29