......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344649
YORUM MANŞET
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI

VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞIVakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yeni yıl öncesi kiracılarına gönderdiği ihbarnamede görülen kira artışı, esnafı şok etti.

Devlet yöneticilerinin geçen dönemde kiralarla ilgili yapmış olduğu kira bedeli yüzde 25 artış oranına tezat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kendi kiracılarına talep ettiği yüzde 100-120 oranındaki artış tepkilere yol açtı.

Bu konuda gazete yönetim evini arayan çok sayıda esnaf, bu artışlar karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirterek özetle şu açıklamada bulundu: “Uzun yıllardır Vakıflar kurumunun kiracısıyız. Kiralarımızı düzenli şekilde ödeyen, işyerlerini kendi malımız gibi özenle koruyan esnaflarız.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından adreslerimize gönderilen ihbarname bizleri adeta şok etmiştir. Son dönemde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla zaten işletmelerimizi zorla yaşatmaya çalışıyoruz. Bir devlet kurumu olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu zor dönemde esnafa destek olacağına adeta bizim iflasımıza ve işyerlerimizin kapanmasına zemin hazırlamaktadır.

Devlet yetkilileri özelde kira fiyatlarını yüzde 25 olarak belirleyip ilan ederken, resmi kira fiyatlarının yüzde 100-120 oranında arttırılması insani ve vicdani bir uygulama değildir.

Bu oranda yapılan kira bedellerini kabul etmemiz mümkün değildir. Devlet yetkililerini ve Hatay Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda esnafa yardımcı olmasını ve makul bir fiyat artışı yapmasını talep ediyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN
BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, eğitime, bilime ve gençliğe yaptığı yatırımın karşılığını almaya devam ediyor.

Antakya'nın göğsünü kabartan son gelişme Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleşti. Başkan İzzettin Yılmaz'ın tam desteğiyle dünyanın her bölgesinde Antakya'yı temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü oldu.

BAŞKAN YILMAZ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Estonya’nın başkenti Talinn’de 16 ülke ve 400’den fazla katılımcı ile düzenlenen Robotex International'da bizleri başarıyla temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü olarak bizleri gururlandırdı. Bu gurur hepimizin diyen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, "Öğrencilerimiz Enes Bakımlı, Gökalp Kiraz, Hüseyin Keseroğlu, Hüseyin Bakımlı’yı gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK
ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

Hatay'ın meşhur tatlı çeşitlerinden biri olan Antakya Künefesi'nin dünya çapında tanıtımının yapılması için büyük yol kat eden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, künefe başvurusunun askı sürecinde olduğunu söyledi.

Sürkten kağıt kebabına, Antakya tuzlu yoğurdundan, Samandağ neyine, carra peynirinden Samandağ biberine varıncaya kadar onlarca çeşit Hatay’ın yöresel lezzetine ulusal arenada çok sayıda patent kazandırarak üreticilere önemli iş kolları açılmasını sağlayan ATSO, bu projesiyle Hatay’daki künefecilere ürünlerini dünya genelinde pazarlama imkanı sunacak. Antakya künefesi ismiyle Türkiye genelinde satışı yapılan tescilli tatlı, dünyanın da ağzını tatlandıracak.

İLİMİZİN ULUSLARARASI TESCİLLİ İLK ÜRÜNÜ OLACAK

Coğrafi işaret başvurusu yapılan Antakya Künefesi'nin uluslararası tescilli ilk ürün olacağını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada, "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak uluslararası coğrafi işareti için başvurusunu yaptığımız Antakya Künefesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlandığı üzere 3 aylık askı-itiraz süresi sonunda ilimizin uluslararası tescilli ilk ürünü olacak. Gururluyuz" dedi.

(Haber Merkezi)

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ
HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZMillî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Hatay'a geldi. Valilik ziyaretinin ardından il eğitim değerlendirme toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Özer, Taksim'deki terör saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek hiçbir saldırının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aziz milletiyle geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne engel olamayacağını ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özer, Taksim'deki terör saldırısında 6 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatarak "Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabrıcemil diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aziz milletiyle birlikte geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne devam edecektir. Hiçbir saldırı, bu yürüyüşten geri adım atmasına vesile olamayacaktır. Yıldıramayacaktır." dedi.

Bakan Özer, ziyaretinde Hatay'da eğitimde gelinen noktayı ayrıntılı olarak değerlendireceklerini, ilave yatırımlar planlayacaklarını belirterek "Hatay, özellikle mesleki eğitimde Türkiye'de öncü atılımların yapıldığı şehir. Eğitimde kalitede çok önemli projelere imza atan bir ilimiz." dedi. Kentte, Kovid-19 salgını sürecinde solunum cihazı, maske makinelerinin üretiminde önemli projelere imza atıldığını belirten Özer, Hatay İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

HATAY'IN EĞİTİM YATIRIMI BÜTÇESİ 2 MİLYAR 591 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Bakan Özer, il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kentin 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.    

Hatay'ın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Özer; tüm Türkiye'de okulların güvenli eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek Hatay'daki okulların depreme karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük onarım ihtiyaçları için 100 milyon liralık bütçe ilave edildiğini söyledi.

Bakan Özer, en fazla yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirterek şunları kaydetti: "Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50'si bağımsız anaokulu, 15 bin 500'ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye'de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65'ten yüzde 97'ye ulaştırdık. Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9'lardan yüzde 16'lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16'dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını inşallah yaklaştırmış olacağız." Dedi.

HATAY'A 42 YENİ OKUL YAPILACAK

Hatay'da 3'ü özel eğitim olmak üzere 17 bağımsız anaokulu yapılacağını söyleyen Özer, merkez ve ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 15 ilkokul, 10 da ortaokul olmak üzere kentte toplam 42 yeni okul yapılacağını belirtti. 

 Tüm yatırımların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Özer, kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yönetici ve eğitimcilere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU
ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYUAntakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini Mavi listenin adayı Hikmet Çinçin kazandı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve ekibi, üyelerden güvenoyu alarak tekrar seçildi.

 Uzun süreden bu yana Hatay gündemini meşgul eden seçim sonuçlandı. Beyaz listede Ali Kavak ile yarışan Çinçin, yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            7130 kişinin oy kullandığı seçim Cumartesi günü gerçekleşirken, seçim ortamı demokratik olgunluk içerisinde yapıldı.

            Kamuoyunun sonucunu merak ettiği ATSO seçimlerin-de sandığa yansıyan irade doğrultusunda Hikmet Çinçin 20 grupta birinci olurken 4 grupta da Ali Kavak kazandı.

            Bu sonuçlara göre mevcut başkan Hikmet Çinçin güven tazeleyerek yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            Seçim günü ve oy sayımının ardından gösterilen centilmenlik, Hatay ilimizin hoşgörü iklimine yakıştı.

(Haber Merkezi)

HATAYSPOR, BAŞKENTİ FETHETTİ

   Zorlu Ankara deplasmanında güçlü rakibi Etimesgut Belediyespor’u 3-0 yenen Hatayspor, şampiyonluk mücadelesinde Başkenti de fethetti.

Pazar günü Etimesgut Atatürk Stadyumunda oynanan önemli maçta Bordo-Beyazlı taraftarlarda Hatayspor’u yalnız bırakmadı. Hatay Büyükşehir Belediyesinin sağladığı otobüslerle Hatayspor Taraftarlar Derneği organizasyonunda Ankara’ya giden taraftarlar, takımını yalnız bırakmayarak destek verdi.

İki güçlü takımın mücadelesi futbol zevki açısından keyif verdi. İlk yarısı golsüz tamamlanan maçın ikinci yarısına konuk Hatay ekibi adeta fırtına gibi başladı.

49. dakikada günün başarılı oyuncusu Hamza Gür, attığı kritik golle perdeyi açarak Hatayspor’u 1-0 öne geçirdi.

54. dakikada sahne alan son haftaların golcü futbolcusu Sinan Kurumuş, takımı adına ikinci golü atarak Hatayspor’u rahatlattı.

68. dakikada Selim Ilgaz, cezaalanı dışından attığı müthiş şutla Hatayspor’un üçüncü golünü atarak maçın skorunu belirledi: Etimesgut Belediyespor:0 – Hatayspor:3

Bu sonucun ardından Hatayspor ligin bitimine 7 maç kala puanını 59’a çıkararak 61 puanlı lider Menemen Belediyespor’un takibi sürdürdü.

(Yorum Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 20.03.2018 11:19:16   

HATAY’IN MELEKLERİ ORMANSPOR’U FARKLI YENDİ

Bilyoner.com Kadın Basketbol Ligi’nde 37puan ile birinci sırada yer alan ve galibiyetleriyle adından söz ettiren Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı 21. haftada OGM Ormanspor’u deplasmanda farklı yendi.
M. Sait Zarifoğlu Spor Salonu’nda 17 Mart Cumartesi günü OGM Ormanspor ile karşılaşan Hatay’ın Melekleri 75-85’lik skoruyla galibiyet sevinci yaşadı.
Ankara’ya misafir olan Hatay’ın Melekleri, ilk çeyreği 18-21 önde bitirdi.
İkinci çeyrekte OGM Ormanspor’un karşısında farkı korumayı başaran Hatay’ın Melekleri, rakibin iyi savunmasına rağmen ilk yarıyı 35-44 önde kapatarak rakibini sevindirmedi.
İkinci yarıya  fırtına gibi başlayan Hatay’ın Melekleri, üst üste kazandığı sayılarla rakibini seyircisi önünde dezavantajlı duruma düşürerek son çeyreği 50-64 önde tamamladı.
OGM Ormanspor son çeyrekte de maça dönmeyi başaramayınca Hatay’ın Melekleri maçtan 75-85 galip ayrıldı.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 20.03.2018 11:17:51   

Hatay’da ilklere imza atan ATB Başkanı KUSEYRİ, ZİRVEDE BIRAKIYOR

Başarıları saymakla bitmeyen, Hatay’da ilklere imza atan Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, zirvede bırakıyor.

 

13 yıl Ticaret Borsasında başkanlık görevi, 4,5 yılda Hatay’ı temsil adına Ankara’da TOBB’da TOBB yönetim kurulu üyeliği yapan Başkan Kuseyri, Hatay’a, Türkiye’ye kazandırdığı en küçük değerin kendisi için büyük mutluluk ve onur kaynağı olduğunu söyledi.

Her zaman Hatay’a hizmet etmekten onur ve gurur duydum diyen Başkan Kuseyri, yaptığı açıklamada “Bugün anlamlı ve onurlu bir gün benim için. Türkiye’nin gözbebeği marka şehrimizin Borsasında böylesine anlamlı bir törende sizlerle birlikte olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Beni yetiştiren bu topraklara hizmet etmekten, bir Hatay sevdalısı olmaktan, bu şehri geleceğe taşıyacak vizyon projelerini üretmekten ve bunların sonuçlarını almaktan her zaman mutluluk duydum.

Şehrimin, ticaretin, tarımın ve sanayinin rekabet gücünü artıran her çalışmayı önemsedim ve projelendirdim. Temsil görevini üstlendiğim Hatay tarımını ve sanayisini her zaman daha ileri taşımak ve vizyonunu genişletmek için çalıştım.

13 yıl ticaret borsasında başkanlık görevi ve 4,5 yılda Hatay’ı temsil adına Ankara’da TOBB’da TOBB yönetim kurulu üyeliği yaptım. Ayrıca 5 yıldan bu yana TOBB strateji geliştirme yüksek kurul üyeliği ve TOBB ETÜ hastanesi yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. Görevlerim boyunca bu şehre ülkeme ve sanayimize kazandırdığım en küçük değer, benim için en büyük mutluluk ve onur kaynağı olmuştur.

Her zaman Hatay’a hizmet etmekten onur ve gurur duydum. Ve her nerede olursam olayım bu kentin havasını içimde hissettim. Ortak aklın savunucusu olarak başarının ortak akıldan geçtiğine inanarak onun bir parçası oldum. Yeni akımlarla ilgili farkındalık yaratmak, proje geliştirmek ve üretmenin kutsallığını fark ettirmek için çalıştım sürekli. Bizler Hatay’da yaratılan güçbirliği ile herşeyin üstesinden gelebildik.

Bugün geldiğim yeri ve sizlerle birlikte burada bulunma onurunu, bu topraklardan aldığım temel değerlere borçluyum. Milli mücadele bu şehir için canlarını ve kanlarını verenlere layık olmaya çalıştım her zaman. Yurduma ve insanımıza karşı sosyal sorumluluğum gereği, harcadığım emeklerin, karınca kararınca yaptığım katkıların, toplumun duyarlı insanlarının ve kurumlarının takdirlerine mazhar olmasından dolayı şehrim adına sevinç duyuyorum. Bütün bunları başarmamı ve yaşamamı nasip ettiği için, yüce Allah’a şükrediyorum.

Hizmet bayrağını bizden teslim alacak olan arkadaşlarımız, kuşkusuz bizlerin yaptığı hizmetlerden daha iyisini yapmak için çalışacaklardır. Bu açıdan seçim sonuçlarını sadece bir bayrak değişimi, yeni bir heyecan olarak görmemiz gerekmektedir. Başkanlar, koltuklar değişebilir fakat ne olursa olsun Antakya Ticaret Borsası Türkiye’de ve Hatay’da, ilimizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edecektir. 

Görev sürem boyunca yapmış olduğum katkıların onuru ve huzuru içinde görevimi 1 Nisan seçimlerinin ardından oluşacak yeni yönetime devredeceğiz. Yeni seçilecek yönetim ve mecliste görev almayı düşünmüyorum. Antakya Ticaret Borsası’nın seçimlerinde yeni seçilecek olan başkanlarımıza başarılar diliyorum. 

Başarırken arkamda olanlara teşekkür borcumu bugün buradan ödemek istiyorum. Her zaman varlıklarıyla bana güç ve moral veren, zor çalışma koşullarıma anlayış gösteren eşime, çocuklarıma, kardeşlerime ve dualarını alarak başardığım anneme ve rahmetli babama.

Bugün burada bulunarak bana güç ve destek veren birlikte Türk iş aleminin en üst kuruluşu TOBB da çok güzel ve önemli projeler gerçekleştirdiğimiz TOBB yönetim kurulu başkanım Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Antakya Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, çalışmalarımda her zaman destek veren ticaret borsası eski ve yeni meclis başkanlarıma ve değerli meclis üyelerine bu kentte hizmet etmenin esas nedeni olan Hataylı iş adamlarımıza, değerli dostlarıma, tarımla uğraşan tüm hemşerilerimize ve birlikte başardığım yönetim kurulu arkadaşlarıma ve ticaret borsasında çalışan değerli personel arkadaşlarıma; ortak akıl ile birlikte savunduğumuz ve başardığımız her zaman desteklerini gördüğüm sayın valimiz Erdal Ata beye, milletvekillerimize,  büyükşehir ile Antakya belediye başkanlarımıza ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, rektörlerimize, kaymakamlarımıza, Hatay’daki sivil toplum örgütlerinin bölgemizin değerli başkanlarına ve üyelerine ve ortak aklın içerinde olan ismi sayamadığım tüm kurum müdürlerine ve kuruluşlarımıza, yanımda olan, destek veren herkese ve çalışmalarımızı kamuoyuyla buluşturan ve hizmetleri üretirken her zaman bana desteklerini esirgemeyen değerli basın mensuplarımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bu onuru bana yaşatan başta yaşadığım şehre, bu şehrin güzel insanlarına ve her zaman yanımda olan aileme, Kuseyri ailesine, dostlarıma, arkadaşlarıma, sevenlerime ve herkese bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Allah hepinizden razı olsun.

ERGİN MEDYA’YA VEDA ZİYARETİ

Görev yaptığı 14 yıl boyunca toplumun her kesimini olduğu gibi basın mensuplarıyla da yakın ilişkiler kuran Başkan Kuseyri, Ergin Medya’ya da veda ziyaretinde bulundu.

Ergin Medya sahibi Sadullah Ergin ve Yorum Gazetesi çalışanları tarafından ilgiyle ve saygıyla karşılanan Kuseyri, görev döneminde yapılan desteğe ve haberlere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

 


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:13:41   

BAŞKAN SAVAŞ, HATAY’IN PROJELERİNİ TANITIYOR


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım ve emlak fuarı olan MIPIM 2018’de kent ekonomisine katkı sağlayacak birbirinden nitelikli projelerini dünyanın her yerinden gelen yatırımcılara bizzat tanıtıyor.

   Her yıl geleneksel hale gelen ve yaklaşık 23 bin kişinin ziyaret ettiği MIPIM 2018’de tarihi ve kültürel değerleriyle bir dünya şehri olduğunu kanıtlayan Hatay, farklılıklarını zenginliğe çevirdiği projeleri ile yerini aldı. Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen fuarda katılımcılar, gerçekleşmek için gün sayan Hatay’ın öne çıkan projelerinden İskenderun Marina Projesi, Hatay Dörtyol Yaşam Merkezi Projesi, Hatay Haraparası Projesi, Hassa Organize Sanayi ve Lojistik Bölgesi ve Tüneli Tanıtımı Projesi, Antakya Kent Merkezi Projesi, Arsuz Kıyı Projesi ve Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Projesi’ni yakından tanıma fırsatı buluyor.

120 bin metrekare dolgu alan üzerine 250 yat kapasiteli 7 adet yüzer iskele, alışveriş mağazaları ve kafelerin olduğu alanda yapılacak olan İskenderun Marina Projesi; 70 bin metrekare alan üzerinde, çarşı konseptinde alışveriş merkezi, kültür merkezi, cami, otel ve 11 bin metrekare rekreasyon alanı ile Dörtyol Yaşam Merkezi Projesi ve 100 bin metrekare alan üzerinde, içinde sanat galerileri, kültür merkezi, üç semavi dinin kesişiminim olduğu alanlar ile ticaret alanlarının bulunduğu Haraparası Yaşam Merkezi Projesi özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ilk kez sulara açılacak olan HBB’nin EXPO 2021’den sonraki 2’nci dev projesi HADO, Akdeniz’de gerçekleştireceği Kıbrıs ve Beyrut seferleri ile katılımcılardan tam not aldı.  Yatırımcıları Hatay’a davet etmek ve kentin kalkınmasına katkı sağlamak için her yıl düzenlenen MIPIM’e katılan HBB, bu yıl da ziyaretçilere kenti ve projeleri her yönüyle tanıtmayı hedefliyor.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:10:35   

ANTAKYA, GASTRONOMİDE ZİRVEDE OLACAK


Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, "Hep birlikte Antakya'mızı dünya gastronomi listesinde kalıcı hale getireceğiz." dedi.

   Çinçin, Mutfak Müzesi'nde yaptığı basın açıklamasında, Hatay mutfağına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Dünyanın damak kültürüne önem verdiğine dikkat çeken Çinçin, "Dünyada bir yarış var, iller arasında bir yarış var. Değerlerine sahip çıkmazsan kimse gözünün yaşına bakmaz. Onun içindir ki bu ürünün hem bir sanayide yeri var hem ekonomik değeri var hem de kültürel değeri var. Onun için biz ney kamışına da sahip çıkacağız, sürk çökeleğimize ve daha ifade edemediğim yüzlerce değere sahip çıkacağız." diye konuştu.

Bunu tek başına ATSO olarak başarmalarının mümkün olmayacağının altını çizen Çinçin, bu konuda destek beklediklerini vurguladı.

Çinçin, "Hep birlikte Antakya'mızı dünya gastronomi listesinde kalıcı hale getireceğiz. Lezzetlerimizi tarifine uygun, ticari değil gerçekten damağa dile, lezzete hitap edecek şekle getireceğiz." ifadelerini kullandı. (AA)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:09:27   

Hatay’da ilklere imza atan ATB Başkanı KUSEYRİ, ZİRVEDE BIRAKIYOR

Başarıları saymakla bitmeyen, Hatay’da ilklere imza atan Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, zirvede bırakıyor.

13 yıl Ticaret Borsasında başkanlık görevi, 4,5 yılda Hatay’ı temsil adına Ankara’da TOBB’da TOBB yönetim kurulu üyeliği yapan Başkan Kuseyri, Hatay’a, Türkiye’ye kazandırdığı en küçük değerin kendisi için büyük mutluluk ve onur kaynağı olduğunu söyledi.

Her zaman Hatay’a hizmet etmekten onur ve gurur duydum diyen Başkan Kuseyri, yaptığı açıklamada “Bugün anlamlı ve onurlu bir gün benim için. Türkiye’nin gözbebeği marka şehrimizin Borsasında böylesine anlamlı bir törende sizlerle birlikte olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Beni yetiştiren bu topraklara hizmet etmekten, bir Hatay sevdalısı olmaktan, bu şehri geleceğe taşıyacak vizyon projelerini üretmekten ve bunların sonuçlarını almaktan her zaman mutluluk duydum.

Şehrimin, ticaretin, tarımın ve sanayinin rekabet gücünü artıran her çalışmayı önemsedim ve projelendirdim. Temsil görevini üstlendiğim Hatay tarımını ve sanayisini her zaman daha ileri taşımak ve vizyonunu genişletmek için çalıştım.

13 yıl ticaret borsasında başkanlık görevi ve 4,5 yılda Hatay’ı temsil adına Ankara’da TOBB’da TOBB yönetim kurulu üyeliği yaptım. Ayrıca 5 yıldan bu yana TOBB strateji geliştirme yüksek kurul üyeliği ve TOBB ETÜ hastanesi yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. Görevlerim boyunca bu şehre ülkeme ve sanayimize kazandırdığım en küçük değer, benim için en büyük mutluluk ve onur kaynağı olmuştur.

Her zaman Hatay’a hizmet etmekten onur ve gurur duydum. Ve her nerede olursam olayım bu kentin havasını içimde hissettim. Ortak aklın savunucusu olarak başarının ortak akıldan geçtiğine inanarak onun bir parçası oldum. Yeni akımlarla ilgili farkındalık yaratmak, proje geliştirmek ve üretmenin kutsallığını fark ettirmek için çalıştım sürekli. Bizler Hatay’da yaratılan güçbirliği ile herşeyin üstesinden gelebildik.

Bugün geldiğim yeri ve sizlerle birlikte burada bulunma onurunu, bu topraklardan aldığım temel değerlere borçluyum. Milli mücadele bu şehir için canlarını ve kanlarını verenlere layık olmaya çalıştım her zaman. Yurduma ve insanımıza karşı sosyal sorumluluğum gereği, harcadığım emeklerin, karınca kararınca yaptığım katkıların, toplumun duyarlı insanlarının ve kurumlarının takdirlerine mazhar olmasından dolayı şehrim adına sevinç duyuyorum. Bütün bunları başarmamı ve yaşamamı nasip ettiği için, yüce Allah’a şükrediyorum.

Hizmet bayrağını bizden teslim alacak olan arkadaşlarımız, kuşkusuz bizlerin yaptığı hizmetlerden daha iyisini yapmak için çalışacaklardır. Bu açıdan seçim sonuçlarını sadece bir bayrak değişimi, yeni bir heyecan olarak görmemiz gerekmektedir. Başkanlar, koltuklar değişebilir fakat ne olursa olsun Antakya Ticaret Borsası Türkiye’de ve Hatay’da, ilimizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edecektir. 

Görev sürem boyunca yapmış olduğum katkıların onuru ve huzuru içinde görevimi 1 Nisan seçimlerinin ardından oluşacak yeni yönetime devredeceğiz. Yeni seçilecek yönetim ve mecliste görev almayı düşünmüyorum. Antakya Ticaret Borsası’nın seçimlerinde yeni seçilecek olan başkanlarımıza başarılar diliyorum. 

Başarırken arkamda olanlara teşekkür borcumu bugün buradan ödemek istiyorum. Her zaman varlıklarıyla bana güç ve moral veren, zor çalışma koşullarıma anlayış gösteren eşime, çocuklarıma, kardeşlerime ve dualarını alarak başardığım anneme ve rahmetli babama.

Bugün burada bulunarak bana güç ve destek veren birlikte Türk iş aleminin en üst kuruluşu TOBB da çok güzel ve önemli projeler gerçekleştirdiğimiz TOBB yönetim kurulu başkanım Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Antakya Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, çalışmalarımda her zaman destek veren ticaret borsası eski ve yeni meclis başkanlarıma ve değerli meclis üyelerine bu kentte hizmet etmenin esas nedeni olan Hataylı iş adamlarımıza, değerli dostlarıma, tarımla uğraşan tüm hemşerilerimize ve birlikte başardığım yönetim kurulu arkadaşlarıma ve ticaret borsasında çalışan değerli personel arkadaşlarıma; ortak akıl ile birlikte savunduğumuz ve başardığımız her zaman desteklerini gördüğüm sayın valimiz Erdal Ata beye, milletvekillerimize,  büyükşehir ile Antakya belediye başkanlarımıza ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, rektörlerimize, kaymakamlarımıza, Hatay’daki sivil toplum örgütlerinin bölgemizin değerli başkanlarına ve üyelerine ve ortak aklın içerinde olan ismi sayamadığım tüm kurum müdürlerine ve kuruluşlarımıza, yanımda olan, destek veren herkese ve çalışmalarımızı kamuoyuyla buluşturan ve hizmetleri üretirken her zaman bana desteklerini esirgemeyen değerli basın mensuplarımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bu onuru bana yaşatan başta yaşadığım şehre, bu şehrin güzel insanlarına ve her zaman yanımda olan aileme, Kuseyri ailesine, dostlarıma, arkadaşlarıma, sevenlerime ve herkese bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Allah hepinizden razı olsun.

ERGİN MEDYA’YA VEDA ZİYARETİ

Görev yaptığı 14 yıl boyunca toplumun her kesimini olduğu gibi basın mensuplarıyla da yakın ilişkiler kuran Başkan Kuseyri, Ergin Medya’ya da veda ziyaretinde bulundu.

Ergin Medya sahibi Sadullah Ergin ve Yorum Gazetesi çalışanları tarafından ilgiyle ve saygıyla karşılanan Kuseyri, görev döneminde yapılan desteğe ve haberlere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

 


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:08:33   

Hatay’da değil Türkiye’de benzeri olmayan bir proje GOLDEN RİVER TERMAL KENT

Alkan Taban ile çok iyi bir ivme yakaladıklarını belirten Alkanlar Yapı sahibi Mehmet Alkan, Golden River Termal Kent projesi ile Hatay’da Türkiye’de benzeri olmayan bir projeye imza attıklarını söyledi.

Türkiye’de devre mülk ve otel olarak Termal Suyun kullanıldığı birçok proje olduğunu ama konut projesi olmadığını fark ettiklerini belirten Alkan, “Ticari açıdan bakarsak devre mülk yada otel yapmak bizim açımızdan çok daha kazançlı olurdu ama bu projede ticari davranmadık, memleketimize ve hemşerilerimize bir hizmette bulunma fikri daha ağır bastı. ”dedi.

Biz Alkan Taban ile yakaladığımız başarıdan ve insanlarımıza vermiş olduğumuz güvenden yola çıkarak ürünlerimizi biraz şekillendirmek istedik diyen Alkan, açıklamasına şöyle devam etti: “Alkanlar Yapı A.Ş yi kurarak inşaat sektörüne adım attık. Sadece Golden River Termal Kent projesinde 5 binden fazla insana ekmek kapısı açtık. Hatay'daki çoğu inşaat firmasının aksine kat karşılığı değil kendi mülkümüz olan araziler üzerinde inşaatlar yapmaya başladık.

İlk projemiz olan Golden River Termal Kent projemizi de kendi arazimiz üzerine yapıyoruz. Allah izin verirse 2018 Haziran ayında projemizi değerli müşterilerimize teslim edeceğiz.

İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde büyük müteahhitler ülke ekonomisine katkı vermek amacıyla projelerinde çok güzel kampanyalar gerçekleştirdiler. Bizde buna kayıtsız kalmak istemedik, ülke ekonomisine ve Hatay halkına bir hizmette daha bulunmak istedik. Buradan yola çıkarak fiyatlarımızda % 20’lere varan indirime gittik. İnşallah hemşerilerimize bir katkımız olur, bizler sayesinde böylesine yüksek standartlara sahip bir projede ev sahibi olmalarına katkı sağlarız. Aynı zamanda komşumuz olurlar.

Şunu da belirtmek isterim, her şey kazanılır ama sağlık kazanılmıyor. Herkes sağlığına yatırım yapsın.

İnşaat sektörüne girme kararı verdiğimizde Türkiye’de olmayan bir proje gerçekleştirmek istedik. Türkiye’de devre mülk ve otel olarak Termal Suyun kullanıldığı birçok proje olduğunu ama konut projesi olmadığını fark ettik. Bunun üzerine arazimiz üzerinde uzman ekipler getirerek bu yönde çalışmalar başlattık. Termal su çıkınca da İstanbul Tıp Fakültesinden konunun uzmanları suyu inceledi

ve bu suyun Termal su yani kaplıca suyu olduğunu belirttiler. Aynı zamanda eklem ve cilt rahatsızlıklarına iyileştirici etkisi olan mineralleri barındırdığını belirttiler. Bizde tüm projeyi buna göre şekillendirdik. Termal su çıktığını duyan bazı çevreler bizim üzerimizde buraya devre mülk ya da otel yapın baskısını çok kurdu. Ticari açıdan bakarsak devre mülk ya da otel yapmak bizim açımızdan çok daha kazançlı olurdu ama bu projede ticari davranmadık, memleketimize ve hemşerilerimize bir hizmette bulunma fikri daha ağır bastı.

Biliyorsunuz ülkemiz zor günlerden geçti, en son 15 Temmuzda hain bir darbe girişimiyle yüz yüze geldik. Allaha şükür şimdi tekrar ekonomimizde iyileşmeler olduğunu görüyoruz. Projeye başlamayı düşündüğümüzde Termal Suyun çıkması projenin seyrini değiştirdi, tüm planlamamızı yeniden düzenlemek zorunda kaldık. Bu süreçte satış yapmak etik bir davranış olmazdı çünkü biz de bazı şeyleri düzenlemeye hemşerilerimize nasıl daha iyisini sunabileceğimize karar vermek aşamasındaydık. Ekonomik güç olarak satış yapmadan da proje bitirecek güçte olduğumuzdan temelden satışa sıcak bakmadık. Zaten hemşerilerimiz de inşaatın sonraki dönemlerinde özellikle kaba inşaat döneminde projeye yoğun ilgi gösterdiler ve dairelerimizin o dönemde % 35 ini sattık. Buradan hepsine Alkanlar Yapı ailesi olarak teşekkür ediyorum.

Öncelikle bu proje için söylüyorum sadece Hatay’da değil Türkiye’de benzeri olmayan bir proje. İçerisinde bay bayan ayrı olmak üzere Termal Havuz, Kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar odası, fitness, hamam, masaj odaları bulunmakta. Ayrıca 226 daireli bir mahalle oluşturduğumuzun bilincinde olarak site içerisini market, kasap, fırın, pastane, kafe, bay bayan kuaför, kapalı otopark, tenis kortu, basketbol sahası, çocuklarımız için kreş, site sakinlerinin ibadetlerini gerçekleştirmeleri için Cami ve dini vecibelerini hijyenik koşullarda gerçekleştirebilmeleri için küçük bir kesimhane, iyi kötü günlerde kullanılmak üzere çok amaçlı salon gibi sosyal amaçlı alanlarla doldurduk.

Biz ticarete sadece kazanç boyutuyla bakan bir firma değiliz, ticari ahlak bizim için paradan çok daha önemli. Hatay’ın deprem kuşağının içinde olduğunun farkındayız ve projemizi de buna göre yaptık. Jeoloji mühendisleri zeminle ilgili çalışmalar yaptılar ve bu çalışmaları inşaat mühendislerimiz ve statik mühendislerimizle paylaştılar. Bu çalışmalar doğrultusunda tüm mühendislerimiz Yapı Denetim Firmasının ve Belediyemizin onayları doğrultusunda hareket ettiler. Bize güvenerek ev alan herkes burada çok rahat otursun ki biz de ailece bu projede oturacağız.  

Söylemek istediğim her şeyi siz çok güzel özetlediniz. Biz 50 yıllık tecrübemizin arkasında,  örf ve ananelerimize bağlığımız ve aile kavramına verdiğimiz önem var.” dedi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:07:35   

Antakya Mozaik Beslenme Kulübü faaliyete başladı ÇAM: SAĞLIKLI YAŞAMIN TADINI BİRLİKTE ÇIKARALIM

Kentimizde yeni açılan Antakya Mozaik Beslenme Kulübü, görkemli bir törenin ardından insanlara sağlık alanında hizmet amaçlı faaliyetine başladı.

Kanatlı Caddesi Yüzbaşı Asım Caddesi Antakya Belediye binası karşısındaki apartman dairesinde girişimci Yasemin Çam tarafından dizayn edilen Antakya Mozaik Beslenme Kulübünde amaç doya doya sağlıklı yaşamın tadının birlikte çıkarılması.

Geçtiğimiz günlerde Antakya Mozaik Beslenme Kulübü öncülüğünde gerçekleştirilen kısır partisi,16 sağlıklı yaşam merkezinin katılımıyla harika bir şölene dönüştü. Sıra dışı bir bakış açısının temsilcisi olan sağlıklı yaşam merkezleri kurucusu; emekli öğretmen Semiha Özdirek “Dünyanın daha sağlıklı ve daha mutlu bir yer olarak inşa edilmesinde atılan her adımı desteklediklerini ifade etti. Konya’dan Antakya’ya gelen ve 12 yıldır Herbalife ürünlerini kullandığını belirten Özdirek, amaçlarının sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için gereken sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırmak olduğunu söyleyerek “Fazla kilolar, estetik bir kaygı ancak daha önemlisi kalp, damar, tansiyon, şeker, eklem rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklarında tetikçisi. Bu hastalıkların temel sebebi beslenme ile alakalı. Açılan bu beslenme okullarında olması gereken beslenme alışkanlıkları öğretiliyor” dedi.

Beslenme konusunda bilinen efsanelerin yanlışlıklarını ifade eden Beslenme Uzmanı Şeyma Gül, yaptığı konuşmada ; “Aç kalmayın, mutsuz olmayın. Gelin birlikte yol alalım doya doya zayıflayın” ifadesi ile kilo problemi yaşayanların yüreğine su serpti. Yatırım Danışmanı olan İbrahim Gül ise Mozaik Beslenme Kulübü ile başlatılan bu harika çalışmanın Antakya için örnek teşkil ettiğini ve şube sayısının artacağını ifade etti.

Yatırım yapmak ve iş kurmak isteyen insanlara yol haritası çıkarmak istediklerini fakat şube başvurularının henüz çok yetersiz olduğunu söyleyen İbrahim Gül; akıllı yatırımcılar bize bir an önce ulaşmalı dedi

Antakya Mozaik Beslenme Kulübü’nün kurucu danışmanı Yasemin Çam, katılımdan ve ilgiden çok memnun kaldığını ifade ederek, “Haydi Antakya doya doya sağlıklı yaşamın tadını birlikte çıkaralım. Eğlenerek depresyonu yenelim şubeleşerek sayımızı arttıralım ve birlikte güçlü olalım” diyerek bu konuda Hataylı hemşerilerini Antakya Belediye binası karşısında ki Mozaik Beslenme Kulübüne davet etti.

(Yorum Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:06:28   

SAADET PARTİSİ’NDEN AK PARTİ VE CHP’YE ZİYARET


Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan beraberindeki partililerle birlikte bir süre önce İl Başkanlığına seçilen Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ve CHP İl Başkanı Av. Servet Mollaoğlu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

   Ziyaretlerde Dr. Necmettin Çalışkan’a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Ege, İl Başkan Yardımcısı Serdar Özal, Antakya İlçe Başkanı Abdülhadi Bük ile önce Ak Parti İl Başkanlığını eşlik etti.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Arsuz Belediye Başkanı Nazmi Çulha’nın da hazır bulunduğu görüşmelerde ülke meseleleri müzakere edildi.

Saadet Partisi GİK Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan “Ülkemiz son günlerde ciddi sorunlar yaşarken bu sorunları kutuplaşarak değil birlik beraberlikle aşabiliriz. Ülkedeki tüm STK, Siyasi parti temsilcileri bir araya gelip Hatayımızı ve ülkemizi en iyi yerlere getirebilmek için çalışmalıyız. Bu anlamda yeni il başkanlarımızın bu konuda hassas ve kucaklayıcı şahsiyetler olduğuna inanıyorum. Yeni il başkanlarımızı tebrik ediyor yeni yönetiminin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ve CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu da ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek Saadet Partisi heyetine teşekkür edip başarı diledi.

Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler, “memleketin meselelerinin çözüm için el birliği ile hizmet etme gayreti içerisindeyiz. Bunu tesis etmek için gayret edeceğiz” dedi.

CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu da gerginliğin had safhada olduğu bir dönemde ülkenin birlik beraberliğe çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:05:15   

TED HATAY KOLEJİ YİNE BİR İLKE İMZA ATTI

TED Hatay Koleji PDR Zümresi tarafından ilki düzenlenen “Değişen Yüzyılda Psikolojik Danışman Olmak” temalı PDR Çalıştayı yoğun katılımla gerçekleştirildi.


Hatay genelinde görev yapan okul psikolojik danışmanlarının yanında çevre illerdeki TED okullarından da PDR uzmanları TED Hatay Koleji’ne misafir oldular. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Prof. Dr. Müge Artar’ın sunumlarıyla katkıları ve Prof. Dr. Nilüfer Voltan Acar’ın gerçekleştirdiği yaşantısal uygulama mesleki donanımları farklılaştırdı ve güçlendirdi.

TED Hatay Koleji’nde görev yapan PDR ve Ölçme Değerlendirme uzmanlarının atölye çalışmalarıyla, katılımcılar uygulamalı etkinliklerde paylaşım yapma fırsatı buldu.

(Haber Merkezi)


5 yıl, 1 ay önce / 16.03.2018 10:03:34