......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 351761
YORUM MANŞET
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY

OLASI DEPREMDE  ÖLÜME 6 ADAYDeprem fay hattında bulunan ilimiz geçtiğimiz bir ayda 2 defa sallanırken deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

 Antakya ilçesine bağlı Narlıca Mahallesi’nde tek katlı yer evinde ikamet eden aile, iki kez üst üste yaşanan depremde korkuyu yaşadı. Evin duvarları birçok yerden çatlarken toplam 6 kişinin yaşadığı evin çatısının çökmemesi büyük şans olarak değerlendirildi.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen, engelli duruma düştüğü nedeniyle çalışamayan S.Z. adlı vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle hasta durumunda.

Narlıca Mahallesi’nde 2’si ortaokula 2’si liseye giden ailenin toplam 4 çocuğu, zor şartlar altında eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, geceleri de olası depremde çatının çökme ihtimali nedeniyle korku içerisinde yaşıyor.

Yorum Gazetesi olarak sorumlu yayıncılık gereği bu ciddi ve vahim durumu kamuoyuna açıklarken, Hatay Valiliği’nin, ilgili devlet kurumlarının ve hayırsever insanların ihtiyaç sahibi bu aileye sahip çıkmasını ve gereken desteği vermesini bekliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirdiği kongre, büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

 

Genel Kurula, Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Karataş ve Süleyman Doğan,  AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Öz Orman-İş Sendikası Hatay Bölge Başkanı Yücel Avcıoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Ercan Salcan,  Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Şube Başkanı Mustafa Kemal Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilis Şube Başkanı Zaim Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş yaptı.

Hatay Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, “Hatay Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Şube Başkanımız Fehmi Azboy ve arkadaşlarının çalışmalarını her daim takdir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Sendika genel merkezinin yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Başkan Sert, 1 saati aşkın konuşmasında icraatlarını sıraladı.

AZBOY, YENİDEN BAŞKAN

Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığına tekrar seçilen Fehmi Azboy, kongrede yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını Genel Merkez Yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı Sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan,  vizyonundan ve Değerler Sendikacılığından örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Sendika Hatay Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Fehmi Azboy Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Ali Gür,  Hayrettin Köroğlu ve Ali Uçar’dan oluştu.

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK
MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN  ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAKDamar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen ve engelli duruma düşen vatandaş, eğitim gören 4 çocuğundan liseye giden 2 çocuğunu maddi imkânsızlıktan dolayı okuldan alacak

 Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde bir aile dramı yaşanırken evin babası S.Z., maddi imkansızlıklar nedeniyle çok üzülmesine rağmen 4 çocuğunun 2 sini okuldan almak zorunda kalıyor.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesildiği için engelli durumuna düşen ve bu nedenden dolayı çalışamayan vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı dolayısıyla hasta durumunda.

Narlıca Cumhuriyet Ortaokulu’nda 2 çocuğu eğitim gören aile, Narlıca Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 çocuğunu servis ücreti, okul harçlığı gibi nedenlerden dolayı okuldan alacak.

Devletten 1.800 TL engelli maaşı alan ve bununla geçinmek durumunda kalan muhtaç aile, maddi imkansızlıktan dolayı, lise eğitiminden alacağı 2 çocuğunun üzüntüsünü yaşıyor.

(Yorum Haber Merkezi)

DEPREM KORKUYA YOLAÇTI
DEPREM KORKUYA YOLAÇTI

DEPREM KORKUYA YOLAÇTIHatay’ın Kırıkhan ilçesinde 18 Aralık Pazar akşamı meydana gelen deprem başta ilçe merkezi olmak üzere tüm ilçelerde ve bölge illerinde korku ve paniğe yolaçtı. AFAD verilerine göre 4.8 şiddetinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybının olmaması yüreklere su serpti.

112 Acil Çağrı Merkezi ve AKOM birimlerine Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere 29 binada çatlak/kısmi çatlak vaka ihbarı geldi.

Yangın, deprem ve sel gibi afetlere karşı HBB ekiplerinin her zaman teyakkuzda olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ardından yaptığı açıklamada acil durumlar için nöbetçi personelin hazır bulundurulduğunu ancak depremden hemen sonra Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezindeki (AKOM) tüm ekipleri göreve çağırdıklarını bildirdi.

Reyhanlı’da 6 katlı bir apartmanın tahliye edilerek emniyet altına alındığını ifade eden Savaş açıklamasında şunları söyledi: “İlçelerimizden gelecek ihtimal dâhilindeki olumsuzluklara karşı tüm ekiplerimizle kısa sürede müdahaleye hazır hale geldik. 26 yerel çalışma grubumuzla hızla iletişim kurulmuş, ekipler ihbarları değerlendirmeye devam etmektedir.

Şu ana kadar ekiplerimize herhangi bir can kaybı bildirilmemesi biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir.

Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizdeki bazı köylerde bina çatlağı ve boş bir evin hasar gördüğü ihbarı ekiplerimize bildirilmiş, ekiplerimiz bina çatlaklarını teyit etmiştir. Ayrıca Kırıkhan’da bazı evlerde eşyaların hasar gördüğü ve maddi zarar ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

AKOM ve HBB ekiplerimiz sahada görevinin başındadır. Vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda sosyal medya hesaplarımızdan ve 112, 153, 185 ve 4441206 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki ilimiz deprem bölgesindedir. Ve her zaman çok daha büyük bir depreme hepimizin hazırlanması şarttır. Depremin can kaybına neden olmaması bizi sevindirdi. Tüm hemşehrilerime ve depremi çevre illerde de hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY YÜZYILI
HATAY YÜZYILI

HATAY YÜZYILICumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Veysel Eren, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleşen törenle görevi Prof. Dr. Hasan Kaya’dan devraldı. Törende yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaşan Rektör Eren, Türkiye Yüzyılını temele alan Sürdürülebilir Kalkınma odaklı stratejik eylem planını, şehir markasında ‘Hatay Yüzyılı’ vurgusuyla duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARİHİN KIRILMA EVRESİNDE LİDERLİK VİZYONU

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yönetim anlayışı arasındaki kesişmeyi öne çıkaran Rektör Eren, “Kadim şehrimiz ve mümbit ilimiz, tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, coğrafi güzelliklerinden tarihi zenginliklerine birçok alanda muhteşem potansiyeli olan bir yerdir. Ancak bu potansiyel henüz yeterince harekete geçirilememiş ve açığa çıkarılamamıştır. Bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin hak ettiği gelişmişlik düzeyine yükselmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Üniversite olarak bizler tüm akademik ve idari kadrolarımızla bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sorumluluk üstlenmeye hazırız. Üniversite olarak ilimizdeki tüm sektörlerimizle yapıcı işbirlikleri geliştirerek ilimizin gelişmesine katkı sağlamak ve Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı İdeali ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının” bir paydaşı olmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

HERKES İÇİN, HERKESLE BÜTÜNLEŞME

Bu amaçların gerçekleşmesi için yönetim olarak temel stratejilerimizden birisi akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, şehrimiz, ülkemiz, dünyamızla bütünleşmek; gücümüzü, birikimimizi, enerjimizi, gayretimizi başta üniversitemizin, ülkemizin ve bölgemizin ideallerini gerçekleştirmek için kullanmak olacaktır. Tüm platformlarda ve her düzeyde, kurum içi ve kurumlar arası, ulusal ve uluslararası ortaklıklar kurmak; yönetimimizin önceliği olacaktır. Medeniyetin kök saldığı ve dünya mirasının taşıyıcısı olan bir şehrin kurumları ve insanlarına yaraşır şekilde herkesin ortak olduğu yeni bir liyakat, adalet ve istişareye dayalı demokratik yönetim kültürünü hep birlikte inşa edeceğiz. Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ve meşakkatli. Ancak bizler de bu büyük hedefleri gerçekleştirmek için bilgi, anlayış, tecrübe ve hepsinden önemlisi heyecan ve tutkuya sahip insanlarız. Sözünü ettiğimiz bütünleşmeyi tesis edebilmek için; öncelikle kendi içimizde her bir hücremiz ve dokumuzla bütünleşeceğiz; akademisyenlerimizle, idari personelimizle ve öğrencilerimizle bütünleşeceğiz; şehrimizle bütünleşeceğiz; şehrimizin kurumları, kültürü ve sorunlara çözüm yollarıyla bütünleşeceğiz, dünyayla ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla bütünleşeceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜZYILLARA DOĞRU…

Ülkemizin geleceğinin parolası olan sürdürülebilir yüzyıllar teması, vizyon Türkiye Yüzyılını bir defaya mahsus olmadan devamlı kılmak için gereken vurguyu içermektedir. Bu vizyon, gelecek algısının tamamına yüklenmiş bir ‘kızıl elma’ hedefidir. Yapmamız gereken ise geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün güçlenmesi için sorumluluk üstlenmek ve gayret göstermektir. Geçmişten gelen kronik sorunların geleceği belirsizleştirdiği bir krizler çağında, krizleri bertaraf edecek sürdürülebilir çözümlerle sorunsuz bir gelecek için yeni bir döneme başlıyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan şey, birikimimizi ve enerjimizi bu ideallerin gerçekleşmesi için harcamaktır, sorunun değil çözümün parçası olmayı kendimize şiar edinmektir. Çünkü Hatay Yüzyılı ile Türkiye Yüzyılı arasında entegre bir bağ vardır.

ÖĞRENCİ ODAKLI ÜRETİM DOKTRİNİ

Araştırma ve topluma hizmet görevlerimizin yanı sıra, en önemli sorumluluğumuz, kuşkusuz, bizlere emanet edilen, ailelerinin ve ülkemizin umudu olan gençlerimize sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyle rol-model olarak rehberlik etmektir. Mezunlarımızın acımasız rekabetin hüküm sürdüğü küresel dünyada ayakları üzerinde durabilmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunabilmeleri, ancak bizlerin bu sorumluluğumuz çerçevesinde çalışmamıza bağlıdır. Bu üniversite, bu akademik ve idari kadrolar ve her türlü fiziki alt yapı, öncelikle geleceğe ilişkin kariyer hayallerini ve umudunu bizlere bağlayan öğrencilerimiz içindir. Bu nedenle her bir akademik ve idari personelimiz, üniversitemizi tercih eden, hayallerini ve umutlarını bize bağlayan öğrencilerimize değer katmayı şiar edinmek zorundadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

YAVUZ; MEHMET AKİF, İNSANLARA HER ZAMAN YOL GÖSTERMİŞTİR

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kefeni Bayrak olan vatan ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 27 Aralık 1936 yılında aramızdan ayrılışının 87. Yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Başkan Yavuz Mesajında; “Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873, 27 Aralık 1936 yıllarında yaşamış önemli Türk şair ve düşünürü, veteriner, öğretmen, milletvekili, Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşımızın yazarıdır.” Onu anlamak Türkiye’yi anlamaktır.

“Zafere giden yolun cesaret ve inanç gerektirdiğini, herkese anlatan Mehmet Akif, büyük bir istilaya maruz kalan İslam dünyasının kurtuluş yolunun Anadolu’nun kurtuluşundan geçtiğine inanan, büyük bir mütefekkir olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapmış imanlı bir dava adamı idi.

Lafını esirgemeyen, büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, hayatında, şiirlerinde hep haksızlıklara zulme, zalimliğe karşı çıkmış, insanlara kutup yıldızı gibi her zaman yol göstermiştir.

Kuran şairi Mehmet Akif; İslami duyarlılığa sahip, Kuran’ı hayatına yerleştiren, dünya Müslümanlarının birliğini ve bütünlüğünü savunan, dindar bir milli şairimizdir.

Ele avuca sığmaz, güçlü, sıhhatli, enerjik, çalışkan, hep erdemli, şair ruhlu, sözüne güvenilir bir devlet adamı, vatan topraklarına düşman ayak basmasına dayanamayan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kefeni Türk Bayrağıdır.

Eserlerini Safahat’ta toplayan Mehmet Akif Ersoy, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de kıymeti son derece yüksek bir şair olarak genç nesiller için örnek şahsiyet olmaya devam etmektedir. Adı ve eserleri bizlere hediye ettiği “İstiklal Marşımız” milletimiz var oldukça Türkiye Cumhuriyetinde sonsuza kadar yaşayacak, Türk Milleti dualarla onu ebedi olarak unutmayacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle; 27 Aralık 1936 tarihinde aramızdan ayrılıp, hakkın rahmetine kavuşan, Milletin en ümitsiz günlerinde kaleme aldığı İstiklal Marşı’na “Korkma” diyerek başlayan, Millete; Yılgınlığa düşmeme, inanç ve azimle mücadele etme duygusunu aşılayan, vatan sevdalısı, iman ve inanç sembolü, örnek ve önder şahsiyetimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 87. Yılında Rahmet, minnet ve şükran ile anıyoruz. Ruhu şad, Mekânı Cennet olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:47:26   

ALTINÖZÜ YOLUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Antakya Altınözü karayolunda gerçekleştirilen asfalt serim ve yol genişletme çalışmaları devam ediyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımına büyük bir hızla devam edilen Altınözü-Antakya karayolunun yapım çalışmaları sürerken bu yolu kullanan araç sürücülerine de uyarılar geldi.

Bölgedeki bölünmüş yol çalışmaları nedeniyle vatandaşların çok daha dikkatli olmasını isteyen yetkililer, çalışmanın yapıldığı yerlere asılan uyarı levhalarına da dikkat edilmesini istedi.

Vatandaşlara tedbirli ve dikkatli olma çağrısında bulunan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, “Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından büyük bir hızla devam eden Altınözü Antakya karayolunun yapım çalışmaları devam ediyor. Lütfen dikkatli ve tedbirli olalım, uyarı levhalarına dikkat edelim” uyarısında bulundu.

Altınözü’nün en önemli sorunları arasında yer alan Altınözü Antakya Karayolu’nda şu ana kadar birinci etap çalışmaları kapsamında 10,8 kilometrelik güzergah tamamlanarak araç trafiğine açıldı. İlk etap kapsamında olan 3 kilometrelik bölümde ise çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

İlk etap çalışmalarıyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Altınözü-Antakya arasında iki aşamalı bir projenin uygulandığı ifade edilirken, şu ana kadar 13,8 kilometrelik bir bölünmüş yol yapıldığı hatırlatıldı.

Yapılan açıklamada “Hatay’ın Altınözü ilçesinin trafik yoğunluğunun artması ile tarımsal trafiğin de yoğun olduğu bölgede mevcut yolun; bölünmüş yol haline getirilmesi kararlaştırıldı. Böylece, can ve mal güvenliği artacak ve bölgedeki tarımsal potansiyelin ekonomiye kazandırılması sağlanacak” ifadelerine yer verilmişti. 2023 yılı içerisinde Altınözü Antakya Karayolu’nun Narlıca’ya kadar olan ikinci etap çalışmalarına başlanması bekleniyor.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:42:58   

KANSER HASTALARI ORTADA KALDI

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay'da onkoloji bölümünün tek doktorunun Ankara'ya tayin edilmesine ve kanser hastalarının ortada kalmasına tepki göstererek sorunun çözülmesini istedi.

Güzelmansur şunları söyledi "Hatay'ın Suriyelilerle birlikte nüfusu 2 milyonu aşıyor. Koskoca Hatay'da 1 onkoloji bölümü vardı. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesindeki bu bölümün de tek uzman hekimi bulunuyordu, onun da tayini çıktı, kanser hastaları ortada kaldı. 3 hekim olması gereken bir yerde tek doktor çalıştırırsanız, doktorları iş yüküyle boğarsanız, doktorların sorunlarını çözmezseniz, sağlıkta şiddeti önlemezseniz, 'Giderlerse gitsinler' derseniz olacağı budur. Ne kamuda ne taşrada ne de bu ülkede hekimleri tutamazsınız.

Kanser hastalarının tedavisi sekteye uğrarsa sonucun nereye varacağını Sağlık Bakanlığı çok iyi biliyor. Bakanlığa sesleniyorum: Kanser hastalarını mağdur etmeyin. Bu sorunu bir an önce çözün, gerekli ve yeterli sayıda uzmanı, hekimi atayın, bölümü yeniden açın." Dedi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:39:34   

ÇALIŞKAN: HUKUK, HERKESE HER ZAMAN LAZIM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında mahkemenin verdiği kararı kamuoyu, sahada ve ekranlarda tartışılmasını ele alan Saadet Partisi Genel İdare (GİK) Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Şunu net olarak belirtmek gerekir ki “hukuk, herkese her zaman lazımdır” ve değil ki sadece Yüksek Seçim Kurulu üyelerine, yargı mensuplarına; herhangi bir kamu görevlisine veya başka bir kimseye hakaret kimsenin özgürlük alanı değildir.

Ancak çok daha beterine, belediye başkanından daha yüksek makamlarda oturanlardan(!) şahit olduğu halde onların hiçbirisine ses çıkarılmayıp sadece muhalefetten birine yargının devreye girmesi, soruşturmaların açılıp cezanın verilmesi adalete olan güveni sarsıyor.” dedi.

SKANDALLAR!

Bir tripod bir kamerayla seri numarasına, plakasına, konşimentosuna kadar afişe edilen; uyuşturucu baronlarının gemilerine ilişkin herhangi bir soruşturma açılmazken, dansözlü odalarda ortaya çıkan görüntülere, yolsuzluklara ve hatta işkence suçlarına ilişkin bir işlem yapılmazken, bir belediye başkanına bu tür bir davadan hüküm giydirilmesinin doğal olarak vicdanları yaraladığını vurgulayan GİK Üyesi Çalışkan, “Geçmişte de Yargıtay’daki belli mihrakların desteğiyle imam hatiplilere yönelik, başörtülülere karşı baskıcı, dayatmacı, hukuksuz, vicdanı yaralayan kararlar alınmıştı. Sanki bugün de durum pek farklı değil. Yargı hiç kimse için tehdit ve şantaj unsuru olmamalı. İktidar gücünü ele geçirenler, gidip de bunu intikam aracı olarak kullanmamalıdır.

Madem ceza verilecekti, karşılıklı olarak kullanılan “ahmak” sözünden değil herhangi bir idari tasarrufundan, ihalede usulsüzlük kamu zararı gibi, gerekçeyle verilseydi, daha inandırıcı olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

TAHAMMÜLSÜZLÜK

Kendileri gibi düşünmeyen herkese suçlu muamelesi yapılması kabul edilemez olduğunu ifade eden GİK Üyesi Çalışkan, “Burada mesele bir şahsın yargılanmasından daha ziyade, hukukun egemen kılınmasıdır. Bu vaziyete göre güç kimde ise hukuku o silah olarak kullanacaktır imajı ve anlayışı ülkeye yarar getirmez.

Geçmişte de pek çok örneği görüldüğü gibi bu tür bir karar insanları hırçınlaştırmaktan, kamplaştırmaktan ve bulundukları ortama konsolide etmekten başka bir işe yaramaz.” dedi.

KARMAŞIK DÖNEM!

Hukuksuz her davanın, toplumsal olarak büyük riskler taşıdığı uyarısında bulunan GİK Üyesi Çalışkan, “Davanın sonucunu kullanarak Altılı Masa’ya sabotaj girişimi yapan   kaybeder. Burada çok karmaşık bir döneme doğru adım adım gittiğimiz net biçimde ortadadır. Netice itibarıyla toplumun huzurunu bozmaya, hukuka olan güveni sarsmaya, geleceğin karanlık olmasına ve insanları umutsuzluğa sevk etmeye kimsenin haddi ve hakkı yoktur.” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:36:06   

AİLE OKULU SEMİNERLERİ FİNALİ YAPILDI

Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığınca ülke genelinde yürütülen ''Sağlıklı Birey, Mutlu Aile, Huzurlu Toplum'' projesi kapsamında Hatay genelinde ''Aile Okulu Seminerleri” düzenlendi. Aile Seminerlerinin 5. ve son programı Hatay İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin katılım ve sunumlarıyla gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Bilgili, yaptığı konuşmada “Bugün burada final programımızı icra ediyoruz. Cenâb-ı Hak; Efendimizi, Emsalsiz bir örnek şahsiyet olarak kıyamete kadar gelecek bütün insanlığa armağan etmiştir. Özellikle yaşadığımız çağda efendimizin örnek şahsiyet ve karakteriyle birlikte, aile hayatını da idrak etmeye fazlasıyla muhtacız. Sağlam bir ailede olması gerekenlerin neler olduğu ve ailenin sürekliliği için yapılması gerekenler, diğer tüm konularda olduğu gibi efendimizin hayatına bakılarak öğrenilebilir. Bu sebeple bizler hemen her ortamda peygamberimiz üzerinden aile kurumunu anlatmaya gayret ediyoruz. Çünkü sağlam nesiller yetiştirmek ve sağlam toplum oluşturabilmek için öncelikle sağlam aile olmayı başarmamız gerekir.” Dedi.

Daha sonra beş hafta boyunca beş farklı ilçede 1680 katılımcıyla yapılan seminerin Antakya ayağında 450 katılımcının Katılım Belgeleri takdim edildi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:34:37   

HBB EKİPLERİ YILBAŞI ÖNCESİ DENETİMLERİNİ SIKLAŞTIRDI

Vatandaşların sağlıklı ve kaliteli gıda ürünü tüketmesi için rutin kontrollerini sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yılbaşı öncesi denetimlerini sıklaştırdı.

HBB ekipleri, Hatay halkının taze, sağlıklı ve kaliteli ürünleri tüketmesi, aynı zamanda herhangi bir mağduriyet yaşamaması için yoğun çaba harcıyor.

DENETİMLERDEKİ AMAÇ TÜKETİCİYİ KORUMAK

Gıda mühendisleri ve zabıta ekiplerinin birlikte yer aldığı denetimlerde amaç tüketiciyi korumak.

İlçelerde eş zamanlı olarak market, restoran, pastane, imalathane ve kuruyemişçi gibi işletmeleri denetleyen HBB ekipleri, raflarda yer alan ürünlerin son tüketim tarihlerini, meyve sebze reyonlarındaki ürünlerin fiyat etiketlerini ve temizlik durumlarını titizlikle kontrol etti.

HBB ekipleri denetimler esnasında gördüğü eksikleri işletme sahiplerine bildirerek mevzuata uygun hareket eden iş yeri yetkililerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:29:06   

22 YIL HAPİS CEZASIYLA ARANAN ŞAHIS YAKALANDI

Hatay Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından uyuşturucu madde imal ve ticaretine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında hakkında 22 yıl hapis cezası bulunan şahıs yakalandı.

E.K. adlı şahsın Arsuz İlçesi'ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan ikametinde yapılan aramada; 12.5 adet captagon, 143 gram esrar, 60 cm boyunda 1 kök hint keneviri, 67 adet fişek,  1 adet kama, 2 adet payp, 1 adet metamfetamin ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak E.K. adlı şahıs hakkında TCK 188. maddeden, 2313 ve 6136 Sayılı Kanuna Muhalefetten adli işlem yapılırken, kasten yaralama suçundan 13 yıl 62 ay 190 gün, kişi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 3 yıl 4 ay, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefetten 1200 TL para cezası olmak üzere toplam 22 yıl 10 gün kesinleşmiş hapis cezasıyla aranan şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:26:59   

PATLAYICI MADDE KULLANIMINA YASAK

Hatay Valiliği, yeni yıl öncesi havai ve işaret fişekleri başta olmak üzere patlayıcı maddelerin kullanımını yasakladı. Kullanımı yanı sıra satışını da yasaklayan Valilik, yasaklara uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Yeni yıla henüz günler olmasına rağmen patlayıcı madde kullanımının başladığına dikkat çeken vatandaşlar ise alınan bu kararın isabetli olduğunu ancak denetiminin de yapılmasını istediler.

Patlayıcı madde kullanımı ile ilgili yapılan açıklama ise şöyle: “Valilik Makamının ilgi (c) Olur’ları ile İl Merkezinde, halkın yoğun olarak bulunduğu cadde ve alanlarda, halkın huzur ve güveninin temini, mal ve can emniyetinin sağlanması, ilimizi ziyaret eden turistlerde ve vatandaşlarda korku ve panik ortamının oluşmaması, hastanelerde yatan hastaların rahatsız olmaması, eğitim kurumlarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretiminin engellenmemesi için Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Harbiye Caddesi, Kemalpaşa Caddesi, Uzun Çarşı, Fatih Caddesi, Ayşe Fitnat Hanım Caddesi, Gündüz Caddesi, İnönü Caddesi, İstiklal Caddesi, Vilayet Caddesi, Şükrü Balcı Caddesi, Saray Caddesi, Hürriyet Caddesi, Silahlı Kuvvetler Caddesi, M. Kafadar Caddesi ile Parklar, Semt Pazarları, Kamu Kurum ve Kuruluşları yakınında (özel hastaneler ve özel eğitim kurumları dahil) oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeler ile Şenlik ve İşaret Fişeklerinin kullanımı yasaklanmıştır.
Valiliğimizce alınan karara aykırı hareket edenler hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunun 11. Maddesinin (C) bendi ve 66. Maddeleri ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesine göre gerekli işlemler yapıldıktan sonra, yakalanan şahıslardan şenlik ve işaret fişekleri (Havai Fişekleri) yada oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin nereden alındığı sorulacak, elde edilen piroteknik madde varsa ve bu maddeler piroteknik madde satışı yapabilen izin belgeli işyerinden alınmış ise alındığı yere iadesi sağlanacak, satışı yapan işyeri hakkında ise 87/12028 Karar Sayılı Tüzüğün 129. Maddesine göre işlem yapılmak üzere düzenlenen evrakların bir sureti Müdürlüğümüz Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğüne gönderilecektir. Satış yapan işyerinin satış izin belgesinin bulunmaması halinde ise ilgili ekip/birim işyeri sahibi hakkında izinsiz patlayıcı madde satışı yapmaktan C. Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:21:41   

MIMARLIK HEDEFLEYEN PAK ÖĞRENCİLERİ MİMARLIK OFİSİNİ ZİYARET ETTİ

Özel Pusula Akademi Koleji Anadolu Lisesi Temsili Staj Programı kapsamında mimarlık hedefleyen öğrenciler ile birlikte Bus&Bus Mimarlık ofisini ziyaret etti.

Özel Pusula Akademi Koleji Anadolu Lisesi yönetimi, Mesleki deneyimlerini keyifli bir sohbet eşliğinde öğrencilere aktarmanın yanında mimarlık mesleğinin geleceğinin Metaverse mimarlığı ile farklı bir noktaya ulaşabileceğine dikkat çeken Mimar Buse Ceren Gül, Mimar Ayşa Ateş’e ve Restoratör Saadet Barut’a teşekkür etti.

Öğrencilerin mimarlığın üniversite müfredatı, alt dalları hakkında bilgilendirildiği programda sıklıkla mevzu bahis olan iç mimar ve mimar arasındaki farklılıklardan da bahsedildi.

Öğrencilere mimarlık mesleğinin istihdam olanakları, yurt içi çalışma alanları ve yurt dışı istihdam olanakları ile ilgili de çok kıymetli bilgiler paylaşan Mimar Gül, yabancı dilin bir mimar için ne kadar önemli olduğunun altını kendi tecrübelerinden yaşanmış örnekler aktararak çizdi.

Çoğunlukla mimarlık altyapısı olmayan kişilerin kodladığı Metaverse'ün mimarların katkılarıyla gelecekte çok daha gerçekçi bir alternatif evrene dönüşebileceğine dair görüşünün heyecan yarattığına değinildi.

Öğrencilerin mimarlıkla ilgili sorularını yanıtlayarak, çok keyifli bir sohbet eşliğinde öğrencilerin mimarlık kariyerlerinde farklı vizyonlar oluşturabileceklerine dikkat çeken Mimar Buse Ceren Gül, Mimar Ayşa Ateş ve ve Restoratör Saadet Barut’a Pusula Akademi Ailesi teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:20:12   

TÜM DÜNYAYA BARIŞI, SEVGİYİ VE KARDEŞLİĞİ HAYKIRIRIZ

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Noel Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.


Her bayram olduğu gibi Noel Bayramı’nın da Hatay’da coşkuyla kutlandığını ifade eden Güzel mesajında şu ifadelere yer verdi: “Medeniyetlerin buluştuğu, farklı inanç ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı şehrimizde geçirdiğimiz en güzel ve özel zamanlardır bayramlarımız. Gadir Hum’da, Ramazan’da, Hanuka’da ve Noel’de hep birlikte olur bayramlarımızı coşkuyla kutlarız. Bizi biz yapan en önemli değerlerimizden biri de budur. Farklı dil ve söyleyişlerle de olsa bu topraklardan tüm dünyaya barışı, sevgiyi ve kardeşliği haykırırız.

Ne mutlu bize ki böyle güzel bir ilçede, barışın hüküm sürdüğü bir şehirde yaşıyoruz. Bu coğrafyada geçmişten aldığımız sevgi mirasını geleceğe taşıyacağız. Değerli mirasımızı geleceğe taşırken aynı coşku ve inançla bir arada yaşama kültürümüzü güçlendireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Noel Bayramı’nın tüm dünyaya sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyor, Hristiyan vatandaşlarımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.” Dedi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 2 hafta önce / 27.12.2022 08:14:03