......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

YAĞMUR SUYU HATLARINDAKİ ATIKLAR HAYRETE DÜŞÜRDÜ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü(HATSU), kentin muhtelif noktalarında tıkanmış durumda olan yağmur suyu hatlarında temizlik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Su deşarjının rahat sağlanması adına yağmur suyu hatlarında temizlik seferberliği başlatan Genel Müdürlük, yapılan temizlik çalışmaları sırasında çıkarılan plastik şişe, plastik bardak, naylon poşet, çocuk bezi ve gıda paketleri gibi atıkların çıkarıldığını belirtti.

 

Yağmur suyunun sürükleyip tıkanmalara sebebiyet veren atıkları temizleyerek su tahliyesinin daha kolay sağlanacağını aktaran HATSU, yağmur suyu ızgaralarının çöp alanı olmadığını hatırlatarak, vatandaşların çöp atma konusunda daha duyarlı davranması gerektiğine vurgu yaptı.


3 hafta, 5 gün önce / 29.05.2019 12:04:12   

DEFNE BELEDİYESİ BAYRAM ÖNCESİ DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDI

Defne Belediyesi, düzenli periyotlarla sürdürdüğü gıda denetimlerini Belediye Başkanı İbrahim Güzel’in direktifleri ile Ramazan Bayramı öncesi sıklaştırdığını duyurdu.

Defne Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü denetim çalışmasında üretim ve satış yerleri olan fırın, pastane, restoran, kasap ve imalathaneleri ayrıntılı olarak kontrolden geçti.

Halkın sağlığını doğrudan ilgilendiren hijyen kurallarının, işyerlerinin standartlara uygunluğu denetlenip, son kullanma tarihi ile ilgili kurallara uygun olup olmadığı incelenen çalışmada; işyeri sahipleri ve çalışanları bilgilendirildi.

Halk sağlığının her şeyden önemli olduğunu vurgulayan ekipler; “Bu denetimler sadece bayram zamanı yapılmıyor. Zabıta Müdürlüğümüz 7 gün 24 saat kesintisiz çalışıyor. Halkımızın sağlığı adına gıda işyerlerinin her daim hijyenik ve temiz olması gerekiyor. Bayram öncesinde denetimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” sözlerine yer verdi.


3 hafta, 5 gün önce / 29.05.2019 12:01:18   

4 BİN KİŞİ İFTARDA BULUŞTU

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından geleneksel olarak İskenderun’da düzenlenen iftar etkinliğine 4 bini aşkın davetli katıldı.

İskenderun Anıt Alanı’nda vatandaşların yoğun katılımı ile yapılan iftar programına Vali Rahmi Doğan ve eşi, MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya ve eşi Hanımefendi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, MÜSİAD 2. Dönem Genel Başkanı Ali Bayramoğlu, İskenderun OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı, Hayırsever İşinsanı Recep Atakaş, , MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Abdullah Bozatlı, MÜSİAD Genel Merkez Kurul Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sonrasında yapılan dualar ile yapıldı. Okunan ezanla oruçlar açıldı ve hep birlikte iftar edildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun yemek duasını yapmasının ardından geceyi organize eden MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Abdullah Bozatlı kısa bir konuşma yaparak “Dostluk kardeşlik ve muhabbet duygularımızın pekişmesi ve helal lokmamızı paylaşmak için hazırlamış olduğumuz iftar soframıza hoşgeldiniz ,şeref verdiniz.  İftar sofrasında bir araya gelmek Ramazan’ı Şerifin en güzel geleneklerinden biridir. Ne kadar birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Yaşadığımız dönemde ülkemiz küresel ticaret savaşlarının, kirli siyaset oyunlarının tam ortasında kalmıştır. Ekonomik, iktisadi, askeri ve politik baskılara maruz kalıyoruz. Biz işadamları olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Aramıza nifak sokmaya çalışıyorlar. Biz Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle, Rumuyla, Yahudisiyle bu topraklarda bin yıl yaşamayı başarmış bir ecdadın çocuklarıyız. Bu milleti bölmeye çalışanlar denemeyin, uğraşmayın, bölemeyeceksiniz. Bu ülke toprakları işgal altındayken bile buna muvaffak olamadınız ki  güçlü Türkiye’de hiç muvaffak olamayacaksınız. Tekrardan iftar soframıza teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum. “ dedi

 

İftar programının son konuşmasını gerçekleştiren Vali Doğan ise sözlerine “Başı rahmet,  ortası mağfiret, sonu kurtuluş olan bu Mübarek Ramazan’ı Şerifin sonlarına yaklaştık. İnşallah Ramazan Bayramı’na da huzur içerisinde, mutluluk içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde kavuşmak nasip olsun. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin stratejik konumu ortada. Bizim milletimiz alın teriyle üreten bir millet. Hemen körfezin sağına ve soluna baktığımızda bacası tüten fabrikalar bunun işaretidir. Bu milleti elbirliğiyle şahlandıracağız. Bu millet üretmekte ve büyümekte dolayısıyla biz de ülkemizi kalkındırmak için işçimiz ve işverenimizin yanında yer alacağız, onlarla birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

 

Paylaşma ve dayanışma duygularının zirvede olduğu Ramazan ayının bizleri manevi olarak farklı noktalara taşıdığını ifade ederek konuşmasını sürdüren Vali Doğan “Şimdiden Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor ve bu iftar sofrasında birlikte olmamıza vesile olan MÜSİAD ailesine şükranlarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yapılan konuşmaların ardından İlimizin bilinen değeri Medeniyetler Korosu alanda bulunan İskenderunlulara güzel dakikalar yaşatan mini bir konser verdi. Program protokol üyeleri ve davetlilerin sohbetleriyle son buldu.

 


3 hafta, 5 gün önce / 29.05.2019 09:58:28   

HATAYLI ÖĞRENCİLER İÇİN BİLİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Anadolu şehirlerindeki öğrencilere son teknolojiyi ulaştırarak, eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen ve YGA (Young Guru Akademi) tarafından geliştirilen Bilim Seferberliği Projesi’nin Hatay etabı Index Grup öncülüğünde hayata geçiriliyor.

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen Hatay Bilim Seferberliği kapsamında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Hatay’daki 15 okula toplam 150 Bilim Seti gönderildi.

Çocuklara bilimi sevdirmek için Young Guru Academy (YGA) tarafından geliştirilen Bilim Seferberliği Projesi’nin Hatay etabı Index Grup öncülüğünde başlıyor.

Hatay'daki öğrencilerin, büyük şehirlerde ya da özel okullarda kullanılan bilim setlerine erişimini ve geleceğin mesleklerine hazırlanmalarını sağlayacak proje sayesinde Hatay'daki öğrenciler, robotik ve kodlama eğitimi için gerekli materyallere sahip olacak.

Index Grup öncülüğünde ve YGA, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen “Hatay Bilim Seferberliği” projesinin tanıtım toplantısı 28 Mayıs’ta Antakya Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Proje Anadolu şehirlerindeki öğrencilere son teknolojiyi ulaştırarak, eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefliyor.

REYHANLI’DA ÖRNEK UYGULAMA YAPILDI

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, RTSO Başkanı Necmettin Zaroğlu, YGA Başkanı Asude Güray, Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Hatay İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Över ve Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katıldığı tanıtım toplantısının ardından aynı gün Reyhanlı TOKİ İstiklal Ortaokulu’nda Bilim Seti örnek uygulaması yapıldı.

Proje tanıtım toplantısında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Bilim Seferberliği Projesi’nin Hatay’daki gençlerin geleceğe hazırlanması için çok önemli bir fırsat sunduğunu dile getirdi.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ise “Son yıllarda oldukça sıkıntılı zamanlar geçiren Reyhanlı gençlerinin böyle bir imkâna sahip olması bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Projenin tanıtım sunumunu gerçekleştiren Young Guru Academy Başkanı Asude Güray konuşmasında, “Amacımız özgün projeler üreten, özgüvenli gençler yetiştirmek. Çocukların bilimi sevmesi, bilimsel bakış açısı kazanması gerekli ama yeterli değil. Çift kanatlı gençler yetiştirmeliyiz; bilim ve erdemi birleştiren. Fırsat verildiğinde birlikte bu çift kanatlı gençlerin neler başarabildiklerini görüyoruz.” dedi.

 “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK EĞİTİM SORUNLARINDAN BİRİ FIRSAT EŞİTSİZLİĞİDİR”

Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, gerçekleştirdikleri projeyle ilgili şunları söyledi: “Türkiye için güçlü bir geleceğin teminatı, güçlü bir eğitimdir. Biz de şehrimizde Bilim Seferberliği’ni başlatıyoruz. Böyle bir projeyle, Hataylı öğrencilerimizi bilim ve teknolojiyle buluşturacağımız için tarifsiz bir heyecan ve mutluluk içindeyim.  2013-2018 yılları arasında Türkiye'nin yüksek teknolojili ürün ihracatı yaklaşık 26 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, bu kategoride yapılan ithalat 133 milyar dolar oldu ve beş yıllık dönemde Türkiye'nin verdiği ticaret açığı 107 milyar dolara yükseldi. Bu rakamlar, bugün ekonomimizin en temel yapısal sorununun teknoloji yetersizliği olduğunu söylüyor. Dolayısıyla biz de bugün gözümüzü her şeyden önce eğitim sistemimize çevirmeliyiz. Çünkü Türkiye, “teknolojiyi tüketen ülke” kategorisinden çıkıp “teknolojiyi üreten ülke” seviyesine ancak ve ancak iyi yetişmiş nesillerle gelecektir. Bugün Türkiye’nin en büyük eğitim sorunlarından biri, fırsat eşitsizliğidir. Hatay’daki çocuklarımız, ülkemizin gelişmiş bölgelerindeki yaşıtları gibi bilimle tanışmayı hak ediyorlar.”

 

Hatay İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Över konuşmasında, “Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına olanakları yetersiz olan 15 okuldaki öğrencilerimizin robotik ve yazılım kodlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan Young Guru Academy’e, Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erol Bilecik’e, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarına teşekkürlerimizi arz ederim” dedi.

 

Hatay Valisi Rahmi Doğan konuşmasında, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinesinde Young Guru Academy ve Index Grup’un birlikte yürüttüğü Hatay Bilim Sefeberliği’nin amacına ulaşmasını temenni ediyorum. Bugün sorunlarını çözen değil, geleceğin sorunlarını çözebilecek nesiller yetiştirmemiz lazım. Hatay’da devam eden 130 tane okul projemiz var. Bu projeleri tamamladığımızda çocuklarımız daha iyi ortamlarda ve daha iyi şartlarda eğitim alabilme imkanına da kavuşmuş olacak. Ancak eğitimde kaliteyi artırmadığımız ve çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlamadığımız müddetçe okul yapmak her şey değildir. Ülkemizde geleceğin teknolojilerini üretecek çok yetenekli çocuklarımız var. Bu temelin atılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 15:58:46   

25 YILINI DOLDURAN PERSONELE BELGELERİ TAKDİM EDİLDİ

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından 25 yıllık hizmet süresini dolduran personele yönelik hazırlanan belgeler, geleneksel hale getirilen iftar yemeği programı ile personele takdim edildi.

Programa Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Hatay 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yaşar Aydın, Hatay Cumhuriyet Savcısı Ziya Öztürk, Hatay Cumhuriyet Savcısı Ali Resul Ceritlioğlu, Komisyon Yazı İşleri Müdürü, Hatay T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü, Hatay Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü, Hatay Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü ile diğer idareci ve görevliler katıldı.

Program iftar yemeği öncesi Kuran-ı Kerim tilaveti, kurum vaizinin güzel dua ve iyi dilek temennileri ile başladı. İftar yemeği sonrasında 19 personele belge dağıtımı töreni gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Başsavcısı belge takdiminden önce yaptığı konuşmada; ceza infaz kurumunda görev yapmanın zorluğunu dile getirerek, diğer memurlara de belge almaya hak kazanan personeli örnek almalarını, başarılı, sağlıklı ve kazasız, belasız görevler diledikten sonra belge dağıtım törenine geçildi. Belge dağıtımı töreni sonrası Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, belgelerini alan personelle sohbet ederek, kendilerini tebrik etti.

Belge alan memurlar da kendilerini belge ile onurlandıran Genel Müdürlük yetkililerine teşekkür ederek, programdan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler. Program sıcak sohbetin ardından sona erdi.


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 15:52:46   

HATSU EĞİTİM-ÖĞRETİM KURUMLARI İLE İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Eğitim ve öğretim kurumlarına verdiği destekleri sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), TED Koleji öğrencilerini ağırladı.

 TED Koleji öğretmenlerinin de katıldığı ziyaret programında Projeler Daire Başkanı Seyhan Miçoğulları,

içme suyundan abone bağlantılarına, arıtma tesislerinden kanalizasyon yatırımlarına kadar HATSU’nun görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili detaylı bilgileri öğrencilerle paylaştı.

Özellikle içme suyunun kaynaktan musluğa kadar olan iletim sürecini ve arıtma tesislerinde atık suyun nasıl arıtıldığı konusu üzerinde duran Miçoğulları, öğrencilerin de sorularını cevaplayarak HATSU’nun yaptığı yatırımların önemine dikkat çekti.

Daha sonra TED Koleji öğretmen ve öğrencilerini makamında kabul eden HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, su ve kanal idarelerinin görevinin insana yönelik içme suyu teminini sağlamak ve atık suyu doğamıza, çevremize zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek olduğunu ifade ederek, HATSU bünyesinde görev yapan birimlerin görev ve yetkileri hakkında bilgiler aktardı.

İçmesuyu, kanalizasyon ve arıtma tesisi gibi yatırımlarının yapılma sebeplerine değinen Çaparali, “sizin gibi değerleri çocuklarımızın ve diğer tüm hemşehrilerimizin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde ve temiz bir çevrede sürdürebilmeleri için 9 yeni atıksu arıtma tesisi, 2020 km içmesuyu, 1102 km kanalizasyon hattı ve 29 adet yeni içme suyu deposu yatırımı yaptık. Her şeyden önce sağlık anlayışı ile çalışıyoruz” dedi.

HATSU’nun görev ve yetkilerini detaylı şekilde öğrenen öğrenciler, canlı, çevreci, yenilikçi bir gençlik ve belediyecilik anlayışına katkıda bulunmak istediklerini ifade ederek, yapılan yatırımlardan etkilendiklerini belirtti.

Program sonunda çekilen hatıra fotoğrafının ardından Genel Müdür Çaparali, çocuklara günün anısına hediyeler takdim etti.


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 14:07:19   

TED HATAY KOLEJİ ARTİSTİK JİMNASTİKTE BAŞARIYA DOYMUYOR

26 - 27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Artistik Jimnastik Okullar arası il birinciliği müsabakalarında yarışan TED Hatay Koleji takımları yarışmaya birçok kategoride damga vurdu.

Yarışmaya katılan 53 sporcudan İdil Su Ördek minik A Kız ferdi sıralamada Hatay 1. si, Minik A Kız Takım kategorisinde Hatay 2. si, Minik B Kız Takım kategorisinde Hatay 3. sü, Küçük Kız Takım kategorisinde Hatay 4. sü ve Deniz Cengiz Küçük Erkek Ferdi sıralamada Hatay 3. sü oldu.


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 13:43:13   

ÖĞRETMENLER OKUL BAHÇESİNDE SİGARA İÇEMEYECEK

Hatay İl Tütün Bağımlılığı İle Mücadele Kurulunun 16 Mayıs günü yapmış olduğu toplantısında alınan karar gereği öğretmenler okul bahçelerinde ve okul giriş kapıları önünde sigara içemeyecek.

Okul bahçesinde veya okul kapılarının önünde sigara içen öğretmenler hakkında idari yaptırım cezası uygulanacak.

Ayrıca okullarda rehber öğretmenlerin sigara içilmesinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapacak.

Okul idarecileri tarafından öğrencilerin okul sınırları içerisinde sigara içilmesinin önlenmesi ve içen öğrenciler hakkında idari yaptırım tutanağı hazırlanacak.


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 13:41:43   

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

Şanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 09:52:41   

ESATOĞLU, ÖDÜLÜNÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ALDI

 Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen Türkiye 7. Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması, Diyanet TV tarafından düzenlenen Ezanı Güzel Okuma Yarışması ile TRT tarafından düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Hatay’dan yarışmaya katılan Hafız Musa Esatoğlu, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Büyük Çamlıca Cami Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş bir konuşma yaptı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kabine üyeleri, uluslararası düzeyde Kur’an yarışması düzenleyen ülkelerin yarışma sorumluları ve çok sayıda davetli katıldı.

Dereceye giren hafız ve okuyucular ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı. Tören önümüzdeki günlerde TRT ve Diyanet TV ekranlarından yayınlanacak.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 6 gün önce / 28.05.2019 09:51:45