......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 238233
YORUM MANŞET
HGC’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ
HGC’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

 HGC’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Bölgemizin en güçlü basın kuruluşu olan Hatay Gazeteciler Cemiyeti, bir süre önce tadilatını tamamladığı yeni hizmet binasının açılışını görkemli bir törenle gerçekleştirdi.

10 Ocak 2018 Çarşamba günü gerçekleşen açılış törenine Hatay Valisi Erdal Ata, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATB Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Oda Başkanları, Kanaat Önderleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Milli Emlak Müdürlüğünden kiralanarak restorasyonu yapılan tarihi Antakya evi, Hatay Gazeteciler Cemiyeti hizmet binası olarak hizmet verecek.

Tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Vali Ata,  açılış konuşmasında “Hatay sizlerin de bildiği gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir yerleşim merkezidir. Dolayısıyla baktığımız zaman adeta bir açık hava müzesi gibidir. Burada göreve başladığım zaman iş adamlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, odalara ilk tavsiyem tarihi değeri olan bir binayı alarak restore ettirmeleri ve kullanmaları olmuş idi. İşte gördüğümüz gibi geçmişin yorgunluğu ile diz çökmek üzere olan tarihi bir binanın tozunu aldığınızda, muhteşem güzellikte bir eser ortaya çıkıyor. Bu tarihi değerin yeniden ayağa kaldırılarak halkımızın kullanımına katkı sağlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’a ve bu hizmette emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi

Gece gündüz demeden, her türlü koşulda, insanların zamanında, doğru ve tarafsız haber almalarını sağlayan, basın dünyasının gerçek emekçileri olan tüm gazetecilerimizin “Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kere daha kutluyorum. Ayrıca bugün 10 Ocak İdareciler Günü. Bu vesileyle bu mülki idarecilerimizin de İdareciler Gününü kutluyorum.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Doç Dr. Hüseyin Yayman açılışta yaptığı konuşmada “Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanına, diğer Belediye Başkanlarına ve destek veren herkese teşekkür ederim. Hatay bir medeniyetler şehri. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerimize düşen görevin farkındayız. Bu kapsamda Uzun Çarşımızın restorasyonu için Ocak ayında bir çalışma başlatıyoruz. Ayrıca Kırıkhan’da ve Reyhanlı’da büyük kültür hanlarının temelini atmak üzereyiz. Hatay’da ilk kültür merkezi binasını Samandağ’da yaptık ve açılışı için bekliyoruz. Hatay her şeyin en güzeline layıktır.” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise konuşmasında bu günün önemine değinerek “İlk olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak istiyorum.

Tüm kamu kurum kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve iş adamlarımızla birlikte Hatay’da birçok tarihi dokuyu ayağa kaldırdık ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu vesileyle cemiyetin tüm üyelerine, bu binanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Binanın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayarak başladığı sözlerine, “Cemiyetimiz 2010 yılında kuruldu. O andan itibaren bu güzel cemiyete tarihi bir Antakya evi yakışır diye düşünmüştüm. Bu binayı 4 yıl önce o zamanın Valisi M. Celalettin Lekesiz’in de desteğiyle Milli Emlak’dan kiraladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfi Savaş’ında maddi destekleriyle bu güzide eseri cemiyetimize kazandırdık. Bu vesileyle bize bu konuda yardım eden, desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfi Savaş’a, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, iş adamlarına, binada emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve misafirler, yeni cemiyet binasını gezerek beğenilerini ifade etti. Düzenlenen tören kokteyl ve çeşitli ikramlarla sona erdi.

(Haber Merkezi)

ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE İLGİ ARTIYOR
ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE İLGİ ARTIYOR

 ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE İLGİ ARTIYORTarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, 3 yıl önce yeni binasında hizmete açılan arkeoloji müzesi, 2017 yılında yaklaşık 220 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Anadolu'nun arkeoloji bakımından en zengin yerlerinden biri olan Hatay'daki müze, kentte ziyaret edilen en önemli yerlerin başında geliyor. 

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 53 bin dönüm arazi üzerine kurulu müzede ziyaretçi sayısı 2016 yılına oranla geçen yıl yüzde 20 arttı. 2016 yılında yaklaşık 180 bin kişinin ziyaret ettiği müzeyi geçen yıl ise yaklaşık 220 bin kişi gezdi. 

Kentteki kazılarda ortaya çıkarılan mozaikten pişmiş toprak kaplara, çeşitli medeniyetlere ait buluntulardan ünik eserlere kadar birçok eserin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi'nde ikinci etabın ziyarete açılması için de çalışmalar sürüyor. 

İkinci etapta, ticari anlamda tarih boyunca ön planda olmuş ve darphane yetkisi bulunan birkaç merkezden biri olan Antakya'daki zengin sikke koleksiyonu da sergilenecek. (AA)

HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞI
HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞI

 HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞIHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021'in Hatay'da gerçekleştirilecek olması ve Hatay'ın UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri listesine alınmasıyla ile ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşmelere devam ederek bu konuda mesafe katediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Habibineccar tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek EXPO ve Gastronomiye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, 2021 yılına kadar yol haritasının belirlenmesi ile ilgili katılımcılara ve basın mensuplarına şu bilgileri verdi.

"Expo’yu biz nasıl yapabiliriz diye düşündük. Medeniyetler kenti bizim ana temamız o zaman bu medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki, bugüne kadar dünyada eşi benzeri olmayan bir cennet bahçesi ve adeta bunu bir çiçek olimpiyatı gibi yapalım dedik. 2019 yılına kadar da mastır planımızı bitirmemiz lazım Bu çalışmalarımızı bütün ilçelerimizde yapacağız ve dünya kalitesinde bir proje olacak.” dedi.

HBB Başkanı Savaş’ta yaptığı konuşmada, EXPO ve Gastronomi projesinde karıncanın bile getirdiği bir damla suya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bir davaya, bir organizasyona ne kadar insan inanır, ne kadar fazla insan o davanın elinden tutarsa o dava başarılı olur.

Son yıllarda insanlarımız gittikçe ümitsizleşmiş, moral ve motivasyonları aşağılara çekilmişti. Hem yurt içinden hem de yurt dışından da Hatay sanki savaş meydanıymış gibi algılanıyordu. Çok şükür son beş altı aydır bunu hep birlikte yırttık

Şimdi elimizde iki karpuz var, onu taşırken tek Hatay Büyükşehir Belediyesi taşımayacak. Çünkü inerken, koşarken kollar yorulabilir ve karpuzlar düşebilir. Çatlayan karpuzları da kimse yemek istemez.

Bizim burada iki altın bileziğimiz var, amacımız ülkenin ve bu şehrin kalkınmasına katkı sağlamak. 2020’nin son çeyreğine kadar hazır olmamız lazım.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU
EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU

 EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU

Ekonomik Değerlendirme Toplantısı, Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Ata toplantının açılış konuşmasında ekonominin hayatımızın önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Ülkemiz bu yıl sergilediği performansla tüm dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Son dönemde yakın coğrafyamızda yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomide yakalanan bu başarı ile ülke ekonomisinin ne kadar güçlü temellere dayandığını bir kez daha anlamış olduk. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için yerel ve ulusal düzeyde yapılacak çalışmalar artık daha da önem kazanmıştır. Bu sebeple yerelde kaynakların doğru ve etkili kullanımını sağlamak ve şehirlerimizin ekonomik gelişimlerini hızlandırmak adına yol haritası belirlemeleri bir zorunluluk halini gelmiştir.” dedi.

Ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan ilk 10 ilden biri olan Hatay’ın, ülkemizin büyümesine giderek artan oranda destek olabilmesi için kamu ve özel sektörün birlikte uyumlu bir şekilde çalışması gerektiğinin altını çizen Vali Ata, “Bu eşgüdümün sağlanabilmesi adına ilimiz ekonomisinin tüm paydaşlarıyla bir araya geldik. Yapacağımız istişareler ve görüş alışverişi neticesinde bu toplantının verimli geçeceğine inanıyorum.‘’ dedi.

Hatay’ın ekonomik durum ve potansiyelini değerlendirmek, ilimizin ekonomik ve sosyal potansiyelini vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda harekete geçirmek amacıyla düzenlenen toplantı, ilde devam eden kamu-özel sektör yatırımları ve istihdam konularının masaya yatırıldığı değerlendirmeler ile devam etti.

Ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm değerlerimizin ayağa kaldırılması ve ülke ekonomisinin canlandırılması maksadıyla tüm illerimizde düzenlenen toplantılar çerçevesinde ilimizde ikincisi yapılan Ekonomik Değerlendirme Toplantısı’na, Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, kurum müdürleri, iş adamları ile oda ve borsaların temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay merkezli suç örgütü operasyonu 20 ZANLI GÖZALTINA ALINDI
Hatay merkezli suç örgütü operasyonu 20 ZANLI GÖZALTINA ALINDI

 Hatay merkezli suç örgütü operasyonu 20 ZANLI GÖZALTINA ALINDIHatay ve Ankara'da organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 20 kişigözaltına alındı. 

 

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince uzun süreli fiziki ve teknik takip sonucu suç örgütüne yönelik Hatay ve Ankara'da eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda "nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kasten yaralama, küçük yaşta erkek çocuğuna cinsel saldırı, cinsel saldırıya teşebbüs, konut dokunulmazlığını ihlal etme, ikametten hırsızlık, gümrük kaçakçılığı, yağmaya teşebbüs, kesici aletle kasten yaralama, mala zarar verme, tehdit ve hakaret" suçlarına karıştığı belirlenen, 2'si kadın 20 zanlı gözaltına alındı.

Zanlıların ev, iş yeri ve otomobillerindeki aramada, 2 tabanca, 3 şarjör, 30 fişek, 2 pompalı tüfek, 8 av tüfeği fişeği, bir kuru sıkı tabanca ve 44 fişek, bir çelik yelek ve 13 cep telefonu ele geçirildi.

Operasyon kapsamında adreslerinde bulunamayan 8 kişinin arandığı öğrenildi. (AA)

HGC’YE ANLAMLI HEDİYE

Antakya’da yaptıkları yakma resim tabloları ile isim yapan Zeynep-Naim Gülbol çifti tarafından Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne Atatürk tablosu hediye edildi.

Yapımı yaklaşık 30 gün süren Atatürk Tablosu yeni yerine taşınan Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne hediye edildi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yakma resim olarak yapılan ve cemiyete hediye edilen tablo için Gülbol çiftine teşekkür ederek cemiyetimizin en anlamlı hediyesi oldu emeğinize sağlık dedi.

Zeynep-Naim Gülbol çifti ise, yeni yerine taşınan Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin restorasyonu yapılan yeni yerinin çok güzel olduğunu belirterek Hatay lı gazetecilere yakışan çok güzel bir yer olmuş başta HGC Başkanı Ahmet Yetişen olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz dediler.

 Gülbol çifti, gazetecilerle her zaman samimi ilişkiler kurduklarını kaydederek: “Gazetecilerin kendi binaları olması çok güzel. Her türlü faaliyetlerini kendilerine ait binalarında yapabilecekler. Bizler de bu güzel yere çok güzel bir Atatürk Tablosu yakışır diyerek bu tabloyu sizler için özel çalıştık ve yeni binanıza hediye etmek istedik. Yeni yeriniz hayırlı uğurlu olsun” dediler.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 09:55:29   

TED HATAY KOLEJİNDEN UNUTUMAZ GECE

TED Hatay Koleji düzenlediği yeni yıl konserinde Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Soprano Sema Suna, Mezzosoprano Pınar Tekol, Bas Engin Suna ve Piyano eşlikte Metin Kiper’i sahnesinde konuk etti.

Yoğun veli katılımının olduğu konserde sanatçılar dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 09:54:08   

HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Avrupa’da finali hedeflediklerini, Türkiye’de ise Şampiyon olmak istediklerini söyledi.

6 buçuk yıldır Hatay’ın moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutmak için elimizden geleni yaptık diyen Başkan Savaş, Beşiktaş maçı sonrası yaptığı açıklamada “Sadece basketbolda değil diğer branşlarda da profesyonel takımlarımız ile çalışıyoruz. Hem Hatay’daki amatör spor takımlarımıza da destek vermek için gayret ediyoruz. Kadın basketbol takımımızla bu sene Avrupa’da finali Türkiye’de de şampiyonluğu hedefliyoruz. Geçen sene Cumhurbaşkanlığı kupasını aldık. Bu sene de her zamanki gibi başarı elde etmek istiyoruz. Kadromuzu hem genç hem de kaliteli isimlerle kurduk. Maçın sonuna doğru bir sıkışma oldu ama biraz daha saha içinde orantısız bazı hadiseler oldu. Zaman zaman bireysel hatalardan takımlar sıkıntı yaşayabiliyorlar. Biz bu sene hem futbolda hem de basketbolda şampiyonluğu yeğledik. İnşallah Avrupa’da da Türkiye’de de hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Şu anda Türkiye’de kadın basketbolunda seyirci kapasitesi açısından Kayseri birinci Hatay’da ikinci durumda. Bu da bizim için onur verici. Buradaki seyircilerimize şampiyonluk ve kupalar yakışır. Biz de bunun için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı 12. hafta maçları kapsamında ligin 6. sırasında Beşiktaş'ı 74-71 yendi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 09:48:49   

ASİ NEHRİ PROJESİ 74 ÜLKEYLE PAYLAŞILACAK

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından çevreye karşı duyarlılığın arttırılması amacıyla yürütülen proje kapsamında Sosyal Bilimler Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan bir heyet HATSU Genel Müdürü Çaparali’yi ziyaret etti.

Asi Nehri üzerinde başlatılan çevre dostu altyapı projesi hakkında makamında ziyaret eden lise öğrencilerine bilgiler veren Genel Müdür Çaparali, Hatay’da çevrenin korunması ve önemi ile alakalı yapılan en kapsamlı projelerden biri olan Asi Nehri Projesi ile alakalı öğrencilere bilgi vererek, uygulanan proje sayesinde kentin iki yakasındaki yerleşim alanlarından Asi Nehri'ne dökülen atıksuların bertaraf edileceğini bildirdi.

Atıksuların Turunçlu Mahallesi'ndeki mevcut arıtma tesisine verilecek şekilde çalışmaların planlandığını ve toplanan atıksular koku yapmayacak şekilde arıtılıp temiz halde Asi Nehri'ne deşarj edileceğini belirten Çaparali, yapılan projelerde özellikle yarınlarımıza yaşanabilir bir çevre ve temiz bir altyapı bırakmayı amaçladıklarını vurguladı.

Genel Müdür Çaparali ayrıca, atıksuları yüzde 99 oranda arıtarak Asi Nehri’ne deşarj edecek olan dünyada 5., Avrupa’da 2., Türkiye’de ise en büyük kapasiteye sahip Küçükdalyan-Atıksu MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’ni inşa ettiklerini hatırlattı.

Yapılan kısa açıklamaların ardından Çaparali, öğrencilerin proje hakkındaki sorularını yanıtlayarak çevre bilincinin önemini anlattı.

Verilen bilgilerden ve yapılan kapsamlı projeden dolayı teşekkür eden öğrenci ve öğretmenler, Uluslararası 74 ülkenin ortak ağ oluşturarak kurduğu FEE organizasyonunda Asi Nehri Projesi için yapılan duyarlı çalışmaları paylaşacaklarını ve HATSU Genel Müdürü Çaparali’den alınan bilgilerin İngilizceye çevrilerek ortak ağdaki 74 ülkeyle paylaşılacağının bilgisini verdiler.

Program sonunda çekilen hatıra fotoğrafının ardından Genel Müdür Çaparali, günün anısına konuklara hediyeler takdim etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:23:51   

KENTSEL DÖNÜŞÜME BAKANLIK DESTEĞİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray mahallelerinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili son durumu basın mensuplarıyla paylaştı.

Kimyeci, Emek ve Aksaray mahallerinde hayata geçirilecek projeleri yeniden değerlendirmek amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile projeyle ilgili Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, bakanlık olarak destek sözü aldıklarını söyledi.

Kimyeci, dün basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelerek kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında evi yıkılacak her vatandaşa yıkılan evinin ölçeğinde yenisinin verilmesinin amaçlandığını söyledi.

Başkan Kimyeci, geniş kapsamlı bilgilendirme toplantısında şu açıklamalarda bulundu ; “Herkesin rahat edeceği, yeşil alan, otopark ve diğer sosyal donatı alanlarının tamamının yer aldığı bir mahalle ortaya çıkaracağız. Biz bu projeyi yaparken vatandaşlarımıza sorduk ve bizden talepleri doğrultusunda bir proje hazırladık. Mevcut alanda 2753 daire var. Projemizi küçük daire tiplerinden de oluşturduk. Bu projede 122 metre kareden başlayan evlerimiz de olacak. 1+1 72 ve 83 metre kareden başlayan evler de olacak. Yeni projemizde yeni sisteme göre vatandaşlarımıza çeşitli seçenekler sunduk.

Sosyal alanlar dahil projemiz 81 bloktan oluşuyor. Anlaşmalarımızı kısa bir sürede tamamlayarak çalışmalarımıza başlayacağız. 22 milyon liralık bütçemiz hazır. Yeni ilave bütçeyle birlikte bu projeye 61 milyonluk bir kaynağımız hazır olacak. % 48,5 oranında bir anlaşma yaptık.  % 67 oranında bir anlaşma yaptığımızda binaları dikmeye başlayacağız.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vereceği krediden yararlanacağız.

Antakya’mız birinci derecede deprem bölgesi. Vatandaşımızın can güvenliğine önem veriyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde, projede ortaya çıkan ne varsa tamamıyla vatandaşa vererek, kimseyi evsiz bırakmamak adına bir proje geliştirdik. El birliği içerisinde bu işi bir an önce bitirmek en önemli isteğimiz” dedi.

(Haber: Hasan Kaya)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:22:40   

EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU

Ekonomik Değerlendirme Toplantısı, Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Ata toplantının açılış konuşmasında ekonominin hayatımızın önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Ülkemiz bu yıl sergilediği performansla tüm dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Son dönemde yakın coğrafyamızda yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomide yakalanan bu başarı ile ülke ekonomisinin ne kadar güçlü temellere dayandığını bir kez daha anlamış olduk. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için yerel ve ulusal düzeyde yapılacak çalışmalar artık daha da önem kazanmıştır. Bu sebeple yerelde kaynakların doğru ve etkili kullanımını sağlamak ve şehirlerimizin ekonomik gelişimlerini hızlandırmak adına yol haritası belirlemeleri bir zorunluluk halini gelmiştir.” dedi.

Ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan ilk 10 ilden biri olan Hatay’ın, ülkemizin büyümesine giderek artan oranda destek olabilmesi için kamu ve özel sektörün birlikte uyumlu bir şekilde çalışması gerektiğinin altını çizen Vali Ata, “Bu eşgüdümün sağlanabilmesi adına ilimiz ekonomisinin tüm paydaşlarıyla bir araya geldik. Yapacağımız istişareler ve görüş alışverişi neticesinde bu toplantının verimli geçeceğine inanıyorum.‘’ dedi.

Hatay’ın ekonomik durum ve potansiyelini değerlendirmek, ilimizin ekonomik ve sosyal potansiyelini vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda harekete geçirmek amacıyla düzenlenen toplantı, ilde devam eden kamu-özel sektör yatırımları ve istihdam konularının masaya yatırıldığı değerlendirmeler ile devam etti.

Ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm değerlerimizin ayağa kaldırılması ve ülke ekonomisinin canlandırılması maksadıyla tüm illerimizde düzenlenen toplantılar çerçevesinde ilimizde ikincisi yapılan Ekonomik Değerlendirme Toplantısı’na, Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, kurum müdürleri, iş adamları ile oda ve borsaların temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:21:09   

BAŞKAN SAVAŞ, ÖĞRENCİLERİN EMEKLERİNE DESTEK OLUYOR

Avrupa Birliği Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonel programı çerçevesinde çalışan Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Teknik ve Anadolu Lisesi,  “Asi Yıldız” markası ile Hatay ipeğinin ulusal ve uluslararası platformda tanıtımını yapıyor.

Hatay’ın tek ipek dokuma okulu olan Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Teknik Lisesi öğretmenleri, tanıtıma destek veren Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı HATMEK’teki makamında ziyaret etti.

Ziyarette öğrencilerin çalışmalarına daima destek vereceklerini belirten HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentle özdeşleşmiş olan ipek dokuma sanatının tanıtımına her platformda katkıda bulanacaklarını söyledi.

Öte yandan okul öğrencileri tarafından yapılan Hatay’a özgü yeşil zeytinin tatlandırılmasıyla elde edilen fıstıklı zeytin tatlısının patent başvurusunu yaptıklarının bilgisini paylaşan okul öğretmenleri, Başkan Savaş’a bu ürünü hediye etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:19:16   

EBRU ÇALIŞMASINA REKOR TESCİLİ

Hatay'da mayıs ayında okul öncesi öğrenim gören 400 öğrencinin yaptığı 100 metrekarelik ebru çalışması, alanında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı.

Vilayetler Hizmetler Birliği Anaokulu'nda öğrenim gören 400 öğrencinin mayıs ayında Antakya'da bulunan bir alışveriş merkezinin otoparkında veli, öğretmen, tarafsız gözlemciler eşliğinde 100 metrekare kumaş üzerine yaptığı ebri çalışması Guinness tarafından rekor olarak tescillendi.

Okul Müdürü Şevki Fakıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, başvuruları sonrası yapılan incelemelerin ardından çalışmanın rekor olarak kabul edildiğini belirtti.

Öğrencilerin yaptığı çalışmanın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade eden Fakıoğlu, "Bu çalışmamızın temel amacı okul öncesi eğitime farkındalık oluşturmaktı. Çocuklarımızın neler başarabileceğini gösterdik. Başarının tescillenmesi de bizi onurlandırdı." dedi.

Fakıoğlu, 400 öğrencinin yaptığı ebru çalışmasında 6 ton su, 30 litre boya ve 50 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde 100 metrekarelik kumaş kullanıldığını anımsattı. 

Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan da öğrencilerin yaptığı çalışmanın rekor olarak kabul edilmesinin gurur verdiğini söyledi.

Öte yandan, okul müdürü Fakıoğlu, okul aile birliği üyeleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Gülistan, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök'ü makamında ziyaret ederek mutluluklarını paylaştılar. (AA)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:17:08   

HATAY’IN TARİHİ MOZAİKLERİ HAYAT BULUYOR

Antakya Belediyesi Sosyal belediyecilik çatısı altında kurulan Gençlik Merkezi’nde hanımlara yönelik sunduğu ücretsiz mozaik kursu ile Hatay’ın tarihi dokusuna hayat veriyor.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Sanatsal Mozaik Yapım kursu Gençlik Merkezi’nde devam ediyor.

Antakya Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile sürdürülen kurs, şehrimizin tarihi dokusunu, mimari ve kültürel anlamda sahip olduğu tüm güzellikleri bugünün bakış açısı ile geçmişi geleceğe taşıma noktasında hanımların el emeği, göz nuru ile sanata dönüştürüyor.”

Yapılan açıklamada Mozaik hakkında şu bilgiler yer adlı; “Mozaik küçük renkli parçaların yanyana yapıştırılmasıyla cam, renkli taş, kiremit vs. malzemelerden meydana gelmektedir. Mozaik sanatının kökleri Romalılar dönemine kadar gitmektedir. Romalılar yapıların döşemelerini, duvarlarını, hatta kubbelerini mozaik ile kaplarlardı. El sanatı eğitmenimiz Serap AKGÖL eşliğinde verilen sanatsal mozaik kursumuzda dekoratif her türlü çalışmaların yanı sıra geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak birçok tasarım mozaik çalışmaları yapılmaktadır.

Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi'nde devam eden el sanatı kursumuzun kayıtları 02- 20 Ocak tarihleri arasında yeniden başlayacaktır.

Antakya Belediyesi olarak hanımlarımıza yönelik verdiğimiz mozaik kursumuz Gençlik Merkezi bünyesinde tamamen ücretsizdir. Kurs hakkında bilgi almak isteyenler 0326 213 03 04 numaralı telefondan gençlik merkezimize ulaşabilirler.”

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:16:13   

HIZLI OKUMA KURSU İLE EĞİTİME DESTEK

Antakya Belediyesi Sosyal belediyecilik çatısı altında kurulan Gençlik Merkezi’nde gençlere yönelik ücretsiz hızlı okuma kursu eğitime destek vermeye devam ediyor.

Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ Antakya Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı gençlerimize verdiğimiz önem doğrultusunda kurduğumuz Gençlik Merkezi’miz her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Hızlı okuma kursu ile amacımız gençlerimize öncelikle sınavlarda okuma sürelerine harcanan zamandan tasarruf etmelerine destek olmak, bunun yanı sıra hızlı okuma becerisi ile zihinlerinin daha çok çalışmasını sağlayarak derslerindeki başarılarını arttırmaktır.

Hızlı okumanın zihin üzerindeki olumlu etkileri ve derslerdeki başarısının yanı sıra zihin sağlığına da katkıları konusunda pek çok makale ve kitapta yer verilmiştir.

Antakya Belediyesi olarak gençlerimize yönelik verdiğimiz hızlı okuma kursumuz Gençlik Merkezi bünyesinde tamamen ücretsizdir. Kurs hakkında bilgi almak isteyenler 0326 213 03 04 numaralı telefondan gençlik merkezimize ulaşabilirler.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 29.12.2017 10:15:12