......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 334354
YORUM MANŞET
ANTAKYA’DA LEZZETLİ FESTİVAL
ANTAKYA’DA LEZZETLİ FESTİVAL

ANTAKYA’DA LEZZETLİ FESTİVALKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay Valiliği ve Antakya Belediye Başkanlığı koordinesinde düzenlenen, gastronomi şehri olan Hatay’ımızın lezzetlerinin tanıtıldığı Antakya Lezzet Festivali 3 gün boyunca şehrimize renk ve tat kattı.

Antakya Milli İrade Parkı’nda düzenlenen etkinliğe, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, ilçe belediye başkanları, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, kurum il müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Doğan, protokol üyeleri ile birlikte Hatay halkına ve İlimize gelecek misafirlerimize medeniyetler şehri Hatay’ımızın envaiçeşit lezzetlerinin tanıtılacağı “Antakya Lezzet Festivali” etkinliğinin açılış kurdelesini kesti.

Akabinde etkinlik alanında bulunanlara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Vali Doğan konuşmasında, “Bu hafta Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından tüm Türkiye’de ‘Türk Mutfağı’ haftası ilan edildi.

Bu kapsamda bizlerde  Hatay’ın çeşitli ilçelerinde, Antakya’da, İskenderun’da, Kırıkhan’da, Reyhanlı’da faaliyetlerde bulunacağız. Hatay dediğimizde gastronomi akla geliyor. İnsanlar Hatay’la, Antakya’yla özdeşleşmiş yemekleri, lezzetleri tatmak istiyorlar. Turlar birbiriyle çakışır hale geldi, otellerimizde ki doluluk oranı neredeyse %100’e ulaştı. Bu tabi Hatay’ın, Antakya’nın lezzetlerinin biliniyor olmasından dolayı. Turizm, Türkiye için, Hatay için çok önemli Türkiye’nin ciddi bir gelir kaynağı. Bu sene Türkiye’nin tüm illerinde, turizmi canlandırmak, yerli ve yabancı turizmi hareketlendirebilmek adına Bakanlığımızla, Valilikler, Belediyeler, STK’lar ile birlikte koordineli bir şekilde çalışacağız. Bu alanı Antakya Belediyemiz düzenledi ve burada 2 günlük bir etkinlikte bulunacak. Bu kapsamda firmalarımız birtakım hazırlıklar yaptılar, lezzetleri ziyaretçilerimize takdim edecekler, ürünleri tanıtacaklar ve bu 2 günlük süre içerisinde dışarıdan gelen misafirlerimizi de göz önüne alarak bu faaliyetin en üst düzeye çıkması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bugün bir farkındalık oluşturmak anlamında Meclis Binasının oradan sayın Milletvekillerimizle, mesai arkadaşlarımla, STK’lar ile birlikte yürüyüşle Antakya Milli İrade Parkı’na kadar geldik ve bugün burada bu faaliyetin başlangıcını yapmış olacağız. Ben tekrar emeği geçen başta Antakya Belediye Başkanımız olmak üzere Turizm ve Gastronomi Derneğine, Antakya Ticaret Odası’na, Esnaf Odalarına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Program, Vali Doğan’ın beraberindeki heyet ile birlikte etkinlik alanında kurulu stantları gezmesiyle son buldu.

3 gün süren ve çok sayıda esnafımızın stant açtığı festival alanı vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Hatay’ın eşsiz mutfağı yanında künefesi ziyaretçilerden tam not aldı.

BÜRO MEMUR-SEN HAKKINI ARIYOR
BÜRO MEMUR-SEN HAKKINI ARIYOR

BÜRO MEMUR-SEN HAKKINI ARIYORMemur-Sendikaları Konfederasyonu bünyesinde faaliyet gösteren Büro Memur-Sen Hatay Şubesi, sendika üyelerinin ve çalışanların hakkını arama adına Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde basın açıklamasında bulundu.

Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar ve bazı sendika başkanlarının da hazır bulunduğu toplantıda Büro Memur-Sen Hatay Şube Başkanı Özkan Arslan, yönetim kurulu ve üyelerin huzurunda şu açıklamayı yaptı: “Her yıl 16-20 Mayıs tarihleri Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Ancak büyük bir sevince dönüşmesi gereken kutlamalar, SGK çalışanlarının yaşadığı mağduriyetler nedeniyle buruk bir şekilde geçmektedir.

İnsanlarımıza beşikten mezara kadar hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu'nda; 23 bini taşrada 4 bini merkezde olmak üzere yaklaşık 27 bin memur görev yapmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet veren SGK da, büyük fedakârlıklarla çalışan personel emeğinin karşılığını ne yazık ki alamamaktadır.

Maaşı düşükte olsa geçmişte aldığı fazla mesai ücreti, ikramiye, performans ödemesi ve havuz parası gibi ek gelirlerle ayakta kalabilen memurlar, 666 Sayılı Kanun Hükmünde kararname ile bu haklarını kaybetmiş, emeğinin karşılığını almaktan uzaklaştırılmıştır.

Bu nedenle; 16-20 Mayıs tarihlerinde kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında çalışma şartlarının iyileştirilmesi, görevde yükselme, kadro, fazla mesai, tazminatlar, 3600 ve ikramiye gibi konularda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi maksadıyla Büro Memur-Sen olarak eylem kararı almış bulunmaktayız.

Hafta kapsamında; 16-20 Mayıs tarihleri arasında aşağıdaki eylem planımızı gerçekleştireceğiz. 16 Mayıs Pazartesi günü yapılacak basın açıklaması sonrasında çalışanların beklentileri ile ilgili dilekçelerin Kurum başkanlığına iletilmek üzere evrak kayda verilmesi. 17 Mayıs Salı günü tüm çalışanların tepkisini sosyal ortamda dışa vurması için siyah renk kıyafetle işe gidilmesi. 18 Mayıs Çarşamba günü Sabah 2 saat işe geç gitmek ve mesai bitişinden 2 saat önce işten çıkarak 4 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirmek.

19 Mayıs Perşembe günü resmi tatil olması nedeniyle saat 21:00 de hashtag çalışması yapılması. 20 Mayıs Cuma günü tam gün iş bırakma (çalışanlar o gün işe gelmeyecek)

İçinde bulunduğumuz hafta vesilesiyle, başta SGK çalışanları olmak üzere hizmet kolumuzda yer alan tüm çalışanların ve bütün emekçilerinin emeğinin karşılığını aldığı, bir sonraki sosyal güvenlik haftası kutlamalarında sorunları konuşmaktan ziyade kazanımlar nedeniyle teşekkür ettiğimiz bir hafta olması temenni ediyoruz.” dedi.

(Haber: S. Ergin)

HATAY ESNAFINDAN TEKSÖZ’E GÜVENOYU
HATAY ESNAFINDAN TEKSÖZ’E GÜVENOYU

HATAY ESNAFINDAN TEKSÖZ’E GÜVENOYUHatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği'nin olağan kongresi Antakya Ottoman Otel'de gerçekleştirildi. Mevcut başkan Abdulkadir Teksöz, HESOB Başkanlığına büyük teveccühle yeniden seçilerek güvenoyu aldı.

 

Yoğun kalabalığın gerçekleştiği kongrede başkan adayları Abdulkadir Teksöz ve Mehmet Alakuş birbirlerine sarılıp başarılar dileyerek Hatay'ın kardeşliğine yakışır bir seçim geçmesini sağladılar. Kullanılan oyların sonucunda mevcut başkan Abdulkadir Teksöz 366 oy alarak yeniden başkanlığa seçilirken diğer aday Mehmet Alakuş ise 108 oy aldı.

Kongreye Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Defne Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Künefeci, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Hayzaran, Oda Başkanları, STK Temsilcileri ve çok sayıda esnaf katıldı.

Kongrede Divan Kurulu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Denetleme Kurulu Üyesi Talat Dinçer, Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, Hatay Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, Hatay Elektronik Cihaz Tamircileri Odası Başkanı Adnan Taşçıoğlu, Reyhanlı Demirciler ve Tornacılar Odası Başkanı Süleyman Sırrı Ataş ve İskenderun Terziler Odası Başkanı Mehmet Ordulu'dan oluştu.

TEKSÖZ: HATAY ESNAFININ BAŞKANIYIM

Divan kurulunun yerini almasının ardından faaliyet raporunu okumak adına Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz kürsüye çıktı. Teksöz konuşmasında; "Hepiniz bizi tanıyorsunuz. TESK Yönetim Kuruluna 70 yıl sonra Allah'a şükür bir üye seçildi. 7 federasyonda Hatay'ı temsilen 7 arkadaşımız bulunuyor. Biz esnafın sorunu için Ankara'ya kamp kuruyoruz. Bu ekip meselesidir. Metal Sanayi Sitesi için ben ve 2 arkadaşım vekillerimizle birlikte Sanayi Bakanımız ile görüştük. Antakya'da mobilyacılar sanayi sitesi gibi Kırıkhan'da da yapıyoruz. 1 senede yatırım programına alındı. Bize kim ne proje getirirse biz yardımcı oluruz. Defne, Samandağ ve Reyhanlı Sanayi siteleri için bize geldiler. Bize esnaf için ne derse ne zaman derse esnafın babasının cebi 24 saat açıktır. Altınözü OSB'deki proje 10 seneden beri yapım aşamasındaydı. Ben Hatay'ın başkanıyım sadece Antakya'nın değil, bunu herkes biliyor. Antakya Belediye Başkanımız göreve seçildiği 3. gün bizi çağırdı ve bizden ne istediğimizi sordu. Tabela ücretleri düşürüldü. 30 Bin TL ödüyordu esnaf işyeri değiştirdiğinde. Bunu 10'da 1'i fiyatına indirdi. Sağolsun bu hareketi diğer belediyelere de örnek oldu. Biz yeter ki birlik olalım, ne istenirse yapmaya hazırız.

Ben bu vesileyle tüm annelerimizin Anneler Gününü kutluyor, hayatını kaybeden annelere Allah'tan rahmet diliyorum. Annelerimizin kıymetini bilelim. Ben bugün geride kalan 1 aya çizik attım ve beyaz sayfa açtım. Ben 2014 yılından bu yana Serinyol Şoförler Odası'nda başkanvekilliği yapıyorum. Delegelikten gelmeyim. Allah'ın izniyle ve delegelerimizin de oyuyla Pazartesi'nden itibaren görevimize devam edeceğiz." dedi.

Diğer aday Alakuş’ta görüş ve dileklerini ifade ettikten sonra 2 liste ile seçime gidildi. Saat 17.00’de sandıkların açılmasının ardından oyların büyük bölümünü alan Teksöz, yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

BAŞKAN TEKSÖZ'ÜN

YÖNETİM KURULU ŞÖYLE

Başkan Teköz'ün yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor;

Asil Üyeler; Erol Akın, Aziz Fatih Yılmaz, Sabit Ak, Ali Bayır, Refik Gümüşoğlu, İbrahim Cihangir, Ahmet Bölükbaşı, Nizar Hayzaran.

Yedek üyeler; Mehmet Ali Yapar, Hidayet Şahinoğlu, Ali Çaydan, Mehmet Hammutoğlu, Ferit Gürel, Orhan Gezgin, Mahmut Ayrancı, Mustafa Yüksel, Davut Karataş

Denetim kurulu asil üyeler; Abdulgani Kit, Musa Mert, Mustafa Terzi, Muhammet Güzey, Servet Canatar.

Yedek üyeler Mehmet Şakir Batmaz, Lütfü Naili Yücel, Ali Buğa, Abdullah Deliveli, Neşe Bozoğullarından

Disiplin kurulu asil üyeler; Hasan Özkul, Mahmut Şenöz, Doğan Aydın, Halil Emre Ergüder, Yılmaz Değirmenci.

Yedek üyeler: Necdet Arslan, Halit Kanat, Fahri Kelahmetoğlu, Mustafa Tül, Ali Baklacı.

(Haber: S. Ergin)

HATAY, BİR DÜNYA ŞEHRİ
HATAY, BİR DÜNYA ŞEHRİ

HATAY, BİR DÜNYA ŞEHRİCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay'ın, bir dünya şehri ve birçok medeniyeti içinde barından ve bu farklılıklara rağmen biz olmayı başaran bir şehir olduğunu ifade etti.

Hatay Valiliğini ziyaret eden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Vali Yardımcıları, protokol üyeleri ve tören mangası tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Akabinde beraberindeki heyet ile birlikte Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı, makamında ziyaret ederek Hatay’a dair brifing aldı.

Gerçekleşen ziyaret sonrasında burada bir basın açıklaması yapan ve yapmış olduğu basın açıklamasında, ramazanda vatandaşlarla kucaklaşmak, dertleri, sevinçleri ve kederlerini dinlemek için Hatay'a geldiğini, Hatay'ın, bir dünya şehri ve birçok medeniyeti içinde barından, ev sahipliği yapan ve bu farklılıklara rağmen biz olmayı başaran bir şehir olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, konuşmasının devamında “Asıl barış mesajlarının Türkiye'nin de ötesinde dünyaya verileceği şehrin Hatay olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileterek kentin mevcut sorunları, devam eden veya tamamlanan yatırımlar ve çalışmalarla ilgili Vali Doğan'dan detaylı brifing aldığını belirten, Hatay'ın önemli bir sanayi ve tarım şehri olduğunu, Hatay’ın, demir çelik üretiminde Türkiye birincisi olduğunu, mobilya şehri olma yolunda da çok ciddi adımların atıldığını, yaş sebze ve meyve üretiminde, ihracatında marka olan, Hatay’ın Antalya ve Mersin İllerinden sonra yaş sebze ve meyve ihracatında 3. sırada yer alan bir şehir olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri ile ilgili de baktığımızda 4,5 milyar doları aşan ciddi bir ihracatı olan bir şehrimiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kovid-19 ve devamında Rusya-Ukrayna Savaşı'yla tarımın öneminin öne çıktığını aktararak, “Tarım zaten stratejik bir alandı ama bu öyle bir hal aldı ki neredeyse savunma sanayisinin önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla burada Hatay'ın üzerinde çok ciddi bir sorumluluk var. Dünyada gıda ürünleriyle, tarım ürünleriyle ilgili tedarik zincirinde yaşanan bir kırılma var. Bu negatif olarak algılanabilir ama Hatay olarak baktığımızda çok pozitif olarak fırsatlar sunuyor. Konya'da da biz bunu öngörmüştük ve Tarım ve Orman Bakanlığımızla çok yoğun çalışmalarımız var. Cumhurbaşkanı'mızın özellikle çok yakından takip ettiği ve verdiği direktifler var. Bu konuda Hatay’da da muhteşem bir potansiyel var. Bizim bu potansiyeli inşallah gerek aldığımız birim başına ürün bazında, gerekse de özellikle bu yıl aldığımız yağışla bütün Türkiye'de ekilmemiş yer kalmasın istiyoruz. Bu Hatay için birincil derecede önemli, inşallah bunun da böyle olacağını görüyoruz, ümit ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

(Haber Merkezi)

ESNAFIMIZ HER DAİM BAŞIMIZIN TACIDIR
ESNAFIMIZ HER DAİM BAŞIMIZIN TACIDIR

ESNAFIMIZ HER DAİM BAŞIMIZIN TACIDIR
Esnaf dostu Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay’da hizmet veren esnaf oda başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerini iftarda ağırladı. Esnafın istek ve önerilerini dinleyen Başkan Yılmaz, “Esnafımız her daim başımızın tacıdır.” dedi.

 Başkan Yılmaz’ın ev sahipliğinde düzenlenen iftar programına Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, Esnaf kefalet kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı İsmail Toklucu, Türkiye ahisi seçilen Behzat Böke, TESK Yönetim Kurulu Üyesi HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya, Defne, Serinyol, Yayladağı, Altınözü, Samandağ, Hassa, Reyhanlı oda ve kooperatif başkanları, Yönetim ve Denetim kurulları HESOB yönetim, Denetim ve Disiplin kurulları, HESOB Başkanvekili ve Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz katılım gösterdi.

İftar programında konuşan Başkan Yılmaz, Hatay’da hizmet veren tüm esnaf temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederek esnafa destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Tüm güçleriyle esnafların kalkınması için çalıştıklarını kaydeden Yılmaz, kent genelinde yapılan çalışmaları esnaf temsilcilerine aktardı. Başkan Yılmaz tüm misafirleri ile tek tek ilgilendiği iftar programında “Esnafımız her daim başımızın tacıdır.” diyerek, esnafın istek ve önerilerini dinledi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ev sahipliğinden dolayı Başkan İzzettin Yılmaz’a şükranlarını sundu. Esnaflara yönelik çalışma ve projelerinden bahseden Teksöz, tüm katılımcılara teşekkür etti. 

HESOB Başkanvekili ve Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz da tüm katılımcılara teşekkür etti. 

Selamlama konuşmalarının ardından HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ve HESOB yönetim kurulu üyeleri Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a hediye takdiminde bulundu.

(Haber Merkezi)

Antakya Ticaret Borsasına Yeni Yönetim YÖNETİM BAŞKANI; MURSALOĞLU MECLİS BAŞKANI; BAHADIRLI

Şehrimizin lokomotif kuruluşu Antakya Ticaret Borsasında yeni yönetim göreve seçilerek hizmet çalışmalarına başladı.

Efsane Başkan Mehmet Ali Kuseyri’nin zirvede görevi bırakmasının ardından yapılan genel kurulda ATB Yönetim Kurulu Başkanlığa Ali Cemal Mursaloğlu, Meclis Başkanlığına Veliş Bahadırlı seçildi.

Tek liste ile gidilen genel kurul birlik ve beraberlik içinde gerçekleşirken ATB seçimlerinde yeni Yönetim Kurulu şöyle oluştu:
Veliş Bahadırlı, Ali Celal Mursaloğlu, Ünal Çolakoğlu, Defne Kimyevi Mad. Ltd.Şti., Me-Na Dış Tic.Ltd. Şti., Mavi Deniz Gıda San. A.Ş., Ertuğrul Kaya, Metin Tiftikçi, Mesut Güleryüz, Kazım Kuseyri, Orhan Namık Mursaloğlu, Halis Yağ ve Gıda Ltd. Şti., Mehmet Muzaffer Okay, Naseh Tekstil San. Ltd. Şti.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:28:06   

GENÇ HASTAYA HAYAT VERDİ


Serinyol mahallesinde ikamet eden köy korucusu 26 yaşındaki Mehmet Vurucu'a stent takıldı, tıkanan damar yolları açıldı, hayata yeniden gözlerini açtı.

   1,5 saat öncesi başlayan göğüs ağrısı ve çarpıntı şikâyeti ile Hatay Devlet Hastanesi Acil Bölümüne ambulansla getirilen 26 yaşındaki Mehmet Vurucu'nun ilk yapılan değerlendirmede hastanın kalp krizi geçirdiği teşhisi konuldu. Hasta acil servisten alınarak hemen Anjio Ünitesine sevk edildi.

Uzm. Dr. Barış Kavvasoğlu ve Uzm.Dr.Sefa Nuri Akdemir yönetiminde yapılan tetkik ve sonuçlar neticesinde (anjiosunda),  kalbi besleyen en önemli damarının tıkalı olduğu ve içinin pıhtı ile dolu olduğu tespit edildi. Sonrasında hastaya hemen müdahale edilerek, özel bir kateter sistemi ile kalp damarının içindeki pıhtılar boşaltıldı. 3 adet gözle görülecek büyüklükte olan pıhtıların çıkartılma işleminden sonra pıhtı eritici ilaç,  kalp damarına verildi ve stentleme işlemi yapıldı. İşlem sonrası hastanın göğüs ağrısı geçti ve kalp fonksiyonları tamamen normale döndü.

Başarılı operasyonu gerçekleştiren; Anjiyografi Ünitesi sorumlu hekimi Uzm. Dr. Barış Kavvasoğlu; kalp krizi ve damar hastalıklarının erken yaşlarda ki bireylerde çok sık rastlanılan bir durum olmadığını genelde ileri yaş erkek hastalığı, 45-50 yaşlarda kriz beklenir. Hem genetik, hem hayatımızdaki beslenme değişiklikleri, sigara, beslenme gibi birçok faktör kalp kirizlerinde etkili olduğunu belirtti.

BESLENMEYE DİKKAT ETMEK LAZIM

Dr. Kavvasoğlu;  kalp krizi vakalarının beslenmeye bağlı olarak genç yaşlarda da görülmeye başladığını belirterek "Hastamız henüz 26 yaşında olmasına rağmen kalp krizi geçirdiği anda hastanemize başvurdu. Anında müdahale edildi ve şu anda kalp damarına stent takıldı,  riski atlatmış durumdayız. Klinik olarak tamamen iyi duruma getirildi. Burada dikkatini çekmek istediğim husus hastamızın yaşı;  Kalp krizinin yaşı genç bireylere hatta çocuklara kadar inmekte. Bu nedenle beslenmemize dikkat etmek gerekiyor. Düzensiz beslenmek, fastfood, ayakta beslenmeler, damar tıkanıklıklarına sebep olabiliyor. Bireylerin bu konularda çok daha fazla duyarlı olması gerekir." dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:25:47   

TKDK’DAN 30 MİLYON TL’LİK YATIRIM PROJESİ


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun, (TKDK), IPARD II Kırsal Kalkınma Fonları kapsamında 21 Aralık 2017’de ilan ettiği yenilenebilir enerji alanlarındaki proje kabulü 30 Mart 2018 Cuma günü sona erdi.

   Proje çağrısı kapsamında TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü, 30 milyon TL’lik yatırım projesi alımı gerçekleştirdi. Projelerin incelenmesinin ardından yatırımlara başlanacak. 2017 yılında onaylanan 14 milyon TL’lik meyve sebze işleme ve soğuk hava deposu projelerinin de sözleşme süreçleri tamamlanmakta ve inşaat aşamasında olduğu belirtildi.

İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, 30 milyon TL’lik yatırımın ilimize büyük bir ivme ve motivasyon kazandırmasının yanı sıra ticaret, istihdam, sosyal ve kültürel faaliyetler ve üretim deseni konularında da büyük bir katkı sağlayacağını belirtti.

Konaklama tesisleri, pamuk yağı, defne yağı, zeytinyağı üretim tesisleri, mantar üretimi, tıbbi aromatik bitki işleme ve çiçekçilik ve fide-fidan yetiştiriciliği alanlarında sunulan projelerin yakın zamanda yatırımlara dönüşeceğini belirten Özgürsoy, yapılacak yatırımların ilimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

TKDK’nın süt inekçiliği ve besi yetiştiriciliği için ahır yapımı ve modernizasyonu, makine-ekipman alımı ile ilgili proje hazırlığını devam ettiğini belirten Özgürsoy, “Online başvurular 10 Nisan 2018 Salı günü, online başvuruların elden teslimi 13 Nisan 2018 Cuma günü saat 21:00’de sona erecektir. Önümüzdeki aylarda yeni proje kabul çağrı ilanı yapılacak olup, ilimizde yatırım yapmayı düşünen tüm girişimcilerin proje hazırlıklarını yapmaları ve resmi teslim öncesi projelerini kurumumuza kontrol ettirmeleri önem arz etmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve proje hazırlık süreci için TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iletişim için; kuruma ait 0326 225 12 23-33,  444 8 535 nolu Yardım Masası hatlarını arayabilir, tamamlanmış proje örneklerini ve yatırımcılarla yapılan röportajları güncellenen sayfa  http://hatay.tkdk.gov.tr‘den takip edebilirsiniz.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:24:11   

JANDARMA’DAN KAÇAKÇILARA DARBE

Hatay İl Jandarma Komutanlığı, kaçakçılara göz açtırmıyor. Jandarma ekipleri Altınözü ve Kırıkhan ilçelerinde kaçak sigara ve kaçak alkollü içkiye yönelik soruşturma başlattı.

   Kırıkhan ilçesinde şüpheli bir şahıs ile 186 şişe kaçak içki, 46 paket kaçak sigara ve 42 adet sahte TAPDK bandrolü ele geçirilirken, Altınözü ilçesinde şüpheli bir şahıs 3.350 paket kaçak sigara ve 60 kg. kaçak tütün ile yakalandı.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde Altınözü ve Kırıkhan ilçelerinde; kaçak sigara ve kaçak alkollü içkiye yönelik soruşturma başlatılmıştır.

Yürütülen soruşturma kapsamında, farklı günlerde yapılan iki ayrı operasyonda

Kırıkhan ilçesinde 23 Mart 2018 tarihinde yapılan operasyonda; şüpheli bir şahıs ile 186 şişe kaçak içki, 46 paket kaçak sigara ve 42 adet sahte TAPDK bandrolü ele geçirilmiştir. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan S.Y. isimli Türk vatandaşı ifadesinin alınmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

Altınözü ilçesinde 30 Mart 2018 tarihinde yapılan operasyonda; şüpheli bir şahıs 3.350 paket kaçak sigara ve 60 kg. kaçak tütün ile yakalanmıştır. Olayın şüphelisi olarak gözaltına alınan İ.İ. isimli Türk vatandaşı, ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine konulmuştur.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:22:37   

HATAY, FUARLARA HAZIR


Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ilimizin ve esnafımızın kazanması adına önem verdiği fuarlar tüm hızıyla devam ediyor. Son yıllarda çok sayıda fuara ev sahipliği yapan HBB, yakın zamanda iki fuar daha gerçekleştirecek.

BU amaçla Başkan Savaş, Çarşamba günü Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısıyla, bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek Hatay Yapı, İnşaat Gayrimenkul Fuarı ve Kitap Fuarı’nın tanıtımını yaptı.

Hatay’ı sosyal, kültürel ve ticari anlamda geliştirmek amacıyla düzenlenecek olan, fuarların tanıtım toplantısında Başkan Savaş’a, Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş ve Kitap Fuarı organizatörü Kamile Yurtseven’de eşlik etti.

 

Toplantıda, fuar alanının yenilenmesi için altyapı ve üstyapı çalışmaları gerçekleştirildiği bilgisini basın mensupları ve kamuoyuyla paylaşan Başkan Savaş, fuar alanının 5 bin metrekareden 7 bin metrekareye çıkarıldığını ifade etti. Başkan Savaş, eğitime %100 destek kampanyası kapsamında okullara binlerce karton kumbara dağıtıldığını bildirdi.

11-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yapı İnşaat Gayrimenkul Fuarı hakkında bilgiler paylaşan Mehmet Alakuş, fuar alanının fiziki koşullarının iyileştirildiğini belirtti. 58 firmanın katılım sağlayacağı fuara, çevre illerin de yoğun ilgi gösterdiğini vurguladı.

20-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2. Hatay Kitap Fuarı’nın organizasyonunda görev alan Kamile Yurtseven, İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Kültür Yayınları gibi büyük kuruluşların da içerisinde olduğu 150’yi aşkın yayınevinin katılım göstereceği fuarın, 40’tan fazla yazara ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Çok sayıda basın mensubunun katılım gösterdiği toplantıda Başkan Savaş, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak merak edilenlere açıklık getirdi.

Hatay’ın zengin bitki çeşitliliğini kentin kalkınmasına hizmet edecek şekilde değerlendirmek için önemli adımlar atıldığının altını çizen Başkan Savaş, ekmeğini topraktan kazanan kadınların da üretimde aktif rol oynayacağı bir kooperatif kurulacağının müjdesini verdi.

Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesine ilişkin bilgiler paylaşan Başkan Savaş, çevre illerin de gerçekleştirilecek seferleri heyecanla beklediğini ifade etti.

(Haber: S.Ergin)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:21:12   

YETKİ BELGESİ ALMAK ZORUNLU


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2.EI Motorlu Kara Taşıt Ticareti hakkında bir yönetmelik yayınlandı. Bundan sonra 2.El Motorlu Kara Taşıt alım, satım ve ticaretinin yapılması bu yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirenler tarafından yapılabilecek.

Hatay Oto Alım Satım Komisyoncular Derneği yönetimi Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek yürürlüğe giren yeni kanun ile ilgili bilgiler verdi.

Hatay Oto Alım Satım Komisyoncular Derneği Başkanı Şükrü Kanatlı, yaptığı açıklamada “Bu yönetmelik ile getirilen en önemli yenilik 2. El motorlu kara taşıt alım satım ve ticaretini yapacakların öncelikli olarak "Yetki Belgesi" almaları zorunlu kılınmıştır. Ancak yetki belgesi alınabilmesinin ön koşulu olarak "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almaları şart koşulmuştur Buna göre bu ticareti yapacak galericiler ile bu işletmelerde çalışan müşteri temsilcilerinin de, yani satış elemanlarına da Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir Bununla birlikte ana bayilerde görevli bulunan kişilere de satış öncesi ve satış sonrası olmak üzere ayrı ayrı Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu kılınmıştır. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması sürecinde Hatay ilinde, gerekli organizasyonları yapmaya, eğitim vermeye, sınav yapmaya ve sınavda başarılı olanlara "Mesleki Yeterlilik Belgesi"  vermeye "Hatay Oto Alım Satım Ve Komisyoncuları Derneği" yani Derneğimiz MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu)ve MASFED(Motorlu Araçlar Satıcıları Federasyonu tarafından 21/03/2018 tarih ve2018/23 sayılı yazı ile tek yetkili olarak kılınmıştır. Yetki Belgesi Derneğimize tevdi edilmiştir. İlgili Yönetmelik hakkında ve eğitim süreci ile sınav koşulları ve giriş şartları hakkında, daha geniş açıklama, çok kısa süre içerisinde bu işle iştigal eden üyelerimiz ile 2. El Motorlu Kara Taşıt Ticareti yapan esnaflarımıza ve anabayilere derneğimiz tarafından yapılacaktır.” dedi.

(Haber Merkezi) 


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:19:47   

Qatar Airways Hatay’da


Dünya’da ödüllü havayolu şirketi olarak saygın konum edinen Qatar Airways, Hatay Havalimanına ilk uçuşu gerçekleştirerek Türkiye'ye açılan beşinci noktası oldu.

Qatar Airways Bölge Müdürü Ferit Aksun, İletişim Departmanı Damla Ülgen, Savon Otel’de Çarşamba günü gazetecilerle basın toplantısında bir araya gelerek detaylı bilgi verdiler.

Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri olmak üzere haftada üç gün geliş-gidiş olarak tasarlanan uçak seferleriyle Qatar Airways, Türkiye ile Katar ülkeleri arasında gönül köprüsü oluşturacağını belirten Ferit Aksun, şu açıklamayı yaptı; “Qatar Airways’in Hatay’a ilk uçağı, 4 Nisan Çarşamba günü Hatay Havalimanı’na gururla ilk inişi yaptı. Hatay, havayolu şirketinin en yeni Türkiye destinasyonu ve ülkedeki beşinci noktası oldu. Qatar Airways Airbus A320, havalimanında su takı seremonisi ve törenle karşılandı.

Doha'dan Hatay'a haftada üç seferle hizmet vermeye başlayan ödüllü havayolu şirketi, Haziran 2018'de Türkiye’nin popüler tatil bölgeleri Bodrum ve Antalya’ya da direkt seferler düzenleyecek. Bilet satışlarımız internet sitesi ve seyahat acenteleri üzerinden olacaktır” dedi.

Bu arada Qatar Airways Grup CEO’su Akbar Al Baker yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundu:

Qatar Airways'in Hatay seferleri, Türkiye'deki destinasyonlarımızın en son üyesi ve bizler bununla gurur duyuyoruz. 2017’nin sonunda Adana uçuşlarına başladık, Antalya ve Bodrum'a ise Haziran ayında sezonluk seferlerimiz başlayacak. Türkiye'de yolcularımıza, Qatar Airways'in büyük ve genişlemeye devam eden küresel ağıyla her zamankinden daha fazla seçenek sunmayı ve daha fazla yolcuyu Türkiye'ye bağlamayı taahhüt ediyoruz.

Türkiye’ye açılan bu yeni kapılar artan yolcu talebini karşılarken, Avustralya ve Orta Doğu gibi geniş Türk toplulukları olan kıtalara hem tatil hem de iş seyahati amaçlayanlar için uçuş bağlantılarını artıracak.

Havayolunun Türkiye'deki beşinci noktası olan ve Doha'dan Hatay'a haftada üç kez gerçekleştirilen yeni hizmet, Business Class'ta 12, Economy Class'ta ise 132 koltuk kapasiteli Airbus A320 uçağıyla yapılıyor.

Türkiye'nin güneydeki çekici şehri olan Hatay, zeytinyağı sabunu, ince ipek ve leziz yöresel yemeklerinin yanı sıra birçoğu Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen iyi korunmuş antik Roma mozaikleri gibi geleneksel ürünleriyle de ünlüdür.

Qatar Airways 2004 yılından beri Türkiye'ye hizmet vermektedir. Kasım 2017'de havayolu şirketi, Adana'ya haftada üç seferle uçmaya başladı. Haftada toplam 41 uçuş gerçekleştiren Qatar Airways, - İstanbul'da Atatürk ve Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa Havalimanı'na ve Adana Havalimanı -  Hatay'ın da hizmete girmesiyle, Doha'dan Türkiye'ye sefer sayısını haftada 44’e yükseltmiş oldu.

Skytrax tarafından 2017’de “Yılın Havayolu” unvanını alan ve Katar Devleti’nin ulusal taşıyıcısı olan Qatar Airways, aynı zamanda dünyanın en genç filolarından birine sahiptir ve en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden birisidir.

Uçuş Programı: Doha - Hatay (Çarşamba, Cuma ve Pazar)

Doha'dan Hatay’a kalkış 07:40 varış 11:25

Hatay'dan Doha'ya QR272 kalkış 12:25 varış 15:45

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:18:24   

ASİ NEHRİ’NE TEMİZ SU DEŞARJ EDECEK

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Asi Nehri’ne temiz su deşarj edecek olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalarının hızla ilerlediğini kaydetti.

   Tesiste evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacağını belirten HATSU, şehir merkezinden geçmekte olan Asi Nehri’ne direkt deşarj edildiğinden kirlilik ve koku oluşumuna neden olmakta iken tesisin işletmeye alınması ile birlikte çevre kirliliğinin önüne geçmede katkı sağlayacağını vurguladı.

Toplam çalışma maliyeti 62 milyon 899 bin 602 TL değerinde olan tesis inşaatına şimdiye kadar 54 milyon 670 bin TL harcandığını aktaran Genel Müdürlük, Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise ilk en büyük Membranlı tesis inşaatının yüzde 95’inin tamlandığını ve 22 bin 297 metre muhtelif çaplarda toplayıcı ve kollektör hattı döşendiğini kaydetti.  

Yapı denetimi HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen tesiste kullanılacak teknik ekipmanların montaj çalışmalarına başlandığını aktaran İdare, tesisin ilk aşama olan 1.kademede günde 21 bin 300 m3, 2. kademede ise toplam 32 bin 300 m3 atıksuyu arıtabilecek şekilde dizayn edildiğine dikkat çekti.

Ayrıca, Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ne atık suları tahliye edilmesi adına Antakya 2. Grup Odabaşı-Güzelburç-Narlıca (Mobilyacılar Sitesi) Kanalizasyon Şebekesi İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:15:48   

DASİFED’TEN VALİ ATA’YA ZİYARET

Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) Başkanı Faruk Ekinci beraberindeki heyet ile Vali Erdal Ata’ya nezaket ziyaretinde bulunarak, bu yıl gerçekleştirilecek olan etkinlik ve projelerle ilgili bilgi verdi.

  DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, Başkan Yardımcıları Belgin Ünal ve Gökhan Alkan, Sayman Rana Atalay ve Genel Sekreter Onur Dönmezer’in yer aldığı heyet Hatay Valisi Erdal Ata’ya makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Bu yıl DASİFED ev sahipliğinde Hatay’da yapılacak TÜRKONFED İş Dünyası Zirvesi hakkında bilgi veren DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, bölgenin kalkınması için yapmış olduğu faaliyetlerden bahsetti. Vali Ata, TÜSİAD üyesi olan ve geçtiğimiz haftalarda yapılan Genel Kurul’da yeni seçilen DASİFED Başkanı Faruk Ekinci'ye ve Yönetim Kurulu’na yeni görevinde başarılar diledi.

Başkan Ekinci ise Vali Ata’ya nazik kabulünden ve güzel dileklerinden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:14:49   

ZAMMIN %70’İ ŞİMDİDEN ERİDİ


Türkiye Kamu-Sen Hatay il Başkanı Hayrettin Şahin, Mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

   Memur ve emeklilerin maaşlarına yılın ilk altı ayında %4 zam yapıldığını hatırlatan Şahin, verilen zammın %70’inin üçüncü ay itibarı ile eridiğini ifade ederek açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde kararlaştırıldığı üzere kamu görevlilerine ve emeklilere 2018’in ilk altı ayı için %4 maaş zammı yapılmıştı. TÜİK’in hesapladığı enflasyona göre daha ilk üç ayda memur ve emeklilere yapılan zammın %2,77’si erimiş oldu. Yani memur ve emeklilere sene başında verilen zammın %70’i şimdiden enflasyona yenik düştü.

Kamu görevlileri yılın ikinci altı aylık dilimi için öngörülen %3,5 zammı alabilmek için nisan, mayıs ve haziran aylarını da bu maaş zammı ile geçirmesi gerekiyor. Memur ve emeklilerin, ilk üç ayda verilen zamdan ellerinde kalan yalnızca %1,23 oranındaki zam oldu. Eğer önümüzdeki üç ay içinde toplam enflasyon %1,23’ü aşarsa memur maaşları her sene olduğu gibi bu sene de erimiş olacak.

Neresinden bakarsak bakalım ülkemizde hem nimetten faydalanma hem de külfeti paylaşma adına büyük bir adaletsizlik yaşandığı görülüyor. Birkaç yıldan beri yeniden çift haneli rakamlara yükselen enflasyona rağmen memur ve emekli maaşlarına yapılan tek haneli artışlar, çalışan kesimin enflasyon karşısında korunmadığını, sonradan yapılan enflasyon farkı ödemelerinin ise yalnızca memur ve emeklilere gerçek anlamda verilen sıfır zammın tescili olduğunu belgeliyor.

Hal böyle olunca, ekonominin temel gerçeklerini görmekten uzak sözde memur temsilcilerinin imzasıyla toplu sözleşme ile belirlenen maaş zamlarının, iktisadi bir açıklamasının ve dayanağının bulunmadığı, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin gerek iktidar gerekse yetkili ama etkisiz sendikalarca bir teferruat olarak görüldüğü açıkça ortaya çıkıyor. Yaşanan bu adaletsizliği düzeltmenin yegâne yolu ise memurların gerçek temsilcisi Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme masasına yetkili konfederasyon olarak oturmasından geçiyor.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 06.04.2018 10:13:23