......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 238234
YORUM MANŞET
HGC’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ
HGC’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

 HGC’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Bölgemizin en güçlü basın kuruluşu olan Hatay Gazeteciler Cemiyeti, bir süre önce tadilatını tamamladığı yeni hizmet binasının açılışını görkemli bir törenle gerçekleştirdi.

10 Ocak 2018 Çarşamba günü gerçekleşen açılış törenine Hatay Valisi Erdal Ata, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATB Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Oda Başkanları, Kanaat Önderleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Milli Emlak Müdürlüğünden kiralanarak restorasyonu yapılan tarihi Antakya evi, Hatay Gazeteciler Cemiyeti hizmet binası olarak hizmet verecek.

Tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Vali Ata,  açılış konuşmasında “Hatay sizlerin de bildiği gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir yerleşim merkezidir. Dolayısıyla baktığımız zaman adeta bir açık hava müzesi gibidir. Burada göreve başladığım zaman iş adamlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, odalara ilk tavsiyem tarihi değeri olan bir binayı alarak restore ettirmeleri ve kullanmaları olmuş idi. İşte gördüğümüz gibi geçmişin yorgunluğu ile diz çökmek üzere olan tarihi bir binanın tozunu aldığınızda, muhteşem güzellikte bir eser ortaya çıkıyor. Bu tarihi değerin yeniden ayağa kaldırılarak halkımızın kullanımına katkı sağlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’a ve bu hizmette emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi

Gece gündüz demeden, her türlü koşulda, insanların zamanında, doğru ve tarafsız haber almalarını sağlayan, basın dünyasının gerçek emekçileri olan tüm gazetecilerimizin “Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kere daha kutluyorum. Ayrıca bugün 10 Ocak İdareciler Günü. Bu vesileyle bu mülki idarecilerimizin de İdareciler Gününü kutluyorum.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Doç Dr. Hüseyin Yayman açılışta yaptığı konuşmada “Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanına, diğer Belediye Başkanlarına ve destek veren herkese teşekkür ederim. Hatay bir medeniyetler şehri. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerimize düşen görevin farkındayız. Bu kapsamda Uzun Çarşımızın restorasyonu için Ocak ayında bir çalışma başlatıyoruz. Ayrıca Kırıkhan’da ve Reyhanlı’da büyük kültür hanlarının temelini atmak üzereyiz. Hatay’da ilk kültür merkezi binasını Samandağ’da yaptık ve açılışı için bekliyoruz. Hatay her şeyin en güzeline layıktır.” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise konuşmasında bu günün önemine değinerek “İlk olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak istiyorum.

Tüm kamu kurum kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve iş adamlarımızla birlikte Hatay’da birçok tarihi dokuyu ayağa kaldırdık ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu vesileyle cemiyetin tüm üyelerine, bu binanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Binanın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayarak başladığı sözlerine, “Cemiyetimiz 2010 yılında kuruldu. O andan itibaren bu güzel cemiyete tarihi bir Antakya evi yakışır diye düşünmüştüm. Bu binayı 4 yıl önce o zamanın Valisi M. Celalettin Lekesiz’in de desteğiyle Milli Emlak’dan kiraladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfi Savaş’ında maddi destekleriyle bu güzide eseri cemiyetimize kazandırdık. Bu vesileyle bize bu konuda yardım eden, desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfi Savaş’a, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, iş adamlarına, binada emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve misafirler, yeni cemiyet binasını gezerek beğenilerini ifade etti. Düzenlenen tören kokteyl ve çeşitli ikramlarla sona erdi.

(Haber Merkezi)

ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE İLGİ ARTIYOR
ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE İLGİ ARTIYOR

 ARKEOLOJİ MÜZESİ'NE İLGİ ARTIYORTarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, 3 yıl önce yeni binasında hizmete açılan arkeoloji müzesi, 2017 yılında yaklaşık 220 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Anadolu'nun arkeoloji bakımından en zengin yerlerinden biri olan Hatay'daki müze, kentte ziyaret edilen en önemli yerlerin başında geliyor. 

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 53 bin dönüm arazi üzerine kurulu müzede ziyaretçi sayısı 2016 yılına oranla geçen yıl yüzde 20 arttı. 2016 yılında yaklaşık 180 bin kişinin ziyaret ettiği müzeyi geçen yıl ise yaklaşık 220 bin kişi gezdi. 

Kentteki kazılarda ortaya çıkarılan mozaikten pişmiş toprak kaplara, çeşitli medeniyetlere ait buluntulardan ünik eserlere kadar birçok eserin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi'nde ikinci etabın ziyarete açılması için de çalışmalar sürüyor. 

İkinci etapta, ticari anlamda tarih boyunca ön planda olmuş ve darphane yetkisi bulunan birkaç merkezden biri olan Antakya'daki zengin sikke koleksiyonu da sergilenecek. (AA)

HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞI
HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞI

 HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞIHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021'in Hatay'da gerçekleştirilecek olması ve Hatay'ın UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri listesine alınmasıyla ile ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşmelere devam ederek bu konuda mesafe katediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Habibineccar tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek EXPO ve Gastronomiye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, 2021 yılına kadar yol haritasının belirlenmesi ile ilgili katılımcılara ve basın mensuplarına şu bilgileri verdi.

"Expo’yu biz nasıl yapabiliriz diye düşündük. Medeniyetler kenti bizim ana temamız o zaman bu medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki, bugüne kadar dünyada eşi benzeri olmayan bir cennet bahçesi ve adeta bunu bir çiçek olimpiyatı gibi yapalım dedik. 2019 yılına kadar da mastır planımızı bitirmemiz lazım Bu çalışmalarımızı bütün ilçelerimizde yapacağız ve dünya kalitesinde bir proje olacak.” dedi.

HBB Başkanı Savaş’ta yaptığı konuşmada, EXPO ve Gastronomi projesinde karıncanın bile getirdiği bir damla suya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bir davaya, bir organizasyona ne kadar insan inanır, ne kadar fazla insan o davanın elinden tutarsa o dava başarılı olur.

Son yıllarda insanlarımız gittikçe ümitsizleşmiş, moral ve motivasyonları aşağılara çekilmişti. Hem yurt içinden hem de yurt dışından da Hatay sanki savaş meydanıymış gibi algılanıyordu. Çok şükür son beş altı aydır bunu hep birlikte yırttık

Şimdi elimizde iki karpuz var, onu taşırken tek Hatay Büyükşehir Belediyesi taşımayacak. Çünkü inerken, koşarken kollar yorulabilir ve karpuzlar düşebilir. Çatlayan karpuzları da kimse yemek istemez.

Bizim burada iki altın bileziğimiz var, amacımız ülkenin ve bu şehrin kalkınmasına katkı sağlamak. 2020’nin son çeyreğine kadar hazır olmamız lazım.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU
EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU

 EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDU

Ekonomik Değerlendirme Toplantısı, Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Ata toplantının açılış konuşmasında ekonominin hayatımızın önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Ülkemiz bu yıl sergilediği performansla tüm dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Son dönemde yakın coğrafyamızda yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomide yakalanan bu başarı ile ülke ekonomisinin ne kadar güçlü temellere dayandığını bir kez daha anlamış olduk. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için yerel ve ulusal düzeyde yapılacak çalışmalar artık daha da önem kazanmıştır. Bu sebeple yerelde kaynakların doğru ve etkili kullanımını sağlamak ve şehirlerimizin ekonomik gelişimlerini hızlandırmak adına yol haritası belirlemeleri bir zorunluluk halini gelmiştir.” dedi.

Ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan ilk 10 ilden biri olan Hatay’ın, ülkemizin büyümesine giderek artan oranda destek olabilmesi için kamu ve özel sektörün birlikte uyumlu bir şekilde çalışması gerektiğinin altını çizen Vali Ata, “Bu eşgüdümün sağlanabilmesi adına ilimiz ekonomisinin tüm paydaşlarıyla bir araya geldik. Yapacağımız istişareler ve görüş alışverişi neticesinde bu toplantının verimli geçeceğine inanıyorum.‘’ dedi.

Hatay’ın ekonomik durum ve potansiyelini değerlendirmek, ilimizin ekonomik ve sosyal potansiyelini vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda harekete geçirmek amacıyla düzenlenen toplantı, ilde devam eden kamu-özel sektör yatırımları ve istihdam konularının masaya yatırıldığı değerlendirmeler ile devam etti.

Ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm değerlerimizin ayağa kaldırılması ve ülke ekonomisinin canlandırılması maksadıyla tüm illerimizde düzenlenen toplantılar çerçevesinde ilimizde ikincisi yapılan Ekonomik Değerlendirme Toplantısı’na, Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, kurum müdürleri, iş adamları ile oda ve borsaların temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay merkezli suç örgütü operasyonu 20 ZANLI GÖZALTINA ALINDI
Hatay merkezli suç örgütü operasyonu 20 ZANLI GÖZALTINA ALINDI

 Hatay merkezli suç örgütü operasyonu 20 ZANLI GÖZALTINA ALINDIHatay ve Ankara'da organize suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 20 kişigözaltına alındı. 

 

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince uzun süreli fiziki ve teknik takip sonucu suç örgütüne yönelik Hatay ve Ankara'da eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda "nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kasten yaralama, küçük yaşta erkek çocuğuna cinsel saldırı, cinsel saldırıya teşebbüs, konut dokunulmazlığını ihlal etme, ikametten hırsızlık, gümrük kaçakçılığı, yağmaya teşebbüs, kesici aletle kasten yaralama, mala zarar verme, tehdit ve hakaret" suçlarına karıştığı belirlenen, 2'si kadın 20 zanlı gözaltına alındı.

Zanlıların ev, iş yeri ve otomobillerindeki aramada, 2 tabanca, 3 şarjör, 30 fişek, 2 pompalı tüfek, 8 av tüfeği fişeği, bir kuru sıkı tabanca ve 44 fişek, bir çelik yelek ve 13 cep telefonu ele geçirildi.

Operasyon kapsamında adreslerinde bulunamayan 8 kişinin arandığı öğrenildi. (AA)

GENÇ YILDIZLAR MALATYA’DA

Hatay 1. Amatör Küme’de mücadele eden Hatay Şirincespor (Antakyaspor F.K.) kısa sürede yaptığı başarılı işlerle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Gelecek vadeden gençleri kadrosunda barındırarak, memleket çocuklarına sahip çıkan Antakyaspor geçtiğimiz günlerde iki futbolcusunu Süper Lig ekibi Malatyaspor’un istemesi sonrasında Malatya’ya göndermişti. Burada beğenilen gençler Malatyaspor ile sözleşme imzalayarak, artık tamamen Sarı-Kırmızılı ekibin futbolcusu oldu.

Yaklaşık 2 hafta önce Malatya’ya giden burada izlenilmelerinin ardından beğenilen 2000 doğumlu Ömer Andiç ve 2001 doğumlu Fatih Mehmet Küpeli artık tamamen Malatyaspor’da futbol hayatını sürdürecek. Genç yıldızlara izin veren Malatyaspor Yönetimi, futbolcuların tamamen Malatya’ya yerleşmeleri için olanakları sağladı. Okul hayatlarına da Malatya’da devam edecek olan genç yıldızları şimdiden birçok ikinci lig kulübü kıskaca aldı. Süper Lig ekibi Malatyaspor’un kapısını çalan bazı ikinci lig ekipleri, genç futbolcular Ömer Andiç ve Fatih Mehmet Küpeli’yi kadrosuna katmak isterken, Malatya ekibinin antrenörleri ve yönetimi şu an için kendi kadrosunda tutmak istiyor.

Antakyaspor Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Çetiner genç futbolcuların Malatyaspor’a transferleri konusunda “öncelikle her iki kulübe de hayırlı olmasını diliyorum. Kısa süre içerisinde bir amatör kulüp olarak çok iyi işler başardığımızı düşünüyoruz. Zaten Yönetici arkadaşlarımız ile birlikte ilk hedefimiz Hatay’lı yani memleket çocuklarına sahip çıkarak, en iyi noktalara gelmelerini sağlamaktı. Gerçekten futbolu seven, karakterli ve yetenekli genç futbolcularımızı kadromuzda bulundurarak hem takımımızı üst liglere çıkarmak hem de genç futbolcularımızı daha üst liglere göndermek amacındaydık. Kısa zamanda bu hedefimize ulaştık, ama daha yapacak birçok işimiz var. Bu transferin Ömer Andiç ve Fatih Mehmet Küpeli kardeşlerimize, Antakyaspor’a ve Malatyaspor camiasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 05.01.2018 10:06:23   

HBB’DEN EXPO VE GASTRONOMİ ATAĞI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021'in Hatay'da gerçekleştirilecek olması ve Hatay'ın UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri listesine alınmasıyla ile ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşmelere devam ederek bu konuda mesafe katediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Habibineccar tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek EXPO ve Gastronomiye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, 2021 yılına kadar yol haritasının belirlenmesi ile ilgili katılımcılara ve basın mensuplarına şu bilgileri verdi.

"Expo’yu biz nasıl yapabiliriz diye düşündük. Medeniyetler kenti bizim ana temamız o zaman bu medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki, bugüne kadar dünyada eşi benzeri olmayan bir cennet bahçesi ve adeta bunu bir çiçek olimpiyatı gibi yapalım dedik. 2019 yılına kadar da mastır planımızı bitirmemiz lazım Bu çalışmalarımızı bütün ilçelerimizde yapacağız ve dünya kalitesinde bir proje olacak.” dedi.

HBB Başkanı Savaş’ta yaptığı konuşmada, EXPO ve Gastronomi projesinde karıncanın bile getirdiği bir damla suya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bir davaya, bir organizasyona ne kadar insan inanır, ne kadar fazla insan o davanın elinden tutarsa o dava başarılı olur.

Son yıllarda insanlarımız gittikçe ümitsizleşmiş, moral ve motivasyonları aşağılara çekilmişti. Hem yurt içinden hem de yurt dışından da Hatay sanki savaş meydanıymış gibi algılanıyordu. Çok şükür son beş altı aydır bunu hep birlikte yırttık

Şimdi elimizde iki karpuz var, onu taşırken tek Hatay Büyükşehir Belediyesi taşımayacak. Çünkü inerken, koşarken kollar yorulabilir ve karpuzlar düşebilir. Çatlayan karpuzları da kimse yemek istemez.

Bizim burada iki altın bileziğimiz var, amacımız ülkenin ve bu şehrin kalkınmasına katkı sağlamak. 2020’nin son çeyreğine kadar hazır olmamız lazım.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:07:57   

KUR'ÂN'IN GENÇ MUHAFIZLARI YARIŞMAYA HAZIR

Genç Nidâ Kur'an-ı Kerim Güzel Okuma ve Kur'ân'ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışması 4 Ocak 2018 Perşembe günü yapılacak.

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizdeki İmam Hatip Liseleri arasında her yıl yapılan ve geleneksel hale getirilen Genç Nidâ Kur'an-ı Kerim Güzel Okuma ve Kur'ân'ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışmaları Erkek ve Kız öğrenciler arasında ayrı kategorilerde yapılıyor.

Mesleki anlamda öğrencilerin kendilerini yetiştirmelerini ve birbirleri ile kaynaşmalarını hedefleyen yarışmalara İlimizdeki 14 İmam Hatip Lisesi katılıyor.

Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü, kız öğrenciler arasında yapılacak olan yarışmaya tüm bayanları davet ederek şu açıklamalarda bulundu: “Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizdeki İmam Hatip Liseleri arasında her yıl yapılan ve geleneksel hale getirilen Genç Nidâ Kur'an-ı Kerim Güzel Okuma ve Kur'ân'ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışmaları Erkek ve Kız öğrenciler arasında ayrı kategorilerde yapılıyor.

Kız öğrenciler arasındaki yarışmaların Hatay finali Antakya Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Hatay İl Müftülüğü Konferans Salonunda 4 Ocak 2018 tarihinde saat: 09.30 da yapılacak. Mesleki anlamda öğrencilerin kendilerini yetiştirmelerini ve birbirleri ile kaynaşmalarını hedefleyen yarışmalara İlimizdeki 14 İmam Hatip Lisesi katılıyor. Kız öğrenciler arasında gerçekleştirilecek yarışmaya bayanlar davetlidir.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:05:59   

HATSU’DAN YENİ ATIKSU TESİSLERİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) tarafından yapılan altyapı yatırımları sayesinde Hatay’ın içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısı önemli derecede vatandaşları rahatlatacak seviyeye getirildi.

Büyükşehir Belediyeleri arasında en fazla altyapı projesi üreten ve uygulayan su ve kanalizasyon idaresi olma başarısına ulaşan HATSU Genel Müdürlüğü, 3.5 yıl içerisinde içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu ve arıtma tesisi alanında dev projelere imza atarak, Hatay’a yıllarca yapılmayan altyapı çalışmalarını vatandaşların hizmetine sundu.

Hatay için büyük bir öneme sahip olan Asi Nehri ve Akdeniz’i atıksulardan arındırma ve temiz çevre ve sağlıklı yaşam adına projeler hayata geçirildiğini altını çizen HATSU, Hatay’ın Büyükşehir olmasından bu yana İskenderun(Denizciler), Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol, Erzin, Antakya(Serinyol) ve Küçükdalyan-Narlıca olmak üzere Hatay’a 8 yeni Atıksu Arıtma Tesisi kazandırdıklarına dikkat çekti.

Hatay genelini asbestli ve kirli borulardan kurtarmak için 3.5 yıl içinde 1695 km içmesuyu hattı döşendiğini açıklayan İdare, Antakya-Defne 426 bin 850, Altınözü 266 bin 205, Samandağ 110 bin, Yayladağı 89 bin 183, Kırıkhan 24 bin 891, Hassa 108 bin 328, Kumlu 14 bin 949, Reyhanlı 32 bin 451, İskenderun 56 bin 631, Arsuz 107 bin 367, Belen 141 bin 613, Payas 16 bin 309, Dörtyol 60 bin 381 ve Erzin’e 238 bin 280 metre içmesuyu hattının döşendiğini açıkladı.

HATSU Genel Müdürlüğü ayrıca, içmesuyu depolarındaki su seviyesini arttırma ve su iletimini güçlendirme adına 3.5 yıl içinde 15 ilçede toplamda 181 adet sondaj çalışması gerçekleştirdiğini belirtti.

Kanalizasyon ve yağmursuyu altyapı eksikliğinden kaynaklanan sorunları kalıcı çözümlere kavuşturmak adına 3.5 yıl içinde 825 km kanalizasyon ile yağmursuyu hattı döşendiğini bildiren HATSU, ilçe bazında yapılan çalışma metrajlarını şu şekilde açıkladı;  “Antakya 83 bin 172, Altınözü 136 bin 730, Defne 43 bin 247, Samandağ 26 bin 634, Yayladağı 12 bin 025, Kırıkhan 52 bin 805, Hassa 55 bin 836, Kumlu 1179, Reyhanlı 29 bin 724, İskenderun 68 bin 609, Belen 110 bin, Payas 5 bin 211, Dörtyol 12 bin 680 ve Erzin’e 187 bin 885 metre.”

HATSU Genel Müdürlüğü, 3,5 yıllık süreç içerisinde ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi ile HATSU’nun sosyal medya sayfalarına(Facebook, Twitter ve Instagram) iletilen 148 bin 737 adet kanalizasyon, 151 bin 35 adet içmesuyu arızasına müdahale etti.  

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:04:48   

KUDÜS VE MEKKE’NİN FETHİ KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

Hatay'da, Altınözü İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ALİMDER) tarafından ''Kudüs ve Mekke'nin Fethi'' konulu konferansı düzenlendi.

 

Tepehan Mahallesi'nde düzenlenen ''Kudüs ve Mekke'nin Fethi'' konulu konferansın açılışı, Altınözü Merkez Camisi imam hatibi İbrahim Marmara'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle yapıldı. 

ALİMDER Başkanı Abdurrezzak Kızıldağ, konferansın açış konuşmasında, Müslümanlar olarak, ilk kıbleleri Kudüs'ün kırmızıçizgileri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Canımızı veririz, Kudüs'ü vermeyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi dünya beşten büyüktür. Halifelik bayrağı bir gün düştüğü yerden yani Türkiye'den tekrar şaha kalkacaktır. Hedefimiz Altınözü'nde imam hatip okulları sayısını arttırmaktır. En büyük destekçimiz imam hatipli bir Belediye Başkanı ve imam hatipli İlçe Milli Eğitim Müdürüdür."  dedi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da Kudüs ile söylenmesi gerekenlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylendiğini dile getirerek, "Biz de bu düsturla Kudüs’ün yanında olacağız." dedi. 

Konferansa konuşmacı olarak katılan yazar Şevki Yılmaz ise Mekke'nin önemini anlatarak, “Mekke'nin fethi olmasaydı belki de Cengiz Han'ın kan kusturan torunlarından biri olacaktık. Mekkeli muhacirlere ensarların nasıl sahip çıktıklarını anlamazsanız, 'Suriyelilere biz mi bakacağız.' dersiniz. Sizler mazlum kardeşlerimize ne güzel ensarlık yaptınız.'' ifadelerini kullandı. 

Konferansı, Hatay İl Müftü Yardımcısı Cafer Erol, AK Parti Hatay İl Başkanvekili Hicret Kumru, AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık ve Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hasan Urhan da takip etti. (AA)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:03:45   

HACI LÜTFİYE KARABAY, HAKK’A UĞURLANDI

Karabay Ailesinin değerli varlığı Hacı Lütfiye Karabay, vefat ederek 69 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Hacı Ahmet Karabay Hocaefendi’nin değerli eşi, Haas Antioch Taş Sanat Galerisi sahibi Mustafa Karabay, Yahya Karabay, Yakup Karabay, Mahmut Karabay, Hikmet Karabay, Mehmet Karabay’ın muhterem anneleri Lütfiye Karabay, 29 Aralık 2017 Cuma günü vefat etmesinin ardından 30 Aralık Cumartesi günü Antakya Mezarlık Kompleksi Camiinde öğle namazını müteakip cenaze namazı kıldırıldı. Merhumenin cenaze namazı Hasan Yaylacı’nın kıldırmasının ardından eski Antakya Mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

Cenaze törenine Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Karabay Ailesinin akraba, dost ve sevenleri katılarak merhumeyi Kuran-ı Kerim ve dualarla Hakk’a uğurladı.

1 Ocak 2018 Pazartesi günü ikindi namazına müteakip taziye evinde ruhuna Hatm-i Şerif okundu ve merhume bir kez daha rahmetle anıldı

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak Hacı Lütfiye Karabay’a Cenab-ı ALLAH’tan rahmet, ailesine ve tüm yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederiz.

(Haber: S.Ergin) 


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:02:57   

KÜLTÜR TEMEL LİSESİ FARKIYLA KERMES

Kültür Temel Lisesinde geliri ihtiyaç sahibi ailelere ve Lösemi hastası iki çocuğa verilmek üzere düzenlenen kermes yoğun katılım ile gerçekleşti. Öğretmen, öğrenci ve velilerin destekleri ile gerçekleşen kermeste satışa sunulan yöresel lezzetlerin yanında yöresel ürünler kısa sürede tükendi.

Okulun terasında gerçekleşen ve Kültür Temel Lisesi öğretmen, öğrenci ve velilerinin yanı sıra Antakya Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin büyük ilgi gösterdikleri kermeste hedeflen rakamın elde edildiği bilgisi verildi.

Kültür Eğitim Kurumları Kurucuları Ali Girişken, Sibel Güzelmansur ve Ramazan Geyik ile birlikte Okul Müdürü Ahmet Hamdi Ayda, Müdür Yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu, Öğretmenler, öğrenciler ve velilerin kermes boyunca stantların yanından ayrılmadıkları programda görev alan tüm öğrencilerin mutluluğu adeta gözlerinden okunuyordu.

Bir anlamlı etkinliğe daha imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken, tamamında öğrencilerinin emekleri olan yöresel yemeklerin, hediyelik eşyaların ve el işi ürünlerin yer aldığı kermesin amacına ulaşmış olmasının Kültür Eğitim Kurumlarını çok mutlu ettiğinin altını çizerek “Kültür Eğitim Kurumları olarak ihtiyaç sahibi ailelere ve Lösemi hastası iki çocuğumuza yardım amaçlı düzenlediğimiz kermesimizde ilk andan itibaren öğrencilerimizin sergiledikleri performans onların iyi eğitim almalarının yanında iyi de birer birey olmaları konusunda emek sarf eden bizleri onure etmiştir. Yardımseverlik değerimizin unutulmaması kapsamında düzenlediğimiz kermesimizde gördüğümüz manzara karşısında toplumsal değerlerine sahip çıkan birbirinden değerli öğrencilere sahip olduğumuzu gördük. Kermesimizin ilk anından son dakikasına kadar özveri ile çalışan tüm öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Etkinliğe göndermiş olduğu ürünler ile sınırlı kalmayarak yaptıkları alışverişler ile de kermesin amacına ulaşmasında büyük katkıları olan veliler böylesine anlamlı bir etkinliği düzenleyen Kültür Eğitim Kurumları ailesine teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:02:13   

YAVUZ SELİM'İN YAYLADAĞI'NA GELİŞİ KUTLANDI

Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye Savaşı sonrası Hatay'ın Yayladağı ilçesinde konaklamasının 500. yıl dönümü, ilçede çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Osmanlı İmparatorluğu 9. Padişahı Yavuz Sultan Selim'in 1517 yılındaki Ridaniye Savaşı sonrası, Suriye topraklarından Yayladağı'na girişinin 500. yıl dönümü nedeniyle ilçede etkinlikler düzenlendi.
Yavuz Sultan Selim Han Ortaokulu önünde başlayan etkinlikte, Yavuz'u canlandıran kişi ve beraberindeki atlılar mehter takımı ve sancaklar eşliğinde ilçe merkezine kadar yürüdü.
Atlılar, Atatürk Bulvarı'nda Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Belediye Başkanı Mehmet Kalkan ve vatandaşlarca karşılandı.
Kaymakam Yüce, yaptığı konuşmada, canları, kanları pahasına bizlere bu toprakları bırakan ecdada şükranlarını sunarak "Tarihte öyle şahsiyetler vardır ki zaman içerisindeki gelişmeler, onların değerini daha bir ortaya çıkartır. Yavuz Sultan Selim'de böyle bir kişiliktir. Bugün Ortadoğu'daki akan kan, gözyaşını, gelişmeleri izliyoruz. Bundan 500 yıl önce Safevi Devleti ve Memlüklerin sebep olduğu fitneyi sona erdirmek için bu seferleri yaptı. Dönüşünde burada konakladığında stratejik önemi keşfetti ve burayı daha yoğun bir Türkmen bölgesi haline getirdi. Çünkü Yavuz Sultan Selim henüz şehzade iken biliyordu ki Osmanlı'nın bel kemiği Türkmenler'di." dedi.
Yavuz Sultan Selim'in 500 yıl önce yine bir kış günü Yayladağı'na gelerek konakladığını aktaran Belediye Başkanı Kalkan da bugün onun değerinin çok daha iyi anlaşıldığını anlattı.
Yavuz'un Ortadoğu'daki Afrika'da İslam ve Türk birliğini, istikrarı sağlayan kişi olduğunu vurgulayan Başkan Kalkan, "Onun sayesinde birlik ve beraberlik sağlandı. Bugün de bu birlik beraberliğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Suriye'de, Irak'ta ve diğer Ortadoğu ülkeleri ve Afrika'da yeniden bir Yavuz'a ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bugün de Cumhurbaşkanımız yeni bir Yavuz olarak bu birlikteliği sağlayacaktır inşallah." ifadelerini kullandı.
Programa Hatay Valisi Yardımcısı 
Nursal Çakıroğlu, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ile Bayırbucak Türkmenlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:01:36   

SURİYELİLERİN TÜRKİYE'YE DÖNÜŞ SÜRELERİ SONA ERDİ

Kurban Bayramı dolayısıyla Hatay üzerinden ülkelerine giden Suriyelilerin Türkiye'ye dönüşleri için tanınan süre sona erdi.

 

Kurban Bayramı dolayısıyla 21 Ağustos'ta Suriye'ye çıkışların başlandığı Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan, 5 Eylül'den itibaren Türkiye'ye dönüşe geçen Suriyelilerin ülkeye girişi bugün itibarıyla tamamlandı.

Farklı illerden gelerek Reyhanlı ilçesinden Suriye'ye geçen ailelerin bir kısmı ülkesinde kalmayı tercih etti.

Suriye'nin İdlib ve kırsalındaki yerleşim yerlerinden Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen Suriyeli aileler, işlemlerinin ardından Türkiye'ye giriş yaptı.

Kurban Bayramı için ilçedeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan 32 bin 300 Suriyeli ülkesine gitmişti. (AA)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 10:00:36   

SAVAŞ MAĞDURLARINA LOJİSTİK MERKEZ

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kurulan lojistik merkezi, ülkelerinde çadırlarda ve sınır köylerinde yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin umudu oluyor.

Dünyanın ve Türkiye'nin farklı kentlerinde hayırseverlerin bağışladığı yardımlar, Reyhanlı'da 23 dönüm araziye kurulu lojistik merkezinde gerekli tasnifler yapıldıktan sonra Suriyelilere gönderiliyor. 

Tır ve kamyonetlere yüklenen insani yardım malzemeleri, Suriye'de zor durumda olanlara ulaştırılıyor.

Merkezde paketlenen ekmek, gıda, su, kumanya, battaniye, giysi, soba, kömür, halı, beyaz eşya, mobilya, kırtasiye gibi yardım malzemeleri, Suriye'nin İdlib, Hama, Lazkiye, Halep kırsalı ve Türkiye sınırındaki kamplardaki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor.

İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, yaptığı açıklamada, Suriyeli ailelerin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Dünyanın ve Türkiye'nin birçok ilinden gelen yardımların Reyhanlı'daki lojistik merkezinde toplandığını belirten Tosun, şöyle devam etti: ''23 dönüm arazi üzerindeki lojistik merkezimizde gelen çeşitli yardımlar titiz bir şekilde tasnif ediliyor. Merkezde 115 personel vardiyalı şekilde çalışıyor. Suriyeli savaş mağduru kardeşlerimiz için hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bu yıl içinde 370 milyon ekmek üretimi yaparak ailelere ulaştırdık. Suriye'de ekmek en önemli yaşamsal malzemelerin başında geliyor. Bu nedenle ekmek üretimini aralıksız sürdürüyoruz. Reyhanlı ve diğer lojistik merkezlerimize Türkiye'nin 81 ilinden insani yardımlar düzenli olarak geliyor. Aynı zamanda yurt dışından birçok partner kuruluş Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Bosna Hersek, Pakistan ve Endonezya gibi ülkelerden merkezlerimize destek veriyor. Lojistik merkezimizde gerekli tasnifler yapıldıktan sonra yardımlar Suriyelilere ulaştırılıyor." dedi.

Tosun, tır ve kamyonetlere yüklenen insani yardım malzemelerinin Kilis Öncüpınar ile Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye gönderildiğini kaydetti.

Yıl içerisinde 2 bin 924 yardım tırının Suriye'ye gönderildiğini vurgulayan Tosun, "Bu yıl içerisinde 2,5 milyon Suriyeliye destek verdik. Suriye'deki iç savaşın başladığı dönemden bu yana 14 bin 864 tır ülkelerindeki savaş mağduru olan kardeşlerimize ulaştırıldı. Lojistik merkezlerimizde sadece gıda değil, barınma, ısınma, ev eşyaları, mobilya, halı ve kırtasiye gibi çeşitli ürünler ailelere gönderiliyor." diye konuştu.

Toplamda Reyhanlı dahil 5 lojistik merkezinde 840 personelin görev aldığını aktaran Tosun, Suriye'nin Babel Hava Sınır Kapısı, Babusselam Sınır Kapısı ile Kilis ve Şanlıurfa'da da lojistik merkezlerinin bulunduğunu sözlerine ekledi. (AA)


2 hafta, 2 gün önce / 02.01.2018 09:56:28