......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

ÇEVRE KORUMA HAFTASI KUTLANACAK


Her yıl 5- 11 Haziran tarihleri arasında çevre konusuna dikkat çekmek amacıyla kutlanan Dünya Çevre Haftası, bu yıl da bir dizi etkinliğe sahne olacak.

 Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından her yıl bir haftaya yayılan etkinlikler ile kutlanan Çevre Haftası bu yılda düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Doğanın ve canlıların korunması, çevrenin temiz tutulması, temiz çevrenin insan sağlığı üzerindeki etkileri konularına dikkat çekmek ve bu konuda duyarlılık yaratmak hedefiyle düzenlenen etkinliklere genç yaştaki öğrenciler de dâhil ediliyor.

 Bu yıl düzenlenecek tiyatro gösterisi, çocuklara yönelik yüz boyama etkinlikleri çevre dostu çocuklar ile buluşturulacak. Etkinliklerde, çocukların çevrenin korunması noktasında duyarlı bireyler olarak yetişmesi amaçlanacak. 11-12 Haziran günlerinde Antakya, İskenderun ve Samandağ ilçelerinde gerçekleşecek etkinliklerin içeriği ise şöyle:

ÇEVRE HAFTASI ETKİNLİK PROGRAMI

11 HAZİRAN 2019 SALI:

Yer: Antakya Atatürk Parkı

Saat 15.00: Sevimsiz Mikroplar Tiyatro Gösterisi (HBB Tiyatro Topluluğu)

Çocuklara yönelik animasyon gösterisi

Ekologic Kids Spor Kulübü dans gösterisi

Etkinlik alanında TEMA ve Antakya Çevre Koruma Derneğinin Stantları Kurulacaktır.

Samandağ Sıdıka Bedia Kara Okulu

Saat 18.00: Boran Spor Kulübü tarafından bisiklet ve temizlik etkinliği gerçekleştirilecektir.

(Bisiklet etkinliği güzergahı Sıdıka Bedia Kara İlkokulu’nun önünden ve sahile kadar)

12 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA:

Yer: İskenderun Millet Parkı

Saat 15.00: - Sevimsiz Mikroplar Gösterisi (HBB Tiyatro Topluluğu)

Çocuklara yönelik animasyon gösterisi

Ekologic Kids Spor Kulübü dans gösterisi

Antakya Doğa, Sanat ve Turizm Derneği tarafından müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:14:03   

ESKİ ŞEBEKELER YENİLENİYOR

 Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içme suyu şebekesi bulunmayan ve deforme olan noktalar için hazırlanan projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

İlimizin muhtelif noktalarında yıllardır içme suyu sıkıntısı yaşayan noktaları tespit ederek çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Genel Müdürlük, Altınözü ilçesine bağlı Mayadalı Mahallesi’nde eski şebekeyi iptal ederek yeni içme  suyu şebekesi döşendiğini aktardı.

Çalışma sayesinde içme suyu kaybının önüne geçildiği ve temiz su iletiminin sağlandığına vurgu yapan HATSU, Hatay genelinde deforme olan ve kullanılamaz vaziyette olan eski içme suyu hatlarında da yenileme çalışmaları yapıldığının altını çizdi.

Yeni içme suyu şebekesine kavuşan mahalle sakinleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve HATSU ekiplerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:11:15   

HATAY KENT KONSEYİ YAŞLILARI UNUTMADI

Kentin sosyal ve kültürel yaşamına katkı sunan çalışmaların altına imza atan Hatay Kent Konseyi, bayram geleneklerini yaşatmaya devam ediyor.

 Ramazan Bayramı dolayısıyla Hatay Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan yaşlı vatandaşları ziyaret eden konsey üyeleri, yaşlıların hayır dualarını alarak keyifli bir bayram geçirmelerine vesile oldu.

Hatay Kent Konseyi üyelerinin sürpriz ziyareti ve hediyeleri karşısında mutlu olan huzurevi sakinlerinin yaşadığı sevinç görülmeye değerdi.

Bayramın paylaşma ve dayanışma geleneğini yaşatmak için böyle ziyaretleri her bayram yapacaklarını ifade eden konsey üyeleri Hatay halkına iyi bayramlar dileklerini iletti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:10:20   

BİR SORU FARK YARATIR

Eğitim ve öğretimdeki başarısı ile bilinen Kültür Temel Lisesi öğrencileri hafta sonu yapılacak olan TYT ve AYT sınavları öncesi yeni nesil soruların pratik çözümlerinin ele alındığı "Bir Soru Fark Yaratır " seminerine katıldı.

 Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken, Okul Müdür Yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu rehberlik uzmanı Canberk Alhas ve sınava girecek olan tüm öğrencilerin katıldığı seminerde son tekrar tüyolar yapıldı.

Meclis Kültür ve Sanat Merkezinde yapılan "Bir Soru Fark Yaratır " Seminerinde Yayın Denizi, Çap Yayınları, Apotemi Yayınları, Hız Yayınları ve Acil Yayınlarının birbirinden başarılı yazarları TYT ve AYT sınavına girecek olan öğrencilere faydalı bilgilendirmeler yaptı.

"Bir Soru Fark Yaratır " seminerini oldukça faydalı bulduğunu ifade eden Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken, hafta sonu sınava girecek olan tüm öğrencileri ile birlikte katılım gösterdikleri seminerin amacına ulaştığını belirterek seminerin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve faydalı bilgileri öğrenciler ile paylaşan yazarlara teşekkür ederek hafta sonu sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:09:23   

TEKNOUZAY BİLİM ŞENLİĞİ- 2 BUGÜN BAŞLIYOR


TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında, Türkiye’de
desteklenmeye hak kazanan 50 proje arasında bulunan Teknouzay Bilim Şenliği Projesi, Hatay’da gerçekleştirilen ilk ve tek 4007 projesi olma özelliğini taşıyor.

 Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi’nin destekleri ile Teknouzay Bilim Şenliği-2, 11-12 Haziran 2019 tarihlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsünde gerçekleşecek.

Teknouzay Bilim Şenliği Projesi ile ilgili yapılan açıklamada “İki gün sürecek olan projenin amacı, bilim kültürünü ve bilim iletişimini toplumun daha geniş kesimlerine yaymak. Bu sayede toplumun bilime olan ilgisini artırmak, çocukları ve gençleri uzay bilimleri temelinde tüm bilim alanlarında kariyer yapmaya özendirmek, alanın uzmanı olan bilim insanlarıyla her yaştan ve kesimden katılım gösterecek insanı bilim çatısı altında buluşturup kaynaştırmaktır.

Şenlik süresince katılımcılar için ilgi çekici sergiler, atölyeler, laboratuvar çalışmaları, tematik oyunlar, konferanslar, teleskoplar ile gökyüzü gözlemi, sahne şovları, gösteriler, söyleşiler gibi etkileşimli uygulamalar düzenlenecek.
Projede uzayda tarım, moleküler biyoloji, uydu ve roket sistemleri, sanal gerçeklik,
gezegenimizdeki kayaç yapıları, nanoteknoloji ve güneş pilleri, evrendeki gök cisimleri, Türkiye’de astronomi gibi uzay ve teknolojiye dair birçok konu gerek konferanslarla gerekse atölyelerle katılımcılara sunulacak.
Proje ekibinde Türkiye’den ve Hatay ilinden çok değerli öğretmenler ve akademisyenler
bulunmakta olup çalışmalar tüm halkın katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:08:35   

PAYASSPOR BAŞKAN BEKİR ALTAN'IN KANATLARI ARASINDA

Spor Toto 3. Liginde mücadele eden Payasspor, geçmiş yıllardan beri olduğu gibi bundan sonra da Belediye Başkanı Bekir Altan'ın kanatları arasında.

Bölgemize yaptığı başarılı hizmetlerin yanı sıra Türk futboluna da her türlü desteği veren Payas Belediye Başkanı Bekir Altan'ın gelecek sezonda da Payasspor'a kol kanat gerecek olması spor kamuoyunda sevinçle karşılanıyor.

Mavi Beyazlı ekip Payasspor'un profesyonel çıkmasında tüm imkânlarını seferber eden Payas Belediye Başkanı Bekir Altan'ın Haziran ayının ikinci haftasından sonra da oluşturacağı yeni yönetim kurulunun bölgemiz spor kamuyu tarafından merakla bekleniyor.

Bu arada Payasspor'un yeni yönetiminin Payaslılar’dan oluşacağına dair dolaşan bilgiler, spor camiasında güncelliğini koruyor.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:07:42   

TED HATAY KOLEJİ, SATRANÇTA TÜRKİYE FİNALİNDE

Okul Sporları'nda Hatay şampiyonu olarak bölge finallerine kalan TED Hatay Koleji Yıldız Kız Satranç Takımı, Türkiye Finalinde yer alacak.

 Yıldız Kız Satranç Takımına başarılar dileyen TED Hatay Koleji yönetimi, yaptığı açıklamada “2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları'nda Hatay şampiyonu olarak bölge finallerine kalan ve Mersin’de 3. olarak Türkiye finallerine yükselen Yıldız Kız Satranç Takımımız, bugün Karaman’da düzenlenecek finallerin ilk maçına Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’na (Kastamonu) karşı ilk maçına çıkıyor. Çağla Deniz Polat, Bilge Avcı, Zeynep Doğan ve Nil Ülker Öksüz’den oluşan takımımıza ve onları çalıştıran antrenörlerimize bu maç ve kalan tüm maçlarda başarılar diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:06:41   

TÜRKİYE, HATAYSPOR’U KONUŞTU

 Geride bıraktığımız 2018-2019 futbol sezonuna Hatayspor damgası vuruldu. Önceki sezon 2. Ligde şampiyon olarak Spor Toto 1.Ligde yer almaya hak kazanana bordo-Beyazlı temsilcimiz, yeni çıktığı ligde en çok konuşulan takımlar arasında dikkat çekti.

Güneyin Yıldızı Hatayspor, normal sezonu üçüncü sırada tamamlayıp Play-Off’ta final oynarken bir penaltı kaçırmasıyla Süper Lige çıkamadı. Öte yandan Ziraat Türkiye Kupasında da ses getiren Hatayspor, güçlü rakipleri Gençlerbirliği ve Başakşehir’i eledikten sonra Süper Lig ve Kupa Şampiyonu Galatasaray’ı 4-2 yenmesine rağmen kupadan elenmişti.

Gazetelerde, televizyon programlarında ve sosyal medyada adından övgüyle söz edilen Hatayspor, tüm sporseverlerin beğenisini ve takdirini topladı.

Bordo-Beyazlı taraftarlarında tamamen sahiplendiği ve desteklediği Hatayspor, Antakya’daki maçlarda kapalı gişe oynarken deplasmanda da yalnız bırakılmadı.

İlk kez çıktığı Spor Toto 1. Ligde tecrübe kazanan ve ligi tanıyan Hatayspor’un yeni sezonda kadrosuna yapacağı 4-5 takviye ile şampiyon adayı takımlar arasında yer alması bekleniyor.

(Yorum Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 11.06.2019 09:00:44   

YARGI REFORMU BU HALİYLE GAZETELERİ BALTALAR

Yeni Yargı Reformu Paketi’nin yasalaşması halinde yerel basının zor durumda kalacağını bildiren BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, “Resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak düzenlemenin yeniden ele alınmasını bekliyoruz” dedi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan Yargı Reformu Paketi’nde gazete ilanlarına ilişkin düzenleme konusunda görüşlerini açıkladı.

Arslan, düzenlemenin bu hali ile yapılması durumunda yazılı basının ciddi oranda zarar göreceğine vurgu yaparak, “Adalet bürokrasisi tarafından daha önce de gündeme getirilen bu düzenleme masrafları düşürme gerekçesi ile konuyu tek boyutlu olarak ele almaktadır. Oysaki; gazete ilanları yolu ile duyuruda etkinlik sağlanmakta. Gerek gazetelerin internet siteleri gerekse BİK’in sitesinde yayınlanan ilanlar yolu ile kamuoyuna açık ve şeffaf satışlar gerçekleştirilmektedir. Öte yandan gazeteler Anayasal bir görev olan habercilik işlevini yerine getirmekte, demokrasinin işlerliğini sağlamakta, eğitim ve denetim işlevlerini yerine getirmektedir. İcra ilanları başta olmak üzere yargı ilanları normalde yüzde 40 halen de yüzde 50’nin üzerinde bir ağırlığı kapsamaktadır. Sayılan görevlerin yerine getirilebilmesi için bu ilanların varlığı hayati önem taşımaktadır. Kaldı ki resmi ilanlardan elde edilen gelirlerin tamamı kamuya geri dönmektedir. Yüzde 18 katma değer vergisi, yüzde 15 BİK komisyonu, sigorta ve muhtasar vergileri ile gelir ve kurumlar vergileri birlikte ele alındığında devlet bir cebinden alıp diğer cebine koymakta, sonuçta istihdam, habercilik ve katma değer elde edilmektedir. Gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse; Eylül 2018’de Ordu Tribün Gazetesi katma değer vergisi dahil 8 bin 791 liralık resmi ilan almıştır. Net aldığı ilan geliri ise 6 bin 332,5 liradır. Gazete asgari kadrosunda bulundurmak zorunda olduğu fikir işçileri için 3 bin 848,92 lira sigorta ödemiştir. Muhtasar vergisi olarak da 2 bin 749,75 lira harcamıştır. Bu iki gider kaleminin toplamı 6 bin 598,67 liradır ve aldığı net resmi ilan gelirinden fazladır. Gazete kadrosunda zorunlu olarak bulundurmak durumunda olduğu fikir işçilerine 11 bin 232 lira maaş ödemek durumumdadır. İşletme masrafları ile basık masrafları da bu giderlere ilave edilmek zorundadır. Dolayısı ile özelde yargı ilanlarını genelde resmi ilanları yük gibi gösteren bürokratik anlayış konuyu tek boyutlu takdim ederek yanlış bir sonuca varmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımız’ın bu tek taraflı bakış açısının doğurduğu yaklaşımı düzelteceğine, gazeteler için can suyu anlamı taşıyan resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak bir düzenlemeye gitmeyeceklerine inanıyoruz” dedi.


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2019 11:38:54   

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan Hatay’da konuştu;

BAYRAMA BURUK GİRİYORUZ

 

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesi, AGD - MGV Genel Başkanı Salih Turhan’ın katılımıyla “İftar Programı ve Siyer-i Nebi Sınavı Ödül Töreni” etkinliği düzenledi.

Yoğun katılımın olduğu etkinliğe Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkan Salih Turhan’ın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcıları Köksal Bozan, Beytullah Karataş, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve misafirler katıldı.

Kuran’ı Kerim tilavetinden sonra AGD Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut selamlama konuşması yaparak Hatay’da yaptıkları çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Daha sonra AGD - MGV Genel Başkanı Salih Turhan yaptığı konuşmada; İslam coğrafyalarında yaşan sorunlara Ramazan ayında da çözüm bulunamadığını belirterek “Ramazan ayı başında olduğu gibi Ramazan Bayramına da buruk giriyoruz.  Diyarbakır ve İstanbul’un fethinin yıl dönümünde olduğumuz bu günlerde başta Kudüs’ün işgali devam ettiği gibi İslam coğrafyalarda zulüm devam ediyor.

Habib-i Neccar hazretlerinin Antakya’daki duruşunu sergilemezsek, Kudüs’ü bölecekler başkent yapacaklar. İlk kıblegahımız olan Mescidi Aksa’nın olduğu Kudüs’ün başkent ilan edilmesi, doğu Kudüs diye bölünmesi kabul edilemez” dedi.

 AYASOFYA İBADETE AÇILANA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Ayasofya’nın ibadete açılması için, fethin yıldönümünde sabah namazı buluşmalarıyla gündeme getirdiklerini hatırlatan Turhan,Mekke önlerindeki orduda hangi ruh varsa, Kudüs’te de, Diyarbakır’da da, İstanbul’da da aynı ruh vardı; Fetih ruhu vardı. İstanbul’un Fethi denildiğinde aklımıza gelecek en önemli sembol Ayasofya Camii’dir. Ayasofya Camii İstanbul’un Fethin sembolüdür. İslam’ın küfre galebesinin sembolüdür. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün, Mekke’nin, Medine’nin teminatıdır. Ayasofya’nın özgürlüğüne Fatih’in emaneti gibi tekrar ibadete açılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Salih Turhan son olarak Ankara ve İstanbul’da Suudi Arabistan Konsoloslukları önünde  yaptıkları basın açıklamasını hatırlatarak aralarında tanınmış İslam Alimi Selman El-Avde'nin de bulunduğu alimlerin idamlarının durdurulması için Hak ve Adalet çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından Siyer-i Nebi sınavında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilerek program sona erdi. Hatay’da İl birincisi bu yılda değişmeyerek Ortaokul öğrencisi Hanife Demirel oldu.

 


3 hafta, 2 gün önce / 01.06.2019 11:33:15