......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344650
YORUM MANŞET
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI

VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞIVakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yeni yıl öncesi kiracılarına gönderdiği ihbarnamede görülen kira artışı, esnafı şok etti.

Devlet yöneticilerinin geçen dönemde kiralarla ilgili yapmış olduğu kira bedeli yüzde 25 artış oranına tezat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kendi kiracılarına talep ettiği yüzde 100-120 oranındaki artış tepkilere yol açtı.

Bu konuda gazete yönetim evini arayan çok sayıda esnaf, bu artışlar karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirterek özetle şu açıklamada bulundu: “Uzun yıllardır Vakıflar kurumunun kiracısıyız. Kiralarımızı düzenli şekilde ödeyen, işyerlerini kendi malımız gibi özenle koruyan esnaflarız.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından adreslerimize gönderilen ihbarname bizleri adeta şok etmiştir. Son dönemde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla zaten işletmelerimizi zorla yaşatmaya çalışıyoruz. Bir devlet kurumu olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu zor dönemde esnafa destek olacağına adeta bizim iflasımıza ve işyerlerimizin kapanmasına zemin hazırlamaktadır.

Devlet yetkilileri özelde kira fiyatlarını yüzde 25 olarak belirleyip ilan ederken, resmi kira fiyatlarının yüzde 100-120 oranında arttırılması insani ve vicdani bir uygulama değildir.

Bu oranda yapılan kira bedellerini kabul etmemiz mümkün değildir. Devlet yetkililerini ve Hatay Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda esnafa yardımcı olmasını ve makul bir fiyat artışı yapmasını talep ediyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN
BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, eğitime, bilime ve gençliğe yaptığı yatırımın karşılığını almaya devam ediyor.

Antakya'nın göğsünü kabartan son gelişme Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleşti. Başkan İzzettin Yılmaz'ın tam desteğiyle dünyanın her bölgesinde Antakya'yı temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü oldu.

BAŞKAN YILMAZ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Estonya’nın başkenti Talinn’de 16 ülke ve 400’den fazla katılımcı ile düzenlenen Robotex International'da bizleri başarıyla temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü olarak bizleri gururlandırdı. Bu gurur hepimizin diyen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, "Öğrencilerimiz Enes Bakımlı, Gökalp Kiraz, Hüseyin Keseroğlu, Hüseyin Bakımlı’yı gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK
ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

Hatay'ın meşhur tatlı çeşitlerinden biri olan Antakya Künefesi'nin dünya çapında tanıtımının yapılması için büyük yol kat eden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, künefe başvurusunun askı sürecinde olduğunu söyledi.

Sürkten kağıt kebabına, Antakya tuzlu yoğurdundan, Samandağ neyine, carra peynirinden Samandağ biberine varıncaya kadar onlarca çeşit Hatay’ın yöresel lezzetine ulusal arenada çok sayıda patent kazandırarak üreticilere önemli iş kolları açılmasını sağlayan ATSO, bu projesiyle Hatay’daki künefecilere ürünlerini dünya genelinde pazarlama imkanı sunacak. Antakya künefesi ismiyle Türkiye genelinde satışı yapılan tescilli tatlı, dünyanın da ağzını tatlandıracak.

İLİMİZİN ULUSLARARASI TESCİLLİ İLK ÜRÜNÜ OLACAK

Coğrafi işaret başvurusu yapılan Antakya Künefesi'nin uluslararası tescilli ilk ürün olacağını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada, "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak uluslararası coğrafi işareti için başvurusunu yaptığımız Antakya Künefesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlandığı üzere 3 aylık askı-itiraz süresi sonunda ilimizin uluslararası tescilli ilk ürünü olacak. Gururluyuz" dedi.

(Haber Merkezi)

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ
HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZMillî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Hatay'a geldi. Valilik ziyaretinin ardından il eğitim değerlendirme toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Özer, Taksim'deki terör saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek hiçbir saldırının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aziz milletiyle geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne engel olamayacağını ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özer, Taksim'deki terör saldırısında 6 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatarak "Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabrıcemil diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aziz milletiyle birlikte geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne devam edecektir. Hiçbir saldırı, bu yürüyüşten geri adım atmasına vesile olamayacaktır. Yıldıramayacaktır." dedi.

Bakan Özer, ziyaretinde Hatay'da eğitimde gelinen noktayı ayrıntılı olarak değerlendireceklerini, ilave yatırımlar planlayacaklarını belirterek "Hatay, özellikle mesleki eğitimde Türkiye'de öncü atılımların yapıldığı şehir. Eğitimde kalitede çok önemli projelere imza atan bir ilimiz." dedi. Kentte, Kovid-19 salgını sürecinde solunum cihazı, maske makinelerinin üretiminde önemli projelere imza atıldığını belirten Özer, Hatay İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

HATAY'IN EĞİTİM YATIRIMI BÜTÇESİ 2 MİLYAR 591 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Bakan Özer, il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kentin 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.    

Hatay'ın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Özer; tüm Türkiye'de okulların güvenli eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek Hatay'daki okulların depreme karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük onarım ihtiyaçları için 100 milyon liralık bütçe ilave edildiğini söyledi.

Bakan Özer, en fazla yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirterek şunları kaydetti: "Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50'si bağımsız anaokulu, 15 bin 500'ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye'de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65'ten yüzde 97'ye ulaştırdık. Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9'lardan yüzde 16'lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16'dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını inşallah yaklaştırmış olacağız." Dedi.

HATAY'A 42 YENİ OKUL YAPILACAK

Hatay'da 3'ü özel eğitim olmak üzere 17 bağımsız anaokulu yapılacağını söyleyen Özer, merkez ve ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 15 ilkokul, 10 da ortaokul olmak üzere kentte toplam 42 yeni okul yapılacağını belirtti. 

 Tüm yatırımların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Özer, kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yönetici ve eğitimcilere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU
ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYUAntakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini Mavi listenin adayı Hikmet Çinçin kazandı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve ekibi, üyelerden güvenoyu alarak tekrar seçildi.

 Uzun süreden bu yana Hatay gündemini meşgul eden seçim sonuçlandı. Beyaz listede Ali Kavak ile yarışan Çinçin, yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            7130 kişinin oy kullandığı seçim Cumartesi günü gerçekleşirken, seçim ortamı demokratik olgunluk içerisinde yapıldı.

            Kamuoyunun sonucunu merak ettiği ATSO seçimlerin-de sandığa yansıyan irade doğrultusunda Hikmet Çinçin 20 grupta birinci olurken 4 grupta da Ali Kavak kazandı.

            Bu sonuçlara göre mevcut başkan Hikmet Çinçin güven tazeleyerek yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            Seçim günü ve oy sayımının ardından gösterilen centilmenlik, Hatay ilimizin hoşgörü iklimine yakıştı.

(Haber Merkezi)

KUTLU: ANTAKYA İZİMİZ OLACAK

CHP Antakya İlçe Yönetimi “Antakya İzimiz Olacak” sloganıyla başlattıkları çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Son olarak CHP Antakya İlçe Yönetimi Başkan Ümit Kutlu’nun katılımıyla Bitiren Mahallesinde çalmadık kapı bırakmadan projelerini açıkladı, broşür dağıtımı gerçekleştirdi.
Konuyla ilgili olarak paylaşım yapan CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu; “CHP Antakya ilçe örgütü olarak başlattığımız “Antakya’da İzimiz Olacak” programı kapsamında bugün saha ekibimiz ile beraber Bitiren mahallemizde çalmadık kapı bırakmayarak, Partimizin iktidarında gerçekleştireceği projeleri anlattık.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 4 saat önce / 22.11.2022 09:03:43   

İCRA DAİRELERİ DOSYALARA YETİŞEMİYOR

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur icra dosyalarında yaşanan patlamaya ve yeni icra daireleri kurulması için yapılan düzenlemeye ilişkin açıklamada bulundu.

11 ayda icra dosyası 1 milyonun üstünde arttı diyen Güzelmansur, Günlük gelen icra dosyası sayısı 7 bin civarında! İcra daireleri dosyalara yetişemiyor diyerek şu değerlendirmelerde bulundu: "8 Kasım’da, Resmî Gazete'de Adalet Bakanlığı tarafından bir yönetmelik yayınlandı. Buna göre dosya sayısı 100 binin üzerindeki illerde birden fazla icra dairesi başkanlığı kurulacak. Bu düzenlemeye niye ihtiyaç duyuldu? Çünkü vatandaş borçlu, vatandaş icralık.

Yirmi yıllık AKP iktidarının yarattığı yoksulluğa, işsizliğe, borç sarmalına icra daireleri yetmiyor, yenilerine ihtiyaç duyuluyor.

Bugün muhtarlıklara gidin bakın, yirmi yıllık AKP iktidarı yüzünden muhtarlıklar icra tebligatlarıyla dolup taşıyor, yirmi yıllık AKP iktidarında vatandaş icralık oluyor.

Bu iktidar ülkeyi öyle bir hale getirdi ki ülkemizde günlük gelen icra dosyası sayısı 7 bin! Evet her gün 7 bin kişi icralık oluyor. 2021 sonundan bugün geçen zamanda, 11 ayda icra dosyası sayısı 1 milyon arttı.

AKP'nin iktidara geldiği 2002'de 8 milyon icra dosyası vardı, bugün bu sayı 24 milyona yakın. AKP’yle ülkede icra dosyası yüzde 300 arttı. Borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı.Bu yüzden de haciz işlemlerine yetişmekte zorlanan icra dairelerinin sayısı artırılacak.

AKP üslubuyla söyleyeyim "Nereden nereye!" 'Yaparsa AKP yapar.' AKP yaparsa yoksulluk yapar, AKP zamlar yapar, AKP borçlu yapar, AKP icralık yapar. Halkın çeşitli kesimleriyle buluşmalarımızda, hepsi bir şey söylüyor, 'N’olur bizi kurtarın bunlardan' diyorlar.

Halkın, bu iktidarın ekonomide bir iyileşme yaratacağına; borçtan, yoksulluktan kurtaracağına dair en ufak bir umudu yok." dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 4 saat önce / 22.11.2022 09:01:05   

BÜLENT MISTIKOĞLU’NA TEBRİK ZİYARETİ

Ergin Medya tarafından geleneksel olarak düzenlenen Hatay’ın Değerleri Yılın Enleri projesinde Yılın Tarım firması seçilen Mıstıkoğlu Tarım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Mıstıkoğlu’na tebrik ziyareti gerçekleştirildi.

Antakya Reyhanlı yolu Demirköprü Mahallesinde bulunan Mıstıkoğlu Tarım firmasını ziyaret eden Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin, uzun yıllardır çiftçi ve üretici olarak ilimize değer katan Bülent Mıstıkoğlu’nu başarılı çalışmalarından ötürü tebrik etti.

Ergin’in yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mıstıkoğlu, çalışmak ve üretmek gerektiğine değinerek çiftçiliğin ve gıda üretiminin çok önemli olduğunu ifade etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 4 saat önce / 22.11.2022 08:59:28   

ALTINÖZÜ CİMEMİ TESCİLLENDİ

Altınözü Cimemi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, büyük bir emekle ilmek ilmek işlenen el emeği göz nuru Altınözü Cimemi’ni tescillediklerini söyledi.

Başkan Sarı, yaptığı açıklamada "İlçemizin değerli geleneksel ürünlerinden olan Altınözü Cimemi Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde mahreç işareti olarak Coğrafi İşaretle tescillenmiştir. Halılar, kilimler ve dokumalar dışında kalan el sanatı ürünleri kategorisinde tescil alan ürünümüz İlçemizin ilk tescilli ürünü olup başvurusu 30/07/2021 tarihinde yapılmış olup 11/11/2022 tarihinde ise tescillenmiş bulunmaktadır.

Geleneksel üretim metodu ve motifleri yıllardır Ülkenin dört bir yanına gönderilen Altınözü Cimemi’nin üretimini yaparak bugünlere taşıyan değerli halkımıza, tescil sürecinde coğrafi işaret danışmanlığımızı yürüten Sayın Huriye Özener’e ve akademik danışmanlığımızı yürüten Dr. Öğr. Üyesi Kadriye Şahin’e teşekkür eder, ilçemiz için hayırlı olmasını temenni ederim.” Dedi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)


2 hafta, 4 saat önce / 22.11.2022 08:57:57   

HBB’NİN 2023 YLI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 2022 yılı Kasım ayı olağan toplantısının ikinci birleşimi gerçekleştirildi.

Başkan Vekili Adnan Özkaya’nın yönettiği toplantıda HBB’nin 2023 yılı mali bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gelir ve gider bütçelerinin denk olduğuna karar verilerek oy birliği ile kabul edildi.

HBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Gülseren Malcı, 2023 mali yılı bütçesinin ilgili birimlerden gelen tekliflerin konsolide edilerek hazırlandığını söyledi.

Bütçenin taslak metin olarak hazırlandığını belirten Malcı, “Araç kiralama yerine satın alma da yapabiliriz. GES projelerimiz için 2022 yılında 100 milyon liralık yatırım yaptık. 2023 yılında da 100 milyon liralık yatırım daha öngörüyoruz. Faiz giderlerinden rahatsızız. Faiz yükünden kurtulmak için önümüzdeki ay parsel satışı teklifini Meclis’e taşıyacağız” dedi. Malcı, bütçenin hazırlanmasında emeği geçen komisyon üyelerine teşekkür etti.

Malcı’nın konuşmasının ardından HBB’nin 6 milyar 320 milyon liralık 2023 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

HBB’nin 2023 yılı mali performans programı da Mecliste oy birliği ile kabul edildi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 4 saat önce / 22.11.2022 08:55:04   

ANTAKYA BİLİM MERKEZİ ERASMUSLU ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın gençlerin eğitim ve gelişimlerine verdiği önem doğrultusunda projelendirilen Antakya’nın ilk Bilim Merkezi olan Antakya Bilim Merkezi; ERASMUS projelerinin hareketliliği kapsamında Hırvatistan, Polonya ve Litvanya’dan gelen öğrenciler tarafından ziyaret edildi.

Antakya’yı bilimin de merkezi yapma yolunda önemli bir yatırım olan ve ziyaretçilerine uygulamalı öğrenme imkanı sunan Antakya Bilim Merkezi, ERASMUS projesi kapsamında ziyarete gelen ekibi yeni açılan Arkeoloji Atölyesi, Doğa Bilimleri Atölyesi ve Seracılık Atölyelerinde misafir etti.

Antakya Bilim Merkezi’nden yapılan açıklamada şunlar yer aldı: “Son olarak şehrimize gelen ERASMUSLU öğrencileri misafir ettiğimiz bilim merkezimizde ara tatilde “Veli-Öğrenci” atölye çalışmaları ile de çocukların hem aileleriyle keyifli vakit geçirmelerine hem de bilimsel çalışmalarla öğrenmelerine katkı sunmaya çalıştık. 

Haftanın belli günlerinde gruplar halinde öğrencilere temel düzeyde robotik kodlama, astronomi, akıl-zeka oyunları ve arkeoloji eğitimi verilen merkezimiz günlük ziyaretlere de açık. Ziyaretçilerin randevu yoluyla kabul edildiği Antakya Bilim Merkezini ziyaret etmek ve ayrıntılı bilgi almak isteyenler Fevzi Çakmak Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, (Askeri Kışla Civarı) Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nü ziyaret edebilir veya 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilirler.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 4 saat önce / 22.11.2022 08:53:22   

ANTAKYA BELEDİYESİ İBADETHANE TEMİZLİKLERİNE DEVAM EDİYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında şehir genelinde bulunan cami, Kur’an kursu, türbe, ziyaret, kilise ve havra gibi ibadethanelerde temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Medeniyetler şehri Antakya'da tüm din ve mezheplere ait ibadethanelerde temizlik çalışmaları gerçekleştiren Antakya Belediyesi; kutsal mekânların temizliğine önem verildiğini ve her zaman temiz kalması için Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini belirtti. Vatandaşların tertemiz bir ortamda ibadetlerini ifa etmeleri için ibadethanelerdeki temizlik çalışmalarının periyodik olarak gerçekleştiği de belirtildi.

Temizlik çalışmalarının son teknoloji ile donatılmış ibadethane temizlik araçları ile gerçekleştiği ve son olarak Mehmet İpek Cami ve Anayazı Hacı Fatma Savran Cami’sinde gerçekleştirildiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 08:29:31   

2 YENİ KAN MERKEZİ AÇILIYOR

Kızılay, Hatay’da 2 yeni Aferez Trombosit Kan Merkezinin yakın zamanda açılacağını duyurdu.

Kızılay Hatay Şubesi, ilçelerde ihtiyacı hissedilen trombosit kan merkezi sorununu çözdüklerini açıkladı.

Konuyla ilgili şubeden yapılan açıklamada; “Antakya ve İskenderun ilçelerimizde Aferez Trombosit Kan Merkezi kazandırmanın verdiği sevinci yaşıyoruz. Bu sayede şehrimizin acil ihtiyaç duyulan aferez kan bağış merkezi konusunu çözmüş bulunmaktayız. Özellikle Acil durumlarda ve normal şartlarda Hastanelerimizin ameliyathane ve diğer birimlerinde kullanılmak üzere, gerekli olan Aferez Trombosit ihtiyacını bu iki merkezimizde üretmiş olacağız.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 08:27:33   

FUARA “DALGAÇ KÜNEFE” DAMGASI

Dededen toruna sloganıyla 1949 yılından beri tatlı sektöründe hizmet veren Dalgaç Künefe, lezzetleri ile Ankara Altınpark Fuar Merkezi’ne damga vurdu. Ankara Altınpark Fuar Merkezi’nde 17 Kasım itibariyle başlayan festival, 20 Kasım Pazar günü sona erdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen lezzet tutkunlarına birbirinden lezzetli yöresel tatlarını sunduklarını belirten Dalgaç Künefe Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Uçar, festivalin tüm coşkusu ile devam ettiğini ifade etti. Ankara’da olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Halil İbrahim Uçar, “Dalgaç Künefe olarak festivalde olmaktan mutluyuz. Festival tüm coşkusu ile devam ediyor.17 Kasımda standımızı açtık ve 20 Kasıma kadar buradayız. Yöresel lezzetlerimize olan talep oldukça memnun edici. Künefemiz, gül katmerimiz, kabak tatlımız, kahvaltılık ürünlerimiz standımızda müşterileri bekliyor. Ürünlerimizden alıp tekrar gelen müşteriler oluyor. Lezzetlerimizin övgü dolu geri dönüşler alması tabi ki bizleri de oldukça gururlandırıyor” dedi.

Antakya kömbesinin kokusunun festival alanını sardığını söyleyen Uçar, “Festival alanında kömbe yapımımız da bir yandan devam ediyor. Kokusunu duyan herkes mest olduğunu söylüyor. Gelen müşteriler merakla yapımını izliyor. Önce tadım yapıyor daha sonra satın alıyor. Taze lezzetler sunuyoruz. Ankara’da olan herkesi fuar alanında bulunan standımıza bekliyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 08:25:53   

HATAY, EN BAŞARILI ŞEHİR SEÇİLDİ

 Hatay Büyükşehir Belediyesinin Çin-Avrupa “Yenilikçi Yeşil ve Akıllı Şehirler” (SiEUGreen) projesi büyük başarıya ulaştı. Norveç, Çin ve Danimarka’daki tesislerde yapılan araştırmalarda projeye katılan 17 ülke şehirleri arasında Hatay en başarılı şehir olarak seçildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, proje ortağı olan Norveç Biyoekonomi Araştırma Enstitüsü'nde hızlı artan nüfus, doğal beslenme, bitkisel hızlı üretim ve topraksız tarım ve yapılan proje hakkında tecrübe ve bilgilerini paylaştı.

TÜM İNSANLARIN ÇABA SARF ETMESİ LAZIM

“Kent Tarımının Zorlukları ve Fırsatları” konulu kongreye katılarak proje hakkında konuşan Lütfü Savaş, “Bilim insanları dünyanın dengesini değiştirmek zorunda. Karbon atıkları ile başlayan dünyanın kirlenmesinde, yağış rejimlerindeki değişiklikler ve kuraklık hızlı bir şekilde etkili olmaktadır. Artan ısı, değişen yağış rejimleri ve aynı zamanda artan dünya nüfusu ile karşı karşıyayız.” dedi.

Artan nüfusun beslenmesi ve iklim değişiklikleri konusunda yeni arayışlara giren bir bilim dünyası olduğunu vurgulayan Savaş, “Bugüne kadar sorumsuzca bütün bu sıkıntıları dünyanın başına getiren bizleriz. Bu sıkıntıları gidermek, dünyayı yeniden doğal haline çevirmek için bilim dünyası ve tüm insanların çaba sarf etmesi lazım. Bizim de olduğumuz projede daha doğal ürün yetiştirme ve daha fazla insana bu ürünleri ulaştırmak bizi sevindiriyor. İnsanların gelecek adına umutlanması için yapılan bu çalışmalardan dolayı çok mutluyum” değerlendirmesinde bulundu.

BU PROJELER DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN BİZİ UMUTLANDIRMAKTA

Türkiye’nin coğrafi açıdan oldukça önemli bir konuma sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Savaş şunları söyledi:

“Bizim ülkemiz toprak, hava durumu, güneş, su açısından müsait. Zaman zaman yağmur rejimi minimize oluyor ve susuz kalıyoruz. Su olmayınca da suyun ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsunuz. Hangi coğrafyada yaşarsanız yaşayın, ne kadar şanslı olursanız olun insan eliyle bozulan dünya düzenini değiştirmek ve tekrar düzeltmek için çok çaba sarf etmek gerekir. Bu projeler dünyanın geleceği için hepimizi umutlandırmakta. Projede emeği geçen herkese ile Norveç Doğa Bilimleri Üniversitesi eski rektörü ve Proje Koordinatörü Sjur Baardsen'e teşekkür ediyorum”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığının yürüttüğü proje kapsamında,  Turunçlu’daki serada geleneksel tarım dışında akuaponik (sucul yetiştiricilik) sisteminin entegrasyonu ile bitkisel üretim gerçekleştiriyor. Akuaponik teknikte, balık atıkları bitkiler için biyolojik gübre kaynağı olarak kullanılıyor ve bitki köklerinin de balık havuzu için doğal filtre görevini sağlamasıyla elde ediliyor.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 08:21:43