......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 321510
YORUM MANŞET
YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEK
YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEK

YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEKAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, kültürel faaliyetlere destek vermeye devam ediyor. Başkan Yılmaz’ın teknik belediyecilik çalışmaları yanında vatandaşların kültürel kaynaşmaları için yaptığı çalışmalar takdir topluyor.

 Başkan Yılmaz’ın asfalt hamlesi,  çok amaçlı salonlar, parkların bakım ve restorasyonu gibi teknik belediyecilik yanında kültür faaliyetlerine ağırlık vermesi vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

DİNLEYENLERE DUYGU DOLU SAATLER YAŞATTI

Antakya Belediyesi Türk Müziği Topluluğu tarafından organize edilen, Şef Erhan Önal’ın yönetiminde ve Usta Oyuncu Ahmet Yenilmez’in seslendirmeleri ile hayata geçirilen “Hikayeleriyle Türküler” konser programı dinleyenleri adeta büyüledi.

Programa Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve ailesi, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ve eşi, Hatay Büyükelçisi Serdar Cengiz, Kültür Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Türk Müziğinde yer edinmiş birbirinden değerli türkülerin hikayelerinin anlatıldığı, ardından saz solistlerince seslendirildiği gecede izleyiciler duygu dolu saatler yaşadılar. 

Programda kısa bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz şu görüşlere yer verdi; “ Antakya Belediyesi olarak, teknik belediyecilik çalışmalarımızın yanı sıra hemşerilerimizin sosyo - kültürel kaynaşmasını ve kültürel bilincin arttırılmasına değer katacak hassasiyetimiz devam etmektedir. Türküler genellikle yaşanmış bir olayın ardından yazılır ve söylenirler. Bu sebeple de çoğu zaman duygu yükü oldukça fazladır. Her insan türkü dinlediği zaman duygu yoğunluğu yaşar ve hüzünlenir. Bunun sebebi de türkülerin yaşanmışlıklarından kaynaklanır. Bugünkü programımız ile Anadolu ezgilerini ve bu ezgilerin birbirinden değerli hikayelerini bizlerle buluşturan Türk Halk Müziği topluluğumuza, değerli sanatçımız Ahmet Yenilmez’e ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma, ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Anadolu türkülerinin birbirinden güzel ezgilerini dinleyenlerle buluşturan programda, video showları ve solo oyuncunun harmandalı oyunu büyük beğeni aldı.

Program, protokol üyelerinin Ünlü Oyuncu Ahmet Yenilmez’e, Şef Erhan Önal’a ve saz solistlerine çiçek takdimi ile son buldu.

(Haber Merkezi

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ
YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİAhilik Haftası münasebetiyle, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından çelenk koyma töreni düzelendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke’ye Ahi kaftanını Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından giydirerek ödülleri verildi.

Cumhuriyet alanındaki çelenk koyma törenine Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Ticaret İl Müdürü Halik İmrek, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Oda başkanları, Türkiye’nin ahisi Behzat Böke, Hatay’ın kalfası Özgür Bozkurt, Hatay’ın çırağı Havva Buse Kalkavan ve HESOB çalışanları katıldı.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk büstüne çelenk konulup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk koyma töreni ile başlayan program, Antakya Gastronomi Akademisi’nde birlik beraberlik buluşması, esnafın ziyaret edilmesi ve ardından HESOB’da düzenlenen Ahilik Kültürü konulu sergi ile devam etti. 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz daha sonra çarşı içerisinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde Esnafın Ahilik Kültürü Haftası’nı tebrik ederek, hayırlı işler, bol kazançlar dileğinde bulundu. 

Esnaf ziyareti programının ardından HESOB binasında düzenlenen Ahilik Kültürü fotoğraf sergisi ödül töreni gerçekleştirildi. 

Buradaki törene HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ev sahipliğinde, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin katılarak Ahilik Kültürü konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçıların ödüllerini takdim etti. 

VALİ DOĞAN’A AHİ KAFTANI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ahilik Haftası münasebetiyle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Bşk. Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Bşk. Abdulkadir Teksöz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

ATSO Başkanı Çinçin ve HESOB Başkanı Teksöz tarafından Vali Rahmi Doğan'a şed bağlanarak Ahi kaftanı giydirildi.

Vali Doğan, Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke'ye Ahi kaftanını giydirerek tebrik etti. Yılın kalfa ve çırakları seçilenlere de plaketleri verildi.

(Haber Merkezi)

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI
YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI2021-2022 eğitim ve öğretim yılına, Türkiye genelindeki tüm okullarda yüz yüze eğitim olarak başlandı.

Ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da da öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takarak yüz yüze eğitime başladı. Okul bahçelerinde sadece öğrencilerin alındığı törene veliler alınmadı.

İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra ilk ders zili çaldı, öğrenciler öğretmenleri eşliğinde, sosyal mesafe korunacak şekilde ayarlanan sınıflara alındı.

Okul girişinde ateş ölçümleri ve maske kontrolleri yapılan öğrenciler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dersliklere alındı.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Hatay Ortaokulunu, Saraycık İlkokulu ve Antakya Nami Veysoğlu İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret ederek okul yöneticileri ve öğrencilere başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

99 YILLIK GURUR
99 YILLIK GURUR

99 YILLIK GURURTarihin kaydettiği ender zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıl dönümü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

 30 Ağustos 2020 Pazar günü saat 09.00’ da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan törende; saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı’nın okunmasının ardından Vali Doğan Anıt Şeref Defteri’ne Şunları yazdı: “Aziz Atatürk, Tarihimizin eşsiz zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıldönümünde yüksek huzurunuzdayız.

Milletimizin kaderini değiştiren bu destansı mücadele ile milletimizin hür ve bağımsız yaşamaya olan sevdasını bir kez daha gösterdiniz. Her karışını al kanlarınız ile suladığınız kutsal vatan toprakları üzerinde huzur içerisinde yaşayan ve her geçen gün daha da güçlenen devletimizin sağladığı imkânlarla geleceğe umutla bakan milletimizin her bir ferdi siz aziz şehitlerimize müteşekkirdir.

Fedakârlığınız, yüce milletimiz tarafından unutulmayacaktır. Bugün özgürce yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilinciyle emanetinizi geleceğe ve daima daha yükseklere taşıyacağız.

Vatan topraklarımızın yılmaz savunuculuğunu yapan siz aziz şehitlerimizi, kahramanlık destanlarınızı nesilden nesile aktararak, hatıralarınızı her an, her zaman kalbimizde yaşatacağız.

Bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve değerli silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bize armağan eden, vatanın bölünmez bütünlüğü, huzuru ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen siz aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Garnizon Komutan Vekili P. Albay Tayfun Çağan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hatay Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Yusuf İzci, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük,  İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Kurum İl Müdürleri, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Program kapsamında saat 09.30’da Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberinde Garnizon Komutan Vekili P. Albay Tayfun Çağan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Valilik Makamı’nda tebrikleri kabul etti.

(Haber Merkezi)

FIRSATI KAÇIRMAYIN
FIRSATI KAÇIRMAYIN

FIRSATI KAÇIRMAYINHatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, Kurum alacaklarının 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca yeniden yapılandırılması ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yapılandırma avantajlarından yararlanmak için son tarihin 31 Ağustos olduğunu hatırlatan İl Müdürü Bal, fırsatı kaçırmayın dedi.

İl Müdürü Bal, dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında 09/06/2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödemelerini 1 Kasım 2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir, dedi.

İl Müdürü Bal, yaptığı açıklamada “2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş; Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigorta primleri, 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar yapılandırma kapsamında olduğunu belirterek; yapılandırılan borçların peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebileceğinin bilgisini verdi.

Başvuruların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar; işverenler için, e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, Primlerini kendi ödeyenler için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine.

Ayrıca; 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının ihya borçları için sigorta dosyalarının olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine 01/07/2021 – 01/11/2021 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için başvuru şartı aranmadığını, borçların otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırıldığını belirterek; yapılandırılmış Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının ödemelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar, Sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigorta primi gibi borçların ise peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerekir.” dedi.

7326 sayılı yapılandırmanın 31 Ağustos 2021 tarihinde sona ereceğini belirten İl Müdürü Bal, borçlu vatandaşlarımızın 7326 sayılı yasanın getirdiği kolaylık ve avantajlardan yararlanabilmesi için son başvuru tarihini geçirmemeleri gerektiğini belirtti.

(Haber Merkezi)

BÖBREK YETMEZLİĞİ, YAŞAM KALİTESİ BOZULMAKTA

İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, 8 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda böbrek yetmezliğinin önemine değinerek dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin.  Her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün diyen İl Müdürü Yılmaz, “Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır” dedi.

Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur diyen İl Sağlık Müdürü Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti: “Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Kronik Böbrek Hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir.

Bazı böbrek hastalıkları, örneğin lupus nefropati veya böbrek enfeksiyonu (akut veya kronik piyelonefrit) genellikle kadınları etkiler. Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir.

Gebelikte karşılaşılan sorunlar böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Genç kadınlarda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), septik düşük (plesantanın enfeksiyonu) ve doğum sonu kanama (doğumdan sonra major kanamalar) akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir.

Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya Böbrek Günü teması “Böbrekler ve Kadın Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle kadın sağlığının ve özellikle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir. Dünya Böbrek Günü, 13.yıl dönümünde dünyadaki tüm kadınlar ve kızlar için sağlık eğitimi, sağlık ve böbrek hastalıklarının önlenmesi için uygun ve adil bir şekilde teşvik sağlamaktadır.

Sonuç olarak, kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin.  Her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 10:00:16   

YAPAR, YENİDEN BAŞKAN

Hatay Marangozlar ve Hızarcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, güven tazeleyerek tekrar başkan seçildi.

 

Sanayi Sitesi’nde yapılan kongrede divan kurulu başkanlığını Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz yaparken, genel kurul birlik ve beraberlik içerisinde tamamlandı.

Mevcut Başkan Yapar, delegelerin ve esnafın isteği doğrultusunda bir kez daha göreve seçilirken, amacının mobilyacı esnafına hizmet etmek olduğunu belirtti.

Mobilya sektörünün önemli isimlerinin de yönetimde yer aldığı listede şu kişiler görev aldı:

Yönetim Kurulu Asıl: Mehmet Ali Yapar, Hasan Buğdaycıgil, Ahmet Bebek, Mehmet Şakir Batmaz, Nihat Mişraklı, Hamdi Kahramanoğlu, Uğur Köşker

YÖNETİM KURULU YEDEK: Şükrü Çağlarsu, Halil Yiğitbaşı, Mehmet Alican Çapar, Şükrü Temizkan, Yasin Kahrımanoğlu, Necim Aşkaroğlu, Mehmet Köşker

DENETİM KURULU ASIL: Metin Gök, Mehmet Sönmez, Ali Rıza Şimşek

DENETİM KURULU YEDEK: Mehmet Emin Uyanık, Halit Tüfekçi, İlhami Mert Bozkır

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:58:32   

KADINA SAYGI MEDENİYETTİR

Eğitim Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklamada bulunarak tüm kadınların gününü kutladı.

 

Emeğe, insana, kültüre, değerlere her zaman önem veren Eğitim-Bir-Sen olarak, toplumun temel taşı olarak gördüğümüz kadınlarımızın daha iyi çalışma şartlarına kavuşmaları başta olmak üzere, onlara daha saygın, huzurlu, verimli bir konum ve ortam sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını arzu ve talep ediyoruz diyen Başkan Bayrakdar, mesajına şöyle devam etti:

Kadınlarımız, anne, eş, kardeş sorumluluğuyla ailenin ve toplumun, sonra ağır çalışma koşullarının yükünü omuzlamakta, şimdi de sosyal çözülmeyle hızlanan ahlakî çöküşle devam eden, tacizin, şiddetin, terör ve savaşın ağır yükü altında bedel ödemektedir. 8 Mart Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği bir kararla kadınlara yönelik ayrımcılığa dur demek, emek sömürüsüne karşı duranlara mevzi belirlemek, sorunları dillendirmek çözümlere hep birlikte akıl erdirmek ve uygulamak için ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak belirlenmiştir.

Kültür ve medeniyet değerlerimiz, kadına cenneti ayaklar altına serecek yücelikte değer vermiştir. Onlar bütün bir topluma dayanak, korunak, sığınak olmuşlardır. Öncüdürler, örnektirler. Kucaklarında sadece çocuklarını değil, onlarla birlikte aklı, anlayışı, şefkati, fedakârlığı büyütmüşlerdir. İlmi, estetiği, duyguyu, şefkati, cesareti, güveni büyütüp beslemişlerdir. Yeri gelmiş Fatma Bacı’nın önderliğinde Anadolu Bacıları olarak iş dünyasında ve sosyal hayatta örgütlemiş, yeri geldiğinde de Nene Hatun olup, Şerife Bacı olup onur ve özgürlük mücadelesinde erkekleriyle, evlatlarıyla yan yana omuz omuza en ölümcül direnişin kahramanı olmuşlardır. “Beşiği sallayan dünyaya hükmeder” anlayışıyla hareket eden Aziz Haydar Hanım eğitimci kadın hareketine önderlik etmiştir. En son, 15 Temmuz’da kanlı bir darbeyle başlayan ülkemizin işgal girişimine karşı Safiye Bayat, o zamanki ismiyle Boğaz köprüsü üzerinde hainlerin açtığı ateşin üzerine üzerine giderek, darbecileri engellemeye çalıştı, yaralandı. Şerife Boz, gün direniş günü diyerek kamyonunu tankların üzerine sürdü.

Emeğe, insana, kültüre, değerlere her zaman önem veren Eğitim-Bir-Sen olarak, toplumun temel taşı olarak gördüğümüz kadınlarımızın daha iyi çalışma şartlarına kavuşmaları başta olmak üzere, onlara daha saygın, huzurlu, verimli bir konum ve ortam sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını arzu ve talep ediyoruz. Bu bağlamda kadına yönelik şiddet ve tacize karşı daha etkili ve caydırıcı mücadele edilmelidir. Bu kapsamda mahkemelerce verilen cezalar uygulanmalı, mülki amirlerce izlenmeli, kadın korunmalıdır. Daha da önemlisi, basından sivil toplum örgütlerine, ailelerden tüm devlet birimlerine, yazarlarımıza kadar herkes her kurum konuya duyarlı olmalı, gittikçe artan farkındalık daha yaşanır ve uygulanır olmalıdır.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:57:35   

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ ANTAKYA’DA BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığınca tüm Türkiye’de yürütülen okuryazarlık seferberliği Antakya’da başladı.

 Okuryazarlık seferberliği Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop ve eşi Reyhan Tortop, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı İnan Demir, İlçe Müftüsü Necati Şafak ve Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’nun katılımlarıyla Ovakent İlkokulunda yapılan tören ile başladı.

Okuryazarlık seferberliği kapsamında 95 mahallede kurulan komisyonlar vasıtasıyla belirlenen okuma yazma bilmeyen yetişkin vatandaşlar ikamet ettikleri mahallelerinde açılan kurslarda okuma yazma öğrenmeye başladılar.

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop törende yaptığı konuşmada  ‘’Sayın Cumhurbaşkanımıza ve eşleri hanımefendiye bu kampanyaya öncülük yaptıkları için sizler adına şükranlarımızı sunuyorum. Bizim annelerimizin önemli bölümü de sizler gibiydi. Okuma yazma bilmeyenler resmi evraklara parmak basıyordu. Son 15 yılda ‘’Haydi Kızlar Okula’’ ve ‘’Ana Kız Okuldayız’’ kampanyaları ile önemli bir boşluk doldurulmuş oldu.  Yurdun her yanında inşallah bu seferberlik ile okuma-yazma bilmeyen tek bir vatandaşımızı dahi bırakmayacağız.

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda okuma çağındaki tüm nüfusumuzun okur- yazar hale gelmesi temel hedefimizdir. Belli yaşa gelmiş olmak okuma yazma öğrenmeye engel değildir. Devletimiz başlattığı bu seferberlik ile tüm kaynaklarını size sunmaktadır. Bizim sizden beklediğimizde kurslara sonuna kadar devam etmeniz ve başarıyla sertifikalarınızı almanızdır. Toplam 80 saatlik bir programın uygulandığı okur- yazarlık kurslarına kayıtların devam etmekte olduğunu 5 Mart 2018 tarihi itibari ile 87 kurs merkezinde 1135 kursiyerin eğitim almaya başladığını ve okur-yazarlık eğitimi almak isteyenlerin en yakın Okul Müdürlüğüne, Muhtarlığa ya da Halk Eğitim Merkezine başvurması yönlendirilmesi gerekir.” dedi.

Ayrıca Kaymakam Tortop, Ovakent Mahalle Muhtarı Bereket Kurt'a  kampanyaya göstermiş oldukları ilgi nedeni ile teşekkür ziyaretinde bulundu.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:56:26   

TED HATAY KOLEJİNDE “MAKER DAY” ETKİNLİĞİ

TED Hatay Koleji Hatay’da bir ilki gerçekleştirdi.

 

Üreten Gün anlamına gelen “Maker Day” etkinliğinde öğrenci ve velilerle 35 farklı atölyede kampüsün tüm imkânları kullanılarak birlikte üretildi.

TED Hatay Koleji veli ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirdiği etkinlikte farkını yeniden ortaya koymuş oldu.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:51:08   

SAADET HATAY GENÇLİĞİ HOCASININ İZİNDE

İlim, Fikir, Devlet ve Dava Adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 7’nci yıldönümünde bir kez daha ‘Erbakan haftası’ etkinlikleri çerçevesinde başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok noktasında anılıyor.

 Saadet Partisi Hatay Gençlik Kolları İl Başkanlığı’nın haftalık yönetim kurulu toplantısında Gençlik Başkanı Gökhan Savran "Bu ülkenin Erbakan Hoca'yı sadece anıp konuşanlara değil, onu anlayanlara ihtiyacı var." dedi.

Gökhan Savran, “Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın vefatı, başta Türkiye’de olmak üzere tüm İslam dünyasında büyük bir üzüntüyle karşılanmıştı. Türkiye’de sağcısı solcusu, Alevi’si Sünni’si ile toplumun tüm kesimleri O’nun vefatından sonra cenaze merasiminde arkasında saf tutmuştur. Milli Görüş hareketinin tek siyasi temsilcisi olan Saadet Partisi’nin Hatay teşkilatı olarak, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı sevmek ve anmak, onun hayatı boyunca attığı adımları kronolojik sırayla dile getirmek değil, O’nun fikirlerini anlayarak bugüne uyarlamakla ve davasına sahip çıkıp devam ettirmekle mümkün olacağını özellikle belirtmek istiyoruz.

Erbakan Hoca’nın her zaman önem verdiği ve bu yılki temamız olan Ahlak, Adalet, Barış konularının da ne kadar ehemmiyetli olduğu yaşanan sıkıntılara bakınca anlıyoruz.  İslam dünyasının kan ve gözyaşı ile yoğrulduğu bu günlerde Saadet Partimize ne kadar ihtiyaç olduğu ortadadır. Saadet Partisi olarak, merhum Erbakan hocamızı rahmetle anıyor, anlıyor, davasını sürdürerek, O’nun siyasi olarak çizdiği hedeflere ulaşmak için var gücümüzle takatimizin sonuna kadar çalışacağız” diye konuştu.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:47:31   

AFRİN'DEKİ TERÖR HEDEFLERİ OBÜS TOPLARIYLA VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Hatay'ın karşısındaki terör mevzileri, obüs toplarıyla ateş altına alındı.


Hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin'de YPG/PKK-DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, halkı terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla TSK tarafından 20 Ocak'ta başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı devam ediyor. 

Harekât kapsamında Afrin'in batısında yer alan teröristlere ait mevziler obüs toplarıyla vuruldu.

MEHMETÇİK'TEN ÇOCUKLARA ÇİKOLATA 

Bu arada, askeri hareketliliğin yaşandığı Reyhanlı ilçesinde de Mehmetçik'in geçiş güzergâhındaki sınır mahallelerinde yaşayan çocuklar askerlere el sallayarak sevgi gösterilerinde bulundu. 

Yaşları 4 ile 10 yaş arası değişen çocukların sevgilerine duyarsız kalmayan askerler de onlara çikolata dağıtıp hatıra fotoğrafı çektirdi. (AA)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:45:58   

EKİN KOLEJİ SINAVINA BÜYÜK İLGİ

Ekin Koleji’nin düzenlediği 9 farklı okulda yapılan Bursluluk ve Kayıt Kabul Sınavı yaklaşık beş bine yakın öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.

 Bursluluk Sınavı gününden yaklaşık 2 hafta öncesinden, birçok sınıf düzeyinde sınav kayıtları dolduğundan, birçok öğrenci de kontenjanların dolu olmasından dolayı sınava katılamadı.

Bursluluk Sınavının yapıldığı bütün sınav merkezlerinde sınavlar büyük bir ciddiyet ve disiplin ile cereyan ettiğinden, velilerde bu durum büyük bir memnuniyet yaşattı.
Ekin Koleji Yönetimi; Hatay halkının Ekin Koleji Bursluluk ve Kayıt Kabul Sınavına gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ve Hatay halkına sonsuz teşekkürlerini sunduklarını ifade etti.
Ekin Koleji, 2018 Ağustos’undan itibaren Çevre Yolu Koçören Kampüsünde eğitim öğretime devam edecek.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:44:22   

EKİN KOLEJİ SINAVINA BÜYÜK İLGİ

Ekin Koleji’nin düzenlediği 9 farklı okulda yapılan Bursluluk ve Kayıt Kabul Sınavı yaklaşık beş bine yakın öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.

 Bursluluk Sınavı gününden yaklaşık 2 hafta öncesinden, birçok sınıf düzeyinde sınav kayıtları dolduğundan, birçok öğrenci de kontenjanların dolu olmasından dolayı sınava katılamadı.

Bursluluk Sınavının yapıldığı bütün sınav merkezlerinde sınavlar büyük bir ciddiyet ve disiplin ile cereyan ettiğinden, velilerde bu durum büyük bir memnuniyet yaşattı.
Ekin Koleji Yönetimi; Hatay halkının Ekin Koleji Bursluluk ve Kayıt Kabul Sınavına gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ve Hatay halkına sonsuz teşekkürlerini sunduklarını ifade etti.
Ekin Koleji, 2018 Ağustos’undan itibaren Çevre Yolu Koçören Kampüsünde eğitim öğretime devam edecek.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:44:16   

ANTAKYA-DEFNE İÇMESUYU İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hatay’ın en büyük altyapı projesi olarak tarihe geçen Antakya-Defne İçmesuyu İnşaat’ında çalışmaların hızla devam ettiğini bildirdi.

 

Antakya ve Defne ilçelerinin yıllardır süren içmesuyu problemlerini çözüme kavuşturmak amacıyla paslı, arsenikli, içi toprak dolu borulardan kurtarılması için projelerini sürdüren Genel Müdürlük, maliyeti 63 milyon 823 bin TL olan projenin ilçelerin muhtelif noktalarında ilerlediğini belirtti

Yapılan isale hattı çalışmasında farklı ebatlarda basınca dayanıklı duktil ve polietilen boruların kullanıldığına dikkat çeken İdare, basınca dayanıklı ve sağlıklı boruların tercih edildiğini belirterek, çalışmalar kapsamında paslı ve kireçli boruların bertaraf edildiğini kaydetti.

HATSU, yapılacak çalışma sonunda temiz bir içmesuyunun yanı sıra kayıp kaçağın önemli derecede önlenmiş olacağını vurguladı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 09.03.2018 09:42:45