......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 235205
YORUM MANŞET
ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDI
ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDI

 ASİ YILDIZ, BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TANITILDIAntakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyeti, 3.Ankara marka Festivalinde Asi Yıldız markasını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye tanıttı.

3.Ankara marka Festivaline ipek el dokuma markası Asi Yıldız ile katılan Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyeti, markanın daha güçlü olması için tanıtımını yaptı.

Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi heyetinde Müdür Yardımcısı Halit Yaylacı, Grafik Tasarım ve Fotoğraf Alanı öğretmeni Deniz Kazıkçı Şakır, okul saymanı Mevlüt Yıldıray, Grafik Tasarım öğrencileri Gizem Coşkun ve Elif Sırma ile birlikte yer aldı.

Müdür Yardımcısı Halit Yaylacı, Hatay’ın ilk ve tek markalı okulu olarak Asi Yıldız markasını taşıyan geleneksel İpek Dokuma ürünlerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye takdim ettiklerini ifade ederek “Markanın daha güçlü olması için Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye okulda yapılan ürünler hakkında bilgi verdik. Asi Yıldız markasının daha güçlü olması için tanıtımlara devam edeceğiz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Türkiye’nin marka bir ülke olacağını belirterek “3.Ankara Marka Festivali'ndeyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak tasarım ve marka desteklerimizi bu sene geçen yıla göre 3 kat artırdık. Gelecek sene de artırmaya devam edeceğiz. Türkiye, marka bir ülke olacak” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ile iletişime geçilerek Asi Yıldız ürünleri tanıtıldı.

Ürünler hakkında detaylı bilgi alan başkanlar, marka ile ilgilenerek ürünleri çok beğendi.

(Haber: Perihan Karaahmetli-Sakine Büşra Devrim-Emine Vural)

KİMYECİ’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
KİMYECİ’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 KİMYECİ’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, önceki gün gerçekleştirilen Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, UKOME tarafından yapılması planlanan yeni ulaşım hatları ve alınacak yeni ulaşım araçları hakkında önemli tespitlerde bulunarak, çözüm önerileri sundu.

Başkan Kimyeci toplantıda yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “Büyükşehir Belediyesi’nin temel görevlerinden bir tanesi de toplu taşıma sistemini düzenleme esasıdır. Ancak gerek vatandaşlara ait, gerek tüzel kişiliklere ait sistemler,  Hatay’ı bütün olarak değerlendirirsek, an itibari ile düzenlenebilmiş değil.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından iki Antakya merkezde, iki İskenderun merkezde olmak üzere dört tane yeni toplu taşıma hattı açılması ve bu hatların her birine dörder tane olmak üzere 16 araç tanzim edilmesi Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce planlanıyor. Ayrıca mevcut hatlara 9 yeni otobüs, Antakya merkezde mevcut olan 24 hattın her birine birer araç ilave edilmesi planlanıyor.

Buna ilaveten 49 aracın 8 tanesi İskenderun’a, 41 tanesi Antakya merkezde işletime alınması gerekiyor. İlçeler arası da 25 adet araç alınması planlanıyor. Erzin ilçesi ile Antakya arasında 8, Antakya ile Havaalanı arasında 5, İskenderun’dan Havaalanına 5, Antakya’dan Arsuz’a 7 adet araç alınması düşünülüyor. Tabi ki bunların ihtiyaçları karşılama açısından faydası vardır, şüphesiz. Onu tartışmıyorum. Ancak mevcut hatların sağlıklı bir şekilde planlanması ve kamu yararına kullanılması söz konusu iken, zaten kaynak oluşturma konusunda müşkülatı olan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, bu kaynakları randımanlı bir şekilde kullanması gereken başka öncelikli alanlar olması münasebeti ile kaynakların yerinde ve verimli kullanılabilmesini öneriyoruz.

Bir de esnafın zaten yapabilmesinin mümkün olduğu bir konuda, HBB’nin mevcut hatların ıslahı konusunda iyileştirici yönde çalışarak, şehrimizdeki karmaşanın çözümü noktasında daha etkili olunacağını değerlendiriyoruz. İhtiyaç olan kaynakların Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından daha açık kullanılmasını önemsiyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZ
81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZ

 81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZTürkiye’nin 81 ilinden 81 öğretmenin proje sorumluluğunu üstlendiği ’81 İliz Hepimiz Biriz Projesi’nin Hatay ayağı İnönü Ortaokulunda gerçekleşti.

Yerli malı haftası nedeniyle 81 ilden 81 gönüllü öğretmenin okullarında organize ettikleri program tüm Türkiye’de eş zamanlı düzenlenirken programda proje koordinatörü Elvan Uzun tarafından hazırlanan Hatay’ın doğa harikalarını, tarihi dokusunu ve yemek kültürünü gösteren afişin yanında diğer illerin afişleri de sergilendi.

Türkiye’nin 81 ilinde yerli malı ürünleri özendirmek amaçlı gerçekleştirilen programın İnönü Ortaokulundaki etkinliğe Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, Hatay İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu, Hatay İl Müftülüğü Şube Müdürü Mehmet Yolcu, İnönü Ortaokulu Müdürü Ali Yolcu, Proje Koordinatörü Elvan Uzun, öğretmenler, veliler ve Öğrenciler katıldı.

Bu önemli projede görev almanın kendisi için son derece mutluluk verici bir olay olduğunu ifade eden Elvan Uzun, proje koordinatörü ve fikir sahibi Zeynep Oğuzacan’ın önderliğinde başlatılan ve tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirilen projeye İnönü Ortaokulu olarak ev sahipliği yapmanın haklı onurunu yaşadıklarının altını çizerek ilk andan itibaren desteklerini esirgemeyen Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’ya, İnönü Ortaokulu Müdürü Ali Yolcu’ya, Öğretmen arkadaşları ve velilere teşekkür etti.

HATAY, DÜNYANIN EN ZENGİN KÜLTÜRÜNE SAHİP

Türkiye’nin dört bir yanında yer alan illerin yöresel ürünlerinin, tablo ile sergilendiği İnönü Ortaokulu’nda bir takım açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko; “Ülkemizde 1946’dan bu yana yerli malı haftası kutlanır.

Tabi burada temel mesele, milli olan her şey insanımız tarafından kullanılması ve öncelik haline getirilmesi. Milli olan derken, bizim için asıl önemli olan değerler, milli değerlerimiz dediğimiz milletimizin yüzlerce yıldır alışkanlık haline getirdiği davranışlarını sergilemek yani bunlar nedir? Mesela Türk misafirperverliğinden bahsediyorsun, Türk dürüstlüğünden ve güvenirliğinden bahsederek Türk kahramanlığından bahsederek çocuklarımızın bu değerlerle beslenerekten büyümeleri ve Atalarımızın bu değerlerine sahip çıkmalarını bizim önemsememiz gerekiyor. Özellikle bizim bunu vurgulamamız gerekiyor. O bir taraftan Hatay’ımız dünyanın en zengin kültürlerine sahip şehirlerimizden bir tanesidir. İşte son zamanlarda aldığımız müjdeli haber var. Hatay gastronomi şehri olarak kabul edildi. Biz bundan gurur duyuyoruz. Çalışmaları gerçekleştirilen okul müdürümüze ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından tüm şehirlerin kültürel mirası, doğa harikaları ve zengin Türk mutfağını konu alan ve yanlarında görevli öğrencilerin bekledikleri afişler konuklar tarafından izlendi.

Programın finalinde bir sınıfa geçen protokol üyeleri burada hazırlanan sunumu izleyerek ikram edilen yöresel lezzetlerin tadına baktı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’nun kendisi için hazırlanan tabağı öğrencilerin yanına gelerek onlarla paylaşması renkli görüntülere sahne oldu.

(Haber Merkezi)

ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ
ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

 ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

Memur-Sen İl Temsilciliği üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Ulus Meydanı'nda toplanan grup, Kur'an-ı Kerim okuyup dua ettikten sonra ellerindeki döviz ve Türk bayraklarıyla slogan atarak ABD'nin aldığı kararı protesto etti.

Grup adına konuşan Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan “Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor” dedi.

Tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık diyen Urhan, açıklamasına şöyle devam etti: “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. 

"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli.

Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi siyonizmin ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır. Yüz yılı aşkın süredir Filistinliler’e karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir.

İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan devlet yöneticilerinin ikircikli tutumlarına karşı çıkarak, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın sesini yükseltebiliriz. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır.

Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız. Müstebitler de en çok bundan korkuyor. Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor. Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, özgürlüğün nefesi bütün dünyaya ulaşır.

Tam da bu yüzden Özgür Kudüs Tam da bu yüzden kahrolsun Siyonizm Tam da bu yüzden defolsun ABD Tam da bu yüzden Bağımsız Filistin. Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’nın İslam’la kucaklaşması için haykırıyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti… Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri.” dedi.

(Haber Merkezi)

HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ
HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

 HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZSaadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili yaptığı küstah açıklamalara sert tepki göstererek “Hesaplara karşı uyanık olmalıyız” dedi.

Trump ’ın, Kudüs’ü İsrail ’in başkenti ilan etmesinin atacağı en çılgın adım olacağını belirten Eğe,

“İslam ülkeleri birbirleriyle ve kendi iç problemleri ile boğuşurken, İsrail adım adım Arz-ı Mev’ud hedefine yürüyor. Kudüs bizim onurumuzdur, namusumuzdur, izzetimizdir. Kudüs bir İslam şehridir ve böyle kalmaya devam edecektir” diye uyardı.

Arz-ı Mevud projesinin hayata geçirilmesi için uygulanan projelerin başında BOP’un geldiğini vurgulayan Eğe, açıklamasına şöyle devam etti:  “Ne Saddam, ne Kaddafi ne de Suriye ’de yaşananlar asıl sebep değil. Bunlar halkı kandırmak için ortaya atılanlardı. Asıl hedef Büyük İsrail. Bunu anlamak için Filistin haritasına bakmakta fayda var. İsrail, bugün Filistin’in önemli bir bölümüne sahip olmuşken, zamanla Filistin toprakları sadece mahallelere kadar düşmüştür.

Müslümanlar arasında ırk, mezhep gibi farklılıkları kaşıyarak çatışmaları körüklüyorlar. Bizi birbirimize düşürüyorlar. Böylece amaçlarını gerçekleştirmek ve bizi bir kerede yutabilmek için buraları adeta yumuşak bir lokma haline getiriyorlar. Bu hesaplara karşı uyanık olmayız.

Birinci Siyonist Kongre’yi düzenlediler. Arz-ı Mevud (Nil’den Fırat’a kadar olan alan) için bölgeyi tamamen paramparça etmeye çalıştılar. Bu kongrede Filistin’de bir devlet kurmak istediler. Ancak buna tek engel olan ise Büyük Sultan Abdülhamid Han oldu” dedi.

(Haber Merkezi)

HAVUÇ, ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİRDİ

Hatay'da hasat sezonunun başlamasıyla çamurlu tarlalardan toplanan havuçlar, birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Havuçlar, Kırıkhan ilçesinde sabah erken saatlerde toplanmaya başlıyor. Erkekler, çamurlu tarlalarda havuçları kökünden çıkarmaya yarayan ucu sivri uzun saplı aletlerle söküm işlemini gerçekleştirirken kadınlar da ürünlerin saplarını koparıp çuvallara istifliyor. Ardından araçlara yüklenen havuçlar, yıkama bölümüne götürülüyor. Çamurdan arındırılan havuçlar, paketlemeye hazır hale getiriliyor.

Paketleme sürecinin ardından havuçlar, yurt içinin yanı sıra başta Suriye, Irak, İran, Bulgaristan, Romanya ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye gönderiliyor.

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Hasan Bilgili, ilçedeki tarım arazilerinin yüzde 10'una havuç ekildiğini söyledi.

Havuç hasadının kısa süre önce başladığını ve mayısa kadar süreceğini kaydeden Bilgili, şöyle devam etti: "Kırıkhan havucu çok lezzetli, şeker oranı ve aromasıyla çok fazla tercih ediliyor, bir çok ülkeye ihraç ediliyor. Piyasada zaten nereye giderse gitsin 'Kırıkhan havucu' denilince vatandaşlar daha çok istiyor. Biz de marka olmak istiyoruz. Geçen yıl kuraklık olduğu için beklentimiz düşük çıktı, dönüm başına ortalama 3 tondu, bu yıl ise dönüm başına 5 ton olmasını bekliyoruz. Kış yağışlı geçer ve havalar böyle güzel giderse verimimiz de yüksek olacaktır. Fiyatlarımız bu sene iyi. Geçen yıl üçüncü aydan sonra fiyatlar çok taban yaptı, 30 kuruşa kadar düştü. O da kendini kurtarmıyordu. Şu an fiyatlar 80, 90 kuruş arasında seyrediyor. Havuç üreticisi gayet memnun, ortalama 100 bin ton havuç çıkıyor. En az 20 bin tonu dışarıya gidiyor." dedi.

Havuç üreticisi Ali Bahur da 20 yıldır havuç üretimi yaptığını ve bu sene bin 700 dönüm alanda ürün yetiştirdiğini aktardı.

Hasadın güzel başladığını dile getiren Bahur, geçen seneye göre bu yıl beklentisinin yüksek olduğunu belirtti. (AA)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:41:18   

İLÇE MÜFTÜLERİ DÖRTYOL’DA TOPLANDI

2017 Yılı Aralık ayı İlçe Müftüler toplantısı, Dörtyol İlçesinde, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başkanlığında yapıldı.

Hatay İl Müftülüğü ile İlçe Müftülükleri arasında yürütülen iş ve işlemlerde birlikteliği sağlamak ve koordinasyonu güçlendirmek amacıyla, her ay ilimizin farklı bir ilçesinde yapılan İlçe Müftüleri toplantısına, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başta olmak üzere İl Müftü Yardımcısı Cafer Erol ve tüm ilçe müftüleri katıldı.

İl Müftüsü Kavillioğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, gündemlerin okunması ve bu gündemler üzerine yapılan istişarelerle devam etti.

Toplantının ağırlıklı gündem maddesini, 2017 yılı faaliyetlerinin değerlendirilmesi, 2018 yılı faaliyetlerinin planlanması, Müftülüklere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi, 12. Hac ve Umre Komisyonu yaptığı toplantıda 2017-2018 umre organizasyonunda alınacak ücretin Türk Lirası olarak belirlendiğinin ancak alınan kararla Suudi Arabistan Riyali  (SAR) olarak değiştirildiğinin duyurulması, 2018 yılı Diyanet Takvimlerinin geldiği ve camilerden temin edilebileceğinin duyurulması ile inşaatı devam eden İl Müftülüğü hizmet binasının son durumu ve diğer konular oluşturdu.

Öğle namazından önce başta İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu olmak üzere, tüm ilçe müftüleri Dörtyol ilçe merkezindeki camilerde vaaz ve irşat görevinde bulundu.

(Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:39:38   

ÖĞRENCİLERDEN HUZUREVİ ZİYARETİ

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri; yaşlıların ve büyüklerin yalnız olmadıklarını hissettirmek, moral ve motivasyonlarını artırmak amacıyla Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Huzurevi’ni ziyaret etti.

Huzurevi’nde yaşayan yaşlıların yalnızlıklarını bir nebze olsun unutturmak, moral ve motivasyonlarını artırmak için ziyarete giden öğrenciler, yaptıkları etkinliklerle Huzurevi sakinlerinin hoşça vakit geçirmesini sağladı.

“Bir gün herkes yaşlanacak, onların tecrübeleri ve hayat hikâyeleri dersler çıkarmak için bizim için çok önemli” diyen İSTE’li gençler, Huzurevi sakinlerine pasta ve çay ikram etti, müzikler eşliğinde şarkılar söyledi. İkram edilen pastalar yenilip, çaylar yudumlanırken eğlenceli ortam, yerini kimi zaman Huzurevi sakinlerinin hatıralarına ve samimi sohbetlere bıraktı.

İskenderun Teknik Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Naz, İSTE Ailesi olarak, her alanda sosyal sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerini, Teknoversite vizyonuna daha uygun sosyal projeleri de hayata geçirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

(Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:38:52   

TEMİZ SU İÇİN ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Samandağ ilçesi genelinde içmesuyu hattı olmayan ve eski olan noktalarda yeni şebeke çalışmaları gerçekleştirildiğini bildirdi.

İçmesuyunun sağlıklı şekilde iletilmesi adına hazırlanan projeleri bir bir hayata geçirdiklerini aktaran Genel Müdürlük, Samandağ ilçesine bağlı Karaçay Mahallesi’ne temiz, sağlıklı ve güçlü içmesuyu iletilmesi adına 90’lık borularla 300 metre yeni içmesuyu şebekesini döşendiğini kaydetti.  

Çalışma kapsamında abone bağlantılarının yapılacağını ve birçok meskenin kanayan yarasına merhem olacaklarını vurgulayan İdare, Hatay’ın 15 ilçesinde içmesuyu atağını hızlandırarak paslı, topraklı ve deforme olmuş boruların bertarafının devam edeceğini vurguladı.

HATSU ayrıca, kent genelinde yapılan çalışmalar ile içmesuyundaki kayıp kaçağı minimum seviyeye düşürmeyi hedeflediklerini vurguladı.

(Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:38:06   

UYUŞTURUCU İLE ETKİN MÜCADELE

Dörtyol ilçesinde Uyuşturucu Madde ve Bağımlılığı ile Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu, Kaymakamı Murat Bulacak başkanlığında toplandı.

Bulacak, Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, ilçede uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelenin etkin şekilde yapıldığını söyledi.

Dörtyol Toplum Sağlığı Merkezi tarafından özellikle gençlerin bulunduğu okullarda, gençlik merkezlerinde ve Kur'an kurslarında uyuşturucu ile mücadele konusunda eğitim verildiğini belirten Bulacak, ilçede okul önlerinde tedbirleri artırdıklarını da ifade etti.

Bulacak, "Kurumların koordineli çalışması, ailelerin bilgilendirilmesi, okul idarecilerinin de şüpheli durumlarda kolluk kuvvetleriyle bilgi paylaşımında bulunmasıyla biraz daha sorunun üstesinden gelmiş oluruz." dedi.

Dörtyol Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Ali Rıza Karakoyun da kurulun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. (AA)

 


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:37:20   

REYHAN DÖŞEME, HATAY İŞ KATALOĞUNDA

Reyhanlı ilçesinin mobilya sektöründe tanınmış firması Reyhan Döşeme, Ergin medya tarafından 2018 yılı mobilya sektörüne yönelik hazırlanan Hatay İş Kataloğunda yer alacak.

Koltuk ve oturma grupları imalatı yanında satış mağazası bulunan Reyhan Döşeme sahibi Ahmet Casun’u ziyaret eden Ergin, tebrik ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Değirmenbaşı Mahallesi Sait Pakin Caddesinde imalat atölyesi bulunan ve yeni açtığı satış mağazasında Reyhanlılılara mobilya sektöründe hizmet veren Ahmet Casun, kaliteli ürünlerini uygun fiyata müşterilerine sunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:36:28   

KUAFÖRLÜK KURSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)’te Kuaförlük Atölyesi açıldı.

 Kadın istihdamı ve meslek edindirme projeleri kapsamında açılan ve kadınlar tarafından yoğun ilgi gören kursta, saça geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri öğretiliyor. Ayrıca eğitim gören kursiyerlere sıfırdan eğitim verildiğini açıklayan HBB yetkilileri, yöntem ve tekniklerle saçların şekillendirilmesi öğretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Hatay Meslek Edindirme Kursları(HATMEK)’te görevli eğitimciler, “Kadın istihdamı ve meslek edindirme projeleri kapsamında birçok alanda faaliyet gösteren belediyemiz kurs olarak kuaförlük atölyesi açtı. Kursumuz açıldığından bu yana oldukça ilgi gördü. Meslek sahibi olmak isteyen kursiyerlerimiz bu kurslar ile hem boş zamanlarını değerlendirebilecekler hem de becerilerini de geliştirmiş olacaklar. Halkımızın talepleri doğrultusunda meslek grupları kursları açmaya devam edeceğiz” dedi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:35:30   

SÜT ÜRETİMİ ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ekim 2017 verilerine göre Ticari süt işletmelerince Ekim ayında 756 bin 923 ton inek sütü toplandı.

TÜİK verilerine göre toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,5 arttı.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 140 bin 611 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %7,8 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 56 bin 233 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 1 799 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %166,8 arttı.

Yoğurt üretimi 94 bin 154 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %0,9 azaldı. Ayran üretimi ise 62 bin 648 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %2,8 artış gösterdi.

Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.” denildi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:34:52   

AFYON MAÇI PROVASI BUGÜN

2. Lig Kırmızı Grupta zirve mücadelesi veren Hatayspor, hafta sonu karşılaşacağı Afjet Afyonspor maçının provasını bugün yapacak.

Hafta başından beri teknik direktör İlhan Palut idaresinde hırslı ve azimli bir şekilde çalışmalarını sürdüren Bordo-Beyazlı futbolcular, galibiyetten başka bir şeyi düşünmüyor.

Ev sahibi Afjet Afyonspor’un cezası nedeniyle taraftarları stadyuma alınmayacak. Sadece Hatayspor taraftarlarının stadyuma girişine izin verileceği maçta Bordo-Beyazlı Hatayspor bu avantajı iyi bir şekilde değerlendirmeyi amaçlıyor.

Bugün yapılacak çift kale antrenman maçında İlhan Hoca, Afjet Afyonspor maçı taktiğini oyuncularına uygulamalı olarak anlatacak. Çift kale maçın ardından oyun sistemine son şeklini verecek olan İlhan Hoca, galip gelme için çaba harcayacaklarını söyledi.

Her maça galibiyet parolasıyla hazırlanıyoruz diyen İlhan Hoca, “Tüm planlar Afyon maçında iyi sonuç almak için. Mithat Yaşar dışında eksiğimiz yok, idmanlara başladı. Duruma göre kadroya alabiliriz. Çalışmalarımızı Cuma gününe kadar sürdürüp Ankara üzerinden Afyon’a gideceğiz” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:33:44   

BAŞKAN SAVAŞ’TAN SPORA DESTEK

Hatay’ın sporun her alanında etkin bir yerde olması amacıyla maddi manevi desteklerini esirgemeyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın vizyonuyla hareket eden sporcularımız şehrimizi en güzel şekilde temsil etmeye devam ediyor.

HBB Spor Kulübü Okçuluk takımı engelli sporcusu Reşit Akkan Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından 14-17 Aralık tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek 2017 Salon Federasyon Kupası Okçuluk Yarışması’nda kulübümüz ve kentimiz için ter dökecek.

Samsun Baruthane Okçuluk Tesislerindeki turnuvaya iyi hazırlandığını belirten HBB sporcusu Akkan, okçuluk sporunun gelişmesi ilerlemesi adına çalışmalarını sürdürdüklerini sporun her alanına verdiği desteklerden dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


2 gün, 10 saat önce / 14.12.2017 09:32:23