......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 308287
YORUM MANŞET
AK PARTİ HATAY’DA KONGRE HEYECANI
AK PARTİ HATAY’DA KONGRE HEYECANI

AK PARTİ HATAY’DA KONGRE HEYECANIAK Parti Hatay, 7. Olağan kongresi 24 Şubat Çarşamba günü (Yarın) Antakya Kapalı Spor Salonunda saat: 12.00’de yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katılacağı AK Parti Hatay 7. Olağan kongresi pandemi önlemleri doğrultusunda yapılacağı belirtildi.

AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, AK Parti Hatay 7. Olağan Kongre öncesinde AK Parti ilçe teşkilatlarına ziyaret gerçekleştirerek herkesi kongreye davet etti.

HERKESİ KONGREMİZE BEKLİYORUZ

Pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek olan kongrede, tüm kuralların uygulanacağını belirten AK Parti Hatay İl Başkanı Yeşildal, 24 Şubat Çarşamba günü Antakya Kapalı Spor Salonuna herkesi davet etti.

AK Parti Hatay İl Başkanı Yeşildal, “Biz Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin, neferleriyiz. Bu anlamda bizlere ne görev verilirse yerine getirmeye daima hazırız ve sizlerle birlikte bu kutlu davaya hizmet etmeye devam edeceğiz inşallah. Bana ve partime gösterdiğiniz teveccüh için hepinize teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı gerçekleşecek olan 7. Olağan İl Kongremize davet ediyorum. Pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek olan kongremizde sizlerin de tüm kurallara uyacağınıza canı gönülden inanıyorum. Allah kongremizi ilimize, ülkemize ve partimize hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

AK Parti Hatay İl Başkanı Yeşildal, Hatay 7. Olağan kongresine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yoluyla katılacağı belirterek herkesi kongreye davet etti.

(Haber Merkezi)

HATAY MEDİKALCİLER DERNEĞİ KURULDU
HATAY MEDİKALCİLER DERNEĞİ KURULDU

  HATAY MEDİKALCİLER DERNEĞİ KURULDUİlimizde medikal sektöründe çalışanları bir çatı altında toplamak, birlik ve beraberlik içinde sorunları çözmek amacıyla Hatay Medikalciler Derneği kurularak hizmete başladı.

Bölgemizin sevilen siması Deniz Medikal sahibi Hasan Ateş’in kurucu başkan olarak görev aldığı Hatay Medikalciler Derneği yönetim kurulunda bölümü şöyle oluştu: Hasan Ateş (Başkan), Duygu Şahutoğlu (Başkan Yardımcısı), Melisa Sahilli (sekreter), Hamza Mutlu (Sayman), Onur Hadimoğulları (Asil Üye), Mustafa Güler (Asil Üye), Sezer Taşkıran (Asil Üye)

Başkan Ateş, derneğin kuruluş amacı ve yapılacak faaliyetlerle ilgili şu açıklamada bulundu: Hatay Medikalciler Derneği (HAT-MED) derneğinin amacı, üyelerinin temsil ettiği şirketlerin ortak sorulanın çözümü, sağlık ve Tarım Bakanlığı ve diğer devlet kuruluşları nezdinde temsil etmeleri, üretim malzeme tedariklerinde ortaklaşa hareket etmeleri gibi değişik konulardaki ortak sorunlarına çözüm arayışları bulmak ve çözüm getirmek, bir sivil toplum örgütü olarak mesleki alanlarda güç birliği oluşturmak, üyeler arasında mesleki dayanışmayı ye yardımlaşmayı sağlamak.

Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim düzenlemek. Gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ye yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak için amaçlar doğrultuşunda gazete, dergi, kitap gibi yayınlar ile üyelerine dağıtmak üzere ve bilgilendirme bültenleri çıkarmak.

Sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak, her türlü teknik araç ye gereci, demirbaş ye kırtasiye malzemelerini temin etmek.” dedi.

(Haber Merkezi)

ESNAF ZOR DURUMDA
ESNAF ZOR DURUMDA

ESNAF ZOR DURUMDAHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

 Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın ekonomik verilerini tüm gerçekliğiyle açıkladı.

Özellikle esnafın pandemiden dolayı zor durumda olduğunu belirten Savaş, “Esnafımız zor durumda ve bazen siftah yapamıyor. 2018’den 2019’a geçerken ülkemiz yüzde 9 büyürken şehrimiz yüzde 7 küçüldü. Ülkemizdeki çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 49 azalırken bu oran şehrimizde yüzde 69 oldu. Şehrimizde çiftçilik yapan her 100 kişiden 69’u üretim yapamaz oldu” diyerek merkezi hükümetin Hatay ile ilgili ekonomik önlemler alması gerektiğini ifade etti.

HBB, ZOR GÜNLERDE VATANDAŞIN YANINDA

Şehirdeki ekonomik sıkıntılara karşı çıkış noktaları aradıklarını da sözlerine ekleyen Savaş, “Belediyemizin kiracısı olan ve iş yeri kapalı haldeki esnafımızdan bu süreçte kira almıyoruz. İş yeri açık olanları ise hazirana kadar öteledik. Haziranda yeniden değerlendireceğiz. Şehrimizde 50 bin aile yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 17 bin ailemize temel ihtiyaçlarını gidermesi noktasında maddi yardımda bulunuyoruz.

HATAY’IN KIRSAL KALKINMA PROJESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Lütfü Savaş, kırsal kalkınma hamlelerinde şirketleşme çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Şirketin lokomotif olacağını ve üretilen ürünlerin pazarlanmasında öncü olacağını söyleyen Savaş, “Kırsaldan kente göçün arttığı bölgelerdeki vatandaşlarımıza yardımcı olmak için projemizi hayata geçirdik. Üretilen ürünlerin endüstriyle buluşmasında yardımcı olacağız. İki buçuk yılın sonunda tüm Türkiye’ye örnek olacak bir proje olarak anılacak. Yereldeki imkanları dünyaya entegre edip insanımıza destek olacağız” dedi.

SAVAŞ’TAN MİLLİ EKONOMİ VURGUSU

Teknoloji ve güvenilir gıdanın, dünyanın evirildiği iki önemli olgu olduğunu söyleyen Lütfü Savaş, “Endüstri 5.0 konuşulduğu dünyada bereketli topraklara ve suya sahibiz. Bu değerlere sahip çıkıyor ve proje üretiyoruz. Bunları doğru kullanırsak ülkemiz önemli noktalara gelir. Bunlara sahip olmayan ülkeler gelecekte büyük sıkıntı yaşayacak. Çok çalışmalı ve kendimizi geleceğe hazır tutmalıyız.

BİREYLERİN AŞI OLMASI TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Şehrimize 23 bin civarında aşı geldi. Aile hekimimiz tarafından arandıktan sonra Sağlık Bakanlığına bağlı toplum sağlığı merkezinde aşı oldum. Yapılan aşı inaktif ve bizi tahrip etmeyecek bir aşıdır. Bireylerin antikor seviyesinin yükselmesi toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Bunun için vatandaşlarımızın aşı yapılmasını tavsiye ediyorum.

SÜRECİN KAHRAMANI SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDIR

Tanımadığımız bir virüsle karşılaştık. Doğal olmayan, laboratuvar ortamında geliştirildiğini düşündüğüm virüs herkesi etkiledi. Ancak bu süreçte sağlık çalışanlarımız kahramanca mücadele verdi. Hepsine teşekkür ediyorum. Şehit olan sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

(Haber Merkezi)

HER ŞEY ANTAKYA İÇİN
HER ŞEY ANTAKYA İÇİN

HER ŞEY ANTAKYA İÇİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, tertemiz bir Antakya oluşturmak için ekiplerine gece gündüz demeden çalışma ve Antakyalılara yakışır bir Antakya oluşturma talimatı verdi. Bu talimat gereği Antakya Belediyesi'ne bağlı temizlik işleri Müdürlüğü ekipleri ve destek hizmetleri Müdürlüğü ekipleri Antakya'nın tertemiz hale gelmesi için sokağa çıkma yasağında da durmadan dinlenmeden çalışmalarını sürdürüyor.

 Bu kapsamda ekipler 600 Konutlar ve Kanatlı Mahallelerinde dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdi. Program dahilinde gerçekleştirilen dezenfeksiyon çalışması ile vatandaşların toplu olarak bulunduğu alanlar temizlendi. Koronavirüs ile mücadelede olmazsa olmaz çalışmaların başında gelen dezenfeksiyonda insan sağlığına zararı olmayan kimyasallar kullanıldı. 600 Konutlarve Kanatlı Mahallesi'nin yanı sıra planlanan çalışmalar dahilinde Antakya genelinde çöp toplama ve temizlik çalışmaları da rutin şekilde sürdürüldü.

Çalışmaları baştan sona büyük bir titizlikle koordine eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz yaptığı açıklamada, "Amacımız Antakya'mızın Antakyalılara yakışır hale getirilmesidir. Bu anlamda asli görevlerimizi eksiksiz şekilde yerine getirmeye devam ediyoruz. Koronavirüs ile mücadele kapsamında destek hizmetleri ekiplerimizin yoğun mücadelesi ile Antakya'da dezenfekte edilmemiş hiçbir mahalle, hiçbir sokak kalmayacak. Çalışmalarımızı Antakya'mız için sürdürüyoruz. İnanıyorum ki yaptığımız çalışmalar Antakya'mıza değecektir. Her şey Antakya'mız için" ifadelerini kulandı.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN YILMAZ'A VE EKİPLERE TEŞEKKÜR

Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonunda Antakya genelinde çalışmalarını sürdüren ekiplerin çalışmalarından memnun olan vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda, "Bizler evlerimizde yasak kurallarına uyarken, Antakya Belediyesi ekipleri her imkan ve şartta çalışmalarını sürdürüyor. İnsanların sağlığı için her alan dezenfekte ediliyor, çöpler toplanıyor, temizlik çalışmaları eksiksiz olarak yapılıyor. Vatandaşların sağlığı için cansiperane şekilde çalışan başta Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz'a ve tüm Antakya Belediyesi personellerine teşekkür ederiz. Hepsinin ellerine emeklerine sağlık" şeklinde konuştular.

ÇALIŞMALAR PLANLI ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLECEK

Antakya genelindeki çalışmaların rutin şekilde sürdürüleceği öğrenilirken, vatandaşlara da evlerinde kalarak ekiplerin işlerini kolaylaştırdıkları için teşekkür edildi.

(Haber Merkezi)

VAKALARDA AZALMA VAR
VAKALARDA AZALMA VAR

  VAKALARDA AZALMA VARHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Hatay’daki koronavirüs vakaları ve hastalığın seyri hakkında bilgiler paylaşan Başkan Savaş, hastalığın şu anda gerileme safhasında olduğunu ve kentteki vaka sayılarında azalma gözlendiğini belirtti.

Hastalık sebebiyle gerçekleşen ölüm vakalarının da azaldığını sözlerine ekleyen Savaş, “Şu anda koronavirüs gerileme safhasında. Ölümler azaldı. 15-20 güne minimum seviyeye düşer. Üçüncü döneme yakalanmama ihtimalimiz aşıya bağlı. Aşıdaki başarı, aşılanma oranı ve aşıya verilen reaksiyon önümüzdeki günleri belirleyecek” dedi.

AŞI OLACAĞIM

Aşı olup olmadığı sorusuna da samimiyetle cevap veren Başkan Savaş, “Hekim kimliğine de sahip olduğumuz için aile hekimimiz hem beni hem eşimi aşı için aradı. Antikorum var ama aşı olacağım. Aşıyı ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek o kadar başarılı oluruz. Aşılanmayı belli bir düzeye getirebilirsek pek çok sektör açılabilir. Hizmet sektöründeki birçok işletme açılabilir hatta spor karşılaşmaları da seyircili oynanabilir” dedi.

17 BİN 77 AİLEYE NAKDİ YARDIM YAPIYORUZ

Pandemi sebebiyle birçok vatandaşın zor durumda olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “Hatay’ın bütün dinamiklerine hizmet götürme gayesiyle çalışan bir belediyeyiz. 38 aracımızı filyasyon ekibine verdik. Hijyen konusunda da caddelerin temizliğinden dezenfeksiyonuna kadar konutları, toplu taşıma araçlarını, resmi ve resmi olmayan birçok noktayı dezenfekte ettik. 17 bin 77 aileye nakdi yardım yapıyoruz. 35 bin aileye okul, giyim, ekmek ve gıda yardımı yapıyoruz. Mülkiyeti belediyemize ait olan ancak şu anda iş yapamayıp kapalı olan iş yerlerinden Haziran ayına kadar kira almayacağız. Açık olanları da Haziran ayına kadar öteledik. Su borcu olup da ödeyemeyenler ile ilgili bir işlem yapmıyoruz.     

HATAY’I FESTİVALLER ŞEHRİ YAPACAĞIZ

Antakya bölgesindeki alanımızda arkeopark olacak. Kazı çalışmaları sırasında bulduğumuz ve 5. yüzyıla ait olan düşünülen şapeli sergileyeceğiz. 13 medeniyeti tasvir eden bir mozaik yapıyoruz. Bu mozaik bittiğinde dünya Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Tıbbı aromatik bitkilerin olduğu bir müzemiz olacak. 5 bin kişilik amfi tiyatro yapıyoruz. Burada her türlü eğlence, sanat ve kültür organizasyonları yapılabilecek. Organik tarımın yapılabileceği dikey tarım alanları yer alacak. Burada yetişen ürünler gastronomi sokaklarındaki restoranlarda pişecek. UNESCO tarafından Gastronomi Şehirleri Expo’da kendi ülkelerinin mutfak kültürlerini tanıtacak. Expo alanlarımız sadece 6 aylık değil ömürlük olacak. Hatay’ı festivaller şehrine çevireceğiz” dedi.

HATAY’IN 5. TEŞVİK BÖLGESİ OLMASI İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK

Başkan Savaş, Hatay’ın 5. teşvik bölgesine alınması için yoğun çaba harcadıklarını belirtti. Derinleşen ekonomik sorunlara karşı Hatay’ın hak ettiği payı almasının elzem olduğunu sözlerine ekleyen Savaş, Ankara’daki yetkililerin ticaret hacmini arttıracak, piyasayı canlandıracak adımlar atması gerektiğini vurguladı.

(Haber Merkezi)

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 Diyanet İşleri Başkanlığınca, çocukların manevi değerleri içselleştirmeleri ve bu değerlerle güçlenerek sorunların üstesinden gelme ve toplumla bütünleşme becerisi kazanmalarına katkı sağlamak üzere “Yazıyorum-Çiziyorum” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Yazıyorum Çiziyorum etkinliğine katılan öğrencilere ödülleri verildi.

Etkinlik yazma (şiir-masal-öykü) ve çizim (resim-karikatür) olmak üzere iki ana dalda ve beş kategoride yapılırken, tüm kategorilerin temaları; paylaşma ve yardımlaşma, insan sevgisi, çevre bilinci, dua etmek, selamlaşma, mahremiyet bilinci, kul hakkı, kanaatkâr olmak, güvenilir olmak, merhametli olmak değer başlıklarında yapıldı.

"Yazıyorum, Çiziyorum" etkinliği Hatay’daki çocuk evlerinde İl Müftü Yardımcısı Nazife Sağlamoğlu’nun koordinesinde yapılmış olup dereceye giren çocuklara pandemi kurallarına uygun ödül töreni İl Müftülüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Dereceye giren çocuklara ödülleri ve katılım belgeleri İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili tarafından "Başarı ve becerileri tebrik ve taktir edilerek" takdim edildi.

Duygusal ve müstesna sahnelerin yaşandığı ödül töreni katılımcı çocuklara verilen hediyeler ve yapılan ikramla son buldu.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:59:03   

LÖSEV VAKFI YETKİLİLERİ HGC’Yİ ZİYARET ETTİ

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Adana İl Koordinatörü Esen Ezgi Karadağ ve Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Buğse Harmanda, bir takım çalışmalarda bulunmak üzere geldiği Hatay’da Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyaretinde bulundu.

 Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyaretinde bulunan LÖSEV Adana İl Koordinatörü Esen Ezgi Karadağ ve Adana İl Basın Sorumlusu Buğse Harmanda vakfın Hatay’da çalışmaları hakkında HGC Yönetim Kurulu Üyesi Sayman Mithat Kalaycıoğlu’na bilgiler vererek, yerel basının Lösev ile ilgili yaptıkları haberlerin vakıf ve hastalar arasında bilgilendirme ve köprü görevi yapıldığının önemine değindi.

BASIN OLARAK DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ

HGC Yönetim Kurulu Üyesi Sayman Mithat Kalaycıoğlu ise HGC’ye gerçekleştirdikleri nezaket ziyaretlerinden dolayı LÖSEV Adana İl Koordinatör Yardımcısı Esen Ezgi Karadağ ile LÖSEV Adana İl Basın Sorumlusu Buğse Harmanda’ya teşekkür ederek, basın olarak lösemili çocuklar için faaliyet gösteren LÖSEV’in çalışmalarını yakından takip ettiklerini, lösemili çocukların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için yerel basın olarak ellerinden gelen tüm desteği verdiklerini ve bundan sonra da desteğe devam edeceklerini belirtti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:58:14   

HBB KAÇAK MOLOZ DÖKÜMLERİN ÖNÜNE GEÇİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, doğa ve çevrenin korunması amacıyla sürdürdüğü çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

 Çalışmaların 15 ilçenin her noktasında sürdüren Büyükşehir ekipleri, çevre ve görüntü kirliliğine yol açan hafriyat atıkları ve molozların kaldırılması işine de devam ediyor.

MOLOZLAR HBB EKİPLERİ TARAFINDAN KALDIRILDI

HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Hafriyat Temizlik Ekibi, Samandağ ilçesinde bulunan ve birçok kuş türüne ev sahipliği yaparak birçok zenginliği bünyesinde barındıran Milleyha sulak alanına kaçak şekilde dökülen molozları kaldırdı.

Sulak alanda bulunan inşaat yıkıntı atıkları, hafriyat toprağı ve molozlar hafriyat depolama sahalarına, taşındı. Bununla birlikte organik narenciye atıkları ise tarımsal faaliyetlerin yoğun yapıldığı bölgeye yakınlığı nedeniyle iş makineleri vasıtasıyla çöp depolama sahasına aktarıldı.

Aynı zamanda HBB ekipleri, zabıta personelleri eşliğinde kaçak dökümlere engel olmak amacıyla il genelindeki denetimlerine de devam ediyor.

GELECEK NESİLLERE BIRAKMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ

Konu ile ilgili bir açıklama yaparak bölge sakinlerine ve Hataylılara çağrıda bulunan HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun; “İlimiz için önemli bir doğal güzellik olan Milleyha sulak alanını ve buna benzer alanları ısrarla korumalıyız. Vatandaşlarımız, birçok kuş türüne ve canlıya ev sahipliği yapan bu alana moloz döküldüğünü tespit etmesi durumunda Belediyemize ait 153 numaralı telefondan bize ulaşabilirler. Ayrıca her birimiz bu alanı korumak ve gelecek nesillere bırakmakla yükümlü olduğumuzu unutmayalım” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:57:29   

ESENLİK ve AKASYA MAHALLELERİ’NE ÇOK AMAÇLI SALON MÜJDESİ

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz Esenlik ve Akasya Mahalleleri’nde inşa edilecek olan Çok Amaçlı Salonlar için temellerin atıldığını inşaatın hızla sürdürüleceğinin müjdesini verdi.,

 Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “ Esenlik ve Akasya Mahalleleri’nde bulunan belediyemize ait boş alanları çok amaçlı salon ve taziye evi olarak inşa ediyoruz. Yüklenici firma ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde temelleri atılan çok amaçlı salonlarımız, pandemi ve iklim şartlarının elvermesi durumunda 60 gün içerisinde tamamlanacak.

Antakya Belediyesi olarak şehrimize kalıcı hizmetler bırakmayı çok önemsiyoruz. Bu hizmetlerimizi yalnızca tarihe ve turizme yönelik restorasyon çalışmalarımız ile sınırlandırmıyor, günümüz şartlarına yönelik çok amaçlı salon, taziye evleri, semt sahaları, pazar yerleri gibi şehrin temel ihtiyaçlarını da gidermeye gayret gösteriyoruz.

Göreve geldiğimiz ilk süreçten bu yana projelendirdiğimiz ve nihayet hayata geçirmeye başladığımız çok amaçlı salonlarımızın ilkini Esenlik ve Akasya Mahallelerimizde eş zamanlı olarak inşa ediyoruz. İçerisinde çok amaçlı salon, taziye salonu, muhtarlık ofisi, mutfak ve sosyal donatılar yer alacak olan tesislerimizin yaklaşık inşaat alanı 260 metrekare. Osmanlı Mimarisini andıran görünümü ile gelecek nesillere kalacak olan sağlam ve modern bir tesis inşa ediyoruz. Mahallemize, şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Antakya Belediyesi ekipleri temel atma işlemi esnasında çekilen fotoğrafları sosyal medya hesaplarından yayınladı. Temel atma görüntüsü kalp şekline benziyor olmasından dolayı ekipler fotoğrafın altına “İşimizi Aşkla Yapıyoruz.” notunu düştüler.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:56:58   

DSİ HATAY’DA FELAKETİN ÖNÜNE SET ÇEKTİ


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Hatay’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

 DSİ yaptığı yatırımlarla Hatay’da son günlerde yaşanabilecek büyük bir taşkın felaketinin önüne geçmeyi başardı.

Son günlerde yaşanan yoğun yağışlar ve akabinde yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Amik ovasında suyun yükselmesine neden olan en önemli akarsular; Suriye Sınırları içinden ülkemize akmakta olan Asi Nehri, Afrin Çayı ile ülkemiz sınırları içinde yer alan Karasu Çayıdır. Ayrıca söz konusu akarsular haricinde yağışlı dönemde, Amanos Dağları eteklerinden ovaya yüksek miktarda taşkın suyu taşıyan irili ufaklı birçok dere ile ovada yer alan birçok tahliye kanalı bulunmaktadır. Yağışlı dönemde bütün bu akarsu, dereler ve tahliye kanallarından gelen taşkın suları Amik Ovasındaki su seviyesini yükseltmektedir.

EKİPLERİMİZ 7 GÜN 24 SAAT GÖREVE HAZIR

Ocak ayından itibaren başlayan yoğun yağışlar ile birlikte, Amik Ovasında gelişen şartlar 24 saat esasına göre takip edilmekte ve DSİ tarafından çalışmalara 7 gün 24 saat hazır bekleyen ekiplerimiz tarafından aralıksız devam edilmektedir.

REYHANLI BARAJI VE ÜNİTELERİ KİLİT ROL OYNADI

DSİ tarafından inşaat çalışmaları tamamlanan Reyhanlı Barajı ile Reyhanlı Barajı ünitelerinden; “Ülkemizin en uzun regülatörü ve en yüksek kapasiteli iletim hattı” özelliğine sahip olan “Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı” sayesinde yaşanabilecek büyük bir taşkın felaketinin önüne geçildi. Nitekim; Afrin Çayından gelen taşkın suları, saniyede 1 534 m3 kapasite ile Reyhanlı Barajına çevrilmiş ve böyleye bu devasa su kütlesinin Amik Ovası’na yayılması ve zarar vermesi engellenerek Reyhanlı Barajı’nda depolanması sağlanmıştır. Ayrıca Reyhanlı Barajı’nın bir diğer ünitesi olan ve çalışmaları hızla devam eden “Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı” inşaatının tamamlanmasıyla da Karasu Çayından gelen fazla akımlar saniyede 50 m3 kapasite ile Reyhanlı Barajı göl sahasına yönlendirilecektir.

TAHTAKÖPRÜ BARAJI YÜKSELTİLMESİ ÖNEMİNİ GÖSTERDİ

Karasu Çayı üzerindeki Tahtaköprü Barajımız 9 m yükseltilerek Barajımızın depolama kapasitesi artırılmış ve 03 Ekim 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete alınmıştı.  Aşırı yağışlara rağmen buradaki su kütlesi de barajda tutulmuş ve vatandaşlarımızın büyük kayıplar yaşamasının önüne geçilmiştir.

SU; TARLAYA BEREKET, OVAYA CAN, ÇİFTÇİYE UMUTTUR

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Hatay’da yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalar sayesinde söz konusu taşkının olası daha yüksek taşkın zararları önlenmiştir. Kış aylarında meydana gelen aşırı yağışların Hataylı çiftçilerimiz için kabusa dönüşmemesi, tam aksine bu suyun Barajlarımızda depolanmasıyla tarlalarımıza bereket, Amik Ovasına can, çiftçilerimize umut olması için tüm DSİ teşkilatı olarak çalışmalarımız hassasiyetle devam etmektedir.” Dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:55:31   

ŞAFAK, İLİMİZDEKİ GÖREVİNDEN AYRILDI

Antakya İlçe Müftüsü iken, Gaziantep ili Şahinbey İlçe Müftüsü olarak atanan Necati Şafak, ilimizdeki görevinden ayrıldı.

İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak’ı makamında kabul etti. 

2014 yılından beri İlimizde Antakya İlçe Müftüsü olarak hizmet eden Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak’a hizmetlerinden dolayı teşekkür eden İl Müftüsü Bilgili; yeni görevinde başarılar dileyerek, “Şahsınızın ve ailenizin iki cihanda yüce Rabbim’den (c.c) mutlu olmanızı niyaz ediyorum.” dedi.

İl Müftüsü Bilgili, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak’a hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

1971 Hatay Yayladağı ilçesi doğumlu olan Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, 1991 yılında Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde Müezzin Kayyım olarak göreve başladı. İlimizde 7 yıla yakın hizmeti olan Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, Mardin-Mazıdağı, Gaziantep-Karkamış, Osmaniye-Sumbas ve Bahçe ilçelerinde İlçe Müftüsü olarak görev yaptı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:55:01   

ANTAKYA BİLİM MERKEZİ AÇILIYOR

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın gençlerin eğitim, öğretim ve sosyal yaşantılarının gelişmelerine verdiği önem doğrultusunda kurulan Antakya Bilim Merkezi 1 Mart 2021 Pazartesi günü açılıyor.

 Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi Bilim Merkezi, Kültür Müdürlüğümüz bünyesinde Bağrıyanık mahallesinde kuruldu. 2. Sınıflardan başlayarak 10.sınıf seviyesine kadar öğrencilerimize Astronomi, Akıl ve Zeka Oyunları ile Robotik Kodlama alanlarında dersler vermeyi amaçlayan bir birimdir. Ayrıca öğrencilerin uzay ve astronomi alanında görsel öğrenmelerini etkin kılmak amacıyla Planetaryum da hazırlayarak hizmete sunuyoruz.”

Yapılan açıklamada açılış sonrası pandemi şartlarına göre sınav yapılarak öğrencilerin bilim merkezi eğitimlerine dahil edileceği belirtildi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:54:18   

ÇALINAN IZGARALAR YERİNE YENİSİ YERLEŞTİRİLİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Antakya ve Defne ilçelerinin muhtelif meydana gelen hırsızlık olaylarına yönelik yasal işlemlerin başlatıldığını duyurdu.

Muhtelif noktalarda konumlanan yağmur suyu mazgalları ve atık su muayene bacası kapaklarının çalınma vakalarına karşı tutanak tutulup yasal işlemlerin başlatıldığını belirten HATSU, yaya ile trafik akışının aksamaması ve olumsuz sonuçların doğmaması adına hırsızlığın yaşandığı noktalarda onarım çalışmalarının ivedi şekilde devam ettiğini aktardı.

Altyapı müdahale noktalarındaki mazgalları ve bacaları çalarak hem yayalara hem de trafikteki araçlara tehlike oluşturan kimliği belirsiz kişileri esefle kınayan HATSU, karşılaşılan herhangi bir şüpheli durumda 155 Polis İmdat Çağrı Merkezi’ne bildirilmesi hususunda vatandaşlara çağrıda bulundu.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:53:18   

ZORLU MAÇTA 1 PUAN BİLE ALTIN

Süper Lig'in 25. haftasında A. Hatayspor evinde Alanyaspor ile golsüz berabere kaldı.

Atakaş Hatayspor'da ilk yarının sonlarında Popov çift sarı kart tan kırmızı kart görerek takımını yalnız bıraktı.

Bu sonuçla A. Hatayspor 39 puanla 6. sıradaki yerini korurken, Alanyaspor da 42 puanla 5. sırada kaldı.

2. dakikada ceza sahası önünde topla buluşan Boupendza'nın sert şutunu kaleci Marafona, ikinci hamlede kontrol etti. 

15. dakikada sağ kanattan Akintola'nın ceza sahası önüne yaptığı ortada topla buluşan Boupendza'nın şutu üstten auta gitti.

22. dakikada Babacar'ın ceza sahası dışından çektiği şutta top kaleci Munir'de kaldı.  

37. dakikada sağ köşeden kullanılan kornerde kale önünde Caulker'in yaptığı kafa vuruşunu kaleci Munir kurtardı.

44. dakikada sağ kanattan kullanılan kornerde Caulker'ın altıpas içinde yaptığı kafa vuruşunu kaleci Munir, son anda çizgiden çıkardı.

45. dakikada rakibine sert giren Popov, çift sarı karttan kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı.

48. dakikada sağ kanattan ceza sahası içine giren Efecan Karacan'ın şutunda meşin yuvarlak üst direkten geri döndü. Kale önüne düşen topu savunma uzaklaştırdı.

63. dakikada ceza sahası dışından topla buluşan Salih Uçan'ın çektiği sert şutta meşin yuvarlak az farkla dışarı gitti.

73. dakikada sağ kanattan gelişen Alanyaspor atağında Davidson'un ceza alanı içinde çektiği şutu kaleci Munir kornere çeldi.

90+5 dakikada ev sahibi Hatayspor'un hücumunda ceza sahası içine giren Kamara, topu ayağından fazla açınca meşin yuvarlak kaleci Marafona'da kalınca maçta başladığı gibi golsüz sona erdi.

HAKEMLER: Turgut Doman, Bahtiyar Birinci, Samet Çiçek

ATAKAŞ HATAYSPOR: Munir, Popov, Billong, Santos, Katranis, Aabid, Ribeiro, Traore (Dk. 86 Sackey), Boupendza (Dk. 79 Kamara), Akintola (Dk. 90+3 Selim Ilgaz), Diouf

AYTEMİZ ALANYASPOR: Marafona, Juanfran (Dk. 83 Tayfur Bingöl), Tzavellas, Caulker, Moubandja, Ceyhun Gülselam (Dk. 69 Berkan İsmail Kutlu), Siopis (Dk. 69 Umut Güneş), Salih Uçan, Efecan Karaca (Dk. 88 Kadzior), Davidson, Babacar (Dk. 88 Bareiro)

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:49:09   

Saygı Duyulan Bir Takım ATAKAŞ HATAYSPOR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Süper ligde mücadele eden Atakaş Hatayspor’un rakipler tarafından saygı duyulan bir takım olduğunu söyledi.

 Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri olan Fenerbahçe’nin yeni stadyumun açılış maçını Atakaş Hatayspor ile yapmak istediğini belirten Başkan Savaş, “Fenerbahçe yeni stadın açılışını burada yapmak istiyorsa bize duydukları saygıdan ötürüdür” dedi.

Atakaş Hatayspor’un 5 yıl sonra çok daha iyi yerlerde olacağını söyleyen Savaş, “Bundan 5 yıl önce bugünleri anlatsam kimse inanmazdı. Şimdi de aynısını söylüyorum. 5 yıl sonra daha iyi yerlerde olacağız. Ayakları yere basan çalışmaların altına imza attık. Koordineli ve bilimsel çalıştık. Hocalarımızla anlaşırken, futbolcularımızı tanıtırken bizimle dalga geçtiler ama biz hedefimize koştuk. Liderliği ben yaptım ama herkes bana iyi arkadaşlık yaptı.

Fenerbahçe yeni stadın açılışını burada yapmak istiyorsa bize duydukları saygıdan ötürüdür. Bu başarı sadece benim eserim değil. Ben sadece mihmandarlık yapıyorum. Aynı hedefe birlikte yürüyen bir ekibiz” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:46:08