......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344653
YORUM MANŞET
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI

VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞIVakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yeni yıl öncesi kiracılarına gönderdiği ihbarnamede görülen kira artışı, esnafı şok etti.

Devlet yöneticilerinin geçen dönemde kiralarla ilgili yapmış olduğu kira bedeli yüzde 25 artış oranına tezat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kendi kiracılarına talep ettiği yüzde 100-120 oranındaki artış tepkilere yol açtı.

Bu konuda gazete yönetim evini arayan çok sayıda esnaf, bu artışlar karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirterek özetle şu açıklamada bulundu: “Uzun yıllardır Vakıflar kurumunun kiracısıyız. Kiralarımızı düzenli şekilde ödeyen, işyerlerini kendi malımız gibi özenle koruyan esnaflarız.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından adreslerimize gönderilen ihbarname bizleri adeta şok etmiştir. Son dönemde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla zaten işletmelerimizi zorla yaşatmaya çalışıyoruz. Bir devlet kurumu olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu zor dönemde esnafa destek olacağına adeta bizim iflasımıza ve işyerlerimizin kapanmasına zemin hazırlamaktadır.

Devlet yetkilileri özelde kira fiyatlarını yüzde 25 olarak belirleyip ilan ederken, resmi kira fiyatlarının yüzde 100-120 oranında arttırılması insani ve vicdani bir uygulama değildir.

Bu oranda yapılan kira bedellerini kabul etmemiz mümkün değildir. Devlet yetkililerini ve Hatay Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda esnafa yardımcı olmasını ve makul bir fiyat artışı yapmasını talep ediyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN
BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, eğitime, bilime ve gençliğe yaptığı yatırımın karşılığını almaya devam ediyor.

Antakya'nın göğsünü kabartan son gelişme Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleşti. Başkan İzzettin Yılmaz'ın tam desteğiyle dünyanın her bölgesinde Antakya'yı temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü oldu.

BAŞKAN YILMAZ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Estonya’nın başkenti Talinn’de 16 ülke ve 400’den fazla katılımcı ile düzenlenen Robotex International'da bizleri başarıyla temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü olarak bizleri gururlandırdı. Bu gurur hepimizin diyen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, "Öğrencilerimiz Enes Bakımlı, Gökalp Kiraz, Hüseyin Keseroğlu, Hüseyin Bakımlı’yı gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK
ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

Hatay'ın meşhur tatlı çeşitlerinden biri olan Antakya Künefesi'nin dünya çapında tanıtımının yapılması için büyük yol kat eden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, künefe başvurusunun askı sürecinde olduğunu söyledi.

Sürkten kağıt kebabına, Antakya tuzlu yoğurdundan, Samandağ neyine, carra peynirinden Samandağ biberine varıncaya kadar onlarca çeşit Hatay’ın yöresel lezzetine ulusal arenada çok sayıda patent kazandırarak üreticilere önemli iş kolları açılmasını sağlayan ATSO, bu projesiyle Hatay’daki künefecilere ürünlerini dünya genelinde pazarlama imkanı sunacak. Antakya künefesi ismiyle Türkiye genelinde satışı yapılan tescilli tatlı, dünyanın da ağzını tatlandıracak.

İLİMİZİN ULUSLARARASI TESCİLLİ İLK ÜRÜNÜ OLACAK

Coğrafi işaret başvurusu yapılan Antakya Künefesi'nin uluslararası tescilli ilk ürün olacağını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada, "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak uluslararası coğrafi işareti için başvurusunu yaptığımız Antakya Künefesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlandığı üzere 3 aylık askı-itiraz süresi sonunda ilimizin uluslararası tescilli ilk ürünü olacak. Gururluyuz" dedi.

(Haber Merkezi)

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ
HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZMillî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Hatay'a geldi. Valilik ziyaretinin ardından il eğitim değerlendirme toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Özer, Taksim'deki terör saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek hiçbir saldırının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aziz milletiyle geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne engel olamayacağını ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özer, Taksim'deki terör saldırısında 6 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatarak "Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabrıcemil diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aziz milletiyle birlikte geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne devam edecektir. Hiçbir saldırı, bu yürüyüşten geri adım atmasına vesile olamayacaktır. Yıldıramayacaktır." dedi.

Bakan Özer, ziyaretinde Hatay'da eğitimde gelinen noktayı ayrıntılı olarak değerlendireceklerini, ilave yatırımlar planlayacaklarını belirterek "Hatay, özellikle mesleki eğitimde Türkiye'de öncü atılımların yapıldığı şehir. Eğitimde kalitede çok önemli projelere imza atan bir ilimiz." dedi. Kentte, Kovid-19 salgını sürecinde solunum cihazı, maske makinelerinin üretiminde önemli projelere imza atıldığını belirten Özer, Hatay İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

HATAY'IN EĞİTİM YATIRIMI BÜTÇESİ 2 MİLYAR 591 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Bakan Özer, il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kentin 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.    

Hatay'ın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Özer; tüm Türkiye'de okulların güvenli eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek Hatay'daki okulların depreme karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük onarım ihtiyaçları için 100 milyon liralık bütçe ilave edildiğini söyledi.

Bakan Özer, en fazla yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirterek şunları kaydetti: "Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50'si bağımsız anaokulu, 15 bin 500'ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye'de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65'ten yüzde 97'ye ulaştırdık. Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9'lardan yüzde 16'lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16'dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını inşallah yaklaştırmış olacağız." Dedi.

HATAY'A 42 YENİ OKUL YAPILACAK

Hatay'da 3'ü özel eğitim olmak üzere 17 bağımsız anaokulu yapılacağını söyleyen Özer, merkez ve ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 15 ilkokul, 10 da ortaokul olmak üzere kentte toplam 42 yeni okul yapılacağını belirtti. 

 Tüm yatırımların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Özer, kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yönetici ve eğitimcilere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU
ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYUAntakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini Mavi listenin adayı Hikmet Çinçin kazandı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve ekibi, üyelerden güvenoyu alarak tekrar seçildi.

 Uzun süreden bu yana Hatay gündemini meşgul eden seçim sonuçlandı. Beyaz listede Ali Kavak ile yarışan Çinçin, yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            7130 kişinin oy kullandığı seçim Cumartesi günü gerçekleşirken, seçim ortamı demokratik olgunluk içerisinde yapıldı.

            Kamuoyunun sonucunu merak ettiği ATSO seçimlerin-de sandığa yansıyan irade doğrultusunda Hikmet Çinçin 20 grupta birinci olurken 4 grupta da Ali Kavak kazandı.

            Bu sonuçlara göre mevcut başkan Hikmet Çinçin güven tazeleyerek yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            Seçim günü ve oy sayımının ardından gösterilen centilmenlik, Hatay ilimizin hoşgörü iklimine yakıştı.

(Haber Merkezi)

HATAYSPOR- BEŞİKTAŞ DOSTLUĞU

Hatayspor Kadın Futbol takımı, Kırıkhan İlçe Stadyumunda binlerce taraftarının desteklediği maçta güçlü rakibi Beşiktaş ile 1-1 berabere kalırken sporseverler keyifli anlar yaşadı

HAtayspor Kadın Futbol Takımı 6.hafta mücadelesinde kendi sahasında konuk ettiği Beşiktaş  Kadın Futbol Takımı ile 1-1 berabere kaldı.

Dünya Kupası nedeniyle Süper Lig maçlarındaki arayı  değerlendiren Hatayspor taraftarları Kırıkhan İlçe Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada Hatayspor Kadın Futbol Takımını yalnız bırakmayarak 90 dakika boyunca destek verdi.

Hatayspor Onursal Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve Hatayspor Yöneticilerinin de izledikleri maçta Ligin güçlü temsilcisi Beşiktaş’tan alınan 1 puan camiada sevince yolaçtı.

Maçın  32. Dakikasında Hajiyeva’nın kendi kalesine attığı gol ile Beşiktaş’ın 1-0 öne geçtiği karşılaşmada 90+6‘da penaltıdan Okyere’nin attığı gol ile Hatayspor beraberliği yakaladı.

Son dakikalarda yüzde yüz bir gol pozisyonunu da değerlendiremeyen Hatayspor Kadın Futbol Takımı bitiş düdüğü ile taraftarlar ile birlikte büyük coşku yaşadı.

Hatayspor Onursal Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş maç sonrasında sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajında “Süper Lig’de mücadele eden Hatayspor kadın futbol takımımızı Beşiktaş karşısında tribünden destekledik. Takımımız sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı ama mücadelesi umut vericiydi. Futbolcularımızı, teknik heyetimizi tebrik ediyor, takımımızı yalnız bırakmayan hemşerilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

ALKIŞLAR RAHMİ VARDI’YA

Hatayspor’un kadın futbol takımından sorumlu yöneticisi Rahmi Vardı, Pazar günü gerçekleştirdiği olağanüstü organizasyonla taraftarların sevgisini ve alkışını aldı.

Tüm ilçelere otobüs gönderen, taraftarların geliş gidişini sağlayan, Kırıkhan’a gelen misafirlere çorba ikramında bulunan organizasyonun başında yeralan Rahmi vardı Başkan, başarılı çalışmasıyla beğeni kazanırken taraftarların da övgü dolu tezahüratına mazhar oldu.

(Haber: S. Ergin)

 


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:04:46   

RASUS KİMYA HATAY KADIN VOLEYBOL TAKIMI

Voleybolda Hatay Derbisinin Galibi

 Kadınlar Voleybol 2. Ligi 15. Grupta ilimizi temsil eden Rasus Kimya Hatay Kadın Voleybol Takımı hafta sonu konuk ettiği Antakya Belediyespor maçından 3-0 galip ayrıldı.  Maçın tamamına hakim olan Rasus Kimya Hatay Voleybol Kulübü rahat kazandığı maçın ardından ligde 6 maçta 5 galibiyet almış oldu ve ligde 18 puan alan Alpedo Kahramanmaraş Voleybol Kulübünün ardından 15 puanla 2. sıraya yerleşti.

Karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulunan Kulüp Başkanı Erdal Sahillioğlu "Kadınlarını geri bırakan toplum geride kalmaya mahkûmdur. Bizim için gençlerimiz en çok ta toplumsal açıdan büyük değer görmesi gereken kadınlarımız önem arz etmektedir. Kulüp olarak "Var Bir Hayalimiz" diyerek çıktığımız yolda önemli ve güzel bir maçın galibiyet sevincini yaşadık. Bir başarı, bir galibiyet, bir sevinç olarak hedefe bir adım daha yaklaştık.  Zorlu durumlarla baş etmeyi, birlikte oynamayı öğrenmemiz gereken bir dönemdeyiz. Genç ve yeni bir takımız. Bu tarz maçlar bizi güçlendiriyor. Biz bu takımı çok seviyoruz. Bu ruhu korumamız lazım" ifadelerini kullandı.

''Baş Antrenör Mehmet Bekmez, geleceğin Hataylı voleybolcularını biz yetiştiriyoruz.

Öncelikle maçın başından sonuna kadar üstünlüğünü koruyan sporcularımızı kutluyorum. Bizleri tribünlerde yalnız bırakmayan Sporseverlere teşekkür ederim. Play Off yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bizlere bu imkanları sağlayan kulüp başkanımız sayın Erdal Sahillioğlu'na ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Haftaya Gaziantep deplasmanında Zeugma spor ile oynayarak 1. Devre müsabakalarını bitirmiş olacağız dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:03:36   

Atakaş Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel KAZANAMAYINCA UYUYAMIYORUM!

Atakaş Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel, kendini çok hırslı bir futbol adamı olarak tanımlayarak “Çünkü ben kazanmak isteyen bir insanım. Ama saha dışında herkes benimle arkadaş, dost kalabilir. Hakikaten söylüyorum ben kazanamayınca uyuyamıyorum” dedi.

Taraftarlık, futbolculuk ve antrenörlük dönemlerinden bahseden Volkan Hoca, “Taraftar Volkan şöyle, yağmur, çamur dinlemeden her maça giden, sarı-lacivertli formayı giyince tüyleri diken diken olan biri. Futbolcu Volkan, hayallerini gerçekleştiren ve tuttuğu takımın kalesine geçen, bununla gurur duyan, biraz daha tavrı sert, en iyisi benim diyen bir Volkan. Ama antrenörlük tarafına gelince biraz daha karşıdakiyle empati yapan, karşıdakinin yerine kendini koyup onun düşündüğüne saygı gösterip ona göre hareket eden bir Volkan Demirel var” dedi.

EN BÜYÜK ZORLUK AİLEMDEN UZAK YAŞAMAK

İlk defa İstanbul dışına çıktığını hatırlatan Volkan Hoca, “İlk defa İstanbul dışında ailemden uzak bir şekilde yaşıyorum. En büyük zorluk bu benim için. Ama sağ olsun eşim, çocuklarım zaman buldukça her maça gelmeye çalışıyorlar. Hatay’da hep sabah 9’da başlayıp akşam 8’e kadar işimizle alakalı çalışıyoruz. Çünkü başka yapılabilecek bir şey yok. En fazla akşam çıkıp bir yemek yiyebiliyorsun. Buralarda gezmeye çalıştığım zaman, İstanbul’daki gibi bir durum da yok. Burada işimize biraz daha konsantreyiz” dedi.

KARİYER HEDEFLERİNİ ANLATTI

Kariyer hedefleriyle ilgili de konuşan Volkan Hoca, “Belli bir yere geldikten sonra önünüze başka hedefler koyarsanız o zaman tırmanmaya başlarsınız. Herkesin bir hedefi var. Benim de hedefim Fenerbahçe’ye, Milli Takım’a hoca olmak, yurt dışında ülkemi temsil etmek. Türk futbolu adına ne gerekiyorsa ben onu yapmaya çalışacağım. Çünkü sevdiğim iş bu benim, futbol. Futboldan başka bir şeyle uğraşacak bilgim de yok durumum da yok” sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 07:59:01   

İSKENDERUNSPOR, ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KORUYAMADI

TFF. 2. Lig Kırmızı grubunda mücadele eden İskenderunspor, Osmaniye 7 Ocak stadında yapılan karşılaşmada Serik Belediyespor ile 1-1 berabere kaldı.

Hüseyin Kıvanç Durmaz, Çağrıcan Pazarcıklı ile Levent Balcı'nın yönettiği karşılaşmada İskenderunspor'un golünü 39. dakikada Kadir Arı, Serik Belediyespor'un golünü de 43. dakikada Mehmet Can Kocabaş attı.

Müsabakanın 45+2. dakikasında Serik Belediyesporlu Üstün Bilge'nin penaltısını İskenderunspor kalecisi Muhammet Can Tuncer kurtardı.

(Haber: Yaşar Güllü)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 07:56:47   

ÖMER TIRAŞLI’YA TEŞEKKÜR MADALYASI

Hatayspor Sevdalısı, Star Moda Evi sahibi Ömer Tıraşlı’ya öğrencilere ve ihtiyaç sahibi taraftarlara sağlamış olduğu bilet desteğinden dolayı teşekkür madalyası takdim edildi.

Hatayspor Taraftarlar Derneği Başkanı Sadullah Ergin, işyerinde ziyaret ettiği Ömer Tıraşlı’ya “En iyi Taraftar, Gönüllerin Şampiyonu” yazılı madalyayı sunarak taraftarlara verdiği bilet desteğinden dolayı teşekkür etti.

Bu jestten memnuniyet duyan Ömer Tıraşlı ayrıca Hatayspor Taraftarlar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan takvimde Star Moda Evi olarak yer alacağını ifade etti.

(Haber: Sedef Acı)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 07:55:51   

HATAY 1967 İSO OTEL

Masterler Liginde İlimizin Gururu
Masterler Liginde geçtiğimiz sezon önce Akdeniz Bölge Şampiyonu sonra Türkiye Şampiyonu olan ilimizin gururu Hatay 1967 İso Otel, yeni sezonda da 4 maçta 4 galibiyetle başarısını sürdürüyor

 Takım başkanları Nadir Sahillioğlu, Mehmet Keleş, Yusuf Sayar ve güçlü yönetim yanında takımın ana sponsorları Azim Otomotiv ve Antakya Isı Doğalgaz desteğinde Hatay 1967 Hatay 1967 İso Otel, yine sporun gündeminde

40 yaş üstü insanlara spor yapma imkânı sağlayan Masterler Liginde geçtiğimiz sezon önce Akdeniz Bölgesi şampiyonu daha sonra Türkiye Şampiyonu olan Hatay 1967 Hatay 1967 İso Otel Masterler Takımı, yeni sezonda da kaldığı yerden devam ederek galibiyet serisini sürdürüyor.

Takım başkanları Nadir Sahillioğlu, Mehmet Keleş, Yusuf Sayar ve güçlü yönetim her konuda takımla yakından ilgilenerek bu başarıyı sağladı.

Başta Hatayspor olmak üzere çeşitli profesyonel takımlarda futbol oynamış sporcular yanında üst düzey amatör takımlarda futbol oynayan tecrübeli sporculardan oluşan Hatay 1967 Hatay 1967 İso Otel, dostluk ve centilmenlik içeresinde hem güzel futbol hem de başarılı skorlar elde ediyor.

Akdeniz Bölgesi Masterler Ligi 2021-2022 sezonunda sırasıyla Payas ve İskenderun takımlarını yendikten sonra finalde de Samandağ takımını 2-0 yenerek şampiyonluk kupasını kazandı. Daha sonra da Türkiye Finallerinde başarılı olarak şampiyonluk kupasını ilimize getirdi.

Hatay 1967 Hatay 1967 İso Otel Masterler takımında başarının anahtarı, birlik ve dayanışma içerisinde takım ruhunu yeşil sahaya yansıtması.

ANA SPONSORLAR:

AZİM OTOMOTİV

ANTAKYA ISI DOĞALGAZ

Geçtiğimiz sezonu Akdeniz Bölgesi ve Türkiye Şampiyonu olan Hatay 1967 İso Otel Masterler takımının bu başarısının arkasında güçlü ana sponsor desteği yatıyor.

Kendi sektörlerinin üst düzey firmaları Azim Otomotiv ve Antakya Isı Doğalgaz, takıma sağladığı maddi-manevi destekle bu başarıya zemin hazırlıyor.

Küçük Sanayi Sitesinde yeralan Azim Otomotiv sahibi Ercan Akpınar, yıllardır takımın arkasında yer alarak büyük katkı sağlıyor.

75. Yıl Bulvarında yer alan Antakya Isı Doğalgaz firma sahibi Şevket Öcal da daima Hatay 1967 Hatay 1967 İso Otel takımına destek vererek bu başarının mimarlarından biri oldu.

Ayrıca Dostlar Kasabı sahipleri Mehmet Erol ve Ahmet Erol’a, Gülcü Güvenlik Firma sahibi Tuncay Gülcü’ye, Metin Elektronik sahibi Teysir Karaf’a tüm desteklerinden dolayı Hatay 1967 başkan ve yöneticileri teşekkür etti.

Bu arada Yusuf Sayar, Akdeniz Masterler Ligi Kurucularından Mehmet Kaplan başkanın vermiş olduğu emek ve çabalardan dolayı Hatay 1967 İso Otel takımı yönetici ve sporcular adına şükranlarını sundu.


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 07:55:05   

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

Hatay'ın meşhur tatlı çeşitlerinden biri olan Antakya Künefesi'nin dünya çapında tanıtımının yapılması için büyük yol kat eden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, künefe başvurusunun askı sürecinde olduğunu söyledi.

Sürkten kağıt kebabına, Antakya tuzlu yoğurdundan, Samandağ neyine, carra peynirinden Samandağ biberine varıncaya kadar onlarca çeşit Hatay’ın yöresel lezzetine ulusal arenada çok sayıda patent kazandırarak üreticilere önemli iş kolları açılmasını sağlayan ATSO, bu projesiyle Hatay’daki künefecilere ürünlerini dünya genelinde pazarlama imkanı sunacak. Antakya künefesi ismiyle Türkiye genelinde satışı yapılan tescilli tatlı, dünyanın da ağzını tatlandıracak.

İLİMİZİN ULUSLARARASI TESCİLLİ İLK ÜRÜNÜ OLACAK

Coğrafi işaret başvurusu yapılan Antakya Künefesi'nin uluslararası tescilli ilk ürün olacağını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada, "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak uluslararası coğrafi işareti için başvurusunu yaptığımız Antakya Künefesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlandığı üzere 3 aylık askı-itiraz süresi sonunda ilimizin uluslararası tescilli ilk ürünü olacak. Gururluyuz" dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 09:11:07   

Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında Dünya Birincisi AHMET KUZU

 Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyi tarafından düzenlenen XX. Moskova Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasında Hatay Antakya Ulu Camii Müezzin Kayyımı Ahmet Kuzu dünya birincisi oldu.

Moskova Merkez Camii’nde düzenlen Kur'an-ı Kerimi güzel okuma yarışmasına 21 ülkeden yarışmacı katıldı.

19 Kasım 2022 Cumartesi günü düzenlenen yarışma etabının sonunda, 20 Kasım 2022 Pazar günü ödül töreni düzenlendi.

Türkiye'yi temsil eden ve birinci olan Ahmet Kuzu’ya ödülünü  Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin takdim etti. Yarışmada ikinciliği Mısır alırken üçüncülüğü ise İran kazandı.

Moskova'da düzenlenen yarışmaya Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Yaşar Çuhadar da Türkiye'yi temsilen jüri üyesi olarak katıldı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 09:09:28   

ÇALIŞANLAR EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

Büro Memur Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Özkan Aslan, SGK’nın mevzuat yükü oldukça ağır olduğunu belirterek kurum çalışanları Hükümetlerin ürettiği sosyal politikalardan ve seçim vaatlerinden doğrudan etkilendiğini ifade ederek çalışanların emeğinin karşılığını alamadığını söyledi.

İş yoğunluğu döneminde, gece gündüz, hafta içi-hafta sonu demeden çalışacak SGK personeline ek ödeme oranının 50 puan artırımlı olarak ödenmesinin madde metnine eklenmesini,  Kurum çalışanları adına talep ediyoruz diyen Başkan Aslan, açıklamasına şöyle devam etti: “Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt içinde 86 milyon, yurt dışında ise 6 milyon vatandaşımıza Sosyal Güvenlik hizmeti vermektedir. Bu sayıya 4 milyonun üzerindeki vatansız ve sığınmacı da eklendiğinde toplamda 96 milyon kişi SGK’dan hizmet almaktadır.

“Beşikten mezara kadar çalışmak” tanımın karşılık bulduğu SGK’da; Sigortalı, Bağ-Kur ve GSS tescil hizmeti, Sağlık güvencesi ve aktivasyon işlemleri, Emekli, dul ve yetim aylığı ile iş kazası geliri bağlanması,  Doğum, askerlik ve yurtdışındaki sürelerin borçlanma işlemleri, Doğum, istirahat ve emzirme ödemeleri, Yurt dışı ilaç temini, tıbbi cihaz temini ve cihazların bakım ve onarım hizmeti, Eczane, medikal ürün işletmeleri ile optisyen ödemeleri, Hastane ve tıp merkezleri ödemeleri ile bu kurumların denetimleri, İşveren tescili, işveren prim borcunun takibi ve tahsili, Kurum alacağı olan, icraya düşmüş borçların takip ve tahsil işlemi, Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında toplumun bilgilendirilmesi ve denetim işlerinin yürütülmesi, Yurt dışındaki Türklerin sigorta ve emeklilik işlemleri ve kurumun taraf olduğu konularda hukuk hizmeti gibi işlemler yürütülmektedir.

Bu işler taşra ve merkezde görev alan 27 bin memur eliyle yapılmaktadır. Türkiye ile emsal nüfusa sahip Almanya’da ise sosyal güvenlik hizmetleri 55 bin çalışan ile yürütülmektedir. Üstelik Almanya’da bu hizmetler Türkiye’deki kadar kapsayıcı ve yoğun değildir.

SGK’nın Mevzuat yükü oldukça ağırdır. Bu nedenle kurum çalışanları Hükümetlerin ürettiği sosyal politikalardan ve seçim vaatlerinden doğrudan etkilenmektedir.

Bu kapsamda; 3600 Ek gösterge düzenlemesi, Sözleşmelilerin kadroya geçişi, EYT düzenlemesi, yakın zamanda çıkması beklenen prim borç ve alacaklarının yapılandırılması, işlemleri ile SGK çalışanlarının iş yoğunluğu daha da artacaktır. Bakanlık verilerine göre EYT kapsamına giren 6 milyon civarında vatandaşımız söz konusu iken toplamda 20 milyonun üzerinde vatandaşımızın EYT için SGK Müdürlüklerine başvurması beklenmektedir. Bu ve benzeri iş yoğunluklarına rağmen çalışanlar emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Kurum çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için; İl Sosyal Sigorta Uzmanı kadro ve statüsü ihdası, Sosyal Güvenlik Tazminatı ile mümkündür.

Çalışanların emeklerinin karşılığı olan ücreti alabilmesi için; EYT ile ilgili yapılacak yasal düzenlemede verilen Kanun teklifinin çalışan personele uzmanlık verilmesi de eklenmesini,

Bu iş yoğunluğu döneminde, gece gündüz, hafta içi - hafta sonu demeden çalışacak SGK personeline ek ödeme oranının 50 puan artırımlı olarak ödenmesinin madde metnine eklenmesini,  kurum çalışanları adına talep ediyoruz.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 09:08:24   

89 HEDEF İMHA EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Irak'ın kuzeyine hava harekatı düzenledi. Operasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanlığı, hava harekatının ilk görüntülerini paylaştı.

Yapılan açıklamada, "Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor." ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Terörü kaynağında yok etme stratejimiz kapsamında; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine Pençe-Kılıç Hava Harekâtı başarıyla icra edilmiştir.

İcra edilen Pençe-Kılıç hava harekâtı ile; ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargâh ve eğitim kamplarından oluşan ilk aşamada 81, bu sabah 8 olmak üzere toplam 89 hedef imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Hava harekâtı ile etkisiz hâle getirilen teröristlerin arasında terör örgütünün sözde yöneticileri de bulunmaktadır.

Büyük oranda yerli ve millî mühimmat kullanılan harekât sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir.” denildi.

(Haber Merkezi)

 


2 hafta, 5 saat önce / 22.11.2022 09:06:03