......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273339
YORUM MANŞET
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

 152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI152 genç hekimin mesleğe ilk adımı attığı Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, ailelerin yoğun ilgisiyle Tayfur Sökmen Kampüsü Amfi Tiyatro alanında gerçekleştirildi.
Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Dönem birincisi Ali Rıza Gündüz, yaptığı konuşmada eğitim süreci boyunca yanlarında bulunan, desteklerini esirgemeyen ailesine ve hocalarına teşekkür etti.

 
MKÜ Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen konuşmasında yeni mezun hekimlere seslenerek “150 bin hekim, aktif olarak faaliyet gösterdiği bir alanda başarılı olmak istiyorsa sürekli okumalı, yenilenmeli ve hedefler koymalıdır.” dedi.
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise yaptığı konuşmada “Tıp Fakültesi, uzun ve meşakkatli bir eğitim sürecini gerektiriyor. Hekimlik mesleği kolay bir meslek değildir. Sürekli bir gelişim içerisinde olmak gerekir, sürekli okumalısınız, literatürü takip etmelisiniz. Burada çok kaliteli bir eğitim veriyoruz. Ondan sonrası öğrencilerimize düşüyor. Bu eğitimin yanında dürüst, ahlaklı, vatanını milletini seven, kendi toplumuna örnek bireyler olarak yetişmeniz gerekiyor. Biz ailelerden özellikle şunu istiyoruz. Gençlerin sadece öğrencilik yıllarında değil; meslek hayatlarında da yanlarında olmalarını. Bu vesile ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından dönem birincisi Ali Rıza Gündüz mezuniyet kütüğüne dönem levhasını çaktı.
Protokolün ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi akademisyenlerinin genç hekimlere diploma takdim ettiği tören sonrası Hipokrat yemini edildi. 
Hipokrat yemini sonrası atılan keplerle mezuniyet coşkusu doruk noktaya ulaştı. Tören, katılımcılara ikram edilen mezuniyet pilavı sonrası sona erdi.
(Haber Merkezi)

MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEFNE BELEDİYESİ BAŞKAN VEKİLLİĞİNE YAĞMUR TURUNÇ GETİRİLDİ

 

Defne Belediyesi Başkan Vekilliği görevine Defne Belediyesi Meclis Üyesi Yağmur Turunç getirildi.

İlçemizle ilgili çeşitli temaslarda bulunmak üzere şehir dışına çıkan Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, yerine Yağmur Turunç’u vekil tayin etti.


6 gün, 3 saat önce / 19.06.2019 11:45:48   

TARİH, HİKMET ÇİNÇİN’İ DE YAZACAK!

Her fırsatta elini taşın altına koyan ve Hatay’ın gelişmesi, kalkınması, tanıtılması ve geniş kitlelere duyurulması için çaba gösteren Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) başkanı Hikmet Çinçin, bir kez daha Hatay adına tarihi bir gelişmenin içinde yer aldı.

Hatay Devletinin anavatana katılışının kararının alındığı tarihi meclis binasının ve hemen bitişiğindeki Adalı Konağının Hatay Valiliği tarafından satın alınarak kamulaştırılması adına büyük çaba harcayan Çinçin, kamuoyunun takdirini kazandı.

Geçtiğimiz gün Hatay Valiliğinde düzenlenen sembolik tapu ve çek teslimi töreninde de yüzlerce sivil toplum kuruşları arasında bir tek Hikmet Çinçin’in davet edilmesi dikkatlerden kaçmadı.

Gerek Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın gerek Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın gerekse de mülk sahipleri Rasim ve İnayet Adalı, konuşmalarında Çinçin’e bu süreçte gösterdiği çabadan ötürü şükranlarını sundular.

Ticaret ve sanayinin gelişmesi ile üyelerinin ve esnafın çıkarları gözetmenin yanı sıra, her alanda ‘bende varım’ diyen ATSO başkanı Hikmet Çinçin, şehrin emin insanı olarak tanınıyor. Eğitim, kültür, sanat, ticaret, sanayi gibi birçok alanda ürettiği projelerle gündem olan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, dün olduğu gibi bugün de yarın da ilkleri yapmaya devam edeceği mesajını veriyor.


1 hafta, 1 saat önce / 18.06.2019 13:37:15   

SARAYKENT MAHALLESİ’NDE PARKE DÖŞEME ÇALIŞMALARI

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Saraykent Mahallesi’nde parke döşeme çalışması gerçekleştirdi.

             Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; şehir genelinde sürdürülen hizmetler kapsamında Saraykent Mahallesi’nde parke döşeme çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

       Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde ihtiyaç duyulan yerlerde yol çalışmalarını sürdürüyor.


1 hafta, 2 saat önce / 18.06.2019 12:23:06   

AKASYA MAHALLESİ’NDE YOL İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Akasya Mahallesi’nde yol iyileştirme çalışması gerçekleştirdi.

         Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; mahalle sakinlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda Akasya Mahallesi’nde yol iyileştirme çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek yolun vatandaşların hizmetine sunulduğu belirtildi.

       Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde ihtiyaç duyulan yerlerde yol iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor.


1 hafta, 2 saat önce / 18.06.2019 12:21:35   

MÜCADELE SPORLARI İÇİN KAYITLAR SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, çocukları ve gençleri spora teşvik etmek, onları geleceğe sağlıklı birer birey olarak hazırlamak için yaz kurslarını hizmete sunuyor.

Yaz tatilini spor yaparak değerlendirmek isteyen öğrencilerin ilgi alanlarına ve başarılı olduğu spor dallarına uygun kursları çocuklarla buluşturan HBB, alanında uzman kadrosuyla nitelikli bir yaz dönemi için hizmet vermeyi sürdürüyor.

Yaz kursları kapsamında açılacak olan kick boks, muay thai ve wushu branşları kayıt almaya devam ediyor. 7-14 yaş arası çocukların başvurabileceği kurslar antrenör Murat Akman ve yardımcı antrenör Ali Nail Akman eşliğinde verilecek.


1 hafta, 2 saat önce / 18.06.2019 12:19:08   

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.


1 hafta, 4 saat önce / 18.06.2019 10:28:06   

ABD'NİN DAYATMALARINI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

 Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliği açılışı için Hatay’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve beraberindeki heyet Hatay’a geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, her şartta 'S400 almayacaksınız' diyen ABD’nin dayatmasını biz kabul etmiyoruz, reddediyoruz dedi.

Bakan Çavuşoğlu, NATO'nun en üst düzey karar alma mekanizması olarak anılan Kuzey Atlantik Konseyi'nin yakın tarihte Hatay'da ağırlandığını hatırlatarak, bundan sonra bazı uluslararası toplantılar ile zirvelerine de kentte yapılacağı müjdesini verdi.

Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliği açılış programına iştirak etmek üzere Habib-i Neccar Camii Kültür Konaklarına geçti.

Hatay Valisi Rahmi Doğan açılış töreninde “2011 yılında başlayan Suriye kriziyle Hatay çok ciddi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Ama 2019 yılı Hatay için yeni bir milattır. Bugünden itibaren inşallah Hatay’ımız tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle, ekonomisiyle, ihracatıyla büyüyerek güçlenerek yoluna devam edecektir. Sayın Bakanım bunu hafta sonları otellerimizdeki doluluk oranlarından, müzelerimizdeki ziyaretçi sayısından, sahil beldelerimizdeki ziyaretçilerden, üç milyar dolar civarındaki ihracatımızdan anlıyoruz. Hatay’da farklı sosyal yapılar birlikte huzur içinde yaşıyor. Bu kadim şehir Hatay’ımızın geçmişten geleceğe aktardığı birlikte yaşama kültürünün bir sonucudur. Ben inşallah Hatay’ımızın büyüyerek, gelişerek güzelleşeceğini düşünüyorum. Sayın Bakanım bu tarihi kimlikli binayı zatıâlinizin talimatları doğrultusunda dayadık, döşedik ve sizlerin hizmetine sunuyoruz. Bundan dolayı Hatay halkı çok memnun ve mutludur. Yine zatıâlinizin talimatları doğrultusunda NATO Genel Sekreteri ve onun başkanlığında elli civarında ülkenin temsilcilerinden oluşan heyet ilimizi ziyaret ettiler.

Buradaki misafirperverlikten büyük memnuniyet duyarak ayrıldılar.  Bizler de Hatay halkı olarak bu tür ziyaretlerden, Dışişleri Bakanlığımızın gerçekleştireceği uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyacağız. Her zaman devletimizin emrindeyiz Sayın Bakanım, ne zaman bir talimatınız olursa uluslararası örgütleri ve onların temsilcilerini ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim. Temsilciliğin ilimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliğinin açılışında yaptığı konuşmada, bağımsız bir dış politika izlediklerini söyleyerek "Evet birçok uluslararası örgütte üyeyiz. Avrupa Birliği'ne (AB) de üye olmak için stratejik bir hedef koyduk. Zorlukları da görüyoruz. Bizim uluslararası örgütlere üye olmamız ya da ülkelerle ikili ilişkileri geliştirmemiz, onların bizim dış politikamızı sorgulamasına yani bir meşruiyet kazandırmıyor. Biz bağımsız bir devletiz. Kararlarımızı kendimiz alırız. Bugün S400 ile ilgili ABD'nin dayatmalarını kabul etmemiz mümkün değil. Esasen Amerika'ya biz 'Eğer bu konularda endişeniz varsa gelin ortak bir çalışma grubu oluşturalım' dedik. NATO da içerisinde olsun. Bunu kabul etmeyip de her şartta 'S400 almayacaksınız' diyen bir ülkenin dayatmasını biz kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Biz bağımsız bir devletiz, bağımsızlığına önem veren bir milletiz. İşte Hatay'ın da Türkiye Cumhuriyeti'ne dâhil olması da esasen Hataylıların da bağımsızlık ve özgürlüğüne verdiği önemin bir neticesidir.

Uzlaşı kültürü var. Bizim karşı olduğumuz tek taraflı politikalardır, dayatmalardır, tehdittir. O yüzden kendi inandığımız yolda yolumuza devam edeceğiz. Bağımsız, tam bağımsız özgür olmak kolay bir süreç değildir. Engeller, zorluklar olabilir ama birlik ve beraberlik içerisinde inşallah bunları hep beraber aşacağız.” dedi.

Çavuşoğlu, Hatay'daki temsilciliğe kıymetli bir büyükelçileri olan Serdar Cengiz'i atadıklarını ifade etti.

Suriye'deki gelişmelerden dolayı Hatay bölgesine yönelik dünyanın ilgisinin görüldüğünü dile getiren Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Burada sayın valimizin, komutanlarımızın yine ilgili kurumlarımızın gerek insani olsun, gerekse güvenlikle ilgili AFAD, emniyet, istihbarat dahil arkadaşlarımızın çalışmalarına destek olsun diye, bu çalışmaları birlikte koordine edelim diye temsilciliği açtık. Ama amacımız ve hedefimiz sadece bu değil. Biz bundan sonra Hatay'ı, Antakya'yı, tüm ilçelerini, bir bütün olarak Hatay'ı inşallah tüm dünyada tanıtacağız, ön plana çıkaracağız. Çünkü bunu en fazla hak eden illerimizin başındadır. Bunu gönülden söylüyorum, siyaset olsun diye söylemiyorum." dedi.

Çavuşoğlu, NATO'nun en üst düzey karar alma mekanizması olarak anılan Kuzey Atlantik Konseyi'nin yakın tarihte Hatay'da ağırlandığını hatırlatarak, bundan sonra bazı uluslararası toplantılar ile zirvelerine de kentte yapılacağını sözlerine ekledi.

Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet konuşmaların ardından kurdele keserek açılışı gerçekleştirdikleri temsilcilik binasını gezdi. Daha sonra Meclis Kültür Merkezi’nde Bakan Çavuşoğlu ve beraberindekilere Hatay’ın eşsiz lezzeti künefe ikram edildi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 4 saat önce / 18.06.2019 10:25:12   

HABİB-İ NECCAR’IN DEĞERLERİNE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR

Bu yıl 7.si düzenlenen Habib-i Neccar’ı Anma Etkinlikleri kapsamında HATMEK Konferans Salonu'nda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal Konferans verdi.

Ünal, anma etkinliklerinde yaptığı konuşmada imanın sadece vicdani bir mesele olmadığını ifade ederek “Değerlerin alt üst edildiği güçlünün haklı kabul edildiği bir dünyada Habib-i Neccar’ın gündeme getirdiği değerlere çok ihtiyacımız vardır” dedi.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açış konuşması yapan İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu; “Bu sene Habib-i Neccar Etkinliklerinin 7.sini idrak ediyoruz. Habib-i Neccar Hazretleri, Hz. İsa’ya (a.s), onun havarilerine gönderdiği elçilerine iman etmiş ve bu inancı uğrunda şehid edilmiş bir Allah dostudur. Kur’an’ın kalbi Yasin Suresidir, 20 ayet bu hadiseden söz etmektedir. Cenab-ı Hakk O’nu koşan adam olarak tarif ediyor. Habib-i Neccar Hz. deyince akla sadakat gelir, cömertlik gelir, elçilere iman gelir, davası uğrunda canını seve seve vermek gelir. Dolayısıyla bizler koşanlardan mıyız, oturanlardan mıyız; yoksa Habib-i Neccar Hz. misali yerinde duramayıp hakkı, hakikati hep söyleyenlerden miyiz? Bizler memleketimizde yüzlerce yıldır yaşattığımız güzellikleri nesiller boyu yaşatmak için bu tür programları tertip ediyoruz. Hz. Ömer döneminde 638 tarihinde Ebu Ubeyde Bin Cerrah kumandasındaki İslam ordusu Antakya'yı fethettikten sonra 5 cami yapmışlardır. Bunlardan birincisine Habib-i Neccar Hazretlerinin ismini vermişlerdir. O tarihten bugüne Habib-i Neccar ismi Antakya’da birliğin, beraberliğin ve hoşgörünün simgesi olmuştur. Biz bu güzelliğin kıyamete kadar devam etmesini Rabbimden temenni ediyoruz.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal’da konuşmasında; “İslam davetinin Hz. Peygamber’in (s.a.v) önderliğinde Hicaz Bölgesinde yayılmaya başladı. Kur’an’ın insanlığın ufkunda adeta bir güneş gibi doğduğu, İlk Müslümanların insanlığa tevhidi, adaleti, barışı, esenliği vahyin ışığında öğretti.

Gelen elçileri korumak için gösterdiği gayreti, çabası ve cesareti ile cesaretin timsali oldu. Canı pahasına doğruları söyledi ve ezilenlerin mazlumların yanında oldu. İmanın insana nasıl bir güç kazandırdığını gösterdi.

Değerlerin alt üst edildiği güçlünün haklı kabul edildiği bir dünyada Habib-i Neccar’ın gündeme getirdiği değerlere çok ihtiyacımız vardır. İman, sadece vicdani bir mesele değildir. İman, hayata yansır, toplumsal sorumluluk sergiler. Tıpkı Habib-i Neccar Hazretleri gibi. O isteseydi o gelen elçilerin çağrılarına uyar kenara çekilebilirdi. Hayatı pahasına hak ve adalete sahip çıkarak yaşadı.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Programa; İl Müdürleri, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftü Yardımcıları; Nazife Sağlamoğlu,  Mehmet Emin Okuyucu, İrfan Açık, İlçe Müftüleri, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


1 hafta, 4 saat önce / 18.06.2019 10:22:21   

MKÜ’DE MEZUNİYET COŞKUSU


Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni öğrenci ve velilerin yoğun katılımıyla coşku ve heyecan içinde gerçekleşti.

Mutluluk ve hüzne sahne olan mezuniyet törenine Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, Genel Sekreter Doç. Dr. Erhan Yengil, il protokolü, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni, üniversiteyi birincilikle bitiren Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencisi Sema Yücelen’in tüm mezun öğrenciler adına konuşma yapmasıyla devam etti. Yücelen, konuşmasında eğitim süreci boyunca kendilerine her türlü desteği sağlayan ailesine ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

Üniversite birincisinin konuşmasının ardından kürsüye konuşmasını yapmak üzere Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya geldi.

Konuşmasına törene katılan protokolü ve velileri selamlayarak başlayan Rektör Kaya: “1992 yılında kurulan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi çeyrek asırı devirmiş, bölgedeki önemli üniversitelerden biridir. Tüm öğrencilerimize en iyi seviyede ve en iyi kalitede eğitim vermekteyiz. Öğrencilerimiz hem bilimsel olarak hem de insani olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinden çok şeyler öğrenmişlerdir. Öğrencilerimizin geleceklerinin aydınlık olmasını diliyorum. Öğrencilerim gelecekte önemli yerlerde önemli vazifelerde bulunacaklardır. Sayın veliler, sizler büyük fedakarlıklar içinde maddi manevi, iyi günde kötü günde çocuklarınızın arkasında durdunuz. Gördüğünüz gibi hepsi pırıl pırıl kaliteli insanlardır. Bizler bu öğrencileri yetiştirmekten gurur duyuyoruz. Öğrencilerimizin yetişmesinde emeği geçen öğretim üyesi arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Üniversitemiz adını aldığı Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır şekilde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’dan sonra ise Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan bir konuşma gerçekleştirdi. Erol Özkan yapmış olduğu konuşmada mezuniyet törenlerinin mezun olan öğrencilerin en mutlu günü olmasının yanı sıra büyük fedakarlıklarda bulunan anne babalar ve öğrencileri yetiştiren öğretim üyeleri için de çok önemli bir gurur günü olduğunu belirtti. Mezun olan öğrencilerin mezun oldukları okulun ismine uygun şekilde bu ülkenin kalkınması, güçlenmesi ve modernleşmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerine inandığını sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından mezun oldukları bölümlerde dereceye giren öğrencilere temsili diplomaları ve hediyeleri verildi. Belge ve hediye takdiminin ardından mezun olan 3 bin 500 öğrencinin keplerini havaya atmasıyla coşku ve sevinç doruk noktasına ulaştı.

Mezuniyet töreni, Antakya Devlet Konservatuvarının vermiş olduğu konser ile sona erdi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 4 saat önce / 18.06.2019 10:20:28   

BEYZA’YA TEBRİK YAĞMURU

İşadamı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan'ın sahibi olduğu Beyza Piliç Hatay'da yarattığı istihdamla beğeni toplarken ülke genelinde de takdir kazanmaya devam ediyor.

 İstanbul Ticaret Odası (ASO) tarafından geçen sene açıklanan Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 322. sırada yer alan Beyza Piliç bu yıl açıklanan rakamlara göre 29 sıra yükselerek 293. büyük sanayi kuruluşu olmayı başardı.

Önemli başarı sonrasında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu ve diğer oda başkanlarından işadamı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a tebrik ve başarı mesajları geldi.

 ATSO Başkanı Çinçin yayımladığı tebrik mesajında, "Değerli Dostum, ATSO Meclis Başkan Yardımcımız Necmettin Çalışkan'ın sahibi olduğu Beyza Piliç, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 2017 yılında 322. sırada yer alırken 29 sıra yükselerek 2018 yılında 293’üncü sırada yer aldı. Bu başarılarından dolayı başta Beyza Piliç Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan kardeşimi ve onun nezdinde tüm Beyza Piliç ailesini bir kere daha tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Beyza Piliç geçtiğimiz dönem de Türkiye’de ekonomiye en fazla ihracat ve istihdam katkısı sağlayan 500 firması arasında yer alarak 3 dalda ödüle layık görülmüştü.

Yüzlerce noktadan perakende sektöründe hizmet veren ve tüketiciye direk hizmet eden Beyza Piliç; Yem, Elektrik, Piliç, Baharat, Tatlı (Hamza Efendi), Süt ürünleri, Civciv, Yumurta, Soya Yağı üretimi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Ayrıca grup bünyesinde Beyzade FM Radyo ve Hatay Manşet Gazetesi de bulunuyor.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 4 saat önce / 18.06.2019 10:19:09