......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 230160
YORUM MANŞET
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR

 SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYORTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'daki sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon siper örülüyor.

İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürdü. Sınır hattındaki askeri iş makinelerinin gün boyunca mevzi kazdıkları görüldü.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında Hatay'a getirilen obüslerin etrafının 3 metrelik toprakla çevrili olduğu dikkati çekti. Sınır hattının bazı yerlerine ise askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Öte yandan, çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu 10 araçlık konvoy, ilçeye varmalarının ardından Suriye sınır hattı istikametine doğru hareket etti.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana süreci kapsamında İdlib'de gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırıldı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlandı. (AA) 

TİCARET TEKRAR CANLANACAK
TİCARET TEKRAR CANLANACAK

 TİCARET TEKRAR CANLANACAKReyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışlarının başlanmasının, ilçe ticaretini canlandıracağını söyledi.

Zaroğlu, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra belirli kısıtlamaların getirildiğini aktaran Zaroğlu, "Yaklaşık iki aydan beri bölgemize güvenli bölge oluşturmasını bekledik. Son olarak hükümetimizin almış olduğu İdlib'deki güvenli bölgeyle ilgili girişiminin ilk meyvesini almaya başladık." dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Zaroğlu, şöyle devam etti: "Hatay'da savaş var, ticaret durmuş, sanayici iş adamı yatırım yapmıyor, turist gezmeye gelmiyor gibi söylemler duyuyoruz. Hatay'da kötü bir şey varmış gibi hava estirmeye başladılar. Böyle söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla Hatay'da ticaret tekrar canlanacaktır. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgemiz ekonomik olarak daha canlılık kazanmış olacak." dedi.

Zaroğlu ileriki günlerde demir ve çimento ihracatının da başlamasını beklediklerini sözlerine ekledi. (AA)

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ
SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'a getirilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Reyhanlı ilçesindeki sınır hattına sevk edildi.

 İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürüyor. Sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü. Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Hatay'a ulaştı. Araçlar, daha sonra güvenlik önlemleri eşliğinde konuşlandırılacakları sınır birliklerine gönderildi.

Öte yandan sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana Süreci kapsamında İdlib gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib ili "çatışmasızlık bölgesi" ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.(AA)

569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI
569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI

 569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDIİl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı 4. Dönem Değerlendirme Toplantısı, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Yardımcısı Çakıroğlu toplantı öncesi yaptığı konuşmada ilimizde 2017 yılının üçüncü üç ayında 569 adet proje üzerinde çalışıldığını belirtti.

Projelerin 370 adedinin genel ve özel bütçeli kuruluşlarca, 199 adedinin ise Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin imkânlarınca yürütüldüğünü dile getiren Çakıroğlu, ‘’Projelerin toplam bedeli 5 milyar 169 milyon 391 bin TL’dir. 2017 yılı ödenekleri ise 1 milyar 501 milyon 204 bin TL olup, 2017 Eylül ayı sonu itibariyle bu ödenekten 738 milyon 739 bin TL harcama yapılmış ve %49 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.’’ dedi.

İlimizde 2017 yılı üçüncü döneminde yürütülen 569 adet projeden 94 adedinin tamamlanarak hizmete alındığını ifade eden Çakıroğlu, ‘’ Projelerin 468 adedi devam etmektedir. Devam eden projelerden 272 adedi imalat sürecinde, 93 adedi ihale, 58 adedi sözleşme, 15 adedi proje, 30 adedi planlama aşamasındadır. 7 adet projeye de çeşitli nedenlerle başlanılamamıştır.’’ dedi.

Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’nun yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya,  İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ve kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda yatırımcı kuruluşlar, kendi alanları ile ilgili olarak sürdürülen projeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİİlimizin en önemli meslek sektörlerinden olan mobilyacılık, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEB) doğrultusunda finanse edilerek Antakya Mobilyası “Motiften Koleksiyona” projesi ile kitapla ölümsüzleşti.

 Dün Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, K.Sanayi Sitesi Koop. Bşk. M.Ali Kanlı, proje çalışanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Çinçin, yaptığı açıklamada Hitit Krallarından, Büyük İskender’in Tahtına; Hz. İsa’nın Havarilerinin Kullandığı Vaiz Kürsülerinden; İslam Rönesansı’na kaynaklık eden Antakya Akademisine kadar binlerce yıllık tarih ve köklü bir geleneğe sahip, Habib-i Neccar’ın memleketinde doğan ve gelişen Antakya Mobilyacılığının dünden bugüne serüveni; Antakya Sanayi ve Ticaret Odası tarafından kitaplaştırıldığını belirterek şu bilgilerde bulundu: “Antakya Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu günden beri ilimizde ve bölgemizde sosyo-ekonomik anlamda kalkınmaya öncü olacak projelere odaklanan çalışmalar yürütüyor.

Bugün burada sizlerle buluşmamızın nedeni Antakya Mobilyası’nın markalaşması, rekabet gücünün artırılması ve nitelikli iş ortamları yaratılarak mevcut işletmelerin verimliliğine güç katılması amacıyla başlattığımız ANMOGEP projesi hakkında bilgilendirme yapmak ve bu projenin ayaklarından biri olarak Antakya’nın değerlerini taçlandırmak gayesiyle uzun bir emeğin sonucunda hazırladığımız “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabını tanıtmaktır.

ANMOGEP; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla 7,7 milyon Avro bütçeli, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programının ilk dönem projelerinden biri. Bu proje sayesinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 10 yılda dünya mobilya üreticileri arasında Türkiye'nin ilk 10 ülke içinde yer alacağını öngörüyoruz.

Antakyalı Mobilyacılarımızın üretim, teknoloji, tasarım ve pazarlama yetkinliklerini artırarak bir dünya markası haline getirebilmek için projemize dört bir koldan sarıldık. ANMOGEP projesine emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim. 

Markalaşma Uzmanı Burcu Arıkan’ın yönetiminde; Gazeteci - Yazar Tuba Çameli tarafından yayına hazırlanan kitap için;  Hatay yöresinde 317 motif-form tespit edildi, fotoğraflandı ve hikâyeleri derlendi. Araştırma süresince; Gazeteci-Yazar Lora Çapar ve Akademisyen Ayşegül Karakelle motifleri yorumlarken, Arkeolog Jozef Naseh ve Arkeolog Kenan Yurttagül ile yaşayan en eski mobilya ustalarından Ferit Bilen’in anlatımları derlendi.  Motiflerden esinlenerek klasik, neo-klasik takımlar ve modern aksesuarlardan oluşan yeni mobilya tasarımları geliştirildi.

Antakya mobilyasını hem iç hem de dış pazarda bölge lideri haline getirmeyi hedeflediklerini belirten ANMOGEP’in faydalanıcısı olan Antakya Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin; “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabından esinlenerek oluşturulan koleksiyonları ve sıradaki hedefleri şöyle özetliyor: “Proje kapsamında 3 ayrı tasarımcı tarafından hazırlanan ve Antakyalı mobilya firmalarımızın üretimini gerçekleştirdiği 63 parçadan oluşan toplam 15 koleksiyonu önce İstanbul’daki İMOB fuarında sergiledik, patent başvurularını yaptık.

Projede kazandığımız deneyimler ve kurulan iletişim ağları ile; geleneksel yöntemlerle üretim yapan KOBİ’lerimizin rekabet gücünün tasarım odaklı üretim geliştirme, pazarlama ve üretim destekleriyle artırılabileceğini ve niş pazarlar yaratabileceğimizi düşünüyor, projenin son yılında bugüne kadar yaptıklarımızı görünür kılmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında kurduğumuz ve bu yıl kasım ayı içinde açılacak olan Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezi ile de bu çalışmaların sürdürülebilirliğini amaçlıyoruz.

Endüstriyel tasarımcılar ile Antakyalı ahşap ve mobilya ustaları tarafından hazırlanan koleksiyonlar, geçmişten günümüze Antakya ve civarında yaşamış farklı medeniyetlerin ustalıklarını, kültürünü ve estetiğini bir araya getiriyor. Kitapta Sergio Perez Fortea ve Sezgin Akan gibi uluslararası tasarımcıların neo-klasik ve modern tarzlardaki mobilya-koleksiyon çizimleri bulunuyor. Antakya, antik çağda “Orientis Apicem Pulcrum” yani Doğu’nun Kraliçesi olarak anılırdı. Proje kapsamında öne çıkan koleksiyonlardan biri de Ahşap ve Oyma Ustası Ali Altun tarafından hazırlanan, kentin kültür belleğinde ölümsüzleşen Doğu’nun Kraliçesi için tasarlandı” dedi.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

17 KÖYÜN SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), 13 mahalle ve 4 çiftliğin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan ve yapımı tamamlanan Altınözü Hanyolu Grup İçmesuyu İnşaatının açılışını gerçekleştirerek Altınözülülerin hizmetine sundu.

Yıllar önce ilçe olmuş Altınözü’nün içmesuyu şebekesi yapımının ve kanalizasyon hattını yenilemenin kendilerine nasip olduğunu belirten HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hanyolu Grup İçmesuyu İnşaatı ile yıllardır içmesuyu sıkıntısı yaşayan 17 köyün su sıkıntısını çözdüklerini ifade ederek, “bununla beraber mezarlıklarımıza, ibadethanelerimize, okullarımıza ve yollarımıza gücümüz yettiğince hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

 “Hangi şartlarda iktidar olduğumuzu ve hangi engellerle bu işleri yaptığımızı biliyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Savaş, halkın duası olmadan Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU olarak bu hizmetleri yapma şansına sahip olmadıklarını kaydetti.

Türkiye’nin yüzde 24.5 nüfusunun kırsal kesimde, Hatay nüfusunun ise yüzde 50.5’unun kırsal kesimde olduğu bilgisini aktaran Başkan Savaş, “Kırsal kesim demek kanalizasyon, içmesuyu, sulama suyu, arıtma eksikliği, asfalt yol, stabilize yol, parke yol gibi alanların tam olarak yapılmadığı yer demektir. Biz böyle bir şehir devraldık. Konu sadece Altınözü değil, diğer ilçelerimizin de Altınözü’nden farkı yok” dedi.

Hanyolu projesi kapsamında 4 adet yeni depo, 1 adet terfi istasyonu, 100 adet tahliye vantuz, 7 adet maslak yapıldığını ve 43 bin 840 metre içmesuyu hattı döşendiğini açıklayan Genel Müdür Çaparali, Çetenli içmesuyu kapsamında da 27 bin 980 metre içmesuyu hattı, 4 adet yeni depo, 2 terfi merkezi, 4 adet de ayrım odası yapıldığını aktardı.

Maliyeti 1 milyon 698 bin 795 TL olan Altınözü İçmesuyu Şebekesi İnşaatı yapıldığını ifade eden Çaparali, söz konusu proje ile ilçeye 38 bin 955 metre içmesuyu şebekesi döşendiğini ve depo onarımlarının tamamlandığını kaydederek, “Proje yapım maliyeti 1 milyon 49 bin 970 TL olan Altınözü Seferli ve Avuttepe Mahalleleri İçmesuyu Şebeke İnşaatı çerçevesinde abone bağlantıları tamamlanmış, kesin kabulü gerçekleştirilmiştir” dedi.

Altınözü’nün İçmesuyu Güçlendiriliyor

İçmesuyunu güçlendirmek için de muhtelif noktalarda toplam 16 adet sondaj kuyusu açıldığını açıklayan Çaparali, proje yapım maliyeti 350 bin TL olan Altınözü Turfanda İçmesuyu Deposu’nun yapılıp depo bağlantı hatları tamamlandığını belirterek, şebeke yenileme, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Altınözü’ne İçmesuyu Dairesi Başkanlığı tarafından 155 bin 430 metre yeni içmesuyu şebekesi döşendiğini açıkladı.

Genel Müdür Çaparali ayrıca, Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından da Altınözü ilçemize muhtelif çaplarda toplam 47 bin 889 metre kanalizasyon ile yağmursuyu hattı döşendiğini bildirerek, Altınözü ilçesine kazandırılacak atıksu arıtma tesisinin yeri kamulaştırması tamamlanmış olup proje çalışmaları son aşamada olduğunu müjdeledi.

Çaparali, Hanyolu içmesuyu çalışmasında emeği geçenlere ve açılıştı katılım gösteren herkese teşekkür ederek, hizmetlerin Altınözü halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:40:22   

KAYMAKAM UYGUR’DAN İLÇE MÜFTÜSÜNE VEDA YEMEĞİ

Altınözü ilçesinde görev yapan İlçe Müftüsü Mustafa Atilla’nın tayininin çıkması dolayısıyla Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Milli İrade Parkında veda yemeği düzenlendi.

Düzenlenen veda yemeğine Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Abdi Üçkuyu, İlçe Emniyet Amir V. Harun Kırca ve kurum amirleri katılım gösterdi.

Sohbet havasında geçen yemeğin ardından konuşma yapan Kaymakam Uygur; “İlçe Müftüsü Mustafa Atilla ile yaklaşık 10 aydır birlikte çalışıyoruz. İlçe Müftümüz, zor bir zamanda ilçemizde görev yaptı. Bu sürede görevini layıkıyla yaptığına inanıyoruz. Yapmış olduğu görev için kendisine teşekkür ediyorum. Yeni görev yerinde ailesiyle güzel bir hayat temenni ediyorum.” dedi.

Başkan Sarı da ilçe müftüsü Mustafa Atilla’ya hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, yeni görev yerinde başarılar diledi.

İlçe Müftüsü Müftü Atilla, verilen destek ve iyi niyetlere teşekkür ederek “6 yıldır Altınözü İlçesi Müftülük görevimi başarıyla yerine getirdiğimi düşünüyorum. Bu süre zarfında birçok hizmetler yaptık. İlçemize bir şeyler kazandırabildiysek ne mutlu.

İlçe Kaymakamımız Sn. Bülent Uygur ve Belediye Başkanımız Rıfat Sarı’nın bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Eğer görev yaptığım sürede isteyerek ya da istemeyerek kırdığım insanlar varsa hepsinden helallik istiyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:39:40   

ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK

Antakya’nın başarılı eğitim kurumları arasında yer alan Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından el emeği göz nuru ile hazırlanan dokuma işleri İstanbul’da beğeni kazandı.

Bu yıl 7.si düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri etkinliğinde kültür ve sanat bölümünde stant açan Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, fuarı gezen ziyaretçiler tarafından ilgi gördü.

Okulun Müdür Yardımcısı Safiye Köseoğlu, Emekli Öğretmen Gül Zübeyde Gelincik ve Döner Sermaye Saymanı Mevlüt Yıldıray’ın hazır bulunduğu stantta, ipek ve pamuktan yapılan dokuma işleri görücüye çıkarak ziyaretçilerle buluştu.

Okulda öğretmen ve öğrenciler tarafından el emeği göz nuru ile hazırlanan ipek ve pamuk dokuma işlerini beğenen ziyaretçiler, uygun fiyata satılan kaliteli ürünleri almanın mutluluğunu yaşadı.

İlimizi İstanbul’da yapılan Hatay Günleri etkinliğinde en güzel şekilde temsil eden Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini tebrik eden yetkililer, “Başarılı çalışmanızdan ötürü elinize emeğinize sağlık” dediler.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin) 


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:38:36   

KOZANIN İPEĞE HEYECANLI YOLCULUĞU

Samandağ ilçesinin aydınlık geleceğine katkı sunan projeler Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir öncülüğünde birer birere hayata geçiyor.

Mağaracık ve Yaylıca İpek köylerinde başlayan çalışmaların devamı niteliğinde olan bu projenin Samandağ ilçesinde kaybolmaya yüz tutan bir geleneğin canlandırılması, Samandağ’ın giderek ipeğin merkezi olması yolunda bir katkı sunması hedefleniyor.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (Doğaka) Sodes (sosyal destek programı kapsamında) Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma derneği tarafından sunulan “kozanın ipeğe heyecanlı yolculuğu) adlı proje hibe almaya hak kazandı.

Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada “İpek, İpekböceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir liftir. İnsanlar bu liften iplik yapar ve kumaş dokurlar. İpek çok sağlamdır, boyanınca da çok gösterişli olur. Türkiye'de yardımcı bir tarımsal faaliyet olarak yapılan, aile fertlerinin emeklerinin değerlendirilmesinde ve kırsal alanda gizli işsizliğin önlenmesinde önemli olan, ancak son yıllarda üretimde düşüş yaşayan ipek böceği yetiştiriciliği, yaklaşık 1500 yıldan beri yapılmaktadır. Proje ile oluşturulacak atölyede; dokuma tezgahları ve dikiş makineleri marifeti ile; şal, kumaş ve çarşaf dokunabilecek ve pamuklu dokuma yapılabilecektir. İyi bir pazarı ve kar marjı bulunan bu ürünlerin satışı ile dezavantajlı ve işsiz kadınlarımıza gelir imkânı yaratılacaktır. Projemiz kapsamında, Samandağ ilçemizin sembollerinden olan ipekböcekçiliğinin geliştirilmesi, genç ve yetişkin işsiz 60 kadınımıza “İpek Kozası El Ürünleri” isimli Hayat Boyu Öğrenme mesleki eğitiminin sağlanması, bünyemizde oluşturulacak bir ipekböcekçiliği merkezi ve kapsamında ipek dokuma tezgâhları alınması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında 18-29 yaş arası 20 ve 29-65 yaş arası 40 olmak üzere toplam 60 işsiz kadınımız, 2’şer aydan 3 grup ve toplam 6 ay sürecek meslek eğitimlerine katılacak ve eğitim sonunda sertifikalandırılacaklardır. Eğitimler, projenin 3. Ayında başlayacaktır. Proje Faaliyetleri ilk olarak ekibin kurulmasıyla başlayacak, sonrasında proje açılış toplantısı yapılacaktır. Tüm tanıtım materyalleri, görünürlük kuralları çerçevesinde olacaktır. Tanıtım faaliyetleri sonrasında, Uygun bir alanda bir İpekböceği Evi oluşturulacak, eğitime hazır hale getirilerek hedef grup için kayıtlar alınacaktır. Projenin 8.ayındaki kapanış toplantısında, kursiyerlere sertifikaları verilecektir.” denildi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:37:14   

HBB, KALİTELİ ÇÖZÜMLER ÜRETİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, ilin alt yapı eksikliklerini gidermeye yönelik göstermiş olduğu hassasiyeti kış ayları öncesinde arttırarak hizmetlerini hızlandırdı. Hatay’ın yetersiz ulaşım ihtiyacına çözüm üretmek için disiplinli çalışmalar gerçekleştiren ekipler, 15 ilçede detaylı ve kaliteli yolların yapımını sürdürüyor.

Doğanköy ile Kisecik Mahallesi arasında asfalt çalışmaları için harekete geçen HBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, bölgenin eksik olan ulaşımında yeni bir dönem başlatıyor. İki mahalle arasındaki çukurlu ve yıpranmış yolun onarım çalışmalarına başlayan ekipler, söz konusu bölgede dolgu ve astar çalışmalarının ardından sıcak asfalt dökümüne başladı.

Antakya ilçesine bağlı Serinyol Mahallesinde kış ayları öncesinde ulaşım kalitesini arttırmaya yönelik hamlelerde bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, zemin iyileştirme çalışmalarına hız kazandırdı. Mutafa Kemal Üniversitesi Merkez Kampüsü ile Serinyol Mahallesine kadar olan çift şeritli yolun kullanılabilirliğini arttırmak ve sağlamlaştırmak için mevcut parkelerin sökümüne başlayan ekipler, toplamda 2 buçuk kilometrelik yolun zemin hazırlığını yaptı.

Ekipler, bölgedeki parke sökümü ve zemin hazırlıklarının ardından yolun beton asfalt yapılacağı bilgisini paylaştı.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:35:03   

İDLİP’E 15 TIR İNSANİ YARDIM

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye'nin İdlib kenti ve kırsalına 15 tır insani yardım malzemesi gönderildi.

Yardımları taşıyan 15 tır, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı.

Tırlara, jandarma eskortunun ve BM yetkililerine ait araçların eşlik ettiği gözlendi.

Tırların içerisinde bulunan insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki yardıma muhtaç ailelere ulaştırılacağı öğrenildi.

Öte yandan, Ramazan ve Kurban bayramları için Hatay üzerinden ülkelerine giden Suriyeli ailelerin Türkiye'ye dönüşleri de devam ediyor. Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, kimlik kontrolü yapılıp ve gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra Türkiye'ye giriş yapıyor. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:23:04   

MUHTARLARIN İSTEKLERİNİ EMİR TELAKKİ ETTİK MUHTARLARIN İSTEKLERİNİ EMİR TELAKKİ ETTİK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Kimyeci yayınladığı kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi; “Muhtarlık sistemi ilk defa Osmanlı Padişahlarından 2. Mahmut Döneminde 1829 yılında hayata geçirilen bir sistemdir.

Muhtarlık toplumumuz için çok önemli bir gelenek olup, aynı zamanda vatandaşımızın devlete açılan ilk kapısıdır. Vatandaşımız ilk muhtara derdini anlatır.

Bundan dolayı muhtarlarımız çok önemli bir görev ifa etmektedir. Şehrimizin 95 mahallesinde birlik ve beraberliğin sağlanmasında muhtarlarımızın çok önemli bir rolü vardır. Bizler hizmetlerimizi yaparken değerli muhtarlarımızla istişare ve fikir alışverişini çok önemsiyoruz. Elbirliğiyle, omuz omuza vererek şehrimize hizmet sunuyoruz.

Vatandaşlarımızın teveccühü ile iş başına gelen kıymetli muhtarlarımız, halkımız ile yerel ve merkezi yönetim arasındaki iletişimi sağlamakta ve halk ile devlet arasında bir köprü görevi üstlenerek son derece önemli bir görevi ifa etmektedir.

Kıymetli muhtarlarım; Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın Başbakanımız, Hükümetimiz, biz yerel yöneticiler siz değerli muhtarlarımıza ayrı bir önem vermekteyiz.

Nitekim bu itibarla da 2015 yılında Hükümetimiz tarafından alınan karar doğrultusunda 19 Ekim gününün ‘Muhtarlar Günü’ olarak ilan edilerek muhtarlarımıza verilen değer bu şekilde taçlandırılmıştır.

Bunun yanında değerli muhtarlarımızın idari ve ekonomik statülerinin güçlendirilmesine ilişkin birçok düzenleme de yine hükümetimiz tarafından hayata geçirilmiştir.

Bizler yerelde görev süremiz boyunca, siz değerli muhtarlarımızın ev sahipliğinde Antakya’mızın 95 mahallesini karış karış dolaşmak suretiyle, siz değerli muhtarlarımızın taleplerini, halkımızın beklentilerini, mahallelerimizin ihtiyaçlarını tespit ederek, bugüne kadar gerekli hizmetleri yaptık, yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Çünkü siz değerli muhtarlarımız yerel yönetimlerin temel taşı, vatandaşlarımızla olan gönül köprümüzün en önemli temsilcisi konumundasınız. Sizlerin her isteğini emir telakki etmeyi kendimize ilke edindik, çünkü sizler bizim başımızın tacısınız. Bu duygu ve düşüncelerle bütün muhtarlarımızın '19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutluyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:21:58   

İHH’DAN YETİM ÇOCUKLARA OKUL

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Katar Yardım Kuruluşunun (RAF) ortaklığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının iş birliği ile Reyhanlı ilçesinde 100 dönüm arazi üzerinde inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi'nde yetim kız çocukları için okul açıldı.

Khubaib Foundation Pakistan'ın sponsorluğunda açılan "Şam-Pakistan İlkokul ve Ortaokulu"ndaki 33 derslikte yaklaşık 500 Suriyeli yetim kız çocuğuna eğitim verecek.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, 7 yıldır devam eden savaş nedeniyle vakıf olarak birçok yardım çalışması yaptıklarını hatırlattı.

Suriyelilerin geleceği için de ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Oruç, şöyle devam etti: "Reyhanlı'da inşa ettiğimiz yaşam merkezi, Suriye'nin geleceğine çocukları hazırlamak için oluşturulmuş tesislerden bir tanesi olarak ortaya çıktı. Bunu da tek başına İHH yapmadı, hem Körfez ülkelerinden hem de dünyanın dört bir tarafından birçok kurum, kuruluş ve kişiyle onların destekleriyle ortak yapılan bir çalışma oldu. Onlardan bir tanesinin açılışını bugün yaptık. Bizim İHH olarak 25 yıldır sürekli yardım götürdüğümüz Pakistan, şimdi Suriye için yardım topluyor. Suriye için yardım organizasyonları yapıyor ve bu okulu onlar inşa ettiler."

Oluşturulan Çocuk Yaşam Merkezi içerisinde oyun ve eğitim alanlarına kadar her şeyinin düşünüldüğüne değinen Oruç, "Burada çocuklarımızın inşallah çok iyi bir şekilde yetişmelerini sağlayacağız. Suriye'ye barış geldiğinde çocuklar memleketlerine iyi bir donanımla dönüyor olacaklar." diye konuştu.

Açılışın ardından Pakistanlı yetkililere okul gezdirildi, çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:20:48   

ÜCRETSİZ DİYETİSYEN HİZMETİ BAŞLADIvÜCRETSİZ DİYETİSYEN HİZMETİ BAŞLADIÜCRETSİZ DİYETİSYEN HİZMETİ BAŞLADI

Antakya Belediyesi büyük önem verdiği sosyal belediyecilik çalışmalarına bir yenisini ekleyerek hanımlara yönelik ücretsiz diyetisyen hizmetini hayata sundu.

 Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi olarak vatandaşımızın beslenme problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla her bireyin farklılıklarını göz önünde bulundurarak kişisel beslenme eğitimleri veriyoruz.  Konusunda uzman diyetisyenimiz tarafından düzenlenen beslenme programları ile hanım vatandaşlarımızı: Ağırlık kontrolü (obezite, düşük ağırlık ve sağlıklı ağırlık kontrolü), hastalıklara yönelik beslenme tedavisi (koruma ve tedavi sırasında), kullanılan ilaçlara yönelik beslenme tedavisi (ilaç besin etkileşimleri eğitimi) , gebe ve emziklilerde sağlıklı beslenme, ek besine geçişte sağlıklı beslenme, yetişkinlerde sağlıklı Beslenme, yaşlılarda sağlıklı beslenme, engellilerde sağlıklı beslenme konularında bilgilendiriyoruz.

7’den 77’ye sağlıklı beslenme anlayışı ile her yaş grubundan hanım vatandaşlarımıza hitap eden hizmetimiz, Mahfel Sosyal tesislerimizde bulunan Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’nde hafta içi her gün sabah 09.00’dan akşam 21.00’e kadar verilmeye başlandı.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:19:42   

ÇALIŞMALARI İLETAKDİR TOPLUYOR

Antakya Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve vatandaşlar tarafından en çok ilgi gören hizmetlerden bir tanesi Aile Danışmanlık Hizmeti, aile bütünlüğünü korumaya yönelik çalışmaları ile takdir topluyor.

Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediyesi tarafından hayata geçirilen Aile Danışmanlık hizmeti aile sorunlarını çözmekte zorlanan vatandaşlara umut ışığı olmaya devam ediyor.

Bugüne dek birimimize başvurmuş olan binlerce aileye danışmanlık hizmeti verilirken, bu ailelere; anne-baba ilişkisi ve iletişim problemleri, anne-baba ile çocuk ilişkileri, çatışmalar, boşanma süreçleri, flört ve aldatma problemleri, bilinçli bir aile olma ve aile içinde yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında çiftlerin davranış ve tutumlarının nasıl olması gerektiği konusunda uzman sosyolog tarafından önemli bilgilendirmelerde bulunuluyor.

Toplum ruh sağlığını korumak ve güçlendirilmesine destek sağlamak amacıyla kurulan Aile Danışmanlık Hizmet Merkezi mevcut ailelerin bütünlüğünü korumanın yanı sıra aile olmaya hazırlanan genç çiftlere nikah öncesinde de danışmanlık hizmeti sunuyor. Bunun yanı sıra toplumda çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmış, dışlanmış, tacize ya da şiddete uğramış genç kızlara da psikolog desteğinde danışmanlık hizmeti verilerek topluma kazandırılmaya, aileleri ile ilişkilerinin düzelmesine gayret gösteriliyor. Antakya Belediyesi olarak aile bütünlüğünü korumaya yönelik yürütülen hizmetimiz bundan sonraki süreçte de aynı titizlikle devam edecek.”

Konuyla ilgili yapılan açıklamanın devamında Aile Danışmanlık Hizmeti hakkında bilgi almak isteyenlerin Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’ne başvurabilecekleri ya da her gün gerçekleştirilen seanslara hanım vatandaşların bizzat katılabilecekleri belirtildi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:18:24