......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 300617
YORUM MANŞET
CİĞERLERİMİZ YANDI
CİĞERLERİMİZ YANDI

  CİĞERLERİMİZ YANDISamandağ ilçesinde çıkan yangında büyük bir alan zarar görürken adeta ciğerlerimiz yandı. Yangının başlamasıyla birlikte 10 dakika içinde müdahale edildiğini belirten yetkililer, rüzgarın sık sık yön değiştirmesiyle büyüdüğünü ve ilerlediğini ifade ederek en büyük tesellinin her hangi bir can kaybının olmadığı açıklandı.

Yangın söndürme ekipleri karadan ve havadan yangına müdahale ederek söndürmeye çalışıyor. Hatay’daki söndürme ekipleri ve itfaiye ekipleri yanında çevre illerden ve diğer illerden gelen takviye ekiplerde yangına müdahale ederek yoğun bir çaba harcıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile Antakya'ya bağlı Ballıöz Mahallesi'ne gelerek yangınla ilgili bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, bugün tüm Türkiye'de 24 yangının çıktığını, bunlardan 13'ünün kontrol altına alındığını, 8'inin söndürüldüğünü, 3'ünün devam ettiğini kaydetti.

Yangınlardan birinin Kahramanmaraş Andırın, diğerinin İzmir Kınık ve bir diğerinin de Hatay Samandağ'da çıktığını ifade eden Pakdemirli, diğer yangınların göreceli olarak buraya göre daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Hatay'daki yangının dün Yeniköy ilçesi yakınlarında saat 10.40'ta çıktığını, 10 dakika içinde müdahale edildiğini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: "Rüzgarın sık sık yön değiştirmesi ve sürekli atlamalar yapması, arazi şartlarının gerçekten çok engebeli olması, tabii ki meteorolojik şartlarda da havanın çok kuru olması sebebiyle yangınla ilgili bugünkü noktaya kadar geldik. Şu an Antakya ilçesi, İçmeler, Kisecik ve Karlısu mahallelerine yangın ulaştı. Yangına tabii ki şu saatlerde uçamıyor ama 2 uçak, 12 helikopter, 182 arazöz, 24 iş makinesi, 45 teknik personel ve toplamda da 792 personelle müdahale ediyoruz. Öncelikle can kaybımızın olmadığını söyleyelim. Yaylacık ve Kisecik mahallelerinde birer samanlık bir miktar zarar gördü. Bunlara da müdahale edildi. Bir mahallemizin de özellikle uç kısımlarıyla ilgili tedbiren bir tahliye gerçekleşti.

YERLEŞİM YERLERİYLE İLGİLİ TEHDİT BULUNMUYOR

Buradaki ana amaçlarının yerleşim yerlerinin tam emniyetini sağladıktan sonra da yangının etrafını çevirerek tam anlamıyla kontrol altına almak olacağını söyleyen Pakdemirli, şu an yerleşim yerleriyle alakalı önemli bir tehdidin bulunmadığını, ekiplerin yerleşim yerlerinin etrafında konuşlandığını vurguladı.

Gece boyu çalışmaların sürdüğünü dile getiren Pakdemirli, "Sabahın ilk ışıklarıyla beraber de talimat verdim su atar araçlarımız, hava araçlarımız, helikopterlerimiz ve uçaklarımız da gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce havalanarak yangına müdahale etmeye devam edeceğiz. Zorlu arazi koşullarında geçen bu mücadelede inşallah sabaha kadar önemli bir mesafe almayı da hedefliyoruz." dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay’ın Kağıt Kebabı Tescillendi ATSO, HATAY LEZZETLERİNİ MARKALAŞTIRIYOR
Hatay’ın Kağıt Kebabı Tescillendi ATSO, HATAY LEZZETLERİNİ MARKALAŞTIRIYOR

Hatay’ın Kağıt Kebabı Tescillendi  ATSO, HATAY LEZZETLERİNİ MARKALAŞTIRIYORAntakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Hatay’ın lezzetlerini markalaştırmaya devam ediyor.

  ATSO, ilk olarak Hatay’ın dünyaca ünlü künefeyi markalaştırmasının ardından Antakya Sürkü (Çökelek), Antakya Küflü Sürkü, Antakya Kâğıt Kebabının da patenti alarak öncü bir kuruluş olduğunu ir kez daha gösterdi.

ATSO, önümüzdeki günlerde konu ile ilgili yeni sürprizlerin olduğunu belirterek tüm paydaşlarına teşekkür etti.

ATSO’dan yapılan açıklamada “Odamız Gastronomi̇ Şehri̇ Hatay'ın lezzetlerini̇ markalaştırmaya devam ediyor. Antakya Künefesi, Antakya Sürkü̈ (çökeleğı̇), Antakya Küflü̈ Sürkü'nden (çökeleğı̇) sonra Antakya Kâğıt Kebabının da Coğrafi işaretini alarak bu konuda oncü kuruluş̧ olduğunu bir kez daha göstermiş̧ oldu.
Konu ile ilgili emeği gecen tüm paydaşlarımızı tebrik ediyor, ayrıca önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili açıklayacağımız yeni sürprizlerimiz olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” denildi.

(Haber Merkezi)

UZUNÇARŞI İÇİN DERSİMİZE ÇALIŞALIM
UZUNÇARŞI İÇİN DERSİMİZE ÇALIŞALIM

UZUNÇARŞI İÇİN DERSİMİZE ÇALIŞALIMHatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya’nın cazibe merkezilerinden biri olan tarihi Uzunçarşı için birlikte çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ederek birlikte dersimize çalışalım dedi.

 Kışın yağan yağmurlarla birlikte Uzunçarşı’da bulunan esnafın el emeği ve alınterinin büyük zarar gördüğüne dikkat çeken HESOB Başkanı Teksöz, dağdan gelen suya bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Giresun’da yaşanan afetten ders çıkarılması gerektiğine dikkat çeken HESOB Başkanı Teksöz, açıklamasına şöyle devam etti: “Kış gelmeden Uzunçarşımızı aşırı yağışlar ve sel baskınlarına karşı korumak için HATSU'nun çözüm üretmesi gerekmektedir.

Esnaf ve vatandaşlarımız bu yıl da tarihi Uzunçarşı’mızda mağdur olmasin. Allah muhafaza can kaybımız olmadı, olmayacak diye birşey de yok. Vicdanlar rahatsız olur. Olmadan tedbir almamız lazım. Esnafımızın el emeği ve alınteri sel felaketlerinde büyük zarar görüyor.

Allah muhafaza işte Giresun da yaşananlar ortada, bundan ders çıkartıp dağdan gelen su ya bir çözüm bulunarak Uzunçarşı ve çevresi bu kış bu sıkıntıları yaşamasın.
Yeni genel müdürüm bu işe bir çözüm bulalım bu halkta bizlerde sizi ayakta alkışlayalım.” dedi.

(Haber Merkezi)

EXPO, HATAY’A DİNAMİZM GETİRECEK
EXPO, HATAY’A DİNAMİZM GETİRECEK

EXPO, HATAY’A DİNAMİZM GETİRECEKHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçladıklarını söyledi.

 Toplam 350 dönümlük alan içerisinde yapacağımız organizasyonda 2 milyon misafiri ağırlamayı hedefliyoruz diyen Başkan Savaş, “Bu alanlar kalıcı olacak. Expo sonrası da hem şehrimize hem de vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edecek. Expo’nun şehrimiz ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz.

Topraklarımızda yaşamış on üç medeniyetin bize bıraktığı miraslardan biri de mutfak kültürü. UNESCO tarafından onaylı bu zenginliğimizi dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bunun için hem yurt içinden hem de yurt dışından insanlarımızı şehrimize davet ediyor ve yemeklerimizi tatmaya davet ediyoruz. Hem Suriye savaşının hem de pandeminin olumsuz etkisini üzerimizden atarak şehrimizin ticaretine, turizmine katkı sağlamak istiyoruz.

BÜYÜK ÇABA SARF ETTİK

Pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu kararlarına uygun hareket ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Özellikle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için büyük çaba sarf ettik. Şehrimizdeki tüm toplu taşıma araçlarını periyodik aralıklarla dezenfekte ettik. İhtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kartları dağıttık. Sosyal Marketlerimiz aracılığıyla giyim, gıda gibi ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık.

Hatay’daki vaka artışının komşu illerdeki gibi çok olmadığını belirten Başkan Savaş, ildeki vaka sayısının 300-400 civarında olduğunu belirtti.

HBB’NİN PROJELERİ KONUŞULDU

Hatay’ın büyükşehir statüsüne alındıktan sonra var olan eksikliklerini giderme noktasında altyapıya büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Büyükşehir olana kadar şehrimizde sadece iki tane arıtma tesisi vardı. 6 yıl içerisinde 9 tane arıtma tesisi yaptık. Kaderine terk edilen Asi Nehri’ni yeniden canlandırdık. Asi Nehri tertemiz akıyor. Amik Ovası’nda bir tane bile arıtma tesisi yokken şu anda sadece ovada 5 tane arıtma tesisi yaptık. Hala altyapı yapmaya devam ediyoruz. 2017 yılında altyapıya en çok yatırım yapan belediye olduk. Bu sene de böyle olacağını düşünüyorum. Bu sene 700 milyon liralık altyapı yatırımı yapacağız. HADO projemiz devam ediyor. Akdeniz’den yeteri kadar faydalanamadığımız için bu projeyi hayata geçireceğiz” diyerek hiçbir çalışmanın pandemi sürecinden etkilenmediğini ifade etti.

KIRSAL KALKINMA MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Başkan Savaş, kırsal kalkınma ile ilgili hayata geçirdiği ve geçireceği projeler hakkında da konuştu. Kırsal kalkınmaya can suyu olacak desteklere devam edeceklerini ifade eden HBB Başkanı, “Desteklerimiz devam edecek ancak asıl amacımız kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetebilecek hale getirmek. Üreticilerimiz gün geçtikçe fakirleşiyor. Çünkü ürünün yetiştirilme sürecindeki her şey zamlanıyor. Hal böyle olunca köyden kente göç kaçınılmaz oluyor” dedi.

Tarımsal kalkınma projelerindeki amaçlarının üreticinin kazanması olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Bu atılımı kooperatifler ve şirket aracılığıyla yapacağız. 52 kooperatifimiz var. Tarımı endüstriyle buluşturacağız. Amacımız üreticimizin kazanması ve kendi köyünü, toprağını terk etmemesi. 2-3 yıl sonra bu projemiz birçok şehre örnek olacak. Yerel kalkınma modelini başlatıp herkese rol model olacağız” dedi.

Hatay’a ait GDO’suz ata tohum ali bayır ve karakılçık buğdaylarının üretimine katkı sağlayarak da yerelden kalkınmaya önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Başlattığımız “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projemiz kapsamında şehrimize özgü ve GDO’suz ali bayır ve karakılçık buğdaylarını toprakla buluşturduk. Şimdi de bunun karşılığını alıyoruz. Toplam 60 dönümlük arazide buğday ektik. Amacımız bu ürünleri çoğaltarak ülkemizde yaygın hale getirmek. Biz istiyoruz ki çocuklarımız GDO’suz, sağlıklı ve organik ürünler tüketsin. Ektiğimiz buğdayların vitamin değeri çok yüksek ve birçok hastalığa faydası var” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

EXPO 2021 PROJELERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR
EXPO 2021 PROJELERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

EXPO 2021 PROJELERİ GÖZ KAMAŞTIRIYORHatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek EXPO 2021 Hatay’ın alan inşaatlarının tamamlanma sürecinde geri sayım başladı.

  Hatay’ın doğal zenginliklerini ve çok renkli yapısını yerinde görmesi için herkesi Hatay’a davet eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Expo 2021 projelerinin adeta göz kamaştırdığını söyledi.

‘Medeniyetler Bahçesi’ ana temasıyla Antakya ve İskenderun’da 300 dönümlük bir arazide gerçekleştirilecek ve 6 ay sürecek uluslararası organizasyonun inşaat çalışmalarının önümüzdeki kasım ve aralık aylarında tamamlanması planlanıyor.

EXPO alanlarında, Medeniyetler Bahçesi’nin yanı sıra, Türkiye ve dünyadaki kentlerin hortikültürel zenginliklerini sergileyecekleri Ulusal ve Uluslararası Şehir Bahçeleri, Hatay başta olmak üzere çeşitli bölgelerin mutfak kültürlerinin tanıtılacağı Gastronomi Köyü de yer alacak.

Meyve ağaçları ve süs bitkileriyle zenginleşecek bir Hortikültür Serası’nın da yer alacağı Antakya ve İskenderun EXPO alanları; Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, çocuklar için özel olarak tasarlanan oyun alanı ve 5 bin kişilik amfi tiyatro gibi daha pek çok alanla da zenginleşecek.

Hatay’ın kültürel zenginliğinin, eşsiz doğal güzelliklerinin ve dünya otoritelerince tescillenmiş mutfak kültürünün tüm dünyaya tanıtılma fırsatının yakalanacağı EXPO ile şehrin uluslararası bir turizm ve cazibe merkezi haline gelmesi öngörülüyor.

Şehrin sosyal, kültürel zenginliklerini dünyayla paylaşarak şehre ekonomik değer kazandırmak isteyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın doğal zenginliklerini ve çok renkli yapısını yerinde görmesi için herkesi Hatay’a davet ediyor.

(Haber Merkezi)

HATSU, DEV BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), “Temiz Çevre ve Sağlıklı Yaşam” ilkesiyle dev bir projeyi daha hayata geçirdi. Projenin adı, Antakya 2. Grup Odabaşı-Güzelburç-Narlıca (Mobilyacılar Sitesi) Kanalizasyon Şebekesi İnşaatı.

HATSU Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve proje maliyeti 37 milyon 363 bin 815 TL olan dev projenin çalışmalarına başlandığını belirten Genel Müdürlük, proje kapsamında Odabaşı, Güzelburç ve

Narlıca mahallerinin kanalizasyon hattı ihtiyacının karşılanacağını müjdeledi.

Etüd ve Plan Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen dev çalışma ile döşenecek yaklaşık 98 bin metre kanal hattının 10 bin metresinin döşendiğini belirten İdare, söz konusu proje kapsamında 4 adet terfi merkezi ve 10 bin metre yağmursuyu hattı yapımı planlandığının altını çizdi.

Projenin amacına yönelik detaylı bilgiler aktaran HATSU Genel Müdürlüğü, Odabaşı, Güzelburç ve Narlıca kanalizasyon inşaatları yapmanın yanı sıra kanalizasyon hatları bulunan ancak direkt Asi Nehri’ne deşarj olan Karaali, Kuzeytepe, Ekinci ve Narlı mahallelerinin atıksularını yapımı süren Küçükdalyan Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ne ileterek atıksuyun arıtılmasını ve Asi Nehri’nin temizlenmesine katkıda bulunacağını bildirdi.   

HATSU ayrıca, Asi Nehri’ne temiz su deşarj edecek ve Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük kapasitesine sahip olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının yüzde 85’inin tamamlandığını hatırlattı.


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:36:52   

DESTİCİ’DEN VALİ ATA’YA ZİYARET

Hatay Valisi Erdal Ata, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Hatay İl Başkanı Nevin Zeytinli ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

 

Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette Vali Ata, farklı kültürlerin ve dinlerin barış içinde yaşadığı, kardeşlik ve hoşgörü merkezi olan Hatay’a hoş geldiniz diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette yaptığı değerlendirmede Vali Ata “20 Ocak 2018 tarihinde başlayan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yaptığı Zeytindalı Harekâtına tüm halkımız, maddi manevi her türlü desteği veriyor. Hatta sınırları açsak yaşlısı genci, kadını erkeği ile tüm halkımız cepheye gitmek için can atıyor.” dedi

Başkan Destici Vali Ata’ya kabulünden dolayı teşekkür etti ve ziyarette yaptığı konuşmada  “Bu harekât Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük sınır ötesi harekâtı ve biz bu operasyonu destekliyoruz.  TSK tarafından yapılması elzem bir harekâttır. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralı olan gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Türk Devleti’nin gücünü herkes biliyor bu güç ve destekle milletimiz bunu da başarıyla atlatacaktır. Bu şehirde yaşayan vatandaşlarımız üzerlerine füzeler yağmasına rağmen Mehmetçiğine sahip çıkmış ve onları desteklemişler, onları Afrin’e adeta düğüne gönderir gibi coşkuyla göndermişlerdir. Sayın Valim sizi de bu konuda takdirle takip ediyoruz. Sizlere de başarılı çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.” Dedi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:35:33   

Uyuşturucu ve Kaçakçılık Operasyonu 13 GÖZALTI

 

Kaçakçılıkla mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda 13 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonlarda 2 bin 043 paket kaçak sigara, 1545 gram kubar esrar, 1 adet Glock marka tabanca ele geçirilmiş ve yasadışı yollarla ülkemize giren 71 yabancı uyruklu göçmen yakalandı.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Kaçakçılıkla mücadele kapsamında Yayladağı Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde; ilimiz Yayladağı ilçesinde örgütlü olarak “Kaçakçılıkla Mücadele Kanuna Muhalefet, Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti ve Göçmen Kaçakçılığı ” suçlarının işlendiği bilgisi alınması üzerine soruşturma başlatılmıştır.

Yürütülen soruşturma kapsamında, çeşitli tarihlerde yapılan operasyonlarda (2.043) paket kaçak sigara, (1.545) gram kubar esrar, (1) adet Glock marka tabanca ele geçirilmiş ve yasadışı yollarla ülkemize giren (71) yabancı uyruklu göçmen yakalanmıştır.  

Aynı soruşturma kapsamında Yayladağı ve Antakya İlçelerinde 19 Şubat 2018 Pazartesi günü düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda; 1 adet 9 mm Glock marka tabanca ve şarjör, 3 adet av tüfeği,  12 adet cep telefonu, 15 adet  sim kart, 1 adet el telsizi, 7.800 TL nakit para ele geçirilmiştir.

Olayla ilgili olarak 8’i Suriye uyruklu, 5’i Türk vatandaşı olmak üzere 13 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:33:51   

ENDÜSTRİ 4.0’LA TANIŞIYOR

Hatay Genç İşadamları Başkanı F. Zekvan Barutçu; Türkiye Genç işadamları Konfederasyonu’nun (TÜGİK) ilk olarak Hatay’da başlattığı Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) ev sahipliğinde ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli düzenleyeceklerini duyurdu.

İş ve ekonomi dünyasının yoğun katılım göstereceği programa, TÜGİK Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Erhan Özmen, Ekonomi Profesörü ve Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Siemens’in simge ismi Ekonomist Hakan Mavruk ve Strateji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Can Fuat Gürlesel konuşmacı olarak katılacağını bildirerek konuya açıklık getirdi.

HAGİAD Başkanı Barutçu; Gerçekleşecek Ekonomi Panelinde, Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflendiği belirtiliyor diyerek konuya açıklık getirdi.

Başkan Barutçu, “Endüstri 4.0 paneline destek veren Hatay Valimiz Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyon Başkanı Erkan Güral’ın konuşmacı olarak katılacağı, 24 Şubat Cumartesi günü HAGİAD ev sahipliğindeki Panel, Erol Bilecik Konferans Salonu’nda, 14:00-17:00 saatleri arasında yapılacaktır. Tüm iş dünyasını ve ilgilenen herkesi panelimize bekleriz” dedi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:26:57   

FENERBAHÇE HEYETİNDEN BAŞKAN SAVAŞ’A ZİYARET

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım 21 Şubat Çarşamba günü, Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti.

 

Fenerbahçe Özel Eğitim Anaokulu'nun açılışını yapmak üzere kente gelen Fenerbahçe heyetini ağırlayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, hassas günler yaşayan Hatay’da Aziz Yıldırım’ın okul açılışı için ziyaret gerçekleştirmesinin önemli olduğunu söyledi.

Başkan Savaş, “Birçok insan sanki Hatay’da savaş varmış gibi algılayıp gelmek istemiyor. Seyahatlerini iptal etmeye çalışıyor. Ama şu var ki, 7 yıla yakındır sınırımızda iç savaş var. Hatay’da hiçbir kargaşa olmamıştır. İnşallah bundan sonrada Hatay halkı kargaşa ortamına müsaade etmeyecektir” şeklinde konuştu.

Engelli çocukların gelişimine ve eğitimine katkı sağlamak için açılışı yapılan okulun Hatay halkına hayırlı olmasını dileyerek, 18 öğrenci mevcudu olan okulun gelecek günlerde yüzlerce öğrenciye eğitim vermesini istediklerini belirtti.

Sıcak gelişmelerin yaşandığı Afrin operasyonu ile de görüşlerini bildiren Aziz Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e müdahalesinin gerekli olduğunun altını çizdi. Yıldırım, operasyonda şehit olan Mehmetçiklere Allah’tan rahmet dileyerek, gazilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ziyaret sonunda Başkan Savaş, Aziz Yıldırım’a Hatayspor ve Hatay Büyükşehir Belediyespor forması, Yıldırım ise Başkan Savaş’a isminin yazılı olduğu Fenerbahçe forması hediye etti.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:25:04   

PARÇALANAN KANALİZASYON HATLARI YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), altyapıda meydana gelen deforme ve parçalanmalar sonucu oluşan kötü koku ile tıkanıklık sorunlarına çözüm arayışını sürdürüyor.

Vatandaşlar tarafından ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne iletilen şikâyet ve bildirimler kapsamında harekete geçen Genel Müdürlük, sokak ve caddelerde oluşan sorunları bertaraf etmek adına gece gündüz demeden ekiplerin sahada seferber edildiğini aktardı.

İskenderun ilçesine bağlı bütün mahallelerden gelen şikâyetler üzerine hızlı bir şekilde soruna müdahale edildiğini bildiren İdare, ekiplerin Modernevler Mahallesi 279 Sokak’ta oluşan tıkanıklık sorununa yaptığı müdahalede kanalizasyon hatlarının parçalandığını tespit ederek 200’lük borular ile 40 metre kanalizasyon hattının döşendiğini bildirdi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:23:43   

YANMAZ YAPI, HATAY İŞ KATALOĞUNDA

Genç mimarlardan Mehmet Ali Yanmaz’ın sahibi olduğu Yanmaz Yapı, sektöründe yıldızı parlayan firmalar arasında yükselmeye devam ediyor.

 

2010 yılında Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun olmasının ardından faal çalışmasıyla mesleki tecrübesini arttıran mimar Mehmet Ali Yanmaz, Antakya’da 75. Yıl Bulvarı Ogün Dağlıoğlu Apartmanı No:64 adresinde faaliyetini sürdürüyor.

Mimari danışmanlık, yap-sat, dekorasyon, parke, duvar kâğıdı, mutfak, yapı-inşaat sektöründe A’dan Z’ye anahtar teslimi işlerini başarıyla gerçekleştiren Yanmaz Yapı, Ergin Medya tarafından 2018 yılına ait yapı-inşaat sektörüne yönelik Hatay İş Kataloğunda yer alacak.

Ergin Medya sahibi Sadullah Ergin, Yanmaz Yapı ofisinde ziyaret ettiği Mehmet Ali Yanmaz’ı tebrik ederek hayırlı işler diledi.

(Yorum Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:16:51   

KÜLTÜR TEMEL LİSESİ SOSYAL FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bölgemizin başarılı eğitim kurumlarının başında yer alan ve farklı eğitim modelleri ile elde ettikleri başarıların yanı sıra sosyal faaliyetleri ile her zaman fark yaratan Kültür Temel Lisesi Hatay Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlediği seminerle bir kez daha farkını ortaya koydu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekan Yardımcısı Gülten Sucu Dağ Kültür Temel Lisesi öğrencilerine yönelik seminer verdi.

Kültür Temel Lisesi Kurucuları Ali Girişken, Okul Müdürü Ahmet Hamdi Ayda, Müdür Yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekan Yardımcısı Gülten Sucu Dağ, Kültür Temel Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin katıldığı seminer Doğu Akdeniz Üniversitesi tanıtımını konu alan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç daha sonra verdiği sunumda öğrencilerin sınav tercih döneminde dikkat etmeleri gereken konuları atlattı. Tercih yapan öğrencilerin bir başkasından etkilenerek değil, kendi istediği bölümü yazmalarının önemine değinen Dekan Malkoç Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni de anlatarak hangi bölümler ile kaç öğrenciye eğitim verdiklerini Kültür Temel Lisesi öğrencileriyle paylaştı.

HBB Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminerin ikinci ayağında ise Kariyer Günleri kapsamında Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç mesleği hakkında öğrencilere bilgi verdi. Geçen yıl başlayan ve geleneksel hale gelen “Kariyer Günleri” kapsamında Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, öğrencilere mesleğin inceliklerini anlatarak bilgi verdi. Bu sayede öğrenciler eğilimleri olan meslekte akıllarına takılan konularda bilgi alırken merak ettikleri soruları da doğrudan sorabilme şansına sahip oldular. Kültür Temel Lisesi öğrencileri daha sonra Dekan Malkoç’a soru sorarak keyifli bir sohbet yaşadılar.

Öğrencilerin dikkatle dinlediği ve merak ettiği her konuyu sordukları seminerin sonunda konuklara katılımından dolayı teşekkür eden Kültür Temel Lisesi Kurucuları Ali Girişken, Okul Müdürü Ahmet Hamdi Ayda Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekan Yardımcısı Gülten Sucu Dağ ve diğer Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretmenlerine teşekkür ettiler.

Ayrıca Antakya Kültür Temel Lisesi kurucu Ali Girişken seminerin Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapılmasından dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:11:49   

EĞİTİM KURUMLARINDA ALTYAPI HASSASİYETİ

Yeni eğitim kurumlarının açılması ile birlikte ihtiyaç gereği oluşan sorunları ivedi bir şekilde çözüme kavuşturmayı amaçlayan Genel Müdürlük, okulları altyapıya kavuşturarak öğrencilere daha sağlıklı ve elverişli bir ortam hazırlıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), eğitim kurumlarının önemine binaen hassasiyet gösterilerek bir fiil çalışmalar gerçekleştirildiğini duyurdu.

Dörtyol ilçesine bağlı Ocaklı Mahallesi’nde inşaatı devam eden yerleşim alanları ile Ocaklı Anaokulunun altyapı ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışma yapan HATSU, 300’lük koruge borular ile 206 metre hat döşendiğini ve parsel bacalar ile ana hatta bağlantılarının yapıldığını açıkladı.

Yeni döşenen hat ile kötü koku ve taşma vb. sorunların engellendiğini bildiren İdare, abone bağlantılarının önemli olduğunu ve altyapı deşarjının sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi için mücadelenin devam edeceğini aktardı.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:10:37   

HATAY GÜNEY RÜZGÂRI DERGİSİ’NİN YENİ SAYISI ÇIKTI

Hatay Güney Rüzgârı Dergisi’nin bu ay ki kapak konusu, Hatay’ın yakaladığı iki fırsattan biri olan Expo 2021’e ayrılmış. Sabahattin Yalkın’ın kaleme aldığı “Expo 2021 üzerine düşünceler” başlıklı yazı, Hatay’ın yıllardır tanıtım üzerinde çalıştığı konunun nasıl yapılması gerektiği üzerinde duruyor. Yakalanan fırsatın, akıl ve mantık çerçevesinde mevcut imkanların da kullanılmasıyla nasıl fırsata dönüştürüleceği üzerinde ilgili ve yetkililerin önemli mesajlar alabileceği bir yazı

.

Her sayıda olduğu gibi düşündüren yazılarıyla okurlarına seslenen Güney Rüzgârı Dergisi Sahibi Mehmet Ali Solak, “Haklı olmak yetmez, haklı kalmak gerek” makalesiyle ilginç tespitler de bulunuyor. “Nihayet denizi gördük” sloganıyla duyurulan dosyada ise ‘Hatay’ın Deniz Yüzü’ başlığı ile Hatay’da deniz otobüsü ile ilgili atılan adım ele alınmış. Sınır hattında barut kokusu ile de Suriye sınırındaki gelişmeler aktarılmış.

Kitap tanıtımıyla tanıdığımız Selman Büyükaşık, “Aydınlanma sürecinde garip bir İranlı biyografisi ve iki yapıtı üzerinden Sadık Hidayet”i konu etmiş. Yahya Aksoy, Edebi yönleriyle Uğur Mumcu’yu anlatırken, Hüseyin Evcil “Türkçe Mektup” başlıklı yazısıyla dijitalleşme ile birlikte yaşanan sorunlara değinmiş. Dr. Muhsin Boz ise, “Bu dünyadan Tahir Boz geçti” yazısıyla yakın tarihte kaybettiğimiz tanınmış bir eğitmeni konu etmiş.

Dergideki öyküler arasında Antakya Öyküleriyle tanınan Dr. Necdet Özkaya, “Pal Mehmet”, Av. İbrahim Ersuz, “Çınarlarımda serçeler var” ve Hulusi Atahan “Bahçıvan” başlıklı öyküler yazılmış. Sezgin Suna da İdil Biret konserini aktarmış okurlara.

A.Kadir Paksoy’un Günlerin Terkisinden başlığıyla sunulan günlük, Diyetisyen Sedef Yeral’in “Sağlıklı beslenmede renklerin önemi” yazısı ile öne çıkan başlıklar arasında yer alırken, basına verilen eğitimde “insanlara arkanızı dönmeyin” uyarısı da dikkat çekici. Sporda Hatayspor’un 50. Yılında şampiyonluk hedefi ile Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımının elde ettiği başarı konu edilmiş. Hatay’da gelişen olaylar ve Nurhan Sağlar’ın pasta tarifleri de dergide yer alan yazılar arasında.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 9 ay önce / 23.02.2018 11:09:11