......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 308287
YORUM MANŞET
AK PARTİ HATAY’DA KONGRE HEYECANI
AK PARTİ HATAY’DA KONGRE HEYECANI

AK PARTİ HATAY’DA KONGRE HEYECANIAK Parti Hatay, 7. Olağan kongresi 24 Şubat Çarşamba günü (Yarın) Antakya Kapalı Spor Salonunda saat: 12.00’de yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katılacağı AK Parti Hatay 7. Olağan kongresi pandemi önlemleri doğrultusunda yapılacağı belirtildi.

AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, AK Parti Hatay 7. Olağan Kongre öncesinde AK Parti ilçe teşkilatlarına ziyaret gerçekleştirerek herkesi kongreye davet etti.

HERKESİ KONGREMİZE BEKLİYORUZ

Pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek olan kongrede, tüm kuralların uygulanacağını belirten AK Parti Hatay İl Başkanı Yeşildal, 24 Şubat Çarşamba günü Antakya Kapalı Spor Salonuna herkesi davet etti.

AK Parti Hatay İl Başkanı Yeşildal, “Biz Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin, neferleriyiz. Bu anlamda bizlere ne görev verilirse yerine getirmeye daima hazırız ve sizlerle birlikte bu kutlu davaya hizmet etmeye devam edeceğiz inşallah. Bana ve partime gösterdiğiniz teveccüh için hepinize teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı gerçekleşecek olan 7. Olağan İl Kongremize davet ediyorum. Pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek olan kongremizde sizlerin de tüm kurallara uyacağınıza canı gönülden inanıyorum. Allah kongremizi ilimize, ülkemize ve partimize hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

AK Parti Hatay İl Başkanı Yeşildal, Hatay 7. Olağan kongresine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yoluyla katılacağı belirterek herkesi kongreye davet etti.

(Haber Merkezi)

HATAY MEDİKALCİLER DERNEĞİ KURULDU
HATAY MEDİKALCİLER DERNEĞİ KURULDU

  HATAY MEDİKALCİLER DERNEĞİ KURULDUİlimizde medikal sektöründe çalışanları bir çatı altında toplamak, birlik ve beraberlik içinde sorunları çözmek amacıyla Hatay Medikalciler Derneği kurularak hizmete başladı.

Bölgemizin sevilen siması Deniz Medikal sahibi Hasan Ateş’in kurucu başkan olarak görev aldığı Hatay Medikalciler Derneği yönetim kurulunda bölümü şöyle oluştu: Hasan Ateş (Başkan), Duygu Şahutoğlu (Başkan Yardımcısı), Melisa Sahilli (sekreter), Hamza Mutlu (Sayman), Onur Hadimoğulları (Asil Üye), Mustafa Güler (Asil Üye), Sezer Taşkıran (Asil Üye)

Başkan Ateş, derneğin kuruluş amacı ve yapılacak faaliyetlerle ilgili şu açıklamada bulundu: Hatay Medikalciler Derneği (HAT-MED) derneğinin amacı, üyelerinin temsil ettiği şirketlerin ortak sorulanın çözümü, sağlık ve Tarım Bakanlığı ve diğer devlet kuruluşları nezdinde temsil etmeleri, üretim malzeme tedariklerinde ortaklaşa hareket etmeleri gibi değişik konulardaki ortak sorunlarına çözüm arayışları bulmak ve çözüm getirmek, bir sivil toplum örgütü olarak mesleki alanlarda güç birliği oluşturmak, üyeler arasında mesleki dayanışmayı ye yardımlaşmayı sağlamak.

Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim düzenlemek. Gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ye yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak için amaçlar doğrultuşunda gazete, dergi, kitap gibi yayınlar ile üyelerine dağıtmak üzere ve bilgilendirme bültenleri çıkarmak.

Sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak, her türlü teknik araç ye gereci, demirbaş ye kırtasiye malzemelerini temin etmek.” dedi.

(Haber Merkezi)

ESNAF ZOR DURUMDA
ESNAF ZOR DURUMDA

ESNAF ZOR DURUMDAHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

 Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın ekonomik verilerini tüm gerçekliğiyle açıkladı.

Özellikle esnafın pandemiden dolayı zor durumda olduğunu belirten Savaş, “Esnafımız zor durumda ve bazen siftah yapamıyor. 2018’den 2019’a geçerken ülkemiz yüzde 9 büyürken şehrimiz yüzde 7 küçüldü. Ülkemizdeki çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 49 azalırken bu oran şehrimizde yüzde 69 oldu. Şehrimizde çiftçilik yapan her 100 kişiden 69’u üretim yapamaz oldu” diyerek merkezi hükümetin Hatay ile ilgili ekonomik önlemler alması gerektiğini ifade etti.

HBB, ZOR GÜNLERDE VATANDAŞIN YANINDA

Şehirdeki ekonomik sıkıntılara karşı çıkış noktaları aradıklarını da sözlerine ekleyen Savaş, “Belediyemizin kiracısı olan ve iş yeri kapalı haldeki esnafımızdan bu süreçte kira almıyoruz. İş yeri açık olanları ise hazirana kadar öteledik. Haziranda yeniden değerlendireceğiz. Şehrimizde 50 bin aile yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 17 bin ailemize temel ihtiyaçlarını gidermesi noktasında maddi yardımda bulunuyoruz.

HATAY’IN KIRSAL KALKINMA PROJESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Lütfü Savaş, kırsal kalkınma hamlelerinde şirketleşme çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Şirketin lokomotif olacağını ve üretilen ürünlerin pazarlanmasında öncü olacağını söyleyen Savaş, “Kırsaldan kente göçün arttığı bölgelerdeki vatandaşlarımıza yardımcı olmak için projemizi hayata geçirdik. Üretilen ürünlerin endüstriyle buluşmasında yardımcı olacağız. İki buçuk yılın sonunda tüm Türkiye’ye örnek olacak bir proje olarak anılacak. Yereldeki imkanları dünyaya entegre edip insanımıza destek olacağız” dedi.

SAVAŞ’TAN MİLLİ EKONOMİ VURGUSU

Teknoloji ve güvenilir gıdanın, dünyanın evirildiği iki önemli olgu olduğunu söyleyen Lütfü Savaş, “Endüstri 5.0 konuşulduğu dünyada bereketli topraklara ve suya sahibiz. Bu değerlere sahip çıkıyor ve proje üretiyoruz. Bunları doğru kullanırsak ülkemiz önemli noktalara gelir. Bunlara sahip olmayan ülkeler gelecekte büyük sıkıntı yaşayacak. Çok çalışmalı ve kendimizi geleceğe hazır tutmalıyız.

BİREYLERİN AŞI OLMASI TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Şehrimize 23 bin civarında aşı geldi. Aile hekimimiz tarafından arandıktan sonra Sağlık Bakanlığına bağlı toplum sağlığı merkezinde aşı oldum. Yapılan aşı inaktif ve bizi tahrip etmeyecek bir aşıdır. Bireylerin antikor seviyesinin yükselmesi toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Bunun için vatandaşlarımızın aşı yapılmasını tavsiye ediyorum.

SÜRECİN KAHRAMANI SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDIR

Tanımadığımız bir virüsle karşılaştık. Doğal olmayan, laboratuvar ortamında geliştirildiğini düşündüğüm virüs herkesi etkiledi. Ancak bu süreçte sağlık çalışanlarımız kahramanca mücadele verdi. Hepsine teşekkür ediyorum. Şehit olan sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

(Haber Merkezi)

HER ŞEY ANTAKYA İÇİN
HER ŞEY ANTAKYA İÇİN

HER ŞEY ANTAKYA İÇİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, tertemiz bir Antakya oluşturmak için ekiplerine gece gündüz demeden çalışma ve Antakyalılara yakışır bir Antakya oluşturma talimatı verdi. Bu talimat gereği Antakya Belediyesi'ne bağlı temizlik işleri Müdürlüğü ekipleri ve destek hizmetleri Müdürlüğü ekipleri Antakya'nın tertemiz hale gelmesi için sokağa çıkma yasağında da durmadan dinlenmeden çalışmalarını sürdürüyor.

 Bu kapsamda ekipler 600 Konutlar ve Kanatlı Mahallelerinde dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdi. Program dahilinde gerçekleştirilen dezenfeksiyon çalışması ile vatandaşların toplu olarak bulunduğu alanlar temizlendi. Koronavirüs ile mücadelede olmazsa olmaz çalışmaların başında gelen dezenfeksiyonda insan sağlığına zararı olmayan kimyasallar kullanıldı. 600 Konutlarve Kanatlı Mahallesi'nin yanı sıra planlanan çalışmalar dahilinde Antakya genelinde çöp toplama ve temizlik çalışmaları da rutin şekilde sürdürüldü.

Çalışmaları baştan sona büyük bir titizlikle koordine eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz yaptığı açıklamada, "Amacımız Antakya'mızın Antakyalılara yakışır hale getirilmesidir. Bu anlamda asli görevlerimizi eksiksiz şekilde yerine getirmeye devam ediyoruz. Koronavirüs ile mücadele kapsamında destek hizmetleri ekiplerimizin yoğun mücadelesi ile Antakya'da dezenfekte edilmemiş hiçbir mahalle, hiçbir sokak kalmayacak. Çalışmalarımızı Antakya'mız için sürdürüyoruz. İnanıyorum ki yaptığımız çalışmalar Antakya'mıza değecektir. Her şey Antakya'mız için" ifadelerini kulandı.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN YILMAZ'A VE EKİPLERE TEŞEKKÜR

Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonunda Antakya genelinde çalışmalarını sürdüren ekiplerin çalışmalarından memnun olan vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda, "Bizler evlerimizde yasak kurallarına uyarken, Antakya Belediyesi ekipleri her imkan ve şartta çalışmalarını sürdürüyor. İnsanların sağlığı için her alan dezenfekte ediliyor, çöpler toplanıyor, temizlik çalışmaları eksiksiz olarak yapılıyor. Vatandaşların sağlığı için cansiperane şekilde çalışan başta Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz'a ve tüm Antakya Belediyesi personellerine teşekkür ederiz. Hepsinin ellerine emeklerine sağlık" şeklinde konuştular.

ÇALIŞMALAR PLANLI ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLECEK

Antakya genelindeki çalışmaların rutin şekilde sürdürüleceği öğrenilirken, vatandaşlara da evlerinde kalarak ekiplerin işlerini kolaylaştırdıkları için teşekkür edildi.

(Haber Merkezi)

VAKALARDA AZALMA VAR
VAKALARDA AZALMA VAR

  VAKALARDA AZALMA VARHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Hatay’daki koronavirüs vakaları ve hastalığın seyri hakkında bilgiler paylaşan Başkan Savaş, hastalığın şu anda gerileme safhasında olduğunu ve kentteki vaka sayılarında azalma gözlendiğini belirtti.

Hastalık sebebiyle gerçekleşen ölüm vakalarının da azaldığını sözlerine ekleyen Savaş, “Şu anda koronavirüs gerileme safhasında. Ölümler azaldı. 15-20 güne minimum seviyeye düşer. Üçüncü döneme yakalanmama ihtimalimiz aşıya bağlı. Aşıdaki başarı, aşılanma oranı ve aşıya verilen reaksiyon önümüzdeki günleri belirleyecek” dedi.

AŞI OLACAĞIM

Aşı olup olmadığı sorusuna da samimiyetle cevap veren Başkan Savaş, “Hekim kimliğine de sahip olduğumuz için aile hekimimiz hem beni hem eşimi aşı için aradı. Antikorum var ama aşı olacağım. Aşıyı ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek o kadar başarılı oluruz. Aşılanmayı belli bir düzeye getirebilirsek pek çok sektör açılabilir. Hizmet sektöründeki birçok işletme açılabilir hatta spor karşılaşmaları da seyircili oynanabilir” dedi.

17 BİN 77 AİLEYE NAKDİ YARDIM YAPIYORUZ

Pandemi sebebiyle birçok vatandaşın zor durumda olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “Hatay’ın bütün dinamiklerine hizmet götürme gayesiyle çalışan bir belediyeyiz. 38 aracımızı filyasyon ekibine verdik. Hijyen konusunda da caddelerin temizliğinden dezenfeksiyonuna kadar konutları, toplu taşıma araçlarını, resmi ve resmi olmayan birçok noktayı dezenfekte ettik. 17 bin 77 aileye nakdi yardım yapıyoruz. 35 bin aileye okul, giyim, ekmek ve gıda yardımı yapıyoruz. Mülkiyeti belediyemize ait olan ancak şu anda iş yapamayıp kapalı olan iş yerlerinden Haziran ayına kadar kira almayacağız. Açık olanları da Haziran ayına kadar öteledik. Su borcu olup da ödeyemeyenler ile ilgili bir işlem yapmıyoruz.     

HATAY’I FESTİVALLER ŞEHRİ YAPACAĞIZ

Antakya bölgesindeki alanımızda arkeopark olacak. Kazı çalışmaları sırasında bulduğumuz ve 5. yüzyıla ait olan düşünülen şapeli sergileyeceğiz. 13 medeniyeti tasvir eden bir mozaik yapıyoruz. Bu mozaik bittiğinde dünya Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Tıbbı aromatik bitkilerin olduğu bir müzemiz olacak. 5 bin kişilik amfi tiyatro yapıyoruz. Burada her türlü eğlence, sanat ve kültür organizasyonları yapılabilecek. Organik tarımın yapılabileceği dikey tarım alanları yer alacak. Burada yetişen ürünler gastronomi sokaklarındaki restoranlarda pişecek. UNESCO tarafından Gastronomi Şehirleri Expo’da kendi ülkelerinin mutfak kültürlerini tanıtacak. Expo alanlarımız sadece 6 aylık değil ömürlük olacak. Hatay’ı festivaller şehrine çevireceğiz” dedi.

HATAY’IN 5. TEŞVİK BÖLGESİ OLMASI İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK

Başkan Savaş, Hatay’ın 5. teşvik bölgesine alınması için yoğun çaba harcadıklarını belirtti. Derinleşen ekonomik sorunlara karşı Hatay’ın hak ettiği payı almasının elzem olduğunu sözlerine ekleyen Savaş, Ankara’daki yetkililerin ticaret hacmini arttıracak, piyasayı canlandıracak adımlar atması gerektiğini vurguladı.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi Restorasyona Hızla Devam Ediyor UZUNÇARŞI ARTIK DAHA GÜZEL

 Hatay Kültür Turizm İl Müdürlüğü ve Antakya Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen Tarihi Uzun Çarşı restorasyon projesi tüm hızıyla sürüyor.

Eylül 2020 tarihinde başlayan proje inşaası çarşı içerisinde kendini göstermeye başladı. Çarşının yıpranmış, bakımsız görüntüsünün yerini modern, düzenli, daha ferah ve tertemiz bir görüntü almaya başladı.

Çarşının yepyeni bir görünüme kavuşuyor olması yerli ve yabancı misafirlerini de çarşı esnafını da oldukça memnun ediyor.

Antakya Belediyesi Tarihi Uzunçarşı projesinde gelinen son durum ile ilgili fotoğraflar yayınlayarak proje detaylarını paylaştı. Yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Uzun Çarşı, şehrin ilk kurulduğu dönemlerden bu yana ticaret merkezi olarak hizmet veriyor.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Uzunçarşı’nın daha uzun yıllar şehre hizmet verebilmesi amacıyla restorasyon ve güzelleştirme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Antakya Belediye Başkanımız İzzettin Yılmaz’ın “Hayalimdi” dediği Uzun Çarşı restorasyon projesinin nihayet hayat buluyor olması ve bu görevi Antakya Belediyesi olarak üstleniyor olmak bizler için gurur verici.

Kültür Turizm İl Müdürlüğümüzün işbirliği ile öncelikle ilk etabı ardından uzun çarşının tamamının üst yapı ve dış cephe restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Çarşı genelinde restorasyon uygulaması yapılmak üzere projelendirilen cadde ve sokaklar şöyle; Uzun Çarşı, Çıkrıkçılar Çarşısı, Hasırcılar Çarşısı, Terziciler Çarşısı, Kunduracı Çarşısı, Tüccar Çarşısı, Dokumacılar Çarşısı, Kılcılar Çarşısı, Eski Demirci Çarşısı, 1.Karakol Sokak, Karakol Sokak, Meydan Sokak, Meydan Caddesi, Tabakhane Sokak, Oduncu Pazarı Sokak, Abacılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı. Toplam kentsel tasarım alanı 11.200 metrekare ile şehrimize uygulanacak olan en büyük Sokak Sağlıklaştırma projesi olma özelliğini taşıyor. Üst örtü alanı ise 12000 metrekaredir.

Tüm bu özellikleri ile Antakya’mızda yapılan en büyük dış cephe iyileştirme ve restorasyon projesi olan Tarihi Uzun Çarşı projesi 5 etaptan oluşuyor. 36 dükkan 1 mescitten oluşan ilk etap restorasyon çalışmalarımız tamamlandığında, etap etap tüm çarşımız restore edilerek büyükşehirlerin meşhur kapalı çarşılarını aratmayacak kadar modern, şehrimizin tarihi değerlerini geleceğe taşıyacak kadar sağlam bir yapı ile inşa edilmiş olacak.

Ayrıca esnafımızın yıllardır yaşadığı üst yapı sıkıntısını da bu projemiz ile çözüme kavuşturuyoruz. Bu sayede çarşıya alışverişe gelen yerli ve yabancı vatandaşlar yazın güneş ve sıcaktan, kışın yağmur ve soğuktan etkilenmeden rahatlıkla dolaşabilecekler. Su tahliye sistemlerimiz ile de çarşımızı su taşkını ve selden korumayı amaçlıyoruz.

Antakya’nın gözbebeği Uzunçarşı her geçen gün daha da güzelleşiyor. Projenin yürütülme sürecinde sabır gösteren esnafımıza ve hemşerilerimize teşekkürlerimizi sunarız.”

(Haber Merkezi)

 


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:04:06   

SIKIŞAN PARMAKLARI, İTFAİYE EKİPLERİ KURTARDI

Hatay Büyükşehir Belediyesinin Kahraman İtfaiyecileri, bir vatandaşın mutfak robotuna sıkışan parmaklarını başarılı bir şekilde kurtardı.

 Yayladağı ilçesi Bozlu Mahallesinde 38 yaşındaki F.C. isimli kadının evinde mutfak robotuna parmakları sıkışması üzerine ailesi müdahale etti. Ailesi robotta sıkışan parmakları çıkaramayınca 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak ambulans talebinde bulundu vaka yerine ambulans ve Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi.

Yaralı kadın olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince MKÜ Araştırma Hastanesine götürülürken doktorun önerisi ve 112 Acil Çağrı Merkezine düşen ihbar üzerine itfaiye ekipleri vaka adresinden hastaneye çağrıldı.

HBB itfaiye kurtarma ekipleri doktor gözetiminde kadının robota sıkışan parmaklarını mini motorlu testereyle keserek çıkardı.

Korku dolu anlar yaşayan kadın hızlı ve anında müdahale eden Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:03:44   

HAFIZLAR, KUR`AN VE SÜNNETİN HAMİSİ

Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD) Hatay Başkanı Hüseyin Kızılay, Hafızların Kur’an ve sünnetin hamisi olduğunu belirterek hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla Hafızlar Bilgi Sistemi geliştirildiğini söyledi.

 EHAD Hatay Başkanı Kızılay, 14-20 Şubat tarihleri arasında kutlanan Dünya Hafızlar Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunarak Hafızlar, Kur'an'ın canlı şahitleri olarak dinimizin emirlerini, ezanımızı ve mukaddesatımızı nesilden nesile aktarma gayretinde olacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Evrensel Hafızlar Derneği olarak hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla 2009 yılından itibaren her yıl mübarek üç ayların ilki Recep ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak kutlamaktayız.

Dünya Hafızlar Haftası’nın ve idrak edeceğimiz üç ayların ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.); Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, sahabe-i kiramı başka memleketlere İslam’ı tebliğ için görevlendirirken veya vali tayin ederken hafız olan sahabelere öncelik vermesi gibi pek çok uygulaması; sahabenin Kur’an’ı sahih okuma, anlama, yaşama arzusu ile birlikte Kur’an-ı ezberleme iştiyakını da arttırmıştır.

Hafızlar, Peygamber Efendimizden (s.a.v.) günümüze on dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur'an'ın canlı şahitleri olarak dinimizin emirlerini, ezanımızı ve mukaddesatımızı nesilden nesile aktarma gayretinde olacaklardır.

Evrensel Hafızlar Derneği olarak 2021 İstiklal Marşı Yılı’na özel “Hafız Mehmet Akif Ersoy ve Gönüllülük” konulu kompozisyon yarışması organize etmeyi planlıyoruz. Kompozisyon yarışması şartnamesini ve yarışma ile ilgili diğer bilgileri İstiklal Marşımızın kabul günü olan 12 Mart 2021’de düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile sizlerle ve vatandaşlarımızla paylaşacağız.

Evrensel Hafızlar Derneği, ülkemizdeki hafızları tespit ederek, hafızlarla irtibata geçmeyi, hafızlıklarının korunmasına destek olmayı, eğitim-öğretimlerine daha verimli bir şekilde devam edebilmelerine, istihdamlarına ve kendilerini geliştirmelerine yönelik pek çok çalışma yaparak hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla Hafızlar Bilgi Sistemi geliştirmiştir. “ dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:03:17   

ALKIŞLAR GÜNEYLER GRUBA

 Hatay'da yaptıkları yatırımlarla ilimize katma değer kazandıran Güneyler Grup, son olarak Hatay’ın yaz aylarında yangında kaybettiği alanlara 1000 adet çam fidanı dikerek takdir topladı.

Mustafa Güney ve Mehmet Güney kardeşlerin yönetimindeki Güneyler Grup'un bünyesinde bulunan Antakya'nın merkezinde eski Vakıflar Bankası arazisinde yer alan kısımda bulunan ve orman ağacı vasfı taşımayan 15 adet selvi ağacı alınan kesim izni neticesinde kesildi.

Güneyler Grup, ağaçların kesilmesinden önce ise Tarım ve Orman Bakanlığı Hatay İl Müdürü Osman Koç'u ziyaret ederek Hatay'da yangından zarar gören alanlarda 1000 adet çam fidanı dikmek istediklerini bildirerek, gösterilen alana 1000 adet çam fidanı dikimi gerçekleştirdi.

Tüm kesim işlemlerinin izin alınarak yapıldığını belirten Mehmet Güney, Hatay’ın gelişmesi adına yatırımlarını sürdüreceklerinin altını çizdi. Yapılacak olan finans merkezinin Hatay’ın tarihi yapısına ve doğasına uygun olacağının altını çizen Güney, kente değer katacak, çevresine saygılı bir bina inşa edeceklerini belirtti.

GÜNEY: HATAY’IN GELİŞMESİ İÇİN YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK

Güneyler Grup Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Güney “Antakya şehir merkezinde eski Vakıflar Bankası olarak bilinen alan şirketimize aittir. Orada finans merkezi yapım çalışmalarımız sırasında, yetkili kurumlardan aldığımız izinler doğrultusunda inşaat sahasında kalan orman ağacı vasfı taşımayan 15 adet selvi ağacını kesmek zorunda kaldık , Şüphesiz 1 ağaç bile hepimiz için çok önemlidir. Bu alanda finans merkezi yapmak için çalışma başlattık. Bölgenin mimarisine uygun, kente değer katacak, çevresine saygılı bir bina yapmayı hedefliyoruz. Yapılacak olan bu finans merkezi 100-150 kişiye istihdam sağlayacak.

Aldığımız kesim izninin karşılığında ise bize gösterilen alanda 1000 adet çam fidanı diktik. Gerçekleşen dikim işleminin ardından İl Müdürü Osman Koç tarafından Güneyler Group'a teşekkür belgesi sunuldu. Biz daha önce de gerek şirketimiz vasıtasıyla olsun, gerekse de şahsi olarak ilimizin muhtelif yerlerinde ağaç dikme kampanyalarına defalarca kez katıldık. Bizler Hatay’ın menfaatine olan her adımı destekler ve katılırız. Bu anlamda yapmakta olduğumuz finans merkezimizin Hatay’a hayırlı uğurlu olmasını, diktiğimiz 1000 adet çam fidanının Hatay’a nefes olmasını temenni ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:02:47   

EMNİYET GÜÇLERİNE SICAK ÇORBA İKRAMI

  Antakya Belediyesi ekipleri “Yürekleri ısıtmaya devam ediyoruz!” sloganıyla hizmetlerine devam ediyor. Başkan İzzettin Yılmaz’ın talimatlarıyla hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında görev başında olan emniyet güçlerimize ikramlar hazırlayarak, bulundukları kontrol noktalarına ulaştırdı. Emniyet mensupları soğuk kış günlerinde içlerini ısıtan çorbanın ve hatırlanmanın mutluluğunu yaşadı.

        Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, zorlu görevlerinde kolaylıklar dilediği emniyet güçlerimize hitaben yaptığı sosyal medya paylaşımında şu görüşlere yer verdi: “Emniyet güçlerimizin kontrol noktalarına ekiplerimiz aracılığıyla çorba ve çay ikramında bulunduk. Soğuk havada sıcak bir buluşma oldu. Emniyet mensubu arkadaşlar bize selam iletmişler, selamlarının başımın üstünde yeri var. Rabbim tüm emniyet ve güvenlik güçlerimizi korusun inşallah.”

          Kontrol noktalarında hizmet veren emniyet güçlerimiz, ikramdan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Soğuk kış gününde içimizi ısıtan bu ikramdan dolayı Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a ve belediye ekiplerine yapmış oldukları ikramlardan dolayı teşekkür ederiz.” dediler.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:02:22   

SU SEVİYESİ ARTTI; FAKAT RİSK DEVAM EDİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), vatandaşlar tarafından merak edilen barajlar ve diğer su kaynaklarının seviyeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Son aylarda tehlikeli seviyelere düşmesinin ardından yağmur yağışlarıyla beraber Büyük Karaçay Barajı, Yayladağı Barajı ve diğer su kaynaklarının seviyelerinde artış olduğunu açıklayan HATSU Genel Müdürlüğü, son durum verilerine göre doluluk oranında Büyük Karaçay Barajı’nın yüzde 35, Yayladağı Barajı’nın ise yüzde 32 seviyesine yükseldiğini aktardı.

Son dönemlerdeki yağışlarla birlikte su seviyelerinin istenilen düzeye çıkmadığını ve kuraklık riskinin devam ettiğine belirten HATSU, Covid-19 salgını nedeniyle su kullanımının her geçen gün arttığının altını çizerek, suyu kullanırken bir kere değil, on kere düşünmemiz gerektiğine vurgu yaptı.

Suyun tükenebilen bir kaynak olduğunun bilinmesi gerektiğine dikkat çeken HATSU, içme suyunun amacı dışında kullanılmaması ve suyun kullanımında tasarruf tedbirlerinin alınması gerektiğini aktardı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:01:48   

MEŞHUR HATAY KÖMBE’Sİ MARKALAŞIYOR

 

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği ve DOĞAKA Hatay Kömbesinin Coğrafi işaretinin alınması İçin sözleşme imzaladı.

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay Kömbesinin 200 işletmede imal edildiğini, günde ortalama 3 ton üretildiğini belirterek kömbe imalatı ile 600 kişiye istihdam kapısı olduğunu söyledi.

HESOB Başkanı Teksöz, yaptığı açıklamada “Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’ne bağlı 543 Tatlıcı ve pastane bulunmaktadır. Bu üyelerden 200 işletmede Hatay Kömbesi imal edilmektedir. Günde 3 ton üretilmektedir. Yıllık 780 ton imalat yapılmaktadır. Her işletmede ortalama 3 kardeşimiz çalışmaktadır. Hatay kömbesi imalatı 600 kişiye istihdam kapısı olmaktadır. Hatay’ımıza hayırlı olsun.” Dedi.

(Haber Merkezi) 


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:01:22   

ÜLKENİN BİRLİK BERABERLİĞE İHTİYACI VAR

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ı ziyaret etti.

 Bir takım temaslarda bulunmak üzere Hatay’a gelen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ı ziyaret ederek gündeme dair istişarelerde bulundu ve Çalışkan’a vefat eden babasından dolayı taziyelerini iletti.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, görüşmede misafirperverliğinden dolayı Çalışkan’a teşekkür ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek “Ülkenin Birlik beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu bir dönem yaşıyoruz. Sorunları aşmanın tek yolu birlik beraberliğin sağlanması ile mümkündür. Kısır çekişmeleri bırakıp gerçek gündeme dönerek elbirliğiyle, sorunlara odaklanmalıyız” dedi.

ÇALIŞKAN: KİŞİSEL MENFAATLER BİR KENARA BIRAKILMALI

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, genel başkan yardımcılığına yeni getirilen Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu’ya yeni görevinde başarılar diledi.

Çalışkan, “Bölgemizin sorunlarını müzakere ettik. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin sorunları birlikte çözmek zorundayız. Bu kadar sorun varken ülke kendi arasında birlik beraberliği sağlaması gerekir. Pandemi döneminde başta ekonomi olmak üzere ülkenin ciddi sorunları var. Böyle dönemlerde kişisel menfaatler ve parti menfaatleri bir kenara bırakılıp ülke menfaati önüne geçmelidir. Bu gemide yalnız iktidar yoktur. Bütün partililer ile birlikte tüm millet vardır” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:00:52   

SAVAŞ’TAN ÜRETİCİYE SEVGİLİLER GÜNÜ DESTEĞİ

Hayata geçirdiği tarımsal ve kırsal kalkınma atılımlarıyla üreticiye destek olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü çiçek üreticilerine destek fırsatına çevirdi.

Lütfü Savaş, Hatay’da binbir emek sonucu yetişen ve ferahlatıcı kokusu tüm şehri saran güzelliğin sembolü nergis çiçeklerini 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi şehrin farklı noktalarında hemşehrilerine hediye etti.

Savaş, özellikle pandemi sürecinde ekonomik olarak zor zamanlar geçiren Hataylı esnaf ve üreticiye destek olmak için Antakya’da yetişen nergisleri alarak şehrin farklı ilçelerinde dağıtımını sağladı.

ÇİÇEKLERİ EŞİ NAZAN SAVAŞ İLE BİRLİKTE TOPLADI

Hafta içinde Antakya Karlısu Mahallesi’nde nergislerin üretildiği tarlaları ziyaret eden ve üreticiyle buluşan Savaş, burada yetişen nergisleri eşi Nazan Savaş ile birlikte topladı.  Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak çiçekleri satın aldıklarını açıklayan Savaş, “Bu seneki Sevgililer Günü’nde gül, karanfil ya da diğer renkli çiçekleri almak yerine kendi üreticimizin yetiştirdiği nergisleri almayı tercih ettik. Bu 14 Şubat’ta hem Hatay’ın ruhuna hem de belediyemizin projelerine uygun davranmak istedik. Kendi tarlamızda yetiştirdiğimiz nergisleri sevdiklerimize verelim istedik. Bu çiçekler bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı. Başkan Savaş, 14 Şubat Sevgililer Gününü kutlarken “Her insanın bir sevme ve kucaklama şekli var, Hatay gibi doğal, çiçeklerle sevginizi gösterin” dedi. 

EXPO HATAY’IN KALKINMASINDA LOKOMOTİF GÖREVİ ÜSTLENECEK

Hatay’ın yaklaşık 3 yıldır hummalı bir çalışma içinde olduğunu açıklayan Savaş, “Bu hummalı çalışmada esnafımıza, üreticimize ve ticaret yapan insanımıza katkı sağlamak istiyoruz. Kırsal kalkınma planımızı yaptık. Bu plan içerisinde fidancılık, çiçekçilik ve tıbbi aromatik bitkiler üzerinde çalışıyoruz. Çiçeklerin yetiştirilmesi, toplanması ve pazarlanması noktasında insanlarımıza destek olacağız. Buradaki nergislerin toplanması bu anlamda ilk olsun istedik. Hatay Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma master planı var ve tüm olgulara Expo’da yer vereceğiz” diyerek Expo’nun Hatay’ın kalkınmasında lokomotif görev üstleneceğini belirtti.

SAVAŞ ANTAKYA ATATÜRK PARKI’NDA KADINLARA ÇİÇEK ARMAĞAN ETTİ

Antakya Atatürk Parkı’nda tarladan toplanan nergisleri özellikle kadınlara dağıtan Başkan Savaş, burada yaptığı açıklamada da, “Görünmez bağlar ile bağlıyız birbirimize, Sevgi bağlarıyla. Ana-baba sevgisi, evlat sevgisi, torun sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi…Sevmeye önce kendimizden başlayacağız, sonra elbette ailemizi, hayat arkadaşımızı, çocuklarımızı birbirimizi, çevremizdeki her şeyi, şehrimizi, ülkemizi, dünyayı seveceğiz. Benim biricik sevgilim eşim Nazan hanım, çocuklarım, onların yeri elbette ayrı… Bu sevgililer gününde kendi toprağımızda yetişmiş nergisleri zor şartlarda olan esnafımızdan aldık ve hemşehrilerimize hediye ettik, herkesin 14 Şubat sevgililer günü kutlu olsun” dedi.   

ÜRETİCİLERDEN TEŞEKKÜR

Nergis çiçeğinin kokusu ve güzelliği ile emsali olmayan bir çiçek olduğunu belirten üreticiler de kendilerine verdiği destek nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 09:00:18   

VALİ DOĞAN’DAN CEMİL MERİÇ KÜLTÜR EVİNE ZİYARET


Hatay Valisi Rahmi Doğan, Türk edebiyatına çok sayıda eser kazandıran büyük düşünür Cemil Meriç’in doğduğu, 20.yüzyılın ilk yıllarında yapıldığı tahmin edilen ve Hatay Valiliği tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülen Cemil Meriç Kültür Evi’nde incelemelerde bulundu.

 Kültür Evinde incelemelerde bulunan Vali Doğan, “Ne mutlu bizlere ki, kaybettiğimiz birçok değerlerimizin yanında, onları tekrar nasıl kazanabileceğimizi bize gösteren aydınlarımız var. Onları ve eserlerini tanıyarak muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayabiliriz. Cemil Meriç’in deyimi ile “Tarihimiz mührü sökülmemiş bir hazinedir.” İşte bu hazinedeki en değerli mücevherlerden biri de üstad Cemil Meriç’tir” dedi.

Vali Doğan, 1916’da Reyhanlı da dünyaya gelen başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış Cemil Meriç’in doğduğu evi gezerek Cemil Meriç Kültür Evi hakkında bilgiler aldı.

Ziyarette Hatay Valisi Rahmi Doğan’a Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Reyhanlı Kaymakamı Ali Candan ve Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu da eşlik etti.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 16.02.2021 08:59:30