......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 300924
YORUM MANŞET
6 AY SONRA İLK DERS ZİLİ ÇALDI
6 AY SONRA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

6 AY SONRA İLK DERS ZİLİ ÇALDICovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl ara verilen yüz yüze eğitimde 6 ay sonra ilk ders zili çaldı. Anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitim dün başladı.

 Millî Eğitim Bakanlığınca, okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başlatıldı.  

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul yönetimlerinin 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak. 

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

OKULLARA ZİYARETÇİ KABUL EDİLMEYECEK

Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, zorunlu durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sağlanacak. Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflar uyum programı etkinliklerinde, çocuklar sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirilecek. Hijyen, sosyal mesafe, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin okulu ve çalışanları tanımalarına yönelik etkinlikler düzenlenecek. 

UYUM HAFTASINDAN SONRA HAFTADA İKİ GÜN OKULA GİDECEKLER

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3'er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek. Söz konusu derslerin yüz yüze işlenemeyen ders saatleriyle ilkokul 1'inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle uygulanacak.

(Haber Merkezi)

CİĞERLERİMİZ YANDI
CİĞERLERİMİZ YANDI

  CİĞERLERİMİZ YANDISamandağ ilçesinde çıkan yangında büyük bir alan zarar görürken adeta ciğerlerimiz yandı. Yangının başlamasıyla birlikte 10 dakika içinde müdahale edildiğini belirten yetkililer, rüzgarın sık sık yön değiştirmesiyle büyüdüğünü ve ilerlediğini ifade ederek en büyük tesellinin her hangi bir can kaybının olmadığı açıklandı.

Yangın söndürme ekipleri karadan ve havadan yangına müdahale ederek söndürmeye çalışıyor. Hatay’daki söndürme ekipleri ve itfaiye ekipleri yanında çevre illerden ve diğer illerden gelen takviye ekiplerde yangına müdahale ederek yoğun bir çaba harcıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile Antakya'ya bağlı Ballıöz Mahallesi'ne gelerek yangınla ilgili bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, bugün tüm Türkiye'de 24 yangının çıktığını, bunlardan 13'ünün kontrol altına alındığını, 8'inin söndürüldüğünü, 3'ünün devam ettiğini kaydetti.

Yangınlardan birinin Kahramanmaraş Andırın, diğerinin İzmir Kınık ve bir diğerinin de Hatay Samandağ'da çıktığını ifade eden Pakdemirli, diğer yangınların göreceli olarak buraya göre daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Hatay'daki yangının dün Yeniköy ilçesi yakınlarında saat 10.40'ta çıktığını, 10 dakika içinde müdahale edildiğini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: "Rüzgarın sık sık yön değiştirmesi ve sürekli atlamalar yapması, arazi şartlarının gerçekten çok engebeli olması, tabii ki meteorolojik şartlarda da havanın çok kuru olması sebebiyle yangınla ilgili bugünkü noktaya kadar geldik. Şu an Antakya ilçesi, İçmeler, Kisecik ve Karlısu mahallelerine yangın ulaştı. Yangına tabii ki şu saatlerde uçamıyor ama 2 uçak, 12 helikopter, 182 arazöz, 24 iş makinesi, 45 teknik personel ve toplamda da 792 personelle müdahale ediyoruz. Öncelikle can kaybımızın olmadığını söyleyelim. Yaylacık ve Kisecik mahallelerinde birer samanlık bir miktar zarar gördü. Bunlara da müdahale edildi. Bir mahallemizin de özellikle uç kısımlarıyla ilgili tedbiren bir tahliye gerçekleşti.

YERLEŞİM YERLERİYLE İLGİLİ TEHDİT BULUNMUYOR

Buradaki ana amaçlarının yerleşim yerlerinin tam emniyetini sağladıktan sonra da yangının etrafını çevirerek tam anlamıyla kontrol altına almak olacağını söyleyen Pakdemirli, şu an yerleşim yerleriyle alakalı önemli bir tehdidin bulunmadığını, ekiplerin yerleşim yerlerinin etrafında konuşlandığını vurguladı.

Gece boyu çalışmaların sürdüğünü dile getiren Pakdemirli, "Sabahın ilk ışıklarıyla beraber de talimat verdim su atar araçlarımız, hava araçlarımız, helikopterlerimiz ve uçaklarımız da gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce havalanarak yangına müdahale etmeye devam edeceğiz. Zorlu arazi koşullarında geçen bu mücadelede inşallah sabaha kadar önemli bir mesafe almayı da hedefliyoruz." dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay’ın Kağıt Kebabı Tescillendi ATSO, HATAY LEZZETLERİNİ MARKALAŞTIRIYOR
Hatay’ın Kağıt Kebabı Tescillendi ATSO, HATAY LEZZETLERİNİ MARKALAŞTIRIYOR

Hatay’ın Kağıt Kebabı Tescillendi  ATSO, HATAY LEZZETLERİNİ MARKALAŞTIRIYORAntakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Hatay’ın lezzetlerini markalaştırmaya devam ediyor.

  ATSO, ilk olarak Hatay’ın dünyaca ünlü künefeyi markalaştırmasının ardından Antakya Sürkü (Çökelek), Antakya Küflü Sürkü, Antakya Kâğıt Kebabının da patenti alarak öncü bir kuruluş olduğunu ir kez daha gösterdi.

ATSO, önümüzdeki günlerde konu ile ilgili yeni sürprizlerin olduğunu belirterek tüm paydaşlarına teşekkür etti.

ATSO’dan yapılan açıklamada “Odamız Gastronomi̇ Şehri̇ Hatay'ın lezzetlerini̇ markalaştırmaya devam ediyor. Antakya Künefesi, Antakya Sürkü̈ (çökeleğı̇), Antakya Küflü̈ Sürkü'nden (çökeleğı̇) sonra Antakya Kâğıt Kebabının da Coğrafi işaretini alarak bu konuda oncü kuruluş̧ olduğunu bir kez daha göstermiş̧ oldu.
Konu ile ilgili emeği gecen tüm paydaşlarımızı tebrik ediyor, ayrıca önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili açıklayacağımız yeni sürprizlerimiz olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” denildi.

(Haber Merkezi)

UZUNÇARŞI İÇİN DERSİMİZE ÇALIŞALIM
UZUNÇARŞI İÇİN DERSİMİZE ÇALIŞALIM

UZUNÇARŞI İÇİN DERSİMİZE ÇALIŞALIMHatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya’nın cazibe merkezilerinden biri olan tarihi Uzunçarşı için birlikte çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ederek birlikte dersimize çalışalım dedi.

 Kışın yağan yağmurlarla birlikte Uzunçarşı’da bulunan esnafın el emeği ve alınterinin büyük zarar gördüğüne dikkat çeken HESOB Başkanı Teksöz, dağdan gelen suya bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Giresun’da yaşanan afetten ders çıkarılması gerektiğine dikkat çeken HESOB Başkanı Teksöz, açıklamasına şöyle devam etti: “Kış gelmeden Uzunçarşımızı aşırı yağışlar ve sel baskınlarına karşı korumak için HATSU'nun çözüm üretmesi gerekmektedir.

Esnaf ve vatandaşlarımız bu yıl da tarihi Uzunçarşı’mızda mağdur olmasin. Allah muhafaza can kaybımız olmadı, olmayacak diye birşey de yok. Vicdanlar rahatsız olur. Olmadan tedbir almamız lazım. Esnafımızın el emeği ve alınteri sel felaketlerinde büyük zarar görüyor.

Allah muhafaza işte Giresun da yaşananlar ortada, bundan ders çıkartıp dağdan gelen su ya bir çözüm bulunarak Uzunçarşı ve çevresi bu kış bu sıkıntıları yaşamasın.
Yeni genel müdürüm bu işe bir çözüm bulalım bu halkta bizlerde sizi ayakta alkışlayalım.” dedi.

(Haber Merkezi)

EXPO, HATAY’A DİNAMİZM GETİRECEK
EXPO, HATAY’A DİNAMİZM GETİRECEK

EXPO, HATAY’A DİNAMİZM GETİRECEKHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçladıklarını söyledi.

 Toplam 350 dönümlük alan içerisinde yapacağımız organizasyonda 2 milyon misafiri ağırlamayı hedefliyoruz diyen Başkan Savaş, “Bu alanlar kalıcı olacak. Expo sonrası da hem şehrimize hem de vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edecek. Expo’nun şehrimiz ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz.

Topraklarımızda yaşamış on üç medeniyetin bize bıraktığı miraslardan biri de mutfak kültürü. UNESCO tarafından onaylı bu zenginliğimizi dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bunun için hem yurt içinden hem de yurt dışından insanlarımızı şehrimize davet ediyor ve yemeklerimizi tatmaya davet ediyoruz. Hem Suriye savaşının hem de pandeminin olumsuz etkisini üzerimizden atarak şehrimizin ticaretine, turizmine katkı sağlamak istiyoruz.

BÜYÜK ÇABA SARF ETTİK

Pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu kararlarına uygun hareket ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Özellikle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için büyük çaba sarf ettik. Şehrimizdeki tüm toplu taşıma araçlarını periyodik aralıklarla dezenfekte ettik. İhtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kartları dağıttık. Sosyal Marketlerimiz aracılığıyla giyim, gıda gibi ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık.

Hatay’daki vaka artışının komşu illerdeki gibi çok olmadığını belirten Başkan Savaş, ildeki vaka sayısının 300-400 civarında olduğunu belirtti.

HBB’NİN PROJELERİ KONUŞULDU

Hatay’ın büyükşehir statüsüne alındıktan sonra var olan eksikliklerini giderme noktasında altyapıya büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Büyükşehir olana kadar şehrimizde sadece iki tane arıtma tesisi vardı. 6 yıl içerisinde 9 tane arıtma tesisi yaptık. Kaderine terk edilen Asi Nehri’ni yeniden canlandırdık. Asi Nehri tertemiz akıyor. Amik Ovası’nda bir tane bile arıtma tesisi yokken şu anda sadece ovada 5 tane arıtma tesisi yaptık. Hala altyapı yapmaya devam ediyoruz. 2017 yılında altyapıya en çok yatırım yapan belediye olduk. Bu sene de böyle olacağını düşünüyorum. Bu sene 700 milyon liralık altyapı yatırımı yapacağız. HADO projemiz devam ediyor. Akdeniz’den yeteri kadar faydalanamadığımız için bu projeyi hayata geçireceğiz” diyerek hiçbir çalışmanın pandemi sürecinden etkilenmediğini ifade etti.

KIRSAL KALKINMA MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Başkan Savaş, kırsal kalkınma ile ilgili hayata geçirdiği ve geçireceği projeler hakkında da konuştu. Kırsal kalkınmaya can suyu olacak desteklere devam edeceklerini ifade eden HBB Başkanı, “Desteklerimiz devam edecek ancak asıl amacımız kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetebilecek hale getirmek. Üreticilerimiz gün geçtikçe fakirleşiyor. Çünkü ürünün yetiştirilme sürecindeki her şey zamlanıyor. Hal böyle olunca köyden kente göç kaçınılmaz oluyor” dedi.

Tarımsal kalkınma projelerindeki amaçlarının üreticinin kazanması olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Bu atılımı kooperatifler ve şirket aracılığıyla yapacağız. 52 kooperatifimiz var. Tarımı endüstriyle buluşturacağız. Amacımız üreticimizin kazanması ve kendi köyünü, toprağını terk etmemesi. 2-3 yıl sonra bu projemiz birçok şehre örnek olacak. Yerel kalkınma modelini başlatıp herkese rol model olacağız” dedi.

Hatay’a ait GDO’suz ata tohum ali bayır ve karakılçık buğdaylarının üretimine katkı sağlayarak da yerelden kalkınmaya önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Başlattığımız “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projemiz kapsamında şehrimize özgü ve GDO’suz ali bayır ve karakılçık buğdaylarını toprakla buluşturduk. Şimdi de bunun karşılığını alıyoruz. Toplam 60 dönümlük arazide buğday ektik. Amacımız bu ürünleri çoğaltarak ülkemizde yaygın hale getirmek. Biz istiyoruz ki çocuklarımız GDO’suz, sağlıklı ve organik ürünler tüketsin. Ektiğimiz buğdayların vitamin değeri çok yüksek ve birçok hastalığa faydası var” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

HATAY GENÇ SAADET’TEN ESNAFA SİFTAH

Saadet Partisi Hatay İl Gençlik Kolları, esnafa ‘siftah parası’ dağıttı.

  Saadet Partisi Hatay Gençlik Kolları çokta alışık olmadığımızı bir uygulama gerçekleştirdi. İçinde para ve mektup bulunan zarflar gece saatlerinde dükkânların kapısına bırakıldı.

İl Gençlik Kolları Başkanlığı, ticaret yapan esnafın kapısının altından içinde mektup ve para bulunan zarflar bıraktı. Siftahın önemine değinilen mektupta; “Geçmişten bugüne kardeşçe yaşadığımız bu güzel topraklardaki değerli esnafımız, her daim üreten ve emek veren kazanan ve kazandıran ekmekçi kardeşim. Barış ve kardeşlik şehri olan bu kentte dayanışmanın ve yardımlaşmanın en bariz örneklerinin görüldüğü Antakya Çarşısı'ndaki esnafın derdi ile dertlendik. Bu zor günlerde bile esnaf komşunun derdi ile dertlendin. Ahilik haftasını kutladığımız bu günlerde kardeşlik ve fedakârlık yapmanın kardeşini hatırlamanın bilincine eskiden olduğu gibi bu vesile ile yeniden varalım. Bazı zamanlarda ise Sultan Fatih Mehmet döneminde olduğu gibi kapınıza gelen müşteriye “Ben bugün siftah yaptım ama esnaf kardeşim yapmadı gidin ondan alışverişi yapın” diyebildiniz Bu inançla düşündük ki esnaf için siftah güne başlangıçtır. Siftahınız bereketli, kazancınız hayırlı olsun. Yaşanabilir Türkiye için elele hep birlikte” ifadelerine yer verildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:16:21   

KUBAR ESRAR VE POMPALI TÜFEK ELE GEÇİRİLDİ

Hatay Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Aydınlıkevler Mahallesinde bir şahsın evinde 10 gram kubar esrar ve 1 adet pompalı tüfek ele geçirdi.

 Şahıs hakkında madde bulundurmak ve kullanmaktan işlem yapan ekipler, şahsı gözaltına aldı.

Hatay İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Hatay NSM Şube Müdürlüğümüz ekiplerince uyuşturucu madde ticareti ile mücadele kapsamında Y.D isimli şahsın Aydınlıkevler Mahallesinde bulunan ikametinde yapılan aramada; 10 gram Kubar Esrar, 1 adet Pompalı Tüfek ele geçirildi.

Maddeleri ele geçirilmiş olup şahsa uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak suçundan işlem yapılmıştır.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:15:27   

ŞEHİT AİLELERİNE VE GAZİLERE MADALYA

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreninde Şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi.

Vatanın birlik ve bütünlüğünün korunması, ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin sağlanması için en değerli varlıkları olan canlarını feda eden şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimiz için Ottoman Otel’de “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni” düzenlendi.

Berat Tevcih Töreni programında konuşan Vali Doğan, “Gösterdikleri sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakârlık dolu çalışmalarıyla ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünün korunması uğrunda canlarını feda eden şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizle Devlet Övünç Madalyası tevcih töreni münasebetiyle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyorum.

Bugün bu anlamlı törende Sayın Cumhurbaşkanımız adına 8 şehit yakınımıza ve 14 gazimize, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıralarının sonsuza dek unutulmayacağını gösteren, manevi değeri yüksek bir nişan olan Devlet Övünç Madalyalarını ve Beratlarını tevdi edeceğiz.

Üç kıtanın birleştiği, sayısız medeniyetin konup göçtüğü Anadolu coğrafyasında, bin yıldır yaşayan kadim bir milletin mensuplarıyız. 1071 Malazgirt’te başlayan Çanakkale Savaşı’ndan, Kurtuluş Savaşına, Kore’den, Kıbrıs Barış Harekâtına, yıllardır süren Terörle Mücadeleden, 15 Temmuz Hain girişime kadar milletçe, hep birlikte savaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla o karanlık gecede hainlere ve onların işbirlikçilerine, hep birlikte karşı koyduk. Gecenin karanlığını sabahın ferahına hep beraber dönüştürdük.

Halen de Fırat Kalkanı, Zeytindalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı Harekâtıyla kara sınırlarımızı, Akdenizde de Mavi Vatan sınırlarımızı korumak için gece gündüz nöbetteki askerlerimiz de bugün aynı şuurla görev yapmaktadır.

Buradan bir kez daha ifade etmeliyim ki, gözünü bu topraklara dikenlerle mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Her bir karışı aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu mübarek vatanı ve onların hatıralarını asla çiğnetmeyeceğiz.

Ne mutlu bizlere ki, tarihte hep şanla, şerefle yer almış, vatanı, bağımsızlığı ve milli onuru için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış asil bir milletin evlatlarıyız. Vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk milleti için şehitlik ve gazilik ulaşılabilecek en yüce makamdır.

Bu cennet vatan, bu kutsal topraklar, bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin, isimli isimsiz tüm kahramanlarımızın mirasıdır.

Dolayısıyla, ne şehitlerin, ne gazi olanların, ne de onları büyük bir vatan ve millet sevgisiyle yetiştiren anne ve babalarının hakkı ödenebilir.

Bu madalyalar ve beratlar, devletimiz ve milletimizin sizlere bir şükran ifadesidir. Her vesileyle dile getiriyorum, burada da bir kez daha tekrarlamak istiyorum: Şehitlerimizin aileleri ve malul olan kahramanlarımız bizlere emanettir.

Onlara sahip çıkmanın en önemli sorumluluğumuz olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Bu her şeyden önce vefa borcumuzdur. Milletimiz de, devletimiz de bu konuda gereken duyarlılığı göstermektedir.

Şehit ve gazilerimizin emaneti vatanımıza aynı şuur ve kararlılıkla sahip çıkacağımızı bu vesileyle bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden, bölücü terör örgütleriyle mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecektir.” dedi

Vali Doğan’ın konuşmasının ardından Kahraman Şehitlerimiz ile Saygıdeğer Gazilerimizin kısa özgeçmişlerinin okunmasını müteakip Şehitlerimizin varislerine Devlet Övünç Madalyaları ile Beratları Vali Doğan tarafından Tevcih edildi.

Programa Vali Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,  39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç,  Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu,  Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük,  STK temsilcileri, Kurum Müdürleri, şehit yakınları, gazilerimiz ve aileleri katıldı.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:08:30   

MASKE, MESAFE VE HİJYEN AŞIDAN DAHA ÖNEMLİ

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, ilçe sağlık tesisleri ziyaretlerinde yaptığı konuşmada maske, mesafe ve hijyene vurgu yaparak bu süreçte aşıdan daha önemli olduğuna dikkat çekti.

  Hatay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Ercüment Ülkümen ile makamında bir süre sağlık hizmetlerinin sunumu ve sorunları üzerine bir süre sohbet gerçekleştiren Hambolat, daha sonra hasta muayene alanında karşılaştığı sağlık personellerinin hal ve hatırlarını sorarak onların her zaman yanlarında olduklarını, Korona Virüs ile mücadele sürecini yılmadan yorulmadan hep birlikte yürüttüklerini ve yürüteceklerini belirtti.

Hambolat, Merkezde karşılaşmış olduğu hastalara ve hasta yakınlarına da geçmiş olsun dileklerinde bulunarak Korona virüs (Covid-19) hastalığı hakkında bilgiler verdi, uyarılarda bulundu.

Kişisel hijyen ve sosyal mesafe kurallarının uygulanması gerektiğine vurgu yapan Hambolat, hastalarımızın riski önlemek adına hastanelerimizin yönlendirmelerine ve sağlık çalışanlarının uyarılarına dikkat etmelerini ifade etti.

Tüm hastanelerimizde tüm bütün poliklinik hizmetlerinin de devam ettiğinin altını çizerek, maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına taviz verilmeden uyulmasının bu yaşadığımız süreçte belki de aşıdan daha değerli olduğunu söyleyen Hambolat, Hatay halkının tedbirleri elden bırakmadan sabırla tedbirlere devam etmeleri gerektiğini bir kez daha ifade etti.

Sağlık Merkezi’nin fiziki alanlarında da incelemelerini tamamlayan Dr. Mustafa Hambolat, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Ülkümen’ e hastalara ve çalışanlara karşı gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti ve başarılar dileyerek merkezden ayrıldı.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:07:33   

ÖĞRENCİ VE PERSONELİN İSTE’Ğİ GERİ ÇEVRİLMEDİ

Türkiye’nin en yeni ve en dinamik üniversitelerinden biri olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) akademik anlamdaki ilerleyişini, fiziki mekân anlamında da hızla sürdürüyor.

 Bu kapsamda uzunca bir süredir İSTE personeli ve öğrencileri tarafından yapılması İstenilen cami için, Hatay Valiliği, İSTE ve İskenderun ilçe Müftülüğü arasında bir protokol imzalandı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın makamında geçtiğimiz gün yapılan protol törenine Vali Doğan’ın yanı sıra, İSTE Rektör Vekili Prof. Dr. Tolga Depci ve İskenderun İlçe Müftüsü Osman Şekerci katılım sağlarken, taraflar İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, katkı sağlayan hayırsever Karatoyuk ailesine teşekkür ettiler.

İŞTE, İSTE HACI MEHMET KARATOYUK CAMİ HAKKINDA DETAYLAR

Selçuklu Mimarisi tarzında yapımına İSTE Merkez kampüste 1 aya kadar başlanacak olan İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin, 2021 yılının sonuna doğru açılması planlanırken toplam camii alanının 8915 m2 olacağı ve kapalı alanın 715 m2’yi kapsayacağı öğrenildi.  Camii avlusunda revakların alanı ise proje de 1087 m2 şeklinde planlanırken, tek minareli olacak camide hakim olan renk ise hem iç mekan hem de dış mekanda ağırlıklı olarak açık renkler olacak. İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin avlu girişi 1 ön ve 2 yan cephe olmak üzere toplam 3 ayrı kapıdan olurken, burada bir estetik şadırvan ibadete gelenleri girişte karşılayacak. Pandemi koşulları dışında normal zamanda camiinin kapalı mekânında 1500, açık alandaysa 2000 kişi olmak üzere, toplamda 3500 kişi ibadetini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilecek. Kampüs içerisinde camii ulaşımını araçlarıyla yapacaklar içinde yan kısımda açık bir otopark alanı bulunacak. Selçuklu mimarisi tarzında yapılacak olan İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin açık alanında yer alan revak bölümünde yapılacak olan küçük düzenlemelerle buralar ihtiyaç halinde taziye yeri, kütüphane ve ders çalışma odaları olarak da kullanılabilecek.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:06:20   

KAÇAK SİGARAYA GEÇİT YOK

Hatay İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü kaçakçılara geçit vermiyor.

  Asayiş Şube Müdürlüğü Yıldırım ekipleri, Aksaray Mahallesi üzerinde bir araçta yaptığı aramada 40 paket içi kıyılmış tütünle doldurulmuş makaron ve 15 bin 600 adet gümrük kaçağı olduğu değerlendirilen makaron ele geçirdi.

Hatay İl emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Asayiş Şube Müdürlüğü Yıldırım ekiplerince Aksaray Mahallesi üzerinde yapılan uygulamada durdurulan 33 ....plaka sayılı araçta yapılan  aramada; 40 paket içi kıyılmış tütünle doldurulmuş makaron, 15 bin 600 adet gümrük kaçağı olduğu değerlendirilen makaron ele geçirilmiş ve olayın şüphelisi E. A. isimli  şahsa   KOM Şube Müdürlüğünce 5607 SKM suçundan adli işlem yapılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:05:23   

HATAYSPOR’UN RAKİBİ KASIMPAŞA

TFF Süper Ligde iki hafta geride kalırken Atakaş Hatayspor sezonun üçüncü haftasında Kasımpaşa ile karşı karşıya gelecek.

  Antakya Atatürk Stadyumunda oynanacak olan Atakaş Hatayspor-Kasımpaşa maçı Cumartesi günü saat: 16.00’da başlayacak.

Ligin ilk haftasında Gaziantep’te konuk ettiği Başakşehir’i 2-0 yenerek Süper Lige fırtına gibi başlayan Bordo-Beyazlılar, gözünü Kasımpaşa maçına çevirdi.

Kasımpaşa’nın teknik Direktörlüğünü yapan eski hocaları Mehmet Altıparmak’a karşı maça çıkacak olan Bordo-Beyazlılar’da hedef galip gelmek.

Atakaş Hatayspor-Kasımpaşa maçı 26 Eylül Cumartesi günü Antakya Atatürk Stadyumunda saat: 16.00’da oynanacak.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:03:51   

HBB ATLETİZM SPORCULARI HATAY’A BAŞARIYLA DÖNDÜ

Hatay Büyükşehir Belediyesporlu atletler, Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 16 Eylül tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirilen Spor Toto Kulüpler Arası Yürüyüş Ligi’nden başarı döndü.

  Gerçekleştirilen müsabakaların sonucunda Büyük Kadınlar Kategorisi’nde Hatay’ın başarılı sporcuları Seçil Akpınar ve Nurhayat Özkan 3’üncülük kupası kazandı.

Gerçekleştirilen müsabakanın ardından HBB’li atletler, sporun ve sporcunun her zaman yanında olan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:02:49   

ATAKAŞ HATAYSPOR- FENERBAHÇE MAÇI ERGİN MEDYA TV’DE DEĞERLENDİRİLECEK

Sosyal medya facebook üzerinden yayın yapan ve 15 bin takipçisi bulunan Ergin Medya TV’de bu akşam Fenerbahçe-Atakaş Hatayspor maçı değerlendirilecek.

  Süper Ligde ikinci maçını oynayan Bordo-Beyazlıların maç istatistiği yapılacak programa Hatay’ın duayen gazetecilerinden Metin Dingil ve Hatayspor’un efsane kaptanı Mehmet Hünkaroğlu katılacak.

22 Eylül Salı günü (Bu akşam) Ergin Medya TV facebook sayfasından yayınlanacak olan programı izlemeyi ve paylaşmayı unutmayın.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:02:01   

İSKENDERUNSPOR, İKİNCİ YARIDA AÇILDI

Misli. Com. 3. Ligi 2. grubunda mücadele eden Güney temsilcisi İskenderun Futbol Kulübü, Payas ilçe stadında yapılan karşılaşmada Halide Edip Adıvar Spor'u ikinci yarıda gelen gollerle 2-0 mağlup etti.

  Turuncu Mavili ekip İskenderun Futbol Kulübünü galibiyete taşıyan golleri 72. dakikada Mutlu İlengöz, 87. dakikada da Burak Temir attı.

Akdeniz temsilcisi İskenderun Futbol Kulübü, elde ettiği galibiyetin ardından sevinç gösterilerinde bulundu.

Hakemler. Sinan Dereci **, Erhan Gündoğdu **, Volkan Kaan Topal **.

İSKENDERUN FK. Ramazan Hakkı ***, Ahmet Buğrahan Tuncay ***, (Dk. 74. Ali Özdemir **), Uğur Uğur ***, (Dk. 85 Tolga Cevher **), Buğra Temel ***, Mutlu İlengöz ****, Yüksel Kayaalp ***, Murat Şİmşek ***, Engin Berk Nebioğlu ***, Fadıl Kocaoğlu ***, Burak Temel ****, Sefa Aktepe *** (Dk. 85. Berkay Kurt **).

HALİDE EDİP ADIVAR SPOR. Tunahan Dikişçi*, Taner Çekiç*, (Dk. 59. Said Can *), Mustafa Kara **, Murat Kara **, Çağatay Çeken *, (Dk. 66. Erman Taşkın *), Furkan Mehmet Tuncer **, Tugay Keleş **, (Dk. 66. Marlon Bülent Üçüncü *), Erdem Aydın **, Şemsettin Ender Kılınç *, Emre Bayram **, (Dk.82. Alparslan Demir *). Sezer Yıldırım*.

(Haber: Yaşar Güllü)


3 gün, 19 saat önce / 22.09.2020 10:00:56