......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 269674
YORUM MANŞET
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Elite Fuarcılık organizasyonluğunda hayata geçirilen ‘3.Hatay Kitap Fuarı’ kapılarını açtı. HBB Fuar Alanında bulunan Kitap Fuarı vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

 Dün düzenlenen resmi açılış törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve çok sayıda davetli ile binlerce öğrenci katıldı.

Resmi açılış töreninin ardından protokol üyeleri ve kitapseverler, fuar alanında bulunan stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldı.

Birbirinden kaliteli yayınevi ve saygın yazarların yer aldığı; 20- 28 Nisan tarihleri arasında HBB Fuar Alanı’nda gerçekleşecek olan organizasyonda, yazarların özel serileri, ders ve kültür kitapları özel fiyatlarla satışa sunuluyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan fuarın içeriğinde birçok söyleşi, konferans, şiir dinletisi, resim sergisi ve 23 Nisan’da çocuklara yönelik kum boyama, zeka oyunları, yüz boyama gibi etkinlikler yer alacak.

(Yorum Haber Merkezi)

ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIR
ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIR

ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIRHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent genelinde yapılan ve yapılacak içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarına değindi.

Yerel seçimlerin bitmesiyle birlikte hazırlanan projeleri hayata geçirmek için çalışmaların devam edeceğini ve sadece altyapıda 2 Milyar 600 Milyon TL’lik projelerinin hazır olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, Türkiye’de altyapı ve üstyapı konusunda en hazır belediye olduklarını vurguladı.

 

Antakya ve Defne’de yapılan içme suyu şebekesinin yüzde 82’sinin tamamlandığını ve geri kalan kısımları tamamlayacaklarını ifade eden Başkan Savaş, altyapı çalışmalarının tamamlandığı noktalarda da güzelleştirme çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

 

Antakya Mobilyacılar Sitesi’nin içme suyu şebekesi, Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini attıklarını ve Samandağ merkez içme suyu şebekesi inşaatının temelini atacaklarını belirten Başkan Savaş, “Samandağ’a yazın su yetersiz geliyor. Şebeke çok eksik ayrıca, biz insanlara zarar veren asbest, kurşun ve bakır içeren boruları çıkaracağız ve yenileyeceğiz. Sulara kanalizasyon bulaşıyor biz bunların önüne geçeceğiz” dedi.

 

Kırıkhan, Reyhanlı, Erzin, Dörtyol, İskenderun ve Samandağ Antakya’da(Küçükdalyan-Narlıca ve Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi) olmak üzere toplamda 8 adet arıtma tesisini bitirdiklerini ve faaliyete aldıklarına dikkat çeken Başkan Savaş, 9’uncu atıksu arıtma tesisinin temelini de Hassa’da attıklarını ifade etti.

TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİ
TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİ

TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU   ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİTED Hatay Koleji II. Ulusal Gençlik Forumu, katılımcılar tarafından “Yılın En İyi Organizasyonu” seçildi.
HATUF19 adıyla bilinen, TED Hatay Koleji II. Ulusal Gençlik Forumu 12-15 Nisan 2019 tarihleri arasında yurdumuzun dört bir yanından gelen lise öğrencileri belli komisyonlar içinde bir araya gelerek Türkiye'nin ve dünyanın ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunları, güncel konuları tartıştı.

 Komisyonlarda belirlenen konularda sonuca ulaştılar. 16 okul, 20 danışman öğretmen, 140 delege toplam 240 katılımcıdan oluşan ulusal bir forum gerçekleşti. 

TED Hatay Koleji Kampüsünde 12 Nisan 2019 Cuma günü oryantasyon eğitimi ile başladı. 13 Nisan 2019 Cumartesi günü açılış töreninin ardından iki gün sürecek İş Güvenliği, Çevre, Su, Sağlık, Yapay Zeka ve Teknoloji, Eğitim, Enerji, Kültür komisyonları çalışmaya başladı. İlimizde ilklere imza atan TED Hatay Kolejinin geleneksel hale getirdiği bu forum, 15 Nisan 2019 Pazartesi günü genel kurul aşaması ile sürdü. 
Forumun Proje Danışman Öğretmeni Sadık GENÇ’ ti. Foruma başkanlığı Mert Coşkun, başkan yardımcılıklarını Çağatay Taşkın, Rani Bager Bilici yaptı. Forumun baş organizatörleri Zelal Su Gürkan ve Akın Sabuncu, yardımcıları Ece İyiel, Anıl Güçlü, Simo Açar oldu. 
Forum sonunda foruma katılan okullara plaket, katılımcılara belgeleri verildi. Bir sonraki HATUF’ta buluşmak dilekleriyle forum sona erdi.

HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR
HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR

HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİRAvrupa Birliği(AB) Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki AB üyesi ülkelerin büyükelçileri Hatay Büyükşehir Belediyesine ziyaret gerçekleştirdi.

 Hatay’ın görülmeye değer özel bir şehir olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Hatay tarihi ve gastronomi açısından görülmeye değer bir şehir” dedi.

Hatay’a gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında tarihi ve kültürel öneme sahip mekânları ziyaret eden AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki heyet, son olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile görüştü.

Gerçekleşen ziyarette Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şehrin çevre düzenlemesi, çevrenin korunması ve atık su ile ilgili misafir ve katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

FARKLI KÖKEN VE MEZHEPTEN HERKES YÜZYILLAR BOYUNCA KARDEŞÇE YAŞARMIŞLARDIR

Gerçekleşen ziyarette düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Hatay 8500 yıllık tarihi olan, 23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmış, Orta Doğu ve Anadolu’nun yüzyıllardır ticaret merkezi olan özel bir şehir. Geçmişten bugüne kadar farklı köken ve mezhepten herkes yüzyıllarca kardeşçe yaşamış. Normal zamanlarda birbirimizin dini ve mezhebi ile ilgilenmeyiz. Biz Hatay olmayı yüzyıllardır hep birlikte başarmışız” ifadelerini kullandı.

“MAALESEF 7 BUÇUK YILDIR SURİYE’DEKİ KARDEŞ KAVGASININ BİTİŞİĞİNDEYİZ”

Hatay’ın demografik yapısı hakkında bilgi veren ve yaşanan sıkıntılara değinen Başkan Savaş, “Daha önce Hatay’da 76 tane belediye vardı. 64 tanesi küçük beldeydi ve 12 tanesi de ilçeydi. 3 dönem önce ilçe belediye başkanıydım. 2 dönemdir de büyükşehir belediye başkanıyım. Büyükşehir olduktan sonra da 15 ilçeye bölündük. Bu şehirde avantajlarımız çok büyük. Ama coğrafi olarak dezavantajlarımız da çok fazla. Yeni büyükşehir olduğumuz için köylerde altyapı maalesef yok. Hatay’ın %50,5’i kırsal alanda yaşıyor. Bu bölgelerin altyapısı ile uğraşmak ekonomik olarak bizi yoruyor. Maalesef 7 buçuk yıldır Suriye’deki kardeş kavgasının tam bitişiğindeyiz. Ortalama 500 bin Suriyeli 7 buçuk yıldır şehrimizde yaşıyor. Biz Hataylılara sunacağımız imkânları Suriyeliler ile paylaşıyoruz. Hal böyle olunca ekonomik olarak yoruluyoruz. Biz misafirperver bir milletiz ama Avrupalı dostlarımızdan bize destek vermesini istiyoruz. Biz de biliyoruz ki sizler de elinizden geleni yapıyorsunuz.

Hatay sınır illeri içerisinde en fazla mağdur olan bir il. Nüfusa oranla baktığınız zaman en fazla misafir barındıran ikinci iliz. Böyle olunca müthiş bir altyapı ihtiyacı oluyor. Ben akademisyen bir belediye başkanıyım. Bu nedenle altyapıyı hızlı bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Şu anda altyapı ile alakalı projelerimiz var. Savaşın gölgesinde olan bir şehir olarak Hatay’da sizi ağırlamaktan dolayı mutlu olduk. Sizi şimdiden EXPO 2021’e davet ediyorum” diyerek gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirdi.

HATAY TARİH VE GASTRONOMİ AÇISINDAN GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR

Hatay’ın görülmeye değer özel bir şehir olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Hatay tarihi ve gastronomi açısından görülmeye değer bir şehir. Farklı özellikleri barındıran önemli bir şehir. Sizlerle iş birliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Hatay’da çalışmalarımız yeni değil, burada çeşitli projelerimiz var. Suriyeliler konusu Avrupa Birliği ve Türkiye’nin birlikte ele alması gereken bir konu. Hatay gibi muhteşem bir şehirde olmaktan çok mutluyuz. Ev sahipliğinizden dolayı herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Hatay’da gerçekleştirdikleri projelere değinen Berger, okul ve sağlık merkezleri yapmayı planladıklarını belirterek önemli çalışmalara imza atacaklarının bilgisini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİBAŞKAN YILMAZ; BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE
RABBİM BİZLERE MEMLEKETİMİZE
HAYIRLI HİZMETLER YAPMAYI NASİP EYLESİN

Antakya Belediye Meclisi, Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Mahfel Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Meclis toplantısı yoklamanın ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada; “Tüm meclis üyelerimize yeni görevlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Milletimiz bizlere teveccühlerini gösterdiler. Şimdi hep birlikte hizmet etme zamanı. İnşallah Antakyamızı yaşanabilir ve layık olduğu görünüme hep birlikte taşıyacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde Rabbim bizlere hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin, ilk meclis toplantımız memleketimize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

 

CHP Grubu adına dilek ve temennilerini belirten Belediye Meclis Üyesi Adnan Özkaya ise yaptığı konuşmada, tüm meclis üyelerine hayırlı ve uğurlu olmasını diledi, Antakya’ya hizmet için el birliğiyle çalışacaklarını belirtti.

 

Daha sonra Mart ayı birleşimine ait tutanak özeti okunup, oylandı, ardından gündeme geçildi.

 

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından ilk kez toplanan Antakya Belediye Meclisinde divan katip üyelikleri, meclis başkan vekilleri, encümen üyeleri, İmar Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonlarının üye seçimleri yapıldı.

 

Buna göre; 1. Meclis Başkan Vekilliğine Zeki Berber, 2. Meclis Başkan Vekilliğine Niyazi Yıldırım, Antakya Belediye Meclisi’nin iki asil divan katibi üyeliklerine Ömer Gürbüz ve Alev Seçmen, iki yedek divan katibi üyeliklerine Metin Dağlı ve Mithat Kıyak, İmar komisyonu üyeliklerine Mehmet Okay, Mehmet Karaca, Onur Keçecioğlu, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Mehmet Koçak, Adnan Akdaş, Mehmet Hanifi Tolu, Sezer Dönmez Kiracı, Murat Doğan, Encümen üyeliklerine Halil Güllü, Rezzuk Ayoğlu, Ahmet Bebek seçildi.

 

Antakya Belediye Meclisi’nde organ seçimlerinin ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce 2018 yılı Faaliyet Raporu hakkında Belediye Meclis üyelerine bilgi verildi ve Faaliyet Raporu oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Antakya Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında ayrıca kurumda görev yapan memurların yasa gereği aldığı Sosyal Denge Tazminat sözleşmelerinin yenilenmesi konusunda Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a Meclis Üyelerince oybirliğiyle yetki verildi.

Antakya Belediye Meclisi oy birliğiyle, gündemin 8. maddesi olan diğer İhtisas Komisyonlarının üye seçimleri ile 2018 yılı Denetim Komisyonu raporunu bir sonraki toplantıda görüşme kararı aldı.

 

Antakya Belediye Meclisi Nisan ayı 2.toplantısı 15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da toplanacak.

 

BÜYÜK BİR SEVİNÇLE KUTLUYORUZ


Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. Yıldönümü’nü yayınladığı mesajla kutladı.

 Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, bir kez daha büyük bir sevinç ve gururla kutluyoruz diyen Başkan Yılmaz, mesajına şöyle devam etti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ulusal egemenliğin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününün çocuklar için bayram olmasını isterken çok önemli mesajlar vermiştir. 23 Nisan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm dünya çocuklarının kardeşçe, barış içinde yaşanabilecek bir dünyanın tohumlarının atıldığı ilk ve tek çocuk bayramıdır.

Ülkemizin teminatı sevgili çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke bırakmak, onları geleceğe hazırlamak hepimizin sorumluluğudur. Bugün başta yaşadığımız coğrafya olmak üzere tüm dünyada yaşanan savaşların ve kavgaların gelecekte yaşanmaması için çocuklarımızın hep birlikte el ele olması büyük önem taşımaktadır. Yarınları teslim edeceğimiz çocuklarımıza ilgi, anlayış ve sevgi göstererek her zaman hoşgörüyle yaklaşmalıyız. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen insanlar, ülkeleri için bir teminattır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclisimizin açıldığı günü çocuklarımıza bayram olarak armağan ederken, onlara olan güvenini ve sevgisini de ortaya koymuştur. Bu bayram aynı zamanda ülkemizin ev sahipliğinde dünya çocuklarının katılımıyla gerçekleştirilen bir sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik şölenidir. Çocuklarımızın, ülkemizi daha da güçlendirerek, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için, sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getireceğine inancımız tamdır.

Bu vesileyle ülkemizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. Yıldönümü’nü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için canlarını, kanlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. " dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:22:40   

ELE ELE VERMELİYİZ

Hatay İl Sağlık Müdürü V. Dr.Ümit Mutlu Tiryaki; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, “Çocukların bayram edebileceği bir dünya için ele ele vermeliyiz” dedi.

Ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi için yarınları kucaklamaya hazırlanan çocuklarımızın kendine güvenen ve mutlu bireyler olarak yetişmesi de bizim görevimizdir diyen Tiryaki, açıklamasına şöyle devam etti: “Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve istikbalimizi emanet edeceğimiz genç kuşakların bu bilinçle yetişmesi için 23 Nisanlar, önemli birer vesile olarak değerlendirilmelidir. Millet olarak birlik ve beraberliğimizi koruyup, vatan toprakları için üstün mücadeleler vererek, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze sahip çıkmalıyız.

23 Nisan’ı çocuklara armağan eden ilk meclis, vatan sevgisinin, fedakârlığın, bağımsızlığın, birlik ve beraberliğin timsali olmuştur. Aynı ruh ve heyecan ile bugün de çocukların bayram edebileceği bir dünya için ele ele vermeliyiz. Ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi için yarınları kucaklamaya hazırlanan çocuklarımızın kendine güvenen ve mutlu bireyler olarak yetişmesi de bizim görevimizdir. Geçmişini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini iyi bilen sağlam nesillerin yetiştiğini görmek de en büyük mutluluğumuz olacaktır. Bu duygularla TBMM’nin 99’inci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ülkemiz ve tüm dünya çocukları için kutlu olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:20:54   

KÜLTÜR TEMEL LİSESİNDEN ANLAMLI KERMES

Kültür temel Lisesi Antakya Şubesinde geliri bir köy okuluna verilmek üzere düzenlenen kermes yoğun katılım ile gerçekleşti. Öğretmen, öğrenci ve velilerin destekleri ile gerçekleşen kermeste satışa sunulan yöresel lezzetlerin yanında yöresel ürünler kısa sürede tükendi.

Oldukça renkli görüntülere sahne olan ve Biberli ekmekten lahmacuna, Pasta çeşitlerinden Haytalı’ya, Sucuklu ekmekten Kısır’a ve Künefe’ye varıncaya kadar birçok lezzetin öğrenciler tarafından gelen konuklara satış yapıldığı yöresel lezzetler konuklardan tam not aldı. Okulun terasında gerçekleşen ve Kültür Temel Lisesi öğretmen, öğrenci ve velilerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin büyük ilgi gösterdikleri kermeste hedeflen rakamın elde edildiği bilgisi verildi.

Kültür Eğitim Kurumları Kurucuları Ali Girişken, Sibel Güzelmansur ile birlikte Okul Müdürü Kadir Urfalı, Müdür Yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu, Öğretmenler, öğrenciler ve velilerin kermes boyunca stantların yanından ayrılmadıkları programda görev alan tüm öğrencilerin mutluluğu adeta gözlerinden okundu.

Sorumlu oldukları ürünleri profesyonel pazarlamacılara taş çıkartacak biçimde pazarlama kabiliyeti sergileyen öğrenciler, derslerde oldukları kadar bu anlamlı kermeste de sergiledikleri performansları ile ne denli başarılı olduklarını gözler önüne serdiler.

Bir anlamlı etkinliğe daha imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken, tamamında öğrencilerinin emekleri olan yöresel yemeklerin, hediyelik eşyaların ve el işi ürünlerin yer aldığı kermesin amacına ulaşmış olmasının Kültür Eğitim Kurumlarını çok mutlu ettiğinin altını çizerek “Kültür Eğitim Kurumları olarak belirlediğimizim bir köy okuluna yardım amaçlı düzenlediğimiz kermesimizde ilk andan itibaren öğrencilerimizin sergiledikleri performans onların iyi eğitim almalarının yanında iyi de birer birey olmaları konusunda emek sarf eden bizleri onure etmiştir. Yardımseverlik değerimizin unutulmaması kapsamında düzenlediğimiz kermesimizde gördüğümüz manzara karşısında toplumsal değerlerine sahip çıkan birbirinden değerli öğrencilere sahip olduğumuzu gördük. Kermesimizin ilk anından son dakikasına kadar özveri ile çalışan tüm öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:19:28   

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel: ÇOCUKLARIMIZA GÜZEL BİR DÜNYA DİLİYORUM


Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Her yıl 23 Nisan’da kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının tüm çocuklara mutluluk getirmesini umuyor; dostluk ve barış duygularının var olduğu, çocuklarımıza güzel dünya diliyorum diyen Başkan Güzel, mesajına şöyle devam etti: "23 Nisan 1920 tarihi Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun en önemli adımlarından birinin atıldığı gündür. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu sabitlenmiş ve cumhuriyetin esası olan bağımsızlık ilkesi de ülke yönetiminde hayat bulmuştur

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin kurulduğu 23 Nisan gününü dünya çocuklarına armağan etmesi, gelecek nesillerin bir ülkenin kaderinde ne derece önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Çocuklarımızın en iyi koşullarda eğitim almasını ve kendine güvenen, bilinçli bireyler haline gelmesini sağlamak bizlerin en temel görevidir.

Her yıl 23 Nisan’da kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının tüm çocuklara mutluluk getirmesini umuyor; dostluk ve barış duygularının var olduğu, çocuklarımıza güzel dünya diliyorum. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun." dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:18:29   

EBELERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin Ebeler Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunarak ebelerin sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Ebe arkadaşlarımızın sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir diyen Başkan Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: “21-28 Nisan Ebeler Haftası olarak kutlanmaktadır. Çalışanların bu önemli gün ve haftaları sevinçle karşılaması için sorunlara somut çözümler istememize rağmen ne yazık ki hala beklentiler karşılanmış değildir

Döner sermayeler sıfırlanmıştır. Yıpranma payı ihtiyaca cevap vermekten çok uzaktır. Kadro beklentisi karşılanmamıştır. Şiddet artarak devam etmekte, çalışana mobbing ve baskıda bir azalma olmamaktadır. Görev dışında çalıştırma, aşırı iş yükü sorunlar uzayıp gitmektedir. 

Yukarıda sıraladığımız sorunlara yönelik çalışanların talepleri bir lütuf değil, olması gerekenlerdir. Yoksa hiçbir çalışan dünyaları istememektedir. Sadece huzurlu bir çalışma hayatı ve makul bir ücret talep etmektedir. 

Ebe arkadaşlarımız, vekil ebe hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı ve 4/B’li, 45/A’lı gibi istihdam modelleri ile çalışmaya zorlanmaktadırlar. Görevleri dışında zorla başka alanlarda çalıştırılan ebe arkadaşlarımız vardır. 

Anneleri bebeğine kavuşturan ebe arkadaşlarımız başta kreş eksikliği olmak üzere çalışma hayatının aile yaşamlarına olumsuz yansımaları ile mücadele etmektedirler. 

Kısacası ebe arkadaşlarımızın özverili hizmetlerinin karşılığı bu olmamalıdır. Çalışma hayatında talepleri karşılanmalıdır. 

Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Ebe arkadaşlarımızın sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu temennilerimiz tüm sağlık çalışanları içinde geçerlidir.
Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:17:07   

ERYILMAZ, KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın, Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenazeye katılan bir grup vatandaşın fiili saldırısına uğradı.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadı.

Başkan Eryılmaz yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleştirilen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Biz bu çirkin saldırıyı sayın Kılıçdaroğlu’nun şahsında bütün Türkiye’ye ve milletimizin birlik ve beraberliğine yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olarak görüyoruz. Saldırıyı gerçekleştiren tetikçi maşalarla birlikte bu olayın arkasındaki karanlık, kirli unsurların da bir an önce tespit edilip cezalandırılmasını bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:15:17   

AKIL OYUNLARINA YOĞUN İLGİ

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen Antakya Akıl Oyunları yarışması öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

 Antakya Palladium AVM'de gerçekleştirilen etkinliğin ön elemelerine ilkokullar kategorisinde 72 okul, ortaokullar kategorisinde 71 okul ve Lise kategorisinde 24 okul olmak üzere toplam 167 okul ve 501 öğrenci katıldı.

Düzenlenen etkinlikte öğrencilerin problemler karşısında farklı stratejiler geliştirmesi, akıl yürütme, problem çözme,  iletişim, eleştirel ve yaratıcı düşünme, hızlı ve doğru karar verme, bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerilerini geliştirmesi amaçlandı.  Her kategoride 2 çift kişilik, 3 tek kişilik oyunların oynandığı yarışmalarda ilkokullar, ortaokul ve lise kategorisinde ilk 6'ya giren okullar finale yükseldi.

KATILIMCILAR BECERİLERİNİ SERGİLEME İMKÂNI BULDU

Yarışmanın final müsabakaları Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ve Antakya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erol'un katılımıyla gerçekleşti. İlkokul kategorisinde Karaali İlkokulu birinci, Tanışma İlkokulu ikinci, 23 Temmuz İlkokulu üçüncü olurken ortaokul kategorisinde; Odabaşı 75. Yıl Ortaokulu birinci, Gülderen Ortaokulu ikinci, Nami Veysoğlu İmam Hatip Ortaokulu üçüncü oldu. Lise kategorisinde Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci olurken Antakya TOBB İmam Hatip Lisesi ikinci, Narlıca Anadolu Lisesi yarışmayı üçüncülükle taçlandırdı.

Türkiye'de ilk defa her yarışmacının beş farklı oyunu oynadığı formatta düzenlenen yarışma; katılımcıların akıl yürütme ve dengeleme, stratejik düşünme, karar verme becerilerini sergileme imkânı sundu.

Yapılan ödül töreninde Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko; dereceye giren okulları tebrik ederek Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Akıl Oyunları Yarışmasını düzenlerken her öğrencinin en az 5 farklı oyunu bilmesinin ve Akıl oyunlarını günlük hayatında kullanmasını sağlayarak üst düzey düşünme becerilerinin gelişmesine katkı sağlamasını amaç edindiklerini belirtti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:14:20   

SOLOTÜRK GÖSTERİSİ NEFES KESTİ

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı akrobasi timi Solotürk, İskenderun ilçesinde gösteri uçuşu yaparak adeta nefesleri kesti.

 

İskenderun Sahili'nde toplanan vatandaşlar, İskenderun Teknik Üniversitesi ve İskenderun Kaymakamlığı öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, Solotürk'ün gösterisini heyecanla izledi.

Solotürk pilotu Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar, F-16 uçağıyla birbirinden zorlu akrobasi hareketleri yaparak vatandaşlara heyecanlı dakikalar yaşatarak takdir topladı.

İskenderun sahilinde binlerce vatandaş tarafından izlenen gösteri, 30 dakika sürdü.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, gökyüzündeki kahraman pilotlara günün anısına plaketlerini takdim ederek, yaşattıkları bu gurur için teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 10:13:25   

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN RUHU MİLLİ EGEMENLİK


Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99.yıl dönümü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.

Türkiye Cumhuriyetinin Ruhu Milli Egemenliktir, kardeşlik, sevgi, saygı duygular içinde birlik beraberlik ruhunu en güzel ve en yoğun yaşandığı günlerdir diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi; “23 Nisan 1920 tarihi Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulduğu, Egemenliğin Kayıtsız Şartsız halka verildiği, yok oldu denilen Türk Milletinin emperyalizme ve işgalcilere karşı milletçe dur dediği, biz bu topraklar üzerinde varız ve sonsuza kadar da var olmaya devam edeceğiz, kendi istikbalimize, kendimiz sahip çıkacağız diye dünyaya haykırdığımız gündür.
23 Nisan 1920 tarihi Türk Milletinin iradesini temsil eden 1.Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğinin ilan edildiği tarihtir. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, savaş yıllarında öksüz ve yetim kalan çocuklara sahip çıkmak, onlara moral verip sevinmelerini sağlamak ve mutlu bir gelecekleri için 23 Nisan‘a “Çocuk Bayramı” ismini vermiştir.
Bununla beraber Milli Egemenlik Bayramı ise Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan ve TBMM’nin açılışını kutlamak amacıyla düzenlenen Milli bir bayramdır. Bu Milli bayramımız 1979 yılından itibaren ülkeler arası düzeyde kutlanmaya başlanmıştır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye‘dir. Bu gün bu anlamlı günü tüm dünya çocukları ile birlikte kutlama mutluluğunu birlikte yaşamaktayız.
Milli Egemenlik; Özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin dayanağıdır. Çocukları sağlıklı ve bilgili yetişmeyen toplumlar, çürük binalar gibi yıkılmaya, yok olmaya veya başka ülkelerin egemenliği altına girmeye mahkûmdur.
Çocuklarımız Yüce Milletimizin ve Devletimizin geleceğidir. Türkiye Cumhuriyetinin devamını sağlamak için ülkemizi emanet edeceğimiz devletimizin yeni nesil bekçilerini bilinçli, çağdaş, teknoloji ve bilimsel bir eğitim ile yetişmesi için 23 Nisanın anlamını ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu, çocuklarımızı bu konuda çok iyi bilinçlendirmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle,  emperyalizme meydan okuyan,23 Nisan 1920 yeni meclis , yeni  ruh Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99.yılını coşku, sevinç ve mutluluklarla kutladığımız bu günde, varlıklarıyla hayatımıza neşe katan, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten duygularımla kutluyor, selam ve sevgilerimle başarılar diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 09:52:29   

SİZLER BİZİM BAŞTACIMIZSINIZ

Altınözü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ilçede bulunan hasta, engelli ve 65 yaş üstü olup kendi öz bakımını gerçekleştiremeyen bakıma muhtaç vatandaşlara yönelik "Baştacısınız" projesi kapsamında evde bakım hizmeti gerçekleştirilmektedir.

Altınözü ilçesinde hasta olan, engelli, 65 yaş üstü olup sosyal ve ekonomik yönden yoksulluk içinde bulunan bakacak kimsesi bulunmayan, yakınları tarafından bakılmayan, huzurevi hizmetini kabul etmeyen bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlara evde temizlik ve bakım hizmeti yapılıyor.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, “Sizler Bizim Baştacımızsınız Projesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce sağlanan 389.992,00 TL ödenek ile gerçekleştirmekteyiz. Altınözü’nde Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfımızca 1255 aile Engelli Aylığından, 299 aile Engelli Yakını Aylığından ve 65 yaş üstü Aylığından 967 aile yararlanmaktadır. Tespit ettiğimiz günlük bakımını ve ihtiyacını gideremeyen 150 aileye ulaşacağız.

Bu sayımız gün geçtikçe daha da artabilir. Ayrıca bu proje sayesinde 10 kişiye iş imkânı sağladık. Projedeki amacımız; Hasta olan veya 65 yaş üstü olup sosyal ve ekonomik yönden yoksulluk içinde bulunan bakacak kimsesi bulunmayan,  yakınları tarafından bakılmayan, yıllarca yaşadığı çevreyi terk etmek istemediğinden huzurevi hizmetini kabul etmeyen veya huzurevlerine yerleştirilemeyen bakıma muhtaç hasta ve yaşlılara evde temizlik hizmeti vermek, yaşadıkları ortamı güzelleştirmek ve yaşanır hale getirmek bu ailelerin belirli aralıklarla sağlık yönünden kontrollerini yaptırmak, ilgi ve şefkat göstermek, yalnız olmadıklarını hissettirmek, insan onuruna yakışır ve mutlu yaşam sürmelerini sağlamaktır.

İlçemizde Anayasada belirtilen korunması gereken kişilere yönelik hizmetlerimiz son derece üst düzeyde devam etmekte olup, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın personeli bu konuda üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yapıyor. Özellikle yaşlı, dul, yetim, asker ailesi yardımı gibi düzenli yardımları alması gereken hiç kimsenin mağdur kalmaması için Vakıf personelimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Vakıf Müdürümüz M. Şahin Ayvazoğlu ve ekibine teşekkür ediyorum”  dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 23 saat önce / 23.04.2019 09:51:00