......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 321513
YORUM MANŞET
YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEK
YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEK

YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEKAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, kültürel faaliyetlere destek vermeye devam ediyor. Başkan Yılmaz’ın teknik belediyecilik çalışmaları yanında vatandaşların kültürel kaynaşmaları için yaptığı çalışmalar takdir topluyor.

 Başkan Yılmaz’ın asfalt hamlesi,  çok amaçlı salonlar, parkların bakım ve restorasyonu gibi teknik belediyecilik yanında kültür faaliyetlerine ağırlık vermesi vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

DİNLEYENLERE DUYGU DOLU SAATLER YAŞATTI

Antakya Belediyesi Türk Müziği Topluluğu tarafından organize edilen, Şef Erhan Önal’ın yönetiminde ve Usta Oyuncu Ahmet Yenilmez’in seslendirmeleri ile hayata geçirilen “Hikayeleriyle Türküler” konser programı dinleyenleri adeta büyüledi.

Programa Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve ailesi, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ve eşi, Hatay Büyükelçisi Serdar Cengiz, Kültür Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Türk Müziğinde yer edinmiş birbirinden değerli türkülerin hikayelerinin anlatıldığı, ardından saz solistlerince seslendirildiği gecede izleyiciler duygu dolu saatler yaşadılar. 

Programda kısa bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz şu görüşlere yer verdi; “ Antakya Belediyesi olarak, teknik belediyecilik çalışmalarımızın yanı sıra hemşerilerimizin sosyo - kültürel kaynaşmasını ve kültürel bilincin arttırılmasına değer katacak hassasiyetimiz devam etmektedir. Türküler genellikle yaşanmış bir olayın ardından yazılır ve söylenirler. Bu sebeple de çoğu zaman duygu yükü oldukça fazladır. Her insan türkü dinlediği zaman duygu yoğunluğu yaşar ve hüzünlenir. Bunun sebebi de türkülerin yaşanmışlıklarından kaynaklanır. Bugünkü programımız ile Anadolu ezgilerini ve bu ezgilerin birbirinden değerli hikayelerini bizlerle buluşturan Türk Halk Müziği topluluğumuza, değerli sanatçımız Ahmet Yenilmez’e ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma, ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Anadolu türkülerinin birbirinden güzel ezgilerini dinleyenlerle buluşturan programda, video showları ve solo oyuncunun harmandalı oyunu büyük beğeni aldı.

Program, protokol üyelerinin Ünlü Oyuncu Ahmet Yenilmez’e, Şef Erhan Önal’a ve saz solistlerine çiçek takdimi ile son buldu.

(Haber Merkezi

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ
YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİAhilik Haftası münasebetiyle, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından çelenk koyma töreni düzelendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke’ye Ahi kaftanını Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından giydirerek ödülleri verildi.

Cumhuriyet alanındaki çelenk koyma törenine Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Ticaret İl Müdürü Halik İmrek, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Oda başkanları, Türkiye’nin ahisi Behzat Böke, Hatay’ın kalfası Özgür Bozkurt, Hatay’ın çırağı Havva Buse Kalkavan ve HESOB çalışanları katıldı.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk büstüne çelenk konulup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk koyma töreni ile başlayan program, Antakya Gastronomi Akademisi’nde birlik beraberlik buluşması, esnafın ziyaret edilmesi ve ardından HESOB’da düzenlenen Ahilik Kültürü konulu sergi ile devam etti. 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz daha sonra çarşı içerisinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde Esnafın Ahilik Kültürü Haftası’nı tebrik ederek, hayırlı işler, bol kazançlar dileğinde bulundu. 

Esnaf ziyareti programının ardından HESOB binasında düzenlenen Ahilik Kültürü fotoğraf sergisi ödül töreni gerçekleştirildi. 

Buradaki törene HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ev sahipliğinde, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin katılarak Ahilik Kültürü konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçıların ödüllerini takdim etti. 

VALİ DOĞAN’A AHİ KAFTANI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ahilik Haftası münasebetiyle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Bşk. Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Bşk. Abdulkadir Teksöz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

ATSO Başkanı Çinçin ve HESOB Başkanı Teksöz tarafından Vali Rahmi Doğan'a şed bağlanarak Ahi kaftanı giydirildi.

Vali Doğan, Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke'ye Ahi kaftanını giydirerek tebrik etti. Yılın kalfa ve çırakları seçilenlere de plaketleri verildi.

(Haber Merkezi)

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI
YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI2021-2022 eğitim ve öğretim yılına, Türkiye genelindeki tüm okullarda yüz yüze eğitim olarak başlandı.

Ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da da öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takarak yüz yüze eğitime başladı. Okul bahçelerinde sadece öğrencilerin alındığı törene veliler alınmadı.

İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra ilk ders zili çaldı, öğrenciler öğretmenleri eşliğinde, sosyal mesafe korunacak şekilde ayarlanan sınıflara alındı.

Okul girişinde ateş ölçümleri ve maske kontrolleri yapılan öğrenciler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dersliklere alındı.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Hatay Ortaokulunu, Saraycık İlkokulu ve Antakya Nami Veysoğlu İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret ederek okul yöneticileri ve öğrencilere başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

99 YILLIK GURUR
99 YILLIK GURUR

99 YILLIK GURURTarihin kaydettiği ender zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıl dönümü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

 30 Ağustos 2020 Pazar günü saat 09.00’ da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan törende; saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı’nın okunmasının ardından Vali Doğan Anıt Şeref Defteri’ne Şunları yazdı: “Aziz Atatürk, Tarihimizin eşsiz zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıldönümünde yüksek huzurunuzdayız.

Milletimizin kaderini değiştiren bu destansı mücadele ile milletimizin hür ve bağımsız yaşamaya olan sevdasını bir kez daha gösterdiniz. Her karışını al kanlarınız ile suladığınız kutsal vatan toprakları üzerinde huzur içerisinde yaşayan ve her geçen gün daha da güçlenen devletimizin sağladığı imkânlarla geleceğe umutla bakan milletimizin her bir ferdi siz aziz şehitlerimize müteşekkirdir.

Fedakârlığınız, yüce milletimiz tarafından unutulmayacaktır. Bugün özgürce yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilinciyle emanetinizi geleceğe ve daima daha yükseklere taşıyacağız.

Vatan topraklarımızın yılmaz savunuculuğunu yapan siz aziz şehitlerimizi, kahramanlık destanlarınızı nesilden nesile aktararak, hatıralarınızı her an, her zaman kalbimizde yaşatacağız.

Bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve değerli silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bize armağan eden, vatanın bölünmez bütünlüğü, huzuru ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen siz aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Garnizon Komutan Vekili P. Albay Tayfun Çağan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hatay Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Yusuf İzci, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük,  İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Kurum İl Müdürleri, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Program kapsamında saat 09.30’da Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberinde Garnizon Komutan Vekili P. Albay Tayfun Çağan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Valilik Makamı’nda tebrikleri kabul etti.

(Haber Merkezi)

FIRSATI KAÇIRMAYIN
FIRSATI KAÇIRMAYIN

FIRSATI KAÇIRMAYINHatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, Kurum alacaklarının 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca yeniden yapılandırılması ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yapılandırma avantajlarından yararlanmak için son tarihin 31 Ağustos olduğunu hatırlatan İl Müdürü Bal, fırsatı kaçırmayın dedi.

İl Müdürü Bal, dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında 09/06/2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödemelerini 1 Kasım 2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir, dedi.

İl Müdürü Bal, yaptığı açıklamada “2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş; Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigorta primleri, 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar yapılandırma kapsamında olduğunu belirterek; yapılandırılan borçların peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebileceğinin bilgisini verdi.

Başvuruların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar; işverenler için, e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, Primlerini kendi ödeyenler için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine.

Ayrıca; 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının ihya borçları için sigorta dosyalarının olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine 01/07/2021 – 01/11/2021 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için başvuru şartı aranmadığını, borçların otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırıldığını belirterek; yapılandırılmış Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının ödemelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar, Sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigorta primi gibi borçların ise peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerekir.” dedi.

7326 sayılı yapılandırmanın 31 Ağustos 2021 tarihinde sona ereceğini belirten İl Müdürü Bal, borçlu vatandaşlarımızın 7326 sayılı yasanın getirdiği kolaylık ve avantajlardan yararlanabilmesi için son başvuru tarihini geçirmemeleri gerektiğini belirtti.

(Haber Merkezi)

ZORLU MAÇTA ZAFER HATAYSPOR’UN

Spor Toto Süper Lig 5. hafta mücadelesinde Yukatel Kayserispor'u ağırlayan Atakaş Hatayspor, 1-0 geriye düştüğü maçta rakibini ikinci yarıda bulduğu gollerle 2-1 yendi. Hatayspor bu galibiyetle beraber puanını 10’a çıkararak haftayı 4’üncü sırada tamamladı.

4. dakikada ceza sahası içinde topla buluşan Mensah'ın vuruşunda meşin yuvarlak ağlara gitti. 0-1.

30, dakikada Riberio'nun ceza sahası içine gönderdiği topa iyi yükselen Diouf'un kafa vuruşunda, meşin yuvarlak yan direğe çarparak oyuna geri döndü.

41. dakikadaki Hatayspor atağında Adekugbe'nin ceza sahası dışı sol çaprazdan çektiği şutta, top yandan auta çıktı.

48. dakikada sağ kanattan yapılan ortaya ceza sahası içinde Diouf'un kafa vuruşunu, kaleci Lung topu çıkardı.

52. dakikada Hatayspor beraberliği yakaladı. Lobjanidze'nin sağ çaprazdan ceza sahası içine ortasında Diouf, meşin yuvarlağı kafayla ağlara gönderdi: 1-1.

62. dakikada Traore'nin ceza sahası dışından çektiği şutta top üst direkten geri döndü.

71. dakikada ceza sahası içinde topu önünde bulan El Kaabi'nin vuruşunda top ağlarla buluştu. 2-1.geride kalan dakikalarda sonuç değişmeyince A.Hatayspor, 1-0 geriye düştüğü maçı 2-1 kazanarak puanını 10 yükseltti ve 4. Sıraya yükseldi.

GÖZTEPE – A. HATAYSPOR

Süper ligin 6. Hafta mesaisi hafta içi oynanacak maçlarla başlayacak. Atakaş Hatayspor, 6. Hafta da Göztepe’ye konuk olacak.

22 Eylül Çarşamba günü oynanacak Göztepe – Atakaş Hatayspor maçı Gürsel Aksel Stadyumunda saat: 20.00’de başlayacak.

HATAYSPOR – FENERBAHÇE

Süper ligin 7. Hafta maçında Atakaş Hatayspor kendi sahasında Fenerbahçe’yi konuk edecek.

Yeni Hatay Stadyumunda oynanacak maçta Bordo-Beyazlılar galip gelmeyi hedefliyor.

26 Eylül Pazar günü saat: 16.00’da oynanacak A. Hatayspor – Fenerbahçe maçına girmek isteyen taraftarların aşılı ve Hatayspor passokart sahibi olması gerekiyor.

(Haber: A. Vahit Güraslan)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:25:14   

KAAN TEMİZLİK ANTAKYA GENÇLİK’TEN METE İÇCAN’A TEŞEKKÜR PLAKETİ

İlimizin tarım sektöründe en önemli firmalarından Özova Group yönetim kurulu üyesi, profesyonel liglerde yeraldığı dönemde Kırıkhanspor’un efsane başkanlarından Mete İçcan’a spora ve sporcuya desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

 Kaan Temizlik Antakya Gençlik ve Spor Kulübü yönetiminin aldığı karar doğrultusunda başkan Sadullah Ergin ve Başkanvekili Ahmet Davut, Kırıkhan’da bulunan Özova Tarım ürünleri tesislerinde Mete İçcan’ı ziyaret ederek ilimizde spora vermiş olduğu destek ve hizmetlerden dolayı teşekkür plaketini sundu.

Başkan İçcan’da Kaan Temizlik Antakya Gençlik yönetiminin plaket jestine teşekkür ederek imkanları doğrultusunda her zaman sporun ve sporcunun yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:15:30   

HATAYSPOR İLLEGAL GRUBUNDAN AÇIKLAMA 7 YIL ARADAN SONRA DÖNÜYORUZSüper Lig temsilcimiz Atakaş Hatayspr’un taraftar gruplarından biri olan İllegal grubu 7 yıllık aradan sonra tekrar dönüyor.

 İllegal grubu adına yapılan açıklamada “Araya mesafeler girse de, çoğumuzun bu geçen sürede hayatları ne kadar değişse de elimizden geldiğince yaşanan eski aşkın ve kalpten izi silinmeyen sevdamızın hatırına yenik düşerek bir sonbahar ayında,7 yıl aradan sonra dönüyoruz” denildi.

Cefa içinde yıllarca sıktığımız yumruklarımız bizi çağıran seslerin, yüreklerin "neredesiniz" nağmelerine sessiz kalamadık diyen grup, yaptığı açıklamada “2010 yılında şehirde tribün kültürü yaratma şiarıyla yola çıkan Hüseyin Markiz ve Ulaş İnal abilerimizin öncülüğünde tribün emekçilerinin her bedeli ödeyerek kurduğu İLLEGAL.

Özgür Aslan (sol açık) tribününde yarattığı fırtına gerekse şehirde üstlendiği sosyal projelerle şehrin gözbebeği olan, ayrısı gayrısı olmayan kardeşlerin yükselen çığlığıydı "İLLEGAL".

Büyüğünden küçüğüne, yaşlısından gencine, bürokrasisinden kenar mahallelisine, Dağ mahallesinden en fiyakalı mahallenin çocuğunun yüreğindeki tutkuydu "İLLEGAL".

2010 yılında havaya kalkan yumrukların yüreklerde imzaya dönüştüğü, kalplerden asla silinmeyen mühürdü "İLLEGAL".

Takımın en sahipsiz olduğu dönemde köy kasaba demeden her yerde armanın peşinde olan bir karşılıksız sevdaydı "İLLEGAL".

3.lige düşerken gözyaşımız,2.lige yükselirken sevincimiz, kaybedilen play off finallerinde isyanımızın adıydı "İLLEGAL".

Bu şehirde Hatayspor tribünü içinde yer alan çoğu kimsenin çıktığı yerdi "İLLEGAL".

2014 Mayıs ayında bahar vakti İLLEGAL pankartını raflara kaldırırken anlatacak o kadar çok hikayemiz vardı ki abisiyle kardeşiyle.

2014'ten bu yana şehrin sokaklarında "Nerede bu İLLEGAL?" cümlesi sallanır, durur. Her rüzgar bize bu cümleyi fısıldayıp durdu.

Üzerinden seneler geçmesine rağmen hep dillerdeydi ve unutulamayan bir aşk gibi ya da lise de yaşanan ilk aşk gibi bir hissiyattı bizler için "İLLEGAL".

En kötü günde takımının yanında köy kasaba dolaşan bizler, yumruğunu havaya kaldırdığında hep cefayı sarıp sarmalayan yürekler sesinize kulak veriyor. Cefa içinde yıllarca sıktığımız yumruklarımız bizi çağıran seslerin, yüreklerin "neredesiniz" nağmelerine sessiz kalamadık.

Araya mesafeler girse de, çoğumuzun bu geçen sürede hayatları ne kadar değişse de elimizden geldiğince yaşanan eski aşkın ve kalpten izi silinmeyen sevdamızın hatırına yenik düşerek bir sonbahar ayında,7 yıl aradan sonra dönüyoruz.

Hayatımız İLLEGAL!


1 hafta, 4 gün önce / 16.09.2021 12:51:14   

PAPATYA KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİNDE,ÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ


Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan Papatya Kreş Ve Gündüz Bakımevinde öğrenciler ve veliler tanışma partisinde görsel şölenle eğlendi.

 Papatya Kreş Ve Gündüz Bakımevi kurucusu Psikolojik Danışman Gökhan Parlak, öğretmeni Elif Şehbaz Parlak tarafından 11 Eylül Cumartesi günü düzenlenen yeni eğitim-öğretim yılına özel, veliler ile tanışma partisi çocukların eğlencesine palyaçolar da dahil olarak güzel bir gün yaşandı.

Papatya Kreş Ve Gündüz Bakımevi kurucusu Psikolojik Danışman Parlak, Papatya Kreş ailesi olarak tüm öğrencilerimize başarılar dileyerek ailelere yakın ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Papatya Kreş Ve Gündüz Bakımevi kurucusu Psikolojik Danışman Gökhan Parlak, kayıtların devam ettiğini belirterek 0534 955 72 23 nolu telefonla bilgi alınabileceğini söyledi.


1 hafta, 4 gün önce / 16.09.2021 10:22:19   

HATAY’DA İLK KEZ DÜZENLENEN İHA EĞİTİMİ BAŞLADIDOĞAKA Teknik Destek Projesi kapsamında Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına İlimizdeki okullarda görev yapan öğretmenlerin İHA alanında bilgi ve birikiminin oluşturulması, bu alanda kurumsal kapasitelerinin arttırılması ve okulların proje ve yarışmalara katılımının sağlanması için Antakya, Defne, Kırıkhan, Altınözü İlçelerinde görev yapan farklı branşlardan seçilmiş olan 30 öğretmene Hatay’da ilk kez 13 Eylül-17 Eylül 2021 tarihleri Arsında beş günlük “İHA1 Ticari İnsansız Hava Aracı Eğitimi” verilmeye başlandı.

 

Bu kapsamda Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ve Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tecimen eğitim yeri olan Karlısu Sosyal Bilimler Lisesini ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko “Yapılan bu eğitim, günümüz teknolojik gelişmeleri göz önüne alındığında son derece büyük önem arz etmektedir. Ülkemiz son yıllarda bu alanda çok başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu alana katkı sağlaması açısından proje kapsamındaki bu çalışmanın Hatay’a ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.” Şeklinde konuştu.

İl Müdürü Mesut Çerko; Proje Koordinatörü Mehmet Aydın ve Eğitim Görevlisi Kapadokya Üniversitesi Havacılık Programları Bölüm Başkanı Mustafa Samet Gençağ’dan kurs hakkında bilgi aldı ve okuldaki kodlama atölyesini ziyaret etti.


1 hafta, 5 gün önce / 15.09.2021 08:24:24   

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ

Ahilik Haftası münasebetiyle, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından çelenk koyma töreni düzelendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke’ye Ahi kaftanını Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından giydirerek ödülleri verildi.

Cumhuriyet alanındaki çelenk koyma törenine Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Ticaret İl Müdürü Halik İmrek, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Oda başkanları, Türkiye’nin ahisi Behzat Böke, Hatay’ın kalfası Özgür Bozkurt, Hatay’ın çırağı Havva Buse Kalkavan ve HESOB çalışanları katıldı.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk büstüne çelenk konulup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk koyma töreni ile başlayan program, Antakya Gastronomi Akademisi’nde birlik beraberlik buluşması, esnafın ziyaret edilmesi ve ardından HESOB’da düzenlenen Ahilik Kültürü konulu sergi ile devam etti. 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz daha sonra çarşı içerisinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde Esnafın Ahilik Kültürü Haftası’nı tebrik ederek, hayırlı işler, bol kazançlar dileğinde bulundu. 

Esnaf ziyareti programının ardından HESOB binasında düzenlenen Ahilik Kültürü fotoğraf sergisi ödül töreni gerçekleştirildi. 

Buradaki törene HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ev sahipliğinde, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin katılarak Ahilik Kültürü konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçıların ödüllerini takdim etti. 

VALİ DOĞAN’A AHİ KAFTANI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ahilik Haftası münasebetiyle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Bşk. Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Bşk. Abdulkadir Teksöz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

ATSO Başkanı Çinçin ve HESOB Başkanı Teksöz tarafından Vali Rahmi Doğan'a şed bağlanarak Ahi kaftanı giydirildi.

Vali Doğan, Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke'ye Ahi kaftanını giydirerek tebrik etti. Yılın kalfa ve çırakları seçilenlere de plaketleri verildi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 14.09.2021 09:57:50   

TERÖRİSTLER HATAY’A GİRERKEN YAKALANDI

Milli Savunma Bakanlığı, DEAŞ Terör örgütüne mensup 4 kişinin Hatay sınırından girmeye çalışırken yakalandığını açıkladı.

Yasadışı yollarla sınırımızdan girmeye çalışan DEAŞ terör örgütü mensuplarının kırmızı bültenle arandığı tespit edildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Hatay hudut hattında, yasa dışı yollarla Suriye’den ülkemize girmeye çalışan 4 kişi yakalandı. Yapılan inceleme sonucunda şahıslardan birinin DEAŞ terör örgütü mensubu olduğu ve kırmızı bültenle arandığı tespit edildi.” denildi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 14.09.2021 09:57:22   

BAKAN AKAR, YARALI ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

 

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere İlimize gelen Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Garnizon Komutan Vekili Tayfun Çağan ve askeri erkan tarafından Hatay Havaalanı’nda karşılandı.

Karşılamanın ardından programı dahilinde ziyaret ve incelemelerini gerçekleştiren Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar son ziyaretini Hatay Valisi Rahmi Doğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Sever ile birlikte İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde teröristlerce gerçekleştirilen hain saldırı sonucunda yaralanan askerlerin tedavi görmekte olduğu Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesine gerçekleştirdi.

Bakan Akar, yaralı Mehmetçikleri odalarında tek tek ziyaret ederek sağlık durumlarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 14.09.2021 09:56:34   

HATAY’IN KALBİ BU İKİ BÖLGEDE ATACAK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, önemli açıklamalarda bulundu. EXPO’yu Medeniyetler Bahçesi teması ile iki farklı alanda yapıyoruz diyen Başkan Savaş, “Hatay’ın kalbi bu iki bölgede atacak, EXPO alanları uzun yıllar bölgemize ve ülkemize hizmet edecek” dedi.

İHRACATIMIZ 2010 YILI SEVİYESİNİN ALTINDA

Hatay’da yaşayan Suriyeliler hakkında konuşan Savaş, “Resmi kaynaklara göre şehrimizde 500 bin civarında Suriyeli var. Ancak biz 900 bin-1 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz. 9 yılı aşkın süredir Hataylıların ödenekleri ile kardeşlerimize de bakıyoruz. Bu çok sürdürülebilir bir durum değil. Çünkü ekonomik şartlar gittikçe geriliyor. Esnafımızda, çiftçimizde ve ticaretle uğraşan insanlarımızın durumunda gerileme var. İhracatımız 2010 yılı seviyesinin altına düşmüş durumda” dedi.

BARIŞA KATKI SAĞLAMASI GEREKEN ÜLKELERİN ADIM ATMASINI BEKLİYORUZ

Başkan Savaş konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Hatay artık yoruldu. Suriye’den gelen insanlar gönül rahatlığıyla kendi ülkelerine gidebilsin. Suriye’den gelen kardeşlerimizi seviyoruz ama aramızda 35-40 yıllık sosyal ve entelektüel fark var. Barışa katkı sağlaması gereken ülkelerin adım atmasını bekliyoruz. Suriye’deki bütünlüğün ve huzurun sağlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra da misafirlerimizi gönül rahatlığıyla ülkelerine göndermek istiyoruz.”

İNSANLARIMIZI REFAH SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK İSTİYORUZ

Kırsal kalkınma projesi ile önemli başarılar elde ettiklerinin altını çizen Lütfü Savaş, “Kırsal kalkınma projemizi yaklaşık üç yıldır sürdürüyoruz. Tarımla uğraşan insanlarımızın refah seviyesini yükseltmek istiyoruz. Topraklarını terk etmemesini arzuluyoruz. Kurduğumuz şirket aracılığıyla ürettiğimiz ürünleri dünya pazarına sunmayı hedefliyoruz. Projemiz bundan sonraki süreç içerisinde de birçok belediyeye örnek olacak. İnsanlarımızın gelirlerine katkı sağlayacak” açıklamalarında bulundu.

HATAY’A GELECEK TURİST SAYISINI GEÇMİŞ YILLARDAKİ GİBİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Hatay halkının mutluluğu için elinden geleni yaptığını vurgulayan Başkan Savaş, “Bu kadar olumsuzluğa rağmen insanlarımızın memleketini terk etmemesi, huzurlu yaşaması ve gelecek adına mutlu olması için çalışıyoruz. Hatay’a gelecek turist sayısını geçmiş yıllardaki gibi arttırmak istiyoruz” dedi.

HADO (Hatay Deniz Otobüsü) için resmi izinlerin alındığını da söyleyen Savaş, ilk seferin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılacağını açıkladı.

Son olarak 10 Aralık’ta dünyaya kapılarını açacak olan EXPO 2021 hakkında da konuşan Savaş, “EXPO’yu Medeniyetler Bahçesi teması ile iki farklı alanda yapıyoruz. Hatay’ın kalbi bu iki bölgede atacak. EXPO alanları uzun yıllar bölgemize ve ülkemize hizmet edecek. İnsanlarımızın yüzü gülecek ve barışa da katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Savaş, EXPO çalışmalarının yüzde 97’sinin bittiğini de belirterek açılışın 10 Aralık 2021 tarihinde yapılacağını sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 14.09.2021 09:55:58   

ORGENERAL ARİF ÇETİN’NDEN HATAY ÇIKARMASI

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Hatay Valisi Rahmi Doğan'ı makamında ziyaret etti.

Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette Vali Doğan, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’e medeniyetler şehri Hatay’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Valilik makamında gerçekleşen ziyaretin ardından Hatay Valisi Rahmi Doğan, Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin ve beraberindeki heyet ile birlikte yaklaşmakta olan “Gaziler Günü” nedeniyle Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Hatay Şube Başkanı Hakan Kokusever ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır'ı Muharip Gaziler Derneğinde ziyaret etti.

Gerçekleşen dernek ziyaretinde, Başkan Mehmet Ramiz Bakır yaptığı konuşmasında, “Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca asla vatansız kalmamış olan ve söz konusu vatan ve bayrak olduğunda, vatanın teminatı olan siz kararlı komutanlarımızın emir komutasında savaşmayı kutsal görev bilen bu vatının evlatları biz gaziler, dün olduğu gibi bugünde, yarında teyakkuz halinde bulunduğumuzu. Dosta güven, düşmana korku salmanın bilincinde olduğumuzu kıvançla ifade etmek isteriz.

Yakın tarihimize baktığımızda, şüheda diyarı olan Atatürk Türkiye’miz üzerinde, küresel güçlerin güdümünde, içeride ve dışarıda oynanmak istenen ve ihanet içeren karanlık oyunların sürüp gittiğine tanık olmaktayız. Bu ihanet odaklarına, olmayan silahlara, terhis edilen askerlere rağmen bu milletin, vatana olan sevdasından ve bağlılığından aldığı manevi güç ve moralle yenilmez olduğunu unutmuşa benzerler. Asker doğup, asker şehit olmayı şiar edinmiş gaziler olarak buradan bir kere daha hatırlatmak isteriz. Sayın Valim, Sayın Komutanım vatan, bayrak, cumhuriyet, hürriyet ve misakı milli gibi ulusal vazgeçilmezlerimizle ilgili duygu ve düşüncelerimizi sizlere paylaşmamıza sabır ve hoşgörü göstermenizden dolayı şükranlarımızı arz ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.” dedi.

Aziz şehitlerimizin aileleriyle ve kahraman gazilerimizle bir araya gelen Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin yaptığı konuşmasında, “Devlet emrinizde, bizde devlet görevlileri olarak emrinize amadeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın saygı, sevgi, hürmet ve selamlarını hepinize ayrı ayrı iletiyorum. Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için, ebediyete kadar dalgalanacak şanlı bayrağımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükranla ve minnetle yad ediyoruz. Aziz kahraman şehitlerimizin yolunda bizlerde, yüce milletimiz, devletimiz, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için, şanlı bayrağımızın ebediyete kadar göklerde dalgalanması için bizde, bayrağa sarılmaya hep birlikte hazırız. Kahraman gazilerimizi de şükran ve minnettarlığımızı sunuyor, onlara da Rabbimden şifalar, uzun ömürler diliyoruz. Ben tekrar hepinize saygı, sevgi, muhabbet ve selamlarımı arz ediyorum.  ” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan konuşmasında, “Bedenler yaşlanıyor ancak ruh aynı ruh, hiç değişmemiş. Herkes şuan da devlet ve millet için gayret etmeye hazır ve nazır, Rabbim sizlere sağlık ve sıhhat versin, eşlerinizle, çocuklarınızla birlikte huzur versin. Biz zaman zaman görüşüyoruz, arkadaşlarla bir aradayız. Paşamın bugün ziyaretinde ki temel amacı, sizlerin bir talebi, arzusu var mıdır, onları dinleme arzusu ile geldi. Ben tekrar geldiği ve şeref verdiği için teşekkür ediyorum. ”dedi

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte Muharip Gaziler Derneği ziyareti sonrası çarşıdaki fırıncı esnafını ziyaret ederek, bir süre hasbihal ettiler. Akabinde Şehit J. Uzm. Çvş. Muhammed Sait Çelik’in ailesini ziyaret ederek, Türk Bayrağı motifli Kur-an’ı Kerim takdim ettiler.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 gün önce / 14.09.2021 09:55:22