......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265652
YORUM MANŞET
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ

ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ SEN), bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek üvey evlat olmadıklarını dile getirdi.

  Dün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, Yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri, sorunlarını dile getirip çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı’na iletmek üzere bir araya geldi.

Eğitim çalışanlarının haklı taleplerini ve eğitim çalışanları üzerinde oluşmuş üvey evlat hissesini öz evlat hissine dönüştürülmesi noktasında adımların atılmasını beklediklerini söyleyen TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri sonrasında ülkemiz Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Görevinde de Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamız atandı.

Sayın bakanımız; akademisyen ve eğitimci olması, daha önceki çalışmaları, eğitime ve eğitimciye bakışı ve bunun yanı sıra insanı vasıfları önde tutan tavır ve tarzıyla, bu önemli görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyoruz.

Kendisinin bu haliyle, eğitim camiamızda ve toplumumuzun büyük bir kesiminde memnuniyetle karşılandığı görüyoruz. Tabi bu memnuniyetin yansıması olarak da eğitim alanında atılacak adımlar, yapılacak yeni çalışmalar konusunda beklentilerin çok yüksek hale geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple; Niyet hayır ise akıbetinde hayır olmasını temenni ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün 40 bin civarında yardımcı hizmet sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az 75 bin eğitim çalışanı açığı vardır. Okullarımız da Memur, Hizmetli, Kaloriferci, Bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı iş yükü karşında okul ve kurumlarda günlük 2 ,le 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar pırıl pırıl tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlemiz yanıyorsa, tüm yazışmalarımız zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakârlıkla yerine getiriliyorsa, eğitim çalışanları, görevlerinin başındadır ve hakkıyla layıkıyla görevlerini yerine getiriyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz ancak tüm bu fedakârlıklarımızın ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Sizden istediğimiz eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemeniz ve eğitim çalışanlarını üzerinde oluşmuş üvey evlat hissini, öz evlat hissine dönüştürülmesi yönünde adımların atılmasını, bir an önce sağlamanızdır.

Kamuda görev yapan ve kamuoyuyla paylaşılan kısmıyla da sadece belirli unvanlara verileceğine ifade edilen 3600 ek göstergeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek böylece gençlerimize yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu yüzden 3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmalıdır. 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödemem artışı sadece bazı unvanlarla yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılmış olacaktır.

Emeklilik için aranan yaş şartı 1999 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza, 2008 yılından sonra göreve başlayanlar için ise eziyet haline gelmiştir.

Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri yaşanmıştır. Bu yüzden %15 Gelir vergisine tabi 18,000 TL’nin 36000 TL olarak güncellenmesini istiyoruz.

Bugün burada kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini çözüm önerileri ile aktarmaya çalıştık. Taleplerimizin önümüzde ki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalamayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirmenizi bekliyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

HATAY’DA MİLLET İTTİFAKI DEVAM EDİYORHATAY’DA MİLLET İTTİFAKI DEVAM EDİYOR

İYİ Parti Hatay İl Başkanı Ali Seçer, son zamanlarda çıkan asılsız ve mesnetsiz iddiaların gerçeklikle bağının olmadığını belirterek “Hatay'da millet ittifakımıza daha güçlü devam etmekte olduğumuzu söyleyerek konuşmama başlamak istiyorum” dedi.

 Biz Genel Başkanımız Meral Akşener’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verdiği Millet İttifakı sözüne namus borcumuz olarak sarılıp tüm teşkilatımızla bu sözün arkasındayız diyen Seçer, açıklamasına şöyle devam etti: “Sizler için yazmış olduğumuz bu basın bildirisinin amacı İyi Parti Hatay İl Başkanlığı ve CHP Hatay İl Başkanlığı adına son zamanlarda çıkan asılsız ve mesnetsiz iddiaların gerçeklikle bağının olmadığını sizlerle paylaşmaktır.

Öncelikle İyi Parti Hatay İl Teşkilatı adına Hatay'da millet ittifakımıza daha güçlü devam etmekte olduğumuzu söyleyerek konuşmama başlamak istiyorum.

Biz Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verdiği Millet İttifakı sözüne namus borcumuz olarak sarılıp tüm teşkilatımızla bu sözün arkasındayız.

Aday çıkardığımız yerlerde nasıl kendi adayımızın arkasındaysak aday çıkarmadığımız yerlerde de CHP adaylarının arkasındayız. CHP teşkilatlarının da bunu bize karşı uygulayacaklarından da zerre şüphemiz yoktur. Bir örnek verecek olursak Kırıkhan ilçemizde kendi adayımız Erhan Yavuzyılmaz bizim için ne ise Büyükşehir'de CHP adayı Lütfü Savaş bizim için odur.

Bu bütün ilçelerimizde tüm teşkilatımız için geçerlidir. Kimse korkmasın ki bizler görüşmeleri oldukça dengeli sürdürüp ittifakın ruhuna zarar getirmeden parti menfaatlerini göz önünde tutarak tüm süreci sürdürüyoruz.

Elbette ki her yerde olduğu gibi bizimde içimizde gözüküp aslında dışımızda çalışanlar kendi çıkarlarını ön planda tutup ona göre hareket edenlerde olacaktır. Lakin biz doğru bildiğimizi uygularız. Genel merkezin kanaati bizim için doğru olandır. Çünkü ortada Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendinin vermiş olduğu bir söz vardır.

Buradan duyurmak isterim ki içimizde ya da dışımızda partimize ya da ittifakımıza yapılacak olan sözlerin hepsi sadece birer seçim hilesidir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 12 saat önce / 15.02.2019 09:42:01   

MUHTEŞEM İKİLİ İLE KAHKAHAYA HAZIR MISINIZ?

Ergin Medya TV, birbirinden farklı ve güzel programlarla izlenmeye devam ediyor.

 İlimizin tanınmış tiyatro sanatçısı Mesut Kurt ve Sabri Yetişen’in hazırlayıp sunduğu Antekece Eğlence adlı program 16 Şubat Cumartesi günü saat: 12.00’ de Ergin Medya TV facebook sayfasında canlı olarak yayınlanacaktır.

Hafta sonunda bol kahkaha atmak için bu programı izlemeyi ve paylaşmayı sakın unutmayın.

(Yorum Haber Merkezi)


4 gün, 12 saat önce / 15.02.2019 09:40:46   

BAŞKAN SAVAŞ, DOĞAYA SARILDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, doğal yaşamın korunması ve gelecek kuşaklara doğal bir çevrenin bırakılması anlamında nitelikli çalışmalarıyla takdir toplamaya devam ediyor.

 Belediyeciliğin yalnızca yollar, altyapı ve üstyapı çalışmaları yapmak olmadığının bilinciyle hareket eden Başkan Savaş, ‘Hatay’ın doğasına sarıl’ sloganından yola çıkarak sosyal, kültürel ve doğal yaşama yönelik nitelikli çalışmalarıyla farkını ortaya koyuyor.

DAĞ CEYLANLARI KORUMA ALTINDA

Hayvan sever kişiliği ile hemşehrileri tarafından örnek başkan olarak nitelendirilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ilimizin doğal bir değeri olan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Hatay Dağ Ceylanları’nı (Gazella Gazella) Hatay Tabiatı Koruma Derneği ile ortak yürüttüğü nesli koruma çalışmalarına kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Yapılan koruma çalışmaları sayesinde 2008 yılında tespit edilen Hatay’ın doğal değeri Gazella Gazella’ların 100 civarında olan sayıları bugün 500’ün üzerine çıkarılabildi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 12 saat önce / 15.02.2019 09:39:04   

ANTAKYA EĞİTİMDE 2023’E HAZIRLANIYOR

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Özel Pusula Akademi Eğitim Kurumları’nın birlikte düzenlediği Antakya Eğitimde 2023’e hazırlanıyor konferansı gerçekleşti.

 Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri,  Okul Müdürleri, Müdür Yardımcılar ve öğretmenler katıldı.

Konferans öncesi Pusula Akademi Eğitim Kurumları Müzik Grubu tarafından izleyenlere mini bir konser verildi. İstanbul’da yaşanan helikopter kazasında şehit olan askerlerimiz için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda; Pusula Akademi Eğitim Kurumları Kurucusu Sevar Şahutoğlu açılış konuşmasında “Böylesine anlamlı bir konferansa destek vermenin gururunu yaşadıklarını bundan sonrada bu tür etkinliklere destek vermeye devam edeceklerini belirterek ekonomisi güçlü, toplum yapısı sağlam, dünyaya öncülük eden ülkelerin ortak özelliği evrensel normlara sahip, kendi özü ile yoğrulmuş ve iyi motive edilmiş bir eğitim öğretim sistemine sahip olmalarıdır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Bakanımızın Öncülüğünde hazırlanan ve yürütülen 2023 Eğitim vizyonu belgesinin ülkemiz genelinde uyandırdığı umut, eğitim camiasında sağladığı güven ve ilhamın tüm ülkede yarattığı geniş heyecan dalgasının yansıması Hatay’da da yaşanmış sadece eğitim camiasında değil toplumun tüm katmanlarında çok büyük bir etkileşime vesile olmuştur. İnancım odur ki bu çalışmaların etkileri Hatay’ın bütün dinamiklerinde karşılık bulacak halkımızın 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde ortak bir paydada bir araya gelmelerine ve şehrimizin eğitim kalitesinin artmasına olanak sağlayacaktır. Bu sürecin ülkemiz ve aydınlık yarınlarımız olan çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko konuşmasında; “Millî Eğitim Bakanlığının güçlü yarınlar için 2023 Eğitim Vizyon Belgesinin açıklanmasıyla birlikte ülkemiz eğitim alanında seferberlik başlatmıştır. Bu çerçevede devletimizin en tepesinden en alt kademesine kadar her safhada motivasyon faaliyetleri yürütülmektedir. Kökü de bedenide bu topraklarda olan aklı selim, kalbi selim, zevki selim sahibi bireyler yetiştirilmesini akıl ve kalp uyumunu genel yaklaşım olarak alan bir niyet ve irade beyanı olarak gördüğümüz vizyon belgesinin, işin mutfağında olan okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından yeterince anlaşılması ve sahiplenilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmekteyiz. Pusula Akademi Eğitim Kurumlarının bu anlamlı organizasyona vermiş olduğu büyük destek için Okul Kurucusu Sevar Şahutoğlu’na ve vizyon grubunda görev alan ve mesai mefhumu gözetmeyen okul müdürü arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, Hedef 2023 Okul Yöneticiliğinde Okul Müdürlerine düşen görevler, Lider yöneticiliğin sırlarına dikkat çekerek ‘’Lider ufka bakan, geleceğe odaklanan kişidir. Vizyonu olan yönetici geleceği sürpriz olmaktan çıkarıp yönetilebilir hale getirir. Yönetimde maddi ve insani kaynakları etkili kullanmak önemlidir. Yönetim insanlara hayatı kolaylaştırma sanatıdır. Başarıya ulaşmak için uygun habitat oluşturulması gerekir. Davranışı değiştirmek için önce bilgiyi değiştirmek gerekir. Bilgi değişince tutum değişir, tutum değişince davranış değişir. Eşit ve adaletli davranırsak verimi artırırız.” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren konferansın ardından plaket takdiminde konuşan Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez “Bu anlamlı konferanstan duyduğu memnuniyeti dile getirip, katkısı olan kişileri tebrik ederek Pusula Akademi Eğitim Kurumları Kurucusu Sevar Şahutoğlu’na Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’ya ve konferansı sunan Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’na plaketlerini takdim edip hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu konferansın sonunda “Eğitimin Pin Kodu” isimli kitabını imzaladı.

(Haber Merkezi)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:36:48   

ÇİFTÇİYE VE YERLİ ÜRETİME SARIL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın dört bir yanında bereketli topraklarında yerli üretime ve çiftçilere destek vermeye devam ediyor.

 YERLİ ÜRETİME VE ÇİFTÇİYE TAM DESTEK

Yerli üretimi arttırmak ve genetiği bozulmuş gıdalardan kurtulmak amacıyla “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri" projesi kapsamında Yayladağı ilçesi Leylekli Mahallesi’nde hemşehrileri ile Hatay’a özgü Karakılçık, Ali Bayır ve Kılçıksız buğday tohumlarını toprakla buluşturan Başkan Savaş, yerli üretime ve çiftçiye katkı sundu.

Önümüzdeki günlerde üretimi çoğaltarak yerli üretime katkı sağlamayı hedeflediğinin altını çizen Başkan Savaş, hayata geçirdiği proje sayesinde gelecek nesillerin genetiğiyle oynanmamış gıdalar ile beslenmesini sağlamak amacıyla önemli bir adım atmış oldu.

Zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı nesillerin yetişmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğine vurgu yapan Başkan Savaş, Hatay’ın çiftçisine ve yerli üretimine sarılarak, sağlığa ve tarıma katkı sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:34:30   

UYUŞTURUCU İLE KARARLI MÜCADELE

Uyuşturucu ile Mücadele İl Kurulu, yaptığı toplantıda uyuşturucu ile mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini belirtti. Tüm illerle eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantı, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı.

 Toplantıya Vali Doğan’ın yanı sıra MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Erol Özkan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, İlçe Kaymakamları, Kurum İl Müdürleri, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Hatay Temsilcisi Hidayet Şişkin ve ilgili personel katıldı.

Vali Doğan toplantıda yaptığı açılış konuşmasında “Bugün Türkiye genelinde aynı saate tüm Vali ve kaymakamların katılımı ile “Uyuşturucu ile Mücadele İl Kurul Toplantısı” yapılmaktadır. Ülkemiz çok ciddi bir süreçten geçiyor. Yapmış olduğumuz mücadelelerden bir tanesi de uyuşturucu ile mücadeledir. Ülkemiz genç ve dinamik nüfusu dolayısıyla ticareti yapılan uyuşturucunun hem hedef hem de transit ülke konumundadır. Devletimizin kararlı mücadelesi, güvenlik birimlerimizin üstün gayretleri ile yoğun ve güçlü bir mücadele sürdürülmektedir. Bugün burada yapacağımız toplantı ile son bir yıl içerisinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapmış olduğumuz çalışmaları gözden geçireceğiz, sonuçları değerlendireceğiz ve alınması gereken tedbirleri birlikte kararlaştıracağız.

2011 yılından bugüne kadar; İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2.184.655 öğrenci, öğretmen ve veliye bu konuda eğitim verilmiş. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 6.248 öğrenci, öğretmen, veli ve sağlık personeline eğitim verilmiş. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 12.977 kişiye eğitim verilmiş. Diğer kurumların yapmış olduğu hizmet içi eğitimlerle 2.887 çalışana eğitim verilmiştir. 2018-2023 Uyuşturucu İle Mücadele Ulusal Strateji ve Eylem Planı kapsamında 84 aile hekimi ve 250 aile sağlığı personeline de farkındalık eğitimleri verilmiştir.

Ayrıca ilimizde farkındalık yaratmak adına “Fidanlar Solmasın”, “Denizyıldızı”, “Tut Elimden Bırakma Beni”, “Mağdur Destek Projesi”, “Karanlıktaki Işıklar”, “Biz Bir Aileyiz”, “Maddeye Değil Sevgiye Bağlı Bir Gelecek” Projeleri hayata geçirilmiştir. Bu geleceğimizin teminatı çocuklarımız için çok ciddi bir sorundur ve bu sorunu çözmek için Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük bir gayret içerisindeyiz. Ülkemizde uyuşturucu ile tanışma yaşı ürkütücü rakamlara düşmektedir. Dolayısıyla bu yapılacak mücadele sadece devlet eliyle değil, okullarda öğretmenlerimiz ve evlerde ailelerimizle birlikte yapmamız gereken ciddi bir mücadele olarak görüyoruz. Dolayısıyla toplumun tüm kesimleri ile birlikte, STK’larla birlikte bu mücadeleyi yürütmemiz lazım.” dedi

Toplantı Türkiye Yeşilay Cemiyeti Hatay Şube Başkanlığı Sunumu ve 2012-2018 Yılları Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Faaliyet Raporunun Sunumu’nun ardından değerlendirmeler ile devam etti.

(Haber Merkezi)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:32:30   

HATSU’DA “KÖK HÜCRE İÇİN KAN BAĞIŞI” KAMPANYASI BAŞLATILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) personelleri, ilik nakli bekleyen hastalar için gönüllü kan ve kök hücre bağışı kampanyasına katıldı.

Türk Kızılayı iş birliği ile lösemili hastalara umut olmak için düzenlenen ve tüm Türkiye’ye yayılan, kök hücre bağışı kampanyasına HATSU Genel Müdürlüğü personelleri de katılarak destek verdi.

HATSU Genel Müdürlüğü binasında düzenlenen kampanya personeller tarafından yoğun ilgi gördü. Gönüllü kan ve kök hücre bağışına; 18-50 yaş arası, sarılık, AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz (frengi), kanser gibi hastalıkları olmayan, sürekli ilaç kullanmayan personeller katılım gösterdi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:28:59   

HATAY HAVALİMANI’NDA YÜZDE 6 ARTIŞ

Ocak ayında Hatay Havalimanı’nda 116.035 yolcuya hizmet verildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, 2019 yılı Ocak ayı havalimanı istatistiklerine göre; Ocak ayında Hatay Havalimanı’nda iç hat yolcu trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artış olduğunu açıkladı.

 DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2019 yılı Ocak ayı havalimanı istatistiklerine göre; ocak ayında Hatay Havalimanı’nda iç hat yolcu trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artışla 97.131, dış hat yolcu trafiği 18.904, toplamda ise yüzde 3 artışla 116.035 oldu.

2019 yılı Ocak ayında Hatay Havalimanı’na iç hat iniş-kalkış yapan uçak trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 artışla 690 oldu. Dış hatlar uçak trafiği 154 olmak üzere, toplam uçak trafiği yüzde 1 artışla 844’e ulaştı.

2019 yılı Ocak ayında Hatay Havalimanı yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise toplamda 1.114 ton olarak gerçekleşti.

(Haber Merkezi)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:22:46   

ATATÜRK CADDESİ TURUNÇ AĞAÇLARIYLA BEZENDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, yürüttüğü çalışmalar ile hem kent genelinde çevre sağlığını koruyor hem de kent estetiğine ayrı güzellikler katıyor.

  ‘Çevre Dostu Belediyecilik’ anlayışı ile hareket eden Başkan Savaş öncülüğündeki büyükşehir ekipleri, insan ve çevre sağlığını ön planda tutarak Hatay’ın daha yaşanabilir bir kent olması amacıyla özverili çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Antakya merkez ilçenin girişi Atatürk Caddesi’nde başlatılan yenileme çalışmaları dolayısıyla caddenin orta refüjü turunç ağaçları ile donatıldı. Kentin yeşil dokusunu koruyan ekipler, Antakya Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirdikleri ağaçlandırma çalışması ile kent estetiğine katkı sundu.

ÇALIŞMALAR İL GENELİNDE DEVAM EDECEK

Turunç ağaçlarını büyük bir özenle toprakla buluşturan ekipler, ağaçlandırma çalışmalarının ihtiyaç dâhilindeki alanlarda devam edeceğini bildirdi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:21:40   

MUHTEŞEM İKİLİ MÜZİĞE DOYURDU

Çeşitli konularda yaptığı programlarla adından söz ettiren Ergin Medya TV, müzik alanında da yeni programıyla geceye damga vurdu.

 Facebook üzerinden yapılan canlı yayında yöremizin değerli sesi Gamze Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Gamzelim ile geçmişten günümüze şarkılar” adlı müzik programı, 13 Şubat Çarşamba günü akşamı ilk yayınında izleyicileriyle buluştu.

Gamze Şahin’in ilk programına konuk sanatçı olarak sevilen ses Cumali Yıldız katıldı. Gamzelim ile geçmişten günümüze şarkılar adlı programda yer alan piyanist Ekrem Beyaz da geceye ayrı bir renk kattı.

Görsel sahne dekoruyla gözlere hitap eden programda sanatçılar Gamze Şahin ce Cumali Yıldız da en güzel şarkı ve türkülerini Ergin Medya TV izleyicilerine söyleyerek adeta kulakların pasını sildi.

Türkiye’nin çeşitli illeri yanında farklı ülkelerden de izlendiği programda sanatçılar gelen mesajlar üzerine istek şarkılarını okudu. İzlenme sayısının ve gelen mesajların yoğun olduğu Gamzelim ile geçmişten günümüze adlı program bundan böyle her Çarşamba saat: 20.00’de Ergin Medya TV facebook sayfası üzerinden canlı olarak yayınlanacak. İzleyiciler bu programları Ergin Medya TV’nin youtube sayfasından da video olarak izleyebilecek.

Bu arada Gamze Şahin’in eşi Gökhan Kalçın da program öncesi her konuda çaba göstererek büyük destek verdi.

(Haber: Naciye Çelik)


4 gün, 13 saat önce / 15.02.2019 09:20:15