......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 276589
YORUM MANŞET
TEKLİFİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL
TEKLİFİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

TEKLİFİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİLMemur Sen Hatay İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar, hükümetin açıkladığı zam oranlarını kabul etmenin mümkün olmadığı belirterek “Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir.” dedi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Bayrakdar, şube başkanları ve üyeleriyle birlikte sendika binasında yaptığı acıkmada yapılan zam teklifini kabul etmediklerini, yeni ve makul teklifler beklediklerini söyledi.
Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir diyen Memur-Sen İl Temsilcisi Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Hükümetin masaya sunduğu ilk teklif; “Güçlü Türkiye imkânsız”, “Büyük Türkiye anlamsız” ve “Yeni Türkiye gereksiz”  fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz.  Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir. Daha da önemlisi Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir. 
Memur-Sen Konfederasyonunun ve yetkili sendikalarımızın toplu sözleşme teklifleri; teşkilatımız, üyelerimiz ve kamu görevlilerimiz tarafından duruma uygun, çözüme matuf, içeriği makbul, maliyeti ve mahiyeti makul teklifler olarak kabul gördü. 
Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifini hatırlayalım; 2020 için % 3,5 + %3 ve 2021 için %3 + % 2,5… Bu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Bu oranlar, Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına dün itibariyle sunulan Kamu İşvereni teklifi; “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir. 
5. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı; 2020 için yıllık toplamda  %6.60, 2021 için yıllık toplamda  %5.57 oranın da zam yapılması, iki yıllık toplamda ise  %12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir. Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil Yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz. 
Türkiye’nin gücüne bizim kadar inanılırsa, Türkiye’nin büyüklüğüne bizim kadar itibar edilirse, 
Türkiye’nin yeni paradigmal çerçevesi bizim gibi anlaşılırsa; anlaşmamızda, adil paylaşmamızda, birlikte ve huzur içerisinde yaşamamızda çok daha kolay karşılanacaktır.
Biz, örgütlü gücümüzü yetersiz tekliflere tepki vermekten kaçınmayız. Fakat biz örgütlü gücümüz için değil hak ettiğimizi bize teslim edecek teklifleri takdir etmek için kullanmak istiyoruz. 
Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye’nin gücüne itibar ediyoruz. 
Memur-Sen Hatay İl temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. 
Diğer taraftan ilimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. 
Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz.” dedi.
(Haber: A.Vahit Güraslan)

Tarihi Meclis Binası Kamulaştırıldı Güzel Ama… 35 ÇALIŞAN İŞSİZ Mİ KALIYOR?
Tarihi Meclis Binası Kamulaştırıldı Güzel Ama… 35 ÇALIŞAN İŞSİZ Mİ KALIYOR?

Tarihi Meclis Binası Kamulaştırıldı Güzel Ama…  35 ÇALIŞAN İŞSİZ Mİ KALIYOR?Hatay’ın Türkiye topraklarına katılma kararının alındığı tarihi meclis binası geçtiğimiz ay Hatay Valiliği’nin almış olduğu karar doğrultusunda otuz milyon liraya kamulaştırılmıştı. Bu gelişme kamuoyunda memnuniyetle karşılandı. Ancak, Meclis binasında Kültür Sanat Merkezi olarak hizmet veren işletmeciye gönderilen tebligatta Ağustos ayı sonunda binanın boşaltılması istendi.

  Güneyler Grup adına konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Mehmet Güney, restorasyonunu tamamlayıp 2009 yılında yeni haliyle hizmete açtıkları tesisin dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açıldığını hatırlatarak şu bilgilerde bulundu: ‘’Her ne kadar zamanlama ve yöntem hatalarının olduğunu düşünsem de aslında bizler kamulaştırmaya karşı değiliz; Zira şehrin simgesel yapılarından biri olan bu özel binanın Devletimizin uhdesinde kalması beni ve vatandaş olarak herkesi mutlu etmiştir. Lakin gerek sözleşmemizden doğan müktesep haklarımızın iptali, gerekse işletme hakkımız olan 8 yıl gözetmeksizin 60 gün içinde tahliyemizin istenmesi, alternatif bir çözüm sunulmadan ve alternatif bir çözüm bulma müsaade süresi tanınmamış olması, 35 Çalışanımızın bu şekliyle işsiz kalacak olması, telafisi mümkün olmayan maddi manevi zararlar açacaktır. Bölge Milletvekillerimizin sürecin başından buyana “Sizleri Mağdur etmeyeceğiz” sözlerinin tahliyeye günler kala halen somut bir adım atılmamış olması en başta 35 çalışanımız ve ailelerini bu zor ekonomik şartların yaşandığı günlerde derin bir endişeye ve üzüntüye sevk etmiştir.

Bizlere, ‘Gidin bina sahibinden zarar ziyanınızı alın’ denildi. Gerekli davaları açtık lakin artık resmi muhatabımız Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’dır. Yaşanılan mağduriyetin biran önce giderilmesini istiyoruz. Bizler binanın kamulaştırılmasına tepki göstermiyoruz.

Bizler Şehrimizde sanatı yaşatıyor kafe kısmıyla insanların nezih bir ortamda sosyalleşmesini sağlayarak aynı zamanda istihdama katkı sağlıyoruz, yaşadığımız mağduriyete ve 35 çalışanımızın işsiz kalmasına tepki gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Basından duyduğumuz kadarıyla Valilik bu binayı Kültür Sanat Merkezi olarak işletecekmiş, bizler 10 yıldır zaten bu fonksiyon ile burayı işletiyoruz. Valiliğimizin himayelerinde işimizi yapmaya devam etmekten de mutluluk duyarız, böylelikle 35 çalışanımız da işsiz kalmamış olur.’’ dedi.

(Haber: S.Ergin)

HATAY İNSANI, DÜNYAYA ÖRNEK
HATAY İNSANI, DÜNYAYA ÖRNEK

HATAY İNSANI,  DÜNYAYA ÖRNEKHatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 80. yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda Hatay insanının tüm Dünya’ya örnek olmaya devam ettiğini vurguladı.

Gücünü her zaman birlikteliğinden alan Hatay insanı, barıştan ve kardeşlikten yana olduğunu ifade eden Vali Doğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hatay, inancın, kararlılığın ve cesaretin vücut bulduğu koca bir şehirdir. Bu şehirde Mehmet Çavuş’un ilk kurşunu, Kara Hasan Paşa’nın gözü karalığı, Ayşe Fitnat’ın feryadı vardır.

Hatay, milli mücadele yıllarında verilen onurlu bağımsızlık mücadelesinin en somut örneğidir. Bu öyküyü yazan Hatay halkı, 19 Aralık 1918´de atılan ilk kurşundan 23 Temmuz 1939´a kadar millet olmayı devlet olmaya tercih eden mütevazı ve gururlu bir halktır.

Kardeşlik ve hoşgörü kenti olan ilimiz, sahip olduğu sayısız kültürel değerlerin yanında iklimi, verimli toprakları ve ticaret yolları üzerinde bulunması gibi ekonomik gerekçelerle de tarih boyunca işgalci güçlerin ilgisini üzerinde toplamıştır.

Gücünü her zaman birlikteliğinden alan, geçmişten günümüze getirdiği maddi ve manevi tüm zenginlikleri sevgiden, barıştan ve kardeşlikten yana değerlendiren Hatay insanı, tüm dünyaya örnek olmaya devam etmektedir

Hatay'ın Anavatana katılışının 80. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor; tüm Hataylıları içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.'' dedi.

23 TEMMUZ ETKİNLİK PROGRAMI

Hatay’ın Anavatan’a katılışının yıldönümü etkinliği programı bugün Saat: 09.30 Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başlayacak.

Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile Bayrağın göndere çekilmesinin ardından Antakya Şehitliğinde saat: 10.00’da anma töreni yapılacak.

Bu arada yöremizin tatlısı künefe şöleni Atatürk Parkı’nda saat: 18.00’de vatandaşların lezzetine sunulacak. Ardından Atatürk Parkı’nda Saat: 20.30’da başlayacak konserde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda program etkinliği sona erecek.

(Haber Merkezi)

VATANDAŞIN FERYADI!
VATANDAŞIN FERYADI!

VATANDAŞIN FERYADI!Antakya Saraykent Mahallesi’nde ikamet eden Mehmet Muhsin Yalçın isimli vatandaş, evinin yangında zarar görmesi nedeniyle mağduriyet yaşadığını ve yardım beklediğini belirtti.

Saraykent Mahallesi 18. Sokak No:3 adresindeki evinde elektrik kontağından çıkan yangında tüm eşyaların yandığını, elektik cihazlarının zarar gördüğünü ve açıkta kaldıklarını ifade eden mağdur vatandaş, bu konuda başta Hatay Valiliği olmak üzere ilgililerden yardım bekliyor.

Eşi, 2 çocuğu ve kardeşiyle birlikte kaldığı evin yanması dolayısıyla geçici olarak bir tanıdığının evinde kaldıklarını, giysilerinin bile yanması dolayısıyla ne giyecek bir şeyinin ne de yiyecek bir şeyinin kaldığını ifade eden Yalçın, bu konuda devletin şefkat elinin uzatılmasını talep ediyor.

Hatay Valiliği, Antakya Kaymakamlığı ve belediye yetkililerinden yardım isteyen mağdur vatandaş, çaresiz olarak uzatılacak yardım elini bekliyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAK
KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAK

KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAKÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Ankara Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliği, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile tarihi Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile yeniden canlanıyor.

 Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Başkan Yardımcıları Engin Sözer ve Orhan Mursaloğlu geçtiğimiz günlerde Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası yetkilileri ile proje için ön görüşmelerini gerçekleştirdi. Projenin 5 Milyon TL’lik maddi kaynağı İller Bankası’ndan AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile hibe yoluyla sağlandı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Dünyadaki 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Medeniyetler Şehri Antakya’mızda tarihte ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni tarihteki ismiyle HEROD caddesini yeniden canlandırmak üzere elbirliğiyle çalışmalarımıza başlıyoruz. Kurtuluş Caddesi’ne cephesi bulunan tarihi ve tescilli evlerin ön cephelerinin sağlıklaştırılması ve tarihteki ihtişamına kavuşturulması için start veriyoruz.

Değerli Milletvekillerimizin de katkılarıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce Belediyemize proje için 5 Milyon TL hibe desteği sağlandı. Temmuz – Ağustos ayları içerisinde ihale sürecini başlatmayı ve uygulama projesini en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı açıklamada; “Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan tarihi Meclis Binası 50 yıldır bekliyordu, çok şükür bir adım atıldı. Uzunçarşı projesi hazır, hemen başlayacak. Kurtuluş Caddesi projesi hayaldi, şimdi gerçeğe dönüşüyor. Amacımız hepimiz birlik beraberlik içerisinde burada hizmeti şehrimize getirmek, şehrimizin derdine düşmek. Bizler buranın Turizm Bölgesi olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu anlamlı projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ise konuşmasında şunları kaydetti; “ Değerli Milletvekillerimize, İl Başkanımıza, Antakya Belediye Başkanımıza, bürokratlarına Antakya’nın yüz akı böyle güzel bir çalışmadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz HESOB olarak emrinizdeyiz, yanınızdayız. Ayrıca Uzun Çarşı’nın başında 100 yılı aşkın süredir ailemize ait olan tarihi evimiz de bu çalışmanın içerisine giriyor, bu evimizi de Antakya Belediyesi’nin emrine veriyoruz. Kendileri istedikleri gibi ücretsiz bilabedel kullanabilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)

65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARA BAYRAMLIK ELBİSE

Antakya Belediyesi Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında Kurban Bayramı öncesi 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik bayramlık takım elbise hediye edileceği bildirildi.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ Antakya Belediyesi Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında yaklaşmakta olan mübarek Kurban bayramı öncesinde ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlara bayramlık takım elbise hediye etmeye hazırlanıyor.

Hayırseverler tarafından yapılan bağışlar ile hazırlanan 65 yaş üzeri erkek vatandaşlara yönelik toplamda 50 parçadan oluşan bayramlık takım elbiseler Odabaşı Ek Hizmet binasında bulunan Kardeşinle Sevgiyle Paylaş proje mağazasında sahiplerini bekliyor. Her vatandaşa ceket, gömlek, pantolon, kravattan oluşan bayramlık takım elbiselerden almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar 0326 221 93 33 numaralı telefondan bilgi alabilirler. ”

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 10:06:40   

NARENCİYE, EN ÖNEMLİ İHRACAT KALEMİ

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyeleri yaş meyve sebze sektörünün en önemli ihracat kalemi olan narenciyenin sezonu yaklaşırken, her sene gerçekleştirilen sezon öncesi istişare toplantısında bir araya geldi.

Narenciye sezonuna dair değerlendirmelerin, beklentilerin, ihracatta yaşanması muhtemel problemlere karşı geliştirilecek çözümlerin ve birlik hedeflerinin konuşulduğu toplantı sektör temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik yoğun bir katılımla Hatay’da gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, birlik olarak amaçlarının bereketli, kazançlı bir narenciye sezonunun gerçekleşmesini sağlamak olduğunu ve bu sebeple sezon öncesi üretim ve ihracat pazarları başta olmak üzere sektörde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik neler yapılması gerektiği konularında fikir alışverişinde bulunmak ve çözümler geliştirmek için bir araya geldiklerini belirtti.

Narenciye, Taze Meyve ve Sebze ihracatında 2018 yılında %14 oranında miktar artışı gerçekleştiği bilgisini veren Sin, bu dönemde sektör ihracatının değerde yüzde 4 artış ile 2.3 milyar dolara çıktığını ifade ederek “Bize gelen bilgilere göre Türkiye’den Suudi Arabistan’a ihraç edilen tüm yaş meyve sebze ürünleri analize tabi tutulmakta. Bu analiz sonuçları bir haftalık süreçte dahi neticelenmemekte, her bir ürün için analiz 2 (iki) günde çıkacak ise 2.460 Riyal, normal sürede (8 günde) çıkacak ise 1.230 Riyal talep edilmekte. Bu da ihracatçılarımızın maliyetlerini ciddi şekilde artırmaktadır. Ancak ihracatı ilgilendiren her konuda olduğu gibi bu konuya da hiç zaman kaybetmeden mesai harcamaya başladık ve 35 gündür var gücümüzle bu konuya emek sarf ettik, gerekli tüm karar mercileri ile iletişimimizi kurduk, sorunun çözümü konusunda gayretimiz sürmekte” diye konuştu.

HABER, SEKTÖRÜN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Toplantı esnasında dahi konunun çözümü için girişimlerini sürdüren Sin, kendisine Riyad Ticaret Ataşeliği’nden telefonla gelen, Cidde limanında beklemekte olan yaş meyve sebze ürünlerinin Arabistan’a girişlerinin başladığı bilgisinin haberini toplantı katılımcılarına vererek hem toplantıdakilerin hem de sektörün yüzünü güldürdü.

Başkan Sin, Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine yaş meyve sebze ihracatının geçen seneye oranla yaklaşık %27 düşüş gösterdiğini, Suudi Arabistan’a yaş meyve sebze ihracatımızın ise geçen seneye göre yaklaşık %20 azaldığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı “İhracat pazarlarındaki sorunların çözümü konusunda ilgili bakanlıkların da desteğiyle olumlu gelişmeler bekliyoruz. Sektör olarak üretim süreçlerinden, ürünlerin satış raflarına varana kadar yapmamız gereken birçok iş var. Bu konularda gelişim yaratmak için birlik olarak sürekli çalıştaylar düzenliyor, üreticilerimizin daha bilinçli hale gelmesi için çalışıyoruz. Üreticilerimizin bilinç düzeyi arttıkça ürünün kalitesi de artacak ve bu ürünler ihracat pazarlarında daha çok talep görecek bu da bizlerin önünü açacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 10:05:36   

TED HATAY KOLEJİ İLİMİZİ ZİRVEYE TAŞIDI

TED Hatay Koleji Türkiye’de YKS sonuçları ile fark yaşattı! İlk 15 binde 67 derece kazanan Hatay TED Koleji öğrencileri, ilimizi Türkiye’de zirveye taşıdı.

2019 YKS’de ilk 100’de 3 derece, İlk 500’de 15 derece, ilk 1000’de 19 derece, ilk 500’de 40 derece, ilk 10000’de 54 derece, ilk 15000’de 67 derece ile ilimizi Türkiye’de zirveye taşıyan TED Hatay Koleji; öğrencilerini, velilerini, idarecilerini ve öğretmenlerini kutlayarak onlara inanan herkese teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 10:04:26   

TOMRUKSUYU’NDA ÇALIŞMALAR HIZLANDI

Samandağ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Tomruksuyu Mahallesi Stadyum Caddesi’nde parke söküm ve asfalta hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştiren Fen İşleri ekipleri tarafından ilçe genelinde yol bakım ve onarım çalışmaları sürdürülüyor. Festival öncesi Tomruksuyu Mahallesi Stadyum Caddesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar hızlandırıldı.   

Samandağ Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Fen İşleri ekiplerimizce Tomruksuyu Mahallesi Stadyum Caddesi’nde parke söküm çalışmalarımız devam ediyor. Parke söküm çalışmalarının tamamlanmasının ardından beton asfalt çalışması gerçekleştirilecek.  Bu çalışma bittikten sonra Tomruksuyu mahallesinde vatandaşlarımız daha rahat ve güvenli ulaşım sağlayabilecekler. Bu çalışmanın yanı sıra ilçemizin birçok mahallesinde de eşzamanlı çalışmalarımız devam ediyor. Daha güzel ve yaşanabilir bir Samandağ’ı inşa etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” İfadelerine yer verildi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 10:03:34   

ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN BELGE TAKDİMİ

Hatay Ülkü Ocakları Yaz Kursu Belge Takdim programı çeşitli etkinliklerle gerçekleşti.

MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, MHP Hatay Kadın Kolları Başkanı Dilek Demirdöven, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ve Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Kayış ve birçok Ülkü Ocakları İlçe Teşkilatlarının da katıldığı program, İstiklal Marşı ve Saygı duruşuyla başladı.

Program, Kurs öğrencisi miniğin Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Kur’an tilavetinin ardından Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Metin Taşçı, programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Açılış konuşmasının ardından sırasıyla yaz kursu boyunca yapılan etkinliklerin olduğu slayt gösterisi, MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal’ın konuşması, kum sanatı gösterisi, kurs öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu tiyatro ve oratoryo gösterisi, plaket ve ödül töreni ve son olarak da Ülkü Ocakları Genel Merkez Sanatçısı Ahmet Öngel konseri gerçekleştirildi.

FATİH’İN VİZYONUNU KUCAKLAYANLARI SELAMLIYORUM

Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Metin Taşçı yaptığı açılış konuşmasında “Orhun’dan gelen buyrukları yüreğinde taşıyanları selamlıyorum. Yüce peygamberin mübarek müjdesine sarılanları selamlıyorum, Anadolu’nun kilidini açan erenlerin inancını yaşatanları selamlıyorum, Ertuğrul Gazi’nin mirasını el üstünde tutanları, Fatih’in vizyonunu kucaklayanları selamlıyorum. Yedi düvele dersini veren milli mücadelenin yaşayan temsilcilerini selamlıyorum, Mustafa Kemal’in ” ya istiklal ya ölüm” kararını gönüllerinde, Başbuğumuz Türkeş Bey’in “üç hilalini” ufuklarında taşıyanları selamlıyorum, Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz, safalar getirdiniz. Türklük şuuruna haiz olan siz kıymetli kardeşlerim; Şuur hatırayı, bir inanca dönüştürür. Şuur, bir nakli, bir sözü, asırlara eriştirir. “Ülkücü görünmek kolay, ülkücü olmak zor, ülkücü kalmak ise çok daha zordur.

Nitekim sevdasını şuura dönüştürmemişlerin kısa menzilli ufukları, büyük davaların en büyük engelleri olmuştur. Gönül heyecanla beslenir, şuur ise akıl ve bilgi ile yaşar, devam eder. Elbette her ikisine de ihtiyaç vardır ve birbirlerini tamamlarlar. Ancak şuursuz bir heyecan kalıcı olmaz ve şuursuz bir hissiyat saman alevi gibi söner gider. Bu nedenle de, son dönemin revaçta kavramı olan “Ülkücünün eskisi” asla olmaz, böyle bir kavram bulunmaz. Bunlar olsa olsa heyecanı şuura geçirememiş, ülkücü olmaya çalışmış becerememiş kişilerdir. Zaten bunlara da ülkücü denmez. Zira Ülkücülük, heyecan ve inançla desteklenen şuurla kavrama halidir. Şuurun kaynağı ise bilgidir, eğitimdir ve öğretimdir.

Ey Türk titre ve kendine dön. Buradan aldığım güçle ve size olan inancımla diyorum ki; Türk milleti ilelebet var olacaktır. Cihana damgasını mutlaka, ama mutlaka yine vuracaktır. Türk milleti bunu da mutlaka başaracaktır. Çünkü kendisini onun bekasına adamış sevdalıları vardır. Çünkü varlığını milletine adamış ülkücüleri vardır ve buradadır. Ülkü Ocakları bu necip milletin yükselen sesidir. Bu ses; tarihin derinliklerinden gelen, kayda girmiş beş bin yıllık ve inancımız odur ki; insanlık tarihin en başında ulu Tanrı’nın kut bahşettiği Türk’ün kıyamete dek sürecek olan sesidir. Sultan Alparslan’ın Malazgirt’ten, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’dan, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’dan, Cennet mekân Başbuğumuzun ve ülkü erlerinin zindanlardan, tabutluklardan çıkarak, bu mübarek vatan toprağı için can verdiği mübarek bir sestir. Bu ses; şahsi ihtiras ve menfaat peşinde koşanların değil, davasına biat edenlerin sesidir. Bu sesi gelecek kuşaklara taşımak için Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımız Sinan Ateş beyefendinin talimatlarıyla yaz kursu açarak, gençliğe hizmet etmeye çalıştık. Bu kursun en çok yorulanları, il yöneticilerimiz Ali Günay ve Betül Yurtseven kardeşlerime huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 09:57:48   

95 MAHALLEYE YENİ ÇEHRE

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin 95 mahallesinde yürüttüğü hizmetler ile Antakya’yı layık olduğu hizmetlere kavuşturuyor.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarına hız kazandıran Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Antakya’nın 95 mahallesine yepyeni çehre kazandırmayı hedefliyor.

Açıklamaya göre daha önce hiç kaldırım yapılmayan sokaklara kaldırım yapım çalışmaları başlatılırken, bunun yanı sıra asfalt ağırlıklı olmak üzere tüm şehirde yol iyileştirme hizmeti yürütülüyor.

Açıklamanın devamında son olarak yapılan hizmetler şöyle sıralandı; Aşağıoba – Arpahan Mahalleleri arasındaki yolda iyileştirme çalışmaları, Derince Mahallesi sathi kaplama öncesinde yol düzenleme çalışmaları, Akçaova Mahallesi yol düzenleme çalışmaları

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 09:56:31   

BARIŞ AKADEMİSYENLERİ KARARI İSABETLİDİR

CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, Anayasa Mahkemesi'nin Barış Akademisyenleri hakkında verdiği hak ihlali kararının isabetli olduğunu söyledi.

Anayasa mahkemesi ifade özgürlüğüdür hak ihlali vardır dedi. Hukuk, su ve hava kadar elzemdir diyen CHP İl Başkanı Özgün, açıklamasına şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi'nin Barış Akademisyenleri hakkında verdiği hak ihlali kararı isabetlidir. Bu Suça Ortak Olmayacağız başlıklı bildiriye imza attıkları için üniversitelerden atıldılar, hapis cezaları aldılar, yurtdışına çıkışları yasaklandı, çaresiz bırakıldılar, işsiz kaldılar... Neydi suçları? Barış istemek! Uzun süren bir hukuk mücadelesi sonunda kazandılar! Anayasa mahkemesi ifade özgürlüğüdür hak ihlali vardır dedi. Hukuk, su ve hava kadar elzemdir. Önemini bir kez daha gördük. Anayasa Mahkemesi doğrusunu yapmıştır ancak zaten bu durumlar için vardır ve varlık sebebi budur. Tabi bu kararlar münferit olmamalı, binlerce hukuksuzluğa kör ve sağır kalınmamalıdır. Diğer sorum da rektörlere, yerel mahkemenin savcı ve hakimlerine... Disiplin cezası verip görevden atanlara, hapis cezası verip hapse atanlara! Anayasa Mahkemesi'nin kararı evrensel hukuk kriterlerine dayanıyor. Bilinmez ve gizli kural ve teamüller değil. Rektör, hakim ve savcılar bu kararları verirken hiç mi düşünmediniz! Hayatlarını kararttığınız insanların hayatlarını hiç mi önemsemediniz! Haydi çoğunluk korktu ve uydu; bir taneniz bile mi fikir özgürlüğüdür demedi! Anayasa Mahkemesi yargıçlarının aklına gelen hiç mi birinizin aklına gelmedi!

Barış akademisyenlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Umarım Anayasa Mahkemesi kararı gereği bir an önce gerekli adımlar atılarak üniversitelerine dönerler ve cezaları kaldırılır.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 09:52:14   

Helal Olsun Bu Gençlere ALKIŞLAR, KÜLTÜR TİYATRO TOPLULUĞU’NA

Kültür Tiyatro Topluluğu önemli bir kültürel hizmete daha imza attı. Yöremizin tanınmış tiyatro sanatçısı İsmail Akgül yönetiminde genç ve yetenekli, tiyatro oyuncularından kurulu ekip, Ezan&Sela adlı tiyatral Şiir konserini Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi’nde sahneledi.

Gerçekleşen oyuna sanatsever halkımız büyük bir ilgi göstererek merdivenler dahil tıklım tıklım salonu doldurdu.

35 kişilik genç ve yetenekli oyunculardan kurulu Kültür Tiyatro Topluluğu, müzik eşliğinde icra ettiği şiirlerle davetlileri adeta mest ederek unutulmaz bir gece yaşattı.

Zaman zaman neşelenen, zaman zaman duygulanan izleyiciler, mükemmel gösteri sonunda oyuncuları ayakta alkışlayarak beğenilerini ifade etti.

Program sonunda oyuncularını tek tek tanıtan yönetmen İsmail Akgül, tüm ekip oyuncularına ve programa ilgi göstererek bu coşkuya ortak olan izleyicilere teşekkür etti.

(Haber: S.Ergin)

 


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 09:51:19   

KALICI VERGİ İNDİRİMİ YAPILMALI

2019 yılının ilk 6 ayında otomotiv üretiminin yüzde 13, satışlarının da yüzde 43 azaldığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kalıcı vergi indiriminin yapılması gerektiğini söyledi.

Sektörün yeniden canlanabilmesi için otomotivde kalıcı bir vergi indirimi yapılmalıdır diyen TESK Genel Başkanı Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti: “Yılın ilk yarısında otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalarak 735 bin 62 oldu. Otomotiv satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 gerileyerek 195 bin 144 olarak gerçekleşti. Hem ÖTV hem de KDV oranlarındaki indirime rağmen satışların artmaması, hatta tersine azalması gösteriyor ki otomotiv sektörü bu vergi oranlarını kaldırmıyor. Sektörün yeniden canlanabilmesi için otomotivde kalıcı bir vergi indirimi yapılmalıdır. Böylelikle, sadece ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergiler değil, artan kârlılıklar sayesinde gelir/kurumlar vergisi de artacak, otomobil ve ticari araç satışlarının artmasıyla yan sektörlerdeki canlanma sayesinde diğer sektörlerden elde edilen vergi gelirleri de artacaktır. Bununla beraber, üretimin artması, işsizliğin azalmasına ve ekonomik büyümenin artmasına büyük etki edecektir. Bu nedenle otomotiv sektöründe kalıcı bir vergi indirimi yapılması gerekmektedir” dedi.

SATILMAYAN MALIN VERGİSİ OLMAZ

Vergi indirimlerine rağmen beyaz eşyada satışların yılın ilk 6 ayında yüzde 9 azaldığının altını çizen Palandöken, “Satışlar azaldığı zaman malın fiyatına dahil olan ÖTV ve KDV’nin yanında, işletmelerin zarar etmesinden dolayı gelir ve kurumlar vergileri de azalıyor. Sonuçta satılmayan maldan vergi alınamıyor. Öncelikli hedefimiz, yavaşlayan sektörleri canlandırmak ise beyaz eşya ve mobilyada yılsonuna kadar vergi indirimleri yeniden getirilmelidir” dedi.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 09:50:13   

TOSYALI KARDEŞLERDEN VALİ DOĞAN’A ZİYARETİ

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile Tosyalı Holding Yönetim Kurulu üyesi Fuat Tosyalı’yı makamında kabul etti.

 Valilik makamında gerçekleşen kabulde Vali Doğan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Fatih Tosyalı ise, kabulünden dolayı Vali Doğan’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


3 hafta, 4 gün önce / 30.07.2019 09:48:48