......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273339
YORUM MANŞET
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

 152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI152 genç hekimin mesleğe ilk adımı attığı Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, ailelerin yoğun ilgisiyle Tayfur Sökmen Kampüsü Amfi Tiyatro alanında gerçekleştirildi.
Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Dönem birincisi Ali Rıza Gündüz, yaptığı konuşmada eğitim süreci boyunca yanlarında bulunan, desteklerini esirgemeyen ailesine ve hocalarına teşekkür etti.

 
MKÜ Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen konuşmasında yeni mezun hekimlere seslenerek “150 bin hekim, aktif olarak faaliyet gösterdiği bir alanda başarılı olmak istiyorsa sürekli okumalı, yenilenmeli ve hedefler koymalıdır.” dedi.
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise yaptığı konuşmada “Tıp Fakültesi, uzun ve meşakkatli bir eğitim sürecini gerektiriyor. Hekimlik mesleği kolay bir meslek değildir. Sürekli bir gelişim içerisinde olmak gerekir, sürekli okumalısınız, literatürü takip etmelisiniz. Burada çok kaliteli bir eğitim veriyoruz. Ondan sonrası öğrencilerimize düşüyor. Bu eğitimin yanında dürüst, ahlaklı, vatanını milletini seven, kendi toplumuna örnek bireyler olarak yetişmeniz gerekiyor. Biz ailelerden özellikle şunu istiyoruz. Gençlerin sadece öğrencilik yıllarında değil; meslek hayatlarında da yanlarında olmalarını. Bu vesile ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından dönem birincisi Ali Rıza Gündüz mezuniyet kütüğüne dönem levhasını çaktı.
Protokolün ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi akademisyenlerinin genç hekimlere diploma takdim ettiği tören sonrası Hipokrat yemini edildi. 
Hipokrat yemini sonrası atılan keplerle mezuniyet coşkusu doruk noktaya ulaştı. Tören, katılımcılara ikram edilen mezuniyet pilavı sonrası sona erdi.
(Haber Merkezi)

MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

REGAN MAGARİTY, HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR'DA


Türkiye Kadınlar Basketbol Süper liginde ilimizi temsil eden Hatay Büyükşehir Belediyespor, kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.

 

Hatay Büyükşehir Belediyespor, NCAA'da Virgina Techs forması giyen 23 yaşındaki İsveçli uzun forvet Regan Magarity’i transfer ederek kadrosunu güçlendirdi.

Transfer ile ilgili yapılan açıklamada “NCAA'da Virgina Techs forması giyen 23 yaşındaki İsveçli uzun forvet Regan Magarity, bu sezon WNBA takımlarından Connecticut Sun tarafından draft edildi. 

Geçen sezon Virgina Techs'te 34 maçta 14.2 sayı 12.9 ribaund 2.3 asist ortalaması ile oynayan başarılı oyuncu bu maçların 22'sinde double double ile maçı tamamladı. 

Regan Magarity, önümüzdeki günlerde yapılacak olan EuroBasket Women 2019'da İsveç milli takımının 12 kişilik kadrosunda yer alıyor.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 saat, 12 dakika önce / 25.06.2019 12:04:29   

SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NDEN ÜCRETSİZ BASKETBOL KURSU

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ın öncülüğünde Samandağ Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü bünyesinde ücretsiz basketbol kursu açılacak.

30 Haziran 2019 Pazar günü başlayacak ve 2 ay sürecek olan ücretsiz basketbol kursu, 25 Ağustos 2019 Pazar günü sona erecek.

 10-16 yaş arasındaki çocuklara yönelik ücretsiz basketbol kursuna kayıt yaptırmak isteyenlerin Samandağ Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Samandağ Kapalı Spor Salonunda başlayacak olan ücretsiz basketbol kursu Beden Eğitimi öğretmenleri Derya Can Çatal ve Orhan Kurtdere tarafından verilecek.

(Haber Merkezi)


3 saat, 20 dakika önce / 25.06.2019 11:56:46   

TRAFİK SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında gerçekleştirilen bir toplantı ile Antakya ve Defne ilçelerinde yaşanan trafik sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri görüşüldü.

Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonunda, Vali Rahmi Doğan Başkanlığında yapılan toplantıda Antakya ve Defne ilçelerinde yaşanan trafik sorunlarının çözümüne ilişkin kararlar alındı.

Toplantıya Vali Doğan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkan Vekili Murat Genco, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Karayolları 53. Şube Şefi, Mahmut Bilge Özmen, Trafik Şube Müdürü Oğuz Birkoç ve ilgili personel katıldı.


3 saat, 39 dakika önce / 25.06.2019 11:37:55   

NÂZIM HİKMET GENÇLİK KOROSU’NDAN MÜZİK ZİYAFETİ

Defne Belediyesi’nin bünyesine dâhil ettiği Defne Belediyesi Nâzım Hikmet Gençlik Korosu, birbirinden güzel ve değerli eserlerle müzikseverlere muhteşem bir konser verdi.

Yoğun katılımla gerçekleşen konsere Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Meclis Üyeleri ve çok sayıda müziksever katıldı. Koro Şefi Cansu Daloğlu ve Orkestra Şefi Nejat Daloğlu önderliğinde Sümerler Amfi Tiyatro’da gerçekleşen konsere ilgi oldukça yüksekti.

GÜZEL: SOSYAL ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel konserde yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi “Halkımızın uzun zamandır beklediği müzik ziyafeti ile bir araya geldik. Sosyal ve kültürel faaliyetler düzenleyerek sürekli bir araya gelmeye çalışıyoruz. Etkinliklerimiz tüm hızıyla devam edecek. Nâzım Hikmet Gençlik Koromuz bizleri bu eşsiz müzik ziyafeti ile kulaklarımızın pasını sildiler. Emeklerinden dolayı tüm sanatçılarımız ve salonu dolduran müthiş kalabalığa çok teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Konser bitiminde Kulise geçerek tüm sanatçılara tek tek teşekkür eden Başkan Güzel, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.


5 gün, 4 saat önce / 20.06.2019 11:14:14   

ATSO İHRACATÇI ÜYELERİNE YÖNELİK ÇALIŞTAY DÜZENLEDİ

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Eurochambers (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) işbirliğinde başlattığı “Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu” projesi kapsamında 40 ihracatçı firmanın kapasitelerini geliştirmeye yönelik olarak “Pazar Araştırması, Pazara Giriş ve Müşteri Bulma Teknikleri- AB’ye İhracatta Karşılaşılan Zorluklar ve Avantajlar- AB Ticareti ve/Rekabet Kuralları” konularında hazırlanan çalıştay Savon Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak “Hatay, tarih olgusunun ortaya çıktığı günlerden günümüze kadar varlığını sürdürmüş; uygarlık örneği bir şehirdir. 4000 yılı aşkın insanlık tarihi bulunan bölgemiz her daim insanoğlunun gerçekleştirdiği ilk uğraşlardan olan ticaretin merkezlerinden birisi olmuştur. Devlet olma tecrübesi yaşayan nadir şehirlerden olan Hatay’ımız daha düne kadar ülkemizin Ortadoğu’ya hatta Afrika’ya açılan en önemli kapısıydı ancak komşumuz Suriye’de yaşanan elim hadiselerden ülkemizin bütününden daha da ileri bir seviyede ilimiz etkilendi. Her ne kadar günü kurtarmaya yönelik farklı çözüm önerileri sunulmaya çalışılmış olsa da bugün Hatay’ın ticari anlamda hedef bölgesinde bulunan coğrafyalara açılmak ciddi seviyede maliyet ve güvenlik sorunları oluşmasına sebep olmaktadır.

100 yaşına yaklaşan Cumhuriyetimizde ilk yıllarından itibaren en önemli alıcılarımız arasında daimi olarak Avrupa Ülkeleri olmuştur. Avrupa’yla ticari ilişkilerimiz günümüze kadar sürekli olarak ilerlemiştir ve ilerlemeye devam etmektedir.

Her ülke zaman zaman farklı ülkelerle siyasi gerilimler yaşayabilir ancak önemli olan duygusallığı bir kenara bırakarak ticaret ehli olarak değerlendirdiğimiz milletimizin emeğini ve üretimini global piyasalarla buluşturmaktır.. Ticarette duygulara yer yoktur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 20. Yüzyılın başında bizlere “Zamanımız tamamen iktisat çağından başka bir şey değildir.”  demiştir Bugün de değişen bir şey olmamıştır tam da bu yüzden hali hazırda ülkemizin en büyük ticari ortağı olan Avrupa Birliği’ni ilimizin üreticileri de ilgi alanına dâhil etmek durumundadır. Devletimizin sunduğu imkânlar doğrultusunda her geçen gün kısalan ve daha güvenli yollarla Avrupa’ya açılmak olmazsa olmazımızdır.

Bugün sadece Avrupa Birliği’nin en büyük ülkelerinden olan Almanya’ya 16 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştirilmektedir ve bu rakam her geçen gün büyüdüğünden Almanya ülkemizin en önemli ticari ortağı haline gelmiştir ki ikinci ve üçüncü sıraları yine Avrupa ülkeleri olan İngiltere ve İtalya almaktadır. Bütün olarak baktığımızda bugün ülkemiz gerçekleştirdiği ihracatın %50’si AB Ülkelerine gerçekleşmektedir. Yani; ticari anlamda dünya bir yana, Avrupa Birliği bir yanadır. Bu rakamlar göstermektedir ki bugüne kadar Avrupa Piyasasından uzak kalan ilimiz üreticileri artık rotalarını Avrupa Kıtasına ve Avrupa Birliği’ne çevirmelidirler.

Her ülke siyasi bir takım sorunlarla karşılaşabilir ancak her kriz fırsatlar yaratır. Güncel döviz kurlarının yükselişini ihracat yönümüzü Avrupa’ya çevirerek bir avantaj haline getirebiliriz.

Sözlerimi yine Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile sonlandırmak istiyorum. Tüccar, milletin emek ve üretiminin kıymetlendirilmesi için eline ve zekâsına güvenilen ve bu güvene layık olduğunu göstermesi gereken kişidir.

Birçok sektörde lokomotif görevi üstlenen ilimizin ürünlerini Avrupa’ya açabilmek için oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bu çalıştayın herkes için verimli olmasını diler, Çalıştayı düzenleyen Eurochambres’a ve emeği geçen tüm taraflara teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini sonlandırdı.


5 gün, 6 saat önce / 20.06.2019 09:09:05   

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2’NCİ MEZUNLARINI VERDİ

Diş Hekimliği Fakültesi tarafından 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet töreni Atatürk konferans salonunda yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan konuşmalar ile başladı.

Kürsüye ilk olarak dönem birincisi Fatma Yüksek geldi. Yüksek, yapmış olduğu konuşmada bu günlere gelmesinde desteklerini esirgemeyen ailesine, arkadaşlarına ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nizami Duran konuşmasına Diş Hekimliği Fakültesinin ikinci mezunlarını vermesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek başladı.

Tercih edilme noktasında önemli mesafeler kat ettiklerini belirten Dekan Duran: “Fakültemiz hem çağımızın gerektirdiği modern ve kapsamlı bir eğitim vererek donanımlı diş hekimleri yetiştirmekte hem de alanında uzman öğretim üyeleriyle sadece bölgemizde değil ülkemiz genelinde de önemli sağlık hizmetleri sunmaktadır.” dedi.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya yapmış olduğu konuşmada mezun olan öğrencilere fakültede görev yapan öğretim elemanlarıyla birlikte kaliteli bir eğitim verdiklerini belirtti. Mezun olan öğrencilerin meslek hayatlarında işlerini iyi yapmaları gerektiğini söyleyerek kendilerini sürekli geliştirmelerini, kongreleri ve literatürü iyi takip etmelerini tavsiye etti.

Yapılan konuşmaların ardından Antakya Devlet Konservatuvarı müzik dinletisi sundu.

 


6 gün, 1 saat önce / 19.06.2019 14:01:46   

VETERİNER FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI

Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi mezuniyet heyecanı ve coşkusu Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilen mezuniyet törenleri ile devam ediyor. Mutluluk ve hüznün bir arada yaşandığı mezuniyet törenlerinin ilki Veteriner Fakültesi tarafından Atatürk konferans salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören fakülte sırasıyla fakülte birincisi, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaca ve Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’nın konuşmaları, Veteriner Andının okunması ve kep atma ile sona erdi.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu yapmış olduğu konuşmada genç veteriner hekimlerine meslek hayatlarına başarılar diledi.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaca mezun olan öğrencilere seslenerek “Gerek meslek hayatınızda gerek sosyal hayatta mezun olduğunuz üniversitenin ismine yakışır bir şekilde Mustafa Kemal Atatürk’ün idealistliği ve kararlılığı, meslek büyüğü Mehmet Akif Ersoy’un vefası, doğruluğu ve çalışkanlığı ile hareket edin, Atatürk ve Ersoy sizin rehberiniz olsun” dedi. Dekan Karaca, “Meslek hayatınızda bilgilerinizi ve donanımınızı sürekli geliştirin, etik kurallardan taviz vermeyin, meslek örgütleri ve meslektaşlarınızla dayanışma içerisinde olun” diyerek konuşmasını tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya ise tüm alanlarda ve veteriner fakültesinde eğitimin en üst seviyede olması için çaba sarf edildiğini, zaman içerisinde eğitim öğretim kalitesinin daha da üst seviyeye çıkartılacağını söyledi. Rektör Kaya, sözlerini mezun öğrencilere meslek hayatlarında başarılar dileyerek sonlandırdı.

Tören, mezun öğrencilerin veteriner hekim andını okuması ve keplerini havaya atmasıyla sona erdi.

Tören diploma takdimi, yemin töreni ve kep atma ile sona erdi.


6 gün, 1 saat önce / 19.06.2019 13:58:19   

VALİ DOĞAN AFRİN’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Zeytindalı Harekatı bölgesine giderek, Raco, Bülbül, Şeran, Cinderes ve Afrin’de incelemelerde bulundu.

18 Haziran 2019 Salı günü yapılan ziyarette Vali Doğan, Hatay Valiliği koordinesinde bölgede gerçekleştirilen güvenlik, sağlık, eğitim ve diğer hizmetleri yerinde inceledi. Ziyarette Vali Doğan’a Vali Yardımcıları Şenol Bozacıoğlu, Tolga Polat, Orhan Aktürk ile İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, Kumlu Kaymakamı Ercan Kayabaşı ve askeri yetkililer de eşlik etti.


6 gün, 1 saat önce / 19.06.2019 13:38:16   

BAŞKAN GÜZEL SORUNLARI YERİNDE TESPİT EDİYOR

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel seçildiği günden bu yana mahalle gezileriyle dikkat çekiyor. Gittiği mahallelerde halkın ilgisiyle karşılaşan Başkan Güzel vatandaşlarla birebir diyalog kurup sorunları yerinde tespit ediyor.

En son tespit gezisini Orhanlı Mahallesinde yapan Başkan Güzel, mahallenin eksiklerini ve halkın sıkıntılarını dinledi, ilgili birimleri harekete geçirdi.

Görüşmelerinde halkla beraber yönetim anlayışının altını çizen Başkan Güzel “Vatandaşlarımızın birinci ağızdan sorunlarını dinlemeyi önemsiyoruz. Bize güvenerek destek veren vatandaşlarımızla bu ilçeyi güzelleştireceğiz.’’ dedi.


6 gün, 3 saat önce / 19.06.2019 11:51:46   

3+1'E TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONEL DAHİL EDİLSİN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık Sen il Başkanı Hayrettin Şahin, sözleşmeli öğretmenler ve din görevlilerinin zorunlu çalışma sürelerinin 4+2 yıldan 3+1 yıla indirilmesini içeren kanun teklifini değerlendirdi.

 

 “3+1 sadece öğretmenlerimiz ve diyanet personelimiz için değil sözleşmeli sağlık çalışanları ile kamuda sözleşmeli çalışan diğer personeller içinde geçerli olmalıdır” diyen Başkan Şahin, “Madem ki, 4+2 yıl uygulaması esnetilerek 3+1 yıla düşürülecektir, yapılacak bu düzenlemenin yeni mağduriyetler oluşturmaması adına başta 4+2’ye tabi sağlık çalışanları da bu kapsama dahil edilmeli ve acilen tüm sözleşmeli personeli kapsayacak bir yer değiştirme düzenlemesi yapılmalıdır.

 

Kamuda kurumların özel kanunları uyarınca çalıştırılan idari hizmet sözleşmeli personel, 4924 sayılı Kanuna göre çalıştırılan çakılı sözleşmeliler, 209 sayılı Kanuna göre çalıştırılan kamu dışı aile sağlığı personeli, 5393 sayılı Kanuna göre çalıştırılan sözleşmeli personel, 657 saylı Kanunun 4/B maddesi uyarınca çalıştırılan sözleşmeli personel, 4/C’den 4/B’ye geçen sözleşmeli personel ve 4+2 yıl zorunlu çalışmaya tabi sözleşmeli personel gibi mevzuatı, hakları ve yükümlülükleri farklı ama çileleri, dertleri ve beklentileri aynı olan yüzbinlerce çalışan bulunmaktadır. 

 

Yapılacak bu düzenleme ile yalnızca 4+2 yıl zorunlu çalışmaya tabi personelin içinden eğitimciler ile din görevlileri farklı bir uygulamaya tabi tutulacak bütün bu çok başlı uygulamaların arasına, 4+2 içinden ayrılmış 3+1 yıl zorunlu hizmete tabi sözleşmeli personel eklenecektir. Bu teklif bir sorunu kapsamlı ve kalıcı bir biçimde çözmekten çok adeta ailelerinin birleşmesi için gün sayan eğitim çalışanları ve din görevlilerimiz için bir ceza indirimi niteliği taşımaktadır.

Aynı kapsamda, aynı şartlarda çalışanlardan bir kısmına iyileştirme yapıp diğer kısmını yok saymak sözleşmeli personel açısından bir yıkım olacak, kendilerini dışlanmış ve ötekileştirilmiş sayacaklardır. Bizim bu konudaki nihai talebimiz, bütün güvencesiz sözleşmeli personelin istisnasız olarak güvenceli ve kadrolu istihdama geçirilmesi ve bu garabete kalıcı olarak bir son verilmesidir.

Bu temel talebimiz gerçekleşene kadar sözleşmeli kamu çalışanları ile ilgili yapılacak düzenlemelerde kapsayıcılık mutlaka esas olmalıdır. 3+1 sadece öğretmenlerimiz ve diyanet personelimiz için değil sözleşmeli sağlık çalışanları için de geçerli olmalıdır. Madem ki, 4+2 yıl uygulaması esnetilerek 3+1 yıla düşürülecektir, yapılacak bu düzenlemenin yeni mağduriyetler oluşturmaması adına başta 4+2’ye tabi sağlık çalışanları da bu kapsama dahil edilmeli ve acilen tüm sözleşmeli personeli kapsayacak bir yer değiştirme düzenlemesi yapılmalıdır. 

Hakkaniyet, adalet ve Anayasamızın 10. maddesinde ifadesini bulan kanun önünde eşitlik ilkesinin gereği budur.  Aksi halde var olan haksız uygulamalara, 3+1 gibi yeni bir statü daha eklenmekten öteye gidilmemiş olacaktır. Bir tarafta çileleri 6 yıldan 4 yıla düşürülmüş çalışanlar diğer tarafta ise aynı kapsamda olup bu haktan dahi faydalandırılmamış on binler kalacaktır.

Bu konuda sadece temenni değil TBMM’de gerekli girişimlerde bulunarak düzenlemenin kapsayıcı olması için gerekli mücadeleyi vereceğimizden herkes emin olmalıdır.  Türkiye Kamu-Sen olarak başta 4+2 zorunlu hizmet süresine tabi sözleşmeli sağlık çalışanları olmak üzere hiçbir sözleşmeli personelimizin yeni bir ötekileştirmeye maruz bırakılmasına asla izin vermeyecek, bütün gücümüzü ve mesaimizi kamudaki bu çok başlı kaotik yapının sonlandırılması için harcayacağımız bilinmelidir.


6 gün, 3 saat önce / 19.06.2019 11:49:18