......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344658
YORUM MANŞET
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI
VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI

VAKIFLARDAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞIVakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yeni yıl öncesi kiracılarına gönderdiği ihbarnamede görülen kira artışı, esnafı şok etti.

Devlet yöneticilerinin geçen dönemde kiralarla ilgili yapmış olduğu kira bedeli yüzde 25 artış oranına tezat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kendi kiracılarına talep ettiği yüzde 100-120 oranındaki artış tepkilere yol açtı.

Bu konuda gazete yönetim evini arayan çok sayıda esnaf, bu artışlar karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirterek özetle şu açıklamada bulundu: “Uzun yıllardır Vakıflar kurumunun kiracısıyız. Kiralarımızı düzenli şekilde ödeyen, işyerlerini kendi malımız gibi özenle koruyan esnaflarız.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından adreslerimize gönderilen ihbarname bizleri adeta şok etmiştir. Son dönemde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla zaten işletmelerimizi zorla yaşatmaya çalışıyoruz. Bir devlet kurumu olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu zor dönemde esnafa destek olacağına adeta bizim iflasımıza ve işyerlerimizin kapanmasına zemin hazırlamaktadır.

Devlet yetkilileri özelde kira fiyatlarını yüzde 25 olarak belirleyip ilan ederken, resmi kira fiyatlarının yüzde 100-120 oranında arttırılması insani ve vicdani bir uygulama değildir.

Bu oranda yapılan kira bedellerini kabul etmemiz mümkün değildir. Devlet yetkililerini ve Hatay Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda esnafa yardımcı olmasını ve makul bir fiyat artışı yapmasını talep ediyoruz” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN
BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİN

BU GURUR ANTAKYA BELEDİYESİNİNAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, eğitime, bilime ve gençliğe yaptığı yatırımın karşılığını almaya devam ediyor.

Antakya'nın göğsünü kabartan son gelişme Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleşti. Başkan İzzettin Yılmaz'ın tam desteğiyle dünyanın her bölgesinde Antakya'yı temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü oldu.

BAŞKAN YILMAZ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Estonya’nın başkenti Talinn’de 16 ülke ve 400’den fazla katılımcı ile düzenlenen Robotex International'da bizleri başarıyla temsil eden Antakya Belediyesi Robotik Takımı Dünya 3.sü olarak bizleri gururlandırdı. Bu gurur hepimizin diyen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, "Öğrencilerimiz Enes Bakımlı, Gökalp Kiraz, Hüseyin Keseroğlu, Hüseyin Bakımlı’yı gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK
ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

ATSO, ANTAKYA KÜNEFESİNİ DÜNYAYA TANITACAK

Hatay'ın meşhur tatlı çeşitlerinden biri olan Antakya Künefesi'nin dünya çapında tanıtımının yapılması için büyük yol kat eden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, künefe başvurusunun askı sürecinde olduğunu söyledi.

Sürkten kağıt kebabına, Antakya tuzlu yoğurdundan, Samandağ neyine, carra peynirinden Samandağ biberine varıncaya kadar onlarca çeşit Hatay’ın yöresel lezzetine ulusal arenada çok sayıda patent kazandırarak üreticilere önemli iş kolları açılmasını sağlayan ATSO, bu projesiyle Hatay’daki künefecilere ürünlerini dünya genelinde pazarlama imkanı sunacak. Antakya künefesi ismiyle Türkiye genelinde satışı yapılan tescilli tatlı, dünyanın da ağzını tatlandıracak.

İLİMİZİN ULUSLARARASI TESCİLLİ İLK ÜRÜNÜ OLACAK

Coğrafi işaret başvurusu yapılan Antakya Künefesi'nin uluslararası tescilli ilk ürün olacağını belirten Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı açıklamada, "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak uluslararası coğrafi işareti için başvurusunu yaptığımız Antakya Künefesi, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlandığı üzere 3 aylık askı-itiraz süresi sonunda ilimizin uluslararası tescilli ilk ürünü olacak. Gururluyuz" dedi.

(Haber Merkezi)

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ
HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZ

HİÇBİR SALDIRI TÜRKİYE’Yİ YILDIRAMAZMillî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Hatay'a geldi. Valilik ziyaretinin ardından il eğitim değerlendirme toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Özer, Taksim'deki terör saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek hiçbir saldırının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aziz milletiyle geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne engel olamayacağını ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özer, Taksim'deki terör saldırısında 6 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatarak "Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabrıcemil diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aziz milletiyle birlikte geleceğe doğru emin adımlarla kutlu yürüyüşüne devam edecektir. Hiçbir saldırı, bu yürüyüşten geri adım atmasına vesile olamayacaktır. Yıldıramayacaktır." dedi.

Bakan Özer, ziyaretinde Hatay'da eğitimde gelinen noktayı ayrıntılı olarak değerlendireceklerini, ilave yatırımlar planlayacaklarını belirterek "Hatay, özellikle mesleki eğitimde Türkiye'de öncü atılımların yapıldığı şehir. Eğitimde kalitede çok önemli projelere imza atan bir ilimiz." dedi. Kentte, Kovid-19 salgını sürecinde solunum cihazı, maske makinelerinin üretiminde önemli projelere imza atıldığını belirten Özer, Hatay İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

HATAY'IN EĞİTİM YATIRIMI BÜTÇESİ 2 MİLYAR 591 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Bakan Özer, il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kentin 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.    

Hatay'ın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Özer; tüm Türkiye'de okulların güvenli eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek Hatay'daki okulların depreme karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük onarım ihtiyaçları için 100 milyon liralık bütçe ilave edildiğini söyledi.

Bakan Özer, en fazla yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirterek şunları kaydetti: "Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50'si bağımsız anaokulu, 15 bin 500'ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye'de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65'ten yüzde 97'ye ulaştırdık. Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9'lardan yüzde 16'lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16'dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını inşallah yaklaştırmış olacağız." Dedi.

HATAY'A 42 YENİ OKUL YAPILACAK

Hatay'da 3'ü özel eğitim olmak üzere 17 bağımsız anaokulu yapılacağını söyleyen Özer, merkez ve ilçelerde ihtiyaç olan yerlerde 15 ilkokul, 10 da ortaokul olmak üzere kentte toplam 42 yeni okul yapılacağını belirtti. 

 Tüm yatırımların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Özer, kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yönetici ve eğitimcilere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU
ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYU

ATSO'DA ÇİNÇİN VE EKİBİNE GÜVENOYUAntakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini Mavi listenin adayı Hikmet Çinçin kazandı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve ekibi, üyelerden güvenoyu alarak tekrar seçildi.

 Uzun süreden bu yana Hatay gündemini meşgul eden seçim sonuçlandı. Beyaz listede Ali Kavak ile yarışan Çinçin, yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            7130 kişinin oy kullandığı seçim Cumartesi günü gerçekleşirken, seçim ortamı demokratik olgunluk içerisinde yapıldı.

            Kamuoyunun sonucunu merak ettiği ATSO seçimlerin-de sandığa yansıyan irade doğrultusunda Hikmet Çinçin 20 grupta birinci olurken 4 grupta da Ali Kavak kazandı.

            Bu sonuçlara göre mevcut başkan Hikmet Çinçin güven tazeleyerek yeniden ATSO Başkanlığına seçildi.

            Seçim günü ve oy sayımının ardından gösterilen centilmenlik, Hatay ilimizin hoşgörü iklimine yakıştı.

(Haber Merkezi)

YILIN MECLİS ÜYESİ OSMAN FIRLAR’A DERGİSİ TAKDİM EDİLDİ

 Ergin Medya tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Hatay'ın Değerleri Yılın Enleri" projesinde Yılın Meclis Üyesi seçilen Antakya Belediyesi’nin sevilen meclis üyelerinden Osman Fırlar’a Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin tarafından dergisi takdim edildi.

Memleket sevdalısı, siyasette ve sosyal faaliyetlerde aktif yönüyle Hataylı hemşehrileri tarafından takdir edilen Osman Fırlar, her zaman hizmete hazır olduğunu ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)


1 hafta, 5 saat önce / 29.11.2022 08:36:56   

TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR SORUNU YOKTUR

Gelecek Partisi Yönetimi Hizmete Hazır

Gelecek Partisi Hatay İl Başkanı Can Cankesen, Antakya İlçe Başkanı Aysel Horoz, bazı ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, il binasında basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek gündeme dair açıklamada bulundu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıya çok sayıda medya mensubu katıldı.

3 yıl önce 11 Aralık tarihinde Gelecek Partisi’nin kurulduğunu hatırlatan İl Başkanı Cankesen, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu ve tüm parti mensuplarıyla birlikte Türkiye’ye hizmete hazır olduğunu vurguladı.

Cankesen, “Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Sorunu çözemeyenler vardır, bol bol vaat veriliyor ama herşey daha kötüye gidiyor. Hayat pahalılığı can yakıyor. Enflasyon 3 haneli oldu. Vatandaşlarımıza ekonomik refah sağlanmalıdır, enflasyon canavarı dizginlenmelidir.

Gelecek Partisi bu ülkeye hizmet için vardır. Partimizde yer alan ekonomik ve hukuk kadroları sorunların üstesinden gelecektir. Yerel bazda da Hatay ilimize hizmet için varız” dedi.

Antakya İlçe Başkanı Aysel Horoz da bu anlamlı günle ilgili şu açıklamalarda bulundu:  “Kadına yönelik şiddet her geçen gün toplumun kanayan bir yarası olarak çözüme kavuşmayı beklemektedir. Bilindiği üzere kadın cinayetlerinde her geçen gün sayı artmakta, tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilip, kadın bedeni nesnelleştirilerek bir reyting malzemesi haline getirilmektedir.

Gelecek Partisi olarak Kadına Karşı Sıfır Şiddet hedefimize ulaşmak için; Kadına yönelik şiddet konusunda, başta İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe konulması olmak üzere, kadın onurunu koruyacak, Ulusal ve Uluslararası standartlarda tüm tedbirleri alarak gerekli adımları atacağız! Kadına karşı işlenen tüm suçları Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alacak, cezalarını arttıracağız!

Kadına yönelik şiddet suçlarında denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme hükümlerinin uygulanmaması yönünde kanuni düzenlemeleri yapacağız! Cinayetle ve bedeni zararla sonuçlanan şiddet suçlarında haksız tahrik indiriminin kaldırılmasını sağlayacağız! Dünyanın yarısını oluşturan, diğer yarısını da yetiştiren kadınların daha adil, daha huzurlu, daha güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve şiddetin artık kadınların kaderinin parçası olmadığı bir gelecek için çalışıyoruz.” Dedi.

(Haber: S.Ergin)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:25:42   

DSİ; HATAY İÇİN ÇÖZÜM ÜRETİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından Ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi Hatay’da da 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacının karşılanması adına çalışmalar yapılmakta olup bu kapsamda birçok proje bugüne kadar hayata geçirildi. Bunlardan yıllık 35 Milyon m3 içmesuyunu depolayacak olan Büyükkaraçay Barajı tamamlanarak hizmete alınmış, yine Büyükkaraçay Barajında depolanan suların arıtılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulması adına Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yapımı DSİ tarafından tamamlanarak hizmete alındı.

Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali Tamamlama işinde çalışmaların planlanandan daha hızlı ilerlediğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca yapmış olduğu açıklamada; “Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali Tamamlama işimizin tamamlanarak, Hataylı hemşerilerimizin bir an önce temiz ve güvenilir içmesuyuna ulaşmaları için çalışmalar yapılarak öncelikli olarak içmesuyu sıkıntısı yaşanan Samandağ İlçe Merkezimize su iletimi sağlayacak olan hatlar 2022 yılı Ağustos ayında tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. Bu kapsamda Samandağ İlçe Merkezine su iletimi sağlayacak olan tüm imalatlar kurumumuz tarafından 18 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmış ve Samandağlı kardeşlerimizin hizmetine sunulmuştur.

İSALE HATTINDA ÇALIŞMALARIN % 93’Ü TAMAMLANDI

DSİ tarafından Hatay ilimize kazandırılan Büyükkaraçay Barajımızdan tahsis edilen yıllık 35 hm3 içme suyunun bugüne kadar yapılan imalatlar ile 30 hm3 kısmı fiilen vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. Büyükkaraçay Barajımızdan alınan su yine kurumumuzca inşa edilen Hatay İçmesuyu Arıtma Tesisinde HATSU tarafından arıtılmaktadır. Arıtma Tesisinden alınan suyu vatandaşlarımıza ulaştıran Hatay İçmesuyu İsale Hattı işimizde ise çalışmalar planlanandan daha hızlı bir şekilde devam etmekte olup bugün itibari ile % 93 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde 2023 yılının ilk çeyreğinde tüm imalatlar tamamlanacaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:23:09   

ÇALIŞKAN: DIŞ POLİTİKADA ZİKZAKLAR SARMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile verdiği samimi pozlar çok eleştirilmişti. Dış politikada yaşanan zikzaklara değinen Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Ülkenin birebir muhatabı olmamasına rağmen Mısır’ın darbeyle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı toplumun gözünde şeytanlaştırıldı, içimizden bir fert gibi kin güdülen bir hain olarak lanse edildi. Ama ne zaman ki Katar’da Dünya Kupası oldu iki ülke lideri sanki hiçbir şey olmamış, öncesinde bir şey yaşanmamış, o kadar ağır hakaretler yapılmamış, ölümler, trajediler hiç yaşanmamış gibi bir araya gelerek dostane pozlar verdiler. Mursi bu günleri görse ne derdi acaba?” diyerek eleştiride bulundu.

DEVLETİN MENFAATİ Mİ PARTİ MENFAATİ Mİ?

Dış politikada bu kadar değişikliğin belki de ülke tarihinde görülmemiş düzeye yükseldiğini ifade eden GİK Üyesi Çalışkan, “İktidar çevreleri bunu “devletin çıkarı” olarak lanse ediyor. Ancak burada şu soruları da sormak gerekir. Bugüne kadar ki duruşta gerçekten devletin çıkarı var mıydı? O gün nasıl bir çıkar elde ettik, bugün nasıl bir çıkar umuyoruz? Yoksa bu çıkar denilen şey sancılı bir seçim arifesinde yalnızca bir partinin oy oranıyla mı, oy beklentisiyle mi ilintilidir?

Birilerinin kendi çıkarını, devletin menfaati olarak görmesi kabul edilemez. Maalesef AK Parti geldiği günden beri kendi varlığını devletin varlığı, kendi istikbalini devletin istikbaliyle eşit gördü. “Devlet benim; ben varsam devlet vardır” mantığı güdüldü. Bu dönemdeki zikzaklar belki de ülke tarihinde görülmemiş düzeye yükseldi.” dedi.

NE İSTERLERSE MÜBAH!

İktidar öyle güçlü bir hale geldi ki bütün ilişkiler, kavramlar, duruşlar her şey yalnızca “iktidarın duruşuna” göre belirlendiğini ifade eden GİK Üyesi Çalışkan, “Onlar neyi doğru, hak ve güzel görüyorsa o şey doğru, hak ve güzeldir. Neyi kötü ve berbat olarak ilan ediyorlarsa o şey kötü ve berbat oluveriyor/görülüyor.

Onlar HDP ile görüşebilirler -siz görüşürseniz terörist- iktidar görüşürse devletin âli menfaatleri söz konusu olur. Siz Beşar Esad’la görüşürseniz -Beşşarcı, hain ve zalim- ama onlar görüşürse devletin çıkarları gereği olur. Siz Sisi’yle görüşülmeli dediğinizde darbeye destek olmakla suçlanırsınız ama kendileri görüştüğünde barış adımı atmış olurlar.” dedi.

KİM DOST, KİM DÜŞMAN?

Son olarak GİK Üyesi Çalışkan, “Yarın meçhul, kim dost kim düşman belli değil. Bugün dost olanlar pekâlâ yarın düşman olabilirler. Bugünün düşmanları da yarın çok rahat dost olabilirler.” ifadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:20:00   

HATAY SAĞLIK-SEN'DEN MUHTEŞEM DAYANIŞMA

Hatay'ın büyük STK'larından olan Mustafa Tekgüzel'in başkanlığını yaptığı Sağlık-Sen Hatay Şubesi dayanışma programında buluştu.

Yoğun katılımın gerçekleştiği programa AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, AK Parti İl Başkan Yardımcısı İbrahim Paç, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, AK Parti Kumlu İlçe Başkanı Şahin Sağıroğlu, Memur-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar, Memur-Sen İl Başkanvekili Bayındır Memur Sen Başkanı Hüseyin Tutar, Memur Sen'e bağlı konfederasyon temsilcileri ile sağlık bürokratları da katılım sağladı.

TEKGÜZEL: ALLAH MEMLEKETİMİZE GÜZEL HİZMETLER YAPMAYI NASİP ETSİN

Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Mustafa Tekgüzel; "Sendikal mücadeleyi meslek ve ikbal kapısı değil; varoluş mücadelesi bildik. Şimdi de bu kimliğimizle buradayız. Bu ruh ile karşınızdayız. Bu inanç, irade, azim ve kararlılıkla huzurunuzdayız. Biz bu mücadeleye sizlerle birlikte, yüreğimizi koyduk. Gücümüzü sizden yâni örgütümüzden aldık. Esen fırtınalara hep birlikte göğüs gerdik. Haksızlıklara sizlerle birlikte cephe aldık. Kaybedecek tek bir dakikamızın olmadığının bilinciyle, Emeği değer, değeri emek bilerek değerlerle sendikacılık yapmaya geldik. Allah bizlere memleketimize çok güzel hizmetler yapmayı nasip etsin inşallah. Göreve başladıktan sonra geçen 3 ay gibi kısa bir sürede tüm sağlık tesislerimizi yakın uzak demeden tek tek ziyaret ederek sağlık çalışanı arkadaşlarımızın sorunlarını yerinde dinledik, tanıştık, kaynaştık, ayrıştırıcı değil birleştirici olduk.  4200 ile devraldığımız üye sayısını sizlerin teveccühü ile 4700 bandına ulaştırdık. Ülkemizi 2023 hedeflerine Sağlık-Sen’imizi 500.000 üye ideali ile birlikte ulaştıracağız. Sağlık çalışanlarımızın sorunlarının üzerine çok daha kararlı bir biçimde gidecek, şubemizin ülke genelindeki itibarını çok daha yükseklere çıkaracağız.

İSTİKAMETE HEP BERABER YÜRÜYECEĞİZ

Ülkemizin bugünü ve yarınına ilişkin yapılan ekonomik ve sosyal katkıları önemsiyor, takdir ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "Türkiye Yüzyılı" vizyonunda tüm bu hususların göz önünde bulundurularak gelişmeye ve büyümeye paralel bir şekilde kazanım elde edileceğinden şüphe duymuyoruz. Ayrıca atılması gereken adımlar, hızlı ve kalıcı çözüm bekleyen sorunlarımız mevcuttur. Bu sorunları ve çözüm yollarını değişik platformlarda dile getiriyor ve takipçisi oluyoruz. Yukarıda temas ettiğim sorunların yanında; İstihdam, gelir dağılımı adaletsizliği, kurumlarda kreş hizmeti konuları ile enflasyon altında yok olan promosyon tutarlarının revize edilmesi gibi konularda bir an önce kalıcı çözümler ve sürdürülebilir tedbirler alınmasını talep etmekteyiz. Hâsılı; insanlarının mutlu ve huzurlu olduğu bir Türkiye için hep birlikte mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi, insan olma sorumluluğu gereği vermeye, Erdemli bir Sendika inşası için sürdürmeye kararlıyız. Yaşanabilir bir dünya için erdemli mücadelemize, ülkemize ve ilimize olan sorumluluklarımızın bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz. Şairin söylediği gibi; “Biz koşu bittikten sonra da koşan atlarız!” İstikamet üzere hüküm giydiğimiz bu uzun yolda, sizlerle birlikte, hep birlikte yürüyeceğiz. Programımıza teşriflerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:18:45   

7 MİLYONLUK PROJENİN İMZALARI ATILDI

Yayladağı Kadın Kooperatifi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay İl Koordinatörlüğü (TKDK) arasında “Yayladağı Çilek Pestili” protokolü imzalandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay İl Koordinatörlüğü binasında gerçekleştirilen imza protokolüne Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, TKDK Koordinatörü Savaş Özgürsoy ve Yayladağı Kadın Kooperatifi Başkanı Damla Hatice Yalçın, AK Parti Yayladağı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevgi Güney katıldı.

Bu proje ile, farklı aroması ve uzun raf ömrüyle yoğun talep gören Yayladağı çileği ile üretimi yapılan “çilek pestili” projesi yakın zamanda hayata geçecek.

Yaklaşık 1 yıl önce ilçede kurulan Yayladağı Kadın Kooperatifinde çalışan kadınlar, yöresel ve doğal ürünleri Türkiye'ye tanıtmak, üreten kadın istihdamını artırmak amacıyla kolları sıvadı. Oluşturdukları bu projenin bütçesi yaklaşık 7 milyon lira.

YAYLADAĞI ÇİLEĞİ TALEP PESTİL OLUYOR

Çileğin ilçede ciddi bir istihdam alanı oluşturduğunu anlatan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın; “Çileğimizi diğer çileklerden ayıran fark aroması, lezzetidir. Ayrıca raf ömrü ve hasat süresi de uzundur.  Yayladağı Kadın Kooperatifimizin TKDK'ya sunmuş olduğu "Yayladağı Çilek Pestili Projesi" protokolü imzalandı. Yaklaşık 7 Milyon bütçeye sahip projemizin yakın zamanda temeli atılacaktır. Projemize desteklerinden dolayı Milletvekilimiz Sabahat Özgürsoy Çelik, TKDK Koordinatörü Savaş Özgürsoy ve Yayladağı Kadın Kooperatifi Başkanı Damla Hatice Yalçın 'a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.” Dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:16:50   

2. CEMİL MERİÇ İRFAN VE SANAT GÜNLERİ YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

Reyhanlı ilçesinde, yazar, düşünür, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğum gününde düzenlenen “Cemil Meriç İrfan ve Sanat Günleri” yoğun katılımla başladı.

 Reyhanlı Kaymakamlığı, Reyhanlı Belediyesi, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ve Reyhanlı MKÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öncülüğünde gerçekleştirilen sanat günlerinde söyleşiler ve imza günleri ile 7'den 70’e tüm vatandaşlar bir araya getirildi.

2. Cemil Meriç İrfan ve Sanat Günleri’açılış programı Cemil Meriç Kültür Evi’nde başladı.

CEMİL MERİÇ, DÜŞÜNCE SİSTEMATİĞİNİN EN ÇINARIDIR

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu programda yaptığı konuşmasında; “Hatay’ın güzide şehri Reyhanlı’mızda Dünya’ya gelen Cemil Meriç, bıraktığı eşsiz eserler ve Dünya görüşü ile bizlere ışık tuttuğunu vurguladı.

Başkan Hacıoğlu konuşmasının devamında; bizi bizim düşünce yapımızı, siyasetimizi, coğrafyamızı temsil eden Dünya çağında bir isim. Düşünce sistematiğinin en çınarıdır Cemil Meriç. Bu çınarın anavatanı Reyhanlı, sıradan bir yer değildi. Bizim için Cemil Meriç doğduğu ve yaşadığı bir şehirdir. O batı ve doğu kültür medeniyetini de buluşturan anlayışın temsilcisidir. Cemil Meriç, kendi tabiri ile fikir işçisidir. Necip Fazıl’ın dediği gibi “O dış gözlerini iç dünyasını daha görmesi için Cenab-ı Hakk’ın aldığı insandır. Bir adamı tanımak için düşüncelerini, acılarını ve heyecanlarını bilmemiz lazım diyen bu değeri tanımak ve anlamak için her türlü fedakârlığı göze almak gerektiğini kanaatindeyim. Bizler, Cemil Meriç’in doğduğu ve yaşadığı şehrimizde bize “herkes gibi değil, insan kendi gibi yaşaması gerektiğini” öğütlemiş bir kültürün mirasçılarıyız. Onun anısına sahip çıkmanın büyük bir onur sayıldığı şehrimizde Reyhanlı Belediye Başkanı olarak, adına yazılan her satırına attığım imza bu toprakların evladı Cemil Meriç’e duyulan özlemin bir ifadesidir.” Dedi.

Reyhanlı Belediyesi önünde kurulan çadırda söyleşi ve imza günlerinin de gerçekleştirileceği organizasyon, 11 Aralık'a kadar sürecek.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:14:41   

HATAY’IN TABELALARI YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), kent estetiği gözeten kapsamlı çalışmalarla il genelinde yeni projeler üretmeye aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Hatay’ın tarihi dokusuna ters düşen görüntülere müdahale eden HBB Kent Estetik Kurulu, son olarak tabela kirliliği konusunda çalışmalara başladı.

Şehrin tabela kirliliği gündemiyle ikinci toplantısını gerçekleştiren Kent Estetik Kurulu, konuya ilişkin çözüm önerileri kapsamında; İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği revizesi için çalışmalara başladı.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:11:02   

BU PAZARDA EMEK VE DAYANIŞMA VAR

Defne Belediyesinin katkılarıyla kurulan ve geçen hafta açılan Kadın Emeği Pazarı, bu hafta da Armutlu Semt Pazarı’ndaki yerini aldı.

Defne’nin emekçi, üreten ve üretken kadınlarının bin bir zahmet ve emekle yetiştirdiği ürünler bu çarşamba da satışa sunuldu. 30 kadın üreticinin yaptığı yöresel lezzet ve el işi ürünler bu yine yoğun ilgi gördü.

Defne Belediye Başkan Yardımcısı Girne Mansuroğlu, Defne Belediyesi Meclis Üyesi ve Deftur yönetim kurulu başkanı Mehmet Aslanyürek ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Filiz Haksöz pazarda stant açan kadınları yalnız bırakmadı. Pazar yerini gezen Defneli yöneticiler, kadın üreticilere destek verdi.

DEFNELİ KADINLAR MUTLU

Hayata geçirilen proje ile emeklerinin karşılığını aldıklarını belirten Defneli kadın üreticiler, “Bize sunulan imkândan ve emeklerimizin karşılığını almaktan çok mutluyuz. Gösterilen ilgi ve talep bizi daha çok üretmeye teşvik ediyor. Defne Belediye Başkanımız İbrahim Güzel ve ekibine tekrardan çok teşekkür ediyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:09:41   

SAFRAN HASADI YAPILDI

Tarım Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi kapsamında İl genelinde yürütülen Safran Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi adı altında Yayladağı İlçesinde üretici bahçesinde 'Safran Hasat Günü' düzenlendi.

 Hasat etkinliğine; Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Şube Müdürleri, safran üreticileri ve çiftçiler katılım sağladı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu etkinlikte yaptığı konuşmasında ilimizde safran yetiştiriciliğinin 2015 yılında demonstrasyon projesi olarak başladığını ve bugün itibarı ile yaklaşık 40 dekar alana ve yaklaşık 45 üreticiye ulaştığını belirterek; “Bugün itibariyle Hatay safran ekim alanı bakımından Türkiye'de ikinci sırada yer almaktadır. Bu yıl Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projesi kapsamında Yayladağı ve Erzin ilçelerinde toplam 8 üreticiye 500 m2'lik alanlara dikilmek üzere 800 kg safran soğanı dağıtımı yapılmış olup dikimi müteakip ilk hasatlar başarılı bir şekilde devam etmektedir. 2023 yılında ise İl Müdürlüğümüz tarafından 8 üreticiye 500 m2'lik alanlara dikilmek üzere 800 kg safran soğanı dağıtımı yapılması planlanmaktadır. 

İl Müdürlüğümüz tarafından safran üretimin arttırılmasının yanında verim ve kalitenin artırılması amacıyla safran üretim sezonu boyunca üreticilerimiz tek tek ziyaret edilerek sürekli olarak gerekli teknik destek sağlanmaktadır. Bunun yanında üreticilerimizin üretmiş oldukları safranları pazara ulaştırmalarında tıbbi ve aromatik bitkiler sektöründe faaliyet sürdüren iş insanlarımız ile aralarında bir köprü kurulmasına vesile olunarak ürünlerin pazara ulaşmaları sağlanmaktadır. 

Kozmetik, gıda ve ilaç sanayi sektörlerinde, çiçeğin tüm bölümleri değerlendirilmektedir. Çiçeğin diğer bölümlerinin bu gelire eklendiği düşünüldüğünde safran çiçeği, ekonomi açısından umut vadeden bir üründür. 

Hasadımızın hayırlı olmasını ve üreticilerimize bol bereketli kazançlar getirmesini diliyorum.' dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 6 saat önce / 29.11.2022 08:06:29