......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252053
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

Hatay İşkur Müdürü Yüksel, işsizlik rakamlarını açıkladı AKTİF İŞSİZ SAYISI 58 BİN 621 KİŞİ

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün (İŞKUR) 2018 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında gazetecilere bilgi verildi.

Hatay İŞKUR Müdürü Yüksel, işsizlik rakamlarını açıklayarak Hatay'da kurumlarına kayıtlı aktif işsiz sayısının 58 bin 621 olduğunu söyledi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda, Hatay’da işsizlik rakamları ile yapılan faaliyetler yapılanlar sunum eşliğinde gazetecilere anlatıldı.

Danışmanlık faaliyetlerimiz kapsamında İş ve Meslek danışmanlarımız tarafından bireysel olarak iş arayanlar ile yapılan 46.184 görüşme gerçekleşmiştir diyen İşkur İl Müdürü Yüksel, açıklamasına şöyle devam etti: “Ocak- Temmuz döneminde 8.198 kişi işsizlik maaşı almak üzere başvurmuş bunlardan durumu uygun olan 2.895 kişiye işsizlik maaşı bağlamışız. İş ve meslek danışmanlarımızın işyeri ziyaretleri sırasında işyerlerimizden 7974 talep alınmış bunlardan 2843 kişinin işe yerleşmesi kurumunuz aracı ile sağlanmıştır.

Toplum Yararına programı kapsamında şu ana kadar programın 2018 yılının içinde başlayan bölümünde 4.500 kişi toplum yararına programı kapsamında işe yerleştirilmiş ve çalıştırmaya devam etmektedir.” dedi.

İş ve Meslek Danışmanı Ali Reyhan, yaptığı sunumda, Hatay’daki iş arayan sayısının 58 bin 621 olduğunu aktardı.

Kurum olarak 2018 yılı içinde 46 bin 184 kişi ile görüşerek danışmanlık faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden İş ve Meslek Danışmanı Reyhan,  5 bin 775 iş yerinin ziyaret edilerek ve devletin imkânları hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:28:06   

İSTANBUL’DA HATAY GÜNLERİ 26 EYLÜL 30 EYLÜL TARİHLERİNDE YAPILACAK

Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder İstanbul’da Hatay Günleri’nin 26 Eylül – 30 Eylül tarihlerinde arasında yapılacağını söyledi.

Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder, İstanbul’da yapılacak olan İstanbul’da Hatay Günleri hakkında bilgiler verdi.

Amaçlarının Hatay’ın tanıtımına, ekonomisine katkı sunmak olduğunu ifade eden HATİAB Başkanı İbrahim Güder “Bilindiği üzere İstanbul, Ankara ve İzmir’de tanıtım günleri yapılmaktadır. Bu tanıtımla da Hatay’a daha çok turist gelsin, insanlarımız iş yapsın, ekonomisine katkı da bulunsun amacı gütmektedir. Daha önce arkadaşlarımız bu tanıtım günlerini gerçekleştirdi. Bu yılda Hatay Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilendirilmesi ile Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği olarak İstanbul Maltepe etkinlik alanında tanıtım günleri organize edilecek. Bu organizasyon geçmişte yapılanların üzerine koyarak daha farklı bir tanıtım olmasını istiyoruz. Hatay on binlerce yıl önceden günümüze kadar gelmiş, geçmiş bir tarihe sahip. Bu tarih içerisinde birçok medeniyetlere ev sahibi yapmıştır. Dünya ticaretinde etkin rol oynamış, üç büyük metropolden biridir. Dünden bugüne gelen Hatay bir New York, Paris olması gerekirken sıradan mütevazi bir İl olarak kalmıştır. Hatay tanıtım günleri, tanınırlığını arttırmak ve buraya gelecek insan sayısını arttırmak en büyük arzumuz. Bu sadece turizm olarak Hatay’a gelinmesi değil, sanayi olarak da istihdam arttırmaya dönük çalışmaları da teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bizim gayemiz işsizlerimizin iş kaygısını gidermektir. Kamuoyunun önde gelen şahsiyetleri, siyasi faktörler olmak üzere takım ruhu ile Hatay’ı ileriye taşımaya, işsizliği önlemeye katkı sağlamaya ve istihdamı arttırmaya yönelik çalışmaları yapmak boynumuzun borcu. En ucuz maliyetle yapacağımız Hatay Günleri bizler için bir fırsat oluyor.

Bu sene yapılacak olan tanıtım günlerine birkaç ilave yapacağız. Biz Hatay’a ne için yatırım yapmalıyız?,‘biz Hatay’ı niye gidip görmeliyiz? tüm mesele bu iki soruya cevap verecek düzenleme olması lazım. Bunlarla ilgili ilk adım büyükelçilikler, konsolosluklar, ticari ateşeler, turizm ateşelerini etkinlik alanına davet edeceğiz. Merak ettikleri sorulara cevap verecekleri faaliyetler olacak. Hatay ile ilgili bilinmeyenleri billboardlara ‘bunları biliyor muydunuz?’ şeklinde asarak bilgilendirme sağlayacağız. Geçmiş dönemlerde standı kiralayan esnafımız başka bir şehirden olan esnafımıza devrediyordu. Biz bunlara çok dikkat edeceğiz ve müsaade etmeyeceğiz” dedi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:27:29   

ALTINÇAY MAHALLESİ’NDE PARKE ONARIMI

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Altınçay Mahallesi’nde, çeşitli kurumlarca yapılan kazı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda parke onarım çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada; Altınçay Mahallesi 122. Sokak’ta mahalle sakinlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bozulan yollarda onarım çalışması yapıldığı belirtildi. Antakya Belediyesi ekipleri sorumluluk kapsamındaki mahallelerde, ihtiyaç duyulan yollarda çalışmalarını sürdürüyor.

(Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:26:41   

BAKIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyunun depolardan hatlara iletildiği terfi noktalarındaki elektrik sistemlerinde bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

   HATSU Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı mobil ekipleri tarafından Hatay genelinde terfi merkezleri, su depoları ve içme suyu kuyularındaki elektrik aksamlarının bakımdan geçtiğini aktaran Genel Müdürlük, kent genelinde faaliyette olan ve yeni yapılan depolarda elektrik sistemlerinin sağlıklı şekilde çalışmasını sürdürmek amacıyla yenileme ile rutin kontrollerin yapıldığını kaydetti.

Tesislerin sağlıklı ve sürekli şekilde işlevini yerine getirmesi adına elektrik panolarında, jeneratörlerde, haberleşme sistemleri, kuyu pompaları ve diğer ekipmanlarda bakım çalışmalarının sürdüğünü aktaran İdare, yapılan planlı çalışmalar sayesinde depo taşmaları ve su israfının önüne geçildiğini vurguladı. 

Ayrıca en son teknoloji ile yenilenen motor kontrol panoları ve motor sürücüleri sayesinde dava verimli, güvenli su temininin sağlanacağına dikkat çeken HATSU, paylaşılan fotoğraflarla öncesi ve sonrası haliyle farkın ortaya konulduğunu kaydetti.

(Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:26:04   

İCRAAT PROGRAMI VE EKONOMİ ÜZERİNE ANALİZ…


Öncelikle 24 Haziran 2018 seçiminin yeni yönetim modeli ile bir çığır açtığını ifade etmek isterim. Köhnemiş, hantal ve artık tamamen yıpranmış bir yönetim model ve sisteminin, yönetim anlayışı ile ilerlemek oldukça zordur diyebilirim. Aziz milletimiz gerekeni yapmış ve değişimden dönüşümden yöne bir irade kullanarak güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için geleceğine karar vermiştir.

İç ve dış mihraklar silahla yapamadıkları ve Allah’ın izniyle yapamayacakları darbe girişimini, şimdilerde ekonomiye bir şekilde menfi anlamda müdahale ederek yapmaya çalışmaktadırlar. Tabi ki artık Türkiye eski Türkiye değil. Kendi ayakları üzerinde durmasını becerebilen, yerli milli silah sanayiden tutun da birçok ürünü kendisi üretmeye başlayan Bağımsız ve Güçlü Türkiye ile baş etmek o kadar kolay değil.

Peki, ne yapılması gerekiyor? Tabiki “tasarruf” tedbirlerini almak öncelikli maddemizdir. Zaruri yatırımlar, harcamalar hariç olmak üzere bir an önce dünyadaki faizlerin artışıyla ülkemize yansıyan olumsuz etkilerinden dolayı “dış finansman, borçlanma vs.. oldukça maliyetli hale gelmiştir.

15 Temmuz darbe girişiminin negatif yansımaları bizi rahatlıkla dış finansman elde etmeye vb. ekonomiye fayda sağlayacak artıların getirisine kısıtlamalar yaptığı aşikârdır.  Dışarıdan ülkemize yatırımlarımıza katkı sağlayacak sermaye girişi şarttır. Sermaye girişini bir şekilde teşvik etmemiz gerekir.

Bizlerin devlet eliyle, kamu giderlerini, gereksiz harcamaları, müsriflik varsa bunları tıkayacak tedbirleri almaya özetle “Tasarruf” tedbirleri almaya yönelik hamleler yapmamız şarttır.

Kaynakların gereksiz yere isabetsiz olacak şekilde yani öz kaynakların heder edilmesine, verimli etkinlikten uzak kaynakların kullanılması elbette ki finansman giderlerini, borçlanmayı artıracaktır. Alınacak tedbirlerle iç ve dış finansman ihtiyacını azaltacaktır.

Mutlaka ama mutlaka yastık altı kaynaklarımızı (döviz, altın..) ekonomiye kazandırmak adına politikalar üretmemiz gerekmektedir. Bu nedenle 1 nolu kararname ile resmi gazetede yayımlanan ve içeriğinde Sayın Cumhurbaşkanlığına direk bağlanan ofislerden birisi olan Finans Ofisi yani İstanbul finans ofisi Türkiye’yi dünyanın cazibe alanı getirmek adına çalışmalar yapacaktır. Politikalar üretecektir. Tabi ki diğer politika üretecek kurullarımız, ofislerimiz tabiri yerinde ise arı gibi çalışarak ülkemizi hak ettiği yere hızla ulaştırabilmek adına gayretli, kısa zamanda verimli ve çok iyi işler çıkartacak bir ekip anlayışıyla sistemli çalışacaklardır. Güvenimiz tamdır. Yeter ki ehil ve liyakatli kadrolarımızı verimli olabilecekleri yerlerde istihdam edebilelim.

Kaynak türlerimizi mümkün mertebe artırmamız, zenginleştirmemiz için ne gerekiyorsa başta devletimiz ve tabi ki bizler bir vatan evladı olarak kendi uzmanlık alanlarımızda samimiyetle, ciddiyetle, erdemle, iradeyle, cesaretle TÜRKİYE’Yİ ŞAHLANDIRMAK hedefimiz bir numaralı gündem konumuz olacaktır.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.. Rabbim devletimizin, değerlerimizin, vatanımızın bekasına zeval vermesin… Haydi hep beraber 81 milyon “Bismillah” diyerek en iyi yaptığımız ve yapmamız gereken, istiklal, istikbal ve istikrarımız adına müsbet işlerimize koyulalım…

Bazen “şer” diye bildiğimiz nice hadiseler “hayırdır” fakat bizler bilemeyiz. Biz elimizden geleni yapalım. Allah bizimle beraberdir inşallah.. Saygılarımla,

NOT: Sonraki yazım “ENFLASYON, DÖVİZ KURLARI VE FAİZ” Ekonomiye etkileri ve çözüm yolları içerikli olacaktır.


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:25:28   

DEFNE PARKLARI REVİZE EDİLİYOR

Defne Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri; Armutlu, Sümerler ve Yeniçağ Mahallelerinde park revize ve ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştiriyor.

   Sümerler Mahallesi Defne Kaymakamlığı karşısındaki parkta kauçuk zemin döşeme çalışmaları başlatan ekipler, yeni oyun aletlerinin de montajını gerçekleştirdiler.

Yeniçağ Mahallesinde bulunan mevcut parkta revize ve ağaçlandırma çalışmalarına start verdiklerini duyuran ekipler, Armutlu Mahallesi Kuseyri Sitesi karşısında ki Armutlu Parkı çevresinde de duvar örme çalışmalarına devam ettikleri bilgisini verdiler.

Defne İlçesinde oturan vatandaşlar, İlçe genelindeki parkların bakıma alınması, modernize edilmesi ve ağaçlandırılmasından ötürü duydukları memnuniyeti dile getirerek hassas çalışmaları için Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman ve ekibine teşekkürlerini ilettiler.

(Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:24:44   

VATANDAŞ, MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİNİ İSTİYOR

Antakya’da ikamet eden Abdullatif Ortanca isimli vatandaş, satın aldığı su arıtma cihazının arızalı çıkmasına rağmen firma yetkililerinin bir türlü ilgilenmediğini söyledi.

Emekli vatandaş Ortanca, sorununun bir an önce çözülmesini beklediğini ve yaşadığı mağduriyetin giderilmesini beklediğini ifade etti.

Emekli bir vatandaş olan Ortanca, şikâyetini dile getirirken, “Can Su Arıtma firmasından arıtma cihazı satın aldım. Fakat cihaz su akıtmıyor. Normalden fazla gürültü çıkartıyor. Tüm bunları firmaya bildirmemize rağmen bizimle ilgilenmediler. Aradığımızda İskenderun’dayız dediler, gelmediler. Daha sonra başka mazeretler öne sürerek geçiştirdiler. İşin peşini bırakmadığımızda ise “Sen bizim kim olduğumuzu biliyor musun?” tarzı tehditkâr konuşmalarla bizi sindirmeye çalıştılar. Mağdur bir tüketici olarak şikâyetimi gerekli mercilere bildireceğim.” ifadelerini kullandı.

(Yorum Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:23:34   

DEVLET HASTANELERİNDE “GEBE OKULU” HİZMETİ

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Hatay Devlet Hastanesinde; hamilelere yönelik normal doğum sürecini sıkıntısız tamamlayabilmeleri için “Gebe Okulu” adı altında uzman ekip tarafından eğitim verilmeye başlandı.

Hatay Devlet Hastanesi Gebe Okulu’nda anne adaylarına gebelik dönemi, doğum süreci ve doğum sonrası yaşanabilecek süreç hakkında bilgilendirmenin yanı sıra gebeliğin oluşumu, gebelikte oluşabilecek sorunlar ve çözümleri, gebelikte ve emzirme döneminde beslenme ve günlük yaşam aktiviteleri, doğum, doğum ağrısı ve baş etme yolları, lohusalık dönemi, anne sütü ve emzirmenin önemi, yeni doğan bakımı ve aile planlaması ile ilgili bilgiler veriliyor.

Eğitimler en az 2 saat sürecek şekilde planlanarak, en az dört oturuma katılan gebelere "Gebe Sınıfı Diploması" verilmektedir.

Temel amacın halkı, gebeleri ve anne-baba adaylarını normal bir gebelik sürecinde olması gereken şeyler hakkında bilgi vermek olduğunu belirten Hatay İl Sağlık Müdürlüğü yetkililer, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Başkalarının doğum hikâyeleri ve doğuma ait düşüncelerinden oluşan kulaktan dolma bilgiler, kadınlarda bilgi kirliliğine neden olarak stres yaratıyor. Doğru yerden doğru bilgi alan anne adayları, hamilelik süresince ve doğum sırasında doğru ve sağlıklı düşünebiliyor. Anne adayları sürece dair ne kadar çok şey bilirse o kadar az stres yaşıyor.

Anne adayları, hamilelik ve doğumun fizyolojik olarak bedende nasıl gerçekleştiğini bilirse, doğumla ilgili beklentilerine paralel olarak bedenleriyle uyum içinde olabiliyor.

Hamilelik eğitimlerinde anne adayları, hamilelikte ve doğumda çıkabilecek sorunları engelleyen en önemli nedenlerden biri olan doğru beslenmeyi öğrenebiliyor. Eğitim süresince kadınlar, hamilelikte kilo alımı konusunda da sağlıklı olmayı öğrenebiliyor.

“Hareket”, hamilelikte ve doğumda çok önemli; Pelvis bilgisi ve doğru hareketleri yapmayı öğrenmek doğumu son derece kolaylaştırıyor.

Doğumdan önce öğrenilen, doğum kasılmalarını rahatlatan teknikler (masaj, araomaterapi, termal uygulamalar vb.) anne adayının doğuma bakışını pozitif etkiliyor.

Eğitimlerdeki nefes çalışmaları, beden farkındalığını arttırıyor çünkü doğru nefes, anne-bebek sağlığının olmazsa olmazlarından biri Anneyle birlikte babanın da eğitim alması, babanın hamileliğe ve doğuma katılımını sağlıyor. Baba, doğumun dışında kalmayarak; aile birlikteliğinin, sorumluluğunun ve sevincinin paylaşımını yaşayabiliyor.

Eğitimlerde yapılan emzirme, bebek bakımı gibi çalışmalar, annenin “bebeğime nasıl bakacağım?” sorularına cevap oluyor ve annenin korkusunu azaltıyor.

Ve çok daha önemlisi, doğru bilgiyle donanmış bilinçli anne-babalar, geleceğin bilinçli nesillerini yetiştirmek için bu bilgileri ve hassasiyeti aktarabiliyor.

Hatay Devlet Hastanesi Gebe okulunda görevli eğitmen kadromuz hem alanlarında lisans sahibi hem de gerekli ek eğitim ve sertifikasyon programlarını tamamlamış sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Gebe Okulumuz son düzenlemelerin ardından Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Kemal Günal, hastane yöneticileri ve sağlık çalışanlarımızın katılımlarıyla yeniden hizmete açıldı.

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı İskenderun Devlet, Erzin Devlet, Dörtyol Devlet, Altınözü Devlet, Kırıkhan Devlet Reyhanlı Devlet, Samandağ Devlet ve Hassa Devlet Hastanelerin de Gebe bilgilendirme sınıflarında mevcut olup, bu tesisler de de sağlıklı gebelik, mutlu doğumlar, bilinçli anne babalık için eğitimler verilmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:22:03   

EĞİTİME DESTEK GELECEĞE HİZMET

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) başarılı nesillerin yetişmesi için öğrencilere verdiği destek eğitimlerine yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek.

Geleceğin teminatı çocukların ve gençlerin nitelikli eğitim alması ve aldıkları eğitim ile ülkemizin yarınlarına katkı sunmasını hedefleyen Büyükşehir, destek eğitim kurslarını öğrencilerle buluşturacak.

Destek eğitim kurslarının 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. sınıf ve liseden mezun öğrencilere yönelik olacağını ifade eden Büyükşehir eğitimcileri, kurstan faydalanmak isteyen öğrencilerin 15 Eylül Cumartesi gününe kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi Destek Eğitim Merkezine(Yusuf Binkaya Çok Amaçlı Salon üstü) şahsen başvuru yapmaları gerektiğini ifade etti.

Başvurularda gerekli belgelerin öğrenci ve veli kimlik fotokopisi, öğrenci belgesi veya diploma fotokopisi ile öğrenci not durum belgesi olduğunu da ifade eden eğitimciler, destek eğitim kursların 3 Eylül Pazartesi günü başlayacağını belirtti.

(Haber Merkezi)


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:21:10   

ALLAH’A GÜVENİP DAYANMAK

İnsan ruhu, yardıma-desteğe-Yüce bir varlığa sığınmaya muhtaçtır. İnsan, kendisini en güçlü hissettiği zamanlarda dahi, kendisiyle baş başa kaldığında belirli zaafları, zayıflıkları, korku ve tedirginlikleri olduğunu hisseder. Bunlar dünyevî hayatla ilgili kaygılar da olabilir, uhrevî hayatla ilgili korkular da olabilir. Bu nedenle, insanoğlunun, Yüce bir Varlığa güvenip, sığınıp, dayanabileceğini hissetmesi-inanması zorunludur. İşte bu Yüce Varlık Cenab-ı Allah’tır. Yüce Allah’ın yerine, maddi veya manevî hiçbir güç, hiçbir varlık ikâme edilemez. Allah Tealâ, “…Mü’minler yalnız Allah’a tevekkül etsinler.”(Mâide,5/11); “… Allah’a sarılın. O sizin sahibinizdir. O, ne güzel sahip, ne güzel yardımcıdır.”(Hacc,22/78) buyruklarıyla kendisine güvenip dayanmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Bu sebeple inançlı kişiler, daha mütevekkil olurlar, kendilerini daima daha güçlü hissederler; ruhen daha sağlam ve dengeli olurlar; depresyona-bunalıma daha az düşerler; böyle bir durum hâsıl olursa da Yüce Rabbimizin er-geç mutlaka yardıma koşacağına inandıkları-güvendikleri için düzlüğe daha çabuk çıkarlar.

Aksine, Allah inancı-güvenci zayıf olanlar veya inancı hiç olmayanlar, maalesef korku, endişe ve panik hallerinde sığınacak manevî bir güç bulamadıkları için depresyona düşerler, alkole veya daha kötüsü uyuşturucu maddeye sarılırlar; şayet zor da olsa tüm iradelerini toplayıp bu fâsit daireden çıkamazlarsa maalesef depresyon daha da derinleşir, hayatları mahfolur!

Allah Tealâ’ya daima inanmalı, güvenmeli, sığınmalı ve yakarmalıyız. Her an yanımızda olduğunu, bize şah damarımızdan daha yakın olduğuna (Kâf, 50/16), bir bunalıma, bir sıkıntıya düştüğümüzde elimizden tutup düzlüğe çıkaracağını bilmeliyiz!

RUH KİMDİR?

Bu dünyaya neden geldik?

Sebebini bilemedik!

Ah ! Veda etmeden önce,

Günahları silemedik!

 

Sen ey ruh ! Sen kimsin, nesin?

Neden hiç çıkmıyor sesin?

Belki de cılız-pısırık,

Belki de muhkem kalesin!

 

Misler gibi anber misin?

Arzu’ya ol Kamber misin?

Rahmeten lil âlemin’ce,

Has Yüce peygamber misin?

 

Tûr Dağında Musa’mısın?

İlâhî güç, Âsâ mısın?

Yoksa hep içimi yakan,

Yüreğimde tasa mısın?

 

Belkıs’ın yüzündeki kaş?

Kâbe duvarında bir taş?

Öz Yusuf’unu yitiren,

Yakup’un gözündeki yaş?

 

İnsan için ilâh mısın?

Kutsal Kâbetullah mısın?

Ateşin yakamadığı,

Büyük Halilullah mısın?

 

Kör kuyulara atılan,

Köle olarak satılan,

Ay parçası Yusuf musun?

Ar-iffet timsali olan!

 

OYTAN, sorular güzelden,

Yanıt yoktur ta ezelden!

Gerçek kişiler bilsinler,

Hiç umut yoktur tüzelden!


4 gün, 17 saat önce / 10.08.2018 09:19:54