......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 230160
YORUM MANŞET
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR

 SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYORTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'daki sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon siper örülüyor.

İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürdü. Sınır hattındaki askeri iş makinelerinin gün boyunca mevzi kazdıkları görüldü.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında Hatay'a getirilen obüslerin etrafının 3 metrelik toprakla çevrili olduğu dikkati çekti. Sınır hattının bazı yerlerine ise askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Öte yandan, çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu 10 araçlık konvoy, ilçeye varmalarının ardından Suriye sınır hattı istikametine doğru hareket etti.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana süreci kapsamında İdlib'de gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırıldı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlandı. (AA) 

TİCARET TEKRAR CANLANACAK
TİCARET TEKRAR CANLANACAK

 TİCARET TEKRAR CANLANACAKReyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışlarının başlanmasının, ilçe ticaretini canlandıracağını söyledi.

Zaroğlu, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra belirli kısıtlamaların getirildiğini aktaran Zaroğlu, "Yaklaşık iki aydan beri bölgemize güvenli bölge oluşturmasını bekledik. Son olarak hükümetimizin almış olduğu İdlib'deki güvenli bölgeyle ilgili girişiminin ilk meyvesini almaya başladık." dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Zaroğlu, şöyle devam etti: "Hatay'da savaş var, ticaret durmuş, sanayici iş adamı yatırım yapmıyor, turist gezmeye gelmiyor gibi söylemler duyuyoruz. Hatay'da kötü bir şey varmış gibi hava estirmeye başladılar. Böyle söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla Hatay'da ticaret tekrar canlanacaktır. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgemiz ekonomik olarak daha canlılık kazanmış olacak." dedi.

Zaroğlu ileriki günlerde demir ve çimento ihracatının da başlamasını beklediklerini sözlerine ekledi. (AA)

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ
SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'a getirilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Reyhanlı ilçesindeki sınır hattına sevk edildi.

 İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürüyor. Sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü. Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Hatay'a ulaştı. Araçlar, daha sonra güvenlik önlemleri eşliğinde konuşlandırılacakları sınır birliklerine gönderildi.

Öte yandan sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana Süreci kapsamında İdlib gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib ili "çatışmasızlık bölgesi" ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.(AA)

569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI
569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI

 569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDIİl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı 4. Dönem Değerlendirme Toplantısı, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Yardımcısı Çakıroğlu toplantı öncesi yaptığı konuşmada ilimizde 2017 yılının üçüncü üç ayında 569 adet proje üzerinde çalışıldığını belirtti.

Projelerin 370 adedinin genel ve özel bütçeli kuruluşlarca, 199 adedinin ise Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin imkânlarınca yürütüldüğünü dile getiren Çakıroğlu, ‘’Projelerin toplam bedeli 5 milyar 169 milyon 391 bin TL’dir. 2017 yılı ödenekleri ise 1 milyar 501 milyon 204 bin TL olup, 2017 Eylül ayı sonu itibariyle bu ödenekten 738 milyon 739 bin TL harcama yapılmış ve %49 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.’’ dedi.

İlimizde 2017 yılı üçüncü döneminde yürütülen 569 adet projeden 94 adedinin tamamlanarak hizmete alındığını ifade eden Çakıroğlu, ‘’ Projelerin 468 adedi devam etmektedir. Devam eden projelerden 272 adedi imalat sürecinde, 93 adedi ihale, 58 adedi sözleşme, 15 adedi proje, 30 adedi planlama aşamasındadır. 7 adet projeye de çeşitli nedenlerle başlanılamamıştır.’’ dedi.

Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’nun yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya,  İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ve kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda yatırımcı kuruluşlar, kendi alanları ile ilgili olarak sürdürülen projeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİİlimizin en önemli meslek sektörlerinden olan mobilyacılık, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEB) doğrultusunda finanse edilerek Antakya Mobilyası “Motiften Koleksiyona” projesi ile kitapla ölümsüzleşti.

 Dün Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, K.Sanayi Sitesi Koop. Bşk. M.Ali Kanlı, proje çalışanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Çinçin, yaptığı açıklamada Hitit Krallarından, Büyük İskender’in Tahtına; Hz. İsa’nın Havarilerinin Kullandığı Vaiz Kürsülerinden; İslam Rönesansı’na kaynaklık eden Antakya Akademisine kadar binlerce yıllık tarih ve köklü bir geleneğe sahip, Habib-i Neccar’ın memleketinde doğan ve gelişen Antakya Mobilyacılığının dünden bugüne serüveni; Antakya Sanayi ve Ticaret Odası tarafından kitaplaştırıldığını belirterek şu bilgilerde bulundu: “Antakya Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu günden beri ilimizde ve bölgemizde sosyo-ekonomik anlamda kalkınmaya öncü olacak projelere odaklanan çalışmalar yürütüyor.

Bugün burada sizlerle buluşmamızın nedeni Antakya Mobilyası’nın markalaşması, rekabet gücünün artırılması ve nitelikli iş ortamları yaratılarak mevcut işletmelerin verimliliğine güç katılması amacıyla başlattığımız ANMOGEP projesi hakkında bilgilendirme yapmak ve bu projenin ayaklarından biri olarak Antakya’nın değerlerini taçlandırmak gayesiyle uzun bir emeğin sonucunda hazırladığımız “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabını tanıtmaktır.

ANMOGEP; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla 7,7 milyon Avro bütçeli, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programının ilk dönem projelerinden biri. Bu proje sayesinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 10 yılda dünya mobilya üreticileri arasında Türkiye'nin ilk 10 ülke içinde yer alacağını öngörüyoruz.

Antakyalı Mobilyacılarımızın üretim, teknoloji, tasarım ve pazarlama yetkinliklerini artırarak bir dünya markası haline getirebilmek için projemize dört bir koldan sarıldık. ANMOGEP projesine emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim. 

Markalaşma Uzmanı Burcu Arıkan’ın yönetiminde; Gazeteci - Yazar Tuba Çameli tarafından yayına hazırlanan kitap için;  Hatay yöresinde 317 motif-form tespit edildi, fotoğraflandı ve hikâyeleri derlendi. Araştırma süresince; Gazeteci-Yazar Lora Çapar ve Akademisyen Ayşegül Karakelle motifleri yorumlarken, Arkeolog Jozef Naseh ve Arkeolog Kenan Yurttagül ile yaşayan en eski mobilya ustalarından Ferit Bilen’in anlatımları derlendi.  Motiflerden esinlenerek klasik, neo-klasik takımlar ve modern aksesuarlardan oluşan yeni mobilya tasarımları geliştirildi.

Antakya mobilyasını hem iç hem de dış pazarda bölge lideri haline getirmeyi hedeflediklerini belirten ANMOGEP’in faydalanıcısı olan Antakya Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin; “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabından esinlenerek oluşturulan koleksiyonları ve sıradaki hedefleri şöyle özetliyor: “Proje kapsamında 3 ayrı tasarımcı tarafından hazırlanan ve Antakyalı mobilya firmalarımızın üretimini gerçekleştirdiği 63 parçadan oluşan toplam 15 koleksiyonu önce İstanbul’daki İMOB fuarında sergiledik, patent başvurularını yaptık.

Projede kazandığımız deneyimler ve kurulan iletişim ağları ile; geleneksel yöntemlerle üretim yapan KOBİ’lerimizin rekabet gücünün tasarım odaklı üretim geliştirme, pazarlama ve üretim destekleriyle artırılabileceğini ve niş pazarlar yaratabileceğimizi düşünüyor, projenin son yılında bugüne kadar yaptıklarımızı görünür kılmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında kurduğumuz ve bu yıl kasım ayı içinde açılacak olan Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezi ile de bu çalışmaların sürdürülebilirliğini amaçlıyoruz.

Endüstriyel tasarımcılar ile Antakyalı ahşap ve mobilya ustaları tarafından hazırlanan koleksiyonlar, geçmişten günümüze Antakya ve civarında yaşamış farklı medeniyetlerin ustalıklarını, kültürünü ve estetiğini bir araya getiriyor. Kitapta Sergio Perez Fortea ve Sezgin Akan gibi uluslararası tasarımcıların neo-klasik ve modern tarzlardaki mobilya-koleksiyon çizimleri bulunuyor. Antakya, antik çağda “Orientis Apicem Pulcrum” yani Doğu’nun Kraliçesi olarak anılırdı. Proje kapsamında öne çıkan koleksiyonlardan biri de Ahşap ve Oyma Ustası Ali Altun tarafından hazırlanan, kentin kültür belleğinde ölümsüzleşen Doğu’nun Kraliçesi için tasarlandı” dedi.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

MEME KANSERİ FARKINDALIK SEMİNERİ BUGÜN

Antakya Belediyesi vatandaşın sağlığını korumaya yönelik sosyal sorumluluk hizmetlerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin eşi Nursel Kimyeci’nin girişimleriyle kadın sağlığına yönelik sosyal sorumluluk projesi ile “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenlenecek

.Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “1 – 31 Ekim Meme Kanseri farkındalık ayı nedeniyle Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’nde sosyal sorumluluk hizmetleri kapsamında “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Antakya KETEM Sorumlusu Dr. Nilüfer Elveren Bulduklu’nun katılımıyla 20 Ekim 2017 Cuma günü saat 13.00 – 16.00 arasında gerçekleşecek olan hanımlara yönelik seminer halka açık ve ücretsiz olarak verilecek. Tüm hanım kardeşlerimiz davetlidir.

(Haber Merkezi)


1 gün, 16 saat önce / 20.10.2017 10:59:53   

HATAYSPOR’DA HEDEF GALİBİYET

2.Lig Kırmızı Grupta üst sıraları yakından ilgilendiren Menemen Belediyespor-Hatayspor maçı yarın oynanacak.

Bordo-Beyazlı Hatayspor camiasında hedef, rakibini deplasmanda yenerek zirve yolunda emin adımlarla yoluna devam etmek.

Hafta boyunca teknik direktör İlhan Palut idaresinde çalışmalarını sürdüren Bordo-Beyazlı futbolcular, bugün maçın oynanacağı Bergama 14 Eylül stadyumunda yapacağı son çalışmanın ardından maç saatini beklemeye başlayacak.

Ev sahibi Menemen Belediyespor, Hatayspor gibi ligde oynadığı 8 maç sonunda 6 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 yenilgi ile 19 puanla eşit durumdalar. Menemen Belediyespor, rakip filelere 19 gol atarken, kendi kalesinde 7 gol gördü ve +12 averaja sahip. Bordo-Beyazlılar ise rakip filelere 13 gol atarken, kendi kalesinde 5 gol görerek +8 averajı bulunuyor.

Belediyespor-Hatayspor maçı yarın Bergama 14 Eylül stadyumunda saat: 15.00’te başlayacak. Belediyespor-Hatayspor maçında Onur Karabaş, Cemal Bingül ve Gökmen Olgaç hakem üçlüsü görev alacak.

(Haber: A. Vahit Güraslan)


1 gün, 16 saat önce / 20.10.2017 10:56:53   

3. ligde Cumartesi mesaisi ERZİN BELEDİYESPOR- KEMERSPOR KIRIKHANSPOR-PAZARSPOR KOCAELİSPOR-PAYASSPOR

3. Ligde ilimizi temsil eden takımlarımız yarın zorlu maçlara çıkacak. Erzin Belediyespor ve Kırıkhanspor kendi saha ve seyircileri önünde rakiplerini konuk ederken, Payasspor ise Kocaelispor’a konuk olacak.

3. Lig 1. Grup temsilcimiz Erzin Belediyespor, ligin güçlü ekiplerinden Kemerspor’u sahasında konuk edecek. Zirve mücadelesi veren Kemerspor’u yenmeyi planlayan Turuncu-Beyazlılar, rakibine darbe yedirmeyi planlıyor.

Erzin Belediyespor-Kemerspor 2003 maçı yarın Erzin İlçe Stadyumunda saat: 14.30’da başlayacak. Halil İbrahim Yıldırım’ın düdük çalacağı maçta Soner Akgün ve Şener İnan yardımcı hakem olarak görev alacak.

3. Lig 2. Grup temsilcimiz Kırıkhanspor yarın kendi saha ve seyircisi önünde Pazarspor’u konuk edecek. Ligin alt sıralarından kurtulma mücadelesi veren Kırıkhanspor, zirve mücadelesi yapan rakibi karşısında saha ve seyirci avantajını iyi kullanarak galip gelmeyi hedefliyor.

Cumartesi günü Kırıkhan İlçe Stadyumunda saat: 14.30’da başlayacak maçı Erdoğan Özkaya, Fettah Yiğit ve Şafak Nalbantoğlu hakem üçlüsü yönetecek.

3. Lig 3. Grup temsilcimiz Payasspor, Kocaeli deplasmanına çıkacak. Orta sıralarda yer alan iki takımın mücadelesinde galip gelen taraf diğer takıma üstünlük sağlayacak.

Cumartesi günü akşam saat: 19.00’da oynanacak olan Kocaelispor-Payasspor maçını Yakup Özhan, Onur İçyer, Hakan Akkaynak hakem üçlüsü yönetecek.

(Haber Merkezi)

 


1 gün, 17 saat önce / 20.10.2017 10:48:30   

TİCARET TEKRAR CANLANACAK

Reyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışlarının başlanmasının, ilçe ticaretini canlandıracağını söyledi.

Zaroğlu, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra belirli kısıtlamaların getirildiğini aktaran Zaroğlu, "Yaklaşık iki aydan beri bölgemize güvenli bölge oluşturmasını bekledik. Son olarak hükümetimizin almış olduğu İdlib'deki güvenli bölgeyle ilgili girişiminin ilk meyvesini almaya başladık." dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Zaroğlu, şöyle devam etti: "Hatay'da savaş var, ticaret durmuş, sanayici iş adamı yatırım yapmıyor, turist gezmeye gelmiyor gibi söylemler duyuyoruz. Hatay'da kötü bir şey varmış gibi hava estirmeye başladılar. Böyle söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla Hatay'da ticaret tekrar canlanacaktır. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgemiz ekonomik olarak daha canlılık kazanmış olacak." dedi.

Zaroğlu ileriki günlerde demir ve çimento ihracatının da başlamasını beklediklerini sözlerine ekledi. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:48:39   

14 ZANLIDAN 10'U TUTUKLANDI

Suriye'den yaşa dışı geçişleri organize ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 14 zanlıdan 10'u tutuklandı

 

Hatay Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Şubesi ekiplerinin, yaklaşık 3 aylık çalışma sonucu Türkiye-Suriye sınır hattında göçmen kaçakçılığı yapanlara yönelik geçen hafta Antakya, Altınözü ve Kırıkhan ilçelerinde belirlenen adreslere düzenlediği eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan zanlıların işlemleri tamamlandı.

Gözaltına alınan ve aralarında sınır birliğinde görevli uzman çavuş ve eşinin de bulunduğu 2'si kadın 14 zanlı emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan zanlılardan biri uzman çavuş, biri kadın 10 zanlı tutuklanırken, aralarında uzman çavuşun eşinin de bulunduğu 4 zanlı da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hatay'da, 13 Ekim'de düzenlenen operasyonda Suriye'den yaşa dışı geçişleri organize ettikleri iddiasıyla aralarında bir uzman çavuş ve eşinin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmış, zanlıların adreslerinde yapılan aramada 29 sahte Suriyeli tanıtım kartı, bir tabanca, 11 mermi ve bir telsiz ele geçirilmişti. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:45:15   

BEKİR KARABACAK’I KAYBETTİK

Eski Antakya Belediye Başkanı Bekir Karabacak vefat etti. 1994-1999 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı görevini yürüten Bekir Karabacak’ın vefat haberi sevenlerini üzdü.

Hatay siyasetine damga vuran isimlerden olan Karabacak, Anavatan Partisi İl Başkanlığının yanında çeşitli kademelerde siyaset görevini yürüttü.

72 yaşında vefat eden Karabacak’ın cenazesi, bugün öğle namazına müteakip mezarlık kompleksinde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak Eski Antakya Belediye Başkanı Bekir Karabacak’a Allah’tan rahmet, ailesini ve tüm sevenlerine sabırlar dileriz.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:44:21   

ASİ NEHRİ GÜVENLİK SEDDESİ

Devlet Su İşleri (DSİ) 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci, 'Asi Nehri Güvenlik Seddesi' projesine başlandığını bildirdi.

Ekinci, yaptığı açıklamada, güvenlik seddesinin, Altınözü ilçesi Bohşin ile Hacıpaşa mahalleleri arasındaki 17 bin 500 metre uzunluğundaki Türkiye ve Suriye sınırını birbirinden ayıran Asi Nehri'nde yapılacağını belirtti.

Asi Nehri Güvenlik Seddesi projesine dün itibariyle başlandığını ifade eden Ekinci, şunları kaydetti: "Güvenlik seddesi toprak dolgu olarak yüksekliği 3 metre, iç platform genişliği ise 7 metre şeklinde olacaktır. Çalışmayı 10 ay içinde tamamlamayı düşünüyoruz. Projenin amacı hem insan kaçakçılığının ve terörist unsurlarının geçişlerini hem de ticari mal kaçakçılığının önlenmesine yöneliktir. Projemizin tamamı DSİ'nin makine ve ekipman gücüyle yapıyoruz. Çalışmalarda yaklaşık 65 kamyon ve 20 civarında çeşitli türlerde iş makinamız olacaktır." dedi.

Ekinci, Asi Nehri Güvenlik Seddesi Projesi'nin DSİ'nin güncel en büyük makineli çalışma programı olduğunu da sözlerine ekledi. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:43:33   

TGK'DAN ULUSLARARASI ATAK


Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) ile Çin Gazeteciler Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’in yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çalışmalara ara vermeden devam ediyor.

Türkiye ile Çin arasında medya alanında işbirliğini başlatacak olan protokol, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yeni ile Çin Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri Wang Dongmei arasında Çin'in başkenti Pekin'de imzalandı.
Çin Komünist Partisi'nin 19.Ulusal Kongresi dolayısıyla açılan Basın Merkezi'nde imzalanan işbirliği protokolü, iki ülkenin basın kuruluşları arasındaki işbirliğini ve değişimi artırmayı amaçlıyor.  
İşbirliği protokol uyarınca ilk aşamada her yıl iki taraftan 6 kişilik gazeteci grubu, birer haftalık süreyle karşılıklı ziyaretlerde bulunacak. Protokol kapsamında yerel basın kuruluşları arasındaki işbirliği de teşvik edilecek.  
İşbirliği protokolüne ilişkin bilgi veren TGK Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yeni, "Çin Gazeteciler Birliği ile yaptığımız işbirliği protokolü Konfederasyonumuzun dış dünyaya açılması açısından büyük önem taşımaktaydı. Amacımız, dünyanın gelişen ülkesi Çin’de ülkemizi temsil etmek ve medya kuruluşlarımıza ve meslektaşlarımıza katkıda bulunmak. Bu hedef doğrultusunda çok yakında Rusya Gazeteciler Birliği ile de işbirliği protokolü imzalayacağız" dedi. 
Protokol imza töreninin ardından işbirliğinin anısına, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yeni tarafından Çin Gazeteciler Birliği Başkanı ZHANG Yannong ve Çin Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri WANG Dongmei’e çini tabak armağan edildi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:42:51   

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI TİCARİ TIRLARA AÇILDI

Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışları başladı.

 

Alınan bilgiye göre, 3 Ağustos'ta Türkiye sınırı yakınında yer alan Babel Hava Sınır Kapısı ve bölgesindeki olumsuz güvenlik koşulları nedeniyle sınır kapısından insani yardım, gıda, ilaç ve temizlik maddesi dışındaki nakillere kapatılmıştı.

Dün itibarıyla ticari tırların çıkışı ve malzeme kısıtlaması kaldırıldı. Alınan karar doğrultusunda Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışları sabah saatlerinde başladı.

Suriye'ye gönderilen insani yardımları taşıyan araçlar ve ticari tırlar nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı'nda uzun tır kuyrukları oluştu. Araç kuyruğunun yaklaşık 4 kilometreyi bulduğu gözlendi. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:41:57   

ORGANİZASYON ÇALIŞMALARINA DEVAM

İskenderun ilçesinde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 79. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda (İTSO) gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını yapan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, toplantının bölge için hayırlı olmasını diledi.

 Bölgedeki sektörlerin rekabet gücünü geliştirmeye ve fiziksel altyapının iyileştirilmesine yönelik destek programlarının 2017 yılı içerisinde ilan edileceğini planladıklarını ifade eden Coşkun, diğer bir taraftan başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere diğer fon kaynaklarından bölgeye pay kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Ajansın 2017 yılı çalışma programı çerçevesinde çeşitli alanlarda proje destek faaliyetleri ile yatırım destek faaliyetlerine devam ettiğini belirten Vali Coşkun, şöyle devam etti: "Destek programları kapsamında 2017 yılı teknik destek programında daha önceki dönemlerde başarılı olan projelerin uygulanmasına devam edilmekte olup Eylül-Ekim dönemi için yeni başvurular alınmaktadır. Güdümlü proje desteğinde ise devam eden projelerin yanı sıra yeni projelerin bölgemize kazandırılması amacıyla hem ilgili kurum ve kuruluşlarla hem de Kalkınma Bakanlığı ile çalışmalara devam edilmektedir." dedi.

Başvurusu tamamlanan 5 adet projenin değerlendirme aşamasının devam ettiğinin altını çizen Coşkun, şöyle konuştu: "Toplam değeri yaklaşık 14 milyon euro olan projelerin değerlendirme çalışmaları kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri tarafından 23 Ekim 2017 tarifinde Kahramanmaraş ilimize teknik gezi yapılacaktır. Organizasyon çalışmalarına Hatay'da yapılacak olan Zeytincilik Çalıştayı ve Organik Tarım Çalıştayı, Kahramanmaraş'ta yapılacak olan Ceviz Çalıştayı ve her üç ilde yapılacak olan devlet destekleri bilgilendirme panelleri ile devam edilecektir."

Bunların yanı sıra kanatlı hayvan sektör raporu ve tesis fizibilitesi, meyve dondurma ve meyve suyu konsantresi tesis ön fizibilitesinin ile TR63 bölgesi güneş enerjisi potansıyelinin tespitine yönelik araştırma ve fizibilite çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu aktaran Coşkun, çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı.

Toplantıya, Hatay Valisi Erdal Ata, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş katıldı. (AA)


2 gün, 18 saat önce / 19.10.2017 09:41:16