......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 294471
YORUM MANŞET
HATAY’DA YENİ VAKA YOK
HATAY’DA YENİ VAKA YOK

HATAY’DA YENİ VAKA YOKHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’da son 16-17 günde yeni vaka görülmediğini belirterek “Biz Hatay olarak bu işi çok rahat atlattık” dedi.

 Hatay Valiliği ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın bütün söylediklerini yerine getirmeye gayret ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Hem Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hükümet, belediyeler ve devletimizin her kademesindeki insanlar olarak kişisel ve evrensel hijyen kurallarına uymakla mükellefiz” dedi.

Ocak ayından itibaren bu hastalığı yaşıyorduk diyen Başkan Savaş, “Türkiye Avrupa’ya göre virüsü biraz daha hafif geçirdi ama koronavirüs vakalarına muhatap olan kişilerden bir tanesi de benim. Ocak ayının sonunda aynı semptomlarla ben de rahatsızlandım. Ama benim teşhisim Ocak ayından itibaren Hatay’da hastalar vardı zaten. Ben Hatay’ın her noktasında cenaze sahiplerini ararım ve bilgiler alırım. Ocak ayından itibaren cenaze sahipleri ölüm sebebi olarak ateş ve zatürreden olduğunu söylüyorlardı. İnsan zatürreden bir iki gün içerisinde ölmez. Zatürre, ağız ve solunum yolu enfeksiyonu, gribal enfeksiyon, Koah gibi birçok hastalıktan ölüm sebebi olarak düşünülüyordu. Geçmişe baktığımız zaman şimdiki semptomlar, laboratuvar bulguları ve klinik seyir birbiri ile örtüşen çok hasta var. Çin’de her ne kadar bu hastalık 19 Aralık’ta tespit edilse de biz Ocak ayından itibaren bu hastalığı yaşıyorduk.

Ben etrafımda bu vakalar ile çok karşılaştım. İki, üç veya dört hafta süren bu pandemi seviyesinde vakalara rastladık. Bizim gördüğümüz Ocak ayından itibaren Hatay’da vardı. Muhtemelen Türkiye’de de vardı. Çünkü ben meslektaşlarımla görüştüğümde bütün bulgularla paralellik gösteren vakaların olduğu söylediler” dedi.

BULAŞICI HASTALIK OLARAK SADECE KORONAVİRÜS YOK

Biz Hatay olarak bu işi çok rahat atlattık. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Pandemi Kurulu ve Sağlık Bakanlığımızın bütün söylediklerini Valiliğimiz ile birlikte yerine getirmeye gayret ettik. Çok güzel bir koordinasyonla bu hastalığı Hatay’daki sivil insanlarımız ile yenmiş görünüyoruz. Çok şükür yeni vakalarımız benim bildiğim kadarıyla yaklaşık16-17 gündür yok. Hem Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hükümet, belediyeler ve devletimizin her kademesindeki insanlar olarak kişisel ve evrensel hijyen kurallarına uymakla mükellefiz. Dünyada bulaşıcı hastalık olarak sadece koronavirüs yok. Birçok adını bile bilmediğimiz enfeksiyonlar insanlarımıza zarar verebilmekte, taşıyıcı durumunda ve hatta öldürebilmektedir. Bu nedenle belki de bu virüs bizi bundan sonraki süreç içerisinde sağlık konusunda daha dikkatli olmamıza, yeni politikalar üretmeye ve bundan sonraki süreçlerde bireysel hayatlarımızda izole etmeye itecektir.

Hepimizin özveri ile günlerini geçireceği ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım edileceği önemli günlerdeyiz. Bunu imece usulü herkes gücü yettiği şekilde yapmaya gayret etti. Çok şükür Hatay olarak rahatız. Ama yine de insanlarımız dikkat etsinler. Evrensel ve kişisel hijyen kurallarına uymaya mutlaka devam edelim. Bu ve bunun gibi hastalıklardan kurtulmak ve bir daha karşı karşıya gelmemek içim mutlaka özverili ve bilinçli olmamız gerekir” dedi.

(Haber Merkezi)

MODERN BİR SEBZE HALİ ANTAKYA’NIN HAKKI
MODERN BİR SEBZE HALİ ANTAKYA’NIN HAKKI

 MODERN BİR SEBZE HALİ ANTAKYA’NIN HAKKIAntakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya’da mevcut bulunan sebze halinin ihtiyaç cevap veremeyecek durumda ve eski olduğunu ifade ederek yeni bir sebze halinin yapılması gerektiğini söyledi.

 Son günlerde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle sebze hali konusunun daha da önem kazandığını belirten ATSO Başkanı Çinçin, “Ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 sürecinden ders çıkartarak Modern bir Sebze Hali’ne kavuşmak istiyoruz.” Dedi.

Ben Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı kimliğim ve memleketin bir evladı olarak, gelecekte çocuklarımıza miras bırakacağımız temiz bir çevre için birçok platformda paylaşımlarda bulundum diyen Başkan Çinçin, “Bu konuda en önemli paylaşımlarından biri de 2018’de paylaşmış olduğum “Antakya Sebze Hali’nin” durumunu anlatan paylaşımım idi. Konunun şu günlerde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark ettim. Meyve ve sebzeler sofralarımızın olmazsa olmazıdır.

Şimdi ben sizlere sormak istiyorum? Biz Antakyalılar olarak modern bir Sebze Halimiz olsun derken çok mu büyük, ulaşılması zor bir talepte bulunuyoruz?
İçinde bulunan tacirlerin sağlıklı bir ortamda çalışacağı, alışverişe giden küçük esnafın hijyenik bir ortamda alışveriş yapabileceği ve halkımızın sağlıklı bir şekilde Sebze ve Meyveye ulaşacağı modern bir hal istiyoruz.

Bu talebimiz Anayasal hakkımızdır. Gıdaların sağlıklı bir ortamda sağlıklı bir şekilde dağıtılması aynı zamanda temel insan haklarını ilgilendiren bir konudur. Ürünün tüketiciye hijyenik ortamda kavuşturulmasını sağlamak Halk Sağlığı için olması gerekendir ve yöneticilerimizin asli görevlerindendir.

Bu duygu ve düşüncelerle buradan bir kez daha sesimizi duyurmak istiyoruz. Ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 sürecinden ders çıkartarak Modern bir Sebze Hali’ne kavuşmak istiyoruz.” dedi.

HASTA SAYILARI, DÜŞÜŞE GEÇTİ
HASTA SAYILARI, DÜŞÜŞE GEÇTİ

HASTA SAYILARI, DÜŞÜŞE GEÇTİ
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yard. Uzm. Dr. Ömer Akın, Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’da da iyi bir kriz yönetimiyle, Hatay genelinde şuanda pik noktasından inişe doğru geçmiş bulunuyoruz dedi.

 Hasta sayımız azaldığı için test sayısı da azalmış oldu diyen, Uzm. Dr. Ömer Akın

“Bu durumun psikolojimizi bozmasına izin vermeyelim. Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’da da iyi bir kriz yönetimiyle, Hatay genelinde şuanda pik noktasından inişe doğru geçmiş bulunuyoruz. Hasta, yatan hasta, karantinadaki hasta sayılarımızda düşüş var. Hasta sayımız azaldığı için test sayısı da azalmış oldu. Tabi bu durum bizi rehavete sürüklememeli. Bedeller ödedik, evlerimizden çıkamadık, sabırsız davranarak yeniden işi başa döndürmeyelim. Bunun endişesini taşıyoruz.
Hastanede çalışan hekimler olarak endişemiz hastaların ani ve çok sayıda hastanelere başvurarak hastanenin kapasitesi üzerinde bir hasta ile karşılaşmasıydı. Bu korkumuzda gerçekleşmedi şuan iyi bir noktadayız. Sağlık çalışanlarımızla en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz. Tüm sağlık teşkilatının izinleri durdurulmuş şekilde salgın bitene kadar mücadelemiz devam edecek. Acile müracaat eden diğer hastalarımıza da hizmetimiz devam ediyor.
Bu virüsün bizleri evlere çekmesi, ailesiyle kaliteli vakit geçirmek isteyenler için büyük bir fırsat. Uzun süre kapalı ortamda kalmak psikolojiyi etkiler ama bu süreci iyi değerlendiren kârlı çıkar. Kendi kişisel hobileri olanlar vardır onlarla uğraşıyorlardır onun dışında yapılacak en güzel iş kitap okumaktır. Ailemizle geçirdiğimiz vaktin kıymetini bilip nitelikli bir zamana dilimine çevirmek, yani birlikte etkinlikler yapmak önemlidir. Sadece telefon, TV ve bilgisayarla değil aynı zamanda bu cihazları doğru kullanarak uzaklardaki büyüklerimizi arayıp hal hatır soralım.
HER SIKINTININ ARKASINDA BİR FERAHLIK VARDIR
Hatay olarak son yıllarda sıkıntılar yaşıyorduk ancak 2020 yılında deprem, çığ felaketleri, İdilip’te şehitlerimiz, şimdi korona günleri gibi olaylar bizleri gerdi ama biliyoruz ki her zorluğun arkasında ferahlık gelecektir. Ramazan ayı gelince rahmet oldu, bereket oldu. Ramazan bayramıyla beraber normal hayatımıza yavaş yavaş döneceğimizi umuyoruz dualarımız bu yönde.
Süreci iyi yönettikten sonra derede boğulmayalım, yasakları gevşetmeyelim aşırılığa gidip salgınları hortlatmayacak şekilde temkinli bir şekilde hayatımıza devam ettirelim. Korona günlerinde kazandığımız güzel davranışları da devam ettirelim” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK Irak'ın kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait üs bölgesine teröristlerin düzenlediği havanlı saldırıda şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Ahmet İnce (30), Kırıkhan ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay Piyade Sözleşmeli Er Ahmet İnce’nin cenaze törenine katıldı.

Kırıkhan İlçesi Hacı Meryem İşcan Cami’nde Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrası şehidimiz defnedilmek üzere götürüldüğü Kırıkhan Şehitliği’nde toprağa verildi.

Şehit İnce için düzenlenen cenaze törenine Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, 39.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaeddin Cavlak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Akman, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Kırıkhan İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İlçe Belediye Başkanları ve şehidimizin silah arkadaşları katıldı.

Beş kardeşten en büyüğü, 28 yaşında ve bekar olan şehid Piyade  Sözleşmeli Er Ahmet İnce’nin  tabutunun sarılı olduğu Türk Bayrağı, Vali Rahmi Doğan ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay tarafından sağlık sorunları nedeniyle sedyeyle cenaze törenine katılan baba Ali İnce’ye sabır ve baş sağlığı temennileriyle teslim edildi.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabır, aziz milletimize baş sağlığı dileriz.

(Haber Merkezi)

HATAY EVDE KALDI - SINIFI GEÇTİ
HATAY EVDE KALDI - SINIFI GEÇTİ

HATAY  EVDE KALDI - SINIFI GEÇTİTürkiye’de 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Hataylılar, evlerinde kalarak sınıfı geçti.

  Antakya’nın en işlek caddelerinden Atatürk Caddesi, Kemalpaşa Caddesi, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, 75. Yıl Bulvarı, Ulus Meydanı, Ayşe Fitnat Hanım, Rüstem Tümer Paşa, Şükrü Balcı ve Adnan Menderes caddeleri sessizliğe büründü.

Antakya ilçesi yanında tüm ilçelerde de vatandaşların 2 gün boyunca evlerinde dışarı çıkmadığı ve alınan karara uyduğu gözlendi.

Polis ekipleri sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle birlikte cadde ve sokaklarda emniyet tedbirlerini elden bırakmadı. Polis ekipleri cadde ve sokaklarda gördükleri herkesi durdurarak kimlik kontrolü yaptı ve yasak şartlarına uymayan kişilere cezai işlem uyguladı. Yasağa uymayan vatandaşlara 3 bin 150 TL para cezası kesildi.

2 gün süren yasakla birlikte Antakya’nın cadde ve sokakları sessizliğe bürünürken kuş sesleri ayrı bir renk verdi.

Pazar günü gece yarısı sokağa çıkma yasağı sona erdi. Yetkililer, acil ihtiyaç haricinde herkesin evde kalması gerektiğine vurgu yaptı.

2 gün süren sokağa çıkma yasağında Hataylı vatandaşlar, evlerinde kalarak yasağa uydu ve sınıfı geçti.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

ŞİMDİ HİZMET VAKTİ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Samandağ ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Partisinin Samandağ ilçe teşkilatınca Hıdırbey Mahallesi'nde düzenlenen kahvaltı programında konuşan Yayman, “Artık seçimler bitti. Şimdi Hatay vakti, şimdi hizmet vakti, şimdi icraat vakti diyerek çalışmalara başlıyoruz.” dedi.

Samandağ ilçesine seçimden öncede geldiklerini ve halkın hizmetinde olacaklarını belirten Yayman, şunları kaydetti: "Artık seçimler bitti. Şimdi Hatay vakti, şimdi hizmet vakti, şimdi icraat vakti diyerek çalışmalara başlıyoruz. Bu dönemde Samandağ için büyük müjdelerimiz var. Samandağ'ını turizm bölgesi ilan ettik. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın hükümetimizin talimatıyla buralar turizm bölgesi oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Hani diyorlar ya bazıları "oy verirseniz hizmet yaparız". Bize oy verseniz de vermeseniz de bütün Hatay halkının, bütün Türkiye'nin emrinde olan bir partiyiz." dedi.

AK Parti hükümeti döneminde ilk kültür merkezinin Samandağ'da yapıldığına vurgu yapan Yayman, Titus tünelinin UNESCO geçici kültür mirası listesinde yer aldığını bunun kalıcı listeye alınması için takip ettiklerini anlattı.

Yayman, Hıdırbey, Vakıflı mahalleleri ve Çevlik Plajı'ndaki turizm destinayonlarıyla ilgili daha çok çalışacaklarını anlatarak, "Samandağ'ın marka değerine daha fazla katkı koyacağız. İlçeye hükümet konağı ve adliye sarayı yapılması konusunda da bakanlıktan söz aldık. Hastanenin büyütülmesi ve yatak sayısının arttırılması için de gerekli görüşmeleri yaptık. Yeni dönemde inşallah hastanenin büyütülmesi, yeni hastane yapılmasının takipçisi olacağız. Çevre yolu yapılması konusun da bir talep geldi. Bunu da inşallah takip edeceğiz." şeklinde konuştu.

Samandağ AK Parti İlçe Başkanı Selahaddin Yeter ise, seçim sonuçlarının Hatay ve Türkiye'ye hayırlı olmasını temenni ederek programa katılanlara teşekkür etti.

Programa, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(AA)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:47:03   

YAYLACIK MAHALLESİ’NE GÜMÜŞ MADALYA BERATI

Antakya İlçesine bağlı Yaylacık Mahalle Muhtarı Dursun Keleş ve Mahalle sakinleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı Zeytin dalı harekâtında görev alan Mehmetçiklere destek olmak ve aynı zamanda savaş gücünün arttırılması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfına bağışta bulundu.

Vatandaşların yapmış olduğu bu onurlu davranıştan dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Mersin Bölge Temsilcisi Albay F.Ahmet Karadeniz gümüş madalya beratını Yaylacık Mahalle sakinlerine sunulmak üzere temsili olarak Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop’a takdim etti. 

Kaymakam Eflatun Can Tortop, bu nazik ziyaretlerinden dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Mersin Bölge Temsilcisi Albay F.Ahmet Karadeniz'e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:46:13   

YENİ DÖNEM HAYIRLI OLSUN

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Başkanlık ve 27. dönem milletvekilliği seçimlerinin sonuçlarına ilişkin açıklamada bulundu.

  Şahin, yeni dönemin hayırlara vesile olmasını temenni ederek şunları söyledi "Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtiği 27. dönem milletvekilliği genel seçimleri yapılmış ve milletimizin iradesi, seçim sonuçlarının belirlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Seçimlerin huzur ve sükûnet ortamı içinde gerçekleşmesi ve asayişi bozacak önemli bir toplumsal olayın yaşanmamış olması, milletimizin demokrasi kültürünü içine sindirdiğinin işareti olarak bizleri son derece mutlu etmiştir.

Ortaya çıkan meclis aritmetiği, Cumhurbaşkanının ve oluşturulacak yeni hükümetin omuzlarına son derece önemli görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Yeni bir hükümet etme sistemine geçilmiş olması, birçok belirsizliği ve toplumumuzun aşina olmadığı bir yapıyı da beraberinde getirecektir. Bütün milletimizin, daha hızlı karar alınabilen, daha istikrarlı bir idari anlayış sunacağına inanılan yeni sistemle ilgili büyük beklenti içerisindedir.  Bu süreçte öncelikli olarak toplumsal ayrışmalara mahal verilmemesi, toplumun hiçbir kesiminin ötekileştirilmeden, yandaş-yandaş olmayan gibi ayrımcılığa gidilmeden, Türk milletinin bir bütün olarak görülmesi ve kucaklanması en büyük beklentimizdir.

Ülkemizin önünde bulunan ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların bütüncül bir biçimde ele alınarak, sorunların ötelenmeden derhal çözümüne gidilmesi gerekmektedir. Bu dönemde alınacak kararların toplumsal mutabakatla, milli ve manevi hassasiyetlerimiz göz önünde bulundurularak, milletimizin geneli ile müzakere edilerek hazırlanması gerekmektedir.

Yeni oluşturulacak bakanlık ve bağlı kurum ve kuruluşlarında çalıştırılacak kamu personelinin kazanılmış özlük, mali ve sosyal haklarının korunması, kamuda yeni adaletsizlik ve ayrımcılığa mahal verecek hukuk dışı uygulamalardan kaçınılması konusunda azami özenin gösterilmesi gerekmektedir.  Ayrımcılığın önlendiği, kariyer, ehliyet ve liyakat ilkelerinin esas alındığı, iş güvencesine dayanan, adil ve hakkaniyetli bir kamu personel rejimi bütün kamu personelinin en büyük özlemi ve arzusudur. Kamu çalışma ilkelerine uymayan, esnek, düzensiz ve güvencesiz bir çalışma ortamı yaratan sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına son verilerek, tüm sözleşmeli ve geçici personel, istisnasız olarak kadroya geçirilmeli ve bundan sonra kamuda kadrolu istihdam dışında personel alımı yapılmamalıdır.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde milletimizin hizmet etme şerefi verdiği Cumhurbaşkanını, oluşturulacak yeni hükümeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçilen üyeleri tebrik eder, 27. dönemde yapılacak çalışmaların vatanımıza, milletimize ve devletimize hayırlar getirmesini temenni ederim." dedi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:45:24   

ÖĞRENCİLER AFRİN'İ FİLMLE ANLATTI

Altınözü Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve öğrencileri Afrin'deki terör örgütüne yapılan Zeytindalı Operasyonunu ve Hatay Halkının terör örgütüne karşı gösterdiği duruşu ve Hatay'da yaşananları ''Bir Sebebimiz Var ''Afrin'' adlı kısa filmle anlattı.

Altınözü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Kahraman Türk Ordusunun Terör örgütü Pyd'ye yapmış olduğu Zeytindalı Operasyonunu kısa filmle ölümsüzleştirdi. 

Filmin çekimlerine katkıda bulunan okulda görevli öğretmen Mehmet Yılmaz, Yorum Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencileriyle birlikte hazırladıkları ve çekimleri tamamlanan kısa filmi yakın zamanda halkla paylaşacak olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Yılmaz, kısa filmin 14 kişilik bir öğrenci grubuyla Altınözü ilçesinin farklı mekânlarında çekildiğini ve kurgu ile montaj çalışmalarının iki ay sürdüğünü kaydetti.

Filmin çekilmesinde gerekli olan paranın tamamının öğrencilerin kendi harçlıklarıyla karşılandığını ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: ''İmam hatipli gençlerimiz, PYD terör örgütünün Türk Halkına yapmış olduğu terör saldırılarını ve Türk Halkının o günkü durumunu anlatan bir kısa film yapmaya karar verdi. İnşallah yaptığımız çalışma gelecek nesillere örnek teşkil eder ve ülkemizde böyle terör saldırıları, terör yuvaları yer bulmaz ve sıkıntılı süreçler bir daha yaşanmaz. Temennimiz bu noktadır.” dedi.

TEK İSTEĞİMİZ FİLMİ CUMHURBAŞKANIMIZLA İZLEMEK

"Bir Sebebimiz Var ''Afrin'' adlı kısa filmde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı canlandırdığını anlatan İsmail Aslan, şunları aktardı: ''Kısa filmde Cumhurbaşkanımızın rolünü canlandırmakla onur ve gurur duydum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi özel ve önemli bir ismi canlandırmak, odaklanmak ve kelam etme konusu beni biraz zorladı fakat Cumhurbaşkanımız o kadar iyi konuşabiliyor ki ben de onu örnek almaya çalışıyorum. İnşallah uygun bir şekilde yapabildim.” dedi.

Aslan, tek isteklerinin hazırladıkları kısa filmi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte izlemek olduğunu sözlerine ekledi.

Bir Sebebimiz Var ''Afrin'' adlı kısa film çok yakında İnstgram; aslanmedya.4, Facebook;  https://www.facebook.com/Medya4aslan ve Youtube;   https://www.youtube.com/c/ASLANTVmedya4 hesaplarından yayınlanacak.

(Yorum Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:43:32   

MUHASEBECİLERE “YAPILANDIRMA” SEMİNERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal, Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasında “Yapılandırma” konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasında gerçekleştirilen seminerde İl Müdürü Bal, 11/5/2018 tarihli, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hakkında kapsamlı bilgi vererek İl Müdürlüğü olarak yapılandırma kapsamında yapılan işlemlerden ve alınan tedbirlerden bahsetti.

İl Müdürü Bal, Kurum alacaklarına ilişkin yapılandırmanın; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri (SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan, 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, İş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacakları,

BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakları, 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 31/3/2018 tarihine kadar (bu tarih dâhil) bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 31/3/2018 tarihine kadar (bu tarih dâhil) yapılan tespitlere ilişkin olup ilgili kanunları uyarınca uygulanan idari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, İlgili kanunları gereğince takip edilen 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları hakkında uygulanacağını belirterek; yapılandırılan borçların peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebileceğinin bilgisini verdi.

7143 sayılı yapılandırmanın 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini belirten İl Müdürü Bal, konuşmasının sonunda katılımlarından dolayı meslek mensuplarına teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:32:25   

GÜZELMANSUR’DAN HATAY HALKINA TEŞEKKÜR

24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri sonrasında kesin olmayan sonuçlara göre CHP’den Hatay Milletvekili seçilen Mehmet Güzelmansur, Hatay halkına seçimlere gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerde CHP’den 1. sıra Hatay Milletvekili Adayı olarak seçim çalışmalarını tamamlayarak, kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili seçilen CHP Hatay Milletvekili Güzelmansur, Hatay halkına seçimlere gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür mesajı yayınladı.

Güzelmansur, yayınladığı teşekkür mesajında şu ifadelere yer verdi; “Halkımızın daha mutlu olması, daha özgür bir Türkiye’de yaşaması için çıktığımız bu yolda yanımızda olan, bize destek olan, bizi sahiplenen başta halkımız olmak üzere tüm partililerimize ve gecesini gündüzüne katıp yanımızda olup bizi biz yapan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.  Bilinmesini isterim ki çıktığımız bu yolda bizler, sizlerin sesi olacağız. Var gücümüzle sorunlarınızın çözümü için çalışacağız. Hatay’ı yaşayabilir bir “Kardeşlik Diyarı”, ülkemizi Hak, Hukuk ve Adalet çizgisinde özgür bir ülke yapmak için elinden geleni yapan bir vekil olacağım. Sen, ben yok biz varız. Birlikte güçlüyüz. Sağ olun, var olun.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:31:13   

DEV TESİS, SU ALMAYA BAŞLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nin atıksu alımına başlandığını duyurdu.

Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük kapasitesine sahip Membran tesisin fiziki inşaatı ile  elektrik ve teknik ekipmanların montaj çalışmalarının tamamlandığını aktaran İdare, HATSU teknik heyeti tarafından yapılan tetkiklerin ardından tesisin atık su almaya başladığını ve tesisin arıtım sağlaması için gerekli olan bakteri üretimine başlandığını bildirdi.

Tesise alınan atık suların arıtılmasını sağlamak amacı ile çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken İdare, uygun ortamın sağlanmasıyla birlikte temiz su deşarjının sağlanacağını kaydetti.

Maliyeti 62 milyon 899 bin TL değerinde olan tesise şimdiye kadar 58 milyon 600 TL harcandığını açıklayan HATSU, tesisin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarının devam ettiğini belirterek, dev tesis sayesinde evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99.99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacak.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:30:24   

HADO'DAN BİLET UYARISI !

Hatay Büyükşehir Belediyesi, hadobilet.com vb. sitelerde bilet satışı yapılacağı ve bayilik verileceğine ilişkin acentelere, Türkiye’ye ve Hatay halkına duyurular yapıldığını belirterek bu tür sitelerin HADO’la hiçbir ilişkisi olmadığını belirtti.

   HBB’den yapılan açıklamada HADO resmi internet sitesi ve HADO bileti resmi satış noktası ibaresi dışında hiçbir yerden bilet alınmaması gerektiği belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Son günlerde hadobilet.com vb. sitelerde bilet satışı yapılacağı ve bayilik verileceğine  ilişkin acentelere, Türkiye’ye ve Hatay halkına duyurular yapıldığını görmekteyiz.

Bu ve buna benzer sitelerin Hatay Büyükşehir Belediyesi iştiraki HADO'yla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Henüz HADO acente kurumsal yapılanması, bilet aplikasyonu ve sefer planı üzerinde büyük bir titizlikle çalışıldığını, HADO'nun ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin resmi kanallarından duyuru ve çağrı yapılmadan, HADO resmi internet sitesi ve HADO bileti resmi satış noktası ibaresi dışında hiçbir yerden bilet alınmaması ve bu tür istismar amaçlı kurulan yapılara ve firmalara itibar edilmemesini önemle rica ederiz.

Ayrıca HADO bilet satışı sistemi ve acente bilet satış bayilik organizasyonunun büyük bir tanıtım lansmanıyla Lübnan, Kıbrıs, Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay bilet satış acentelerinin de katılımıyla Hatay'da büyük bir etkinlikle yapılacağını kamuoyuna saygı ile duyururuz.” denildi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:29:18   

VAKİT KAYBETMEMELİYİZ

Doğu Akdeniz Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (DASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ekinci, “Vakit kaybetmeden, onlarca yıl gelişmemizin önünde ayak bağı olan orta gelir, orta eğitim ve orta demokrasi tuzaklarından kurtaracak yeni yapılanma içerisinde kolları sıvayıp yola koyulmalıyız” dedi.

24 Haziran 2018’de açılan sandıklarla beraber 5 sene süreyle ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve milletvekillerimizi seçtik, tüm ülkemize hayırlı olsun diyen DASİFED Başkanı Ekinci, yaptığı açıklamada “Artık bundan sonra sorunları değil çözümleri, geçmişi değil geleceği hedefleyerek ülkemizi gelişmiş ülkeler düzeyine çıkartma zamanıdır

Tabi ki bunu milletle el ele olmanın verdiği güçle yapmanın sürdürülebilir bir gelecek için olmazsa olmaz olduğu açıktır. Hukuk devletinin ve özgürlüklerin en ileri demokrasiler düzeyinde gerçekleştirilmesi, 81 milyonun yaratacağı katma değeri zirveye çıkaracaktır.

Gelişmiş Batı ülkelerinde uygulanan anayasaların tüm vatandaşları eşitlik ilkesinde kapsayan bir yapıda olduğu göz önüne alınarak Türkiye’de de bütünleştirici, bireysel hak ve özgürlükler dikkate alınarak toplumun tüm kesimlerini eşitlik ilkesinde kapsayıcı bir sivil anayasa hazırlanması da önem taşımaktadır” diye konuştu.

HAKSIZ REKABETE YOL AÇAN BÜTÜN ENGELLER KALDIRILMALI

Türkiye’yi en geç 5 yıl içinde bulunduğu seviyeden gelişmiş ülkelerle rekabet edecek seviyeye çıkarmanın mümkün olacağını ifade eden Ekinci, “Bunların zor olduğunu hiç sanmıyorum. Mesela; kadın-erkek eşitliğini sağladığımızda yurt içi yıllık hasılayı 250 milyar dolar arttırabiliyoruz. Sanayi, tarım ve hizmetleri kapsayan bütün sektörlerde haksız rekabete yol açan Kapasite Fazlalıklarını, Kayıt Dışını, Dampingli ve Dış Devlet Teşvikli İthalatı ortadan kaldırdığımızda, iş insanlarımız ihtiyaç duyduğu gerekli sermaye birikimine sahip olacak ve yüksek teknolojiye sahip tesis yatırımları yaparak katma değeri yüksek ürün ve hizmetler üretecek ve dünya pazarlarında rekabetçi bir konumda yerini alabilecektir” diye konuştu.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:27:14   

YAZ KUR’AN KURSLARI BAŞLADI

Yaz Kur’an kursları düzenlenen törenle resmen açıldı.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Yaz Kur’an Kurslarının açılışı dolayısıyla Antakya Fatih Camii Kur’an Kursunda düzenlenen açılış programına katıldı. Programa; İl Müftü Yardımcıları Mehmet Emin Okuyucu, Nazife Sağlamoğlu, Din Eğitimi ve Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Yolcu ile öğrenciler ve veliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İl Müftüsü Kavillioğlu, öğrencileri ve velileri tebrik etti. Yaz Kur’an Kurslarının 17 Ağustos 2018 tarihinde sona ereceğini ifade eden İl Müftüsü Kavillioğlu, öğrencilere ve öğreticilere başarılar diledi.

Programa katılan öğrencilere balon hediye edildi. Hatıra fotoğrafı çekilmesini müteakip program sona erdi.

(Haber Merkezi)


2 yıl, 3 hafta önce / 29.06.2018 09:26:26