......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 259742
YORUM MANŞET
ANTAKYA’NIN GELECEĞİ “PARLAK”
ANTAKYA’NIN GELECEĞİ “PARLAK”

ANTAKYA’NIN GELECEĞİ “PARLAK”Uzun yıllar eğitim camiasına başarılı hizmetlerde bulunan Abdurrahman Parlak’ın AK Parti’den Antakya Belediye Başkan Aday Adaylığı şehrimizde ve siyasi kulislerde geniş yankı uyandırdı.

   Geçtiğimiz günlerde dost ve sevenleriyle bir araya gelerek aday adaylığını açıklayan Parlak, dün AK Parti Antakya ilçe teşkilatını ziyaret ederek resmi belgeleri başkanvekili Av. Alper Neşeli’ye takdim etti.

“Milletin efendisi, milletine hizmet edendir” Düsturuyla çıkmış olduğumuz bu yolda “Halka hizmet Hakk’a hizmettir” duygusuna inandığını ifade eden Parlak, partililerle sohbet esnasında şu düşüncelerini paylaştı: “Medeniyetlerin beşiği, kültür mozaiği bu şehre şehr-ül emin olmak için, bugün itibariyle aday adaylığı müracaatımı yapmış bulunmaktayım.

Şehrimiz Antakya, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmanın zenginliğini bünyesinde bulunduran özel bir şehirdir. Bu özelliği ile de, farklı kültürlerin birlik ve beraberlik içinde yaşamalarına imkân sağlayan hoşgörüsüyle, vatandaşlarının huzurla yaşadığı ve mutluluk katsayısı yüksek bir şehirdir. Tarihi ve kültürel zenginliğinin yanında çok çeşitli ve güzel yemeklerimizi bünyesinde barındıran mutfağı ile de, övgüye mazhar olagelmiş bir şehirdir. Kısacası tüm bu zenginliklere sahip güzel şehrimizin, şehr-ül emini olup, inşallah bu zenginlikleri koruyup, var olan değerlerimizin üzerine koymak için aday adayı olmaya karar verdim.

Bu şehrin tekrar ayağa kalkıp, ülke ekonomisine sağladığı katma değeri ile mutlu ve müreffeh bir şehir haline gelmesi için aday adayıyım. Marka olmak için çırpınan, ancak bir türlü kabuğunu kıramayan kobilerimizin ve esnafımızın yanında olup, sıçramalarına omuz vermek için aday adayıyım. Spor yapmak için fırsat bekleyen öğrencilerimize ve gençlerimize imkân ve fırsat sağlamak için aday adayıyım. İstihdam sağlamak için yatırım yapan işletmecilere ve işverenlere önayak olmak için aday adayıyım. Belediyecilik hizmetlerinden hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği bir beş yıl için aday adayıyım. Sosyal belediyeciliği, kimseyi ötekileştirmeden, hizmeti; adil ve eşit ulaştırmak için aday adayıyım. Tüm Türkiye’de kıskanılan bir şehre kavuşmak için aday adayıyım.

Daha temiz ve daha yeşil bir Antakya için aday adayıyım. Toplumun tüm dinamiklerinin samimi olarak dinlenileceği, oluşturmayı planladığımız istişare kurulu ile birlikte yönetmek için aday adayıyım. 29 yıllık idarecilik birikimimle öğrendiğim, mali ve idari disiplini sürdürülebilir bir şekilde uygulamak için aday adayıyım. Biraz iddialı olacak belki ama bu şehirde tarih yazmak için aday adayıyım.

Tüm bunların üstünde belediyeciliğini ve liderliğini kendime örnek aldığım, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu görevi şahsıma tevdi ederlerse; Antakya Belediye Başkanlığı’nı, bu davanın lideri olan kendisini, partimi ve sizleri mahcup etmeyeceğime söz veriyorum.

Allah bu şerefli yolda bize destek verip teveccüh eden sizleri ve bizleri mahcup etmesin. Rabbim sizlere hizmet etmeyi nasip eylesin, yüzümüzü kızartmasın. Allah yar ve yardımcımız olsun.“ dedi.

PARLAK’TAN ERGİN MEDYA’YA ZİYARET

AK Parti Antakya Belediye Başkan aday adayı Abdurrahman Parlak dün Ergin Medya ofisini ziyaret ederek yönetim kurulu başkanı Sadullah Ergin ile siyaset ve memleket meseleleri konusunda bir süre görüşerek fikir alışverişinde bulundu.

Hizmet aşkıyla Antakya’ya farklı yenilikler katmak amacıyla aday olduğunu belirten Parlak, siyasetin halka hizmet için önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Ergin’de Abdurrahman Parlak’ın yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başarılar diledi.

(Haber: Naciye Çelik-Betül Kırmızıoğulları)

ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN
ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN

ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUNÖzel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde Hatay Diyaliz-Der tarafından içinde bulunduğumuz Organ Bağışı Haftası dolayısıyla farkındalık etkinliği başarıyla gerçekleşti.

   Dün Özel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen bu programda okul müdürü Hüseyin Celil, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.

Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Kadir Miskin ve M.Malik Arslan ile birlikte okulun bu etkinliğine katıldı.

3-9 Kasım tarihleri arasında yapılan Organ Bağışı Haftası’na farkındalık oluşturmak amacıyla programa katıldığını belirten Kozkıran, insan organının satılmaz olduğunu ancak bağış yoluyla iyilik yapıldığını dikkat çekerek şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de organ nakli bekleyen 25 bin hasta bulunmaktadır. Gerçekleşen organ nakli oranı 4 bin 500 civarındadır. Oran itibariyle bu rakam yüzde 9 seviyesinde olması dolayısıyla çok düşük. Organ bekleyen hastalarımız, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer nakli beklemektedir. Her yıl 2 bin hastamız nakil olamadığı için ölmektedir.

Organ bağışı iyiliktir, herkese tavsiye ediyoruz. Organlarımız toprak olacağına can olsun. En güzel bağış organ bağışıdır. Ben 5 yıl önce annemden aldığım organla sağlıklı bir yaşama kavuştum. Organ bağışı bir insanlık görevidir. Tüm insanlara bol su içmelerini ve tuzu az kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Özel Defne Koleji Müdürü Hüseyin Celil de organ bağışı konusunda önemli bilgiler veren, yardımlaşma duygusunun artması ve toplumu bilinçlendirme amaçlı yapılan bu güzel sunumu dolayısıyla Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran ve yönetim kurulunu teşekkür etti.

Program sonrası bir öğrenci tarafından okul adına sunumu gerçekleştiren Hasan Kozkıran’a çiçek takdim edildi.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

ZİYARETÇİ REKORU
ZİYARETÇİ REKORU

ZİYARETÇİ REKORUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, başarılı bir organizasyonla gerçekleşirken fuar alanına gelen yüzbinlerce kişi ile ziyaretçi rekoru kırıldı.

31 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hatay Günlerine başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı,  Vali Yardımcısı Erol Özkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katılarak etkinliğe destekte bulundu.

Hatay’ın eşsiz kültürü yanında mükemmel mutfağının yansıması olarak Gastronomisinin tanıtıldığı Başkentte Hatay Tanıtım Günlerine hemşerilerimiz yanında Ankaralılar ve çeşitli il mensubu vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Hafta içinde yüzbin civarında olan günlük katılım özelikle hafta sonu iki yüz bin ziyaretçi sayısına dayanarak tüm zamanların ziyaretçi rekorunun kırılmasını sağladı.

Fuar alanına geçmek için uzun kuyrukların oluştuğu etkinliğe gelen ziyaretçiler, Hatay Mutfağının lezzetini, yöremizin tatlısı künefenin tadını, Hatay ilinin kültürünü tanıyarak ilimize hayran kaldı.

Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer ve yönetim kurulu yanında Elite Fuarcılık sahibi Kamile Yurtseven ve ekibi, gece-gündüz yoğun mesai harcayarak organizasyonun mükemmel şekilde gerçekleşmesini sağladı.

Fuarı gezen ziyaretçiler, Hatay Tanıtım Günlerinden memnuniyet duyguları ile ayrılırken çok merak ettikleri Hatay ilini yerinde görmek istediklerini belirtti.

(Haber: S.Ergin)

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU
BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, muhteşem açılış töreninin ardından büyük bir ziyaretçi ilgisiyle devam ediyor.

31 Ekim Çarşamba günü Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde başlayan Hatay tanıtım günleri fuarı açılışında bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hatay’ın medeniyet ve kültürün beşiği olduğunu söyledi.

Hatay deyince akıllara lezzetlerin yanı sıra milli duruş geldiğini söyleyen Gül, şunları söyledi: “ Hatay deyince akla örnek il gelir, kardeşlik gelir, insanlık gelir, misafirperverlik gelir. Hatay’ın bu güzelliklerini hep beraber ileriye taşıyacağız. Hatay’a çok büyük yatırımlar yaptık. İlerleyen dönemlerde yapacağımız Amanos tüneli ile bölgeyi şaha kaldıracağız. Orayı yatırımcılar için çekim merkezi haline getireceğiz.” dedi.

Açılış programına katılım gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yaptığı kısa konuşmada, Hatay’ın diğer illere örnek bir kent olduğunu ve misafirperverliğinin takdire şayan olduğunu söyledi. Hatay’ın milli mücadeledeki ilk kurşunu atmasıyla milli bir duruş ortaya koyduğunu söyleyen Kurum, Hatay tanıtım günleri fuarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törende ayrıca,  konuşma yapan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da Hatay’ın güzelliklerinden bahsetti.

Lezzetlerinin yanı sıra Hatay’ın meşhur bir mermisi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Hatay günlerinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizim Hatay’ımızın lezzetlerinin yanında, meşhur olan bir mermimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin varlığına karşı duran ilk kurşunumuz var. İlk kurşunun 100.yılında bu vatan ve bu memleket için can verenlere Allah rahmet, gazilerimize acil şifalar dileriz.” dedi.

Hatay’ın barış, hoşgörü ve medeniyet demek olduğunu aktaran Güzelmansur ise, Hatay’ın gastronomi unvanı aldığını hatırlatarak, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hatay’ın tarihi, coğrafi ve turizm güzelliklerinin yanında gerek tarımda gerekse ticarette adından sıkça söz ettiren bil il olduğunu aktaran Türkoğlu ise, “Milli mücadele ilk kurşunun Hatay’ın Dörtyol ilçesinde atılmıştır. Bu güzel tarih bizim şerefimiz, onurumuzdur. Katılım gösteren herkese teşekkür ederiz.” dedi.

Törende ayrıca bir konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise,  Hatay’ın medeniyetin başkenti olduğunu söyleyerek, “Hatay, zarafetiyle, birlik ve beraberliği, sabrıyla ve sadakatiyle Türkiye’nin göz bebeği olmuştur.“ dedi.

Konuşmaların ardında, törene katılım gösteren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki Hatay milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilçe belediye başkanları açılış kurdelesini kesti.

Künefelerin dağıtıldığı açılış töreninde daha sonra, protokol üyeleri tarafından stantlar gezildi.

Başkentte Hatay Günleri, 4 Kasım’a kadar açık kalacak.

(Haber Merkezi)

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR
3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Antakya Marangoz ve Hızarcılar Odası, Antakya Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği, başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan 3.Hatay Mobilya Fuarı, 23 - 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Elka Fuarcılık Limited Şirketi tarafından Çevre Yolu Otogar Yanı Antakya’da gerçekleşecek.

Elka Fuarcılık tarafından Hatay'da, üç yıldır başarı ile gerçekleştirilmekte olan Mobilya Fuarı, ilk iki yılında sektör ilgililerinden aldığı destek ve beğeni ile büyümeye devam ediyor. Bölge ekonomisine büyük katkılarda bulunan Fuar, sektörlerin yanı sıra Hatay'ın tanıtımında da önemli bir rol oynuyor.

Tanıtım broşürlerinde Fuar bilgileri ile birlikte, şehrin sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini de ön plana çıkararak, fuar ticaretinin yanı sıra ziyaretçilere şehri de doğru tanıtmayı amaçlayan Elka Fuarcılık, organizasyonları sayesinde iki hafta içinde 40 farklı ilden elli bine yakın ziyaretçinin Hatay ile buluşmasını sağlıyor.

Elka Fuarcılık Genel Müdürü M. Bülent Yamaç;  ''Fuarlar beş duyumuza hitap eder, ürün ve hizmet alternatiflerini gözümüzle görür, dokunarak inceler ve katılımcılardan birebir duyarak bilgi alırken, gittiğimiz şehrin havasını, dokusunu, piyasalarını koklar ve yeni kültürler tanır, yeni mutfaklar tadar, hem ticaret hem ziyaretlerde bulunuruz'' dedi.

Hatay gibi tescilli bir gastronomi şehrinde Fuar düzenlemenin birçok artısı olduğunu ekleyen Yamaç   ''Hatay'da Ekim ve Kasım ayı içinde Mobilya Fuarını üçüncü kez düzenleyeceğiz. Hatay üretimi mobilya ve aksesuarların sergilendiği fuarın üç yılda gelmiş olduğu yerden son derece mutluyuz. Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen Hatay Esnafı kararlılığını bozmadan, üretimine duyduğu güven ile yoluna devam etti. Hatay Fuarlarının gücünü bir kez daha tüm yurda ve ilgili ülkelere gösterme şansı olacak '' dedi.

Yamaç; '' Tamamı Antakya'da üretilmekte olan 50'ye yakın firmanın ev sahipliği yaptığı, ev ve ofis üzerine her türlü mobilyanın sergilendiği Fuarda, Klasik, Modern, Avangart, Spor, Eskitme Mobilya Takımları ile birbirinden farklı tasarımlara sahip sehpalar, masalar, mutfak mobilyaları, aksesuarlar beğeniye sunulmakta. Tüm sektör profesyonellerinin yanı sıra halkımız ve ilgililer fuarımızda buluşmakta, yurtiçi ve yurt dışı elli binden fazla ziyaretçi gezerek ziyaret etmekte'' şeklinde bilgi verdi.

Hatay Mobilya Fuarı 23-28 Ekim, tarihlerinde saat 10.00-20.00 ziyarete açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek.

(Yorum Haber Merkezi)

HATAY LEZZETLERİ İSPANYA’YI SARDI

Kentin dünyaca ünlü mutfağını ulusal ve uluslararası camiada başarıyla tanıtmaya devam eden Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), çıkarma yaptığı İspanya’da adından lezzetle söz ettiriyor.

   Geçtiğimiz günlerde İspanya’nın Valencia kentinde başlayan Gastronoma Yemek Festivali’ne katılan Hatay ekibi, festivalin 2. ve 3. günlerinde de birbirinden özel lezzetleri katılımcılarla paylaştı.

İkinci gün menüsünde ıspanak borani, firik pilavı üstünde incik ve taş kadayıf yapan gastronomi ekibinin yaptığı tüm lezzetler misafirler tarafından oldukça beğenildi.

Üçüncü günde de humus, zahter salatası, sarmaiçi (kısır), şiş börek çorbası, kağıt kebabı ve kabak tatlısını muhteşem sunumlarla gözler önüne seren Hatay ekibinin başarısı İspanya basınının dikkatinden kaçmadı.

(Haber Merkezi)


3 gün, 58 dakika önce / 16.11.2018 10:06:03   

AGD Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut: MÜSLÜMANLARIN YANINDA OLMALIYIZ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesi Filistin ve Yemen’de yaşanan zulmü protesto için Hatay AGD binası önünde basın açıklaması yaptı.

   AGD Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut, yaptığı basın bildirisinde “İsrail'i işgal ettiği Filistin topraklarından çıkarmak, Filistin ve Yemen başta olmak üzere zulüm altındaki Müslümanların yanında olmak hepimizin görevidir” dedi

AGD Hatay Şube Başkanı Bulut, Siyonist İsrail’in, Filistin halkına yönelik terör saldırılarına devam ettiğini belirterek “Siyonist İsrail, önceki akşam Han Yunus'a düzenlediği saldırıyla en az 10 Müslümanı şehit etti. Hep birlikte tanıklık ediyoruz ki bir İsrail saldırısının yaraları sarılmadan ikinci bir İsrail saldırısı geliyor. Siyonist İsrail, işgal ettiği topraklarda var olduğu müddetçe bu coğrafya barış gelmeyecektir. Siyonist İsrail'in varlığını tanımak da onunla diplomasi yürütmek de kabul edilemez.

Siyonist İsrail’in saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Diğer taraftan Yemen’de yaşanılan dramın son bulması için başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkeleri ve uluslararası toplumun gerekli adımları atması konusunu bir kez daha gündeme getiriyoruz.

İsrail’e karşı her platformda en sert yaptırımlar uygulanmalıdır ve Filistin halkının mağdur olmayacağı tedbirler alınmalıdır. En ufak bir şiddettin karşılığı İsrail’e en kısa sürede ve en uygun şekilde verilmelidir. Hem ülkemizde hem de diğer İslam ülkelerinde ABD ve İsrail’i besleyen ırkçılık, mezhepçilik, politikalarına prim verilmemelidir. Toplumsal barış ve uzlaşmanın zemini hazırlanmalıdır.

Filistin meselesinde sahip çıkan herkesle irtibat sağlanmalı, Siyonist akla karşı birlikte hareket edilmelidir.” dedi.

Etkinliğe Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe,  AGD İl Yönetimi bazı STK mensupları ve duyarlı vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


3 gün, 1 saat önce / 16.11.2018 09:57:22   

ATATÜRK CADDESİ YİNE DENENİYOR

Esnaf Ve Sanatkârlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal Antakya Atatürk Caddesinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

   Yıllardır kangren haline dönen Atatürk Caddesi tek yön uygulamasının yalnış bir kararla çözülmeye çalışıldığını belirten Fahri Serdar Özal, bu yanlış kararın daha fazla problem çıkaracağını belirtti.

Bölge esnafının “işlerimizi düşürüyor-engelliyor” diye Başkan Savaş’a sitem ediyorken uygulamaya çalışılan çözümün yanlış olduğunu belirten Özal “Tek yön uygulaması ile yıllardır esnafın ekmeği adeta elinden alındı.

Atatürk Caddesi'ndeki elit mağazalar, markalar tek yön uygulaması nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Buna rağmen inatla devam eden Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı saçma sapan bir çözüm sunarak adeta problem üstüne problem ekledi. Caddenin iki yanındaki otoparkı ortaya alan Hatay Büyükşehir Belediyesi iki tarafta sadece 4 metrelik birer yol bıraktı. Böylece trafik akışının tamamen kilitleneceği ve sorun yumağına dönüşeceği apaçık ortadayken göz ardı edildi. Bu işin sonunda esnafın problemi daha da katlanacağa benziyor. Bu saçma uygulamadan Hatay Büyükşehir Belediyesi bir an önce vazgeçmeli otopark yine iki tarafta kalmalı refüj ile bölünmüş yol olmalı, bölge esnafının istediği eski tip uygulama olmalıdır. Önceki uygulamayı mumla arayan bölge esnafı bu beceriksiz ve bilinçsiz uygulama yüzünden Hatay Büyükşehir Belediyesini protesto ediyor. Ortaya alınan otoparkta araçlar giriş çıkış yaparken trafiği durduracak, belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri de yine yolcu indirme bindirme yaparken trafiği durduracak. Anlık yolcu indirip bindirme ile bile trafiğin duracağı apaçık ortada iken “deniyoruz” diyerek inatla bu projeyi yürütülmesi bölge esnafını çıldırtıyor.

Bölge esnafı ferdi olarak ulaştığı Başkan da inatla bu projeyi yürütmek istiyor. Ancak görünen köy kılavuz istemez misali bu iş yine olmayacak ve israf üstüne israfla bu iş kördüğüm haline gelecek. Bu olaya o kadar çok tepki yağıyor ki esnaf uygulama sonucu bölgede kazaların ve hatta Allah korusun ölümlerin artacağından tedirgin. Bu yüzden bölgeye yakın yerlerde her an ambulansın hazırda beklemesi isteniyor.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 1 saat önce / 16.11.2018 09:53:08   

SEL FELAKETİNE HATSU’DAN HIZLI MÜDAHALE

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), sağanak yağışın olumsuz yönde etkili olduğu bölgelerde vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla ekiplerin seferber edildiğini duyurdu.

   Reyhanlı ilçesinde aşırı yağışlar sonrası oluşan sel felaketinde zarar gören yerlere anında müdahale edildiğini belirten Genel Müdürlük, selden sonra sular altında kalan ev ve iş yerlerinde vidanjör aracının yanı sıra motopomp yardımıyla suyun tahliye edildiğini açıkladı. 

Bölgede yaşayan mahalle sakinlerinin mağduriyetinin hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla bütün imkânların seferber edildiğini ve ekiplerin koordineli bir çalışma sergilediğini ifade eden HATSU, ilçe genelinde 2 vidanjör, kanal açma aracı ve 10 personel yardımıyla yapılan ıslah çalışmaları sayesinde daha fazla su baskını oluşmasının engellendiğini belirtti.

(Haber Merkezi)


3 gün, 1 saat önce / 16.11.2018 09:52:01   

VALİ ATA’DAN VEDA YEMEĞİ

Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişi olarak atanan Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi ev sahipliğinde veda yemeği düzenlendi.

   Kamu görevlerinde, makamlar ve vazifeler geçicidir diyen Vali Ata, “Bu akşam, bize verilen yeni görev nedeniyle sizlere veda etmek üzere bir aradayız. Bizler devletimizin ve milletimizin hizmetinde olan kamu görevlileri olarak, ülkemizin neresinde ve hangi mevkide görev yaparsak yapalım, ülkemizin gelişmesine, bulunduğumuz ilin ilerlemesine katkı sağlamaya çalışmaktayız.

Bu bağlamda görev sürem boyunca ilimizde yürütülen 400’ü aşkın kamu yatırım projesinde toplam 1.666.180.000 TL para harcanmıştır. Yine görevde bulunduğum süre zarfında, ulusal güvenliğimiz ve ülkemizin prestiji açısından büyük önem taşıyan ve başarıyla tamamlanan Zeytindalı Harekâtının idare ve koordinasyonu ilimizden gerçekleştirilmiştir. Son yıllarda büyük gelişme kaydeden savunma sanayimizin ürettiği yerli ve milli silah, teknoloji ve teçhizatların başarıyla kullanıldığı Zeytindalı operasyonu, icra edildiği süre boyunca ulusal ve uluslararası medya tarafından yakından takip edilmiş ve ülke gündeminin üst sıralarında yer almıştır. Harekatın başarıyla tamamlanması devletimize güç ve prestij kazandıran sınır ötesi operasyonlar süresince sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devletimizin yönetim kadrosundan birçok bakan ve yetkiliyi de ilimizde ağırladık. Yine askerlerimize destek olmak amacıyla siyaset, sanat ve spor dünyasından tanınmış birçok insan ilimize gelmiş, yurdumuzun dört bir yanından sayısız vatandaşımız da gönderdikleri yardım malzemeleri, mektup ve dualarla askerlerimize güç vermiştir. 

Görev yaptığım bütün illerde en öncelikli meselem daima eğitim olmuştur. Hatay valiliğim süresince de yaptığım açılışlarda, katıldığım programlarda eğitimin önceliğini her vesileyle dile getirdim. Hatay’da da bu anlayışla gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarıyla; göreve başladığım 2016 yılında 761 derslik, 2017 yılında 527 derslik bitirilmiştir. 2018 yılı ise eğitimle ilgili çalışmalarımızın sonuç verdiği bir yıl olmuş,  devam eden ve tamamlanan derslik sayısı 2245’e ulaşmıştır. Görev yaptığım iki yıl boyunca ilimizde kamu hizmetlerinin en iyi şekilde yapılması için canla başla çalışan mesai arkadaşlarıma, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, kanaat önderlerine, iş adamlarımıza, hayırseverlerimize ve tüm Hataylılara bu vesileyle teşekkür ediyorum. Hatay konumuyla, tarihiyle, doğal güzellikleriyle, mutfağıyla ama hepsinden önemlisi hoşgörülü ve sıcak insanıyla bizler için daima özel bir şehir olacaktır. Daha önce görev yaptığımız şehirlerde olduğu gibi Hatay’da da birbirinden değerli arkadaşlarla tanışma ve çalışma fırsatı bulduk. Görevimiz bitti ancak burada kurduğumuz sağlam dostluklar ve güzel hatıralar baki kalacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Valisi olarak; Hatay’a ve Hatay halkına hizmet etme fırsatını şahsıma veren, bu görev sırasında ihtiyaç duyduğumuz her an yakın ilgi ve desteklerini gösteren başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerine, teşrik-i mesai yaptığımız tüm siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, askeri, adli ve mülki teşkilatlarda görevli tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Değerli çalışma arkadaşlarım, kıymetli misafirler, size ve ailenize sağlık, mutluluk ve başarı dilerken veda yemeğimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyor ve arz-ı veda ederek hoşça kalın diyorum.” dedi

Duygu dolu anların yaşandığı veda yemeği programı Vali Ata ve eşi konukları tek tek uğurlaması ve dileyen herkes ile hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 1 saat önce / 16.11.2018 09:51:09   

TÜRKİYE KAMU’SEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MEKTUP

Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanlığı, kamu görevlilerinin mağduriyetini gidermek ve enflasyona yenik düşen harcamalar karşısında eriyen maaşları telafi etmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.

   Dün Antakya Köprübaşı postanesinin önünde bir basın açıklaması düzenleyen Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan maaş artış oranlarının Yeni Ekonomi programında belirlenen hedeflere göre revize edildikten sonra memurlara ve emeklilere ek zam yapılması için girişimlerde bulunulmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdikleri mektupta “Sayın Cumhurbaşkanım, Malumları olduğu üzere, 2018 ve 2019 yıllarında memur ve memur emeklilerine yapılacak maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri, 2017 yılının ağustos ayında gerçekleştirilmiş ve mutabakatla sonuçlanmıştır. Yetkili konfederasyon ve kamu işveren temsilcileri arasında imzalanan toplu sözleşme hükümlerine göre kamu görevlileri ile emeklilerin maaşlarına 2018 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 4, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 3,5 olmak üzere kümülatif yüzde 7,6; 2019 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 4, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 9,2 artış yapılması kararlaştırılmıştır.

Ancak 2018 yılı başından itibaren yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde enflasyonda yüksek oranlı artışlar görülmüş, memur ve emeklilerin maaşları reel olarak değer kaybederken alım gücünde büyük düşüşler yaşanmıştır.

Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkileri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirliler üzerinde görülmektedir. Bugün artık memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ülkedeki gelir dağılımında adaletin sağlanması için en önemli araçlardan bir tanesi benimsenen ücret politikalarıdır. Gelişmeler karşısında ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaşların yalnızca enflasyona endeksli olarak düzenlenmesi, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır. Bu çerçevede toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyona endeksli maaş artış tekliflerinden vaz geçilmesi, gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı, büyüme ve refah payının temel alındığı bir maaş artış sisteminin geliştirilmesi lüzumludur.

Bütün bu gerçekler ışığında; kamu görevlilerinin mağduriyetini gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltmek amacıyla 2019 yılı maaş artış oranlarının Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen hedeflere göre revize edildikten sonra memur ve emeklilere ek zam yapılması için gerekli girişimlerde bulunmanız hususunu saygılarımla arz ederim.” dedi.

Basın açıklamasının ardından Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, mektupları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a posta yoluyla gönderdi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


3 gün, 1 saat önce / 16.11.2018 09:50:11   

MODERN YOLLAR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) kentin her ilçesinde yenilikçi anlayışıyla sürdürdüğü yol yapım, bakım ve onarım hizmetleriyle vatandaşların nitelikli ulaşım almasını sağlıyor.

 HBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, geçtiğimiz günlerde Payas’ta başlattığı beton asfalt serim çalışmasının tamamlandığını belirtti.

Payas Sincan Mahallesi’nde gerçekleştirilen beton asfalt serim çalışmalarının kısa sürede tamamlandığını ifade eden Büyükşehir ekipleri, yeni ve güvenli yolların vatandaşların hizmetine sunulduğunun altını çizdi.

Bunun yanı sıra yine Payas’ın Karacami Mahallesi’nde parke serim çalışması gerçekleştiren Büyükşehir ekipleri, bu çalışmanın da kısa sürede tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Büyükşehir ekiplerinin gerçekleştirdiği hummalı çalışmalar hakkında düşüncelerini paylaşan Payaslı vatandaşlar, yapılan hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirdi ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


3 gün, 1 saat önce / 16.11.2018 09:45:01   

ANTAKYA’YA HİZMETKÂR OLMAYA TALİBİZ

İlimizin tanınmış firması Kumruoğlu Nakliyat’ın sahibi, AK Parti Hatay İl Başkan Yardımcısı Şaban Doğru, AK Parti Hatay İl Binasında Antakya Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayarak başvuru dilekçesini teslim etti.

Antakya Belediye Başkanlığına adaylık dilekçesini AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan’a teslim eden Doğru’yu bu özel günde AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök ve yüzlerce partili yalnız bırakmadı.

Bizler; nizamı alem ilahi kelimetullah davasında reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunda susmayacağız, susmayacağız, susmayacağız diyen Şaban Doğru, Antakya’ya hizmetkar olmaya talip olduğunu söyleyerek “Biz sadece bugünün insanına, bugünün Antakya’sına karşı sorumlu değiliz, bizler bugününden yarına inşa etmenin, yarını imar etmenin sorumluluğu omuzlarımızda taşıyoruz. Hedefimiz; çocuklarımıza, gençlerimize, torunlarımıza gurur duyacakları bir Antakya’yı miras bırakmaktır.

Tek hedefimiz Antakya halkına ve Antakya’ya hizmet etmektedir. Bütün halkımıza kapılarımız sonuna kadar açık olacaktır. Biz önce mülkün sahibi Allah’a sığındık, sonra siz değerli dostlarımıza güvendik. Allah bize hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin.

Şimdi sizlere Abdurrahim Karakoç şairimizin bir dörtlüğüyle seslenmek istiyorum; Nusret versin yeri, göğü yaratan, Çekip çıkartalım akı karadan, Ertuğrul Bey, Osman Gazi, Murat Han, Susarsam, hakkını helal etmesin.

Bizler; nizamı alem ilahi kelimetullah davasında reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunda susmayacağız, susmayacağız, susmayacağız, diyoruz ve Doğruluk sonsuzluğun güneşidir nasıl olsa doğar.

Buraya gelen dostlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Antakya’ya hizmetkâr olmaya biz de talibiz. Haydi Bismillah diyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


6 gün, 1 saat önce / 13.11.2018 09:28:42   

GÜZELMANSUR’DAN ŞEREF AYLIĞI KANUN TEKLİFİ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Muharip Gazilere ödenen Şeref aylığının herhangi bir sosyal güvenliği olan olmayan ayrımı yapılmaksızın tüm Muharip Gaziler için net asgari ücretin 1,5 katına yükseltilmesine yönelik kanun teklifi verdi. Teklif yasalaşırsa Şeref Aylığı tüm Muharip Gazilere 2.400 TL olarak ödenecek.

2007 yılında yapılan değişiklikle Muharip Gazilerin sigortalı işte çalışanlar, çalışmayanlar gibi bir ayrıma tabi tutulduğunu hatırlatan Güzelmansur şunları söyledi: “İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasını öngören kanunu teklifi, devletin bekası ve menfaati uğruna aynı fedakârlık ve cesaretle canlarını ortaya koyan Muharip Gaziler arasında ayrımın ortadan kaldırılmasını ve Şeref Aylığının artırılmasını öngörüyor.

Şu anda sigortalı bir işte çalışan Muharip Gazilere 767 TL, herhangi bir sosyal güvenliği olmayanlara ise 1603 TL Şeref aylığı ödeniyor. Her hâlükârda Şeref aylığı açlık sınırının altında kalıyor. Hem Muharip Gaziler arasında ayrım yapılması, hem de ödenen Şeref aylığının açlık sınırının altında kalması Şeref aylığının amacı ile uyuşmamaktadır. Çünkü Şeref aylığının amacı fiilen savaşa katılıp da sağlam olarak dönen Muharip Gazilerimizi millet ve Devlet nazarında onurlandırmaktır. Bu nedenle şeref aylığındaki ayrımı ortadan kaldıran ve net asgari ücretin 1,5 katına yükselten Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sundum.” dedi.

(Haber Merkezi)


6 gün, 1 saat önce / 13.11.2018 09:27:26   

YELOĞLU: HATAY, BİZİM SEVDAMIZ

2004- 2009 dönemlerinde Antakya Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Yeloğlu 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığı için başvuruda bulundu. AK Parti Hatay İl Başkanlığı Binası’nda aday adaylık başvurusu yapan Mehmet Yeloğlu, hedefinin öncelikle insan dostu şehir anlayışını hâkim kılmak olduğunu belirterek “Hatay bizim sevdamız” dedi.

Dünya’nın en güzel kentlerinden biridir Hatay diyen AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Mehmet Yeloğlu “Tarih boyunca kurulan 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapmış kadim bir kent. Bu şehrin topraklarında “yok” yok; dağsa dağ, nehirse nehir, ovaysa ova, yaylaysa yayla, denizse deniz, ormansa orman, içmeler, kaplıcalar… En önemlisi de nitelikli insanları…

Mesela bu eşsiz kente Erzin - Dörtyol’dan girdiğinizde bizi nisan ayının ilk günlerinde portakal çiçeklerinin o eşsiz kokusu karşılar.

Güneye doğru ilerleyin M.Ö 545’li yılların önemli yerleşim yeri İsos’a varırsınız. Makedonya Kralı Büyük İskender ile Pers Kralı Darius arasında geçen, o bir devrin kaderini belirleyen savaş, bu topraklarda yapıldı.

Maalesef ama maalesef Hatay bugün bu saydığımız güzellikleri ile değil, Asi nehrinin çevreye yaydığı pis koku, alt yapı sorunları ve susuzlukla anılıyor. Maalesef Hatay iyi yönetilmiyor. Maalesef Hatay beceriksiz bir yerel yönetime teslim! Düşünün 2018 yılında bu şehirde susuzluktan bahsediyoruz. Sokaklarda planlama yok, bırakın araçla ilerlemeyi yürümek bile bazı yerlerde imkânsız. Hatay bunu hak etmiyor.

Ben 2009 yılında görevi bırakırken, Asi Nehri herkesin gıpta ile baktığı şehrin yaşam alanı haline gelmişti. Ama bugün Asi nehri, çevreye yaydığı pis koku ile anılır vaziyette. Hatay bunu hak etmiyor. Bu şehir bunları hak etmiyor.

Bizim hedefimiz öncelikle insan dostu şehir anlayışımızı hâkim kılmaktır. “Kimlikli ve kişilikli şehirler” oluşturarak medeniyetimizin şehir tasavvurunu ihya etmektir.

Ak Parti olarak bizim hedefimiz yaşanabilir şehirler kadar, güzel şehirler de meydana getirmektir. Güzel şehirler sadece güzel binalar, meydanlar, sokaklar ve caddeler ile vücut bulmaz. Şehirler çevresiyle, parklarıyla, ağaçlarıyla, temiz havası ve suyuyla da güzel olmalıdır. Bugün şehrimize karşı sorumluyuz. Biz sadece bugünümüze karşı değil, çocuklarımıza karşı, torunlarımıza karşı sorumluyuz. İşte bu sorumluluk bilinciyle bugün yeni bir yola çıkıyorum.

Eğer önce Türkiye’de Yerel Yönetim anlayışının mimarı, liderimiz, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Hatay’lı hemşerilerim bana izin verirse, bu şehre, bu şehrin insanına olan borcumu ödemek için, yarım kalan işlerimi tamamlamak için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım.

Çevre dostu şehirler için Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım. İnsan dostu şehirler için Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım. Huzurla yaşanabilir şehirler için Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım. Hatay’ı ekonomisiyle, kültürüyle, tarihi mirasıyla, el sanatlarıyla, tarımıyla, turizmiyle marka şehir yapmak için Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım. Hedefimiz Belli… Projelerimiz Hazır…

Hatay’ı Hataylılarla birlikte yöneteceğiz. Katılımcı belediyecilik anlayışı öncelikli hedefimiz. Sadece şehrin alt yapısı ile ilgilenmeyeceğiz. İnsan odaklı bir siyaset anlayışı ile yapacağımız çok şey var.

Hatay bizim sevdamız. Hatay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük Türkiye’ye son mirası...

Hatay için hayallerimiz var” dedi.

(Haber Merkezi)


6 gün, 1 saat önce / 13.11.2018 09:26:14