......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 321514
YORUM MANŞET
YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEK
YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEK

YILMAZ’DAN KÜLTÜRE DESTEKAntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, kültürel faaliyetlere destek vermeye devam ediyor. Başkan Yılmaz’ın teknik belediyecilik çalışmaları yanında vatandaşların kültürel kaynaşmaları için yaptığı çalışmalar takdir topluyor.

 Başkan Yılmaz’ın asfalt hamlesi,  çok amaçlı salonlar, parkların bakım ve restorasyonu gibi teknik belediyecilik yanında kültür faaliyetlerine ağırlık vermesi vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

DİNLEYENLERE DUYGU DOLU SAATLER YAŞATTI

Antakya Belediyesi Türk Müziği Topluluğu tarafından organize edilen, Şef Erhan Önal’ın yönetiminde ve Usta Oyuncu Ahmet Yenilmez’in seslendirmeleri ile hayata geçirilen “Hikayeleriyle Türküler” konser programı dinleyenleri adeta büyüledi.

Programa Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve ailesi, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ve eşi, Hatay Büyükelçisi Serdar Cengiz, Kültür Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Türk Müziğinde yer edinmiş birbirinden değerli türkülerin hikayelerinin anlatıldığı, ardından saz solistlerince seslendirildiği gecede izleyiciler duygu dolu saatler yaşadılar. 

Programda kısa bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz şu görüşlere yer verdi; “ Antakya Belediyesi olarak, teknik belediyecilik çalışmalarımızın yanı sıra hemşerilerimizin sosyo - kültürel kaynaşmasını ve kültürel bilincin arttırılmasına değer katacak hassasiyetimiz devam etmektedir. Türküler genellikle yaşanmış bir olayın ardından yazılır ve söylenirler. Bu sebeple de çoğu zaman duygu yükü oldukça fazladır. Her insan türkü dinlediği zaman duygu yoğunluğu yaşar ve hüzünlenir. Bunun sebebi de türkülerin yaşanmışlıklarından kaynaklanır. Bugünkü programımız ile Anadolu ezgilerini ve bu ezgilerin birbirinden değerli hikayelerini bizlerle buluşturan Türk Halk Müziği topluluğumuza, değerli sanatçımız Ahmet Yenilmez’e ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma, ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Anadolu türkülerinin birbirinden güzel ezgilerini dinleyenlerle buluşturan programda, video showları ve solo oyuncunun harmandalı oyunu büyük beğeni aldı.

Program, protokol üyelerinin Ünlü Oyuncu Ahmet Yenilmez’e, Şef Erhan Önal’a ve saz solistlerine çiçek takdimi ile son buldu.

(Haber Merkezi

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ
YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİAhilik Haftası münasebetiyle, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından çelenk koyma töreni düzelendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke’ye Ahi kaftanını Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından giydirerek ödülleri verildi.

Cumhuriyet alanındaki çelenk koyma törenine Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Ticaret İl Müdürü Halik İmrek, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Oda başkanları, Türkiye’nin ahisi Behzat Böke, Hatay’ın kalfası Özgür Bozkurt, Hatay’ın çırağı Havva Buse Kalkavan ve HESOB çalışanları katıldı.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk büstüne çelenk konulup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk koyma töreni ile başlayan program, Antakya Gastronomi Akademisi’nde birlik beraberlik buluşması, esnafın ziyaret edilmesi ve ardından HESOB’da düzenlenen Ahilik Kültürü konulu sergi ile devam etti. 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz daha sonra çarşı içerisinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde Esnafın Ahilik Kültürü Haftası’nı tebrik ederek, hayırlı işler, bol kazançlar dileğinde bulundu. 

Esnaf ziyareti programının ardından HESOB binasında düzenlenen Ahilik Kültürü fotoğraf sergisi ödül töreni gerçekleştirildi. 

Buradaki törene HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ev sahipliğinde, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin katılarak Ahilik Kültürü konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçıların ödüllerini takdim etti. 

VALİ DOĞAN’A AHİ KAFTANI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ahilik Haftası münasebetiyle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Bşk. Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Bşk. Abdulkadir Teksöz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

ATSO Başkanı Çinçin ve HESOB Başkanı Teksöz tarafından Vali Rahmi Doğan'a şed bağlanarak Ahi kaftanı giydirildi.

Vali Doğan, Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’de Yılın Ahisi” seçilen ilimizde Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke'ye Ahi kaftanını giydirerek tebrik etti. Yılın kalfa ve çırakları seçilenlere de plaketleri verildi.

(Haber Merkezi)

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI
YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI2021-2022 eğitim ve öğretim yılına, Türkiye genelindeki tüm okullarda yüz yüze eğitim olarak başlandı.

Ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da da öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takarak yüz yüze eğitime başladı. Okul bahçelerinde sadece öğrencilerin alındığı törene veliler alınmadı.

İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra ilk ders zili çaldı, öğrenciler öğretmenleri eşliğinde, sosyal mesafe korunacak şekilde ayarlanan sınıflara alındı.

Okul girişinde ateş ölçümleri ve maske kontrolleri yapılan öğrenciler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dersliklere alındı.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Hatay Ortaokulunu, Saraycık İlkokulu ve Antakya Nami Veysoğlu İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret ederek okul yöneticileri ve öğrencilere başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

99 YILLIK GURUR
99 YILLIK GURUR

99 YILLIK GURURTarihin kaydettiği ender zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıl dönümü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

 30 Ağustos 2020 Pazar günü saat 09.00’ da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan törende; saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı’nın okunmasının ardından Vali Doğan Anıt Şeref Defteri’ne Şunları yazdı: “Aziz Atatürk, Tarihimizin eşsiz zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıldönümünde yüksek huzurunuzdayız.

Milletimizin kaderini değiştiren bu destansı mücadele ile milletimizin hür ve bağımsız yaşamaya olan sevdasını bir kez daha gösterdiniz. Her karışını al kanlarınız ile suladığınız kutsal vatan toprakları üzerinde huzur içerisinde yaşayan ve her geçen gün daha da güçlenen devletimizin sağladığı imkânlarla geleceğe umutla bakan milletimizin her bir ferdi siz aziz şehitlerimize müteşekkirdir.

Fedakârlığınız, yüce milletimiz tarafından unutulmayacaktır. Bugün özgürce yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilinciyle emanetinizi geleceğe ve daima daha yükseklere taşıyacağız.

Vatan topraklarımızın yılmaz savunuculuğunu yapan siz aziz şehitlerimizi, kahramanlık destanlarınızı nesilden nesile aktararak, hatıralarınızı her an, her zaman kalbimizde yaşatacağız.

Bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve değerli silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bize armağan eden, vatanın bölünmez bütünlüğü, huzuru ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen siz aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Garnizon Komutan Vekili P. Albay Tayfun Çağan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hatay Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Yusuf İzci, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük,  İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Kurum İl Müdürleri, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Program kapsamında saat 09.30’da Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberinde Garnizon Komutan Vekili P. Albay Tayfun Çağan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Valilik Makamı’nda tebrikleri kabul etti.

(Haber Merkezi)

FIRSATI KAÇIRMAYIN
FIRSATI KAÇIRMAYIN

FIRSATI KAÇIRMAYINHatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, Kurum alacaklarının 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca yeniden yapılandırılması ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yapılandırma avantajlarından yararlanmak için son tarihin 31 Ağustos olduğunu hatırlatan İl Müdürü Bal, fırsatı kaçırmayın dedi.

İl Müdürü Bal, dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında 09/06/2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödemelerini 1 Kasım 2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir, dedi.

İl Müdürü Bal, yaptığı açıklamada “2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş; Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigorta primleri, 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar yapılandırma kapsamında olduğunu belirterek; yapılandırılan borçların peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebileceğinin bilgisini verdi.

Başvuruların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar; işverenler için, e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, Primlerini kendi ödeyenler için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine.

Ayrıca; 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının ihya borçları için sigorta dosyalarının olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine 01/07/2021 – 01/11/2021 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için başvuru şartı aranmadığını, borçların otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırıldığını belirterek; yapılandırılmış Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının ödemelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar, Sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigorta primi gibi borçların ise peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerekir.” dedi.

7326 sayılı yapılandırmanın 31 Ağustos 2021 tarihinde sona ereceğini belirten İl Müdürü Bal, borçlu vatandaşlarımızın 7326 sayılı yasanın getirdiği kolaylık ve avantajlardan yararlanabilmesi için son başvuru tarihini geçirmemeleri gerektiğini belirtti.

(Haber Merkezi)

ATSO, SAMANDAĞ BİBERİNİN COĞRAFİ İŞARETİNİ ALDI

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay’ı Ülkemize ve Dünya’ya tanıtmak için büyük yol kat etti. ATSO, Samandağ ilçesinde geleneksel olarak üretilen, henüz acılığı ile ünlenmiş, uzun ve sivri yapılı hem yeşil olum döneminde hem de kırmızı olum döneminde tüketilen Samandağ Biberinin coğrafi işaretini aldı.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Samandağ biberi sadece Hatay’da üretiliyor olup, iç piyasada tüketilmektedir dedi.

ATSO Başkanı Çinçin, yaptığı açıklamada “Medeniyetlerin şehri Hatay’ın lezzetlerini ve yöresel ürünlerini markalaştırmaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda 2005 yılından bu yana Hatay ile özdeşleşen ve Hatay’ın değeri olan lezzetleri ve yöresel ürünlerin tescillerini yaparak Hatay’ı Ülkemize ve Dünya’ya tanıtmak için büyük yol kat ettik. Bu yolculukta bu güne kadar

1) 27.12.2007 tarihinde Künefe” tescili,

2) 26.02.2018 tarihinde Antakya Sürkü’nün (Çökeleği) tescili, 

3) 12.06.2018 tarihinde Antakya Küflü Sürkü’nün (Çökeleği) tescili, 

4) 24.08.2020 tarihinde “Antakya Kağıt Kebabı”nın tescili

5) 10.09.2020 tarihinde “ANTAKYA TUZLU YOĞURDU”

6) 23.11.2020 tarihinde “SAMANDAĞ NEY-İ”

7) 18.02.2021 ‘’ANTAKYA CARRA PEYNİRİ’’

8. Ürün olarak ‘’SAMANDAĞ BİBERİ’’ olarak Odamız adına tescil edilmiştir.

KISACA SAMANDAĞ BİBERİ ÖZELLİKLERİ

Samandağ biberi (Capsicum annum L), Hatay’ın Samandağ ilçesinde geleneksel olarak üretilen, henüz acılığı ile ünlenmiş, uzun ve sivri yapılı hem yeşil olum döneminde hem de kırmızı olum döneminde tüketilen bilinen bir yerel biber çeşididir. Samandağ’da üretilen biberin yaklaşık olarak %85’ni ‘Samandağ Biberi’ oluşturmaktadır.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Coğrafi işaret sürecinde Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilerek başvurusu yapılmış fakat daha süreci devam eden Antakya Künefelik Peyniri, Hatay Biber Salçası, Hatay Kabak Tatlısı, Hatay Nar Ekşisi, Hatay Ceviz Reçeli, Hatay Halhalı Zeytini, Antakya Künefesi”nin Avrupa Birliği Ülkelerde tescil edilme işlemlerinde sona gelindiğini kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

 PARTNERLERİMİZE TEŞEKKÜR

Coğrafi işaretini aldığımız ürünlerin Tescil sürecinde kurumumuzla çok büyük bir özveri ile çalışarak bizlerden desteklerini esirgemeyen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Oğuz Alibekiroğlu ’na, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar’a, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda Güzel’e, Mustafa Kemal Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Kadriye Şahin’e, Marka ve Patent şirketi Özener Patent sahibi Huriye Özener’e ve emeği geçen odamız çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Samandağ Biberi: Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetiştiği için Samandağ biberi olarak bilinmektedir.

Samandağ biberin en belirgin farkı çok acı olmasıdır. Dış yüzeyi sert, etli ve suludur. Biber, yetişmeye başladığı ilk dönemlerde yeşil, ilerleyen zamanda alaca rengini alır. Dalında kaldıkça ve zaman geçtikçe kırmızılaşır Açık alanda üretilen Samandağ biberinin esas sezonu Mayıs ayında başlar Ağustos ayının sonunda biter. Sera içerisinde 12 ay boyunca üretilmektedir.

Açık alanda güneş gören Samandağ biberi daha çok tercih edilmektedir. Toplam 3.200 dekarlık alanda yetiştirilen Samandağ biberi yılda 6.000 - 7.000 ton arasında verim alınmaktadır.

Tercihen taze, sofralık olarak tüketildiği gibi pul biber ve salça olarakta tüketilmektedir. Açık alanda güneş gören Samandağ biberi daha çok tercih edilmektedir. Daha çok yerelde tüketildiği için ihracatı yapılmamaktadır.


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:44:03   

İŞÇİ PERSONELİNE İKRAMİYELERİ ÖDENDİ

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, işçi personelin ikramiyelerinin ödenmesi konusunda gösterdiği hassasiyet ile örnek olmaya devam ediyor.

 Başkan Yılmaz, belediye işçi personellerine toplu iş sözleşmesinden kaynaklı 2021 yılına ait 13 yevmiye tutarında ikramiyelerinin ödenmesi talimatını verdi.

İkramiye işçi personellerin kıdem ve hizmet yılı esaslarına göre hesaplanarak banka hesaplarına yatırıldı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’ya ve vatandaşlarımıza hizmet için gece-gündüz demeden çalışan personellerinin aileleriyle birlikte ikramiyelerini iyi günlerde harcamalarını diledi.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:42:06   

ÖZEL ANTAKYA TEKNOKENT KOLEJİ İLE OSB ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Hatay İlinin Antakya İlçesinde mesleki ve teknik eğitimin, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yoluyla güçlendirilmesi; sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün Okul-Sanayi İşbirliği Protokolünün en üst düzeyde sağlanması amacıyla Özel Antakya Teknokent Koleji İle Antakya OSB arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Özel Antakya Teknokent Koleji Kurucusu Emrullah Avcı, Okul Müdürü Fırat Güvercin ve Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lütfullah Bakır, yönetim kurulu üyeleri Ahmet Taner, Mehmet Kahraman ve Hüseyin Kazar'ın katılımlarıyla İşbirliği Protokolü imzalandı.

Özel Antakya Teknokent Koleji Kurucusu Emrullah Avcı yaptığı açıklamasında; "Geleceğin rekabet dolu dünyasında fark yaratacak, yaratıcı, kendine güvenen,21. yüzyılın becerileriyle donanmış bireyleri yetiştirme hedefi ile yola çıktık. Akademik Eğitimin yanı sıra Teknik eğitimimizi donanımlı 16 Atölyemizde gerçekleştirmekle birlikte, eğitim-üretim-istihdam odaklı geleceğin eğitim modelini uygulamaktayız. Bu minvalde imzalanan protokolün başta velilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim" dedi.

Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali ise; "İmzalanan protokolle AOSB'nin ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün karşılanabilmesi adına önemli bir adım atılmıştır. Protokolün başta AOSB'nin yatırımcıları olan İş adamlarımıza ve Antakya'mıza hayırlara vesile olmasını dilerim" dedi.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:40:40   

MUSTAFA ABA, HAKK'A UĞURLANDI

Şenköy'ün sevilen insanı, merhum Hacı Ali Aba'nın oğlu, Hüseyin Aba -Hasan Aba- Mehmet Aba'nın kardeşi, Habil ve Kemal Aba'nın babası Mustafa Aba, 69 yaşında vefat ederek aramızdan ayrıldı.

Merhumun cenazesi 19 Eylül 2021 pazar günü Şenköy Mahallesinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Şenköy Mezarlığında gözyaşları arasında ve dualar eşliğinde toprağa verildi.

Merhumun hatim programı 21 Eylül Salı günü İkindi Namazına müteakip Şenköy’deki taziye evinde yapılacağı belirtildi.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak Mustafa Aba’ya Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar dileriz.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:38:03   

KADIN ÜRETİCİLER TÜRKİYE’NİN İLK AKUAPONİK SERASINDA

Hatay Büyükşehir Belediyesi, SİEUGreen (Çin-Avrupa Yenilikçi Yeşil ve Akıllı Şehirler) projesi kapsamında oluşturduğu sucul yetiştiricilik(akuaponik) sistemleri hakkında eğitimler vermeye devam ediyor.

 HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, Üreten Eller Kadın Kooperatifi çatısı altında üretim yapan Defne ve Antakyalı kadın üreticilere yenilikçi tarım yöntemi hakkında eğitim verdi.

Eğitimde, kadın üreticilere akuaponik üretim teknikleri anlatıldı ve akuaponik sera içinde teknik incelemeler yapıldı.

AKUAPONİK SERADA EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

Yetkililer, bin 500 metrekarelik alanıyla Türkiye'de bir ilk olan ve hidroponik sistemle donatılmış akuaponik serada yenilikçi tarım tekniklerini yaygınlaştırma eğitimleri ve tanıtımların devam ettiğini duyurdu.

Aquaponik teknikte, balık atıkları bitkiler için biyolojik gübre kaynağı olarak kullanılıyor ve bitki köklerinin de balık havuzu için doğal filtre görevini sağlamasıyla elde ediliyor.

Çevreye duyarlı ve sıfır atık projesinin en güzel örneği olan bu sistemde toprak olmadığı için ürünler mantar, bakteri ve virüsten arınmış halde üretiliyor. Ve burada üretilen sebzeler normal şartlara göre 3’te 1 zamanda büyüyor.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:37:03   

ÖĞRENCİLERDEN KORE GAZİSİNE ZİYARET

Antakya TOBB Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve Sanat Kulübü üyeleri Kore Gazisini ziyaret etti.

 Öğrenciler ve Sanat Kulübü Üyeleri, Gaziler Günü dolayısıyla Altınözü Kıyıgören Mahallesi'nde ikamet eden Kore Gazisi Ahmet Ulaş'ı evinde ziyaret etti.

Kore Gazisi Ulaş, öğrencilere Kore günlerini ve o günkü zamanlara ait anıları ile orada geçirdiği zamanlarını anlatırken, duygusal anlar yaşadı.

Kore Gazisi Ulaş’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden öğrenciler “Bu Vatan size minnettar, Ülkemizin muhafazasında gerekirse biz de siz değerli Gazilerimiz gibi gözümüzü kırpmadan canımızı ortaya koymaya hazırız. Bu ülke kolay kurulmamış ve kolayca kaybedilemeyecektir. Tüm gazilerimizi; ülkemiz, milletimiz, bayrağımız uğruna şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ziyaret anısına Kore Gazisi Ahmet Ulaş’a çeşitli hediyeler takdim edip, uzun ömür dileyerek ziyareti sonlandırdı.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:32:55   

ÖZKAN SPOR CENTER YENİ YÜZÜYLE İLGİ ODAĞI

Ürgenpaşa Mahallesi Yüzbaşı Asım Caddesi Zübeyde Hanım Anaokulu yanında faaliyet gösteren Özkan Spor Center, girişimci genç kardeşlerin organizasyonunda spor yapmak isteyen vatandaşlara en güzel hizmeti veriyor.

 Hatay Yüzme İhtisas Kulübü antrenörü ve Cankurtaran İbrahim Nadir Ağlar, Yüzme Eğitmeni ve Cankurtaran Nazlı Nisa Ağlar, Yüzme Eğitmeni ve Cankurtaran Kaan Metin Ağlar yönetiminde yeni işletmecileriyle farklı konsepte hizmet veren Özkan Spor Center’a her geçen gün ilgi artıyor.

Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin’in hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğu görüşmede İbrahim Nadir Ağlar ve Nazlı Nisa Ağlar, yanlarında dedeleri İbrahim Nadir Ağlar, babası Ercan Ağlar ve annesi Şeyda Ağlar İle birlikte tesis hakkında bilgide bulundu.

Fıtnes antrenörleri Mithat Can Mansuroğlu, Ayselnur Doğruer ve Kübra Pancar yönetiminde fitnes ve plates yapılan salonun yanında her yaşa uygun yüzme eğitimleri ayrıca gelin hamamı gibi hizmette Özkan Spor Center’da veriliyor.

Haftanın 7 günü saat: 07.00’de başlayan hizmet mesaisi saat: 22.00’de sona eriyor. Karma saatler yanında sadece bayanlara mahsus yüzme imkânı ve yüzme eğitiminin verildiği tesisle ilgili 0326 290 47 47 ve 0554 130 15 16 numaralı telefonla bilgi alınabileceği açıklandı.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:31:40   

VALİ DOĞAN’DAN, ATAKAŞ HATAYSPOR’A DESTEK

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Atakaş Hatayspor’un Kayserispor ile oynadığı ve Atakaş Hatayspor’un 2-1'lik galibiyeti ile sonuçlanan müsabakayı tribünden izledi.

Süper Lig’in 5. haftasında, Hatay Stadyumunda Atakaş Hatayspor ve Kayserispor’un karşı karşıya geldiği müsabakayı Vali Doğan, Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Atakaş Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş ve sporseverler ile birlikte izleyerek, Atakaş Hatayspor’a destek verdi.

Müsabakanın sonunda Vali Doğan, alınan galibiyetten ötürü Atakaş Hatayspor’un teknik heyet ve futbolcularını tebrik edip, Şampiyonluk yolunda başarılarının devamını diliyorum dedi.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:30:14   

HAİNLER SİZİ SEVİNDİRMEYECEĞİZ

Hatayspor Taraftarlar Derneği Başkanvekili Mehmet Deviren (Komando), içimizdeki hainlere inat Hatayspor’un Kayserispor’u 2-1 yendiğini ifade ederek hainleri sevindirmeyeceklerini söyledi.

  HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Hatayspor Kulübü Başkanı Nihat Tazearslan’a da seslenen Deviren, bu takımı taraftarlardan mahrum bırakmayın dedi.

Alın bu taraftarları tribünlere hep destek tam destek olsun diyen Mehmet Deviren, açıklamasına şöyle devam etti: “Evet değerli fedakâr ve Cevher Hatayspor taraftarlarına Hatayspor'un kötü gitmesi için içimizdeki hainlere inat takım 3 puan almaya devam ediyor. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz ve tüm Türkiye’de görüyor. Teşekkürler çocuklar.

Yalnız şunun altını çizmek isterim dünya malı dünyada kalır öbür tarafa götüreceğimiz sadece 5 metre kefen. Sayın onursal başkanım Lütfü Savaş ve Takımımızın başkanı Nihat Tazearslan’dan kombineler ve bilet fiyatları konusunda talebimizi yinelemek istiyorum. Bu takımı taraftarlardan mahrum bırakmayın. Alın bu taraftarları tribünlere hep destek tam destek olsun.

Passolig sıkıntı anlatılır gibi değil parasıyla gelen insanlar turnikelerde sorun yaşıyorlar yazıklar olsun sana passolig aldığın para haram olsun.

Sayın yöneticilerim Fenerbahçe maçı öncesi inşallah şu bilet olayını çözersiniz de güzel bir seyirci ile Fenerin karşısında oluruz. Hatayspor’un başarısızlığını isteyen hainleri sevindirmeyelim. Biz ve fedakar taraftarlar yönetimimize ve gerçek Hataysporlulara buradan sesleniyorum, taraflara kulak ver yönetim ve Lütfü başkanım. Bu galibiyetten dolayı başta futbolcu kardeşlerime ve yönetici abilerime, kardeşlerime ve kulüp başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Her şey Hatayspor için her şey Hatay halkı için. Anlaşılmayan bir şey var mı ciğerim benim.” dedi.

(Haber Merkezi)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:29:01   

İSKENDERUNSPOR DEPLASMANDA FARKLI 4-0

TFF 3. Lig 2. Grubunda zirve hesapları yapan takımlar arasında yer alan İskenderun Spor, geçen haftanın yenilgisini Kızılcabölük Spor karşısında telafi etti.

 Ligin 3. haftasında Denizli Kızılcabölük Semt sahasında oynanan ve Yusuf Alper Abalı, Cihad Buyurgan ile Cem Mustafa Akpınar'ın yönettiği karşılaşmanın ilk yarısında gol çıkmadı.

Karşılaşmanın 65. dakikasında İskenderun Spor'un geliştirdiği atakta, Emre Gemici attığı golle takımını 1-0 öne geçirdi.

Yediği golün şokunu yaşayan ev sahibi Kızılcabölük Spor, 78. dakikada Osman Şahin'in golüne engel olamayınca İskenderun Spor deplasmanda farkı ikiye çıkarttı.

Gole doymak nedir bilmeyen Akdeniz temsilcisi İskenderun Spor, rakibinin adeta başını döndürmeye başladı.

Karşılaşmanın 83. dakikasında Enes Soy, attığı golle İskenderun Spor'u deplasmanda 3-0 öne geçirdi.

Müsabakanın 90x3. dakikasında Turuncu Mavili ekibin futbolcusu Osman Şahin, kendisinin 2.nci, takımını ise 4.ncü golünü kaydederek sonucu belirledi. Kızılcabölük Spor 0 İskenderun Spor 4.

İskenderun Spor, aldığı bu galibiyetle puanını 4'e çıkartırken, Kızılcabölük Spor'da 1 puanda kaldı.

(Haber: Yaşar Güllü)


6 gün, 4 saat önce / 21.09.2021 09:27:35