......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254920
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

DEFNE HASTANESİNDE 10.YIL HEYECANI

Bölgemiz sağlık sektörünün öncü kurumlarından olan ve kurulduğu günden bu güne kadar verdiği başarılı sağlık hizmeti ile herkesin takdirini toplayan Özel Defne Hastanesi 10.yılını coşku ile kutlamak için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Hastanenin yöneticileri tarafından aylar öncesinden başlatılan çalışmalarda doktorlar, hastalar, hastane personeli ve vatandaşlar için düşünülen kusursuz bir kutlama programı hazırlandı.

22 Eylül Cumartesi günü herkesin katılacağı “Sağlıklı bir yaşam için sende bir fidan dik” sloganı ile Serinyol’da saat 14:00’de yapılacak olan 10.yıl hatıra ormanı fidan dikimi etkinliği ile start alacak olan kutlamalar 10.yıla özel yapılacak olan bir çok etkinliğin sonrasında 25 Eylül Salı günü Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilecek Yeni Türkü konseri ve havai fişek gösterilerinin gerçekleşeceği muhteşem bir final ile son bulacak.

Özel Defne Hastanesi’nin 10.yılına yakışır bir kutlama hazırladıklarını belirten İşletme Müdür Yrd. İbrahim Ünal tüm vatandaşlarımızın davetli olduğu programlarında her bir ayrıntının en güzel biçimde düşüldüğünün altını çizerek fidan dikimi etkinliğine katılmak isteyen herkesi saat: 14:00’de Serinyolda’ki fidan dikim alanına hareket edecekleri hastane önündeki buluşma noktasına beklediklerini belirtti.

Ünal ayrıca sevilen şarkıları ile bilinen Yeni Türkü’nün en güzel şarkılarının seslendirileceği açık hava halk konserine herkesi davet ederek nice başarılar ile dolu yılları görmek temennisi ile Özel Defne Hastanesinin 10. Yılını kutladı.

(Haber Merkezi)


3 gün, 15 saat önce / 21.09.2018 09:12:17   

HBB PERSONELLERİ GAZİLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Hatay Büyükşehri Belediyesi personelleri Gaziler Günü dolayısıyla gazi derneklerinin Hatay temsilciliklerine ziyaret gerçekleştirerek kahraman gazilerin gününü kutladı

.Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şubesi ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi’ni ziyaret ederek bu anlamlı günde vatanımızı ve geleceğimizi borçlu olduğumuz gazilerimizin yanında olan HBB personelleri, derneklere HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş adına Türk bayrağı armağan etti.

Ziyaretin ardından HBB personelleri dernek üyeleriyle anı fotoğrafı çekildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 15 saat önce / 21.09.2018 09:10:38   

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Haspolatlı, beraberindeki teknik ekip ve Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin’i makamında ağırladı

.Ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Haspolatlı, beraberindeki teknik ekip ve Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin, Başkan Yardımcısı Elçin Eryetli ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Tüge Gündüz ve teknik personeller hazır bulundu.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, şu sözlere yer verdi; “Antakya Belediyesi ailesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin, Milletvekillerimizin destekleriyle Antakya’mızda Kentsel Dönüşüm Projesi’ni başlatmış olduk. Şu anda Türkiye’de en hızlı ilerleyen ve en çabuk mesafe kateden Kentsel Dönüşüm Projesi ile afet riski taşıyan alanların kentsel dönüşümü konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımızın kentsel dönüşüm alanında bizlere olan inancı ve güveni ile an itibariyle % 58 anlaşma oranına ulaştık. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında vatandaşlarımızın olası bir depremde çok tehlikeli olan ve çürük yapı malzemesi kullanıldığından dolayı çok sayıda ölüm vakası olabileceği muhtemel. Bu çürük yapıların olduğu alanların bir an önce düzelmesi, halkımızın 9 şiddetinde depreme dayanıklı, konforlu, her türlü sosyal donatıya sahip, yeşil alanlarıyla, otoparklarıyla, % 19’u apartman bloğu, % 8’i sosyal donatı alanları, % 23’ü yollar, otoparklar, % 50’si yeşil alan olan örnek bir projeyi inşallah hayata geçmiş olacak. Biz yerelde Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve değerli ekibiyle ve Antakya Belediyesi personelleriyle, Meclis üyeleriyle halkımızın istediği ve hasretle beklediği huzurlu ve güvenli konutlara geçme arzusunu gerçekleştirme noktasında geçen zaman dilimi içerisinde çok önemli bir mesafe kat edildi. Yapım süreciyle ilgili başlangıçta alanın tamamını yapmayı planlamıştık. Vatandaşlarımızın istediği yeni bir çalışma ile yaşadığı alana en yakın bir alanda oturmak, iş yeri olanların da iş yerlerini alıştığı düzen kapsamında aynı caddede, aynı sokakta yapacağımız etaplama modelini talep ettiler. Bu konuda Bakanlığı’mızın özel çalışması ile etaplama modeli ile uygulama safhasına gelmiş olduk. Bu konuda gösterdiğiniz çaba ve desteklerden dolayı tekrar şahsım, Antakya Belediyesi ailesi, halkım ve bilhassa Kentsel Dönüşüm alanında olan Emek ve Aksaray Mahallesi’ndeki hak sahipleri adına Sizlerin şahsında emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde Genel Müdürümüze, Müsteşarımıza, Bakan Yardımcılarımıza, değerli Bakanımıza ve dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Antakya’mıza Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yapılması konusunda gösterdiğiniz gayret ve fedakârlıklardan dolayı bir kez daha sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yadrımcısı Hikmet Haspolatlı; “Hatay tabii ki ülkemizde ciddi bir deprem kuşağında yer alıyor. Ne yazık ki ülkemizde de yaşanan birçok afet içerisinde en büyük problemimiz deprem. Ne yazık ki ülkemizdeki yapı stoğu çok kötü durumda, herhangi bir afet olmadan kendi kendine çöken yapılar var.  6306 sayılı kanun kapsamında afet odaklı dönüşüm konusunda bakanlık olarak çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bunun en önemli örneklerinden biri Hatay’da Antakya Belediyesi’nin uygulamaları. Bu bakımdan bizim için de çok önemli. Sürecin başından beri gerek belediyemizle gerekse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’müzle birlikte koordineli bir şekilde projeyi belli bir aşamaya getirdik. Buradaki emekleriniz ve çalışmalarınız için teşekkür ediyoruz. Projenin zor kısmı tamamlandı, belli bir aşamaya geldi. Bundan sonra uygulama aşamasına geçme süreci içindeyiz. Bu konuda da şimdiye kadar olduğu gibi Bakanlığımızla projenin hayata geçmesi, vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli konutlarda oturabilmesi ve Antakya’ya değer katacak projenin bir an önce hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bu zamana kadar yaptığınız çalışmalardan dolayı başta Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, Antakya Belediyesi’ne teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.” dedi.

       Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ise; “İlimizde hem depreme dayanıklı binalarla hem çarpık kentleşme hem de çevresel açıdan örnek olacak bir proje. Her açıdan bu güzel projenin ve sizlerin yanındayız, beraberiz. Emeklerinden dolayı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, Antakya Belediyesi’ne hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mıza teşekkür ediyorum, kolaylıklar diliyorum.” dedi.


3 gün, 15 saat önce / 21.09.2018 09:09:09   

ÇALIŞMALAR TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Defne Belediyesi’nin 2018 Hizmet Yılı kapsamında hayata geçirmeye hazırlandığı projelerinden Defne Kreş ve Gündüz Bakım Evi projesinde çalışmalar devam ediyor.

Defne’ye kreş kazandırma çalışması başlatan Defne Belediyesi, çok sayıda çocuğun faydalanmasını amaçladığı Defne Kreş ve Gündüz Bakım Evi Projesi’nde ilerlediklerini duyurdu.

Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce yürütülen Defne Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Çekmece Gültepe mevkiinde toplamda 800 m2 lik alanda inşa ediliyor.0-3 yaş grubuna hitap eden, 150 çocuk kapasiteli ve 2 katlı tasarlanan Defne Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nin dış cephe boya çalışmalarına devam edildiği bilgisini veren yetkililer, çalışmalara tam gaz devam ettiklerini ifade ettiler.

(Haber Merkezi) 


3 gün, 15 saat önce / 21.09.2018 09:07:20   

YENİ MESKENLER İÇMESUYU ŞEBEKELERİNE KAVUŞUYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Defne ilçesinin muhtelif yerlerinde yapılan yeni yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacının karşılanması adına çalışmaların sürdüğünü duyurdu.

Kullanıma elverişli olmayan şebekelerin değiştirilmesinin yanı sıra yeni yerleşim yerlerine içme suyu şebekesinin çekildiğini aktaran Genel Müdürlük, Defne’ye bağlı Çekmece Mahallesi Yeşilkent mevkisinde yapılan yeni yerleşkelere 90’lık borularla 100 metre yeni içme suyu şebekesinin döşendiğini ve böylelikle vatandaşların içme suyu yönünden sıkıntı yaşamayacağını belirtti.   

İçme suyu ile birlikte kanalizasyon altyapı ihtiyacını da gidermek amacıyla kent genelinde projelerin hazırlandığını ve hayata geçirildiğini hatırlatan İdare, vatandaşların altyapı problemlerine ve taleplerine cevap olmak için ALO 185 Çağrı Merkezi üzerinden bildirim yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

(Haber Merkezi)


3 gün, 15 saat önce / 21.09.2018 09:03:29   

İLK DERS ZİLİ ÇALDI

2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)


6 gün, 15 saat önce / 18.09.2018 09:40:19   

ALTYAPI TEMİZLİĞİ GECE-GÜNDÜZ SÜRÜYOR

  Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kanalizasyon ana muayene bacalarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesi amacıyla kapsamlı temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Altyapının hatalı kullanımı sonucunda kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanmaların giderilmesi adına temizlik çalışmalarını 7/24 sürdüren Genel Müdürlük, kentin muhtelif noktalarından ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne gelen bildirimler sonrasında tespit edilen noktalarda temizlik çalışması yapıldığını bildirdi.

HATSU, muayene ve parsel bacalarında oluşan tıkanıklıklar ile koku problemlerini gidermek amacıyla vidanjör aracıyla temizleme gerçekleştirerek sorunların önlendiğini bildirdi.

Hatay’ın her noktasında kapsamlı şekilde altyapı hizmetlerinin sürdüğüne dikkat çeken İdare, altyapı problemiyle karşılaşılması durumunda ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne bildirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

(Haber Merkezi)


6 gün, 15 saat önce / 18.09.2018 09:39:18   

AHİLİK HAFTASI YARIN BAŞLIYOR

13. yüzyılda gönül insanı Ahi Evran-ı Veli tarafından esnaf ve sanatkârlar birliği olarak kurulan Ahilik Teşkilatını günümüze taşıyan Ahilik Kültürü haftası 19 Eylül Çarşamba (Yarın) çeşitli etkinliklerle başlıyor.

Antakya Atatürk Anıtı’na saat: 09.00’da çelenk koyma töreni ile başlayacak olan etkinlik, 09.45’te valilik ziyareti, 10.30’da tarihi Kurşunlu Han’da yapılacak programla devam edecek.

Aynı gün saat: 13.00’te Uzunçarşı esnafı ziyaret edilecek.

Bu arada Hatay Valisi Erdal Ata, Ahilik Haftası dolayısı ile yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:  13. yüzyılda gönül insanı Ahi Evran-ı Veli tarafından esnaf ve sanatkârlar birliği olarak kurulan Ahilik Teşkilatı, Anadolu’da ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde güzel ahlak, kardeşlik ve yardımlaşma gibi toplumsal değerleri esas alan, karşılıklı saygı çerçevesinde haksız rekabeti ortadan kaldıran sosyal bir oluşumdur.

Bir meslek örgütü olmasının yanı sıra manevi bir terbiye ocağı olan Ahilik, ticaret ve sanatkârlığı mesleki ilkeler ve ahlaki değerlerle harmanlayarak, aziz milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler ifa etmiştir.

Ahilik aynı zamanda farklı inanç ve kültüre mensup birçok topluluğun yaşadığı Anadolu topraklarında, millet olma şuurunun tohumlarını atarken dirlik ve düzenin sağlanmasında da etkin rol üstlenmiştir.

17-23 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 31. Ahilik haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ederken esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum.” dedi.

Vali Erdal Ata ve HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, tüm esnafı ve Hataylı vatandaşalrı düzenlenecek etkinliklere davet etti.

(Haber Merkezi)


6 gün, 15 saat önce / 18.09.2018 09:38:34   

ALKIŞ’TAN BAŞKAN KİMYECİ’YE ZİYARET

 Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Zeynep Alkış, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’yi ziyaret etti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Alkış’a teknik ve sosyal belediyecilik hizmetleri hakkında brifing sunmanın yanı sıra, Antakya’nın vizyon projesi olan Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında detaylı bilgiler verdi.

AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Alkış, gönüllere giren, insan odaklı başarılı proje ve hizmetlerinden dolayı Başkan Kimyeci’yi kutladı ve başarılarının devamını diledi.

Antakya’nın vizyon projesi olan Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgiler alan AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Alkış, Antakya’nın çehresinin değişeceğini ve insanlara modern yaşam imkanı sunulacağı için projeden dolayı Başkan Kimyeci’yi tebrik etti.

Başkan Kimyeci, ziyaretin ardından AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Alkış’a Çağlar İçinde Antakya kitabı hediye etti.

(Haber Merkezi)


6 gün, 15 saat önce / 18.09.2018 09:35:46   

İyi Parti’de Yeni İl Başkanı; ALİ SEÇER


İyi Parti Hatay İl Başkanlığı görevine Ali Seçer atandı.

 İlimizin tanınmış işadamı ve çiftçilerinden Ali Seçer’in bu göreve getirilmesi, İyi Parti tabanında memnuniyetle karşılandı.

14 Eylül tarihi itibariyle göreve başlayan Seçer, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Türk Milletine güveni esas esas alarak çıktığımız bu yolda farklılıklarımız saygılı olarak, çoğulcu ve katılımcı pozitif siyaset üreteceğiz. Eleştirilere açı ve tam demokrasi hedefiyle çözüm odaklı siyaset yapacağız. Siyasette sevgi ve saygı dilinden başka bir dil kullanmayacağız.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır.” Felaketlere direnerek çıktığımız bu yolda hep beraber yürüyeceğiz. İyi insanlar Türkiye için bir araya gelecek ve” Türkiye iyi olacak, Hatay İyi olacak” dedi.

Ali Seçer; ilköğrenimini Dörtyol Ocaklı İlköğretim Okulunda orta öğrenimini Adana İmam Hatip orta Okulunda Lise eğitimini Dörtyol Deneme Lisesinde ve üniversite eğitimini Çukurova Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksek Okulu Makine Programı Bölümünden mezun oldu. 

Genç yaşında ticarete atıldı dış Ticaret, Uluslararası nakliyecilik ve halende çiftçilikle uğraşmakta. Aynı yıllarda siyasete giren Ali Seçer Anavatan Partisi Genel merkez Müşavirliği, Dörtyol ilçe başkanlığı ve milletvekili adayı olmuştur.  Siyasetten hiç kopmayan Ali Seçer 2018 genel seçimlerinde İyi Parti Milletvekili Aday Adayı olmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır.​

(Haber Merkezi)


6 gün, 15 saat önce / 18.09.2018 09:34:53