......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 267775
YORUM MANŞET
Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler: SAVAŞ,3 HİLALDEN RAHATSIZ OLDU
Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler: SAVAŞ,3 HİLALDEN RAHATSIZ OLDU

Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler:  SAVAŞ,3 HİLALDEN RAHATSIZ OLDUReyhanlı'da büyük coşku ve sevgiyle karşılanan Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler, 'Rabbim 3 Hilalden rahatsız olan Ülkücüler'den etmesin' diyerek 3 Hilalli bayraktan rahatsız olan Lütfü Savaş'a tepki gösterdi.

Hatay'da gittiği her ilçede her mahallede değişim isteyen vatandaşların büyük desteği ve sevgisi ile karşılanan Güler, Hatay’a hizmet etmenin kendisi için bir onur olacağını söyleyerek" Vatan millet sevdalısı Reyhanlılı başına 52 füze yağarken bir an bile bu toprakları terketmeyi düşünmedi" ifadesinde bulundu.

Cumhur İttifakı HBB Adayı İbrahim Güler, beraberinde Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu ve Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Çüter, Reyhanlı Belediye Başkan Adayı Mehmet Hacıoğlu,  çok sayıda partili ile birlikte Reyhanlı Bağlar Mahallesi, Karacalar ailesi, Taıy aşireti, Hazırlar ailesi, Azezi Ailesi, Sasunlu, Ailesi, Dolgun Ailesi, Değirmenkaşı mahallelerini ziyaret ettiler.

REYHANLI HİZMETE DOYACAK

Güler, Reyhanlı halkının ‘’yolumuz bozuk, alt yapımız yok, kötü kokular var, Reyhanlı gölümüz bakımsız." şikâyetlerinin farkında olduklarını bu hizmetlerin tamamının Hatay Büyükşehire ait olduğunu altını çizerek bir kez daha vurgulayan Güler" Hani yaptırmıyorlar diyor ya ‘’ Yalan, yapmıyor, istemiyor, bütçeyi çarçur ediyor’’diyerek 1 Nisan itibariyle hizmetin nasıl yapılacağını göstereceklerini söyledi.

‘’Orası büyükşehir, burası küçük şehir, onlar oy vermedi hizmet yok, bunlar yalakalık yapmadı hizmet yok. Kazanmak uğruna, hangi kaba koysan, o rengi alan ittifaklar var. Hatay Büyükşehiri aile şirketine çevirdiler bunun hesabını verecekler’ ’diyen Güler, 'Hatay halkı duyarlıdır bu gerçeği göreceğinizden hiç kuşkum yok' dedi.

REYHANLI'YA KENT MEYDANI SÖZÜ

'Lütfü Savaş söz vermişti hatta Reyhanlı Kent meydanı söz verip de yapamadığı projelerinin arasında mevcuttur. Yaptı mı diye?' konuşan Güler, 'Tabii ki hayır. İşte şimdi sizlere ben söz veriyorum; Allah nasip ederse Reyhanlı kent meydanını biz yapacağız. Bahçelievler-Bağlar mahallesi arası yol düzenlemesi, okullar kavşak düzenlemesi, şehit Adnan Göçer bulvarı battı-çıktı projesi, kent meydanı ve battı-çıktı projesi, hastaneler çevresi/küme evler önü kent parkı, Yenişehir göleti rekreasyon projesi’inide biz yaparak Reyhanlı halkının hizmetine sunacağız' diyerek konuşmasına son verdi.

(Haber Merkezi)

EN ÇOK YATIRIM EĞİTİME
EN ÇOK YATIRIM EĞİTİME

EN ÇOK YATIRIM EĞİTİMEHatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’ın çalışan katma değer üreten bir olduğuna vurgu yaparak “Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilmek için modern tekniklerle etmemiz gerekiyor. En çok yatırım Milli Eğitim'e yapıyoruz” dedi.

 Vali Doğan, Samandağ Mahalle Muhtarlarının katılımı ile gerçekleşen buluşma toplantısında muhtarların sorunlarını dinleyerek çözümü noktasında ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Doğan,  ‘Göreve başladığım günden beri her fırsatta kamu kurum müdürlerimiz ile muhtarlarımızı bir araya getirip ilçemizin sorunlarını dinleyerek, çözüm önerilerini birlikte değerlendiriyoruz. Böylelikle sorunları yerinde görüp çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.

Samandağ için çok ciddi yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Bu yatırımlarla Samandağ daha güzel olacak. Çevre yolu da 2019 yılı ekim ayı itibariyle tamamlanmış olacak. Aynı zamanda Samandağ- Arsuz yolu bitmiş olacak. Burada tarihi, kültürel varlıklarımız var. İnsanlar Samandağ’ı merak ediyorlar. 2020 yılının yazında turizmin burada daha farklı olmasını bekliyoruz.  Tarımla ilgili yapılan çalışmalar var. Burası gerçekten bir tarım kenti, çok verimli topraklara sahip. Sağlıkla ilgili olarak da 75 yataklı hastane yatırımımız devam ediyor. Milli eğitimle ilgili olarak da oldukça iyiyiz. Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilmek için modern tekniklerle etmemiz gerekiyor. En çok yatırım Milli Eğitim'e yapıyoruz. Hatay olarak çalışan katma değer üreten bir iliz. Buraya tüm kamu kurum müdürlerimizle birlikte geldik. “ dedi

Konuşmaların ardından muhtarlarımız söz alarak mahallelerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Doğan’a ilettiler. Vatandaşlarımızın kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Doğan, kısa sürede halledilebilecek sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum İl müdürlerine talimatlar verdi.

Toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kurum il müdürleri, ilgili kuruluşların üst düzey yetkilileri ve muhtarlar katıldı.

Toplantı sonrası Vali Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte geçen hafta yapım sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılan ve inşaat çalışmaları başlayan Samandağ- Arsuz yolu inşaatında incelemelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

REİS, HATAY’DA ESTİ GÜRLEDİ
REİS, HATAY’DA ESTİ GÜRLEDİ

REİS, HATAY’DA ESTİ GÜRLEDİ
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İskenderun ilçesindeki mitinge katıldı. İskenderun Anıt Alanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iç ve dış düşmanlara sert açıklamalar yaparak gözdağı verdi.

 Hatay ve İskenderunluları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir ayda ziyaret ettiği 37 il ve 12 ilçeden barış, esenlik, kardeşlik mesajları getirdiğini söyledi.

Reyhanlı’da 52 vatandaşı şehit eden katilleri de Suriye’de saklandıkları deliklerde bularak Türkiye’ye getirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi mahkemelerimiz döktükleri her damla kanın hesabını o alçaklardan tek tek soruyor. Aynı şekilde Gezi olaylarını planlayanlar, finanse edenler, 12 tane ağacı bahane ederek hükûmeti devirmeye çalışanlar da yargıya hesap veriyor. Artık Türkiye’de kimsenin işlediği suç yanına kar kalmıyor.

Sadece Reyhanlı katillerini değil, FETÖ’cü alçakları da kaçtıkları yerde buluyor yargıya teslim ediyoruz. Pensilvanya’daki şarlatanın parmağında oynattığı kuklalarına rağmen koro hâlinde bize iftira atan Kandil’in mızıkacılarına rağmen bu ülkede adaleti muhakkak tecelli ettireceğiz. Suriye’den Irak’a kadar ülkemize yönelik her türlü oyunu hem masada hem sahada bozacağız. Binlerce tır dolusu silahla donatılanları nasıl Afrin’de hezimete uğrattıysak, inşallah Münbiç’ten başlayarak güney sınırımız boyunca da bunlara hadlerini bildireceğiz. YPG bize saldırmaz diyen CHP’nin başındaki gafile rağmen Suriye’nin kuzeyinde ülkemiz karşıtı bir terör koridorunun oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de CHP ve HDP öncülüğünde bir araya gelen topluluğun ezan okunduğu sırada Ezan-ı Muhammediye’yi ıslıkladıklarını anımsatarak, vatandaşlara bunun görüntüsünü izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan “Ezan-ı Muhammediye’yi ıslıklayan nursuzlara, Cuma salasıyla dalga geçen edepsizlere” sandıkta Osmanlı tokadı vurmalarını istedi.

TÜRKİYE’Yİ GÜÇLENDİRECEK TEK BİR PROJELERİ DAHİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin boş teneke misali çok çıkardığını ancak Türkiye’ye dair vizyon, plan ya da fikirleri olmadığını belirterek, “Türkiye’yi kaldıracak, yüceltecek ekonomik, siyasi, ticari, askerî olarak güçlendirecek tek bir projeleri dahi yok. Her kamera gördüklerinde, mikrofonu ellerine her aldıklarında koro hâlinde bize saldırıyorlar, hepsi birden bize iftira atıyorlar. Vizyon boşluğunu, ufuk yokluğunu hakaretle kapatmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’nin başını çektiği ittifakın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının “oy varsa yol var, oy yoksa yol da yok” diyerek vatandaşı azarladığı görüntüleri de meydandakilere izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Hatay’da bu adama haddini bildirmek görevimiz değil mi? Öyleyse çok çalışacağız ama bunun genel başkanı da genel başkan değil ki. Genel başkan olsa kalkar der ki ‘ya sen böyle nasıl dersin, nasıl böyle konuşursun?’ İnanın benim bir belediye başkanım böyle bir yanlış yapsa kapıya koyarım. Çünkü benim vatandaşıma, benim halkıma belediye başkanı böyle bir hakarette bulunamaz.

Türkiye son 17 yılda hangi başarıya imza atmışsa HDP’ye, CHP’ye, marjinallere, CHP zihniyetindeki bürokratik vesayete rağmen başarmıştır. Şimdi bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı olarak 4,5 yıl Türkiye’nin başında. Şimdi ben size ne diyorum biliyor musunuz? İşte Hatay’da İbrahim Güler kardeşimizi Büyükşehir’e Belediye Başkanı yapalım. Ve değerli kardeşlerim, Fatih Tosyalı kardeşimi İskenderun’a Belediye Başkanı yapalım. Ve böylece Cumhurbaşkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İskenderun İlçe Belediye Başkanı üçlü olarak buralarda mevcut eksikleri gidererek yeni bir İskenderun, yeni bir Hatay inşa edelim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda 31 Mart seçimlerine az bir zaman kaldığına işaret ederek, vatandaşlardan Cumhur İttifakı’nın adaylarına destek istedi.

(Haber Merkezi)

Ergin Medya’yı ziyaret eden Saadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal YOLSUZLUK VE İSRAFA GEÇİT VERMEYECEĞİZ
Ergin Medya’yı ziyaret eden Saadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal YOLSUZLUK VE İSRAFA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Ergin Medya’yı ziyaret eden Saadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal  YOLSUZLUK VE İSRAFA GEÇİT VERMEYECEĞİZSaadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal, Antakya’nın hak ettiği hizmeti alamadığını belirterek kaynakları verimli kullanacaklarını, yolsuzluk ve israfa geçit vermeyeceklerini açıkladı.

Özal, Ergin Medya’yı ziyaret ederek yönetim kurulu başkanı Sadullah Ergin ile seçim sürecini ve memleket meselelerini konuştu.

Antakya Belediyesi’nin borç batağında ve icralık olduğuna dikkat çeken Özal, düşüncelerini şöyle anlattı: “Bu seçimin bir yerel seçim. Cumhurbaşkanı seçmiyoruz. Beka sorunu varsa Antakya’mızda var. Antakya Belediyesi borç batağında ve icralık. Ben Antakyalı Hemşerilerime inanıyorum. Bu sefer hizmet erine, hizmet sevdalısına Antakya aşığına oy verecekler. Antakya Belediye Başkanlığına hizmet etmek için aday oldum. Antakyalı hizmet istiyor. Yerel seçimi genel seçim havasına sokmaya çalışanlara hemşerilerim gerekli cevabı verecek. Cumhurbaşkanı görevde ve hepimizin Cumhurbaşkanı. Bunu tartışan yok. Kendilerine oy alamadıkları için bu yola sokuyorlar. Ama bu sefer Antakyalı dürüst halkım kendisine hizmet yapan, güvendiği adaya oy verecek. Hayatımın her dönemi ve aldığım her görevde Dürüst Hizmet için aday oldum şimdide aynı ilke ve inançla Antakya Belediye Başkanlığına adayım. Antakyalım bilsin ki ‘Daima planlı ve programlı çalışacağız, işi ehline vereceğiz, yolsuzluk ve israfa geçit vermeyeceğiz, halkımın emanetine sahip çıkacağız, partizanlık ve ayrımcılık yapmayacağız, belediyede kapıları kaldıracağız ve gönlümüz her zaman ve herkese açık olacak, her işi hızlı doğru ve estetik biçimde yapacağız, hesap verilebilir ve şeffaf olacağız, halkımız ile bütünleşeceğiz, haksız rant sağlamayacağız.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

‘NE KADAR OY O KADAR HİZMET’ ANLAYIŞINA SON VERECEĞİZ
‘NE KADAR OY O KADAR HİZMET’ ANLAYIŞINA SON VERECEĞİZ

‘NE KADAR OY O KADAR HİZMET’  ANLAYIŞINA SON VERECEĞİZCumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler:

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı ve başkan adayı Ayhan Yavuz, MHP ve AK Parti Teşkilatları ile birlikte Amik Ovası Topboğazı mevkiinden başlayarak Kırıkhan’ın köy ve mahallerini gezdi.

Vatandaşla helalleşmeden anlaşma olmaz diyen Güler,  “Pazarlık yaparak olmaz, oy verin hizmet gelsin demekle olmaz. Bu sorunları çözmek bir belediyenin vaat değildir, asli görevi ve sorumluluğudur” sözü verdi.

Kırıkhan halkından büyük destek gören Cumhur İttifakı Adayı İbrahim Güler, özellikle vatandaşların Büyükşehirin sorumluluk alanında olan ‘’su sorunumuz var, yollarımız bozuk, alt yapımız yok” şikâyetlerini dinleyerek notlar aldı.

Cumhur İttifakı HBB adayı İbrahim Güler, yaptığı konuşmada ‘Yerel yönetimlerin yapacağı projelerle genel idarenin yapacağı projeleri bütünleştirdiğimiz zaman Hatay kazanacak. Biz buna inanıyoruz. Bunun için de tüm belediyeleri almamız lazım. Gündüz oturmayacağız, gece uyumayacağız, ev ev kapı kapı dolaşarak Cumhur İttifakının önemini anlatacağız. İnşallah 31 Mart'ta büyükşehir başta olmak üzere 15 ilçemizi alacağız" şeklinde konuştu.

Belediyecilik hizmetlerine değinen Güler, ‘Biliyorum ki burada uzun yıllardır söz verilmesine rağmen ihmal edildiniz. Hatay’ın 15 ilçesi kaderine terk edilmiş durumda. Belirsizlik tüm vatandaşlarımızı tedirgin ediyor. Dolayısıyla burada esas olan sağlam bir irade gerekiyor. O irade bizde, üretken gönüllü belediyecilikte var. Burada dikkat edeceğimiz husus şudur. Vatandaşla helalleşmeden anlaşma olmaz. Pazarlık yaparak olmaz, oy verin hizmet gelsin demekle olmaz. Bu sorunları çözmek bir belediyenin vaat değildir, asli görevi ve sorumluluğudur” sözü verdi.

Özellikle Kırıkhan kadınların ve gençlerin ilgi ve alakası ile karşılanan Cumhur İttifakı Heyetine kadınlar yaptıkları tatlı ikramlarında bulundular.

‘Herkesin oyuna talip olduğunu’ belirten Güler, milletin olan büyükşehir belediye kaynaklarını, devletin verdiği imkânları, Hatay’daki her mahalleye her vatandaşa adaletle ve eşitlikle ile sunacaklarını söyledi.

Kırıkhan programlarında ev sahipliği yapan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, yaptığı konuşmada ‘‘Oyumuz HDP ile aynı sandığa girer mi? Aynı hanenin altına yazılır mı? Hısım akrabalık vatanın geleceği için hesaba bile alınmaz. İnanıyorum ki 31 Mart’ta sandıkları patlatarak Cumhur İttifakı’nın üstüne, ay yıldızlı bayrağımızı dikeceğiz’ ’diyerek konuşmasına son verdi.

(Haber Merkezi)

BİN 107 ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE İDARİ PARA CEZASI

Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; 1.107 araç sürücüsüne idari para cezası kesildi.

 Alkollü araç kullandığı tespit edilen 55 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 12 sürücü hakkında adli işlem başlatıldı.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 11- 17 Mart 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 9.262 araç kontrol edilmiş, kusuru tespit edilen 1.107 araç sürücüsüne idari para cezası uygulanmış, 23 motosiklet trafikten men edilmiş, 743 okul servis aracı kontrol edilmiş, 33 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

Meydana gelen 49’u yaralanmalı, 43’ü maddi hasarlı trafik kazaları ile toplam 92 trafik kazası meydana gelmiştir. Trafik kazaları neticesinde 76 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Ayrıca alkollü araç kullandığı tespit edilen 55 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 12 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 19 saat önce / 22.03.2019 09:32:36   

İskenderun Millet Parkı Açıldı

İskenderun ilçesinde uzun yıllardır “Karayolları Arazisi” olarak bilinen ve Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile İskenderun İlçe Belediyesine devredilerek Millet Parkı olarak yapımı biten İskenderun Millet Parkı açılış programı Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Açılışta konuşan Vali Doğan, “Bu parkın hikayesi dinlediğimiz kadarıyla çok uzun sürmüş. Bu parkın yapımında katkısı bulunanlara ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Göreve başladığım günden bu güne 15 ilçede muhtarlarımızla toplantı yaptık. Bugün sabah Erzin’de öğleden sonra Dörtyol’da muhtarlarımızla bir araya geldik. Gelen talepleri dinlediğimizde, büyük çoğunluğu belediye hizmetleri ile ilgili sıkıntılar. Vatandaşlarımız artık okul istemiyor, sağlık hizmetlerinden bahsetmiyor. Belediye hizmetlerinden, yoldan, sudan, kanalizasyondan bahsediyor ve talepleri de bu yönde oluyor. Baktığımız zaman 55.000m2’lik bir alana böyle bir parkı yapmak,  böyle bir hizmeti sunmak büyük bir başarıdır. Belediye Başkanını tebrik ediyorum. İskenderun halkı elbetteki bunun kıymetini bilecektir. 5 yıllık bir hizmet elbetteki unutulmaz. Siz bu ilçeye hizmet etmiş, emek vermiş, katkıda bulunmuş biri olarak elbetteki halkımız sizi iyilikle yad edecektir. Bizim milletimiz fedakardır, cefakardır, vefakardır. Kendisine hizmet edeni asla unutmaz. 2018 yılında devletimizin yatırımları küçük bir krizle yavaşlamıştır. Ama artık bu kriz atlatılmıştır. 2019 yılında bu yatırımlar hızlı bir şekilde devam edecektir. Körfezde, tarımda ve turizmde ciddi anlamda pay almamız lazım. Bu yönde çalışmalarımızı yürütüyoruz. İki hafta önce Samandağ- Arsuz karayolunun ihalesini yaptık. İnşallah 29 Ekim’de de bu parkın açılışını yaptığımız gibi o yolun açılışını da yapacağız. O yol iki ilçeyi Samandağ ve Arsuz’u birleştirecek ve oradaki turizmi canlandıracak. İki hafta önce Turizm Bakanımız bölgeyi ziyaret etti ve buradaki potansiyeli gördü. Önümüzdeki aylarda buraya tekrar gelecek ve ilimiz için önemli kararlar alarak elimizden gelen hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Ben tekrardan halkımıza parkın hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi

Daha sonra konuşan Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel yaptığı konuşmasında “Burada emeği geçen başta yüklenici firmaya ve buranın yapımında emeği geçen kıymetli kardeşlerime böyle bir eserin kazandırılmasında gösterdikleri üstün gayret ve çabadan ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Bu kıymetli eserin milletimize kazandırılması hususunda gerçekten emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Belediyecilik hakikaten gönül işi. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Millet Parkı son zamanlarda Hatay’lı hemşerilerimize kazandırılmış en büyük park olmuştur.” dedi

Kürsüye gelen İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil konuşmasında “Bu güzel açılışı teşrif ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Karayolları parkı İskenderun’un hayaliydi benimde çocukluğum bu sokaklarda geçti. Buranın bir park olmasını bir Millet Bahçesi olmasını çok arzu etmiştik. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu teklifimizi ilettiğimizde hemen dedi ama bu hale gelmesi 3 yılı buldu gerçekleşmesi. Karayollarına bu parkın karşılığında 60 dönüm yer verdik. Sırf buradaki ağaçları tabiat varlıklarına kayıt ettirerek tescil ettirmem sadece 1 yılımı aldı. 3 yılın sonunda biz projemizi 120 günde bitirdik. 55.000 dönümlük alanın 30.000 m2’si yeşil alan, 15.000 m2 yürüme alanı var. 1 km uzunluğunda koşu ve bisiklet yolu var. Yani bir turu 1 km. Halı sahası, tenis sahası, basketbol sahası, voleybol sahası, soyunma odaları, idari binası, olimpik kay kay pisti, kendi kendini temizleyen 3,000 metrelik bir biyolojik gölet yaptık. Burayı zabıtayla güvenlikle korumak mümkün değil. Buraya halkımızın sahip çıkması gerekir.  Artık sokaklarda çamurda, tozda kermes alanlarına izin vermeyeceğiz. Burada 2,000 m2 kermes alanı yaptık. Tüm hemşerilerimize hayırlı olsun.”   dedi

Konuşmaların ardından ilçe müftüsünün duaları ile kurdele kesildi ve park gezildi.

Açılışa Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Lütfi Kaşıkçı, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, işinsanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 


2 gün, 19 saat önce / 22.03.2019 09:31:05   

GİRİŞKEN, İSTANBUL EĞİTİM GÜNLERİNDE

Bölgemizin en etkili eğitim kurumlarından biri olan Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken 16-17 Mart tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen İstanbul Eğitim Günlerine katıldı.

  Birçok önemli konuşmacının yer aldığı İstanbul Eğitim Günlerine katılmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade eden Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken, Türkiye genelinde faaliyet gösteren seçkim özel okulların stantlarıyla yer aldığı İstanbul Eğitim Günleri programında, veliler ve öğrencilerin hem özel okul stantlarından hem de konferans, seminer ve atölyelerden merak ettikleri birbirinden farklı konuları uzman konuşmacılardan dinleme imkânı bulduklarının altını çizdi.

Sağlam bir eğitimcinin, önce kendini geliştirmesi ve sürekli yenilemesi gerektiğini her fırsatta dile getiren Kültür Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Girişken, Türkiye’nin 2023 Hedeflerinde Özel Okulların Rolü ve Yapılması Gerekenler, Özel Okulların Gelişiminde Teşvik Modelleri, başarılı gelecek için doğru okul seçimi 21. Yy öğretmeni, sosyal medya anneleri, öğretmen olmak, aileler okul seçerken nelere dikkat etmeli Özel Okul Sektörünün Türk Ekonomisi İçindeki Yeri ve Diğer Sektörlere Etkileri, Özel Okulların Yurtdışına Açılmasında Hedef ve Stratejiler, Nicelikten Niteliğe Program Uygulamalarında Özel Okulların Öncü Rolü, Bilgi ve Teknolojideki Hızlı Dönüşümün Eğitim Sektöründe Yarattığı Fırsatlar ve Endüstri 4.0 İle Eğitimde Dönüşüm: Nereye Ve Nasıl Gidiyoruz? konu başlıkları ile gerçekleşen oturumlarda oldukça faydalı bilgilere sahip olduklarını söyledi.

Girişken ayrıca MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, Eyüboğlu Eğitim Kurumları Kurucusu Dr. Rüstem Eyüboğlu, Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, Era Koleji yönetim kurulu başkanı Ahmet Sait Yurtseven, Okan Üniversitesi Aday ileri Müdürü Servet Şirin Kültür Eğitim Kurumları Reberlik Koardinatörü Salim Ünsal Sabah Gazetesi Yazarı Said Gürsoy VE özel okullar dernek başkanları (ÖZDERBİR-TÖZOK-TÖDER) gibi önemli isimler ile sohbet etme imkânı bulduğu İstanbul Eğitim Günlerinin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese Türk eğitim sisteminin itici gücü olan özel okullar adına teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


2 gün, 19 saat önce / 22.03.2019 09:25:15   

Ergin Medya TV Gündem Özel’de REYTİNG REKORU

Ergin Medya Tv’de yaptıkları canlı yayın programı ile reyting rekorları kıran Hatayspor tribünlerinin sevilen liderlerinden Mehmet Deviren (Komando) ile Abbas Timurlenk izleyenleri kahkahaya boğdukları programları ile günden güne izleyici kitlelerini arttırmaları ile tüm dikkatleri üzerlerinde topluyor.

Usta gazeteci Sadullah Ergin’in sunuculuğunu yaptığı “Gündem Özel” adlı program yayın saatinde gördüğü ilginin yanında izleyenlerden gelen yoğun istek üzerine hafta içerisinde yayın tekrarları ile de reyting rekorları kıran bir program olarak da çıkıyor karşımıza.

Hatayspor başta olmak üzere şehrimizi bölgemizi yakından ilgilendiren tüm konuların işlendiği programda yaptıkları esprili yorumlar ile izleyenleri gülmekten kırıp geçiren Dernek Başkanları Komando Mehmet Deviren ile Abbas Timurlenk gördükleri ilgiden son derece memnun olduklarını belirterek izleyenlerin yoğun istekleri doğrultusunda belli aralıklarla yayınlarına devam edeceklerinin altını çizdiler.

Başından sonuna kadar her şeyin doğal olduğu yayında sürprizler, Hediyeler ve ünlü konuklar izleyenleri ekran karşısına bağlarken Bölgemizin birbirinden ünlü firmalarının programa sponsor olmak için adeta yarış halinde olmaları yapılan canlı yayının ne kadar ses getirdiğinin en büyük göstergesi olurken, yayının kahramanları Komando Mehmet Deviren ile Abbas Timurlenk kendilerini bu imkanı sunan Ergin Medya TV Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin’e, yayının izleyenlere ulaşmasında büyük emek sağlayan teknik ekibe ve tüm izleyenlere teşekkür ettiler.

(Yorum Haber Merkezi)


2 gün, 19 saat önce / 22.03.2019 09:22:30   

Hataylı iş kadınları serbest kürsü’de buluştu

Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla organize edilen “Serbest Kürsü” etkinliği Antakya Ticaret Borsası’nda gerçekleşti.

 Serbest Kürsü’de bir araya gelen İş kadınları Tecrübelerini, başarılarını, fikir ve önerilerini paylaşarak, sorunların çözümü, muhatapların oluşturulması ve Hatay’da kadının güçlenmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Antakya Ticaret Borsası konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin,  Profesör Doktor Nazan Savaş, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Sabriye Güçlü,Kadın STK temsilcileri, Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, İş Kadınları, Meslek Odalarının temsilcileri de katıldı.

ZORDUR KADIN OLMAK

Serbest Kürsüde açılış konuşmasını yapan Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Selma Çıray konuşmasında, “Kadının tüm yaşanmışlarıyla, tüm renkleriyle, yaşadığımız toprakların değerlerini ve kültürünü, sıcaklığını ve sevgisini yaşadağı gibi konuşmak, dertleşmek için buradayız. Zordur kadın olmak. Herkesin yerine herşeyi düşünmek, güçsüzlükle suçlanmak ve her zorlukta sığınılan liman olmak. Zordur kadın olmak, kalbi kırılır umudu kırılır, saçı kırılır. Kadın hep ayaktadır, hep tek parçadır. Kadın olmasa denklik olmazdı, hayat eşit olmazdı. Gelecek nesillerde yaşanacak bir dünya olacaksa bu kadın sayesinde olacak.Bizi değersizleştirmeye karşı yaşananlara karşı durmak zorundayız.  Biz birlikte güçlüyüz” dedi.

BÜTÜN DÜNYANIN YÜKÜNÜ SIRTIMIZDA YAŞIYORUZ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise Serbest Kürsü konuşmasında “Kadın olmak gerçekten zor. Türkiye’de daha da zor. İş kadını olmak daha da zor. Iş hayatındaki kadın, hem erkek gibi hem kadın gibi bütün dünyanın yüklerini çeken hamal gibi yaşıyor. Bu mahallıktan bahsettiğim, dünyanın bütün yükünün bizim sırtımızda olduğudur. Siyasetçi kadın olarak benim görevim, tüm kadının haklarını mecliste duyurabilmek, haklarını, eşitliğini ve ekonomik bağımsızlığı için mücadele ediyoruz. Hepimiz birçok şeyin tespitini yapıyoruz. Fakat bu tespitlerin ötesine gidemiyoruz. Bir çok raporlar var. Dünyanın en iyi kadına yönelik, en fazla kadına hak tanıyan mevzuatların tamamı bizde. Panellerde, konferanslarda konuşulan hiçbirşey için maselef çözüm üretme alanı yok. Devlet politası ile çözümler üretilir. Bizim son zamanlarda kadınlara yönelik artan ciddi bir devlet politikamız yok. Kadının aşağılayan konumda iktidarın söylemleri var. Biz onlara inat, kendi iç gücümüzle savaşıyoruz. Kadının eşit ve özgür bir birey olarak yaşama gücünü kazanana kadar savaşacağız. Biz Sabahat vekille beraber bunu kadının gündemine taşıyacağız. Bizim siyasi yasalarımızda bir yüzde elli eşit kadın konusu mevzuata alınmış olsa, fermar sistemi gelse ve boş koltuk gelse siyasete katılımız daha fazla olur” ifadelerini kullandı.

EŞİT FIRSATLARIN SUNULMASI GEREKİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ise iş kadınlarına yönelik yaptığı konuşmasında bilimsel verileri paylaştı.Nazan Savaş konuşmasında “Alanlarımdan bir tanesi kadın sağlığı ve kadın hakları üzerineydi. Çalışmalarımızda Adana’da Kadına yönelik aile içi şiddet ve kadın ruh sağlığı üzerine araştırma yaptım. 400 kadınla görüştüm. Daha sonra bu çalışmayı İstanbul’a gönderdim ve tezim birinci oldu. Burada da yine kadın araştırmaları merkez müdürlüğünün kurulmasında emeğimiz oldu. Hatay kırsalında Kadın Statü hakkında çalışmaları yaptık. Belediye Başkanı eşi olarak ta kadınlara yönelik birşeyler yapmak istedim. Aslında biz anne karnına düştüğümüz andan itibaren erkeklere göre yaşama şansımız daha yüksek. Bu da x kromozomuna bağlı. Bu anlamda biz daha şanslıyız. Mesleki risk faktörleri, sigara gibi faktörleri erkekler öbür tarafa daha erken gidiyor. Buna rağmen, bu dirence rağmen hayatın gerçeklerinde geride kalıyoruz. Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet bizim iki unsurumuz. Biz biyolojik olarak erkekle eşit değiliz, ama toplumsal cinsiyetten baktığımızda biz eşit olmalıyız” diyerek eşit fırsatların sunulmasıyla gerçek eşitliğin sağlanacağını söyledi. Konuşmaların sonunda katılımcılara sertifika verildi.

(Haber Merkezi)


2 gün, 19 saat önce / 22.03.2019 09:09:05   

EN ÇOK YATIRIM EĞİTİME

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’ın çalışan katma değer üreten bir olduğuna vurgu yaparak “Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilmek için modern tekniklerle etmemiz gerekiyor. En çok yatırım Milli Eğitim'e yapıyoruz” dedi.

 Vali Doğan, Samandağ Mahalle Muhtarlarının katılımı ile gerçekleşen buluşma toplantısında muhtarların sorunlarını dinleyerek çözümü noktasında ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Doğan,  ‘Göreve başladığım günden beri her fırsatta kamu kurum müdürlerimiz ile muhtarlarımızı bir araya getirip ilçemizin sorunlarını dinleyerek, çözüm önerilerini birlikte değerlendiriyoruz. Böylelikle sorunları yerinde görüp çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.

Samandağ için çok ciddi yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Bu yatırımlarla Samandağ daha güzel olacak. Çevre yolu da 2019 yılı ekim ayı itibariyle tamamlanmış olacak. Aynı zamanda Samandağ- Arsuz yolu bitmiş olacak. Burada tarihi, kültürel varlıklarımız var. İnsanlar Samandağ’ı merak ediyorlar. 2020 yılının yazında turizmin burada daha farklı olmasını bekliyoruz.  Tarımla ilgili yapılan çalışmalar var. Burası gerçekten bir tarım kenti, çok verimli topraklara sahip. Sağlıkla ilgili olarak da 75 yataklı hastane yatırımımız devam ediyor. Milli eğitimle ilgili olarak da oldukça iyiyiz. Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilmek için modern tekniklerle etmemiz gerekiyor. En çok yatırım Milli Eğitim'e yapıyoruz. Hatay olarak çalışan katma değer üreten bir iliz. Buraya tüm kamu kurum müdürlerimizle birlikte geldik. “ dedi

Konuşmaların ardından muhtarlarımız söz alarak mahallelerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Doğan’a ilettiler. Vatandaşlarımızın kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Doğan, kısa sürede halledilebilecek sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum İl müdürlerine talimatlar verdi.

Toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kurum il müdürleri, ilgili kuruluşların üst düzey yetkilileri ve muhtarlar katıldı.

Toplantı sonrası Vali Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte geçen hafta yapım sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılan ve inşaat çalışmaları başlayan Samandağ- Arsuz yolu inşaatında incelemelerde bulundu.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 2 gün önce / 15.03.2019 10:16:38   

BAŞKAN SAVAŞ’TEN YÜKSEL’E DESTEK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Millet İttifakı Belen Belediye Başkan Adayı Hayri Yüksel ile birlikte yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimleri öncesine Belen ilçesinde düzenlenen halk toplantılarına katıldı.

 Göreve geldiği ilk günden bu yana Hatay’ı hak ettiği hizmetlere kavuşturabilmek amacıyla dil, din ve ırk ayrımı yapmadan herkese eşit hizmet ettiğini vurgulayan Başkan Savaş, seçimi yeniden kazandığı takdirde hayata geçirmeyi planladığı projelerden de bahsederek hemşehrilerinden tam not aldı.

Ziyaret ettiği her yerde yoğun sevgi seli ve tezahüratlar ile karşılanan Başkan Savaş, Şenbük, Ötençay, Bakras, Çakallı, Kıcı, Sarımazı, Fatih, Halilbey ve Issume mahalleleri ile Belen Seçim Ofisi’ndeki hemşehrileri ile bir araya gelerek istek ve taleplerini dinledi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 2 gün önce / 15.03.2019 10:15:50   

SAADET’TEN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOK

Saadet Partisi Hatay Adayları Defne ve Antakya ilçelerinde seçim çalışmalarına devam etti.

 Ziyaretlere, Saadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ahmet Yıldız, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Defne Belediye Başkan Adayı Adnan Mansuroğlu, Defne İlçe Başkanı Mehmet Aydoğan, Antakya Belediye Başkan Adayı F. Serdar Özal, Yayladağı Belediye Başkan Adayı Serkan Uğraş, Antakya Meclis Üyesi Adayı Mehmet Sözer ve partililer katıldı.

İlk ziyareti Defne Kaymakamı Nevzat Şengök’e yapan Saadetliler, ardından Hatay Dernekler Platformu, Defne Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Defne Şöförler ve Otomobilciler Odası’nı ziyaret etti.

Hatay Toplum Gönüllüleri İnsani Yardım Derneği Başkanı Ali Nurlu’dan dernek çalışmaları hakkında bilgi alan adaylar, yardım deposunu gezdi.

Günün sonunda Hacıpaşa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Hatay semt Pazarcıları Yardımlaşma Derneği ziyaretinde esnafının sorunlarını dinledi.

Samimi bir ortamda muhabbet ederek projelerini aktaran Saadet adayları esnafın her zaman yanında olacaklarının sözünü verdi.

YILDIZ: SAADET’TEN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOK

Saadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ahmet Yıldız “Hatay’da belediyecilik anlamında yaşanan sorunları çok iyi biliyoruz. Bunu çözeceğimize inanıyoruz. Bugüne kadar neden sizleri böyle mağdur etmişler anlamakta zorluk çekiyorum. Halkımızın bizlere güvenmesini istiyoruz. Bu seçimin galibi Saadet Partisi olacaktır. Saadet’ten başka çıkış yolu yok” dedi.

ÇALIŞKAN: SAADET, HER SEÇİM BÖLGESİNDE ADAY GÖSTEREN TEK PARTİ

Saadet Partisi GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da Saadet Partisinin 1389 seçim bölgesinde tek başına seçimlere girdiğini belirterek “Saadet Partisi bu seçimde seçime katılma itibari ile Türkiye’nin en büyük partisi konumundadır. Çünkü Türkiye’de 1389 seçim bölgesinin tamamında aday gösteren tek partidir. Bunun içinde iftira atıldığı gibi Saadet Partisinin herhangi bir ittifakın içerisinde yer aldığı söz konusu değildir. Türkiye’nin tamamında aday çıkarmıştır. Seçimin ülkemize milletimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


1 hafta, 2 gün önce / 15.03.2019 10:14:59   

Cumhur İttifakı Narlıca Seçim Bürosu açılışında gövde gösterisi yaptı ‘BİZ TÜM HATAY’IN BAŞKANI OLACAĞIZ’

Cumhur İttifakı Narlıca seçim bürosu görkemli açılışa sahne oldu. Adeta miting havasında geçen açılıştaki vatandaşların coşkusu ve Cumhur İttifakı adaylarına sevgisi görülmeye değerdi.

Açılışa Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler ile birlikte Ak Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, AK Parti ile MHP ilçe başkanları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Açılışta Güler, “Çalışmalarımızda temel esasımız, eşit hizmet olacaktır" dedi.
31 MART SEÇİMİ BEKA MESELESİDİR
Narlıca seçim bürosunun açılış programında konuşan Güler, 31 Mart 2019 seçimlerinin yeni hükümet sisteminin ilk demokratik seçimi olması nedeniyle büyük önem taşıdığını belirterek, "Bu hükümet sistemi aynı zamanda ilk demokratik imtihanımız olacaktır. Bu imtihandan alnımızın akıyla çıkmak aynı zamanda beka meselesidir" Bizim hassasiyetimiz daima devlet, millet ve ezan olmuştur
ifadelerine yer verdi.

HATAY’DA BİZ HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ

Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Narlıca seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmayı şöyle sürdürdü  "Hatay’da biz herkesi kucaklayacağız. Hatay biz herkesin Başkanı olacağız. Dağın bu tarafı da Hatay’dır, dağın öteki YÜZÜ de Hatay’dır. İnsanların birliğinde, dirliğinde memleketin beraberliğini, memleketimizin istikbalini, ikbalini göreceğiz. Ömrümüzü doğduğumuz yer Hatay’da, Hatay’a hizmet ile geçireceğiz dedi.

PUSULAMIZ AYRIM YAPMADAN HERKESE HİZMET

Konuşmasında siyaset gelip geçicidir diyen Güler, sen oy verdin, hizmet al, vermedin hizmet yok, mantığını yok sayarak, her şeyin en doğrusunu ben bilirim demeden ötekileştirmeden hareket edeceğiz.

Onun için bizim pusulamızda her yolu mubah gören hırs duygusu olmayacak. Çalışmanın, gayret etmenin, adil ve adaletli olmanın, insanı sevmenin, azim duygusu içerisinde olacağız" dedi.

HATAY’DA 31 MARTTA DESTAN YAZACAĞIZ

Narlıca’da görüyorum yollar berbat diyerek konuşmasını sürdüren Güler,bizler, sizlere hizmet edeceğiz. Çıktığımız yolda anlayışımız dürüst çalışmak olacaktır. Nasıl ki doğduğun yer bir kaderse bu kaderi iyi yaşayarak geçirmekte bir ihtiyacın parçasıdır.

Narlıca seçim bürosu açılışında projelerine de değinen Güler, “Alt yapı öncelikli hizmetimiz olacak. Bunları tamamladıktan sonra refah düzeyinizi artıracak kaliteli yaşam sunabilecek hizmetlere başlayacağız. Bu hizmetleri sizlerin arz ve taleplerinize göre değerlendireceğiz dedi.

Güler, Hatay, medeniyet destanları yazmış bir şehirdir. Hatay coğrafyası ve tarihi ile kadim bir şehirdir. İnşallah 31 Mart'ta sizlerden alacağımız güç ile yeni bir destan yazacağız”. Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile birlikte seçim bürosu hizmete açıldı. Cumhur ittifakı adayı İbrahim Güler ve beraberindeki heyet, daha sonra ilçede esnafları da ziyaret ederek seçimlerde destek istediler.


1 hafta, 2 gün önce / 15.03.2019 10:13:06   

HATAY’DA İŞ VAR

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde "İstihdam Seferberliği 2019" bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO binasında düzenlenen toplantıda İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında, iş dünyasına, girişimcilere 8 farklı teşvik sunulduğunu ve bunları pek çoğunun tarihi destekler olduğunu söyledi.

ATSO’da düzenlenen toplantıya İşkur İl Müdürü Ziya Yüksel, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, Sanayi İl Müdürü Kemal Topçu, SGK İl Müdürü Hamit Bal, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı, HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, HAGİAD Başkanı Yusuf Kavak, KAGİD Başkanı Tuban Güçlü, HESOB Başkan Vekili Aziz Yılmaz, TOBB Genç Girişimciler Başkanı Ali Dablan katıldı.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz diyen ATSO Başkanı Çinçin, şu açıklamalarda bulundu: “21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.” dedi.


1 hafta, 2 gün önce / 15.03.2019 10:10:55