......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273339
YORUM MANŞET
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

 152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI152 genç hekimin mesleğe ilk adımı attığı Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, ailelerin yoğun ilgisiyle Tayfur Sökmen Kampüsü Amfi Tiyatro alanında gerçekleştirildi.
Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Dönem birincisi Ali Rıza Gündüz, yaptığı konuşmada eğitim süreci boyunca yanlarında bulunan, desteklerini esirgemeyen ailesine ve hocalarına teşekkür etti.

 
MKÜ Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen konuşmasında yeni mezun hekimlere seslenerek “150 bin hekim, aktif olarak faaliyet gösterdiği bir alanda başarılı olmak istiyorsa sürekli okumalı, yenilenmeli ve hedefler koymalıdır.” dedi.
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise yaptığı konuşmada “Tıp Fakültesi, uzun ve meşakkatli bir eğitim sürecini gerektiriyor. Hekimlik mesleği kolay bir meslek değildir. Sürekli bir gelişim içerisinde olmak gerekir, sürekli okumalısınız, literatürü takip etmelisiniz. Burada çok kaliteli bir eğitim veriyoruz. Ondan sonrası öğrencilerimize düşüyor. Bu eğitimin yanında dürüst, ahlaklı, vatanını milletini seven, kendi toplumuna örnek bireyler olarak yetişmeniz gerekiyor. Biz ailelerden özellikle şunu istiyoruz. Gençlerin sadece öğrencilik yıllarında değil; meslek hayatlarında da yanlarında olmalarını. Bu vesile ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından dönem birincisi Ali Rıza Gündüz mezuniyet kütüğüne dönem levhasını çaktı.
Protokolün ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi akademisyenlerinin genç hekimlere diploma takdim ettiği tören sonrası Hipokrat yemini edildi. 
Hipokrat yemini sonrası atılan keplerle mezuniyet coşkusu doruk noktaya ulaştı. Tören, katılımcılara ikram edilen mezuniyet pilavı sonrası sona erdi.
(Haber Merkezi)

MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

Antakya Expres Dergisi Okuyucularıyla BuluştuBerk Gazetecilik, Matbaacılık Promosyon, Tanıtım ve Eğitim tarafından ilk sayısı çıkarılan Antakya Expres Dergisi, okuyucularıyla buluştu.

Renkli kuşe kâğıda dolu dolu 68 sayfa çıkan Antakya Expres Dergisi, ilk sayısında beğeni kazandı. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci`nin icraat ve faaliyetlerinin ağırlıkta yer aldığı dergide ayrıca ilimizle ilgili çok sayıda haberde yer aldı.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Berk Gazetecilik, Matbaacılık Promosyon, Tanıtım ve Eğitim bünyesinde çıkan Antakya Expres Dergisi sahibi ve çalışanlarına başarılar diliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 24.7.2014 10:54:30   

Payas Belediyespor`dan ayrılan futbolcular, teknik heyeti düşündürüyor7 Eylül tarihinde start alacak olan 3. Lig 2014-2015 sezonu öncesi Payas Belediyespor 1975`i, takımdan ayrılan 9 futbolcu karar kara düşündürüyor. Özellikle geçen sezon ilk on birde yer alan Mehmet Karakeçili ve Anıl Çetin`in ayrılması takımda bomba etkisi yarattı.

Yeni sezon hazırlıklarını sessiz sedasız sürdüren 3. Lig temsilcilerimizden Payas Belediyspor 1975, hedeflerine ulaşabilecekleri takımı oluşturmak için transfer çalışmalarını sürdürürken, takımda yaşanan kan kayıpları teknik heyeti ve Payas Belediyespor taraftarını kara-kara düşündürüyor.

Şuana kadar takımdan Mehmet Karakeçili, Anıl Çetin, Tuncay Öndel, Murat Kurt, Metin Fidan, Habip Tok, Ersin Köken, Ali Yakup ve Abdullah Özpınar adlı futbolcular takım ile yolların ayrıldığı öğrenilirken, gidenlerin yerine hangi isimlerin transfer edileceği ise henüz netlik kazanmadı.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 24.7.2014 10:52:11   

Akaryakıt kaçakçılarına ağır darbeİlimizde yaşanan akaryakıt kaçakçılığına yönelik jandarma ve emniyetin ortaklaşa operasyonu sonunda kaçakçılara ağır darbe vuruldu.

Hatay Valiliğinden yapılan resmi açıklamada konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: İlimiz genelinde sürdürülen akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında güvenlik güçlerimiz, 22 Temmuz 2014 Salı günü İlimiz Altınözü İlçesine bağlı Hacıpaşa Mahallesi`nde 17 adrese eşzamanlı olarak bir operasyon başlattı.

Adli Makamlar ile güvenlik güçlerimizin koordineli olarak yürüttüğü operasyona 490 Jandarma personeli ve 200 polis olmak üzere toplamda 690 güvenlik görevlisi katıldı.

Gerçekleştirilen operasyonda sınır hattından Hacıpaşa Mahallesi`ne doğru toprak altına döşenmiş 80 boru hattı tespit edilerek kullanılamaz hale getirildi. Boru hattının nihayete ulaştığı ev ve depo sahipleri hakkında akaryakıt kaçakçılığından yasal işlem başlatıldı.

Operasyon kapsamında birçok ev ve depo içerisine gizlenmiş yaklaşık 250.000 LT kaçak akaryakıt ele geçirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınanlar oldu.

Ele geçirilen yaklaşık 250.000 LT kaçak akaryakıtın piyasa değerinin 11.000.000 TL`nin üzerinde olduğu değerlendiriliyor.

Akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili sürdürülen çalışmalar kapsamında; Hacıpaşa Mahallesi`nin batı, kuzey, güney yönündeki çıkış yolları ile arazi geçiş yolları, güvenlik güçlerimiz tarafından 24 saat esasına dayalı olarak denetim altında tutulması kararı alındı.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Toplum huzurunu tehdit eden, özellikle meşru kazanç elde etmek yerine akaryakıt kaçakçılığından para kazanma yolunu tercih eden, vergi kaçırmak suretiyle Devlete ve genel anlamda kamuya zarar veren bu kişilerle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Bu konuda üstün bir özveri ile görev icra eden güvenlik birimlerimize, ilgili diğer kurum ve kuruluşlarımızın çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:06:15   

Hatay, her zaman cazibe merkezi olmuşturHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay`ın Anavatan`a katılışının 75`inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Lekesiz, yayınladığı mesajda kültür çeşitliliğiyle Hatay, her daim insanlığın cazibe merkezi olmayı başarmış güzide bir il olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Hatay, geçmişi insanlık tarihi ile birlikte anılan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış nadide illerimizdendir. Tarih öncesi çağlardan bu yana iklimi, verimli toprakları, ticaret yolları üzerinde bulunması ve bir hoşgörü mozaiğini andıran kültür çeşitliliğiyle Hatay, her daim insanlığın cazibe merkezi olmayı başarmış güzide bir il olmuştur.

Hatay bu özelliklerinden dolayı Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgal güçlerinin de hedefi olmuştur. Bu işgale rağmen Türkiye Cumhuriyeti`nin mimarı Gazi Mustafa Kemal, “Kırk Asırlık Türk Yurdu ecnebi elinde esir kalamaz.” diyerek Hatay`ın Anavatan`a katılması için tüm Hataylılara umut ışığı olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal`in izlediği usta siyaset ve tüm Hataylıların mücadelesi neticesinde bağımsız “Hatay Devleti” kurulmuş ve üzerinden bir yıl bile geçmeden, Hataylılar Türk tarihine geçen bir sadakat örneği ile Türkiye Cumhuriyeti`nde sıradan bir il olmayı, bağımsız bir devlet olmaya tercih ederek, Hatay Millet Meclisi üyelerinin oybirliği ile 1939`da Anavatan`a katılmıştır.

Dönemin Hatay Millet Meclisi Üyeleri başta olmak üzere, Hatay halkının gösterdiği bu sadakat ve kadirşinaslık örneği aziz milletimizin birlik ve beraberlik ile her türlü güçlüğü aşabileceğinin de en önemli göstergesi olmuştur.

Geçmişten aldığı bu güçle bugün 75`inci yıldönümünü kutladığımız Hatay`ın Anavatana katılışı, yarınlara emin adımlarla yürüyen ilimizin geleceğini inşa ederken de en büyük ilham kaynağı olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Hatay`ın Anavatan`a katılışının 75`inci yıldönümünü kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Hatay Devleti Meclisi Üyeleri`ni ve bu uğurda mücadele eden herkesi rahmet ve minnetle anar, saygılarımı sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:05:15   

HİÇ KİMSE KANUNLARIN ÜSTÜNDE DEĞİLDİRAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hiç kimsenin kanunların üstünde olmadığını ve kanun tanımamazlık yapamayacağını, hukuk devletinde her kişi ve kurumun kanunlara uymakla mükellef olduğunu söyledi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyükşehir`den hizmet bekleyen ancak göremeyen vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine önceki gün teknik bürokratları ile birlikte Antakya Belediye Parkı`nda incelemelerde bulunmuş, parkın bakımsızlıktan çok kötü durumda olduğunun tespit edilmesi üzerine, Başkan Kimyeci Fen, Park-Bahçe ve Temizlik İşleri birimlerine Antakya Belediye Parkı`nda kapsamlı bir revize çalışması yapılması talimatını vermişti.

Antakya Belediyesi`ne bağlı Fen İşleri, Park Bahçe ve Temizlik Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Antakya Belediye Parkında yapacağı, yeşil alanları revize etme, bordur boyama, ağaçları sulama, çiçeklendirme ve yolların bakımını gerçekleştirmek üzere gittikleri Antakya Belediye Parkı`nda, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekiplerinin engelleriyle karşılaştı.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı, emirleri Büyükşehir Belediye Başkanı`ndan aldığını ve uygulamak üzere burada bulunduğunu, Antakya İlçe Belediye ekiplerinin içeriye geçemeyeceğini ifade etti.

Ekiplerin ve iş malzemelerinin park içerisine girilmesine izin verilmemesi üzerine durumdan haberdar olan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci olay mahaline intikal etti. Burada Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ilgililere Hatay Valiliği`nin 18.07.2014 tarih ve 99 sayılı resmi yazısını hatırlatarak, bu yazıda 6360 sayılı yeni Büyükşehir yasasının Geçici 1. Maddesinin 16. Fıkrasına istinaden (Belediye hizmetlerinin aksaması hâlinde, valiler seçim tarihinden itibaren altı aylık sürede, bu Kanunla kurulan belediyeler arasında koordinasyonu sağlar ve gerekli tedbirleri alır) ibaresine istinaden yetkilerini kullanarak ve 10 Eylül tarihinde yapılacak Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısına kadar kent genelinde hizmetlerin aksamaması için parkların, meydan, bulvar, cadde, sokak, yolların, spor ve kültürel tesislerin bakım ve onarım hizmetlerinin ilçe Belediyelerine devredildiğine dair kendilerine tebliğ edilen resmi yazı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Başkan Kimyeci, ekiplerin içeriye geçerek bu saat itibariyle çalışmaya başlayacaklarını ifade etti. Bunun üzerine Antakya Belediyesi ekipleri Antakya Belediye Parkı`na geçerek hizmetlerine başladı.

Vatandaşa hizmete hiç kimsenin engel olamayacağını ve hiç kimsenin kanunlardan üstün olmadığını vurgulayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyükşehir`in bu tür yaklaşımlarının kendilerinden daha çok 3,5 aydır Büyükşehir Belediyesi`nden hizmet bekleyen ancak bir türlü göremeyen vatandaşlarımıza yapılan saygısızlık olduğunu ifade etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:03:55   

TURİZME ÖNEMLİ KATKI SAĞLANACAKAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi ve St.Pierre Kilisesi`nin kent turizmine çok önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Antakya Belediyesi`nce, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi çevresinde yürütülecek olan peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları öncesinde, bölgeyi Fen ve Park-Bahçe ekipleriyle birlikte yerinde inceleyen Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “Amacımız Türkiye`nin en büyük kapalı alanına, dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müze özelliği taşıyan Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi`ne yurt içinden ve yurt dışından gelecek yerli ve yabancı turistlere modern ortamlar sunmaktır.

Adalet eski Bakanımız ve AK Parti Hatay Milletvekilimiz Sayın Sadullah Ergin`in ve Hatay Valimiz Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz`in üstün gayret ve çalışmalarıyla Antakyamıza, Hatayımıza kazandırılan Yeni Hatay Arkeoloji Müzemiz ve yeniden restore edilen St.Pierre Kilisesi sadece Antakya`nın, Hatay`ın değil, ülkemizin turizm ve kültürel değerini arttıracaktır.” dedi.

Başkan Kimyeci, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi çevresinde yaptığı inceleme çalışmalarını daha sonra restorasyon faaliyetlerinde sona yaklaşılan St.Pierre Kilisesi çevresinde sürdürdü.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:03:03   

Hedefimiz, gelişmiş bir Hatay`dırHatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Çankaya Fakıoğlu, 23 Temmuz Hatay`ın Anavatana katılışının 75. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Fakıoğlu, yayınladığı mesajda “Coşkuyla kutladığımız bu günde hedefimiz daha müreffeh, daha gelişmiş bir Hatay`ı ilelebet görmektir” diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Hatay`ımızın anavatana ilhakının 75. yılında ulu önder Atatürk`ü ve mücadelede şehit düşen hemşerilerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Hatay 1936 yılından itibaren Atatürk`ün üstün dehası ve siyasi manevraları sonucunda örnek bir dış politika sonucu ait olduğu Türkiye Cumhuriyetiyle birleşmiştir. Kendine has bu tarihsel özelliğinin yanı sıra pek çok tarihsel vakaya da ev sahipliği yapan, üç semavi dini bir arada hoş görüyle yaşatırken kültürel varlığıyla da bizleri gururlandıran bu güzide ilimize ve geçmişimize karşı sorumluluklarımız da her geçen gün artmaktadır.

Atalarımızdan miras aldığımız bu tarihsel ve kültürel zenginlikleri, limanları, doğayı, zirai varlığı kısaca yeraltı ve yer üstü bize bahşedilmiş tüm bu zenginlikleri koruyup kollamak, gelecek nesillere daha yaşanılır bir Antakya bırakmak hepimizin öncelikli sorumluluğudur.

Gelecek nesillere tarih bilgisini aktarmada ihmalkar olmaksızın, bu vatanın ne fedakarlıklar ve zorluklarla kazanıldığını öğretmeli, geçmişten ders alarak ancak geçmişte yaşamayarak daima ileriye, muasır medeniyetlerin gıptayla izleyecekleri hedeflere doğru yol almalıyız. Türk Gençliğine yakışan da budur. Coşkuyla kutladığımız bu günde hedefimiz daha müreffeh, daha gelişmiş bir Hatay`ı ilelebet görmektir.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:01:50   

Yetişen, Basın Bayramını kutladıHatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, 24 Temmuz Basın Bayramını yayınladığı mesajla kutladı.

Yetişen, mesajında şu açıklamalarda bulundu: “Basın demokrasilerde, toplumun gelişmesinde önemli rolü olan temel unsurlardan biridir.

Halkımızın haber alma özgürlüğüne katkı sağlayan, gerektiğinde canlarını tehlikeye atarak görevini yerine getiren, her zaman her yerde özveriyle görev yapan sorumluluk sahibi meslektaşlarımın, basından sansürün kaldırıldığı tarih olan 24 Temmuz basın bayramını kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:00:59   

Çaykur tırı, çay dağıttıİskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`in daveti üzerine İskenderun`a gelen Çaykur tırı ilk kez İskenderunlularla buluştu.

Sahildeki iskelenin yanına konuşlanan Çaykur Genel Müdürlüğü`ne ait Çaykur tırı, iftarını açan vatandaşlara çay ikramında bulundu.

İskenderunda 3 gün süre ile kalan Çaykur tırında binlerce kişiye yapılan ücretsiz çay ikramı yanında çocuklara da şapka ve balon hediye edildi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`de Çaykur Genel Müdürlüğü`ne ait Çaykur tırına ziyarette bulunarak yetkililere teşekkür etti.

ÇAYKUR yetkilileri ise kendilerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:00:09   

Gönül Elçilerinden Erdoğan`a hediyeBir dizi programa katılmak üzere Hatay`a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Hatay Valiliği`ni ziyaret etti.

Gönül Elçileri Projesi kapsamında Türkiye birincisi olan ilimizi temsilen Hatay Koruyucu Aile Dernek Başkanı Alaaddin Dolmacı tarafından Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan`a hediye takdim edildi.

Valiliğe gelişinde Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ve Vali Yardımcıları tarafından karşılanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Valilik binasının ikinci katında yer alan Hatay Devleti Müzesi`ni de gezen Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Vali Lekesiz`in makamına geçti.

Ziyarette ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adalet Eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar hazır bulundu.

Daha sonra Emine Erdoğan himayesinde ülkemiz genelinde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında 1. olan İlimizi temsilen Hatay Koruyucu Aile Derneği Başkanı Alaaddin Dolmacı, eşi Hatice Dolmacı ve çocukları Feride ile Bahadır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan`a hediye takdim etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:58:37