......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 271308
YORUM MANŞET
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

HASİAD’DAN HATAYSPOR’A DESTEK ZİYARETİ
HASİAD’DAN HATAYSPOR’A DESTEK ZİYARETİ

HASİAD’DAN HATAYSPOR’A DESTEK ZİYARETİHatay Sanayici ve İşinsanları Derneği (HASİAD) Başkanı Gökhan Alkan ve yönetim kurulu üyeleri Hatayspor tesislerini ziyaret etti.

HASİAD Başkanı Alkan, Hatayspor’un adım adım Süper Lige yaklaştığını ifade ederek “Şimdi birlik olma zamanı, evimize, arabamıza, dükkânımıza Hatayspor bayraklarımızı asarak takımımıza desteğimizi göstermeliyiz.” dedi.

Hatayspor'un başarısı, hepimizin başarısıdır diyen HASİAD Başkanı Alkan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hatay'ımızı TFF 1. Ligde temsil eden Hatayspor'un son dönemdeki başarısı ve galibiyetleri hepimizi gururlandırmaktadır. 2018 yılında Hatayspor'umuzun bir üst lige yükselmesiyle başlayan bu serüven, bugün Spor Toto Süper Lig'e yükselme heyecanıyla hızla devam etmektedir. Bu yolun sonunda Hatayspor'umuzun elde edeceği başarı sadece bir futbol takımının başarısıyla sınırlı kalmayacaktır. Sporcusu, yönetimi, taraftarı ve her bir ferdiyle bir şehrin başarısı olacaktır.

Ziraat Türkiye kupasında şehrimizde Galatasaray’a karşı almış olduğumuz galibiyetin öncesinde ve sonrasında, taraftarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik Hatayspor'umuzun Süper Lig'e önümüzdeki sezon katacağı rengin bir işareti olmuştur. Şehrimize birçok büyük futbol kulübünün gelecek olması şehrimize sadece sporda değil, turizm ve ekonomi alanlarında da başarıyı beraberinde getirecektir.

Her bir Hatay'lının alacağı Hatayspor bayrağı ve lisanslı ürünleriyle takımına bu yolda destek vermesi ve Hatayspor'umuzu desteklemesi, takımımızı bir üst lige taşıma yolunda birer tuğla taşı olacaktır.

Evimize, arabamıza, dükkânımıza Hatayspor bayraklarımızı asarak takımımıza desteğimizi göstermeliyiz. Hatayspor'un başarısı, hepimizin başarısıdır!” dedi.

ANTAKYA’YA YAKIŞMIYOR
ANTAKYA’YA YAKIŞMIYOR

ANTAKYA’YA YAKIŞMIYOR
Ürgenpaşa Mahallesi içinden geçen Altınevler deresiden yayılan pis koku ve kötü görüntüler, Antakya’ya yakışmazken mahalle sakinleri sorunun giderilmesini bekliyor

 Antakya’nın nüfus açısından en kalabalık mahallelerinden biri olan Ürgenpaşa’da son günlerde hava sıcaklığının artmasıyla kronik sorunlar gün yüzüne çıkmaya başladı.

Ürgenpaşa Mahallesinin içinden geçen Altınevler Deresinden çevreye yayılan pis kokular ve kötü görüntülerin Antakya’ya yakışmadığı ifade edildi.

Bu konuda ziyaret ettiğimiz Ürgenpaşa Mahalle Muhtarı Emin Müftü, artan sıcaklıklar nedeniyle derenin geçtiği üst mahallelerden akıtılan kanalizasyon atıkları dolayısıyla çevreye çok pis kokuların yayıldığını belirterek mahalle halkı adına bu sorunun çözümü için Hatay Valiliğinden ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden yardım beklediklerini söyledi.

Hergün çok sayıda mahalle sakininin bizzat gelerek veya telefonla arayarak bu sorunu gündeme getirdiklerini belirten Muhtar Emin Müftü, kötü koku yanında dere içerisinde büyük fare ve yılanların cirit attığını, kötü görüntünün şehrin merkezinde olumsuz bir izlenim verdiğini ifade etti.

Bu konuda HBB yetkililerini ziyaret ederek durumu bildirdiğini belirten Muhtar Emin Müftü, sıcakların daha da artmadan bu soruna köklü çözüm getirilmesini mahalle halkı adına talep ettiğini sözlerine ekledi.

(Haber: S.Ergin)

SORUNUMUZA ÇÖZÜM İSTİYORUZ
SORUNUMUZA ÇÖZÜM İSTİYORUZ

SORUNUMUZA ÇÖZÜM İSTİYORUZ

 S.S Hatay Özel Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi başkanlığına bir süre önce seçilen Hanifi Kadife ve yönetim kurulu ayda 1 milyonu aşkın yolcu taşınsa da ücretsiz kartlar dolasıyla kooperatif üyeleri olarak zararda oldukları açıkladı.

Onlarca farklı kategoride ücretsiz yolcu taşındığını, 65 yaş üstü ücretsiz yolcu taşımada devletin otobüs başına 1000 ₺ verdiğini belirten Kadife taşınan yolcu sayısının aylık maliyetinin 6 bin ₺ olduğuna dikkat çekti.

Artan mazot fiyatları yedek parça ve tamir masraflarını, eleman ve aracın giderlerini karşılamakta zorluk çektiklerini ifade eden Hatay Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Hanifi Kadife Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili yetkililerle bir arada bu sorunlara çözüm getirilmesini talep etti.

Kadife "Toplamda 2018 yılında 2 Milyon 26 bin, engelli 456 bin yolcuyu ücretsiz taşıdık. 2019 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarını kapsayan 3 ayda 65 yaş üstü 478 bin, engelli 120 bin yolcuyu ücretsiz taşıdık. Bu sayı otobüsün oturma kapasitesinin yarısını kapatıyor. Mağduriyetimizin giderilmesi için devlet büyüklerimizden çözüm bekliyoruz." dediler.

(Haber: S.Ergin)

KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Elite Fuarcılık organizasyonluğunda hayata geçirilen ‘3.Hatay Kitap Fuarı’ kapılarını açtı. HBB Fuar Alanında bulunan Kitap Fuarı vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

 Dün düzenlenen resmi açılış törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve çok sayıda davetli ile binlerce öğrenci katıldı.

Resmi açılış töreninin ardından protokol üyeleri ve kitapseverler, fuar alanında bulunan stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldı.

Birbirinden kaliteli yayınevi ve saygın yazarların yer aldığı; 20- 28 Nisan tarihleri arasında HBB Fuar Alanı’nda gerçekleşecek olan organizasyonda, yazarların özel serileri, ders ve kültür kitapları özel fiyatlarla satışa sunuluyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan fuarın içeriğinde birçok söyleşi, konferans, şiir dinletisi, resim sergisi ve 23 Nisan’da çocuklara yönelik kum boyama, zeka oyunları, yüz boyama gibi etkinlikler yer alacak.

(Yorum Haber Merkezi)

BORU HATTINDAN POŞET VE ÇAKIL ÇIKTIHatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hatay genelinde su ve kanalizasyon hatlarının bakım ve onarımını sürdürüyor.

Genel Müdürlük, Erzin ilçesine bağlı Gökdere mahallesine su taşıyan 8 kilometre uzunluğundaki içme suyu boru hattında meydana gelen tıkanıklığın, ekiplerin 2 günlük çalışması sonucu tespit edildiğini ve tıkanıklığın olduğu bölümdeki boruların değiştirildiğini bildirdi.

Tıkanıklığa boru hattına nasıl girdiği araştırılan bir poşet ve çakılların sebep olduğunu belirten idare, boru hattındaki bakım yapılınca, hatta geçmişten biriken yabancı maddelerin temizlendiğini ve Gökderelilerin eskisinden daha temiz bir suyla buluşturulduğunu açıkladı.

Gökdere Mahallesinin üst kesimlerinde zaman zaman yaşanan su sıkıntılarının da mevcut boru hattının kapasitesi artırılmak suretiyle çözüldüğünü belirten HATSU, kapasite artırma çalışmaları sonucunda 150 metrelik bir boru hattının değiştiğine vurgu yaptı.
DSİ`nin içme suyu konusunda geçmişte yaptığı bazı hataların, Erzin`de kendini belli etmeye başladığına dikkat çeken idare, Erzin`de meydana gelen problemlerin bölgedeki HATSU ekipleri ile Erzin ilçe Belediyesi`nin el birliği içerisinde çözdüğünü açıkladı.

Erzin`deki çalışmalara HATSU`nun Dörtyol ekipleri de zaman zaman destek veriyor.
(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 22.8.2014 11:19:08   

Yasadışı hudut geçişi engellendiSuriye sınırında yasadışı yollarla hudut geçişi yapmak isteyen gruba askerler müdahalede bulunarak engelledi.

Dur ikazına uymayan şahıslar, askerlerin uyarı ateşi üzerine bölgeden uzaklaşarak hafif silahlarla askere ateş açtı. Açılan ateşe ateşle karşılık veren askerler, yasadışı hudut geçişini engelledi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2`nci Hudut Alay Komutanlığı (Kırıkhan / Hatay) Bükülmez Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları (MYKU) tarafından, Suriye`den Türkiye`ye yasadışı giriş yapmak maksadıyla yaklaşan şahıslara `DUR`` ikazında bulunulmuş, ikazlara uymayarak ilerlemeye devam eden grubu durdurmak maksadıyla havaya uyarı ateşi açılmıştır.

Yapılan uyarı ateşi sonunda, şahıslar hududun Suriye tarafındaki zeytinliklerin bulunduğu bir alana kaçmak suretiyle bölgeden uzaklaşmışlardır. Müteakiben kaçan şahıslar tarafından MYKU`na ait Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca hafif silahlar ile ateş açılmıştır. Açılan ateşe, MYKU tarafından derhal ateşle karşılık verilmiştir. Açılan ateş sonrası, şahıslar Suriye istikametine kaçarak gözden kaybolmuşlar ve yasa dışı hudut geçişi engellenmiştir.

Ayrıca, Ziyaret, Kıyıgören ve Demirbüken Hudut Karakol Komutanlıkları sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları tarafından, Asi nehri üzerinde ve çevresinde kaçakçık faaliyetlerinde kullanılan 60`ar litrelik 14 adet akaryakıt bidonu ve beş adet sal tespit edilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 22.8.2014 11:18:26   

Türk Birliği Partisi Hatay`da Faaliyette
HEDEFİMİZ TÜRK DEVLETLERİNİ BİR ARAYA GETİRMEKTİR
İki yıl önce Ankara`da kurulan ve Haziran ayından itibaren de Hatay`da faaliyete başlayan Türk Birliği Partisi, hedeflerinin Dünya genelindeki tüm Türk Devletlerini ve topluluklarını bir araya getirmek amacında olduklarını açıkladı.

Türk Birliği Partisi Hatay İl Başkanı Murat Karagün, dün Hatay Gazeteciler Cemiyetinde beraberinde İl Sekreteri Sadettin Öz ve İl Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Gürler ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek partisini tanıttı ve hedeflerini şöyle açıkladı:

“Türk Birliği Partisi 2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nde kurulmuş bir partidir. Türk Birliği Partisi`nin genel başkanı Hurşit Yiğit`tir. Parti logosunu çevreleyen güneş Mu güneşidir. Yarım ay dan sonra meydana gelen hilal TÜRK`lükte yenilenmeyi yıldız ise TÜRK`lüğü ifade eder. TÜRK`lerde hilal batıyı güneş ise doğuyu simgeler. Bu da TÜRK topraklarının ne kadar geniş bir coğrafyada olduğunun kanıtıdır. Türk Birliği Partisi`nin asıl amacı ülkede siyaset yapmak değil, tüm dünyadaki asil soylu Türk halkını bir araya getirip dünyanın sahip olması gereken Türk birliğini kurmaktır.

1. TÜRK BİRLİĞİ PARTİSİ `nin logosunda yer alan yıldızlar TÜRK`lüğün simgesidir. Yedi yıldız bağımsız olan TÜRK devletlerini gösterir. Bu devletler; TÜRKİYE, AZERBAYCAN, KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, ÖZBEKİSTAN, TÜRKMENİSTAN VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETLERİDİR. Bu yıldızlar aynı zamanda BÜYÜK TÜRK BİRLİĞİ`nin el ele verip tüm dünyaya meydan okuyan duruşunu, birliğinin daim olacağını ve medeniyete gün ışığının yayılacağını ifade eder.

2. TÜRK BİRLİĞİ PARTİSİ logosunun zemininde yer alan kırmızı renk VATAN`ı ve aynı zamanda TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ ifade eder.

Amaç ve hedeflerimiz; tamamen asil soylu Türk liderlerin ışığında, yolundan çıkmadan birlik olmaktır. Bu bir ırkçılık anlayışı değil, tamamen dünya üzerinde çağdaş toplumun öncüsü olan Türkleri anlayacak başka hiçbir dostu olmadığındandır. Bu hususta, partiye ırkçılık yakıştırması yapanların ya emperyalist düzene çalıştıkları ya da çalıştıklarının farkında olmadıklarından dolayı bu kötü düşüncelerini yansıtmaktadırlar.

Türk Birliği Partisi`nin ilk hedefi, Mustafa Kemal Atatürk`ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletine sahip çıkmak, ekonomik, sosyal ve eğitim değerlerini dünyada en yükseğe çıkarmaktır. Refah seviyesini en yüksek basamaklarda tutup, halkın ve akabinde bağlı olan tüm Türk milletini kendi kültürü içerisinde en yüksek düzeye ulaştırmaktır.

Partimizin ikinci hedefi ise, yıllardır hatta asırlardır emperyalizmin dünyaya getirdiği felaketlere karşı olmaktır. Parti, Yeni dünya düzeni diye adlandırılan ve sonucunda hiçbir amaç ve gaye ya da insanlık düşünülmeyen bu ve benzeri projelere dur demek için kurulmuş ve tüm Türk devletleri ve topluluklarını bir araya getirip bu projeleri yok etmeyi kendine amaç edinmiştir.

Partimizin üçüncü ve son hedefi tüm bağımsız Türk cumhuriyetleri ile birleşmektir. Bu oluşumda hiçbir örgüte, teşkilata, yabancıya, topluluğa ve bir kişiye bağlı olmayıp tamamen Türk halkının nezdinde ve asaletinde kurulan bir partidir” dedi.

TBP İl Başkanı Murat Karagün, konuşmasının sonunda 24 Ağustos tarihinde Genel Başkan Hurşit Yiğit`in İskenderun`da yapacağı toplantıya basın mensuplarını ve tüm Hataylı hemşerilerini davet etti.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

5 yıl, 1 ay önce / 22.8.2014 11:17:47   

TURKCELL YÜZME GÜNLERİ YAPILDITürkiye`nin değişik 40 ilinde gerçekleştirilen “Türkcell İle Yüzme Günleri” Hatay`da da bir dizi etkinliklerle yapıldı.

Antakya Yüzme Havuzunda 21 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen yüzme yarışlarında 8-12 yaş arası yaklaşık 200 genç yüzücü kıyasıya yarıştı. Ailelerinde heyecanla izlediği yarışlarda başarılı olan genç yüzücülere madalyalar verildi.

Yüzme sporunu tabana yaymak, yüzmeyi halka sevdirmek, yetenekli sporcuları Milli takıma kazandırmak amacıyla yapılan” Turkcell Yüzme Günleri” müzik gösterileri ile desteklenirken yarışlar adeta bir şölen havasında geçti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 22.8.2014 11:16:27   

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ ARTTIİlimizde yaşanan su sıkıntısı beraberinde dinamo veya hidrofor kullanılması nedeniyle gürültü kirliliğinin artmasına yol açıyor

Hatay`da yaşanan su sıkıntısı beraberinde birçok sorunu da meydana getirdi.

Hatay Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü su sıkıntısına çözüm bulmaya çalışırken vatandaş kendi çözümlerini kendileri buluyor.

Vatandaş, suların az gelmesi nedeniyle evlerin üstünde bulunan su depolarına suyun çıkmaması dolayısıyla su saatlerinin yanına dinamo ya da hidrofor bağlatıyor. Bu da gürültü kirliliğini meydana getiriyor.

İnsanlar bu durumdan hem rahatsız oluyor hem de mecburiyetten katlanmak zorunda kalıyor.

Gürültü kirliğinin sağlığa zararları düşünüldüğünde ortaya vahim sonuçlar ortaya çıkıyor. İnsan yaşamını olumsuz yönde etkiliyor.

Gürültü kirliliğinin insan sağlığına etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz; Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hem sağlıksal hem davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, gürültü olarak adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler.

İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilirken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir.

Bunların devamında ise “Geçici veya sürekli işitme bozuklukları. Kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks. Davranış bozuklukları, aşırı sinirlilik ve stres. İş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması” gibi problemler ortay çıkar.

Vatandaşlar, su sıkıntısının giderilmesini ve dinamo veya hidroforların oluşturduğu gürültü kirliliğine yetkililerin biran önce çözüm getirmesini istiyor.

(Yorum Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 21.8.2014 10:55:02   

Hatay Valiliği, taciz iddialarını yalanladıİskenderun İlçesinde Suriyeli bir kişinin 8 yaşındaki bir çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddialarını yalanladı.

İddialar üzerine Suriyeli şahsın gözaltına alındığını belirten Hatay Valiliği, vatandaşların sağduyu ile hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “19 Ağustos 2014 Salı günü saat 14.00 sıralarında ilimiz İskenderun ilçesinde 155 polis ihbar hattını arayan bir anne, çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddiası ile şikayette bulunmuştur.

İhbar üzerine olayın faili olduğu belirtilen 14 yaşındaki Suriyeli B.S. gözlem altına alınmıştır.

Konu ile ilgili yapılan inceleme neticesinde; B.S. (14)’nin, 2006 doğumlu A.C. isimli bir erkek çocuğunu kandırmak sureti ile fiili livatada bulunduğu iddia edilmiş ise de; yapılan tıbbi muayene sonucunda A.C. isimli çocuğun herhangi bir cinsel davranışa maruz kalmadığı anlaşılmıştır.

Gözlem altına alınan B.S. (14) isimli çocuk Adli Makamlara sevk edilmiş olup, konu ile ilgili adli süreç devam etmektedir.

Bu vesile ile vatandaşlarımızı, ilimizde insani gerekçelerle geçici olarak bulunan Suriyelilere karşı kışkırtmak isteyen kişi ve grupların varlığı gözlenmiştir.

Olayla ilgili olarak yetkili resmi makamlar tarafından yapılması gereken tüm işlemler, hukuk devletinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde yürütülmekte olup, vatandaşlarımızın sağduyulu hareket etmeleri tavsiyeye değer bulunmuştur.

B.S.(14) isimli kişi; 20 Ağustos 2014 Çarşamba günü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 21.8.2014 10:54:15   

Su sıkıntısı, sağlık sorunlarına yol açıyorSağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, son günlerde artan su kesintileri nedeniyle birçok sağlık sorununa yol açtığını belirtti.

Seçim döneminin üzerinden beş ay geçmesine rağmen var olan hizmetlerde yaşanan sıkıntıların vatandaşları canından bezdirdiğini belirten Gönç, “Kişisel ve çevresel temizliği ilgilendiren su problemi artık sağlık sorunlarına yol açar hale gelmiştir” dedi.

Su probleminin yeni bir sorun olmadığını belirten Gönç şu açıklamalarda bulundu: “Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Hatay, bütün dinleri, kültürleri bir arada barındıran bir şehirdir. Tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Hatay, çok zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Hatay, soysal açıdan da farklı kültürel kimlikleri barındırmakta olduğu için insanlar arasında hoşgörünün bir yaşam tarzı olarak algılandığı bir ildir. Birçok medeniyete beşiklik yapmıştır. Bu çok özel yapısının yanında ilimiz geçmişe dönüp baktığımızda bu kıymetine mütenasip bir ilgiyi ve buna paralel olarak hakettiği hizmetleri yeterince alamamıştır.

Özellikle son on iki yıldır Merkezi Hükümetin projelendirdiği büyük işler veya Sayın Valimizin ilimizde göreve başladığı 2009 yılından beri olağanüstü bir ivme kazandırdığı her alandaki yatırım hamlelerinin dışında ilimizde gözle görülür bir fiziki değişiklik olmamış, gerek Hataylı hemşehrilerimiz gerekse ilimize gelen ziyaretçiler bu durumu teyit etmiştir.

6360 Sayılı Kanun ile Büyükşehir statüsü kazanan ilimiz, özellikle 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından hakettiği hizmetleri almayı sabırla beklemiş, ancak yaklaşık 5 aydır hizmet kalitesinin artmasını bir tarafa bırakın var olan temel hizmetlerde yaşanan ciddi aksamalar vatandaşları canından bezdirmiştir.

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bilhassa il merkezinde yer alan Antakya ve Defne ilçelerinde en temel insani ihtiyaçlardan olan su sorunu vatandaşın hayatını olumsuz bir şekilde etkiler duruma gelmiştir. Kişisel ve çevresel temizliği ilgilendiren su problemi artık sağlık sorunlarına yol açar hale gelmiştir. Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Yrd.Doç.Dr.Lütfü Savaş`ın köy köy sofra gezintileri Hatsu Genel Müdürünün her türlü olumlu gayret ve çabasını gölgede bırakmaktadır.

Bu sorunların yaşanacağı yaklaşık 1/1,5 yıl önce tahmin ediliyordu. Çünkü konu ile ilgili olarak bırakın ilin 10 yıl, 20 yıl sonrasını düşünen bir stratejik planlamayı, 1 yıl sonrası ile ilgili bir planlama veya tedbir söz konusu değildir. Hal böyle olunca su problemi, insan hayatını ciddi anlamda zora sokan bir durum haline geldi. İşin ilginç tarafı konu ile çalışma yapıldığına, şu veya bu süre içerisinde sonuç alınacağına dair bir belirti de bulunmamaktadır. Ayrıca Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Yrd.Doç.Dr.Lütfü Savaş su sorununun elektrik kesintilerinden kaynaklandığını beyan ederek komik duruma düşmektedir.

Seçimlerin ardından 5 ay kadar bir zaman geçmiş olmasına rağmen başta merkez ilçeler olmak üzere diğer ilçelerin önemli sorunlarından birisi de hiç kuşkusuz yollardaki bozulmalardır. Yoğun bir trafiğe sahip merkez ilçelerde bir de yollardaki bozulmalar, çukurlaşmalar, çökmeler eklenince trafik güvenliği de ciddi manada etkilenmektedir. Trafik güvenliğinin yanında milli servet olarak nitelendirilebilecek resmi ve özel araçların uğradığı deformasyon hepinizin malumudur.

Yerel yönetimler göreve talip olduklarında halka verilen her türlü hizmetin kalitesini yükselteceklerini ifade ederek seçim çalışmalarını yürütürler ve seçilirler. Ancak iş bundan sonradır. Acaba halkı ikna edip seçilenler bir kenarda oturup veyahut yapmaları gereken planlamaları yapıp uygulamaya koymadan faydasız gezintilerle zaman geçirebileceklerini, halkın kendilerinden hesap sormayacağını mı düşünmektedirler? Elbette halkımız yapılanların olduğu kadar yapılması gerekip de yapılmayanların hesabını soracaktır.

Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizler, üstlendiğimiz sorumluluk gereği halkımızın yaşadığı sorunları kamuoyu önünde paylaşmak durumundayız. Temennimiz, halkımızın hakettiği belediyecilik hizmetlerini en kısa sürede almasıdır. Bu konuda sorumlu kişi ve kurumların en kısa sürede gerekli tedbirleri alarak halkımızı aydınlatmaları fevkalade önemlidir.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 21.8.2014 10:53:11   

SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM ÜRETİLİYORAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belirle-nen programla Antakya ilçe Belediyesi sınırlarında yer alan ve Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen 54 mahalleyi ayrı ayrı ziyaret ederek, sorunları yerinde tespit ediyor, ilgili birimlere anında talimat vererek çözüm üretiyor.

Hafta başından itibaren devam eden ziyaretlere Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile birlikte Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, AK Parti teşkilatı üyeleri, Fen İşleri, Temizlik, Park Bahçe gibi icra daire müdürleri de birlikte katıldı.

Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen Antakya`ya bağlı 54 mahalleye düzenlenen ziyaretlerde mahalle muhtarları ve mahalle sakinleriyle biraraya gelinerek karşılıklı istişarelerde bulunuluyor, sorunlar yerinde tespit edilerek, ilgili kurum, kuruluş ve birimler harekete geçiriliyor.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve beraberindeki heyet hafta başından bu yana Antakya`ya bağlı Bitiren, Açıkdere, Mansurlu, Akcurun, Tanışma, Üzümdalı, Madenboyu, Apaydın, Demirköprü, Bohşin ve Avsuyu mahallelerine ziyarette bulundu.

Mahalle Muhtarları ve sakinlerinin ev sahipliğinde düzenlenen buluşmalarda sorunlar masaya yatırıldı, kısa-orta ve uzun vade de yapılan ve yapılacak olan hizmetler karşılıklı görüş alışverişleriyle kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Mahalle muhtarları ayrı ayrı ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getirerek yakın ilgi ve alakalarından ötürü Kimyeci ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Kimyeci, ziyaretlerde aynı zamanda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verilen desteklerden dolayı mahalle sakinlerine ayrı ayrı teşekkür etti.

Başkan Kimyeci, belirlenen 8 günlük programla Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen Antakya`ya bağlı 54 mahalledeki sorunları yerinde tespit ve çözü-mü için ayrı ayrı ziyaretlerde bulunacaklarını, 2 günlük sürede 11 mahalleyi ziyaret ettiklerini, 7 gün boyunca 43 mahalleyi daha ziyaret edeceklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci ziyaretlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Muhtarlarımız ve mahalle sakinlerimizle sorunları yerinde tespit ediyoruz. Mahalleyi birlikte karış karış dolaşıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla bu mahallelerimizde çöpler düzenli olarak toplanıyor. İlaçlamalar belirlenen periyodik programla devam ediyor. Parke döşeme ve asfalt yama ihtiyaçları, oyun gurubu ihtiyaçları, gübre atıklarının temizliği, derelerin ıslahı, spor alanlarının revizesi, okulların ihtiyaçları gibi birçok konuda belirlenen kısa-orta ve uzun vadeli sorunların giderilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Gittiğimiz noktalarda Büyükşehir Belediyesi`nin sorumluluğunda yer alan, söz verildiği halde yapılmayan kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu gibi altyapı sorunlarının da çözümü için Büyükşehir Belediye Meclisi`nde konunun takipçisi olacağımızı da ifade ettik. Hedefimiz 95 mahallesiyle Antakyamızı çağdaş, yaşanabilir, modern bir görünüme kavuşturmaktır.” dedi.

Kimyeci ve beraberin-deki heyetin önümüzdeki 6 günlük süre boyunca Bozhöyük, Melekli, Saçaklı, Alaattin, Akçaova, Suvatlı, Yeşilova, Narlıca, Derince, Akhisar, Maraşboğazı, Ovakent, Paşaköy, Aşağıoba, Arpahan, Uzunalıç, Tahtaköprü, Alahan, Yaylacık, Kisecik, Saraycık, Karlısu, Gülderen, Oğlakören, Serinyol, Doğanköy, Günyazı, Ekinci, Kuzeytepe, Dikmece, Karaali, Alazi, Üçgedik, Anayazı, Zülüflühan, B.Dalyan, Güzelburç, Maşuklu, K.Dalyan, Odabaşı, Kuruyer, Hasanlı, Gökçegöz mahallelerini ziyaret edeceği belirtildi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 21.8.2014 10:50:49   

Tecavüz iddiası İskenderun`u karıştırdıSuriyelilerce işletilen bir bakkal dükkânında, Suriyeli bir kişinin 8 yaşında çocuğa tecavüz ettiği iddiası İskenderun`u karıştırdı. Vatandaşlar tarafından darp edilen Suriyeli gözaltına alınarak emniyete götürülürken mahalle sakinleri de sokağa döküldü. Tecavüze uğradığı iddia edilen çocuğun herhangi bir cinsel davranışa maruz kalmadığı açıklandı.

Edinilen bilgiye göre olay Barbaros Mahallesi Mithatpaşa Caddesi üzerinde Suriyelilerce açılan bir pastanede meydana geldi. İddiaya göre, market, pastane ve fırın işleten Suriyelilerden pastanede çalışan 15 yaşındaki B.S. isimli Suriyeli, pastaneye gelen 10 yaşındaki A.C. isimli erkek çocuğuna tecavüz etmeye kalkıştı. Ailesinin A.C.`nin arkasından pastaneye gelmesiyle ortaya çıkan olayda, çocuğa tecavüz etmeye kalkışan Suriyeli linç edilmek istendi. Çocuğun ailesi ve çevredeki vatandaşlar tarafından darp edilen Suriyeli gözaltına alınarak emniyete götürülürken mahalle sakinleri de sokağa döküldü.

İskenderun Kaymakamı, Hasan Özyiğit ile İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar da olay yerine gelerek vatandaşları ve çocuğun ailesini sakinleştirmeye çalıştı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı olayla ilgili mahallede gergin bir bekleyiş başlarken, çıkan arbedelerde ise yaralananlar oldu.

İskenderun`da artık Suriyeli görmek istemediklerini söyleyen vatandaşlar; “Suriyeliler burada iş yeri açıyorlar, hainlik yapıyorlar. Artık Onları görmek istemiyoruz” şeklinde veryansın da bulundular.

Suriyelilerin çoğunlukta bulunduğu Barbaros Mahallesi polisler tarafından ablukaya alınırken, Suriyelilerin evlerinden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Mahallede başlayan olayların akşam saatlerine kadar uzamasından dolayı, Emniyet güçleri olay mahallinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Mahalleye sevk edilen Çevik Kuvvet ekipleri ve Toma araçları gecenin geç saatlerine kadar görevlerini sürdürdü.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 21.8.2014 10:48:25   

Gazeteciler Ankara`da toplandıTürk Basının en üst kuruluşu olan Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Genel Başkan Nuri Kolaylı Başkanlığı`nda Ankara`da olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda birçok önemli gündem maddesi tartışılarak karara bağlandı.

GK Yönetim Kurulu Toplantısı`na Marmara Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Genel Başkan Vekili (Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Feridun Fazıl Özsoy, Genel Başkan Yardımcıları Sefa Özdemir, (Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Mevlüt Yeni, (İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Adem Alemdar, (Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı) Kenan Macit, Sayman (Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Turgut Özdemir, Genel Sekreter Ergun Ata, Genel Koordinatörler Rıza Özel, Celal Çevirgen, Bülent Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri (Güney Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Talat Akay, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, İhsan Tunçoğlu, Mehmet Çelik, Osman Hakan Kiracı, Cengiz Selci, Mehmet Ergün, Ali Cihangir ve Denetim Kurulu Üyesi Sinan Tunç katıldı.

Yoğun bir gündem maddesiyle toplanan Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, özellikle Türk basınının yeniden yapılanması konusunda başlatılan `kanun tasarısı ` taslağı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medyanın, kendi otokontrolünü sağlaması ve bu alanda yaşatılan olumsuzlukların ortadan kaldırılması için, basının özgürlük hakkına dokunmadan yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuru Kolaylı “Bu konuda tüm federasyon başkanlarımız, cemiyet başkanlarımız ve delegelerimizle yoğun bir paylaşım ortamı sürdürüyoruz. Amacımız, basın kuruluşlarının ve çalışanlarının haklarının korunması ve basına yönelik seviyesiz girişimlerin yasalarla önlenmesidir. En kısa zamanda hazırlattığımız yasa taslağını ilgili kuruluşlara ulaştıracağız ve takipçisi olacağız” dedi.

Toplantıda, Gazeteciler Konfederasyonu`nun önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği kısa ve uzun vadeli hedeflerine ilişkin detaylar da görüşüldü.

İkinci Başkanlar Kurulu Toplantısı`nın, Siirt`te yapılan ilk toplantıda olduğu gibi yine geniş bir katılımla yapılması kararlaştırılan GK Yönetim Kurulu`nda, 75 ilde teşkilatlanan Gazeteciler Konfederasyonu`nda teşkilatlanmanın son birkaç ilde de tamamlanarak yılsonuna kadar tüm Türkiye`yi kapsaması hedefi konuldu.

Avrupa Birliği Projeleri ile Yerel Basını Güçlendirme çalışmalarının tartışılarak belli bir takvime bağlandığı Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Toplantısında, bir sonraki yönetim kurulu toplantısının bir ay içerisinde yapılarak, çalışmaların değerlendirilmesine karar verildi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 21.8.2014 10:47:37