......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 269674
YORUM MANŞET
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Elite Fuarcılık organizasyonluğunda hayata geçirilen ‘3.Hatay Kitap Fuarı’ kapılarını açtı. HBB Fuar Alanında bulunan Kitap Fuarı vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

 Dün düzenlenen resmi açılış törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve çok sayıda davetli ile binlerce öğrenci katıldı.

Resmi açılış töreninin ardından protokol üyeleri ve kitapseverler, fuar alanında bulunan stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldı.

Birbirinden kaliteli yayınevi ve saygın yazarların yer aldığı; 20- 28 Nisan tarihleri arasında HBB Fuar Alanı’nda gerçekleşecek olan organizasyonda, yazarların özel serileri, ders ve kültür kitapları özel fiyatlarla satışa sunuluyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan fuarın içeriğinde birçok söyleşi, konferans, şiir dinletisi, resim sergisi ve 23 Nisan’da çocuklara yönelik kum boyama, zeka oyunları, yüz boyama gibi etkinlikler yer alacak.

(Yorum Haber Merkezi)

ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIR
ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIR

ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIRHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent genelinde yapılan ve yapılacak içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarına değindi.

Yerel seçimlerin bitmesiyle birlikte hazırlanan projeleri hayata geçirmek için çalışmaların devam edeceğini ve sadece altyapıda 2 Milyar 600 Milyon TL’lik projelerinin hazır olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, Türkiye’de altyapı ve üstyapı konusunda en hazır belediye olduklarını vurguladı.

 

Antakya ve Defne’de yapılan içme suyu şebekesinin yüzde 82’sinin tamamlandığını ve geri kalan kısımları tamamlayacaklarını ifade eden Başkan Savaş, altyapı çalışmalarının tamamlandığı noktalarda da güzelleştirme çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

 

Antakya Mobilyacılar Sitesi’nin içme suyu şebekesi, Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini attıklarını ve Samandağ merkez içme suyu şebekesi inşaatının temelini atacaklarını belirten Başkan Savaş, “Samandağ’a yazın su yetersiz geliyor. Şebeke çok eksik ayrıca, biz insanlara zarar veren asbest, kurşun ve bakır içeren boruları çıkaracağız ve yenileyeceğiz. Sulara kanalizasyon bulaşıyor biz bunların önüne geçeceğiz” dedi.

 

Kırıkhan, Reyhanlı, Erzin, Dörtyol, İskenderun ve Samandağ Antakya’da(Küçükdalyan-Narlıca ve Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi) olmak üzere toplamda 8 adet arıtma tesisini bitirdiklerini ve faaliyete aldıklarına dikkat çeken Başkan Savaş, 9’uncu atıksu arıtma tesisinin temelini de Hassa’da attıklarını ifade etti.

TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİ
TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİ

TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU   ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİTED Hatay Koleji II. Ulusal Gençlik Forumu, katılımcılar tarafından “Yılın En İyi Organizasyonu” seçildi.
HATUF19 adıyla bilinen, TED Hatay Koleji II. Ulusal Gençlik Forumu 12-15 Nisan 2019 tarihleri arasında yurdumuzun dört bir yanından gelen lise öğrencileri belli komisyonlar içinde bir araya gelerek Türkiye'nin ve dünyanın ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunları, güncel konuları tartıştı.

 Komisyonlarda belirlenen konularda sonuca ulaştılar. 16 okul, 20 danışman öğretmen, 140 delege toplam 240 katılımcıdan oluşan ulusal bir forum gerçekleşti. 

TED Hatay Koleji Kampüsünde 12 Nisan 2019 Cuma günü oryantasyon eğitimi ile başladı. 13 Nisan 2019 Cumartesi günü açılış töreninin ardından iki gün sürecek İş Güvenliği, Çevre, Su, Sağlık, Yapay Zeka ve Teknoloji, Eğitim, Enerji, Kültür komisyonları çalışmaya başladı. İlimizde ilklere imza atan TED Hatay Kolejinin geleneksel hale getirdiği bu forum, 15 Nisan 2019 Pazartesi günü genel kurul aşaması ile sürdü. 
Forumun Proje Danışman Öğretmeni Sadık GENÇ’ ti. Foruma başkanlığı Mert Coşkun, başkan yardımcılıklarını Çağatay Taşkın, Rani Bager Bilici yaptı. Forumun baş organizatörleri Zelal Su Gürkan ve Akın Sabuncu, yardımcıları Ece İyiel, Anıl Güçlü, Simo Açar oldu. 
Forum sonunda foruma katılan okullara plaket, katılımcılara belgeleri verildi. Bir sonraki HATUF’ta buluşmak dilekleriyle forum sona erdi.

HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR
HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR

HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİRAvrupa Birliği(AB) Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki AB üyesi ülkelerin büyükelçileri Hatay Büyükşehir Belediyesine ziyaret gerçekleştirdi.

 Hatay’ın görülmeye değer özel bir şehir olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Hatay tarihi ve gastronomi açısından görülmeye değer bir şehir” dedi.

Hatay’a gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında tarihi ve kültürel öneme sahip mekânları ziyaret eden AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki heyet, son olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile görüştü.

Gerçekleşen ziyarette Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şehrin çevre düzenlemesi, çevrenin korunması ve atık su ile ilgili misafir ve katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

FARKLI KÖKEN VE MEZHEPTEN HERKES YÜZYILLAR BOYUNCA KARDEŞÇE YAŞARMIŞLARDIR

Gerçekleşen ziyarette düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Hatay 8500 yıllık tarihi olan, 23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmış, Orta Doğu ve Anadolu’nun yüzyıllardır ticaret merkezi olan özel bir şehir. Geçmişten bugüne kadar farklı köken ve mezhepten herkes yüzyıllarca kardeşçe yaşamış. Normal zamanlarda birbirimizin dini ve mezhebi ile ilgilenmeyiz. Biz Hatay olmayı yüzyıllardır hep birlikte başarmışız” ifadelerini kullandı.

“MAALESEF 7 BUÇUK YILDIR SURİYE’DEKİ KARDEŞ KAVGASININ BİTİŞİĞİNDEYİZ”

Hatay’ın demografik yapısı hakkında bilgi veren ve yaşanan sıkıntılara değinen Başkan Savaş, “Daha önce Hatay’da 76 tane belediye vardı. 64 tanesi küçük beldeydi ve 12 tanesi de ilçeydi. 3 dönem önce ilçe belediye başkanıydım. 2 dönemdir de büyükşehir belediye başkanıyım. Büyükşehir olduktan sonra da 15 ilçeye bölündük. Bu şehirde avantajlarımız çok büyük. Ama coğrafi olarak dezavantajlarımız da çok fazla. Yeni büyükşehir olduğumuz için köylerde altyapı maalesef yok. Hatay’ın %50,5’i kırsal alanda yaşıyor. Bu bölgelerin altyapısı ile uğraşmak ekonomik olarak bizi yoruyor. Maalesef 7 buçuk yıldır Suriye’deki kardeş kavgasının tam bitişiğindeyiz. Ortalama 500 bin Suriyeli 7 buçuk yıldır şehrimizde yaşıyor. Biz Hataylılara sunacağımız imkânları Suriyeliler ile paylaşıyoruz. Hal böyle olunca ekonomik olarak yoruluyoruz. Biz misafirperver bir milletiz ama Avrupalı dostlarımızdan bize destek vermesini istiyoruz. Biz de biliyoruz ki sizler de elinizden geleni yapıyorsunuz.

Hatay sınır illeri içerisinde en fazla mağdur olan bir il. Nüfusa oranla baktığınız zaman en fazla misafir barındıran ikinci iliz. Böyle olunca müthiş bir altyapı ihtiyacı oluyor. Ben akademisyen bir belediye başkanıyım. Bu nedenle altyapıyı hızlı bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Şu anda altyapı ile alakalı projelerimiz var. Savaşın gölgesinde olan bir şehir olarak Hatay’da sizi ağırlamaktan dolayı mutlu olduk. Sizi şimdiden EXPO 2021’e davet ediyorum” diyerek gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirdi.

HATAY TARİH VE GASTRONOMİ AÇISINDAN GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR

Hatay’ın görülmeye değer özel bir şehir olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Hatay tarihi ve gastronomi açısından görülmeye değer bir şehir. Farklı özellikleri barındıran önemli bir şehir. Sizlerle iş birliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Hatay’da çalışmalarımız yeni değil, burada çeşitli projelerimiz var. Suriyeliler konusu Avrupa Birliği ve Türkiye’nin birlikte ele alması gereken bir konu. Hatay gibi muhteşem bir şehirde olmaktan çok mutluyuz. Ev sahipliğinizden dolayı herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Hatay’da gerçekleştirdikleri projelere değinen Berger, okul ve sağlık merkezleri yapmayı planladıklarını belirterek önemli çalışmalara imza atacaklarının bilgisini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİBAŞKAN YILMAZ; BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE
RABBİM BİZLERE MEMLEKETİMİZE
HAYIRLI HİZMETLER YAPMAYI NASİP EYLESİN

Antakya Belediye Meclisi, Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Mahfel Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Meclis toplantısı yoklamanın ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada; “Tüm meclis üyelerimize yeni görevlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Milletimiz bizlere teveccühlerini gösterdiler. Şimdi hep birlikte hizmet etme zamanı. İnşallah Antakyamızı yaşanabilir ve layık olduğu görünüme hep birlikte taşıyacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde Rabbim bizlere hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin, ilk meclis toplantımız memleketimize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

 

CHP Grubu adına dilek ve temennilerini belirten Belediye Meclis Üyesi Adnan Özkaya ise yaptığı konuşmada, tüm meclis üyelerine hayırlı ve uğurlu olmasını diledi, Antakya’ya hizmet için el birliğiyle çalışacaklarını belirtti.

 

Daha sonra Mart ayı birleşimine ait tutanak özeti okunup, oylandı, ardından gündeme geçildi.

 

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından ilk kez toplanan Antakya Belediye Meclisinde divan katip üyelikleri, meclis başkan vekilleri, encümen üyeleri, İmar Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonlarının üye seçimleri yapıldı.

 

Buna göre; 1. Meclis Başkan Vekilliğine Zeki Berber, 2. Meclis Başkan Vekilliğine Niyazi Yıldırım, Antakya Belediye Meclisi’nin iki asil divan katibi üyeliklerine Ömer Gürbüz ve Alev Seçmen, iki yedek divan katibi üyeliklerine Metin Dağlı ve Mithat Kıyak, İmar komisyonu üyeliklerine Mehmet Okay, Mehmet Karaca, Onur Keçecioğlu, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Mehmet Koçak, Adnan Akdaş, Mehmet Hanifi Tolu, Sezer Dönmez Kiracı, Murat Doğan, Encümen üyeliklerine Halil Güllü, Rezzuk Ayoğlu, Ahmet Bebek seçildi.

 

Antakya Belediye Meclisi’nde organ seçimlerinin ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce 2018 yılı Faaliyet Raporu hakkında Belediye Meclis üyelerine bilgi verildi ve Faaliyet Raporu oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Antakya Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında ayrıca kurumda görev yapan memurların yasa gereği aldığı Sosyal Denge Tazminat sözleşmelerinin yenilenmesi konusunda Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a Meclis Üyelerince oybirliğiyle yetki verildi.

Antakya Belediye Meclisi oy birliğiyle, gündemin 8. maddesi olan diğer İhtisas Komisyonlarının üye seçimleri ile 2018 yılı Denetim Komisyonu raporunu bir sonraki toplantıda görüşme kararı aldı.

 

Antakya Belediye Meclisi Nisan ayı 2.toplantısı 15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da toplanacak.

 

Spor Toto 2. ve 3. Lig 1. hafta programı açıklandı2014-2015 Sezonu Spor Toto 2. ve 3. Lig 1. hafta müsabakalarının programı açıklandı.

Buna göre 31 Ağustos 2014 tarihinde oynanacak olan Hatayspor-Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor maçı saat: 16,30, Fatih Karagümrük-Körfez İskenderunspor maçı ise 17.00`de başlayacak. 3. Lig temsilcilerimizden Kırıkhanspor-Şekerspor maçı 7 Eylül 2014 saat: 16.00, 68 Yeni Aksarayspor-Payas Belediyespor maçı saat: 16.30 ve Erzin Belediyespor-Etimesgut Belediyespor maçı ise saat: 16.00`da başlayacak.

Türkiye Futbol Federasyonundan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Bu sezon ilk defa uygulanan sistem ile güneşin batış saatleri ve hava sıcaklıkları dikkate alınarak, müsabaka saatleri bölgesel olarak belirlendi.

Ayrıca stadyumlarında ışıklandırması olan kulüpler, gerekli denetimlerin yapılmış olması ve TFF`ye bildirmeleri kaydıyla Ekim ayı sonuna kadar müsabakalarını gece oynayabilme hakkına sahip olabilecekler.

Spor Toto 2. Lig ve 3. Lig`in geniş programı ise önümüzde haftalarda kamuoyu ile paylaşılacak.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

5 yıl, 1 ay önce / 20.8.2014 10:28:17   

Hazırlıklar son aşamaya geldiİskenderun Belediye Spor Kulübü tarafından 23-24-25 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirecek olan “1. İskenderun Futbol Festivali” nin hazırlıkları son aşamaya geldi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`in “Yeni İskenderun vizyonu” projesi kapsamında, Türkiye genelinde ilk defa düzenlenecek olan Futbol Festivali`ne, yurt genelinden çok sayıda sporcu, spor adamı, TFF yetkilileri ve davetliler katılacak. Festival kapsamında, “Türk Futbolunun dünü, bugünü ve yarını” konulu panel ile “Anılarda futbol” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`in hassasiyetle üzerinde durduğu “Down sendromlu çocuklar” futbol karşılaşmasında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Down Sendromlu çocuklar takımı ile İskenderun Down sendromlu çocuklar takımı dostluk maçı yapacak. Festival kapsamında, futbol turnuvası, Masterler gösteri maçı, Penaltı yarışması, Futbol fuarı, Firikik yarışması, Futbol konulu bilgi yarışması, Top sektirme yarışması ve Futsal gösteri maçı gerçekleştirilecek. Türkiye`nin yetiştirdiği ünlü futbol cambazlarının yapacağı gösteriler de festivale ayrı bir renk katacak.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, kötü alışkanlıklardan uzak tutacak en önemli aktivite olan spor`a ayrı bir önem verdiklerini belirterek, “Bu festival Türkiye genelinde ilk olması münasebetiyle kentimizin marka şehir olması yolunda önem arz ediyor. “1. İskenderun Futbol Festivali”ni geleneksel hale dönüştürerek, önümüzdeki yıllarda uluslar arası boyut kazandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 20.8.2014 10:27:17   

EY İNSANLIK AYAĞA KALKDünya Rabia Günü (14 Ağustos) nedeniyle Genç Memur-Sen üyeleri, `Gençler darbeye direniyor` yürüyüşü ve basın açıklaması yaptı.

Genç Memur-Sen Hatay İl Başkanı Osman Nuri Kundakçı, yaptığı açıklamada ey insanlık ayağa kalk, dünyadaki zulümü sen kurtaracaksın dedi.

Antakya Beyhan Gencay Ortaokulu`ndan başlayarak Vali Ürgen alanında son bulan `Gençler Darbeye Direniyor` yürüyüşünün sonunda bir açıklama yapan Genç Memur-Sen Hatay İl Başkanı Osman Nuri Kundakçı, dünyada Müslümanların zulüm ve katliamlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Kundakçı, yaptığı açıklamada ey insanlık ayağa kalk, insanlığın katline ferman çıkaran kirli küresel ittifakı sen yok edeceksin diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “Özgürlüğün esaretine, demokrasinin mahkumiyetine sen son vereceksin. Vahşet mühendislerinin, 2013`ün 14 Ağustosunda Mısır`da temelini attığı zulüm gökdelenini sen yerle bir edeceksin. Zindanları mazlum mekanı haline getiren emperyalist cinnete sen dur diyeceksin. Döktükleri mazlum kanlarının üzerine iktidarlarını inşa etmek isteyen petrol diktatörlerini sen devireceksin. Çocukları öldürülen anaların feryatlarını kahkahalarıyla bastırmak isteyen ölüm makinelerine haddini sen bildireceksin.

Sen susmasaydın, Sen ayağa kalksaydın, Sen hakkı haykırıp zalimin karşısında dursaydın, Sen mazluma el verip, mağdura kol kanat olsaydın; İsrail, Filistin ve Gazze`de soykırım yapamaz, Afrika`nın çocukları açlık ve susuzluktan kıvranmaz, Afrika`da küresel sermayenin sömürü pazarı kurulmaz. 14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür. 14 Ağustos, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gündür.

14 Ağustos, Mısır`ın darbecisi SİSİ`nin, Suriye`nin canisi Esed`in, Filistin ve Gazze`de kan pazarı kuran Netenyahu yönetimindeki Siyonist katil İsrail`in, Doğu Türkistan`da Müslüman kıyımı yapan zalim ÇİN`in, Mali`de, Arakan`da,Orta Afrika`da Muhammedi bedenleri vahşet ve işkenceyle tanıştıran insanlıktan nasipsiz yönetimlerin, Halep`te, Şengal`de, Telafer`de, dünyanın farklı yerlerinde, farklı dinlere, farklı mezheplere, farklı milletlere mensup mazlumlara zulm ederek insanlığı katleden zalimlerin kabus günüdür. 14 Ağustos, Dünya Rabia Günü`dür. R4BIA Günü, insanlığın; vicdanlara seslenme günüdür. R4BIA Günü, ümmetin; kim olduğuna bakmasızın mazlumlara el verme günüdür.

Biz, Vicdanı seslendiren İnsanlığız. Biz, İnsandan yanayız. İnsanlıktan Tarafız diyerek, haykır ayağa kalkışını. Zulme sessiz kalmayacağını, Mazluma sahip çıkacağını, Esmanın çığlığına ses vereceğini, Rabia meydanına özgürlük ve demokrasiyi getireceğini haykır, İnsanlığın ortak vicdanının şahlanışını.

Mazlumlara vurulan zulüm prangalarını kıracağını, dünyada adaleti hakim kılacağını,

İnsanlığa zulmedenlerden hesap soracağını, Irkçılığın kökünü kazıyacağını, Soykırımcı zihniyeti tarihin çöp sepetine yollayacağını haykır. Gün, bugündür. Gün, bütün dünyanın, bütün insanlığın, bütün ümmetin Rabia Meydanındaki direniş için ayağa kalkma günüdür.

Gün, insanlığın ortak acısına son vermek için birlik günüdür! Gün insanlığın ortak düşmanı haline gelen katil ve vahşi yönetimlere karşı birlikte mücadele etme günüdür.

Biz, Rabia Gençliği olarak biz, Esmanın yolundan giden dünya gençleri olarak; Biz, insanlığın vicdanının bu çağdaki güçlü sesleri olarak; Biz; Ümmetin bu çağı kuşatan merhamet, adalet ve medeniyet nefesi ve neferleri olarak söz veriyor ve diyoruz ki; insanlığı ve ümmeti ayağa kaldıracağız.

Zulme direneceğiz, zalimin karşısında diz çökmeyeceğiz. Emperyalistlere biat etmeyecek, küresel sömürü düzenine son vereceğiz. İnsanlığı ve Ümmeti Ayağa kaldıracağız; Rabia Meydanında yakılan özgürlük ateşini söndürmeyeceğiz.

Hürriyete sınırsız aşık Esma`nın yolunu terk etmeyeceğiz. İnsanlığı ve Ümmeti Ayağa Kaldıracağız. Mısır`ı Sisi`den, Suriye`yi Esed`den, Filistin ve Gazzeyi İsrail ve Siyonizmden, Doğu Türkistan, Kerkük, Keşmir, Musul, Halep, Telafer, Şengal, Orta Afrika Cumhuriyeti, Patani ve Arakanı zulümden, zalim yönetimlerden ve onların küresel patronlarından kurtaracağız.

Huzurun, barışın, kardeşliğin ve adaletin hakim olduğu yeni ve adil bir dünya kuracağız.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:45:59   

F-16`lar Suriye sınırına gönderildiSuriye`ye ait uçağın sınıra yaklaşması üzerine iki adet F-16 Suriye sınırına yönlendirildi. Suriye uçağının Karbeyaz sınırına yaklaşık 2.1 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı bildirildi.

Ayrıca 16 adet F-16 uçağı hudut hattında devriye görevi icra ederek devriye uçuşu gerçekleştirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Türkiye-Suriye hudut bölgesinde `Hava Muharebe Devriye Görevi` icra eden iki adet F-16 uçağımız, Suriye`ye ait bir adet SU-24 uçağının, Karbeyaz / Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak Suriye`ye ait söz konusu hava aracı, sınırımıza 2.1 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. Altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:41:11   

ÖZEL OKULLARA PUAN SİSTEMİYLE TEŞVİKHatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünden verilen bilgiye göre; Devlet, özel okula gidecek öğrencilere başarı puanı, ailenin geliri, anne ve babanın sağ olup olmadığı gibi kriterlerle belirlenecek puana göre destek sağlayacak. Tavan destek, yıllık 3 bin 500 TL olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın (MEB) Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek özel okullarda okuyacak öğrencilere vereceği desteğin ayrıntıları netleşti. 2014-2015 eğitim öğretim yılı için devlet 250 bin öğrenciye toplam 1 milyar TL destek sağlayacak. Eğitim ve öğretim desteği; yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak belirlenecek. Her bir kritere belli bir puan verilecek. Devlet okulundan özel okullara geçen öğrencilere bu puanların toplamına göre 3 bin 500 TL`ye kadar destek verilecek.

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada düzenlemenin detayları şöyle açıklandı: Destekten, asgari öğrenci sayısını kaydetmiş olan özel okulların boş kalan kontenjanlarına kayıt olacak öğrenciler yararlanabilecek. Okul öncesi ve ilkokullarda 50`şer bin, ortaokullarda 75 bin, liselerde ise 75 bin öğrenci yararlanacak.

Dershaneden özel okula dönüşecek olan temel liselerde ise öğrenci başına yıllık 3 bin lira ödenecek.Destek almak isteyen özel okullar Özel Öğretim Kurumları Modülü üzerinden başvuru yapacak. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 48-66 aylık olan öğrencilerin velileri Bakanlık bilgi işlem sistemi üzerinden başvuru yapabilecekler. İlkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerle azınlık okullarında okuyan öğrencilerin velileri ise e-Okul üzerinden kendi okul müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

8 Ağustos`ta başlayan başvurular 18 Ağustos`ta sona erecek. Dönüşüm programına kabul edilen özel okulların başvuruları ise bu ay sonu alınacak.
6 KRİTERLİ PUAN SİSTEMİ

Başvuru yapan veliler 6 soruluk bir form dolduracaklar. İlk soru, 2 ve 12. sınıf aralığında olan öğrenciler için geçerli olacak. Bir yıl önceki başarı durumuna göre puan verilecek. Başarı durumu pekiyi ise 15; iyi ise 10; orta ise 5 puan kazanacak.

İkinci bölümde anne babanın hayatta olup olmadığı sorulacak. Devletin himayesindeki çocuklar için 60, koruyucu ailede olanlar için 30 puan verilecek. Anne babası ölenlere 10; biri yaşıyorsa 5 puan yazılacak. Engelli olanlar için 5 puan ilave edilecek.

Destek verilecek öğrenci sayılarının hesaplanmasında, illerin bulundukları kalkınmada öncelikli yöre durumuna göre katsayı hesabı yapılacak. Kalkınmada öncelikli 1 ve 2`nci bölgede bulunan öğrenci sayısı belirlenirken 0,95; 3 ve 4`üncü bölgede bulunanlar 1,00; 5`inci bölgede bulunanlar 1,20; 6`ncı bölgede bulunanlar 1,30 katsayı puanıyla çarpılacak.Destek alan öğrencilerin durumu da her yıl yeniden gözden geçirilecek.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:40:01   

Karayalçın`dan Büyükşehir Belediyesine ziyaretEski Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş`ı makamında ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesine yapılan ziyarette konuşma yapan Karayalçın, “Buraya Defne Belediyemizin hazırlamakta olduğu stratejik plan çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla geldim. Bu sabah, Türkiye ve Dünya Belediyeciliğinde yaşanmakta olan değişim süreciyle ilgili bir konuşma yaptım. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanımız Nihat Matkap ile birlikte ilimizi ziyaret ettik. Şimdi İl Başkanımızla örgüt yöneticilerimizle birlikte Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret etmekteyiz kendisine en içten başarı dileklerimi sunuyorum.

Hatay zaten olanaklarını, potansiyelini iyi kullandığında çok büyük sıçramalar yapabilecek olan bir ilimizdir. İktisadi göstergelere baktığımızda geçmişte ki dar olanaklarla Hatay`ın bunu gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu sabah Defne Belediyesinin düzenlediği toplantıda da ifade ettim. Hatay ilimiz kişi başına düşen gayri safi katma değerini hızla yükseltmiş olan bir şehirdir. Öte yandan Hatay İli Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ne verdiği vergi ile Türkiye Cumhuriyeti`nden aldığı harcamalar arasında birincisinin lehine iki kattan fazla farkı olan bir şehirdir. Mersin`in bu bağlam da göstergeler itibarıyla gerisinde ama Osmaniye`nin, Adana`nın, Antalya`nın bu göstergeler itibarıyla önünde olan bir şehirdir. Türkiye`nin bu bağlamda 10.sırasında olan bir ilimizdir ben bunları Hatay`ın taşıdığı potansiyelin yüksekliğini ifade etmek için dile getirdim. Şimdi bu yeni dönemde Büyükşehir ve bütün şehir olarak yeni fırsatları da değerlendirerek Hatay`ın daha büyük bir sıçrama yapacağına içtenlikle inanıyorum” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yapılan hizmetlerle ilgili bilgi verdi. Büyükşehir`in Hatay`da çalışmalarını daha kolay yürütülebilmesi için tüm ilçelerde lojistik merkezleri oluşturulduğunu, Hatay`ın layık olduğu hizmeti alacağını ve çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Ziyaretin sonunda Başkan Savaş CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın`a Hatay`ı temsil eden hediye takdim etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:39:08   

Terkedilmiş av malzemeleri denizden çıkarıldıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan projenin açılışı, İskenderun Balıkçı Barınağı`nda gerçekleştirildi.

Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, diğer ilgili ve yetkililerin katıldığı açılış töreninde, operasyon teknesi ekibinin dalış faaliyeti ile ağ ve kafes çıkarma operasyonuna start verildi.

Denizde av sırasında istenmeden kaybolan ve terk edilen av araçlarının uzun süre ortamda kalıp kontrolsüz olarak su ürünlerinin ölümüne neden olduğu, bu proje sayesinde denizde yaşayan canlıların yaşam alanlarının korunacağı, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılık engellenerek biyolojik ve ekonomik kayıplarının önüne geçileceği belirtildi.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Seyfi Dingil, denizden terk edilmiş av araçlarını çıkaran operasyon teknesi dalış ekibini kutladı.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:38:01   

MKÜ, bakanlıklara bütçe teklifinde bulunduMustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder başkanlığındaki MKÜ heyeti, 2015-2017 yılları cari ve yatırım bütçeleri için Maliye ve Kalkınma Bakanlığı nezdinde görüşmelerde bulundu.

Rektör Güder, Maliye Bakanlığı nezdinde yapılan cari bütçe görüşmelerinde MKÜ`nün mevcut yapısı ile yapılan faaliyetlere değindi. Heyette yer alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç`un da sunum yaptığı görüşmelerde Koç, temizlik, güvenlik, personel servis taşıma vb. hizmet alım suretiyle karşılanan ihtiyaçların yeterli gelmediğini ifade etti.

Kalkınma Bakanlığı nezdinde yapılan yatırım bütçesi görüşmeleri kapsamında ise; eğitim, spor, sağlık ve teknolojik araştırma alanlarında ayrı ayrı görüşmelerde bulunuldu. Görüşmeler doğrultusunda 2014 yılında yapılan inşaatlar, altyapı çalışmaları, menkul mal alımları vb. konular, sunumlar eşliğinde aktarıldı.

015 yılı için ise devam eden projelere ek olarak 4 yeni inşaat projesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu uygulama derslerinde kullanılmak üzere eğitim uçağı, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi`nde su altı araştırmaları uygulama derslerinde kullanılmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`ndan hibe alınan araştırma gemisinin bakım ve onarımları için bütçe tekliflerinde bulunuldu.

Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı nezdinde yapılan bütçe görüşmeleri, samimi bir ortamda yapılarak olumlu gelişmelerle sonuçlandı.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Koç, Prof. Dr. Mehmet Dalkız, Genel Sekreter Mehmet Salih Baldız, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ömer Evirgen`in yanı sıra Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kutay Yıldırım, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ünal Dönmez ile ilgili şube müdürleri de Rektör Güder`e görüşmelerde eşlik etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:37:12   

Kaliteli hizmet, kaçınılmaz bir zorunlulukturİlimizde yaşanan elektrik kesintileri başta olmak üzere, abonelik işlemlerinde ve arıza gidermede yaşanılan sorunlar masaya yatırıldı ve çözüm önerileri dile getirildi.

Savon Otel`de düzenlenen ve yaklaşık 4 saat süren toplantıya, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Toroslar EDAŞ yetkilileri ve ilgili müdürler katıldı.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Vali Lekesiz, günümüz dünyasında enerji hizmetinin, insanımızın alıştığı zihinsel, bedensel, fiziksel standartlarda ve konforda verilmesinin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğuna dikkat çekerek “Kaliteli hizmet, kaçınılmaz bir zorunluluktur” dedi.

Toplantıda konuşan Toroslar EDAŞ Dağıtım Operasyonları Direktörü Akın Şahin, şirket olarak görevi yeni devraldıklarını ve abonelere önümüzdeki süreçte kesintisiz ve kaliteli hizmet vermeye yönelik planlanan yatırımların devam ettiğini ifade etti.

Hatay`ın 2014 yılı Mayıs ayı sonu itibarıyla Türkiye genelinde en çok enerji tüketen 7. il konumunda olduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, şu açıklamalarda bulundu: “Özelleştirmede amaç; hizmet kalitesinin çıtasının daha üst sıralara taşınmasıdır. Bu tür özelleştirmelerde geçiş döneminde bazı sorunlarla karşılaşabilir ancak bunların kabul edilebilir sınırlarda olması önemlidir.

Bilişim sektörüyle birlikte insanlar, dünyanın dört bir tarafında verilen sağlık, enerji, eğitim, güvenlik ve benzeri hizmetlerin kalitesini görüyor ve kendi ülkesinden de o kalitede hizmet bekliyor.

Bunlar fevkalade olumlu gelişmeler çünkü vatandaşın talebi hizmetlerin daha iyiye gidebilmesi için besleyici nitelik taşır. Türkiye`de kamu yönetimi sadece yönetim anlayışını değil yönetimin temel paradigmalarını da gözden geçirmeye başladı. Kamu yönetiminin böyle davrandığı bir dünyada özel sektörün bu gelişmeleri görmezden gelmesi mümkün değil.” dedi.

Elektrik konusunda yaşanan sorunların, vatandaşın hayatına nasıl yansıdığını daha iyi hissedebilmek için TEDAŞ`ın bu toplantıları tüm ilçelerimizde geniş katılımlarla yapmasında yarar olduğuna da değinen Lekesiz, ayrıca toplantıda iletilen sorunların çözümüne yönelik somut çalışmaların Hatay Valiliği`ne bildirilmesini ve sorunların kabul edilebilir sürede çözümlenmesini istedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:36:37   

Yaz Kur`an kursları değerlendirildi2014 Yılı Ağustos ayı ilçe müftüler toplantısı Hassa ilçesinde, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda 2014 Ramazan ayının ve Yaz Kurslarının genel bir değerlendirilmesi yapıldı.

Hatay İl Müftülüğü ile ilçe müftülükleri arasında yürütülen iş ve işlemlerde birlikteliği sağlamak, koordinasyonu güçlendirmek amacıyla, her ay ilimizin farklı bir ilçesinde planlanan ilçe müftüleri toplantısına, İl Müftüsü Kavillioğlu başta olmak üzere tüm ilçe müftüleri ve ilçe müftü vekilleri katıldı.

İl Müftüsü Kavillioğlu`nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda değişen sınav ve atama sistemleri, merkezi sistem konuları, yardım kampanyası, yapılacak olan 5.Din Şurası toplantısı hskkınds bilgiler verildi.

İl Müftüsü Kavillioğlu`nun başlattığı uygulama ile İlçe merkezindeki camilerde Öğle Namazı öncesi vaazlar verilerek, İlçe Müftüler toplantısı aynı zamanda bir vaaz irşad programına dönüşmüş oldu.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 1 ay önce / 15.8.2014 10:35:51