......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

Eğitim Bir-Sen büyük bir aile

Kutup Yıldızı Kültür, Sanat, Eğitim, Spor, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Özbakış ve Yönetim Kurulu Üyeleri Eğitim Bir-Sen'e ziyarette bulunarak, yeni yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

            Ziyaret programında konuşan Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, sendikalarının 4800 üyesi ile büyük bir aile olduğunu vurgulayarak daha çok hizmet için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

            Dernek Başkanı Özbakış dernek yönetim kurulu üyelerini tek tek tanıştırarak üyelerinde eğitimle iç içe olduklarını, kiminin okul aile birliği başkanı, kiminin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalıştıklarını belirtti.

            Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar ve Yönetim Kurulu'na yeni görevlerinde başarılar dileyen Özbakış, eğitim hizmet alanının bulunduğunu, eğitimcilerle işbirliği halinde aynı kulvarda aynı amaca doğru ilerlediklerini söyledi.

            Eğitim Bir Sen Hatay 1. Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Eğitim Bir Sen olarak şuan 4800 üyelerinin bulunduğunu, her geçen gün üye sayılarının arttığını, Hatay'da büyük bir aile olduklarını belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:46:36   

SAVAŞ, ÇBB'DE İLİMİZİ TEMSİL ETTİ

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Çukurova Belediyeler Birliği(ÇBB) toplantısına başkanlık yapıp ilimizi temsil etti. Toplantıda yöre belediyelerin sorunları ve yeni çıkan kanunlar görüşüldü.

            Kadirli Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Savaş, Çukurova Belediyeler Birliği'nin yeni çıkan kanunlar çerçevesinde yöre belediyelerin sorunlarını çözüp, daha iyi hizmetlerin ve koşulların sağlanması için kurulduğunun altını çizerek, birlik içerisinde yürütülecek olan koordinasyon çalışmalarının ve eğitim faaliyetlerinin önemine değindi.

            Toplantıya ev sahipliği yapan Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan ise, Belediye başkanlarını ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını ifade ederek toplantıya katılan belediye başkanlarına yöresel ürünler ve Karatepe kilimi hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:45:58   

Hacı Kürüş Deresi temizlendi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, Haraparası mahallesinde bulunan Hacı Kürüş Deresinde temizlik çalışması yapıldığını bildirdi.

            Genel Müdürlük, derede oluşan görüntü kirliliği ile birlikte suyun akışını da etkileyen ot ve benzeri engellerin ortadan kaldırıldığını açıkladı.

            Dere çevresinde oturan vatandaşların temizlik çalışması sayesinde kötü kokulardan da kurtarıldığını ifade eden HATSU, çalışmaların 10 gün sürdüğünü ve temizlik çalışmalarında 2 Kazıcı, 2 Kamyon ve 1 de ekskavatörün çalıştığını bildirdi.

            20 kişilik bir ekibin yoğun çalışmaları sonucu temizlenen dere, yağmurlu havalarda dere kenarındaki yerleşim yerlerini de tehdit ediyordu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:45:06   

Antakya derbisinde dostluk kazandı

1.Amatör Kümeye ait önemli maçta Yuvam Dekor Antakya Gençlik ile Şirincespor, 1-1 berabere kalırken, sporseverler üst düzey mücadele ve centilmence maç izleme keyfini yaşadı

            Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda zirveyi yakından ilgilendiren maçta Yuvam Dekor Antakya Gençlik ile Şirincespor 1-1 berabere kaldılar.

            Nazım Koka sahasında oynanan maçı İlker Karaciğer, Bekir Özçelik, Adem Uyanık hakem üçlüsü başarıyla yönetti. İki takımında üst düzey mücadele ettiği maçta centilmenlikte ön plana çıktı. Maç Yuvam Dekor Antakya Gençlik antrenörü Ahmet Hayri Yılmaz ile Şirincespor antrenörü Hasan Yıldır arasında taktik savaşı keyif verdi.

            Maça grup lideri olarak başlayan Şirincespor karşısına hızlı başlayan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, henüz 1. Dakikada Bekir Ömer Tıraşlı'nın ayağından mutlak golü kaçırdı.

            Genelde orta saha mücadelesi şeklinde geçen maçın ilk yarısı golsüz tamamlandı.

            İkinci yarıda Şirincespor 65. Dakikada kornerden gelen topu iyi takip eden Mehmet Kaplan'ın vuruşuyla 1-0 öne geçti.

            Golün şokunu çabuk atlatan Yuvam Dekor Antakya Gençlik iki dakika sonra 67. Dakikada Ömer Fansa'nın sağdan ortasına Kenan Maraşlıoğlu'nun plasesi ile 1-1'lik beraberliği sağladı.

            80.dakikada Sarı-Siyahlı Antakya Gençlik Mert'in kafa vuruşunda Şirince direğine takılınca maçta karşılıklı atılan gollerle 1-1 berabere sonuçlandı. Bu sonucun ardından Şirincespor puanını 13'e, Yuvam Dekor Antakya Gençlik puanını 11'e çıkardı.

            Maç sonrası Yuvam Dekor Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin, Başkanvekili Ahmet Davut, kardeş takım Şirincespor Başkanı Ertem Yıldırım ve Genel Kaptan Hasan Özçelik'i tebrik ederek maçın centilmence geçmesinin mutluluğunu yaşadılar.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:44:15   

Spor Hatay'dan ilgiye teşekkür

İlimizin profesyonel futbol takımları Hatayspor, Körfez İskenderunspor, Kırıkhanspor, Payas Belediyespor; Erzinspor, BAL Ligi temsilcilerimiz, Amatör takımlarımız, basketbol temsilcimiz Hatay Büyükşehir Belediyespor, Voleybol… yanında tüm spor branşlarındaki haber ve gelişmeler www.sporhatay.org sitesinde Hataylılara hizmet vermeye devam ederken site yetkilileri gösterilen ilgiye teşekkür etti.

            Hatay'da kurulmuş ilk ve tek spor haber sitesi olma özelliği bulunan sporhatay.org ekibi basın, kulüpler ve taraftarlarla koordineli bir şekilde çalışarak Hatay'da spor adına tüm gelişmeleri kamuoyuna hızlı, güvenilir, güncel bir şekilde hizmet veriyor.

            Sporhatay.org ekibi Hatay'da basın mensuplarına, kulüplere, taraftarlara ve tüm takipçilerine kuruldukları bu yandan gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:42:43   

ANTAKYA BELEDİYESİ KOŞMAYA BAŞLADI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin bir dizi görüşmeler yapmak üzere il dışına çıkması dolayısıyla bu göreve Başkanvekili olarak iki gün vekalet eden Meclis Üyesi Ömer Gürbüz, Antakya Belediyesi'nin artık koşmaya başladığını belirtti.

            Başkanvekili Ömer Gürbüz'ü Ayakkabıcılar Çarşısı esnaflarını temsilen dün ziyaret eden Mehmet Ali Yılmaz, Rasim Öztürk ve Ahmet Yılmaz, Gürbüz'e başarılı çalışmalarının devamını dilediler. Bu ziyarette Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Mursal ve gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'de hazır bulundu. 

            Gürbüz, çarşı esnafının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği sohbet esnasında yaptığı konuşmada Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin göreve seçildiği 8 ay önce belediyede herşeyin sıfırdan başladığını, yeni kurulan bir belediye olarak bu bebeğin önce emeklemeye, sonra yürümeye şimdi de koşmaya başladığına dikka çekerek şu açıklamada bulundu:

“Öncelikle Antakya'ya hizmet aşkıyla görev yapan Başkanımız İsmail Kimyeci'yi, meclis üyelerini ve belediye personelini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum. Antakya Belediyesi az süre içinde çok hizmetler yapmaya başladı.

            Bu arada çarşı esnafı dostlarımın ziyareti dolayısıyla çok mutlu oldum. Ben bu koltukta esnafım adına oturuyorum. Onların desteğiyle bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Ağaç dalıyla gürler misali, ağacın gövde-siyle, dallarıyla, yapraklarıyla bizler bir bütünüz. Her zaman birbirimizi destekledik ve sahip çıktık. Bizleri başarıya götüren en önemli etken birlik ve dayanışmamızdır” dedi.

            Çarşı esnaflarından Mehmet Ali Yılmaz, Rasim Öztürk ve Ahmet Yılmaz'da yaptıkları konuşmalarda; “Ömer Gürbüz içimizden çıkan, bizimle 30 yıllık çarşı esnafı olan bir dostumuzdur. Aynı zamanda Ayakkabıcılar Çarşısı Güzelleştirme Dernek Başkanımızdır. Çarşı'da büyüğüne saygı, küçüğüne sevgi gösteren Gürbüz'ün meclis üyeliğinden ve başkanvekillliğinden çarşı esnafı olarak onur duyuyoruz.

            Çarşı dernek başkanlığı döneminde hep ilkleri gerçekleştirdi. Çarşımıza her türlü güzelliği kazandırdı. Fakir babasıdır, onun öncülüğünde özel dini gecelerde yemek düzenleyerek tüm esnafa ikramlarımız olmuştur. Anons sistemini çarşımıza getirmiştir. Kişiler arasında arabulucu, uzlaştırıcı yönü ile birlik ve dayanışmamızı arttırmıştır. İş hayatında olduğu gibi siyasette de başarılı bir arkadaşımızdır. Başta İsmail Kimyeci olmak üzere Ömer Gürbüz ve tüm belediye ekibine hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dediler.

            Sıcak ve samimi ortamda geçen ziyaretin ardından Antakya Belediye Başkanvekili Ömer Gürbüz, konuklarını belediye çıkışında uğurladı.


4 yıl, 11 ay önce / 28.11.2014 11:02:12   

YAPILANDIRMADA SON GÜN 1 ARALIK

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) geçmiş döneme ait Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla yapılandırma getirdi.

            Büyükşehir Belediyesi tarafından 6522 sayılı kanuna istinaden yürürlüğe giren ve 1 Aralık 2014'te sona erecek olan yapılandırma sayesinde Emlak ve Çevre Temizlik borçlarının ceza ve faizleri silinerek yeniden yapılandırılacak. Vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlayan bu uygulamada borç ve faizlerin silinerek yapılandırılmasının yanı sıra, vatandaşlar borçlarını taksitlendirerek ödeyebilecek.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşların 1 Aralık 2014 tarihinden önce şahsen Büyükşehir Belediye'sine müracaat etmeleri gerektiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 28.11.2014 11:01:19   

Cadde ve sokaklarda toplu temizlik

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri pırıl pırıl bir Antakya için gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürerek belirlenen periyodik program kapsamında 95 mahallede bulunan cadde ve sokaklarda toplu temizlik çalışması gerçekleştirmeye devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamaya göre ekipler, şehir genelinde yaptığı çalışmaların yanı sıra her hafta bazı bölgeleri pilot bölge olarak seçip ara caddeler, sokaklar ve yeşil alanlarda toplu temizlik çalışması gerçekleştiriyor. Ayrıca önceden belirlenen güzergâh üzerinde bulunan park ve bahçelerin temizliği de yapılıyor.

            Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada son iki günde gerçekleştirilen hizmetler şöyle sıralandı; Antakya ilçesi genelinde, muhtelif yerlerde temizlik ve çöp toplama işlemleri gerçekleştirildi. Demirköprü Mahallesi'ndeki Yeni Cami'nin; Avsuyu Mahallesi'ndeki Ulu Cami'nin; Aşağıoba Mahallesi'ndeki Beysun Cami'nin, Mahalle Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Antakya merkezde bulunan İmam Hatip Lisesi'nin içindeki mescidin, Durmuş Debbo Cami'nin ve Gazanfer Altuğ Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı.  Küçükdalyan Mahallesi'ndeki Yeni Müze'ye giden yol üzerinde temizlik çalışması yapıldı. Süreyya Halefoğlu Caddesi'ndeki St. Pierre Kilisesi'ne giden yol üzerinde temizlik çalışması yapıldı.

            Ayşe Fitnat Hanım Caddesi'nin başlangıcında 75. Yıl Bulvarı'ndaki kavşağa kadar olan bölümde temizlik çalışması yapıldı. Saraykent Mahallesi'ndeki Ali Kavak Sitesi'nin arka tarafında bulunan Miraç Cami'nin yanında ve Ali Kavak Okulu'nun civarında bulunan çöp ve moloz yığınları kaldırıldı. Akcurun Mahallesi'ndeki kanal çalışması sonrası temizlik ve yıkama çalışmaları yapıldı.

            Maşuklu Mahallesi'ndeki İlköğretim Okulu'nun çevresinde, sağlık ocağının çevresinde ve Nergis sokaklarda temizlik çalışmaları yapıldı. Alazi, Üçgedik, Büyükdalyan, Hasanlı ve Anayazı mahallelerinde kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Antakya merkezde Habib-i Neccar Kuran Kursu'nun, Devruz Cami'nin, Nakip Cami'nin, Sermaye Cami'nin ve Osmaniye Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı.

            Bohşin Mahallesi'ndeki Yeni Cami'nin, Güleryüz Cami'nin ve Mahalle Cami'nin; Apaydın Mahallesi'ndeki Yeni Cami'nin ve Merkez Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Büyük süpürge aracı ile Narlıca ve Avsuyu mahallelerinde süpürge çalışmaları yaptı. Küçük süpürge aracı ile Akasya 120. Sokak'ta, St. Pierre Kilisesi'nin kavşağında, Yeni Müze'nin önünde, Hatayspor Tesisleri'ne giden yolda ve Yüzbaşı Asım Caddesi'nin üzerinde süpürge çalışmaları yaptı. Yeşilova mahallesinde temizlik çalışmaları yapıldı. Akasya mahallesinde ve otogar civarında kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Esenlik mahallesinde bulunan hurda araç kaldırılarak, bulunduğu bölgede yıkama çalışmaları yapıldı.

 

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 28.11.2014 10:59:57   

HBB KENDİNİ ANLATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) tarafından Dörtyol ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odalarında düzenlenen toplantıda Büyükşehir Belediye Yasası ve bu yasayla birlikte Hatay'ın altyapı, üstyapı, sosyal ve kültürel yönden nasıl kazanımlar elde edeceği anlatıldı.

           Düzenlenen programa HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Genel Sekreteri Remzi Oğuz Yılmaz, Hatay Su ve Kanalizasyon İşleri (HATSU) Genel Müdürü İsameddin Çeker, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Cemal Talay, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, çok sayıda iş adamı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

            Açılış konuşmasını yapan Başkan Savaş, toplantıların amacının Büyükşehir Belediyesini Hataylılara anlatmak olduğunu söyledi. Yeni büyükşehir yasasıyla ilçe belediyelerinin, il özel İdaresinin ve eski köy hizmetlerinin yaptığı işlerin Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğini hatırlatan Savaş; “Biz hemşerilerimizi ve iş adamlarımızı hizmet ortağı olarak görüyoruz. Özellik bu bölgede yapacağımız yatırımları da hizmetleri de birlikte yapalım istiyoruz.

            Düzenlediğimiz bu toplantılar ile Dörtyol, Erzin, Payas, Arsuz, İskenderun, Belen'i buluşturalım istiyoruz. Bunun yanında esnafımızı, esnaf temsilcilerimizi, oda başkanlarımızı, iş adamlarımızı buluşturalım istiyoruz” dedi.

            Başkan Lütfü Savaş'ın yaptığı konuşma sonrasında slaytlı sunum eşliğinde Büyükşehir Belediye Yasası'nı ve Hatay'ın neler kazanacağını anlatan Genel Sekreter Remzi Oğuz Yılmaz, yoğun nüfuslu olan Hatay'da Büyükşehir Belediyesi'ne büyük ve önemli görevler düştüğünü belirtti.

            Yasayla birlikte, vergi ve su ücretleri yönünden sağladığı avantajları anlatan Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu; “Büyükşehir yasası ile tüzel kişiliği kaldırılan köylerde; emlak vergisi kanununa göre binalarda, arazilerde, meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki, arsalarda binde üç olan emlak vergileri 5 yıl süreyle alınmayacak. Bunun yanında Belediye Gelir Kanunu uyarınca alınması gereken, ilan ve reklam vergisi, eğlence vergisi, elektrik ve hava gazı, tüketim, çevre ve temizlik vergileri 5 yıl süreyle alınmayacak. Yine Gelir Kanunları çerçevesinde olan işgal harcı, tatil günlerinde çalışma ruhsatı, iş yeri açma izni harcı, yapı kullanma izni harcı, kayıt ve suret harcı, parselasyon ifraz ve tevhit harcı, plan ve proje tasdik harcı 5 yıl süreyle alınmayacak.”

            Yol harcamalarına, kanalizasyon ve su tesisi harcamalarına, katılma payının 5 yıl süreyle alınmayacağı hatırlayan Yılmaz,  içme ve kullanma suları için alınacak olan ücretin en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirleneceği hükmü getirildiğini aktardı.

            Sunumun sonunda Başkan Savaş ve Genel Sekreter Yılmaz vatandaşların ve iş adamlarının sorularını yanıtladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 28.11.2014 10:58:26   

İş arama sitesi devreye girdi

Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan işsizliğe çözüm, iş arayanlara eleman temin etmek maksadıyla kurulan yeni site, internette devreye girdi.

            Türkiye'de birçok iş arama ve kariyer sitesi mevcut durumda isara.gen.tr tüm bu sitelerdeki ilanları tek çatı altında toplayıp ziyaretçilerine ücretsiz olarak sunuyor. İster il bazında arama, isterseniz kategori bazlı arama yapabileceğiniz sitede hali hazırda 11.000 + sayfa mevcut.

            Listelenen ilanların detayına kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz isara.gen.tr, ilan başvuru aşamasında da sizi ilan hangi sitede yer alıyorsa oraya yönlendiriyor. Kullanıcı dostu mobil uyumlu bir tasarıma sahip olan sitede, akıllı telefon ve tabletler üzerinden de arama yapmak ve ilana ulaşmak mümkün.

            Hataylı Girişimci ve Web geliştiricisi Ömer F. Doğan tarafından hayata geçirilen proje, özellikleri sayesinde kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilir. Yeni özelliklerinde yakın zamanda sisteme dahil olacak.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 28.11.2014 10:57:41