......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261562
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Tuğamiral Demirhan`dan Vali Lekesiz`e vedaAkdeniz Bölge Komutanı olarak atanan İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e veda ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Vali Lekesiz, Tuğamiral Demirhan`a ilimizdeki başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Tuğamiral Demirhan da Hatay`da görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz`e teşekkür etti.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Tuğamiral Demirhan`a ilimize özgü ipekten yapılmış tablo hediye etti. (Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 11.8.2014 10:54:25   

YAŞAR TOKSÖZ`Ü SON YOLCULUĞA UĞURLADIKToksöz Ailesi, ailenin değerli varlığı Yaşar Toksöz`ü kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyor.

Merhum Hacı Mahmut Toksöz`ün oğlu, Meral Hanımefendi`nin hayat arkadaşı, Tolga Toksöz ve TuğçeToksöz Türel`in babaları, Nafi Toksöz ve Sevinç Alaçam`ın kardeşi, Ecz. Fatoş Öz, Gülşen Toksöz, Şakir Toksöz, Dr. Nazife Bilen, Dr. Mehmet Fatih Toksöz`ün ağabeyi inşaat mühendisi Yaşar Toksöz, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında vefat ederek aramızdan ayrıldı.

7 Ağustos 2014 Perşembe günü Dünya`ya veda eden Yaşar Toksöz, 8 Ağustos Cuma günü Antakya Mezarlık Kompleksi Camiinde Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından asri mezarlıkta gözyaşları arasında toprağa verildi.

Toksöz Ailesinin akraba, dost ve sevenleri, cenaze töreninde hazır bulunarak Yaşar Toksöz`ü son yolculuğa uğurladılar. Aile büyüklerinden merhumun teyzeleri Sabahat Özal ve Melahat Ergin`de cenazeye katılarak yeğenlerine son görevlerini yaptılar.

Yusuf Esatoğlu`nun cenaze namazını kıldırmasının ardından mezarlıkta Kamil Erkin`in okuduğu Kuran-ı Kerim ve dualar eşliğinde Yaşar Toksöz, ebedi istirahatgahına defnedildi.

Yorum Gazetesi Yayın ailesi olarak Yaşar Toksöz`e yüce Allah`tan rahmet, ailesine ve tüm yakınlarına sabırlar dileriz.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 11.8.2014 10:53:46   

Dünyada köklü değişimler yaşanıyor2014 yılının üçüncü “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu” toplantısı, ilimizin eşsiz güzelliğe sahip tarihi mekânında Payas Sokollu Külliyesi`nde gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda yaptığı konuşmada işsizliğin dünyanın önemli sorunlarından biri olduğuna vurgu yaparak “Dünyada ekonomik, sosyal ve politik alanlarda köklü değişimler yaşanıyor” dedi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, Hatay Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Vekili Ülkü Tecimer ve İl İstihdam Kurulu`nun üyeleri katıldı.

Vali Lekesiz yaptığı konuşmada, işsizliğin dünyanın önemli sorunlarından birisi olmaya devam ettiği ifade ederek, değişen nüfus yapısı ve işgücünün etkin bir şekilde kullanılamaması gibi sorunların hala ülkelerin işsizlik ve istihdam konularında üzerinde durması gereken önemli unsurların başında geldiğini kaydetti.

Lekesiz, “Dünyada ekonomik, sosyal ve politik alanlarda köklü değişimler yaşanıyor. Bu dönüşüm süreci içerisinde geçmişten kalan üretkenliği sınırlı, rekabete kapalı ve esnekliği olmayan bir işgücü piyasası anlayışı ile günümüz şartlarında güçlü kalmanın mümkün olamayacağı açıktır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz dönemi Hane Halkı İşgücü Anketi sonuçları çerçevesinde; işgücü piyasasındaki gelişmelere bakıldığında ve OECD tarafından yayınlanan İstihdam Görünüm Raporu`nda yer alan tahminlere göre ülkemiz bu yıl OECD üyesi ülkeler içerisinde en fazla istihdam artışı görülecek 3. ülke olarak gösterilmektedir.” dedi.

Daha sonra İş-Kur İl Müdürü Ahmet Bulanık gündem maddeleri olan; Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi, İşveren ile Kurum İlişkilerinin Güçlendirilmesi, 2014 Yılı İnsan Kaynakları, İstihdam ve Kariyer Günleri Fuarı`nın yapılacağı mekanın belirlenmesi gibi konuları değerlendirdi.

Toplantı, İl İstihdam Kurulu üyelerinin gündeme dair konular üzerinde görüş alışverişinde bulunmaları ile devam etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 11.8.2014 10:42:08   

Vali Lekesiz, Yatkın`ı kabul ettiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Almanya Türk Konseyi Başkanı Tacettin Yatkın`ı makamında kabul etti.

Kabulde konuşan Vali Lekesiz, Yatkın`ı ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Siz de Hataylısınız ve sizi kendi ilinizde ağırlamaktan memnuniyet duydum. Türk-Alman Konseyi olarak gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerden ve verdiğiniz hizmetlerden dolayı da ayrıca teşekkür ederim.” dedi.

Almanya Türk Konseyi Başkanı Tacettin Yatkın da kabulünden ve iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz`e teşekkür ederek faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Yatkın`a Hatay Valiliği kültür yayınlarından olan Hatay Devleti, Hatay Tarihi ve Hatay`ın Sessiz Güzelleri kitaplarını hediye etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 11.8.2014 10:41:01   

Komutanlardan Dingil`e veda ziyaretiMersin Akdeniz Bölge Komutanlığına tayini çıkan İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`e veda ziyaretinde bulundu.

Makamda gerçekleşen ziyarette, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan`a yeni görevinde başarı dileğinde bulunan Başkan Seyfi Dingil, “Yeni görev yeriniz hayırlı, uğurlu olsun. Sizi tanımaktan dolayı çok mutluyum. Başarılar temenni ediyorum” dedi.

13 Ağustos tarihi itibariyle Akdeniz Bölge Komutanlığına atanan İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan`ın yerine, Dz.Kur.Kd.Alb.Kadir Yıldız atandı.

İskenderun Deniz Üs Komutanlığına atanan Dz.Kur.Kd.Alb.Kadir Yıldız`ın 30 Ağustos tarihi itibariyle Tuğamiral rütbesiyle görev yapacağı belirtildi.

Kentimize gelen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Sahil Güvenlik Kıdemli Albay Fatih Erhan, protokol ziyareti kapsamında, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`e nezaket ziyaretinde bulundu.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Sahil Güvenlik Kıdemli Albay Fatih Erhan`a, ziyarette, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Kd.Bnb.Özden O.Dürüst eşlik etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 11.8.2014 10:40:27   

İsrail vahşetini durdurmak, yaptırımlardan geçerAnadolu Gençlik Derneğinin aynı anda 81 il ve 900 ilçede gerçekleştiği Filistin`e Destek yürüyüşü Antakya`da Şehit Mezarlığı önünden başlayarak köprü başında son buldu.

Yürüyüş sonunda köprübaşı PTT binası önünde basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği Antakya Şube Başkanı Mehmet İncecik; İsrail vahşetinin son bulması için tüm müslümanların yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Küresel terör örgütü İsrail`i kısa vadede durdurmanın yolu başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerinin uygulayacağı yaptırımlardan geçmektedir diyen İncecik, şu açıklamalarda bulundu: “Hicri 1435 yılının Ramazan Ayını ve Ramazan Bayramını neredeyse tüm İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı içinde geride bıraktık. Birleşmiş Milletler`de veto gücü olan beşli çetenin mensuplarından Çin, Doğu Türkistan`da her gün Müslüman kanı akıtmaya devam ediyor. Doğu Türkistan`da yaşayan 45 milyon Müslüman, sadece Müslüman oldukları için Çin hükümeti tarafından tamamen yok edilmek isteniyor. Doğu Türkistan`da yapılan katliamların ve işlenen cinayetlerin haber ve görüntülerinin dünyaya ulaşmaması için her türlü bilgi akışı engellenmeye çalışılıyor.

Suriye ve Irak`ta tamamen ABD ve İsrail hesabına çalışan bir takım örgütlerin vahşeti sürüyor. Başta Türkmenler olmak üzere bölgedeki tüm gruplar bu örgütlerin tehdidi altında yaşam mücadelesi veriyor. Mezhep ya da yöntem farklılıklarını bahane ederek Müslüman kanı dökmekten çekinmeyen bu örgütlerin İsrail`e karşı tek bir hamle yapmamaları hangi güçler tarafından finanse edildiklerini göstermektedir. Afganistan`da, Pakistan`da, Yemen`de ABD`nin İnsansız Hava Araçları marifetiyle işlediği cinayetler son bulmuş değildir.

Orta Afrika Cumhuriyeti`nden Arakan`a, Libya`dan Sri Lanka`ya Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda sistematik bir şekilde terör olayları sürmektedir. Diğer taraftan küresel terör örgütü İsrail, toprak işgaline ve vahşete devam ediyor. İsrail`in 8 Temmuz`dan itibaren şiddetini artırarak sürdürdüğü saldırılarda şehit olan Müslümanların sayısı iki bine yaklaştı. Yaralıların sayısı ise on bin civarında. Şehitlerin ve yaralıların çoğunu çocuklar ve kadınlar teşkil ediyor. Öte yandan küresel terör örgütü İsrail, sağlık merkezlerini, ambulansları, okulları ve camileri vurmayı da sürdürüyor. Binlerce ev bombardımanla yerle bir edilmişken otuz binden fazla ev de hasarlı vaziyette.

Film yıldızlarından sivil toplum kuruluşlarına birçok kişi ve kurum küresel terör örgütü İsrail`i kınayan ve lanetleyen açıklamalar yapıyor. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede yirmi günü aşkın bir zamandır yapılan tüm gösterilere, basın açıklamalarına ve resmi demeçlere karşın şımarık ve küstah İsrail, çocuk ve kadın öldürmeye devam ediyor.

Kurulduğu günden bu zamana işgali ve vahşeti politik bir tarz haline getirmiş olan küresel terör örgütü İsrail`in kınama, lanetleme ve gösterilerden ötürü en ufak bir endişeye kapılmadığı ve de en küçük bir geri adam atmadığı açıktır. Küresel terör örgütü İsrail`in bu kendinden emin oluşunda uluslararası kuruluşların tutumlarının nasıl olacağının bizzat İsrail tarafından bilinmesinin payı vardır. İsrail ile olan ilişkilerde, hükümetlerin ve resmi yetkilerin yapabileceklerinin sınırları daha önceden belirlenmiş gibidir.

Küresel terör örgütü İsrail`den ve onu himaye eden uluslararası kuruluşlardan insanlığa dair bir duyarlılık beklemiyoruz. Daha açıkçası Birleşmiş Milletlerin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği`nin İsrail`e bir yaptırım uygulayacaklarını düşünmüyoruz. Bunu bir ihtimal olarak dahi saymıyoruz. Çünkü İsrail`in varlığı, Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ile mündemiçtir.

İslam Ülkelerinde iktidarların küresel terör örgütü İsrail`i lanetlemeyi bir seçim stratejisine ya da halk desteğini koruma stratejisine dönüştürmeleri ise kabul edilemez. Bu işgal ve vahşeti onaylamanın en kirli yoludur. Böyle bir stratejinin olmadığının ispatı ise sembolik tutum ve davranışlardan değil daha etkin yaptırımlardan geçer.

Küresel terör örgütü İsrail`i kısa vadede durdurmanın yolu başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerinin uygulayacağı yaptırımlardan geçmektedir. Bunun için;

1-İsrail ile olan tüm ticari anlaşmalar bitirilmelidir.

2-İsrail`e petrol ve doğal gaz sevkiyatı durdurulmalıdır.

3-İsrail ile bütün stratejik anlaşmalar sona erdirilmelidir.

4-İsrail`e güven telkin veren bütün uluslararası askeri üsler kaldırılmalıdır.

5-İşgal ettiği toprakları boşaltıncaya ve vahşetini durduruncaya kadar İsrail`e ekonomik ambargo uygulanmalıdır.

6-Filistinli Müslümanların olmadığı hiçbir platformda İsrailli yetkililerle görüşülmemelidir.

7-İsrail`e küresel bir terör örgütüne yapılacak muamelenin aynısı yapılmalıdır.

8- Uluslararası her platform, İsrail`in suç işlediğine dair karar almaya zorlanılmalıdır.

9- Gazze`ye yönelik uygulanan ambargo delinmelidir ve her türlü yardım direkt Gazze`ye ulaştırılmalıdır.

10-Kızılay, İsrail üzerinden yardım götürmemelidir.

11-İsrail`e yapılan tüm uçuşlar durdurulmalıdır. İsrail uçaklarının Türkiye hava sahasını kullanmasına izin verilememelidir.

12- Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşların ve ülkelerin yapılan katliamla ilgili olarak “İsrail`in savunma hakkı” tabirini kullanmasına en sert biçimde tepki gösterilmelidir.

13- İsrail`in katılacağı her türlü uluslararası etkinlik Türkiye tarafından boykot edilmelidir.

Biz inanıyoruz ki Ramazan`ı ve Bayram`ı kana bulayan İsrail, en kısa zamanda hem tarihten hem de haritadan sökülüp atılacaktır.” dedi.

Yürüyüşe Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan, Anadolu Gençlik Derneği Hatay İl Başkanı Serkan Bulut, Yardım Eli Hatay İl temsilcisi Eyüp Yıkılmaz, Nehir Derneği Başkanı Mehmet Aksu ve bazı STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 11.8.2014 10:39:37   

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Necmettin Çalışkan:
Umarız hayırlı sonuçlar doğurur
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan, ilk defa halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çalışkan, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin 45 yıl önce Milli Görüş düşüncesinin bir teklifi olduğunu belirterek “Umarım hayırlı sonuçlar doğurur” dedi.

Çalışkan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin partililerle yaptığı haftalık toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hafta sonu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkemize milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ülkemiz adına önemli bir gelişmedir. Bu Milli Görüş düşüncesinin 45 yıl önce yaptığı bir tekliftir. Umarız hayırlı sonuçlar doğurur. Ne var ki; bugünkü sistemle halkın tercihi değil; bir takım mahfillerde planlanan ve halka dayatılan adaylara oy verilecektir.

Böyle bir ortamda Genel Merkezimiz geniş istişareler sonucunda tabanın beklentisine uygun olarak bir karar almıştır. Doğal olarak camiamız; geleneklerine uygun olarak alınan karara saygı göstermek durumundadır. Adaylar arasında, “ehveni şer” adayı “kerhen” seçmeyerek siyasi bir tercihte bulunmuş ve tüm adayları boykot kararı almıştır. Sonucu önceden belli, iç ve dış mihraklardan destekli, heyecansız bir seçim atmosferi yaşanmaktadır.

Adayların hiç birisi, geleneğimizin siyasi beklentilerine tatmin edici politikalar üretemeyecekleri kanaati hâkimdir. Amerika ve Avrupa Birliğiyle ilişkiler konusunda farklı düşünceleri yoktur. Hiç birinin gündeminde İslam Birliğini kurmak yoktur. Hangisi seçilirse seçilsin faizli ekonomik politikalar devam edecektir. Zaten denenmiş olan ve uygulamalarıyla problemleri çözememiş olanlardan yeni umutlara kapılmanın bir anlamı yoktur.

Alınan karar aynı zamanda dayatmaya tepki niteliğinde bir karardır. Seçim sürecinde de İslam âlemi kan ağlarken adaylar arasında şiir kavgası yapmaları, seviyenin ne olduğunu göstermektedir.

Ham hayallere dalarak eski ekiple yeni dönem için büyük umutlara kapılmak ayrıca anlamsızdır. Bugüne kadar Cumhurbaşkanlığını elinde tutan kadronun ne yaptığı ortadadır.

Irak`ın işgaline ortak olmuşlardır. Suriye`de tetikçilik yapmış halkı kışkırtmış milyonlarca insanın perişan olmasına sebep olmuşlardır.

Gazze`de 8 yıldır devam eden ambargoya sessiz kalmışlardır. İsrail`le ilişkileri en üst seviyededir. Tek yaptıkları iş bağırıp çağırmaktır, halkı kamplaştırmaktır.

Ekonomik olarak ülke borç batağındadır. Yediden yetmişe herkes borçludur. Kamu borçludur, özel sektör borçludur. Üretim çarkları ya durmuş ya da tamamen yabancılara peşkeş çekilmiştir.

Bütün bu gerçeklerden sonra hala umutlara dalmak ham hayaller peşinde koşmak safdilliktir. Bu nedenlerdir ki boykot da bir seçenektir, sessiz çığlıktır. Adayların hepsine aynısınız demek değildir. Ama bu karar beklentilerimiz karşılanmıyor demektir, dayatmalara dur demektir.

Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda ise kime oy verileceği bilahare belirtilecektir. Umuyorum Partimizin kararı saygıyla karşılanacaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 8.8.2014 11:08:38   

BÜNYAMİN YILDIZ MKÜ`DE İSTENMİYOR..!Bir süre Mustafa Kemal Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığı görevini yapan Prof. Dr. Bünyamin Yıldız`ın üniversiteden uzaklaştırılmasının ardından yeniden göreve geleceğine dair konuşmalar MKÜ`de huzursuzluğa yol açtı.

Hakkında çıkan iddialar üzerine 29 tane disiplin cezası alan ve MKÜ`den uzaklaştırılan Bünyamin Yıldız`ı yeniden üniversitede görmek istemediklerini belirten çok sayıda öğretim görevlisi ve MKÜ çalışanı, MKÜ Rektörü ve Senatosunun bu konuda duyarlı olacağına inandıklarını ifade ettiler.

Bu arada Bünyamin Yıldız`ın Bakan ve üst düzey kişilerin adını kullanarak MKÜ`ye dönüş için zemin hazırladığı iddialar arasında yer alıyor. Kabarık dosyası ve disiplin cezası alan Bünyamin Yıldız`ın MKÜ`ye geri dönüş yapıp yapmayacağı kamuoyunda merak ediliyor.

(Haber: S.Ergin)

4 yıl, 8 ay önce / 8.8.2014 11:06:50   

Koordineli çalışmalar yapılıyorHatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Halit Yağcıoğlu ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette; Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Halit Yağcıoğlu, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e HASİAD`ın 2014-2016 dönemi için planladıkları faaliyetler ile ilgili bilgi verdi.

Yağcıoğlu; HASİAD`ın daha önce olduğu gibi, Hatay`ın önde gelen STK`larından biri olmaya devam edeceğini ve bünyesinde bulunan 102 üyesi ile Hatay`ın işgücü piyasasında önemli bir konuma sahip olduğunu ve Hatay`ın ekonomik ve kültürel kalkınması için geçmişten devraldıkları bayrağı daha ileriye taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

HASİAD yönetim kurulu üyeleri, Hatay`ın büyükşehir olması dolayısıyla yaşanılan aksaklıklar ve Ortadoğu`da yaşanan olumsuzlukların Hatay`a yansımaları ile ilgili yaşadıkları sıkıntı ve kaygılarını dile getirdi.

Vali Lekesiz`de yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeleri yakından takip ettiklerini, sorunların çözümü için belediyeler ve il müdürlükleri ile koordineli bir şekilde çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, Hatay`daki olumsuz havanın en kısa zamanda ortadan kalkması için üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 8.8.2014 11:05:46   

Cumhurbaşkanlığı seçimine 2 gün kaldıBu yıl ilk defa halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanlığı seçimine 2 gün kaldı. 10 Ağustos Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak seçimler sabah saat: 08.00`de başlayıp saat: 17.00`de sona erecek.

Seçimlere 3 aday giriyor. AK Parti`nin adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP, MHP`nni çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile BDP`nin adayı Selahattin Demirtaş Türkiye Cumhuriyeti`nin 12. Cumhurbaşkanı olabilmek için seçime giriyor.

Oyların salt çoğunluğu alan aday ilk turda seçilecek. Salt çoğunluğun sağlanamaması durumunda en çok oyu alan iki aday 24 Ağustos tarihinde tekrar seçime gidecek.

10 Ağustos tarihinde yapılacak ilk tur seçiminde seçmenler yanlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, avukat kimliği, sürücü belgesi gibi, kimliğinizi tereddütsüz olarak ortaya koyan resimli ve resmî nitelikteki belgelerden birini yanınızda bulundurması gerekiyor.

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli değildir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşımayan kimlik belgelerine itibar edilmeyeceği bildirildi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

4 yıl, 8 ay önce / 8.8.2014 11:04:47