......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265652
YORUM MANŞET
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ

ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ SEN), bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek üvey evlat olmadıklarını dile getirdi.

  Dün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, Yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri, sorunlarını dile getirip çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı’na iletmek üzere bir araya geldi.

Eğitim çalışanlarının haklı taleplerini ve eğitim çalışanları üzerinde oluşmuş üvey evlat hissesini öz evlat hissine dönüştürülmesi noktasında adımların atılmasını beklediklerini söyleyen TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri sonrasında ülkemiz Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Görevinde de Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamız atandı.

Sayın bakanımız; akademisyen ve eğitimci olması, daha önceki çalışmaları, eğitime ve eğitimciye bakışı ve bunun yanı sıra insanı vasıfları önde tutan tavır ve tarzıyla, bu önemli görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyoruz.

Kendisinin bu haliyle, eğitim camiamızda ve toplumumuzun büyük bir kesiminde memnuniyetle karşılandığı görüyoruz. Tabi bu memnuniyetin yansıması olarak da eğitim alanında atılacak adımlar, yapılacak yeni çalışmalar konusunda beklentilerin çok yüksek hale geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple; Niyet hayır ise akıbetinde hayır olmasını temenni ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün 40 bin civarında yardımcı hizmet sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az 75 bin eğitim çalışanı açığı vardır. Okullarımız da Memur, Hizmetli, Kaloriferci, Bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı iş yükü karşında okul ve kurumlarda günlük 2 ,le 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar pırıl pırıl tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlemiz yanıyorsa, tüm yazışmalarımız zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakârlıkla yerine getiriliyorsa, eğitim çalışanları, görevlerinin başındadır ve hakkıyla layıkıyla görevlerini yerine getiriyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz ancak tüm bu fedakârlıklarımızın ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Sizden istediğimiz eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemeniz ve eğitim çalışanlarını üzerinde oluşmuş üvey evlat hissini, öz evlat hissine dönüştürülmesi yönünde adımların atılmasını, bir an önce sağlamanızdır.

Kamuda görev yapan ve kamuoyuyla paylaşılan kısmıyla da sadece belirli unvanlara verileceğine ifade edilen 3600 ek göstergeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek böylece gençlerimize yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu yüzden 3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmalıdır. 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödemem artışı sadece bazı unvanlarla yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılmış olacaktır.

Emeklilik için aranan yaş şartı 1999 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza, 2008 yılından sonra göreve başlayanlar için ise eziyet haline gelmiştir.

Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri yaşanmıştır. Bu yüzden %15 Gelir vergisine tabi 18,000 TL’nin 36000 TL olarak güncellenmesini istiyoruz.

Bugün burada kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini çözüm önerileri ile aktarmaya çalıştık. Taleplerimizin önümüzde ki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalamayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirmenizi bekliyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA BELEDİYESİ HİZMETTE HIZ KESMİYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri

 

            Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri Antakya'ya hizmette hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri son iki günlük faaliyet raporunda şu çalışmalara yer verdi;Antakya ilçesi genelinde, muhtelif yerlerde temizlik ve çöp toplama işlemleri gerçekleştirildi.  Ürgenpaşa Mahallesi'nde park ve bahçeler birimimizin çalışması sonucu ortaya çıkan bahçe atıkları kaldırıldı. Akevler 10. Sokak'taki moloz yığını kaldırıldı. Cebrail Mahallesi Bahçeli Sokak'ta park ve bahçeler birimimizin çalışması sonucu ortaya çıkan bahçe artıkları kaldırıldı. Vali Ürgen Okulu'ndaki moloz yığınları kaldırıldı. Erol Bilecik Lisesi'nde temizlik çalışması yapıldı. Çöp ve moloz yığınları kaldırıldı. Savon Otel'i arkasındaki evsel atıklar ve moloz yığınları kaldırıldı. Bağrıyanık Mahallesi 4. Sokak'taki çöp ve moloz yığınları kaldırıldı. Adnan Menderes caddesinde park ve bahçeler birimimizin çalışmaları sonucu ortaya çıkan bahçe atıkları ve moloz yığınları kaldırıldı. Eski tabakhane bölgesinde bulunan moloz yığınları kaldırıldı. Orman İşletme Müdürlüğü Lojmanları'nın etrafında park ve bahçeler birimimizin çalışması sonucu ortaya çıkan bahçe artıkları kaldırıldı. Aydınlıkevler mahallesindeki evsel atıklar ekiplerimizce kaldırıldı. Doğumevi girişinde park ve bahçeler birimimizin çalışması sonucu ortaya çıkan bahçe artıkları kaldırıldı.  Emniyet Müdürlüğü Konutları ile Organize ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü binasının bahçesi haşerelere karşı ilaçlandı. Ürgenpaşa mahallesi'ndeki Azim Fırın'ın çevresi haşerelere karşı ilaçlandı. Cebrail, Kanatlı, Akevler, Haraparası, Alpagot, Orhanlı, Sofular, Aydınlıkevler, Kardeşler, Barbaros, İplik Pazarı, Şeyhali, Meydan, Yeni Cami, Akbaba, Kocaabdi, Biniciler, Altınçay, Cumhuriyet, Gazi, Serinyol, Zülüflühan, Kuzeytepe, Dikmece ve Güzelburç mahallelerinde uçkun ilaçlaması yapıldı.

            Temizlik faaliyetlerinin günün yirmi dört saatinde tüm hızıyla süreceğini ifade eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Tüm bu çalışmalarımızla, günlük periyotlar halinde devam eden uygulamalar sonucunda daha temiz bir Antakya'ya sahip olacağız.

            Bu çalışmalarımızın kalıcı olabilmeleri için vatandaşlarımıza düşen öncelikli vazife çöp çıkartma saatlerine  (20.00  22.00) özen göstermeleridir. Hepimiz Antakya'lılar olarak kentimizin temizliği ve güzelliği için özen göstermekteyiz. Antakya'nın her köşesine hizmet götürmekten kaçınmayan Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri hemşehrilerimizin gösterdiği bu özene hizmetleri ile destek vermeye devam edecektir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:43:44   

HATSU, araç filosuna 185 araç kattı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü

 

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Hatay'a daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için filosuna 185 adet araç kattığını duyurdu.

            Araç kiralama yöntemiyle alınan 36 Damperli kamyon, 36 adet Kazıcı-yükleyici, 36 adet pick-up, 48 adet tek kabin Kamyonet, 23 adet otomobil, 4 adet minibüs ve 2 adet otobüs HATSU'daki yerlerini aldı.

            Bu araçlar sayesinde Hatay'ın her tarafındaki arızalara daha hızlı müdahale edileceğine dikkat çeken idare, iş makinelerinden otomobillere, otobüslerden pick-up'lara kadar birçok çeşitte aracın HATSU'nun gücüne güç kattığını belirtti.

            Alınan araçlar ile Hatay'ın her köşesine artık daha hızlı bir şekilde hizmet gideceğine vurgu yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, ilimizin en güzel hizmetleri hak ettiğini söyledi. Araç filosundaki bazı araçların ilçelere de dağıtılacağını belirten Başkan Savaş, 'her ilçede o ilçenin sorunlarıyla ilgilenecek o ilçenin problemlerini çözecek bir ekip var ve bu araçlar oralarda da kullanılacak' dedi.

            Araçların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, HATSU'nun gücüne güç kattığını ve Hatay'a artık daha hızlı bir şekilde hizmet edeceğini ifade etti.

            Araç teslim törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ın yanı sıra araçların temin edildiği firma yetkilileri, teslim edilen iş makinelerinin yurtdışındaki ilgilileri ve HATSU Genel Müdürlüğü personeli katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:42:46   

Geleceğe güvenle bakmak eğitimle olur

TED Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın


    TED Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın, TED Koleji İlkokul Müdür Yardımcısı Güneş Daraoğlu ve bir gurup öğrenci Defne Belediye Başkanı Dr İbrahim Yaman'ı ziyaret etti.
    15-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan İlköğretim Haftası dolayısıyla yapılan ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, geleceğe güvenle bakan toplumların ancak eğitimli toplumlar olduğunu vurgulayarak “ilköğretim haftasının çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize verimli ve başarılı olmasını temenni ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)
 


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:41:30   

Bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz

 

            Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

            Bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir diyen Vali Lekesiz, yayınlamış olduğu mesajında şunları söyledi: “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 'Gazilik' unvanı ve Mareşal Rütbesi verilişinin 93. yıldönümü ile birlikte, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak ve uluslararası barışa katkıda bulunmak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan kahraman gazilerimizin onur gününü birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

            Vatanını ve bağımsızlığını her şeyden üstün tutan aziz milletimizin şanlı tarihi, bu uğurda kahramanca verilen mücadelelerle doludur. Türk Milleti, var olduğu günden bu yana, ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tehditlere karşı canı pahasına mücadele etmiştir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir.

            Şehitlik ve gazilik, milletimizin gönlündeki en ulvi makamlardır. Devletini ve milletini canından aziz bilerek bu ulvi makamlara yükselmiş olan şehit ve gazilerimiz, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığını, huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakarlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

            Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınları milletimize tevdi edilmiş en kıymetli emanetlerdir. Vatanseverlikleri, cesaretleri ve unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize, saygın kişiliklerine yaraşır yaşam koşulları sunmak devlet ve millet olarak bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Devletimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün imkânlarıyla onların yanlarında olmaya devam edecektir.

            Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda etmiş şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize ise sağlıklı, uzun ömürler dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:40:01   

Kaçakçılar askere ateş açtı

Suriye sınırında kaçakçılık

 

            Suriye sınırında kaçakçılık girişiminde bulunan bir grup, askerlere ateş açtı. Sınıra yaklaşan gruba dur ihtarında bulunan askerler, ikaza uyulmaması üzerine havaya uyarı ateşinde bulundu. İkaz ateşi sonrasında geldiği bölgeye doğru geri kaçan kaçakçılar, bir süre sonra zeytinlik alanın içerisinden askerlerin üzerine ateş açtı.

            Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) tarafından, Suriye'den Türkiye doğru bir aracın, hududa yaklaştığı ve huduttan kaçak malzeme geçirmeye çalıştığı tespit edilmiştir.

            Yapılan bu tespit üzerine, olay bölgesine Taktik Tekerlekli Zırlı Araçlı bir MYKU intikal ederek şahıslara "DUR" ikazında bulunmuştur. İkaza uyulmaması üzerine, MYKU tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, açılan ikaz ateşini müteakip kaçakçılık girişiminde bulunan şahıslar geldikleri araçla Suriye istikametine geri kaçmışlardır. Ancak kısa bir süre sonra, Suriye tarafından zeytinlik bir alan içerisinden, unsurlarımıza Kaleşnikof piyade tüfeği ile hedef gözetmeksizin ateş açılmıştır. Açılan ateşe, MYKU personeli tarafından derhal ateşle karşılık verilmiştir. Bunun üzerine, şahıslar araçları ile Suriye istikametine kaçarak gözden kaybolmuş ve kaçakçılık girişimi engellenmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:39:07   

Kurban komisyonu toplandı

Kurban Bayramının yaklaşması

 

            Kurban Bayramının yaklaşması dolayısıyla Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel başkanlığında Kurban Komisyonu Toplantısı İl Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

            Toplantıda halkın Kurban ibadetini sağlıklı ve rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri; kurban artıklarının çevre ve görüntü kirliliği oluşturmaması; insan sağlığını tehdit eden durumların ortaya çıkmaması için alınması gereken tedbirler görüşüldü.

            Kurban Komisyonu üyeleri şöyle:

1) Ahmet Ertan Yücel Vali Yardımcısı (Komisyon Bşk.)

2) Hamdi Kavillioğlu İl Müftüsü (Üye)

3) Hüseyin Nartok Endüstri Mühendisi (Çevre ve Şhr. İl Md.) (Üye)

4) Remzi Elmas Veteriner Hekim (İl Gıda, Tarım ve Hay.Md.) (Üye)

5) Bekir Bengi Çevre Sağlık Teknisyeni (Halk Sağlığı Md.) (Üye)

6) Ahmet Kilisli Gıda Kont. İşl. Müd. V. (Belediye Bşk.) (Üye)

7) Ziya Gelincik Orman Müh. (Orman ve Su İşl. Müd.) (Üye)

8) Bünyamin Gedik T.D.V. Şube Temsilcisi (Üye)

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:38:24   

Narenciye ihracat sezonu açıldı

Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi

 

            Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde doğrudan ya da dolaylı olarak 5 milyon nüfusun geçimini sağlayan önemli sektörü turunçgillerin 2014- 2015 ihracat sezonu açıldı.

            Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, bütün ihracatçılara verimli bir ihracat sezonu dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Gerçekleştirdiğimiz narenciye ihracatı, Narenciye Tanıtım Grubunun faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana gerek değer gerek miktar bazında %16'lık bir artış göstermiştir. 2009 yılında 800 milyon ABD $ olarak gerçekleşen narenciye ihracatı 2013 yılında 931 milyon ABD $ civarında seyretmiştir. Tarım ürünleri ihracatımız açısından önem arz eden Narenciye ihracatımız, Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın azim ve kararlılığı ve Narenciye Tanıtım Grubu' nun özverili çalışmaları, yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak, tarımda modernizasyon için yaptığı inovatif çalışmalar, ar-ge çalışmalarına verdiği büyük önem ve dünyadaki rakiplerimizle rekabet edebilmek adına Narenciyenin bütün aşamalarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanımı sayesinde ciddi mesafeler kat etmiştir.

            Geride bıraktığımız 2013 yılının Ocak - Aralık döneminde Türkiye geneli narenciye ihracatımız 1.371.699.156 kg olarak gerçekleşmiş, bu miktara karşılık 931 milyon ABD $ tutarında döviz geliri elde edilmiştir. Bir önceki yıl olan 2012 Ocak-Aralık döneminde 1.283.677.189 kg narenciye karşılığında 911 milyon ABD $ değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında Türkiye genelinde toplam 102 ülkeye narenciye ihracatı yapılmıştır.

            Narenciye Tanıtım Grubu'nun gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle narenciye için hedef olarak belirlenmiş ülkelerin hemen hemen tamamına olan narenciye ihracatımızda artış gerçekleşmiştir. Narenciyede 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında bir önceki yılın aynı aylarına göre miktarda %7, değerde ise %2'lik bir artış yaşanmıştır. Narenciye içerisinde mandalina; miktarda % 29, değerde ise %18'lik bir artış göstermiş ve 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihlerinde 353.914.441 $'lık değerle ilk sırada yer almıştır. Narenciye ihracatımız için belirlenen hedef ülkeler arasında olan ve NTG' nin tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artışlar gerçekleşmiştir. 2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ise, ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer almıştır.

            Narenciye Tanıtım Grubu yurt içinde Fresh Türkiye Fuarı, Mersin Gıda,Tarım fuarı, Mersin Narenciye Festivali, Dörtyol Festivali gibi yerel etkinliklerin yanı sıra 55 ülkenin katıldığı Akdeniz Mutfak Günleri gibi uluslararası etkinliklerde yer almış, yurt dışında ise Berlin Fruit Logistica, Iran Agro Food, Irak Agro Food, World Food Moscow, Asia Fruit Logistica, Fresh Produce Ukraine gibi prestijli fuarlara katıldığı özel tasarım standlarda gerçekleştirdiği tanıtım aktiviteleriyle dikkatleri Türk narenciyesinin üzerine çekmiştir. Güney Afrika İnceleme Seyahati, Novorossisk İnceleme Seyahati, Polonya Sektörel Ticaret heyeti gibi aktivitelerle pazarın stratejik aktörleriyle temaslarda bulunmuştur.

            Narenciye Tanıtım Grubu ayrıca Uzakdoğu'ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi'nin Narenciye ürünlerinin Uzakdoğu pazarlarına sunulması için yürüttükleri UDTİ Projesini de destekleyerek Türk Narenciyesi için yepyeni pazarlar sağlamak hususunda gereken her şeyi büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedir.

            Dünyanın 56 ülkesinden 1500 delegenin katıldığı Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi' nin 14.sünün 2020 yılında Mersin' de yapılması için Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Narenciye Tanıtım Grubu, Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve diğer paydaş kuruluşlarla yaptığımız girişimler ve çalışmalar sonuç vermiş, Mersin 14. Dünya Turunçgil Kongresi' ne ev sahipliği yapma şansı yakalamıştır. Organizasyon, Kongrenin bilimsel ve akademik bir kongre olması dolayısı ile büyük bir önem taşımaktadır.

            Üretim ve ihracatı her geçen yıl artan, yaş meyve-sebze ihracatımızın yarısını karşılayan önemli bir meyve grubu olan Narenciyenin yeni ihracat sezonu 18 Eylül 2014 tarihinde başlayacaktır. Bütün ihracatçılarımız için verimli bir ihracat sezonu olmasını temenni eder, yeni pazarlara açıldığımız, ürün yelpazemizin arttığı, karlı bir sezon dilerim” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:37:47   

ANTRENÖRLER ENGELLERİ AŞIYOR

Gençlik Ve Spor Bakanlığının “Antrenörler Engelleri Aşıyor” projesi

 

            Gençlik Ve Spor Bakanlığının “Antrenörler Engelleri Aşıyor” projesi kapsamında yaklaşık 3 aydır sürdürülen ve engelli çocuklara çeşitli spor branşlarında verilen kurslar son hızla devam ediyor.

            Basketbol, voleybol, futbol, yüzme ve Badminton gibi branşlarda engelli çocuklara verilen kurslar yıl boyu devam edecek.

            Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın konu ile ilgili yaptığı  açıklamasında; “Kendi bünyemizdeki antrenörlerimizle Antakya'da yaklaşık 50 engelli çocuğumuza yaklaşık 3 aydır çeşitli spor branşlarında eğitim veriyoruz.

             Amacımız bu çocuklarımızı bu tür sosyal aktivitelerle topluma kazandırmak, onları hayata sımsıkı bağlamak, onlarla gülmek, onlarla üzülmek, onlarla aynı duyguları paylaşarak bizler gibi sosyal hayata sımsıkı bağlamaktır. Bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak için çaba sarfediyoruz. Bu konuda sadece bizim değil tüm toplumun duyarlı olması gerekmektedir. Herkes elini taşın altına koymalı ve aramızdaki sınırların kaldırılması için hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

            Son olarak çeşitli etkinliler için kapılarını engellilere açan Antakya Palladium AVM'ye de teşekkürlerini bildiren Taşkın, bu konuda diğer merkezlerin ve sivil toplum kuruluşlarının da desteklerini beklediklerini iletti.

(Haber Merkez)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:36:58   

BÜYÜK ERKEKLER BOKS ŞAMPİYONASI HATAY'DA

Türkiye Boks Federasyonunun yıllık faaliyet programı

 

            Türkiye Boks Federasyonunun yıllık faaliyet programı çerçevesinde 2014 yılının son ayında yapılması gereken Türkiye Büyükler Boks Şampiyonası Hatay'da yapılacak.

            Hatay Boks İl Temsilcisi Nuri Erdener, Hatay ilinde yeniden faaliyete hızla geçen boks sporunun gelişmesine paralel olarak İskenderun'da yapılması beklenen Türkiye Büyük Erkekler Boks Şampiyonası, Hatay ilinin ve özellikle İskenderun'un tanıtılması açısından çok önemli bir müsabaka olacağı belirtti.

            Erdener, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundu: “Sekiz ay içinde; Türkiye'nin değişik bölgelerinde yapılan gurup müsabakalarında ses getiren sporcularımız, müsabakalarda aldıkları disiplinli verdikleri mücadele örnekleriyle Hatay ilimizi Boks Federasyonunun üst düzey ilgililerinin dikkatlerini bölgemize doğru yoğunlaştırdı. İlk önce bilindiği üzere Türkiye Büyükler Üniversiteler arası boks şampiyonası Antakya'da yapılmıştı.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'in Boks federasyonunun ilgililerine olumlu şekilde çağrısı, İskenderun ve civar ilçelerde başarılı şekilde görev yapan fahri boks temsilcililerin gayretleri neticesi;

            İskenderun Türkiye'nin boks tarihinde bir ilki böyle bir şampiyonada ilk defa yaşayacak.

            Yaklaşık altı yüz sporcu ve antrenörlerin ve özellikle Türkiye boks sporunun kalbi Hatay'da atacak.

            22-27 Aralık 2014 Türkiye Büyük Erkekler Boks Şampiyonası öncesi hazırlıklarını sürdüren Hatay boks takımı, 20-25 Ekim 2014 Adana İlinde grup şampiyonasına gidecek olan büyük erkekler Hatay Boks takım listesi belirlendi.

            Hatay ili Büyük Erkekler Boks takım listesi şu isimlerden oluştu;

            İdareci; Sezer Gümüş, Antrenör; Erkan Yılmazbaş, Antrenör; Berket Kısaoğlu

Hatay büyükler

bölge birincileri:

            Harun Kaçar (49kğ), Fuat Tanrıkulu (52kğ), Abdulsamet İlbeyi (56kğ), Ünal Güzhan (60kğ), Nevzat Orhan Keser (64kğ), Mustafa Kurt (69kğ), Muhammet Sürücü (75kğ), Oğuzhan Karahisarlıoğlu (81kğ), Murat Akarsu (91kğ),

Hatay büyükler

bölge ikincileri;

            Metin Aygün (49kğ), İbrahim Laçin (52kğ), Neşet Çalışkan (56kğ), Feyzullah Altok (69kğ), Burak Gündoğan (75kğ)

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:30:37   

İlimizin tanıtılmasına katkı sağlayacak

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,

 

            Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, işadamı Necmi Asfuroğlu tarafından yaptırılan ve içerisinde dünyanın en uzun mozaik parçasının da bulunduğu Antakya Hilton Müze Otel inşaatında incelemelerde bulundu.

            Vali Lekesiz, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada Müze Otel'in sadece ilimizin değil ülkemizin tanıtımına önemli oranda katkı sağlayacağını söyledi.

            İncelemeler öncesinde işadamı Necmi Asfuroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve diğer ilgililerin katılımı ile düzenlenen toplantıya iştirak eden Vali Lekesiz, Mimar Ahmet Arıoğlu'nun sunumu ile otel inşaatında gelinen nokta hakkında bilgi aldı.

            Daha sonra bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, otelin; sahip olduğu pek çok özellik açısından dünyada en çok konuşulan ve ilimizin turizm rantabilitesini artıracak olan önemli bir proje olduğunu söyledi.

            Lekesiz, “Önemli ve güzel bir iş yapıyorsunuz. Sizin yaptığınız bu iş aracılığı ile ülkemizde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma alanında deyim yerindeyse bir içtihad değişikliği oldu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Üst Kurulu deyim yerindeyse kültür mirasının korunması konusunda içtihad değişikliğine gitti. Üst Kurul; yetkili kurulların, uzmanların bilgisi, onayı ve izni çerçevesinde kabul edilecek projeler yapılması şartıyla buraları özel sektörün kullanabileceğine dair karar verdi. Bu çok önemli bir içtihad değişikliği idi. Benzerleri dünyada da var. Türkiye'de de bu anlamda bir zihniyet değişikliğine gidilmesinde sizin yaptığınız çalışma vesile oldu.

            Ayrıca müze otelin sadece ilimizin değil ülkemizin tanıtımına da önemli oranda katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Hilton Oteller zincirinin tüm otelleri içerisinde bu otel çok müstesna bir konum kazanacaktır, Hilton bu otele çok özel bir yer verecektir ve tüm tanıtım materyallerinde bu otele yer verecektir. İnanıyorum ki bu otele dünyadan çok özel turlar düzenlenecek. Tekrar teşekkür ediyorum, hayırlı olsun. ” şeklinde konuştu.

            İşadamı Asfuroğlu ise Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek otel hakkında bilgi verdi. Asfuroğlu, Hilton Müze Otel içerisinde 850 metrekarelik tek parça dünyanın en uzun mozaiğinin yanısıra milattan önce ve sonraki dönemlere ait çok sayıda mozaik eserler ve çeşitli Roma şehri kalıntılarının da sergileneceğini, iki bölümden oluşacak müzenin, yapımı tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredileceğini kaydetti.

            Müzede kullanılan çelik yapının Türkiye'de bir eserde kullanılan en büyük çelik kontstrüksiyon olduğunu da hatırlatan Asfuroğlu, tamamen çelik yapı üzerine inşa edilen otelde odaların konteynırlardan oluşacağını, 5 katlı otelde 119 odanın yer alacağını sözlerine ekledi.

            Yüzde 90'ı tamamlanan Hilton Müze Otelin 2015 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:53:25