......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265600
YORUM MANŞET
EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ
GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ Cumhur İttifakı adayları seçim çalışmaları kapsamında Antakya Uzunçarşı esnafını ziyaret etti.

Çarşı esnafı Cumhur İttifakı heyetini Mehteran Takımı ile karşıladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da çarşı esnafını ziyaret etti.

Birlikteliğimizin Hatay'ın mutluluk ve refah seviyesini sürekli olarak artıracağına inanıyor, Hatay için her zaman daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum diyen AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler “Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz” dedi.

Tarihi Uzunçarşı’da esnafı ziyaret eden Cumhur İttifakı heyeti, esnafın sorunlarını dinleyerek sorunların çözümü için destek istedi.

Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır diyen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, "Cumhur İttifakı genelde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve genel başkanımız Devlet Bahçeli'nin önderliğinde hak ettiği noktaya gelmiştir. Bizde onların izinde yol alarak bu ittifakın Hatay'da şahlanması için çaba göstereceğiz. Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır." dedi.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler de, Hatay'ın önceliklerini belirleyerek bir hizmet haritası ortaya çıkaracaklarını ve her aşamada istişare anlayışı ile hareket edeceklerini belirterek “Har vurup harman savuran değil, akılcı bir anlayışla kalıcı hizmetler yapacağız. Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz. Cumhur İttifakı, ilimizin kurtuluşu, refahı ve hizmete doyacağının adıdır." diye konuştu.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz da, çarşı esnafının sorunlarını dinleyerek, tek tek not aldı ve çözüm konusunda istişarelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

Narenciye ihracat sezonu açıldı

Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi

 

            Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde doğrudan ya da dolaylı olarak 5 milyon nüfusun geçimini sağlayan önemli sektörü turunçgillerin 2014- 2015 ihracat sezonu açıldı.

            Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, bütün ihracatçılara verimli bir ihracat sezonu dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Gerçekleştirdiğimiz narenciye ihracatı, Narenciye Tanıtım Grubunun faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana gerek değer gerek miktar bazında %16'lık bir artış göstermiştir. 2009 yılında 800 milyon ABD $ olarak gerçekleşen narenciye ihracatı 2013 yılında 931 milyon ABD $ civarında seyretmiştir. Tarım ürünleri ihracatımız açısından önem arz eden Narenciye ihracatımız, Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın azim ve kararlılığı ve Narenciye Tanıtım Grubu' nun özverili çalışmaları, yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak, tarımda modernizasyon için yaptığı inovatif çalışmalar, ar-ge çalışmalarına verdiği büyük önem ve dünyadaki rakiplerimizle rekabet edebilmek adına Narenciyenin bütün aşamalarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanımı sayesinde ciddi mesafeler kat etmiştir.

            Geride bıraktığımız 2013 yılının Ocak - Aralık döneminde Türkiye geneli narenciye ihracatımız 1.371.699.156 kg olarak gerçekleşmiş, bu miktara karşılık 931 milyon ABD $ tutarında döviz geliri elde edilmiştir. Bir önceki yıl olan 2012 Ocak-Aralık döneminde 1.283.677.189 kg narenciye karşılığında 911 milyon ABD $ değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında Türkiye genelinde toplam 102 ülkeye narenciye ihracatı yapılmıştır.

            Narenciye Tanıtım Grubu'nun gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle narenciye için hedef olarak belirlenmiş ülkelerin hemen hemen tamamına olan narenciye ihracatımızda artış gerçekleşmiştir. Narenciyede 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında bir önceki yılın aynı aylarına göre miktarda %7, değerde ise %2'lik bir artış yaşanmıştır. Narenciye içerisinde mandalina; miktarda % 29, değerde ise %18'lik bir artış göstermiş ve 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihlerinde 353.914.441 $'lık değerle ilk sırada yer almıştır. Narenciye ihracatımız için belirlenen hedef ülkeler arasında olan ve NTG' nin tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artışlar gerçekleşmiştir. 2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ise, ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer almıştır.

            Narenciye Tanıtım Grubu yurt içinde Fresh Türkiye Fuarı, Mersin Gıda,Tarım fuarı, Mersin Narenciye Festivali, Dörtyol Festivali gibi yerel etkinliklerin yanı sıra 55 ülkenin katıldığı Akdeniz Mutfak Günleri gibi uluslararası etkinliklerde yer almış, yurt dışında ise Berlin Fruit Logistica, Iran Agro Food, Irak Agro Food, World Food Moscow, Asia Fruit Logistica, Fresh Produce Ukraine gibi prestijli fuarlara katıldığı özel tasarım standlarda gerçekleştirdiği tanıtım aktiviteleriyle dikkatleri Türk narenciyesinin üzerine çekmiştir. Güney Afrika İnceleme Seyahati, Novorossisk İnceleme Seyahati, Polonya Sektörel Ticaret heyeti gibi aktivitelerle pazarın stratejik aktörleriyle temaslarda bulunmuştur.

            Narenciye Tanıtım Grubu ayrıca Uzakdoğu'ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi'nin Narenciye ürünlerinin Uzakdoğu pazarlarına sunulması için yürüttükleri UDTİ Projesini de destekleyerek Türk Narenciyesi için yepyeni pazarlar sağlamak hususunda gereken her şeyi büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedir.

            Dünyanın 56 ülkesinden 1500 delegenin katıldığı Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi' nin 14.sünün 2020 yılında Mersin' de yapılması için Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Narenciye Tanıtım Grubu, Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve diğer paydaş kuruluşlarla yaptığımız girişimler ve çalışmalar sonuç vermiş, Mersin 14. Dünya Turunçgil Kongresi' ne ev sahipliği yapma şansı yakalamıştır. Organizasyon, Kongrenin bilimsel ve akademik bir kongre olması dolayısı ile büyük bir önem taşımaktadır.

            Üretim ve ihracatı her geçen yıl artan, yaş meyve-sebze ihracatımızın yarısını karşılayan önemli bir meyve grubu olan Narenciyenin yeni ihracat sezonu 18 Eylül 2014 tarihinde başlayacaktır. Bütün ihracatçılarımız için verimli bir ihracat sezonu olmasını temenni eder, yeni pazarlara açıldığımız, ürün yelpazemizin arttığı, karlı bir sezon dilerim” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:37:47   

ANTRENÖRLER ENGELLERİ AŞIYOR

Gençlik Ve Spor Bakanlığının “Antrenörler Engelleri Aşıyor” projesi

 

            Gençlik Ve Spor Bakanlığının “Antrenörler Engelleri Aşıyor” projesi kapsamında yaklaşık 3 aydır sürdürülen ve engelli çocuklara çeşitli spor branşlarında verilen kurslar son hızla devam ediyor.

            Basketbol, voleybol, futbol, yüzme ve Badminton gibi branşlarda engelli çocuklara verilen kurslar yıl boyu devam edecek.

            Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın konu ile ilgili yaptığı  açıklamasında; “Kendi bünyemizdeki antrenörlerimizle Antakya'da yaklaşık 50 engelli çocuğumuza yaklaşık 3 aydır çeşitli spor branşlarında eğitim veriyoruz.

             Amacımız bu çocuklarımızı bu tür sosyal aktivitelerle topluma kazandırmak, onları hayata sımsıkı bağlamak, onlarla gülmek, onlarla üzülmek, onlarla aynı duyguları paylaşarak bizler gibi sosyal hayata sımsıkı bağlamaktır. Bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak için çaba sarfediyoruz. Bu konuda sadece bizim değil tüm toplumun duyarlı olması gerekmektedir. Herkes elini taşın altına koymalı ve aramızdaki sınırların kaldırılması için hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

            Son olarak çeşitli etkinliler için kapılarını engellilere açan Antakya Palladium AVM'ye de teşekkürlerini bildiren Taşkın, bu konuda diğer merkezlerin ve sivil toplum kuruluşlarının da desteklerini beklediklerini iletti.

(Haber Merkez)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:36:58   

BÜYÜK ERKEKLER BOKS ŞAMPİYONASI HATAY'DA

Türkiye Boks Federasyonunun yıllık faaliyet programı

 

            Türkiye Boks Federasyonunun yıllık faaliyet programı çerçevesinde 2014 yılının son ayında yapılması gereken Türkiye Büyükler Boks Şampiyonası Hatay'da yapılacak.

            Hatay Boks İl Temsilcisi Nuri Erdener, Hatay ilinde yeniden faaliyete hızla geçen boks sporunun gelişmesine paralel olarak İskenderun'da yapılması beklenen Türkiye Büyük Erkekler Boks Şampiyonası, Hatay ilinin ve özellikle İskenderun'un tanıtılması açısından çok önemli bir müsabaka olacağı belirtti.

            Erdener, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundu: “Sekiz ay içinde; Türkiye'nin değişik bölgelerinde yapılan gurup müsabakalarında ses getiren sporcularımız, müsabakalarda aldıkları disiplinli verdikleri mücadele örnekleriyle Hatay ilimizi Boks Federasyonunun üst düzey ilgililerinin dikkatlerini bölgemize doğru yoğunlaştırdı. İlk önce bilindiği üzere Türkiye Büyükler Üniversiteler arası boks şampiyonası Antakya'da yapılmıştı.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'in Boks federasyonunun ilgililerine olumlu şekilde çağrısı, İskenderun ve civar ilçelerde başarılı şekilde görev yapan fahri boks temsilcililerin gayretleri neticesi;

            İskenderun Türkiye'nin boks tarihinde bir ilki böyle bir şampiyonada ilk defa yaşayacak.

            Yaklaşık altı yüz sporcu ve antrenörlerin ve özellikle Türkiye boks sporunun kalbi Hatay'da atacak.

            22-27 Aralık 2014 Türkiye Büyük Erkekler Boks Şampiyonası öncesi hazırlıklarını sürdüren Hatay boks takımı, 20-25 Ekim 2014 Adana İlinde grup şampiyonasına gidecek olan büyük erkekler Hatay Boks takım listesi belirlendi.

            Hatay ili Büyük Erkekler Boks takım listesi şu isimlerden oluştu;

            İdareci; Sezer Gümüş, Antrenör; Erkan Yılmazbaş, Antrenör; Berket Kısaoğlu

Hatay büyükler

bölge birincileri:

            Harun Kaçar (49kğ), Fuat Tanrıkulu (52kğ), Abdulsamet İlbeyi (56kğ), Ünal Güzhan (60kğ), Nevzat Orhan Keser (64kğ), Mustafa Kurt (69kğ), Muhammet Sürücü (75kğ), Oğuzhan Karahisarlıoğlu (81kğ), Murat Akarsu (91kğ),

Hatay büyükler

bölge ikincileri;

            Metin Aygün (49kğ), İbrahim Laçin (52kğ), Neşet Çalışkan (56kğ), Feyzullah Altok (69kğ), Burak Gündoğan (75kğ)

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:30:37   

İlimizin tanıtılmasına katkı sağlayacak

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,

 

            Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, işadamı Necmi Asfuroğlu tarafından yaptırılan ve içerisinde dünyanın en uzun mozaik parçasının da bulunduğu Antakya Hilton Müze Otel inşaatında incelemelerde bulundu.

            Vali Lekesiz, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada Müze Otel'in sadece ilimizin değil ülkemizin tanıtımına önemli oranda katkı sağlayacağını söyledi.

            İncelemeler öncesinde işadamı Necmi Asfuroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve diğer ilgililerin katılımı ile düzenlenen toplantıya iştirak eden Vali Lekesiz, Mimar Ahmet Arıoğlu'nun sunumu ile otel inşaatında gelinen nokta hakkında bilgi aldı.

            Daha sonra bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, otelin; sahip olduğu pek çok özellik açısından dünyada en çok konuşulan ve ilimizin turizm rantabilitesini artıracak olan önemli bir proje olduğunu söyledi.

            Lekesiz, “Önemli ve güzel bir iş yapıyorsunuz. Sizin yaptığınız bu iş aracılığı ile ülkemizde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma alanında deyim yerindeyse bir içtihad değişikliği oldu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Üst Kurulu deyim yerindeyse kültür mirasının korunması konusunda içtihad değişikliğine gitti. Üst Kurul; yetkili kurulların, uzmanların bilgisi, onayı ve izni çerçevesinde kabul edilecek projeler yapılması şartıyla buraları özel sektörün kullanabileceğine dair karar verdi. Bu çok önemli bir içtihad değişikliği idi. Benzerleri dünyada da var. Türkiye'de de bu anlamda bir zihniyet değişikliğine gidilmesinde sizin yaptığınız çalışma vesile oldu.

            Ayrıca müze otelin sadece ilimizin değil ülkemizin tanıtımına da önemli oranda katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Hilton Oteller zincirinin tüm otelleri içerisinde bu otel çok müstesna bir konum kazanacaktır, Hilton bu otele çok özel bir yer verecektir ve tüm tanıtım materyallerinde bu otele yer verecektir. İnanıyorum ki bu otele dünyadan çok özel turlar düzenlenecek. Tekrar teşekkür ediyorum, hayırlı olsun. ” şeklinde konuştu.

            İşadamı Asfuroğlu ise Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek otel hakkında bilgi verdi. Asfuroğlu, Hilton Müze Otel içerisinde 850 metrekarelik tek parça dünyanın en uzun mozaiğinin yanısıra milattan önce ve sonraki dönemlere ait çok sayıda mozaik eserler ve çeşitli Roma şehri kalıntılarının da sergileneceğini, iki bölümden oluşacak müzenin, yapımı tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredileceğini kaydetti.

            Müzede kullanılan çelik yapının Türkiye'de bir eserde kullanılan en büyük çelik kontstrüksiyon olduğunu da hatırlatan Asfuroğlu, tamamen çelik yapı üzerine inşa edilen otelde odaların konteynırlardan oluşacağını, 5 katlı otelde 119 odanın yer alacağını sözlerine ekledi.

            Yüzde 90'ı tamamlanan Hilton Müze Otelin 2015 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:53:25   

KAVASLI'DAN YENİ SANAYİ SİTESİ'NE ALTERNATİF YOL

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,

 

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kavaslı'dan Yeni sanayi Sitesi'ne uzanacak ve 2,5 KM uzunluğundaki yolu çok yakın zamanda vatandaşların hizmetine sunacaklarını müjdeledi.

            Kimyeci, bölgede yürütülen yol çalışmalarını yerinde inceledi. 15 metre genişliğinde 2.5 Km uzunluğundaki yol açma çalışmalarını yerinde inceleyen Kimyeci, Başkan Yardımcısı Armağan Teköz ve Fen İşleri Müdürü Nihat Tazeaslan'dan yol hakkında geniş kapsamlı bilgi aldı.

            Başkan Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Antakya Belediyesi ekiplerimiz geçtiğimiz günlerde Asi Nehri kenarı boyunca Kavaslı-Odabaşı Carrefour kavşağı arasında 1.1 Km'lik alternatif yolun açımını gerçekleştirmişti. Açılan bu yolu Yeni Sanayi Sitesi'ne kadar devam ettirebilmek için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. 1.4 Km'lik yeni yolun açma işlemlerine başlandı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte daha önce açılan 1.1.km'lik yolla birleştirilecek. Böylece toplamda 2,5 km.lik bir alternati yol elde edilecek. Kavaslı civarından Asi Nehri kenarı güzergahından seyredecek araç sahiplerimiz Yeni Sanayi Sitesi'ne kadar gidiş-geliş istikametinde yolu kullanabilecek. Hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.

            Seçim öncesi halkımıza verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Odabaşı Deresi üzerinden geçecek yolun menfez çalışmalarını yine bizler yapacağız. Alternatif yolun yağmur suyu şebekesini döşedikten sonra üst yapı çalışmalarını yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Daha önce Kavaslı- Carrefour arasında açtığımız 1.1 Km'lik yolun parke çalışmalarına başladık. Parke çalışması yapılan yolun devamı olarak 1.4 Km'lik yolun yapımı tamamlandıktan sonra toplam 2,5 Km'lik yolun tamamı halkımızın hizmetine sunulacaktır. Böylelikle Yeni Sanayi Sitesi'ne gidiş gelişler büyük kolaylık içinde yapılırken, Antakya'dan  İskenderun istikametine alternatif yol güzergahı elde etmiş olacağız. E-5 yolu üzerinde yoğun trafikten dolayı boşa harcanan zamanın da önüne geçmiş olacağız. Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi yolunun açılması ile toplam 2.5 Km'lik yeni imar yolu Antakyalıların hizmetine girmiş olacak. Bu bizim için bir başlangıç, yeni açılacak yollar ile Antakya'nın kent trafiğine çözüm bulacağız” dedi.

Odabaşı sakinlerinden Başkan Kimyeci'ye teşekkür

            Odabaşı Mahallesi sakinleri Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

            Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi arasında toplam uzunluğu 2,5 Km'yi bulan yolun açılmasından dolayı duydukları memnuniyeti belirten Odabaşı Mahallesi sakinleri, “Başkanımız İsmail Kimyeci'ye, imar planında bulunan yolun açılmasından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Yıllardır tozun, toprağın için-de kalıyor ve sağlıklı bir yoldan faydala-namıyorduk. Şimdi yolumuzun açılması ile sağlıklı bir ulaşıma kavuşmuş olaca-ğız. Başkanımızın yapmış olduğu bu hiz-met bizler için oldukça önemlidir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:51:19   

ANTAKYA BELEDİYESİ'NDEN ÇİFTÇİ'YE TAM DESTEK

Çiftçilere 117 bin çilek fidesi

 

 

            Antakya Belediyesi, kent genelinde sunduğu hizmetlere aralıksız devam ediyor. Antakya Belediyesi çiftçilere yönelik önemli bir hizmete destek verdi. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Valiliği, Antakya İlçe Kaymakamlığı, Antakya Belediyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile “Tarım ve Kırsal Kalkınma Projesi” kapsamında çiftçilerimize destek olmak amacıyla Tahtaköprü ve Uzunalıç mahallelerinde çilek bahçelerinin kurulması için 117 bin çilek fidesi dağıtımının gerçekleştirildiğini belirtti.

            Tahtaköprü Mahalle Muhtarı Kadir Gök ev sahipliğinde gerçekleşen çilek fidanı dağıtım ve dikim törenine Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Tarım Müdürü Aydın Tüfekçi, Belediye Başkan Yardımcısı Armağan Teköz, İlçe Tarım Müdürü Kerim Liman, Belediye Meclis Üyeleri Mahmut Tansal, Mustafa Tül, Halil İbrahim Toysal, Cengiz Yıldız ve mahalle sakinleri katıldı.

            Çilek Fidesi dağıtım töreninde konuşma yapan Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı'nın yeni kurulduğunu ifade ederek, “Kırsal kesimde yaşayana katkı sağlamak amacıyla bu tür etkinlikler düzenliyoruz. İlk olarak Antakya Belediyemiz bu konuda inisiyatifi aldı ve çilek üretimini burada sizlerle beraber gerçekleştiriyor. Bundan sonraki dönemde bizde Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfımızın yardımıyla önümüzdeki süreçte Tahtaköprü ve diğer mahallelerde uygulayabileceğimiz projeleri hayata geçirme planı içindeyiz. Bu vesileyle bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci'ye, İl Tarım Müdürümüz Aydın Tüfekçi'ye teşekkür ederim.” dedi.

            Uzunalıç ve Tahtaköprü Mahallelerinde 14 aileye 18 dönüm arazi üzerine toplamda 117 bin çilek fidesi dağıtım ve dikim töreninde konuşan Başkan Kimyeci, “Uzunalıç ve Tahtaköprü Mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımızın dar alanda üretim yaparak gelir getiren, çiftçilerimize ekonomik destek sağlayan ürünlerle ilgili ilk girişimi gerçekleştirmiş olmanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Valilik, Kaymakamlık ve diğer kurumların gerçekleştireceği güzel çalışmalarda bizlerde Antakya Belediyesi olarak işbirliği içerisinde ve bugün olduğu gibi destekçisi olacağız. Antakya Belediyesi olarak asıl görevlerimizin yanı sıra Sosyal, kültürel ve tarımsal amaçlı bu faaliyetleri devam ettireceğiz. Çiftçimize daha fazla gelir getirecek ürünlerin yetiştirilmesi hususunda çalışmalarımız devam edecek. İşsizliğin önüne geçilmesi yolunda da böylelikle güzel ve önemli adımlar atılmış oluyor. Yapılan teşvikler ile gelir seviyesi yükselen çiftçimiz, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamış olacaktır. Avrupa ülkeleri arasında tarımsal açıdan yıldızı parlayan Türkiye olarak dünya üzerinde kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyiz. Bu durum bizler için gurur kaynağıdır.” dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından çilek fideleri bir bir toprakla buluştu. Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Tarım Müdürü Aydın Tüfekçi ve diğer konuklar, çilek fidelerini hep birlikte toprağa ektiler.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:50:22   

Memurlar, korumasız bırakıldı

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi,

 

            Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi, Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin milyonlarca memur, artan enflasyon karşısında korumasız bırakıldığını belirtti.

            123 TL zamla bütün bir yılı geçirmek zorunda kalmışken, yapılan açıklamaya göre hakim ve savcıların maaşlarına 1155 TL seyyanen zam yapıldığını belirten Şahin, yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Hâkim ve savcılarımızın maaşlarının yükseltilmesi ve sicil affı hakkı kazanması elbette hepimizin arzusudur. Ancak talebimiz, bütün kamu görevlilerinin ekonomik sorunlarının çözülmesi ve memurlara sicil affı getirilmesi yönündedir. Çalışmada önce adalet çalışanlarının bir bütün olarak görülmesi, ardından da tüm memurların özellikle 2014 yılında yaşadıkları ekonomik hak kayıplarının ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken, yalnızca bir kesimin sorunlarına eğilmek, doğru bir yaklaşım değildir. Böyle bir durumda neden Adalet çalışanlarının tamamına maaş zammı yapılmadığı açıklanmalıdır.

            Hatırlanacağı gibi, memurlara enflasyon farkı ödenmesi talebimiz “Toplu sözleşme hükümlerinin dışına çıkamayız” gerekçesiyle geri çevrilmiştir.  Demek ki istenildiğinde toplu sözleşme hükümlerinin dışına çıkılabilinmektedir. Bu durumda tüm kamu görevlilerinin maaş ve sicil affı sorununu çözecek bir çalışma yapılması için iktidarın kaçacak yeri kalmamıştır. 

            Maaş düzenlemesinin sınırlı kalması halinde bir tarafta enflasyon farkı hakkı gasp edilen memurlar inim inim inlerken, diğer tarafta eşit işe eşit ücret sağladığı iddia edilen 666 sayılı KHK ile oluşturulan adaletsiz sistem biraz daha bozulacak, Adalet Bakanlığı bünyesinde maaş makası daha da açılacaktır.

            Memurlar eriyen maaşlarının telafisini istemektedir. Nöbet ücretlerinin artması, fazla mesai ödemesinin yeniden uygulanması, ek ders ücretlerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Memurlara, akademisyenlere, araştırma görevlilerine, 4/C'lilere, yardımcı hizmetlilere verilen sözler tutulmamıştır. 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlar ilave bir derece beklemektedir.

            Bu zam kararı, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmeli, kamu görevlilerinin dağ gibi biriken sıkıntıları görmezden gelinmemeli, verilen sözler unutulmamalı ve memurları mutlu edecek bir çalışmaya imza atılmalıdır. Sicil, disiplin affı bütün memurları ilgilendirmekte ve Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında kabul edilen konular arasında yer almaktadır. Hâkim ve savcılara sicil affı getirilirken diğer kamu görevlileri bir köşeye atılmamalıdır. Yıllardan beri memurların hakları konusunda verilen sözler tutulmaz, vaatler yerine getirilmezken, tüm memurların beklentisi olan ek zam ve sicil affı konusunda yalnızca bir kesime yönelik bir düzenleme yapılması büyük bir eksiklik olacaktır.  Yaklaşık 20 milyon kişiyi 123 TL zam ile geçinmek zorunda bırakıp, HSYK seçimleri öncesinde yalnızca hâkim ve savcılara yönelik iyileştirme yaklaşımı, sosyal devlet, sosyal adalet ve anayasanın eşitlik ilkesine ihanettir.  

            Memurları koca bir yıl boyunca 123 TL'ye mahkûm eden anlayış, bir kalemde hâkim ve savcılara bu paranın tam 9,4 katını yani 1155 TL gibi bir artışı gerçekleştirmeyi vaat ederken, HSYK seçimlerinde oy kullanamayacak olan diğer Adalet çalışanlarını ve tüm memurları yok saymaktadır. Necip Fazıl Kısakürek'in dizelerindeki gibi; “Allah'ın on pulunu bekleyedursun on kul/Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul” taksimini yapanlara, bu adaletsizliğe destek verenlere, bu gerçeği hâlâ görmeyen gözlere, duymayan kulaklara yazıklar olsun.

            Eğer sorunlar, seçimden seçime çözülecekse 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 800 emekli ve bunların aileleri de 2015 Genel Seçimlerinde oy kullanacaktır. Bugün unutulan türlü yöntemlerle susturulan memur ve emeklilerimizin de konuşacağı günler yakındır. Türkiye Kamu-Sen, yapılan bu adaletsizliği asla unutmayacak, unutulmasına da müsaade etmeyecektir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:49:14   

Vali Lekesiz'den Dingil'e veda ziyareti

Resmi Gazete'de yayınlanan Valiler Kararnamesiyle,

 

            Resmi Gazete'de yayınlanan Valiler Kararnamesiyle, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e veda ziyaretinde bulundu.

            Ziyarette, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in ilimiz için önemli çalışmalar yaptığını ve çok sevildiğini belirten İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Yeni görevinizden dolayı hem seviniyor, hem üzülüyoruz. Sizden ayrılacağımız için, içimizde bir sızı var, fakat memleket için siz elzemsiniz, oraya lazımsınız. Bu nedenle seviniyoruz ama Hatay bir babasını kaybetti” dedi.

            Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Vedat Tosun, belediye meclis üyelerinin de katıldığı ziyarette, ilimize yaklaşık 5.5 yıl önce atandığını ve hep birlikte görev yapıldığını anımsatan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Cumartesi günü saat 10.00'da Valilik binasının önünde, vedalaşarak, ilimizden ayrılacağını ifade etti.

            Vali M.Celalettin Lekesiz, “Dünya bir ayrılıklar ülkesi. Dünyada her seven sevdiğinden ayrılacak. Ebedi beraberlikler, ebedi saadetler, ebedi mutluluklar dünyada olmayacak, bu dünyada olanların hepsi de geçicidir. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Buraya da hayırlısıyla, sağlıkla görevimizi icra edip, görev süremiz ne kadar olup, onun sonucunda inşallah devlete millete borçlu kalmamışızdır diye kalp huzuruyla ayrılabilmek, sağlıkla ayrılabilmek sizlerin olduğu gibi benim de en büyük temennimdi. Çok şükür sağlıkla geldik, sağlıkla ayrılıyoruz. Umuyoruz ve temenni ediyorum devletimize, ülkemize ve milletimize borcumuzu  yapabildiğimiz kadar ödemişizdir, eda edebilmişizdir. Bu görev süresi içinde Hataylılar'ın hakkı olan hizmeti alabilmesinde, bizim kendi görev, yetki, sorumluluk alanımıza ne düşüyorsa onu yerine getirme konusunda umuyorum, inşallah gereğini yerine getirebilmişizdir” dedi.

            İskenderun'un ülkemizin zenginliğine zenginlik katan önemli ve önde gelen merkezlerden biri olduğunu, bundan çok daha fazla potansiyeli bünyesinde barındırdığını vurgulayan Vali M.Celalettin Lekesiz, Büyükşehir kanununun çıkmasıyla belediyelerin çok daha fazla yetki, sorumluluk ve imkana kavuştuğunu belirterek, “İnanıyorum ki İskenderun ilçemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimizin, ülkemizin başta ekonomisi olmak üzere sosyal ve kültür hayatına çok daha fazla katkıda bulunmaya devam edecektir.

            İskenderun'un hayalleri var, hayalleri de olmalı. Belediye Başkanımız 31 marttan itibaren gerçekten müthiş bir hevesle, heyecanla, İskenderun'un geleceğine yönelik her işe koşturuyor. Öyle anlaşılıyor ki zihinsel hazırlığını da yapmış.'Nasıl bir İskenderun'a ilişkin zihninde netlikler var. Hemen gelip oturunca ne yapacağım ben şimdi gibi bir bocalamanın, arayışın içinde değil, tam tersine oldukça olgun, zihinsel hazırlığı olduğunu gördüm. Ben dertli adamları severim. Hemdert olanları severim. Milletin derdinden dertli olanları severim. Başkanımız gerçekten İskenderunluların dertleriyle dertli, bir yönetici olarak gördüm” dedi.

            Ziyarette bulunanlarla helalleşen Vali Lekesiz, “Her zaman Ankara'da bir kardeşiniz, bir arkadaşınız, bir hemşehriniz var” dedi.

            Hataylıları çok sevdiğini belirten Vali M.Celalettin Lekesiz, “Yüreğimizin çok müstesna köşesinde her zaman Hatay yazacaktır, burada ayrı bir yeri olacaktır. Hakkınızı helal edin” şeklinde konuştu.

Dingil, Vali Lekesiz'e portresi çizilen tablo takdim ederken, ziyarette, İskenderunspor'un atkısı da hediye edildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:48:17   

Bölge hastanesi gibi hizmet verecek

TOKİ tarafından Antakya merkez Küçük Dalyan Mahallesi'nde yaptırılan,

 

            TOKİ tarafından Antakya merkez Küçük Dalyan Mahallesi'nde yaptırılan, 6 kat ve 13 bloktan oluşan 750 yataklı Antakya Devlet Hastanesi, sahip olduğu donanımla adeta bölge hastanesi gibi hizmet verecek.

            Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, hastane inşaatı alanında incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgi aldı. İncelemelerde, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Sağlık Müdürü Sabahattin Yılmaz, Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ömer Akın, YİKOB Yatırım İzleme Müdür Vekili Mehmet Turgutlu ve ilgili firma temsilcileri katıldı.

            İncelemelerin ardından bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, söz konusu hastanenin ilimiz için önemine vurgu yaparak şu açıklamalarda bulundu: “Allah ihtiyaç hissettirmesin ama ihtiyaç hissedildiğinde de insanlar değer görmek, insan yerine konulmak ve kaliteli sağlık hizmeti almak istiyor. Bu anlamda hastaneyi ne kadar kısa zamanda hizmete alırsak o kadar iyi olur. Çünkü burada doğrudan insanımıza hizmet verilecek.

            Hastanenin hizmete girmesiyle beraber yaklaşık 3 bin hasta ve yakını tedavi için başka illere gitmek zorunda kalmayacak. O nedenle zamanı çok süratli değerlendirerek, kaliteden de ödün verilmeden, gerekirse 3 vardiya sistemi ile çalışılarak şu anda yaklaşık yüzde 65'i tamamlanan hastanenin önümüzdeki yıl hizmete hazır hale getirilmesini planlıyoruz.” dedi.

            Şehir merkezine uzaklığı 12 km, toplam arsa alanı 139.798 m2 olan hastanede; 15 adet diyaliz yatağı, 28 adet ameliyathane masası,8 adet küvöz,58 adet acil yatak, 97 adet yoğun bakım yatağı yer alacak ve mevcut 750 yatak olan kapasitesi gerek duyulduğunda 950'ye kadar çıkarılabilecek.

            Öte yandan hastanede, 2 helikopter pisti, 56'sı engelliler için olmak üzere 1.125 araçlık otopark yer alacak.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:47:07   

Her mesleğin standardı var

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı,

 

            Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, her mesleğin bir standardı olduğunu, meslek olarak gazeteciliği seçenlerin mutlaka standart bir eğitimden geçmesi gerektiğini söyledi.

            Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi de olan Kolaylı, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde yerel gazetelerin imtiyaz sahipleri ile bir araya geldi.

            Büyükşehir yasasındaki değişiklik ve yaşanan seçim süreçleri dolayısıyla bu yıl resmi ilanlarda ciddi düşüş yaşandığını belirten Kolaylı, ilanların azalmasının yerel gazeteleri olumsuz etkilediğini ifade etti.

            Basın İlan Kurumu üzerinden verilecek resmi ilanların artırılması için Konfederasyon olarak başlattıkları çalışmalar çerçevesinde yerel gazete sahipleriyle bir araya geldiklerini dile getiren Nuri Kolaylı, yerinde tespit ettikleri sorunları dosya halinde hükümete ileteceklerini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Yerinde tespit edeceğimiz sorunları hükümet ve muhalefet partilerine ileteceğiz. En büyük sorunlardan biri, mesleğimizde yaşanan erozyon. Bugün yoldan geçen herhangi bir kişiyi çevirip eline fotoğraf makinesi verdiğinizde, fotoğraf makinesi de vermenize gerek yok, cep telefonu ile çektiği fotoğraflarla bir iki not alıp size getirdiğinde gazeteci olabiliyor. Başka meslekte durum böyle değil.

            Hukuk fakültesini bitirenler stajını yapmadan avukatlık yapamıyor. Mali müşavirler eğitimlerini tamamlayıp staj yaptıktan sonra mali müşavir olabiliyor. Her mesleğin bir standardı var, maalesef gazeteciliğin standardı yok. Bu yüzden de meslek çok ciddi erozyona uğruyor, toplum içinde saygınlığını ve itibarını kaybediyor. Gazeteciliğin de belli bir standardının olması gerekiyor. Mesleğimize giren herkesin standart bir eğitimden geçmesi önem taşıyor. Bu oda olur, başka şey olur ama mutlaka bir eğitimden geçmesi gerekiyor ve bir disiplin altında olması gerekiyor.”dedi.

            Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aslan da yaptığı konuşmada kurumun çalışmaları ve yeni uygulamalarla ilgili bilgi verdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 18.09.2014 12:45:02