......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 272914
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

Rektör Kaya'dan, kardeşlik mesajı

Mustafa Kemal Üniversitesi'nin yedinci Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya kalabalık bir heyet eşliğinde alkışlarla görevine başladı.

            Rektör Kaya mesaisinin ilk dakikalarında barış ve kardeşlik mesajları verdi. Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Önlen tarafından Rektörlük Binişi giydirilen Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya'nın heyecanı konuşmasına da yansıdı.

            Akademik ve idari personelin devir teslim töreninde hazır bulunduğu konuşmada, oldukça duygusal anlar yaşayan Rektör Kaya, tek dertlerinin daha fazla çalışmak olacağının altını çizerek Mustafa Kemal Üniversitesi'ni yarınlara taşıyacaklarını vurguladı.

            MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti : “Bu mutlu günün Üniversitemize, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bugün yeni bir sayfa açıyoruz. Üniversitemizi kalkındırmak için elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapacağız. Herkes bu üniversitede bir aile ferdi olarak hareket edecek. Hiç ayrılık gayrılık olmayacak. Bundan sonra hiçbir derdimizin olmayacağını düşünüyorum. Kavga etsek de kendi aramızda olacak. Bu üniversiteyi kalkındırmak için herkesin gece gündüz çalışmasını istiyoruz.” dedi.

            Konuşmasın-da Hatay'a yakışır bir üniversite olmak için yoğun mesai harcayacaklarını da dile getiren Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, ilk icraatlarının özlük hakları verilmeyen tüm öğretim üyelerinin sorunlarını ivedilikle çözmek olacağını, bunun ise ilk yönetim kurulunda ele alınacağını aktardı. Herkese hakkının verileceğini kaydeden Rektör Kaya, bundan asla taviz verilmeyeceğini vurguladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:50:52   

MİRAÇ CAMİİ PARKINDA SON AŞAMAYA GELİNDİ

Antakya Belediyesi tarafından daha yeşil bir Antakya için yürütülen çalışmalar kapsamında 4 yeni park projesi hayata geçirilmişti.

            Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ve Fen İşleri Müdürlüğü tarafından işbirliği ile yürütülen çalışmalarda projesi hayata geçen 4 parktan bir tanesi olan ve yaklaşık 2,5 dönüm arazi üzerine kurulan Saraykent Mahallesi Miraç Camii parkının Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarında son aşamaya gelindiği bildirildi.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada her iki birimin de bir arada çalışarak gerçekleştirdiği çalışmada, Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan, parke döşeme ve bordür çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. Açıklamada Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yürütülecek olan çalışmanın son aşamasında çimlendirme, mevsim çiçekleri ekimi, ağaçlandırma, aydınlatma veotomatik sulama sistemi, fitness spor aletleri, kent mobilyaları ve oyun parkı montajı yapılacağı belirtildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:50:07   

BAKAN ÇELİK, DİNGİL'İ ZİYARET ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i makamında ziyaret etti.

            Bakan Faruk Çelik, belediye çalışmalarında, Başkan Seyfi Dingil'e başarılar dileyerek,”İskenderun'un uzun bir zaman sonra iktidar partisi ile buluşması memnuniyet verici bir durum. AK Parti belediyecilik anlamında Türkiye'de örnek bir partidir. Sizlerin kısa bir zaman içerisinde ortaya koyduğu projeler İskenderun'un gelişmesi ve kalkınması açısından büyük bir önem taşıyacaktır. Bizlerde Ankara'da sizlerin her zaman yanındayız. Her zaman destek olmaya hazırız. Tüm İskenderun halkına sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,”Sayın Bakanım. Bizler göreve gelir gelmez hiç vakit kaybetmeden İskenderun için kısa, orta ve uzun vadede neler yapabiliriz diye projeler hazırladık. Amacımız İskenderun halkına en iyi hizmeti verebilmektir. Bizler ortak akıl içerisinde tüm kurumlar ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Her şey İskenderun için diyoruz” şeklinde konuştu.

            Başkan Seyfi Dingil ziyaret anısına Bakan Çelik'e anı tabağı takdim etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:49:33   

Yaman, okullara temizlik desteğini sürdürüyor

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Kasım ayında başlattığı “Okullarda Hijyen Kampanyası” kapsamında okul gezilerine aralıksız devam ediyor.

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ın ziyaret ettiği okullar arasında bu sefer Hüseyinli İlkokulu, Özengili İlk ve Orta Okulu, Çökek İlk ve Orta Okulu, Turunçlu Şehit Hakan Üçyıldız İlk ve Orta Okulu yer aldı. Gittiği okullarda okul müdürleri, öğretmenler ve muhtarların yanı sıra okul aile birliği yöneticileri tarafından karşılanan Başkan Yaman, öğrencilerden de yoğun ilgi gördü.

            Çocukların temiz çevre koşullarında eğitim görmesi için okullara temizlik desteği verilmesi konusunda titiz davranan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Çocuklarımızın sağlığını korumak ve onlara hijyenik koşullar sağlamak için temizlik ekiplerimiz okul bahçeleri ve çevresinde çalışmalar yürütüyor. Ayrıca başlatmış olduğumuz “Okullarda Hijyen Kampanyası” ile okullara temizlik maddesi desteği de veriyoruz. Öğretmenlerimiz ve velilerimizden çocuklarımıza el yıkama alışkanlığının kazandırılması konusunda hassasiyet göstermelerini rica ediyorum.”şeklinde konuştu.

            Başkan Yaman yaptığı okul ziyaretlerinde hem okulların hem de okulların bulunduğu mahallelerin sorunlarını dinledi. En çok dile getirilen konulardan biri de ulaşım sorunu idi. Otobüs ve dolmuş güzergâhlarının mahalle merkezlerini ve okulları kapsamıyor oluşundan kaynaklı sıkıntıları dinleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, konu ile ilgili olarak yetkili mercilerle görüşüleceğinin sözünü verdi.

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ın neredeyse hiç gidilmemiş okullara yaptığı ziyaretler özellikle öğretmenler tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.

            Başkan Yaman'ın mevcut sorunlarla bizzat ilgileniyor olmasından duyulan memnuniyeti öğretmenler “Ezberleri bozuyorsunuz; buralara gelip sorunlarımızı bizden dinlemeniz ve okullarımızın durumunu incelemeniz bizi çok mutlu etti. Verdiğiniz destek bizim için çok değerli.” sözleriyle ifade etti.

            Çökek Mahallesinde bulunan okulda ulaşım sorunu, okul bina ve bahçesinin bakımsız kalmış olması ve okul gereçlerinin yetersizliği gibi sıkıntıların konuşulmasının ardından, öğretmenler öğrencilerin kitap ihtiyacından bahsetti.

            Okuma kitaplarının azlığı nedeniyle çocukları okumaya yeterince teşvik edemediklerini vurgulayan öğretmenlerle okul kütüphanesini gezen Başkan Yaman en kısa zamanda bu konuyla ilgilenilerek kitap ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

            Okullarda Hijyen Kampanyası kapsamında, temizlik maddelerinden oluşan paketlerin yetkililere teslim edildiği okul gezilerine önümüzdeki haftalarda da devam edilecek.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:47:26   

HATSU ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Merkez ilçe Antakya'ya bağlı Altınçay mahallesinde inşaatı devam eden Hatay Büyükşehir Belediyesi spor ve yaşam kompleksinin yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarının döşendiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınçay mahallesinde yapılan Spor tesisi ve yaşam merkezinin yağmursuyu  ve kanalizasyon hattında betonarme borularının kullanıldığını belirterek, uzun vadede bölgede büyük bir rahatlama yaşanacağını bildirdi. Ayrıca çevrede bulunan evlerin kirli su hatlarının kaçak bağlantılarla dereye akışını tespit ettiklerini açıklayan idare, bu hatların iptal edilerek yeni yapılan kanalizasyon hattına bağlandığını bu sayede dere temizliğine katkı sağlandığını ifade etti.

             HATSU idaresi 3 kamyon, iki kepçe ve 15 kişilik ekip tarafından yapılan 25 metrelik yeni kanalizasyon ve yağmursuyu hat döşemesinin3 günlük bir çalışmanın ardından tamamlandığını bildirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:46:31   

ÇOCUKLARA KEYİFLİ ANLAR YAŞATTI

Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Birimi tarafından organize edilen ve Antakya Belediyesi Tiyatro Topluluğu'nun sergilediği “Yaşasın Temizlik” isimli tiyatro oyununu izleyen çocuklar bol kahkahalı anlar yaşadı.

           Antakya Belediyesi'nin her mahalleye tiyatro götürme düşüncesi ile yola çıkan ve 8 Kasım 2014 tarihinden bu yana Antakya merkezde, Narlıca'da, Serinyol'da sahne alan Yaşasın Temizlik oyunu, geçtiğimiz hafta sonu Ovakent mahallesinde bulunan çok amaçlı salonda Ovakent'li çocuklar için sahne aldı.

            Her hafta yaklaşık 500 çocuğa ulaşan oyunda çevre temizliği ve önemi anlatılırken, çocuklara tiyatro sevgisinin de aşılanması amaçlanıyor. Yoğun ilgi ile izlenen oyunun sonunda ise hediye edilen balonları alan çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:45:33   

GENÇLİK'İN GENÇLERİ COŞTU

Yuvam Dekor Antakya Gençlik'in U-15 Genç takımı Reyhanlı Belediyespor'u 5-1 yenerken, U-17 Genç takımı da Odabaşıspor'u 9-0 yenmeyi başardı

            Hatay 1.Amatör Kümede şampiyonluk mücadelesi yapan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, alt yapıya önem vermenin meyvelerini almaya başladı.

            Yuvam Dekor Antakya Gençlik'in U-15 takımı Cumartesi günü Nazım Koka sahasında oynanan maçta Reyhanlı Belediyespor'u 5-1 yenerek üç puanı aldı. Sarı-Siyahlı Antakya ekibinin gollerini Yunus Aydın (2), Yusuf Gençer, Yusuf Alp ve Burak Yılmaz atarken Deniz Arabacı üç asistle farklı skora katkı sağladı.

U-17 TAKIMI 9 GOL ATTI

            Yuvam Dekor Antakya Gençlik'in U-17 takımı da Pazar günü Nazım Koka sahasında oynadığı Odabaşıspor maçını 9-0 kazanarak zirve yarışını sürdürdü.

            Cebrail Kaplan, Caner Doğan, Erkan Türemiş hakem üçlüsünün başarıyla yönettiği maçta gözlemci olarak Nuri Gülen görev yaptı.

            Antakya Gençlik antrenörü Mustafa Yılmaz ile Odabaşıspor antrenörü Ayhan Kılıç'ın öğrencileri centilmence mücadele ederek takdir kazandılar.

            Maça hızlı başlayan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, 5.dakikada Mehmet Kılıç ile gol perdesini açtı. 21. Dakikada Hüseyin Çiftçigil ve 34. Dakikada Bünyamin Yavuz'un golleriyle Antakya ekibi ilk yarıyı 3-0 önde tamamladı.

            Günün başarılı ismi Mehmet Kılıç 42. ve 44. dakikalarda attığı gollerle farkı beşe çıkardı. 52.dakikada Süleyman Bayraktar, 65. Dakikada Mehmet Kılıç, 67. Dakikada Burak Şehoğlu ve 72. Dakikada Mustafa Kemal Çolak attığı gollerle 9-0'lık galibiyeti sağladılar.

            Bu maçta 4 gol atan ve bir şutu direkten dönen Mehmet Kılıç maçın yıldızı olurken, Şamil Konuşkan ve Bünyamin Yavuz'da çok iyi oynadılar. Oyuna sonradan giren yetenekli kaleci Batuhan Çetin'de başarılı maç çıkardı. Maç sonrası soyunma odasında galibiyet, geçen hafta talihsiz sakatlık yaşayan Süleyman Bayraktar ve Mehmet Ali Kıcım'a hediye edildi.

            Yuvam Dekor Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin, antrenörler Ahmet Hayri Yılmaz, Mustafa Yılmaz ve tüm futbolcuları tebrik ederken, bu ortama katkı sağlayan Başkanvekili Ahmet Davut, ana sponsor Yuvam Dekor sahibi ve Kulüp 2. Başkanı Bedi Yıldız ile tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:44:18   

UZLAŞMADA HATAY KAZANACAK

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nde siyasi partiler hizmet noktasında uzlaşmada buluşurken, vatandaşlar bu birliktelikte Hatay ilinin kazanacağına vurgu yaptı

            Seçim döneminin üzerinden sekiz ay geçmesinin ardından bir süre önce siyasi partiler Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nde hizmet konularında uzlaşma yapması vatandaşları memnun etmeye başladı.

            Kısır siyasi çekişmeler ve hizmet engellemeleri dolayısıyla sekiz ayını kaybeden Hatay için artık kaybedecek vakit kalmadığı belirtildi.

            Bu arada Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım ayı son toplantısında özellikle büyükşehir bütçesinin uzlaşmayla meclis üyeleri tarafından kabul edilmesi önemli adım olarak değerlendirildi.

            20 Kasım günü yapılan dördüncü birleşimin karar özetlerinin okunup oylanmasıyla başlayan toplantıya, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 Yılı Mali Bütçesi'nin de görüşüldüğü 7 madde ile devam edildi.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı için komisyon tarafından uygun görülen 659 milyon 549 bin 747 TL olan bütçesi tüm parti grupları tarafından oy birliği ile kabul edildi. Bunun yanı sıra Daire Başkanlıkları ve müdürlüklerin bütçeleri de tek tek okunup oylamaya sunularak yine aynı uyum içerisinde tüm gruplar tarafından kabul gördü.

            Yine 12 Kasım'daki toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edilen “15 ilçe belediyesine ait 2015 Yılı Mali Bütçe Tasarıları ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 Yılı Performans Programı” konuları da oy birliği ile kabul edildi.

            Gündem maddeleri görüşüldükten sonra Kasım ayı toplantısı ile ilgili düşüncelerini paylaşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş:”İlk 7 aylık sürecimizde Meclis olarak Hatay'daki hemşehrilerimizi belki üzmüş olabiliriz. Hatay halkı bizden kendi öz değerlerine yakışan bir meclis istiyordu. Kasım ayı içerisinde biz bunu hep birlikte başardık. Bütün birleşimlerimizde alınan kararların mutabakatla çıkması bizim adımıza, halkımızın adına çok sevindirici. Hem grup başkanlarımıza hem belediye başkanlarımıza hem de meclisimizin tüm üyelerine göstermiş oldukları bu özveriden ve azimlerinden dolayı çok teşekkür ederim.

            Ben inanıyorum ki, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonraki süreçlerde de Hatay'ın örf, adet ve geleneklerine uygun; birlik ve beraberlik içerisinde Hatay'ı geleceğe taşıma konusunda hemfikir olacağız. Hatay halkının bize emanet ettiği bu Meclis'i daha efektif, daha kucaklayıcı ve şehrimizi ileri götürecek şekilde kullanacağımızdan hiç şüphem yok.”dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:55:45   

YENİ MÜZENİN ÇEVRE DÜZENLEMESİ TAMAMLANDI

5 Bin Metrekare mozaik sergileme alanı ile Dünya'nın en büyük Mozaik müzesi olmaya aday olan Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi'nin peyzaj ve çevre düzenlemeleri Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar birimi tarafından tamamlandı.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklama konuyla ilgili şunlara yer verildi; “ Yaklaşık 35 Bin metrekare alana sahip olan ve sahip olduğu eserlerle Dünya'nın en büyük mozaik müzesi olmaya aday olan Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi'nin temizlik, peyzaj, çevre düzenleme ve ağaçlandırma çalışmaları Antakya Belediyesi ekipleri tarafından yürütülüyor. Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yapılan kapsamlı çalışma sonrasında Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi bahçesi layık olduğu görünüme kavuştu.

            Ağaçlandırma, çiçek ekimi, çim serme çalışmalarının yapıldığı alanın bakımı da Antakya Belediyesi'nce gerçekleştirilecek. Şehir genelinde yürütülen mevsim çiçekleri ekme çalışmaları devam ederken, tüm park ve yeşil alanların bakım ve onarım hizmetleri de tüm hızıyla devam ediyor.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:54:53   

Gazilerden örnek dayanışma

Hatay Kore ve Kıbrıs Gazileri Derneği düzenlediği muhteşem organizasyonla üyeler arasındaki dayanışmayı pekiştirdi.

            Dernek Başkanı Behçet Narin ve yönetim kurulu üyeleri tarafından hazırlanan etkinlikte gaziler Karlısu Mahallesi'nde bulunan Erkan'ın Yeri Restaurant'a hem kaynaşma hemde sohbet ederek eski anılarını tazeledi.

            Düzenlenen etkinliğe Hatay Vali Yardımcısı Hasan Volkan Köksal, Hatay Kore ve Kıbrıs Gazileri Dernek Başkanı Behçet Narin, Başkan Yardımcısı Hasan Karataş, muhasip Mehmet Yolcu, sekreter Lütfü Yılmaz, üyelerden Hasan Duran, Ahmet Yıldırım ve İsa Doksöz'ün yanı sıra derneğe üye gaziler katıldı.

            Mehmet Polat tarafından seslendirilen şarkılarla eğlenen gaziler, eski toprak olduklarını bir kez daha gözler önüne sergilediler.

            Dernek Başkan Yardımcısı Hasan Karataş gecede yaptığı konuşmada derneğe yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: Bu toplantıları düzenlememizin nedeni gazi dostlarımızla beraber olmak, gazi dostlarımızın hal ve hatırlarını sormak ve varsa sorunlarını çözmek için bir arada kendi aramızda yemekli toplantılar düzenleyerek hem eski günlerimiiz yad etmeiş oluyoruz hem de anılarımızı tazelemiş oluyoruz. Zaten derneğimizin kuruluş amacı da gazi dostlarımızdan aidat toplamadan ayrıca dini bayramlarda valiliğimizce verilen bayramlıklardan herhangi bir kesinti almadan valilikten geldiği gibi gazilerimize iletilmektedir.

            Ayrıca belediye otobüslerinden ve diğer sosyal tesislerden yararlanmak isteyen gazilerimizin de bakanlıkça kendilerine verilen gazi kimlik kartı ile yararlanmaları derneğimizin girişimleri sonucu sağlanmıştır. Derneğimiz Hatay genelinde bulunan tüm gazilerimizi organize etmektedir. Bugüne kadar ki çalışmalarımızzda Hatay Kore ve Kıbrıs Gazileri olarak Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü, Yayladağı şubelerimizi açtık. Bu arada pek yakında Samandağ, Belen ve İskenderun şubelerimizi faaliyete geçirmek için çalışmalarımız devam etmektedir.

            Siz değerli gazilerimize bu hizmetlerin tevdi edilmesinde yakın alaka ve ilgilerini esirgemeyerek gerek bayramlarda gerekse belediye hizmetlerinin gazilerimize ulaşması için üstün gayret ve emeği geçen kıymetli zamanlarını ayırıp bizlerle beraber olma lütfunda bulunarak bizleri onurlandıran başta Hatay Valimiz Ercan Topaca beyefendiye ve saygıdeğer vali muavinlerimize, daire müdürlerimize, yazılı ve görsel basınımızn üyelerine şahsım ve gazi dostlarım ve derneğimiz olarak şükranlarımızı arz ederiz” dedi.

Konuşmaların ardından derneğe yeni katılan gazi Salim Köse'ye rozetini dernek başkanı Behçet Narin takarak derneğe hoş geldin dedi.

(Haber&Fotoğraf:

A. Vahit Güraslan)


4 yıl, 11 ay önce / 01.12.2014 11:53:30