......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261522
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Muhteşem lezzetlerden muhteşem dostluklaraKadim uygarlıklara ev sahipliği yapan Hatay`ın, Uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”ne ev sahipliği yapmasına az kaldı. Hoşgörü, kardeşlik ve dostluk şehrinde “mutfak kardeşliği” ile muhteşem lezzetlerden muhteşem dostluklara yol alınacak.

Hatay Valiliği`nin koordine ettiği “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında 3-6 Eylül tarihleri arasında Hatay`da düzenlenecek uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine Fransa`dan İtalya`ya, Lübnan`dan Fas`a, Bosna-Hersek`ten Yunanistan`a kadar 17 Akdeniz ülkesinden dünyaca ünlü şefler ve gurmeler geliyor.

“Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine katılacaklar arasında dünyanın en meşhur kadın şeflerinden, Fas asıllı “Baharat Kraliçesi” lakabı ile tanınan Choumicha Chafai`ın yanısıra İtalyan Michelin Yıldızlı Davide Brovelli, yine Michelin Yıldızlı İspanyol şef Jean Luc Figueras, Fransız Christian Têtedoie, Lübnanlı Maroun Chedid, Tunuslu Rafik Tlatli ve Cezayir`den ünlü şef Farid Zadi yer alıyor.

Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğinin proje paydaşı olan Anadolu Halk Mutfağı Derneğinin Başkanı Adnan Şahin, etkinliğin “Akdenizin gizemlerle dolu lezzet hazinesinin, Hatay coğrafyasında dünyaya açılması` demek olduğunu vurguladı. Şahin, yaklaşık 600 çeşit yemeği ve sıra dışı lezzetleriyle dünya çapında bir “gastronomi başkenti” olma yolunda ilerleyen Hatay bölgesinin özgün mutfağının, yemek geleneklerinin ve ürünlerinin orta ve uzun vadede ulusal ve uluslararası platformlarda. Etkin bir şekilde tüm dünyada tanıtılmasının amaçlandığını da belirtti.

Özel kostümlerle, halkın da katıldığı kortej yürüyüşüyle başlayacak olan etkinlik kapsamında “Hatay İpekleriyle İpek Yolu” temalı bir defile, “Medeniyetler Korosu” konseri gibi kültürel faaliyetler de yer alacak. Gastronomik sergi ve gösteriler Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Savon ve Ottoman Palace Otelllerinde katılımcı ülkelerin temsilcileri tarafından sunulacak.. Programda ayrıca Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA)’nın “Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretleme” konulu paneli, Hıdırbey Köyü Defne Yolu`nda “Defne Yürüyüşü”, ünlü Musa Ağacı ziyareti, Kurşunlu Handa kahvaltı gibi organizasyonlar da var. Hatay Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğine katılacak olan gastronomi otoriteleri, mutfak yazarları, profesyonel aşçılar, beslenme uzmanları, ulusal ve yerel üreticiler, turizmciler, gıda ve tarım sektörü temsilcileri ve akademisyenleri bu özel tarihi mekanların özgün dokusunda özel yemek gösterilerine şahit olacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:54:11   

Organik bahçeler ürün vermeye başladı2010 yılında Belen İlçe Müdürlüğü tarafından başlatılan Organik Badem yetiştiriciliği projesi meyvelerini vermeye başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü organik yetiştiricilikte gerekli uygulamaları titizlikle yaparak organik ürün sertifikası alındı. Önümüzdeki yıllarda verimin daha da artarak üreticilere gelir kaynağı olması bekleniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada “İlçemiz Çakallı köyünde Selahaddin Yalman`a ait arazinin 10 dekarlık alanında İlçe Müdürlüğümüz tarafından sertifikalı Badem fidanları (Ferragnes-Ferradeul) ile yeni bir bahçe tesis edilip, organik yetiştiricilikte gerekli uygulamalar titizlikle yapılarak organik ürün sertifikası alınmıştır. Yeni tesis edilen badem bahçesinin fidan, tel çit, organik gübre ve organik olduğuna dair sertifikasyon giderlerinin tamamı Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Bu yıl 10 dekarlık alandan en az 1.000 kg organik ürün bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda verim daha da artarak üreticimize gelir kaynağı olacaktır.” denildi.

Belen İlçe Tarım Müdürü Şakir Gök yaptığı açıklamada; `Bademin yanı sıra zeytin, elma ve kirazda da organik bahçe çalışmalarımız olup, önümüzdeki yıllarda daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz. 2011 yılında 5 dekar tam bodur ve 10 dekar yarı bodur elma bahçesi kurulmuştur. 2012 yılında da 5 dekar alanda organik kiraz projesi uygulanmıştır.`dedi.

2013 yılında ise Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı kapsamında Şembük köyünde 26 üreticiye 704 dekar alanda organik zeytin projesine geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:41:22   

Neslihan-Osman Akman`ın mutlu günüHatay Asi Gazetesi muhabiri Osman Akman, evlilik yolunda önemli bir adımı Neslihan Uçmaz ile birlikte attı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Nikâh Salonu`nda gerçekleşen nikâh törenine Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Asi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nihat Mazmanoğlu çok sayıda basın mensubu, Akman ve Uçmaz aileleri ile genç çiftlerin arkadaşları ve dostları katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Neslihan & Osman Akman çiftinin nikâhını kıyarak, ömürboyu mutluluklar diledi.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Uçmaz ve Akman Ailelerini tebrik eder, Neslihan-Osman Akman çiftine ömür boyu mutluluklar dileriz.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:40:37   

Karaca`dan Vali Lekesiz`e veda ziyaretiZonguldak Vergi Dairesi Başkanlığı`na getirilen Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e veda ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Vali Lekesiz, ilimizde 1.5 yıldır görev yapan Karaca`nın, gerek işindeki başarısı gerekse diğer kurum ve kuruluşlarla olan uyumu ve işbirliği açısından başarılı bir çalışma dönemi geçirdiğini ifade ederek, hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Bölgemizde yaşanan olumsuzluklara rağmen ilimizin en fazla vergi veren iller arasında 8. sırasını koruduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, bunda vergi ödemenin toplumsal bir görev olduğunun bilincinde olan Hataylıların yanı sıra Sayın Karaca`nın ve ekibinin de görevini başarı ile icra etmesinin büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ise kabulünden ve iyi dileklerinden dolay Vali Lekesiz`e teşekkür ederek, “Hatay gibi özel bir ilde görev yapmaktan büyük memnuniyet duydum. Görevim esnasında gerek Zat-ı Ali`nizin gerekse kurum ve kuruluşlarımızın manevi desteği bizlere her zaman yol gösterici oldu.” dedi.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Karaca`ya bir de hediye verdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:39:52   

İçme sütü miktarı arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Haziran 2014 verilerine göre içme sütü üretimi arttı.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,7 arttığını bildirdi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %6,8 artış, inek peyniri üretimi %7,6 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %8,4 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, 2014 yılı Haziran ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre %2,4 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre %0,1 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,9 artış, inek peyniri üretimi %7,3 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %6,1 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 azalış gösterdi. Haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi” denildi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:39:08   

6 ÇİFTÇİYE 114 SAANEN KEÇİSİ DAĞITILDIHassa Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 6 çiftçiye, toplam 114 Saanen Keçisi dağıtımı gerçekleştirildi. Kaymakamlık Proje Ofisi tarafından gerçekleştirilen projenin maliyetinin yaklaşık 90 bin TL olduğu bildirildi.

Saanen Süt Keçileri olarak bilinen bu hayvanlar ile ilgili Hassa Kaymakamlığından şu bilgiler verildi: “İsviçre`nin Bern kantonuna bağlı Saanen Vadisi`nden Dünyaya 1990`lı yıllarda yayılmıştır. Dağlık Saanen bölgesinde ve sert iklim koşullarında yetiştiğinden sağlam yapılı hayvanlardır.

İki yıl ödemesiz, altı yılda ödenecek olan keçiler sahiplerine kurayla teslim edildi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri tarafından keçilerin ilçemize adaptasyonu hakkında üreticilerin bilgilendirilmesinin ardından, keçiler sahiplerine dağıtıldı.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:38:34   

Vatandaşlar, Erdoğan`a sevgi gösterisinde bulundu10 Ağustos tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan`a vatandaşlar büyük sevgi gösterilerinde bulundu. Büyük coşkuya sahne olan kutlamalar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. 7`den 70`e her yaştan kişinin katıldığı kutlamalarda vatandaşlar, Erdoğan`a büyük sevgi gösterisinde bulundu.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ülke tarihinde ilk kez halkın Cumhurbaşkanını seçtiğini belirtti.

12.Cumhur-başkanlığı seçim sonuçlarının belli olmasının ardından anıt alanında toplanan “Erdoğan gönüllüleri”ne hitap eden Belediye Başkanı Seyfi Dingil, milletin kararına herkesin saygı duyması gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Sayın Başbakanımız İstanbul`un belediye bakanlığını yaptı, dünya belediyecilik tarihine geçti. Destanlar yazdı. Türkiye`yi dünya lideri yaptı. Ne kadar övünsek az. Türkiye`nin Recep Tayyip Erdoğan`a ihtiyacı var. Dünya mazlumlarının ona ihtiyacı var. Yapılacak çok işimiz var. Bu değişim, bu istikrar devam edecek. Erdoğan`ın liderliğinde devam edecek. Dünya Türkiye`yi daha iyi tanıyacak. Bugün mutlu günümüz, kutlu günümüz. Bugün bayram günümüz. Bayramınız kutlu olsun. Vatana millete hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından coşkulu kalabalık havai fişeklerle seçim zaferini kutladı. Meydanda toplanan kalabalık gurup, ellerinde Erdoğan ve Türk Bayraklarıyla zafer gösterisi yaptı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:37:40   

VATANDAŞIN TALEBİNE ANINDA ÇÖZÜMAntakya Ürgenpaşa Mahallesi Ayşe Fitnat Hanım Caddesi ve çevre sakinlerinin, Hüseyin Özbuğday Lisesi güzergâhından mini çevre yoluna gidiş ve geliş istikametinde taşıt kullanırken hız azaltıcı kasislerin özellikle akşam saatleri ve gece karanlığında dikkat çekici fosforlu yol çizgileri olmaması nedeniyle fark edilemediğine yönelik şikâyeti üzerine Antakya Belediyesi ekipleri soruna anında müdahale etti.

Ürgenpaşa Mahallesi`nde ikamet eden vatandaşlar şikâyetlerini uzun süre önce Büyükşehir Belediyesi`ne bildirdiklerini ancak muhatap bulamadıklarını ve bir sonuç elde edemediklerini, cadde üzerinde bulunan hız kesici kasislere fosfor uygulaması yaparak sorunu hızla çözen Antakya Belediyesi`ne memnuniyetlerini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:36:56   

Kaçakçılık girişimi engellendiSuriye istikametinden 3 kişinin kaçak malzeme geçirmeye çalıştığını tespit eden güvenlik kuvvetleri, kaçakçılık girişimini engelleyerek sınır güvenliğini sağladı.

Genelkurmay Başkanlığından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye-Suriye hududunda Kara Kuvvetleri 2`nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Kıyıgören Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) devriye faaliyetleri esnasında, üç silahlı şahsın Suriye`den Türkiye istikametine kaçak malzeme geçirmeye çalıştığı tespit edilmiştir.

Olay yerinde bulunan MYKU tarafından fark edildiklerini gören şahısların, MYKU personeline silah doğrultması üzerine, MYKU tarafından uyarı ve keşif amaçlı atış yapılmıştır. Bu esnada yerden seken bir mermi Suriye tarafında silahlı şahısların bulunduğu bölgede bulunan bir adet akaryakıt tankerine isabet etmiş ve tanker yanında bulunan bidonlarla birlikte alev almıştır.

Açılan ateşler üzerine Suriye`li şahıslar bölgeden kaçmış ve kaçakçılık girişimi engellenmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:36:25   

Cumhur, Başkanını Millet, adamını seçti
R. TAYYİP ERDOĞAN HAKETTİĞİ MAKAMDA
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos Pazar günü yapılan seçimde milletin oylarıyla Türkiye`nin 12`nci Cumhurbaşkanı seçildi.

Bu sonucun ardından cumhur, başkanını, seçmende, milletin adamını hakettiği Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtarak 12 yıllık hizmetlerine ahde vefa gösterdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre katılım oranının yüzde 74`te kaldığı seçimin ilk turunda oyların yüzde 51,8`ini alan Erdoğan, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi`nin (MHP) ve toplamda 14 partinin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu oyların yüzde 38,4`ünü alırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Selahattin Demirtaş`ın oy oranı yüzde 9,8 oldu.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından tüm ülke genelinde olduğu gibi Hataylılarda cadde ve sokaklarda zafer turu atarak yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan`a sevgi gösterisinde bulundular. Antakya`da köprübaşı, Vali göbeği alanı yanında zaferi kutlayan Hataylılar, binlerce arabayla ellerinde Erdoğan`ın posterleriyle konvoylar eşliğinde zafer turu attılar.

Bu arada AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan binlerce vatandaşa hitap eden Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, seçim döneminde emeği geçen, oylarıyla Erdoğan`ın seçilmesine katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Ankara`da ki balkon konuşmasını da televizyondan canlı yayında izleyen vatandaşlar, % 51.8`lik oy oranıyla elde edilen başarının mutluluğunu yaşadılar.

11`inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün görevi 28 Ağustos`ta sona eriyor ve Erdoğan`ın bu tarihte görevi Gül`den devralması bekleniyor.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 12.8.2014 11:07:21