......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 272915
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

Yaman: Engelsiz bir yaşam diliyorum

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak engellilerin gününü kutladı.

            Yaman yayınladığı mesajda engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Engellilerin yaşadıkları zorlukların ve sıkıntıların daha iyi anlaşılması ve duygudaşlık kurulması amacı ile her yıl 3 Aralık tarihi Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Oysa engelli dostlarımızın yılın 365 günü ilgi ve özene ihtiyaçlarının olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekir.

            Başta yerel yönetimler ve genel idareler olmak üzere kent yönetimin-de etkin kurumların planlama ve projelerinde engellilerin varlığını unutmaması, sosyal aktivitelerin tümünden faydalanma hakları olduğunu göz önünde bulundurmaları gelişmişliğin ve sosyal adaletin önemli bir göstergesi olacaktır. Ayrıca engellilerimize insan onuruna yakışır bir hayat sunmak, toplumsal olarak insan haklarına bakışımızın da ne kadar samimi olduğunu anlamak açısından ayrı bir önem arz etmektedir. Engeli tanımıyla anılmasından ziyade dezavantajlı guruplar olarak nitelendirilmesi gere-ken bu kesim için kamu ku-rum ve kuruluşları pozitif ay-rımcılık uygulamalı; topluma asıl engelin fiziksel ve ruhsal olmaktan çok sevgi ve em-pati yoksunluğu olduğu öğretilmelidir.

            3 Aralık tarihinin en-gellilerin yalnızca hatırlan-makla kalmadığı, “sizin sıkıntılarınızı anlıyoruz” söylemlerinden uzaklaşılarak engelliler için farkındalık yaratılan ve toplumsal empati mekanizmasının güçlendirileceği günler olmasını umuyor; engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:42:01   

YEŞİL BİR ANTAKYA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar birimi daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yürütülen çalışmaların şehir genelinde devam ettiği ve daha yeşil bir Antakya için gayretle hizmet edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada İstiklal Caddesi'nde, Gazi Mahallesi, Serinyol Mahallesi ve Orhanlı Mahallesi'nde bulunan parklarda ve Yeni Hatay Müzesi bahçesinde çimlendirme çalışması yapıldığı belirtildi.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Şehrimize 4 yeni park kazandırmak için yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ederken, Saraykent Mahallemizde bulunan Miraç Camii Parkı'nda son aşamaya gelindi. Bunun devamında Saraykent, Bohşin, Altınçay ve Gökçegöz Mahallelerimizde yürütülen yeni park ve yeşil alan çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz Antakya'da bulunan bütün park ve bahçelerin peyzaj çalışmalarını tamamlayarak, yeni kurduğumuz park ve yeşil alanları halkın hizmetine sunmaktır. Antakya Belediyesi olarak daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

            Miraç Camii yanında yapılan parkta, sulama sistemi kurulumuna ( kangal boru döşemesine) başlandı.

            Muhtarlar Derneği binası önüne; 2 adet ahşap saksı yerleştirildi, ahşap saksıların içerisine mevsimlik bitki dikimi yapıldı. DSİ Parkı'nda, yürüme yolunda tesviye çalışması yapıldı,10 adet palmiye ağacı budandı. İbrahim Bahçeci Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Erhan Aksay Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Ali Rıza Efendi Parkı'nda;35 adet lamba değiştirildi,25 metre 3x4 yer altı kablo değiştirildi,20 metre 2x0.75 direk içi kablo değiştirildi.

            Odabaşı Mahallesi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Serinyol İlkokulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Orhanlı Parkı'nda; bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. 110 adet elektrik direği kapağının bakım ve onarımı yapıldı. Şehir içerisindeki parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları yapıldı. Cemil Şensöz Parkı'nda; süs bitkilerinin şekilli budama çalışması ve ağaç budama çalışması yapıldı.  Bohşin Mahallesi'nde yapılan yeni parkın duvar örme çalışmaları yapıldı.  500 Konutlar Parkı'nda bulunan açık alan fitness spor aletinin bilyeleri değiştirildi.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:37:52   

THM KORO ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Türk Halk Müziği Korosu, yeni sezon çalışmalarına başladı.

            Büyükşehir Belediyesi THM Korosu'nda gönüllü olarak yer alan koro sanatçılarının önümüzdeki aylarda konserlerle dinleyicilerin karşısına çıkacaklarını kaydeden Koro Şefi Yusuf Beyhan; “Koromuzda bu işe yıllarca emek vermiş arkadaşlarımız var ömrümüzün bir çoğu sahnelerde geçti. Hiç bir maddi kaynak beklemeksizin gelecek nesillere kültür mirası bırakmak istiyoruz.” dedi.

            Beyhan, ekipteki arkadaşlarının Zaman içerisinde daha sosyal duruma gelebildiklerini dile getirirken, ayrıca ekip arkadaşları adına Büyükşehir Belediyesi'ne müziğe verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:35:34   

NARLICA’NIN SU SIKINTISI GİDERİLDİ

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Suriyeli misafirlerin de eklenmesiyle nüfusu neredeyse iki katına çıkan Narlıca mahallesindeki içme suyu sorununu çözüğünü açıkladı.

            Genel Müdürlük, bölgeye su veren bir kuyunun kuruması sonucu susuzluğun baş gösterdiği mahalleye Projeler Daire Başkanlığı tarafından yeni bir su kuyusu açıldığını ve mahallenin içme suyu sorununun çözüldüğünü duyurdu.

            On günlük bir çalışma sonucu yeni bir trafo bağlanmak suretiyle 216 metre kazılan kuyudan saniyede 25 litre suyun mahalleye pompalandığını bildiren HATSU, Narlıca'da su çıkmayan evin kalmadığına da dikkat çekerek, Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından bu sıkıntının çekildiği mahallelere yeni kuyu açma çalışmalarının süreceğini açıkladı.

 (Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:35:05   

GAZETECİLERİN DEV BULUŞMASI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası işbirliğinde Edirne Gazeteciler Derneği'nin ev sahipliğinde yapıldı.

            Edirne Margi Otel Konferans Salonu'nda gerçekleşen Başkanlar Kurulu Toplantısı'na Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Vekili Mustafa Ergün, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsöy, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları, Güney Doğu Anadolu, Gazeteciler Federasyonu (GGF) Genel Başkanı Talat Akay, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Turgut Özdemir, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu (MİGF) Genel Başkanı Kenan Macit, 70'e yakın cemiyet başkanı ve basın mensubu katıldı.

            Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, basının önemine değinerek bir Sağlık Bakanı olarak basının da sağlıklı olması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu belirtti.

             Basın özgürlüğünün hukuk devleti, güçlü demokrasi için zorunluluk olduğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, "Basını yıpratma veya parlatma aracı amacıyla kullanmak isteyen anlayıştan kurtarmak lazım.  Sağlık Bakanı olarak basının da sağlıklı olmasını isterim. Birlikte bir yerlere basamak basamak götürebiliriz. Demokrasi ve hukuk devleti adına çok daha başarılı olunacaktır. Zaman zaman ayrışsak da sizlerle birlikte geleceğe yürümek çok önemlidir" dedi.

            Basının sorunları ile ilgili görüşlerini aktaran Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Genel Başkanı Nuru Kolaylı ise "En doğudan Trakya'ya, kuzeyden güneye kadar ülkemizin her noktasında basının sorunları ve çözümü için görev yapıyoruz.  Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısını da içtenlikle ortaya koymak zorundayız. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığı kapsayan sektörümüzde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiye'sinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır. Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir. Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Oysa Türkiye'de, pek çok ülkede olduğu gibi, mesleklerle ilgili yasal düzenlemeler vardır. Herkes avukatlık ya da doktorluk yapamaz. Eczacılık, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, muhasebecilik eğitim gerektiren mesleklerdir. Bu eğitimi veren fakültelerin diplomasına sahip olmak ve çeşitli yükümlülükleri yerine getirmek gerekir. Basınımızın bugünkü içler acısı bu durumu, Türkiye'nin dört bir yanındaki gerçek gazetecileri rahatsız etti, halen de ediyor" dedi.

HGC'Yİ TEMİZYÜREK TEMSİL ETTİ

            Başkanlar Kurulu Toplantısına Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)'yi temsilen Hatay Söz Gazetesi imtiyaz sahibi ve HGC üyesi Abdullah Temizyürek katılım gösterdi.

            Çok sayıda farklı ilden katılan cemiyet başkanı ve üyeleri ile kaynaşma imkanı bulan Temizyürek, toplantıda yaptığı konuşmada ise gazetecilerin sorunlarını dile getirdi.

            Yerel medyanın önemine de değinen Abdullah Temziyürek, bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı başta  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı olmak üzere tüm katılımcılara şükranlarını sundu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:58:53   

KİMYECİ'DEN, BAKAN ÇELİK'E YÖRESEL HEDİYE

AK Parti Hatay İlçe Kongrelerine katılmak üzere geçtiğimiz hafta sonu ilimize gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İskenderun İlçe kongresi sonrasında İskenderun Belediyesi'ne yaptığı ziyaret esnasında Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Çelik'e Antakya'nın yöresel lezzetlerinin ve el işlerinin yer aldığı sandığı hediye etti.

            Bakan Çelik'in İskenderun ilçe kongresine katılımlarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kimyeci, “Sayın Bakanımız Faruk Çelik'in ilçe kongresine katılımlarından dolayı büyük memnu-niyet duydum. Yoğun iş programı ve zamanının çok kısıtlı olmasından dolayı Sayın Bakanımızı Antakya'da misafir edemedik. İnşallah gelecek sefer ilimize yapacakları ziyarette Bakanımız Faruk Çelik'i Antakya'da misafir ederiz. Bakanımızın çalışma ve iş hayatında yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ayrıca teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

            Konuşmaların ardından Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Çelik'e Antakya yöresine ait el emeği işlerin ve yöresel lezzetlerin yer aldığı sandığı hediye etti.

            Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin verdiği hediyeden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:56:14   

Kavgayı ayırırken bıçaklandı

Saadet Partisi İskenderun İlçe Başkanı Halil Çelik'in 24 yaşındaki oğlu Ahmet Çelik, ayırmak için araya girdiği kavgada göğsünden bıçaklandı. Çelik götürüldüğü hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

            Olay, geçtiğimiz hafta sonu saat 16.40 sıralarında Kaptan Mehmet Paşa Camii yakınlarında meydana geldi.

            İddiaya göre Ahmet Çelik, henüz bilinmeyen nedenle iki kişi arasında çıkan kavgayı ayırmak için araya girdi. Kavga eden kimliği henüz belirsiz bir kişi tarafından göğsünden bıçaklanan Çelik, ağır yaralandı. Çevredeki esnafların ihbarı üzerine olay yerine polis ekibi ve ambulans sevk edildi.

            Saldırgan ise kaçarak olay yerinden uzaklaştı. Göğsüne aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Çelik, ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi kaldırıldı. Ah-met Çelik, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kaçan zanlının kimliğinin belirlenip yakalanması için çalışma başlatıldı.

            Ahmet Çelik, Merkez Kaptanpaşa camiinde kılınan cenaze namazının ardından Nergislik'teki Aile Kabristanında toprağa verildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:55:13   

EKİN DERSHANELERİ'NDEN 'OKUL' MÜJDESİ

Bilimsel kolektif eğitimin adresi Ekin Dershaneleri, Harbiye Boğaziçi Otel'de düzenlenen yemekli toplantıda, dershanecilikteki dönüşüm süreci ile birlikte Ekin Okulları'na dönüşecekleri müjdesini Ekin öğretmenleri, çalışanları ve aileleri ile paylaştı.

            Hatay'ın köklü ve başarılı eğitim kurumlarından biri olan Ekin Dershaneleri, tüm şubelerindeki öğretmen ve çalışanlarının aileleri ile birlikte tam kadro katıldığı gecede, Ekin Okulları müjdesini verdi. Dönüşüm sürecini başarı ile değerlendiren Ekin Dershaneleri'nin kutlama gecesinde açılış konuşmasını yapan Ekin Dershaneleri Kurucu Müdürü David Çağan, bilimsel kolektif eğitimin merkezi olan kurumlarının her daim eğitim camiasında yer alacağının altını çizerken, çevre yolu yakınlarında aldıkları parsel üzerine yeni okulu inşa edeceklerini dile getirdi.

            16 yılı geride bırakan Ekin Dershaneleri'nin dershanecilikteki dönüşüm sürecini çok iyi değerlendirdiğini belirten Çağan “eğitimin doğru adresi olan kurumumuz, bu süreçte önemli bir adım attı. Çevre yolu yakınlarında üzerine okulumuzu inşa edeceğimiz parselimizi satın aldık. Her zaman söylediğimiz gibi bilimsel kolektif eğitimin merkezi olan Ekin Dershaneleri, bundan böyle de başarı odaklı eğitim hizmetine devam edecektir... İnşallah en geç iki yıl sonra da hep birlikte okulumuzun açılış kokteylini yine hep birlikte yaparız” diye konuştu.

            Ekin Dershaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karasu da yaptığı konuşmada ise, mutlu bir tablo oluşturan Ekin ailesinin, geleceğe umutla baktığını ifade ederken, bu durumunda kurumlarının yarattığı olumlu sinerjinin bir sonucu olduğunu söyledi.

            Ekin Dershaneleri'nin, eğitim sistemindeki dönüşüm sürecini iyi değerlendirdiğinin altını çizen Ekin Dershaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karasu “Dershanemiz bugüne kadar Türkiye'de ve Hatay'da adından söz ettiren, eğitimde kalite yaratan ve bugüne kadar gençlerin umutlarına katkı yapan bir kurum olmuştur. Bundan sonrada bu kurum Hatay'da büyüyerek zirveye çıkarak kurumsal varlığını devam ettirecektir. 28 Mart 1999 tarihinde “Önce İnsan Önce Eğitim” sloganı ile kurulan Ekin Dershaneleri, bugün 4 şubesi ile kurumsal işleyişini sürdürürken, eğitim ilkelerinden taviz vermeden yoluna devam etmektedir.

            Dershanelerimiz Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde başvurularını yaparak bütün şubeleri ile dönüşüm sürecine girmiştir. Son derece modern projesi ile bilimsel kolektif eğitimin okullaşma sürecine giren Ekin Dershaneleri, Ekin Okulları olarak kurumsal bir kimliğe kavuşacaktır. Bunu Ekin öğretmenlerine, çalışanlarına ve tüm Hatay'a müjdelemekten büyük kıvanç duyuyorum.15 yıl boyunca bu kimliği yaratan tüm çalışanlarımıza,şuan aramızda olan,olmayan tüm öğretmenlerimize, sekreterlerimize, müdürlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

            Konuşmaların ardından geceye aileleri ile katılan Ekin Dershanesi çalışanları, Fikret İflazi ve Semir Büyükaşık tarafından seslendirilen birbirinden güzel eserler ile doyasıya eğlendi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:53:36   

BARIŞÇIL HAREKETLERE DESTEĞİMİZ TAM

Terziler Odası Başkanı Ruşen Akyüz ve yönetim kurulu üyeleri Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ı ziyaret etti.

            Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği ve esnafın toplumdaki yerinin anlatıldığı ziyarette, Başkan Savaş, dışarıdan pek çok unsurun ilimizi karıştırmaya çalıştığı ortamda esnafın birlik içinde duruşunun takdirlik bir hareket olduğunun altını çizdi.

            İlimizin bu günlere gelişinde bu şehrin ahenginin ve renginin bozulmayışında esnafın, odaların ve diğer sivil toplum kuruluşlarının büyük katkısının olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Bu barışçıl hareketleri desteklemeye devam ediyoruz. Esnafımızla, odalarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve hemşehrilerimizle birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam ediyoruz. Hatay'ımızın tüm ahengiyle çalışırken hiçbir zaman siyasi ve bölgesel ayrım yapmadık, yapmamaya da devam edeceğiz” dedi.

            Kabullerinden ötürü Başkan Savaş'a memnuniyetini dile getiren Başkan Akyüz, Bu ilin birliğine ve beraberliğine önem veren belediye başkanlarının olması ilimiz için bir şans olduğunu ifade ederek, bu ilin huzuru ve kalkınması için gereken tüm desteğe hazır olduklarını belirtti.

(Haber merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:52:26   

SAVAŞ: HATAY'IN BİRLİĞİNİ KANITLADIK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Dörtyol ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odalarında Büyükşehir Yasasıyla ilgili düzenlenen toplantıda Ortadoğu'da ve ilimize komşu olan Suriye'de yaşanan olaylarda esnafın, iş adamlarının ve vatandaşların etkilenmemesi için izledikleri yolu anlattı.

            Ortadoğu'nun genelinde özellikle komşumuz Suriye'de yaşanan olayların insanlık adına üzüntü verici bir durum olduğunu belirten Başkan Savaş, Antakya Belediye Başkanı iken bu olayların ayak seslerinin duyulmaya başlandığı andan itibaren Erzin'den Samandağı'na kadar, Yayladağı'ndan Hassa'ya kadar toplam 2 bin 500 toplatı gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

            Bu toplantıların Hatay'ın tüm renkleriyle, tüm katmanlarıyla gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Savaş, "Bu olayların ayak seslerini duyduk ama maalesef olaylar baş gösterdi. Yağmur gibi de ilimize insanlar geldi. Bu olaylarla Lojistik sektörümüz, küçük esnafımız çok sıkıntı yaşadı. Daha sonra bütün toplum bu hadiselerden sıkıntı yaşamaya başladı, gençlerimiz işsiz kalmaya başladı. Daha çok Altınözü, Reyhanlı, Yayladağı ve Antakya taraflarındaki hemşehrilerimiz sosyolojik açıdan çok daha rahatsız. Suriye'de gelenler yarı fiyatına çalıştığı için ilimizdeki gençlerimiz işsiz kalıyor" dedi.

            Özellikle Reyhanlı'da yaşanan patlamalardan sonra birlik beraberlik ve dayanışma toplantılarını sıklaştırdıklarını vurgulayan Başkan Savaş "Provokasyonlara kapılmamak için muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla sık sık biraraya geldik. Bu toplantılarla hem birliğimizi beraberliğimizi pekiştirdik hem de ilimizin komşu ülkeler gibi olmasının önüne geçtik. Bu ateş çemberinde bu birliğimizi ve beraberliğimizi korumamız çok önemli bir şey.

            Böylece Hatay'ın provakasyonlara kanmayacağını birbirine nasıl bağlı olduğunu kanıtladık" dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 02.12.2014 10:51:46