......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265601
YORUM MANŞET
EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ
GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ Cumhur İttifakı adayları seçim çalışmaları kapsamında Antakya Uzunçarşı esnafını ziyaret etti.

Çarşı esnafı Cumhur İttifakı heyetini Mehteran Takımı ile karşıladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da çarşı esnafını ziyaret etti.

Birlikteliğimizin Hatay'ın mutluluk ve refah seviyesini sürekli olarak artıracağına inanıyor, Hatay için her zaman daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum diyen AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler “Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz” dedi.

Tarihi Uzunçarşı’da esnafı ziyaret eden Cumhur İttifakı heyeti, esnafın sorunlarını dinleyerek sorunların çözümü için destek istedi.

Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır diyen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, "Cumhur İttifakı genelde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve genel başkanımız Devlet Bahçeli'nin önderliğinde hak ettiği noktaya gelmiştir. Bizde onların izinde yol alarak bu ittifakın Hatay'da şahlanması için çaba göstereceğiz. Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır." dedi.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler de, Hatay'ın önceliklerini belirleyerek bir hizmet haritası ortaya çıkaracaklarını ve her aşamada istişare anlayışı ile hareket edeceklerini belirterek “Har vurup harman savuran değil, akılcı bir anlayışla kalıcı hizmetler yapacağız. Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz. Cumhur İttifakı, ilimizin kurtuluşu, refahı ve hizmete doyacağının adıdır." diye konuştu.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz da, çarşı esnafının sorunlarını dinleyerek, tek tek not aldı ve çözüm konusunda istişarelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

Lekesiz: Hatay'ın gönlümde ayrı yeri olacak

Valiler Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz onuruna Ottoman Otel'de akşam yemeği düzenlendi. Lekesiz, veda yemeğinde yaptığı konuşmada “Hatay'ın ve Hataylıların, gönlümde ayrı bir yeri olacak” dedi.

            İlin dinamiklerimin katıldığı, sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte; Adalet Eski Bakanı, Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Fuat Çay, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Hatay Barosu Başkan A. Sinan Akgöl, Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli, MHP Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Alevi Cemaati adına Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Onursal Başkanı Nasreddin Eskiocak, Ermeni Cemaati adına Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Cemaati Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati adına Şaul Cenudioğlu, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İskenderun Belediye Başkan Seyfi Dingil, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

            Hatay'ın, hemen her dönemde çok özel bir coğrafya olduğunu ve Hatay'da görev yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Lekesiz, şu açıklamalarda bulundu: “Hatay'ın ve Hataylıların, gönlümde ayrı bir olacak.

            Önemli olan sağlıkla gelip sağlıkla gitmekti, çok şükür sağlıkla geldik, sağlıkla dönüyoruz. İkincisi de Devlete ve millete borcumuzun kalmaması idi. Böyle olduğunu temenni ediyorum tabi bunun takdirini ben yapamam, bunun takdirini değerli Hatay halkına bırakıyorum.

            Tüm kurum ve kuruluşlarımızla şunu paylaştık; Anadolu insanı yüzyıllar içerisinde aldığı terbiyenin gereği olarak kalendermeşrep bir yapı ile kendisine hizmet eden insanlara, kamu görevlilerine hürmet eder, bu güzel ama 10 yıl, 20 yıl sonra sade bir vatandaş kimliğiyle aynı yere geldiğiniz zaman aynı itibarı ve aynı hürmeti görüyorsanız bu çok daha güzeldir. Dolayısı ile görev yaptığınız yerde insanların gözbebeğine kalp huzuru ile bakabiliyorsanız bu güzeldir, değerlidir. Mazeret üretmek değil, maharet üretmek esastır dedik, idarecilerin görevi sorun çözmektir. Halkına uzak bir devletle uzaklara gidilemez, bir başka doğrumuz; hepimizin doğrusu birimizin doğrusundan daha doğrudur. Günübirlik doğrularla değil sağlıklı verilere dayalı kurumsal doğrular çok daha doğrudur. Artık günümüzde memurları yönetmekle bir ili yönetmek mümkün değildir, tüm toplumsal dinamikleri sürece katmak gerekir, yani katılımcı yönetim anlayışı olmalı. Bir diğeri, geçmiş yönelimli çalışmak yerine gelecek yönelimli çalışmak gerekir.

            Her yıl ortalama 300 derslik yapılırken il genelinde, geçen yıl yaklaşık 1.300 derslik yapıldı ve yapılan bu dersliklerle Türkiye genelinde Hatay Türkiye birincisi oldu. İlimiz 2011 yılından beri okulöncesi eğitimde aralıksız Türkiye birinciliğini yakaladı ve bırakmıyor. Bilimsel proje üretme sayısı açısından Hatay İli Türkiye birinciliğini bırakmıyor. Kimsesiz, devlete emanet olan çocuklarımızın sıcak aile ortamına kavuşabilmesi için başlatılan Gönül elçileri ve koruyucu aile projesinde de Hatay İlimiz Türkiye'de birinci oldu.

            Hiç kuşkusuz bu ortaya çıkan gelişmeler, ortaya çıkan bu dönüşümler kamu yönetimi dediğimiz birimin bir taraftan yapısını zorlarken diğer taraftan yapısının da ötesinde yönetimin paradigmalarının da değişmesini, gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Cehennemi bir rekabetin yaşandığı dünyada daha iyiye gidebilmek için hayallerinizin hatıralarınızdan fazla olması gerekir. Evet hayallerimiz hatıralarımızdan çok olmalı ve hep beraber o rüyaların istiharelerine yatmalıyız. Çare üreten bir öze, gören bir göze, hisseden bir yüreğe sahip olarak, hudutta nöbet tutan askerimizden, hastanede nabız tutan hemşiremizden, mektepte kalem tutan öğrencimize kadar bu hayallerin peşinden koşmalıyız diyoruz.

Kamu görevlileri olarak devletin belkemiğini oluşturuyoruz. Belkemiğinde olumsuzluklar, kaymalar, sapmalar, kireçlenmeler olursa, bu durum zamanla bütün bünyeyi sarar ve sarsar. Fedakârlık ve feragat bir takım dünya nimetlerine, dünya lezzetlerine tercih edilirse ortaya kemal çıkıyor, olgunluk çıkı-yor. Amirinden memuruna kadar her kademede görev yapan arkadaşlarımda bu kemali gördüm ve hepsi-ne teşekkür ederim.

            Görev yaptığım süre içerisinde toplumun tüm kesimlerinden destek gördüm. Huzurlarınızda tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim. Hatay ile ilgili üretilen her projede, her doğru işte yanımızda olan Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sayın Sadullah Ergin'e, eski bakanımız sayın Fuat Çay'a, ilimizin değerli milletvekillerine, kaymakamlarımıza, tüm belediye baş-kanlarımıza, oda baş-kanlarımıza, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına, siyasi partilerimize, meslek odalarına, iş dünyamıza, sivil toplum örgütlerine, değerli basın mensuplarına ve saygıdeğer Hataylılara yürekten teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.”dedi.

             Yemek sonrasında Vali Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, konuklarını kapıdan tek tek uğurladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:56:26   

ANLAMI ÖZEL GÜNLER

Gaziler Gününde, Gaziler ve Şehit yakınları törenlere yoğun ilgi gösterdi

            Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Ramiz Bakır ve dernek üyeleri,  Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle, Gaziler Günü nedeniyle, çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundu.

            Cumhuriyet Anıtı'nda gerçekleşen törenin ardından, Gazi Evi'nde devam eden etkinliklere, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de katılım gösterdi. Mehter eşliğinde misafirlerin karşılandığı Gaziler Evi'ndeki Gaziler Günü etkinliğine katılım yoğun oldu.

            Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi'ne armağan edilen Çanakkale Temalı Rölyefin açılışının ardından, Gaziler Günü kutlama etkinliğine Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yanı sıra, askeri ve mülki erken ile Gaziler ve Şehit yakınları katılım gösterdi.

            19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Gaziler Evi'nde devam eden törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Ramiz Bakır, “Milletlerin yaşamış oldukları tarihin yol haritalarına baktığımızda, unutulmayan ulusal günlere ilişkin anma günleri vardır. Bu anılan günler içerisinde öyle müstesna günler vardır ki, her millete nasip olmayan günlerdir ve o günler ayrı anlamlar taşırlar” dedi.

            19 Eylül'ün, Ulu Önder Atatürk'e Gazilik unvanının verildiği bir gün olduğunu söyleyen Bakır, “Milli değerlerimizi, yaşanmış, geleceğe ışık tutan hakikatlerimizi unutmayı diri tuttuğumuz sürece, özgür ve bağımsız yaşamanın sembolü olan Türk Milleti hep var olacaktır. Aksi halde, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır' diyen aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hedef ve inançlarına yabancılaşmış oluruz” diye konuştu.

(Haber: Hasan KAYA)


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:54:07   

Zam artışından tüm kamu çalışanları yararlanmalı

Büro Memur-Sen Hatay 1 No'lu Şube Başkanı Mürsel Güler, gündemde olan hakim, savcı ve akademik personele yapılacak olan maaş iyileştirilmesinden tüm kamu çalışanlarının kapsamasını istedi.

            Mürsel, Cumartesi günü Mahveli Cafe'de düzenlenen toplantıda yönetim kurulu ve sendika üyeleriyle birlikte şu açıklamada bulundu:

            “Büro Memur-Sen olarak birlik, beraberlik içinde sorunların ortaya konması, somut hale gelen problemlerin ve çözüm yollarının tartışılması amacındayız

            Üyelerimizin ekonomik ve özlük haklarının insanca yaşanır bir seviyeye gelmesi için mücadelemizi demokrasi kuralları içerisinde karşılıklı diyalogla, sadece karşı çıkarak değil eleştiren çözüm üreten ve katkı sunan bir sendikal anlayış içerisinde toplumsal hizmetlerine devam etmektir.

            Sendikamız gerek üye sayısı gerek ürettiği politikalar ile Türkiye'nin en büyük sendikasıdır. Bunun vermiş olduğu sorumluluk ve güven ile çalışmalarımızı ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerimizi artırarak sürekli hale getirme gayreti içerisinde olacağız.

            Gündemde olan hakim savcı ve akademik personele yapılacak iyileştirmeden tüm kamu çalışanları kapsamasını istiyoruz. 2014 yılında yapılan toplu sözleşmede hükümetin enflasyonun %5 olacağı esas alındığı, ancak tüketici enflasyonun %9,5 olarak gerçekleşmesi çalışanları enflasyon karşısında ezdirilmiştir. 2014 yılında kayıplarımızın bir an önce karşılanmasını hükümetten talep ediyoruz.

            Değerli arkadaşlar bu gibi toplantıları geleneksel hale getirerek birlik ve beraberliğimizi pekiştiren toplumun farklı görüş ve düşünce sahibi kesimlerden çalışmalarımızı bir araya getiren faaliyetlerimiz aralıksız devam edecektir.” dedi.

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)

 


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:47:33   

Şanıvar, fotoğraf sergisi açıyor

31 Aralık 2011 yılında Anadolu Ajansı Büro Müdürü iken emekli olan Gazeteci-Yazar Ramazan Şanıvar'ın Hatay'da iki kez açtığı, "Hatay Tadında 6 yılda 66 kare Fotoğraf Sergisi” Adana'da da sergilenecek.

            Meslekte ustalık dönemini Hatay'da geçiren ve Hatay'ı unutmayan her fırsatta da, “Hatay benim ikinci vatanım” diyen Ramazan Şanıvar, Hatay'ın rengini, desenini, sesini, tanıtımını, ilçe, belde, köylere kadar giderek haberler yapmış ve kentimizin tanıtımına katkıda bulunmuştu.

            23 Eylül Salı günü (yarın) saat 14.30 da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından Adana'da izlenime sunulacak, Adana Büyükşehir, Seyhan ve Çukurova Belediyelerinin desteği ile Adana Büyükşehir Fuayesi'nde açılacak sergiye Adana'daki protokol üyelerinin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin davetli olduğu bildirildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:46:11   

Vatan uğruna can vermek bizim için şereftir

Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği adına açıklama yapan Hasan Karataş, Gaziliğin Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı olduğunu vurguladı.

           Gaziler günü nedeniyle dernek binasında düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği Başkanı Behçet Narin ve çok sayıda davetli katıldı.

            Gaziler Günü kutlama etkinliğinde günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan Karataş, bugünün Türkiye Cumhuriyeti'nin ayakta kalma mücadelesinde canları pahasına savaşan gazilerimizin anma günü olduğunu söyledi.

            15 Mayıs 1919'dan 9 Eylül 1922'ye kadar süren Kurtuluş Savaşında mücadeleye girenlere kahramanlık nişanesi olarak İstiklal Madalyası verildiğini konuşmasında hatırlatan Karataş, 13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin ardından 19 Eylül 1921 de TBMM'nin toplanarak bu zaferin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Türk Milleti adına bir şükran ifadesi olarak Mareşal ve Gazilik unvanı verildiğini ifade etti ve konuşmasında şunları dile getirdi:   

            “Milli Bağımsızlığımızı vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

            Vatanın kuruluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul ve gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın ifadesidir diye buyurmuştur.

            Cumhuriyetimizin en büyük gazisi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan temsilcileri olarak huzurunuzda bulunan biz gaziler asil, vakarlı, ahlak ve fazilet sahibi olup, bozguncularla aynı safta olmayan, Gazilik unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, siyasi tercihini gazilik unvanı ile karıştırmayan, yürekleri vatan sevgisi ile dolu değerleriz.

            Bu gün dünya barışı ve insanlık uğruna Türkün yenilmez gücü ve azmini gösteren Kore gazilerimizin Kıbrıs'ta Türk soydaşlarımızı katleden Rumlara karşı mücadele ederek adaya barış ve huzuru getiren Kıbrıs gazilerimizin vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyan bozgunculara karşı bedenlerini ve canlarını siper eden asker ve polislerimizin şeref günüdür. Gazilik Türk vatanseverliğinin Türk kahramanlığının Türk fedakârlığının yaşayan destanıdır. Biz Gaziler bu vatan için cepheye gittiğimiz zaman Allah şahittir ki ölüm aklımızın ucundan bile geçmemiştir. Bu vatan uğruna bizlere şerefli bir görev verilmiştir ki bu görev Türk ordusunun vatanseverliğinin azmini gücü ve kararlılığını bütün dünyaya göstermek verilen hedefe ulaşmaktır.

            Biz o görevi en iyi şekilde yerine getirmek bizim kitabımızda genlerimizde bu vatanın birliği beraberliği, bütünlüğü, huzuru, barış ve kardeşliği için ölmek var dönmek yoktur.

            Bu vatan için can vermek bizim için şereftir onurdur.”dedi.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:45:08   

FEN İŞLERİ EKİPLERİ HİZMETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Antakya'ya hizmet ve görevlerini aralıksız yerine getiriyor. Ekipler kent genelinde ihtiyaç olan her mahalle ve sokakta hizmet ve faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

             Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Antakya genelinde yürütülen hizmetlerin içerisinde son olarak Betonsan, Saraykent, Odabaşı mahalleleri, Yeni Sanayi Sitesi ve Asi nehrinde gerçekleştirilen çalışmalar yer aldı. Antakya Belediyesi ekipleri bu bölgelerde kaldırım bordür çalışması, parke taşı döşeme işi, kırılan parkelerin onarımı ve moloz yığınlarının temizlenmesi işlerini gerçekleştirdi.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre son iki gün içinde Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı hizmetler şöyle sıralandı; Asi Nehri Odabaşı mevkide moloz temizleme çalışması, Saraykent Mahallesine yeni yapılan Ali Kavak İlköğretim okulu çevresine parke döşeme uygulaması, Yeni Sanayi Sitesi girişinde kırılan parkelerin onarım çalışması, Betonsan Mahallesi Atatürk Stadyumu çevresine kaldırım bordür ve parke döşeme çalışması, Saraykent Mahallesinde ihtiyaç görülen sokaklara parke döşeme uygulaması, Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi arasında açılan 2,5 km.yeni yolda kenar duvar çalışması

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:44:00   

SAKİNE İLE BURAK'IN MUTLU GÜNÜ

Genç doktorlar, hayatlarını birleştirdi

            Antakya'nın tanınmış Bahçecioğlu ve Nazik Aileleri, uzman doktor olan genç evlatlarının düğün töreniyle mutlu gün yaşadılar.

            Diş Hekimi Mehlika Bahçecioğlu ve merhum İnşaat Mühendisi Remzi Bahçecioğlu'nun yakışıklı oğlu İbrahim Burak ile Suham-Ramazan Nazik çiftinin güzel kızı Sakine, 20 Eylül 2014 Cumartesi günü akşamı Antakya'da Narin Otel'de düzenlenen mütevazı bir törenle hayatlarını birleştirdiler.

            Eski Adalet Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu ile iki ailenin akraba, dost ve sevenleri düğün törenine katılarak bu mutluluğu paylaştılar. Bu arada Bahçecioğlu Ailesinin yakın akrabaları olan Ergin Ailesi de çok sayıda temsilciyle bu mutlu günde düğün salonunda hazır bulundular.

            Birbirlerine çok yakışan ve mutlulukları adeta gözlerinden okunan Sakine-Burak çifti, masaları tek tek dolaşarak tüm davetlilere hoşgeldiniz dediler. Doktor gelin-damat, bu defa neşter değil de kılıç kullanarak düğün pastasını birlikte kestiler ve ilk dilimleri birbirlerine ikram ettiler.

            Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, düğün töreninde yaptığı kısa konuşmada aileleri tebrik ederek genç çifte mutluluklar diledi.

            Güzel ve nezih bir ortamda başlayan düğün töreni, gecenin geç saatlerinde mutlu şekilde sona erdi.

            Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Bahçecioğlu ve Nazik Ailelerinin bu mutlu gününü kutlar, genç doktorlar Sakine-İ.Burak Bahçecioğlu çiftine hayat boyu saadetler dileriz.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


4 yıl, 9 ay önce / 22.09.2014 10:42:53   

Vali Lekesiz, HGC'de gazetecilerle vedalaştı

HATAY SEVGİSİYLE AYRILIYORUM

            Son valiler kararnamesi ile Hatay Valiliği görevi sona eren ve Emniyet Genel müdürü olarak Ankara'ya tayini çıkan Mehmet Celalettin Lekesiz, veda ziyaretleri çerçevesinde Hatay Gazeteciler Cemiyetine veda ziyaretinde bulundu.

            HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Zafer Sarı, Cemil Yıldız, Sadullah Ergin, Rahmi Vardı, Kurucu Üye Bostan Yılmaz ve çok sayıda gazetecinin hazır bulunduğu ziyarette son olarak samimi sohbette bulunuldu.

            Bu arada HGC Başkanı Yetişen, Hatay iline yaptığı hizmetler dolayısıyla Vali Lekesiz'e HGC'nin anı tabağını takdim etti.

            Hatay'da görev yaptığı sürede mutlu olduğunu ve yeni görevine Hatay sevgisiyle ayrıldığını belirten Lekesiz, sohbet esnasında şu açıklamalarda bulundu:

             “Anadolu'nun tüm renklerini bünyesinde taşıyan, Hatay'da görev yapmaktan mutluyum ve Hatay sevgisiyle ayrılıyorum. Her gelen gider, her oturan kalkar. Mühim olan sağlık içinde görev yapmak, devletimize ve milletimize borcumuz olmadan ayrılmak.

            Hatay'da görev yaptığım süre içerisinde, eksikliği kaldı mı diye de düşünüyorum. Kurumsal doğrular ile çalışmak en doğrusu. Geçmiş dönemli değil, gelecek dönemli çalışmamız lazım. Ortak akılla konulan doğrular daha doğrudur. Eski alışkanlıklarımızla değil, toplumsal çalışmalıyız. Doğrulardan hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz.

            Sosyal ve fizik enerjinin heder olmaması için, dünya nasıl çalışıyor takip etmeliyiz. Dünya ayaküstü öneriler ile çalışmıyor. Yol haritası için ilimizde de çalışmalar yaptık.

            Bir Suriye süreci yaşadık. Suriye'de yaşanan olumsuzlukların, ilimize yansımaması fevkalade önemli. Hatay'da bir zemin kaymasının olmasını isteyenler olabilir. Serinkanlılığımızı korumamız lazım. Dedikodular ile devlet idare edilemez.

            Mesai saati göstermeksizin Hatay'ın bu günlerinden, yarınının daha iyi olması için çaba gösterdik.  5 yıl 3 ay görev sürem içerisinde, bu ili geleceği ile ilgili doğru olduğuna inandığımız işler için çalıştık.

            Hassaten eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, tüm milletvekillerine, kaymakamlara, belediye başkanlarına, daire müdürlerine, sivil toplum kuruluş temsilcilerine özetle tüm Hatay halkına içten teşekkür ediyorum.

            Kalanlara selem olsun diyerek ayrılıyor, Hataylıların haklarını helal etmesini istiyorum.” dedi.

(Haber: Hasan Kaya)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:58:04   

Antakya Belediyesi,152 metreden su çıkardı

Antakya Belediyesi Odabaşı'nda yaptığı sondaj çalışmasıyla

            Antakya Belediyesi Odabaşı'nda yaptığı sondaj çalışmasıyla 152 metre derinlikten su çıkardı. Antakya Belediyesi 3 inç genişliğinde, 152 metre derinlikte bulunan suyu yeşil alan, otomatik sulama sistemleri, park bahçe ve refüj sulamalarında kullanacak.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci sondaj çalışmalarının yapıldığı Odabaşı ek hizmet binası önünde yaptığı açıklamada; “Antakya Belediyesi Ailesi olarak kendine yeten, aynı zamanda hiz-met etme aşkını içinde bulunduran bir ekiple, sondajımızı açtık. Açılan sondaj-dan çıkarttığımız suyu park ve bahçe sulaması, peyzaj sulaması gibi yerlerde kullanım suyu olarak değerlendireceğiz. Bu sondajla, 152 metre derinlikte bulunan suyu halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Başlangıç olarak boru genişliği 3 inç olan, kapasitesi 4  5 inçe ulaşabilecek sondajımızı açmış olduk. Bunun gibi açtığımız ve açacağımız diğer sondajlarımızı da yeşil alanlarımızı, park ve bahçelerimizi ve orta refüjlerimizi daha az insan gücü kullanarak, su israfını önleyerek, belediyemizin giderlerini biraz daha kısarak, otomatik sulama sistemlerini hayata geçirmek suretiyle bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Böylece yeraltı su kaynaklarımızı israf etmeyerek, daha güzel bir çevreyi, daha ekonomik imkanlarla sunmanın gayreti içindeyiz. Antakya'mızın bizden beklediği hizmeti bundan sonraki süreçte de hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Antakya'mız için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma, Antakya Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

            Odabaşı ek hizmet binasında yapılan sondaj çalışmalarını yerinde denetleyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye, Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu, Fen İşleri Müdürü Hikmet Tazearslan, ETÜT ve Proje Müdürü Engin Sözer, Park ve Bahçeler Müdürü Murat Bayram, Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener eşlik etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:52:11   

Beraberce koşturduk, işbirliği yaptık

Emniyet Genel Müdürü olarak atanan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz

            Emniyet Genel Müdürü olarak atanan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz veda ziyaretleri kapsamında Payas Kaymakamı İrfan Demiröz'ü ziyaret etti.

            Vali Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 5.5 yıldır Hatay'da görev yapıyorum. Milletimize hizmet etmek için beraberce koşturduk, işbirliği yaptık. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın amacı; ilimizin ve ilçemizin bugün bulunduğu noktadan çok daha iyi noktalara gelebilmesini sağlamak, insanımıza hizmet etmektir. Bu anlamda başta ilçe kaymakamlığımız olmak üzere ilçedeki kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim.

            Payas ilçemizin çok kısa zamanda teşkilatlanmasında ve halkımıza hizmet vermeye başlamasında da başta ilçe kaymakamı olmak üzere hepinizin emeği var, bundan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Bu arada başkentimizde başka alanda hizmet vermek üzere Hatay'dan ayrılıyorum. Görevlerimiz esnasında karşılıklı hak ve hukuk doğuyor. Bende hakkınız var ise hakkınızı helal etmenizi istirham ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun.” dedi.

            Payas Kaymakamı İrfan Demiröz de Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ilçede yapmış olduğu hizmet ve desteklerinden dolayı teşekkür etti ve günün anısına şilt takdim etti.

(Haber Merkezi)

 


4 yıl, 9 ay önce / 19.09.2014 10:50:54