......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261522
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

HATSU, ASİ NEHRİ`NDEN 16 BİN TON HAFRİYAT ÇIKARDIHatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Asi Nehri`ndeki temizlik çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Genel Müdürlük, temizlik çalışmalarının tatil günleri olan Cumartesi ve Pazar günleri de sürdüğünü ve çalışmalara 5 kamyon, 1 greyder, 1 kepçe ile 1 ekskavatörün katıldığını açıkladı.

Çalışmaların başladığı 8 Ağustos Cuma gününden bu yana nehirden yaklaşık olarak 16 bin ton hafriyat çıkarıldığını belirten idare, Asi Nehri`nin temizliği için 10 personelin görev yaptığını ve çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü duyurdu.

Asi Nehri`ndeki kötü koku ve görüntünün son bulması için HATSU`nun sürdürdüğü çalışmaları yakından takip ettiğini ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri`ni Hataylılara layık bir görüntüye kavuşturmak için çabalayacaklarını söyledi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:50:15   

Baharat Kraliçesi Hatay`a geliyor“Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine katılması beklenenler arasında dünyanın en ünlü kadın şeflerinden, “Baharat Kraliçesi” olarak tanınan Fas asıllı Choumicha Chafai de bulunuyor. Ülkesinde en önemli 100 kadından biri seçilen Chafai`ın, yaklaşık 30 yayınlanmış kitabı var. Chafai, Fas, Fransa ve İspanya`da ilgiyle izlenen yemek programları yapıyor.

Etkinliğe davet edilen şefler arasında İtalyan Michelin Yıldızlı Davide Brovelli, yine Michelin Yıldızlı İspanyol şef Jean Luc Figueras ve Fransız Christian Têtedoie, ayrıca Lübnan`dan Maroun Chedid, Tunuslu Rafik Tlatli ve Cezayir`den ünlü şef Farid Zadi de yer alıyor.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:49:47   

TÜRKİYE GÜCÜNE GÜÇ KATTIAK Parti İskenderun ilçe Başkanı Vedat Tosun, Cumhurbaşkanlığı sonuçları için seçmenin verdiği destekten dolayı teşekkür ederek Türkiye`nin gücüne güç katıldığını belirtti.

Tosun, yaptığı yazılı açıklamada, 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde özveri gösteren herkese ve seçimler de emeğini esirgemeyen tüm parti teşkilatımıza teşekkür ederim. Milletin kendi iradesi tecelli etmiş ve yine milletin kararı ile Recep Tayyip Erdoğan`ın seçimlerden galip çıktığına dikkat çekerek şu görüşlerde bulundu: “ Sandık başına giden tüm İskenderunlu hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bize oy versin ya da vermesin oyunu kullanan ve bu tarihi günde tarihin yapılmasına ve yazılmasına katkıda bulunan her bir vatandaşımıza, tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Ülke tarihimiz için çok fazlasıyla önemli olan bu tarihi seçimde, ilk kez oy kullanan genç kardeşlerime ise ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buradan şu anlaşılmıştır ki, bu seçimi Türkiye kazanmıştır, Milletimiz kazanmıştır.

Vatandaşımız sadece milletvekillerini değil, artık cumhurbaşkanını da kendisi seçen bir iradeye sahip olmuştur. Bu seçimle, Türkiye kendine olan güvenini bir kez daha arttırmış ve gücüne güç katmıştır. Kurulduğu günden itibaren girdiği 8 seçimin tümünü kazanan ve oylarını sürekli arttıran AK Partimizin adayı ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, milletten aldığı güçle 9.kez seçim zaferine ulaşmış ve 12. cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:49:00   

ÖZBOLAT, TEŞEKKÜR MESAJI YAYINLADIİlk defa halk oylamasıyla 10 Ağustos`ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi tarafından resmi bir yazıyla Dörtyol İlçesi Seçim İşleri Temsilcisi olarak görevlendirilen Avukat Mustafa Özbolat bir teşekkür mesajı yayınlayarak seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili ve Ak Parti Grup Sözcüsü Avukat Mustafa Özbolat ilk defa halk oylamasıyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını temenni ederek şu açıklamalarda bulundu: “Uzun, meşakkatli bir seçim sürecini daha geride bıraktık. AK Parti Kadroları olarak girdiğimiz bu seçimlerden de yüz akıyla çıktık.

Cumhur başkan`ını hür iradesiyle seçerken, Türkiye’mizin 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, hemşehrilerimize, tüm aziz milletimize, ülkemize ve insanlık alemine hayırlı olsun.

Seçimleri kazanmamız için emek veren, mücadelenin en dirisini yapan, vefakar, cefakar, inanmış, azmetmiş dava arkadaşlarıma, teşkilatımızın her kademedeki tüm mensuplarına, kadınlarımıza, gençlerimize, gönüllü kardeşlerimize, mülki idare amirlerimize, ilçe seçim müdürlüğü ve personeline, emniyet teşkilatımızın değerli mensuplarına, tüm siyasi parti temsilcilerine ve sandık görevlilerine, aziz milletimize, Hataylı hemşerilerimize Adalet ve Kalkınma Partisi adına teşekkür eder, en derin saygı ve hürmetlerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:48:31   

Cemil Meriç, MKÜ`de yaşatılıyorHatay`ın dünyaya armağan ettiği büyük düşünür Cemil Meriç, Mustafa Kemal Üniversitesi`nde adına verilen ödüller ile yaşatılıyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Cemil Meriç Ödülleri” adıyla farklı dallarda ödül verilecek. Hatay geneli ile ulusal düzeyde dağıtılacak olan ödüller ise “Ulusal Düzeyde; Düşünce ve kültür, edebiyat, sosyoloji, tarih ve tercüme şeklinde sıralanırken Hatay genelinde ise; düşünce ve kültür, Hatay`a Değer Katanlar, Mustafa Kemal Üniversitesine Değer Katanlar” başlıkları altında toplandı.

Aday olma veya aday gösterme başvuruları 1 Eylül 2014 tarihinde sona erecek. Başvurular e-mail yoluyla, cemar@mku.edu.tr adresine yapılacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:47:54   

BAŞKAN YAVUZ, PAZARDA İNCELEMELERDE BULUNDUKırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Pazarcılar Dernek Başkanı Abdullah Çakır ile beraber Kırıkhan ilçesinin üstü kapalı tek pazar alanında incelemelerde bulundu.

Başkan Yavuz, pazarcı esnafının sıkıntılarını ve dertlerini dinledi. Daha sonra bir açıklama yaparak `Halkımıza hizmetin en güzelini sunarak, Kırıkhanlı pazarcı esnaflarımızı beklediği hizmetlere kavuşturacağız` dedi.

Pazarcı esnafının karpuz ikramını da geri çevirmedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:47:01   

İnandı: Sağlıkta şiddeti önleme yasası bir an önce çıkartılsınİskenderun Devlet Hastanesinde görev yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk Kaçar, hastası tarafından darp edildiğini iddia ederek şikayetçi oldu. F.D. isimli hastanın hastaneye yatma talebiyle kendisine geldiğini söyleyen Doktor Kaçar; “Kendisine hastaneye yatmasına gerek olmadığını söyleyince beni tehdit ederek masadaki eşyaları üzerime fırlattı. Odamdan çıkarak koridorda bağırdı. Bunun üzerine gelen polisin silahını almaya çalıştı. Buradaki güvenlikçi arkadaşlara şiddet uyguladı. Sonra gidip rapor aldım. İşlem için de gerekli yerlere müracaatta bulunduk. Çok ciddi bir hasar olmadı. Yaşanan olayı ufak tefek yaralanmayla atlattım. Şikâyette de bulundum” dedi.

Bu olay üzerine bir açıklama yapan Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Tacettin İnandı; “Meslektaşımıza yönelik bu saldırıdan derin üzüntü duyduk. Hemen her gün ülkemizde, bölgemizde şiddet haberleri duyuyor, görüyor ve yaşıyoruz. Sağlık alanında da şiddet son derece yaygın olarak yaşanıyor. Son olarak İskenderun Devlet Hastanesinde 07.08.2014 tarihinde meslektaşımız Dr. Ömer Faruk Kaçar yardım etmeye çalıştığı bir kişi tarafından saldırıya uğradı ve yaralandı. Meslektaşımıza yönelik bu saldırıdan büyük üzüntü duyduk, kendisine geçmiş olsun diyor, saldırıyı yapanı kınıyoruz. Şiddet nedeni ne olursa olsun kime karşı yapılırsa yapılsın kabul edilemez.

Hele de sağlığı ve yaşamı korumaya adanmış bir mesleğe yönelik şiddet asla kabul edilemez. Meslektaşımız çok yoğun çalışarak toplumda son derece önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ülkemizde hekimlik mesleği artık birinci derece riskli meslekler arasında sayılmakta ve gün geçtikçe tercih edilmesi azalmaktadır. Bugün hekime karşı şiddet, aslında hastalarımıza, sağlığımıza ve topluma yönelik şiddettir.

Sağlık Sisteminin çok önemli sorunları vardır, ancak bu sorunların sorumlusu çalışanlar, hekimler değildir. Sağlık hizmetlerinin ticarileştiği, kar etmenin rekabetin çok öne çıkartıldığı hastanın çıkarının geri plana atıldığı bir sistem de çalışmak zorunda bırakıldık. Gereksiz talep yaratılarak hastanelerde kuyruklar oluşturuldu.

Meslektaşları olarak arkadaşımıza yapılan saldırının takipçisi olacağız. İlk günden olduğu gibi daima meslektaşımızın yanında olacağız. Bu sistemi çözmek zorunda olanlarda uygulayıcılarıdır. Buradan yöneticilerimize tekrar çağrıda bulunmak istiyoruz, Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak önerdiğimiz Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası bir an önce çıkartılmalıdır” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 14.8.2014 10:45:30   

Asi Nehri ve dere yataklarının ıslahı, bir an önce yapılmalıAntakya Belediyesi`nden ilaçlama konusunda vatandaşları ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapıldı.

Antakya Belediyesi`nden yapılan açıklamada sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılması gerektiği bildirildi.

Kimyasal önlemlerle haşereye karşı yapılacak mücadelede ekolojik denge az veya çok olumsuz etkileneceği belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu`nun 7. maddesinin (r) fıkrası Büyükşehir Belediyesi`ne Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve derelerin ıslahını yapmak görevini vermiştir. Aynı kanunun 7. Maddesinin (i) fıkrası “sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini de Büyükşehir Belediyesi`nin görevleri arasında saymıştır.

Büyükşehir Belediyesi`nin kanunla verilmiş olan bu görevlerini yapmak konusundaki kayıtsızlığı nedeniyle henüz yeni kurulmuş olan Antakya Belediyesi`nin sivrisinek vb. diğer haşerelere karşı mücadele başlatmasını zorunlu hale getirmiştir. Vatandaşlarımızın bu konuda talebini yerine getirerek, mağduriyetini gidermek amacıyla hızla 5 adet uçkun mücadele ekibi ve bir adet larva mücadele ekibi oluşturan belediyemiz sorumluluk sahası içinde kalan 95 mahalleyi belli bir program çerçevesinde ilaçlamaya başlamıştır.

Yapılacak ilaçlamaların özellikle larva ilaçlamasının başarıya ulaşabilmesinin ön şartı Büyükşehir Belediyesi`nin sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılmasıdır. Derelerin ıslahı yapılmadan ve belediyemize yeni katılan mahallelerdeki kanalizasyon vb. altyapı sorunları giderilmeden yapılacak larva ve sivrisinek mücadelesinin istenilen seviyede pratik sonuçları olmayacaktır.

Bizler Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza sineksiz bir ortamda rahat bir yaz mevsimi geçirmelerini sağlamak için elimizden gelen azami çabayı sarf etmekteyiz ve bundan sonrada çalışmalarımız hızla devam edecektir. Temiz, sağlıklı ve sineksiz bir çevrede yaşamak için belediyemizin yapması gerekenlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da alacağı tedbirleri önemsiyoruz. Çünkü halkımızın desteği olmadan yürütülen hiçbir çalışma başarıya ulaşamaz. Unutulmasın ki çevremizi temiz tutmak ve bu konuda azami duyarlılıkta olmak, ilaçlama kadar etkili sonuçlar verir. Kimyasal önlemlerle haşereye karşı yapılacak mücadelede ekolojik denge az veya çok olumsuz etkilenir. Bu yüzden diyoruz ki önce temiz bir çevre, sonra planlı ve bilimsel bir larva mücadelesi, en son olarak da uçkun sinek mücadelesi yapılmalıdır. Sineksiz bir ortamda yaşamak adına aşağıdaki hususları vatandaşlarımıza hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

1-Sivrisinekler durgun suda ve evsel organik atıkların bol olduğu yerde ürerler. Bu yüzden çöplerimizi gelişigüzel atmamak, açığa fosseptik akıtmamak ve tıkalı kanalizasyonu yetkililere bildirmek gerekmektedir.

2-Kanalizasyon sisteminin olmadığı mahallelerde fosseptik çukurları düzenli olarak çektirilmelidir.

3-Mahallelerde bulunan dere ve kanal kirlenmeleri yetkililere bildirilmelidir.

4-Sivrisinek karanlık ve nemli ortamı sevdiğinden ağaçlı bahçeler düzenli budanmalı ve çalılardan temizlenmelidir.

5-Önemli sivrisinek üreme yerlerinden birisi de araba ve motosiklet lastikleridir. Onlar gelişigüzel çevreye atılmamalıdır. İçlerindeki su boşaltılmalı ve bunların içi kumla veya toprakla doldurulmalıdır.

6-Belediyemize yeni katılan ve hayvancılık yapılan mahallelerde gübreler etrafa dağıtılmamalı, kapalı römorklarda biriktirilmeli ve belirli aralıklarla mahallelerden uzaklaştırılmalıdır.

Belediyemizin uçkun mücadele ekipleri Pazar günü hariç her gün saat 19.30`dan itibaren ilaçlama faaliyeti yürütmekte olup, ilaçlama aracının geçişi sırasında sinekler açık pencere ve kapılardan içeriye geçebileceklerinden, vatandaşlarımızın kapı ve pencerelerini kapatmaları, çocuklarını ilaç motorunun peşinde koşmalarına engel olmaları sağlık açısından önem taşımaktadır.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:57:29   

Tuğgeneral Atınç`tan Vali Lekesiz`e veda ziyaretiAnkara`ya tayini çıkan İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e veda ziyaretinde bulundu.

Dün gerçekleşen ziyarette konuşan Vali Lekesiz, Atınç`a ilimizdeki başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Tuğgeneral Atınç da Hatay`da görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz`e teşekkür etti.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Tuğgeneral Atınç`a ilimize özgü ipekten yapılmış tablo hediye etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:56:05   

Hatay Havaalanında bomba paniğiHatay Havaalanı`nda İstanbul seferini yapacak olan özel bir şirkete ait uçakta, 2 kişinin uçaktan inmek istemesi üzerine bomba alarmı verildi.

Uçağın kalkışa hazırlandığı anda hostesler ile görüşüp uçaktan inmek istediklerini söyleyen 2 şahıs, Hatay Havaalanında paniğe yol açtı. Hosteslerin durumu pilotlara bildirmesi üzere polis, uçağın içerisinde bulunan yolcuları indirerek bomba araması yaptı. Yapılan aramanın ardından uçakta herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmazken, Suriyeli olduğu iddia edilen 2 kişi de ifadesi alınmak üzere Hatay Emniyet Müdürlüğü`ne götürüldü.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 13.8.2014 10:55:24