......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 256865
YORUM MANŞET
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİYerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte siyasi partiler çalışmalarına ve istişare toplantılarına hız vermeye başladılar.

Kırıkhan’daki 73 Mahalle muhtarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti heyeti, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için Mahalle muhtarlarından seçimlerde destek istedi.

Kırıkhan Muhtarlar Derneğinin düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Programına AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkan vekili İbrahim Cihangir, Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Durgun, Ak Parti Yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Hatay Milletvekilleri toplantıda birlik beraberlik mesajları verirken ortak bir dille mahallelerin sorunları, çiftçi ve esnafların istekleri ile vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ve bu sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi için gereken adımların atıldığını ifade etti.

Özellikle çiftçilerin sulama sorunlarının 31 Temmuz itibarıyla tarihe karıştığına ve bütün sorunların her zamanki gibi birlik ve beraberlik içerisinde çözeceklerini dile getiren AK Parti Hatay Milletvekilleri, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin Hatay’da yapılacak yerel ve genel hizmetler için çok önemli olduğunu ifade ederek yerel yönetim seçimleri için mahalle muhtarlarından ve Hatay halkından hem Büyükşehir hem de ilçe belediye başkanlıkları için oy desteği istedi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise toplantıda yaptığı konuşmada 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde vatandaşlarımıza söz verdiği hizmetlerin tamamına yakınını hizmet ekibiyle birlikte gerçekleştirildiğini, mahallelerin kalan eksiklikleri bildiğini ve yerel seçimlerden önce bitirmek için ekip olarak ellerinden gelen bütün gayretleri gösterdiklerini ifade etti.

Birlik, beraberlik ve istişare toplantısı günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile son bulurken Kırıkhan’daki istişare gezileri; mahallelere yapılan ziyaretler, düğün ve taziye ziyaretleri ile son buldu.

(Haber Merkezi)

BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ
BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ

BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ

Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi odaları birleşiminden oluşan Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu, Gaziantep Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde 15. kez toplandı.

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı ve TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Hasan Erbay da katılırken, yapılan toplantıda Türkiye’nin son yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu ortaya çıkan durumu değerlendirildi.

Bölgedeki 7 ilin odalarından oluşan platform hakkında açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, "Platform 7 Odanın bir araya gelmesi ile oluşturuldu ancak ilerleyen dönemde bölgemizdeki Kalkınma ajansları da bu oluşuma dahil oldu. Ve bugün de çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temsilciler var ki bu bundan sonra çok daha güçlü olacağımızı gösteriyor. Ben bu vesile ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Sayın Zeki Kıvanç ve TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı ve TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Sayın Hasan Erbay’a hoş geldiniz diyor, destekleri için teşekkür ediyorum.

Platformun kuruluş amacının tek kelime ile ifade edecek olursak, adından da anlaşılacağı üzere amaç güç birliği oluşturmak. Üyelerimiz için, şehirlerimiz için, bölgemiz için ve nihayetinde ülkemiz için güç birliği yapmak. Biliyorsunuz bölgemiz önemli bir turizm, sanayi ve ticaret potansiyeline sahip. Birlikte bu potansiyeli işleyebilecek projeler geliştirmeyi, ortak sorunlarımıza çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Bölgedeki şehirler olarak yarışmak değil, “kazan kazan” felsefesi ile şehirler arasında sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak, turizm, gastronomi, kültür vb gibi alanlarda ortak projeler hazırlamak, bölge ekonomisinin gelişimine yönelik işbirliği yapmak için bir aradayız. Çözülmesi gereken Ortak sorunlarımız, parlatılması gereken ortak değerlerimiz var. Bugüne kadar yapılan her toplantıda bu değerler ve sorunlar ele alındı" ifadelerini kullandı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, "Sizden gelen önerileri, talepleri hükümetimize aktarmak bizim asil görevimizdir. Sıkıntılarımızın olduğunu biliyoruz. Bu yılın başından beri Türk Lirası yaklaşık yüzde elli değer kaybetti. Ama bu kur hareketi başladığı andan itibaren biz teyakkuz halindeyiz. Büyük atılımlar gerçekleştireceğimizden kimsenin tereddüdü olmasın. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girme hedefine doğru ilerlemeye devam edeceğiz. Bütün çabamız insanımıza, sanayicimize, esnafımıza, işçimize, memurumuza güzel haberlerle gelmek içindir" diye konuştu.

(Haber Merkezi)

TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDI
TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDI

TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDIZeytindalı Harekâtında Piyade Üst. Teğmen Oğuz Kaan Usta ile Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine ilişkin olarak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında teröristlere yardım ettikleri belirlenen kaçakçılar yakalandı.

Yakalanan kaçakçılar, Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanmaları talebiyle sevk edilirken 5 kişi tutuklandı 1 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol altına alınmasına karar verildi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “23 Ocak 2018 tarihinde Zeytindalı Harekâtının 4'ncü gününde Piyade Üst. Teğmen Oğuz Kaan Usta ile Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2018/18327 soruşturma kapsamında; P. Üst. Teğ. Oğuz Kaan Usta ile P. Uzm. Çvş. Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine katıldıkları iddiası bulunan dokuz şüpheli Hatay 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 18/09/2018 tarihli 2018/407 sorgu sayılı kararıyla, iki şüpheli de Hatay 1. Sulh Ceza Hâkimliğinin 26/09/2018 tarih ve 2018/401 sorgu sayılı kararıyla olmak üzere; toplamda 11 şüpheli tutuklanmış,

Yürütülmekte olan soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheliler ile işbirliği içinde Hatay/Afrin sınır bölgesinde kaçakçılık faaliyetinde bulundukları iddiası bulunan 6 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 01 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınmış, Kolluk ve Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadelerinin alınmalarına müteakip "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanmaları talebiyle sevk edilmiş;

Hatay 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 03/10/2018 tarih ve 2018/432 sorgu sayılı kararı ile;

5 şüpheli şahsın tutuklanmasına, 1 şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol altına alınmasına karar verilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDE
HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDE

HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDEHatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) tarafından, Hatay Valiliği himayelerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri, başarılı bir organizasyonla sona erdi.

26-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Hatay Tanıtım Günleri’ne Hatay Valisi Erdal Ata, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, İlçe Belediye Başkanları, HATDEF Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve onbinlerce ziyaretçi stantları gezerek Hatay ilinin kültürünü ve gastronomisini tanıma fırsatı elde etti.

İlk iki günü yağmur ve soğuk havanın azizliğine uğrayan fuar etkinliği, havaların açılması ile birlikte özellikle Cumartesi ve Pazar günleri adeta ziyaretçi akınına uğradı.

Açılış töreninin ardından Kadıköy Meydanı’nda yapılan künefe şöleni, Yayladağı Şenköy Halk Oyunları gösterileri, Antakya Kına Ekibinin gösterileri, ünlü sanatçıların katıldığı konserler, yöresel ürünlerimizin satış stantları, el sanatları ürünlerin bulunduğu stantlar ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezildi.

Başta HATİAB Başkanı İbrahim Güder olmak üzere, Adnan Dolapçıoğlu, Gökhan Ergüner, M.Ali Yüksel, Metin Kardeş ve HATİAB üyelerinin yoğun emek ve çabaları sonucu İstanbul’da düzenlenen Hatay Günleri, başarıyla gerçekleşerek hedefine ulaştı.

GÜDER: AMACIMIZ HATAY İLİMİZİN GÜZELLİĞİNİ TANITMAKTI

HATİAB Başkanı İbrahim Güder, Hatay Günlerini değerlendirme toplantısı yaparak basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Hatay ilinin güzelliklerini İstanbul’a yansıtmak olduklarını ve bu hedefe ulaşmaktan mutluluk duyduklarını belirten Güder, başta Hatay Valiliği, HBB, ilçe belediyeleri, STK’lar ve katkı sağlayan tüm Hataylılara teşekkür etti.

Organizasyonu düzenlerken ticari gelir düşünmediklerini, Hatay sevdalısı olarak hizmet gönüllülüğü esasıyla gece-gündüz demeden ekibiyle birlikte çalıştıklarını belirten Güder “Hatay ilimizi İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye tanıtmak amacı güdüyoruz. Bu sayede ilimize gelen turist sayımızı arttırmak hedefindeyiz. Burada birer Hatay elçisidir. Yapılan etkinliğe siyasi partilerin üst düzey temsilcileri ve bürokratların katılması da bizi mutlu etmiştir.

5 gün süren etkinliğe emeği geçen tüm Hataylı hemşehrilerimize ve tüm gönüldaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.” dedi.

(Haber: S. Ergin)

İSTANBUL'DA
İSTANBUL'DA

İSTANBUL'DA Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) organizesinde, Hatay Valiliği himayelerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri, görkemli bir şekilde başladı.

 30 Eylül’e kadar devam edecek olan fuarın açılışında, tanıtım amaçlı Kadıköy meydanında künefe şovu yapıldı. Yaklaşık 3 bin kişiye dağıtılan künefeyi almak için birbiri ile yarışan vatandaşlar, Şenköyü Halk Oyunları ekibi ile bol bol eğlendi.

İstanbul’da Hatay Günleri’nin açılışına Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, İlçe Belediye Başkanları, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninin ardından katılımcılar stantları gezerek Hatay’ın güzelliklerini ayrı ayrı inceleme fırsatı buldu.

İstanbul’da Hatay Günleri programı şöyle:

28 EYLÜL 2018 CUMA

11:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

12:00 Mozaik Yapımı Gösterisi

15:00 Ney Yapımı Gösterisi

16:00 Sine vizyon Gösteri- Hatay Tanıtımı

19:00 Konser- Grup Spontane (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Konser- Türküleri Hatay Han Müzik Topluluğu (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Medeniyetler Korosu Konseri- Cemal Reşit Rey Konser Salonu

29 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

12:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

14:30  Ney Yapımı Gösterisi

15:00 Mozaik Yapımı Gösterisi

16:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

17:00 Konser- Hatay Ezgileri Grubu (Maltepe Etkinlik Alanı)

19:00 Konser- Türküleri Hatay Han Müzik Topluluğu (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Konser- Ahmet Selçuk İlkan (Maltepe Etkinlik Alanı)

30 EYLÜL 2018 PAZAR

13:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

14:00 Yakma Gecesi ve Gelin Çıkarma Gösterisi

16:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkarma Gösterisi

17:00 Sinevizyon Gösterisi

18:30 Konser- Hatay Ezgileri Grubu (Maltepe Etkinlik Alanı)

19.30: Konser- Türkülerle Hatay

22.00: Kapanış

(Haber: S.Ergin)

ÇALIŞKAN: MHP VE CHP`NİN AÇIKLADIĞI ADAY BİZİM ADAYIMIZ DEĞİLDİRSaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi (GİK) ve Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan, partililerle yaptığı haftalık toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin bir açıklama yaparak açıklanan cumhurbaşkanı adayının kriterlerine uygun bir aday olmadığını söyledi.

Çalışkan değerlendirmesinde şunları söyledi; “Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkemizin geleceği açısından son derece önemli bir seçimdir. Kamuoyunda muhalefet partilerinin ortak aday gibi gösterilmeye çalışılan isim sadece iki partinin önerisiyle ortaya çıkmış bir isimdir. Partimiz herhangi bir partinin dolmuşuna binmeyecek kadar köklü, kültür, misyon ve vizyon sahibidir.

Saadet Partimiz kanunen kendi bünyesinde aday çıkartma şansı bulunmadığından mevcut adaylar içinde kendisine en yakın birine destek verecektir. Henüz adaylık süreci devam ettiğinden muhtemel durumlara göre fikir beyan etmek erken olur kanaatindeyim. Milletin beklentilerine, inancına, kültürüne ve tarihine uygun millete hizmet edecek bir isim olduğu takdirde partimiz böyle bir adayın yanında yer alacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:32:25   

Karataş gemisi göreve başladıTürk işçiliği ve mühendisliğiyle İstanbul`da yapılan ve İskenderun Deniz Üs Komutanlığı`na bağlı ilk savaş gemisi TCG Karataş P1212 Karakol Gemisi törenle Barbaros Rıhtımı`na demirledi.

CG Karataş Gemisi`nin (P-1212) İskenderun Deniz Üs Komutanlığı`na katılışı ve karşılama töreni, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı`na denk gelen 01 Temmuz 2014 Salı günü Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`in de katıldığı törenle gerçekleşti.

“Yeni Tip Karakol Gemisi`` projesi kapsamında yerli sermaye ve emekle inşa edilen TCG Karataş Gemisi İskenderun Deniz Üs Komutanlığı`na teslim edildi.

TCG Karataş`ın tarihçesi hakkında bilgi verilmesiyle başlayan törende İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve TCG Karataş Komutanı Deniz Üsteğmen Mustafa Azimli birer konuşma yaptı.

Vali Lekesiz tarafından gemi komutanına katılış anı objesinin verilmesinin ardından, Vali Lekesiz ve diğer konuklar gemide incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:30:47   

GELECEĞİN SINIFINI TASARLIYORLARAvrupa Komisyonu 7.Çerçeve Programından finansmanlı, Avrupa çapında, 18 ülkenin Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010´dan beri uygulanmakta olan Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi toplantısı İskenderun Halk Eğitim Merkezi ve Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesinde yapıldı.

Avrupa Komisyonu 7.Çerçeve Programından finansmanlı, Avrupa çapında, 18 ülkenin Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010´dan beri uygulanmakta olan Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi toplantısı İskenderun Halk Eğitim Merkezi ve Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesinde yapıldı. Toplantılara katılan 50 öğretmene, proje kapsamda Öğrenme Hikâyeleri ve Öğrenme Aktiviteleri arşivi sunularak, sınıfta kullanım için rehberlik yapıldı.

Hatay İTEC İl koordinatörleri, Antakya Bedii Sabuncu Ortaokulu Teknoloji Tasarım Öğretmeni Ayşe Çetin, Dörtyol Karahasan Paşa Ortaokulu Bilgisayar Öğretmeni Asiye Türkseven, Erzin Yeşiltepe İlkokulu Müdürü Ayhan Cuma, İskenderun Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hanefi Zobar tarafından, ITEC Türkiye Ulusal Koordinatörü Mehmet Muharremoğlu`nun yardımları ile verilen eğitimlerde, gençleri ve öğrencileri 21. Yüzyıl toplumu ve işyeri fırsat ve zorluklarını karşılayacak yetki ve tutumlar ile daha iyi donatmak için sınıf uygulamalarında değişiklik meydana getirmek üzere yapılması gereken çalışmalar hakkında eğitim verildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:30:11   

HATSAD`dan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Akın’a ziyaretHatay Sağlık Çalışanları Derneği (HATSAD) heyeti Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Ömer Akın`a nezaket ziyaretinde bulundu.

HATSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ferhat Küçükler Suriyeli sığınmacıların uzun yıllardan beri ülkemizde ve şehrimizde bulunduklarının altını çizerek bu durumun toplumsal açıdan sosyolojik ve psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini belirtti.
Küçükler, ziyaret programında yaptığı konuşmada daha sonra şu açıklamalarda bulundu: “Bu olumsuzluklardan en çok etkilenen gruplar içinde sağlık çalışanları. Zaten iş yükü fazla olan sağlık personelinin iş yükünü daha da fazla artırdı. Sağlık çalışanlarının yoğunluktan ve yorgunluktan tükenmişlik içinde. Bütün bu olumsuzluklara rağmen fedakarca çalışmaya devam eden sağlık personeline bu üstün çalışmalardan dolayı ücret artışı ya da ücret iyileştirilmesi yapılmadı” dedi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Akın sağlık çalışanlarının böyle bir beklentilerinin olduğunu kendisinin de bu durumla ilgili bakanlıktaki çalışmalarda konuyu gündeme getirdiğini ve ücret iyileştirilmesi veya başka bir şekilde sağlık çalışanlarının motive edilmesi gerektiği yönündeki görüş ve düşüncelerini paylaştığını belirtti.

HATSAD Başkanı Dr. Ferhat Küçükler kamuoyunun ve sağlık çalışanlarının merakla beklediği inşaatı sürmekte olan yeni devlet hastanesinin bittiğinde hangi hastanelerin buraya taşınacağı konusunda bir kararın olup olmadığına değinerek, taşınma sürecinde topluma sağlık hizmeti sunumunda aksamalar yaşanmaması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekliliğini vurguladı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Akın, yeni devlet hastanesi yapımının hızla devam ettiğini belirterek, “İnşaatın tamamlandığında buraya şimdi hizmet vermekte olan devlet hasta-nesi taşınacak. Antakya Doğumevi Hastanesi ise taşınıp taşınmaması noktasında bir karar verilmedi. Doğumevi hastanesiyle ilgili olarak konunun paydaşlarıyla görüşmeler devam ediyor. Bu konuda ilerleyen süreçte vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak fikir birliği yapabiliriz” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:28:47   

HİJYEN EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİGeçtiğimiz yıl yayınlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği”ne göre gıda üretim ve perakende iş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanların portör muayeneleri ve tetkiklerinin yapılması işlemine son verildi.

Bunun yerine Hijyen Eğitimi Yönetmeliği yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içerisinde çalışanlarının yönetmelikte belirtilen eğitimlerini almalarını sağlamakta işyeri sahiplerinin sorumluluğunda bulunuyor.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulunan Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük; “Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumumuzda uygulanacak eğitim programları sonunda e-yaygın sistemi üzerinden kurs bitirme belgesi düzenlenecektir.” dedi.

Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük yaptığı açıklamasında; “5 Temmuz 2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ``Hijyen Eğitimi Yönetmeliği`ne” göre çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanlara hijyen eğitimi verilecektir. Söz konusu yönetmelik gereği gıda üretim ve perakende iş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanların portör muayeneleri ve tetkiklerinin yapılması işlemine son verilmiştir.

Bunun yerine Hijyen Eğitimi Yönetmeliği`nin geçici birinci maddesinde ve ``İş yeri sahipleri ve işletenleri yönetmeliğin yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içerisinde çalışanlarının yönetmelikte belirtilen eğitimlerini almalarını sağlar`` hükmüne göre Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında bulunan iş yeri sahipleri ve işletenler, kendi iş yerlerinde çalışanlarının 05 Temmuz 2014 tarihine kadar Hijyen Eğitimi almalarını sağlamakla yükümlüdürler. Yine aynı yönetmeliğin on birinci maddesi çerçevesinde yapılan denetimler sırasında ``Hijyen Eğitim Belgesi`` sorulacağından ve bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesine göre işlem yapılacağından, eğitimlerin belirtilen sürede alınması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumumuzda uygulanacak eğitim programları sonunda e-yaygın sistemi üzerinden kurs bitirme belgesi düzenlenecektir. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlar dışında hiçbir kurum ve kuruluşun vereceği belgelerin geçerliliğinin olmaması ve bu yönetmelik kapsamında hijyen eğitimi programlarından alınacak belgeye denk olamayacağı, yönetmelik kapsamındaki düzenlenecek olan hijyen belgesi olmayan personelin hiçbir iş yerinde çalıştırılamayacağının göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir. Bu bakımdan, çalışanların ve iş yerlerinin hukuki ve idari yaptırım ile karşılaşmaması için konuya ilişkin gerekli hassasiyeti göstermelerinde fayda görülmektedir.

Hijyen eğitimi ile ilgili iş ve işlemlerin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütüleceğinden, belli başlı mesleklerdeki iş yeri sahipleri ve yanlarında çalışan personeline Dörtyol Halk Eğitim Merkezince Hijyen Eğitimi verilecektir. Bu eğitime başvuruların bir an önce yapılması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için vatandaşlarımız merkezimize başvuru yapabilir” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:27:10   

Kaliteli ayakkabılar Hatay`da üretiliyorHatay`daki 400′e yakın ayakkabı imalathanesinde günde yaklaşık 50 bin çift kaliteli ayakkabı üretiliyor.

Hatay Ayakkabıcılık sektöründe Türkiye`nin belkemiği. Türkiye`nin en kaliteli ayakkabıları ilimizde üretilmekte, yurdumuzun erkek ayakkabı gereksiniminin %40´ı Hatay`dan karşılanmakta. Hatay`da Ayakkabı Sektöründe üretim taban imalatı ile başlamış, şu an ise; Hatay`da bir ayakkabının ham deri halinden, ayağa giyilen son şeklini alana kadar her evresi gerçekleştirilmekte.

Hatay`da ağırlıklı olarak erkek ayakkabısı üretimi öne çıkmakta. Ve ürün çeşitliliğine bağlı olarak, çeşitli kalitelerde ve çeşitli fiyatlarda ayakkabı bulunmakta.

Sahip olduğu 400′e yakın ayakkabı imalathanesiyle Türkiye`deki ayakkabı ihtiyacının yüzde 40′ını karşılayan Hatay`da esnaf, küçük işletmelerde üretim yapıyor. Günde yaklaşık 50 bin ayakkabı ürettikleri küçük işletmelerden çıkıp kendi markalarını oluşturmak isteyen ayakkabıcılar, yapımı süren sanayi sitesinin bir an önce tamamlanmasını bekliyor.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:25:48   

KIRIKHAN BELEDİYESİ`NDEN MUHTEŞEM RAMAZANEski ramazanları yaşatmak adına Kırıkhan Belediyesi tarafından organize edilen 15 gün boyunca her gün bir mahallede iftar çadırında tiyatro etkinliği başladı. İlk olarak Fatih Mahallesi Cemil Meriç Ortaokulunun Bahçesinde Fatih mahallesi sakinlerine iftar yemeği verdi.

Daha sonra halkı bir araya getiren Karagöz ve Hacivat, Meddah, Tiyatro palyaço ile çocuk ve büyüklere yönelik animasyon gösterileri Muhteşem bir gösteri ile sahne aldı. Bu manzara en çok çocukları sevindirdi.

Kırıkhan Belediyesi tarafından düzenlenen İftar Programına Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, AK Parti ilçe Başkanı Mustafa İbiş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:24:58   

SAYDES YÖNETİMİ AYDIN`I ZİYARET ETTİBelen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı (SAYDES) İl yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.

Kaymakam Aydın; Sağlık Yardımlaşma, Dayanışma ve Biriktirme Sandığı İl Başkanı Vildan Doğankaya, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Durgun ve Yönetim kurulu üyesi Mehmet Kaya tarafından SAYDES hakkında bilgilendirme ve tanıtma amacı ile gerçekleştirilen ziyaret ve bilgilendirme dolayısı ile İl Başkanı Doğankaya ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:23:40   

Eleme maçları 4 Temmuz`da başlıyorBu yıl 75. yıldönümünün kutlanacağı Hatay`ın anavatana katılış kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “30. Erhan Aksay Futbol Turnuvası” eleme maçları 4 Temmuz 2014`de başlıyor.

Erhan Aksay Futbol Turnuvası Tertip Komitesi Başkanı Yüksel Coşkun, tertip komitesi heyeti ile dün Hatay Gazeteciler Cemiyetinde (HGC) düzenlediği basın toplantısında turnuva ile ilgili bilgiler verdi. 4 Temmuz`da eleme maçlarının başlayacağını belirten Coşkun, 22 Temmuz Salı günü saat 22. 00 da Antakya Nazım Koka Sahasında Protokol Müsabakasının da düzenleneceğini söyledi.

Coşkun, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “ 1984 yılından beri devam etmekte olan Erhan Aksay futbol turnuvasına bizler tertip komitesi olarak bazı yenilikler katarak bu turnuvayı daha da güzelleştirmek istedik. Açılış müsabakası öncesi Hatay sporda oynamış olan eski Hataylı sporculara bir gösteri maçı yaptırarak onları onura etmek ve izleyicilere nostalji yaşatmak,

30 yıllık süreç içerisinde turnuvada oynayarak veya Hatay sporuna emek ve katkı vererek vefat eden bazı büyüklerimizi ve kardeşlerimizi anmak, Bu düşüncelerimizi icraata geçirip Hatay sporda oynamış eski Hatayı sporculara gösteri maçı yaptırarak onları unutmadığımızı göstererek bir nebze olsun gönüllerini kazandık.

Turnuvaya katılan her takımın isminin önüne vefat edip aramızdan ayrılanların adlarına da koyarak onları da unutmadığımızı göstererek rahmetle andık.

Bu yenilikler ve çalışmalarla ses getiren turnuva açılışının kapanışı da aynı güzellikle olmalı idi.

Bu yüzden tertip komitesi olarak bu turnuvaya güzellik katacağına inandığımız A protokolünü milletvekillerimizi, il büyük şehir belediye başkanımız ile ilçe belediye başkanımız, Hatay spor başkanlığı yapmış büyüklerimizi, ilimizin din kanaat önderlerini ve il büyük şehir meclis üyelerini bir araya getirerek final maçı öncesi gösteri maçı yaptırmayı hedefledik.

Bunu düşünmemize neden olan şeylerin başında medeniyetler şehri olarak tarihe geçen, farklı dil, din ve ırkların yıllarca kardeşçe yaşadığı bu şehrin toplum önünde olan bireylerini dünyanın evrensel bir spor dalı olan futbolda bir araya getirmekti.

İnanıyoruz ki bu turnuvanın kapanışı da yıllarca sevgi, saygı ve kardeşçe yaşadığımız bu şehir toplum önünde olan bireylerinin güzel bir örnek teşkil etmesine vesile olacağı gibi renk katacaktır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:22:50   

Hatay`da işsizlik oranı 12,2Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri, 2013 verilerine göre Hatay`da işsizlik oranı 12,2, istihdam oranı 40,3 olarak gerçekleşti.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Türkiye genelinde, 2013 yılı için işsizlik oranı %9,7 olarak tahmin edildiği belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Türkiye İstatistik Kurumu, 2004 yılından itibaren Hanehalkı İşgücü Araştırmasından elde edilen dönemsel işgücü göstergelerinin yanı sıra, yıllık olarak İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 2`ye göre 26 bölge ayrımında da yayımlamaktadır. Bununla birlikte, geleceğe dönük plan ve programlar ile akademik çalışmalar için son yıllarda il düzeyinde ihtiyaç duyulan temel işgücü piyasası göstergeleri de “Küçük Alan Tahminleri Yöntemi” kullanılarak üretilmeye başlandı.

Bugüne kadar 2008 yılından başlamak üzere 2012 yılına kadar il düzeyinde “işgücüne katılım oranı”, “istihdam oranı” ve “işsizlik oranı” göstergeleri yayınlandı. Bu haber bülteninde ise 2013 yılına ilişkin sonuçlara yer verildi.

Model çalışması sonucuna göre 2013 yılında; işsizlik oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, Batman (%23,4), Mardin (%20,6) ve Siirt (%20,5), işsizlik oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, Karaman (%4,2), Konya (%4,7) ve Manisa (%5,1) olarak tahmin edildi.

Türkiye genelinde, 2013 yılı için istihdam oranı %45,9 olarak tahmin edildi. Model çalışması sonucuna göre 2013 yılında; istihdam oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, Ardahan (%59,1), Kars (%55,5), Burdur ve Bartın (%54,9), istihdam oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, Batman (%27,8), Mardin (%29,7) ve Siirt (%29,8) olarak tahmin edildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 2.7.2014 10:21:44