......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 272915
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

Borçlu mükellefler işlemlerini son güne bırakmamalı

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, borçlu mükelleflerin yasanın verdiği avantajlardan faydalanabilmesi için işlemlerini son güne bırakmaması gerektiğini belirtti.

            Erol, yaptığı yazılı açıklamada 6552 Sayılı Yasadaki bazı başvuru sürelerinin uzatıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: 30.11.2014 tarih ve 29191 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve kamuoyunda torba kanun olarak bilinen, 6552 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunda Yer Alan Bazı Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Sürelerinin Uzatılmasına İlişkin 2014/7016 Sayılı B.K.Kararı ile Vergi,  resim, harç ve bunlara ilişkin cezalar, gecikme faizi ve gecikme zammı alacakları ile vergi dışındaki diğer amme alacakları ve bazı idari para cezası alacakları için başvuru süresi 31 Aralık 2014 tarihine kadar uzatılmıştır. Ödeme süresi ise 31 Ocak 2015 Cumartesiye rastlaması nedeniyle 02 Şubat 2015 Pazartesi günü mesai bitiminde sona erecektir.

            Ayrıca; araç muayenelerini süresinde yaptırmayan araç sahipleri için son başvuru süresi de 30 Haziran 2015 tarihine ertelenmiştir.

            Borçlu mükelleflerin söz konusu yasanın kolaylık ve avantajlarından faydalanabil-meleri için, işlemlerini son günlere bırakmamaları menfaatlerine olacaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:51:55   

Engellilere fırsat vermeliyiz

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü neden ile yazılı bir açıklamada bulundu.

            Engellilerimize toplumda daha çok rol alması için fırsatlar vermeliyiz diyen Aldatmaz yaptığı açıklamada şu bilgilerde bulundu: “Engellilerimizin yanında olabilmek empati yapabilmektir. Onlar gibi hissedebilmektir. Çevremizdeki insanların büyük çoğunluğunun engelli olduğunu, her şeyin engellilere göre tasarlandığı, engeli olmayanların işyerinde, evde, sokakta, ulaşım araçlarında yaşadıklarını hissedebilmek, düşünebilmek adeta yaşamaktır.

            Engellilerimize toplumda daha çok rol alması için fırsatlar vermeliyiz. İstihdam edilen engelli sayısını artırmalı, üretime katmalıyız. Engelli olmayı dezavantaj olarak görmediğimizde sağlıklı düşünmeye başladığımızı bilmeliyiz.

            Engellerin olmadığı bir zihniyet temennisi ile tüm engellilerimizin Dünya Engelliler Gününü kutlarım. “ dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:50:46   

CHP MECLİS GRUBUNDAN KİMYECİ'YE TEŞEKKÜR

CHP Meclis grubu, Antakya Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısını Serinyol Mahallesinde gerçekleştirmesinden dolayı Başkan İsmail Kimyeci'ye teşekkür etti.

            Antakya Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısının Serinyol Mahallesinde yapılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden CHP Meclis Grup Sözcüsü Mehmet Güzelmansur toplantıda söz alarak, “Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci'nin Belediye Meclis toplantısını Serinyol Mahallemizde yapmasından dolayı büyük memnuniyet duyduk. Bende bir Serinyollu olarak şahsım ve CHP meclis grubu adına mahallemize hoş geldiniz diyorum. Meclis toplantımızın mahallemizde yapılmasından dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yaptığı açıklamada, “Serinyollu hayırsever vatandaşımız Ahmet Gök tarafından geçtiğimiz yıllarda yaptırılan çok amaçlı salonda meclis toplantımızı gerçekleştiriyor olmanın bizler de Antakya Belediyesi ailesi olarak mutluluğunu yaşıyoruz. Bizde bu tesisin aktif hale gelmesi, insanların hizmetine sunulmasını düşünerek bu toplantımızı burada gerçekleştirdik” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:49:25   

182 bin TL değerinde kaçak eşya ele geçirildi

Piyasa değeri 182 bin TL olduğu değerlendirilen muhtelif kaçak eşya ele geçirildi.

            Hatay Valiliği'nden alınan bilgiye göre Hatay İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadeleye yönelik icra edilen çalışmalar kapsamında ortaya çıkarılan 62 olayda; 11.087 litre kaçak akaryakıt, 80.040 paket kaçak sigara, 17.5 g. esrar, 93 litre alkol, 345 kg çay, 56 kg kahve, 2 adet tabanca ile 32 adet küçükbaş, 79 adet büyükbaş hayvan ele geçirildi.

            Ele geçirilen akaryakıt ve sigara ile piyasa değeri toplamda 182.000 TL olan kaçak ürünün piyasaya sürülmesinin önüne geçildi.

            Gözaltına alınan 36 kişi hakkında 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan işlem yapılmış olup, olaylar ile ilgili Adli Makamlar tarafından tahkikat başlatıldığı bildirildi.,

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:48:36   

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASINDA SON GÜN 31 ARALIK

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) geçmiş döneme ait Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla yapılandırmada ek süre uygulamasını başlattı. Son başvuru tarihi 1 ay uzatıldı.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşların 31 Aralık 2014 tarihinden önce şahsen Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat etmeleri gerektiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:47:58   

Büyükşehir, palmiye ağaçlarını budadı

Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, Antakya ilçesinde bulunan palmiye ağaçlarını budadı. Payas ilçesinde bulunan orta refüjlerde bakım ve budama çalışmalarını gerçekleştirdi.

            Kış mevsiminin gelmesiyle kuruyan ve bozulan dallar aşağıya doğru sarkmaya başlayınca ekipler tarafından zarar verilmeden büyük bir titizlikle budandı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mustafa Dönmez :”Havaların soğumasıyla birlikte şehrimizdeki ağaçların dallarında kuruma ve bozulma tespit ettik. Ağaçlarımızın daha fazla zarar görmemesi, şehrimizin hemşehrilerimize yakışır bir hale gelmesi için çalışmalarımızı başlattık.

Budama ve bakım çalışmalarımız tüm ilçelerimizde hızla devam edecek. Hatay'ın sağlıklı ve estetik görünmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun mesai harcamaya devam edeceğiz.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:47:11   

Her birimiz engelli adayıyız

Hatay Valisi Ercan Topaca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

             Vali Topaca yayınladığı mesajda Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 03 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı artırması açısından anlamlı bir tarih olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Beklenmedik bir zamanda yaşanabilecek bir olay nedeni ile her birimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamalıyız. Doğuştan veya sonradan meydana gelen değişik nedenlerle engelli olan vatandaşlarımızın hayatlarına kattıkları azim ve elde ettikleri başarılar bizim için birer güç kaynağıdır. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerden birisi, engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı eğitim, istihdam ve toplumsal hayata daha fazla katılım sağlama konusundaki başarısıdır.

            Bu nedenle, engellilere yönelik hizmetlerin kalite ve ulaşılabilirliğini artırmak, engellilerin üretken olmasını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

            Hatay Valiliği olarak yapılan çalışmalarla, bu alanda sosyal farkındalığı artırmak ve engellilerin kamu hizmetlerinden tam olarak faydalanmasını sağlamak amacıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz.

            Bu duygu ve düşüncelerle; 'Dünya Engelliler Günü'nün, ülkemizde ve ilimizde engellilerle ilgili mevcut olan duyarlılığın artmasına vesile olmasını, engelli vatandaşlarımıza ve onları destekleyen ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:46:11   

GÖKÇEGÖZ MAHALLESİNE PERDE DUVAR VE YEŞİL ALAN HİZMETİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Gökçegöz mahallesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla yerinde incelemelerde bulundu.

            Hatay'ın Büyükşehir olması ile köy statüsünden mahalleye dönüşen Gökçegöz'de bulunan 2,5 dönümlük alan Antakya Belediyesi'nce revize ediliyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yerinde incelemek amacıyla gittiği Gökçegöz mahallesinde vatandaşlara, Antakya Belediyesi hizmetleri ile daha güzel bir mahalleye kavuşacaklarının müjdesini verdi.

            Başkan Kimyeci yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “ Antakya Belediyesi olarak 95 mahalleye hizmet götürme politikamızı hiçbir ödün vermeden sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Ekiplerimizin bu gayretli çalışmaları kapsamında temizlik, park ve yeşil alanların bakım, onarım ve güzelleştirilmesi, cadde ve sokaklarımızda kaldırım, bordür, parke döşeme ve asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Gökçegöz mahallemiz de bu hizmetlerimiz ile daha da güzelleşecek. Bu mahallemizde yaptığımız hizmetlerimize bir yenisini ekleyerek yeşil alan çalışmalarımızı başlattık. Yamaç kontrolünü ve yol kotunun düzenlenmesini sağlamak amacıyla başlattığımız 50 metre uzunluğundaki beton perde duvar çalışmamız 2,5 dönümlük yeşil alan olarak tamamlanacak. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce yürütülecek çalışmamızın en kısa zamanda bitirilmesi planlanıyor. Antakya Belediyesi olarak 95 mahallemizde yürüttüğümüz hizmetlerimiz daha temiz, daha yeşil, daha güzel bir Antakya için devam ediyor.” dedi.

            İncelemelerin ardından Başkan Kimyeci'ye teşekkürlerini ileten Gökçegöz Mahalle Muhtarı Ahmet Özkan, “ Antakya Belediye Başkanı'mız Sayın İsmail Kimyeci'ye mahallemize yaptığı hizmetlerden dolayı müteşekkiriz. Köy statüsünden kurtularak Antakya Belediyesi'nin 95 mahallesinden biri olan Gökçegöz Mahallemiz, Başkan Kimyeci'nin göreve geldiği ilk günden bu yana hızlı ve verimli hizmet alıyor. Bu hizmetlerinden dolayı kendisine ve nezdinde tüm Antakya Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:45:24   

Heyelan tehlikesinin yaşandığı bölgede inceleme yapıldı

Defne Belediyesi'nin Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte konularında uzman kişilerin katılımıyla oluşturduğu heyet, Defne'nin Harbiye Mahallesinde yer alan ve heyelan tehlikesinin yaşandığı Şelale Bölgesinde incelemelerde bulundu.

            Bölgeyi incelemek üzere Hatay'a davet edilen Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Galip Yüce ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yılmaz Mahmutoğlu'na Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden teknik temsilciler eşlik etti.

            Heyelan oluşumuna yönelik önlemler alınması amacıyla yapılan incelemelerde su kaynaklarından ve topraktan örnekler alındı. Ayrıca bölgede bulunan binalardan da fotoğraflar ve örnekler alan bilirkişi heyeti, daha önce Devlet Su İşleri tarafından rehabilite amaçlı yapılan bentlerin tespit ve incelemesini gerçekleştirdi.

            Şiddetli yağışların etkisi ile son dönemde hareketlenen toprak yapısına karşı acil önlemler alınması yönünde harekete geçildiğini belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Heyelan tehlikesi ile karşı karşıya olan bölgede alınacak önlemler konusunda detaylı bir çalışma yapıyoruz.

            Her ne kadar hızlı hareket etmeye çalışsak da durumun hassasiyeti açısından doğru ve sağlam adımlar atılması gerekiyor. Alınacak önlemler, bölgeyi inceleyen heyet tarafından kaydedilen bilgiler doğrultusunda hazırlanacak rapor ile belirlenecek. Bu rapor, başlatacağımız çalışmalar için temel oluşturacak.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:44:47   

Hatay, lojistik sektöründe Türkiye ikincisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti.

            Ziyarette konuşan Vali Topaca, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek Konsolos Espinoza'ya ilimiz hakkında bilgiler vererek “Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi” dedi.

            Topaca, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye için dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, “Ortaklık her iki tarafın da kazanacağı bir ilişki. ABD ile siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda köklü ilişkilerimiz var. İki ülke arasındaki ilişkiler bölgesel güvenlik açısından da çok önemli, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu ilişkilerin daha da gelişerek devam etmesinden yanayız, bizim için bu ilişkideki önemli faktör ulusal çıkarlarımızdır.” dedi.

            Hatay'ın tarım, sanayi, lojistik alanda potansiyeli olan bir kent olduğunu ifade eden Vali Topaca, “İskenderun Limanı'nın hem Afrika'ya hem de Ortadoğu'ya yakın bir liman olması ilimizi yatırımlar için çok cazip bir hale getiriyor. Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi. Yatırımcılara ilimize yapılacak yatırımlar konusunda her türlü desteği veriyoruz.

            Biz hem inancımız hem de kültürümüz gereği zor durumda olanlara kapımızı ve gönlümüzü açan bir milletiz. Ülkemiz iki milyon Suriye vatandaşını misafir ediyor, bunun yaklaşık 220 bini de ilimizde ikamet etmekte. Beklentimiz savaşın bitmesi ve ülkemizde geçici olarak misafir edilen Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönmesi.“ şeklinde konuştu.

            ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza da, Hatay'a daha önce de geldiğini ve Valilik ile güzel ilişkiler geliştirdiklerini ifade ederek, “Hatay farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada hoşgörü içerisinde yaşayabildiği güzel bir kent. Biz de her anlamda işbirliğini daha da artırarak geliştirmek istiyoruz, bu anlamda buradaki sanayici ve iş adamları da 45 kişilik bir heyet ile yakın zamanda ABD'yi ziyaret edecekler. Türk Halkı ile paylaştığımız değerler iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecektir. “ dedi.

            John L. Espinoza Türkiye'nin Suriyeli misafirlere verdiği desteği takdire değer ve önemli bulduğunu söyleyerek, “ABD de Suriyeli vatandaşlara destek veren en büyük güçlerden bir tanesi, bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler de ülkemizin Türkiye ile olan işbirliğinden memnuniyet duymaktadır.” şeklinde konuştu.

            Vali Topaca, ziyaret sonrasında John L. Espinoza'ya ilimize özgü kamıştan yapılmış ney hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 03.12.2014 10:42:38