......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 267890
YORUM MANŞET
Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler HATAY, BİZİM SEVDAMIZ
Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler HATAY, BİZİM SEVDAMIZ

  Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler  HATAY, BİZİM SEVDAMIZ
Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler, tüm Hatay’a net mesaj vererek Oy verseniz de vermeseniz de tüm Hatay hizmete doyacak. Çünkü Hatay bizim sevdamız dedi.

 

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, AK Parti Milletvekili Abdülkadir Özel, Cumhur İttifakı Arsuz Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necim Bozkurt ve Ak Parti ve MHP ilçe başkanları, kadın kolları ve gençlik kolları ile birlikte birçok partilinin katıldığı Arsuz Karaağaç Mitingi adeta bir bayram havasında coşku ve heyecan ile gerçekleşti.

31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan kritik yerel seçimlere doğru az zaman kala çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiren Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler Arsuz mitinginde yaptığı konuşmada vatandaşı ne oy verdin de ne hizmet istiyorsun diyerek azarlayan, seçmenine tepeden bakan anlayışı sandığa gömeceklerini belirterek biz millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geliyoruz. Belediye hizmetleri lutüf değil Belediye başkanının asli görevidir. Ne yazık ki bu millet 5 yıldır bu zihniyetten çok çekti. Oy veren de hiçbir hizmet alamadı. Ben inanıyorum ki çantada keklik gördükleri ancak hiç hizmet götürmedikleri vatandaşlar da 31 Mart’ta sandıkta gereken dersi verecektir.

Biz Cumhur İttifakı’na oy versin veya vermesin tüm vatandaşlarımıza tüm ilçelerimize hizmet götüreceğimizin sözünü veriyoruz. Çünkü biz Hataylıyız, Hatay’ı seviyoruz. Antakya’yı İskenderun’u imar ederken Samandağ’ın Arsuz’un bu terkedilmişlik haline gönlümüz razı gelir mi? Biz millete efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geliyoruz açıklamasında bulunarak tüm Hatay için çok güzel projeler hazırladıklarını” vurguladı.

AĞLAYAN ZİHNİYETİN SONU 31 MART

Coşkulu Arsuz Mitinginin ardından İskenderun Yıldırımtepe ve Buluttepe’li vatandaşlara hitap eden Güler’e Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu A.Ş. YK Üyesi Fuat Tosyalı ve teşkilat üyeleri eşlik etti.

‘Cumhur İttifakı’na 24 Haziran’da sahip çıktınız Rabbim size 31 Mart’ta hizmetkar olmayı nasip etsin diyerek konuşmasına şu sözlerle devam eden Güler,Geride kalan 5 yıllık süreyi boşa geçmiş sayıyoruz.

Önümüzdeki 5 yıl için Hatay için büyük hedeflerimiz var. Önceliğimiz altyapı olacak. Altyapı olmadan çalışma yapmak, sadece sizleri kandırmak olacaktır. Artık sürekli bahane üreten, engelliyorlar diye çocuklar gibi ağlayan zihniyetin sonu geldi. Biz size adam gibi hizmet etmeye geliyoruz” dedi.

BELEN’İN KARARI CUMHUR İTTİFAKI

Gövde gösterisine dönüşen Belen mitinginde Cumhur İttifakı’na ve başkan adaylarına gösterilen büyük sevgi ve coşku BELEN halkının kararını verdi şeklinde yorumlandı.

Arsuz, İskenderun ortak mitinglerin ardından Belen Sarımazı’ya geçen İbrahim Güler, burada havai fişeklerle, davul zurnayla karşılandı.

Görkemli Belen mitingi, Başkan adayı İbrahim Güler’le birlikte Cumhur İttifakı Belen Belediye Başkan adayı İbrahim Gül, MHP ve AK Partili Milletvekilleri Lütfü Kaşıkçı ve Abdülkadir Özel’e gösterilen büyük ilgi adeta zaferi şimdiden kutluyormuş havasında gerçekleşti.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler: SAVAŞ,3 HİLALDEN RAHATSIZ OLDU
Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler: SAVAŞ,3 HİLALDEN RAHATSIZ OLDU

Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler:  SAVAŞ,3 HİLALDEN RAHATSIZ OLDUReyhanlı'da büyük coşku ve sevgiyle karşılanan Hatay Büyükşehir Başkan Adayı İbrahim Güler, 'Rabbim 3 Hilalden rahatsız olan Ülkücüler'den etmesin' diyerek 3 Hilalli bayraktan rahatsız olan Lütfü Savaş'a tepki gösterdi.

Hatay'da gittiği her ilçede her mahallede değişim isteyen vatandaşların büyük desteği ve sevgisi ile karşılanan Güler, Hatay’a hizmet etmenin kendisi için bir onur olacağını söyleyerek" Vatan millet sevdalısı Reyhanlılı başına 52 füze yağarken bir an bile bu toprakları terketmeyi düşünmedi" ifadesinde bulundu.

Cumhur İttifakı HBB Adayı İbrahim Güler, beraberinde Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu ve Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Çüter, Reyhanlı Belediye Başkan Adayı Mehmet Hacıoğlu,  çok sayıda partili ile birlikte Reyhanlı Bağlar Mahallesi, Karacalar ailesi, Taıy aşireti, Hazırlar ailesi, Azezi Ailesi, Sasunlu, Ailesi, Dolgun Ailesi, Değirmenkaşı mahallelerini ziyaret ettiler.

REYHANLI HİZMETE DOYACAK

Güler, Reyhanlı halkının ‘’yolumuz bozuk, alt yapımız yok, kötü kokular var, Reyhanlı gölümüz bakımsız." şikâyetlerinin farkında olduklarını bu hizmetlerin tamamının Hatay Büyükşehire ait olduğunu altını çizerek bir kez daha vurgulayan Güler" Hani yaptırmıyorlar diyor ya ‘’ Yalan, yapmıyor, istemiyor, bütçeyi çarçur ediyor’’diyerek 1 Nisan itibariyle hizmetin nasıl yapılacağını göstereceklerini söyledi.

‘’Orası büyükşehir, burası küçük şehir, onlar oy vermedi hizmet yok, bunlar yalakalık yapmadı hizmet yok. Kazanmak uğruna, hangi kaba koysan, o rengi alan ittifaklar var. Hatay Büyükşehiri aile şirketine çevirdiler bunun hesabını verecekler’ ’diyen Güler, 'Hatay halkı duyarlıdır bu gerçeği göreceğinizden hiç kuşkum yok' dedi.

REYHANLI'YA KENT MEYDANI SÖZÜ

'Lütfü Savaş söz vermişti hatta Reyhanlı Kent meydanı söz verip de yapamadığı projelerinin arasında mevcuttur. Yaptı mı diye?' konuşan Güler, 'Tabii ki hayır. İşte şimdi sizlere ben söz veriyorum; Allah nasip ederse Reyhanlı kent meydanını biz yapacağız. Bahçelievler-Bağlar mahallesi arası yol düzenlemesi, okullar kavşak düzenlemesi, şehit Adnan Göçer bulvarı battı-çıktı projesi, kent meydanı ve battı-çıktı projesi, hastaneler çevresi/küme evler önü kent parkı, Yenişehir göleti rekreasyon projesi’inide biz yaparak Reyhanlı halkının hizmetine sunacağız' diyerek konuşmasına son verdi.

(Haber Merkezi)

EN ÇOK YATIRIM EĞİTİME
EN ÇOK YATIRIM EĞİTİME

EN ÇOK YATIRIM EĞİTİMEHatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’ın çalışan katma değer üreten bir olduğuna vurgu yaparak “Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilmek için modern tekniklerle etmemiz gerekiyor. En çok yatırım Milli Eğitim'e yapıyoruz” dedi.

 Vali Doğan, Samandağ Mahalle Muhtarlarının katılımı ile gerçekleşen buluşma toplantısında muhtarların sorunlarını dinleyerek çözümü noktasında ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Doğan,  ‘Göreve başladığım günden beri her fırsatta kamu kurum müdürlerimiz ile muhtarlarımızı bir araya getirip ilçemizin sorunlarını dinleyerek, çözüm önerilerini birlikte değerlendiriyoruz. Böylelikle sorunları yerinde görüp çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.

Samandağ için çok ciddi yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Bu yatırımlarla Samandağ daha güzel olacak. Çevre yolu da 2019 yılı ekim ayı itibariyle tamamlanmış olacak. Aynı zamanda Samandağ- Arsuz yolu bitmiş olacak. Burada tarihi, kültürel varlıklarımız var. İnsanlar Samandağ’ı merak ediyorlar. 2020 yılının yazında turizmin burada daha farklı olmasını bekliyoruz.  Tarımla ilgili yapılan çalışmalar var. Burası gerçekten bir tarım kenti, çok verimli topraklara sahip. Sağlıkla ilgili olarak da 75 yataklı hastane yatırımımız devam ediyor. Milli eğitimle ilgili olarak da oldukça iyiyiz. Çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilmek için modern tekniklerle etmemiz gerekiyor. En çok yatırım Milli Eğitim'e yapıyoruz. Hatay olarak çalışan katma değer üreten bir iliz. Buraya tüm kamu kurum müdürlerimizle birlikte geldik. “ dedi

Konuşmaların ardından muhtarlarımız söz alarak mahallelerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Doğan’a ilettiler. Vatandaşlarımızın kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Doğan, kısa sürede halledilebilecek sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum İl müdürlerine talimatlar verdi.

Toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kurum il müdürleri, ilgili kuruluşların üst düzey yetkilileri ve muhtarlar katıldı.

Toplantı sonrası Vali Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte geçen hafta yapım sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılan ve inşaat çalışmaları başlayan Samandağ- Arsuz yolu inşaatında incelemelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

REİS, HATAY’DA ESTİ GÜRLEDİ
REİS, HATAY’DA ESTİ GÜRLEDİ

REİS, HATAY’DA ESTİ GÜRLEDİ
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İskenderun ilçesindeki mitinge katıldı. İskenderun Anıt Alanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iç ve dış düşmanlara sert açıklamalar yaparak gözdağı verdi.

 Hatay ve İskenderunluları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir ayda ziyaret ettiği 37 il ve 12 ilçeden barış, esenlik, kardeşlik mesajları getirdiğini söyledi.

Reyhanlı’da 52 vatandaşı şehit eden katilleri de Suriye’de saklandıkları deliklerde bularak Türkiye’ye getirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi mahkemelerimiz döktükleri her damla kanın hesabını o alçaklardan tek tek soruyor. Aynı şekilde Gezi olaylarını planlayanlar, finanse edenler, 12 tane ağacı bahane ederek hükûmeti devirmeye çalışanlar da yargıya hesap veriyor. Artık Türkiye’de kimsenin işlediği suç yanına kar kalmıyor.

Sadece Reyhanlı katillerini değil, FETÖ’cü alçakları da kaçtıkları yerde buluyor yargıya teslim ediyoruz. Pensilvanya’daki şarlatanın parmağında oynattığı kuklalarına rağmen koro hâlinde bize iftira atan Kandil’in mızıkacılarına rağmen bu ülkede adaleti muhakkak tecelli ettireceğiz. Suriye’den Irak’a kadar ülkemize yönelik her türlü oyunu hem masada hem sahada bozacağız. Binlerce tır dolusu silahla donatılanları nasıl Afrin’de hezimete uğrattıysak, inşallah Münbiç’ten başlayarak güney sınırımız boyunca da bunlara hadlerini bildireceğiz. YPG bize saldırmaz diyen CHP’nin başındaki gafile rağmen Suriye’nin kuzeyinde ülkemiz karşıtı bir terör koridorunun oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de CHP ve HDP öncülüğünde bir araya gelen topluluğun ezan okunduğu sırada Ezan-ı Muhammediye’yi ıslıkladıklarını anımsatarak, vatandaşlara bunun görüntüsünü izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan “Ezan-ı Muhammediye’yi ıslıklayan nursuzlara, Cuma salasıyla dalga geçen edepsizlere” sandıkta Osmanlı tokadı vurmalarını istedi.

TÜRKİYE’Yİ GÜÇLENDİRECEK TEK BİR PROJELERİ DAHİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin boş teneke misali çok çıkardığını ancak Türkiye’ye dair vizyon, plan ya da fikirleri olmadığını belirterek, “Türkiye’yi kaldıracak, yüceltecek ekonomik, siyasi, ticari, askerî olarak güçlendirecek tek bir projeleri dahi yok. Her kamera gördüklerinde, mikrofonu ellerine her aldıklarında koro hâlinde bize saldırıyorlar, hepsi birden bize iftira atıyorlar. Vizyon boşluğunu, ufuk yokluğunu hakaretle kapatmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’nin başını çektiği ittifakın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının “oy varsa yol var, oy yoksa yol da yok” diyerek vatandaşı azarladığı görüntüleri de meydandakilere izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Hatay’da bu adama haddini bildirmek görevimiz değil mi? Öyleyse çok çalışacağız ama bunun genel başkanı da genel başkan değil ki. Genel başkan olsa kalkar der ki ‘ya sen böyle nasıl dersin, nasıl böyle konuşursun?’ İnanın benim bir belediye başkanım böyle bir yanlış yapsa kapıya koyarım. Çünkü benim vatandaşıma, benim halkıma belediye başkanı böyle bir hakarette bulunamaz.

Türkiye son 17 yılda hangi başarıya imza atmışsa HDP’ye, CHP’ye, marjinallere, CHP zihniyetindeki bürokratik vesayete rağmen başarmıştır. Şimdi bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı olarak 4,5 yıl Türkiye’nin başında. Şimdi ben size ne diyorum biliyor musunuz? İşte Hatay’da İbrahim Güler kardeşimizi Büyükşehir’e Belediye Başkanı yapalım. Ve değerli kardeşlerim, Fatih Tosyalı kardeşimi İskenderun’a Belediye Başkanı yapalım. Ve böylece Cumhurbaşkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İskenderun İlçe Belediye Başkanı üçlü olarak buralarda mevcut eksikleri gidererek yeni bir İskenderun, yeni bir Hatay inşa edelim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda 31 Mart seçimlerine az bir zaman kaldığına işaret ederek, vatandaşlardan Cumhur İttifakı’nın adaylarına destek istedi.

(Haber Merkezi)

Ergin Medya’yı ziyaret eden Saadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal YOLSUZLUK VE İSRAFA GEÇİT VERMEYECEĞİZ
Ergin Medya’yı ziyaret eden Saadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal YOLSUZLUK VE İSRAFA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Ergin Medya’yı ziyaret eden Saadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal  YOLSUZLUK VE İSRAFA GEÇİT VERMEYECEĞİZSaadet Partisi Antakya Belediye Başkan Adayı Fahri Serdar Özal, Antakya’nın hak ettiği hizmeti alamadığını belirterek kaynakları verimli kullanacaklarını, yolsuzluk ve israfa geçit vermeyeceklerini açıkladı.

Özal, Ergin Medya’yı ziyaret ederek yönetim kurulu başkanı Sadullah Ergin ile seçim sürecini ve memleket meselelerini konuştu.

Antakya Belediyesi’nin borç batağında ve icralık olduğuna dikkat çeken Özal, düşüncelerini şöyle anlattı: “Bu seçimin bir yerel seçim. Cumhurbaşkanı seçmiyoruz. Beka sorunu varsa Antakya’mızda var. Antakya Belediyesi borç batağında ve icralık. Ben Antakyalı Hemşerilerime inanıyorum. Bu sefer hizmet erine, hizmet sevdalısına Antakya aşığına oy verecekler. Antakya Belediye Başkanlığına hizmet etmek için aday oldum. Antakyalı hizmet istiyor. Yerel seçimi genel seçim havasına sokmaya çalışanlara hemşerilerim gerekli cevabı verecek. Cumhurbaşkanı görevde ve hepimizin Cumhurbaşkanı. Bunu tartışan yok. Kendilerine oy alamadıkları için bu yola sokuyorlar. Ama bu sefer Antakyalı dürüst halkım kendisine hizmet yapan, güvendiği adaya oy verecek. Hayatımın her dönemi ve aldığım her görevde Dürüst Hizmet için aday oldum şimdide aynı ilke ve inançla Antakya Belediye Başkanlığına adayım. Antakyalım bilsin ki ‘Daima planlı ve programlı çalışacağız, işi ehline vereceğiz, yolsuzluk ve israfa geçit vermeyeceğiz, halkımın emanetine sahip çıkacağız, partizanlık ve ayrımcılık yapmayacağız, belediyede kapıları kaldıracağız ve gönlümüz her zaman ve herkese açık olacak, her işi hızlı doğru ve estetik biçimde yapacağız, hesap verilebilir ve şeffaf olacağız, halkımız ile bütünleşeceğiz, haksız rant sağlamayacağız.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

Dingil'den Vali Topaca'ya ziyaret

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

            Vali Topaca gerçekleşen ziyarette İskenderun ilçesi hakkında bilgi aldı. Tüm kurum ve kuruluşlarla ortak amacımız halkımıza hizmet etmektir diyen Topaca, “İskenderun, güçlü sanayisi ve ekonomisi ile Hatay ilimizin güzide bir ilçesidir. İlimiz ve ilçelerimizdeki kurumların koordinasyon içerisinde çalışmasıyla ilçemizi daha iyi noktalara getireceğimizi düşünüyorum. Başkanımız Seyfi Dingil'e çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise kabulünden dolayı Vali Topaca'ya teşekkür ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:39:20   

Enerji hizmeti kaliteli olarak verilmeli

İlimizde yaşanan elektrik kesintileri başta olmak üzere, abonelik işlemlerinde ve arıza gidermede yaşanılan sorunlar masaya yatırıldı ve çözüm önerileri dile getirildi.

            Toroslar Edaş yetkilileri Hatay Valisi Ercan Topaca'ya Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda, ilimizdeki faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı.

            Elektrik konusunda yaşanan sorunların, vatandaşların hayatını olumsuz etkilediğini ve bu sorunların derhal çözülmesi gerektiğini belirten Topaca, “Günümüzde enerji hizmeti vatandaşlarımızın hayat standardı için kaçınılmaz bir zorunluluk, bu hizmetin kaliteli olarak verilmesi gerekmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:38:02   

KURSİYERLERE SERTİFİKALARI TESLİM EDİLDİ

2013 yılı SODES Programı kapsamında yürütülmekte olan “Yeni Bir Dönüm Noktası” adlı proje çerçevesinde 272 saatlik “Oksi Gaz Kaynakçısı” kursunu başarı ile tamamlayan 9 kursiyer ile İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanında 56 Saatlik “Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale” kursunu tamamlayan 15 kursiyere sertifikaları verildi.

            Sertifika dağıtım törenine Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Emniyet Amiri Ali Çolak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran katıldı.

            Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; Belen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İskenderun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde açılan kursun başarı ile tamamlandığını belirterek “Bu kursa katılan kursiyerlerin hayata atılmalarında kendilerine yeni iş imkanları sağlama fırsatı elde edecek. Günümüzde hızla değişen ve gelişen teknoloji karşısında, kurumlar olarak bu tür projeler ile iş hayatında ihtiyaç duyulan donanımlı ve kalifiye eleman sayısını arttırmanın hedeflendiğini, yine ilçemizin yerleşim yerleri itibari ile orman arazisi ile iç içe olması ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan orman yangınları gözönünde bulundurularak,  kırsal alanda ihtiyaç duyulan eleman ihtiyacına katkı sağlaması amacı ile Kaymakamlık desteğinde “Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale” kursu düzenlenmesi sağlandı.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:37:13   

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2014 verilerine göre bina inşaatı maliyet endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,6 arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Bina inşaatı maliyet endeksi (BİME), Temmuz- Ağustos- Eylül aylarını kapsayan 2014 yılı üçüncü çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre %1,6, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %10,6 ve dört çeyrek ortalamalarına göre ise %10,1 arttı.

            BİME'de 2014 yılı üçüncü çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,7, malzeme endeksi ise %1,6 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %10,4 ve malzeme endeksi %10,7 arttı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:36:12   

MKÜ JUDOCU KIZLAR “ÜMİT” VERDİ

Mersin ilinde 18-19 Ekim tarihlerinde yapılan Ümitler-Yıldızlar Bay-Bayan İllerarası Judo Turnuvasına katılan Mustafa Kemal Üniversitesi, müsabakalarda başarılara imza atarak Ümit kızlar kategorisinde 1.lik kupasını, yıldız bayanlarda da 3.lük kupasını alarak toplamda 13 madalya ile ilimize döndü.

                        Turnavaya 5 ilden toplam 12 kulüp katılırken, müsabakaları takip eden sporseverler, keyifli karşılaşmalar izledi.

            Antrenör İbrahim Saday yönetiminde müsabakalara hazırlandıktan sonra katılım yapan MKÜ Judo Kulübü, Ümit kızlar kategorisinde 5 altın 1 gümüş madalya kazanarak takım halinde 1.lik kupasını aldılar.

            Yıldız bayanlar kategorisinde 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya alan MKÜ; takım halinde 3.lük kupasını aldı.

            Toplamda 7 altın, 3 gümüş, 3 bronz madalya alan MKÜ Judo Kulübü toplamda 13 madalya kazanmanın haklı sevinç ve gururunu yaşadı.

            Turnuvayı de-ğerlendiren Antrenör İbrahim Saday, judo takımına desteklerini esirgemeyen ve her konuda katkıda bulunan MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'e teşekkür ederek bu başarıda onun verdiği desteğe dikkat çekti.

            Saday açıklamasında, “Sayın Rektörümüz ve Kulüp Başkanımız Sayın Hüseyin Kırımlıoğlu'nun bu destekleri devam ettikçe, kulüp olarak disiplinli ve özverili çalışma programıyla başarı çıtasını yükseltmeye gayret göstereceğiz.

            Amacımız MKÜ'lü gençleri spora yönelterek Milli Takıma kadar yüksel-melerini sağlamaktır. Her turnuvada hedefimiz Mustafa Kemal Üniversitesini en iyi şekilde temsil etmektir” dedi.

(Haber: Sadullah Ergin)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:35:11   

KÜLTÜR VE SANAT KURSLARI BAŞLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın düzenlediği ücretsiz halk oyunları, satranç ve tiyatro kurslarının açılışı yapıldı. Açılışa HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Mursaloğlu, çok sayıda kursiyer ve veli katıldı.

            Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehrin fiziki görünümü ve altyapısına yönelik çalışmalarının yanı sıra gençlerin ve çocukların gelişimine katkı sağlamak, sosyalleşmelerine ortam hazırlamak amacıyla açtığı kültür ve sanat kurslarına kursiyer ve veliler tam not verdi. Veliler, çocuklarının gelişimine sağladığı katkılardan dolayı Başkan Savaş'a teşekkür ettiler.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimine katkı sağlamak, sosyalleşmelerine ortam hazırlamak amacıyla düzenlemiş olduğu halk oyunları, satranç ve tiyatro kursları HATMEK (stadyum semt pazarı) salonlarında eğitmenler tarafından veriliyor.

            HBB'nin düzenlediği ücretsiz kurslara kayıtlar devam etmekte olup, katılmak isteyen vatandaşların Nüfus cüzdan fotokopisi ve 2 adet fotoğraf ile HATMEK salonuna başvurmaları gerekiyor. Kültür ve sanat kurslarıyla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar 0 (326) 214 07 82 no'lu telefondan bilgi alabilirler.

 (Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:32:23   

DTSO, Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odasının seçimlerine katıldı

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay 14 -17 Ekim 2014 tarihleri arasında Almanya'nın Berlin kentinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin delegesi olarak Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odasının (Türkisch-Deutsche Industrie und Handelskammer) seçimlerine katıldı.

            Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay 17 Ekim 2014 Almanya dönüşünde tüm meclis üyeleriyle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerine iştirak ettiklerini belirtti.      

            TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde üç gün süreyle gerçekleştirilen seminerler hakkında bilgi veren Oda Başkanı Talay; “Türkiye genelinde 2015 yılının Mayıs ayına kadar devam edecek ve toplamda 10 bin oda üyesinin bilgilendirilmesini amaçlayan seminere 22 Meclis Üyesi arkadaşımla birlikte iştirak ettik. 17-19 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminerlerde ilk olarak bizlere TOBB'un kurumsal yapısı ve iştirakleri hakkında bilgiler verildi. TOBB'un sunduğu hizmetlerden ve iştiraklerden nasıl yararlanabileceğimiz anlatıldı. Teşviklerden nasıl yararlanılacağı gibi önemli konulara değinildi. İkinci gün TOBB'un Üniversitesi bizlere tanıtıldı ve burada üniversitemizin öğretim görevlileri tarafından kişisel gelişim konularında bilgiler verildi.

            Özellikle protokol kuralları konusunda edindiğimiz bilgiler birçok yanlış uygulamayı hayatımızdan çıkartmamızı sağladı. Türk Dış Politikasının dünü, bugünü ve geleceği hakkında uzmanlarından bilgiler aldık. Etkili yönetim ve iletişim konusunda, e ticaret ve sosyal medyanın kullanılması ile finansman yönetimi konularında bizlere verilen seminerlerden tüm meclis üyelerimiz ziyadesiyle istifade etti. Oldukça verimli ve keyifli bir seminer dönemi geçirdik. Meclis üyesi arkadaşlarımız edindikleri bu bilgi ve tecrübeleri kendi meslek guruplarıyla da paylaşacaklar.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 22.10.2014 10:31:29   

Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sel afeti ve sonrasında zarar ziyan gören esnafa ziyarette bulundu geçmiş olsun dileklerini iletti.

            Kimyeci, ziyarette yaptığı konuşmada 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmediğini belirterek “Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım” dedi.

            Geçtiğimiz Cuma günü Antakya'da yaşanan sel afetinde belediyenin bütün birimlerini kentin ihtiyaç duyulan bölgelerine sevkini bizzat sağlayan Başkan Kimyeci, Antakya'nın ana caddelerini, selden dolayı zarar gören mahalleleri, sokakları, ev ve işyerlerini bizzat gezerek vatandaşlarla beraber oldu.

            Yaşanan sel sonrası Uzunçarşı, Kunduracılar Çarşısı, Meydan Çarşısı ve Yer altı Çarşısı'nda bulunan esnafı yerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, “Kentin seviye olarak düşük olan mevkilerine yağmur suları gelmektedir. Antakya'nın merkez yeri olarak bilinen Uzunçarşı ve Kunduracılar Çarşısı yaşanan afetten dolayı büyük bir tehlike atlatmıştır.

            Bunun önüne geçmek üzere alt yapı konusunda köklü düzenlemeler yapmak gerekiyor. Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım. 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmiyor. 2-3 saatlik zaman diliminde yağan yağmur sonrasında Antakyamızda bütün caddeler adeta birer dere yatağına döndü.

            Bu nedenle kentimizin alt yapısında tamamen bir ıslah çalışması gerekmektedir. Yağmur suyu kanallarında tıkanıklıklar varsa açılması gerekmektedir. Alt yapı yapılmış olsa bile ızgaraların yetersizliği nedeniyle suların kanallara tahliyesinde sorunlar yaşandı.

            Dağ mahallesindeki bütün sokaklarda, yollarda yapılmasında fayda gördüğümüz ve teşhis ettiğimiz bütün eksiklikler ile dere yataklarının temizlenmesi hususunda Büyükşehir Belediye Meclisinde gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Büyükşehir çatısı altında Antakya'nın daha sağlıklı, daha güzel hizmet alabilmesi için alt yapı konusu ile ilgili bütün görev ve yetkiler Büyükşehir'e aittir.

            Büyükşehir'in yapması gereken çalışmalar içinde derelerin ıslahı, kanalizasyonlar çalışmaları da yer almaktadır. Bu sorumluluk paylaşımında Büyükşehir kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Bizde İlçe Belediyesi olarak kendi üzerimize düşen görevi eksiksiz yapma gayreti içerisindeyiz.

            Böylesi afetlerde esnafımızın eli yüreğinde sıkıntılı olmasını arzulamıyoruz. Antakyamızın hak ettiği o güzel görünümüne kavuşması için esnafımızın da ekonomik olarak zarara uğramaması anlamında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.

            Bir sonraki Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında esnafımızın selden zarar ziyan görmemesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.  Bu arada selden dolayı içme sularımızda da gözlemlenen bulanıklığı da dile getireceğiz. İçme suyu hatlarının yenilenmesi yolunda talepte bulunacağız. Bütün Antakyamıza yaşanan bu afetten dolayı geçmiş olsun diyorum” dedi.

            HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin çarşı esnafına yapmış olduğu ziyaret, yağan yağmur sonrasında oluşan selde gerekli tedbirlerin alınmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, teşekkür ettiler.

            Yaşanan sel felaketi sonrasında esnaf ziyaretinde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz de yer aldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 21.10.2014 11:08:46   

ÜRGENPAŞA'DA ESRARENGİZ ARAÇLAR

Antakya'da Ürgenpaşa Mahallesinde uzun süredir terk edilmiş şekilde duran araçlar, mahalle sakinlerinin tedirginlik yaşamasına neden oluyor.

            Ürgenpaşa Mahalle Muhtarlığı ile Hacı Suat Yılmaz Camii arasındaki sokak üzerindeki yolda aylardır bırakılan Ford Taunus marka 31 E 8251 plakalı araç ile Mercedes marka 31 ZC 641 plakalı aracın kimlere ait olduğu ve ne amaçla bu bölgeye bırakıldığı merak konusu.

            Çevre sakinleri, yetkililere yönelik yaptığı açıklamada olağanüstü dönemden geçen kentimizde Ürgenpaşa Mahallesine bırakılan bu araçları kimlerin ne amaçla sokak içine bırakıldığının araştırılmasını, mümkünse bu araçların şehir dışına çıkarılmasını talep ettiler.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


4 yıl, 9 ay önce / 21.10.2014 11:06:18   

Hatay'a sağlık çalışanı desteği verilsin

Hatay Sağlık-Sen Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, son yerel seçimlerde 'Büyükşehir İl' statüsü alan ilimiz, ekonomik, sosyal ve askeri açıdan stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek “Hatay ilimize doktor ve diğer sağlık çalışanı desteği verilsin artık” dedi.

            Sevgi, barış ve hoşgörü ili Hatay ilimizin içinde bulunduğu nazik durum dikkate alınarak, sağlık hizmetlerindeki eksiklikler bahane edilerek zedelenmesi için fırsat kollayan kötü niyetli yapılara müsaade edilmemesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması, ilimiz ve ülkemiz huzuruna da katkı sağlayacaktır diyen Gönç yaptığı yazılı açıklamasına şöyle devam etti: “Hatay, 1.5 milyona yaklaşan nüfusu, kent-kırsal yerleşim oranının hızlı bir şekilde kent lehinde artması, tarım ve sanayinin gelişmiş olduğu, kültür ve turizmin de özellikle son 5 yılda önemli sektörlerden biri haline geldiği sınır ilimizdir. Elektrik üretimi, ihracat, vergi gelirleri açısından da ilk 10 il arasındadır.

            üç yıldır ilimiz insanlarıyla akrabalık bağlarımız olan komşu ülke Suriye'de yaşanan çatışma ortamı nedeniyle on binlerce Suriye vatandaşı ilimize sığınmıştır. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin en çok bulunduğu illerin başında Hatay ilimiz (Şanlıurfa ve Kilis ile birlikte) gelmektedir. Hatay ilimiz, bayrağı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Meclisi olan bağımsız bir devlet iken 1939 yılında içinde Türk, Arap, Ermeni, Musevi, Alevi vatandaşlarımızın da bulunduğu Mecliste yapılan oylamada oy birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti'ne katılan son toprak parçasıdır. İlimiz, farklı etnik köken ve inançtan vatandaşlarımızın yüzyıllardır barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir ildir. Ancak son üç yıldır komşumuzda yaşanan savaş iklimi nedeniyle Hatay ilimiz de bu iklimden etkilenmektedir. Bu açıdan ilimiz insanları nazik bir süreçten geçmektedir. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin bulunduğu 5 kampta toplam 15.000 sığınmacı mevcuttur. Anılan risklerden dolayı kamplara yeni sığınmacı alınmamaktadır. Daha önce de kamplarda bulunan Suriyelilerin bir bölümü başka kamplara kaydırılmak zorunda kalınmıştır. Buna mukabil sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, kendi imkânlarıyla ilimizde konaklayan tahminen 150.000 civarında sığınmacı mevcuttur.

            Çiçeği burnunda yeni bakan yardımcımız ve sayın valimizden beklentilerimiz; savaş bitecek oldu, Hatay ilimize henüz personel desteği yeterince sağlanmadı. Sağlık Bakanlığı'nın gayretleri ve sağlık çalışanlarının fedakârlığı ile bu süreç yürütülmekteyse de başta personel olmak üzere, bu bölgelere takviye yapılması gerekmektedir. Türkiye'de tedavisi yapılan 21.000 ateşli silah yaralanmasının 12.000' i ilimizden geçiş yapmış olup,  sağlık çalışanlarına ek hizmet puanı, bir maaş ikramiye yada başarı belgesi verilmesi sağlanarak özendirilmesi gerekmektedir. İlimizde kendi imkânlarıyla barınan Suriyeliler, belli bölgelerde yoğunlaşmışlardır. Dolayısıyla bu bölgedeki hastanelerde zafiyet oluşmamasına gayret edilmelidir.

            Bu çerçevede; Nokta hastaneler belirlenerek, bölgedeki İl Sağlık yöneticilerinin de katkısıyla bu hastanelerde personel zafiyeti olmaması için gayret gösterilmelidir. Bu hastanelerin etki alanındaki hastanelerde görev yapan uzman ve pratisyen hekim ihtiyacı mutlaka çözümlenmelidir. Erzin, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı Devlet Hastanelerinin uzman ve pratisyen hekim ihtiyaçlarının mutlaka mecburi hizmet kurası ile çözümlenmelidir. Bu sayede en çok yükü çeken hastanelerimizin ve bölge insanının rahatlatılması sağlanacaktır.         

            Acil servislerde hekim eksikliğinin giderilmesi zaruridir. Zira Türk vatandaşlar ile Suriyeli misafirler arasında sorunlar yaşanmakta ve toplumsal olaylara zemin hazırlama riski bulunmaktadır. Acil servislerde çalışmanın özendirilmesi esas olmalıdır. Hukuki sorunlar, şiddet, medyatik problemler en çok acil servislerde yaşandığı halde acil servis çalışanları maddi ve manevi olarak destek görmemektedirler.

            Belirlenecek hastanelerin hekim eksikliklerinde Bakanlığımızca Devlet Hizmet Yükümlüsü ile çözümü yoluna gidilmelidir. İlimizin 'Büyükşehir' olması ile birlikte yaşanan bir diğer sorun da geçici görevlendirmelerde artık yolluk verilememesi olmuştur.

            Zaten bir sürü olumsuzluk ile görevini zor şartlarda ifa eden personelin elindeki bir imkân daha alınmış, adeta kendilerinin cezalandırıldıkları düşüncesi hâkim olmuştur.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 9 ay önce / 21.10.2014 11:01:53