......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 259739
YORUM MANŞET
ANTAKYA’NIN GELECEĞİ “PARLAK”
ANTAKYA’NIN GELECEĞİ “PARLAK”

ANTAKYA’NIN GELECEĞİ “PARLAK”Uzun yıllar eğitim camiasına başarılı hizmetlerde bulunan Abdurrahman Parlak’ın AK Parti’den Antakya Belediye Başkan Aday Adaylığı şehrimizde ve siyasi kulislerde geniş yankı uyandırdı.

   Geçtiğimiz günlerde dost ve sevenleriyle bir araya gelerek aday adaylığını açıklayan Parlak, dün AK Parti Antakya ilçe teşkilatını ziyaret ederek resmi belgeleri başkanvekili Av. Alper Neşeli’ye takdim etti.

“Milletin efendisi, milletine hizmet edendir” Düsturuyla çıkmış olduğumuz bu yolda “Halka hizmet Hakk’a hizmettir” duygusuna inandığını ifade eden Parlak, partililerle sohbet esnasında şu düşüncelerini paylaştı: “Medeniyetlerin beşiği, kültür mozaiği bu şehre şehr-ül emin olmak için, bugün itibariyle aday adaylığı müracaatımı yapmış bulunmaktayım.

Şehrimiz Antakya, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmanın zenginliğini bünyesinde bulunduran özel bir şehirdir. Bu özelliği ile de, farklı kültürlerin birlik ve beraberlik içinde yaşamalarına imkân sağlayan hoşgörüsüyle, vatandaşlarının huzurla yaşadığı ve mutluluk katsayısı yüksek bir şehirdir. Tarihi ve kültürel zenginliğinin yanında çok çeşitli ve güzel yemeklerimizi bünyesinde barındıran mutfağı ile de, övgüye mazhar olagelmiş bir şehirdir. Kısacası tüm bu zenginliklere sahip güzel şehrimizin, şehr-ül emini olup, inşallah bu zenginlikleri koruyup, var olan değerlerimizin üzerine koymak için aday adayı olmaya karar verdim.

Bu şehrin tekrar ayağa kalkıp, ülke ekonomisine sağladığı katma değeri ile mutlu ve müreffeh bir şehir haline gelmesi için aday adayıyım. Marka olmak için çırpınan, ancak bir türlü kabuğunu kıramayan kobilerimizin ve esnafımızın yanında olup, sıçramalarına omuz vermek için aday adayıyım. Spor yapmak için fırsat bekleyen öğrencilerimize ve gençlerimize imkân ve fırsat sağlamak için aday adayıyım. İstihdam sağlamak için yatırım yapan işletmecilere ve işverenlere önayak olmak için aday adayıyım. Belediyecilik hizmetlerinden hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği bir beş yıl için aday adayıyım. Sosyal belediyeciliği, kimseyi ötekileştirmeden, hizmeti; adil ve eşit ulaştırmak için aday adayıyım. Tüm Türkiye’de kıskanılan bir şehre kavuşmak için aday adayıyım.

Daha temiz ve daha yeşil bir Antakya için aday adayıyım. Toplumun tüm dinamiklerinin samimi olarak dinlenileceği, oluşturmayı planladığımız istişare kurulu ile birlikte yönetmek için aday adayıyım. 29 yıllık idarecilik birikimimle öğrendiğim, mali ve idari disiplini sürdürülebilir bir şekilde uygulamak için aday adayıyım. Biraz iddialı olacak belki ama bu şehirde tarih yazmak için aday adayıyım.

Tüm bunların üstünde belediyeciliğini ve liderliğini kendime örnek aldığım, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu görevi şahsıma tevdi ederlerse; Antakya Belediye Başkanlığı’nı, bu davanın lideri olan kendisini, partimi ve sizleri mahcup etmeyeceğime söz veriyorum.

Allah bu şerefli yolda bize destek verip teveccüh eden sizleri ve bizleri mahcup etmesin. Rabbim sizlere hizmet etmeyi nasip eylesin, yüzümüzü kızartmasın. Allah yar ve yardımcımız olsun.“ dedi.

PARLAK’TAN ERGİN MEDYA’YA ZİYARET

AK Parti Antakya Belediye Başkan aday adayı Abdurrahman Parlak dün Ergin Medya ofisini ziyaret ederek yönetim kurulu başkanı Sadullah Ergin ile siyaset ve memleket meseleleri konusunda bir süre görüşerek fikir alışverişinde bulundu.

Hizmet aşkıyla Antakya’ya farklı yenilikler katmak amacıyla aday olduğunu belirten Parlak, siyasetin halka hizmet için önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Ergin’de Abdurrahman Parlak’ın yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başarılar diledi.

(Haber: Naciye Çelik-Betül Kırmızıoğulları)

ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN
ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN

ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUNÖzel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde Hatay Diyaliz-Der tarafından içinde bulunduğumuz Organ Bağışı Haftası dolayısıyla farkındalık etkinliği başarıyla gerçekleşti.

   Dün Özel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen bu programda okul müdürü Hüseyin Celil, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.

Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Kadir Miskin ve M.Malik Arslan ile birlikte okulun bu etkinliğine katıldı.

3-9 Kasım tarihleri arasında yapılan Organ Bağışı Haftası’na farkındalık oluşturmak amacıyla programa katıldığını belirten Kozkıran, insan organının satılmaz olduğunu ancak bağış yoluyla iyilik yapıldığını dikkat çekerek şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de organ nakli bekleyen 25 bin hasta bulunmaktadır. Gerçekleşen organ nakli oranı 4 bin 500 civarındadır. Oran itibariyle bu rakam yüzde 9 seviyesinde olması dolayısıyla çok düşük. Organ bekleyen hastalarımız, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer nakli beklemektedir. Her yıl 2 bin hastamız nakil olamadığı için ölmektedir.

Organ bağışı iyiliktir, herkese tavsiye ediyoruz. Organlarımız toprak olacağına can olsun. En güzel bağış organ bağışıdır. Ben 5 yıl önce annemden aldığım organla sağlıklı bir yaşama kavuştum. Organ bağışı bir insanlık görevidir. Tüm insanlara bol su içmelerini ve tuzu az kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Özel Defne Koleji Müdürü Hüseyin Celil de organ bağışı konusunda önemli bilgiler veren, yardımlaşma duygusunun artması ve toplumu bilinçlendirme amaçlı yapılan bu güzel sunumu dolayısıyla Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran ve yönetim kurulunu teşekkür etti.

Program sonrası bir öğrenci tarafından okul adına sunumu gerçekleştiren Hasan Kozkıran’a çiçek takdim edildi.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

ZİYARETÇİ REKORU
ZİYARETÇİ REKORU

ZİYARETÇİ REKORUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, başarılı bir organizasyonla gerçekleşirken fuar alanına gelen yüzbinlerce kişi ile ziyaretçi rekoru kırıldı.

31 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hatay Günlerine başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı,  Vali Yardımcısı Erol Özkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katılarak etkinliğe destekte bulundu.

Hatay’ın eşsiz kültürü yanında mükemmel mutfağının yansıması olarak Gastronomisinin tanıtıldığı Başkentte Hatay Tanıtım Günlerine hemşerilerimiz yanında Ankaralılar ve çeşitli il mensubu vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Hafta içinde yüzbin civarında olan günlük katılım özelikle hafta sonu iki yüz bin ziyaretçi sayısına dayanarak tüm zamanların ziyaretçi rekorunun kırılmasını sağladı.

Fuar alanına geçmek için uzun kuyrukların oluştuğu etkinliğe gelen ziyaretçiler, Hatay Mutfağının lezzetini, yöremizin tatlısı künefenin tadını, Hatay ilinin kültürünü tanıyarak ilimize hayran kaldı.

Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer ve yönetim kurulu yanında Elite Fuarcılık sahibi Kamile Yurtseven ve ekibi, gece-gündüz yoğun mesai harcayarak organizasyonun mükemmel şekilde gerçekleşmesini sağladı.

Fuarı gezen ziyaretçiler, Hatay Tanıtım Günlerinden memnuniyet duyguları ile ayrılırken çok merak ettikleri Hatay ilini yerinde görmek istediklerini belirtti.

(Haber: S.Ergin)

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU
BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, muhteşem açılış töreninin ardından büyük bir ziyaretçi ilgisiyle devam ediyor.

31 Ekim Çarşamba günü Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde başlayan Hatay tanıtım günleri fuarı açılışında bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hatay’ın medeniyet ve kültürün beşiği olduğunu söyledi.

Hatay deyince akıllara lezzetlerin yanı sıra milli duruş geldiğini söyleyen Gül, şunları söyledi: “ Hatay deyince akla örnek il gelir, kardeşlik gelir, insanlık gelir, misafirperverlik gelir. Hatay’ın bu güzelliklerini hep beraber ileriye taşıyacağız. Hatay’a çok büyük yatırımlar yaptık. İlerleyen dönemlerde yapacağımız Amanos tüneli ile bölgeyi şaha kaldıracağız. Orayı yatırımcılar için çekim merkezi haline getireceğiz.” dedi.

Açılış programına katılım gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yaptığı kısa konuşmada, Hatay’ın diğer illere örnek bir kent olduğunu ve misafirperverliğinin takdire şayan olduğunu söyledi. Hatay’ın milli mücadeledeki ilk kurşunu atmasıyla milli bir duruş ortaya koyduğunu söyleyen Kurum, Hatay tanıtım günleri fuarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törende ayrıca,  konuşma yapan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da Hatay’ın güzelliklerinden bahsetti.

Lezzetlerinin yanı sıra Hatay’ın meşhur bir mermisi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Hatay günlerinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizim Hatay’ımızın lezzetlerinin yanında, meşhur olan bir mermimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin varlığına karşı duran ilk kurşunumuz var. İlk kurşunun 100.yılında bu vatan ve bu memleket için can verenlere Allah rahmet, gazilerimize acil şifalar dileriz.” dedi.

Hatay’ın barış, hoşgörü ve medeniyet demek olduğunu aktaran Güzelmansur ise, Hatay’ın gastronomi unvanı aldığını hatırlatarak, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hatay’ın tarihi, coğrafi ve turizm güzelliklerinin yanında gerek tarımda gerekse ticarette adından sıkça söz ettiren bil il olduğunu aktaran Türkoğlu ise, “Milli mücadele ilk kurşunun Hatay’ın Dörtyol ilçesinde atılmıştır. Bu güzel tarih bizim şerefimiz, onurumuzdur. Katılım gösteren herkese teşekkür ederiz.” dedi.

Törende ayrıca bir konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise,  Hatay’ın medeniyetin başkenti olduğunu söyleyerek, “Hatay, zarafetiyle, birlik ve beraberliği, sabrıyla ve sadakatiyle Türkiye’nin göz bebeği olmuştur.“ dedi.

Konuşmaların ardında, törene katılım gösteren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki Hatay milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilçe belediye başkanları açılış kurdelesini kesti.

Künefelerin dağıtıldığı açılış töreninde daha sonra, protokol üyeleri tarafından stantlar gezildi.

Başkentte Hatay Günleri, 4 Kasım’a kadar açık kalacak.

(Haber Merkezi)

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR
3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Antakya Marangoz ve Hızarcılar Odası, Antakya Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği, başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan 3.Hatay Mobilya Fuarı, 23 - 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Elka Fuarcılık Limited Şirketi tarafından Çevre Yolu Otogar Yanı Antakya’da gerçekleşecek.

Elka Fuarcılık tarafından Hatay'da, üç yıldır başarı ile gerçekleştirilmekte olan Mobilya Fuarı, ilk iki yılında sektör ilgililerinden aldığı destek ve beğeni ile büyümeye devam ediyor. Bölge ekonomisine büyük katkılarda bulunan Fuar, sektörlerin yanı sıra Hatay'ın tanıtımında da önemli bir rol oynuyor.

Tanıtım broşürlerinde Fuar bilgileri ile birlikte, şehrin sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini de ön plana çıkararak, fuar ticaretinin yanı sıra ziyaretçilere şehri de doğru tanıtmayı amaçlayan Elka Fuarcılık, organizasyonları sayesinde iki hafta içinde 40 farklı ilden elli bine yakın ziyaretçinin Hatay ile buluşmasını sağlıyor.

Elka Fuarcılık Genel Müdürü M. Bülent Yamaç;  ''Fuarlar beş duyumuza hitap eder, ürün ve hizmet alternatiflerini gözümüzle görür, dokunarak inceler ve katılımcılardan birebir duyarak bilgi alırken, gittiğimiz şehrin havasını, dokusunu, piyasalarını koklar ve yeni kültürler tanır, yeni mutfaklar tadar, hem ticaret hem ziyaretlerde bulunuruz'' dedi.

Hatay gibi tescilli bir gastronomi şehrinde Fuar düzenlemenin birçok artısı olduğunu ekleyen Yamaç   ''Hatay'da Ekim ve Kasım ayı içinde Mobilya Fuarını üçüncü kez düzenleyeceğiz. Hatay üretimi mobilya ve aksesuarların sergilendiği fuarın üç yılda gelmiş olduğu yerden son derece mutluyuz. Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen Hatay Esnafı kararlılığını bozmadan, üretimine duyduğu güven ile yoluna devam etti. Hatay Fuarlarının gücünü bir kez daha tüm yurda ve ilgili ülkelere gösterme şansı olacak '' dedi.

Yamaç; '' Tamamı Antakya'da üretilmekte olan 50'ye yakın firmanın ev sahipliği yaptığı, ev ve ofis üzerine her türlü mobilyanın sergilendiği Fuarda, Klasik, Modern, Avangart, Spor, Eskitme Mobilya Takımları ile birbirinden farklı tasarımlara sahip sehpalar, masalar, mutfak mobilyaları, aksesuarlar beğeniye sunulmakta. Tüm sektör profesyonellerinin yanı sıra halkımız ve ilgililer fuarımızda buluşmakta, yurtiçi ve yurt dışı elli binden fazla ziyaretçi gezerek ziyaret etmekte'' şeklinde bilgi verdi.

Hatay Mobilya Fuarı 23-28 Ekim, tarihlerinde saat 10.00-20.00 ziyarete açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek.

(Yorum Haber Merkezi)

YENİ MÜZE, AÇILIŞA HAZIRAntakya`da yaklaşık 3 yıl önce yapımına başlanan ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olmaya aday olan Hatay arkeoloji Müzesi, ziyaretçilerine kapılarını bu yıl içerisinde açacak ve Türkiye`nin en büyük kapalı alana sahip müzesi özelliğine sahip olacak.

Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi`nde, bugüne kadar yer darlığı sebebiyle depoda bekletilen ve toprak altında bulunan mozaikler de sergilenebilecek. Müze, 5 bin metrekare mozaik sergilenme alanına sahip olacak.

Yeni Müzede, Hatay`ın tarihine ışık tutan değerler sergileniyor. Müzeyi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı konuklar, Hitit Kralı Şuppiluliuma heykelinden, binlerce yıl öncesinde insanların yaşadığı mağaralara, Atçana, Tel Tayinat ve Telkurdu Höyüğü kazılarında çıkarılan tarihi değerlerden, Habib-i Neccar Camii, Bayezıd-i Bistami Türbesi, Payas Külliyesi gibi tarihi ve kültürel değerlerimize ve üç boyutlu olarak izlenebilen ilimizin tarihine ve dönemin olaylarına kadar heyecanlı bir yolculuk yapacaklar. Çocuklar da unutulmadı, müzede onlar için de tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıtıcı ve eğitici bölümler hazırlandı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay Valiliğine atanmasının ardından Hatay için özverili çalışmaları, Hatay halkının takdirini topluyor. Vali Lekesiz`in, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi` yapımında da büyük emeği bulunmakta.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yeni müze ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; `Eski müzemizde yerimiz olmadığı için dar bir alanda günümüzün sergileme tekniklerine uygun olmayan şartlarda mozaiklerimiz sergileniyordu. Ayrıca mozaiklerimizin bir kısmı uygun olmayan şartlarda depolarda muhafaza ediliyordu. Bu müzemizde bilinen hali ile bugün itibariyle dünyanın en büyük mozaik sergileme alanı olacak ve 5 bin metrekare mozaik sergileme alanı oluşacak. ` dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:55:12   

ERGİN VE GEMİCİ AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜGenç Mühendisler Ayşe&İbrahim Hakkı Ergin, muhteşem düğünle hayatlarını birleştirerek muratlarına erdiler

Ergin ve Gemici Aileleri, genç evlatlarının düğün töreniyle hayatlarının en mutlu günlerinden birini yaşadılar.

Havva-Sadullah Ergin çiftinin oğlu İbrahim Hakkı ile Mine-Cumali Gemici çiftinin kızı Ayşe, 1 Ağustos 2014 Cuma günü Karlısu Hasbahçe`de yapılan muhteşem düğün töreniyle hayatlarını birleştirdiler.

MKÜ Mühendislik Fakültesinde dönem arkadaşı olan ve birlikte mezun olan genç mühendisler Ayşe ile İbrahim Hakkı, hayallerini gerçekleştirmenin huzur ve sevincini yaşadılar. Birbirlerine çok yakışan genç çiftlerin çok mutlu oldukları gözlendi.

Düğün törenine; Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile değerli eşi Zehra Hanımefendi, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, İl Müftüvekili Mehmet Emin Okuyucu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve HGC Yönetimi, AK Parti İl Başkanı Murat Genco ve İl Yönetimi, Saadet Partisi GİK Üyesi ve İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan, Hatay Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, Türkiye Bakkallar Federasyonu Başkanvekili ve Antakya Bakkallar Odası Başkanı Sabit Teksöz, Antakya Bakkallar Odası Yönetimi, Hatayspor Taraftarlar Derneği Yönetimi, Yuvam Dekor Antakya Gençlik Yönetimi, Antakya Belediyesi Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, Oda Başkanları, Dernek Başkanları, çok sayıda gazeteci ile iki ailenin akraba, dost ve sevenleri katılarak genç çiftlerin bu mutluluğunu paylaştılar.

İstanbul`da bir toplantıya katılmak durumunda kalan Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, gönderdiği telgrafla genç çiftlere mutluluklar dilerken, ailesini temsilen düğüne eşi Şükran Hanımefendi katıldı.

Hasbahçe`nin otantik mekanında ve açık alanında yapılan düğün töreni büyük ilgi görürken, düğün alanı davetlilerle adeta doldu taştı.

Kelamların en güzeli olan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan düğün töreninde Necmettin Albayrak idaresindeki Vuslat İlahi Grubu geceye değer katarken, Sema gösterisi de ilgiyle izlendi. Bu arada Hüseyin Arslan`ın gecede okuduğu Veda Hutbesi de beğeni kazandı.

Düğün pastasını birlikte kesen Ayşe ile İbrahim Hakkı, ilk dilimleri birbirlerine ikram ettiler.

Düğünde ayrıca nikah törenide yaşandı. Antakya Belediyesi Nikah Memuru Osman Dağlı`nın kıydığı nikahta Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hüseyin Sayın, Mustafa Dinç, Dr. Uğur Türk ve Kadir Gemici şahit oldular.

Bu arada iki ailenin büyüklerinden babaanne Melahat Ergin, anneanne Meryem Sayın, dede Mehmet Gemici, babaanne Nuriye Gemici, dede Hilmi Türk, anneanne Hanife Türk, teşrifleriyle düğüne manevi değer kattılar.

Nezih bir ortamda gerçekleşen düğün töreni, Hatay İl Müftüvekili Mehmet Emin Okuyucu`nun kısa bir konuşması ve ardından genç çiftlerin iki cihan mutluluğu için yaptığı dua ile sona erdi.

Misafirlerini kapıda karşılayıp, kapıda uğurlayan Ergin ve Gemici Aileleri, düğüne yoğun ilgi gösteren tüm davetlilere teşekkür ettiler.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:53:14   

Eroğlu, bugün Hatay`daOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bugün ilimize gelerek çeşitli ziyaretlerde bulunacak.

Eroğlu, saat: 12.45`te AK Parti İskenderun ilçesini ziyaret ederek başlayacağı Hatay Programına 13.15`te İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`i ziyareti ile sürdürecek.

İskenderun Büyükçarşı İşhanı`nda 13.35`te esnaf birlikleri ile sohbet edecek olan Bakan Eroğlu, saat: 14.00`te Yelken Kulübünde yemek yiyecek.

Saat: 15.00`te İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası`nı ziyaret edecek olan Eroğlu, saat: 15.45`te İskenderun Belediyesi 1 nolu tesislerinde muhtarlar ile sohbet yapacak. Sohbetin ardından saat: 16.10`da Bakan Eroğlu ilimizden ayrılacak.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:51:17   

Mimari görünümüyle farklı bir fakülteMustafa Kemal Üniversitesi`nin İskenderun`daki en dikkat çekici yatırımlarından olan Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi inşaatında sona yaklaşıldı. İskenderun yerleşkesi içerisinde bulunan ve mimari görünümüyle fark yaratan fakülte, kısa bir süre sonra eğitime açılarak öğrencilere kaliteli bir yüksek öğretim hizmeti vermeye başlayacak.

Fakülte bünyesinde gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi ile Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri yer alacak. Modern çağın en son teknolojileriyle donatılan Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi, öğrencilere evrensel boyutta mesleği tanıtma iddiasını taşıyor. Projelendirme evresi yaklaşık bir yıl süren ve yaklaşık 16 milyonluk devasa bütçesiyle öne çıkan Fakülte, Türkiye için de önemli bir kazanç olarak görülüyor.

Bulunduğu yer itibariyle denizcilik üssü olma potansiyeli taşıyan İskenderun ise fakülte ile birlikte Türkiye`nin en önemli denizcilik eğitimi veren bölgelerinden biri olarak tanınacak.

Eski havaalanı pistine paralel konumda yer alan MKÜ Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi binasının bodrum katında üç simülasyon odası, 1 derslik ile 523 metrekarelik yemekhane; birinci katında idari bina ve bürolar, öğrenci işleri, 4 laboratuvar, 8 derslik ile 257 kişilik konferans salonu; ikinci katında 100′er kişilik 2 ayrı konferans salonu, internet salonu, VIP salonu, 4 laboratuvar, 8 derslik, dekan ve yardımcılarının odaları; üçüncü katında 22 ayrı akademisyen ve bölüm başkanlarının odası; üst katta ise 595 metrekarelik kantin ve teras ile akademisyenler için yemek salonu ve 389 metrekarelik teras bulunuyor.

Toplantı ve konferans salonlarının kentteki kurumların ve kamunun kullanımına açık olması için giriş-çıkış kapısı da ayrı olarak düşünüldü. 14 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Fakülte, eğitime başladığında 4 ayrı bölümde yılda 240 öğrenciye mühendislik eğitimi verecek.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:48:42   

Defne`de su sorunu çözülüyorDefne Belediyesi kentin su sıkıntısına çözüm bulmak için 270 metrede açılan su kuyusu sonrasında suyun çıkmasıyla Aşağıokçular Mahallesi ve Dursunlu Atatürk Mahallesi`nin su sıkıntısını çözmeyi planlıyor.

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman`ın göreve başlamasının ardından Defne İlçesi`ndeki su sorununu çözmek için çalışmalara başladı. Su sorununu çözmek için Defne ilçesine ait Saklı Kent`te 270 metre derinlikte açılan kuyudan suyun çıkması sonucu test edilmek üzere laboratuvara gönderildiği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman; “Su sıkıntısına çözüm arayışlarımız devam ediyor. Saklı Kent`te açılan kuyuda 270 metrede suya ulaşıldı. Perşembe gününden bu yana testte alınan suyun uygun olması durumunda şebekeye bağlanacak. Bu şekilde Aşağıokçular Mahallesi ve Dursunlu Atatürk Mahallesi`nin su sorunu çözümlemeyi planlıyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:48:03   

Çelik-İş, İsdemir`de erken gelen yetkiyi kutladıÇelik-İş Sendikası, İsdemir karayolları sahası içinde adeta erken ilan edilen şampiyonluk gibi “Yetki” coşkusunu yaşadı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül “Çelik-İş`in yetki için yeterli sayısı ezici bir çoğunlukla mevcuttur. Bu yüzden malum sendika artık `Metale geçin demek yerine dayanışmaya geçin demek durumunda kalmıştır. Özetle, yetki işi yani bu iş bitmiştir” dedi.

İsdemir Otobüs Terminali `nde( İSOT)gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Çelik-İş Sendikası Mali Sekreter Bayram Altun, Çelik-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Recep Akyel, Çelik-İş Sendikası Mali eski Sekreteri M.Kemal Can, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Demir, Şube Sekreteri Mehmet Güngör, Şube Mali Sekteri Murat Kayış, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Ender Keser, Şube Eğitim Sekteri Rifat Alpboğan, çelik işçileri ve aileleri katıldılar. Bilgilendirme toplantısı sonrası coşkulu İsdemir işçisi yaklaşık 700 araçlık konvoyla İsdemir lojmanlar bölgesinde sevinç turları attılar.

Bilgilendirme toplantısında konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül “Sıkıntılı günlere, arkadan çelmelere ve ihanetlere rağmen 2 Ağustos 2014 tarihine dimdik ve yetki yeter sayısıyla giriyoruz. Ekmeğinizi bölmeye çalıştılar. Grev sonrası, kendi iç bünyemizde durum değerlendirmesi yapmamıza fırsat vermeden ameliyattan çıkmış bir hastaya saldırır gibi saldırdılar. Sizler, bunalımda, uykuda yakalayıp sırtınızdan bıçakladılar. Bazı arkadaşlarımız dolduruşa gelip o sarı sendikaya gittiler. Sayıları 700 olduğunda bile 2.500 kişiyiz diyerek yalan söylemeye devam ettiler. Eğer onların İsdemir`de 2500 üyesi varsa kendi adıma istifa etmeyen şerefsizdir diyorum. Bu sayının çok altında iseler ve istifa etmiyorlarsa onlar da şerefsizdir. İsdemir işçisinin ekmeğiyle oynamak istediler. Oyun bitti. 2 Ağustos`ta süreç bitiyor. İstemeseler de yalan rüzgarı bitiyor.

Sarı sendikaya giden arkadaşlara sesleniyorum. Sizlerle bir sorunumuz yok. Gelin 2 Ağustos`ta onumuza, onur katın. Hepinizle kucaklaşalım. Piyonlar hariç herkesle kucaklaşmak istiyoruz. Çelik-İş Sendikası sizlerin yuvasıdır. Bu yuvada buluşalım. İsdemir`de işveren adına mesaj atanlar oldu. Dayanışmaya geçmeseniz işten atılırsınız dendi. Durumu işverene bildirdik. İşveren yani İsdemir yönetimi bu mesajı yalanladı ve 12 nolu bir tamim yayınlayarak bunun gerçek dışı olduğunu, bu mesajları atanların ihbar edilmesini istedi. Buradan söylüyorum. 11 aylık süreçte İsdemir2de bir işçi bile atılmadı. Bundan sonra da atılmasına izin vermeyeceğiz: Ne çelik-İş`ten ne de metalden işçi çıkartılmasına izin vermeyeceğiz. Ancak kok işçisini beğenmeyenler, kok ünitesinde çalışmamak için 11 aydır raporla gezenleri de biliyoruz. Atılacaksa onlar atılır.

İsdemir yönetimiyle, sendikamızın arası bozukmuş gibi göstermek istiyorlar. Tersine işverenle ilişkilerimiz iyi. Birlikte yol alacağımızı biliyor ve İsdemir`de iş barışını yeniden tesis etmeye kararlaştırmış bulunuyoruz. İsdemir`in artık huzursuzluğa tahammülü yok. Mutlu bir İsdemir istiyoruz. Bu mutluluğu da da Hak-İş, Çelik-İş, OYAK ve İsdemir yönetimi hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Konuşmamı bitirirken bir kere daha söylüyorum. Çelik-İş`in asla ve asla yetki sorunu yoktur. Rahat olun. Bu iş bitmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize sağ olun var olun diyor ve sizleri Allah`a emanet ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:47:06   

E-91 KARAYOLU ETRAFINDA ÇEVRE TEMİZLİĞİ BAŞLATILDIBelen Kaymakamı Abdulaziz Aydın tarafından; Belen-Antakya istikametinde E-91 Uluslararası karayolu üzerinde etrafa yayılan ve görüntü kirliliğine neden olan poşet, kağıt, pet şişe, plastik bardak vs. gibi atıkların toplatılması çalışmaları başlatıldı.

Kaymakam Aydın, özellikle yaz aylarında Belen`in Antakya istikametinde meskun mahal dışında yol kenarında ve orman alanının başladığı noktalarda görüntü kirliliğine son vermek üzere bir çalışma başlatıldığını, bundan böyle halkımızın da trafikte seyir halinde iken araçlarından atıklarını çevreye bırakmamaları konusunda duyarlı olmasını beklediklerini, ilimizin turistik değeri açısından çevre temizliğine önem verilmesi gerektiğini belirtti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:46:24   

Koruyucu Aile Derneği`nden muhteşem DayanışmaAntakya Koruyucu Aile Derneği, düzenlediği dayanışma yemeğinde muhteşem bir dayanışma örneği sergiledi.

Koruyucu Ailelerden Binnaz Çil tarafından Antikya`da verilen yemeğe Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sabahattin Büyüktelli, Antakya Koruyucu Aile Derneği Başkanı Alaaddin Dolmacı, yönetim kurulu üyeleri, Füsun Tatar, Kadir Doğanaslan, Mahmet Kırkıcı ve koruyucu aileler çocuklarıyla beraber katıldı.

Gönül Elçileri Projesi kapsamında 1. olan Hatay Koruyucu Aile Derneği`nin dayanışma yemeğinde konuşan Antakya Koruyucu Aile Derneği Başkanı Alaaddin Dolmacı, devletimizin çocuklara bakmaktan aciz olmadığını çocukların sıcak bir aile ortamı için ailelere verdiklerini söyledi.

Dolmacı, yemekte yaptığı konuşmada “Bu anlamlı geceyi düzenleyen başta işyeri sahibi olan Binnaz Çil hanımefendiye teşekkür ediyoruz. Biz Binnaz hanımı ev sahibinden ziyade, bir abla olarak kabul ediyoruz. Kendisine ve ailesine teşekkürü borç biliyoruz. Allah kendilerinden razı olsun. Dayanışma yemeğimize katılan bütün ailelere teşekkür ediyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sabahattin Büyüktelli, düzenlenen dayanışma yemeğinden dolayı başta Binnaz Çil, olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Yemek sonunda aileler dayanışma yemeğinin düzenlenmesinde emeği geçen Binnaz Çil ve Antakya Koruyucu Aile Derneği Başkanı Alaaddin Dolmacı`ya teşekkür ederek bu tür faaliyetlerin devamını diledi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 7 ay önce / 4.8.2014 10:45:50   

Kardeşlerimizin elinden tutalımHatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Müftü Kavillioğlu yayınladığı mesajda “Sevgi, saygı, hoşgörü ve güzelliklerle dolu olması gereken bayramlarımızda, gönül kapılarımızı sonuna kadar açıp, şefkatle, merhametle tüm mü`min kardeşlerimizin elinden tutalım” dedi.

Sevinme ve sevindirme günlerinde olduğumuzu unutmayıp basit çıkarları, çekişmeleri, hırsları, anlamsız kırgınlıkları bir tarafa bırakıp, kâmil insan ve bilinçli Müslüman olma yolunda gayret sarf edelim diyen İl Müftüsü Kavillioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Gaflet içerisinde geçirmiş olduğumuz zamanlar ve bilerek-bilmeyerek işlediğimiz günahlar için, “bir daha yapmayacağım” kararlılığı ile Yüce Yaratandan af ve mağfiret dileyerek hayatımızı sürdürüp, “Özünü Allah`a teslim edebilme” gayreti içerisinde olmamız gerekmektedir.

Mübarek geceler ve bayramlar; koşuşturma içerisinde geçen hayatımızda bir soluklanma, durup düşünme, geçmişimizin bir muhasebesini yapma, işlediğimiz hatalardan dolayı mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmak için fırsat olmalıdır.

28 Temmuz Pazartesi günü Müslümanlara sabrı, nimete şükrü ve paylaşmayı öğreten mübarek Ramazan ayını tamamlayıp; sevgi, umut, kardeşlik, dostluk, mutluluk ve kederi paylaşma anı olan Ramazan Bayramına ulaşacak olmanın huzuru içerisindeyiz.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve güzelliklerle dolu olması gereken bayramlarımızda, gönül kapılarımızı sonuna kadar açıp, şefkatle, merhametle tüm mü`min kardeşlerimizin elinden tutalım. Sevinme ve sevindirme günlerinde olduğumuzu unutmayıp basit çıkarları, çekişmeleri, hırsları, anlamsız kırgınlıkları bir tarafa bırakıp, kâmil insan ve bilinçli Müslüman olma yolunda gayret sarf edelim.

“Ramazan Eğitimi” ile, kazanmış olduğumuz iyi ve güzel davranışlarımızı devam ettirip, çirkinliklerden uzaklaşalım. Bayram günlerini kırılan kalplerin onarılması için fırsat bilelim; Hangi mevki ve makamda bulunursak bulunalım “dualarına” ihtiyacımız olan anne ve babalarımızı, aile büyüklerimizi, akrabalarımızı, komşularımızı ziyaret edelim, çocukları sevindirelim. Bayram sevinci yaşamayı bekleyen küçük-büyük demeden herkese bayramın sevinç ve mutluluğunu taşıyalım.

“Müminler birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet etmede ve birbirlerine şefkat göstermede tek bir vücut gibidir. O vücudun bir organı acı çektiğinde, bedenin diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşırlar” öğretisi ile İslam aleminde yıllardır kendi dini bayramlarını sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan, gözyaşı, şiddet, savaş, zulüm ve yoksulluğun karanlık gölgesinde Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını geçirecek olan din kardeşlerimizi unutmayalım ve onlar için de dua edelim.

Yüce Mevlâ`mızdan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, bu mübarek gün ve gecelerde yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, bizleri bir kez daha Ramazan Bayramına eriştirecek olan Yüce Mevla`ya hamd ediyor, başta milletimiz olmak üzere, tüm İslam aleminde ki kardeşlerimizin, Ramazan Bayramını içtenlikle kutluyor, insanlık için barışa, huzura, güvene ve hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 25.7.2014 11:06:31   

Bayramlar, hep beraber kutlanmalıHatay Valisi M.Celalettin Lekesiz bayramların; bize bir millet olduğumuzu ve kardeşçe yaşamanın güzelliğini hatırlatan en büyük değerlerin başında geldiğini ifade ederek, bu müstesna günlerin, kırgınlıkların unutulmasına, dargınların barışmasına, özlemlerin giderilmesine ve hasretlerin son bulmasına vesile olması gerektiğini söyledi.

Vali Lekesiz; Bu güzel günlerde, insani değerlerin en erdemlileri olan toplumsal dayanışmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiğini belirterek, bayram kutlamalarının kapalı mekanlar yerine devlet-millet arasındaki duygusal, sosyal bağların ve beraberliğin daha da güçlenmesi adına halka açık yerlerde yapılmasının önemli olduğunu ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Kaymakamlara yazı gönderen Vali Lekesiz, Ramazan Bayramı`nın daha önceki yıllarda ilimiz genelinde olduğu gibi, ilçelerde de halkın rahatlıkla gelebileceği mümkün olduğunca park gibi sivil alanlarda yapılması hususunda hassasiyet beklediğini kaydetti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 8 ay önce / 25.7.2014 11:05:50