......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 263606
YORUM MANŞET
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ

ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ04 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş., Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında imzalanan Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü ilk meyvelerini verdi.

 ATSO tarafından 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan personellere belgeleri teslim edildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz diyen ATSO yönetimi, yaptığı açıklamada “İmzalanan protokol kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları arasında olan metal, asansör, makine, oto alım satım, inşaat sektörlerinde, 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirdiğimiz sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan değerli personellere belgeleri teslim edilmek üzere bugün Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi binası Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonunda, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ercan Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İmrek’in yanı sıra bölgenin öncü firmalarının kurucuları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Odamıza bağlı Öziş Metal Bamak Metal, Savkar Asansör, Dapsan Asansör, Uzman Asansör, Yurtas Asansör firmalarının çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın ellerinden aldılar. Hep birlikte daha iyisini yapmak ve firmalarımızı günümüzün şartlarına uygun hale getirmek için işbirliklerimiz devam edecek olup, Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI
YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCISaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

 Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır diyen Çalışkan, gazetecilerin halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumunda olduğunu ifade ederek “Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile görüşen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, basın mensuplarının önemli bir mesleği icra ettiğini belirterek, “Bugün maalesef ülkemizde hem basın özgürlüğü hem de gazetecilerin çalışma şartları iyi bir noktada değil” dedi.

Çalışkan, konuşmasının devamında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, basın özgürlüğü ve bayramı gibi kutlansa da son yıllarda basına uygulanan abluka ile gazetecilerin yıldırılma ve bir tarafa özgü yayın yapma projesiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Bendeniz de bir basın emekçisi olarak da şunu ifade etmeliyim ki bugün ülkenin kalkınması adına özgür medyaya ihtiyaç var. Basının özgür olmadığı yerde ülkenin özgür olduğunu söylemek mümkün değildir. Basın rahat konuşuyorsa o ülke özgürdür.

Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır. Halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumundadır. Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır. Bu bilinçle hareket etmek durumundayız ve bu günün gerçek manada bir bayram olarak kutlanmasını arzu ediyoruz. Umarız, emeklerinin karşılığını aldığı ve saygınlıklarının tekrar kazanıldığı gün olsun.

Yerel basının da linçe maruz kalarak, basın ilanlarının kısıtlanması, matbaa/baskı anlamında son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla, matbaaların büyük mali sıkıntılar yaşadığını kâğıt dahi ithal edildiği için maliyetlerin pahalı durumda olduğunu görüyoruz.

Saadet partisi Hatay teşkilatı olarak geleneksel iftarla basın buluşmaları gibi etkinliklerimiz diğer siyasilere de örnek olduk. Bu tür çalışmaları sürdüreceğiz. Bugün de olacağı gibi bundan sonra da gerek belediye başkanlığı gerek iktidar gibi yönetimde olduğumuzda basına her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyorum.

Bu günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm gazeteci meslektaşlarımızın vefat edenlerini de rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekânları âli olsun” diye konuştu.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal ve Defne İlçe Başkanı Mehmet Aydoğan eşlik etti.

(Haber Merkezi)

TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ

  TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi tarafından “Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız“ konulu konferansı düzenlendi.

 

Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ve TRT’de yayınlanan Payitaht Abdulhamit dizisinde Tahsin Paşa olarak oyunculuk yapan Araştırmacı –Yazar, Hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu katılırken, vatandaşlar programa yoğun katılım gösterdi.

Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız Konferansına Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, AK Parti Antakya İlçe Başkan Vekili Alper Neşeli, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Memur Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans öncesinde Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar kısa bir konuşma yaparak “Mehmet Akif İNAN tarafından kurulmuş ve yoluna milletiyle barışık bir şekilde devam etmiş bir sendika olarak eğitimcilerin hak mücadelesini yaparken, bir taraftan da kültürel davamız konusunda yol almak istedik. Hem öğretmenlerimize hem velilerimize hem öğrencilerimize yardımcı olmak istedik. Bizim, bugünkü değerlerimizi yarınki kuşaklara anlatacak olan değerlerimizi doğru şekilde aktarmak için kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunların başında BİR BİLENLE BİLGE NESİL kitap dağıtımı ve ödüllendirmesi etkinliği yer almaktadır. Aynı zamanda biz bir iyilik hareketiyiz. Erdemliler hareketiyiz. Arakan’dan Doğu Türkistan’a nerede kanayan bir yara varsa Eğitim Bir Sen –Memur Sen orada olmaya devam etti” dedi.

Konferansa konferansa konuşmacı olarak katılan Bahadır Yenişehirlioğlu konuşmasından önce özçekim yaparak resmiyeti pek sevmediğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP
Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP

  Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı  ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖPAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni kalabalık bir heyetle ziyaret ederek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Sadullah Ergin, Sabriye Sönmez, Cahit Aşkar, Tuncay Damlar ve çok sayıda gazetecinin karşıladığı Güler ve AK Parti heyeti, uzun bir süre samimi sohbet toplantısında bulundu.

Hatay’ın tüm ilçelerinde projeler hazırladıklarını ve bahane üretmeden Hatay’ı hak ettiği yere taşıyacaklarının altını çizen Güler “Şu anda biz Hatay’ımız için 15 ilçe de projelerimizi hazırlıyoruz.” dedi.

Biz yapabileceklerimizi vatandaşlarımıza anlatacağız, bunları da 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz diyen Güler, “Hatay’da çukur, çamur, çöp kalmayacak. Bizim ilk önceliğimiz budur. Vatandaşlarımız yürüyebilecekleri, araçlarını kullanabilecekleri yol istiyor. Vatandaşlarımız öncelikle bizden görevimizi yapmamızı istiyor. Bunu yaparken, millete ahkam kesip, bir lütuf ihsan ediyormuşuz gibi bir tavra girmemizi istemiyor. Biz vatandaşlarımız, STK’larımız ile birlikte, önce Hatay’ın ihtiyaçlarını belirleyip imar ve inşa edeceğiz. Bahane üretmeyeceğiz, birilerini suçlamayacağız, Hatay hak ettiği yere gelmek istiyor. Bunun yolu da toplumla hareket etmek. Projeler halkın talepleri doğrultusunda şekillenir. Hatay’da projeler yapılıyor, şehir yapılan projeye göre şekillendirilmeye çalışıyor.

5 yıldır Hatay’da Ulaştırma Master planı yapılmamış. Dolmuşçularımızın,  servisçilerimizin yaşadığı sıkıntıların sebebinde Büyükşehir’in Ulaştırma Master planını yapmamış olması yatıyor. Sebze halini görüyoruz, ilk icraatlarımızdan biri sebze halini yapmak. Yer tespiti ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, esnafımızla da istişare edeceğiz. Trafik akışı ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor. 45 gün, 60 gün gibi sürelerde Battı-çıktılar yapacağız. Bunları planlayıp trafik akışını rahatlatacağız.

Cumhur İttifakı ne AK Parti’nin ne de MHP’nin daha fazla belediye çıkarmak için yaptığı bir ittifak değil. Cumhur ittifakı 15 Temmuz gecesi kıyama kalkanların ittifakıdır. Partimiz de İlçe belediye başkan adayları da kısa süre içerisinde açıklanacak. CHP’nin adayı açıklandı, şu an saha da çalışıyor. AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkanı açıklandı, saha da çalışıyoruz. Antakya’da CHP’nin bir adayı çalışıyor, AK Parti’de 17 aday adayı da çalışıyor. Yarın bir aday açıklandıktan sonra da yine diğer aday adaylarımız adaymış gibi çalışacaklardır. Genel merkezimizden adayın açıklanması için bir tarih yok ama ben bu hafta içerisinde açıklanacağını düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

SAADET’TEN COŞKULU KONGRE
SAADET’TEN COŞKULU KONGRE

SAADET’TEN COŞKULU KONGRESaadet Partisi, Hatay İl Kongresini Genel Başkan Karamollaoğlu’nun katılımıyla coşkulu bir ortamda gerçekleştirdi. Güven tazeleyen Mustafa Eğe, yeniden il başkanlığına seçildi.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Hatay’da partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılarak Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu’na, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Mesut Doğan, Şerafettin Kılıç ve GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan eşlik etti.  

Antakya HATMEK Salonu'nda gerçekleşen kongrede konuşan Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, ülkede adalet, kalkınma, liyakat, ekonomi ve işsizlik sorunu olduğunu belirterek, “Adalet mülkün temelidir. Herkes bir adalet arayışı içerisinde. Adaletle oynanmaz, şahıstan şahısa değişmez. Adaleti adeta hapsettiler gibi geliyor. Bunu da görüyorlar mı görmüyorlar mı bilmiyorum. Bazılar bir öç alma vasıtası gibi kullanılmasını doğru bulabilir ama eğer adalet yerine gelmezse devlet zedelenir.

Biz geçmişte de ittifaklar yaptık, bu ittifaklardan dolayı da hiç pişmanlık duymadık. Çünkü biz Türkiye'deki kutuplaşmanın o ittifaklarla önünün kesildiğine inanıyoruz. Şimdi mahalli seçimlerinde hükümet yine kamplaştırma yolunda, cumhur ittifakı ‘vatan millet Sakarya’ geriye kalanla hain. İktidarda bulunanlar ve destekçileri kendileri gibi düşünmeyen insanlara hain diye itham ederse bu memlekette huzur olur mu? Allah yardımcımız olsun.

Biz yerel seçimlerde bütün partilerin ayrı ayrı girilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Burada da adaylarımız olacak. Her yerde en iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Yeri geldiğinde dirsek temasında bulunuruz dedik. Bunu söylerken hep mahalli yönetimlere intizar ettirdik yani bu gelişmeleri oraya bıraktık. ” diye konuştu.

DİK DURMAYA DEVAM EDİN

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da konuşmasında; “Bugün ülkemizde istikamet, dava, ilke denildiği zaman Saadet Partililer akla gelir diyerek şunları söyledi; Ey Sadet Partililer! Dik durun, dik durmaya devam edin. Çünkü bu millet dik durmayı, omurgalı olmayı ilkeli davranmayı, dünya ve iktidar nimetlerini elinin tersiyle itmeyi sizden öğrendi.

Saadet Partililer dünyanın her hangi bir noktasındaki her hangi bir olaya karşı doğru, ferasetli bakış nedir? Denildiğinde ilk akla gelen topluluktur. FETÖ, Ergenekon, Suriye, Arap baharı denildiğinde nerde durulması gerekiyorsa orada durdunuz. İşte bu ilkeli duruş, merhum Erbakan hocamızla başlayan, bugün Muhterem Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu ile devam eden çizgidir.

Sayımıza aldırış etmeden herkes, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu konuda Saadet Partililer ne diyor? Saadetliler acaba ne yapacak, hangi olayı nasıl karşılayacak, hep bunun peşinde olacaklar. Ne mutlu sizlere ki bu görüşü bu duruşu sağlıyorsunuz. Bu duruşunuzla önümüzdeki seçimlerde başta Payas’ımız olmak üzere tüm Türkiye’de en hayırlı müjdeli sonuçları alacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından delegelerin oylarıyla mevcut başkan Mustafa Eğe güven tazeleyerek yeniden seçilirken yeni yönetim kadrosu da oluştu.

(Haber Merkezi)

HATSU, araç filosuna 185 araç kattı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü

 

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Hatay'a daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için filosuna 185 adet araç kattığını duyurdu.

            Araç kiralama yöntemiyle alınan 36 Damperli kamyon, 36 adet Kazıcı-yükleyici, 36 adet pick-up, 48 adet tek kabin Kamyonet, 23 adet otomobil, 4 adet minibüs ve 2 adet otobüs HATSU'daki yerlerini aldı.

            Bu araçlar sayesinde Hatay'ın her tarafındaki arızalara daha hızlı müdahale edileceğine dikkat çeken idare, iş makinelerinden otomobillere, otobüslerden pick-up'lara kadar birçok çeşitte aracın HATSU'nun gücüne güç kattığını belirtti.

            Alınan araçlar ile Hatay'ın her köşesine artık daha hızlı bir şekilde hizmet gideceğine vurgu yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, ilimizin en güzel hizmetleri hak ettiğini söyledi. Araç filosundaki bazı araçların ilçelere de dağıtılacağını belirten Başkan Savaş, 'her ilçede o ilçenin sorunlarıyla ilgilenecek o ilçenin problemlerini çözecek bir ekip var ve bu araçlar oralarda da kullanılacak' dedi.

            Araçların Hatay'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, HATSU'nun gücüne güç kattığını ve Hatay'a artık daha hızlı bir şekilde hizmet edeceğini ifade etti.

            Araç teslim törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ın yanı sıra araçların temin edildiği firma yetkilileri, teslim edilen iş makinelerinin yurtdışındaki ilgilileri ve HATSU Genel Müdürlüğü personeli katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:42:46   

Geleceğe güvenle bakmak eğitimle olur

TED Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın


    TED Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın, TED Koleji İlkokul Müdür Yardımcısı Güneş Daraoğlu ve bir gurup öğrenci Defne Belediye Başkanı Dr İbrahim Yaman'ı ziyaret etti.
    15-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan İlköğretim Haftası dolayısıyla yapılan ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, geleceğe güvenle bakan toplumların ancak eğitimli toplumlar olduğunu vurgulayarak “ilköğretim haftasının çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize verimli ve başarılı olmasını temenni ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)
 


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:41:30   

Bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz

 

            Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

            Bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir diyen Vali Lekesiz, yayınlamış olduğu mesajında şunları söyledi: “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 'Gazilik' unvanı ve Mareşal Rütbesi verilişinin 93. yıldönümü ile birlikte, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak ve uluslararası barışa katkıda bulunmak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan kahraman gazilerimizin onur gününü birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

            Vatanını ve bağımsızlığını her şeyden üstün tutan aziz milletimizin şanlı tarihi, bu uğurda kahramanca verilen mücadelelerle doludur. Türk Milleti, var olduğu günden bu yana, ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tehditlere karşı canı pahasına mücadele etmiştir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir.

            Şehitlik ve gazilik, milletimizin gönlündeki en ulvi makamlardır. Devletini ve milletini canından aziz bilerek bu ulvi makamlara yükselmiş olan şehit ve gazilerimiz, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığını, huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakarlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

            Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınları milletimize tevdi edilmiş en kıymetli emanetlerdir. Vatanseverlikleri, cesaretleri ve unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize, saygın kişiliklerine yaraşır yaşam koşulları sunmak devlet ve millet olarak bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Devletimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün imkânlarıyla onların yanlarında olmaya devam edecektir.

            Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda etmiş şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize ise sağlıklı, uzun ömürler dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:40:01   

Kaçakçılar askere ateş açtı

Suriye sınırında kaçakçılık

 

            Suriye sınırında kaçakçılık girişiminde bulunan bir grup, askerlere ateş açtı. Sınıra yaklaşan gruba dur ihtarında bulunan askerler, ikaza uyulmaması üzerine havaya uyarı ateşinde bulundu. İkaz ateşi sonrasında geldiği bölgeye doğru geri kaçan kaçakçılar, bir süre sonra zeytinlik alanın içerisinden askerlerin üzerine ateş açtı.

            Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) tarafından, Suriye'den Türkiye doğru bir aracın, hududa yaklaştığı ve huduttan kaçak malzeme geçirmeye çalıştığı tespit edilmiştir.

            Yapılan bu tespit üzerine, olay bölgesine Taktik Tekerlekli Zırlı Araçlı bir MYKU intikal ederek şahıslara "DUR" ikazında bulunmuştur. İkaza uyulmaması üzerine, MYKU tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, açılan ikaz ateşini müteakip kaçakçılık girişiminde bulunan şahıslar geldikleri araçla Suriye istikametine geri kaçmışlardır. Ancak kısa bir süre sonra, Suriye tarafından zeytinlik bir alan içerisinden, unsurlarımıza Kaleşnikof piyade tüfeği ile hedef gözetmeksizin ateş açılmıştır. Açılan ateşe, MYKU personeli tarafından derhal ateşle karşılık verilmiştir. Bunun üzerine, şahıslar araçları ile Suriye istikametine kaçarak gözden kaybolmuş ve kaçakçılık girişimi engellenmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:39:07   

Kurban komisyonu toplandı

Kurban Bayramının yaklaşması

 

            Kurban Bayramının yaklaşması dolayısıyla Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel başkanlığında Kurban Komisyonu Toplantısı İl Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

            Toplantıda halkın Kurban ibadetini sağlıklı ve rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri; kurban artıklarının çevre ve görüntü kirliliği oluşturmaması; insan sağlığını tehdit eden durumların ortaya çıkmaması için alınması gereken tedbirler görüşüldü.

            Kurban Komisyonu üyeleri şöyle:

1) Ahmet Ertan Yücel Vali Yardımcısı (Komisyon Bşk.)

2) Hamdi Kavillioğlu İl Müftüsü (Üye)

3) Hüseyin Nartok Endüstri Mühendisi (Çevre ve Şhr. İl Md.) (Üye)

4) Remzi Elmas Veteriner Hekim (İl Gıda, Tarım ve Hay.Md.) (Üye)

5) Bekir Bengi Çevre Sağlık Teknisyeni (Halk Sağlığı Md.) (Üye)

6) Ahmet Kilisli Gıda Kont. İşl. Müd. V. (Belediye Bşk.) (Üye)

7) Ziya Gelincik Orman Müh. (Orman ve Su İşl. Müd.) (Üye)

8) Bünyamin Gedik T.D.V. Şube Temsilcisi (Üye)

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:38:24   

Narenciye ihracat sezonu açıldı

Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi

 

            Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde doğrudan ya da dolaylı olarak 5 milyon nüfusun geçimini sağlayan önemli sektörü turunçgillerin 2014- 2015 ihracat sezonu açıldı.

            Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, bütün ihracatçılara verimli bir ihracat sezonu dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Gerçekleştirdiğimiz narenciye ihracatı, Narenciye Tanıtım Grubunun faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana gerek değer gerek miktar bazında %16'lık bir artış göstermiştir. 2009 yılında 800 milyon ABD $ olarak gerçekleşen narenciye ihracatı 2013 yılında 931 milyon ABD $ civarında seyretmiştir. Tarım ürünleri ihracatımız açısından önem arz eden Narenciye ihracatımız, Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın azim ve kararlılığı ve Narenciye Tanıtım Grubu' nun özverili çalışmaları, yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak, tarımda modernizasyon için yaptığı inovatif çalışmalar, ar-ge çalışmalarına verdiği büyük önem ve dünyadaki rakiplerimizle rekabet edebilmek adına Narenciyenin bütün aşamalarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanımı sayesinde ciddi mesafeler kat etmiştir.

            Geride bıraktığımız 2013 yılının Ocak - Aralık döneminde Türkiye geneli narenciye ihracatımız 1.371.699.156 kg olarak gerçekleşmiş, bu miktara karşılık 931 milyon ABD $ tutarında döviz geliri elde edilmiştir. Bir önceki yıl olan 2012 Ocak-Aralık döneminde 1.283.677.189 kg narenciye karşılığında 911 milyon ABD $ değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında Türkiye genelinde toplam 102 ülkeye narenciye ihracatı yapılmıştır.

            Narenciye Tanıtım Grubu'nun gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle narenciye için hedef olarak belirlenmiş ülkelerin hemen hemen tamamına olan narenciye ihracatımızda artış gerçekleşmiştir. Narenciyede 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında bir önceki yılın aynı aylarına göre miktarda %7, değerde ise %2'lik bir artış yaşanmıştır. Narenciye içerisinde mandalina; miktarda % 29, değerde ise %18'lik bir artış göstermiş ve 2013 yılı 1 Ocak-31 Aralık tarihlerinde 353.914.441 $'lık değerle ilk sırada yer almıştır. Narenciye ihracatımız için belirlenen hedef ülkeler arasında olan ve NTG' nin tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artışlar gerçekleşmiştir. 2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ise, ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer almıştır.

            Narenciye Tanıtım Grubu yurt içinde Fresh Türkiye Fuarı, Mersin Gıda,Tarım fuarı, Mersin Narenciye Festivali, Dörtyol Festivali gibi yerel etkinliklerin yanı sıra 55 ülkenin katıldığı Akdeniz Mutfak Günleri gibi uluslararası etkinliklerde yer almış, yurt dışında ise Berlin Fruit Logistica, Iran Agro Food, Irak Agro Food, World Food Moscow, Asia Fruit Logistica, Fresh Produce Ukraine gibi prestijli fuarlara katıldığı özel tasarım standlarda gerçekleştirdiği tanıtım aktiviteleriyle dikkatleri Türk narenciyesinin üzerine çekmiştir. Güney Afrika İnceleme Seyahati, Novorossisk İnceleme Seyahati, Polonya Sektörel Ticaret heyeti gibi aktivitelerle pazarın stratejik aktörleriyle temaslarda bulunmuştur.

            Narenciye Tanıtım Grubu ayrıca Uzakdoğu'ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi'nin Narenciye ürünlerinin Uzakdoğu pazarlarına sunulması için yürüttükleri UDTİ Projesini de destekleyerek Türk Narenciyesi için yepyeni pazarlar sağlamak hususunda gereken her şeyi büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedir.

            Dünyanın 56 ülkesinden 1500 delegenin katıldığı Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi' nin 14.sünün 2020 yılında Mersin' de yapılması için Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Narenciye Tanıtım Grubu, Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve diğer paydaş kuruluşlarla yaptığımız girişimler ve çalışmalar sonuç vermiş, Mersin 14. Dünya Turunçgil Kongresi' ne ev sahipliği yapma şansı yakalamıştır. Organizasyon, Kongrenin bilimsel ve akademik bir kongre olması dolayısı ile büyük bir önem taşımaktadır.

            Üretim ve ihracatı her geçen yıl artan, yaş meyve-sebze ihracatımızın yarısını karşılayan önemli bir meyve grubu olan Narenciyenin yeni ihracat sezonu 18 Eylül 2014 tarihinde başlayacaktır. Bütün ihracatçılarımız için verimli bir ihracat sezonu olmasını temenni eder, yeni pazarlara açıldığımız, ürün yelpazemizin arttığı, karlı bir sezon dilerim” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:37:47   

ANTRENÖRLER ENGELLERİ AŞIYOR

Gençlik Ve Spor Bakanlığının “Antrenörler Engelleri Aşıyor” projesi

 

            Gençlik Ve Spor Bakanlığının “Antrenörler Engelleri Aşıyor” projesi kapsamında yaklaşık 3 aydır sürdürülen ve engelli çocuklara çeşitli spor branşlarında verilen kurslar son hızla devam ediyor.

            Basketbol, voleybol, futbol, yüzme ve Badminton gibi branşlarda engelli çocuklara verilen kurslar yıl boyu devam edecek.

            Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın konu ile ilgili yaptığı  açıklamasında; “Kendi bünyemizdeki antrenörlerimizle Antakya'da yaklaşık 50 engelli çocuğumuza yaklaşık 3 aydır çeşitli spor branşlarında eğitim veriyoruz.

             Amacımız bu çocuklarımızı bu tür sosyal aktivitelerle topluma kazandırmak, onları hayata sımsıkı bağlamak, onlarla gülmek, onlarla üzülmek, onlarla aynı duyguları paylaşarak bizler gibi sosyal hayata sımsıkı bağlamaktır. Bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak için çaba sarfediyoruz. Bu konuda sadece bizim değil tüm toplumun duyarlı olması gerekmektedir. Herkes elini taşın altına koymalı ve aramızdaki sınırların kaldırılması için hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

            Son olarak çeşitli etkinliler için kapılarını engellilere açan Antakya Palladium AVM'ye de teşekkürlerini bildiren Taşkın, bu konuda diğer merkezlerin ve sivil toplum kuruluşlarının da desteklerini beklediklerini iletti.

(Haber Merkez)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:36:58   

BÜYÜK ERKEKLER BOKS ŞAMPİYONASI HATAY'DA

Türkiye Boks Federasyonunun yıllık faaliyet programı

 

            Türkiye Boks Federasyonunun yıllık faaliyet programı çerçevesinde 2014 yılının son ayında yapılması gereken Türkiye Büyükler Boks Şampiyonası Hatay'da yapılacak.

            Hatay Boks İl Temsilcisi Nuri Erdener, Hatay ilinde yeniden faaliyete hızla geçen boks sporunun gelişmesine paralel olarak İskenderun'da yapılması beklenen Türkiye Büyük Erkekler Boks Şampiyonası, Hatay ilinin ve özellikle İskenderun'un tanıtılması açısından çok önemli bir müsabaka olacağı belirtti.

            Erdener, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundu: “Sekiz ay içinde; Türkiye'nin değişik bölgelerinde yapılan gurup müsabakalarında ses getiren sporcularımız, müsabakalarda aldıkları disiplinli verdikleri mücadele örnekleriyle Hatay ilimizi Boks Federasyonunun üst düzey ilgililerinin dikkatlerini bölgemize doğru yoğunlaştırdı. İlk önce bilindiği üzere Türkiye Büyükler Üniversiteler arası boks şampiyonası Antakya'da yapılmıştı.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'in Boks federasyonunun ilgililerine olumlu şekilde çağrısı, İskenderun ve civar ilçelerde başarılı şekilde görev yapan fahri boks temsilcililerin gayretleri neticesi;

            İskenderun Türkiye'nin boks tarihinde bir ilki böyle bir şampiyonada ilk defa yaşayacak.

            Yaklaşık altı yüz sporcu ve antrenörlerin ve özellikle Türkiye boks sporunun kalbi Hatay'da atacak.

            22-27 Aralık 2014 Türkiye Büyük Erkekler Boks Şampiyonası öncesi hazırlıklarını sürdüren Hatay boks takımı, 20-25 Ekim 2014 Adana İlinde grup şampiyonasına gidecek olan büyük erkekler Hatay Boks takım listesi belirlendi.

            Hatay ili Büyük Erkekler Boks takım listesi şu isimlerden oluştu;

            İdareci; Sezer Gümüş, Antrenör; Erkan Yılmazbaş, Antrenör; Berket Kısaoğlu

Hatay büyükler

bölge birincileri:

            Harun Kaçar (49kğ), Fuat Tanrıkulu (52kğ), Abdulsamet İlbeyi (56kğ), Ünal Güzhan (60kğ), Nevzat Orhan Keser (64kğ), Mustafa Kurt (69kğ), Muhammet Sürücü (75kğ), Oğuzhan Karahisarlıoğlu (81kğ), Murat Akarsu (91kğ),

Hatay büyükler

bölge ikincileri;

            Metin Aygün (49kğ), İbrahim Laçin (52kğ), Neşet Çalışkan (56kğ), Feyzullah Altok (69kğ), Burak Gündoğan (75kğ)

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 19.09.2014 10:30:37   

İlimizin tanıtılmasına katkı sağlayacak

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,

 

            Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, işadamı Necmi Asfuroğlu tarafından yaptırılan ve içerisinde dünyanın en uzun mozaik parçasının da bulunduğu Antakya Hilton Müze Otel inşaatında incelemelerde bulundu.

            Vali Lekesiz, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada Müze Otel'in sadece ilimizin değil ülkemizin tanıtımına önemli oranda katkı sağlayacağını söyledi.

            İncelemeler öncesinde işadamı Necmi Asfuroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve diğer ilgililerin katılımı ile düzenlenen toplantıya iştirak eden Vali Lekesiz, Mimar Ahmet Arıoğlu'nun sunumu ile otel inşaatında gelinen nokta hakkında bilgi aldı.

            Daha sonra bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, otelin; sahip olduğu pek çok özellik açısından dünyada en çok konuşulan ve ilimizin turizm rantabilitesini artıracak olan önemli bir proje olduğunu söyledi.

            Lekesiz, “Önemli ve güzel bir iş yapıyorsunuz. Sizin yaptığınız bu iş aracılığı ile ülkemizde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma alanında deyim yerindeyse bir içtihad değişikliği oldu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Üst Kurulu deyim yerindeyse kültür mirasının korunması konusunda içtihad değişikliğine gitti. Üst Kurul; yetkili kurulların, uzmanların bilgisi, onayı ve izni çerçevesinde kabul edilecek projeler yapılması şartıyla buraları özel sektörün kullanabileceğine dair karar verdi. Bu çok önemli bir içtihad değişikliği idi. Benzerleri dünyada da var. Türkiye'de de bu anlamda bir zihniyet değişikliğine gidilmesinde sizin yaptığınız çalışma vesile oldu.

            Ayrıca müze otelin sadece ilimizin değil ülkemizin tanıtımına da önemli oranda katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Hilton Oteller zincirinin tüm otelleri içerisinde bu otel çok müstesna bir konum kazanacaktır, Hilton bu otele çok özel bir yer verecektir ve tüm tanıtım materyallerinde bu otele yer verecektir. İnanıyorum ki bu otele dünyadan çok özel turlar düzenlenecek. Tekrar teşekkür ediyorum, hayırlı olsun. ” şeklinde konuştu.

            İşadamı Asfuroğlu ise Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek otel hakkında bilgi verdi. Asfuroğlu, Hilton Müze Otel içerisinde 850 metrekarelik tek parça dünyanın en uzun mozaiğinin yanısıra milattan önce ve sonraki dönemlere ait çok sayıda mozaik eserler ve çeşitli Roma şehri kalıntılarının da sergileneceğini, iki bölümden oluşacak müzenin, yapımı tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredileceğini kaydetti.

            Müzede kullanılan çelik yapının Türkiye'de bir eserde kullanılan en büyük çelik kontstrüksiyon olduğunu da hatırlatan Asfuroğlu, tamamen çelik yapı üzerine inşa edilen otelde odaların konteynırlardan oluşacağını, 5 katlı otelde 119 odanın yer alacağını sözlerine ekledi.

            Yüzde 90'ı tamamlanan Hilton Müze Otelin 2015 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 18.09.2014 12:53:25   

KAVASLI'DAN YENİ SANAYİ SİTESİ'NE ALTERNATİF YOL

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,

 

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kavaslı'dan Yeni sanayi Sitesi'ne uzanacak ve 2,5 KM uzunluğundaki yolu çok yakın zamanda vatandaşların hizmetine sunacaklarını müjdeledi.

            Kimyeci, bölgede yürütülen yol çalışmalarını yerinde inceledi. 15 metre genişliğinde 2.5 Km uzunluğundaki yol açma çalışmalarını yerinde inceleyen Kimyeci, Başkan Yardımcısı Armağan Teköz ve Fen İşleri Müdürü Nihat Tazeaslan'dan yol hakkında geniş kapsamlı bilgi aldı.

            Başkan Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Antakya Belediyesi ekiplerimiz geçtiğimiz günlerde Asi Nehri kenarı boyunca Kavaslı-Odabaşı Carrefour kavşağı arasında 1.1 Km'lik alternatif yolun açımını gerçekleştirmişti. Açılan bu yolu Yeni Sanayi Sitesi'ne kadar devam ettirebilmek için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. 1.4 Km'lik yeni yolun açma işlemlerine başlandı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte daha önce açılan 1.1.km'lik yolla birleştirilecek. Böylece toplamda 2,5 km.lik bir alternati yol elde edilecek. Kavaslı civarından Asi Nehri kenarı güzergahından seyredecek araç sahiplerimiz Yeni Sanayi Sitesi'ne kadar gidiş-geliş istikametinde yolu kullanabilecek. Hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.

            Seçim öncesi halkımıza verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Odabaşı Deresi üzerinden geçecek yolun menfez çalışmalarını yine bizler yapacağız. Alternatif yolun yağmur suyu şebekesini döşedikten sonra üst yapı çalışmalarını yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Daha önce Kavaslı- Carrefour arasında açtığımız 1.1 Km'lik yolun parke çalışmalarına başladık. Parke çalışması yapılan yolun devamı olarak 1.4 Km'lik yolun yapımı tamamlandıktan sonra toplam 2,5 Km'lik yolun tamamı halkımızın hizmetine sunulacaktır. Böylelikle Yeni Sanayi Sitesi'ne gidiş gelişler büyük kolaylık içinde yapılırken, Antakya'dan  İskenderun istikametine alternatif yol güzergahı elde etmiş olacağız. E-5 yolu üzerinde yoğun trafikten dolayı boşa harcanan zamanın da önüne geçmiş olacağız. Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi yolunun açılması ile toplam 2.5 Km'lik yeni imar yolu Antakyalıların hizmetine girmiş olacak. Bu bizim için bir başlangıç, yeni açılacak yollar ile Antakya'nın kent trafiğine çözüm bulacağız” dedi.

Odabaşı sakinlerinden Başkan Kimyeci'ye teşekkür

            Odabaşı Mahallesi sakinleri Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

            Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi arasında toplam uzunluğu 2,5 Km'yi bulan yolun açılmasından dolayı duydukları memnuniyeti belirten Odabaşı Mahallesi sakinleri, “Başkanımız İsmail Kimyeci'ye, imar planında bulunan yolun açılmasından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Yıllardır tozun, toprağın için-de kalıyor ve sağlıklı bir yoldan faydala-namıyorduk. Şimdi yolumuzun açılması ile sağlıklı bir ulaşıma kavuşmuş olaca-ğız. Başkanımızın yapmış olduğu bu hiz-met bizler için oldukça önemlidir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 18.09.2014 12:51:19