......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 274858
YORUM MANŞET
HATAY İNSANI, DÜNYAYA ÖRNEK
HATAY İNSANI, DÜNYAYA ÖRNEK

HATAY İNSANI,  DÜNYAYA ÖRNEKHatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 80. yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda Hatay insanının tüm Dünya’ya örnek olmaya devam ettiğini vurguladı.

Gücünü her zaman birlikteliğinden alan Hatay insanı, barıştan ve kardeşlikten yana olduğunu ifade eden Vali Doğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hatay, inancın, kararlılığın ve cesaretin vücut bulduğu koca bir şehirdir. Bu şehirde Mehmet Çavuş’un ilk kurşunu, Kara Hasan Paşa’nın gözü karalığı, Ayşe Fitnat’ın feryadı vardır.

Hatay, milli mücadele yıllarında verilen onurlu bağımsızlık mücadelesinin en somut örneğidir. Bu öyküyü yazan Hatay halkı, 19 Aralık 1918´de atılan ilk kurşundan 23 Temmuz 1939´a kadar millet olmayı devlet olmaya tercih eden mütevazı ve gururlu bir halktır.

Kardeşlik ve hoşgörü kenti olan ilimiz, sahip olduğu sayısız kültürel değerlerin yanında iklimi, verimli toprakları ve ticaret yolları üzerinde bulunması gibi ekonomik gerekçelerle de tarih boyunca işgalci güçlerin ilgisini üzerinde toplamıştır.

Gücünü her zaman birlikteliğinden alan, geçmişten günümüze getirdiği maddi ve manevi tüm zenginlikleri sevgiden, barıştan ve kardeşlikten yana değerlendiren Hatay insanı, tüm dünyaya örnek olmaya devam etmektedir

Hatay'ın Anavatana katılışının 80. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor; tüm Hataylıları içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.'' dedi.

23 TEMMUZ ETKİNLİK PROGRAMI

Hatay’ın Anavatan’a katılışının yıldönümü etkinliği programı bugün Saat: 09.30 Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başlayacak.

Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile Bayrağın göndere çekilmesinin ardından Antakya Şehitliğinde saat: 10.00’da anma töreni yapılacak.

Bu arada yöremizin tatlısı künefe şöleni Atatürk Parkı’nda saat: 18.00’de vatandaşların lezzetine sunulacak. Ardından Atatürk Parkı’nda Saat: 20.30’da başlayacak konserde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda program etkinliği sona erecek.

(Haber Merkezi)

VATANDAŞIN FERYADI!
VATANDAŞIN FERYADI!

VATANDAŞIN FERYADI!Antakya Saraykent Mahallesi’nde ikamet eden Mehmet Muhsin Yalçın isimli vatandaş, evinin yangında zarar görmesi nedeniyle mağduriyet yaşadığını ve yardım beklediğini belirtti.

Saraykent Mahallesi 18. Sokak No:3 adresindeki evinde elektrik kontağından çıkan yangında tüm eşyaların yandığını, elektik cihazlarının zarar gördüğünü ve açıkta kaldıklarını ifade eden mağdur vatandaş, bu konuda başta Hatay Valiliği olmak üzere ilgililerden yardım bekliyor.

Eşi, 2 çocuğu ve kardeşiyle birlikte kaldığı evin yanması dolayısıyla geçici olarak bir tanıdığının evinde kaldıklarını, giysilerinin bile yanması dolayısıyla ne giyecek bir şeyinin ne de yiyecek bir şeyinin kaldığını ifade eden Yalçın, bu konuda devletin şefkat elinin uzatılmasını talep ediyor.

Hatay Valiliği, Antakya Kaymakamlığı ve belediye yetkililerinden yardım isteyen mağdur vatandaş, çaresiz olarak uzatılacak yardım elini bekliyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAK
KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAK

KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAKÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Ankara Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliği, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile tarihi Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile yeniden canlanıyor.

 Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Başkan Yardımcıları Engin Sözer ve Orhan Mursaloğlu geçtiğimiz günlerde Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası yetkilileri ile proje için ön görüşmelerini gerçekleştirdi. Projenin 5 Milyon TL’lik maddi kaynağı İller Bankası’ndan AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile hibe yoluyla sağlandı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Dünyadaki 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Medeniyetler Şehri Antakya’mızda tarihte ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni tarihteki ismiyle HEROD caddesini yeniden canlandırmak üzere elbirliğiyle çalışmalarımıza başlıyoruz. Kurtuluş Caddesi’ne cephesi bulunan tarihi ve tescilli evlerin ön cephelerinin sağlıklaştırılması ve tarihteki ihtişamına kavuşturulması için start veriyoruz.

Değerli Milletvekillerimizin de katkılarıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce Belediyemize proje için 5 Milyon TL hibe desteği sağlandı. Temmuz – Ağustos ayları içerisinde ihale sürecini başlatmayı ve uygulama projesini en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı açıklamada; “Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan tarihi Meclis Binası 50 yıldır bekliyordu, çok şükür bir adım atıldı. Uzunçarşı projesi hazır, hemen başlayacak. Kurtuluş Caddesi projesi hayaldi, şimdi gerçeğe dönüşüyor. Amacımız hepimiz birlik beraberlik içerisinde burada hizmeti şehrimize getirmek, şehrimizin derdine düşmek. Bizler buranın Turizm Bölgesi olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu anlamlı projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ise konuşmasında şunları kaydetti; “ Değerli Milletvekillerimize, İl Başkanımıza, Antakya Belediye Başkanımıza, bürokratlarına Antakya’nın yüz akı böyle güzel bir çalışmadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz HESOB olarak emrinizdeyiz, yanınızdayız. Ayrıca Uzun Çarşı’nın başında 100 yılı aşkın süredir ailemize ait olan tarihi evimiz de bu çalışmanın içerisine giriyor, bu evimizi de Antakya Belediyesi’nin emrine veriyoruz. Kendileri istedikleri gibi ücretsiz bilabedel kullanabilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman: HATAY İÇİN GAYRET GÖSTERDİK
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman: HATAY İÇİN GAYRET GÖSTERDİK

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman:  HATAY İÇİN GAYRET GÖSTERDİKHatay Milletvekili Hüseyin Yayman, birçok alanda yatırımlar yapılması için ciddi irade ve gayret gösterdiklerini belirterek bu yatırımların artması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

 Memur-Sen Hatay İl Temsilciliğine seçilen Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar’ı ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, önemli açıklamalarda bulundu.

Hatay, eğitimden ulaşıma, turizmden belediyecilik hizmetlerine varıncaya kadar gerçek potansiyelini kullanamamaktadır diyen Yayman, “Hatay’ımızın sorunları ve çözümü noktasında İsmail Bayrakdar ve Değerli Memur Sen ailesinin katkılarına olan inancımız tamdır” dedi.

Memur-Sen Hatay İl Temsilciliğine seçilen İsmail Bayrakdar ve ekibine başarılar dileyerek sözlerine başlayan Yayman, “Birçok alanda yatırımlar yapılması için ciddi irade ve gayret gösterdik ve bu yatırımların artması için de mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunların bazılarını sıralamak gerekirse, Hassa Tünelinin projesinin bitirilmesi, Hassa’da kurulması planlanan büyük ölçekli organize sanayi projesinin bitirilmesi, Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi ve yeni Hatay Mozaik Müzesinin yapılması gibi. Üzülerek ifade etmeliyim ki Hatay’ımız eğitimden ulaşıma, turizmden belediyecilik hizmetlerine varıncaya kadar gerçek potansiyelini kullanamamaktadır. Bir Hatay sevdalısı olarak bu durumun rahatsızlığını yaşıyor ve bu anlamda da çözüm noktasında siyaset kurumu olarak bizlerin sivil toplum kuruluşu olarak da sizlerin sorumluluğunun ve öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Hatay’ımızın sorunları ve çözümü noktasında Sayın başkanım İsmail Bayrakdar ve Değerli Memur Sen ailesinin katkılarına olan inancımız tamdır. Değerli Başkanımıza ve ekibine yeni görevinde başarılar diliyor, sizleri Allah'a emanet ediyorum” dedi.

Sayın Vekilimizin, Ak Parti İlçe Başkanımızın ve beraberindeki heyetin ziyaretini Memur-Sen Ailesi adına anlamlı ve bir o kadar da kıymetli buluyorum diyen Bayrakdar, “Hatay’ımızın bir adım daha ileriye gitmesi ve bunun daha da ivme kazanabilmesi noktasında ekonomiden ticarete eğitimden ulaşıma turizmden sosyo kültürel ve sosyo ekonomik yapıya varana kadar daha birçok alanda sorunlar ve çözüm önerileri ve aksiyonları ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak bu bağlamda sizlerle bir araya gelmek bizleri çok mutlu etti." dedi.

Ziyaret programına Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Av. Emrullah Gülen ve çok sayıda partili katılım gösterdi.

(Haber Merkezi)

152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

 152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI152 genç hekimin mesleğe ilk adımı attığı Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, ailelerin yoğun ilgisiyle Tayfur Sökmen Kampüsü Amfi Tiyatro alanında gerçekleştirildi.
Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Dönem birincisi Ali Rıza Gündüz, yaptığı konuşmada eğitim süreci boyunca yanlarında bulunan, desteklerini esirgemeyen ailesine ve hocalarına teşekkür etti.

 
MKÜ Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen konuşmasında yeni mezun hekimlere seslenerek “150 bin hekim, aktif olarak faaliyet gösterdiği bir alanda başarılı olmak istiyorsa sürekli okumalı, yenilenmeli ve hedefler koymalıdır.” dedi.
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise yaptığı konuşmada “Tıp Fakültesi, uzun ve meşakkatli bir eğitim sürecini gerektiriyor. Hekimlik mesleği kolay bir meslek değildir. Sürekli bir gelişim içerisinde olmak gerekir, sürekli okumalısınız, literatürü takip etmelisiniz. Burada çok kaliteli bir eğitim veriyoruz. Ondan sonrası öğrencilerimize düşüyor. Bu eğitimin yanında dürüst, ahlaklı, vatanını milletini seven, kendi toplumuna örnek bireyler olarak yetişmeniz gerekiyor. Biz ailelerden özellikle şunu istiyoruz. Gençlerin sadece öğrencilik yıllarında değil; meslek hayatlarında da yanlarında olmalarını. Bu vesile ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından dönem birincisi Ali Rıza Gündüz mezuniyet kütüğüne dönem levhasını çaktı.
Protokolün ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi akademisyenlerinin genç hekimlere diploma takdim ettiği tören sonrası Hipokrat yemini edildi. 
Hipokrat yemini sonrası atılan keplerle mezuniyet coşkusu doruk noktaya ulaştı. Tören, katılımcılara ikram edilen mezuniyet pilavı sonrası sona erdi.
(Haber Merkezi)

Hizmette sınır tanımıyor

Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik hizmetlerine yenilerini ekleyerek vatandaşlarına hizmet sunmada sınır tanımıyor.

            Antakya Kaymakamlığı, Antakya Belediyesi, Antakya İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gençlere yönelik sosyal faaliyetleri düzenlenmesi amacıyla protokol imza töreni düzenlendi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ev sahipliğinde düzenlenen protokol imza törenine Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mustafa Kılıç, Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Emine Atmaca katılım gösterdi.

            Antakya Belediyesi ile İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Başkan Kimyeci, “Yapılan protokol ile şehir insanımızın, gençlerimizin ve yavrularımızın boş zamanlarını üretken hale getirmek, yavrularımızın ruhsal ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunmak, halkımızın sağlıklı eğitim ortamlarından yararlanmasını sağlamaktır. Eğitim seviyesini yükseltmek, mesleki kurslar ve kuma salonlarımızla yavrularımızın meslek edinmelerini, boş zamanlarında ders çalışacakları ortamları hazırlamak üzere böyle bir sosyal projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

            İlçe Halk Eğitim Merkezinin de katkıları ile bünyemizde gitar, ney, keman, bağlama, mozaik yapım, okuma ders çalışma salon hizmetleri, halk oyunları, resim ve pratik İngilizce gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacağız.” dedi.

            Düzenlenecek olan kurslara Antakya Mahfel Sosyal Tesisleri'nde faaliyetlerini sürdüren Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler birimine bizzat başvuru yapılması gerektiğini hatırlatan Başkan Kimyeci, düzenlenecek olan kursların ücretsiz olduğunu açıkladı.

            Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop imza töreninde yaptığı açıklamada, eğitimin dinamik bir süreç olduğunu, Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ile Antakya Belediyesi arasında imzalanan bu protokol ile gençlerin sosyal aktivitelerine farklı bir yaklaşımla zenginleştirilmesi yolunda adımlar atılacağını ifade etti.

            Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen protokol imzalanarak hayata geçirildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:53:50   

Yaman: Tüm okullara gideceğiz

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman okullarla ilgili başlatmış olduğu kampanyaya hız kesmeden devam ediyor.

            Okulların sorunlarını yerinde tespit eden Başkan Yaman okul yöneticileri ve öğretmenlerinin yanı sıra muhtarların, okul aile birliği üyelerinin ve Belediye Meclis üyelerinin de katıldığı toplantılarda okullar ve çevreleri hakkında geniş bilgi topluyor.

            Okul gezilerinin önemine vurgu yapan Başkan Yaman “Okul gezilerimizde yalnızca okullarla ilgili değil tüm mahalleyle ilgilide bilgi toplama sorunları yerinde tespit etme şansına sahip oluyoruz,  okul ziyaretlerimiz sırasında tarafımıza iletilen sorunları dilek ve önerileri raporlayarak çözüm yolları arıyoruz. Belediyemizce çözüm getirilebilecek konularda derhal müdahale ediyor, bizim yetki alanımıza girmeyen konularla ilgili olarak ta ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla irtibata geçiyoruz” dedi. 

            Son gezilerinde Harbiye mahallesindeki beş okula giden heyet Harbiye Esenbulak İlkokulu, Harbiye Atatürk İlkokulu, Selahiddin Güzel İlkokulu, Semire- Mehmet Karaali ortaokulu ve Harbiye Selim Tevfik Eskiocak lisesini ziyaret etti. Kampanya kapsamında Okullara hijyenik maddelerden oluşan temizlik katkı paketleri, oturma bankları, seyyar çöp kovaları ve çöp ayrıştırma kumbaraları hediye edildi. 

            Öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Defne'de eğitim veren tüm okullara ziyaretimiz devam edecek” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:52:53   

ÖZGÜN BASKI RESİM SERGİSİ PRIME MALL'DA

Prime Mall Antakya'da sanatsal etkinlikler devam ediyor.

            10 Ocak Cumartesi günü başlayan ve 18 gün boyunca Antakyalı sanatseverlerle buluşacak olan  “Özgün Baskı” resim sergisi açılışı Prime Mall Antakya Sanat Galerisi'nde gerçekleşti.

            Farklı çalışmaların yer aldığı Türkan Kudsioğlu ve Faden Suzan Kudsioğlu'na ait resim sergisi açılışında kent halkı tabloları büyük ilgiyle incelediler.

            Prime Mall Antakya yetkilileri, tüm sanatseverleri yaşamın ve sanatın merkezine bekliyor. (Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:51:50   

HBB ASFALTLAMADA HIZ KESMİYOR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, hafta sonu olmasına rağmen Kumlu ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi'nde yapılan beton asfalt serme çalışmalarını yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

            Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Savaş, beton asfalt serme çalışmalarını yürüten ekibe kolaylıklar dileyerek, “Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanında olan her yolda ve her mahallede asfaltlama çalışması gerçekleştirerek, Hatay'ımızı düzgün ve tertemiz yollara kavuşturacağız.” dedi.

            Beton asfaltla tanışan ve mutlulukları yüzlerine yansıyan vatandaşlar ise, Başkan Savaş'a yapılan çalışmalardan ötürü teşekkür etti ve Başkan Savaş'la asfalt yol üzerinde yürüyüp fikir alışverişinde bulundular.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:51:17   

Vali Teoman İlkokulu'nun geleneksel dayanışma yemeğinde veliler ve öğretmenler bir kez daha kaynaştı

Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerdir

            Vali Teoman İlkokulu Okul Aile Birliği, geleneksel hale getirilen birlik, beraberlik ve dayanışma yemeğini coşkulu bir atmosferde gerçekleştirdi.

            Vali Teoman İlkokulu Müdürü Emin Karagöz etkinlikte yaptığı konuşmada, “Gelecek çocukların, çocukları geleceğe hazırlayanda öğretmenlerdir.” dedi.

            Cumartesi günü Yaman Restoran tesislerinden düzenlenen dayanışma yemeğinde veliler canlı müzik eşliğinde doyasıya eğlendiler

            Vali Teoman İlkokulu Müdürü Emin Karagöz etkinlikte yaptığı konuşmada okul aile birliğinin çalışmalarından övgü ile bahsederek konuşmasına şöyle devam etti; “Tanışma, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde olmanızdan seviniyoruz. Vali Teoman eğitimde öne çıkan bir okul olup önemli projelere imza atmıştır. Gelecek çocukların, çocukları geleceğe hazırlayanda öğretmenlerdir. Bu tip birlik ve beraberliği her zaman yapmalıyız.” dedi.

            Etkinlikte konuşma yapan okul aile birliği Başkanı Çiğdem Karakaya'da şunları dile getirdi: “Bugün burada okulumuz okul aile birliğince düzenlenen 'Dayanışma Yemeği' adlı etkinliğimizi yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Okulumuz okul aile birliği yönetim kurulumuz adına Sayın Müdürüm emeklerine paha biçilemez sevgili öğretmenlerimiz ve siz saygıdeğer veliler etkinliğimize hoş geldiniz.

            Tanışma ve dayanışma yemeğimizin düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, velilerimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

            Okul Aile Birliği olarak öğretmenlerimizi ve velilerimizi böyle bir organizasyonla bir araya getirerek aramızdaki bağları kuvvetlendirmektir.

            Biz Vali Teoman İlkokulu çatısı altında okul idaresi, öğretmen, öğrenci velisi ile bir aileyiz. Çocuklarımızın eğitim öğretim gördüğü, akademik bilgilerle donatılırken sosyalleştiği, hayata hazırladığı okullarımıza her alanda sahip çıkmalıyız. En değerli varlığımız olan çocuklarımızın bu çatı altında daha mutlu, daha huzurlu ve daha başarılı olmaları için üzerimize düşen görev ve sorumlulukları hakkıyla yerine getirmeliyiz.

            Günden güne başarısı, itibarı artan okulumuz bu yıl da büyük bir projeye imza attı. Yeni ortopedik sıralarla modern eğitim-öğretime daha sağlıklı, keyifli, renkli bir boyut kazandırıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:50:30   

MAKİNE İKMAL TESİSİ SANAYİ ESNAFINA DESTEK SAĞLAYACAK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yeni sanayi sitesindeki Antakya Belediyesi Makine İkmal biriminin temelini atarak hizmetlerin eksiksiz olarak halkımızın ayağına kadar sunulacağını, makine ikmal tesisinin sanayi esnafımıza büyük destek sağlayacağını söyledi.

            Antakya Belediyesi Makine İkmal birimi temel atma törenine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Antakya Belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

            Yeni Sanayi Sitesi son caddede temeli atılan Makine İkmal Birimi, 9,5 dönüm arazi üzerine 1 adet idari bina, 1 adet atölye ve yıkama, yağlama binası, 1 adet bekçi kulübesinden ibaret olduğunu belirten Başkan Kimyeci, “Makine İkmal biriminin temelini atmadan önce hem iki binamızı hem de sanayi sitesini sel ve su baskınlarına karşı iki adet 2x3 m genişliğinde 75 metre uzunluğunda trapez kanal yaptık. Önümüzdeki günlerde bir trapez kanal daha yaparak yağışlardan sonra oluşacak sel ve su baskınlarına böylelikle son vermiş olacağız. Sanayi sitesi esnafımız bizim için önemli esnaflar içinde yer almaktadır. Sanayi sitesi esnafımızın rahat bir ortamda çalışma yaparak ekmek kazanması şehir ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam edecektir.

            Bu tesis ile hem mevcut araçlarımızın bakımını, onarımını, eksiklerini giderebileceğimiz gibi iş makinalarımızın bakımı, onarımını yapacağız. Böyle büyük bir mekânın sanayi sitemizin içerisinde olmasını da esnafımızla destek konusunda çok önemsedik. Hayırlısıyla temelini atıyoruz. Buranın temelini atmakla kalmıyor yaptığımız trapezlerle 2500 iş yerinin bulunduğu sanayimizi su baskınlarından da korumuş oluyoruz. Tüm Antakya'mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, saygıyla selamlıyorum.” dedi.

            Yapılan dualar ve kurban kesimi sonrasında Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, butona basarak makine ikmal biriminin temeline beton dökme işlemini gerçekleştirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:48:56   

Yumurta üretim miktarı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kümes Hayvancılığı Üretimi, Kasım 2014 verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre %0,2 arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre %8,9 tavuk eti üretimi ise %6,5 arttığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre %1,4 hindi eti üretimi ise %0,9 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre %1,7 arttı.

            Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %14 tavuk eti üretimi ise %16,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %1,5 hindi eti üretimi ise %5,5 arttı.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:47:53   

ARSUZ'A YENİ İÇMESUYU HATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Arsuz ilçesinde yaşanan sel felaketinin yaralarını sarma çalışmalarının hızla devam ettiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, Arsuz ilçesinde aşırı yağışların etkisiyle sel ve su taşkınları yaşanan bölgelerde zarar gören içmesuyu hatlarının yenileme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. HATSU ekipleri Konacık, Arpa çiftlik, Beyköy, Hacı Ahmetli, Avcılar suyu mahalleleri ve kent merkezinde zarar gören bölgelere toplamda 3000 metrelik içmesuyu hattının döşeneceğini açıkladı.

            Su kesintilerinin yaşandığı bölgelere anında müdahale edildiğini bildiren HATSU İdaresi, ilçe genelinde 25 kişilik ekip oluşturulduğunu ve çevre bölgelerden takviye sağlanarak çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğü belirtildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:47:00   

SAVAŞ:ÖNCELİĞİMİZ ALTYAPI VE ÜSTYAPI

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Kırıkhan'ın Alacağı Hizmetler Toplantısı'nda” yerel dinamikler ve yöneticilerle bir araya geldi.

            Yerel dinamiklerin büyükşehir için itici bir güç olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Kırıkhan için ne yapabiliriz sorusuna en güzel cevabın, yerel dinamiklerden geleceğine inanıyorum. Kırıkhan'ın da diğer ilçeler gibi altyapı ve üstyapı hizmetlerine ihtiyacı var. Bu temel eksikler giderildikten sonra kültürel ve sosyal yapılara ağırlık vereceğiz” dedi.

            Kırıkhan Öğretmen Evi'nde düzenlenen toplantıya Başkan Savaş, yanı sıra CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, HBB Genel Sekreteri Oğuz Remzi Yılmaz, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil İbrahim Cesur, Kırıkhan mahalle muhtarları ve Kırıkhan'ın sivil toplum kuruluşları (STK) ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

            Yerel yöneticilerin farklı partilerde olabileceğini ama hizmet etme noktasında bunun engel teşkil etmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Savaş, “Bizler rozetlerimizi bir kenara bırakıp 15 ilçeye hem huzur sağlama ve hizmet etme aşkıyla hareket ediyoruz” dedi.  

            Yer tahsis edildiği takdirde Kırıkhan'a yakışacak HATSU ve Büyükşehir Hizmet Koordinasyon Merkezi yapmaya hazır olduklarını da dile getiren HBB Başkanı Savaş, “Biz birbirimize ne kadar yakın olursak Kırıkhan kazanır, ilçeler kazanır, ilçeler kazanırsa Hatay kazanır” dedi.

            Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz da yaptığı kısa konuşmada, hizmet yolunda beraber yürüdükleri Başkan Savaş ve ekibiyle birlikte Kırıkhan'a neler kazandırılabileceğini konuşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

            Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen toplantı soru cevap şeklinde devam ederek yapılabilecek hizmetler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:46:12   

En büyük zenginliğimiz çocuklarımız

Reyhanlı'da Öğrenci Yurdu ve Kapalı Spor Salonu Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

            Tosyalı Ailesi tarafından Reyhanlı ilçesinde yaptırılacak olan Erol Ayhan Tosyalı Kız Öğrenci Yurdu ve Kapalı Spor Salonu'nun temeli düzenlenen törenle atıldı.

            Yapılan okullarla geleceğimizi teminat altına alıyoruz diyen Vali Topaca, “İyi bir nesil yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda yapılan okulumuzu, pansiyonu çok önemsiyoruz. Bir ülkenin refahı, sürdürüle-bilir gelişmesi için en önemli kaynak olan çocukları eğitmek çok önemlidir. Bizim en büyük zenginliğimiz çocuklarımızdır.” dedi.

            Temel atma törenine teşrif eden misafirleri selamlayarak söze başlayan Hatay Valisi Ercan Topaca, “Bugün temelini atacağımız Erol Ayhan Tosyalı Kız Yurdu ve Spor Tesisinin inşaatının kazasız,  belasız, öngörülen sürede bitirilmesini ve hizmete açılmasını diliyorum. Gerçekten dünyanın her yerinde, her köşesinde yatırımcımız var. Yatırım yapan, fabrika yapan, hem kendi ülkesinde hem gurbette koşturan, terleyen müteşebbislerimiz var. Ülkemiz için bu müteşebbis kaynağı çok önemlidir.  Bu anlamda onların önünü açmak, onların daha çok hayır yapmasını sağlamak da bizim devlet olarak yapmamız gereken en önemli husustur. Refah düzeyinin artması ve sürekli gelişmesi bu müteşebbislerin varlığına ve onlar için sağlıklı, kolay yatırım yapılabilir, çalışılabilir ortamın var olmasına bağlıdır. Onun için bizler inşallah hem bu okulları, yurtları yapacağız, yaptıracağız, hem de iş adamlarımızın da önünü açarak ülkemizin refah düzeyini, üretim kapasitesini, teknolojik gücünü de arttırmanın yollarını arayacağız.” dedi.

            Yapılacak olan yurt ve spor salonu hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ise, ”Reyhanlı ilçemiz son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük oranda derslik sorununu gidermiştir. Yapılacak olan bu pansiyon özellikle eskiden köy statüsünde olan 31 adet uzak mahallemizde kız çocuklarının okullaşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Spor salonu ise çevre okulların spor etkinliklerinde kullanılacaktır. Eğitim camiası adına hayırseverlerden katkılarını arttırarak sürdürmelerini talep ediyoruz.  Bu törene iştirak ederek eğitime desteğini gösteren katılımcılara teşekkür ediyoruz. “ dedi.

            Konuşmaların ardından Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun okuduğu dualar eşliğinde 300 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu ve kapalı spor salonunun temeli Hatay Valisi Ercan Topaca ve katılan protokolün hep birlikte ilk harcı koymasıyla atıldı.

            Törene Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanısıra Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili, İl Emniyet Müdürü, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve ailesinin yanısıra ilimizden hayırsever işadamları ile ilçe halkı ve öğrenciler katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 11 ay önce / 13.01.2015 12:45:32