......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265601
YORUM MANŞET
EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ
GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ Cumhur İttifakı adayları seçim çalışmaları kapsamında Antakya Uzunçarşı esnafını ziyaret etti.

Çarşı esnafı Cumhur İttifakı heyetini Mehteran Takımı ile karşıladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da çarşı esnafını ziyaret etti.

Birlikteliğimizin Hatay'ın mutluluk ve refah seviyesini sürekli olarak artıracağına inanıyor, Hatay için her zaman daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum diyen AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler “Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz” dedi.

Tarihi Uzunçarşı’da esnafı ziyaret eden Cumhur İttifakı heyeti, esnafın sorunlarını dinleyerek sorunların çözümü için destek istedi.

Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır diyen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, "Cumhur İttifakı genelde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve genel başkanımız Devlet Bahçeli'nin önderliğinde hak ettiği noktaya gelmiştir. Bizde onların izinde yol alarak bu ittifakın Hatay'da şahlanması için çaba göstereceğiz. Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır." dedi.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler de, Hatay'ın önceliklerini belirleyerek bir hizmet haritası ortaya çıkaracaklarını ve her aşamada istişare anlayışı ile hareket edeceklerini belirterek “Har vurup harman savuran değil, akılcı bir anlayışla kalıcı hizmetler yapacağız. Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz. Cumhur İttifakı, ilimizin kurtuluşu, refahı ve hizmete doyacağının adıdır." diye konuştu.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz da, çarşı esnafının sorunlarını dinleyerek, tek tek not aldı ve çözüm konusunda istişarelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

KİMYECİ: HUZURU BOL DAKİKALAR YAŞADIK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Müftülüğüne bağlı Yavuz Selim yatılı kız Kur'an kurslarının düzenlediği Hafızlık Taç Giyme törenine katıldı.

            Hatay Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ilçe Müftüleri, Kur'an kursu öğreticileri, öğrencileri ve ailelerinin katıldığı etkinlik sonrasında görüşlerini belirten Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci şunlara değindi; “ Kur'an tilavetleri, sema gösterileri ile maneviyatı ve huzuru bol dakikalar yaşadığımız etkinlik, hayatımızın müstesna anlarından biri oldu. Katılımcıların adeta huşu içerisinde dinlediği ve izlediği programın kentimizin diğer Kur'an kurslarına da örnek teşkil etmesini temenni ediyorum. Böylesine zengin bir etkinlik düzenledikleri için emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, eğitimlerini tamamlayarak hafızlık mertebesine erişen 9 hanım kızımızı da tebrik ederek başarılar diliyorum.”

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin hafız olan 9 bayan öğrencinin her birine çeyrek altın hediye ettiği etkinlik dualar eşliğinde son buldu.

(Haber Merkezi)

 


4 yıl, 8 ay önce / 24.10.2014 10:42:52   

4 GÜNDÜR SU BOŞA AKIYOR

Son günlerde Antakya'da yaşanan susuzluğa çare bulunamazken, borularda meydana gelen patlakların zamanında onarılmaması ile vatandaşın suyu boşa akıyor. Affan Mahallesinde, Affan Ertuğrul Camisi'nin bitişiğinde bulunan sokakta dört gündür su boşa akıyor.

            Yolun ortasında asfaltın altından çıkan su mahalle sakinlerinin ilgililere haber vermelerine rağmen su patlağının halen giderilmediğini belirtti.

            Öte yandan ilgililer vatandaşları uyararak suyu boş yere sarf etmemelerini önerirken, bu su patlağının dört gündür giderilmemesi bir sorumsuzluk örneği olarak ifade ediyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 24.10.2014 10:40:20   

MEZARLIKLARDA AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI

HatayBüyükşehir Belediyesi(HBB) Mezarlıklar Şube Müdürlüğü şehrimizdekimezarlıklarda ağaçlandırma çalışmalarına başladı.

                       Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler şehrimizdeki mezarlıkları güzelleştirmek vatandaşların daha sağlıklı bir ortamda kabir ziyaretlerini gerçekleştirmelerini sağlamak adına çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

            HBB Mezarlıklar şube Müdürlüğü ekipleri Kırıkhan ilçesinde bulunan asri mezarlık ve şehitlikte fidan dikimi ve yeşillendirme çalışmalarına başladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 24.10.2014 10:37:41   

Rektörlük makamı, ilme hizmet etmeli

Mustafa Kemal Üniversitesi'nde yapılacak rektörlük seçiminde aday olduğunu açıklamayan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Bulut, rektörlük makamının bilimsel bilgiye ve ilme hizmet eden bir makama dönüşmesi gerektiğini belirtti.

            Mustafa Kemal Üniversitesi'ne katkı sağlama vizyonuyla 2000 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetim Bölümünde Yardımcı Doçentliğe atanan Prof. Dr. Yakup Bulut, 2006 yılında Doçentliğe, 2012 yılında ise Profesörlüğe, ardından İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekanlığına atanmıştır. İktisadive idari Bilimler Fakültesi Dekanlığını yürüten Bulut, 2002 yılından beri Bölüm Başkan yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurul üyeliği, Üniversite Senatörlüğü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Üniversitenin değişik birimlerinde kurul üyelikleri, Üniversite Genel Sekreterliği görevi gibi birçok idari görevlerde bulundu.

            Halen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdüren Bulut'un, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan ve ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda sunulan ve basılan birçok eseri bulunmaktadır.

            Üniversitede ve yerel yönetim çalışmaları konusunda çeşitli görev ve sorumluluklarda üstlenerek, bir üniversitenin nasıl yönetileceği ve idare edileceğini iyi bildiğinden aday olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yakup Bulut, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlük Makamının bilimsel bilgiye ve ilme hizmet eden bir makama dönüşmesi gerektiğini ve bu bağlamda bir rektör olmayı arzuladığını belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 24.10.2014 10:36:35   

Anıtkabir'e pedal çevirecek

Türkiye genelinden katılan seçkin bisikletçilerin katılımı ile gerçekleşen, bu yıl dördüncüsü yapılan geleneksel Dünyanın incisi Marmaris Bisiklet Festivali 2014 'e bu yıl üçüncü kez katılan Antakyalı bisikletçi Arif Günyaşar ilgi odağı oldu.

            Dünyanın incisi Marmaris bisiklet festivali'nin vazgeçilmez isimleri arasında olan bisiklet sporcusu Arif Günyaşar, Hemen hemen her bisiklet festivaline katıldığını ama bu festivalin kendisi için her zaman ayrı bir yeri olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:  “Türkiye'de birçok bisiklet festivali yapılıyor ama usta bisikletçi İbrahim Onat tarafından organize edilen Marmaris bisiklet festivali gerek katılım gösteren bisiklet sporcuları, gerekse kusursuz organizasyonu ile her zaman bir adım önde yer almaktadır.

            Dört  gün süren etkinlikte eşsiz Marmaris manzarası eşliğinde ilk gün 61 Km, ikinci gün 43 Km, üçüncü gün 64 km,dördüncü gün 36 KM'lik bisiklet turları yaptık. Çok değerli insanlarla tanışma fırsatım oldu. Katılan Bisikletçiler için son derece keyifli turlar oldu.

            Akşamları kampta Bisiklet üzerine yapılan muhabbetler ve kendi ellerimle yapmış olduğum Antakya mutfağımızın vazgeçilmez lezzeti Künefe herkes tarafından beğenildi.  Marmaris'te bizimle birlikte bisiklet turlarında yer alan 4 Ağustos 2014 tarihinde Korjenevskaya zirve 7105m, 14 Ağustos 2014 tarihinde Komunisma zirve 7495m Ekspedisyonunu başarıyla tamamlayarak 20 yıl sonra ilk Türk Bayan tırmanışını gerçekleştiren Aydın Bisiklet Derneği Başkanı Hümeyra Yıkılmaz tarafından 5 Kasım tarihinde Aydından Anıtkabir'e gerçekleşecek olan Atamızın yolunda bisiklet turuna davet almam beni son derece onurlandırdı.5 günde 640 km pedal çevirerek Atamızın huzurunda olmayı planlıyoruz.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 24.10.2014 10:33:21   

9 bayan hafız taç giydi

Antakya İl Müftülüğüne bağlı Yavuz Selim Yatılı Kız Kuran Kurslarında hafızlık eğitimi alan 9 bayan hafız için taç giyme töreni düzenlendi.

            Dün Hatay Kültür Merkezinde gerçekleştirilen taç giyme merasimine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İlçe Müftüleri, Kur'an Kursu öğreticileri, öğrenciler, hafız aileleri ve vatandaşlar katıldı.

            İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu taç giyme merasiminde yaptığı konuşmada; “Bugün burada hayatımızın bir müstesna anını hayata geçiriyoruz. 9 genç kızımıza hafızlık tacı giydireceğiz. Hafızlarımız canlı bir Kur'an oldular. İnşallah hafız kızlarımız hafız olarak yaşarlar hafız olarak can verirler. Hafızlar Kur'an-ın mirasçılarıdırlar. Kur'an-a yakın olanlar Allah'a ve cennete yakın olanlardır.

            Bu işe emek veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'a, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan'a ve katkılarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

            Hafızların okuduğu Kur'an-ı Kerim, semazen gösterisi ve ilahilerin ardından yapılan taç giyme töreni dualarla sona erdi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 8 ay önce / 23.10.2014 10:51:34   

Antakya'ya 400 yeni çöp konteyneri

Antakya Belediyesi daha temiz bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarına, aldığı ekipmanlarla da destek veriyor.

            Büyüyen Antakya ilçesinin her köşesinde temizlik sağlamak için 400 adet yeni çöp konteyneri alındığı ve ihtiyaç görülen konteynerin de tamir edilerek yeniden hizmete hazır hale getirildiği bildirildi.

            Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; “ Daha temiz bir Antakya için, Antakya Belediyesi olarak temizlik hizmetlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Kentimizin büyüyen nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için imkanlarımız doğrultusunda takviye ekipmanlar almaya devam ediyoruz. Hatay'ın Büyükşehir olmasıyla 45 mahalleden 95 mahalleye çıkan kentimizde Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nden alınan raporlar doğrultusunda yeni mahallelerimizde konteyner ihtiyacı olduğu görülmüştür. Bu ihtiyaç doğrultusunda vatandaşlarımızı mağdur etmemek, çöp yığınlarının önüne geçmek ve daha temiz bir Antakya'ya sahip olmak için 400 adet yeni konteyner kentimizin hizmetine sunuldu. Aynı zamanda eskiden köy olan yeni mahallelerimizde bulunan bakımsız konteynerlerin de tamir ve bakımı yapılarak yeniden hizmete hazır hale getirildi. Antakya Belediyesi olarak tüm hizmetlerimizde olduğu gibi temizlik hizmetimizde de ilçemizi örnek kent yapma yolundaki çalışmalarımız aralıksız olarak sürüyor” bilgisine yer verildi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise şunları kaydetti; “ Büyükşehir statüsüne giren şehrimizin en gözde ilçesi olan Antakya'mız, bu statü sonrasında iki katı nüfusa ulaşmıştır. Bu nüfus artışının getirdiği ihtiyaçları Antakya Belediyesi olarak karşılamak yegane görevimizdir. Bu görev doğrultusunda şehrimizde yürüttüğümüz tüm hizmetlerimiz kapsamlı, disiplinli, periyodik ve geleceğe yönelik süreklilik arz etmektedir. Bu hizmetlerimiz içerisinde en çok önem verdiklerimizden olan temizlik, kentimizde sağlıklı yaşamın temelini oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızın ve esnafımızın da göstermiş olduğu duyarlılıktan da aldığımız güçle yürüttüğümüz çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu düşünceler doğrultusunda Antakya Belediyesi olarak hizmette ihtiyaç görülen her alana yetişebilme düşüncesiyle, kentimizin yeni mahallelerinde ihtiyaç görülen bölgelerine takviye edilmek suretiyle 400 adet çöp konteyneri belediyemiz tarafından satın alınarak hizmete sunuldu. Bunun yanı sıra ihtiyaç görülen bakımsız ve yıpranmış konteynerler de revize edilerek hizmete hazır hale getirildi.

            Daha temiz, daha sağlıklı bir Antakya için vatandaşlarımızın da çöp çıkartma saatlerine (20.00  22.00) uyması önem arz etmektedir. Duyarlılıklarından dolayı tüm hemşerilerime şükranlarımı sunuyor, hizmetlerimizin artarak devam edeceğini belirtmekten mutluluk duyuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.10.2014 10:49:13   

Valilikten Mers açıklaması

Hastanın tüm temaslıları belirlendi

            Hatay Valiliği, Mers nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından yapılan çalışmalarla ilgili bir açıklamada bulundu.

            Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hastanın tüm temaslılarının ivedilikle belirlendiğini belirten Hatay Valiliği, “8 kişi olan ev halkı temaslıları konu hakkında bilgilendirilmiş ve takip altına alınmıştır” dedi.

            Hatay Valiliği'nden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Suudi Arabistan'a çalışma amacıyla giden İlimiz Samandağ İlçesi nüfusuna kayıtlı bir kişi, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 11.10. 2014 tarihinde vefat etmiştir.

            M.K.Ü. Tıp Fakültesi'nde hastadan alınan numune, 17 Ekim 2014 tarihinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'nda analiz edilmiş ve hastanın MERS-CoV olduğu doğrulanmıştır.

            Konu hakkında yapılan incelemeler neticesinde; kişinin 22-26 Eylül 2014 tarihleri arasında ateş ve halsizlik şikayetiyle Suudi Arabistan'da doktora başvurduğu, ancak kişiye ayakta tedavi verildiği,

            Verilen tedavi ile kişinin iyileşmemesi üzerine 06.10.2014 tarihinde Suudi Arabistan'a bağlı bir havayolu şirketi ile Hatay Havalimanı'na geldiği, hastanın havalimanında iner inmez nefes darlığı, terleme, öksürük, balgam çıkarma, ateş, kırgınlık, dudaklarda morarma, hırıltılı ve yüzeyel solunum şikayetleri ile doğrudan özel bir hastaneye başvurduğu, 06.10.2014-08.10.2014 tarihleri arasında başvurduğu özel hastanede Akut Solunum Yetmezliği, Atipik Pnömoni ve İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabetes Mellitus tanıları ile yatırılarak yoğun bakımda takip ve tedavi altına alındığı.

            Durumunun ağırlaşması üzerine hastanın 08.10.2014 tarihinde yeniden değerlendirilerek, Göğüs Hastalıkları uzmanı bulunan 3. Basamak sağlık kuruluşuna sevk edildiği, 08.10.2014 tarihinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yoğun bakıma alındığı, hastadan uygun laboratuvar numunesinin alınarak 09.10.2014 tarihinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'na gönderildiği, hastanın 11.10.2014 tarihinde vefat ettiği bilgisine ulaşılmıştır.

            Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hastanın tüm temaslıları ivedilikle belirlenmiştir.

            8 kişi olan ev halkı temaslıları konu hakkında bilgilendirilmiş ve takip altına alınmıştır. Mers-Cov yönünden bugüne kadar şüpheli bir durum tespit edilmemiştir.

            Hastanın başvurduğu her iki hastanede görevli sağlık personelinin koruyucu ekipman olmadan hasta ile temasa geçmediği öğrenilmiş ancak tedbir amaçlı olarak sağlık personelinin 14 gün süreyle takip altında tutulması sağlanmıştır.

            Güvenlik birimleri ile irtibata geçilerek kişi ile aynı uçakta yolculuk eden 41'i yabancı uyruklu, 50'si Türk vatandaşı olmak üzere 91 yolcunun kimlikleri belirlenmiştir.

            Yabancı yolcular ve uçak mürettebatı için Konsolosluk aracılığı ile ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın tamamına ise İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimleri vasıtasıyla ulaşılmıştır.

            İlgili tüm kişilere konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmış olup, ilimiz nüfusuna kayıtlı kişilerin tamamından alınan geri bilgilendirilmeler neticesinde Mers-Cov ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.10.2014 10:47:13   

Akılcı ilaç kullanımı, ucuz ilaç kullanmak anlamına gelmez

TC Sağlık Bakanlığının Antibiyotik kullanımını azaltmak amacıyla Türkiye genelinde başlattığı Akılcı ilaç kullanımı yerel eylem planı programı çerçevesinde Hatay İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde AİK Yerel eylem planı il Koordinatörlüğü oluşturularak ilk komisyon toplantısı gerçekleştirildi.

            Toplantıda konuşan AİK İl Koordinatörü ve Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Mücahit Bakan, akılcı ilaç kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır diyerek “Akılcı ilaç kullanımı, ucuz ilaç kullanmak anlamına gelmez” dedi.

            Hatay İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen AİK Yerel eylem planı İl Koordinatörlüğü komisyon toplantısına AİK İl Koordinatörü ve Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Mücahit Bakan, Antakya İlçe Sağlık Müdürü ve AİK Yerel eylem planı koordinatörü Dr. Mustafa Yiğitbaşı, MKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD Doç.Dr. Savaş ile Hatay Eczacı Odası ve Hatay Diş Hekimleri odası yöneticileri ile doktorlar katıldı.

            AİK Yerel eylem planı İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen komisyon toplantısında konuşan AİK İl Koordinatörü ve Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Mücahit Bakan, Türkiye genelinde Sağlık bakanlığının Akılcı ilaç kullanımı programı çerçevesinde Hatay'da İl koordinatörlüğü bünyesinde komisyon oluşturulduğunu belirterek, “Sağlık Bakanlığı 2015-2017 AİK Yerel Eylem Planı hazırlanmasını planlanmıştır. Bu çerçevede ilimizde Sağlık müdürlüğü öncülüğünde İl koordinatörlüğü oluşturularak ilk komisyon toplantısını düzenlenmiştir. Türkiye'de Antibiyotik bulunan reçete yüzdesinde Hatay üst sıralarda. Dünya genelinde de Türkiye üst sıralarda. Bunu azaltmak için çalışmalar yapılıyor. İlimizde de İl eylem planı hazırlanması amacıyla paydaş kuruluşlarla komisyon ve alt komisyonlar oluşturuluyor. Akılcı ilaç kullanımı ucuz ilaç kullanmak anlamına gelmez. Akılcı ilaç kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Komisyon olarak akıllı ilaç kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacındayız. Avantajlarımızı, dezavantajlarımızı belirleyerek raporlar hazırlayarak yerel eylem planı hazırlayarak Sağlık Bakanlığına sunacağız” dedi.

             Daha sonra Antakya İlçe Sağlık Müdürü ve AİK Yerel eylem planı koordinatörü Dr. Mustafa Yiğitbaşı yapılacak çalışmalarla ilgili komisyon üyelerine bilgiler verdi. Toplantıya katılan üyeler de Akıllı ilaç kullanımı ile ilgili görüşlerini belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.10.2014 10:43:52   

Yetişen: Toplumsal Barışa Katkı Ödülünü cemiyetimiz adına aldım

Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri kapsamında Ödüle layık görülen Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen Yaptığı açıklamada ödülü cemiyet adına aldığını belirtti.

            Yetişen konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İlimizin yaşadığı sıkıntılı günlerde sorumlu gazetecilik örneği göstererek, bizleri kardeş kavgasına sürüklemek isteyenlere prim vermeyip basın ahlak yasasına uygun haberler yaparak İlimiz Hatay'ın Medeniyetler şehri hoşgörü kenti ünvanlarına sahip gazetecilik örneği gösteren ve benim başkanlığımda tüm gazeteci arkadaşlarımızın toplanarak ''Biz Bu Oyunu Bozarız'' açıklamalarıyla da oynanan oyunlara son noktayı koyan cemiyetimizin üyelerinin bu ödülü hak ettiğini düşünü-yorum ve bu ödülü hepsine armağan ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.10.2014 10:41:58