......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261522
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Bitki pasaportu toplantısı yapıldı

2014-2015 fidan sezonunun yaklaşması dolayısıyla Samandağ ilçesi Fidanlı Mahallesinde üretim yapan fidan üreticileriyle "Fidan Sertifikasyon ve Bitki Pasaportu Kayıt Sistemi" konulu bir toplantı düzenlendi.

            Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, konu uzmanı teknik personeller ve Fidanlı Mahallesindeki 20 fidan üreticisi katıldı

             İl Müdürü Tüfekçi yaptığı konuşmada ilimizde 24 adet fidan ve 8 adet süs bitkisi üreticisi bulunduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bu yıl içinde 17 adet fidan üreticisi de Müdürlüğümüze fidan beyannamesi vererek 4.132.200 adet sertifikalı fidan üretimi için başvuru yapmıştır. Ayrıca 13 fidan üreticisi 2013 yılından kalan 622.952 adet fidan için fidan muayene raporu almak üzere başvurmuş, yapılacak kontroller sonrasında uygun görüleceklerin sertifikalarının süreleri bir üretim sezonu daha uzatılacaktır. Böylelikle bu yıl sertifikalı fidan sayımız yaklaşık olarak 4.755.152 adet olacaktır.

            Yine Fidanlı Mahallesinde 14 fidan üreticisi fidan beyannamesi vererek 2.954.200 adet sertifikalı fidan üretimi talebinde bulunmuştur. Rakamlara baktığımızda Fidanlı, ilimiz fidan üretiminin yaklaşık % 70'ini karşılayan önemli bir konumdadır. Burada üretim yapan fidancıların birlikte uyum içinde hareket etmesi, kooperatif kurması pazara yön vermek açısından büyük önem arz edecektir. Kooperatif kurulması hususunda da Müdürlüğümüz yasal çerçevede sizlere gerekli yardımı sağlayacaktır." dedi.

            Toplantı üreticilerin üretim, pazarlama ve satış ile ilgili karşılaştıkları sorunlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden beklentiler ve çözüm önerileri ile ilgili olarak soru-cevap şeklinde devam etti.

            Toplantı sonrasında Tüfekçi, birkaç üreticinin fidan üretim parselini yerinde görerek gerekli bilgileri aldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 23.09.2014 09:59:39   

HRT'DE SPOR GECESİ BU AKŞAM

Her Salı gecesi saat 20.30'da HRT ekranlarında canlı olarak yayınlanan “Spor Gecesi” programı bu Salı değişik konuklarla ekranlarda olacak.

            Ömer Cihangir'in hazırlayıp sunduğu programın bu haftaki konukları gazeteci Metin Dingil ve Hatayspor eski kalecilerinden gazeteci Mete Cebesoy konuk olacak.

            Hatay'da tesisleşmeden, son maçlarda alınan sonuçlara kadar her şeyin konuşulacağı program Salı akşamı (Bu akşam) saat 20.30'da HRT ekranlarında canlı olarak yayınlanacak.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 23.09.2014 09:58:08   

LEKESİZ'DEN VEDA

Valiler kararnamesi ile Hatay Valiliği'nden Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan M. Celalettin Lekesiz valilik bahçesinde düzenlenen tören ile Hatay halkına veda etti.

            Valiler Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 20 Eylül 2014 Cumartesi günü Hataylılara veda etti.

            Hatay Valiliği binası önünde kendisini uğurlamaya gelen Hataylılarla tek tek vedalaşan ve helallik isteyen Lekesiz, vedalaşmanın ardından eşi Zehra Lekesiz ve çocuklarıyla birlikte Ankara'ya hareket etti.

            Vedalaşmaya; Adalet eski Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin başta olmak üzere ilimizin dinamikleri ve vatandaşlar katıldı.

            Duygusal anların yaşandığı vedalaşmanın ardından Vali Lekesiz ve ailesi çiçeklerle uğurlandı.

             Lekesiz, Hatay'da yaklaşık 5yıl 3 ay görev yaptığını ifade ederek, “Her işin bir sonunun olduğu gibi, her gelenin gideceği gibi, her oturanın kalkacağı gibi bu işin de bir sonu vardı. Kısmet olursa da biraz sonra ayrılacağım. Buraya kadar teşriflerinizden dolayı şahsıma, devletimize gösterdiğiniz nezaketten dolayı, aileme gösterdiğiniz yakınlıktan, destekten dolayı hepinize teşekkür ederim. Hatay ilimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde çok zenginlikleri ve güzellikleri olan özel bir il. Böylesine özel bir ilde görev yapmanın gururunu, kıvancını, keyfini yaşadım. Böylesi anlarda bir şeyler söylemek, duyguları aktarabilmek zor ama çok içten şunu söylemek isterim; gönlümüzün, kalbimizin bir bölümünü burada bırakarak gidiyoruz. Görev yaptığım süre içerisinde gösterdiğiniz yakın ilgi ve destek için tekrar çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.” diye konuştu.

            Lekesiz, daha sonra ailesi ile birlikte karayolu ile Ankara'ya gitmek üzere Hatay'dan ayrıldı.

(Haber & fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 11:01:50   

Kurban Bayramı öncesi sıkı denetim

Antakya Belediyesi Zabıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler ile Belediye Veteriner Hekimleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde lokanta, fırın, şarküteri, balık satış yerleri ve kasapları denetlemeye başladı.

           Oluşturulan denetim ekipleri kent genelinde bu sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerini titizlikle inceleyerek özellikle genel temizlik, çevre ve insan sağlığı ile hijyen konusunda denetimlerde bulunuyor.

            Antakya Belediyesi Zabıta, Temizlik İşleri ve Veteriner Müdürlüğü'ne bağlı denetim ekipleri işyerlerinde kullanılan ekipmandan, gıda ürünlerinin uygunluğuna, işyerlerindeki lavabo ve tuvaletlerdeki sabun, havlu kâğıt, tuvalet kâğıdından, işyeri çalışanlarının el, tırnak ve üst baş temizliğine kadar birçok konuda detaylı bir denetleme çalışması yürütüyor. Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada kent genelinde denetim faaliyetlerinin periyodik aralıklarla devam edeceği belirtildi.

            Yapılan denetim çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci “Vatandaşımızın ve esnafımızın yararına olan bu denetimlerimiz şehrimizde tüm hızıyla sürmektedir.

            Denetimlerimiz tamamen halk sağlığının gıda satan işyerlerini kapsamakla birlikte, kuralların uygulanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

            Bu kapsamda ekiplerimiz titiz bir çalışma gerçekleştirmektedir. Denetimlerimiz ile vatandaşlarımızın güvenli şekilde alışverişlerini yapabilmelerini istiyoruz. Denetimlerde öncelikli amacımız ceza yazmaktan ziyade esnafımızı daha temiz, daha hijyen, çevre ve halk sağlığını korumaya yönelik bilgilendirmek, yol göstermek ve eksikliklerin giderilmesi konusunda uyarmaktır.” dedi.

            Denetimlerin devamlılığı ile kaliteyi daha da iyi konuma getireceklerinin altını çizen Kimyeci, Antakya'nın işyerleri ile de örnek bir kent haline geleceğine dikkat çekti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:57:56   

Lekesiz: Hatay'ın gönlümde ayrı yeri olacak

Valiler Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz onuruna Ottoman Otel'de akşam yemeği düzenlendi. Lekesiz, veda yemeğinde yaptığı konuşmada “Hatay'ın ve Hataylıların, gönlümde ayrı bir yeri olacak” dedi.

            İlin dinamiklerimin katıldığı, sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte; Adalet Eski Bakanı, Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Fuat Çay, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Hatay Barosu Başkan A. Sinan Akgöl, Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli, MHP Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Alevi Cemaati adına Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Onursal Başkanı Nasreddin Eskiocak, Ermeni Cemaati adına Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Cemaati Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati adına Şaul Cenudioğlu, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İskenderun Belediye Başkan Seyfi Dingil, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

            Hatay'ın, hemen her dönemde çok özel bir coğrafya olduğunu ve Hatay'da görev yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Lekesiz, şu açıklamalarda bulundu: “Hatay'ın ve Hataylıların, gönlümde ayrı bir olacak.

            Önemli olan sağlıkla gelip sağlıkla gitmekti, çok şükür sağlıkla geldik, sağlıkla dönüyoruz. İkincisi de Devlete ve millete borcumuzun kalmaması idi. Böyle olduğunu temenni ediyorum tabi bunun takdirini ben yapamam, bunun takdirini değerli Hatay halkına bırakıyorum.

            Tüm kurum ve kuruluşlarımızla şunu paylaştık; Anadolu insanı yüzyıllar içerisinde aldığı terbiyenin gereği olarak kalendermeşrep bir yapı ile kendisine hizmet eden insanlara, kamu görevlilerine hürmet eder, bu güzel ama 10 yıl, 20 yıl sonra sade bir vatandaş kimliğiyle aynı yere geldiğiniz zaman aynı itibarı ve aynı hürmeti görüyorsanız bu çok daha güzeldir. Dolayısı ile görev yaptığınız yerde insanların gözbebeğine kalp huzuru ile bakabiliyorsanız bu güzeldir, değerlidir. Mazeret üretmek değil, maharet üretmek esastır dedik, idarecilerin görevi sorun çözmektir. Halkına uzak bir devletle uzaklara gidilemez, bir başka doğrumuz; hepimizin doğrusu birimizin doğrusundan daha doğrudur. Günübirlik doğrularla değil sağlıklı verilere dayalı kurumsal doğrular çok daha doğrudur. Artık günümüzde memurları yönetmekle bir ili yönetmek mümkün değildir, tüm toplumsal dinamikleri sürece katmak gerekir, yani katılımcı yönetim anlayışı olmalı. Bir diğeri, geçmiş yönelimli çalışmak yerine gelecek yönelimli çalışmak gerekir.

            Her yıl ortalama 300 derslik yapılırken il genelinde, geçen yıl yaklaşık 1.300 derslik yapıldı ve yapılan bu dersliklerle Türkiye genelinde Hatay Türkiye birincisi oldu. İlimiz 2011 yılından beri okulöncesi eğitimde aralıksız Türkiye birinciliğini yakaladı ve bırakmıyor. Bilimsel proje üretme sayısı açısından Hatay İli Türkiye birinciliğini bırakmıyor. Kimsesiz, devlete emanet olan çocuklarımızın sıcak aile ortamına kavuşabilmesi için başlatılan Gönül elçileri ve koruyucu aile projesinde de Hatay İlimiz Türkiye'de birinci oldu.

            Hiç kuşkusuz bu ortaya çıkan gelişmeler, ortaya çıkan bu dönüşümler kamu yönetimi dediğimiz birimin bir taraftan yapısını zorlarken diğer taraftan yapısının da ötesinde yönetimin paradigmalarının da değişmesini, gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Cehennemi bir rekabetin yaşandığı dünyada daha iyiye gidebilmek için hayallerinizin hatıralarınızdan fazla olması gerekir. Evet hayallerimiz hatıralarımızdan çok olmalı ve hep beraber o rüyaların istiharelerine yatmalıyız. Çare üreten bir öze, gören bir göze, hisseden bir yüreğe sahip olarak, hudutta nöbet tutan askerimizden, hastanede nabız tutan hemşiremizden, mektepte kalem tutan öğrencimize kadar bu hayallerin peşinden koşmalıyız diyoruz.

Kamu görevlileri olarak devletin belkemiğini oluşturuyoruz. Belkemiğinde olumsuzluklar, kaymalar, sapmalar, kireçlenmeler olursa, bu durum zamanla bütün bünyeyi sarar ve sarsar. Fedakârlık ve feragat bir takım dünya nimetlerine, dünya lezzetlerine tercih edilirse ortaya kemal çıkıyor, olgunluk çıkı-yor. Amirinden memuruna kadar her kademede görev yapan arkadaşlarımda bu kemali gördüm ve hepsi-ne teşekkür ederim.

            Görev yaptığım süre içerisinde toplumun tüm kesimlerinden destek gördüm. Huzurlarınızda tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim. Hatay ile ilgili üretilen her projede, her doğru işte yanımızda olan Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sayın Sadullah Ergin'e, eski bakanımız sayın Fuat Çay'a, ilimizin değerli milletvekillerine, kaymakamlarımıza, tüm belediye baş-kanlarımıza, oda baş-kanlarımıza, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına, siyasi partilerimize, meslek odalarına, iş dünyamıza, sivil toplum örgütlerine, değerli basın mensuplarına ve saygıdeğer Hataylılara yürekten teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.”dedi.

             Yemek sonrasında Vali Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, konuklarını kapıdan tek tek uğurladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:56:26   

ANLAMI ÖZEL GÜNLER

Gaziler Gününde, Gaziler ve Şehit yakınları törenlere yoğun ilgi gösterdi

            Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Ramiz Bakır ve dernek üyeleri,  Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle, Gaziler Günü nedeniyle, çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundu.

            Cumhuriyet Anıtı'nda gerçekleşen törenin ardından, Gazi Evi'nde devam eden etkinliklere, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de katılım gösterdi. Mehter eşliğinde misafirlerin karşılandığı Gaziler Evi'ndeki Gaziler Günü etkinliğine katılım yoğun oldu.

            Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi'ne armağan edilen Çanakkale Temalı Rölyefin açılışının ardından, Gaziler Günü kutlama etkinliğine Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yanı sıra, askeri ve mülki erken ile Gaziler ve Şehit yakınları katılım gösterdi.

            19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Gaziler Evi'nde devam eden törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Ramiz Bakır, “Milletlerin yaşamış oldukları tarihin yol haritalarına baktığımızda, unutulmayan ulusal günlere ilişkin anma günleri vardır. Bu anılan günler içerisinde öyle müstesna günler vardır ki, her millete nasip olmayan günlerdir ve o günler ayrı anlamlar taşırlar” dedi.

            19 Eylül'ün, Ulu Önder Atatürk'e Gazilik unvanının verildiği bir gün olduğunu söyleyen Bakır, “Milli değerlerimizi, yaşanmış, geleceğe ışık tutan hakikatlerimizi unutmayı diri tuttuğumuz sürece, özgür ve bağımsız yaşamanın sembolü olan Türk Milleti hep var olacaktır. Aksi halde, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır' diyen aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hedef ve inançlarına yabancılaşmış oluruz” diye konuştu.

(Haber: Hasan KAYA)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:54:07   

Zam artışından tüm kamu çalışanları yararlanmalı

Büro Memur-Sen Hatay 1 No'lu Şube Başkanı Mürsel Güler, gündemde olan hakim, savcı ve akademik personele yapılacak olan maaş iyileştirilmesinden tüm kamu çalışanlarının kapsamasını istedi.

            Mürsel, Cumartesi günü Mahveli Cafe'de düzenlenen toplantıda yönetim kurulu ve sendika üyeleriyle birlikte şu açıklamada bulundu:

            “Büro Memur-Sen olarak birlik, beraberlik içinde sorunların ortaya konması, somut hale gelen problemlerin ve çözüm yollarının tartışılması amacındayız

            Üyelerimizin ekonomik ve özlük haklarının insanca yaşanır bir seviyeye gelmesi için mücadelemizi demokrasi kuralları içerisinde karşılıklı diyalogla, sadece karşı çıkarak değil eleştiren çözüm üreten ve katkı sunan bir sendikal anlayış içerisinde toplumsal hizmetlerine devam etmektir.

            Sendikamız gerek üye sayısı gerek ürettiği politikalar ile Türkiye'nin en büyük sendikasıdır. Bunun vermiş olduğu sorumluluk ve güven ile çalışmalarımızı ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerimizi artırarak sürekli hale getirme gayreti içerisinde olacağız.

            Gündemde olan hakim savcı ve akademik personele yapılacak iyileştirmeden tüm kamu çalışanları kapsamasını istiyoruz. 2014 yılında yapılan toplu sözleşmede hükümetin enflasyonun %5 olacağı esas alındığı, ancak tüketici enflasyonun %9,5 olarak gerçekleşmesi çalışanları enflasyon karşısında ezdirilmiştir. 2014 yılında kayıplarımızın bir an önce karşılanmasını hükümetten talep ediyoruz.

            Değerli arkadaşlar bu gibi toplantıları geleneksel hale getirerek birlik ve beraberliğimizi pekiştiren toplumun farklı görüş ve düşünce sahibi kesimlerden çalışmalarımızı bir araya getiren faaliyetlerimiz aralıksız devam edecektir.” dedi.

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)

 


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:47:33   

Şanıvar, fotoğraf sergisi açıyor

31 Aralık 2011 yılında Anadolu Ajansı Büro Müdürü iken emekli olan Gazeteci-Yazar Ramazan Şanıvar'ın Hatay'da iki kez açtığı, "Hatay Tadında 6 yılda 66 kare Fotoğraf Sergisi” Adana'da da sergilenecek.

            Meslekte ustalık dönemini Hatay'da geçiren ve Hatay'ı unutmayan her fırsatta da, “Hatay benim ikinci vatanım” diyen Ramazan Şanıvar, Hatay'ın rengini, desenini, sesini, tanıtımını, ilçe, belde, köylere kadar giderek haberler yapmış ve kentimizin tanıtımına katkıda bulunmuştu.

            23 Eylül Salı günü (yarın) saat 14.30 da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından Adana'da izlenime sunulacak, Adana Büyükşehir, Seyhan ve Çukurova Belediyelerinin desteği ile Adana Büyükşehir Fuayesi'nde açılacak sergiye Adana'daki protokol üyelerinin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin davetli olduğu bildirildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:46:11   

Vatan uğruna can vermek bizim için şereftir

Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği adına açıklama yapan Hasan Karataş, Gaziliğin Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı olduğunu vurguladı.

           Gaziler günü nedeniyle dernek binasında düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği Başkanı Behçet Narin ve çok sayıda davetli katıldı.

            Gaziler Günü kutlama etkinliğinde günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan Karataş, bugünün Türkiye Cumhuriyeti'nin ayakta kalma mücadelesinde canları pahasına savaşan gazilerimizin anma günü olduğunu söyledi.

            15 Mayıs 1919'dan 9 Eylül 1922'ye kadar süren Kurtuluş Savaşında mücadeleye girenlere kahramanlık nişanesi olarak İstiklal Madalyası verildiğini konuşmasında hatırlatan Karataş, 13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin ardından 19 Eylül 1921 de TBMM'nin toplanarak bu zaferin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Türk Milleti adına bir şükran ifadesi olarak Mareşal ve Gazilik unvanı verildiğini ifade etti ve konuşmasında şunları dile getirdi:   

            “Milli Bağımsızlığımızı vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

            Vatanın kuruluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul ve gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın ifadesidir diye buyurmuştur.

            Cumhuriyetimizin en büyük gazisi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan temsilcileri olarak huzurunuzda bulunan biz gaziler asil, vakarlı, ahlak ve fazilet sahibi olup, bozguncularla aynı safta olmayan, Gazilik unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, siyasi tercihini gazilik unvanı ile karıştırmayan, yürekleri vatan sevgisi ile dolu değerleriz.

            Bu gün dünya barışı ve insanlık uğruna Türkün yenilmez gücü ve azmini gösteren Kore gazilerimizin Kıbrıs'ta Türk soydaşlarımızı katleden Rumlara karşı mücadele ederek adaya barış ve huzuru getiren Kıbrıs gazilerimizin vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyan bozgunculara karşı bedenlerini ve canlarını siper eden asker ve polislerimizin şeref günüdür. Gazilik Türk vatanseverliğinin Türk kahramanlığının Türk fedakârlığının yaşayan destanıdır. Biz Gaziler bu vatan için cepheye gittiğimiz zaman Allah şahittir ki ölüm aklımızın ucundan bile geçmemiştir. Bu vatan uğruna bizlere şerefli bir görev verilmiştir ki bu görev Türk ordusunun vatanseverliğinin azmini gücü ve kararlılığını bütün dünyaya göstermek verilen hedefe ulaşmaktır.

            Biz o görevi en iyi şekilde yerine getirmek bizim kitabımızda genlerimizde bu vatanın birliği beraberliği, bütünlüğü, huzuru, barış ve kardeşliği için ölmek var dönmek yoktur.

            Bu vatan için can vermek bizim için şereftir onurdur.”dedi.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:45:08   

FEN İŞLERİ EKİPLERİ HİZMETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Antakya'ya hizmet ve görevlerini aralıksız yerine getiriyor. Ekipler kent genelinde ihtiyaç olan her mahalle ve sokakta hizmet ve faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

             Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Antakya genelinde yürütülen hizmetlerin içerisinde son olarak Betonsan, Saraykent, Odabaşı mahalleleri, Yeni Sanayi Sitesi ve Asi nehrinde gerçekleştirilen çalışmalar yer aldı. Antakya Belediyesi ekipleri bu bölgelerde kaldırım bordür çalışması, parke taşı döşeme işi, kırılan parkelerin onarımı ve moloz yığınlarının temizlenmesi işlerini gerçekleştirdi.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre son iki gün içinde Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı hizmetler şöyle sıralandı; Asi Nehri Odabaşı mevkide moloz temizleme çalışması, Saraykent Mahallesine yeni yapılan Ali Kavak İlköğretim okulu çevresine parke döşeme uygulaması, Yeni Sanayi Sitesi girişinde kırılan parkelerin onarım çalışması, Betonsan Mahallesi Atatürk Stadyumu çevresine kaldırım bordür ve parke döşeme çalışması, Saraykent Mahallesinde ihtiyaç görülen sokaklara parke döşeme uygulaması, Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi arasında açılan 2,5 km.yeni yolda kenar duvar çalışması

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 22.09.2014 10:44:00