......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 269674
YORUM MANŞET
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Elite Fuarcılık organizasyonluğunda hayata geçirilen ‘3.Hatay Kitap Fuarı’ kapılarını açtı. HBB Fuar Alanında bulunan Kitap Fuarı vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

 Dün düzenlenen resmi açılış törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve çok sayıda davetli ile binlerce öğrenci katıldı.

Resmi açılış töreninin ardından protokol üyeleri ve kitapseverler, fuar alanında bulunan stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldı.

Birbirinden kaliteli yayınevi ve saygın yazarların yer aldığı; 20- 28 Nisan tarihleri arasında HBB Fuar Alanı’nda gerçekleşecek olan organizasyonda, yazarların özel serileri, ders ve kültür kitapları özel fiyatlarla satışa sunuluyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan fuarın içeriğinde birçok söyleşi, konferans, şiir dinletisi, resim sergisi ve 23 Nisan’da çocuklara yönelik kum boyama, zeka oyunları, yüz boyama gibi etkinlikler yer alacak.

(Yorum Haber Merkezi)

ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIR
ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIR

ALTYAPIDA 2 MİLYAR 600 MİLYON TL’LİK PROJELER HAZIRHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent genelinde yapılan ve yapılacak içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarına değindi.

Yerel seçimlerin bitmesiyle birlikte hazırlanan projeleri hayata geçirmek için çalışmaların devam edeceğini ve sadece altyapıda 2 Milyar 600 Milyon TL’lik projelerinin hazır olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, Türkiye’de altyapı ve üstyapı konusunda en hazır belediye olduklarını vurguladı.

 

Antakya ve Defne’de yapılan içme suyu şebekesinin yüzde 82’sinin tamamlandığını ve geri kalan kısımları tamamlayacaklarını ifade eden Başkan Savaş, altyapı çalışmalarının tamamlandığı noktalarda da güzelleştirme çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

 

Antakya Mobilyacılar Sitesi’nin içme suyu şebekesi, Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini attıklarını ve Samandağ merkez içme suyu şebekesi inşaatının temelini atacaklarını belirten Başkan Savaş, “Samandağ’a yazın su yetersiz geliyor. Şebeke çok eksik ayrıca, biz insanlara zarar veren asbest, kurşun ve bakır içeren boruları çıkaracağız ve yenileyeceğiz. Sulara kanalizasyon bulaşıyor biz bunların önüne geçeceğiz” dedi.

 

Kırıkhan, Reyhanlı, Erzin, Dörtyol, İskenderun ve Samandağ Antakya’da(Küçükdalyan-Narlıca ve Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi) olmak üzere toplamda 8 adet arıtma tesisini bitirdiklerini ve faaliyete aldıklarına dikkat çeken Başkan Savaş, 9’uncu atıksu arıtma tesisinin temelini de Hassa’da attıklarını ifade etti.

TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİ
TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİ

TED HATAY KOLEJİ II. ULUSAL GENÇLİK FORUMU   ‘ YILIN EN İYİ ORGANİZASYONU’ SEÇİLDİTED Hatay Koleji II. Ulusal Gençlik Forumu, katılımcılar tarafından “Yılın En İyi Organizasyonu” seçildi.
HATUF19 adıyla bilinen, TED Hatay Koleji II. Ulusal Gençlik Forumu 12-15 Nisan 2019 tarihleri arasında yurdumuzun dört bir yanından gelen lise öğrencileri belli komisyonlar içinde bir araya gelerek Türkiye'nin ve dünyanın ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunları, güncel konuları tartıştı.

 Komisyonlarda belirlenen konularda sonuca ulaştılar. 16 okul, 20 danışman öğretmen, 140 delege toplam 240 katılımcıdan oluşan ulusal bir forum gerçekleşti. 

TED Hatay Koleji Kampüsünde 12 Nisan 2019 Cuma günü oryantasyon eğitimi ile başladı. 13 Nisan 2019 Cumartesi günü açılış töreninin ardından iki gün sürecek İş Güvenliği, Çevre, Su, Sağlık, Yapay Zeka ve Teknoloji, Eğitim, Enerji, Kültür komisyonları çalışmaya başladı. İlimizde ilklere imza atan TED Hatay Kolejinin geleneksel hale getirdiği bu forum, 15 Nisan 2019 Pazartesi günü genel kurul aşaması ile sürdü. 
Forumun Proje Danışman Öğretmeni Sadık GENÇ’ ti. Foruma başkanlığı Mert Coşkun, başkan yardımcılıklarını Çağatay Taşkın, Rani Bager Bilici yaptı. Forumun baş organizatörleri Zelal Su Gürkan ve Akın Sabuncu, yardımcıları Ece İyiel, Anıl Güçlü, Simo Açar oldu. 
Forum sonunda foruma katılan okullara plaket, katılımcılara belgeleri verildi. Bir sonraki HATUF’ta buluşmak dilekleriyle forum sona erdi.

HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR
HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR

HATAY, GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİRAvrupa Birliği(AB) Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki AB üyesi ülkelerin büyükelçileri Hatay Büyükşehir Belediyesine ziyaret gerçekleştirdi.

 Hatay’ın görülmeye değer özel bir şehir olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Hatay tarihi ve gastronomi açısından görülmeye değer bir şehir” dedi.

Hatay’a gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında tarihi ve kültürel öneme sahip mekânları ziyaret eden AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki heyet, son olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile görüştü.

Gerçekleşen ziyarette Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şehrin çevre düzenlemesi, çevrenin korunması ve atık su ile ilgili misafir ve katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

FARKLI KÖKEN VE MEZHEPTEN HERKES YÜZYILLAR BOYUNCA KARDEŞÇE YAŞARMIŞLARDIR

Gerçekleşen ziyarette düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Hatay 8500 yıllık tarihi olan, 23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmış, Orta Doğu ve Anadolu’nun yüzyıllardır ticaret merkezi olan özel bir şehir. Geçmişten bugüne kadar farklı köken ve mezhepten herkes yüzyıllarca kardeşçe yaşamış. Normal zamanlarda birbirimizin dini ve mezhebi ile ilgilenmeyiz. Biz Hatay olmayı yüzyıllardır hep birlikte başarmışız” ifadelerini kullandı.

“MAALESEF 7 BUÇUK YILDIR SURİYE’DEKİ KARDEŞ KAVGASININ BİTİŞİĞİNDEYİZ”

Hatay’ın demografik yapısı hakkında bilgi veren ve yaşanan sıkıntılara değinen Başkan Savaş, “Daha önce Hatay’da 76 tane belediye vardı. 64 tanesi küçük beldeydi ve 12 tanesi de ilçeydi. 3 dönem önce ilçe belediye başkanıydım. 2 dönemdir de büyükşehir belediye başkanıyım. Büyükşehir olduktan sonra da 15 ilçeye bölündük. Bu şehirde avantajlarımız çok büyük. Ama coğrafi olarak dezavantajlarımız da çok fazla. Yeni büyükşehir olduğumuz için köylerde altyapı maalesef yok. Hatay’ın %50,5’i kırsal alanda yaşıyor. Bu bölgelerin altyapısı ile uğraşmak ekonomik olarak bizi yoruyor. Maalesef 7 buçuk yıldır Suriye’deki kardeş kavgasının tam bitişiğindeyiz. Ortalama 500 bin Suriyeli 7 buçuk yıldır şehrimizde yaşıyor. Biz Hataylılara sunacağımız imkânları Suriyeliler ile paylaşıyoruz. Hal böyle olunca ekonomik olarak yoruluyoruz. Biz misafirperver bir milletiz ama Avrupalı dostlarımızdan bize destek vermesini istiyoruz. Biz de biliyoruz ki sizler de elinizden geleni yapıyorsunuz.

Hatay sınır illeri içerisinde en fazla mağdur olan bir il. Nüfusa oranla baktığınız zaman en fazla misafir barındıran ikinci iliz. Böyle olunca müthiş bir altyapı ihtiyacı oluyor. Ben akademisyen bir belediye başkanıyım. Bu nedenle altyapıyı hızlı bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Şu anda altyapı ile alakalı projelerimiz var. Savaşın gölgesinde olan bir şehir olarak Hatay’da sizi ağırlamaktan dolayı mutlu olduk. Sizi şimdiden EXPO 2021’e davet ediyorum” diyerek gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirdi.

HATAY TARİH VE GASTRONOMİ AÇISINDAN GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ŞEHİR

Hatay’ın görülmeye değer özel bir şehir olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Hatay tarihi ve gastronomi açısından görülmeye değer bir şehir. Farklı özellikleri barındıran önemli bir şehir. Sizlerle iş birliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Hatay’da çalışmalarımız yeni değil, burada çeşitli projelerimiz var. Suriyeliler konusu Avrupa Birliği ve Türkiye’nin birlikte ele alması gereken bir konu. Hatay gibi muhteşem bir şehirde olmaktan çok mutluyuz. Ev sahipliğinizden dolayı herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Hatay’da gerçekleştirdikleri projelere değinen Berger, okul ve sağlık merkezleri yapmayı planladıklarını belirterek önemli çalışmalara imza atacaklarının bilgisini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİBAŞKAN YILMAZ; BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE
RABBİM BİZLERE MEMLEKETİMİZE
HAYIRLI HİZMETLER YAPMAYI NASİP EYLESİN

Antakya Belediye Meclisi, Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Mahfel Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Meclis toplantısı yoklamanın ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada; “Tüm meclis üyelerimize yeni görevlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Milletimiz bizlere teveccühlerini gösterdiler. Şimdi hep birlikte hizmet etme zamanı. İnşallah Antakyamızı yaşanabilir ve layık olduğu görünüme hep birlikte taşıyacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde Rabbim bizlere hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin, ilk meclis toplantımız memleketimize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

 

CHP Grubu adına dilek ve temennilerini belirten Belediye Meclis Üyesi Adnan Özkaya ise yaptığı konuşmada, tüm meclis üyelerine hayırlı ve uğurlu olmasını diledi, Antakya’ya hizmet için el birliğiyle çalışacaklarını belirtti.

 

Daha sonra Mart ayı birleşimine ait tutanak özeti okunup, oylandı, ardından gündeme geçildi.

 

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından ilk kez toplanan Antakya Belediye Meclisinde divan katip üyelikleri, meclis başkan vekilleri, encümen üyeleri, İmar Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonlarının üye seçimleri yapıldı.

 

Buna göre; 1. Meclis Başkan Vekilliğine Zeki Berber, 2. Meclis Başkan Vekilliğine Niyazi Yıldırım, Antakya Belediye Meclisi’nin iki asil divan katibi üyeliklerine Ömer Gürbüz ve Alev Seçmen, iki yedek divan katibi üyeliklerine Metin Dağlı ve Mithat Kıyak, İmar komisyonu üyeliklerine Mehmet Okay, Mehmet Karaca, Onur Keçecioğlu, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Mehmet Koçak, Adnan Akdaş, Mehmet Hanifi Tolu, Sezer Dönmez Kiracı, Murat Doğan, Encümen üyeliklerine Halil Güllü, Rezzuk Ayoğlu, Ahmet Bebek seçildi.

 

Antakya Belediye Meclisi’nde organ seçimlerinin ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce 2018 yılı Faaliyet Raporu hakkında Belediye Meclis üyelerine bilgi verildi ve Faaliyet Raporu oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Antakya Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında ayrıca kurumda görev yapan memurların yasa gereği aldığı Sosyal Denge Tazminat sözleşmelerinin yenilenmesi konusunda Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a Meclis Üyelerince oybirliğiyle yetki verildi.

Antakya Belediye Meclisi oy birliğiyle, gündemin 8. maddesi olan diğer İhtisas Komisyonlarının üye seçimleri ile 2018 yılı Denetim Komisyonu raporunu bir sonraki toplantıda görüşme kararı aldı.

 

Antakya Belediye Meclisi Nisan ayı 2.toplantısı 15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da toplanacak.

 

112 ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, Türkiye'de 2 bin 72 Acil Yardım İstasyonunda 33 bin çalışan görev yapmakta olduğunu belirterek “112 çalışanlarının sorunları çözülmeli” dedi.

            Şahin, yaptığı yazılı açıklamada asılsız ihbarda bulananlara mutlaka ceza kesilmeli ve takibi yapılmalıdır diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Sağlıkta dönüşüm ile birlikte sağlık alanında taşeronlaşmanın önü açılmış ve bazı kamu sağlık hizmetleri Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen hizmet alımı usulü ile gördürülmektedir. Ne yazık ki bu uygulamaya 112 Acil Sağlık hizmetleri de dâhil edilmeye çalışılmaktadır.  Bazı illerimizde bu tür uygulamalara gidildiği ve bunun yaygınlaştırılmaya çalışıldığı görülmektedir. 112 Acil Hizmetlerinde özelleştirme uygulamalarından vazgeçilmeli ve hali hazırda olan tüm uygulamalar iptal edilmelidir.

            Türk Sağlık-Sen olarak gerçekleştirdiğimiz bir anket çalışmasına göre 112 çalışanlarının yüzde 88'i görev sırasında fiziki ve sözlü şiddete uğradığını belirtmiş, yüzde 86'sı ise vakaya giderken can güvenliğinden endişe duyduğunu ifade etmiştir. Oldukça vahim bir hal alan bu şiddetin önüne geçilmesi için ambulanslarla birlikte polisinde olay yerine aynı zamanda intikalini sağlayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Bakanlık bu konuda acilen İçişleri Bakanlığı ile protokolü imzalamalıdır.

            Tüm sağlık çalışanlarının beklediği lisans tamamlama, kamu çalışanlarının çocukları için kreş açılması ve yıpranma payı verilmesi 112 çalışanlarının da önemli gündem maddesini oluşturmaktadır.  Bu iki konuda beyanatlar ve sorunları çözüme kavuşturmayacak sadece oyalama anlamına gelen düzenlemeler yerine somut adımlar atılmasını 112 çalışanları beklemektedirler.

            Belirttiğimiz bu hususlarda yapılacak düzenlemeler ile Türkiye'de acil sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunların çözümünde büyük bir yol kat edilmiş olacaktır. Daha nitelikli bir hizmet sunumu ve çalışanların memnuniyetinin sağlanması için dikkat çektiğimiz konular hakkında gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:55:10   

SANAYİ SİTESİNİN YOL MAĞDURİYETİ GİDERİLDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında alınan bir karar ile 14 metre ve altındaki genişliğe sahip olan yolların bakım, onarım ve temizlik çalışmaları Antakya Belediyesi'nin sorumluluğuna verilerek bu rakamın üzerinde ölçüye sahip olan tüm yollar Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluğuna alınmıştı.

            Bu doğrultuda hizmet rotasını belirleyen Antakya Belediyesi, vatandaşların mağduriyetlerine dayanamayarak sorumluluk alanında olmamasına rağmen sıkıntısı bir türlü giderilemeyen Antakya Küçük Sanayi Bölgesine ulaşımı sağlayan ve alternatif yol olarak adlandırılan İl Jandarma Komutanlığı binasının karşısından Sanayi'ye inen yolun onarım çalışmalarına başladı.

            Çapları 2 metreyi bulan irili ufaklı çukurlarla dolu olan yaklaşık 500 metre uzunluğundaki yoldan geçen sürücüler Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne defalarca kez şikâyette bulunmalarına rağmen yol onarılmayınca, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci vatandaşların bu mağduriyetini gidermek amacıyla talimat vererek, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince yolun onarımına başlanmasını sağladı.

            Özellikle yağışların başlamasıyla birlikte adeta çamur deryasına dönen yolda çok zor koşullar altında ilerleyebilen sürücülerin şikâyetlerine kulak veren Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yetki alanında olmamasına rağmen sürücülerin sıkıntısını gidermek amacıyla çakıl dökerek çukurları doldurulan ve malzeme serme işiyle düzeltilen yolun onarımının yapılacağına dair verdiği sözü tutmuş oldu.

            Bu çalışmanın ardından çevre esnafı, vatandaşlar ve sürücüler Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye ve ekibine duyarlılığından dolayı teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:54:31   

Kentsel dönüşümde mühendislere büyük görevler düşüyor

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya'da yapılacak kentsel dönüşümde inşaat mühendislerine büyük görevler düştüğünü belirtti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci İnşaat Mühendisleri Odasının (İMO) kuruluşunun 60. Yıldönümü etkinliklerine katıldı.

            Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen organizasyonda kısa bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İnşaat Mühendislerinin yıldönümlerini kutlarken, kendisi de bir mimar olarak Antakya Belediye Başkanlığı görevinde yapacağı kentsel dönüşümün öneminden ve bu süreçte İnşaat Mühendislerine büyük görev düştüğünden bahsetti.

            İMO Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli'nin ev sahipliğinde organize edilen geceye Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin yanı sıra, BŞB Başkan Vekili Serdar Güven, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, meslek mensupları ve oda üyeleri katıldı.

            Gecenin sonunda Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, meslekte 25 ve 50. yıllarını tamamlayan üyelere plaketini takdim etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:53:54   

Defne Belediyesi personel eğitimine önem veriyor

Defne Belediyesi personeline yönelik bilgilendirme toplantıları yapıldı.

            Türkiye Belediyeler Birliği ve Defne Belediyesi işbirliğiyle, İhale Yöntem ve Süreçleri, Belediyelerin Görev ve Yetkileri ve Resmi Yazışma Kuralları konularında mevzuat bilgilendirme toplantısı yapıldı. 18-19 Aralık tarihlerinde, Defne Belediyesi'nde görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personel ile 4857 sayılı İş Kanununa tabi personele yönelik düzenlenen toplantı, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın toplantı salonunda gerçekleşti.

            Defne Belediyesi personeline yönelik düzenlenen ve Belediye Birim Müdürleri ile ihale sürecinde görev yapan personelin katılım gösterdiği eğitim toplantısının ilk gününde, Kamu İhale Kanunu Uzmanı Nazım Yılmaz tarafından açık ihale, belli istekliler arasında ihale ve pazarlık usulü ihale süreçleri konularında bilgi verildi. 19 Aralık Cuma günü gerçekleşen 2. toplantıda kanunlarla belediyelere verilmiş görev ve sorumluluklar ile yetki ve imtiyazları konusu, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız tarafından anlatıldı. Yerel yönetimlerde yazışma, mevzuat uygulamaları ve e-belediyecilik konularında ise İçişleri Bakanlığı İç Denetçisi Alaaddin Kahraman bilgi verdi. Eğitimler, soru cevap ve uygulamalı örneklerle, tam katılımlı bir şekilde yapıldı.

            Eğitimin hayatın her alanında vazgeçilmez olduğu ilkesi ile hareket eden Defne Belediyesi, eğitim sonunda anket düzenleyerek bundan sonraki eğitimlerle ilgili olarak çalışanlarının görüşlerini aldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:53:00   

Yurt dışı üretici fiyat endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2014 verilerine göre Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %1,84 düştü.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YDÜFE), 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %1,84 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,30 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,21 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %13,98 artış gösterdi.

            Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,73 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise %1,85 düşüş olarak gerçekleşti.

            Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; deri ve ilgili ürünler (%0,51), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (%0,24), bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (%0,20) alt sektörleridir.

            Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (%-7,08), elektrikli teçhizat (%-4,47) ve motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) (%-2,97) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:52:02   

ÇOCUKLARIMIZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci 5 günde 40 mahalle ziyareti programı kapsamında Demirköprü Muhtar Abdurrahman Çetiner ilkokulunu ziyaret etti.

            Mahalle ziyaretlerinde kalabalık gruplar tarafından karşılanan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Demirköprü Muhtar Abdurrahman Çetiner ilkokulunu ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Kimyeci okul ziyaretinde yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “ Antakya'mızın 95 mahallesine hizmet götürme aşkıyla çıktığımız yolda, vatandaşlarımızla kucaklaşmak, sıkıntılarını dinlemek, hizmetlerimizi yerinde görmek amacıyla düzenlediğimiz mahalle gezilerimizi sürdürüyoruz.

            Bu gezilerimiz kapsamında vatandaşlarımız hem Antakya Belediyesi'nin icraatları konusunda bilgi sahibi oluyor hem de bizler siz değerli hemşerilerimle buluşarak sıkıntılarınızın çözümü noktasında istişarelerde bulunuyoruz. Bugün burada Demirköprü İlkokulu'nu görmek, ihtiyaçlarını tespit etmek ve minik yavrularımızla kucaklaşmak için bulunuyoruz. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Onlar için yapılan her yatırım ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır.

            Bu doğrultuda Antakya Belediyesi olarak okulumuzun ihtiyaçları noktasında üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Eğitime destek vermeyi önemseyen sosyal belediyecilik anlayışımızla, bu minik yavrularımızın da daha sağlıklı, daha mutlu eğitim almalarını sağlayacak ortamların yaratılmasında destek olacağız.”

            Okul idarecileri tarafından okulun ihtiyaçları hakkında bilgi alan ve gerekli talimatları veren Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci mahalle ziyaretlerine devam etmek üzere okuldan ayrıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:50:38   

El ele vererek hizmet edeceğiz

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, memlekete yalnızca bir kişinin değil ele ele vererek herkesin hizmet edebileceğini belirtti.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, kutlama amaçlı gerçekleşen ziyaretlerde meslek odaları temsilcilerini, müteşebbisleri ve çeşitli partilerin il temsilcilerini ağırladı.

            Rektör Kaya, bu kapsamda yapılan ziyaretlerde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu'nun, Ekinciler Demir Çelik Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ekinci, Hatay Meslek Odaları ve MHP Hatay eski Milletvekili İzzettin Yılmaz'ın tebriklerini kabul etti.

            Prof. Dr. Hasan Kaya'nın Mustafa Kemal Üniversitesi'ne Rektör olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten konuklar, Rektör Kaya'nın üniversiteyi özellikle bilimsel anlamda hak ettiği yere hızlı bir şekilde taşıyacaklarını dile getirdi.

            Kendisine ayrı ayrı ziyaret gerçekleştiren konuklarla yakından ilgilenen Rektör Kaya ise, memlekete yalnızca bir kişinin değil ele ele vererek herkesin hizmet edebileceğine vurgu yaptı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:49:59   

KIZILAY'IN HER ZAMAN YANINDAYIZ

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Türk Kızılay'ın dayanışmanın ve yardımlaşmanın timsali olduğunu belirterek “Kızılay'ın her zaman yanındayız” dedi.

            Türk Kızılay'ı Genel Bakanı Ahmet Lütfi Akar ve beraberindeki heyet İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i makamında ziyaret etti.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”Kızılay toplumun güç ve kaynaklarını harekete geçirerek, insan saygınlığının korunması doğrultusunda her koşulda, yerde ve zamanda muhtaç ve korunmasız insanlara yardım etmektedir. Bu görevini en iyi şekilde yapan Kızılay'ın her zaman destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

            Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise Kızılay'ın tüm toplumun kucakladığı, ulusal ve uluslararası düzeyde saygınlığını ve hizmet kalitesini sürekli geliştiren bir insani yardım kuruluşu olduğunu belirterek,”Sayın Başkanım İskenderun'un en güzel yerinde Kızılay evinin yerini bizlere tahsis ederek büyük bir destek de bulundunuz. Sizleri bu anlamda kutluyor, başarılı çalışmalar diliyor ve Türk Kızılay'ı yönetim kurulunca alınan karar gereği sizlere madalya ve plaket takdim etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

            Yapılan konuşmaların ardından Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından kurumlarına sunduğu katkıdan dolayı Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e madalya ve plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:49:17   

Yuvam Dekor Antakya Gençlik

U-17 LİGİNDE ÜÇÜNCÜ OLDU

            Hatay 1.Amatör Kümede şampiyonluk mücadelesi veren Yuvam Dekor Antakya Gençlik, altyapı takımlarında da bu sezon genelde başarılı sonuçlar aldı.

            1926 kuruluş tarihi itibariyle ilimizin en eski ve köklü spor kulüpleri arasında yer alan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, U-17 Gençler Ligi A Grubunu 3. Sırada tamamladı.

            Profesyonel spor kulüpleri Hatayspor ve Kırıkhanspor'un yer aldığı grupta Antakya gençleri, bu iki takımın ardından sezonu üçüncü sırada bitirdi.

            Bu arada Pazar günü Antakya Nazım Koka sahasında oynanan U-17 Gençler ligi son maçında Kırıkhanspor iyi futbol sergelediği maçta Yuvam Dekor Antakya Gençlik'i 6-1 yendi.

            Kırıkhanspor antrenörü Turgut Öz ile Antakya Gençlik antrenörü Mustafa Yılmaz, maç öncesi birbirlerine başarılar dilerken maç sonrası da tebrikleşmeleri güzel bir tablo oluşturdu.

            3.dakikada Kırıkhan, Eren Aktaş'ın golüyle 1-0 öne geçti. 5. Dakikada Antakyalı Gençlikli Bünyamin Yavuz'un şutu üst direkten döndü. 15. Dakikada Yunus Aydın kendi kalesine gol atınca skor 2-0 oldu ve oevre bu skorla kapandı.

            80 dakika oynanan maçın ikinci yarısına Yuvam Dekor Antakya Gençlik golle başladı. 42. Dakikada Mehmet Kılıç'ın düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı Ahmet Can Topal gole çevirince skor 2-1 oldu.

            48. dakikada Mehmet Kılıç'ın kalecinin üzerinden aşırdığı top kaleye geçerken Kırıkhan savunması son anda çizgiden çıkarınca bu pozisyon maçın kırılma anı oldu.

            Bu dakikadan sonra sahne alan Kırıkhansporlu Mustafa Asil, 59, 77 ve 78. Dakikada peş peşe attğı gollerele farkı açtı: 5-1

            Maçın 79. Dakikasında Metin Asil, Kırıkhanspor adına attığı golle maçın skorunu ilan etti: 6-1

            Bu skorla Kırıkhanspor, ilk devrede 2-1 yenildiği Antakya Gençlik'ten rovanşı almış oldu. Son eren U-17 Gençler Ligi A Grubunda Hatayspor 10 maçta 30 puanla şampiyon olurken, 21 puanlı Kırıkhanspor ikinci, 18 puanlı Yuvam Dekor Antakya Gençlik üçüncü oldu.

            Maç sonrası Yuvam Dekor Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin ve Başkanvekili Ahmet Davut, futbolcularını teselli etti ve sezon geneli olarak aldıkları başarılı sonuçlardan ötürü tebrik ettiler. (Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:47:47   

DEFNE 2013 SPOR GENÇLERDE ŞAMPİYON

Süper Amatör Ligde şampiyonluğa oynayan ve başkanlığını spor camiasının tanınmış isimlerinden Hayrettin Çolakoğlunun yaptığı Defne 2013 Spor Kulübü, altyapıya verdiği önemin meyvelerini toplamaya başladı.

            U-17 Gençler Ligi B Grubunda kıyasıya geçen şampiyonluk yarışını, Defne 2013 gençleri son anda göğüsledi.

            Son haftaya girilirken Şirincespor, Defne 2013 ve Sümerspor arasında geçen kıyasıya şampiyonluk yarışında gülen taraf Defne gençleri oldu. Lider Şirincespor'un Sümerspor'a 1-0 yenildiği son maçta Defne 2013 takımı da rakibi Uğur Dal Özel Sağlık Koleji Spor'u 6-0 yenerek 21 puanla şampiyon olmayı başardı.

            Defne takımının gollerini Ozan Demirkol (2), Kasım Aslan (2), Bereket Köse ve Eren Ay attı. Bu sonucun ardından Defne 2013 U-17 takımı 21 puanla grup birincisi olurken, Sümerspor 20 puanla ikinci, Şirincespor 19 puanla üçüncü oldu.

            Maç sonrası genç takım antrenörleri Umut Karataş, Cihan Abalıoğlu ve takımın jokeri Salim Deli, futbolcuları tebrik ederek şampiyonluk sevincini birlikte yaşadılar.

(Haber: Sadullah Ergin)


4 yıl, 8 ay önce / 23.12.2014 10:37:01