......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254817
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

Şahin`den torba yasaya sert tepkiTürkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, torba yasada yapılan gece operasyonlarına sert tepki gösterdi.

Taşeron sistemine karşı düzenleme olarak başlatılan ama içine eklenen maddelerle tüm kesimlerin korkulu rüyası haline gelen torba yasaya eklenen gece yarısı maddeleri bu tasarının milletin menfaatine olmadığını bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Şahin, şu açıklamalarda bulundu: “Verilen önergelerle tasarıya eklenen maddelerin kimlere hizmet ettiği apaçık ortadadır.

Kamuoyunun gözünü boyamak adına tasarıya eklenen birkaç AF müjdesinin devamına eklenen bu maddeler yeni rant kapılarının da habercisi niteliğindedir.

Geçtiğimiz yıllarda ekmekteki KDV`yi indirmeyen zihniyetin pırlantada KDV`yi sıfırladığına hep birlikte görmüştük. Pırlantayı ekmekten daha fazla önemseyen bu zihniyetin TBMM Genel Kurulunda ki görüşmelerde yeniden tezahür ettiğini, elmas ve inci gibi lüks tüketim mallarını bir önergeyle bu guruptan çıkardıklarına üzülerek bir kez daha şahit olduk.

Ayrıca, köylerde bulunan mera ve otlak alanları Bakanlar Kurulu kararıyla imara açma yetkisi veren maddeyle özellikle tatil yörelerinde bulunan kıymetli araziler yandaşlara peşkeş çekilmek istenmektedir.

Yeşile ve doğaya karşı alerjisi bulunanlar, geldikleri günden bu yana ne var ne yok satanlar, her alanı rezidans ve villa inşaatı olarak görenler, bu otlak alanları da tamamen beton yığınına döndüreceğinin işaretini vermişlerdir.

Yetkililer, toplumun yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve buhran, her geçen gün artan işsizlik, ülkemizin içinde bulunduğu ihanet süreci gibi meseleleri bir kenara bırakarak, yandaşları memnun etme ve yeni rant kapılarını aralamanın formülleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır.

Bu Torba yasayla, toplumun bütün kesimleriyle birlikte kamu görevlilerinin iş güvencesine göz dikenler, KPDK`da mutabakata varıldığı halde 4-C`lilere kadro, disiplin affı, 2005 yılından sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi, emeklilikte 30 yıl sınırının kaldırılması, akademik zam, ek gösterge ve ek ödemelerdeki aksaklıkların giderilmesi gibi konularda tek bir önerge vererek adım dahi atmayanlar bu ülkenin öz kaynaklarını ise har vurup harman savurmaktadır.

Türk Sağlık-Sen olarak hem kamu görevlilerinin hem de bu ülke insanlarının, kaynaklarının ve menfaatlerinin en yakın takipçisi olmaya kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyorum.` dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 21.8.2014 10:45:17   

Uludağ`dan Yıldırım’a hayırlı olsun ziyaretiYÜTAŞ Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Uludağ, Defne İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü`ne atanan Bekir Yıldırım`a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Defne Kaymakamlık binasında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürünü makamında ziyaret eden Uludağ, Yıldırım`a hayırlı olsun dileklerinde bulunarak çalışmalarında başarılar diledi.

Yıldırım da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, YÜTAŞ Başkanı Uludağ ve YÜTAŞ personeline çalışmalarında başarılar diledi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 5 ay önce / 21.8.2014 10:41:07   

Komutandan veda ziyaretiAnkara Dz.K.K. İstihkam Daire Başkanlığına atanan İskenderun Şehit Er Remzi İlboğa Kışla Komutanı Dz.İs.Kd.Albay Sedat Alyakut, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Çengel`e veda ziyaretinde bulundu.

Ziyarette, Şehit Er Remzi İlboğa Kışla Komutanı Dz.İs.Kd.Albay Sedat Alyakut`a yeni görevinde başarı dileğinde bulunan Başkan Yardımcısı Cemil Çengel, “Yeni görev yeriniz hayırlı, uğurlu olsun. Başarılar temenni ediyorum” dedi.

İstiklal savaşı gazisi Ağa Ali Şahin`in torunu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliği Fahri Başkanı da olan İskenderun Şehit Er Remzi İlboğa Kışla Komutanı Dz.İs.Kd.Albay Sedat Alyakut`a ziyarette, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan ve yönetim kurulu üyesi Şükrü Altay eşlik etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 21.8.2014 10:39:53   

Hataylı 160 genç gezi turundaGençlik ve Spor Bakanlığı projesi kapsamında sürdürülen “Şehirler ve Kültürler” projesinde Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 160 Hataylı gencimizi gezi turuna gönderdi.

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü`nden alınan bilgilere göre yaşları 14-24 arasında değişen160 Hataylı genç 4 gün boyunca Ankara, Kayseri, Sivas, Konya, Adıyaman ve Şanlıurfa illerini gezme imkânı bulacak.

Her ilin kendi milli ve manevi duygularını içeren tarihi ve kültürel yerlerini gezecek olan gençler değişik kültürler ve insanlarla tanışma fırsatını da yakalamış olacaklar.

Hiçbir ücret ödemeden gezilerini sürdürecek gençler, her ilde Kredi Yurtlar Kurumu misafirhanelerinde konaklayacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 21.8.2014 10:39:11   

Birbirimizle gönül diliyle konuşalımAK Parti Hatay İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Zeki Berber, 12. Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirerek seçimlerin yeni Türkiye`nin oluşmasında önemli bir kilometretaşı olduğunu belirtti.

Bizim sadece tarihimizin değil bugünümüz yarınımız kaderimiz bir, gelin birbirimize gönlümüzü açalım, birbirimizle gönül diliyle konuşalım diyen Berber şu açıklamalarda bulundu: “10.Ağustos.2014 Pazar günü yapılan seçimlerle halkımız, Türk siyasi tarihinde ilk defa özgür iradesiyle verdiği oylarla cumhurbaşkanını seçti.

Ülkemizin dört yanında olduğu gibi tüm dünyanın yakından takip ettiği seçimlerde sadece bizim değil tüm mazlum milletlerin ve İslam dünyasının kalbi Sayın Recep Tayyip Erdoğan için attı.

Halkımızın verdiği destekle son 12 yılda Türkiye`nin gücüne güç katan Sayın Erdoğan, yine halkımızın desteği ile Türkiye Cumhuriyeti`nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti genel başkanı olarak girdiği 9. Seçimden de zaferle ayrıldı.

Halkın doğrudan cumhurbaşkanını seçmesinin “Yeni Türkiye`nin inşasında önemli bir kilometre taşı” olduğunu ifade edebiliriz.

Hatay il teşkilatı ilk defa halkın doğrudan cumhurbaşkanını seçtiği seçimlerde gereken hassasiyet ve önemi göstererek, Başta Merkez ilçemiz olmak üzere tüm ilçelerimizdeki teşkilatlarımız ile birlikte her zaman hazır olan alt yapımızla başarılı bir sınav vermiştir.

AK PARTİ, seçmeninin % 25`nin katılmadığı seçimde üstün bir başarı elde etmiştir.

Üç ay önce yapılan Belediye seçimine göre oylarını % 4 oranında artırmış. AK Partili seçmenlerin sandığa gitmesi halinde bu oranın % 7 civarında olacağı hesaplamalarla belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanımızın verdiği mesajda; Bize oy versin vermesin herkese aynı mesafede olunacaktır. Gerilimli ve tartışmalı eski Türkiye`yi geride bırakalım. Alevi`den, sünni`den önce Türkiye`li var.

Vahdette kesret, toplumda birlik. Yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte kuralım. Bugün küskünlükleri unutma günüdür. Zihnimizdeki bariyerlerden sıyrılma, öğretilmiş korkulardan kurtulma günüdür.

Bayrağımız bir, istiklal marşımız bir, dağlarımız nehirlerimiz bir, türkülerimiz şarkılarımız bir, acılarımız bir. Bizim sadece tarihimizin değil bugünümüzün yarınımız kaderimiz bir. Gelin birbirimize gönlümüzü açalım. Birbirimizle gönül diliyle konuşalım. Farklı bir Türkiye`yi gelin hep birlikte kuralım, demektedir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan`nın verdiği mesajların ilimizin tüm dinamikleri tarafından çok iyi algılanması ve yeni süreçte birliğin ve kardeşliğin pekişmesinin öneminin altını çiziyoruz.

Yeni dönemin başta Türkiye halkı olmak üzere İslam alemine ve tüm dünya halklarına hayırlı olmasını diliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin her kademesinde görev yapan değerli partili partisiz tüm arkadaşlarımızı katkılarından dolayı kutluyor, 2015 milletvekili seçimindeki en az (7) milletvekili hedefi için çalışmaları başlatıyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 20.8.2014 10:47:01   

Denetimler, güvenliği sağlamak içinİskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğünce, İskenderun Belediye Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Şoförler Odası Başkanlığı yetkililerinin de katılımıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü MOBESE merkezi binasında okul servis şoförlerine yönelik seminer düzenlendi.

Seminer İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Erdal Ağralı`nın konuşması ile başladı. Servis sürücülerine trafik kurallarının önemini anlatan Erdal Ağralı, taşıma alanlarının çocuklar olması nedeni ile servis sürücülerinden trafik kurallarına uyma noktasında daha hassas olmalarını istedi.

Okullar açılmadan araçlarının eksikliklerini giderip araç bakımlarını yapmaları gerektiğini, okulların açılması ile trafik denetimlerinin başlayacağını, denetimlerde amacın ceza yazmak değil trafik güvenliğinin sağlanması olacağını dile getiren Ağralı, kazasız 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı geçirme dileği ile sözlerini noktaladı.

Trafik Denetleme Büro Amirliğince hazırlanan Okul servis araçları hakkındaki sunumda ise Okul Servis araçları standartları, Okul Servis araç sürücü yükümlülükleri, Şoför Öğrenci İletişiminin nasıl olması gerektiği anlatıldı. Sunum sonrası ziyaretçilere Öğrenci Servis Taşımacılığını ilgilendiren kanun, yönetmelik ve yükümlülükleri içeren bilgilendirme notları dağıtıldı.

Seminer sonrası Okul servis araç sürücüleri ile MOBESE Merkezi ziyaret edilerek, farklı kameralardan nasıl denetim yapıldığı ve ilçede meydana gelen kaza görüntüleri izlettirildi. Emniyet Müdür Yardımcısı Erdal Ağralı sürekli trafikte olan şoförlerden sadece trafik değil güvenlikle ilgili her konuda MOBESE Merkezi ile aynı alanda faaliyet gösteren 155 ihbar hattını aramalarını, yapılacak ihbarlarda ihbar edenlerin bilgilerinin kimse ile paylaşılmayacağı belirtti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 20.8.2014 10:45:54   

Hafta sonunda Antakya kavrulacakSon günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı hafta sonunda adeta Antakya`yı kavuracak. Hafta başından beri artan hava sıcaklığı Cumartesi ve Pazar günlerinde 36 dereceyi bulacak. Yüksek nem ile birlikte vatandaşlar sıcaklığı 45 derece civarında hissedecek.

20 Ağustos Çarşamba günü (Bugün) en düşük hava sıcaklığının 32 derece en yüksek hava sıcaklığının ise 33 derece olacağı Antakya`da her geçen gün sıcakların biraz daha artacağı bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre 21 Ağustos Perşembe günü (Yarın) en düşük hava sıcaklığı 22 derece en yüksek hava sıcaklığı ise bugüne göre bir derece daha artarak 33 dereceye yükselecek.

22 Ağustos Cuma günü ise en düşük hava sıcaklığı 24 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 34 dereye yükselecek. Cumartesi ve Pazar günlerinde en düşük hava sıcaklığı 24 derece en yüksek sıcaklık ise 35 derece olarak bekleniyor.

Yüksek nem oranı ile birlikte vatandaşlar sıcaklığı 44-45 derece civarında hissedecek.

Yetkililer, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde zor durumda kalmadığı sürece dışarı çıkılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 5 ay önce / 20.8.2014 10:45:07   

MKÜ yeni yeteneklerini arıyorMustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne, 26-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınacak olması vesilesi ile Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi, Güzel Sanatlar Fakültesini ziyaret ederek, fakülteyi tanıtmak ve yetenek sınavları ile ilgili bilgi almak için, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanvekili Prof. Dr. Seval Yavuz ile bir röportaj yaptı.

İyi ve gelişebilir seviyede olduğuna inanılan adaylar 27 Ağustos`ta ilan edilecek, ilk sınavdan 50 puan ve üzeri alan öğrenci adaylar başarılı kabul edilecek ve 28 Ağustos`ta yapılacak olan 2. aşama olan imgesel sınava girmeye hak kazanacak.

Prof. Dr. Seval Yavuz, şu açıklamalarda bulundu: “Öğrenci adayları kayıt için gerekli koşul ve belgelere http://oys.mku.edu.tr adresinde yer alan Sınav Kılavuzundan ulaşabilecek. 18-25 Ağustos tarihleri arasında, Eğitim Fakültesinin Resim-İş Öğretmenliği Programı ve Güzel Sanatlar Fakültesinin Resim, Heykel ve Grafik Bölümlerinden herhangi birini, diledikleri sırada tercih ederek ön kayıt yaptırabilecek. 26 Ağustos`ta yapılacak eleme niteliğinde olan desen sınavı adayların daha çok görme-algılama ve aktarma ile temel sanatsal materyalleri kullanma becerisini, çizgi kalitesini, kompozisyon ve benzeri görsel anlatım becerilerini canlı modelden desen çalışması ile ölçecektir. İyi ve gelişebilir seviyede olduğuna inanılan adaylar 27 Ağustos`ta ilan edilecek, ilk sınavdan 50 puan ve üzeri alan öğrenci adaylar başarılı kabul edilecek ve 28 Ağustos`ta yapılacak olan 2. aşama olan imgesel sınava girmeye hak kazanacak.

Adayların bu sınavlardan almış oldukları puanlar, 2014 LYS sınav sonuçları ve orta öğretim başarı puanlarının belli ağırlıklarda hesaba katıldığı, ÖSYM tarafından belirlenen bir formül ile hesaplanacak. Ortaya çıkan sonuç yani yerleştirme puanları, adayların ön kayıt sırasında yaptıkları tercihler doğrultusunda değerlendirilerek ilan edilen bölümlerin asıl veya yedek listeleri belirlenecektir.

Bölümlerimizden mezun olan öğrenciler, serbest çalışabilmekte, çeşitli kurum ve kuruluşlara bağlı sanatçılar olabilmekte, sanat danışmanları ve yönetmenleri olarak görev yapabilmekte; yüksek lisans ve sanatta yeterlik/doktora eğitimine devam ederek özel veya devlet üniversitelerinde akademisyen olabilmektedirler.

Grafik bölümü mezunları günümüzün koşulları ve her alanda iletişime duyulan ihtiyaç sebebiyle reklam ajansları, basımevleri, basın-yayın kuruluşları (TV, gazete ve dergiler) prodüksiyon şirketleri, internet yayıncılığı, bilgisayar oyunları veya dijital prodüksiyon gibi çeşitli alanlarda üretim yapan şirketlerde görev alabilmekte veya bu alanların hepsinde kendi bağımsız ajanslarını kurabilmektedirler.

Fakültemizde öncelikli hedefimiz Grafik Bölümünü açmaktı, bu öğretim yılında amacımızı gerçekleştirmekteyiz. Sanat ve Tasarım alanında yüksek lisans ve sanatta yeterlik seviyesinde disiplinler arası program açmayı hedeflemekteyiz, başvurumuz tarafından kabul edilirse, bu önemli bir aşama olacak ve öğrenci adayları için iyi bir imkân doğmuş olacaktır. Fakültemiz Geleneksel El Sanatları Bölümünün teklifi ile Üniversitemiz bünyesinde bir Tekstil Sanatları Araştırma ve Uygulama merkezi kurmak da isteklerimiz arasında, yine bu başvurumuz da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilirse, çabamız merkezi en kısa zamanda açmak olacaktır. Hatay`ın geleneksel el sanatları alanında önemli bir potansiyeli var, kaybolmaya neredeyse yüz tutmuş değerlerimizi, Hatay ipekçiliğini canlandırmak, bilimsel araştırmalar yapmak, mevcut ürünleri kataloglamak ve bölge ekonomisine katkıda bulunmak hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Fakültemiz, Üniversitemizin geleneksel olarak her yıl düzenlemeyi planladığı, bu yıl teması “Antakya” olan bir ulusal fotoğraf yarışması düzenlemekte olup üniversite öğrencilerine açık bu ödüllü yarışmanın son başvuru tarihi 5 Eylül olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu http://fy.mku.edu.tr adresinden temin edilebilmektedir.

Tüm bunların yanında, önümüzdeki haftalarda duyuracağımız, hazırlık çalışmaları içerisinde olduğumuz çeşitli panel, sergi ve yarışmalarımız da mevcut planlarımızın arasında bulunmaktadır” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 20.8.2014 10:44:08   

İl Müftülüğü mutat personel toplantısı yapıldıAğustos ayı mutat personel toplantısı İl Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Antakya İlçe Müftü Vekili Cafer Erol, Defne İlçe Müftü Vekili M. Emin Okuyucu, İmam-Hatipler ve Müezzin-Kayyımlar katıldı.

Toplantı açılışında bir konuşma yapan İl Müftüsü Kavillioğlu yaptığı konuşmada şu bilgilerde bulundu: “Ağustos ayı aylık mutat toplantıda bizleri bir araya getiren ve bizleri İslam Dini`ne hâdim kılan Yüce Mevla`mıza hamdolsun, Efendimiz Aleyhisselama binlerce Salat ve Selam olsun. Din gönüllüleri olarak hepinizi sevgi, muhabbet ve hürmetlerimle selamlıyorum.

Gerek camilerde yapılan vaaz-irşat faaliyetlerinde gerekse Yaz ve Kış Kur`an Kurslarında daha çok vatandaşa, öğrenciye ulaşılması gerekir. Yapılan faaliyetlerin ve hizmetlerin artarak devam etmesi gerekir. Din görevlileri olarak el ele vererek yapılan faaliyetlerin sayısının ve kalitesinin daha da artırılması gerekir” dedi.

Ramazan ayında gerçekleştirilen hizmetleri ve son haftasına giren Yaz Kur`an Kurslarını değerlendiren Kavillioğlu, din görevlilerine gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Toplantıda personele duyurulması gereken yazılar ve gündem maddeleri ele alınarak toplantı sona erdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 20.8.2014 10:42:06   

Sarı, temizlik için kolları sıvadıAltınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, daha temiz ve daha güzel bir Altınözü için kolları sıvadı.

Seçildikten sonra ilçenin sorunlarını tespit etmek amacıyla yoğun bir çalışma programına girdiklerini belirten Sarı, tespit edilen sorunların çözümü için kollarını sıvayarak icraata başladı.

Altınözü Belediye Başkanı Sarı, araç filosunu güçlendirdiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Çevre ve halk sağlığını tehdit eden unsurların önüne geçmek ve daha temiz bir ilçe oluşturabilmek amacıyla temizlik işlerinde araç filosunu ve çöp konteyner sayısını güçlendirdik.

Yeni araçların ilçemize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 20.8.2014 10:41:15