......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 250414
YORUM MANŞET
YAYLADAĞI SINIR KAPISI HEMEN AÇILMALI
YAYLADAĞI SINIR KAPISI HEMEN AÇILMALI

YAYLADAĞI SINIR KAPISI HEMEN AÇILMALICHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur geçici olarak kapatıldığı söylendiği halde 5 yıldır kapalı tutulan Yayladağı Sınır Kapısı’nın bir an önce açılması istemini verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

   2011’de Suriye’de başlayan iç savaş ve bu savaşa karşı iktidarın izlediği yanlış politikaların ekonomik, kültürel ve sosyal yıkıntılarını yaşayan illerin başında Hatay’ın geldiğini hatırlatan Güzelmansur “Yanlış dış politikalara ilaveten, önce Cilvegözü Sınır Kapısı’nın, ardından da Yayladağı Sınır Kapısı’nın kapatılması Hatay ekonomisini derinden yaraladı. Ülkemizin en büyük ikinci TIR parkına sahip olan Hatay’da on binlerce araç atıl duruma düştü” dedi.

Yayladağı Sınır Kapısı’nın Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine açılan ticaret yollarının başında geldiğini vurgulayan Güzelmansur şöyle devam etti: “Hatay’da ihracatın ve ekonominin canlanması, bölgenin rahat bir nefes alması, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesi için vatandaşından esnafına, siyasetçilerinden yerel yönetimlerine, sivil toplum örgütlerinden en üst bürokrasi yönetimine kadar tüm Hataylılar Yayladağı sınır kapısının açılmasını istemektedirler. Bu talebin bir an önce karşılanması kaçınılmazdır.

Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı, bazı teknik alt yapı sorunlarını giderdikten ve gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra Yayladağı Sınır Kapısı’nı açacaklarını beyan etti. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen kapının neden açılmadığı Hataylılara izah edilmelidir.”  dedi.

Yayladağı Sınır Kapısı’nda şimdiye kadar hangi alt yapı çalışmalarının yapıldığını, ne tür güvenlik tedbirlerinin alındığını ve kapının ne zaman açılacağını soran CHP’li Güzelmansur konuya ilişkin soru önergesinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

Yayladağı Sınır Kapısı Bakanlar Kurulu Kararı ile mi yoksa Dışişleri Bakanlığı tebligatı ile mi kapatılmıştır?

Yayladağı Sınır Kapısı’nın kapatılmasının arkasındaki asıl gerekçe ve yasal mevzuat nedir?

Bakanlık düzeyinde, Yayladağı Sınır Kapısı’nın geçici olarak kapatıldığına dair açıklamalar yapılmasına rağmen söz konusu kapının 5 yıldır açılmamasının nedeni nedir?

Kapatıldığı günden bugüne kadar Yayladağı Sınır Kapısı’nda teknik alt yapı sorunlarının giderilmesi ve güvenlik tedbirlerinin alınması için yapılan çalışmalar ve detayları nelerdir?

Hataylı yurttaşlarımızın, esnafımızın, yerel yönetimlerin, siyasetçilerin, bürokratik yönetiminin Yayladığı sınır kapısının açılmasına dair talepleri bugüne kadar olduğu gibi göz ardı edilmeye devam edilecek midir?

Hatay’ın ihracatının ve ekonomisinin canlanması, bölgenin rahat bir nefes alması için elzem olan Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılması konusunda planlanan/yürütülen bir çalışma var mıdır?

(Haber Merkezi)

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde HATAY TEK YÜREK
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde HATAY TEK YÜREK

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde  HATAY TEK YÜREKDevletimizin bekası ve Milletimizin varlığına yönelik olarak iki yıl önce FETÖ tarafından kalkışılan hain darbe girişiminin yıl dönümünde Hatay Valiliği koordinesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği düzenlendi.

  Etkinlikler kapsamında 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de, Anıt Alanı’ndan başlayan ve halkımızın yoğun katılımı ile Milli İrade (DSİ) Parkı’nda sonlanan Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi. Hatay Valisi Erdal Ata, ilimiz protokolü, farklı inanç ve kültürden tüm vatandaşlarımız ellerinde Türk Bayrakları ile milletimizin birliği, demokrasimizin bekası ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü için omuz omuza yürüyerek Milli İrade (DSİ) Parkı’na geldiler.

Buradaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Nakib Camii imam hatibi Hafız Musa Esatoğlu’nun Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun yaptığı dua ile devam etti.

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan ile birlikte İstanbul Şehitler Köprüsünde yapılan 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı ziyaret ederek, şehitler için yapılan duaya eşlik eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü münasebetiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde halka hitap etti.

Şehitler Köprüsünde toplanan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşma video konferans ile canlı olarak izlendi.  Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Şehitler Köprüsündeki Şehitler Anıtı’ndan yaptığı konuşmanın canlı gösterimi Hataylılara coşku dolu anlar yaşattı.

Başkan Erdoğan konuşmasında, “15 Temmuz, millî iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır.15 Temmuz, tüm Türkiye’nin, milletimizin tüm fertlerinin zaferidir.

Bu zafer, milletimizin direnişi yanında o gece tanklara, uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin cesaretinin sonucudur. Silah ve bomba seslerinin gecenin karanlığını deldiği o gece Türk Milleti,  cesareti, dirayeti ve mücadelesiyle bu topraklarda Çanakkale ruhunun, Kuvayı Milliye şuurunun hâlen diri olduğunu göstermiştir. Fetö’nün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından, kimi zaman canından daha çok değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş; ancak vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir. Nasıl tanklara alkış tutanları, darbecilerle anlaşıp tankların arasından sıvışanları unutmuyorsak o gece başta bu köprü olmak üzere ülkemizin farklı köşelerinde yaşanan kahramanlıkları da unutmayacağız. O tarihî gece boyunca gözlerimizi yaşartan, göğsümüzü kabartan birçok kahramanlık hikâyesine şahit olduk. O gece milletimizin bağımsızlığı için neleri göze alabileceğine bir kez daha çok yakından şahitlik etti.” dedi

Başkan Erdoğan’ın konuşmasının ardından ilimizdeki program akışına geçildi.

Hatay Valisi Sayın Erdal Ata yaptığı konuşmada iki yıl önce, gerçekleştirilmek istenen askeri darbe görünümlü ihanete karşı gösterdiğimiz milli direnişi ve aziz şehitlerimizi anmak üzere bir araya gelmiş olduklarını belirtti. 

15 Temmuz 2016, yüce Türk Milletinin bağımsızlığına kast edilmek istenen bir gün olarak başlamışsa da aziz milletimizin milli mücadele ruhunu hatırlatan birlik ve beraberliğiyle tarihe demokrasi ve milli birlik günü olarak geçmiştir. 15 Temmuz’da, milletimize olduğu kadar, milletin iradesine de kast edilmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalanmış ve halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanına hainlerce saldırılar düzenlenmişti. Saldırılara karşı kararlı duruşu ve demokrasiye sahip çıkma çağrısı ile kısa zamanda halkımızın meydanlara çıkmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, tüm siyasi parti liderlerine, sivil toplum örgütlerine ve tüm vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Ata, 15 Temmuz’u anmak üzere tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de meydanları doldurarak birlik ve beraberlik içinde demokrasiye her daim sahip çıkma mesajı verilen bu gecenin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ettiğini belirterek sözlerine son verdi. 

İlimizin farklı inanç ve kültürden tüm renklerinin omuz omuza katılarak bir kez daha güçlü bir mesaj verdiği etkinliğe Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, Lütfi Kaşıkçı, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Vekili P. Albay Muzaffer Dinç, Başsavcı Vekili Atalay Aygeç, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Bilal Ölmez, Hüseyin Demirbaş, Mahmut Hersanlıoğlu, Meral Batı Demirbaş,  İl Jandarma Komutan vekili Albay Haşim Göksel, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök,  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ALİYAD Başkanı Nasrettin Eskiocak, Ortodoks Cemaati Temsilcisi Jan Dellüler, Protestan Kilisesi temsilcisi Yakup Chang, Musevi Cemati temsilcisi Şaul Cenudioğlu, Ermeni Cemaati temsilcisi Cem Çapar, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Kurum il müdürleri ve binlerce Hataylı katıldı.

(Haber Merkezi)

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR

 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYORHatay Valiliği koordinasyonunda, ilimiz milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının katılımı, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirilecek.

  15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüşe vatandaşların Türk Bayrakları ile katılması istendi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tüm vatandaşlarımızı; 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüş ile akabinde ülkemize, devletimize ve demokrasimize yönelen tüm tehditlere karşı birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek amacıyla düzenlenecek etkinliğe Türk Bayrakları ile katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

PROGRAM ŞÖYLE

15 Temmuz 2018 Pazar Saat: 11.00: Şehitlik Ziyareti (Antakya Şehitliği)

Saat: 12.00: Mevlid-i Şerif Programı (Habib-i Neccar Camii)

Saat: 20.00: Anıt Alanında Toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşı - DSİ Parkı)

Saat: 20.05: 15 Temmuz Etkinlikleri (DSİ Parkı)

Saat: 00.13: Tüm Camilerimizde Selalar Okunması

Sn. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konuşması

(Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:  11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 11 Milyon TL olan alacaklarının bir an önce ödenmesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci; Biz bugüne kadar yasal kesinti payı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 195 Milyon TL, eski parayla 195 trilyon para ödediklerini, ancak Hatay Büyükşehir’in Antakya Belediyesi’ne olan 11 Milyon TL yani 11 trilyon olan alacağını ödemediğini belirtti.

Başkan Kimyeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Tüm Büyükşehirlere ve ilçe belediyelerine İller Bankası’ndan nüfus sayısı oranına göre para kaynağı aktarılıyor. Bir yandan bu gelirleri alırken bir yandan da 15 İlçe Belediyesi’nin de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yasal açıdan yatırmak zorunda olduğu bir meblağ var. Antakya Belediyesi olarak biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 195 Milyon TL kaynak aktardık. Bir yandan bu miktarları aktarıp bir yandan da hizmetleri aksatmadan sürdürdük. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU kurumumuza olan 11 Milyon TL’lik borcunu ödemediği gibi, Antakya’ya da hizmet yapmıyor. Yolların hali ortada, delik deşik. Asi Nehri içler acısı durumda. Biz bıraktıktan sonra Antakya sivrisinek ve haşereden geçilmiyor. İlçe Belediyeleri olarak HATSU’nun yapmış olduğu kazılara ilişkin alacaklarımızı alamıyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak yapmak zorunda olduğumuz ödenekleri aktarıyoruz ama örneğin Antakya’da bulunan 600 sokakta yapılan kazıya ilişkin ödemesi gereken 11 Milyon TL ödeneği Antakya Belediyesi’ne ödemiyor. Bu 600 sokağın 400’ünü düzensiz bir şekilde yapıldığı için abone hattı olmadığı için tekrar kazacak.

Tüm bu konuların çözülmesi ve 11 Milyon TL kurum alacağımızın bir an önce ödenmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR
VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

 

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son günlerde yaşanan çocuk kaçırma, istismar gibi olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor diyen Bayrakdar, “Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.” dedi.

Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir. Nitekim katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir.

Bu menfur olaylar ile yeniden çocukların korunması için acil yasal düzenlemeler yapılması üzerine birçok tartışma yapılıyor. İlk olarak adi ve vahşi katillere hak ettikleri ceza verilmeli. Sonrasında mesele sadece ceza boyutuyla bırakılmadan bu tür vahşetleri ortaya çıkaran etmenler hassas bir şekilde analiz edilmeli, caydırıcı cezaların yanında önleyici tedbirler alınmalı, çocukları koruma konusunda bütünlük arz eden bir tarzda eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla konu bütüncül bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabilir.

Bu tarz olaylarda medyaya da büyük görevler düşmektedir. Toplumun dikkatini çeken bu olayları bir reyting malzemesi olarak görmekten imtina ederek, haber dilinin hem maktulün ailesini incitmeyecek hem de diğer ailelerde güvenlik paranoyasına neden olmayacak şekilde kurulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Bu süreçlerde, toplumun bilinçlendirilmesi için önemli bir araç olduğu gerçeği dikkate alınarak medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırması beklenen bir tutumdur.

Canımızı ne kadar yakarsa yaksın bu olayların faillerine “cani, hasta ruhlu” diyerek işin içerisinden çıkma kolaycılığına düşmemeliyiz. Bu faillerin hangi koşullarda nasıl bir eğitim ve yetiştirilme tazının ürünü olduklarına dair ayrıntılı çalışmalar ortaya koymak durumundayız.

İnsani hasletleri yozlaştıran etmenlerin, insani değerleri ayakta tutma dirayetinden daha hızlı yayıldığı her koşulda maalesef bu gibi menfur olayların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

GELECEĞİN SINIFINI TASARLIYORLARAvrupa Komisyonu 7.Çerçeve Programından finansmanlı, Avrupa çapında, 18 ülkenin Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010´dan beri uygulanmakta olan Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi toplantısı İskenderun Halk Eğitim Merkezi ve Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesinde yapıldı.

Avrupa Komisyonu 7.Çerçeve Programından finansmanlı, Avrupa çapında, 18 ülkenin Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010´dan beri uygulanmakta olan Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi toplantısı İskenderun Halk Eğitim Merkezi ve Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesinde yapıldı. Toplantılara katılan 50 öğretmene, proje kapsamda Öğrenme Hikâyeleri ve Öğrenme Aktiviteleri arşivi sunularak, sınıfta kullanım için rehberlik yapıldı.

Hatay İTEC İl koordinatörleri, Antakya Bedii Sabuncu Ortaokulu Teknoloji Tasarım Öğretmeni Ayşe Çetin, Dörtyol Karahasan Paşa Ortaokulu Bilgisayar Öğretmeni Asiye Türkseven, Erzin Yeşiltepe İlkokulu Müdürü Ayhan Cuma, İskenderun Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hanefi Zobar tarafından, ITEC Türkiye Ulusal Koordinatörü Mehmet Muharremoğlu`nun yardımları ile verilen eğitimlerde, gençleri ve öğrencileri 21. Yüzyıl toplumu ve işyeri fırsat ve zorluklarını karşılayacak yetki ve tutumlar ile daha iyi donatmak için sınıf uygulamalarında değişiklik meydana getirmek üzere yapılması gereken çalışmalar hakkında eğitim verildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:30:11   

HATSAD`dan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Akın’a ziyaretHatay Sağlık Çalışanları Derneği (HATSAD) heyeti Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Ömer Akın`a nezaket ziyaretinde bulundu.

HATSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ferhat Küçükler Suriyeli sığınmacıların uzun yıllardan beri ülkemizde ve şehrimizde bulunduklarının altını çizerek bu durumun toplumsal açıdan sosyolojik ve psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini belirtti.
Küçükler, ziyaret programında yaptığı konuşmada daha sonra şu açıklamalarda bulundu: “Bu olumsuzluklardan en çok etkilenen gruplar içinde sağlık çalışanları. Zaten iş yükü fazla olan sağlık personelinin iş yükünü daha da fazla artırdı. Sağlık çalışanlarının yoğunluktan ve yorgunluktan tükenmişlik içinde. Bütün bu olumsuzluklara rağmen fedakarca çalışmaya devam eden sağlık personeline bu üstün çalışmalardan dolayı ücret artışı ya da ücret iyileştirilmesi yapılmadı” dedi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Akın sağlık çalışanlarının böyle bir beklentilerinin olduğunu kendisinin de bu durumla ilgili bakanlıktaki çalışmalarda konuyu gündeme getirdiğini ve ücret iyileştirilmesi veya başka bir şekilde sağlık çalışanlarının motive edilmesi gerektiği yönündeki görüş ve düşüncelerini paylaştığını belirtti.

HATSAD Başkanı Dr. Ferhat Küçükler kamuoyunun ve sağlık çalışanlarının merakla beklediği inşaatı sürmekte olan yeni devlet hastanesinin bittiğinde hangi hastanelerin buraya taşınacağı konusunda bir kararın olup olmadığına değinerek, taşınma sürecinde topluma sağlık hizmeti sunumunda aksamalar yaşanmaması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekliliğini vurguladı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Akın, yeni devlet hastanesi yapımının hızla devam ettiğini belirterek, “İnşaatın tamamlandığında buraya şimdi hizmet vermekte olan devlet hasta-nesi taşınacak. Antakya Doğumevi Hastanesi ise taşınıp taşınmaması noktasında bir karar verilmedi. Doğumevi hastanesiyle ilgili olarak konunun paydaşlarıyla görüşmeler devam ediyor. Bu konuda ilerleyen süreçte vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak fikir birliği yapabiliriz” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:28:47   

HİJYEN EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GELDİGeçtiğimiz yıl yayınlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği”ne göre gıda üretim ve perakende iş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanların portör muayeneleri ve tetkiklerinin yapılması işlemine son verildi.

Bunun yerine Hijyen Eğitimi Yönetmeliği yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içerisinde çalışanlarının yönetmelikte belirtilen eğitimlerini almalarını sağlamakta işyeri sahiplerinin sorumluluğunda bulunuyor.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulunan Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük; “Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumumuzda uygulanacak eğitim programları sonunda e-yaygın sistemi üzerinden kurs bitirme belgesi düzenlenecektir.” dedi.

Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük yaptığı açıklamasında; “5 Temmuz 2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ``Hijyen Eğitimi Yönetmeliği`ne” göre çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanlara hijyen eğitimi verilecektir. Söz konusu yönetmelik gereği gıda üretim ve perakende iş yerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayri sıhhi iş yerlerinde çalışanların portör muayeneleri ve tetkiklerinin yapılması işlemine son verilmiştir.

Bunun yerine Hijyen Eğitimi Yönetmeliği`nin geçici birinci maddesinde ve ``İş yeri sahipleri ve işletenleri yönetmeliğin yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içerisinde çalışanlarının yönetmelikte belirtilen eğitimlerini almalarını sağlar`` hükmüne göre Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında bulunan iş yeri sahipleri ve işletenler, kendi iş yerlerinde çalışanlarının 05 Temmuz 2014 tarihine kadar Hijyen Eğitimi almalarını sağlamakla yükümlüdürler. Yine aynı yönetmeliğin on birinci maddesi çerçevesinde yapılan denetimler sırasında ``Hijyen Eğitim Belgesi`` sorulacağından ve bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesine göre işlem yapılacağından, eğitimlerin belirtilen sürede alınması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumumuzda uygulanacak eğitim programları sonunda e-yaygın sistemi üzerinden kurs bitirme belgesi düzenlenecektir. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlar dışında hiçbir kurum ve kuruluşun vereceği belgelerin geçerliliğinin olmaması ve bu yönetmelik kapsamında hijyen eğitimi programlarından alınacak belgeye denk olamayacağı, yönetmelik kapsamındaki düzenlenecek olan hijyen belgesi olmayan personelin hiçbir iş yerinde çalıştırılamayacağının göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir. Bu bakımdan, çalışanların ve iş yerlerinin hukuki ve idari yaptırım ile karşılaşmaması için konuya ilişkin gerekli hassasiyeti göstermelerinde fayda görülmektedir.

Hijyen eğitimi ile ilgili iş ve işlemlerin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütüleceğinden, belli başlı mesleklerdeki iş yeri sahipleri ve yanlarında çalışan personeline Dörtyol Halk Eğitim Merkezince Hijyen Eğitimi verilecektir. Bu eğitime başvuruların bir an önce yapılması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için vatandaşlarımız merkezimize başvuru yapabilir” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:27:10   

Kaliteli ayakkabılar Hatay`da üretiliyorHatay`daki 400′e yakın ayakkabı imalathanesinde günde yaklaşık 50 bin çift kaliteli ayakkabı üretiliyor.

Hatay Ayakkabıcılık sektöründe Türkiye`nin belkemiği. Türkiye`nin en kaliteli ayakkabıları ilimizde üretilmekte, yurdumuzun erkek ayakkabı gereksiniminin %40´ı Hatay`dan karşılanmakta. Hatay`da Ayakkabı Sektöründe üretim taban imalatı ile başlamış, şu an ise; Hatay`da bir ayakkabının ham deri halinden, ayağa giyilen son şeklini alana kadar her evresi gerçekleştirilmekte.

Hatay`da ağırlıklı olarak erkek ayakkabısı üretimi öne çıkmakta. Ve ürün çeşitliliğine bağlı olarak, çeşitli kalitelerde ve çeşitli fiyatlarda ayakkabı bulunmakta.

Sahip olduğu 400′e yakın ayakkabı imalathanesiyle Türkiye`deki ayakkabı ihtiyacının yüzde 40′ını karşılayan Hatay`da esnaf, küçük işletmelerde üretim yapıyor. Günde yaklaşık 50 bin ayakkabı ürettikleri küçük işletmelerden çıkıp kendi markalarını oluşturmak isteyen ayakkabıcılar, yapımı süren sanayi sitesinin bir an önce tamamlanmasını bekliyor.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:25:48   

KIRIKHAN BELEDİYESİ`NDEN MUHTEŞEM RAMAZANEski ramazanları yaşatmak adına Kırıkhan Belediyesi tarafından organize edilen 15 gün boyunca her gün bir mahallede iftar çadırında tiyatro etkinliği başladı. İlk olarak Fatih Mahallesi Cemil Meriç Ortaokulunun Bahçesinde Fatih mahallesi sakinlerine iftar yemeği verdi.

Daha sonra halkı bir araya getiren Karagöz ve Hacivat, Meddah, Tiyatro palyaço ile çocuk ve büyüklere yönelik animasyon gösterileri Muhteşem bir gösteri ile sahne aldı. Bu manzara en çok çocukları sevindirdi.

Kırıkhan Belediyesi tarafından düzenlenen İftar Programına Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, AK Parti ilçe Başkanı Mustafa İbiş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:24:58   

SAYDES YÖNETİMİ AYDIN`I ZİYARET ETTİBelen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı (SAYDES) İl yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.

Kaymakam Aydın; Sağlık Yardımlaşma, Dayanışma ve Biriktirme Sandığı İl Başkanı Vildan Doğankaya, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Durgun ve Yönetim kurulu üyesi Mehmet Kaya tarafından SAYDES hakkında bilgilendirme ve tanıtma amacı ile gerçekleştirilen ziyaret ve bilgilendirme dolayısı ile İl Başkanı Doğankaya ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:23:40   

Eleme maçları 4 Temmuz`da başlıyorBu yıl 75. yıldönümünün kutlanacağı Hatay`ın anavatana katılış kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “30. Erhan Aksay Futbol Turnuvası” eleme maçları 4 Temmuz 2014`de başlıyor.

Erhan Aksay Futbol Turnuvası Tertip Komitesi Başkanı Yüksel Coşkun, tertip komitesi heyeti ile dün Hatay Gazeteciler Cemiyetinde (HGC) düzenlediği basın toplantısında turnuva ile ilgili bilgiler verdi. 4 Temmuz`da eleme maçlarının başlayacağını belirten Coşkun, 22 Temmuz Salı günü saat 22. 00 da Antakya Nazım Koka Sahasında Protokol Müsabakasının da düzenleneceğini söyledi.

Coşkun, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “ 1984 yılından beri devam etmekte olan Erhan Aksay futbol turnuvasına bizler tertip komitesi olarak bazı yenilikler katarak bu turnuvayı daha da güzelleştirmek istedik. Açılış müsabakası öncesi Hatay sporda oynamış olan eski Hataylı sporculara bir gösteri maçı yaptırarak onları onura etmek ve izleyicilere nostalji yaşatmak,

30 yıllık süreç içerisinde turnuvada oynayarak veya Hatay sporuna emek ve katkı vererek vefat eden bazı büyüklerimizi ve kardeşlerimizi anmak, Bu düşüncelerimizi icraata geçirip Hatay sporda oynamış eski Hatayı sporculara gösteri maçı yaptırarak onları unutmadığımızı göstererek bir nebze olsun gönüllerini kazandık.

Turnuvaya katılan her takımın isminin önüne vefat edip aramızdan ayrılanların adlarına da koyarak onları da unutmadığımızı göstererek rahmetle andık.

Bu yenilikler ve çalışmalarla ses getiren turnuva açılışının kapanışı da aynı güzellikle olmalı idi.

Bu yüzden tertip komitesi olarak bu turnuvaya güzellik katacağına inandığımız A protokolünü milletvekillerimizi, il büyük şehir belediye başkanımız ile ilçe belediye başkanımız, Hatay spor başkanlığı yapmış büyüklerimizi, ilimizin din kanaat önderlerini ve il büyük şehir meclis üyelerini bir araya getirerek final maçı öncesi gösteri maçı yaptırmayı hedefledik.

Bunu düşünmemize neden olan şeylerin başında medeniyetler şehri olarak tarihe geçen, farklı dil, din ve ırkların yıllarca kardeşçe yaşadığı bu şehrin toplum önünde olan bireylerini dünyanın evrensel bir spor dalı olan futbolda bir araya getirmekti.

İnanıyoruz ki bu turnuvanın kapanışı da yıllarca sevgi, saygı ve kardeşçe yaşadığımız bu şehir toplum önünde olan bireylerinin güzel bir örnek teşkil etmesine vesile olacağı gibi renk katacaktır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:22:50   

Hatay`da işsizlik oranı 12,2Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri, 2013 verilerine göre Hatay`da işsizlik oranı 12,2, istihdam oranı 40,3 olarak gerçekleşti.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Türkiye genelinde, 2013 yılı için işsizlik oranı %9,7 olarak tahmin edildiği belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Türkiye İstatistik Kurumu, 2004 yılından itibaren Hanehalkı İşgücü Araştırmasından elde edilen dönemsel işgücü göstergelerinin yanı sıra, yıllık olarak İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 2`ye göre 26 bölge ayrımında da yayımlamaktadır. Bununla birlikte, geleceğe dönük plan ve programlar ile akademik çalışmalar için son yıllarda il düzeyinde ihtiyaç duyulan temel işgücü piyasası göstergeleri de “Küçük Alan Tahminleri Yöntemi” kullanılarak üretilmeye başlandı.

Bugüne kadar 2008 yılından başlamak üzere 2012 yılına kadar il düzeyinde “işgücüne katılım oranı”, “istihdam oranı” ve “işsizlik oranı” göstergeleri yayınlandı. Bu haber bülteninde ise 2013 yılına ilişkin sonuçlara yer verildi.

Model çalışması sonucuna göre 2013 yılında; işsizlik oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, Batman (%23,4), Mardin (%20,6) ve Siirt (%20,5), işsizlik oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, Karaman (%4,2), Konya (%4,7) ve Manisa (%5,1) olarak tahmin edildi.

Türkiye genelinde, 2013 yılı için istihdam oranı %45,9 olarak tahmin edildi. Model çalışması sonucuna göre 2013 yılında; istihdam oranının en yüksek olduğu iller sırasıyla, Ardahan (%59,1), Kars (%55,5), Burdur ve Bartın (%54,9), istihdam oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla, Batman (%27,8), Mardin (%29,7) ve Siirt (%29,8) olarak tahmin edildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:21:44   

Tenis turnuvası ilgi görüyorİskenderun Belediyesi Tenis Spor Kulübü Derneği ve Türkiye Tenis Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen, 14 Yaş Hafta içi Tenis Turnuvası vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. İskenderun Belediyesi Rauf Denktaş Spor Kompleksi`nde gerçekleştirilen turnuvayı, aileler de heyecanla izliyor.

Gaziantep, Mersin, Adana, Marmaris, Alanya, İstanbul, Kayseri, Hatay, İzmir, Buca, Elazığ`dan sporcuların katıldığı turnuva, 3 Temmuz 2014 Perşembe günü sona erecek.

Turnuva, Türkiye Tenis Federasyonu denetim ve gözetimi altında gerçekleştiriliyor.

İskenderun Belediyesi Senior Tenis Turnuvası da, 5-13 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılacak.

Türkiye Tenis Federasyonu`nun takviminde yer alan Senior Tenis Turnuvası`na katılmak isteyenler için başvurular 2 Temmuz 2014 Çarşamba günü (bugün) sona erecek.

Turnuvaya müracaatlar, Türkiye Tenis Federasyonu`nun web sayfasından i-kort üzerinden gerçekleştiriliyor.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:13:04   

ÜCRETSİZ BASKETBOL KURSU BAŞLADIİskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, spora ve sporcuya imkân doğrultusunda her zaman sahip çıkacaklarını belirtti. İskenderun Belediyesi`nin düzenlemiş olduğu ücretsiz basketbol kursu düzenlenen törenle başladı.

Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde hareket ettiklerini ifade eden Dingil, ”İlköğretim 4-5-6-7. sınıflarda okuyan öğrencilerin katıldığı kurslar ücretsiz veriliyor. Kurslar Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-13.00 saatleri arasında düzenleniyor. Spor yapmak insan sağlığı açısından son derece önemli. Daha sağlıklı ve zinde olmak için mutlaka spor yapmalıyız.

Gördüğüm kadarı ile kursa ilgi bir hayli fazla. Ben buradan velilere de teşekkür ediyorum. Spor yaparken başarı da çok önemli. Sizlerin içerisinde yetenekli birçok sporcu var. Bu kursun açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinizde başarılar diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kursun açılışı gerçekleştirildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 2.7.2014 10:12:10