......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 259239
YORUM MANŞET
ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN
ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN

ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUNÖzel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde Hatay Diyaliz-Der tarafından içinde bulunduğumuz Organ Bağışı Haftası dolayısıyla farkındalık etkinliği başarıyla gerçekleşti.

   Dün Özel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen bu programda okul müdürü Hüseyin Celil, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.

Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Kadir Miskin ve M.Malik Arslan ile birlikte okulun bu etkinliğine katıldı.

3-9 Kasım tarihleri arasında yapılan Organ Bağışı Haftası’na farkındalık oluşturmak amacıyla programa katıldığını belirten Kozkıran, insan organının satılmaz olduğunu ancak bağış yoluyla iyilik yapıldığını dikkat çekerek şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de organ nakli bekleyen 25 bin hasta bulunmaktadır. Gerçekleşen organ nakli oranı 4 bin 500 civarındadır. Oran itibariyle bu rakam yüzde 9 seviyesinde olması dolayısıyla çok düşük. Organ bekleyen hastalarımız, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer nakli beklemektedir. Her yıl 2 bin hastamız nakil olamadığı için ölmektedir.

Organ bağışı iyiliktir, herkese tavsiye ediyoruz. Organlarımız toprak olacağına can olsun. En güzel bağış organ bağışıdır. Ben 5 yıl önce annemden aldığım organla sağlıklı bir yaşama kavuştum. Organ bağışı bir insanlık görevidir. Tüm insanlara bol su içmelerini ve tuzu az kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Özel Defne Koleji Müdürü Hüseyin Celil de organ bağışı konusunda önemli bilgiler veren, yardımlaşma duygusunun artması ve toplumu bilinçlendirme amaçlı yapılan bu güzel sunumu dolayısıyla Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran ve yönetim kurulunu teşekkür etti.

Program sonrası bir öğrenci tarafından okul adına sunumu gerçekleştiren Hasan Kozkıran’a çiçek takdim edildi.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

ZİYARETÇİ REKORU
ZİYARETÇİ REKORU

ZİYARETÇİ REKORUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, başarılı bir organizasyonla gerçekleşirken fuar alanına gelen yüzbinlerce kişi ile ziyaretçi rekoru kırıldı.

31 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hatay Günlerine başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı,  Vali Yardımcısı Erol Özkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katılarak etkinliğe destekte bulundu.

Hatay’ın eşsiz kültürü yanında mükemmel mutfağının yansıması olarak Gastronomisinin tanıtıldığı Başkentte Hatay Tanıtım Günlerine hemşerilerimiz yanında Ankaralılar ve çeşitli il mensubu vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Hafta içinde yüzbin civarında olan günlük katılım özelikle hafta sonu iki yüz bin ziyaretçi sayısına dayanarak tüm zamanların ziyaretçi rekorunun kırılmasını sağladı.

Fuar alanına geçmek için uzun kuyrukların oluştuğu etkinliğe gelen ziyaretçiler, Hatay Mutfağının lezzetini, yöremizin tatlısı künefenin tadını, Hatay ilinin kültürünü tanıyarak ilimize hayran kaldı.

Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer ve yönetim kurulu yanında Elite Fuarcılık sahibi Kamile Yurtseven ve ekibi, gece-gündüz yoğun mesai harcayarak organizasyonun mükemmel şekilde gerçekleşmesini sağladı.

Fuarı gezen ziyaretçiler, Hatay Tanıtım Günlerinden memnuniyet duyguları ile ayrılırken çok merak ettikleri Hatay ilini yerinde görmek istediklerini belirtti.

(Haber: S.Ergin)

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU
BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, muhteşem açılış töreninin ardından büyük bir ziyaretçi ilgisiyle devam ediyor.

31 Ekim Çarşamba günü Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde başlayan Hatay tanıtım günleri fuarı açılışında bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hatay’ın medeniyet ve kültürün beşiği olduğunu söyledi.

Hatay deyince akıllara lezzetlerin yanı sıra milli duruş geldiğini söyleyen Gül, şunları söyledi: “ Hatay deyince akla örnek il gelir, kardeşlik gelir, insanlık gelir, misafirperverlik gelir. Hatay’ın bu güzelliklerini hep beraber ileriye taşıyacağız. Hatay’a çok büyük yatırımlar yaptık. İlerleyen dönemlerde yapacağımız Amanos tüneli ile bölgeyi şaha kaldıracağız. Orayı yatırımcılar için çekim merkezi haline getireceğiz.” dedi.

Açılış programına katılım gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yaptığı kısa konuşmada, Hatay’ın diğer illere örnek bir kent olduğunu ve misafirperverliğinin takdire şayan olduğunu söyledi. Hatay’ın milli mücadeledeki ilk kurşunu atmasıyla milli bir duruş ortaya koyduğunu söyleyen Kurum, Hatay tanıtım günleri fuarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törende ayrıca,  konuşma yapan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da Hatay’ın güzelliklerinden bahsetti.

Lezzetlerinin yanı sıra Hatay’ın meşhur bir mermisi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Hatay günlerinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizim Hatay’ımızın lezzetlerinin yanında, meşhur olan bir mermimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin varlığına karşı duran ilk kurşunumuz var. İlk kurşunun 100.yılında bu vatan ve bu memleket için can verenlere Allah rahmet, gazilerimize acil şifalar dileriz.” dedi.

Hatay’ın barış, hoşgörü ve medeniyet demek olduğunu aktaran Güzelmansur ise, Hatay’ın gastronomi unvanı aldığını hatırlatarak, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hatay’ın tarihi, coğrafi ve turizm güzelliklerinin yanında gerek tarımda gerekse ticarette adından sıkça söz ettiren bil il olduğunu aktaran Türkoğlu ise, “Milli mücadele ilk kurşunun Hatay’ın Dörtyol ilçesinde atılmıştır. Bu güzel tarih bizim şerefimiz, onurumuzdur. Katılım gösteren herkese teşekkür ederiz.” dedi.

Törende ayrıca bir konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise,  Hatay’ın medeniyetin başkenti olduğunu söyleyerek, “Hatay, zarafetiyle, birlik ve beraberliği, sabrıyla ve sadakatiyle Türkiye’nin göz bebeği olmuştur.“ dedi.

Konuşmaların ardında, törene katılım gösteren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki Hatay milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilçe belediye başkanları açılış kurdelesini kesti.

Künefelerin dağıtıldığı açılış töreninde daha sonra, protokol üyeleri tarafından stantlar gezildi.

Başkentte Hatay Günleri, 4 Kasım’a kadar açık kalacak.

(Haber Merkezi)

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR
3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Antakya Marangoz ve Hızarcılar Odası, Antakya Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği, başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan 3.Hatay Mobilya Fuarı, 23 - 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Elka Fuarcılık Limited Şirketi tarafından Çevre Yolu Otogar Yanı Antakya’da gerçekleşecek.

Elka Fuarcılık tarafından Hatay'da, üç yıldır başarı ile gerçekleştirilmekte olan Mobilya Fuarı, ilk iki yılında sektör ilgililerinden aldığı destek ve beğeni ile büyümeye devam ediyor. Bölge ekonomisine büyük katkılarda bulunan Fuar, sektörlerin yanı sıra Hatay'ın tanıtımında da önemli bir rol oynuyor.

Tanıtım broşürlerinde Fuar bilgileri ile birlikte, şehrin sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini de ön plana çıkararak, fuar ticaretinin yanı sıra ziyaretçilere şehri de doğru tanıtmayı amaçlayan Elka Fuarcılık, organizasyonları sayesinde iki hafta içinde 40 farklı ilden elli bine yakın ziyaretçinin Hatay ile buluşmasını sağlıyor.

Elka Fuarcılık Genel Müdürü M. Bülent Yamaç;  ''Fuarlar beş duyumuza hitap eder, ürün ve hizmet alternatiflerini gözümüzle görür, dokunarak inceler ve katılımcılardan birebir duyarak bilgi alırken, gittiğimiz şehrin havasını, dokusunu, piyasalarını koklar ve yeni kültürler tanır, yeni mutfaklar tadar, hem ticaret hem ziyaretlerde bulunuruz'' dedi.

Hatay gibi tescilli bir gastronomi şehrinde Fuar düzenlemenin birçok artısı olduğunu ekleyen Yamaç   ''Hatay'da Ekim ve Kasım ayı içinde Mobilya Fuarını üçüncü kez düzenleyeceğiz. Hatay üretimi mobilya ve aksesuarların sergilendiği fuarın üç yılda gelmiş olduğu yerden son derece mutluyuz. Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen Hatay Esnafı kararlılığını bozmadan, üretimine duyduğu güven ile yoluna devam etti. Hatay Fuarlarının gücünü bir kez daha tüm yurda ve ilgili ülkelere gösterme şansı olacak '' dedi.

Yamaç; '' Tamamı Antakya'da üretilmekte olan 50'ye yakın firmanın ev sahipliği yaptığı, ev ve ofis üzerine her türlü mobilyanın sergilendiği Fuarda, Klasik, Modern, Avangart, Spor, Eskitme Mobilya Takımları ile birbirinden farklı tasarımlara sahip sehpalar, masalar, mutfak mobilyaları, aksesuarlar beğeniye sunulmakta. Tüm sektör profesyonellerinin yanı sıra halkımız ve ilgililer fuarımızda buluşmakta, yurtiçi ve yurt dışı elli binden fazla ziyaretçi gezerek ziyaret etmekte'' şeklinde bilgi verdi.

Hatay Mobilya Fuarı 23-28 Ekim, tarihlerinde saat 10.00-20.00 ziyarete açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek.

(Yorum Haber Merkezi)

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİYerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte siyasi partiler çalışmalarına ve istişare toplantılarına hız vermeye başladılar.

Kırıkhan’daki 73 Mahalle muhtarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti heyeti, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için Mahalle muhtarlarından seçimlerde destek istedi.

Kırıkhan Muhtarlar Derneğinin düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Programına AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkan vekili İbrahim Cihangir, Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Durgun, Ak Parti Yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Hatay Milletvekilleri toplantıda birlik beraberlik mesajları verirken ortak bir dille mahallelerin sorunları, çiftçi ve esnafların istekleri ile vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ve bu sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi için gereken adımların atıldığını ifade etti.

Özellikle çiftçilerin sulama sorunlarının 31 Temmuz itibarıyla tarihe karıştığına ve bütün sorunların her zamanki gibi birlik ve beraberlik içerisinde çözeceklerini dile getiren AK Parti Hatay Milletvekilleri, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin Hatay’da yapılacak yerel ve genel hizmetler için çok önemli olduğunu ifade ederek yerel yönetim seçimleri için mahalle muhtarlarından ve Hatay halkından hem Büyükşehir hem de ilçe belediye başkanlıkları için oy desteği istedi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise toplantıda yaptığı konuşmada 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde vatandaşlarımıza söz verdiği hizmetlerin tamamına yakınını hizmet ekibiyle birlikte gerçekleştirildiğini, mahallelerin kalan eksiklikleri bildiğini ve yerel seçimlerden önce bitirmek için ekip olarak ellerinden gelen bütün gayretleri gösterdiklerini ifade etti.

Birlik, beraberlik ve istişare toplantısı günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile son bulurken Kırıkhan’daki istişare gezileri; mahallelere yapılan ziyaretler, düğün ve taziye ziyaretleri ile son buldu.

(Haber Merkezi)

Zengin kesimin geliri, yoksulun 7.7 katı oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması, 2013 verilerine göre en zengin kesimin geliri en yoksul kesimin gelirinin 7,7 katı olduğu bildirildi.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürü Adem Gökçe, yaptığı açıklamada Akdeniz'de eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %50'si dikkate alındığında, yoksulluk oranı 11,2 olduğunu belirtti.

            Tüik Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Yüzde 20'lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay %46,6 iken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay %6,1 oldu.

Buna göre, son yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay, ilk yüzde 20'lik gruba göre (P80/P20 göstergesi) 7,7 kat oldu. P80/P20 göstergesi kentsel yerlerde 7,2 kırsal yerlerde ise 6,5 olarak hesaplandı.

            Gelir dağılımı eşitsizlik ölçütlerinden gini katsayısı bir önceki yıla göre 0,002 puan düşüş ile 0,400 olarak tahmin edildi. Katsayı, kentsel yerleşim yerleri için 0,392, kırsal yerleşim yerleri için ise 0,365 olarak hesaplandı.

            Gelirin nüfusa dağılımındaki eşitsizliğin grafik gösterimi olan Lorenz eğrisinde Türkiye geneli için bir önceki yıla göre gelir dağılımında önemli bir değişim olmadığı eğrilerdeki çakışma ile görüldü.

            Türkiye'de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 29 479 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir 13 250 TL olarak hesaplandı. İstanbul Bölgesi 18 248 TL ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. Bunu, 16 294 TL ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 920 TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

            Maaş-ücret gelirleri %48,3'lük oranla toplam gelir içerisinde en fazla paya sahip oldu. Bunu %19,7 ile sosyal transferler ve %19,6 ile müteşebbis gelirleri izledi.

            Sosyal transferlerin %92'sini emekli ve dul-yetim aylıkları oluşturdu. Emekli ve dul-yetim aylıkları toplam gelir içinde %18,2'lik paya sahip iken, diğer sosyal transferlerin payı %1,5 olarak belirlendi. Müteşebbis gelirlerinin ise %67,3'ü tarım-dışı gelirlerden oluştu.

            Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin %40, %50, %60 ve %70'i kullanılarak farklı yoksulluk sınırları hesaplandı. Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %50'si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre nüfusun %15'i yoksulluk riski altındadır. Kentsel ve kırsal yerler için hesaplanan yoksulluk sınırlarına göre, kentsel yerlerde bu oran %13,6 iken, kırsal yerlerde %14,3 oldu.

            Dört yıllık panel veri kullanılarak hesaplanan “sürekli yoksulluk” oranı, son yılda ve önceki üç yıldan en az ikisinde yoksulluk riski altında olanlar olarak tanımlanmaktadır. Sürekli yoksulluğun hesaplanmasında eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %60'ı dikkate alınmaktadır. Buna göre, 2012 yılında sürekli yoksulluk riski altında olanların oranı %16 iken 2013 yılında bu oran %13 olarak hesaplandı. Ciddi finansal sıkıntıyla karşı karşıya olan nüfusun oranı olarak tanımlanan ve belirlenmiş 9 maddeden en az 4 tanesini karşılayamama ya da mahrum olma durumunu tanımlayan “maddi yoksunluk” oranı 2012 yılında %59,2 iken 2013 yılında %49,7 olarak hesaplandı.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:06:23   

Akdeniz'de adeta tarih yazıyoruz

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı, Ahmet Yetişen'in Genel Başkanvekili olduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Antalya'da toplanarak önemli kararlar aldı.

            Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, yaptığı konuşmada hergeçen gün daha da güçlendikleirni belirterek “Türk basınında önemli yerleri bulunan güzide Cemiyetlerimizle AGF çatısı altında toplanarak Akdeniz'de adeta tarih yazıyoruz.” dedi.

            12 Eylül günü kuruluşunun birinci yılını kutlayan, kısa adı AGF olan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'nun Eylül ayı yönetim kurulu toplantısı Antalya'da yapıldı.

            Burdur Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'na katılma kararı aldı ve üyelik için başvuruda bulundu. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu da Antalya'daki toplantısında, Burdur Gazeteciler Cemiyetinin üyeliğini kabul ederek daha da güçlendi. Geçtiğimiz günlerde toplanan Burdur Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'na katılma kararını aldı ve Cemiyet Başkanı Adnan Taraşlı'ya yetki verdi.

            Akdeniz Bölgesi'nin önde gelen Gazeteciler Cemiyetleri arasında yer alan Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin AGF'ye katılımı memnunluk yarattı.

            Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, yaptığı konuşmada AGF'nin giderek gücüne güç kattığını, eski bir geçmişi bulunan Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin katılımıyla daha da büyüdüklerini söyledi.

            Yakın bir gelecekte Akdeniz Bölgesi'ndeki Gazeteciler Cemiyetlerinin de katılım hazırlıklarını tamamlayarak AGF'ye üye olacaklarını belirten Genel Başkan Yeni, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türk basınında önemli yerleri bulunan güzide Cemiyetlerimizle AGF çatısı altında toplanarak Akdeniz'de adeta tarih yazıyoruz.

            Akdeniz Bölgesi'nde bulunan etkin ve saygın gazeteciler cemiyetleriyle daha da büyüyen ve güçlenen Akdeniz Gazeteciler Federasyonuna katılımlar sürecektir.

            Yıllardır özlemini duyduğumuz bu oluşum, herkesi olduğu gibi beni de duygulandırıyor. Burdur Gazeteciler Cemiyeti, eski ve onurlu bir geçmişi bulunan, Türk basınının önde gelen önemsediğimiz bir kurumdur. Burdur Gazeteciler Cemiyetiyle yolumuza devam etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgesel işbirliğinin olumlu adımlarını atarak örnek olacağız” dedi.

            Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin AGF'ye katılım toplantısında Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri KolaylI da bulundu.

            Kolaylı, Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin tüm üyelerine teşekkür ederek Konfederasyona güç kattıklarını söyledi ve Cemiyet Başkanı Adnan Taraşlı'ya hayırlı olması dileklerini iletti.

            Kolaylı, her geçen güç ülke genelinde daha çok katılım sağladıklarını hatırlatarak, “Türk basınının içinde bulunduğu sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Çözüm için yola çıktık. Bu katılımlar, ne kadar güçlü olduğumuzun göstergesidir.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:02:34   

YAĞMUR SUYU TAŞKINLARINI ÖNLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Amik Ovası'nda Göl Aynası olarak bilinen bölgede yağmur suyu taşkınlarını önlemek için çalışma başlattı.

            Her sene yağan yağmurla birlikte sular altında kalan yerleşim yerlerinin bu sorununu gidermek için harekete geçen Genel Müdürlük, çalışmalar kapsamında 200 metre uzunluğunda bir tahliye hattı oluşturulacağını ve işin yarısının bittiğini duyurdu.

            İdare, 17 Eylül 2014 tarihinde Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından başlanan işin yaklaşık 10 gün gibi kısa bir sürede tamamlanacağını ve bu sayede çalışmaların yapıldığı bölgedeki vatandaşların kışa rahat bir şekilde gireceğini bildirdi.

            HATSU, çalışmalara 1 kepçe 2 kamyon ve 10 personel ile devam edildiğini ve çalışmalarda 80 cm genişliğinde beton boruların kullanıldığını açıkladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:01:25   

Yuvam Dekor Antakya Gençlik’e Arel Yapı desteği

Gençlere ve ilimiz sporuna hizmet amacıyla spor faaliyetlerini sürdüren Yuvam dekor Antakya Gençlik takımına Arel Yapı'dan maddi-manevi destek geldi.

            Uzun yıllardır katıldığı tüm kategorilerde iddialı takımlar oluşturan ve başarılı olan Yuvam Dekor Antakya Gençlik Spor Kulübü Başkanı Sadullah Ergin ve yönetim kurulu, yeni sezonda da futbol takımlarının tüm kategorilerde başarılı olması için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarını tam gaz sürdürüyor.

            Yeni kongre ile güçlü bir yönetim oluşturarak futbolda Amatör ve genç takımlarda katıldığı tüm kategorilerde iddialı takımlar kuran Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımı, 2014-2015 sezonunda da tüm kategorilerde iddialı hazırlanıyor.

            Başarılı yöneticileri, hocaları ve oyuncuları ile güzel bir birliktelik sağlayan, örnek bir takım oluşturan ve başarıdan başarıya koşan Yuvam Dekor Antakya gençlik takımına dışarıdan da destekler gelmesini sağlıyor. Antakya Gençlik takımına destek olan Yuvam Dekor'dan sonra AREL Yapı da destek verme kararı aldı. Antakya'da inşaat sektöründe önemli bir firma olan AREL Yapı Yuvam Dekor Antakya Gençlik U-15 takımına sponsor oldu.

            Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımı yöneticilerinden Başkanvekili Ahmet Davut, Başkan Yardımcısı Cengiz Özcan, Muhasip Aykut Doğru ve Basın Sözcüsü Hasan Seid Okay AREL Yapı firması sahipleri Mehmet ve Davut Sözer'i işyerinde ziyaret etti.

Davut:  AREL Yapı'ya teşekkür ediyoruz

            Ziyarette bir konuşma yapan Yuvam Dekor Antakya Gençlik Başkanvekili Ahmet Davut, U-15 futbol takımına destek olması nedeniyle AREL Yapı firması adına Davut Sözer'e teşekkür ederek, “ U-15 takımımızın yeni sezonda tüm masraflarını üstlenerek takımıza, gençlere ve dolayısı ile spora destek olan Arel Yapı yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sizler gibi değerli kişilerin gençlere ve spora destek olması çok güzel bir olay. Mehmet ve Davut Sözer gibi spora destek veren firmaların ve kişilerin artmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

            Arel Yapı inşaat firması adına Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımı yöneticini kabul eden Davut Sözer, “Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımına destek olmaktan mutlu olduk. Tüm takımlarına başarılar diliyorum. Gençlerin sporla uğraşmalarına vesile olursak ne mutlu bize” dedi.

(Haber: Hüseyin Okay)


4 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:00:39   

Bitki pasaportu toplantısı yapıldı

2014-2015 fidan sezonunun yaklaşması dolayısıyla Samandağ ilçesi Fidanlı Mahallesinde üretim yapan fidan üreticileriyle "Fidan Sertifikasyon ve Bitki Pasaportu Kayıt Sistemi" konulu bir toplantı düzenlendi.

            Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, konu uzmanı teknik personeller ve Fidanlı Mahallesindeki 20 fidan üreticisi katıldı

             İl Müdürü Tüfekçi yaptığı konuşmada ilimizde 24 adet fidan ve 8 adet süs bitkisi üreticisi bulunduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bu yıl içinde 17 adet fidan üreticisi de Müdürlüğümüze fidan beyannamesi vererek 4.132.200 adet sertifikalı fidan üretimi için başvuru yapmıştır. Ayrıca 13 fidan üreticisi 2013 yılından kalan 622.952 adet fidan için fidan muayene raporu almak üzere başvurmuş, yapılacak kontroller sonrasında uygun görüleceklerin sertifikalarının süreleri bir üretim sezonu daha uzatılacaktır. Böylelikle bu yıl sertifikalı fidan sayımız yaklaşık olarak 4.755.152 adet olacaktır.

            Yine Fidanlı Mahallesinde 14 fidan üreticisi fidan beyannamesi vererek 2.954.200 adet sertifikalı fidan üretimi talebinde bulunmuştur. Rakamlara baktığımızda Fidanlı, ilimiz fidan üretiminin yaklaşık % 70'ini karşılayan önemli bir konumdadır. Burada üretim yapan fidancıların birlikte uyum içinde hareket etmesi, kooperatif kurması pazara yön vermek açısından büyük önem arz edecektir. Kooperatif kurulması hususunda da Müdürlüğümüz yasal çerçevede sizlere gerekli yardımı sağlayacaktır." dedi.

            Toplantı üreticilerin üretim, pazarlama ve satış ile ilgili karşılaştıkları sorunlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden beklentiler ve çözüm önerileri ile ilgili olarak soru-cevap şeklinde devam etti.

            Toplantı sonrasında Tüfekçi, birkaç üreticinin fidan üretim parselini yerinde görerek gerekli bilgileri aldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 09:59:39   

HRT'DE SPOR GECESİ BU AKŞAM

Her Salı gecesi saat 20.30'da HRT ekranlarında canlı olarak yayınlanan “Spor Gecesi” programı bu Salı değişik konuklarla ekranlarda olacak.

            Ömer Cihangir'in hazırlayıp sunduğu programın bu haftaki konukları gazeteci Metin Dingil ve Hatayspor eski kalecilerinden gazeteci Mete Cebesoy konuk olacak.

            Hatay'da tesisleşmeden, son maçlarda alınan sonuçlara kadar her şeyin konuşulacağı program Salı akşamı (Bu akşam) saat 20.30'da HRT ekranlarında canlı olarak yayınlanacak.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 09:58:08   

LEKESİZ'DEN VEDA

Valiler kararnamesi ile Hatay Valiliği'nden Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan M. Celalettin Lekesiz valilik bahçesinde düzenlenen tören ile Hatay halkına veda etti.

            Valiler Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 20 Eylül 2014 Cumartesi günü Hataylılara veda etti.

            Hatay Valiliği binası önünde kendisini uğurlamaya gelen Hataylılarla tek tek vedalaşan ve helallik isteyen Lekesiz, vedalaşmanın ardından eşi Zehra Lekesiz ve çocuklarıyla birlikte Ankara'ya hareket etti.

            Vedalaşmaya; Adalet eski Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin başta olmak üzere ilimizin dinamikleri ve vatandaşlar katıldı.

            Duygusal anların yaşandığı vedalaşmanın ardından Vali Lekesiz ve ailesi çiçeklerle uğurlandı.

             Lekesiz, Hatay'da yaklaşık 5yıl 3 ay görev yaptığını ifade ederek, “Her işin bir sonunun olduğu gibi, her gelenin gideceği gibi, her oturanın kalkacağı gibi bu işin de bir sonu vardı. Kısmet olursa da biraz sonra ayrılacağım. Buraya kadar teşriflerinizden dolayı şahsıma, devletimize gösterdiğiniz nezaketten dolayı, aileme gösterdiğiniz yakınlıktan, destekten dolayı hepinize teşekkür ederim. Hatay ilimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde çok zenginlikleri ve güzellikleri olan özel bir il. Böylesine özel bir ilde görev yapmanın gururunu, kıvancını, keyfini yaşadım. Böylesi anlarda bir şeyler söylemek, duyguları aktarabilmek zor ama çok içten şunu söylemek isterim; gönlümüzün, kalbimizin bir bölümünü burada bırakarak gidiyoruz. Görev yaptığım süre içerisinde gösterdiğiniz yakın ilgi ve destek için tekrar çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.” diye konuştu.

            Lekesiz, daha sonra ailesi ile birlikte karayolu ile Ankara'ya gitmek üzere Hatay'dan ayrıldı.

(Haber & fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 6 ay önce / 22.09.2014 11:01:50   

Kurban Bayramı öncesi sıkı denetim

Antakya Belediyesi Zabıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler ile Belediye Veteriner Hekimleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde lokanta, fırın, şarküteri, balık satış yerleri ve kasapları denetlemeye başladı.

           Oluşturulan denetim ekipleri kent genelinde bu sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerini titizlikle inceleyerek özellikle genel temizlik, çevre ve insan sağlığı ile hijyen konusunda denetimlerde bulunuyor.

            Antakya Belediyesi Zabıta, Temizlik İşleri ve Veteriner Müdürlüğü'ne bağlı denetim ekipleri işyerlerinde kullanılan ekipmandan, gıda ürünlerinin uygunluğuna, işyerlerindeki lavabo ve tuvaletlerdeki sabun, havlu kâğıt, tuvalet kâğıdından, işyeri çalışanlarının el, tırnak ve üst baş temizliğine kadar birçok konuda detaylı bir denetleme çalışması yürütüyor. Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada kent genelinde denetim faaliyetlerinin periyodik aralıklarla devam edeceği belirtildi.

            Yapılan denetim çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci “Vatandaşımızın ve esnafımızın yararına olan bu denetimlerimiz şehrimizde tüm hızıyla sürmektedir.

            Denetimlerimiz tamamen halk sağlığının gıda satan işyerlerini kapsamakla birlikte, kuralların uygulanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

            Bu kapsamda ekiplerimiz titiz bir çalışma gerçekleştirmektedir. Denetimlerimiz ile vatandaşlarımızın güvenli şekilde alışverişlerini yapabilmelerini istiyoruz. Denetimlerde öncelikli amacımız ceza yazmaktan ziyade esnafımızı daha temiz, daha hijyen, çevre ve halk sağlığını korumaya yönelik bilgilendirmek, yol göstermek ve eksikliklerin giderilmesi konusunda uyarmaktır.” dedi.

            Denetimlerin devamlılığı ile kaliteyi daha da iyi konuma getireceklerinin altını çizen Kimyeci, Antakya'nın işyerleri ile de örnek bir kent haline geleceğine dikkat çekti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 22.09.2014 10:57:56   

Lekesiz: Hatay'ın gönlümde ayrı yeri olacak

Valiler Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz onuruna Ottoman Otel'de akşam yemeği düzenlendi. Lekesiz, veda yemeğinde yaptığı konuşmada “Hatay'ın ve Hataylıların, gönlümde ayrı bir yeri olacak” dedi.

            İlin dinamiklerimin katıldığı, sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte; Adalet Eski Bakanı, Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Fuat Çay, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Hatay Barosu Başkan A. Sinan Akgöl, Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli, MHP Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Alevi Cemaati adına Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Onursal Başkanı Nasreddin Eskiocak, Ermeni Cemaati adına Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Cemaati Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati adına Şaul Cenudioğlu, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İskenderun Belediye Başkan Seyfi Dingil, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

            Hatay'ın, hemen her dönemde çok özel bir coğrafya olduğunu ve Hatay'da görev yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Lekesiz, şu açıklamalarda bulundu: “Hatay'ın ve Hataylıların, gönlümde ayrı bir olacak.

            Önemli olan sağlıkla gelip sağlıkla gitmekti, çok şükür sağlıkla geldik, sağlıkla dönüyoruz. İkincisi de Devlete ve millete borcumuzun kalmaması idi. Böyle olduğunu temenni ediyorum tabi bunun takdirini ben yapamam, bunun takdirini değerli Hatay halkına bırakıyorum.

            Tüm kurum ve kuruluşlarımızla şunu paylaştık; Anadolu insanı yüzyıllar içerisinde aldığı terbiyenin gereği olarak kalendermeşrep bir yapı ile kendisine hizmet eden insanlara, kamu görevlilerine hürmet eder, bu güzel ama 10 yıl, 20 yıl sonra sade bir vatandaş kimliğiyle aynı yere geldiğiniz zaman aynı itibarı ve aynı hürmeti görüyorsanız bu çok daha güzeldir. Dolayısı ile görev yaptığınız yerde insanların gözbebeğine kalp huzuru ile bakabiliyorsanız bu güzeldir, değerlidir. Mazeret üretmek değil, maharet üretmek esastır dedik, idarecilerin görevi sorun çözmektir. Halkına uzak bir devletle uzaklara gidilemez, bir başka doğrumuz; hepimizin doğrusu birimizin doğrusundan daha doğrudur. Günübirlik doğrularla değil sağlıklı verilere dayalı kurumsal doğrular çok daha doğrudur. Artık günümüzde memurları yönetmekle bir ili yönetmek mümkün değildir, tüm toplumsal dinamikleri sürece katmak gerekir, yani katılımcı yönetim anlayışı olmalı. Bir diğeri, geçmiş yönelimli çalışmak yerine gelecek yönelimli çalışmak gerekir.

            Her yıl ortalama 300 derslik yapılırken il genelinde, geçen yıl yaklaşık 1.300 derslik yapıldı ve yapılan bu dersliklerle Türkiye genelinde Hatay Türkiye birincisi oldu. İlimiz 2011 yılından beri okulöncesi eğitimde aralıksız Türkiye birinciliğini yakaladı ve bırakmıyor. Bilimsel proje üretme sayısı açısından Hatay İli Türkiye birinciliğini bırakmıyor. Kimsesiz, devlete emanet olan çocuklarımızın sıcak aile ortamına kavuşabilmesi için başlatılan Gönül elçileri ve koruyucu aile projesinde de Hatay İlimiz Türkiye'de birinci oldu.

            Hiç kuşkusuz bu ortaya çıkan gelişmeler, ortaya çıkan bu dönüşümler kamu yönetimi dediğimiz birimin bir taraftan yapısını zorlarken diğer taraftan yapısının da ötesinde yönetimin paradigmalarının da değişmesini, gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Cehennemi bir rekabetin yaşandığı dünyada daha iyiye gidebilmek için hayallerinizin hatıralarınızdan fazla olması gerekir. Evet hayallerimiz hatıralarımızdan çok olmalı ve hep beraber o rüyaların istiharelerine yatmalıyız. Çare üreten bir öze, gören bir göze, hisseden bir yüreğe sahip olarak, hudutta nöbet tutan askerimizden, hastanede nabız tutan hemşiremizden, mektepte kalem tutan öğrencimize kadar bu hayallerin peşinden koşmalıyız diyoruz.

Kamu görevlileri olarak devletin belkemiğini oluşturuyoruz. Belkemiğinde olumsuzluklar, kaymalar, sapmalar, kireçlenmeler olursa, bu durum zamanla bütün bünyeyi sarar ve sarsar. Fedakârlık ve feragat bir takım dünya nimetlerine, dünya lezzetlerine tercih edilirse ortaya kemal çıkıyor, olgunluk çıkı-yor. Amirinden memuruna kadar her kademede görev yapan arkadaşlarımda bu kemali gördüm ve hepsi-ne teşekkür ederim.

            Görev yaptığım süre içerisinde toplumun tüm kesimlerinden destek gördüm. Huzurlarınızda tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim. Hatay ile ilgili üretilen her projede, her doğru işte yanımızda olan Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sayın Sadullah Ergin'e, eski bakanımız sayın Fuat Çay'a, ilimizin değerli milletvekillerine, kaymakamlarımıza, tüm belediye baş-kanlarımıza, oda baş-kanlarımıza, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına, siyasi partilerimize, meslek odalarına, iş dünyamıza, sivil toplum örgütlerine, değerli basın mensuplarına ve saygıdeğer Hataylılara yürekten teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.”dedi.

             Yemek sonrasında Vali Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, konuklarını kapıdan tek tek uğurladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 22.09.2014 10:56:26   

ANLAMI ÖZEL GÜNLER

Gaziler Gününde, Gaziler ve Şehit yakınları törenlere yoğun ilgi gösterdi

            Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Ramiz Bakır ve dernek üyeleri,  Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle, Gaziler Günü nedeniyle, çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundu.

            Cumhuriyet Anıtı'nda gerçekleşen törenin ardından, Gazi Evi'nde devam eden etkinliklere, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de katılım gösterdi. Mehter eşliğinde misafirlerin karşılandığı Gaziler Evi'ndeki Gaziler Günü etkinliğine katılım yoğun oldu.

            Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi'ne armağan edilen Çanakkale Temalı Rölyefin açılışının ardından, Gaziler Günü kutlama etkinliğine Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yanı sıra, askeri ve mülki erken ile Gaziler ve Şehit yakınları katılım gösterdi.

            19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Gaziler Evi'nde devam eden törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Ramiz Bakır, “Milletlerin yaşamış oldukları tarihin yol haritalarına baktığımızda, unutulmayan ulusal günlere ilişkin anma günleri vardır. Bu anılan günler içerisinde öyle müstesna günler vardır ki, her millete nasip olmayan günlerdir ve o günler ayrı anlamlar taşırlar” dedi.

            19 Eylül'ün, Ulu Önder Atatürk'e Gazilik unvanının verildiği bir gün olduğunu söyleyen Bakır, “Milli değerlerimizi, yaşanmış, geleceğe ışık tutan hakikatlerimizi unutmayı diri tuttuğumuz sürece, özgür ve bağımsız yaşamanın sembolü olan Türk Milleti hep var olacaktır. Aksi halde, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır' diyen aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hedef ve inançlarına yabancılaşmış oluruz” diye konuştu.

(Haber: Hasan KAYA)


4 yıl, 6 ay önce / 22.09.2014 10:54:07