......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261153
YORUM MANŞET
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ
Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİAntakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve görkemli bir açılışla hizmete girdi.

   Açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, AK Parti Antakya Belediyesi Başkan Aday Adayı Cengiz Yıldız, çok sayıda davetli, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen kütüphane ile Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Antakya’da Z-Kütüphane bulunan üç okuldan biri oldu.

Farklı bir konsept kazandıran Z-Kütüphane büyük emekler sonucunda faaliyete hazır hale getirildi.

Son sistem bilgisayarları, modern ve ferah ortamının yanı sıra bin adetlik kitaplığı ile öğrencilerin istifadesine sunuldu.

Z-Kütüphane, öğrencilere internet kullanma fırsatı verirken aynı zamanda en geniş ve en gelişmiş kütüphane olma özelliğine sahip oluyor.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi özellikle de Antakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Saffet Yazıcı Yurttagül'ü tebrik ederiz.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

Dingil, talepleri dinliyor

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediye çalışmalarının yanı sıra, diğer zamanlarında çeşitli etkinliklere katılarak, vatandaşlarla bir araya gelmeyi sürdürüyor.

            Düzenlenen etkinliklere katılan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, sivil toplum kuruluşlarıyla fikir alışverişinde bulunuyor, görüş, öneri, istek ve talepleri dinliyor.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ayrıca Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu'nun oğlu Kubilay Vurucu'nun düğün merasimine katılarak, Vurucu ve Çakır ailelerini tebrik etti.

            Başkan Seyfi Dingil, düğün töreninde nikah şahidi de olurken, genç çiftlere bir ömür boyu mutluluklar diledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 15.10.2014 10:34:37   

Sanayi Ciro endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Ciro Endeksi, Ağustos 2014 verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %0,7 azaldı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi aynı kalırken, imalat sanayi sektörü endeksi ise %0,8 azaldığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %9,5, imalat sanayi sektörü endeksi ise %11,8 arttı.

            Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %5,1 ile enerjide gerçekleşti.

            İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %9,1 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %8,7 ile giyim eşyalarının imalatı ve %5,9 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

            İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %24,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı %17,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve %11,0 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) takip etti.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 15.10.2014 10:33:30   

Aldatmaz'dan Vali Topacaya brifing

Hatay Valisi Ercan Topaca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ilimiz genelinde yürüttüğü faaliyetler hakkında brifing aldı.

            Vali Topaca'yı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü ile İl Müdürü Mahmut Aldatmaz karşıladı.

            Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz ile ilgili yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 15.10.2014 10:32:44   

OTO SHOW, İLGİ GÖRDÜ

Prime Mall Antakya'da 10 Ekim Cuma günü başlayıp,12 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilerle buluşan Oto Show etkinliği büyük ilgi gördü.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci tarafından açılan fuar alanında; Fıat, Ford, Honda, Hyundai, Kıa,Mitsubishi,Nissan,Opel,Skoda,Toyota firmalarına ait son model araçlar sergilendi.

            Prime Mall Antakya açık otoparkında gerçekleştirilen ve tüm markaların en son modellerini tanıttığı Oto Show, 3 gün boyunca sabah 10.00 ve akşam 22.00 arası ziyaretçi akınına uğradı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 15.10.2014 10:30:30   

Esnafın sorunları Başbakan'a iletildi

ATSO Başkanı Çinçin, Başbakan Davutoğlu ve diğer yetkililere esnafın sorunlarını dile getirdi

            Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımları ile gerçekleştirilen “Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı”na Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni temsilen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin ile Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu katıldı.

            Toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sosyal ve ekonomik gelişmelerle ilgili bilgiler veren ATSO Başkanı Çinçin, “Esnafımız için de Vergi ve Sgk ödemelerinde destek ayrıca banka kredi borçlarının yeniden ya-pılandırılması gibi bazı çözüm noktalarının esnafımızı rahatlatacağına inanıyoruz” dedi.

            Öncelikle ülke olarak geçtiğimiz zor ve üzücü günlerin bir an önce son bulmasını diliyor, Geçtiğimiz günlerde üzücü olaylar esnasında şehit olan Emniyet mensuplarımızı rahmetle anıyoruz diyen Çinçin, şu açıklamalarda bulundu: “Kobani ve komşu ülkelerde yaşanan olaylar ülkemizi ve bölgemizi maalesef olumsuz etkilemiştir. Bizler çözüm sürecinin sonuca ulaşması noktasında her zaman inancımızı korumakla birlikte Kobanide yaşanan gelişmeler ile çözüm süreci arasında doğrudan bağlantı kurulmasını sorumlu bir davranış olarak görmüyoruz. Çözüm sürecinin tüm olumsuzluklara rağmen devam ettirileceğine ve başarıya ulaşılacağına inanıyoruz.

            Ayrıca bir an önce bu üzücü olayların son bulmasını temenni ediyor, tüm vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyorum. Aklı selim duygularla hareket etmenin doğru olacağına inanıyorum.

            Hatay yüzyıllardan beri dinlerin ve kültürlerin hoşgörü içerisinde beraberce bir arada harmanlanması ile bugünlere gelmiştir. Din ve kültür farkı insanların birbirlerine hoşgörü ile yaklaşmasını hiçbir zaman engellememiştir. Hatay halkı birçok farklı mezhepten oluşmaktadır. Alevi vatandaşlarımız da kültürel mozaiğimizin büyük ve önemli bir parçasıdır. Alevi vatandaşlarımız da yaşadıkları bu topraklara büyük bir sevgi ile bağlıdır. Yalnız son zamanlarda alevi hemşehrilerimiz kendilerinin Nusayri olarak adlandırılmalarından ötürü üzüntü duymaktadırlar.

            Ortadoğu’da yaşanan özellikle Suriye'de yaşanan karışıklık sonucu bölge esnafımız ve nakliyecimiz olumsuz etkilenmiştir.  Suriye ve Suriye üzerinden diğer Ortadoğu ülkelerine çalışan Hataylı Nakliyecilerimizin tüm yatırım, müşteri ve acente ağı Ortadoğu bölgesindedir. Nakliyecilerimiz zor durumdadır. Nakliyecilerimizin bir an önce bu sıkıntılı durumdan kurtulması için naçizane bazı önerilerimiz bulunmaktadır. Yeni kurulan Hatay Ro-ro A.Ş 'ne vadeli teşvikli kredi imkanı sağlanması ve güzergah maliyetlerinin düşürülmesi, daha önce Ekonomi Bakanlığımız tarafından verilen 1000 Dolar beher araç desteğinin devamı gibi.

            Ayrıca Nakliyecilerimizin bir diğer büyük sorunu ise yurtdışına seferini tamamlayıp ilimize geri dönen araçlarımızın deposunda bulunan 500 lt fazlası mazot kontrol noktasında kaçak muamelesi görmektedir. Ayrıca yasal işlem görmektedir. Türk nakliye sektörünün zarar görmemesi ve ihracat pazarının başka ülkelere kaymaması için bu sorunun acilen çözümlenmesi gerekmektedir. Bu sorunlar yapılacak yasal düzenlemelerle ve Nakliye sektörüne verilecek desteklerle büyük ölçüde çözüme ulaşacaktır.

            Nakliyecilerimiz kadar olumsuzluktan etkilenen esnafımız da oldukça mağdur durumdadır. Esnafımız için de Vergi ve Sgk ödemelerinde destek ayrıca banka kredi borçlarının yeniden yapılandırılması gibi bazı çözüm noktalarının esnafımızı rahatlatacağına inanıyoruz.

            Yaşanan iç karışıklık sonucu ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli vatandaşlar bölge illerde benzer sorunlara sebep olmuşlardır.

            İlimizde son zamanlarda yaşanan elektrik kesintileri hat safhaya gelmiştir. Bundan sanayicilerimiz ve esnafımız başta olmak üzere zarar gören birçok sektör bulunmaktadır. Elektrik kesintileri büyük maddi zararlara yol açmaktadır. Bu konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelerek gerçekleştirdiğimiz istişare toplantısında konu ile ilgili kararlar alınarak gerekli mercilere iletilmiş, odamız tarafından süreç hassasiyetle takip edilmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 14.10.2014 12:13:28   

Camilerin gönüllerimizde ayrı bir yeri var

Her yıl Ekim aynın ilk haftasında kutlanan 'Camiler ve Din Görevlileri' haftası bu sene Kurban Bayramı'na denk gelmesinden dolayı 13-19 Ekim tarihleri arasında kutlanıyor. Dün Habib-i Neccar Camii'nde gerçekleşen açılış töreni Kuran Tilaveti ile başladı. Kuran Tilavetinin ardından Hüseyin Seraslan Din görevlileri adına bir konuşma yaptı.

            Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu camilerin gönüllerimizde ayrı bir yeri var diyerek şu açıklamalarda bulundu: "Camiler sadece bedenleri biraya getiren değil, gönülleri de bir araya getiren kutsal mekanlardır. Camilerin gönüllerimizde ayrı bir yeri vardır. Camiler namazın toplu olarak eda edildiği mekanlardır. Topluluğun olduğu yer de rahmet, nimette bereket olur. Camiinin cemaati ne kadar çok olursa, o kadar güzel olur. Din görevlileri 24 saat görev başındalar. Doğumda, ölümde, oğlu askere giderken hep vatandaşlarımız dua isterler. Din görevlilerimiz fedakarca, cefakarca görevlerini yerine getiriyorlar" dedi.

            Hüseyin Seraslan yaptığı konuşmada bu sene kutlanan Cami ve Din Görevlileri Haftası temasının 'Camii ve Gençlik' olduğunu belirterek "Gençlerle irtibatlar her zaman güçlenmeli, camiler de gençlik kolları oluşturulmalı. Camiiler, müminleri bir pota da toplayarak olumsuzlukları ortadan kaldırır. Camiler, kardeşlik ve beraberlik duygularının yoğunlaştığı kutsal mekanlardır" dedi.

            Konuşmaların ardından camilerin yapımında emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Yapılan açılışa, Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz ve birçok konuk katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 14.10.2014 12:09:32   

Memur-Sen'den dev anlaşma

İlimizde sağlık hizmetleri alanında faaliyet gösteren Özel Antakya Yaşam Cerrahi Hastanesi ile Memur-Sen arasında, üyelerin ve birinci derece yakınlarının yararlanabileceği önemli bir anlaşma yapıldı.

            Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, yapılan anlaşmaya göre Memur-Sen üyeleri ve yakınları fark adı altında standart katılım payı olan 12 TL dışında herhangi bir ücret alınmayacağını belirtti.

            Urhan, yapılan anlaşma ile ilgili şu bilgilerde bulundu: “Bu önemli anlaşma ile Memur-Sen üyelerinin ve birinci derece yakınlarının teşhis ve tedavi hizmetlerini kolaylaştırmak, devlet hastanelerimizin yanında gidebilecekleri alternatif bir sağlık merkezi belirlemek amaçlanmıştır.

            Bu anlaşma, gerek zaman zaman yaşanabilen yoğunlukları bir nebze de olsa rahatlatmak gerekse vatandaşlarımızın sağlık hizmeti alabilecekleri alternatif bir mekan belirlemek amacıyla yapılmış bir anlaşmadır.

            Bu anlaşma çerçevesinde üyelerimiz ve birinci dereceden yakınları, Özel Antakya Yaşam Cerrahi Tıp Merkezinden aşağıda belirlenen şartlarda sağlık hizmeti alacaklardır.

            Bu anlaşma ile üyelerimiz ve birinci dereceden yakınlarından, fark adı altında standart katılım payı olan 12 TL dışında herhangi bir ücret alınmayacaktır.

            Üyelerimizin aldığı yataklı sağlık hizmetlerinde gecelik yatak ücreti % 40 indirimli olacaktır.

            Muayene dışında cerrahi müdahale gerektiren hizmetlerde % 50 indirim uygulanacaktır.

            Muayene dışında yapılacak tetkik, tahlil ve görüntüleme işlemlerinde %30 indirim uygulanacaktır.

            Bu şartlarda sağlık hizmeti alacak olan üyelerimiz ve birinci dereceden yakınları, üye kartlarını ibraz ederek anlaşma çerçevesinde bu haklardan yararlanacaklardır.

İnsanlarımıza verilen en temel hizmetlerden biri olan sağlık hizmetlerinin en iyi şartlarda verilmesi konusunda atılan bu adımın ilimiz ve ülkemiz için, üyelerimiz için ve anlaşma yapılan kurum ve çalışanları için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 14.10.2014 12:08:14   

BŞB Meclisine başlamadan ara verildi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşen Büyükşehir Meclisi'ne başlamadan ara verildi.

            Dün saat 14:00'da toplanan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi başlamak üzereyken AK Parti Grubu bir konu görüşmek üzere Başkan Lütfü Savaş'ın yanına gitti.

            AK Parti grubu adına Mustafa Canbolat Başkan'la görüşürken Başkan ara verdiğinde bu konuyu konuşmak istediğini belirtti. Canbolat bu duruma tamam demesine karşın hala konuşmaların sürmesi, konuyu daha da karıştırdı.

            Daha sonrasında Başkan Meclis'e başlayacağını belirtti ve AK Parti grubu bunu kabul ederek, müsait bir zaman da konuşulmasını istedi. Konuşmaların ardından meclise başlanılması beklenirken, Başkan Savaş bir anda Meclise başlamadan ara verdiğini belirterek, AK Parti grubu ile konuyu konuşmak istediğini belirtti.

            Sonrasında ise meclise ara verilirken, Başkan Savaş AK Parti Grubu ile kapalı kapılar ardında görüştü ve meclise başlanılmadan ara verilmiş oldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 14.10.2014 12:07:29   

Gadir Hum, çeşitli etkinliklerle kutlandı

Hazreti Muhammed(sav)'in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen "Gadir Hum Bayramı" Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

            Hatay Valisi Ercan Topaca da Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu'nda 16'ncısı gerçekleştirilen "Hz. Ali Gadir Hum ve Kardeşlik Bayramı" etkinliğine katıldı.

            Salonda büyük bir coşkuyla karşılanan Vali Topaca burada yaptığı konuşmasında, “Bugün büyük bir coşku, büyük bir muhabbet, sevgi ve saygıyla kutlanan Gadir-i Hum Bayramının öncelikle sizlere, ilimize, ülkemize, insanlarımıza, barış, huzur, muhabbet ve kardeşlik getirmesini diliyorum. Hatay gibi çok derinliği olan birçok ırkı, birçok inancı bünyesinde barındıran dinlerin ilk oluştuğu, buluştuğu, kaynaştığı böylesine güzel bir kente hizmet etmekten de büyük bir onur ve şeref duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum.

            İnsanlarımızı hiçbir şekilde ayrıma tabi tutmadan, eşit bir şekilde, sizlere hizmeti kendime borç bileceğimden hiç şüpheniz olmasın. İnşallah sizlerin desteğiyle, sizlerin sevgisiyle, sizlerle birlikte bu kentin barış içerisinde, huzur içerisinde binlerce yıldır devam eden bu birlikteliği daha da güzel bir şekilde geleceğe taşımak benim en başta gelen görevim olacaktır. Sıkıntısıyla, isteğiyle karşıma gelen Hataylı hemşehrilerime aynı şekilde muamele edeceğimden, aralarında hiçbir ayrım yapmayacağımdan hepiniz emin olun. Bizim kültürümüz, bizim dinimiz, bizim inancımız, aldığımız terbiye, meslek ahlakım bunu gerektiriyor. İnsanlarımızı kucaklamak, onları sevmek, bir karar alırken, bir imzayı atarken ve bir çalışmayı yaparken daima onların yerine kendimi koymayı kendime bir ilke edindim. Bunu da inşallah hep beraber göreceğiz. Beraber çalışacağız ve beraber güzel günlerimiz olacak, hizmetlerimiz olacak. Bu hususta bütün hemşehrilerimizin hiçbir ayrım yapmaksızın desteklerini ve dualarını bekliyorum.

            İnşallah yüzyıllardır devam eden bu kardeşliği, huzuru ve dayanışmayı biz de geleceğe taşıyacağız. Bunun için dayanışmaya, birbirimize güvenmeye, bir sorun olduğunda önyargısız konuşmaya ihtiyacımız var. Bu hususta vatandaşlarımızın beni ilgilendiren bir sorunu olduğu zaman telefonun öbür ucundayım. Bana sosyal medya üzerinden ulaşılabilir. Sıkıntınız olduğu zaman lütfen gelin kapım 24 saat size açıktır. Ben Hatay'ı ve Hataylıları seviyorum. Sizlere hizmet etmeyi de seviyor ve bunu kendime bir borç bili-yorum. Bu borcun ödenmesinde de sizle-rin her zaman desteğini ve duasını beklediğimi ifade ediyor, bir kez daha bu bayramın barışa vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

            Etkinliğe Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu, Hasan Akgöl, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Hıristiyan ve Musevi Cemaati temsilcileri, bazı siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 14.10.2014 12:06:29   

Mimar Sinan, dünya yapı sanatının en büyük ustası

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mimarlar günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

            Mimarlık tarihimizin ve hatta dünya mimarlık tarihinin en meşhur ve en önemli şahsiyetlerinden olan Mimar Sinan,  Dünya yapı sanatının şüphesiz en büyük ustasıdır diyen Başkan Kimyeci, şu açıklamalarda bulundu: Mimarlar, Ülkemizin her yöresinde ve her kentinde olduğu gibi, hem ulusal, hem de evrensel kişiliğini ve değerini yansıtarak dünya üzerindeki en değerli zenginliği oluşturmuşlardır. Tarihi kültürel mirasa sahip çıkmaya çalışan, ilimizde tarihsel birikim ve mimari kimlik değerini kaybetmeden, mesleki alanda ülke ve kamu çıkarları ile uluslararası gelişmeler çerçevesinde, mesleğin uygulama ve kuram alanında gelişmesini sağlamak için çalışmalar yapmıştır.  Mimarlık uygulamasıyla ilgili standart ve normları ve Mimarlık kültürünün korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak adına, bu doğrultudaki çalışmaları özendirmektir.

            Mimarlık mesleğinde gelişen ve değişen bilgi ve teknoloji alanları ile yapı sektöründeki gelişmelerle, toplumsal ihtiyaçlar ve sürekli mesleki gelişim içinde, sanatsal özünden uzaklaşmadan, tasarım ve uygulamada bütünlüğü sağlayan Mimarlarımız aynı zaman da çok kültürlülüğün, tarihi ve doğal çevrenin, kent dokusunun korunması, kültürler arası saygınlığın korunarak, faaliyetlerinde çok hassas ve sorumlu davranmıştır.

            Aynı zamanda asli mesleği mimar olan Belediye Başkanı olarak, bu kadim şehrin her türlü ve her amaçlı imar, tarihi kent dokusunun ve bu dokuyu oluşturan tüm kültürel miras öğelerinin korunması ve yaşatılması ile ilimizde bu hassasiyeti sağlamak bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da şahsım adına vazgeçilmez bir görev olacaktır.

            Mimarlık tarihimizin ve hatta dünya mimarlık tarihinin en meşhur ve en önemli şahsiyetlerin-den olan Mimar Sinan, Dünya yapı sanatının şüphesiz en büyük ustası ve Baş mimarımızdır. Türk mimarlık sanatında, kendi dehasıyla değişik nispet ve biçimler ve tarzlar deneyerek yeni tercihler ortaya koyup altın bir çağa imza atmış ve bizim ilham kaynağımız olmuştur.

            Mimarlığın dünya ve insanlık için öneminin bir kez daha algılandığı bu günde tüm mimarlarımıza çalışmalarında sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam içinde başarılar dileğiyle “Dünya Mimarlık Günü”nü kutlar, sevgi ve selamlarımı sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 14.10.2014 12:04:55