......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254986
YORUM MANŞET
MOZAİK YOLU PROJESİNE DESTEK
MOZAİK YOLU PROJESİNE DESTEK

MOZAİK YOLU PROJESİNE DESTEK

 Hatay Valisi Erdal Ata, bölgemizdeki turizm destinasyonlarının artmasının kültür turizmi açısından çok değerli olduğunu ifade ederek tarihin birçok önemli medeniyetine ev sahipliği yapan bölgenin en önemli şehirlerini içine alan “Mozaik Yolu” projesinin gerekli bir adım olduğunu ifade etti.

Vali Ata, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği tarafından gündeme getirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen; Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerini kapsayan  “Mozaik Yolu Projesi” için Hatay’a gelen heyeti kabul etti.

Valilik Abdurrahman Melek toplantı salonunda gerçekleşen kabulde Vali Ata; Japonya Büyükelçisi Akıo Miyajima, Emekli Büyükelçi Mithat Rende ve beraberindeki heyet üyeleri ile bir süre sohbet etti.

Hoşgörü ve medeniyetler kenti Hatay’da konuklarını ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Ata, bölgemizdeki turizm destinasyonlarının artmasının kültür turizmi açısından çok değerli olduğunu belirterek “Mezopotamya olarak bilinen ve tarihin birçok önemli medeniyetine ev sahipliği yapan bölgenin en önemli şehirlerini içine alan “Mozaik Yolu” projesinin gerekli bir adım olduğunu ifade etti.

Vali Ata ayrıca tarihte yaşamış birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Hatay’ın da bu proje içerisinde yer almasının önemini vurguladı.

Emekli Büyükelçi Rende ve Japonya Büyükelçisi Mıyajıma ise kendilerine gösterilen misafirperverlik ve nazik kabullerinden dolayı Vali Ata’ya teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

Hac heyecanı başladıİlimizden 2014 yılında hacca gidecek vatandaşlardan “Hatay 1. Kafile” hacı adayları için düzenlenen “Kafile Tanışma Toplantısı” İl Müftülüğü Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya Kafile Başkanı Altınözü İlçe Müftüsü Mustafa Atilla, İrşat Görevlisi Emine Temizkan, 1. Grup Görevlisi Mevlüt Tunç, 2. Grup Görevlisi M. Emin Temizkan, 3. Grup Görevlisi Abdurrahman Öztürk, 4. Grup Görevlisi Ramazan Türkmen ile Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Fahri Uçak katıldı.

Kur`an tilaveti ile başlayan toplantıda Kafile Başkanı kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan CD`nin izlenmesinden sonra grup görevlileri hacı adaylarını tanıma ve katılım tespiti için önce kendilerini tanıtarak kendi grupları için isim yoklaması yaptı.

Yolculuk öncesi son hazırlıklar ve yapılması gerekenlerin kısaca hatırlatıldığı, hacı adaylarının soru ve taleplerinin dinlenip değerlendirildiği toplantı iletişim bilgilerinin ve hareket planının aktarılmasının ardından sona erdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 25.8.2014 10:30:54   

Teksöz`den Kaymakam Aydın`a ziyaretHatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz, Belen Karma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Kanat, Şoförler Odası Başkanı Şevket Ergüven ile birlikte Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın`ı makamında ziyaret etti.

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Teksöz; Kaymakam Aydın`a Belen`de göreve başladığı günden itibaren ilçe esnafları ile yakından takip ettiğini, üyelere gösterdiği bu ilgi ve yaklaşımdan dolayı memnuniyetlerini ifade ederek, oda olarak Hatay`da yaptıkları proje ve çalışmalar hakkında bilgi sundu.

Kaymakam Aydın da yaklaşık iki yıldır görev yaptığı Belen`de esnaflar ile yakın bir mesai içerisinde çalışmaya özen gösterildiğini, karma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kanat ile Şoförler Odası Başkanı Ergüven ile uyumlu bir çalışma ortamı sağladıklarını belirterek, birlik olarak oda başkanlarının her zaman yanında olduklarını belirterek ziyaretten dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 25.8.2014 10:29:43   

HERKESE EL UZATIYORUZHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Kırıkhan Kaymakamı Halil Uyumaz ve İlçe Emniyet Müdürü Hakan Bıyık`ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Başkan Savaş, hiçbir ayrım yapmadan herkese el uzattıklarının altını çizdi.

Yaptığı ziyaretlerde Hatay`ın gündemine dair açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Son zamanlarda yaşanan Suriye gerginliğine kanıp toplum huzurunu korumaya çalışmak için canla başla mücadele ettiklerini ifade ederek “Esnafımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla ve kamu kurum kuruluşlarıyla Hatay`ın mozaiğine uygun olarak hizmetler yapmaya devam ediyoruz. Hatay`ın canlılığına canlılık katmak için siyasal, bölgesel, dini ve mezhepsel ayrım yapmadan herkese el uzatıyoruz. Bizler Hatay`ın birliği ve beraberliğine gönül vermiş insanlarız. Bizler Türkiye`de daha mutlu bir hayat istiyoruz. Hatay`da da öyle. Amacımız son zamanlardaki gergin ortamı azaltmak, mutlu bir hayat oluşturmak. Burada hem bizlere hem vatandaşlarımıza büyük görevler düşüyor” dedi.

Kırıkhan Kay-makamı Halil Uyumaz ve İlçe Emniyet Müdürü Hakan Bıyık ise yaptıkları açıklamalarda “Hatay`ı kalkındırmada ve var olan huzurunu koruma adına yapılacak her hizmette hiçbir destekten kaçınmayacaklarını ifade ettiler.

Daha sonra Başkan Savaş Kırıkhan İtfaiye Müdürlüğü`ne, çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ve mahalleleri ziyaretlerde bulunarak, sorunları dinleyip çözüm yolları aradı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 25.8.2014 10:28:51   

Kurum amirlerine veda yemeğiHassa ilçesinde tayini çıkan kurum amirlerine Kaymakam Bülent Tekbıyıkoğlu tarafından veda yemeği verildi.

Hassa İncesu Tesislerinde düzenlenen veda programına; Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Hassa Belediye Başkanı Aburahman Demirel ve Başkan Yardımcıları, İlçe Garnizon Komutan Vekili J.Üsteğmen Ahmet Seyhun, kurum amirleri ve kurum çalışanları katıldı.
İlçe Emniyet Amiri Ali Çolak, İlçe Tapu Müdürü Fikret Gümüştaş ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halit Avcı onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan Tekbıyıkoğlu; şu açıklamalarda bulundu: “ İnsanın yapabileceği en şerefli mesleklerden biri hiç şüphesiz devlet hizmetinde yer alıp kendi milletine hizmet etmektir.

Buradan ayrılan üç değerli dairemiz de bu şerefli hizmetlerini ilçemiz Hassa da hakkını vererek gerçekleştirdiler. Ancak kimi evlatlarının eğitim durumu kimi ise aile bütünlüğünü seneler sonra sağlamak için ilçemizden çok da istemeyerek ayrılmak zorundalar. Ayrılan daire amirlerimizin her birinde devlet memurunda ve bir amirde olması gereken vasıfların hepsi vardı. Biz kendilerinden memnun idik ancak bazen vedalar mecburiyet oluyor. Ben kendilerine ilçemize verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, aileleri ile beraber sağlık ve afiyet içerisinde mutlu başarılı meslek hayatları temenni ediyorum.”dedi.

Kaymakam Tekbıyıkoğlu, ilçeden ayrılan kurum amirlerini takdir belgesiyle ödüllendirerek, Hassa Belediye Başkanı Abdurahman Demirel`le beraber ayrı ayrı birer plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 25.8.2014 10:28:15   

MKÜ`DE ÖĞRENCİ SAYISI 38.500Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 2014-2015 yeni öğretim yılında 8520 yeni öğrenci kaydı ile birlikte toplam öğrenci sayısını 38.500`e çıkarıyor.

MKÜ Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Hatay Gazeteciler Cemiyetinde (HGC) düzenlediği basın toplantısında Üniversite`nin İl ile her alanda bütünleşmesinin yeni dönemde de devam edeceğini, öğretim yılı açılışında da resepsiyon düzenleneceğini belirterek öğrenci sayısını bu yıl 38 bin 500`ye çıkarılacağını vurguladı.

Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısına HGC Başkanı Ahmet Yetişen Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Sarı, Cemil Yıldız ile beraber çok sayıda basın mensubu katıldı.

Rektör Güder, toplantıda yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu; “İlimizin sahip olduğu sınırsız zenginlikleri yanında, Ortadoğu krizi ile birlikte ilimizde potansiyel sorun yaşandığı göz ardı edilemez. Özellikle komşu ülkeden ilimize gelen hastaların Araştırma Hastanesi`ndeki tedavileri de devam ediyor.”dedi.

Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, HGC ziyaretindeki açıklamaları sırasında kadına şiddetle mücadele noktasında Türkiye`de farkındalık yaratacak bir etkinlik düşündüklerini, eğer ortam uygun olur ise Türkiye genelinde “Kadına Şiddete Hayır” temalı bir yürüyüş düzenlenmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Amik Ovası`ndaki kuraklığın yol açtığı tarım verimsizliğinin minimum düzeye indirgenmesi için çalışmalar yapıldığını da söyleyen Güder, kentin altyapısında önemli sıkıntı oluşturan trafik sorununun çözümüne katkı vermek üzere de Üniversite olarak işin mutfağına indiklerini, 8 bilim insanının bu alanda proje ve fikir üretmek üzere çeşitli konularda görevlendirdiklerinin altını çizdi.

Güder, bu yılki yeni öğretim yılı açılışı dolaysıyla bir resepsiyon düzenlemeyi planladıklarını belirterek halen 90 yabancı öğrencinin MKÜ`de öğrenim gördüğünü, yeni öğretim yılında da 150 yabancı öğrenci alacaklarını söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 5 ay önce / 25.8.2014 10:26:43   

AİLE İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ TAMAMLANDIDörtyol Atatürk Orta Okulu ve Halk Eğitim Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Aile İçi Eğitim Semineri tamamlandı.

İki ayrı periyotta 10 hafta devam eden kurslar sonunda 48 kursiyer geçtiğimiz hafta başarı belgelerini Fourway Otelde düzenlenen bir törenle aldı.

Aile Eğitiminin ilçe geneline yaygınlaştırılacağını söyleyen Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk geleceğin teminatı olan çocukların sosyal, sanatsal, kültürel, eğitsel ve ekonomik anlamda yetkin kişiler olabilmesinin toplumun tüm kesimlerin müşterek çabasıyla mümkün olacağını vurguladı.

Fourway Otel Müdürü İdris Altay`ın konuklarına yakın ilgi gösterdiği kahvaltıda Atatürk Orta Okulu Müdürü Nejdet Fırat duygulu ve buruk konuşmasında, okulun bu güne kadar elde ettiği başarılardan, hayata geçirdiği projelerden, verilen seminerlerden, öğrenci ve veli profilinden bahsetti. Okulu, idarecileri, öğretmenleri, öğrencileri ve velileri ile her zaman iftihar ettiğini belirtti.

Atatürk İlköğretim Okulu ve Atatürk Orta Okulunda toplamda dört buçuk yıllık hizmet süresini idareci, öğretmen ve okul aile birliği üyelerinin de katkılarıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirten Nejdet Fırat; “Bu süre zarfında özellikle Aile İçi Eğitim Seminerimizde Sayın Kaymakamımız Recep Soytürk Beyefendi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz Erdoğan Asarkaya ile Mehmet Toksoy Beylerin büyük desteklerini gördük. Sayın Kaymakamımız hafta sonu devam eden kurslarımızı bizzat ziyaret ederek hem kursiyerlerimizi, hem bizleri hem de bu kursu veren öğretmenimizi motive ve teşvik ettiler. Teşekkür ediyorum. Kurs öğretmenimiz sayın Bilge Kayman hanımefendinin ise bu kursun tamamlanmasındaki emekleri inkar edilemez. Bizi en çok sevindiren de kursa olan devamlılıktı. Hiçbir kursiyerimiz eğitimlerini aksatmadan kurslara ısrarla devam ettiler.” dedi.

Geleceğin teminatı olan çocukların sosyal, sanatsal, kültürel, eğitsel ve ekonomik anlamda yetkin kişiler olabilmesinin toplumun tüm kesimlerin müşterek çabasıyla mümkün olacağını vurgulayan Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk`de; “Eğitim tek başına kurumların üstleneceği bir görev değil. Eğitim sadece aile tarafından da yapılamaz. O nedenle kurumlarımızın ailelerle birlikte müşterek bir çalışma izlemeleri zorunluluktur. Bu konuda ailelerin de bilinçlenmesi sağlanmalıdır. İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü, Halk Eğitim Merkezi Müdürümü ve Okul Müdürlerimizi bu konuda gösterdikleri hassasiyetten dolayı tebrik ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 25.8.2014 10:26:06   

Federasyonda seçim heyecanıHatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu, 23 Ağustos Cumartesi günü yapacağı kongreye odaklandı. Mevcut Başkan Abdurrahman Taşçıoğlu ve yeni başkan adayı Ahmet Doğru`nun yarıştığı seçimin sonucu merakla bekleniyor

Bir süre önce olağanüstü genel kurul kararı alarak seçime giden Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu, 23 Ağustos Cumartesi günü (Yarın) önemli bir kongreye ev sahipliği yapacak.

HSDF kurucu başkanı ve kurulduğu tarihten bugüne başarıyla başkanlık görevini yapan Abdurrahman Taşçıoğlu`nun delegelerin isteğiyle yeniden aday olduğu genel kurulda, Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Ahmet Doğru`da bazı arkadaşlarının isteği üzerine aday oldu.

Taşçıoğlu ve yönetim kurulu arkadaşlarının gayretiyle Hatay genelindeki 160 civarındaki derneğin bir çatı altında toplandığı Federasyon, genel kurul sonrası daha güçlü şekilde hizmet faaliyetlerini sürdürmek istiyor. Resmi işlemleri tamamlayan 72 derneğin üst kurul delegeleri, bu seçimde oy kullanma hakkına sahip.

Bu arada diğer başkan adayı Ahmet Doğru, dün Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında Taşçıoğlu`dan karar defterlerini istedikleri halde kendilerine vermediğini bu nedenle noter vasıtasıyla Federasyona yazı gönderdiklerini ifade etti. Federasyonun tasdikli defterlerini ve basılı evraklarını talep etmesine rağmen verilmediğini iddia eden Doğru, olağanüstü genel kurulun iptal edilmesi isteğinde bulundu.

Bu konuda görüşlerini aldığımız HSDF Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, seçimin demokratik ortamda geçeceğini, genel kurul delegelerinin alacağı karara saygı duyacağını belirterek, Ahmet Doğru ve ekibinin talebi üzerine yaptıkları bu olağanüstü kongre öncesi tüm resmi belgeleri PTT vasıtasıyla iadeli taahhütlü olarak bu arkadaşlara gönderdiğini ifade etti.

Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu`nun olağan genel kurul toplantısı, 23 Ağustos Cumartesi günü Büyük Antakya Otelinde saat:10.30`da başlayacak.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:28:53   

95 MAHALLE PERİYODİK İLAÇLANIYORAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, vatandaşlardan gelen yoğun talep ve şikâyetler üzerine kentin ilaçlama konusunda ellerini taşın altına soktuklarını, mağduriyetleri gidermek amacıyla 5 ayrı ilaçlama ekibi oluşturarak Antakya`ya bağlı 95 mahalle de ilaçlama faaliyeti yürüttüklerini belirtti.

Başkan Kimyeci esas itibariyle 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu`nun 7. maddesinin (i) fıkrası gereğince Büyükşehir Belediyesi`nin görevleri arasında sayılan `çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini yerine getirmeyen Büyükşehir Belediyesi`nin bu zafiyetinden kaynaklı haşere ve sivrisineklere karşı kent genelinde düzenli olarak ilaçlama çalışması yaptıklarını vurguladı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada detaylı bilgilere de yer verdi. Kimyeci açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu`nun 7. maddesinin (r) fıkrası Büyükşehir Belediyesi`ne Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve derelerin ıslahını yapmak görevini vermiştir. Aynı kanunun 7. Maddesinin (i) fıkrası “sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini de Büyükşehir Belediyesi`nin görevleri arasında saymıştır.

“Büyükşehir Belediyesi`nin kanunla verilmiş olan bu görevlerini yapmak konusundaki kayıtsızlığı nedeniyle henüz yeni kurulmuş olan Antakya Belediyesi`nin sivrisinek vb. diğer haşerelere karşı mücadele başlatmasını zorunlu hale getirmiştir. Vatandaşlarımızın bu konuda talebini yerine getirerek, mağduriyetini gidermek amacıyla hızla 5 adet uçkun mücadele ekibi ve bir adet larva mücadele ekibi oluşturan belediyemiz sorumluluk sahası içinde kalan 95 mahalleyi belli bir program çerçevesinde ilaçlamaya başlamıştır.

Yapılacak ilaçlamaların özellikle larva ilaçlamasının başarıya ulaşabilmesinin ön şartı Büyükşehir Belediyesi`nin sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılmasıdır. Derelerin ıslahı yapılmadan ve belediyemize yeni katılan mahallelerdeki kanalizasyon vb. altyapı sorunları giderilmeden yapılacak larva ve sivrisinek mücadelesinin istenilen seviyede pratik sonuçları olmayacaktır.

Bizler Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza sineksiz bir ortamda rahat bir yaz mevsimi geçirmelerini sağlamak için elimizden gelen azami çabayı sarf etmekteyiz.

Belediyemizin uçkunla mücadele ekipleri Pazar günü hariç her gün ilaçlama faaliyeti yürütmekte olup, bundan sonrada çalışmalarımız hızla devam edecektir.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:27:56   

CİNAYETİN İKİ ZANLISI TUTUKLANDIDörtyol ilçesinde 17 Ağustos 2014 cumartesi günü gece saat 23;30 sıralarında 1 kişinin ölmesi 3 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiası ile aranan 2 kişi Jandarmanın operasyonu ile yakalandı.

Edinilen bilgiye göre Kuzuculu otoban köprüsü civarında, motosiklette bulunan iki kişi tarafından otomobile pompalı tüfekle ateş açılması sonucu Ahmet Darun, MD, BK ve CM yaralanmıştı. Yaralılardan Avrasya Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Ahmet Darun Dörtyol Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmış ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Olaydan sonra kaçan şüpheli iki kişi Jandarmanın olay yeri delillerini incelemesi ve geniş çaplı soruşturmasının ardından kimlikleri tespit edildi. Serkan Ş (19) ve Saffet Ş (20) bugün sabaha karşı yapılan operasyon ile Kuzuculu kasabasında ele geçirildi.

Jandarmadaki İşlemlerinin ardından Dörtyol Devlet Hastanesinde sağlık kontrollerinden geçirilen zanlılar Adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet Savcısına ifade veren zanlılar Sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Zanlılar Dörtyol Adliyesinden çıkarken kendilerini görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da çeşitli hakaretler ederek tehditler savurdular.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:26:37   

Çukurova Diş Hekimleri Günleri Ekim ayında Hatay`da başlıyorTürk Diş Hekimlerinin desteklediği ve Hatay Diş Hekimlerinin organize ettiği Çukurova Diş Hekimleri Günleri Ekim ayında başlıyor.

Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıya Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin ve yönetim kurulu üyeleri ile Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen katıldı.

Çukurova Diş Hekimleri Günleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, tarih boyunca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hatay`ın bu toplantıya ev sahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyacaklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Genel kurulumuzu üç ay önce tamamladık. Valimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızın ziyaretlerini tamamladık. Öncelikle Ortadoğu`da yaşananlardan dolayı Hatay çok etkilendi. Amacımız Hatay`ın eski günlerdeki gibi hoşgörü ve medeniyetleri ile anılmasını sağlamak. Çukurova Diş Hekimler Günleri`ni Hatay`da düzenleyeceğiz. Türkiye`nin her yerinden gelecek bilim adamlarına ev sahipliği yapacağız. Toplantıya 300-400 civarında diş Hekiminin katılmasını bekliyoruz.

İlkinin 1998 yılında başlattığımız Çukurova Bölgesi Diş Hekimleri Odalarının geleneksel etkinliği olan ÇUDİG`i bu yıl ikinci kez güneyin kültür merkezi Antakya`da gerçekleştiriyoruz. Çukurova Diş Hekimleri Günlerinde mesleğimizdeki teknolojik gelişmeleri ve güncel bilgileri paylaşmak, dostlarınızı ve okul arkadaşlarınızı görerek hasret gidermek için ve güzel kısa bir tatil geçirmek için heyecanla sizleri aramızda görmek istiyoruz.

Tarih boyunca 13 medeniyete ve 3 ayrı dine ev sahipliği yapmış, sevgi ve hoşgörü kenti olarak dünyada ismini kanıtlamış, mutfağı ve tarihi dokusuyla anılmış olan Antakya`da ağırlamaktan büyük bir onur duyacağız.” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yeni seçilen yönetime başarılar dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Çukurova Diş Hekimleri Günleri toplantısının Hatay`a çok büyük bir faydası olacaktır. Basın olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız.” dedi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:25:45