......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254817
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

Federasyonda seçim heyecanıHatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu, 23 Ağustos Cumartesi günü yapacağı kongreye odaklandı. Mevcut Başkan Abdurrahman Taşçıoğlu ve yeni başkan adayı Ahmet Doğru`nun yarıştığı seçimin sonucu merakla bekleniyor

Bir süre önce olağanüstü genel kurul kararı alarak seçime giden Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu, 23 Ağustos Cumartesi günü (Yarın) önemli bir kongreye ev sahipliği yapacak.

HSDF kurucu başkanı ve kurulduğu tarihten bugüne başarıyla başkanlık görevini yapan Abdurrahman Taşçıoğlu`nun delegelerin isteğiyle yeniden aday olduğu genel kurulda, Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Ahmet Doğru`da bazı arkadaşlarının isteği üzerine aday oldu.

Taşçıoğlu ve yönetim kurulu arkadaşlarının gayretiyle Hatay genelindeki 160 civarındaki derneğin bir çatı altında toplandığı Federasyon, genel kurul sonrası daha güçlü şekilde hizmet faaliyetlerini sürdürmek istiyor. Resmi işlemleri tamamlayan 72 derneğin üst kurul delegeleri, bu seçimde oy kullanma hakkına sahip.

Bu arada diğer başkan adayı Ahmet Doğru, dün Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında Taşçıoğlu`dan karar defterlerini istedikleri halde kendilerine vermediğini bu nedenle noter vasıtasıyla Federasyona yazı gönderdiklerini ifade etti. Federasyonun tasdikli defterlerini ve basılı evraklarını talep etmesine rağmen verilmediğini iddia eden Doğru, olağanüstü genel kurulun iptal edilmesi isteğinde bulundu.

Bu konuda görüşlerini aldığımız HSDF Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, seçimin demokratik ortamda geçeceğini, genel kurul delegelerinin alacağı karara saygı duyacağını belirterek, Ahmet Doğru ve ekibinin talebi üzerine yaptıkları bu olağanüstü kongre öncesi tüm resmi belgeleri PTT vasıtasıyla iadeli taahhütlü olarak bu arkadaşlara gönderdiğini ifade etti.

Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu`nun olağan genel kurul toplantısı, 23 Ağustos Cumartesi günü Büyük Antakya Otelinde saat:10.30`da başlayacak.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:28:53   

95 MAHALLE PERİYODİK İLAÇLANIYORAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, vatandaşlardan gelen yoğun talep ve şikâyetler üzerine kentin ilaçlama konusunda ellerini taşın altına soktuklarını, mağduriyetleri gidermek amacıyla 5 ayrı ilaçlama ekibi oluşturarak Antakya`ya bağlı 95 mahalle de ilaçlama faaliyeti yürüttüklerini belirtti.

Başkan Kimyeci esas itibariyle 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu`nun 7. maddesinin (i) fıkrası gereğince Büyükşehir Belediyesi`nin görevleri arasında sayılan `çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini yerine getirmeyen Büyükşehir Belediyesi`nin bu zafiyetinden kaynaklı haşere ve sivrisineklere karşı kent genelinde düzenli olarak ilaçlama çalışması yaptıklarını vurguladı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada detaylı bilgilere de yer verdi. Kimyeci açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu`nun 7. maddesinin (r) fıkrası Büyükşehir Belediyesi`ne Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve derelerin ıslahını yapmak görevini vermiştir. Aynı kanunun 7. Maddesinin (i) fıkrası “sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini de Büyükşehir Belediyesi`nin görevleri arasında saymıştır.

“Büyükşehir Belediyesi`nin kanunla verilmiş olan bu görevlerini yapmak konusundaki kayıtsızlığı nedeniyle henüz yeni kurulmuş olan Antakya Belediyesi`nin sivrisinek vb. diğer haşerelere karşı mücadele başlatmasını zorunlu hale getirmiştir. Vatandaşlarımızın bu konuda talebini yerine getirerek, mağduriyetini gidermek amacıyla hızla 5 adet uçkun mücadele ekibi ve bir adet larva mücadele ekibi oluşturan belediyemiz sorumluluk sahası içinde kalan 95 mahalleyi belli bir program çerçevesinde ilaçlamaya başlamıştır.

Yapılacak ilaçlamaların özellikle larva ilaçlamasının başarıya ulaşabilmesinin ön şartı Büyükşehir Belediyesi`nin sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılmasıdır. Derelerin ıslahı yapılmadan ve belediyemize yeni katılan mahallelerdeki kanalizasyon vb. altyapı sorunları giderilmeden yapılacak larva ve sivrisinek mücadelesinin istenilen seviyede pratik sonuçları olmayacaktır.

Bizler Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza sineksiz bir ortamda rahat bir yaz mevsimi geçirmelerini sağlamak için elimizden gelen azami çabayı sarf etmekteyiz.

Belediyemizin uçkunla mücadele ekipleri Pazar günü hariç her gün ilaçlama faaliyeti yürütmekte olup, bundan sonrada çalışmalarımız hızla devam edecektir.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:27:56   

CİNAYETİN İKİ ZANLISI TUTUKLANDIDörtyol ilçesinde 17 Ağustos 2014 cumartesi günü gece saat 23;30 sıralarında 1 kişinin ölmesi 3 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiası ile aranan 2 kişi Jandarmanın operasyonu ile yakalandı.

Edinilen bilgiye göre Kuzuculu otoban köprüsü civarında, motosiklette bulunan iki kişi tarafından otomobile pompalı tüfekle ateş açılması sonucu Ahmet Darun, MD, BK ve CM yaralanmıştı. Yaralılardan Avrasya Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Ahmet Darun Dörtyol Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmış ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Olaydan sonra kaçan şüpheli iki kişi Jandarmanın olay yeri delillerini incelemesi ve geniş çaplı soruşturmasının ardından kimlikleri tespit edildi. Serkan Ş (19) ve Saffet Ş (20) bugün sabaha karşı yapılan operasyon ile Kuzuculu kasabasında ele geçirildi.

Jandarmadaki İşlemlerinin ardından Dörtyol Devlet Hastanesinde sağlık kontrollerinden geçirilen zanlılar Adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet Savcısına ifade veren zanlılar Sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Zanlılar Dörtyol Adliyesinden çıkarken kendilerini görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da çeşitli hakaretler ederek tehditler savurdular.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:26:37   

Çukurova Diş Hekimleri Günleri Ekim ayında Hatay`da başlıyorTürk Diş Hekimlerinin desteklediği ve Hatay Diş Hekimlerinin organize ettiği Çukurova Diş Hekimleri Günleri Ekim ayında başlıyor.

Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıya Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin ve yönetim kurulu üyeleri ile Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen katıldı.

Çukurova Diş Hekimleri Günleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, tarih boyunca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hatay`ın bu toplantıya ev sahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyacaklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Genel kurulumuzu üç ay önce tamamladık. Valimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızın ziyaretlerini tamamladık. Öncelikle Ortadoğu`da yaşananlardan dolayı Hatay çok etkilendi. Amacımız Hatay`ın eski günlerdeki gibi hoşgörü ve medeniyetleri ile anılmasını sağlamak. Çukurova Diş Hekimler Günleri`ni Hatay`da düzenleyeceğiz. Türkiye`nin her yerinden gelecek bilim adamlarına ev sahipliği yapacağız. Toplantıya 300-400 civarında diş Hekiminin katılmasını bekliyoruz.

İlkinin 1998 yılında başlattığımız Çukurova Bölgesi Diş Hekimleri Odalarının geleneksel etkinliği olan ÇUDİG`i bu yıl ikinci kez güneyin kültür merkezi Antakya`da gerçekleştiriyoruz. Çukurova Diş Hekimleri Günlerinde mesleğimizdeki teknolojik gelişmeleri ve güncel bilgileri paylaşmak, dostlarınızı ve okul arkadaşlarınızı görerek hasret gidermek için ve güzel kısa bir tatil geçirmek için heyecanla sizleri aramızda görmek istiyoruz.

Tarih boyunca 13 medeniyete ve 3 ayrı dine ev sahipliği yapmış, sevgi ve hoşgörü kenti olarak dünyada ismini kanıtlamış, mutfağı ve tarihi dokusuyla anılmış olan Antakya`da ağırlamaktan büyük bir onur duyacağız.” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yeni seçilen yönetime başarılar dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Çukurova Diş Hekimleri Günleri toplantısının Hatay`a çok büyük bir faydası olacaktır. Basın olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız.” dedi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:25:45   

TORBA YASA DÜZENLEMESİ 1 EKİM`DEN ÖNCE ÇIKARILMALIEsnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, Torba Yasa düzenlemesinin bir an önce çıkarılması gerektiğini belirtti.

Artık esnafın dayanacak gücü kalmadı, diyen Özal yazılı açıklamasında şu bilgilerde bulundu: “Aylardır TBMM gündeminde olan bu yasayı esnafımız ve vatandaşımız dört gözle bekliyor. Esnafımız devletle uzlaşmak ve borçlarını ödemek için gayret içerisindeler, zaten işlerin yokluğunda bir de bu düzenlemenin gecikmesi esnafımızın sırtındaki yükü iyice artırmıştır.

Yaklaşık 20 milyona yakın vatandaşı ilgilendiren torba yasa tasarısının önemli bir bölümünün Meclis`te kabul edilmesine rağmen görüşmeler tamamlanamadı. Meclis`in tatile girmesiyle de yasanın çıkması yeni yasa dönemine, yani 1 Ekim sonrasına kaldı. Bu karar, esnafımızı, vatandaşlar ile iş dünyasını hayal kırıklığına uğrattı. Meclis, Cumhurbaşkanlığı yemini için ve daha sonra yeni kurulacak hükümete güven oylaması dolayısıyla yeniden toplanacak. 28 Ağustos`tan sonra 6 Eylül`e kadar çalışacak olan Meclis son aşamaya gelen Torba Yasa`yı onaylayabilir. Hükümetimizden bu yönde bir adım atmasını ve talebimizi gerçekleştirmelerini bekliyoruz.

Üyelerimizden ve borçlu vatandaşlardan bize gelen telefonlarda `Bütün hesaplarımızı bu yasanın çıkması üzerine yaptık. Şu anda borçlarımız duruyor, iş yapamıyoruz. Yapılandırmaya güveniyorduk. Bu yasanın bir an önce çıkmasını bekliyoruz` şeklinde. ESDER olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz ve Milletvekillerini biraz fedakarlık yapmaya davet ediyoruz. 1 Ekim`i beklemeden, 28 Ağustos`ta toplandıklarında, daha sonraki birkaç günde bu yasayı çıkarabilirler. Böylece hem ekonomiyi rahatlatırlar hem de 20 milyon insanın duasını alırlar.

Uzlaşma aşamasındaki vergi, cezalar, SGK ve BAĞ-KUR borçları halen incelemesi devam eden mükellefler ile dava, itiraz ve temyiz aşamasında olan dosyalarla ilgili durumlar Torba Yasa`nın çıkmasını bekliyor. Dolayısıyla affın kanun teklifindekinden daha kapsamlı yapılması gerekiyor. Esnafın, işadamının ekonomideki daralma sebebiyle ödemeleri aksadı. Bu yükü hafifletecek düzenleme, piyasayı canlandıracaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:22:52   

Hemşirelik hizmetinde yeni dönemMustafa Kemal Üniversitesi Senatosu toplanarak, Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü yönergesini görüştü.

MKÜ`den yapılan açıklamada hemşirelik hizmetinde yeni dönem şöyle amaçlanıyor: Üniversite Yönetim Kurulunun 14.05.2014 tarihinde yapılan toplantısında kabul edilerek kurulu gerçekleştirilmiş olan Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğünün iş ve işlemlerini hukuksal temele kavuşturarak, verilen hemşirelik hizmetlerinin çağdaş standartlara uygun olarak planlanması, yönetilmesi, diğer birimlerinin hizmetleri ile koordine edilmesi, denetlenme ve değerlendirilmesi işlerini örgütleyip yürüten söz konusu Müdürlükle ilgili yönergenin kabulü ile hemşirelik hizmetlerini yerine getiren personelin görev, yetki ve sorumluluklarını tanımlanarak bireyin, ailenin ve toplumun sağlığı ve esenliğini koruma, geliştirme ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik tüm hemşirelik hizmetlerinin kalitesi arttırılarak hastaneyi ziyaret eden vatandaşların huzur ve güven ortamında sunulan sağlık olanaklarından faydalanması amaçlanıyor.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:22:17   

BİRLİKTE HİZMET ÜRETİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, mahalle mahalle dolaşarak, muhtarların ev sahipliğinde vatandaşlarla bir araya geldiklerini, sorunları ilk ağızdan dinleyerek yerinde tespit edip çözüm ürettiklerini, mahalle sakinleriyle birlikte hizmet ürettiklerini belirtti.

Başkan Kimyeci, mahalle ziyaretlerine Antakya Belediyesi ailesi olarak katılım gösterdiklerini, bu geniş ailede Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, icra daire müdürleri, AK Parti il ve ilçe teşkilat üyelerinin yer aldığını ifade ederken, hafta başından bu yana 18 mahalleye ayrı ayrı ziyaretlerde bulunduklarını belirtti.

Yeni Büyükşehir yasası ile birlikte 23 km² alandan oluşan Antakya`nın şu anda 600 km² gibi çok geniş sınırlara ulaştığını, aynı oranda nüfusun 400 bini aştığını, 45 olan mahalle sayısının 95`e yükseldiğini ifade eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçen 5 aylık hizmet döneminde Antakyalılarla birlikte omuz omuza vererek yerinde çözüm, birlikte hizmet anlayışıyla hareket ettiklerini, bu zaman zarfında laf değil, icraat yaptıklarını vurguladı.

Yaklaşık 8-10 günlük sürede, Yeni Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen Antakya ilçesine bağlı 54 mahalleye gidileceğini belirten Başkan Kimyeci, Antakya Belediyesi ailesi olarak hafta başından bu yana 18 mahalleyi ziyaret ederek sorunları mahalle muhtarlarından, mahalle sakinlerinden yani ilk ağızdan dinlediklerini, mahalleleri Fen İşleri, Park Bahçe, Temizlik İşleri gibi icracı ekiplerle birlikte karış karış dolaşarak sorunları yerinde tespit ettiklerini belirtti.

Başkan Kimyeci 18-20 Ağustos tarihlerinde Antakya`ya bağlı Bitiren, Açıkdere, Mansurlu, Akcurun, Tanışma, Üzümdalı, Madenboyu, Apaydın, Demirköprü, Bohşin, Avsuyu, Alaattin, Akçaova, Suvatlı, Yeşilova, Narlıca, Derince, Akhisar mahallelerine gidildiğini, ziyaretlere hafta boyunca ve önümüzdeki hafta içinde Maraşboğazı, Ovakent, Paşaköy, Aşağıoba, Arpahan, Uzunalıç, Tahtaköprü, Alahan, Yaylacık, Kisecik, Saraycık, Karlısu, Gülderen, Oğlakören, Serinyol, Doğanköy, Günyazı, Ekinci, Kuzeytepe, Dikmece, Karaali, Alazi, Üçgedik, Anayazı, Zülüflühan, B.Dalyan, Güzelburç, Maşuklu, K.Dalyan, Odabaşı, Kuruyer, Hasanlı, Gökçegöz, Bozhöyük, Melekli ve Saçaklı mahallelerinde devam edileceğini ifade etti.

Başkan Kimyeci ziyaretlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Antakya Belediyesi ailesi olarak mahallelerimizi karış karış dolaşıyoruz. Muhtarlarımız ve mahalle sakinlerimizle acil çözüm gerektiren, aynı zamanda orta ve uzun vade de çözülecek olan tüm sorunları birlikte tespit ediyoruz. İlk etapta yaptığımız çalışmalarla bu mahallelerimizde çöpler düzenli olarak toplanıyor. İlaçlamalar belirlenen periyodik programla devam ediyor. Parke döşeme ve asfalt yama ihtiyaçları, oyun gurubu ihtiyaçları, gübre atıklarının temizliği, derelerin ıslahı, spor alanlarının revizesi, okulların ihtiyaçları gibi birçok konuda belirlenen kısa-orta ve uzun vadeli sorunların giderilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Gittiğimiz noktalarda Büyükşehir Belediyesi`nin sorumluluğunda yer alan, söz verildiği halde yapılmayan kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu gibi altyapı sorunlarının da çözümü için Büyükşehir Belediye Meclisi`nde konunun takipçisi olacağımızı da ifade ettik. Hedefimiz 95 mahallesiyle Antakyamızı çağdaş, yaşanabilir, modern bir görünüme kavuşturmaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:21:32   

KIRIKHAN`DA ASFALT ÇALIŞMASI BAŞLADIKırıkhan ilçesi Fatih Mahallesi 814. Sokak ve Akbülbül sokaklarında asfalt çalışması başladı.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, asfalt çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Asfalt çalışmasının yanında kilit parke taşı döşeme çalışmalarının devam ettiğini belirten Yavuz, işçilerle bir toplantı yaparak bilgi alışverişinde bulundu.

Başkan Yavuz, yaptığı açıklamada “İlçemizde cazibe merkezi olan Mareşal Çakmak Caddesinde esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın talebi üzerine, yaya yoğunluğunu rahatlatmak için başlatılan tadilat çalışmaları sona erdi. Park ve Bahçe Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz, Ulu Cami çevresinde bulunan havuzun ıslah çalışmasına başladı.

Asfalt çalışmaları Fatih Mahallesi 814. Sokakta sona erdi, Akbülbül sokakta çalışmalara başlandı” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:19:52   

BORU HATTINDAN POŞET VE ÇAKIL ÇIKTIHatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hatay genelinde su ve kanalizasyon hatlarının bakım ve onarımını sürdürüyor.

Genel Müdürlük, Erzin ilçesine bağlı Gökdere mahallesine su taşıyan 8 kilometre uzunluğundaki içme suyu boru hattında meydana gelen tıkanıklığın, ekiplerin 2 günlük çalışması sonucu tespit edildiğini ve tıkanıklığın olduğu bölümdeki boruların değiştirildiğini bildirdi.

Tıkanıklığa boru hattına nasıl girdiği araştırılan bir poşet ve çakılların sebep olduğunu belirten idare, boru hattındaki bakım yapılınca, hatta geçmişten biriken yabancı maddelerin temizlendiğini ve Gökderelilerin eskisinden daha temiz bir suyla buluşturulduğunu açıkladı.

Gökdere Mahallesinin üst kesimlerinde zaman zaman yaşanan su sıkıntılarının da mevcut boru hattının kapasitesi artırılmak suretiyle çözüldüğünü belirten HATSU, kapasite artırma çalışmaları sonucunda 150 metrelik bir boru hattının değiştiğine vurgu yaptı.
DSİ`nin içme suyu konusunda geçmişte yaptığı bazı hataların, Erzin`de kendini belli etmeye başladığına dikkat çeken idare, Erzin`de meydana gelen problemlerin bölgedeki HATSU ekipleri ile Erzin ilçe Belediyesi`nin el birliği içerisinde çözdüğünü açıkladı.

Erzin`deki çalışmalara HATSU`nun Dörtyol ekipleri de zaman zaman destek veriyor.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:19:08   

Yasadışı hudut geçişi engellendiSuriye sınırında yasadışı yollarla hudut geçişi yapmak isteyen gruba askerler müdahalede bulunarak engelledi.

Dur ikazına uymayan şahıslar, askerlerin uyarı ateşi üzerine bölgeden uzaklaşarak hafif silahlarla askere ateş açtı. Açılan ateşe ateşle karşılık veren askerler, yasadışı hudut geçişini engelledi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2`nci Hudut Alay Komutanlığı (Kırıkhan / Hatay) Bükülmez Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları (MYKU) tarafından, Suriye`den Türkiye`ye yasadışı giriş yapmak maksadıyla yaklaşan şahıslara `DUR`` ikazında bulunulmuş, ikazlara uymayarak ilerlemeye devam eden grubu durdurmak maksadıyla havaya uyarı ateşi açılmıştır.

Yapılan uyarı ateşi sonunda, şahıslar hududun Suriye tarafındaki zeytinliklerin bulunduğu bir alana kaçmak suretiyle bölgeden uzaklaşmışlardır. Müteakiben kaçan şahıslar tarafından MYKU`na ait Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca hafif silahlar ile ateş açılmıştır. Açılan ateşe, MYKU tarafından derhal ateşle karşılık verilmiştir. Açılan ateş sonrası, şahıslar Suriye istikametine kaçarak gözden kaybolmuşlar ve yasa dışı hudut geçişi engellenmiştir.

Ayrıca, Ziyaret, Kıyıgören ve Demirbüken Hudut Karakol Komutanlıkları sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları tarafından, Asi nehri üzerinde ve çevresinde kaçakçık faaliyetlerinde kullanılan 60`ar litrelik 14 adet akaryakıt bidonu ve beş adet sal tespit edilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 5 ay önce / 22.8.2014 11:18:26