......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265652
YORUM MANŞET
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ

ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ SEN), bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek üvey evlat olmadıklarını dile getirdi.

  Dün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, Yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri, sorunlarını dile getirip çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı’na iletmek üzere bir araya geldi.

Eğitim çalışanlarının haklı taleplerini ve eğitim çalışanları üzerinde oluşmuş üvey evlat hissesini öz evlat hissine dönüştürülmesi noktasında adımların atılmasını beklediklerini söyleyen TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri sonrasında ülkemiz Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Görevinde de Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamız atandı.

Sayın bakanımız; akademisyen ve eğitimci olması, daha önceki çalışmaları, eğitime ve eğitimciye bakışı ve bunun yanı sıra insanı vasıfları önde tutan tavır ve tarzıyla, bu önemli görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyoruz.

Kendisinin bu haliyle, eğitim camiamızda ve toplumumuzun büyük bir kesiminde memnuniyetle karşılandığı görüyoruz. Tabi bu memnuniyetin yansıması olarak da eğitim alanında atılacak adımlar, yapılacak yeni çalışmalar konusunda beklentilerin çok yüksek hale geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple; Niyet hayır ise akıbetinde hayır olmasını temenni ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün 40 bin civarında yardımcı hizmet sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az 75 bin eğitim çalışanı açığı vardır. Okullarımız da Memur, Hizmetli, Kaloriferci, Bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı iş yükü karşında okul ve kurumlarda günlük 2 ,le 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar pırıl pırıl tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlemiz yanıyorsa, tüm yazışmalarımız zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakârlıkla yerine getiriliyorsa, eğitim çalışanları, görevlerinin başındadır ve hakkıyla layıkıyla görevlerini yerine getiriyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz ancak tüm bu fedakârlıklarımızın ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Sizden istediğimiz eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemeniz ve eğitim çalışanlarını üzerinde oluşmuş üvey evlat hissini, öz evlat hissine dönüştürülmesi yönünde adımların atılmasını, bir an önce sağlamanızdır.

Kamuda görev yapan ve kamuoyuyla paylaşılan kısmıyla da sadece belirli unvanlara verileceğine ifade edilen 3600 ek göstergeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek böylece gençlerimize yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu yüzden 3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmalıdır. 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödemem artışı sadece bazı unvanlarla yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılmış olacaktır.

Emeklilik için aranan yaş şartı 1999 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza, 2008 yılından sonra göreve başlayanlar için ise eziyet haline gelmiştir.

Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri yaşanmıştır. Bu yüzden %15 Gelir vergisine tabi 18,000 TL’nin 36000 TL olarak güncellenmesini istiyoruz.

Bugün burada kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini çözüm önerileri ile aktarmaya çalıştık. Taleplerimizin önümüzde ki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalamayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirmenizi bekliyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı

Mustafa Kemal Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Hasan Kaya'yı MKÜ Rektörlüğü'ne atadı.

            Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya'yı atadı” denildi.

MKÜ Rektörü Hasan Kaya'nın özgeçmişi

            1964 yılında Hatay'da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini Hatay'da tamamladı. 1988 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1988-1989 yılları arasında Konya'nın Akşehir ilçesinde mecburi hizmet yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1995 yılında İç Hastalıkları Uzmanı oldu. 1998 yılında aynı bölümde yardımcı doçentliğe atandı.

            2011 yılında Hematoloji Yan Dal Uzmanı oldu. 2002 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başladı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu. 2006-2010 tarihleri arasında Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

            Yurtdışı dergilerde yayınlanmış 40, yurtiçi dergilerde yayınlanmış 60 bilimsel makale ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş 14, yurt içi kongrelerde sunulmuş 75 tebliği bulunmaktadır.

(Haber: Hasan Kaya)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:52:57   

TEMİZLİK EKİPLERİ 95 MAHALLEDE ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler 95 mahallenin temizliği için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi; “ Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri 95 mahallemizde gece gündüz demeden hizmet etmeye devam ediyor.

            Kent genelinde yürütülen temizlik çalışmalarımız kapsamında pek çok mahalleye konteyner takviyesi yapılırken, yıpranmış ve hasar görmüş konteynerler de bünyemizde çalıştırılan kaynak ustaları tarafından tamir ediliyor.

            Bunların yanı sıra çöp çıkartma saatlerine (20.00  22.00) vatandaşlarımızın da sağladığı uyumla ekiplerimiz daha kısa sürede daha çok mahalleye ulaşabiliyorlar.

            Antakya Belediyesi olarak daha temiz bir Antakya için gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Kent genelinde yürütülen çalışmalarımız içerisinde çöp toplama, moloz kaldırma, cadde ve sokakları yıkama, kara süpürge çalışması, cami ve ibadethanelerde yıkama ve temizlik çalışmaları, ağaç budama çalışmalarından kalan bahçe artıklarının temizlenmesi, metruk ev temizliği ve diğer temizlik hizmetlerimiz  bulunmaktadır. Bu hizmetlerimiz kalabalık bir ekiple gece  gündüz demeden periyodik olarak sürdürülüyor.”

             Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre temizlik işleri müdürlüğüne bağlı ekiplerin son birkaç günde gerçekleştirdikleri hizmetler şöyle sıralandı; Antakya ilçesi genelinde, muhtelif yerlerde temizlik ve çöp toplama işlemleri gerçekleştirildi. Doktorlar Sitesi'nin içinde başlatılan temizlik çalışması devam etmektedir.

            Serinyol Mahallesi'ndeki Sanayi Sitesi civarında temizlik çalışması yapıldı. Yeni Müze'nin önünde ve etrafında kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Çalışma sonucu oluşan bahçe artıkları ve çöp yığınları kaldırıldı. Odabaşı Mahallesi'ndeki Öğretmenler Sitesi'nin, Cezaevi'nin önünde ve İl Jandarma'nın arkasına kadar olan bölümde temizlik çalışmaları yapıldı. Büyük süpürge aracımız Serinyol ve Zülüflühan mahallelerinde yol ve refüj kenarlarında süpürge çalışmaları yaptı. Bitiren ve Açıkdere mahallelerinde muhtarların gösterdiği yerlerde kepçe ve kamyon yardımıyla moloz ve çöp yığınları kaldırıldı.

            Ayşe Fitnat Hanım Caddesi'ndeki Vali Teoman İlkokulu ile Eraslan Yakacak'ın önünde bulunan çöp ve moloz yığınları kaldırıldı. Dutdibi Mahallesi'ndeki cenaze çadırı etrafında temizlik çalışması yapıldı. Çalışma sonucu oluşan çöp ve moloz yığınları kaldırıldı.

            Zenginler Mahallesi'ndeki Çarşı Karakolu'nun önünde bulunan çöp yığınları ile bahçe artıkları kaldırıldı. Gazi Mahallesi'ndeki Askeri Lojmanlar'ın önünde bulunan çöp yığınları ile bahçe artıkları kaldırıldı. Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Vali Ürgen İlkokulu'nun arka tarafında bulunan bahçe artıkları kaldırıldı. Mustafa Sevgi Caddesi'ndeki bulunan bahçe artıkları kaldırıldı. Cumhuriyet Caddesi'ndeki çöp ve moloz yığınları kaldırıldı.

            Vali Ürgen Alanı'nın çevresinde park ve bahçeler birimimizin yaptığı çalışma sonucu oluşan bahçe artıkları kaldırıldı. Odabaşı Mahallesi'ndeki Mavi Konutlar ve İlk Evler sitelerinin çevrelerinde bulunan çöp ve moloz yığınları ile bahçe artıkları kaldırıldı. Ürgen Paşa Mahallesi'ndeki 16., 19., 52. sokaklarda ve Altınevler Sitesi'nin çevresinde bulunan bahçe artıkları ve moloz yığınları kaldırıldı.Kavaslı Mahallesi'ndeki Dere ve Sıla sokaklarda toplu temizlik çalışmaları yapılmıştır. Cebrail Mahallesi'ndeki Cebrail sokakta bahçe artıkları ve çöp yığınları kaldırıldı.

            Akevler Mahallesi'ndeki 27., 10. ve Gül sokaklarda bulunan katı yakıt atıkları ile bahçe artıkları kaldırıldı. Rüstem Tümer Paşa Caddesi'nin üzerinde bulunan evsel atıklar (yatak) kaldırıldı. Tanışma, Bozhöyük, Akcurun ve Gökçegöz Mahallelerinde kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Çalışma sonucu oluşan çöp ve moloz yığınları kaldırıldı.

            Üzümdalı Mahalle Cami'nin; Antakya merkezde Mezarlık Kompleksi'nin ve Kemal Çipe Camii'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Ekinci Mahallesi'ndeki Şeyh Recep Ziyareti'nin, Süleyman Doğru ziyaretlerinin,Yusauf oğlu Abdo Şeyh Diyap ziyaretlerinin, Şeyh Yusuf Ziyareti'nin, Şeyh Yusuf Ebu Turha Türbesi'nin temizlik ve yıkama çalışmaları yapıldı. Yeni Müze içindeki temizlik çalışmaları devam ediyor. Karlısu, Günyazı, Doğanköy ve Kisecik mahallelerinde 6 işyerinin denetleme işlemleri yapıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:51:56   

Toroslar EDAŞ'tan ATSO'ya ziyaret

Toroslar EDAŞ Hatay Bölge Müdürü Selman Nair, Antakya İl Müdürü İlhan Karabulut ve Perakende Satış Müdürü Tamer Günaylı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

            Elektrik Kesintileri ile ilgili fikir alışverişinde bulunulan ziyarette, Toroslar EDAŞ Bölge Müdürü Nair, elektrik kesintileri ile ilgili çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade ederken, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi adına yeni çalışmalar başlattıklarını söyledi.

            Nair, şebekelerin otomasyona dayalı hale gelmesi gerektiğini dile getirirken, Hatay'daki elektrik şebekelerine yönelik yenileme çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu ve elektrik ile ilgili sorunların giderilebilmesi için belirli bir zaman gerektiğini sözlerine ekledi.

            ATSO Başkanı Çinçin ise, ilimizdeki elektrik kesintilerinin esnafı ve sanayiciyi zor duruma düşürdüğünü, bu kesintilerin sebeplerinin bir an önce tespit edilerek giderilmesi gerektiğini ifade etti.

            Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konunun takipçisi olacaklarını ve Toroslar EDAŞ'ın tüzel kişiler ve şirketlerden aldıkları hizmetin bedelinin karşılığını gününde ödemek gibi bir yaptırımı olduğu gibi, tüzel kişiler veya şirketlerinde enerjiyi tam ve kesintisiz olarak alma haklarının olduğunu sözlerine ekleyen Çinçin, “Elektrik kesintilerinin esnafımıza ve sanayicimize ciddi zararlar verdiğini ve elektrik kesintilerinin giderilebilmesi için sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek elektrik kesintileri ile ilgili neler yapılabileceği hususunda yol haritası belirledik.

            Bu konunun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde yapılan sivil toplum kuruluşları istişare toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, ilimizi ziyaretleri esnasında Enerji Bakanı Taner Yıldız'a ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a iletildiğini ifade etti.

            Elektrik şebekelerinin iyileştirilmesine yönelik yapılacak çalışmalarda yatırımcı kuruluşlar ve yerel yöneticilerin işbirliğine vurgu yapılan ziyaret toplantısı elektrik sorunlarının giderilmesine yönelik güzel bir adım oluşturmuştur” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:50:58   

67.042 paket kaçak sigara ele geçirildi

Hatay İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadeleye yönelik icra edilen çalışmalar kapsamında 67.042 paket kaçak sigara ele geçirildi.

            Olaylarla ilgili 88 kişinin gözaltına alındığı belirtilerek olaylarla ilgili tahkikatın adli makamlar tarafından başlatıldığı bldirildi.

            Hatay Valiliği'nden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: Hatay İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadeleye yönelik icra edilen çalışmalar kapsamında ortaya çıkarılan 97 olayda; 400.000 adet Captagon, 16.781 litre kaçak akaryakıt, 67.042 paket kaçak sigara, 6.000 g. Kubar esrar, 461 litre alkol, 803 kg çay ve ile 37 adet küçükbaş, 93 adet büyükbaş hayvan ele geçirilmiştir.

            Toplamda 167.646 TL değerinde olan kaçak akaryakıt ve sigara ile diğer ürünlerin piyasaya sürülmesinin önüne geçilmiştir.

            Gözaltına alınan 88 kişi hakkında 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan işlem yapılmış olup, olaylar ile ilgili Adli Makamlar tarafından tahkikat başlatılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:49:55   

KAZANCIK MAHALLESİ KANALİZASYON ŞEBEKESİNE KAVUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Altınözü ilçesine bağlı Kazancık mahallesine yağmur suyu tahliye ve kanalizasyon şebekesinin döşendiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, Altınözü ilçesine bağlı Kazancık Mahallesinin en önemli sorunu olan kanalizasyon sorununun çözümü için 210 metre boru döşendiğini bunun yanı sıra mahalleye 210 metre yağmur suyu şebekesi de döşendiğini açıkladı.

            Çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını duyuran idare, mahalle bazında çözümlerin süreceğini duyurdu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:48:01   

Yaman: Derneklerimizin yanında olacağız

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Çekmece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği dayanışma gecesine katıldı. Gecede Defneli birçok sivil toplum kuruluşu bir araya geldi.

            Dernek yemeğinde Çekmece SYDD ile Yeşilkent SYDD'nin birleşmeleri nedeniyle bir konuşma yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Derneklerin işbirliği içerisinde hareket etmeleri, amaç edindikleri yolda daha güçlü ve istikrarlı ilerlemelerini sağlayacaktır. Bu nedenle ortak çalışmalara imza atan ve özellikle de Çekmece ve Yeşilkent Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri gibi birleşme yoluna giden dernekleri tebrik ediyorum. Böyle bir birleşmenin kısa sürede olumlu sonuçlar vermeye başlayacağından hiç şüphem yok. Bizim de her zaman kendilerine olan desteğimiz sürecektir.

            Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Türkiye'de düzgün bir duruş sergileyen ender derneklerden biri. Ülke genelinde aydın bir toplum oluşturmak adına gerçekleştirdikleri faaliyetleri takdir etmek gerekir. Defne'de böyle bir derneğin kurulmuş olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin aydınlanması ve sürüklendiği karanlıktan kurtarılması için böyle güzel işler yapan oluşumlara ihtiyacı var.

            Hepimizin bu çizgide çalışmalar yapan derneklere destek olmamız ve her zaman yanlarında yer almamız gerekir. Dernek Başkanı Sezer Portakal'ı çalışmalarından dolayı kutluyor başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:45:49   

ENGELLERİ EL BİRLİĞİ İLE AŞACAĞIZ

Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Başkan Yardımcısı Ali Rıza Tekin ve bazı dernek üyeleri Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret etti.

            Antakya Belediyesi bahçesinde gerçekleşen ziyarette Başkan Yardımcısı Ali Rıza Tekin'in yanı sıra, Genel Sekreter Ali Eken, Sayman Bedir Bostancıoğlu ve üye Göksel Gümüş hazır bulundu.

            7 Aralık 2014 tarihinde engelliler için yapılacak olan Milli Piyango çekilişi hakkında bilgi vermek amacıyla Başkan Kimyeci'yi ziyaret ettiklerini belirten Ali Rıza Tekin; “ Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sakatlar Derneği işbirliği ile bu yıl ilk kez engelliler için özel bir çekiliş yapılacak. Her ayın 9, 19 ve 29 tarihlerinde yapılan çekiliş bu yıl 7 Aralık tarihinde engelliler için gerçekleştirilecek. Bu çekiliş için Türkiye'nin dört bir yanına özel biletler bastırıldı. Bu biletleri alan ve şanslı rakamları tutturan vatandaşlara çeşitli hediyeler verilecek. Bu hediyelerin yanı sıra her ilden satılan her 10.000 bilet karşılığında 1 adet engelsiz otobüs verilecek. Bizler ağır engelli vatandaşlarımızın daha rahat ulaşımlarını sağlayabilmeleri için Antakya'da 10.000 bilet satmayı hedefledik. Bunu başarırsak Antakya'nın da bir engelsiz otobüsü olacak. Bu konuda siz değerli kurum yöneticilerimizden isteğimiz bu kampanyaya destek olmanız ve daha çok insana duyurulmasını sağlamanızdır” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise; “Engelli vatandaşlar olarak birbirinize göstermiş olduğunuz bu dayanışma örneğini takdir ediyorum. Bizler her daim engellilerimize dair üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmekle elbette ki sorumluyuz. Biliyoruz ki hepimiz birer engelli adayıyız. Bu nedenle sizlerin görüş ve düşünceleri bizler için çok önemli. Milli Piyango İdaresi'nin sizler için yapmış olduğu özel çekilişin ülkemizde bir örnek teşkil etmesini temenni ediyorum. Eminim ki el birliği ile tüm engelleri omuz omuza vererek aşacağız. Bilet satışlarınız konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

            Gerçekleşen ziyarette göstermiş olduğu ilgiden dolayı Kimyeci'ye çiçek takdim eden dernek üyeleri, bilet temin etmek isteyenlerin 0541 907 40 57 ya da 0533 666 50 43 numaralı telefonlardan kendilerine ulaşabileceklerini belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:43:25   

TKDK YENİ PROJE ÇAĞRISINA ÇIKTI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy yaptığı açıklamada, Kurum olarak, 10 Kasım 2014 tarihinde yeni proje başvuru çağrısına çıkıldığını, 10 Şubat 2015 tarihine kadar da proje kabul edileceğini, Bu çağrı için fon bütçesinin kurumun faaliyet gösterdiği ve Hatay'ın da bulunduğu 42 il için yaklaşık 230 milyon Avro olduğunu belirtti.

            IPARD hibe destek programı kapsamına yeni sektörlerin eklendiğini vurgulayan Özgürsoy şu açıklamalarda bulundu: “Çiftilik faaliyetlerinin desteklenmesi kapsamında verilen hibelere; açık alanda ve seracılık kapsamında fide ve fidan yetiştiriciliği eklendi. Daha önce devam eden tıbbi aromatik bitki yatırımlarına seracılık eklendi, kesimhane ve et işleme tesislerinin yanında artık et parçalama tesisleri de destek kapsamına alındı. Meyve sebze işleme ve paketleme hibe destekleri kapsamında işlenecek olan ürünlere yeni türleri eklendi. Bu çerçevede sert kabuklu meyveler, kurutulmuş plantain (bir tür muz) ve kurutulmuş turunçgillerin destek kapsamına alındı, ayrıca hibe destekleri kapsamında desteklenen tüm sektörlerde yenilenebilir enerji üretimi için güneş enerjisi sistemleri de destek kapsamına alındı.

            Bu kapsamda Kırsal Turizm, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Çiçekçilik, Arıcılık, Bal İşleme ve Paketleme, Meyve Sebze işleme ve Soğuk Hava Depoları, Su Ürünleri İşleme, Kültür Balıkçılığı, El Sanatları ve Hatay' a özgü Yerel Gıda Ürünleri gibi sektörlere dönük; İnşaat İşleri, Makine  Ekipman alımı ile ilgili yatırımlara,  KDV, ÖTV, Kurumlar ve Gelir vergisi gibi vergi ve harçlardan muaf olacak şekilde %50 hibe desteği sağlamaya devam edecek” dedi.

            Yeni çağrının yanı sıra önceki çağrı dönemlerinde desteklenen projelerin yatırımlarının devam ettiğini, bazılarının bittiğini bazılarının ise bitmek üzere olduğunu belirten İl Koordinatörü Özgürsoy; AB standartları çerçevesinde yapılan bu yatırımların, diğer potansiyel faydalanıcılara örnek teşkil ettiğini, yatırım yapacak olan her girişimciye kapılarının açık olduğunu ve bu çerçevede ellerinden gelen her türlü kolaylığı sağladıklarını, yatırımcıların projelerini hazırlarken ve uygulama döneminde mutlaka kurumla iletişim halinde olmaları tavsiyesini yineledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:42:06   

AK PARTİ'YE BÜYÜK KATILIM

AK Parti İskenderun İlçe Teşkilatı'nda büyük bir katılım vardı. Siyasi hayatını bağımsız olarak sürdüren Denizciler Eski Belediye Başkanı ve şu an Kavaklıoluk Muhtarı olan Sedat Bakır, beraberinde yine iki muhtar ve yaklaşık 150 kişilik grupla AK Parti saflarına geçti. Sedat Bakır ve beraberindeki muhtarlara parti rozetlerini İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Vedat Tosun ve Prof. Dr. Sefa Saygılı taktı.

            Kentimizin ve bölgemizin yakından tanıdığı siyasetçilerden aynı zamanda Denizciler Eski Belediye Başkanı olan Sedat Bakır, bundan sonra siyasi hayatına AK Parti'de devam etme kararı aldı. Bakır ile birlikte muhtarlar Efendi Dönmez, Erdoğan Sert ve yaklaşık 150 kişi düzenlenen törenle AK Parti'ye katıldılar. 

            AK Parti İskenderun İlçe Teşkilatı'nda düzenlenen katılım töreninde konuşan İlçe Başkanı Vedat Tosun, AK Parti'nin her geçen gün daha da büyüdüğünü kaydetti. Önümüzde 2015 genel seçimleri olduğunu kaydeden Başkan Tosun, bu seçimde Hatay'da hedeflerinin 7 Milletvekili çıkarmak olduğunu ifade ederek, “Allah'ın izniyle birlik ve beraberliğimizi koruyarak bu hedefimize ulaşacağız.

            AK Parti çok büyük bir ailedir. Denizciler Eski Belediye Başkanımız Sedat Bakır ve beraberinde muhtarlarımız Erdoğan Sert, Efendi Dönmez ve vatandaşlarımız AK Parti ailesine katıldılar. Bundan teşkilat olarak büyük memnuniyet duyduk. El birliğiyle halkımıza hizmetimize devam edeceğiz” diye konuştu.

            Katılım töreninde konuşan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise, Sedat Bakır'ın AK Parti saflarına katılmasından dolayı büyük sevinç duyduğunu vurguladı. İskenderun'u çok yakında hizmetlerle daha güzel günlerin beklediğini kaydeden Dingil, vatandaşımıza hizmet için ellerinden gelen tüm imkân ve gayreti sergilediklerini söyledi.

            Yapılan konuşmaların ardından Denizciler Eski Belediye Başkanı Sedat Bakır, muhtarlar Efendi Dönmez ve Erdoğan Sert'e parti rozetlerini Prof. Dr. Sefa Saygılı, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve AK Parti İlçe Başkanı Vedat Tosun taktı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:39:20   

HATSU'da denetçi ücretleri oybirliği ile kabul edildi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Kurulu Toplantısı'nın 2. Oturumu 17 Kasım Pazartesi günü Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında gerçekleştirildi.

            Oturum 12.11.2014 tarihinde yapılan toplantının karar özetlerinin okunup oy birliği ile kabul edilmesiyle başladı. Genel Kurul'da,12 Kasım 2014 tarih ve 15 sayılı karar ile seçilen denetçilere ödenecek ücret oy birliği ile kabul edildi. Komisyonlara havale edilen raporların çalışmaları sürdüğü için toplantıya 20.11.2014 Perşembe günü saat 14:00'e kadar ara verilmesi kararlaştırıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 19.11.2014 10:37:58