......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 259470
YORUM MANŞET
ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN
ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUN

ORGANLARIMIZ, TOPRAK DEĞİL CAN OLSUNÖzel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde Hatay Diyaliz-Der tarafından içinde bulunduğumuz Organ Bağışı Haftası dolayısıyla farkındalık etkinliği başarıyla gerçekleşti.

   Dün Özel Defne Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen bu programda okul müdürü Hüseyin Celil, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.

Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Kadir Miskin ve M.Malik Arslan ile birlikte okulun bu etkinliğine katıldı.

3-9 Kasım tarihleri arasında yapılan Organ Bağışı Haftası’na farkındalık oluşturmak amacıyla programa katıldığını belirten Kozkıran, insan organının satılmaz olduğunu ancak bağış yoluyla iyilik yapıldığını dikkat çekerek şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de organ nakli bekleyen 25 bin hasta bulunmaktadır. Gerçekleşen organ nakli oranı 4 bin 500 civarındadır. Oran itibariyle bu rakam yüzde 9 seviyesinde olması dolayısıyla çok düşük. Organ bekleyen hastalarımız, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer nakli beklemektedir. Her yıl 2 bin hastamız nakil olamadığı için ölmektedir.

Organ bağışı iyiliktir, herkese tavsiye ediyoruz. Organlarımız toprak olacağına can olsun. En güzel bağış organ bağışıdır. Ben 5 yıl önce annemden aldığım organla sağlıklı bir yaşama kavuştum. Organ bağışı bir insanlık görevidir. Tüm insanlara bol su içmelerini ve tuzu az kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Özel Defne Koleji Müdürü Hüseyin Celil de organ bağışı konusunda önemli bilgiler veren, yardımlaşma duygusunun artması ve toplumu bilinçlendirme amaçlı yapılan bu güzel sunumu dolayısıyla Hatay Diyaliz Der Başkanı Hasan Kozkıran ve yönetim kurulunu teşekkür etti.

Program sonrası bir öğrenci tarafından okul adına sunumu gerçekleştiren Hasan Kozkıran’a çiçek takdim edildi.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

ZİYARETÇİ REKORU
ZİYARETÇİ REKORU

ZİYARETÇİ REKORUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, başarılı bir organizasyonla gerçekleşirken fuar alanına gelen yüzbinlerce kişi ile ziyaretçi rekoru kırıldı.

31 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hatay Günlerine başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı,  Vali Yardımcısı Erol Özkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katılarak etkinliğe destekte bulundu.

Hatay’ın eşsiz kültürü yanında mükemmel mutfağının yansıması olarak Gastronomisinin tanıtıldığı Başkentte Hatay Tanıtım Günlerine hemşerilerimiz yanında Ankaralılar ve çeşitli il mensubu vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Hafta içinde yüzbin civarında olan günlük katılım özelikle hafta sonu iki yüz bin ziyaretçi sayısına dayanarak tüm zamanların ziyaretçi rekorunun kırılmasını sağladı.

Fuar alanına geçmek için uzun kuyrukların oluştuğu etkinliğe gelen ziyaretçiler, Hatay Mutfağının lezzetini, yöremizin tatlısı künefenin tadını, Hatay ilinin kültürünü tanıyarak ilimize hayran kaldı.

Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer ve yönetim kurulu yanında Elite Fuarcılık sahibi Kamile Yurtseven ve ekibi, gece-gündüz yoğun mesai harcayarak organizasyonun mükemmel şekilde gerçekleşmesini sağladı.

Fuarı gezen ziyaretçiler, Hatay Tanıtım Günlerinden memnuniyet duyguları ile ayrılırken çok merak ettikleri Hatay ilini yerinde görmek istediklerini belirtti.

(Haber: S.Ergin)

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU
BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSU

BAŞKENTTE “HATAY” COŞKUSUBu yıl yedincisi düzenlenen Başkentte Hatay Tanıtım Günleri, muhteşem açılış töreninin ardından büyük bir ziyaretçi ilgisiyle devam ediyor.

31 Ekim Çarşamba günü Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde başlayan Hatay tanıtım günleri fuarı açılışında bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hatay’ın medeniyet ve kültürün beşiği olduğunu söyledi.

Hatay deyince akıllara lezzetlerin yanı sıra milli duruş geldiğini söyleyen Gül, şunları söyledi: “ Hatay deyince akla örnek il gelir, kardeşlik gelir, insanlık gelir, misafirperverlik gelir. Hatay’ın bu güzelliklerini hep beraber ileriye taşıyacağız. Hatay’a çok büyük yatırımlar yaptık. İlerleyen dönemlerde yapacağımız Amanos tüneli ile bölgeyi şaha kaldıracağız. Orayı yatırımcılar için çekim merkezi haline getireceğiz.” dedi.

Açılış programına katılım gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yaptığı kısa konuşmada, Hatay’ın diğer illere örnek bir kent olduğunu ve misafirperverliğinin takdire şayan olduğunu söyledi. Hatay’ın milli mücadeledeki ilk kurşunu atmasıyla milli bir duruş ortaya koyduğunu söyleyen Kurum, Hatay tanıtım günleri fuarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törende ayrıca,  konuşma yapan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da Hatay’ın güzelliklerinden bahsetti.

Lezzetlerinin yanı sıra Hatay’ın meşhur bir mermisi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Hatay günlerinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizim Hatay’ımızın lezzetlerinin yanında, meşhur olan bir mermimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin varlığına karşı duran ilk kurşunumuz var. İlk kurşunun 100.yılında bu vatan ve bu memleket için can verenlere Allah rahmet, gazilerimize acil şifalar dileriz.” dedi.

Hatay’ın barış, hoşgörü ve medeniyet demek olduğunu aktaran Güzelmansur ise, Hatay’ın gastronomi unvanı aldığını hatırlatarak, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hatay’ın tarihi, coğrafi ve turizm güzelliklerinin yanında gerek tarımda gerekse ticarette adından sıkça söz ettiren bil il olduğunu aktaran Türkoğlu ise, “Milli mücadele ilk kurşunun Hatay’ın Dörtyol ilçesinde atılmıştır. Bu güzel tarih bizim şerefimiz, onurumuzdur. Katılım gösteren herkese teşekkür ederiz.” dedi.

Törende ayrıca bir konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise,  Hatay’ın medeniyetin başkenti olduğunu söyleyerek, “Hatay, zarafetiyle, birlik ve beraberliği, sabrıyla ve sadakatiyle Türkiye’nin göz bebeği olmuştur.“ dedi.

Konuşmaların ardında, törene katılım gösteren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki Hatay milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilçe belediye başkanları açılış kurdelesini kesti.

Künefelerin dağıtıldığı açılış töreninde daha sonra, protokol üyeleri tarafından stantlar gezildi.

Başkentte Hatay Günleri, 4 Kasım’a kadar açık kalacak.

(Haber Merkezi)

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR
3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

3. HATAY MOBİLYA FUARI BUGÜN AÇILIYOR

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Antakya Marangoz ve Hızarcılar Odası, Antakya Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği, başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan 3.Hatay Mobilya Fuarı, 23 - 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Elka Fuarcılık Limited Şirketi tarafından Çevre Yolu Otogar Yanı Antakya’da gerçekleşecek.

Elka Fuarcılık tarafından Hatay'da, üç yıldır başarı ile gerçekleştirilmekte olan Mobilya Fuarı, ilk iki yılında sektör ilgililerinden aldığı destek ve beğeni ile büyümeye devam ediyor. Bölge ekonomisine büyük katkılarda bulunan Fuar, sektörlerin yanı sıra Hatay'ın tanıtımında da önemli bir rol oynuyor.

Tanıtım broşürlerinde Fuar bilgileri ile birlikte, şehrin sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini de ön plana çıkararak, fuar ticaretinin yanı sıra ziyaretçilere şehri de doğru tanıtmayı amaçlayan Elka Fuarcılık, organizasyonları sayesinde iki hafta içinde 40 farklı ilden elli bine yakın ziyaretçinin Hatay ile buluşmasını sağlıyor.

Elka Fuarcılık Genel Müdürü M. Bülent Yamaç;  ''Fuarlar beş duyumuza hitap eder, ürün ve hizmet alternatiflerini gözümüzle görür, dokunarak inceler ve katılımcılardan birebir duyarak bilgi alırken, gittiğimiz şehrin havasını, dokusunu, piyasalarını koklar ve yeni kültürler tanır, yeni mutfaklar tadar, hem ticaret hem ziyaretlerde bulunuruz'' dedi.

Hatay gibi tescilli bir gastronomi şehrinde Fuar düzenlemenin birçok artısı olduğunu ekleyen Yamaç   ''Hatay'da Ekim ve Kasım ayı içinde Mobilya Fuarını üçüncü kez düzenleyeceğiz. Hatay üretimi mobilya ve aksesuarların sergilendiği fuarın üç yılda gelmiş olduğu yerden son derece mutluyuz. Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen Hatay Esnafı kararlılığını bozmadan, üretimine duyduğu güven ile yoluna devam etti. Hatay Fuarlarının gücünü bir kez daha tüm yurda ve ilgili ülkelere gösterme şansı olacak '' dedi.

Yamaç; '' Tamamı Antakya'da üretilmekte olan 50'ye yakın firmanın ev sahipliği yaptığı, ev ve ofis üzerine her türlü mobilyanın sergilendiği Fuarda, Klasik, Modern, Avangart, Spor, Eskitme Mobilya Takımları ile birbirinden farklı tasarımlara sahip sehpalar, masalar, mutfak mobilyaları, aksesuarlar beğeniye sunulmakta. Tüm sektör profesyonellerinin yanı sıra halkımız ve ilgililer fuarımızda buluşmakta, yurtiçi ve yurt dışı elli binden fazla ziyaretçi gezerek ziyaret etmekte'' şeklinde bilgi verdi.

Hatay Mobilya Fuarı 23-28 Ekim, tarihlerinde saat 10.00-20.00 ziyarete açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek.

(Yorum Haber Merkezi)

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİYerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte siyasi partiler çalışmalarına ve istişare toplantılarına hız vermeye başladılar.

Kırıkhan’daki 73 Mahalle muhtarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti heyeti, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için Mahalle muhtarlarından seçimlerde destek istedi.

Kırıkhan Muhtarlar Derneğinin düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Programına AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkan vekili İbrahim Cihangir, Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Durgun, Ak Parti Yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Hatay Milletvekilleri toplantıda birlik beraberlik mesajları verirken ortak bir dille mahallelerin sorunları, çiftçi ve esnafların istekleri ile vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ve bu sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi için gereken adımların atıldığını ifade etti.

Özellikle çiftçilerin sulama sorunlarının 31 Temmuz itibarıyla tarihe karıştığına ve bütün sorunların her zamanki gibi birlik ve beraberlik içerisinde çözeceklerini dile getiren AK Parti Hatay Milletvekilleri, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin Hatay’da yapılacak yerel ve genel hizmetler için çok önemli olduğunu ifade ederek yerel yönetim seçimleri için mahalle muhtarlarından ve Hatay halkından hem Büyükşehir hem de ilçe belediye başkanlıkları için oy desteği istedi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise toplantıda yaptığı konuşmada 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde vatandaşlarımıza söz verdiği hizmetlerin tamamına yakınını hizmet ekibiyle birlikte gerçekleştirildiğini, mahallelerin kalan eksiklikleri bildiğini ve yerel seçimlerden önce bitirmek için ekip olarak ellerinden gelen bütün gayretleri gösterdiklerini ifade etti.

Birlik, beraberlik ve istişare toplantısı günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile son bulurken Kırıkhan’daki istişare gezileri; mahallelere yapılan ziyaretler, düğün ve taziye ziyaretleri ile son buldu.

(Haber Merkezi)

HİZMETLERİMİZ ARALIKSIZ DEVAM EDECEK

Özel Antakya Ata Koleji Vakıf Başkanı Rana Salih ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye nezaket ziyaretinde bulundu.

            Vakıf Başkanı Rana Salih ziyarette yaptığı konuşmada; “30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler sonrasında Antakya Belediye Başkanı olarak seçildiniz. Bizler seçim sonrası yoğunluğunuz ve yaz döneminin araya girmesinden dolayı hayırlı olsun dileklerimizi iletme fırsatı bulamamıştık. Bugün buraya yeni görevinizin size başarılar getirmesi dileklerimiz ile okulumuza vermiş olduğunuz katkı ve hizmetlere teşekkürlerimizi iletmek amacıyla geldik. Antakya Belediyesi olarak hizmetlerinizde başarılar diliyor, görevinizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Özel Antakya Ata Koleji olarak okulumuza göstermiş olduğunuz destek ve hizmetlerinizi takdir ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci karşılıklı fikir alışverişi ile devam eden ziyarette; “Özel Antakya Ata Koleji Antakya'mızda öğrencilerimizin en üst düzeyde eğitim aldığı güzide kurumlarımızdan biridir. Sosyal ve kültürel etkinlikleriyle de eğitime katkı sağlayan bir değerli bir eğitim kurumumuzdur. Antakya Belediyesi olarak şehrimizdeki tüm eğitim kurumlarımıza olduğu gibi Özel Antakya Ata Koleji'ne de ihtiyaç doğrultusunda hizmetlerimizi periyodik olarak gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki süreçte de eğitim kurumlarımızla ilgili proje ve hizmetlerimiz artarak devam edecek.” dedi.

(Haber Merkezi)

 


4 yıl, 5 ay önce / 26.09.2014 10:25:22   

GAZETECİLER FOTOĞRAF SERGİSİNDE BULUŞTU

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) işbirliğiyle Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu Fuayesi'nde 2 ayrı sergi açtı.

          TFMD'nin düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğraflar ile ÇGC üyesi Ramazan Şanıvar'ın Hatay'da görev yaptığı yıllarda görüntülediği fotoğraflardan oluşan 'Hatay Tadı'nda 6 Yılda 66 Kare Fotoğraf Sergisi' ÇGC tarafından izlenime sunuldu.

            Serginin açılışına ÇGC üyelerinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, CHP İl Başkanı Orhan Sümer, CHP 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel, CHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş ve İletişim Meslek Lisesi öğrencileriyle çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı. Serginin açılış kurdelesini İletişim Meslek Lisesi öğrencileri ve protokol üyeleri birlikte kesti. Adana Büyükşehir, Çukurova ile Seyhan Belediyeleri'nin desteğiyle gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi gördü.

            Toplam 3 gün izlenime sunulacak serginin açılışında konuşan ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, "Bugün Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin 2014 Yılı Basın Fotoğrafları Sergisi ile birlikte eşzamanlı olarak üyemiz Ramazan Şanıvar'ın 'Hatay Tadı'nda 6 Yılda 66 Kare' fotoğraf sergisini de açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mesleki örgüt olarak bu tür etkinlikleri daha fazla gerçekleştireceğiz. Görüş ve önerilerle çalışmalarımızı üyelerimizin istekleri doğrultusunda birlikte yürüteceğiz" dedi.

            Esendemir, ÇGC'nin sosyal ve kültürel etkinliklerine devam edeceğini sözlerine ekledi.

            Ramazan Şanıvar, 35 yıllık gazetecilik yaşamında Hatay'ın ayrı bir önemi bulunduğunu, ustalık döneminin 6 yılını Hatay'da geçirdiğini, kentin deseni, kokusu, gözü, rengi,  sesi, kulağı olduğunu, çok iyi dostluklar edindiğini belirterek, “Hatay benim ikinci memleketim. Orayı herkesin görmesi gerekir. Kent dışından Hatay'a göreve gelen öğretmen, memurların memleketlerine dönmeyerek Hatay'a yerleştiklerini tanık oldum. Hatay'ı asla unutmayacağım” diye konuştu.

            Şanıvar, Hatay'da 6 yıllık görevi sırasında çektiği 3 bin kare fotoğraf içinden belirlediği 66 kare fotoğrafın büyük ilgi gördüğünü, kentin tanıtımına da katkı sağladığını sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 26.09.2014 10:23:51   

Gaziler, baloda buluştu

Gaziler Haftası, Hatay Muharip Gaziler Derneği tarafından Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi'nde organize edilen muhteşem balo gecesi ile son buldu.

            Şarkıcı Kader ve O Ses Türkiye Sanatçısı Tuğçe Tellioğlu'nun da konser verdiği muhteşem gecede davetliler doyasıya eğlendi. Külliye içerisinde nezih bir ortamda müzik eşliğinde yemek yiyen davetliler geceyi eğlenerek geçirdi.

            Geceye Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Payas Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Yayladağı Belediye Başkanı Hacı Mehmet Kalkan ve meclis üyeleri, İskenderun Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, gaziler ve gazi aileleri katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 26.09.2014 10:22:53   

Maçlar cumartesi günü oynanacak

Spor Toto TFF 2. Lig ve 3. Ligde ilimizi temsil eden takımlarımızın maçları Cumartesi günü oynanacak.

            Spor Toto TFF 2. Lig temsilcimiz Körfez İskenderunspor kendi sahasında Menemen Belediyespor'u konuk edecek. Saat: 16.00'da oynanacak olan maçı Ali Adıgüzel, Kemal Mavi, Mustafa Akkuş hakem üçlüsü yönetecek.

            Spor Toto TFF 3. Lig 1. Grup temsilcimiz Kırıkhanspor, Gaziosmanpaşa deplasmanına gidecek. Sarıyer Çayırbaşı Stadyumunda oynanacak olan maçı Taner Ağıç, Suat Fidan, Helim Aksoy hakem üçlüsü yönetecek. Maçın başlama saati: 16.30.

            Spor Toto TFF 3. Lig 2. Grup temsilcimiz Payas Belediyespor kendi saha ve seyircisi önünde Gölcükspor'u konuk edecek. Payas İlçe Stadyumunda oynanacak maçı Erkoç Doğan, Çağlar Yıldız, Hakan Yoldaş hakem üçlüsü yönetecek. Payas Belediyespor-Gölcükspor maçı saat: 16.00'da başlayacak.

            Spor Toto TFF 3. Lig 3. Grupta Erzin Belediyespor Ayvalık Belediyespor'a konuk olacak. Ayvalık Hüsnü Uğural Stadyumunda oynanacak olan maçı Ömer Tolga Güldibi, Alparslan Yılmaz, Cem Özbay hakem üçlüsü yönetecek. Maç saat: 16.30'da başlayacak.

(Haber: Hasan Ali Temizyürek)


4 yıl, 5 ay önce / 26.09.2014 10:21:07   

Futbol Festivali dolu dolu yaşanıyor

İskenderun Belediyesi'nce düzenlenen 1.İskenderun Futbol Festivali, centilmenlik ruhu içerisinde gerçekleşiyor. Halkın büyük ilgi gösterdiği festival, İskenderun'a hareketlilik kazandırdı.

            İlk kez düzenlenen 1.İskenderun Futbol Festivali'nde, çeşitli kurumlar, basın mensuplarının yanı sıra, İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeli de maç yapma heyecanını yaşadı.

            Dostluk, sevgi, barış, kardeşlik ve centilmenlik içerisinde geçen festival etkinliklerinde, karşılaşmalara katılanlar kadar, onları izleyen aileler ve yakınları da hoşça vakit geçiriyor.

            Sporculara alkış ve tezahüratla desteğini sergileyen izleyiciler, karşılaşmanın heyecanını yaşıyor.

            Futbol cambazlarının gösterisi, penaltı atışları, frikik atışları, bilgi yarışmaları, balon futbolu ve futbol turnuvaları ile dolu dolu yaşanan festivalin, geleneksel olarak sürdürüleceği belirtildi.

            Türk futbolunun efsane isimleri, İskenderun'un şöhretleri ve down sendromlu çocukların karşılaşmaları ile başlayan 1.İskenderun Futbol Festivali, kentin tanıtımına,  halkın kaynaşmasına da vesile oldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 26.09.2014 10:18:07   

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARIBAŞLADI

Teksöz: Ahilik Kültürü esnafın bayramıdır

            Ahilik Haftası kutlamaları dün sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelen bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

            Törene Vali Vekili Orhan Mardinli,  Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Tek-söz, Ticaret İl Müdürü Ziya Yüksel ile diğer kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

            Daha sonra Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde HESOB toplantı salonunda düzenlenen törenle unutulmaya yüz tutmuş esnaf ve sanatkâra ödül verilirken Sabit Ak'ta İlin Ahisi Kaftanını giydi.

            Törenin açılış konuşmasını yapan HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, bugün esnafın bayramı, Ahilik Kültürü esnafın bayramıdır diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Birlik, beraberlik, kardeşlik olan bu şehirde,  Ahilik kültürünü kutlamak çok önemli. 50 bin esnafı temsil ediyoruz.

            5 sanayi sitesi yapıyoruz, İnşaatçı ve mermerci kardeşlerimizi de şehirden çıkaracağız. Esnaf teşkilatındaki siyaset çok daha büyük. Milletvekillerimizden çok yararlandık.

            Adalet eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin A dan Z ye ne istediysek bizlere destek verdi. Başta Sadullah Ergin olmak üzere tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın” dedi.

            Konuşmaların ardından; en olgun esnaf ve sanatkar: Hüsamettin Öz, en genç esnaf ve sanatkar: Nebil Karadeniz, örnek kadın esnaf ve sanatkar: Ülkan Karabacak, Unutulmaya yüz tutmuş esnaf ve sanatkar: Ali Şahin ve Yunus Öztürk'e kaftanları giydirildi.

            Kaftan giydirme törenine, Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Hasan Akgöl, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı ve CHP Genel Bşk. Yrd. Nihat Matkap, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Ziya Yüksel ve davetliler katıldı.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 6 ay önce / 25.09.2014 12:01:59   

Yayladağılıların tercihi yine Yalçın

Yayladağılılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yapılan kongresinde, mevcut başkan Avukat Mehmet Yalçın, genel kurulda güven tazeleyerek bir kez daha başkanlığa seçildi.

            21 Eylül Pazar Günü Antakya'da ki Yayladağılılar Dernek binasında gerçekleşen olağan genel kurulda Av. Mehmet Yalçın, Hidayet Alagöz ve Bayram Oktay başkanlık için yarıştı.

            Toplam 462 üyeden 362'sinin oy kullandığı seçimlerde Ali Gündüz, Cahit Aşkar ve Nevzat Hüner Divan Kurulunda yer aldılar. Saat 10:00 da başlayan seçimler saat 17:00 da sona erdi. Oyların sayımının ardından Av Mehmet Yalçın ve ekibi 177 oy alarak bu seçimden zaferle çıktılar

            Seçimlerde Hidayet Alagöz 176 oy, diğer aday Bayram Oktay 3 oy alırken 6 oy da geçersiz sayıldı.

            Yeni göreve seçilen Yayladağılılar Derneği yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Mehmet Yalçın, Ahmet Sönmez, Servet Altaş, İsmail Gökgöz, Mehmet Hanifi Bilgili, Ali Yılmaz, Mehmet Duran, Mehmet Bilgili, Faris Çenteli, Ferhat Talay, Hüseyin Başboğa, Mehmet Yılmaz, Ahmet Tiryaki, Osman Nuri Parlak, Kubilay Kurt.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.09.2014 12:00:21   

TES, iş bırakma eylemi yaptı

Türk Eğitim-Sen (TES) Hatay 1 Nolu Şubesi okullardaki müdür atamaları nedeniyle 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

            Dün, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapan, Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay;"Bugün Milli Eğitimdeki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı gündür.” dedi.

            Tuncay açıklamasına şöyle devam etti; “Bugün Hz. Ömer adaletini elinin tersiyle itenlere, milli eğitimde ayrımcılık kokan uygulamalara, yılların emeğiyle elde edilmiş makamların yandaşlara, torpillilere 'dur' denildiği gündür.

            Bugün eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının tırpanlanmasının, öğretmenlerin itibar kaybetmesine neden olan uygulamaların, akademik zam sözü verilmesine rağmen bu sözünün arkasında durmayanların, gelir dağılımındaki adaletsizliğin protesto edildiği gündür.

            Şuanda 8 bin okul müdürü adeta idam edilmiştir. Okul müdürlerini idam edenler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Valiliklere idari soruşturmalar açılması için dilekçeler verdik. Hatta bu tetikçilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da soruşturma başlatıyor.

            Bakalım bu soruşturmalardan ne sonuç çıkacak Bu süreçte, okul müdürleri kendi ekibini de oluşturabilecek. Yani okul müdürleri müdür başyardımcılarını, müdür yardımcılarını kendisi seçecek.  Böylece okul müdürlerinin büyük kısmı siyasi ve ideolojik görüşü kendisiyle örtüşen insanları yakın çalışma arkadaşı olarak belirleyecek. Hatta büyük bir kısmına kimlerle çalışacakları yine bir yerlerden gelen talimatlarla bildirildi bile!

            Öğretmenlerin, akademisyenlerin ve diğer tüm eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları da giderek zafiyete uğramaktadır. Oysa bir toplumun ancak ve ancak eğitim ile kalkınabileceği göz önüne alındığında; öğretmenlerin, akademisyenlerin, eğitim çalışanlarının, üniversite çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını dünya ülkeleri seviyesine çıkarmak, onların insanca ücretlerle yaşamasını sağlamak bu ülkeyi yönetenlerin en asli görevlerinden biridir.

            Görüldüğü üzere eğitimin tonlarca sorunu ve bu sorunları çözmekten uzak bir siyaset anlayışı bulunmaktadır. Eğitimine önem vermeyen, eğitimcisini siyasi ihtirasları uğruna bir kalemde harcayan, katılımcılık yerine, “benim dediğim olacak” anlayışını dikte ettiren, nitelikli eğitimi sağlamak yerine kendisi gibi düşünmeyenlere ayak kaydırma operasyonu yapanlar, bugün MEB'i batağa saplamıştır. Bizim amacımız üzüm yemektir. Hiçbir tavrımızı siyasi mülahazalarla ortaya koymuyoruz. Tek derdimiz eğitim çalışanlarının daha huzurlu ve eğitim hizmetinin verimli olmasıdır. Kim yaparsa yapsın doğruların hep destekçisi olacak; kimden gelirse gelsin yanlışların karşısına kaya gibi dikileceğiz.

            Sendikamızın bu eylemi bir uyarı niteliğindedir. Bu ülkeyi yönetenler aklını başına almalıdır. Aksi taktirde bu eylemlerimiz bir son olmayacak, sürekli eylemlilik süreci başlatılacaktır. En kısa sürede taleplerimize cevap bekliyoruz, alacağımız cevap eylemlerimizi de şekillendirecektir. Biz sözümüzü söyledik, duyan duymayan kalmasın.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 6 ay önce / 25.09.2014 11:57:29   

Ahilik teşkilatlanması topluma ışık vermiştir

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, yayınladığı bir mesajla Ahilik Haftasını Kutladı.

            “Yüzlerce yıldır Anadolu topraklarında mesleki örgütlenmeyle birlikte, sosyal ve kültürel yapıyı oluşturan ahilik teşkilatlanması feyzini Hacı Bektaş Veli'den Ahi Evran'dan alarak topluma ışık vermiştir” diyen Yaman, açıklamasına şöyle devam etti: Ahiliğin mantığında ilk satışını yaptıktan sonra komşusu siftah etmeden satış yapmayı reddeden kanaatkârlık, dükkânını süpürürken dışarıdan içeri doğru süpürmeyi adet edinen bir çevrecilik, terazisinde doğruluğu ve hakkı gözeten adalet, yolda kalanı ağırlayan baş tacı eden konukseverlik gibi insancıl kavramları ön plana çıkaran güçlü bir ahlak öğretisi vardır.

            Toplumda yardımlaşmayı ve paylaşmayı, tüketici haklarına saygı göstermeyi ahlaki bir erdem olarak ön plana çıkaran ahilik ne yazık ki toplumsal yabancılaşma ve kontrolsüz, kayıt dışı ekonomi nedeni ile en fazla yıpranan değerlerimizdendir.

            Ahilik kültürümüzün yaşatılabilmesi için her yıl kutlanan Ahilik haftasında değerlerimizin kamuoyuna yeniden benimsetilmesini, mütevazı sermayeleri ve el emekleri ile geçinen esnaf ve sanatkârlarımıza ahilik bilinci içinde mesleki hayatlarını sürdürmelerini diliyor, bu vesile ile tüm esnaf teşkilatlarımızın ahilik haftalarını kutluyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.09.2014 11:56:36   

ESNAFIN İSTEKLERİNİ EMİR TELAKKİ EDERİZ

Hatay Esnaf Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Kooperatif Başkanları, Oda Başkanları ile yönetim kurulu üyeleri Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye ziyarette bulundu.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Esnaf Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Kooperatif Başkanları, Oda Başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sizler sadece Antakyamızın değil, Hatayımızın ve Türkiyemizin gurur kaynağısınız. Ahilik özü itibari ile güzelliği, doğruluğu, dürüstlüğü temsil eden aynı zamanda küçüğün büyüğüne saygısını ifade eder. Ahilik ayrıca kültürümüzün ve inancımızın en üst noktalara taşınması konusunda bir eğitimi de içinde barındırmaktadır. Türk milletinin en önemli dinamiklerini esnafımız oluşturmaktadır. Sahip olduğumuz kültürel güzellikleri Selçuklular, Osmanlılar döneminden bugüne kadar yaşatarak, koruyarak getiren kesimlerden biri de sizlersiniz. Türkiye'nin 2023 hedefinde dünyanın en gelişmiş ilk on ülke içerisinde yer almasında en önemli destekçimiz siz kıymetli zanaatkârlar ve esnafımızdır. Antakya Belediye Başkanı olarak ekibimizle her zaman zanaatkârlarımızın, esnafımızın ve vatandaşlarımızın en küçük ricasını emir telakki eden zihniyete sahibiz. İnsanımızın yüreğinde bir kum tanesi kadar sevgi açısından bir yer bulabilirsek o bizim için kâfidir. Esnafımızdan gelen arzu ve istekleri karşılama konusunda bütün imkânlarımızı sunmaya hazırız. Antakya Belediyesi adına ve şahsım adına Ahilik Haftanızı kutlarım” dedi.

            Ziyarette konuşma yapan Hatay Esnaf Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz, “81 Vilayet genelinde bugün Ahilik günü kutlamaları olduğunu hatırlatarak, “Bu münasebetle sizlere 70 Oda, kooperatif başkanımız ve ATSO Başkanı Hikmet Çinçin beyle beraber ziyarette bulunuyoruz. Antakya genelinde yaptığınız çalışmalar herkes tarafından büyük takdirle karşılanıyor. Bu arada 24 saat boyunca kapınız bizlere açık. Bunu çok iyi biliyoruz. Bugüne kadar esnaf kardeşlerimizin rahat etmesi için yaptığınız bütün hizmetlere ayrı ayrı teşekkür ederiz” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.09.2014 11:55:46