......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265652
YORUM MANŞET
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ

ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ SEN), bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek üvey evlat olmadıklarını dile getirdi.

  Dün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, Yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri, sorunlarını dile getirip çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı’na iletmek üzere bir araya geldi.

Eğitim çalışanlarının haklı taleplerini ve eğitim çalışanları üzerinde oluşmuş üvey evlat hissesini öz evlat hissine dönüştürülmesi noktasında adımların atılmasını beklediklerini söyleyen TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri sonrasında ülkemiz Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Görevinde de Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamız atandı.

Sayın bakanımız; akademisyen ve eğitimci olması, daha önceki çalışmaları, eğitime ve eğitimciye bakışı ve bunun yanı sıra insanı vasıfları önde tutan tavır ve tarzıyla, bu önemli görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyoruz.

Kendisinin bu haliyle, eğitim camiamızda ve toplumumuzun büyük bir kesiminde memnuniyetle karşılandığı görüyoruz. Tabi bu memnuniyetin yansıması olarak da eğitim alanında atılacak adımlar, yapılacak yeni çalışmalar konusunda beklentilerin çok yüksek hale geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple; Niyet hayır ise akıbetinde hayır olmasını temenni ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün 40 bin civarında yardımcı hizmet sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az 75 bin eğitim çalışanı açığı vardır. Okullarımız da Memur, Hizmetli, Kaloriferci, Bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı iş yükü karşında okul ve kurumlarda günlük 2 ,le 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar pırıl pırıl tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlemiz yanıyorsa, tüm yazışmalarımız zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakârlıkla yerine getiriliyorsa, eğitim çalışanları, görevlerinin başındadır ve hakkıyla layıkıyla görevlerini yerine getiriyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz ancak tüm bu fedakârlıklarımızın ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Sizden istediğimiz eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemeniz ve eğitim çalışanlarını üzerinde oluşmuş üvey evlat hissini, öz evlat hissine dönüştürülmesi yönünde adımların atılmasını, bir an önce sağlamanızdır.

Kamuda görev yapan ve kamuoyuyla paylaşılan kısmıyla da sadece belirli unvanlara verileceğine ifade edilen 3600 ek göstergeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek böylece gençlerimize yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu yüzden 3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmalıdır. 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödemem artışı sadece bazı unvanlarla yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılmış olacaktır.

Emeklilik için aranan yaş şartı 1999 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza, 2008 yılından sonra göreve başlayanlar için ise eziyet haline gelmiştir.

Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri yaşanmıştır. Bu yüzden %15 Gelir vergisine tabi 18,000 TL’nin 36000 TL olarak güncellenmesini istiyoruz.

Bugün burada kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini çözüm önerileri ile aktarmaya çalıştık. Taleplerimizin önümüzde ki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalamayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirmenizi bekliyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

KİMYECİ'DEN DUYARLILIK ÖRNEĞİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Samandağ Belediyesi'nde çalışırken işten çıkartılan ve lösemi hastası bir çocuğu bulunan İbrahim Kimyon'a sahip çıkarak, büyük bir duyarlılık örneği gösterdi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi Samandağ Ayna Gazetesi ekibi ile birlikte makamında ziyaret ederek yaşadığı sıkıntıyı anlatan Kimyon'a, anında iş sözü vererek gerekli işlemlerin başlamasıyla ilgili talimat veren Başkan Kimyeci konuyla ilgili şunlara yer verildi; “ Geçtiğimiz günlerde Samandağ ilçesinde gerçekleştirilen AK Parti olağan kongresinde AK Parti Samandağ İlçe Başkanı Av. Metin Canbolant'ın dile getirmesi ve değerli Milletvekilimiz Adem Yeşildal'ın da “kucak açmamız gerekiyor”sözlerinin üzerine gerekli istişareleri yaptık. İbrahim Kimyon kardeşimizin durumu hakkında gerekli bilgileri aldık. Bundan yola çıkarak bugün sizleri buraya Antakya Belediyesi'nin sizlerin yanında olduğunu söylemek ve sigortanızın başlaması için gerekli bilgilerin alınması için davet ettik. Bundan sonraki süreçte minik yavrunuz Ali Yahya Kimyon'un tedavisinde sigortalı olarak daha rahat ilerleyeceksiniz. Rabbim evladınıza bir an evvel şifa versin.”

            Gerçekleşen ziyaretin sonunda Başkan Kimyeci'nin talimatı ile İbrahim Kimyonişe alınmak üzere gerekli işlemlerin yapılması için yetkili birime yönlendirilirken, Samandağ Ayna Gazetesi ekibi de gösterilen duyarlılık örneğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:47:18   

YAYLADAĞI KOORDİNASYON MERKEZİ HİZMETE GİRİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor. Yayladağı ilçe merkezinde yapımı süren (HBB) Yayladağı Koordinasyon Merkezi 22 Kasım Cumartesi günü saat 09:30'da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın katılımıyla açılacak.

            Yayladağılıların sorun ve taleplerini yerinde tespit etmek, belediye hizmetlerinden daha kolay faydalanmalarını sağlayabilmek amacıyla hazırlanan merkezin açılışında Mevlidi şerif okunacak, ardından 3000 kişiye yemek dağıtılacak.

Yayladağı halkına hem daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek, hem de Yayladağı'ndaki gelişmelere anında müdahale edebilmek amacıyla yapılan bu merkezin açılışına tüm Hatay halkı davetlidir.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:46:10   

Memuru 72 bin liradan ettiler

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, yaptığı çalışmayla kamu görevlilerinin toplu sözleşme masasında uğratıldığı zararın memurlara olan toplam maliyetini hesapladı.

            Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada araştırma sonuçlarını değerlendirdi.

            Şahin açıklamasında eğer yetkili konfederasyon, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 123 TL'ye imza atmayıp, enflasyon farkını unutmasaydı ve hükümetin teklifi olan %3+3'e bile razı olsaydı, şu anda memurlar çok daha fazla zam alacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

            “ 3+3; Hükümetin ilk teklifiydi ve eğer toplu sözleşme görüşmeleri 23 gün erkenden bitirilmeyip gerçek anlamda pazarlık yapılsaydı bu oran %4+4 ya da %5+5 de olabilirdi. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı çalışmaya göre, memurların toplu sözleşmeden dolayı yaşadığı kayıp sadece 2014 yılı ile sınırlı kalmayacak. 2014 yılında olması gerekeninin altında maaş zammı almaları nedeniyle memurlar asıl kaybı 2015 ve sonrasında yaşayacaklar.

            Toplu sözleşme görüşmelerinde yapılan bu stratejik hata, memurların bütün meslek yaşamı boyunca ve emekliliklerinde de daha düşük maaş almasına neden olacak.

            "Rakamlarla ortaya çıkan gerçekler, 2013 yılında Memnun-Sen, iktidar işbirliğinin memurları uğrattığı zararın ne boyutta olduğunu göstermesi açısından son derece önemlidir. Çeşitli oyunlarla bir şekilde yetkili olarak toplu sözleşme masasında bu ihanet senedine imza atanlar memurların geleceklerini çalmışlardır. Sendikacılık yüksek sorumluluk gerektiren, bilgiye ve tecrübeye dayanma zorunluluğu taşıyan son derece önemli bir olgudur. Toplu sözleşmelerde altına imza atılan metinler, milyonlarca dar ve sabit gelirlinin geleceğini doğrudan etkilemektedir.

            Nitekim şahsi menfaatler uğruna basit bir imza gibi görülerek iki günde sonuçlandırılan toplu sözleşme, memurların ve emeklilerin hayatları boyunca yaşayacakları kayıpların temelini oluşturabilmektedir. Bugün bir memurun 10 yıllık kaybı ortalama 15 bin lira dolayındadır. Ortalama 30 yıl çalışan bir memurun kaybı 45  50 bin lirayı bulacaktır. Bu durumda ortaya çıkan bu zarar, kul hakkını yemekten başka bir şey değildir. Memurlarımız üzerlerine oynanan oyunun büyüklüğünü görmek ve kendilerini temsil edecek sendikaları dikkatli seçmek zorundadır. Aksi halde bu zararlar artarak devam edecektir. 2013 yılında imzalanan bu şaibeli toplu sözleşmenin bir tekrarı daha yaşanırsa memurluk mesleği çok daha büyük yaralar alacaktır. Bu kayıplar, tarihi olarak lanse edilen toplu sözleşme skandalının bir getirisidir. Hal böyle iken, memurun gözünün içene baka baka yalan söyleyenlerin, ne kadar hesap bildikleri tartışılır.

            Bu kayıplar, unutulan ve kaderine terk edilen memurun emekliliğine de yansıyacaktır. Enflasyona ezdirilen maaşlar emeklilik maaşının da düşük olmasına neden olacaktır.

            Bu bakımdan memur maaşlarının yeniden gözden geçirilmesi hayati derecede önem arz etmektedir. Konfederasyon olarak, "Ek Zam" talebiyle haftalardır meydanlardayız. Sesimizi Ankara'ya daha gür duyurmak için 6 Aralık 2014 tarihinde Ankara Yürüyüş ve Mitingi adı altında bir eylem düzenliyoruz. Birilerinin yandaş olma sevdasına sattığı memurlara biz sahip çıkıyoruz.

            Toplu sözleşmeden kaynaklı zararlar telafi edilmediği müddetçe memurun geleceği tehdit altında olmaya devam edecektir. Biz de tarihi rezalet olan bu toplu sözleşmeye imza atanlara, bizleri sefalete mahkum edenlere, kendileri 1,4 milyar liralık saraylarda yaşarken dar ve sabit gelirli vatandaşlarını unutanlara hesap sormak, meydanın boş olmadığını göstermek için geliyoruz.

            Hak adına hakkımızı almak için, sesimizi duyurana dek meydanlar bizim... Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız." dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:44:48   

KİMYECİ İŞKUR HİZMET NOKTASINI DENETLEDİ

Antakya Belediyesi ve İŞKUR arasında 19.09.2014 tarihinde, işsiz vatandaşlara iş sağlama konusunda oluşturulacak bir hizmet noktası için protokol imzalanmıştı. Her iki kurum arasında yapılan işbirliği anlaşmasına göre İŞKUR, Antakya Belediyesi hizmet binasında “hizmet noktası birimi” oluşturarak, iş başvurularını kabul edecek ve vatandaşlara iş imkanı sağlayacağı belirtilmişti.

            Bu işbirliği anlaşması sonrası Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci vakit kaybetmeden gerekli çalışmaları başlatarak, Antakya Belediyesi hizmet binasında İŞKUR Hizmet Noktası kurulmasını sağladı. Bu hizmet noktasının kurulması ile Antakya Belediyesi'ne iş başvurusu için gelen vatandaşın kaydı önce İŞKUR'a yapılarak, daha geniş noktalara ulaşabilmeleri ve daha hızlı iş bulabilmeleri sağlanıyor.

            Antakya Belediyesi dahil tüm Belediyelerin ve kurumların hizmet odaklı yerler olduğu ve iş bulmak, istihdamı geliştirmek hizmetinin İŞKUR'a ait olduğunu vatandaşa aktararak bilgilendiren ve bu doğrultuda kayıtları alan İŞKUR Hizmet Noktası personeli konuyla ilgili Başkan Kimyeci'ye ayrıntılı bilgi aktardı.

            Kurulan İŞKUR Hizmet Noktasını denetleyen Başkan Kimyeci, çalışmalar hakkında bilgiler alırken şunları aktardı; “Antakya Belediyesi bünyesinde İŞKUR hizmet noktamız açılmış oldu. Böylece Antakya Belediyemize iş için müracaat eden vatandaşlarımızı, kent merkezine uzak olan İŞKUR müdürlüğüne yorulmasınlar diye hizmet noktasını bünyemizde tahsis ettik. Sonuç itibariyle birçok kamu kurum ve kuruluşları yada özel işletmeler değişik vasıflarda elemanı İŞKUR üzerinden talep ediyorlar.

            Bizlerde Antakya Belediyemize iş başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak adına Hizmet Noktamızı bünyemizde hızlıca aktifleştirmiş olduk. Yine vatandaşlarımızın eğitim, yaş, cinsiyet durumuna ve sahip olduğu mesleki birikimi dikkate alarak, sahip oldukları sertifikaları dikkate alarak onların kayıtlarını alıyoruz. Antakya Belediyesi İŞKUR hizmet noktasında şu an itibariyle üç adet tecrübeli, konusunda eğitimli mesai arkadaşlarımız var. Kendilerine kolaylıklar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:43:57   

Sanatçılar, Antakya'da önemli eserler yapmış

Hatay'da önemli yatırımları olan ve Antakya'nın kalkınmasında özenle çalışan işadamı Necmi Asfuroğlu ve oğlu Hasan Asfuroğlu, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret etti.

            Kimyeci ziyarette yaptığı konuşamada Antakya'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek “. Antakya'mız da tarih boyunca sanatçılar çok önemli eserler yapmışlardır” dedi.

            Başkan Kimyeci'nin makamında gerçekleşen ziyarette konuşan Asfuroğlu; “Göreve geldiğiniz günden bu yana kentimizde önemli çalışmalar yaptınız. Başarılı çalışmalara imza attınız, büyük bir özveri içerisinde çalışmalarınızı yürütüyorsunuz. Bu çalışmalarınızdan dolayı size müteşekkirim. Bundan sonraki çalışma hayatınızda da başarılar diliyorum.” dedi.

            İşadamı Asfuroğlu ziyarette Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye cam üfleme sanatı ile yapılmış zemzem suyu şişesi hediye etti.

            İşadamı Asfuroğlu'nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Asfuroğlu'nun nazik hediyesi ile ilgili şunları kaydetti; “Gerçekleştirmiş olduğunuz bu nazik ziyaretinizden dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum.

            Ayrıca Hatay'ımızın kıymetli sanatçılarından cam üfleme ustası sizin de kıymetli kardeşiniz Şadi Asfuroğlu'nun emeği ile hazırlanan bu hediye benim için çok değerli. Şadi Asfuroğlu bey cam üfleme sanatında şehrimizi en güzel şekilde dünyaya tanıtıyor. Bizler için de hazırlamış olduğu bu özel zemzem suyu şişesini bizlere hediye ettiği için teşekkür ediyorum. Antakya'mız da tarih boyunca sanatçılar çok önemli eserler yapmışlardır, Antakya'mızın günümüzde de önemli sanatlarından cam üflemeyi, hem Türkiye'nin dört bir köşesine hem de dünyaya tanıtan Şadi Asfuroğlu'na ve size bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

            Gerçekleşen ziyarette Asfuroğlu ailesinin yanı sıra Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Tartıcı'da hazır bulundu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:38:43   

MİLLİ TAKIMIN HATAYLI YILDIZLARI

Global Taekwando'da Milli Takıma seçilerek Türkiye'yi temsil eden sporculardan 9'u Hataylı. Bu sporcularımız Kıbrıs'ta yapılan Avrasya Taekwondo Şampiyonasında 9 madalya kazanarak bizleri gururlandırdı.

            Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne kentinde 20-25 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Geleneksel Dr. Fazıl Küçük Avrasya Taekwondo Oyunlarına Milli takım forması altında Türkiye'yi temsilen katılan Hataylı sporcular, kazandıkları madalyalarla şampiyonaya damga vurdular.

            Çoğu Antakya Ataker Ortaokulu öğrencisi olan Taner Kızılaslan'ın öğrencileri, kendi kategorilerinde kazandıkları madalyalarla gururumuz oldu.

Türkiye ilk defa Uluslararası Global Taekwonda şampiyonasına katılırken elde ettiği başarılarla gelecek vadetti. Bu arada Türkiye adına yarışan 29 sporcunun 9'unun Hataylı olması dikkat çekti.

ATAKER ORTAOKULU TAM DESTEK VERDİ

            Bu arada Milli takım oyuncularından Fatma Çelik, Mahmut Özbek, Bahar Dönmez, Fethiye Sultan Keklik, Pınar Altuğ'un eğitim gördüğü Ataker Ortaokulu, sporculara tam destek vererek yanında oldular.

            Okul Müdürü Murat Tomak, Müdür Yardımcısı Mustafa Çerçi, Global Taekwondo Milli Takım antarenörü Taner Kızılaslan, Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet Hayri Yılmaz ve Okul Aile Birliği Başkanı Esra Yusufoğlu'nun maddi ve manevi destek verdiği sporcular, bu güveni boşa çıkarmayarak toplamda 9 madalya ile Kıbrıs'tan döndüler.

ÇALIŞACAK ALAN BİLE YOK

            Ataker Ortaokulunun taşlı topraklı alanında spor faaliyetlerini yapmak durumunda kalan sporcuların, daha iyi imkanlarda çok daha güzel başarılara imza atacak kapasitedeler. Doğru yatırım ve doğru antrenörlerle akademik bir çalışma programı doğrultusunda çalışan sporcuların hedefi 2015 yılında Kanada'da yapılacak Dünya Kupasında Ay-Yıldızlı formayla dereceye girerek madalyalar kazanmak.

            Bu arada verdiği kaliteli eğitimle şehrimizde ilk üçe giren 820 öğrencinin eğitim gördüğü Ataker Ortaokulunda ana hedef; öğrencilerin hem eğitimde hem de sporda çok daha başarılı olmaları. Dün okulda düzenlenen törenle yüzlerce öğrencinin alkışları arasında madalya kazanan sporculara hediyeleri verildi.

MİLLİ SPORCULARA BAŞKA DESTEK YOK

            Milli takıma giden oyunculara ne yazık ki hiçbir kişi ve kuruluş tarafından destek verilmedi. Resmi ve özel kuruluşlar yanında müracaat edilmesine rağmen sponsor desteği de sporculara alınamadı. Her şeye rağmen bu sporcular, milli duygularla müsabakalarda mücadele ederek madalyalarla döndüler.

DERECEYE GİREN SPORCULAR:

            KKTC Girne'de düzenlenen Global Taekwondo Avrasya Oyunlarında Milli takımda ilimizi gururla temsil eden sporcuları KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından tebrik edildi. Yıldız kategorisinde ki sporcuların isimleri ve aldıkları dereceler şunlar:

Fatma Çelik (Birincilik), Mahmut Özbek (İkincilik), Bahar dönmez (Birincilik), Fethiye Sultan Keklik (İkincilik), Pınar Altuğ (Üçüncülük), Mehmet Can Altuğ (İkincilik), Mevlüde İrem Kafaoğlu (Birincilik), Ezgi Kavuk (İkincilik), Hatice Kübra Ramazanoğlu (Üçüncülük)

(Haber: Sadullah Ergin)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:37:43   

Gençlerin özgür ruhu önemli

12-18 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşan 2.Altın Defne Film Festivalinin son gününde kapanış Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonunda yapıldı.

            Kapanış programında konuşan Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, her etkinliğe destek vermeye çalıştıklarını belirterek “Gençlerimizin özgür ruhu bizim için çok önemli” dedi.

            Festival sürecince yapılanların anlatıldığı sunumun ardından Festival Komitesi Başkanı Mehmet Oflazoğlu, festivale destek veren ve festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, festivalin kapanış programında yaptığı konuşmada, “Defne için yapılan her türlü kültürel ve sanatsal faaliyette olduğu gibi, bu projeye de gençlerimizi sanatla buluşturmak adına elimizden gelen desteği vermeye çalıştık.

            Gençlerimizin özgür ruhu bizim için çok önemli. Güzel işler yaptıkları sürece gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Festivale katılan sanatçılarımıza ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:35:30   

Dingil, uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifika törenine katıldı

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay KOSGEB Hatay Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve TÜMSİAD Hatay Şubesi işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitim sertifika törenine katıldı.

            TÜMSİAD'da düzenlenen törene, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, KOSGEB, ABİGEM ve TÜMSİAD yetkilileri ile kursiyerler katıldı.

            Törende konuşan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Hatay Şube Başkanı Hasan Ertürk, “İlk etapta 30 kişilik kursiyer grubumuza 70 saatlik girişimcilik kursu düzenledik. Kursiyerler bu kursu başarıyla tamamladılar ve sertifika almaya hak kazandılar” dedi.

            Piyasadaki atıl durumda ve terk edilmiş veya çok düşük kapasiteyle çalışan işletmelere bakıldığında hemen hemen yüzde 90-95'inin girişimcilik, iş kurma, fizibilite, uygulama eğitimi ve çalışma, rekabet, talep araştırma olmaksızın yatırıma girildiğinde başarısız olunduğunun görüldüğünü belirten Hatay ABİGEM Direktörü Bülent Yüce, girişimcilik eğitiminin de bu engeli ortadan kaldırmak amacıyla, insanların işlerini kurduklarında doğru bilgileri doğru yerlerden doğru şekilden temin edip bunu doğru şekilde uygulamayı öğretmek için oluşturulan ve Türkiye'de KOSGEB tarafından uygulanan çalışma olduğunu ifade etti.

            Girişimcilik kursunun önemine vurgu yapan İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, emeği geçenlere teşekkür etti.

            İskenderun'da gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılanlara sertifikaları verildi. Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kursiyerleri kutladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:34:30   

HAKEMLİKTEN GÖZLEMCİLİĞE

İlimiz ulusal, klasman voleybol hakemlerinden aynı zamanda Voleybol İl Temsilcisi olan Mustafa Kemal Soner hakemlik mesleğine son noktayı koydu.

            Bundan böyle voleybol gözlemciliği yapacağını açıklayan Soner, “25 yıldır voleybol hakemliği yapıyordum. Son 3 yıldır da Voleybol Federasyonu İl Temsilciliği görevini yürütüyorum. Bundan böyle İl Temsilciliği yanı sıra Voleybol Klasman Gözlemciliği yapacağım.

            Hem alttan gelen hakemlere örnek olmak hem de İlimizin tanıtımına ve bu spora katkı vereceğim” dedi.

            Soner, Voleybol gözlemcisi olarak ilk maçına Antakya Spor Salonunda oynanan ve HBB takımının Kayseri Melikgazi takımını 3-0 yendiği 2. Lig Erkekler voleybol maçına çıktı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:32:41   

Süper Amatörde Sümer zirveyi sevdi

Tüm hızı ve heyecanı ile devam eden Süper Amatör Kümede liderlik koltuğuna oturan Sümerspor, zirveyi sevdi ve karşılaştığı Ekincispor'u da 2-0'lık skorla geçti.

            Sümerspor 12 puan, İskenderun Belediyespor 12 puan, Defne 2013 Spor 12 puan, İskenderun 1967 takımı 12 puanlı zirve yarışına ortak olduğu Süper Amatör Küme maçları ilgi görmeye devam ediyor.

            Hatay 1.Amatör Kümede de iki grupta  zirve yarışı kızışıyor. A Grubunda           Dörtyol Belediyespor 5 maçta 12 puanla liderliğe yükselirken çıkışını sürdüren Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te liderlikten indirdiği rakibi Maşukluspor'u 2-1 yenerek bir maç eksiğiyle 10 puanla ikinci sırada yer alıyor. Bu grupta Şirincespor, Maşukluspor, Altınözüsporda zirve mücadelesini sürdürüyor.

            1.Amatör Küme B Grubunda Defne Gençlik Spor Kulübü 4 maçta 4 galibiyetle liderliğini sürdürürken, Defne'yi Dörtyol Esnafspor, Bekbele Belediyespor, Kırıkhangücü takımları takip ediyor.

            1.Amatör U-19 Gençler Ligi A Grubunda tam anlamıyla Hatayspor fırtınası esiyor. Son maçında Samandağspor'u 11-2 yenmeyi başaran Hatayspor gençleri, 5 maçta 15 puanla liderliğini sürdürürken attığı 38 golle rekora koşuyor. Hatayspor'u 15 puanlı Ekincispor ve 12 puanlı Sümerspor geriden izliyor.

            1.Amatör U-19 Gençler Ligi B Grubunda Kırıkhanspor'da 5'te 5 yaparak grup liderliğini sürdürüyor. Bu grupta Payas Belediyespor ve İskenderun Belediyespor takımları zirve yarışına ortak durumda.

            U-17 Gençler Ligi A Grubunda Hatayspor lige adeta damga vurmuş durumda. Bordo-Beyazlılar 5 maçta 15 puan alırken rakip filelere 45 gol atarak maç başı 9 gol ortalamasına ulaştı. 12 puan alan Yuvam Dekor Antakya Gençlik grupta ikinci sırada bulunuyor. U-17 Gençler Ligi B Grubunda Defne 2013 Spor, C Grubunda Payas Belediyespor, D Grubunda İskenderun Belediyespor grup lideri.

            U-15 Gençler Liginde heyecan devam ediyor. A Grubunda Hatayspor, 5 maçta 15 puanla lider durumda. Bordo-Beyazlı gençler, 40 gol atarken kalesinde gol yemedi. B Grubunda Sümerspor, C Grubunda Karaağaçspor grup lideri.

            Süper Amatör Küme, Hatay 1.Amatör Küme, U-19, U-17, U-15 liglerinde geçen hafta oynanan maçların toplu sonuçları şöyle:

SÜPER AMATÖR LİG TOPLU SONUÇLAR:

ARDIÇLI BLD.SPOR-İSKENDERUNSPOR 1967: 2-6

İSKENDERUN BELEDİYESPOR-GÖZCÜLER BLD.SPOR:4-2

DEFNE 2013 SPOR-ODABAŞI GENÇLİK VE SPOR: 4-1

EKİNCİSPOR-SÜMERSPOR: 0-2

1.AMATÖR KÜME TOPLU SONUÇLAR:

KIRIKHAN GÜCÜSPOR-KARAAĞAÇSPOR: 4-2

SAKARYASPOR-H.ŞİRİNCESPOR: 1-4

YUVAM DEK. ANTAKYA GENÇLİK-MAŞUKLUSPOR: 2-1

BEKBELE BLD.SPOR-TAVLA GENÇLİK VE SPOR: 6-2

ARMUTLUSPOR-DÖRTYOL ESNAFSPOR: 1-1

DEFNE GENÇ.VE SPOR-KURUYER KÖYÜSPOR: 4-2

ALTINÖZÜ BELEDİYESPOR-DÖRTYOLSPOR: 4-0

1.AMATÖR U-19 GENÇLER LİGİ TOPLU SONUÇLAR:

HATAYSPOR-SAMANDAĞSPOR: 11-2

İSK.BLD.GENÇ.VE SPOR-BELEN BLD.SPOR: 3-2

H.ŞİRİNCESPOR-SÜMERSPOR: 2-3

M.K.Ü.SPOR-REYHANLI BLD.SPOR: 3-4

ODABAŞI GENÇLİK VE SPOR-DEFNE 2013 SPOR: 0-11

SAKARYASPOR-ASAŞ 1972 SPOR: 3-7

KÖRFEZ İSKENDERUNSPOR-KIRIKHANSPOR: 1-2

EKİNCİSPOR-HARBİYESPOR: 7-1

KARAAĞAÇSPOR-PAYAS BLD.SPOR 1975: 1-2

U-17 LİGİ GENÇLER LİGİ TOPLU SONUÇLARI:

UĞUR DAL ÖZ.SAĞ.KOL.SPOR-DEFNE 2013 SPOR: 0-2

YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK-KIRIKHANSPOR:2-1

HATAYSPOR-KURUYER KÖYÜSPOR: 22-0

SÜMERSPOR-H.ŞİRİNCESPOR: 2-1

ODABAŞI GENÇ.VE SPOR-YENİÇAĞ GENÇLİK VE SPOR: 2-10

İSK.ESEN GENÇLİK VE SPOR-BELEN BL.SPOR: 2-0

İSK.BLD.GENÇ.VE SPOR-DÖRTYOL ESNAFSPOR; 3-0

KARAAĞAÇ NARDÜZÜSPOR-ERZİN BLD.SPOR: 1-2

ARSUZ BLD.SPOR-ASAŞ 1972 SPOR: 0-4

U-15 GENÇLER LİGİ TOPLU SONUÇLAR:

H.ŞİRİNCESPOR-REYHANLI BLD.SPOR: 4-0

DEFNE 2013 SPOR-YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK: 3-3

SÜMERSPOR-ALTINÖZÜ BLD.GENÇ.VE SPOR: 17-0

KÖRFEZ İSKENDERUNSPOR-PAYAS BLD.SPOR: 2-5

İSK.BLD.GENÇ.VE SPOR-KARAAĞAÇSPOR: 1-10

GÖZCÜLER BLD.SPOR-BELEN BLD.SPOR: 1-4

HATAYSPOR-KUMLU GENÇLİKSPOR: 20-0

Not: Maç sonuçları ve puan durumu Hatay ASKF sitesinden alınmıştır. Hatay ASKF Başkanı Mehmet Öztürk ve emeği geçenlere teşekkürler.

(Haber: Sadullah Ergin)


4 yıl, 7 ay önce / 20.11.2014 10:31:57