......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252105
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

İnandı: Sağlıkta şiddeti önleme yasası bir an önce çıkartılsınİskenderun Devlet Hastanesinde görev yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk Kaçar, hastası tarafından darp edildiğini iddia ederek şikayetçi oldu. F.D. isimli hastanın hastaneye yatma talebiyle kendisine geldiğini söyleyen Doktor Kaçar; “Kendisine hastaneye yatmasına gerek olmadığını söyleyince beni tehdit ederek masadaki eşyaları üzerime fırlattı. Odamdan çıkarak koridorda bağırdı. Bunun üzerine gelen polisin silahını almaya çalıştı. Buradaki güvenlikçi arkadaşlara şiddet uyguladı. Sonra gidip rapor aldım. İşlem için de gerekli yerlere müracaatta bulunduk. Çok ciddi bir hasar olmadı. Yaşanan olayı ufak tefek yaralanmayla atlattım. Şikâyette de bulundum” dedi.

Bu olay üzerine bir açıklama yapan Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Tacettin İnandı; “Meslektaşımıza yönelik bu saldırıdan derin üzüntü duyduk. Hemen her gün ülkemizde, bölgemizde şiddet haberleri duyuyor, görüyor ve yaşıyoruz. Sağlık alanında da şiddet son derece yaygın olarak yaşanıyor. Son olarak İskenderun Devlet Hastanesinde 07.08.2014 tarihinde meslektaşımız Dr. Ömer Faruk Kaçar yardım etmeye çalıştığı bir kişi tarafından saldırıya uğradı ve yaralandı. Meslektaşımıza yönelik bu saldırıdan büyük üzüntü duyduk, kendisine geçmiş olsun diyor, saldırıyı yapanı kınıyoruz. Şiddet nedeni ne olursa olsun kime karşı yapılırsa yapılsın kabul edilemez.

Hele de sağlığı ve yaşamı korumaya adanmış bir mesleğe yönelik şiddet asla kabul edilemez. Meslektaşımız çok yoğun çalışarak toplumda son derece önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ülkemizde hekimlik mesleği artık birinci derece riskli meslekler arasında sayılmakta ve gün geçtikçe tercih edilmesi azalmaktadır. Bugün hekime karşı şiddet, aslında hastalarımıza, sağlığımıza ve topluma yönelik şiddettir.

Sağlık Sisteminin çok önemli sorunları vardır, ancak bu sorunların sorumlusu çalışanlar, hekimler değildir. Sağlık hizmetlerinin ticarileştiği, kar etmenin rekabetin çok öne çıkartıldığı hastanın çıkarının geri plana atıldığı bir sistem de çalışmak zorunda bırakıldık. Gereksiz talep yaratılarak hastanelerde kuyruklar oluşturuldu.

Meslektaşları olarak arkadaşımıza yapılan saldırının takipçisi olacağız. İlk günden olduğu gibi daima meslektaşımızın yanında olacağız. Bu sistemi çözmek zorunda olanlarda uygulayıcılarıdır. Buradan yöneticilerimize tekrar çağrıda bulunmak istiyoruz, Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak önerdiğimiz Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası bir an önce çıkartılmalıdır” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 14.8.2014 10:45:30   

Asi Nehri ve dere yataklarının ıslahı, bir an önce yapılmalıAntakya Belediyesi`nden ilaçlama konusunda vatandaşları ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapıldı.

Antakya Belediyesi`nden yapılan açıklamada sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılması gerektiği bildirildi.

Kimyasal önlemlerle haşereye karşı yapılacak mücadelede ekolojik denge az veya çok olumsuz etkileneceği belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu`nun 7. maddesinin (r) fıkrası Büyükşehir Belediyesi`ne Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve derelerin ıslahını yapmak görevini vermiştir. Aynı kanunun 7. Maddesinin (i) fıkrası “sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini de Büyükşehir Belediyesi`nin görevleri arasında saymıştır.

Büyükşehir Belediyesi`nin kanunla verilmiş olan bu görevlerini yapmak konusundaki kayıtsızlığı nedeniyle henüz yeni kurulmuş olan Antakya Belediyesi`nin sivrisinek vb. diğer haşerelere karşı mücadele başlatmasını zorunlu hale getirmiştir. Vatandaşlarımızın bu konuda talebini yerine getirerek, mağduriyetini gidermek amacıyla hızla 5 adet uçkun mücadele ekibi ve bir adet larva mücadele ekibi oluşturan belediyemiz sorumluluk sahası içinde kalan 95 mahalleyi belli bir program çerçevesinde ilaçlamaya başlamıştır.

Yapılacak ilaçlamaların özellikle larva ilaçlamasının başarıya ulaşabilmesinin ön şartı Büyükşehir Belediyesi`nin sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılmasıdır. Derelerin ıslahı yapılmadan ve belediyemize yeni katılan mahallelerdeki kanalizasyon vb. altyapı sorunları giderilmeden yapılacak larva ve sivrisinek mücadelesinin istenilen seviyede pratik sonuçları olmayacaktır.

Bizler Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza sineksiz bir ortamda rahat bir yaz mevsimi geçirmelerini sağlamak için elimizden gelen azami çabayı sarf etmekteyiz ve bundan sonrada çalışmalarımız hızla devam edecektir. Temiz, sağlıklı ve sineksiz bir çevrede yaşamak için belediyemizin yapması gerekenlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da alacağı tedbirleri önemsiyoruz. Çünkü halkımızın desteği olmadan yürütülen hiçbir çalışma başarıya ulaşamaz. Unutulmasın ki çevremizi temiz tutmak ve bu konuda azami duyarlılıkta olmak, ilaçlama kadar etkili sonuçlar verir. Kimyasal önlemlerle haşereye karşı yapılacak mücadelede ekolojik denge az veya çok olumsuz etkilenir. Bu yüzden diyoruz ki önce temiz bir çevre, sonra planlı ve bilimsel bir larva mücadelesi, en son olarak da uçkun sinek mücadelesi yapılmalıdır. Sineksiz bir ortamda yaşamak adına aşağıdaki hususları vatandaşlarımıza hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

1-Sivrisinekler durgun suda ve evsel organik atıkların bol olduğu yerde ürerler. Bu yüzden çöplerimizi gelişigüzel atmamak, açığa fosseptik akıtmamak ve tıkalı kanalizasyonu yetkililere bildirmek gerekmektedir.

2-Kanalizasyon sisteminin olmadığı mahallelerde fosseptik çukurları düzenli olarak çektirilmelidir.

3-Mahallelerde bulunan dere ve kanal kirlenmeleri yetkililere bildirilmelidir.

4-Sivrisinek karanlık ve nemli ortamı sevdiğinden ağaçlı bahçeler düzenli budanmalı ve çalılardan temizlenmelidir.

5-Önemli sivrisinek üreme yerlerinden birisi de araba ve motosiklet lastikleridir. Onlar gelişigüzel çevreye atılmamalıdır. İçlerindeki su boşaltılmalı ve bunların içi kumla veya toprakla doldurulmalıdır.

6-Belediyemize yeni katılan ve hayvancılık yapılan mahallelerde gübreler etrafa dağıtılmamalı, kapalı römorklarda biriktirilmeli ve belirli aralıklarla mahallelerden uzaklaştırılmalıdır.

Belediyemizin uçkun mücadele ekipleri Pazar günü hariç her gün saat 19.30`dan itibaren ilaçlama faaliyeti yürütmekte olup, ilaçlama aracının geçişi sırasında sinekler açık pencere ve kapılardan içeriye geçebileceklerinden, vatandaşlarımızın kapı ve pencerelerini kapatmaları, çocuklarını ilaç motorunun peşinde koşmalarına engel olmaları sağlık açısından önem taşımaktadır.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:57:29   

Tuğgeneral Atınç`tan Vali Lekesiz`e veda ziyaretiAnkara`ya tayini çıkan İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e veda ziyaretinde bulundu.

Dün gerçekleşen ziyarette konuşan Vali Lekesiz, Atınç`a ilimizdeki başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Tuğgeneral Atınç da Hatay`da görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz`e teşekkür etti.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Tuğgeneral Atınç`a ilimize özgü ipekten yapılmış tablo hediye etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:56:05   

Hatay Havaalanında bomba paniğiHatay Havaalanı`nda İstanbul seferini yapacak olan özel bir şirkete ait uçakta, 2 kişinin uçaktan inmek istemesi üzerine bomba alarmı verildi.

Uçağın kalkışa hazırlandığı anda hostesler ile görüşüp uçaktan inmek istediklerini söyleyen 2 şahıs, Hatay Havaalanında paniğe yol açtı. Hosteslerin durumu pilotlara bildirmesi üzere polis, uçağın içerisinde bulunan yolcuları indirerek bomba araması yaptı. Yapılan aramanın ardından uçakta herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmazken, Suriyeli olduğu iddia edilen 2 kişi de ifadesi alınmak üzere Hatay Emniyet Müdürlüğü`ne götürüldü.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:55:24   

Muhteşem lezzetlerden muhteşem dostluklaraKadim uygarlıklara ev sahipliği yapan Hatay`ın, Uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”ne ev sahipliği yapmasına az kaldı. Hoşgörü, kardeşlik ve dostluk şehrinde “mutfak kardeşliği” ile muhteşem lezzetlerden muhteşem dostluklara yol alınacak.

Hatay Valiliği`nin koordine ettiği “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında 3-6 Eylül tarihleri arasında Hatay`da düzenlenecek uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine Fransa`dan İtalya`ya, Lübnan`dan Fas`a, Bosna-Hersek`ten Yunanistan`a kadar 17 Akdeniz ülkesinden dünyaca ünlü şefler ve gurmeler geliyor.

“Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine katılacaklar arasında dünyanın en meşhur kadın şeflerinden, Fas asıllı “Baharat Kraliçesi” lakabı ile tanınan Choumicha Chafai`ın yanısıra İtalyan Michelin Yıldızlı Davide Brovelli, yine Michelin Yıldızlı İspanyol şef Jean Luc Figueras, Fransız Christian Têtedoie, Lübnanlı Maroun Chedid, Tunuslu Rafik Tlatli ve Cezayir`den ünlü şef Farid Zadi yer alıyor.

Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğinin proje paydaşı olan Anadolu Halk Mutfağı Derneğinin Başkanı Adnan Şahin, etkinliğin “Akdenizin gizemlerle dolu lezzet hazinesinin, Hatay coğrafyasında dünyaya açılması` demek olduğunu vurguladı. Şahin, yaklaşık 600 çeşit yemeği ve sıra dışı lezzetleriyle dünya çapında bir “gastronomi başkenti” olma yolunda ilerleyen Hatay bölgesinin özgün mutfağının, yemek geleneklerinin ve ürünlerinin orta ve uzun vadede ulusal ve uluslararası platformlarda. Etkin bir şekilde tüm dünyada tanıtılmasının amaçlandığını da belirtti.

Özel kostümlerle, halkın da katıldığı kortej yürüyüşüyle başlayacak olan etkinlik kapsamında “Hatay İpekleriyle İpek Yolu” temalı bir defile, “Medeniyetler Korosu” konseri gibi kültürel faaliyetler de yer alacak. Gastronomik sergi ve gösteriler Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Savon ve Ottoman Palace Otelllerinde katılımcı ülkelerin temsilcileri tarafından sunulacak.. Programda ayrıca Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA)’nın “Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretleme” konulu paneli, Hıdırbey Köyü Defne Yolu`nda “Defne Yürüyüşü”, ünlü Musa Ağacı ziyareti, Kurşunlu Handa kahvaltı gibi organizasyonlar da var. Hatay Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğine katılacak olan gastronomi otoriteleri, mutfak yazarları, profesyonel aşçılar, beslenme uzmanları, ulusal ve yerel üreticiler, turizmciler, gıda ve tarım sektörü temsilcileri ve akademisyenleri bu özel tarihi mekanların özgün dokusunda özel yemek gösterilerine şahit olacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:54:11   

Organik bahçeler ürün vermeye başladı2010 yılında Belen İlçe Müdürlüğü tarafından başlatılan Organik Badem yetiştiriciliği projesi meyvelerini vermeye başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü organik yetiştiricilikte gerekli uygulamaları titizlikle yaparak organik ürün sertifikası alındı. Önümüzdeki yıllarda verimin daha da artarak üreticilere gelir kaynağı olması bekleniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada “İlçemiz Çakallı köyünde Selahaddin Yalman`a ait arazinin 10 dekarlık alanında İlçe Müdürlüğümüz tarafından sertifikalı Badem fidanları (Ferragnes-Ferradeul) ile yeni bir bahçe tesis edilip, organik yetiştiricilikte gerekli uygulamalar titizlikle yapılarak organik ürün sertifikası alınmıştır. Yeni tesis edilen badem bahçesinin fidan, tel çit, organik gübre ve organik olduğuna dair sertifikasyon giderlerinin tamamı Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Bu yıl 10 dekarlık alandan en az 1.000 kg organik ürün bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda verim daha da artarak üreticimize gelir kaynağı olacaktır.” denildi.

Belen İlçe Tarım Müdürü Şakir Gök yaptığı açıklamada; `Bademin yanı sıra zeytin, elma ve kirazda da organik bahçe çalışmalarımız olup, önümüzdeki yıllarda daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz. 2011 yılında 5 dekar tam bodur ve 10 dekar yarı bodur elma bahçesi kurulmuştur. 2012 yılında da 5 dekar alanda organik kiraz projesi uygulanmıştır.`dedi.

2013 yılında ise Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı kapsamında Şembük köyünde 26 üreticiye 704 dekar alanda organik zeytin projesine geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:41:22   

Neslihan-Osman Akman`ın mutlu günüHatay Asi Gazetesi muhabiri Osman Akman, evlilik yolunda önemli bir adımı Neslihan Uçmaz ile birlikte attı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Nikâh Salonu`nda gerçekleşen nikâh törenine Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Asi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nihat Mazmanoğlu çok sayıda basın mensubu, Akman ve Uçmaz aileleri ile genç çiftlerin arkadaşları ve dostları katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Neslihan & Osman Akman çiftinin nikâhını kıyarak, ömürboyu mutluluklar diledi.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Uçmaz ve Akman Ailelerini tebrik eder, Neslihan-Osman Akman çiftine ömür boyu mutluluklar dileriz.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:40:37   

Karaca`dan Vali Lekesiz`e veda ziyaretiZonguldak Vergi Dairesi Başkanlığı`na getirilen Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e veda ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Vali Lekesiz, ilimizde 1.5 yıldır görev yapan Karaca`nın, gerek işindeki başarısı gerekse diğer kurum ve kuruluşlarla olan uyumu ve işbirliği açısından başarılı bir çalışma dönemi geçirdiğini ifade ederek, hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Bölgemizde yaşanan olumsuzluklara rağmen ilimizin en fazla vergi veren iller arasında 8. sırasını koruduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, bunda vergi ödemenin toplumsal bir görev olduğunun bilincinde olan Hataylıların yanı sıra Sayın Karaca`nın ve ekibinin de görevini başarı ile icra etmesinin büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ise kabulünden ve iyi dileklerinden dolay Vali Lekesiz`e teşekkür ederek, “Hatay gibi özel bir ilde görev yapmaktan büyük memnuniyet duydum. Görevim esnasında gerek Zat-ı Ali`nizin gerekse kurum ve kuruluşlarımızın manevi desteği bizlere her zaman yol gösterici oldu.” dedi.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Karaca`ya bir de hediye verdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:39:52   

İçme sütü miktarı arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Haziran 2014 verilerine göre içme sütü üretimi arttı.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,7 arttığını bildirdi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %6,8 artış, inek peyniri üretimi %7,6 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %8,4 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, 2014 yılı Haziran ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre %2,4 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre %0,1 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,9 artış, inek peyniri üretimi %7,3 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %6,1 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 azalış gösterdi. Haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi” denildi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:39:08   

6 ÇİFTÇİYE 114 SAANEN KEÇİSİ DAĞITILDIHassa Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 6 çiftçiye, toplam 114 Saanen Keçisi dağıtımı gerçekleştirildi. Kaymakamlık Proje Ofisi tarafından gerçekleştirilen projenin maliyetinin yaklaşık 90 bin TL olduğu bildirildi.

Saanen Süt Keçileri olarak bilinen bu hayvanlar ile ilgili Hassa Kaymakamlığından şu bilgiler verildi: “İsviçre`nin Bern kantonuna bağlı Saanen Vadisi`nden Dünyaya 1990`lı yıllarda yayılmıştır. Dağlık Saanen bölgesinde ve sert iklim koşullarında yetiştiğinden sağlam yapılı hayvanlardır.

İki yıl ödemesiz, altı yılda ödenecek olan keçiler sahiplerine kurayla teslim edildi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri tarafından keçilerin ilçemize adaptasyonu hakkında üreticilerin bilgilendirilmesinin ardından, keçiler sahiplerine dağıtıldı.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 13.8.2014 10:38:34