......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252040
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

Terkedilmiş av malzemeleri denizden çıkarıldıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan projenin açılışı, İskenderun Balıkçı Barınağı`nda gerçekleştirildi.

Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, diğer ilgili ve yetkililerin katıldığı açılış töreninde, operasyon teknesi ekibinin dalış faaliyeti ile ağ ve kafes çıkarma operasyonuna start verildi.

Denizde av sırasında istenmeden kaybolan ve terk edilen av araçlarının uzun süre ortamda kalıp kontrolsüz olarak su ürünlerinin ölümüne neden olduğu, bu proje sayesinde denizde yaşayan canlıların yaşam alanlarının korunacağı, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılık engellenerek biyolojik ve ekonomik kayıplarının önüne geçileceği belirtildi.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Seyfi Dingil, denizden terk edilmiş av araçlarını çıkaran operasyon teknesi dalış ekibini kutladı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:38:01   

MKÜ, bakanlıklara bütçe teklifinde bulunduMustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder başkanlığındaki MKÜ heyeti, 2015-2017 yılları cari ve yatırım bütçeleri için Maliye ve Kalkınma Bakanlığı nezdinde görüşmelerde bulundu.

Rektör Güder, Maliye Bakanlığı nezdinde yapılan cari bütçe görüşmelerinde MKÜ`nün mevcut yapısı ile yapılan faaliyetlere değindi. Heyette yer alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç`un da sunum yaptığı görüşmelerde Koç, temizlik, güvenlik, personel servis taşıma vb. hizmet alım suretiyle karşılanan ihtiyaçların yeterli gelmediğini ifade etti.

Kalkınma Bakanlığı nezdinde yapılan yatırım bütçesi görüşmeleri kapsamında ise; eğitim, spor, sağlık ve teknolojik araştırma alanlarında ayrı ayrı görüşmelerde bulunuldu. Görüşmeler doğrultusunda 2014 yılında yapılan inşaatlar, altyapı çalışmaları, menkul mal alımları vb. konular, sunumlar eşliğinde aktarıldı.

015 yılı için ise devam eden projelere ek olarak 4 yeni inşaat projesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu uygulama derslerinde kullanılmak üzere eğitim uçağı, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi`nde su altı araştırmaları uygulama derslerinde kullanılmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`ndan hibe alınan araştırma gemisinin bakım ve onarımları için bütçe tekliflerinde bulunuldu.

Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı nezdinde yapılan bütçe görüşmeleri, samimi bir ortamda yapılarak olumlu gelişmelerle sonuçlandı.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Koç, Prof. Dr. Mehmet Dalkız, Genel Sekreter Mehmet Salih Baldız, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ömer Evirgen`in yanı sıra Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kutay Yıldırım, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ünal Dönmez ile ilgili şube müdürleri de Rektör Güder`e görüşmelerde eşlik etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:37:12   

Kaliteli hizmet, kaçınılmaz bir zorunlulukturİlimizde yaşanan elektrik kesintileri başta olmak üzere, abonelik işlemlerinde ve arıza gidermede yaşanılan sorunlar masaya yatırıldı ve çözüm önerileri dile getirildi.

Savon Otel`de düzenlenen ve yaklaşık 4 saat süren toplantıya, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Toroslar EDAŞ yetkilileri ve ilgili müdürler katıldı.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Vali Lekesiz, günümüz dünyasında enerji hizmetinin, insanımızın alıştığı zihinsel, bedensel, fiziksel standartlarda ve konforda verilmesinin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğuna dikkat çekerek “Kaliteli hizmet, kaçınılmaz bir zorunluluktur” dedi.

Toplantıda konuşan Toroslar EDAŞ Dağıtım Operasyonları Direktörü Akın Şahin, şirket olarak görevi yeni devraldıklarını ve abonelere önümüzdeki süreçte kesintisiz ve kaliteli hizmet vermeye yönelik planlanan yatırımların devam ettiğini ifade etti.

Hatay`ın 2014 yılı Mayıs ayı sonu itibarıyla Türkiye genelinde en çok enerji tüketen 7. il konumunda olduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, şu açıklamalarda bulundu: “Özelleştirmede amaç; hizmet kalitesinin çıtasının daha üst sıralara taşınmasıdır. Bu tür özelleştirmelerde geçiş döneminde bazı sorunlarla karşılaşabilir ancak bunların kabul edilebilir sınırlarda olması önemlidir.

Bilişim sektörüyle birlikte insanlar, dünyanın dört bir tarafında verilen sağlık, enerji, eğitim, güvenlik ve benzeri hizmetlerin kalitesini görüyor ve kendi ülkesinden de o kalitede hizmet bekliyor.

Bunlar fevkalade olumlu gelişmeler çünkü vatandaşın talebi hizmetlerin daha iyiye gidebilmesi için besleyici nitelik taşır. Türkiye`de kamu yönetimi sadece yönetim anlayışını değil yönetimin temel paradigmalarını da gözden geçirmeye başladı. Kamu yönetiminin böyle davrandığı bir dünyada özel sektörün bu gelişmeleri görmezden gelmesi mümkün değil.” dedi.

Elektrik konusunda yaşanan sorunların, vatandaşın hayatına nasıl yansıdığını daha iyi hissedebilmek için TEDAŞ`ın bu toplantıları tüm ilçelerimizde geniş katılımlarla yapmasında yarar olduğuna da değinen Lekesiz, ayrıca toplantıda iletilen sorunların çözümüne yönelik somut çalışmaların Hatay Valiliği`ne bildirilmesini ve sorunların kabul edilebilir sürede çözümlenmesini istedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:36:37   

Yaz Kur`an kursları değerlendirildi2014 Yılı Ağustos ayı ilçe müftüler toplantısı Hassa ilçesinde, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda 2014 Ramazan ayının ve Yaz Kurslarının genel bir değerlendirilmesi yapıldı.

Hatay İl Müftülüğü ile ilçe müftülükleri arasında yürütülen iş ve işlemlerde birlikteliği sağlamak, koordinasyonu güçlendirmek amacıyla, her ay ilimizin farklı bir ilçesinde planlanan ilçe müftüleri toplantısına, İl Müftüsü Kavillioğlu başta olmak üzere tüm ilçe müftüleri ve ilçe müftü vekilleri katıldı.

İl Müftüsü Kavillioğlu`nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda değişen sınav ve atama sistemleri, merkezi sistem konuları, yardım kampanyası, yapılacak olan 5.Din Şurası toplantısı hskkınds bilgiler verildi.

İl Müftüsü Kavillioğlu`nun başlattığı uygulama ile İlçe merkezindeki camilerde Öğle Namazı öncesi vaazlar verilerek, İlçe Müftüler toplantısı aynı zamanda bir vaaz irşad programına dönüşmüş oldu.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:35:51   

St. Simon Manastırı 1 Eylül`de ziyarete açılıyorOnlarca medeniyete ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği birbirinden değerli tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olan ilimizde, bu değerlerin yeniden ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalar titizlikle devam ediyor.

Bu kapsamda Defne ilçesine bağlı Aknehir Beldesi yakınlarında, 479 m yüksekliğinde bir tepe üzerinde kurulu bulunan ve yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan St. Simon Manastırı bir yıllık çalışmanın ardından yeniden ayağa kaldırıldı.

M.S. 6. yüzyılda yapılan ve Antakyalı St.Simon`un bir sütun üzerinde 45 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmış olan, yapılış hikayesi ve mimari özelliğiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken tarihi değerimizin restore edilerek ve çevre düzenlemesi yapılarak yeniden ayağa kaldırılması, şüphesiz ilimiz turizmine de önemli oranda katkı sağlayacak.

Hatay Valiliği`nden yapılan açıklamada manastır ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “10 Eylül 2013`de başlayan restorasyon çalışmaları kapsamında; yaklaşık 23.000 m² alanda bitki ve fundalık temizliği yapıldı. Manastır alanının çevresi 750 metre uzunluğunda sarmaşık sarılı tel çit ile çevrilerek alan koruma altına alındı, alanda bulunan taşların envanter çalışmalarında kullanılmak amacıyla 468 m² alana sahip çelik yapılı üst örtü yapıldı.

Çalışmalar kapsamında ayrıca; 100 m²`lik alan içinde danışma, güvenlik odası, büfe ve WC`lerin bulunduğu karşılama ünitesi yapılacak, yaklaşık 300 m² alanda doğal taş kaplama ile toplanma alanı ve otopark düzenlenecek, alanın batı cephesinde 60 m²`lik bir seyir terası yapılacak, alanın çevresinde yaklaşık 600 m uzunluğunda drenaj borusu döşenecek, mevcut korunmuş duvarların üstlerinde koruma amaçlı harpuşta yapılacak ve taş yüzeylerinde temizlik yapılacak, uygun görülen noktalarda 5 adet bilgilendirme panosu yerleştirilecek, 900 m uzunluğunda ahşap yürüyüş yolu yapılacak, çeşitli nedenlerle mevcut yerlerinden düşen taşlar belirlenip, temizliği yapıldıktan sonra yapının belirli yerlerinde tamamlama yapılacak, alanda bilimsel kazı çalışmaları yapılarak alanın mimarisi ve zemin kaplamaları ortaya çıkarılacak.

Tüm bu çalışmaların tamamlanmasının ardından St. Simeon Manastırı 01 Eylül 2014 tarihinde yerli ve yabancı konukların ziyaretine açılacak” denildi.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizin sahip olduğu kültürel değerlerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının en başta tarihe karşı bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, bu bilinçten hareketle tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkıldığını, yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan kültürel değerlerimizin restore edilerek yeniden ayağa kaldırıldığını kaydetti.

Lekesiz, ilimizin önemli tarihi değerlerinden biri olan St. Simone Manastırı`nın restorasyonu ve çevre düzenlemesinin ardından yepyeni bir çehreye kavuşacağını da ifade ederek, Manastırın yeni hali ile ilimizin turizmine büyük oranda katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:34:58   

Okullar 15 Eylül`de Açılacakİlk, orta ve liselerde 2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü başlayacağı bildirildi.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı planlamaları çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) hazırladığı genelgeye göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılı Okul Öncesi Eğitim Öğretim ile İlkokul Birinci Sınıf Eğitim Öğretimi 8 Eylül 2014 tarihinde başlayacak.

İlk, orta ve liselerde 2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Okullarda ilk yarı tatili ise 24 Ocak- 8 Şubat tarihleri arasında, okulların kapanışı 12 Haziran 2015 tarihinde yapılacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:34:23   

Sıcaklık trafoyu yaktıÜlke genelinde olduğu gibi İskenderun`da da artan hava sıcaklığı nedeniyle İskenderun ilçesinin işlek caddelerinden olan Kanatlı (Doktorlar) Caddesinde kaldırımda bulunan elektrik trafosu yandı.

Doktorlar caddesinde bulunan vatandaşlar, koku olmasına karşın, kokunun nereden geldiğini anlayamadıkları için hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarına devam ettiler. Öğle saatlerine yaklaşıldıkça artan sıcaklar nedeniyle, önce duman çıkaran ve hemen ardından yanan trafoya olay yerine gelen görevlilerin yangın tüpü ile müdahalesi sonrası yanan trafo söndürüldü.

Yetkililer, trafonun yanma sebebinin sıcaklık nedeniyle vatandaşların klimalara yüklenmesinden kaynaklı olduğunu savundu.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:33:30   

Kalkan, parke çalışmalarını yerinde incelediYayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, ilçe genelinde yapılan parke çalışmalarını inceledi.

Seçildiği günden buyana ilçenin sorunlarını çözmeye çalışan Kalkan, yaptığı çalışmalarla vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Son olarak Kışlak ve Yeditepe mahallerinde parke çalışmalarını yerinde inceleyen Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, ilçenin her yanını cennete çevireceklerini sözlerine ekledi.

(Haber: A .Vahit Güraslan)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:32:49   

MİLLİ İRADEYE SAYGI GÖSTERİLMELİMilletin oylarıyla ilk kez seçimle göreve gelen Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan`la ilgili yorumlar ve değerlendirmeler devam ederken, herkesin milli iradeye saygı göstermesi isteniyor

Sonucu büyük merak ve heyecanla beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın zaferiyle sonuçlandı. 1 Ağustos Pazar günü yapılan seçimin ardından siyasi partiler ve siyasetçiler, seçimi farklı şekilde yorum ve değerlendirmeye başladı.

İlk kez Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına giden Türk halkı, her zaman olduğu gibi bu seçimde de önemli mesajlar verdi. 12 yıllık görev süresi içinde yapılan hizmetleri unutmayan vatandaşlar % 52`lik oy oranıyla Recep Tayyip Erdoğan`ı hak ettiği makama getirdi, koltuğa oturttu.

İlk turda seçimi kazanmak elbette kolay olmadı. Siyaset sahnesinin 12 yıldır başrol oyunculuğunu kimseye kaptırmayan Erdoğan, bir seçimi daha önce Allah`ın izni sonra da vatandaşların tercihiyle kazanmanın mutluluğunu yaşadı. Tabi bu mutluluk sadece Erdoğan`a ait değildi. Çünkü onu ailesinden biri olarak Türk milleti, cadde ve sokaklara taşarak bu sevinci birlikte paylaştı.

Bu seçimin bence galibi Türk halkıdır. Her zaman doğru tercihi yapan Türk seçmeni, bu seçimde de önemli mesajlar verdi.

Diğer yandan çatı adayı Ekmelettin İhsanoğlu ile HDP adayı Selahattin Demirtaş`ın aldığı oy oranlarını küçümsememek gerekir. Her ne kadar 14 parti bir araya gelse de nihayetinde seçmenin % 38`lik bölümü İhsanoğlu`nu tercih etmiştir.

Demokrasinin özü milletin kendi idarecisini kendisinin seçmesidir. Yakın zamanda yapılan mahalli idareler seçiminin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi şunu göstermiştirki Türkiye Cumhuriyeti seçmeni, akıllıdır, zekidir ve neye oy atacağını bilmektedir.

Siz sözde aydın olan ancak cahillikte zirve yapan bazı kişilerin sözlerine kulak asmayın. Bazı sanatçı ve sözümona yönetmen bozuntuları, utanmadan sosyal medyada yaptıkları yayında % 52`lik kesime “Hanzo” diyecek kadar saygısızlık yapıyor. Aynaya bakıp yazan bu şahıslara soruyorum kimin başına silah dayandı da ille şu adaya oy vereceksin dendi?

Herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı?

Demokraside herkes hür iradesiyle istediği adaya oy veremez mi?

Herkes sizin adayı desteklemek zorunda mı?

Dağdaki çobanın oyu, demokrasi gereği artistin oyuna eşitse bu sonuca saygı duyulmak zorunda.

2002`den beri girdiği tüm seçimleri zaferle geride bırakan, yani tüm maçlarını kazanan takımın teknik direktörüne bence Cumhurbaşkanlığı koltuğu yakışır.

Merak ettiğim bir konuda diğer takımların yenilgiye doymayan teknik direktörleriyle ilgili. Üst üste 9 maç kaybeden bir teknik direktör, değil Türkiye`de Dünya`nın neresinde bir dakika görevinde kalır?

Bu konuda birileri beni ikna edebilir mi?

HABER & YORUM: SADULLAH ERGİN

4 yıl, 4 ay önce / 14.8.2014 10:56:53   

Lekesiz, Cemil Meriç belgesel filmini izlediHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Reyhanlı`da yapımı tamamlanan Cemil Meriç Kültür Evi`nde incelemelerde bulunarak, Hatay Valiliği tarafından hazırlanan Cemil Meriç belgesel filmini izledi.

12 Ağustos 2014 Salı günü gerçekleşen ziyarete Vali Lekesiz`in yanı sıra, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ümmühan Eryurt, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve diğer ilgililer katıldı.

Filmi izledikten sonra bir açıklama yapan Vali Lekesiz: “Üstad Cemil Meriç, fikirleri ve yorumlarıyla çağına ışık tutmuş, tarihimizin önemli bir dönemini çok güçlü ifadelerle, yorumlarla tercüme etmiş önemli bir düşünür. Bu belgesel film de özellikle yeni nesillerin Cemil Meriç`i tanımaları açısından çok önemli ve başarılı bir çalışma oldu, emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

İlimizin yetiştirdiği büyük yazar ve şair Cemil Meriç`in hayatının ve düşünce dünyasının anlatıldığı 3 boyutlu olarak hazırlanan 16 dakikalık “Cemil Meriç” belgesel filmini Kültür Evi`ni ziyaret edecek olan yerli ve yabancı konukların yanı sıra öğrenciler de izleyebilecek.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 14.8.2014 10:54:42