......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265600
YORUM MANŞET
EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ
GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ

GÖNÜLLER YAPMAK İÇİN GELİYORUZ Cumhur İttifakı adayları seçim çalışmaları kapsamında Antakya Uzunçarşı esnafını ziyaret etti.

Çarşı esnafı Cumhur İttifakı heyetini Mehteran Takımı ile karşıladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da çarşı esnafını ziyaret etti.

Birlikteliğimizin Hatay'ın mutluluk ve refah seviyesini sürekli olarak artıracağına inanıyor, Hatay için her zaman daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum diyen AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler “Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz” dedi.

Tarihi Uzunçarşı’da esnafı ziyaret eden Cumhur İttifakı heyeti, esnafın sorunlarını dinleyerek sorunların çözümü için destek istedi.

Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır diyen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, "Cumhur İttifakı genelde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve genel başkanımız Devlet Bahçeli'nin önderliğinde hak ettiği noktaya gelmiştir. Bizde onların izinde yol alarak bu ittifakın Hatay'da şahlanması için çaba göstereceğiz. Gerek milli duruş noktasında gerekse memlekete hizmet noktasındaki doğru adresi cumhur ittifakıdır." dedi.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler de, Hatay'ın önceliklerini belirleyerek bir hizmet haritası ortaya çıkaracaklarını ve her aşamada istişare anlayışı ile hareket edeceklerini belirterek “Har vurup harman savuran değil, akılcı bir anlayışla kalıcı hizmetler yapacağız. Devletin kaynaklarını milletle buluşturmak ve gönüller yapmak için geliyoruz. Cumhur İttifakı, ilimizin kurtuluşu, refahı ve hizmete doyacağının adıdır." diye konuştu.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz da, çarşı esnafının sorunlarını dinleyerek, tek tek not aldı ve çözüm konusunda istişarelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

182 bin TL değerinde kaçak eşya ele geçirildi

Piyasa değeri 182 bin TL olduğu değerlendirilen muhtelif kaçak eşya ele geçirildi.

            Hatay Valiliği'nden alınan bilgiye göre Hatay İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadeleye yönelik icra edilen çalışmalar kapsamında ortaya çıkarılan 62 olayda; 11.087 litre kaçak akaryakıt, 80.040 paket kaçak sigara, 17.5 g. esrar, 93 litre alkol, 345 kg çay, 56 kg kahve, 2 adet tabanca ile 32 adet küçükbaş, 79 adet büyükbaş hayvan ele geçirildi.

            Ele geçirilen akaryakıt ve sigara ile piyasa değeri toplamda 182.000 TL olan kaçak ürünün piyasaya sürülmesinin önüne geçildi.

            Gözaltına alınan 36 kişi hakkında 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan işlem yapılmış olup, olaylar ile ilgili Adli Makamlar tarafından tahkikat başlatıldığı bildirildi.,

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:48:36   

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASINDA SON GÜN 31 ARALIK

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) geçmiş döneme ait Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla yapılandırmada ek süre uygulamasını başlattı. Son başvuru tarihi 1 ay uzatıldı.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşların 31 Aralık 2014 tarihinden önce şahsen Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat etmeleri gerektiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:47:58   

Büyükşehir, palmiye ağaçlarını budadı

Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, Antakya ilçesinde bulunan palmiye ağaçlarını budadı. Payas ilçesinde bulunan orta refüjlerde bakım ve budama çalışmalarını gerçekleştirdi.

            Kış mevsiminin gelmesiyle kuruyan ve bozulan dallar aşağıya doğru sarkmaya başlayınca ekipler tarafından zarar verilmeden büyük bir titizlikle budandı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mustafa Dönmez :”Havaların soğumasıyla birlikte şehrimizdeki ağaçların dallarında kuruma ve bozulma tespit ettik. Ağaçlarımızın daha fazla zarar görmemesi, şehrimizin hemşehrilerimize yakışır bir hale gelmesi için çalışmalarımızı başlattık.

Budama ve bakım çalışmalarımız tüm ilçelerimizde hızla devam edecek. Hatay'ın sağlıklı ve estetik görünmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun mesai harcamaya devam edeceğiz.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:47:11   

Her birimiz engelli adayıyız

Hatay Valisi Ercan Topaca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

             Vali Topaca yayınladığı mesajda Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 03 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı artırması açısından anlamlı bir tarih olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Beklenmedik bir zamanda yaşanabilecek bir olay nedeni ile her birimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamalıyız. Doğuştan veya sonradan meydana gelen değişik nedenlerle engelli olan vatandaşlarımızın hayatlarına kattıkları azim ve elde ettikleri başarılar bizim için birer güç kaynağıdır. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerden birisi, engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı eğitim, istihdam ve toplumsal hayata daha fazla katılım sağlama konusundaki başarısıdır.

            Bu nedenle, engellilere yönelik hizmetlerin kalite ve ulaşılabilirliğini artırmak, engellilerin üretken olmasını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

            Hatay Valiliği olarak yapılan çalışmalarla, bu alanda sosyal farkındalığı artırmak ve engellilerin kamu hizmetlerinden tam olarak faydalanmasını sağlamak amacıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz.

            Bu duygu ve düşüncelerle; 'Dünya Engelliler Günü'nün, ülkemizde ve ilimizde engellilerle ilgili mevcut olan duyarlılığın artmasına vesile olmasını, engelli vatandaşlarımıza ve onları destekleyen ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:46:11   

GÖKÇEGÖZ MAHALLESİNE PERDE DUVAR VE YEŞİL ALAN HİZMETİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Gökçegöz mahallesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla yerinde incelemelerde bulundu.

            Hatay'ın Büyükşehir olması ile köy statüsünden mahalleye dönüşen Gökçegöz'de bulunan 2,5 dönümlük alan Antakya Belediyesi'nce revize ediliyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yerinde incelemek amacıyla gittiği Gökçegöz mahallesinde vatandaşlara, Antakya Belediyesi hizmetleri ile daha güzel bir mahalleye kavuşacaklarının müjdesini verdi.

            Başkan Kimyeci yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “ Antakya Belediyesi olarak 95 mahalleye hizmet götürme politikamızı hiçbir ödün vermeden sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Ekiplerimizin bu gayretli çalışmaları kapsamında temizlik, park ve yeşil alanların bakım, onarım ve güzelleştirilmesi, cadde ve sokaklarımızda kaldırım, bordür, parke döşeme ve asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Gökçegöz mahallemiz de bu hizmetlerimiz ile daha da güzelleşecek. Bu mahallemizde yaptığımız hizmetlerimize bir yenisini ekleyerek yeşil alan çalışmalarımızı başlattık. Yamaç kontrolünü ve yol kotunun düzenlenmesini sağlamak amacıyla başlattığımız 50 metre uzunluğundaki beton perde duvar çalışmamız 2,5 dönümlük yeşil alan olarak tamamlanacak. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce yürütülecek çalışmamızın en kısa zamanda bitirilmesi planlanıyor. Antakya Belediyesi olarak 95 mahallemizde yürüttüğümüz hizmetlerimiz daha temiz, daha yeşil, daha güzel bir Antakya için devam ediyor.” dedi.

            İncelemelerin ardından Başkan Kimyeci'ye teşekkürlerini ileten Gökçegöz Mahalle Muhtarı Ahmet Özkan, “ Antakya Belediye Başkanı'mız Sayın İsmail Kimyeci'ye mahallemize yaptığı hizmetlerden dolayı müteşekkiriz. Köy statüsünden kurtularak Antakya Belediyesi'nin 95 mahallesinden biri olan Gökçegöz Mahallemiz, Başkan Kimyeci'nin göreve geldiği ilk günden bu yana hızlı ve verimli hizmet alıyor. Bu hizmetlerinden dolayı kendisine ve nezdinde tüm Antakya Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:45:24   

Heyelan tehlikesinin yaşandığı bölgede inceleme yapıldı

Defne Belediyesi'nin Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte konularında uzman kişilerin katılımıyla oluşturduğu heyet, Defne'nin Harbiye Mahallesinde yer alan ve heyelan tehlikesinin yaşandığı Şelale Bölgesinde incelemelerde bulundu.

            Bölgeyi incelemek üzere Hatay'a davet edilen Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Galip Yüce ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yılmaz Mahmutoğlu'na Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden teknik temsilciler eşlik etti.

            Heyelan oluşumuna yönelik önlemler alınması amacıyla yapılan incelemelerde su kaynaklarından ve topraktan örnekler alındı. Ayrıca bölgede bulunan binalardan da fotoğraflar ve örnekler alan bilirkişi heyeti, daha önce Devlet Su İşleri tarafından rehabilite amaçlı yapılan bentlerin tespit ve incelemesini gerçekleştirdi.

            Şiddetli yağışların etkisi ile son dönemde hareketlenen toprak yapısına karşı acil önlemler alınması yönünde harekete geçildiğini belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Heyelan tehlikesi ile karşı karşıya olan bölgede alınacak önlemler konusunda detaylı bir çalışma yapıyoruz.

            Her ne kadar hızlı hareket etmeye çalışsak da durumun hassasiyeti açısından doğru ve sağlam adımlar atılması gerekiyor. Alınacak önlemler, bölgeyi inceleyen heyet tarafından kaydedilen bilgiler doğrultusunda hazırlanacak rapor ile belirlenecek. Bu rapor, başlatacağımız çalışmalar için temel oluşturacak.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:44:47   

Hatay, lojistik sektöründe Türkiye ikincisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti.

            Ziyarette konuşan Vali Topaca, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek Konsolos Espinoza'ya ilimiz hakkında bilgiler vererek “Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi” dedi.

            Topaca, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye için dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, “Ortaklık her iki tarafın da kazanacağı bir ilişki. ABD ile siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda köklü ilişkilerimiz var. İki ülke arasındaki ilişkiler bölgesel güvenlik açısından da çok önemli, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu ilişkilerin daha da gelişerek devam etmesinden yanayız, bizim için bu ilişkideki önemli faktör ulusal çıkarlarımızdır.” dedi.

            Hatay'ın tarım, sanayi, lojistik alanda potansiyeli olan bir kent olduğunu ifade eden Vali Topaca, “İskenderun Limanı'nın hem Afrika'ya hem de Ortadoğu'ya yakın bir liman olması ilimizi yatırımlar için çok cazip bir hale getiriyor. Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi. Yatırımcılara ilimize yapılacak yatırımlar konusunda her türlü desteği veriyoruz.

            Biz hem inancımız hem de kültürümüz gereği zor durumda olanlara kapımızı ve gönlümüzü açan bir milletiz. Ülkemiz iki milyon Suriye vatandaşını misafir ediyor, bunun yaklaşık 220 bini de ilimizde ikamet etmekte. Beklentimiz savaşın bitmesi ve ülkemizde geçici olarak misafir edilen Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönmesi.“ şeklinde konuştu.

            ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza da, Hatay'a daha önce de geldiğini ve Valilik ile güzel ilişkiler geliştirdiklerini ifade ederek, “Hatay farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada hoşgörü içerisinde yaşayabildiği güzel bir kent. Biz de her anlamda işbirliğini daha da artırarak geliştirmek istiyoruz, bu anlamda buradaki sanayici ve iş adamları da 45 kişilik bir heyet ile yakın zamanda ABD'yi ziyaret edecekler. Türk Halkı ile paylaştığımız değerler iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecektir. “ dedi.

            John L. Espinoza Türkiye'nin Suriyeli misafirlere verdiği desteği takdire değer ve önemli bulduğunu söyleyerek, “ABD de Suriyeli vatandaşlara destek veren en büyük güçlerden bir tanesi, bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler de ülkemizin Türkiye ile olan işbirliğinden memnuniyet duymaktadır.” şeklinde konuştu.

            Vali Topaca, ziyaret sonrasında John L. Espinoza'ya ilimize özgü kamıştan yapılmış ney hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:42:38   

Yaman: Engelsiz bir yaşam diliyorum

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak engellilerin gününü kutladı.

            Yaman yayınladığı mesajda engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Engellilerin yaşadıkları zorlukların ve sıkıntıların daha iyi anlaşılması ve duygudaşlık kurulması amacı ile her yıl 3 Aralık tarihi Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Oysa engelli dostlarımızın yılın 365 günü ilgi ve özene ihtiyaçlarının olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekir.

            Başta yerel yönetimler ve genel idareler olmak üzere kent yönetimin-de etkin kurumların planlama ve projelerinde engellilerin varlığını unutmaması, sosyal aktivitelerin tümünden faydalanma hakları olduğunu göz önünde bulundurmaları gelişmişliğin ve sosyal adaletin önemli bir göstergesi olacaktır. Ayrıca engellilerimize insan onuruna yakışır bir hayat sunmak, toplumsal olarak insan haklarına bakışımızın da ne kadar samimi olduğunu anlamak açısından ayrı bir önem arz etmektedir. Engeli tanımıyla anılmasından ziyade dezavantajlı guruplar olarak nitelendirilmesi gere-ken bu kesim için kamu ku-rum ve kuruluşları pozitif ay-rımcılık uygulamalı; topluma asıl engelin fiziksel ve ruhsal olmaktan çok sevgi ve em-pati yoksunluğu olduğu öğretilmelidir.

            3 Aralık tarihinin en-gellilerin yalnızca hatırlan-makla kalmadığı, “sizin sıkıntılarınızı anlıyoruz” söylemlerinden uzaklaşılarak engelliler için farkındalık yaratılan ve toplumsal empati mekanizmasının güçlendirileceği günler olmasını umuyor; engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:42:01   

YEŞİL BİR ANTAKYA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar birimi daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yürütülen çalışmaların şehir genelinde devam ettiği ve daha yeşil bir Antakya için gayretle hizmet edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada İstiklal Caddesi'nde, Gazi Mahallesi, Serinyol Mahallesi ve Orhanlı Mahallesi'nde bulunan parklarda ve Yeni Hatay Müzesi bahçesinde çimlendirme çalışması yapıldığı belirtildi.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Şehrimize 4 yeni park kazandırmak için yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ederken, Saraykent Mahallemizde bulunan Miraç Camii Parkı'nda son aşamaya gelindi. Bunun devamında Saraykent, Bohşin, Altınçay ve Gökçegöz Mahallelerimizde yürütülen yeni park ve yeşil alan çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz Antakya'da bulunan bütün park ve bahçelerin peyzaj çalışmalarını tamamlayarak, yeni kurduğumuz park ve yeşil alanları halkın hizmetine sunmaktır. Antakya Belediyesi olarak daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

            Miraç Camii yanında yapılan parkta, sulama sistemi kurulumuna ( kangal boru döşemesine) başlandı.

            Muhtarlar Derneği binası önüne; 2 adet ahşap saksı yerleştirildi, ahşap saksıların içerisine mevsimlik bitki dikimi yapıldı. DSİ Parkı'nda, yürüme yolunda tesviye çalışması yapıldı,10 adet palmiye ağacı budandı. İbrahim Bahçeci Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Erhan Aksay Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Ali Rıza Efendi Parkı'nda;35 adet lamba değiştirildi,25 metre 3x4 yer altı kablo değiştirildi,20 metre 2x0.75 direk içi kablo değiştirildi.

            Odabaşı Mahallesi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Serinyol İlkokulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Orhanlı Parkı'nda; bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. 110 adet elektrik direği kapağının bakım ve onarımı yapıldı. Şehir içerisindeki parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları yapıldı. Cemil Şensöz Parkı'nda; süs bitkilerinin şekilli budama çalışması ve ağaç budama çalışması yapıldı.  Bohşin Mahallesi'nde yapılan yeni parkın duvar örme çalışmaları yapıldı.  500 Konutlar Parkı'nda bulunan açık alan fitness spor aletinin bilyeleri değiştirildi.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:37:52   

THM KORO ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Türk Halk Müziği Korosu, yeni sezon çalışmalarına başladı.

            Büyükşehir Belediyesi THM Korosu'nda gönüllü olarak yer alan koro sanatçılarının önümüzdeki aylarda konserlerle dinleyicilerin karşısına çıkacaklarını kaydeden Koro Şefi Yusuf Beyhan; “Koromuzda bu işe yıllarca emek vermiş arkadaşlarımız var ömrümüzün bir çoğu sahnelerde geçti. Hiç bir maddi kaynak beklemeksizin gelecek nesillere kültür mirası bırakmak istiyoruz.” dedi.

            Beyhan, ekipteki arkadaşlarının Zaman içerisinde daha sosyal duruma gelebildiklerini dile getirirken, ayrıca ekip arkadaşları adına Büyükşehir Belediyesi'ne müziğe verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 03.12.2014 10:35:34