......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261174
YORUM MANŞET
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ
Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİAntakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve görkemli bir açılışla hizmete girdi.

   Açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, AK Parti Antakya Belediyesi Başkan Aday Adayı Cengiz Yıldız, çok sayıda davetli, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen kütüphane ile Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Antakya’da Z-Kütüphane bulunan üç okuldan biri oldu.

Farklı bir konsept kazandıran Z-Kütüphane büyük emekler sonucunda faaliyete hazır hale getirildi.

Son sistem bilgisayarları, modern ve ferah ortamının yanı sıra bin adetlik kitaplığı ile öğrencilerin istifadesine sunuldu.

Z-Kütüphane, öğrencilere internet kullanma fırsatı verirken aynı zamanda en geniş ve en gelişmiş kütüphane olma özelliğine sahip oluyor.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi özellikle de Antakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Saffet Yazıcı Yurttagül'ü tebrik ederiz.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

Türk Alman dostluğu güçlendiriliyor

Almanya'nın Kiel şehri Belediye Meclis Başkanı Hans Werner Tovar ve Kiel Valiliği Ekonomi Müdürü Heming Stademann, Hatay'da yürüttüğü bir dizi ziyaret ve incelemeler kapsamında Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

            Hatay ile Kiel kentlerinin kardeş şehir olması var olan bu dostluğumuzu daha pekiştireceğine inanıyorum diyen Vali Topaca, “Ekonomik, kültürel, siyasi birtakım yerel düzeyde yapabileceğimiz işbirliklerinin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

            Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Büyükşehir Belediyesi'nden yetkililerin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Vali Topaca, heyeti Hatay'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Hatay, tarihin ilk çağlarından beri insanların yaşadığı bir bölge.

            Bundan dolayı bütün kültürlerden, bütün inançlardan, bütün renklerden her şeyi burada bulmak mümkün. Almanya ile Türkiye'nin dostluğu ve geçmişteki birliktelikleri de hepimizin malumu. Türkiye'de Almanya'ya karşı Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri sevgi ve sempati vardır. İki millet arasındaki dostluk hiçbir zaman ortadan kalkmamıştır.” diye konuştu.

            Üç buçuk dört milyon vatandaşımızın Almanya'da yaşadığını belirten Vali Topaca, “Bu boyutuyla da tabi iki ülke arasında iyi ilişkilerin olması zorunlu. Hatay ile Kiel kentlerinin kardeş şehir olması var olan bu dostluğumuzu daha pekiştireceğine inanıyorum.

            Ekonomik, kültürel, siyasi birtakım yerel düzeyde yapabileceğimiz işbirliklerinin olduğunu düşünüyoruz. Sizlerin gelmiş olması da bunu güçlendirecektir. Türk Alman dostluğunun yaşaması, yaşatılması ve güçlendirilmesi anlamında Belediye Başkanımızla birlikte biz üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bu vesile ile ülkemize tekrar hoş geldiniz diyorum.” dedi.

            Almanya Kiel şehri Belediye Meclis Başkanı Hans Werner Tovar ve Kiel Valiliği Ekonomi Müdürü Heming Stademann, da ziyaretten memnuniyet duyduklarını ve Hatay gibi tarihi ve kültürel bir şehirde bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:59:48   

Sağlık çalışanlarının sorunları artıyor

Hatay Sağlık Çalışanları Derneği (HATSAD) Başkanı Dr.Ferhat Küçükler sağlık çalışanlarının sorunları her geçen gün katlanarak artmakta olduğunu söyledi.

            Ücret yetersizliği, fazla çalışma, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalma, psikolojik travma, mesleğimizin saygınlığının toplumsal karşılığının zayıflaması, tükenmişlik sendromu problemlerinin ana başlıklar olduğunu belirlerek yazılı açıklamasına şöyle devam etti: “HATSAD kuruluşunun üzerinden sadece 10 ay geçmiş olmasına rağmen her kesimin dikkatini çekmiş yerleşik ve kalıplaşmış sivil toplum kuruluşu olmaktan uzak duracağını her platformda beyan ederek, sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan uzak olan, siyasi partilerin yan kuruluşları gibi çalışan, oturdukları makama güç katacaklarına bulundukları makamdan güç alan, yıllarca koltuğundan kalkmayan benden sonrası tufan anlayışındaki sendika ağalığını, sendikacı zihniyetini reddederek, sadece sağlık çalışanlarının hak ve menfaatine çalışacaktır.

            Sağlık çalışanlarının sorunları her geçen gün katlanarak artmaktadır. Problemlerimizi şu başlıklar altında sıralayabiliriz; ücret yetersizliği, fazla çalışma, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalma, psikolojik travma, mesleğimizin saygınlığının toplumsal karşılığının zayıflaması, tükenmişlik sendromu.

            HATSAD olarak yukarıda tespit ettiğimiz başlıkları biraz daha açmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz. Devlet memurları içerisinde en düşük maaş alan kesim sağlık çalışanlarıdır. oysa insan hayatını kurtarmak gibi kutsal bir görevi yerine getiren biz sağlıkçıların maaşının çok daha yüksek olması gerekirdi.

            Dört seneden beri ilimizde bulunan Suriyeli sığınmacılar biz sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da artmıştır. Artan iş yükümüzle doğru orantılı olarak ücretlerimizde hiç bir iyileştirme yapılmadığı gibi bu konudaki sesimizi yetkililer duymazdan gelmişlerdir. Buradan bir kez daha dile getiriyorum lütfen sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücreti verin.

            HATSAD, görevini yapmakta olan sağlık personeline yönelik her türlü şiddet eylemini en ağır şekilde kınamaktadır. Biz sağlıkçılar şiddeti yapanın yanına kar kaldığını düşünmekteyiz yüce mahkemelerimizden beklentimiz sağlıkçıya yapılan her türlü şiddet eylemini en ağır şekilde ve en üst sınırdan cezalandırmaları yönündedir.

            HATSAD, sağlık personelinin de bir insan olduğu gerçeğini unutmayarak sağlıkçıların ilk defa karşılaştıkları çok kötü vakalar karşısında psikolojik olarak etkilenebileceği gerçeğinden hareketle profesyonel yardım noktasında gerekli kolaylığın sağlanmasını bakanlığımızdan beklemekteyiz.

            HATSAD, yazılı ve görsel medyada sağlıkçılar aleyhinde yapılan haksız yayınların yanı sıra bazı siyasilerin sağlıkçıları hedef gösteren sorumsuz açıklamalarının, mesleğimizin saygınlığının toplumda gittikçe azalttığını düşünmekteyiz.

            HATSAD olarak şehrimiz Hatay' da yapılmakta olan 750 yataklı yeni devlet hastanesi hakkında da konuşmadan geçemeyeceğiz. Gerek yetkililerden aldığımız bilgiler gerekse kulağımıza gelenlerden anladığımız kadarıyla, mevcut devlet hastanesinin buraya taşınacağıdır. Ama son günlerde doğum hastanesinin de buraya taşınacağını duymaktayız. Buradan yetkililere sesleniyoruz; doğum evinin şehir dışına taşınması büyük bir hata olacaktır. Branş hastanelerine hepimizin çok önem vermesi gerekirken ve tabii branş hastanelerimizin sayısını(göğüs hastalıkları, çocuk hastanesi vb.)artırmamız gerektiğine inanmaktayız. Eskiden SSK hastanesi olarak kullanılan sonradan hastanelerin sağlık bakanlığı bünyesinde toplanmasından dolayı bizce yıllardır atıl durumda kullanılan yeterli verimin alınamadığı bu yerin branş hastanesi olarak halkımızın hizmetine sunulmasının kamuoyunda tartışılmasını ve konuşulmasını istemekteyiz.” dedi.

(Haber Merkezi)        


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:58:04   

Sağlık çalışanlarının sorunları dile getirildi

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm. Dr. Zafer Çukurova'yı ziyaret ettiklerini belirtti.

            Şahin, genel merkez önderliğindeki ziyaretin lisans tamamlamanın yasa tasarısında yer aldığını fakat asıl önemli olanın YÖK ve Sağlık Bakanlığı arasında protokolün imzalanması olduğunu kaydederek çalışanların bekledikleri bu durumun bir an önce hayata geçmesini talep ettiklerini bildirdi.

            Kurum Başkanı Çukurova'da bu konuda çalışmaların yapıldığını belirterek bu konuda uğraşıldığını ifade etti.

            Şahin ayrıca ziyarette kurum ile sivil toplum arasında değerlendirme toplantıları yapılarak fikir alışverişinde bulunmasını talep ettiklerini belirterek “Bu türden bir ilişkinin doğru bilgilendirme ve çalışanların taleplerinin karşılık bulması adına çok önemli.” dedi.

            Ziyaretin sonunda Türk Sağlık-Sen tarafından sendikanın yayın organları ve günün anısına nostaljik bir radyo Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Zafer Çukurova'ya takdim edildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:57:27   

Defne Belediyesi temizlikte hız kesmiyor

Defne Belediyesi, ilçe genelinde sürdürdüğü temizlik çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Cadde ve sokakların temizliği tek tek sağlanırken, mevsim yağışlarının etkisini arttırması ihtimaline karşı oluşabilecek sorunlar için de önlemler alınıyor.

            Yağmur suyu kanallarının ve mazgalların şiddetli yağışlara hazırlıklı olabilmek için mahalle ve ana caddelerde kontrollerinin ve bakımlarının yapılmakta olduğunu belirten Defne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Armutlu'da Altınçay dere yatağı ve yamaç temizliğinin çevredeki yeşil alan da dahil olmak üzere tamamlandığını, çevre yolu kenarlarındaki hafriyatların kaldırıldığını, Uğur Mumcu ve Harbiye Caddeleri gibi ana arterlerdeki yollarda kanal temizliklerine devam edildiğini ifade etti.

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Defne İlçesi genelinde yapılan temizlik çalışmalarının denetiminin büyük bir titizlikle yürütüldüğünü belirttiği açıklamasında; “Ekiplerimiz genel çevre temizliğinin yanı sıra; her bölgenin özelliği ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Belediye olarak vatandaşımızın temiz ve sağlıklı koşullara sahip olmasını sağlamak için tüm gayretimizle çalışıyoruz.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:55:59   

Kıbrıs ve Kore Gazileri'nden Tortop'a ziyaret

Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop'a nezaket ziyaretinde bulundu.

            Geçtiğimiz günlerde olağanüstü kongresini yapan ve tek liste ile gidilen kongrede güven tazeleyerek yeniden başkan seçilen, Behçet Narin ve yeni yönetim kurulu üyeleri Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop'a nezaket ziyaretinde bulunarak çalışmalarında başarılar diledi.

            Ziyarette bir konuşma yapan Başkan Behçet Narin; “Bizlerin dernek olarak amacı en azından; aynı kaderi paylaşan insanlarımızı birbiri ile kaynaştırmak ve bir araya getirmek.

            Vatanımızın kuruluşunda ve devamında, düşmanla amansız mücadele eden; malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmaktır.” dedi.

            Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop'ta ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Behçet Narin'i ve yeni yönetim kurlu üyelerini kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.   

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:55:01   

YAPILACAK DUALAR HEPİMİZİN ZENGİNLİĞİDİR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, mübarek Muharrem ayı ve Aşure Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

            Muharrem ayının ve bereketin simgesi Aşure Günü'nün Müslümanlar tarafından çok önemli olduğuna değinen Belediye Başkanı İsmail Kimyeci mesajında şu ifadelere yer verdi: “Haksızlık karşısında hiçbir zaman susmayan, adaletin ve doğruluğun yanından ayrılmayan, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in ve arkadaşlarının Kerbela da şehit edilişinin yıl dönümü olan Muharrem ayının ve Aşure gününün tüm İslam alemi içinde tarihi ve kültürel olarak özel bir yeri bulunmaktadır.

            Kerbela olayı asırlar geçse de unutulmayacak kadar derin, anlamlı ve öğreticidir. Kerbela iyi ile kötünün, zalim ile mazlumun, haklı ile haksızlığın hesaplaşmasıdır. Bu kutsal ayda yapılacak dualar hepimizin zenginliğidir. Çünkü bu dualar vatandaşlarımız arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin daha da güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Kerbela`da cereyan eden zulmün bize verdiği en net mesaj toplumda nifak çıkarıcı hareketlerden uzak durulması gerektiğidir.

            Muharrem ayı, Kuran'ı Kerim'de kıymet verilen dört aydan biridir. Peygamber Efendimiz (SAV) Muharrem ayının değerini anlatmak için ondan “Allah'ın ayı” diye söz etmiştir. Hadis-i Şerifte Muharrem ayı için; “Allah'ın ayı” denilmesi bu ayın şerefine işaret içindir. Bu ayın en kıymetli günü de Aşure Günüdür. Allah, birçok duayı Aşure Günü kabul etmiştir. Peygamber Efendimiz yine bir hadisi şerifinde; “Aşûre Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahu Teâlâ Uhud dağı kadar sevap verir.” buyuruyor. Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Bugün bu ruhtan feyiz alarak bütün bir ömrü hayır ve güzellikler içinde geçirmek için çokça dua edilmesi gereken bir gündür.

            Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Bu vesileyle başta hemşehrilerim olmak üzere bütün İslam âleminin Muharrem ayını ve Aşure Günü'nü tebrik ediyor, başta Hz. Hüseyin olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:53:45   

PERSONELLERE ÖZEL EĞİTİM

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, cami ve ibadethane temizliklerinde görev alan personellere özel eğitim vererek, bu kutsal mekânlara gösterilmesi gereken özeni anlattı.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamaya göre Cami ve ibadethane temizliklerinde kullanılmak üzere alınan temizlik araçlarının, uygun ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla personele eğitim verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi;  Kutsal mekânlarımız olan cami ve ibadethanelerimizin temizliğine, Antakya Belediyesi olarak gereken özeni gösteriyoruz.

            Bu özen doğrultusunda, ibadethanelerimizin temizliği için alınan temizlik araçlarımızın, doğru ve verimli kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, bu noktalarda görev yapan personellerimize uygulamalı eğitim düzenliyoruz. Böylece personelimiz, bu mekânlar için alınan özel araçlarla hem daha rahat hizmet edecek hem de daha temiz bir ortam sağlayacaklar.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:52:46   

Orgeneral Alataş, Vali Topaca'yı ziyaret etti

Jandarma Eğitim Komutanı Orgeneral Mustafa Kemal Alataş, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti.

            İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit'in eşlik ettiği ziyarette, Orgeneral Alataş, Vali Topaca tarafından Valilik önünde karşılandı ve Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

            Vali Topaca, günün anısına Orgeneral Mustafa Kemal Alataş'a ilimize özgü 'Ney' hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:52:01   

TÜFE aylık %1,90 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi, Ekim 2014 verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %1,90 arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada TÜFE'de (2003=100) 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,90, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,96 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,65 artış gerçekleştiği belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: Ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan konutta %2,94, gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,65, lokanta ve otellerde %0,86, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,74 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Ekim ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %0,10 ile haberleşme oldu.

            TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içecekler (%12,56), sağlık (%9,91), çeşitli mal ve hizmetler (%9,14), giyim ve ayakkabı (%8,83) artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

            İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey'de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %9,77 ile TR22 (Balıkesir, Çanakkale) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %10,32 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %9,37 ile TR31 (İzmir) bölgesinde gerçekleşti.

            Ekim 2014'te endekste kapsanan 432 maddeden; 62 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 302 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 68 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:50:56   

Galibiyete TV ve baklava

Geçtiğimiz hafta oynanan Hatay Süper Amatör ligi maçı sonrasında İskenderun Belediyespor soyunma odasında futbolcuların tesislere televizyon isteklerine kayıtsız kalmayan hayırsever işadamı İskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun sözünde durdu.

            Futbolcuları antrenman sahasında ziyaret eden Sabahattin Uygun, galibiyetten dolayı futbolculara baklava ikramında da bulundu. Tesislerde kullanılmak üzere TV'yi takım kaptanı Zeyni Özdemir'e teslim eden Uygun yaptığı konuşmada; Sümerspor maçında çok başarılıydınız ve haklı bir galibiyet aldınız, sizleri kutluyorum dedi.

            İskenderun Belediyespor'da doğru işlerin yapıldığını ve bu yüzden de takımın başarılı olduğunu görmekten bir İskenderunlu olarak gurur duyduğundan bahseden Sabahattin Uygun, futbolculara önümüzdeki maçlarda başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 5 ay önce / 04.11.2014 10:49:02