......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252105
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

Kadınlara mutfak eşyası hediye edilecek3-6 Eylül`de Hatay`da düzenlenecek uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğinin ilk gününde yapılacak yürüyüşe katılan Hataylı kadınlara mutfak eşyaları hediye edilecek…

3-6 Eylül arasında Hatay`da gerçekleşecek Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliği, ulusal ve uluslararası alanda lezzet ustaları, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, uzmanlar, akademisyenler, basın mensupları başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katılımıyla Hatay`ın sahip olduğu değerlerin resmedileceği, görsel bir şölen havasında geçecek kortej yürüyüşüyle başlayacak.

03 Eylül 2014 Çarşamba saat 10.00`da Vali Ürgen Alanı`ndan başlayacak yürüyüş, Atatürk Caddesi boyunca ilerleyerek, Cumhuriyet Caddesi üzerinden Antakya Lisesi Bahçesi`nde hazırlanan etkinlik alanında çeşitli gösterilerle sona erecek.

Birbirinden renkli ekiplerin yer alacağı yürüyüşe, Hataylı kadınlar da mutfak önlükleriyle iştirak ederek, bu coşkuya ortak olabilecek.

Antakya Lisesi bahçesine kadar sürecek yürüyüşün ardından etkinlik, lise bahçesinde açılış töreni, Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri`ne katılan ülkelerin şeflerinin ortak lezzet gösterisi ve ardından Gagavuz Türkleri Orkestrası`nın konseriyle sona erecek.

Hazırlıkları büyük bir titizlikle devam eden Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri, Hatay`ın ve konuk ülkelerin muhteşem yemekleriyle damaklara, etkinliklerle de gözlere ve gönüllere hitap edecek. Düzenlenecek etkinlikler Hatay`ın, ülkemizin turizmine ve ekonomisine de önemli katkı sağlayacak.

Yürüyüşe katılan Hataylı kadınlara mutfak önlüğü, kepçe, kaşık, çatal ve benzeri mutfak eşyaları hediye edilecek.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:33:33   

İL EMNİYET MÜDÜRÜ`NDEN HASİAD`A ZİYARETHatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği`ne (HASİAD) nezaket ziyaretinde bulundu.

Uludağ, ziyaret kapsamında, hem daha önce ziyarette bulunan HASİAD Yönetim Kurulu`na iadei ziyarette bulunmak hem de kent içerisindeki karşılaştıkları sıkıntıları işadamlarından dinledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren HASİAD Başkanı Halit Yağcıoğlu, öncelikle eski bir Antakya evi olan HASİAD Evi ile ilgili bilgi vererek ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtti. Daha sonra tek tek söz alan üyeler yaşadıkları sıkıntıları paylaştı.

HASİAD üyeleri, kaçak akaryakıt ve kayıtsız göçmenler ile ilgili yaşanan olumsuz olaylardan örnekler vererek bu konuda Emniyet Müdürlüğü`nün yaptığı çalışmalar hakkında birinci ağızdan bilgi sahibi olma fırsatı buldu.

Bu sıcak ortamdan dolayı teşekkürlerini ifade eden Uludağ, öncelikle HASİAD evini çok beğendiğini ve bu tarihi yapıyı Hatay kültürüne kazandırdıkları için HASİAD`a teşekkür etti.

Üyelerin kent içinde karşılaştıkları sıkıntıları tek tek not alarak cevaplandıran Uludağ, STK`ları çok önemsediklerini ve onlardan gelecek her türlü görüş ve önerilere açık olacaklarını belirtti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:32:43   

Futbolcu seçmeleri başladıTürkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜFAD) ile ortaklaşa yürütülen milli takıma futbolcu seçmeleri başladı. İskenderun yan sahada yapılan futbolcu seçmeleri Halis Özipek, Sabahattin Özoğlu ve Necat Miçoğlu öncülüğünde yapılırken, milli takım seçmelerinin üç gün boyunca süreceği kaydedildi.

Toplam 100 yeni yetenek milli takım seçmelerine katılırken, genç yeteneklerin öncelikli hedefleri İskenderun`da kurulacak olan ilk 11`e girmek oldu.

Futbolcu seçmeleri hakkında bilgi veren TÜFAD Eğitim Sorumlusu Halis Özipek; “Milli Takım seçmeleri, TFF ile TÜFAD arasında yapılan protokol çerçevesinde ülke genelinde bulunan 55 TÜFAD şubesince; 1999, 2000, 2001 ve 2002 doğumlu genç yetenekleri keşfedip ortaya çıkarmak için yapılıyor. İskenderun`daki seçmeler 3 gün sürecek. 3 gün sonra seçmelere katılan 100 sporcu arasından kuracağımız takım ile Antakya ve çevre ilçelerinden oluşturulacak takım arasında gelecek hafta içerisinde bir karşılaşma yapılacak. Yapılacak bu karşılaşma sonunda seçilecek sporcuları 1 Eylül tarihinde ilimize gelecek olan Genç Milli Takım Antrenörleri de izleyecekler ve beğendikleri sporcuları milli takıma alacaklar” dedi. (Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:30:02   

SPOR FAALİYETLERİNE TAM DESTEKHatay Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Öztürk ve üyeleri Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş`a nezaket ziyaretinde bulundu. Önemli mesajların verildiği ziyarette Başkan Savaş, “Spora ticari amaçlı değil gençlere yönelik sağlıklı bir gelecek olarak bakıyoruz” dedi.

Sporun gerekliliği ve öneminden bahseden Başkan Savaş, Hatay`da sportif faaliyetlerle ilgili çok iyi bir potansiyel yakaladıklarını ve bunu geliştirmek için çalışmaların devam ettiğini belirterek “Gerek sporcularımız olsun gerek vatandaşlarımız olsun spor adına faaliyetlerde bulunmaları için güzel fırsatlar sunduk. Bunları geliştirmeye devam ediyoruz. Biz sporu sadece futbol olarak görmüyoruz, atletizm, judo, tekvando, boks, karate, güreş gibi birçok alanda aktivitelerimiz devam ediyor” dedi.

Spora ticari amaçlı değil gençlerin gelecekte daha sağlıklı bir yaşam kazanmaları açısından baktıklarını belirten Başkan Savaş “Gençlerimizin daha güzel bir geleceğe yönelmeleri için zararlı alışkanlarından uzaklaştırmak için spora tam anlamıyla destek olacağız” dedi.

Hatay Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Öztürk ise verdiği kısa brifinglerden sonra, Başkan Savaş`a spor alanında yaptığı çalışmalar ve verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:29:23   

Spor Toto 2. ve 3. Lig 1. hafta programı açıklandı2014-2015 Sezonu Spor Toto 2. ve 3. Lig 1. hafta müsabakalarının programı açıklandı.

Buna göre 31 Ağustos 2014 tarihinde oynanacak olan Hatayspor-Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor maçı saat: 16,30, Fatih Karagümrük-Körfez İskenderunspor maçı ise 17.00`de başlayacak. 3. Lig temsilcilerimizden Kırıkhanspor-Şekerspor maçı 7 Eylül 2014 saat: 16.00, 68 Yeni Aksarayspor-Payas Belediyespor maçı saat: 16.30 ve Erzin Belediyespor-Etimesgut Belediyespor maçı ise saat: 16.00`da başlayacak.

Türkiye Futbol Federasyonundan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Bu sezon ilk defa uygulanan sistem ile güneşin batış saatleri ve hava sıcaklıkları dikkate alınarak, müsabaka saatleri bölgesel olarak belirlendi.

Ayrıca stadyumlarında ışıklandırması olan kulüpler, gerekli denetimlerin yapılmış olması ve TFF`ye bildirmeleri kaydıyla Ekim ayı sonuna kadar müsabakalarını gece oynayabilme hakkına sahip olabilecekler.

Spor Toto 2. Lig ve 3. Lig`in geniş programı ise önümüzde haftalarda kamuoyu ile paylaşılacak.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:28:17   

Hazırlıklar son aşamaya geldiİskenderun Belediye Spor Kulübü tarafından 23-24-25 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirecek olan “1. İskenderun Futbol Festivali” nin hazırlıkları son aşamaya geldi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`in “Yeni İskenderun vizyonu” projesi kapsamında, Türkiye genelinde ilk defa düzenlenecek olan Futbol Festivali`ne, yurt genelinden çok sayıda sporcu, spor adamı, TFF yetkilileri ve davetliler katılacak. Festival kapsamında, “Türk Futbolunun dünü, bugünü ve yarını” konulu panel ile “Anılarda futbol” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`in hassasiyetle üzerinde durduğu “Down sendromlu çocuklar” futbol karşılaşmasında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Down Sendromlu çocuklar takımı ile İskenderun Down sendromlu çocuklar takımı dostluk maçı yapacak. Festival kapsamında, futbol turnuvası, Masterler gösteri maçı, Penaltı yarışması, Futbol fuarı, Firikik yarışması, Futbol konulu bilgi yarışması, Top sektirme yarışması ve Futsal gösteri maçı gerçekleştirilecek. Türkiye`nin yetiştirdiği ünlü futbol cambazlarının yapacağı gösteriler de festivale ayrı bir renk katacak.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, kötü alışkanlıklardan uzak tutacak en önemli aktivite olan spor`a ayrı bir önem verdiklerini belirterek, “Bu festival Türkiye genelinde ilk olması münasebetiyle kentimizin marka şehir olması yolunda önem arz ediyor. “1. İskenderun Futbol Festivali”ni geleneksel hale dönüştürerek, önümüzdeki yıllarda uluslar arası boyut kazandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:27:17   

EY İNSANLIK AYAĞA KALKDünya Rabia Günü (14 Ağustos) nedeniyle Genç Memur-Sen üyeleri, `Gençler darbeye direniyor` yürüyüşü ve basın açıklaması yaptı.

Genç Memur-Sen Hatay İl Başkanı Osman Nuri Kundakçı, yaptığı açıklamada ey insanlık ayağa kalk, dünyadaki zulümü sen kurtaracaksın dedi.

Antakya Beyhan Gencay Ortaokulu`ndan başlayarak Vali Ürgen alanında son bulan `Gençler Darbeye Direniyor` yürüyüşünün sonunda bir açıklama yapan Genç Memur-Sen Hatay İl Başkanı Osman Nuri Kundakçı, dünyada Müslümanların zulüm ve katliamlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Kundakçı, yaptığı açıklamada ey insanlık ayağa kalk, insanlığın katline ferman çıkaran kirli küresel ittifakı sen yok edeceksin diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “Özgürlüğün esaretine, demokrasinin mahkumiyetine sen son vereceksin. Vahşet mühendislerinin, 2013`ün 14 Ağustosunda Mısır`da temelini attığı zulüm gökdelenini sen yerle bir edeceksin. Zindanları mazlum mekanı haline getiren emperyalist cinnete sen dur diyeceksin. Döktükleri mazlum kanlarının üzerine iktidarlarını inşa etmek isteyen petrol diktatörlerini sen devireceksin. Çocukları öldürülen anaların feryatlarını kahkahalarıyla bastırmak isteyen ölüm makinelerine haddini sen bildireceksin.

Sen susmasaydın, Sen ayağa kalksaydın, Sen hakkı haykırıp zalimin karşısında dursaydın, Sen mazluma el verip, mağdura kol kanat olsaydın; İsrail, Filistin ve Gazze`de soykırım yapamaz, Afrika`nın çocukları açlık ve susuzluktan kıvranmaz, Afrika`da küresel sermayenin sömürü pazarı kurulmaz. 14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür. 14 Ağustos, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hakim kılmaya karar verdiği gündür.

14 Ağustos, Mısır`ın darbecisi SİSİ`nin, Suriye`nin canisi Esed`in, Filistin ve Gazze`de kan pazarı kuran Netenyahu yönetimindeki Siyonist katil İsrail`in, Doğu Türkistan`da Müslüman kıyımı yapan zalim ÇİN`in, Mali`de, Arakan`da,Orta Afrika`da Muhammedi bedenleri vahşet ve işkenceyle tanıştıran insanlıktan nasipsiz yönetimlerin, Halep`te, Şengal`de, Telafer`de, dünyanın farklı yerlerinde, farklı dinlere, farklı mezheplere, farklı milletlere mensup mazlumlara zulm ederek insanlığı katleden zalimlerin kabus günüdür. 14 Ağustos, Dünya Rabia Günü`dür. R4BIA Günü, insanlığın; vicdanlara seslenme günüdür. R4BIA Günü, ümmetin; kim olduğuna bakmasızın mazlumlara el verme günüdür.

Biz, Vicdanı seslendiren İnsanlığız. Biz, İnsandan yanayız. İnsanlıktan Tarafız diyerek, haykır ayağa kalkışını. Zulme sessiz kalmayacağını, Mazluma sahip çıkacağını, Esmanın çığlığına ses vereceğini, Rabia meydanına özgürlük ve demokrasiyi getireceğini haykır, İnsanlığın ortak vicdanının şahlanışını.

Mazlumlara vurulan zulüm prangalarını kıracağını, dünyada adaleti hakim kılacağını,

İnsanlığa zulmedenlerden hesap soracağını, Irkçılığın kökünü kazıyacağını, Soykırımcı zihniyeti tarihin çöp sepetine yollayacağını haykır. Gün, bugündür. Gün, bütün dünyanın, bütün insanlığın, bütün ümmetin Rabia Meydanındaki direniş için ayağa kalkma günüdür.

Gün, insanlığın ortak acısına son vermek için birlik günüdür! Gün insanlığın ortak düşmanı haline gelen katil ve vahşi yönetimlere karşı birlikte mücadele etme günüdür.

Biz, Rabia Gençliği olarak biz, Esmanın yolundan giden dünya gençleri olarak; Biz, insanlığın vicdanının bu çağdaki güçlü sesleri olarak; Biz; Ümmetin bu çağı kuşatan merhamet, adalet ve medeniyet nefesi ve neferleri olarak söz veriyor ve diyoruz ki; insanlığı ve ümmeti ayağa kaldıracağız.

Zulme direneceğiz, zalimin karşısında diz çökmeyeceğiz. Emperyalistlere biat etmeyecek, küresel sömürü düzenine son vereceğiz. İnsanlığı ve Ümmeti Ayağa kaldıracağız; Rabia Meydanında yakılan özgürlük ateşini söndürmeyeceğiz.

Hürriyete sınırsız aşık Esma`nın yolunu terk etmeyeceğiz. İnsanlığı ve Ümmeti Ayağa Kaldıracağız. Mısır`ı Sisi`den, Suriye`yi Esed`den, Filistin ve Gazzeyi İsrail ve Siyonizmden, Doğu Türkistan, Kerkük, Keşmir, Musul, Halep, Telafer, Şengal, Orta Afrika Cumhuriyeti, Patani ve Arakanı zulümden, zalim yönetimlerden ve onların küresel patronlarından kurtaracağız.

Huzurun, barışın, kardeşliğin ve adaletin hakim olduğu yeni ve adil bir dünya kuracağız.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:45:59   

F-16`lar Suriye sınırına gönderildiSuriye`ye ait uçağın sınıra yaklaşması üzerine iki adet F-16 Suriye sınırına yönlendirildi. Suriye uçağının Karbeyaz sınırına yaklaşık 2.1 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı bildirildi.

Ayrıca 16 adet F-16 uçağı hudut hattında devriye görevi icra ederek devriye uçuşu gerçekleştirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Türkiye-Suriye hudut bölgesinde `Hava Muharebe Devriye Görevi` icra eden iki adet F-16 uçağımız, Suriye`ye ait bir adet SU-24 uçağının, Karbeyaz / Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak Suriye`ye ait söz konusu hava aracı, sınırımıza 2.1 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. Altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:41:11   

ÖZEL OKULLARA PUAN SİSTEMİYLE TEŞVİKHatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünden verilen bilgiye göre; Devlet, özel okula gidecek öğrencilere başarı puanı, ailenin geliri, anne ve babanın sağ olup olmadığı gibi kriterlerle belirlenecek puana göre destek sağlayacak. Tavan destek, yıllık 3 bin 500 TL olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın (MEB) Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek özel okullarda okuyacak öğrencilere vereceği desteğin ayrıntıları netleşti. 2014-2015 eğitim öğretim yılı için devlet 250 bin öğrenciye toplam 1 milyar TL destek sağlayacak. Eğitim ve öğretim desteği; yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak belirlenecek. Her bir kritere belli bir puan verilecek. Devlet okulundan özel okullara geçen öğrencilere bu puanların toplamına göre 3 bin 500 TL`ye kadar destek verilecek.

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada düzenlemenin detayları şöyle açıklandı: Destekten, asgari öğrenci sayısını kaydetmiş olan özel okulların boş kalan kontenjanlarına kayıt olacak öğrenciler yararlanabilecek. Okul öncesi ve ilkokullarda 50`şer bin, ortaokullarda 75 bin, liselerde ise 75 bin öğrenci yararlanacak.

Dershaneden özel okula dönüşecek olan temel liselerde ise öğrenci başına yıllık 3 bin lira ödenecek.Destek almak isteyen özel okullar Özel Öğretim Kurumları Modülü üzerinden başvuru yapacak. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 48-66 aylık olan öğrencilerin velileri Bakanlık bilgi işlem sistemi üzerinden başvuru yapabilecekler. İlkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerle azınlık okullarında okuyan öğrencilerin velileri ise e-Okul üzerinden kendi okul müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

8 Ağustos`ta başlayan başvurular 18 Ağustos`ta sona erecek. Dönüşüm programına kabul edilen özel okulların başvuruları ise bu ay sonu alınacak.
6 KRİTERLİ PUAN SİSTEMİ

Başvuru yapan veliler 6 soruluk bir form dolduracaklar. İlk soru, 2 ve 12. sınıf aralığında olan öğrenciler için geçerli olacak. Bir yıl önceki başarı durumuna göre puan verilecek. Başarı durumu pekiyi ise 15; iyi ise 10; orta ise 5 puan kazanacak.

İkinci bölümde anne babanın hayatta olup olmadığı sorulacak. Devletin himayesindeki çocuklar için 60, koruyucu ailede olanlar için 30 puan verilecek. Anne babası ölenlere 10; biri yaşıyorsa 5 puan yazılacak. Engelli olanlar için 5 puan ilave edilecek.

Destek verilecek öğrenci sayılarının hesaplanmasında, illerin bulundukları kalkınmada öncelikli yöre durumuna göre katsayı hesabı yapılacak. Kalkınmada öncelikli 1 ve 2`nci bölgede bulunan öğrenci sayısı belirlenirken 0,95; 3 ve 4`üncü bölgede bulunanlar 1,00; 5`inci bölgede bulunanlar 1,20; 6`ncı bölgede bulunanlar 1,30 katsayı puanıyla çarpılacak.Destek alan öğrencilerin durumu da her yıl yeniden gözden geçirilecek.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:40:01   

Karayalçın`dan Büyükşehir Belediyesine ziyaretEski Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş`ı makamında ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesine yapılan ziyarette konuşma yapan Karayalçın, “Buraya Defne Belediyemizin hazırlamakta olduğu stratejik plan çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla geldim. Bu sabah, Türkiye ve Dünya Belediyeciliğinde yaşanmakta olan değişim süreciyle ilgili bir konuşma yaptım. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanımız Nihat Matkap ile birlikte ilimizi ziyaret ettik. Şimdi İl Başkanımızla örgüt yöneticilerimizle birlikte Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret etmekteyiz kendisine en içten başarı dileklerimi sunuyorum.

Hatay zaten olanaklarını, potansiyelini iyi kullandığında çok büyük sıçramalar yapabilecek olan bir ilimizdir. İktisadi göstergelere baktığımızda geçmişte ki dar olanaklarla Hatay`ın bunu gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu sabah Defne Belediyesinin düzenlediği toplantıda da ifade ettim. Hatay ilimiz kişi başına düşen gayri safi katma değerini hızla yükseltmiş olan bir şehirdir. Öte yandan Hatay İli Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ne verdiği vergi ile Türkiye Cumhuriyeti`nden aldığı harcamalar arasında birincisinin lehine iki kattan fazla farkı olan bir şehirdir. Mersin`in bu bağlam da göstergeler itibarıyla gerisinde ama Osmaniye`nin, Adana`nın, Antalya`nın bu göstergeler itibarıyla önünde olan bir şehirdir. Türkiye`nin bu bağlamda 10.sırasında olan bir ilimizdir ben bunları Hatay`ın taşıdığı potansiyelin yüksekliğini ifade etmek için dile getirdim. Şimdi bu yeni dönemde Büyükşehir ve bütün şehir olarak yeni fırsatları da değerlendirerek Hatay`ın daha büyük bir sıçrama yapacağına içtenlikle inanıyorum” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yapılan hizmetlerle ilgili bilgi verdi. Büyükşehir`in Hatay`da çalışmalarını daha kolay yürütülebilmesi için tüm ilçelerde lojistik merkezleri oluşturulduğunu, Hatay`ın layık olduğu hizmeti alacağını ve çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Ziyaretin sonunda Başkan Savaş CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın`a Hatay`ı temsil eden hediye takdim etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 15.8.2014 10:39:08