......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 256509
YORUM MANŞET
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİYerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte siyasi partiler çalışmalarına ve istişare toplantılarına hız vermeye başladılar.

Kırıkhan’daki 73 Mahalle muhtarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti heyeti, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için Mahalle muhtarlarından seçimlerde destek istedi.

Kırıkhan Muhtarlar Derneğinin düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Programına AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkan vekili İbrahim Cihangir, Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Durgun, Ak Parti Yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Hatay Milletvekilleri toplantıda birlik beraberlik mesajları verirken ortak bir dille mahallelerin sorunları, çiftçi ve esnafların istekleri ile vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ve bu sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi için gereken adımların atıldığını ifade etti.

Özellikle çiftçilerin sulama sorunlarının 31 Temmuz itibarıyla tarihe karıştığına ve bütün sorunların her zamanki gibi birlik ve beraberlik içerisinde çözeceklerini dile getiren AK Parti Hatay Milletvekilleri, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin Hatay’da yapılacak yerel ve genel hizmetler için çok önemli olduğunu ifade ederek yerel yönetim seçimleri için mahalle muhtarlarından ve Hatay halkından hem Büyükşehir hem de ilçe belediye başkanlıkları için oy desteği istedi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise toplantıda yaptığı konuşmada 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde vatandaşlarımıza söz verdiği hizmetlerin tamamına yakınını hizmet ekibiyle birlikte gerçekleştirildiğini, mahallelerin kalan eksiklikleri bildiğini ve yerel seçimlerden önce bitirmek için ekip olarak ellerinden gelen bütün gayretleri gösterdiklerini ifade etti.

Birlik, beraberlik ve istişare toplantısı günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile son bulurken Kırıkhan’daki istişare gezileri; mahallelere yapılan ziyaretler, düğün ve taziye ziyaretleri ile son buldu.

(Haber Merkezi)

BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ
BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ

BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ

Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi odaları birleşiminden oluşan Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu, Gaziantep Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde 15. kez toplandı.

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı ve TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Hasan Erbay da katılırken, yapılan toplantıda Türkiye’nin son yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu ortaya çıkan durumu değerlendirildi.

Bölgedeki 7 ilin odalarından oluşan platform hakkında açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, "Platform 7 Odanın bir araya gelmesi ile oluşturuldu ancak ilerleyen dönemde bölgemizdeki Kalkınma ajansları da bu oluşuma dahil oldu. Ve bugün de çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temsilciler var ki bu bundan sonra çok daha güçlü olacağımızı gösteriyor. Ben bu vesile ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Sayın Zeki Kıvanç ve TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı ve TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Sayın Hasan Erbay’a hoş geldiniz diyor, destekleri için teşekkür ediyorum.

Platformun kuruluş amacının tek kelime ile ifade edecek olursak, adından da anlaşılacağı üzere amaç güç birliği oluşturmak. Üyelerimiz için, şehirlerimiz için, bölgemiz için ve nihayetinde ülkemiz için güç birliği yapmak. Biliyorsunuz bölgemiz önemli bir turizm, sanayi ve ticaret potansiyeline sahip. Birlikte bu potansiyeli işleyebilecek projeler geliştirmeyi, ortak sorunlarımıza çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Bölgedeki şehirler olarak yarışmak değil, “kazan kazan” felsefesi ile şehirler arasında sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak, turizm, gastronomi, kültür vb gibi alanlarda ortak projeler hazırlamak, bölge ekonomisinin gelişimine yönelik işbirliği yapmak için bir aradayız. Çözülmesi gereken Ortak sorunlarımız, parlatılması gereken ortak değerlerimiz var. Bugüne kadar yapılan her toplantıda bu değerler ve sorunlar ele alındı" ifadelerini kullandı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, "Sizden gelen önerileri, talepleri hükümetimize aktarmak bizim asil görevimizdir. Sıkıntılarımızın olduğunu biliyoruz. Bu yılın başından beri Türk Lirası yaklaşık yüzde elli değer kaybetti. Ama bu kur hareketi başladığı andan itibaren biz teyakkuz halindeyiz. Büyük atılımlar gerçekleştireceğimizden kimsenin tereddüdü olmasın. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girme hedefine doğru ilerlemeye devam edeceğiz. Bütün çabamız insanımıza, sanayicimize, esnafımıza, işçimize, memurumuza güzel haberlerle gelmek içindir" diye konuştu.

(Haber Merkezi)

TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDI
TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDI

TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDIZeytindalı Harekâtında Piyade Üst. Teğmen Oğuz Kaan Usta ile Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine ilişkin olarak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında teröristlere yardım ettikleri belirlenen kaçakçılar yakalandı.

Yakalanan kaçakçılar, Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanmaları talebiyle sevk edilirken 5 kişi tutuklandı 1 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol altına alınmasına karar verildi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “23 Ocak 2018 tarihinde Zeytindalı Harekâtının 4'ncü gününde Piyade Üst. Teğmen Oğuz Kaan Usta ile Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2018/18327 soruşturma kapsamında; P. Üst. Teğ. Oğuz Kaan Usta ile P. Uzm. Çvş. Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine katıldıkları iddiası bulunan dokuz şüpheli Hatay 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 18/09/2018 tarihli 2018/407 sorgu sayılı kararıyla, iki şüpheli de Hatay 1. Sulh Ceza Hâkimliğinin 26/09/2018 tarih ve 2018/401 sorgu sayılı kararıyla olmak üzere; toplamda 11 şüpheli tutuklanmış,

Yürütülmekte olan soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheliler ile işbirliği içinde Hatay/Afrin sınır bölgesinde kaçakçılık faaliyetinde bulundukları iddiası bulunan 6 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 01 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınmış, Kolluk ve Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadelerinin alınmalarına müteakip "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanmaları talebiyle sevk edilmiş;

Hatay 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 03/10/2018 tarih ve 2018/432 sorgu sayılı kararı ile;

5 şüpheli şahsın tutuklanmasına, 1 şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol altına alınmasına karar verilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDE
HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDE

HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDEHatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) tarafından, Hatay Valiliği himayelerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri, başarılı bir organizasyonla sona erdi.

26-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Hatay Tanıtım Günleri’ne Hatay Valisi Erdal Ata, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, İlçe Belediye Başkanları, HATDEF Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve onbinlerce ziyaretçi stantları gezerek Hatay ilinin kültürünü ve gastronomisini tanıma fırsatı elde etti.

İlk iki günü yağmur ve soğuk havanın azizliğine uğrayan fuar etkinliği, havaların açılması ile birlikte özellikle Cumartesi ve Pazar günleri adeta ziyaretçi akınına uğradı.

Açılış töreninin ardından Kadıköy Meydanı’nda yapılan künefe şöleni, Yayladağı Şenköy Halk Oyunları gösterileri, Antakya Kına Ekibinin gösterileri, ünlü sanatçıların katıldığı konserler, yöresel ürünlerimizin satış stantları, el sanatları ürünlerin bulunduğu stantlar ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezildi.

Başta HATİAB Başkanı İbrahim Güder olmak üzere, Adnan Dolapçıoğlu, Gökhan Ergüner, M.Ali Yüksel, Metin Kardeş ve HATİAB üyelerinin yoğun emek ve çabaları sonucu İstanbul’da düzenlenen Hatay Günleri, başarıyla gerçekleşerek hedefine ulaştı.

GÜDER: AMACIMIZ HATAY İLİMİZİN GÜZELLİĞİNİ TANITMAKTI

HATİAB Başkanı İbrahim Güder, Hatay Günlerini değerlendirme toplantısı yaparak basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Hatay ilinin güzelliklerini İstanbul’a yansıtmak olduklarını ve bu hedefe ulaşmaktan mutluluk duyduklarını belirten Güder, başta Hatay Valiliği, HBB, ilçe belediyeleri, STK’lar ve katkı sağlayan tüm Hataylılara teşekkür etti.

Organizasyonu düzenlerken ticari gelir düşünmediklerini, Hatay sevdalısı olarak hizmet gönüllülüğü esasıyla gece-gündüz demeden ekibiyle birlikte çalıştıklarını belirten Güder “Hatay ilimizi İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye tanıtmak amacı güdüyoruz. Bu sayede ilimize gelen turist sayımızı arttırmak hedefindeyiz. Burada birer Hatay elçisidir. Yapılan etkinliğe siyasi partilerin üst düzey temsilcileri ve bürokratların katılması da bizi mutlu etmiştir.

5 gün süren etkinliğe emeği geçen tüm Hataylı hemşehrilerimize ve tüm gönüldaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.” dedi.

(Haber: S. Ergin)

İSTANBUL'DA
İSTANBUL'DA

İSTANBUL'DA Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) organizesinde, Hatay Valiliği himayelerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri, görkemli bir şekilde başladı.

 30 Eylül’e kadar devam edecek olan fuarın açılışında, tanıtım amaçlı Kadıköy meydanında künefe şovu yapıldı. Yaklaşık 3 bin kişiye dağıtılan künefeyi almak için birbiri ile yarışan vatandaşlar, Şenköyü Halk Oyunları ekibi ile bol bol eğlendi.

İstanbul’da Hatay Günleri’nin açılışına Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, İlçe Belediye Başkanları, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninin ardından katılımcılar stantları gezerek Hatay’ın güzelliklerini ayrı ayrı inceleme fırsatı buldu.

İstanbul’da Hatay Günleri programı şöyle:

28 EYLÜL 2018 CUMA

11:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

12:00 Mozaik Yapımı Gösterisi

15:00 Ney Yapımı Gösterisi

16:00 Sine vizyon Gösteri- Hatay Tanıtımı

19:00 Konser- Grup Spontane (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Konser- Türküleri Hatay Han Müzik Topluluğu (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Medeniyetler Korosu Konseri- Cemal Reşit Rey Konser Salonu

29 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

12:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

14:30  Ney Yapımı Gösterisi

15:00 Mozaik Yapımı Gösterisi

16:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

17:00 Konser- Hatay Ezgileri Grubu (Maltepe Etkinlik Alanı)

19:00 Konser- Türküleri Hatay Han Müzik Topluluğu (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Konser- Ahmet Selçuk İlkan (Maltepe Etkinlik Alanı)

30 EYLÜL 2018 PAZAR

13:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

14:00 Yakma Gecesi ve Gelin Çıkarma Gösterisi

16:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkarma Gösterisi

17:00 Sinevizyon Gösterisi

18:30 Konser- Hatay Ezgileri Grubu (Maltepe Etkinlik Alanı)

19.30: Konser- Türkülerle Hatay

22.00: Kapanış

(Haber: S.Ergin)

GENÇLER, GENÇLİK MERKEZİNE KAVUŞTU

3 katlı olarak inşa edilen ve içinde her türlü aktivitenin rahatça yapılacak şekilde dizayn edilmesi açısından bölgedeki en büyük gençlik merkezi olan Antakya Gençlik Merkezi artık Antakyalı gençleri bekliyor.

            Saraykent Mahallesi, çevreyolu civarında, 3.582.292 TL maliyetle inşa edilen gençlik merkezinde adeta yok yok gibi. Orta katında spor salonu bulunan merkezde, kafeteryasından, tenis kortuna kadar, zeka oyunları salonlarından, kütüphanesine kadar, el sanatlarından, plastik maket işçiliği atölyelerine varana kadar bir çok aktivite salonlarına sahip merkez 3000 metrekare alana sahip bulunuyor.

            Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Takın şu açıklamalarda bulundu: “Artık Antakyalı gençler 2.evlerine kavuştu. Bakanlık olarak son yıllarda gençliğe verilen önem, yapılan tesislerle bir kat daha artmıştır. Bu tesisler geleceğin Türk gençliğine yön verici unsurlar olacaktır.  Bir çok aktiviteyi rahatça yapabilecekleri bu tür merkezler sayesinde gençlerimiz artık kültürel, sosyal yönlerden daha gelişmiş, modern Türk gençliğine uygun ortama adapte olmuş olacaklardır” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 01.10.2014 10:39:23   

Fırat: Yeni bir sayfa açmak istedim

Geçtiğimiz sezon Ormanspor'un TKBL'ye yükselmesinde önemli bir pay sahibi olan Hatay Büyükşehir Belediyespor'un oyuncusu Duygu Fırat geçtiğimiz sezonu ve yeni sezonu değerlendirdi.

            Sezon sonu geldiğinde hayatıma yeni bir sayfa açmak istemiştim diyen Duygu Fırat şu açıklamalarda bulundu: “Gelen teklifler arasında bana en heyecan vereni Ormanspor olmuştu çünkü genç yaşımda liderlik vasfımı geliştireceğim ve daha önce almadığım kadar sorumluluk alacağım bir kulüptü. Sezon sonu geldiğinde tüm hedeflerime ulaştığımı gördüm. Takımımız lige çıkmıştı ve bende hatırı sayılır bir istatistikle sezonu tamamlamıştım. Yakın hedeflerime ulaştığım,uzak hedeflerime ise bir adım daha yaklaştığım bir sezon oldu.

            Hatay Büyükşehir Belediyespor bu sene her anlamda yenilenmiş bir kulüp. Hem idari hem de teknik açıdan beklentilerimin üstünde bir takım olduğunu söylemeliyim. Antrenörümüz Hakan Acer en küçüğünden en büyüğüne her oyuncusuyla tek tek ilgilenen bir antrenör. Bu konuda çok şanslıyız. Henüz bir ay olmasına rağmen burada geçirdiğim zaman ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlamamı sağladı. Hatay'ın çok özel bir il olduğunu buraya gelmeden önce de biliyordum. Bu kadar çeşitli kültürün bir arada huzur içinde var olduğunu görmek çok güzel ve bizim içinde burada yaşamak güzel bir hayat tecrübesi.

            3×3 milli takım süreci benim için farklı bir deneyim oldu. Gün içerinde ard arda çok tempolu maçlar oynuyorduk. Takım olarak 4 kişiydik ve iyi bir uyum yakalayarak Riga'da şampiyon olduk. Böylece Bükreş'teki Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandık. Biz bu turnuvaya katılan ilk 3×3 A milli kadın basketbol takımıydık. Bu şampiyonada milli takım havasını, ruhunu ne kadar çok sevdiğimi hatırladım ve benim için özlem giderme süreci oldu diyebilirim.2015 yılı haziran ayında,çeyrek final oynadığımız için Bakü'deki 3×3 olimpiyatlarına katılmaya hak kazandık.

            Takım olarak ilk hedefimiz saha içinde ve dışında takım ruhunu yakalamak ve uyum içinde olmaktı, bunu kısmen başardığımızı düşünüyorum. Türkiye Kupası finallerine kalmak ve play-off oynamak ise sezon içi hedeflerimiz. Her sezon aldığım farklı görevler doğrultusunda, değişmeyen A milli takım hedefimin gidiş yolunu revize ediyorum, seçilmeyi hak edecek bir performans göstermeye çalışıyorum.

            Hatay birçok kültürü bünyesinde barındırdığı için damak tadı açısından da çok zengin bir mutfağa sahip. Her zevke hitap edecek yemek bulmak mümkün. Takim arkadaşlarımla fırsat buldukça Hatay mutfağına ait tatlar deniyoruz. Bunlar arasında favorim aşür.” dedi.

(Haber Merkezi-Kaynak: SporHatay)


4 yıl, 4 ay önce / 01.10.2014 10:38:26   

Arazöz ile su dağıtılıyor

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler su sıkıntısı çekilen Antakya'da ihtiyaç durumuna göre vatandaşlara arazöz ile su dağıtıyor.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti; “Kentimizin daha güzel olması için yürütülen çalışmalar hızla devam ediyor. Kentimizdeki su sıkıntısı giderilemediği için imkânlarımız doğrultusunda vatandaşlarımıza su dağıtımı hizmetimizi sürdürüyoruz. Vatandaşların içme suyu konusundaki mağduriyetlerini gidermek amacıyla su tankerleriyle evlere, binalara içme suyu dağıtımı yapıyoruz. 

            Su, hayatımızı sürdürebilmemiz için en temel ihtiyacımızdır. Vatandaşlarımızı bu kapsamda yalnız bırakmamak için Antakya Belediyesi olarak, ihtiyaç görülen bölgelere arazöz aracılığı ile su dağıtımı yapıyoruz.

            Temizlik işleri ekiplerimiz geçtiğimiz günlerde Antakya Belediyesi olarak 152 metreden sondaj ile çıkarttığımız su kaynağımızı vatandaşlarımıza kullanım suyu olarak dağıtıyor. Bundan sonraki süreçte de ihtiyaç doğrultusunda su takviyesi yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:54:22   

Öğrenci servisleri kaymakamlığa daldı

Antakya ilçesinde iki öğrenci servisi, hızlarını alamayarak önce birbirlerine daha sonra Antakya Kaymakamlığı binasına çarparak durdu. Sürücüler kazadan hafif sıyrıklarla kurtuldu.

            Alınan bilgiye göre, olay dün sabah saatlerinde öğrenci almak için Cumhuriyet Caddesi'nde seyreden 31 S 0763 plakalı öğrenci servisi ile Fatih Caddesi'nden gelen 31 S 0881 plakalı öğrenci servisi, çarpıştıktan sonra Antakya Kaymakamlığı binasına çarparak durabildi. Sürücülerin hafif şekilde yaralandığı kazada araçlarda maddi hasar meydana geldi.

            Olay yerine gelen polis ekipleri tutanak tutarken, kaza yapan araçlar çekicilerle kaldırımın üzerinden kaldırıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:52:42   

Ahmet Yetişen, teyzesini kaybetti

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, teyzesi Dürdane Uçal'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.

            Yaklaşık 1 aydan beri Devlet Hastanesi'nde tedavi gören, son 4 günden beri de yoğun bakımda tedavi altına alınan Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen'in teyzesi Dürdane Uçal dün vefat etti.

            Dün öğle namazına müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi'nde kılınan cenaze namazı sonrasında Merhume Dürdane Uçal sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi.

            Tedavi gördüğü Antakya Devlet Hastanesi'nde hayata gözlerini kapatan Merhume Dürdane Uçal, cenaze namazının ardından Antakya Mezarlığı'na sevenlerinin gözyaşları arasında defnedildi.

            Cenazeye Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, birçok gazete imyiyaz sahibi, dost ve sevenleri katıldı.

            Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak başta Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen olmak üzere kederli ailesine başsağlığı diler, Dürdane Uçal'a Allah'tan rahmet dileriz.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:50:25   

Antakya'yı marka şehir yapacağız

AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, beraberinde AK Parti Antakya İlçe 2. Başkanı Bekir Sertbaş ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye nezaket ziyaretinde bulundu.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ziyaret programında yaptığı konuşmada “Şehrimizi geleceğe taşıma noktasında hangi plan ve programları uygulayarak kentimizi kalkındıracağımızı, marka şehir yapacağımızı ifade ediyoruz” dedi.

            AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ziyarette yaptığı konuşmada, Başkan Kimyeci'nin Antakya'ya hizmet sunarak kenti farklı noktalara taşıyacağını ifade ederek, “Antakya Belediye Başkanımız sayın İsmail Kimyeci, mimar olmasından dolayı kente verilmesi gereken hizmetlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağını çok iyi bilenlerdendir. Antakya'nın gelişmesinde büyümesinde sayın Kimyeci başkanlığında belediye çalışanlarının büyük emeği geçecektir. Bu kapsamda dolu dolu bir stratejik plan hazırlanmış. Antakya Belediyesi stratejik planının eksiksiz gerçekleşmesini ve hatta projelerin planlanan süreden daha erken hayata geçmesi noktasında bizler, sayın bakanımızın önderliğinde Hatay milletvekilleri olarak sonuna kadar destekleyeceğiz. Çok değerli başkanımız hakikaten çok kısa zaman zarfında yeni kurulan Antakya Belediyesi'nin kuruluş işlemlerini tamamlarken, bir yandan da önümüzdeki hizmet dönemine ilişkin 2015-2019 hizmet dönemi stratejik planını hazırlamış. Bu planda var olan projelerin çok kısa zaman içerisinde hayata geçirileceğine olan inancımız tamdır. Her zaman destekçisi olacağız. Başarılar diliyorum” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, AK Parti Antakya İlçe 2. Başkanı Bekir Sertbaş ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Adalet eski Bakanımız sayın Sadullah Ergin ve siz değerli milletvekillerimizin Hatay'a Antakya'ya yaptığı yatırımlardan, hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Antakya Belediyesi olarak kuruluş aşamasını tamamladıktan sonra 2015-2019 stratejik planımızı hazırladık. Plan kapsamında şehrimizi geleceğe taşıma noktasında hangi plan ve programları uygulayarak kentimizi kalkındıracağımızı, marka şehir yapacağımızı ifade ediyoruz. Turizmden tarıma varıncaya kadar sosyal ve kültürel belediyecilik ile ilgili ihtiyaç duyulan bütün perspektifleri içinde bulunduran bu plan ile yol haritamızı oluşturduk. Kent insanımıza hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

            Karşılıklı fikir alışverişi şeklinde devam eden ziyarette Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal'a Antakya Belediyesi 2015-2019 stratejik planını hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:47:36   

Kurbanlık alırken dikkat edilecek hususlar

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bazı uyarılarda bulunarak, kurbanlık hayvan alacak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları açıkladı.

            Hayvanların gebe olmaması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kesilmemesi, hayvanların kulaklarının küpeli olması, il içinde nakledilen büyükbaş hayvanların pasaportlarının, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin,  iller arasında nakledilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ise bu belgelerle birlikte veteriner sağlık raporunun olması gerektiğini belirten Tüfekçi, şu açıklamalarda bulundu: “Hayvanların sağlıklı ve besili olması, çok zayıf, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı olan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya aşırı duyarsız olan, şişlik ve ödemi olan hayvanların kurban olarak kesilmemeli.

            Kurbanlık hayvanların; şehir ve kasabalarda mezbaha ve kombinalar ile kurban komisyonunun belirlediği yerlerde, köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilmesi, cadde sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmemeli.

            Kan, atıklar ve iç organların sokak ve caddelere bırakılmaması, kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarına verilmemesi ve sakatatların çöpe atılmaması, başta kist hidatik, şarbon, bruselloz, tuberkuloz, gibi hayvanlardan insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar yönünden önem arz etmekte olup atıklar ve sakatatların toprak içine derince gömülerek imha edilmeli.

            Kesilen sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpesi ve pasaportlar ile koyun-keçi türü hayvanlara ait kulak küpelerinin İl merkezinde merkez ilçe belediyeleri ve İlçelerde belediyelerce, mahallelerde ise muhtarlıklarca 17.10.2014 Cuma gününe kadar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne kadar teslim edilmeli.

            Kurbanlık hayvan satış yerlerinde kurbanlık olarak sığır cinsi hayvan satan yetiştiriciler veya celepler; sattıkları hayvana ait pasaport kendilerinde kalacak satıcı ile ilgili kısmına "Kurbanlık olarak satıldı" ibaresini yazarak pasaportun bu kısmını en yakın ya da ikamet ettikleri yerdeki İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim etmeli.

            Kesimden önce kötü muamele ve stres faktörlerine maruz kalmış,  yorgun hayvanlardan elde edilen etlerin kalitesi düşecek ve uzun ömürlü olmayacağından, kesim öncesi kurbanlık hayvanları strese sokacak kötü muamelelerden, uygunsuz taşıma şartlarından ve hareketlerden kesinlikle kaçınılması, kesim öncesi yorgun olan hayvanlar dinlendirilmesi ve kesimden önce 6 saat boyunca hayvana yem verilmemesi gerekir” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:46:49   

Bu senede memura bayram yok

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin,

         Memur maaşının Eylül itibarı ile 2.185 lira olduğu düşünüldüğünde ortalama ücretle geçinen bir memurun ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için maaşından geriye yalnızca 597,46 TL kaldığını belirterek “Bu durumda memurlarımızın en az 700-800 TL tutarındaki kurban vecibelerini yerine getirmesini imkânsız hale getiriyor.” dedi.

            Şahin, memur maaşına bir yıl için 123 lira zam yapılmasına karşın bir ailenin aylık kira ve gıda gideri 197 lira yükseldiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında memurların maaşları her geçen gün erirken, 2014 yılında özellikle gıda ve ısınma başta olmak üzere yaşamsal harcamalara gelen zamlar karşısında hayal kırıklığına uğrayan memurlar bu yıl kurban vecibelerini yerine getirmekte de zorlanacaklar.

            Bir yıl içerisinde iğneden ipliğe her ürüne zam geldi. 2014 yılının ilk 9 ayı temel alındığında bile genel gıda harcamaları %19 zamlanırken yumurta fiyatı %16, kuru bakliyat  %34, meyve %47, sebze %13, ekmek %14, su %9 arttı. Dolayısıyla memurlarımızın alım gücü de azaldı. Bu nedenle vatandaşlarımız her bayrama biraz daha zor şartlarda giriyor. Geçtiğimiz yıla oranla kurban masrafı da ortalama 100 lira arttı. Geçen yıl küçükbaş kurbanlıklar marketlerde ortalama 620 lira iken bu yıl 695 liraya yükseldi. Büyükbaş kurbanlıkların ise 7'de 1 hissesi geçen yıl 693 lira iken bu yıl 795 lira oldu.

            Geçtiğimiz yıl bir ailenin gıda ve kira harcamaları 1.391 lira idi. Bu yıl bu rakam 1.588 liraya yükseldi. Memur maaşına bir yıl için 123 lira zam yapılmasına karşın bir ailenin aylık kira ve gıda gideri 197 lira yükseldi. Buna göre memur maaşı bir yılda yalnızca kira ve gıda karşısında 74 lira eridi. Ortalama memur maaşının Eylül itibarı ile 2.185 lira olduğu düşünüldüğünde ortalama ücretle geçinen bir memurun ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için maaşından geriye yalnızca 597,46 TL kalıyor.  Bu durumda memurlarımızın en az 700-800 TL tutarındaki kurban vecibelerini yerine getirmesini imkânsız hale getiriyor.

            Hangi hesabı yaparsak yapalım memurların sürekli kayıp içinde olduğu ortaya çıkıyor. Son yıllardaki politikalar, memur maaşlarının her alanda erimesine neden oldu. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre bu dönemde memurların alım gücündeki erime, bazı zorunlu tüketim harcamaları karşısında %70'e ulaştı.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:45:38   

Gülmeyen çocukların yüzlerine tebessüm

Bir Tebessüm Bin Mutluluk (BİTEBİMUV) ekibi, hastane ziyaretleri kapsamında gülmeyen çocukların yüzlerine tebessüm bırakabilmek amacında olduğunu belirtti.

            Bir Tebessüm Bin Mutluluk (BİTEBİMUV) ekibi Başkanı Ömer Faruk Kural, kendisinin de bir lösemi hastası olduğunu, hastanelerde yatan hastaları ziyaret etmeyi kendilerine görev edindiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bir Tebessüm Bin Mutluluk (BİTEBİMUV) ekibi olarak her haftaki hastane ziyaretlerimizi aksatmadan devam etmeye daimi gayret gösteriyoruz.

            Bizler çoğumuz lise son sınıf öğrencileri olarak sosyal sorumluluk projesini kendimize gerçek bir sorumluluk olarak kabul edip en azından haftada bir defa hasta yatan kardeşlerimize moral vermeyi kendimize görev edinmişiz. Hastane ziyaretinde susmayan çocukları tebessümlerle susmalarını görmek, gülmeyen çocukların yüzlerinde tebessüm bırakabilmek, bizi sabırsızlıkla bekleyen çocukların biz gelince yüzündeki mutluluğu görebilmenin bizlere verdiği mutluluk tarif edilemez.

            Ben BİTEBİMUV ekibi başkanı olarak Adana Balcalı Hastanesinde Çocuk Onkoloji Servisindeki lösemi hastasıyım. Lösemiyi atlattım ve şimdi ilik nakli sonrası kronik dermoid graft versus host hastalığımın tedavisini çocuk onkoloji servisinde ilk defa bende uygulanan 2 haftada bir gidip 2 seans şeklinde Fotoferez (A-ferez) tedavisi görüyorum. Tedavim yaklaşık 6 ay yahut duruma göre 12 ay sürebilirmiş. Allah'tan iyileşeceğim konusunda umudumu kesmiyorum aksine her şeye rağmen tevekkül edip tebessüm ediyorum.

            Zorlu tedavi sürecinde hastaları yalnız bırakmayıp onları ziyaret etmek beni daha çok mutlu ediyor. Bu zamanda benim ve hastaların dualara çok ihtiyacı var en azından dualarınızla bizlere manevi destek olabilirsiniz. Bize destek olarak bazı eksiklerimizi tamamlayan Her şey bir gülücük için ekibine, Tuğba E. , Soner T. ve gönüllü güzel insanla-ra teşekkür ederiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:44:28   

ÇAMURA BULANAN EVLER YIKANDI

Hatay'da Cumartesi akşamı meydana gelen ve Antakya-İskenderun yolunu trafiğe kapatarak birçok ev ve hayvan barınağına zarar veren selin ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, zarar gören yerlerde temizlik, yol genişletme ve kanal açma çalışması yaptı.

            Kırıkhan'ın Kurtlusoğuksu, Belen'in Bakras Mahalleleri ile Antakya-İskenderun yolu üzerinde çalışma yapan ekipler, birçok hayvanın mahsur kaldığı bir ahır ile kapanan bazı yollardaki balçıkları temizledi.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler selden dolayı evleri çamurla dolan vatandaşların evlerini yıkadı.

            Evi çamurla dolan vatandaşlar, her şeyin bittiğini düşündükleri anda Büyükşehir Belediyesi'nin yardımlarına koştuğunu ifade ederek, zor günlerinde yanlarında olan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'a teşekkür etti.

            Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi(HATSU)'ya bağlı iş makineleri,  selden dolayı çamur ve kopan ağaç parçaları ile kapanan derelerin ıslahını gerçekleştirerek suların tahliye yolunu genişletti.

            Öte yandan Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler iş makineleriyle,  kapanan Kırıkhan-Kurtlusoğuksu yolunu trafiğe açtı.

            HATSU'ya bağlı İçmesuyu Daire Başkanlığı da selden zarar gören içmesuyu hatlarının onarımı için fizibilite çalışması başlattığını bildirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 30.09.2014 10:43:45