......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 263712
YORUM MANŞET
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ

ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ04 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş., Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında imzalanan Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü ilk meyvelerini verdi.

 ATSO tarafından 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan personellere belgeleri teslim edildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz diyen ATSO yönetimi, yaptığı açıklamada “İmzalanan protokol kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları arasında olan metal, asansör, makine, oto alım satım, inşaat sektörlerinde, 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirdiğimiz sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan değerli personellere belgeleri teslim edilmek üzere bugün Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi binası Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonunda, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ercan Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İmrek’in yanı sıra bölgenin öncü firmalarının kurucuları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Odamıza bağlı Öziş Metal Bamak Metal, Savkar Asansör, Dapsan Asansör, Uzman Asansör, Yurtas Asansör firmalarının çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın ellerinden aldılar. Hep birlikte daha iyisini yapmak ve firmalarımızı günümüzün şartlarına uygun hale getirmek için işbirliklerimiz devam edecek olup, Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI
YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCISaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

 Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır diyen Çalışkan, gazetecilerin halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumunda olduğunu ifade ederek “Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile görüşen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, basın mensuplarının önemli bir mesleği icra ettiğini belirterek, “Bugün maalesef ülkemizde hem basın özgürlüğü hem de gazetecilerin çalışma şartları iyi bir noktada değil” dedi.

Çalışkan, konuşmasının devamında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, basın özgürlüğü ve bayramı gibi kutlansa da son yıllarda basına uygulanan abluka ile gazetecilerin yıldırılma ve bir tarafa özgü yayın yapma projesiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Bendeniz de bir basın emekçisi olarak da şunu ifade etmeliyim ki bugün ülkenin kalkınması adına özgür medyaya ihtiyaç var. Basının özgür olmadığı yerde ülkenin özgür olduğunu söylemek mümkün değildir. Basın rahat konuşuyorsa o ülke özgürdür.

Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır. Halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumundadır. Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır. Bu bilinçle hareket etmek durumundayız ve bu günün gerçek manada bir bayram olarak kutlanmasını arzu ediyoruz. Umarız, emeklerinin karşılığını aldığı ve saygınlıklarının tekrar kazanıldığı gün olsun.

Yerel basının da linçe maruz kalarak, basın ilanlarının kısıtlanması, matbaa/baskı anlamında son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla, matbaaların büyük mali sıkıntılar yaşadığını kâğıt dahi ithal edildiği için maliyetlerin pahalı durumda olduğunu görüyoruz.

Saadet partisi Hatay teşkilatı olarak geleneksel iftarla basın buluşmaları gibi etkinliklerimiz diğer siyasilere de örnek olduk. Bu tür çalışmaları sürdüreceğiz. Bugün de olacağı gibi bundan sonra da gerek belediye başkanlığı gerek iktidar gibi yönetimde olduğumuzda basına her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyorum.

Bu günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm gazeteci meslektaşlarımızın vefat edenlerini de rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekânları âli olsun” diye konuştu.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal ve Defne İlçe Başkanı Mehmet Aydoğan eşlik etti.

(Haber Merkezi)

TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ

  TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi tarafından “Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız“ konulu konferansı düzenlendi.

 

Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ve TRT’de yayınlanan Payitaht Abdulhamit dizisinde Tahsin Paşa olarak oyunculuk yapan Araştırmacı –Yazar, Hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu katılırken, vatandaşlar programa yoğun katılım gösterdi.

Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız Konferansına Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, AK Parti Antakya İlçe Başkan Vekili Alper Neşeli, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Memur Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans öncesinde Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar kısa bir konuşma yaparak “Mehmet Akif İNAN tarafından kurulmuş ve yoluna milletiyle barışık bir şekilde devam etmiş bir sendika olarak eğitimcilerin hak mücadelesini yaparken, bir taraftan da kültürel davamız konusunda yol almak istedik. Hem öğretmenlerimize hem velilerimize hem öğrencilerimize yardımcı olmak istedik. Bizim, bugünkü değerlerimizi yarınki kuşaklara anlatacak olan değerlerimizi doğru şekilde aktarmak için kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunların başında BİR BİLENLE BİLGE NESİL kitap dağıtımı ve ödüllendirmesi etkinliği yer almaktadır. Aynı zamanda biz bir iyilik hareketiyiz. Erdemliler hareketiyiz. Arakan’dan Doğu Türkistan’a nerede kanayan bir yara varsa Eğitim Bir Sen –Memur Sen orada olmaya devam etti” dedi.

Konferansa konferansa konuşmacı olarak katılan Bahadır Yenişehirlioğlu konuşmasından önce özçekim yaparak resmiyeti pek sevmediğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP
Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP

  Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı  ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖPAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni kalabalık bir heyetle ziyaret ederek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Sadullah Ergin, Sabriye Sönmez, Cahit Aşkar, Tuncay Damlar ve çok sayıda gazetecinin karşıladığı Güler ve AK Parti heyeti, uzun bir süre samimi sohbet toplantısında bulundu.

Hatay’ın tüm ilçelerinde projeler hazırladıklarını ve bahane üretmeden Hatay’ı hak ettiği yere taşıyacaklarının altını çizen Güler “Şu anda biz Hatay’ımız için 15 ilçe de projelerimizi hazırlıyoruz.” dedi.

Biz yapabileceklerimizi vatandaşlarımıza anlatacağız, bunları da 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz diyen Güler, “Hatay’da çukur, çamur, çöp kalmayacak. Bizim ilk önceliğimiz budur. Vatandaşlarımız yürüyebilecekleri, araçlarını kullanabilecekleri yol istiyor. Vatandaşlarımız öncelikle bizden görevimizi yapmamızı istiyor. Bunu yaparken, millete ahkam kesip, bir lütuf ihsan ediyormuşuz gibi bir tavra girmemizi istemiyor. Biz vatandaşlarımız, STK’larımız ile birlikte, önce Hatay’ın ihtiyaçlarını belirleyip imar ve inşa edeceğiz. Bahane üretmeyeceğiz, birilerini suçlamayacağız, Hatay hak ettiği yere gelmek istiyor. Bunun yolu da toplumla hareket etmek. Projeler halkın talepleri doğrultusunda şekillenir. Hatay’da projeler yapılıyor, şehir yapılan projeye göre şekillendirilmeye çalışıyor.

5 yıldır Hatay’da Ulaştırma Master planı yapılmamış. Dolmuşçularımızın,  servisçilerimizin yaşadığı sıkıntıların sebebinde Büyükşehir’in Ulaştırma Master planını yapmamış olması yatıyor. Sebze halini görüyoruz, ilk icraatlarımızdan biri sebze halini yapmak. Yer tespiti ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, esnafımızla da istişare edeceğiz. Trafik akışı ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor. 45 gün, 60 gün gibi sürelerde Battı-çıktılar yapacağız. Bunları planlayıp trafik akışını rahatlatacağız.

Cumhur İttifakı ne AK Parti’nin ne de MHP’nin daha fazla belediye çıkarmak için yaptığı bir ittifak değil. Cumhur ittifakı 15 Temmuz gecesi kıyama kalkanların ittifakıdır. Partimiz de İlçe belediye başkan adayları da kısa süre içerisinde açıklanacak. CHP’nin adayı açıklandı, şu an saha da çalışıyor. AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkanı açıklandı, saha da çalışıyoruz. Antakya’da CHP’nin bir adayı çalışıyor, AK Parti’de 17 aday adayı da çalışıyor. Yarın bir aday açıklandıktan sonra da yine diğer aday adaylarımız adaymış gibi çalışacaklardır. Genel merkezimizden adayın açıklanması için bir tarih yok ama ben bu hafta içerisinde açıklanacağını düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

SAADET’TEN COŞKULU KONGRE
SAADET’TEN COŞKULU KONGRE

SAADET’TEN COŞKULU KONGRESaadet Partisi, Hatay İl Kongresini Genel Başkan Karamollaoğlu’nun katılımıyla coşkulu bir ortamda gerçekleştirdi. Güven tazeleyen Mustafa Eğe, yeniden il başkanlığına seçildi.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Hatay’da partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılarak Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu’na, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Mesut Doğan, Şerafettin Kılıç ve GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan eşlik etti.  

Antakya HATMEK Salonu'nda gerçekleşen kongrede konuşan Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, ülkede adalet, kalkınma, liyakat, ekonomi ve işsizlik sorunu olduğunu belirterek, “Adalet mülkün temelidir. Herkes bir adalet arayışı içerisinde. Adaletle oynanmaz, şahıstan şahısa değişmez. Adaleti adeta hapsettiler gibi geliyor. Bunu da görüyorlar mı görmüyorlar mı bilmiyorum. Bazılar bir öç alma vasıtası gibi kullanılmasını doğru bulabilir ama eğer adalet yerine gelmezse devlet zedelenir.

Biz geçmişte de ittifaklar yaptık, bu ittifaklardan dolayı da hiç pişmanlık duymadık. Çünkü biz Türkiye'deki kutuplaşmanın o ittifaklarla önünün kesildiğine inanıyoruz. Şimdi mahalli seçimlerinde hükümet yine kamplaştırma yolunda, cumhur ittifakı ‘vatan millet Sakarya’ geriye kalanla hain. İktidarda bulunanlar ve destekçileri kendileri gibi düşünmeyen insanlara hain diye itham ederse bu memlekette huzur olur mu? Allah yardımcımız olsun.

Biz yerel seçimlerde bütün partilerin ayrı ayrı girilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Burada da adaylarımız olacak. Her yerde en iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Yeri geldiğinde dirsek temasında bulunuruz dedik. Bunu söylerken hep mahalli yönetimlere intizar ettirdik yani bu gelişmeleri oraya bıraktık. ” diye konuştu.

DİK DURMAYA DEVAM EDİN

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da konuşmasında; “Bugün ülkemizde istikamet, dava, ilke denildiği zaman Saadet Partililer akla gelir diyerek şunları söyledi; Ey Sadet Partililer! Dik durun, dik durmaya devam edin. Çünkü bu millet dik durmayı, omurgalı olmayı ilkeli davranmayı, dünya ve iktidar nimetlerini elinin tersiyle itmeyi sizden öğrendi.

Saadet Partililer dünyanın her hangi bir noktasındaki her hangi bir olaya karşı doğru, ferasetli bakış nedir? Denildiğinde ilk akla gelen topluluktur. FETÖ, Ergenekon, Suriye, Arap baharı denildiğinde nerde durulması gerekiyorsa orada durdunuz. İşte bu ilkeli duruş, merhum Erbakan hocamızla başlayan, bugün Muhterem Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu ile devam eden çizgidir.

Sayımıza aldırış etmeden herkes, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu konuda Saadet Partililer ne diyor? Saadetliler acaba ne yapacak, hangi olayı nasıl karşılayacak, hep bunun peşinde olacaklar. Ne mutlu sizlere ki bu görüşü bu duruşu sağlıyorsunuz. Bu duruşunuzla önümüzdeki seçimlerde başta Payas’ımız olmak üzere tüm Türkiye’de en hayırlı müjdeli sonuçları alacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından delegelerin oylarıyla mevcut başkan Mustafa Eğe güven tazeleyerek yeniden seçilirken yeni yönetim kadrosu da oluştu.

(Haber Merkezi)

TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLAR GÜZELLEŞİYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yapmış olduğu temizliklerle, Antakya'nın tarihi ve turistik mekanlarının, güzelliğine güzellik katılıyor.

            Antakya Belediyesi'nin kent genelinde yürüttüğü temizlik çalışmaları periyodik olarak sürerken, tarihi ve turistik mekanların temizliği ile de kent turizmi-ne destek veriliyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi; “ Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin Haziran ayında din görevlileri ile ayrı ayrı imzaladığı protokol doğrultusunda Antakya içerisinde bulunan tüm ibadethanelerin temizlik işleri Antakya Belediyesi'nce üstlenilmişti. Bu protokol sonrasında Başkan Kimyeci kentte tarihi ve turistik açıdan önemli yer alan ibadethaneleri ziyaret ederek, Antakya Belediyesince giderilecek ihtiyaçları bizzat tespit etmişti. Bu doğrultuda Yeni Hatay Müzesi'nin temizliği ile takdirleri toplayan Antakya Belediyesi ekipleri, kentimizin ibadethanelerinin temizliği ile de vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Ulu Camii ve Habib-i Neccar Camii başta olmak üzere kent genelindeki kilise, cami, ziyaret, kuran kursu salonları ve taziye salonları ibadethane temizliği için özel olarak eğitim almış ekip tarafından periyodik olarak temizleniyor.

            “Cami ve İbadethane Temizlik Ekibi” periyodik temizlik ve bakım faaliyetlerinin yanı sıra acil durumlarda da cami ve ibadethanelerin temizliğine müdahale ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ekip, ilimiz genelindeki onlarca cami ve ibadethanenin iç ve dış temizliğini özenle gerçekleştiriyor. Ekiplerimiz ihtiyaç bulunan tüm cami ve ibadethanelerde halı yıkama, süpürme, iç ve dış temizliği gerçekleştiriyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 11:05:03   

Darbecilerin ruhunu taşıyan 24 Kasım sorgulanmalı

Eğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, 12 Eylül darbesinden sonra ihdas edilen ve 1981'de kutlanmasına karar verilen Öğretmenler Günü; 12 Eylül 1983 tarihinde Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği'nin yayınlanmasından sonra kışla düzeni anlayışıyla her yıl kutlanmaya devam ettiğini belirtti.

            Bayrakdar, darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler Günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle “öğretmenlere de bir gün olsun” denilerek ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamakta olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Darbecilerin yeri millet vicdanında nasıl meşrulaşmadıysa, 24 Kasım da aynı şekilde meşrulaşamamıştır.

            Öğretmenleri kendi mesleki geleneklerinden ve dünya öğretmen dayanışmasından koparmayı hedefleyen 24 Kasım, aynı zamanda 100'ü aşkın ülkenin aynı tarihte kutlamasından soyutlanmanın da tarihidir.  Milletin tercihlerine pranga vuran antidemokratik müdahalelerin zirve noktası olan darbe sonrası; suç işleyenlerin yapmak istedikleri mühendisliğe öğretmenleri de ortak etmek için tahsis ettikleri bugün, aynı zamanda milletin bin yıllık geçmişini bir kalemde silip atmayı sevimli kılmaya çalışan yaklaşımları da bünyesinde barındırmaktadır. 

            12 Eylül darbesi sonrası olduğu gibi 28 Şubat'ta da geniş salonlara yoklama yapılarak alınan öğretmenlere antidemokratik diskur çekilmiş, kutlanmaya başladığı günden bu yana içi doldurulamayan, yasak savmak kabilinden törenler ve beylik konuşmalarla Öğretmenler Günü geçiştirilmiştir. Öğretmenlere pratikte herhangi bir katkı sunamayan, çocuk masumiyetinin suni teneffüsüyle bugüne kadar gelen 24 Kasım, ideolojik devletin bir ritüeli olmaktan öteye geçemeyen bir 'belirli' gündür.

            Öğretmenlerin günü kutlanacaksa, bu, militarist biçimde öğretmeni belli saatte, belli yerde bulunmaya zorlayarak değil, öğretmeni bir makama götürüp 'günümü kutla' yaklaşımı yerine, bütün devlet erkânının da hocası olan öğretmenlerin kendi mekânlarında ziyaret edildiği ve önemsendiği bir nezaket çerçevesinde olmalıdır. Eğitim yöneticilerini ve öğretmenleri heyetler halinde protokolü oluşturan zevatın ayağına götürerek; komedi programlarındaki skeçlere seza uygulamalara imza atılma dönemi kapanmalıdır. Yıllardır devam edegelen şablonların yönetmeliklerle devam ettirilmesi de, 24 Kasım'da sorgulanmalıdır.

            Öğretmenlerin gönülden iştirak edecekleri, kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemiyle; tüm öğretmenlerimizin emeklerinin değerinin anlaşıldığı, mesleğin itibarının ön plana çıktığı ve Öğretmenler Günü'nün sivilleştiği günlerde buluşmayı diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 11:01:17   

CEBRAİL MAHALLESİ YENİ MERDİVENLERİNE KAVUŞTU

Antakya Belediyesi ekipleri daha güzel ve estetik bir Antakya için yürüttükleri çalışmalarına devam ediyor.

            Kent genelinde Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen parke taşı döşeme, parke onarımı, kaldırım ve bordür döşeme, asfaltlama gibi çalışmalar devam ederken ihtiyaç görülen mahallelerde park ve yeşil alanlarda bulunan merdiven, duvar gibi yerlerin de onarımları ve revizesi gerçekleştiriliyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada Cebrail Mahallesi Karaoğlanoğlu Caddesi'nde bulunan Ali Rıza Çamlığı'na çıkan ve yıllar önce yapılmış merdivenlerin yenileme çalışmasının tamamlandığı bildirildi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci revize çalışmaları sürecinde bizzat ilgi göstererek gittiği merdivenlerin denetiminde, mahalle sakinleri tarafından rahat kullanılması için yeniden yapım işine geçildiğini bildirmişti. Başkan Kimyeciyapım işi tamamlanan ve vatandaşların hizmetine sunulan çalışmayla ilgili şunları kaydetti; “Antakya Belediyesi olarak halkımıza en güzel hizmeti vermek için ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışma azmi içinde bulunuyorlar.

            Yaptığımız mahalle toplantılarında muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın taleplerini program dahilinde yerine getiriyoruz. Cebrail Mahallesinde Ali Rıza Efendi Çamlığı yanında bulunan merdivenler, dikliğinden dolayı ve yıpranmış olmasından ötürü mahalle sakinlerimiz tarafından tam manasıyla kullanılamıyordu. Bunun önüne geçmek üzere merdiveni yeniden yaparak herkesin gönül rahatlığı içinde kullanmasını hedefledik. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlarımızı düşünerek merdivenlerin yanında eğimi düşük rampa yaptık. Hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Güle güle kullansınlar.”

            Merdivenlerin estetik bir görünüme kavuşmasından dolayı duyduğu memnuniyeti bildiren Cebrail mahalle muhtarı Hasan Bablı, engelli vatandaşların da unutulmayarak eğimi düşük rampa yapılmasından dolayı şükran duyduğunu, mahallelinin de merdivenlerin yeni halinden hoşnut olduklarını, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 11:00:38   

ATSO, Adana Tarım Fuarı'na çıkarma yaptı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası 15. Meslek Komite Üyelerinden (Tarım ve Hayvancılık) oluşan kalabalık bir heyet ile Adana 8. Tarım Fuarı'na katıldı.

            Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olan bölgemiz açısından önem taşıyan fuara katılımın yoğun olduğu gözlendi.

            İlimiz firmalarının da stant açtığı fuarda, giden heyet çeşitli temaslarda bulunarak Hatay stantlarını ziyaret etme fırsatı buldu.

            Modern Tarım Makinelerinin sergilendiği fuarda tohum ve tohum üreticileri de yer aldı. Fuarı giden üyeler, ziyaretin verimli geçtiğini ve katkılarından dolayı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu'na teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:59:25   

MKÜ MEHMET ALKAN CAMİİ İBADETE AÇILDI

İnşaatı devam eden ve tamamlandığında aynı anda 5000 kişinin ibadet etme imkanı bulacağı Mustafa Kemal Üniversitesi Mehmet Alkan Camiinin 1. Katı ibadete açıldı.

            İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Cuma'dan önce vaaz ederek, camilerin maddi ve manevi imarının önemi üzerinde durdu.

            Gençlerin camilere olan ilgi ve alakasının artması için elimizden geleni yapmamız gerektiğini ifade etti.

            Vaazın sonunda Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Salih Güder'e, cami dernek başkanı Mehmet Alkan'a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Camide ilk hutbeyi İl Müftüsü Kavillioğlu okudu ve ilk namazı da kendisi kıldırdı. Namazdan sonra MKÜ Rektörlüğünün yemek ikramıyla program son buldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:58:19   

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 58'İ İL İÇİ ROTASYONA KARŞI

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, Türk Eğitim-Sen'in yaptığı 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını açıkladı.

            Öğretmenlerin yüzde 58.1'i il içi rotasyona karşı olduğunu belirten Tuncay, anket ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türk Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını tespit edebilmek amacıyla bir anket çalışması düzenledi. Türk Eğitim-Sen internet sitesi üzerinden 5-19 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen ankete 23 bin 562 kişi katıldı. Anket sonuçları öğretmenlerimizin Türkiye'deki hal-i pür mealini görmek açısından son derece önemlidir.

            Ankete katılanların; yüzde 78.5'i erkek, yüzde 21.5'i kadın. Yüzde 79.8'i evli, yüzde 20.2'si bekar. Yüzde 66.6'sının çocuğu var, yüzde 33.4'ünün çocuğu yok. Yüzde 36'sının 1, yüzde 48.6'sının 2, yüzde 12.7'sinin 3, yüzde 2.7'sinin de 4 ve üzerinde çocuğu var. Yüzde 85.2'si öğretmen, yüzde 8.6'sı müdür yardımcısı, yüzde 1'i müdür baş yardımcısı, yüzde 5.2'si müdür olarak görev yapmaktadır.

            Ankete katılanların yüzde 58.1'i öğretmenlere getirilmesi planlanan il içi rotasyon uygulamasını desteklemediğini, yüzde 41.9'u desteklediğini belirtmektedir.

            Rotasyon uygulamasını desteklemeyenlere bunun nedenlerini sorduk. Buna göre yüzde 36.8'i rotasyonun adil ve hakkaniyete uygun olarak uygulanacağını düşünmüyorum, yüzde 25.8'i bazı ilçelerde mesafeler iki il arasındaki mesafeden fazladır. Dolayısıyla aile bütünlüğü zedelenecektir, yüzde 15.2'si öğretmenin aidiyet duygusu olmayacak, kurum kültürü oluşmayacaktır, yüzde 14'ü öğretmen verimliliğinin artacağına inanmıyorum, yüzde 4.6'sı öğrencilerin sık sık öğretmen değiştirmesi pedagojik açıdan doğru değildir, yüzde 1.3'ü öğretmen-öğrenci ilişkisi zarar görecektir derken; yüzde 2.3'ü de diğer cevabını vermiştir.

            Öğretmenlerin okullarında yaşadığı sorunlar görmezden gelinmekte, öğretmenler can güvenliklerine yönelik derin kaygılar yaşamaktadır. Hele hele öğretmenlerin giderek itibarlarının azalması, öğretmenlerin pasifleştirilmesi, öğretmenlik mesleğinin un ufak edilmesi son derece tehlikelidir.

            Biz eğitimciler; herkesi kucaklayan, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının dertleriyle dertlenen, onların sıkıntılarına çözüm bulan, hakkaniyete, adalete uygun bir yapıyı tesis eden, hukuka saygılı bir Bakanlık anlayışına hasretiz. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, Başöğretmenimiz Atatürk'ü minnet ve rahmetle anıyoruz ” dedi. 

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:57:00   

Topaca, İskenderun'da incelemelerde bulundu

Hatay Valisi Ercan Topaca, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere İskenderun Kaymakamlığını ve İskenderun Belediyesini ziyaret ederek, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında brifing aldı.

            İskenderun Kaymakamlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen brifing toplantısına vali Ercan Topaca'nın yanısıra, Vali Yardımcısı Kadir Sertel Otcu, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, kamu kurum ve kuruluşlarının il ve ilçe müdürleri katıldı.

            Topaca, İskenderun ilçemizde yürütülen kamu hizmetlerini inceleyerek, eğitim başta olmak üzere, sağlık, ekonomi, ticaret, sanayi, tarım, turizm ve kültür gibi birçok alanda gerçekleştirilen ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında da bilgi aldı.

            Topaca, daha sonra İskenderun Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Seyfi Dingil'den İskenderun ilçesinde yürütülen belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:55:59   

Hatay'da 1.326 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri, Ekim 2014 verilerine göre Türkiye'de 2014 Ekim ayında 95 645 konut satıldığı bildirildi.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay'da 2014 Ekim ayında 1 326 konut satıldığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Türkiye genelinde konut satışları 2014 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %25,3 oranında artarak 95 645 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17 240 konut satışı ile en yüksek paya (%18) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 10 549 konut satışı (%11) ile Ankara, 5 772 konut satışı (%6) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 15 konut ile Ardahan, 18 konut ile Hakkari ve 41 konut ile Bayburt oldu.

            Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %30,8 oranında artış göstererek 34 451 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı %36 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 7 338 konut satışı ve %21,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %44,9 ile Amasya oldu.

            Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 61 194 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 9 902 konut satışı ve %16,2 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %57,4 oldu. Ankara 6 336 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 521 konut satışı ile Antalya izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il, 12 konut ile Ardahan oldu.

            Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 artarak 44 499 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %46,5 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 869 konut satışı ile en yüksek paya (%17,7) sahip olurken, İstanbul'u 4 551 konut satışı ile Ankara ve 2 251 konut satışı ile Antalya izledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:55:20   

HALKTAN ÖZÜR DİLEYİN

AK Parti Samandağ İlçe Başkanı Av.Metin Canbolant yaptığı yazılı açıklamada Samandağ Belediye başkanını halktan özür dilemeye çağırdı.

            Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir'in Samandağ halkını sırf koltuğunu korumak maksadıyla aldattığını belirten Canbolant şu açıklamalarda bulundu: “Maliyet ve metrekareleri abartılarak belediyeye faturalandırılan parke taşlarının parasını vatandaştan toplamayı marifet zannedip sonra halktan topladığı paralarla yapılan parkelemeyi belediye paralarının hortumlanması amacıyla belediyeye faturalandırdığı iddiasıyla hakkında suç duyurusu yapılan ve soruşturma sonucunda gelen bilirkişi raporu doğrultusunda hakkında İçişleri Bakanlığından soruşturma izni istendiği iddia edilen sayın Nehir hatırlarsanız zikredilen bu usulsüzlüğü Samandağlılara hizmet yaptık diye böbürlenip caka satmıştı.

            Yine sayın Nehir hükümetimiz tarafından yapılmak istenen ilçedeki evsiz, dar gelirli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Toki marifetiyle toplu konut yapmak için yer talebimizi “Bunların amacı bizi asimile etmek, buraya başka mezhepten insanları getirtmek için kılıf yaratıyorlar” gibi gayri ahlaki-gayri insani dedikoduları bahane ederek hizmetin gelmemesi için yer tahsisi yapmamış ama kendisi güya aynı gerekçelerle belediye imkanlarıyla müteahhitliğe soyunup belediyeyi borca batırmış. Söz konusu inşaat hakkında yürütmeyi durdurma kararı yürürlükteyken satışların devam ettiğini sayın başkan geçen haftaki HRT deki programda canlı yayında itiraf etmiştir.

            Yine söz konusu inşaattaki güya sadece Samandağlı dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan bu konutların bir kısmı harici muvaazalı anlaşmalar doğrultusunda merkezleri Samandağ dışında olan taşeron şirket üzerinden belediye alacaklılarına devredilmiş, hatta o kadar ileri gidilmiş ki mesela konutlardan biri Aralık 2013 tarihinde sayın başkanın bacanağı Fikret Özçelik'e Ağustos 2014'te ise bu sefer dublex bir konutta baldızı Zekiye Hanımefendi adına tapulanmış (Fikret Özçelik'in eşi) Samandağ'da dar gelirli bir bunlar mı var sayın başkan?

            Seçim sürecinde bizlerin mensubu olduğumuz partimizi kastederek “ bu ilçeye iktidar eli değmeli” görüşümüze de belediyeyi yönetmek ve halka hizmet etmek için iktidara gerek yok deyip malum mehdi iddiasındaki sayın vekili ile birlikte bu ilçenin insanlarının aidiyet duygularını kullanıp hassasiyetler yaratarak hiçbir belediye başkanımıza nail olmayacak % 80'leri bulan bir teveccühle yeniden başkan seçildi hatta bu yüksek oy oranından kaynaklı da sayın Nehir büyükşehir belediye başkanlığının da kendi partisince kazanılmasına sebebiyet vermiştir.

            Bunu da gerek sayın başkan gerekse sayın malum mehdi vekilimiz her yerde kullanıp reklam yaptılar. Peki oy almak üstüne bu kadar marifetli beyefendiler kendilerine kanıp oy veren Samandağlıların menfaatlerini savunmada niye bu kadar hünerli davranmadılar?

            Hani sosyalist belediye örneği sergilenecekti? Hani devrimciydiniz? Eğer diğer siyasi partilerden farkınız yoksa neden her seçim döneminde özelikle AK Parti'yi ötekileştirecek bir siyasi duruş sergilediniz?  O zaman hem siz hem de Büyükşehir belediye başkanınız mazeretlere sığınmadan bu halktan özür dileyin çünkü sizler sırf koltuğunuzu korumak amacıyla partimiz ve adayına iftira attınız, halk düşmanlığı yaparak halkı kandırdınız ve bu yaklaşımlarınızdan dolayı da Hatay 3 katrilyonluk yatırım ve 7500 kişilik istihdam alanı kaybetti, umarım rahat uyuyorsunuzdur.

            Size dostça önerim bu satış kararı sadece tefeci sermaye takımına yarayacak ve sizi siyasi-hukuki ve cezai yönden birçok kişi ile karşı karşıya getirecek en önemlisi de bundan başta bizim çocuklarımız olmak üzere tüm Samandağ'ın yarınları etkilenecek yol yakınken etrafınızı saran bu rant lobilerini tasfiye edin yoksa emin olun yaptığınız iş ve işlemler ile attığınız imzalardan dolayı bir gün başınız ağrırsa bunlar sizin yerinize kim gelsin diye şimdiden isim belirlemişler bunu görün ve bu satış kararını geri alın hepimizin kardeşi olan Samandağ Belediyesi çalışanlarının ekonomik durumlarını biraz daha iyileştirmek adına geçmişte ne yaptıysak yani geçen dönemde mensubu olduğumuz siyasi iktidardan aldığınız DOĞAKA hibeleri başta olmak üzere belediyenin yüklü borcundan dolayı hakketmediğiniz halde sırf ilçemiz hizmet görsün diye kullandırdığımız kredileri açıklayın ve akabinde birilerinin yanlış yönlendirmesiyle bu tutum ve söylemleri ortaya koyduğunuzu cesur bir şekilde halkımıza ifade edip özür dileyin.

            Ben kamuoyu önünde söz veriyorum hepimizin ortak noktası olan Samandağ ve Samandağ Belediyesi'nin çalışanlarının sıkıntısını gidermek için hükümetimiz nezdinde her türlü desteği vermeye hazırım karar sizin sayın başkan. Şunu da ekleyeyim Ben sizin kişisel menfaat teminine yönelik bir beklentinizin olmadığına da inanıyorum hatta uzun zamandır “Beni siyaset havuzuna iteni bulun” diye sitem ettiğinizi biliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:54:28   

FİLİPİNLİ HARLEY, AYLİN OLDU

Dubai'de tanıştığı gençle hayatını birleştirerek evlenen Filipinli Harley Jean Perez, İslam dinine duyduğu ilgiden dolayı Hatay İl Müftlüğü'ne başvurarak Müslüman olmak istediğini belirtti.

            Hatay İl Müftülüğü'nde düzenlenen ihtida merasimi programına, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, il müftü yardımcıları, şube müdürleri, İslam'ı seçen genç kızın ailesi katıldı.

İl Müftüsü Kavillioğlu İhtida Merasiminde yaptığı konuşmasında Hz. Adem'den Hz. Muhammed'e kadar gelen peygamberlerden bahsederek İslam'ı özet olarak anlattı. Akabinde Kelime-i Şehadet getirilerek şahitlerin huzurunda Harley, Aylin ismini alarak Müslüman oldu. Yapılan duanın ardından ihtida belgesi takdim edildi.

İl Müftüsü Kavillioğlu başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından kitap hediye etti. Yapılan ikramla tören son buldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 10:51:28