......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252105
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

Hataylı 160 genç gezi turundaGençlik ve Spor Bakanlığı projesi kapsamında sürdürülen “Şehirler ve Kültürler” projesinde Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 160 Hataylı gencimizi gezi turuna gönderdi.

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü`nden alınan bilgilere göre yaşları 14-24 arasında değişen160 Hataylı genç 4 gün boyunca Ankara, Kayseri, Sivas, Konya, Adıyaman ve Şanlıurfa illerini gezme imkânı bulacak.

Her ilin kendi milli ve manevi duygularını içeren tarihi ve kültürel yerlerini gezecek olan gençler değişik kültürler ve insanlarla tanışma fırsatını da yakalamış olacaklar.

Hiçbir ücret ödemeden gezilerini sürdürecek gençler, her ilde Kredi Yurtlar Kurumu misafirhanelerinde konaklayacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:39:11   

Birbirimizle gönül diliyle konuşalımAK Parti Hatay İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Zeki Berber, 12. Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirerek seçimlerin yeni Türkiye`nin oluşmasında önemli bir kilometretaşı olduğunu belirtti.

Bizim sadece tarihimizin değil bugünümüz yarınımız kaderimiz bir, gelin birbirimize gönlümüzü açalım, birbirimizle gönül diliyle konuşalım diyen Berber şu açıklamalarda bulundu: “10.Ağustos.2014 Pazar günü yapılan seçimlerle halkımız, Türk siyasi tarihinde ilk defa özgür iradesiyle verdiği oylarla cumhurbaşkanını seçti.

Ülkemizin dört yanında olduğu gibi tüm dünyanın yakından takip ettiği seçimlerde sadece bizim değil tüm mazlum milletlerin ve İslam dünyasının kalbi Sayın Recep Tayyip Erdoğan için attı.

Halkımızın verdiği destekle son 12 yılda Türkiye`nin gücüne güç katan Sayın Erdoğan, yine halkımızın desteği ile Türkiye Cumhuriyeti`nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti genel başkanı olarak girdiği 9. Seçimden de zaferle ayrıldı.

Halkın doğrudan cumhurbaşkanını seçmesinin “Yeni Türkiye`nin inşasında önemli bir kilometre taşı” olduğunu ifade edebiliriz.

Hatay il teşkilatı ilk defa halkın doğrudan cumhurbaşkanını seçtiği seçimlerde gereken hassasiyet ve önemi göstererek, Başta Merkez ilçemiz olmak üzere tüm ilçelerimizdeki teşkilatlarımız ile birlikte her zaman hazır olan alt yapımızla başarılı bir sınav vermiştir.

AK PARTİ, seçmeninin % 25`nin katılmadığı seçimde üstün bir başarı elde etmiştir.

Üç ay önce yapılan Belediye seçimine göre oylarını % 4 oranında artırmış. AK Partili seçmenlerin sandığa gitmesi halinde bu oranın % 7 civarında olacağı hesaplamalarla belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanımızın verdiği mesajda; Bize oy versin vermesin herkese aynı mesafede olunacaktır. Gerilimli ve tartışmalı eski Türkiye`yi geride bırakalım. Alevi`den, sünni`den önce Türkiye`li var.

Vahdette kesret, toplumda birlik. Yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte kuralım. Bugün küskünlükleri unutma günüdür. Zihnimizdeki bariyerlerden sıyrılma, öğretilmiş korkulardan kurtulma günüdür.

Bayrağımız bir, istiklal marşımız bir, dağlarımız nehirlerimiz bir, türkülerimiz şarkılarımız bir, acılarımız bir. Bizim sadece tarihimizin değil bugünümüzün yarınımız kaderimiz bir. Gelin birbirimize gönlümüzü açalım. Birbirimizle gönül diliyle konuşalım. Farklı bir Türkiye`yi gelin hep birlikte kuralım, demektedir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan`nın verdiği mesajların ilimizin tüm dinamikleri tarafından çok iyi algılanması ve yeni süreçte birliğin ve kardeşliğin pekişmesinin öneminin altını çiziyoruz.

Yeni dönemin başta Türkiye halkı olmak üzere İslam alemine ve tüm dünya halklarına hayırlı olmasını diliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin her kademesinde görev yapan değerli partili partisiz tüm arkadaşlarımızı katkılarından dolayı kutluyor, 2015 milletvekili seçimindeki en az (7) milletvekili hedefi için çalışmaları başlatıyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:47:01   

Denetimler, güvenliği sağlamak içinİskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğünce, İskenderun Belediye Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Şoförler Odası Başkanlığı yetkililerinin de katılımıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü MOBESE merkezi binasında okul servis şoförlerine yönelik seminer düzenlendi.

Seminer İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Erdal Ağralı`nın konuşması ile başladı. Servis sürücülerine trafik kurallarının önemini anlatan Erdal Ağralı, taşıma alanlarının çocuklar olması nedeni ile servis sürücülerinden trafik kurallarına uyma noktasında daha hassas olmalarını istedi.

Okullar açılmadan araçlarının eksikliklerini giderip araç bakımlarını yapmaları gerektiğini, okulların açılması ile trafik denetimlerinin başlayacağını, denetimlerde amacın ceza yazmak değil trafik güvenliğinin sağlanması olacağını dile getiren Ağralı, kazasız 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı geçirme dileği ile sözlerini noktaladı.

Trafik Denetleme Büro Amirliğince hazırlanan Okul servis araçları hakkındaki sunumda ise Okul Servis araçları standartları, Okul Servis araç sürücü yükümlülükleri, Şoför Öğrenci İletişiminin nasıl olması gerektiği anlatıldı. Sunum sonrası ziyaretçilere Öğrenci Servis Taşımacılığını ilgilendiren kanun, yönetmelik ve yükümlülükleri içeren bilgilendirme notları dağıtıldı.

Seminer sonrası Okul servis araç sürücüleri ile MOBESE Merkezi ziyaret edilerek, farklı kameralardan nasıl denetim yapıldığı ve ilçede meydana gelen kaza görüntüleri izlettirildi. Emniyet Müdür Yardımcısı Erdal Ağralı sürekli trafikte olan şoförlerden sadece trafik değil güvenlikle ilgili her konuda MOBESE Merkezi ile aynı alanda faaliyet gösteren 155 ihbar hattını aramalarını, yapılacak ihbarlarda ihbar edenlerin bilgilerinin kimse ile paylaşılmayacağı belirtti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:45:54   

Hafta sonunda Antakya kavrulacakSon günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı hafta sonunda adeta Antakya`yı kavuracak. Hafta başından beri artan hava sıcaklığı Cumartesi ve Pazar günlerinde 36 dereceyi bulacak. Yüksek nem ile birlikte vatandaşlar sıcaklığı 45 derece civarında hissedecek.

20 Ağustos Çarşamba günü (Bugün) en düşük hava sıcaklığının 32 derece en yüksek hava sıcaklığının ise 33 derece olacağı Antakya`da her geçen gün sıcakların biraz daha artacağı bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre 21 Ağustos Perşembe günü (Yarın) en düşük hava sıcaklığı 22 derece en yüksek hava sıcaklığı ise bugüne göre bir derece daha artarak 33 dereceye yükselecek.

22 Ağustos Cuma günü ise en düşük hava sıcaklığı 24 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 34 dereye yükselecek. Cumartesi ve Pazar günlerinde en düşük hava sıcaklığı 24 derece en yüksek sıcaklık ise 35 derece olarak bekleniyor.

Yüksek nem oranı ile birlikte vatandaşlar sıcaklığı 44-45 derece civarında hissedecek.

Yetkililer, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde zor durumda kalmadığı sürece dışarı çıkılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:45:07   

MKÜ yeni yeteneklerini arıyorMustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne, 26-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınacak olması vesilesi ile Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi, Güzel Sanatlar Fakültesini ziyaret ederek, fakülteyi tanıtmak ve yetenek sınavları ile ilgili bilgi almak için, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanvekili Prof. Dr. Seval Yavuz ile bir röportaj yaptı.

İyi ve gelişebilir seviyede olduğuna inanılan adaylar 27 Ağustos`ta ilan edilecek, ilk sınavdan 50 puan ve üzeri alan öğrenci adaylar başarılı kabul edilecek ve 28 Ağustos`ta yapılacak olan 2. aşama olan imgesel sınava girmeye hak kazanacak.

Prof. Dr. Seval Yavuz, şu açıklamalarda bulundu: “Öğrenci adayları kayıt için gerekli koşul ve belgelere http://oys.mku.edu.tr adresinde yer alan Sınav Kılavuzundan ulaşabilecek. 18-25 Ağustos tarihleri arasında, Eğitim Fakültesinin Resim-İş Öğretmenliği Programı ve Güzel Sanatlar Fakültesinin Resim, Heykel ve Grafik Bölümlerinden herhangi birini, diledikleri sırada tercih ederek ön kayıt yaptırabilecek. 26 Ağustos`ta yapılacak eleme niteliğinde olan desen sınavı adayların daha çok görme-algılama ve aktarma ile temel sanatsal materyalleri kullanma becerisini, çizgi kalitesini, kompozisyon ve benzeri görsel anlatım becerilerini canlı modelden desen çalışması ile ölçecektir. İyi ve gelişebilir seviyede olduğuna inanılan adaylar 27 Ağustos`ta ilan edilecek, ilk sınavdan 50 puan ve üzeri alan öğrenci adaylar başarılı kabul edilecek ve 28 Ağustos`ta yapılacak olan 2. aşama olan imgesel sınava girmeye hak kazanacak.

Adayların bu sınavlardan almış oldukları puanlar, 2014 LYS sınav sonuçları ve orta öğretim başarı puanlarının belli ağırlıklarda hesaba katıldığı, ÖSYM tarafından belirlenen bir formül ile hesaplanacak. Ortaya çıkan sonuç yani yerleştirme puanları, adayların ön kayıt sırasında yaptıkları tercihler doğrultusunda değerlendirilerek ilan edilen bölümlerin asıl veya yedek listeleri belirlenecektir.

Bölümlerimizden mezun olan öğrenciler, serbest çalışabilmekte, çeşitli kurum ve kuruluşlara bağlı sanatçılar olabilmekte, sanat danışmanları ve yönetmenleri olarak görev yapabilmekte; yüksek lisans ve sanatta yeterlik/doktora eğitimine devam ederek özel veya devlet üniversitelerinde akademisyen olabilmektedirler.

Grafik bölümü mezunları günümüzün koşulları ve her alanda iletişime duyulan ihtiyaç sebebiyle reklam ajansları, basımevleri, basın-yayın kuruluşları (TV, gazete ve dergiler) prodüksiyon şirketleri, internet yayıncılığı, bilgisayar oyunları veya dijital prodüksiyon gibi çeşitli alanlarda üretim yapan şirketlerde görev alabilmekte veya bu alanların hepsinde kendi bağımsız ajanslarını kurabilmektedirler.

Fakültemizde öncelikli hedefimiz Grafik Bölümünü açmaktı, bu öğretim yılında amacımızı gerçekleştirmekteyiz. Sanat ve Tasarım alanında yüksek lisans ve sanatta yeterlik seviyesinde disiplinler arası program açmayı hedeflemekteyiz, başvurumuz tarafından kabul edilirse, bu önemli bir aşama olacak ve öğrenci adayları için iyi bir imkân doğmuş olacaktır. Fakültemiz Geleneksel El Sanatları Bölümünün teklifi ile Üniversitemiz bünyesinde bir Tekstil Sanatları Araştırma ve Uygulama merkezi kurmak da isteklerimiz arasında, yine bu başvurumuz da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilirse, çabamız merkezi en kısa zamanda açmak olacaktır. Hatay`ın geleneksel el sanatları alanında önemli bir potansiyeli var, kaybolmaya neredeyse yüz tutmuş değerlerimizi, Hatay ipekçiliğini canlandırmak, bilimsel araştırmalar yapmak, mevcut ürünleri kataloglamak ve bölge ekonomisine katkıda bulunmak hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Fakültemiz, Üniversitemizin geleneksel olarak her yıl düzenlemeyi planladığı, bu yıl teması “Antakya” olan bir ulusal fotoğraf yarışması düzenlemekte olup üniversite öğrencilerine açık bu ödüllü yarışmanın son başvuru tarihi 5 Eylül olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu http://fy.mku.edu.tr adresinden temin edilebilmektedir.

Tüm bunların yanında, önümüzdeki haftalarda duyuracağımız, hazırlık çalışmaları içerisinde olduğumuz çeşitli panel, sergi ve yarışmalarımız da mevcut planlarımızın arasında bulunmaktadır” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:44:08   

İl Müftülüğü mutat personel toplantısı yapıldıAğustos ayı mutat personel toplantısı İl Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Antakya İlçe Müftü Vekili Cafer Erol, Defne İlçe Müftü Vekili M. Emin Okuyucu, İmam-Hatipler ve Müezzin-Kayyımlar katıldı.

Toplantı açılışında bir konuşma yapan İl Müftüsü Kavillioğlu yaptığı konuşmada şu bilgilerde bulundu: “Ağustos ayı aylık mutat toplantıda bizleri bir araya getiren ve bizleri İslam Dini`ne hâdim kılan Yüce Mevla`mıza hamdolsun, Efendimiz Aleyhisselama binlerce Salat ve Selam olsun. Din gönüllüleri olarak hepinizi sevgi, muhabbet ve hürmetlerimle selamlıyorum.

Gerek camilerde yapılan vaaz-irşat faaliyetlerinde gerekse Yaz ve Kış Kur`an Kurslarında daha çok vatandaşa, öğrenciye ulaşılması gerekir. Yapılan faaliyetlerin ve hizmetlerin artarak devam etmesi gerekir. Din görevlileri olarak el ele vererek yapılan faaliyetlerin sayısının ve kalitesinin daha da artırılması gerekir” dedi.

Ramazan ayında gerçekleştirilen hizmetleri ve son haftasına giren Yaz Kur`an Kurslarını değerlendiren Kavillioğlu, din görevlilerine gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Toplantıda personele duyurulması gereken yazılar ve gündem maddeleri ele alınarak toplantı sona erdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:42:06   

Sarı, temizlik için kolları sıvadıAltınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, daha temiz ve daha güzel bir Altınözü için kolları sıvadı.

Seçildikten sonra ilçenin sorunlarını tespit etmek amacıyla yoğun bir çalışma programına girdiklerini belirten Sarı, tespit edilen sorunların çözümü için kollarını sıvayarak icraata başladı.

Altınözü Belediye Başkanı Sarı, araç filosunu güçlendirdiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Çevre ve halk sağlığını tehdit eden unsurların önüne geçmek ve daha temiz bir ilçe oluşturabilmek amacıyla temizlik işlerinde araç filosunu ve çöp konteyner sayısını güçlendirdik.

Yeni araçların ilçemize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:41:15   

Suça sürüklenen çocuklar en çok yaralama olaylarına karıştıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Güvenlik Birimine Gelen veya Getirilen Çocuklar, 2013 verilerine göre Suça sürüklenen çocuklar en çok yaralama olaylarına karıştı.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada 33 038 çocuk, hırsızlık, 10 504 çocuk, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak, 4 269 çocuk mala zarar verme, 4 020 çocuk ise tehdit suçu ile isnat edildiği bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuklarla ilgili istatistik çalışması 1997 yılında, seçilmiş 27 ilden derlenen verilerle başlatılmıştır. İllerin seçilmesinde; il nüfusları, illerdeki çocuk sanık sayıları ve işlenen suç türleri dikkate alınmıştır. 2007 yılından itibaren ise illerin tamamı kapsanmıştır. Çalışmanın amacı; çocuk olarak değerlendirilen 18 yaş altı bireylerde çocuk suçluluğunun neden ve boyutlarının belirlenmesi, elde edilen bilgiler doğrultusunda önleyici, koruyucu ve iyileştirici tedbirlere temel oluşturacak politika ve stratejilere karar verilmesi ve gerekli sistem modellerinin oluşturulmasıdır.

Çalışma güvenlik birimlerine bir veya birden fazla gelen veya getirilen, güvenlik birimi kayıtlarına geçmiş veya geçmemiş, dosyaları Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal ettirilmiş veya ettirilmemiş her bir çocuğu, diğer bir ifadeyle her bir olayı ifade etmektedir. Üretilen ayrıntılı istatistikler Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Jandarma Genel Komutanlığı (JGnK)`dan alınan verilerle oluşturulmaktadır.

Ayrıntılı istatistikler, “Güvenlik Birimine Gelen veya Getirilen Çocuklar” adı altında manyetik ortamda sunulmakta ve Kurumumuz web sayfası veri tabanları bölümünde yayımlanmaktadır. Çalışmada yer alan tanımlar, EGM ve JGnK tarafından kullanılan tanımlar olup web sayfamızın metaveri bölümünde açıklanmıştır. Yıllık olarak hazırlanan istatistikler, bundan böyle Haber Bülteni ile de kamuoyuna duyurulacaktır.

Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısı 2013 yılında, 2012 yılına göre %11,6 arttı. Çocukların %57,9`unun 15-17 yaş grubunda, %25`inin 12-14 yaş grubunda, %17,1`inin ise 11 yaş altı çocuklar olduğu görüldü. Güvenlik birimine gelen veya getirilen çocukların 2013 yılında %68,6`sı erkek, %31,4`ü ise kız çocuğu oldu.

Güvenlik birimlerine kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiili işlediği iddiası ile yani suça sürüklenme nedeni ile gelen 115 439 çocuğun %88,7`si erkek ve %11,3`ü ise kız çocuğu oldu. Hakkında kayıp müracaatı yapılıp daha sonra bulunan çocuk sayısı 2013 yılında, 2012 yılına göre %30, mağdur çocuk sayısı ise %8,8 arttı. Çocukların 2013 yılında, %44,5`i mağdur, %42,2`si suça sürüklenme, %5,9`u kayıp (bulunan), %3,1`i bilgisine başvurma ve %4,2`si de diğer nedenlerden dolayı güvenlik birimlerine geldi veya getirildi.

Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocukların %54,8`i ailesine teslim edilirken, %37,8`i adli birimlere sevk edildi. Sosyal kuruma teslim edilen çocuk oranı ise %3 oldu. Ancak geliş nedeni suça sürüklenme olarak değerlendirildiğinde; çocukların %85,2`si adli birimlere sevk edilirken, %13,5`i ailesine teslim edildi. Mağdur olarak gelen çocukların %87,8`i ailesine, %3,3`ü yakınlarına/akrabasına, %2,3`ü sosyal kuruma teslim edilirken, %2,9`u da adli birimlere sevk edildi.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:40:29   

Kalkan’dan emeği geçenlere teşekkürYayladağı Belediye Başkanı Hacı Mehmet Kalkan, 3.Ayışığı Yayla ve Yöresel Ürünler Şenligine katkıda bulunan, Başta Ayışığı Muhtarı Durmuş Arslan, Genel Sekreter Zeynel Abidin Payas ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Çem Yaylasında düzenlenen şenliğe Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş`ın yanı sıra, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Yayladağı Belediye Başkanı Hacı Mehmet Kalkan, Hatay il Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Yayladağı Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Mehmet Yalçın, Ayışığı muhtarı Durmuş Arslan ve köy sakinleri katılım gösterdiği şenlik ödül töreni ile sona erdi

(Haber: Hasan Kaya)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:35:34   

500 METRE BORU HATTI TESPİT EDİLDİSuriye sınırında bulunan hudut karakolları sorumluluk sahasında 500 metre uzunluğunda boru hattı ve 60`ar litrelik 40 adet akaryakıt bidonu ele geçirildi. Ele geçirilen boru hattı ve akaryakıt bidonları Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile imha edildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye-Suriye hududunda Kara Kuvvetleri 2`nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Ziyaret, Hacıpaşa, Kıyıgören ve Şht.Ütğm.M.A.Demirbüken Hudut Karakol Komutanlıkları sorumluluk sahasında, bölgede hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları tarafından, Asi nehri üzerinde ve çevresinde kaçakçık faaliyetlerinde kullanılan 500 metre boru hattı, 60`ar litrelik 40 adet akaryakıt bidonu ve dört adet sal tespit edilmiştir.

Bulunan 500 metre boru hattı, 60`ar litrelik 40 adet bidon ve dört adet sal Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile tutanak tutularak olay yerinde kullanılmaz hale getirilmiştir.” denildi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 4 ay önce / 20.8.2014 10:34:53