......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 263712
YORUM MANŞET
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ

ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ04 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş., Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında imzalanan Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü ilk meyvelerini verdi.

 ATSO tarafından 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan personellere belgeleri teslim edildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz diyen ATSO yönetimi, yaptığı açıklamada “İmzalanan protokol kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları arasında olan metal, asansör, makine, oto alım satım, inşaat sektörlerinde, 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirdiğimiz sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan değerli personellere belgeleri teslim edilmek üzere bugün Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi binası Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonunda, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ercan Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İmrek’in yanı sıra bölgenin öncü firmalarının kurucuları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Odamıza bağlı Öziş Metal Bamak Metal, Savkar Asansör, Dapsan Asansör, Uzman Asansör, Yurtas Asansör firmalarının çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın ellerinden aldılar. Hep birlikte daha iyisini yapmak ve firmalarımızı günümüzün şartlarına uygun hale getirmek için işbirliklerimiz devam edecek olup, Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI
YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCISaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

 Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır diyen Çalışkan, gazetecilerin halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumunda olduğunu ifade ederek “Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile görüşen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, basın mensuplarının önemli bir mesleği icra ettiğini belirterek, “Bugün maalesef ülkemizde hem basın özgürlüğü hem de gazetecilerin çalışma şartları iyi bir noktada değil” dedi.

Çalışkan, konuşmasının devamında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, basın özgürlüğü ve bayramı gibi kutlansa da son yıllarda basına uygulanan abluka ile gazetecilerin yıldırılma ve bir tarafa özgü yayın yapma projesiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Bendeniz de bir basın emekçisi olarak da şunu ifade etmeliyim ki bugün ülkenin kalkınması adına özgür medyaya ihtiyaç var. Basının özgür olmadığı yerde ülkenin özgür olduğunu söylemek mümkün değildir. Basın rahat konuşuyorsa o ülke özgürdür.

Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır. Halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumundadır. Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır. Bu bilinçle hareket etmek durumundayız ve bu günün gerçek manada bir bayram olarak kutlanmasını arzu ediyoruz. Umarız, emeklerinin karşılığını aldığı ve saygınlıklarının tekrar kazanıldığı gün olsun.

Yerel basının da linçe maruz kalarak, basın ilanlarının kısıtlanması, matbaa/baskı anlamında son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla, matbaaların büyük mali sıkıntılar yaşadığını kâğıt dahi ithal edildiği için maliyetlerin pahalı durumda olduğunu görüyoruz.

Saadet partisi Hatay teşkilatı olarak geleneksel iftarla basın buluşmaları gibi etkinliklerimiz diğer siyasilere de örnek olduk. Bu tür çalışmaları sürdüreceğiz. Bugün de olacağı gibi bundan sonra da gerek belediye başkanlığı gerek iktidar gibi yönetimde olduğumuzda basına her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyorum.

Bu günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm gazeteci meslektaşlarımızın vefat edenlerini de rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekânları âli olsun” diye konuştu.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal ve Defne İlçe Başkanı Mehmet Aydoğan eşlik etti.

(Haber Merkezi)

TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ

  TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi tarafından “Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız“ konulu konferansı düzenlendi.

 

Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ve TRT’de yayınlanan Payitaht Abdulhamit dizisinde Tahsin Paşa olarak oyunculuk yapan Araştırmacı –Yazar, Hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu katılırken, vatandaşlar programa yoğun katılım gösterdi.

Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız Konferansına Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, AK Parti Antakya İlçe Başkan Vekili Alper Neşeli, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Memur Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans öncesinde Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar kısa bir konuşma yaparak “Mehmet Akif İNAN tarafından kurulmuş ve yoluna milletiyle barışık bir şekilde devam etmiş bir sendika olarak eğitimcilerin hak mücadelesini yaparken, bir taraftan da kültürel davamız konusunda yol almak istedik. Hem öğretmenlerimize hem velilerimize hem öğrencilerimize yardımcı olmak istedik. Bizim, bugünkü değerlerimizi yarınki kuşaklara anlatacak olan değerlerimizi doğru şekilde aktarmak için kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunların başında BİR BİLENLE BİLGE NESİL kitap dağıtımı ve ödüllendirmesi etkinliği yer almaktadır. Aynı zamanda biz bir iyilik hareketiyiz. Erdemliler hareketiyiz. Arakan’dan Doğu Türkistan’a nerede kanayan bir yara varsa Eğitim Bir Sen –Memur Sen orada olmaya devam etti” dedi.

Konferansa konferansa konuşmacı olarak katılan Bahadır Yenişehirlioğlu konuşmasından önce özçekim yaparak resmiyeti pek sevmediğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP
Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP

  Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı  ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖPAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni kalabalık bir heyetle ziyaret ederek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Sadullah Ergin, Sabriye Sönmez, Cahit Aşkar, Tuncay Damlar ve çok sayıda gazetecinin karşıladığı Güler ve AK Parti heyeti, uzun bir süre samimi sohbet toplantısında bulundu.

Hatay’ın tüm ilçelerinde projeler hazırladıklarını ve bahane üretmeden Hatay’ı hak ettiği yere taşıyacaklarının altını çizen Güler “Şu anda biz Hatay’ımız için 15 ilçe de projelerimizi hazırlıyoruz.” dedi.

Biz yapabileceklerimizi vatandaşlarımıza anlatacağız, bunları da 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz diyen Güler, “Hatay’da çukur, çamur, çöp kalmayacak. Bizim ilk önceliğimiz budur. Vatandaşlarımız yürüyebilecekleri, araçlarını kullanabilecekleri yol istiyor. Vatandaşlarımız öncelikle bizden görevimizi yapmamızı istiyor. Bunu yaparken, millete ahkam kesip, bir lütuf ihsan ediyormuşuz gibi bir tavra girmemizi istemiyor. Biz vatandaşlarımız, STK’larımız ile birlikte, önce Hatay’ın ihtiyaçlarını belirleyip imar ve inşa edeceğiz. Bahane üretmeyeceğiz, birilerini suçlamayacağız, Hatay hak ettiği yere gelmek istiyor. Bunun yolu da toplumla hareket etmek. Projeler halkın talepleri doğrultusunda şekillenir. Hatay’da projeler yapılıyor, şehir yapılan projeye göre şekillendirilmeye çalışıyor.

5 yıldır Hatay’da Ulaştırma Master planı yapılmamış. Dolmuşçularımızın,  servisçilerimizin yaşadığı sıkıntıların sebebinde Büyükşehir’in Ulaştırma Master planını yapmamış olması yatıyor. Sebze halini görüyoruz, ilk icraatlarımızdan biri sebze halini yapmak. Yer tespiti ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, esnafımızla da istişare edeceğiz. Trafik akışı ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor. 45 gün, 60 gün gibi sürelerde Battı-çıktılar yapacağız. Bunları planlayıp trafik akışını rahatlatacağız.

Cumhur İttifakı ne AK Parti’nin ne de MHP’nin daha fazla belediye çıkarmak için yaptığı bir ittifak değil. Cumhur ittifakı 15 Temmuz gecesi kıyama kalkanların ittifakıdır. Partimiz de İlçe belediye başkan adayları da kısa süre içerisinde açıklanacak. CHP’nin adayı açıklandı, şu an saha da çalışıyor. AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkanı açıklandı, saha da çalışıyoruz. Antakya’da CHP’nin bir adayı çalışıyor, AK Parti’de 17 aday adayı da çalışıyor. Yarın bir aday açıklandıktan sonra da yine diğer aday adaylarımız adaymış gibi çalışacaklardır. Genel merkezimizden adayın açıklanması için bir tarih yok ama ben bu hafta içerisinde açıklanacağını düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

SAADET’TEN COŞKULU KONGRE
SAADET’TEN COŞKULU KONGRE

SAADET’TEN COŞKULU KONGRESaadet Partisi, Hatay İl Kongresini Genel Başkan Karamollaoğlu’nun katılımıyla coşkulu bir ortamda gerçekleştirdi. Güven tazeleyen Mustafa Eğe, yeniden il başkanlığına seçildi.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Hatay’da partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılarak Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu’na, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Mesut Doğan, Şerafettin Kılıç ve GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan eşlik etti.  

Antakya HATMEK Salonu'nda gerçekleşen kongrede konuşan Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, ülkede adalet, kalkınma, liyakat, ekonomi ve işsizlik sorunu olduğunu belirterek, “Adalet mülkün temelidir. Herkes bir adalet arayışı içerisinde. Adaletle oynanmaz, şahıstan şahısa değişmez. Adaleti adeta hapsettiler gibi geliyor. Bunu da görüyorlar mı görmüyorlar mı bilmiyorum. Bazılar bir öç alma vasıtası gibi kullanılmasını doğru bulabilir ama eğer adalet yerine gelmezse devlet zedelenir.

Biz geçmişte de ittifaklar yaptık, bu ittifaklardan dolayı da hiç pişmanlık duymadık. Çünkü biz Türkiye'deki kutuplaşmanın o ittifaklarla önünün kesildiğine inanıyoruz. Şimdi mahalli seçimlerinde hükümet yine kamplaştırma yolunda, cumhur ittifakı ‘vatan millet Sakarya’ geriye kalanla hain. İktidarda bulunanlar ve destekçileri kendileri gibi düşünmeyen insanlara hain diye itham ederse bu memlekette huzur olur mu? Allah yardımcımız olsun.

Biz yerel seçimlerde bütün partilerin ayrı ayrı girilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Burada da adaylarımız olacak. Her yerde en iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Yeri geldiğinde dirsek temasında bulunuruz dedik. Bunu söylerken hep mahalli yönetimlere intizar ettirdik yani bu gelişmeleri oraya bıraktık. ” diye konuştu.

DİK DURMAYA DEVAM EDİN

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da konuşmasında; “Bugün ülkemizde istikamet, dava, ilke denildiği zaman Saadet Partililer akla gelir diyerek şunları söyledi; Ey Sadet Partililer! Dik durun, dik durmaya devam edin. Çünkü bu millet dik durmayı, omurgalı olmayı ilkeli davranmayı, dünya ve iktidar nimetlerini elinin tersiyle itmeyi sizden öğrendi.

Saadet Partililer dünyanın her hangi bir noktasındaki her hangi bir olaya karşı doğru, ferasetli bakış nedir? Denildiğinde ilk akla gelen topluluktur. FETÖ, Ergenekon, Suriye, Arap baharı denildiğinde nerde durulması gerekiyorsa orada durdunuz. İşte bu ilkeli duruş, merhum Erbakan hocamızla başlayan, bugün Muhterem Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu ile devam eden çizgidir.

Sayımıza aldırış etmeden herkes, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu konuda Saadet Partililer ne diyor? Saadetliler acaba ne yapacak, hangi olayı nasıl karşılayacak, hep bunun peşinde olacaklar. Ne mutlu sizlere ki bu görüşü bu duruşu sağlıyorsunuz. Bu duruşunuzla önümüzdeki seçimlerde başta Payas’ımız olmak üzere tüm Türkiye’de en hayırlı müjdeli sonuçları alacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından delegelerin oylarıyla mevcut başkan Mustafa Eğe güven tazeleyerek yeniden seçilirken yeni yönetim kadrosu da oluştu.

(Haber Merkezi)

Anayasa Mahkemesi Başkanı'na mektup

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, hukuksuz uygulamaların bir an önce ortadan kalkması ve Anayasa Mahkemesi'ne açılmış olan davanın bir an önce sonuçlandırılması için Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a üyeleri tarafından yazılan mektupları gönderdi.

            Tuncay, dün PTT Merkez Müdürlüğü önünde üyeleri ile beraber düzenlediği basın açıklamasında; Resmi Gazete'de yayımlanan 6528 Sayılı kanun ile Millî Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişikliklere gidildiğini ifade etti.

            Tuncay, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Anılan kanunun 22. maddesi ve 25. maddesi ile 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de yapılan, 5. Maddesiyle de Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan değişiklikler, T.C. Anayasası'nda yer alan hukuk devleti ilkesi ve hakkaniyet anlayışı ile bağdaşmamakta olup, Milli Eğitim Bakanlığı'nda âdeta ciddi bir yönetici ve öğretmen kıyımı yaşanmasına sebep olmuş ve önümüzdeki süreçte de daha büyük sıkıntılara zemin hazırlamıştır.

            Hayata geçirilen söz konusu yeni düzenlemeyle, öncelikle dört yılını dolduran okul yöneticileri değerlendirmeye alınmıştır. 100 Tam puan üzerinden yapılan değerlendirmelerde 75 puan ve üzeri alanların görev süreleri uzatılmış, baraj altında kalanların ise yöneticilik görevleri sonlandırılarak öğretmenliğe döndürülmüştür. 100 Puanın 40 puanı yöneticilerin okuldaki mesai arkadaşları, veli ve öğrenci temsilcileri tarafından; 60 puanı ise Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılmıştır.

            Okuldaki mesai arkadaşları tarafından 40 tam puan verilen, başarılı hizmetleri olan bir çok okul müdürü, idare adına değerlendirme yapan komisyon üyeleri tarafından düşük puanlarla değerlendirilerek baraj altında bırakılmış ve görevlerine son verilmiştir. Süreç, öylesine gayri ciddi bir şekilde yürütülmüştür ki; komisyon üyesi yetkililer tarafından, ölenlere, emekli olanlara, müdürlük görevinden ayrılıp öğretmenliğe geçenlere, hatta belediye başkan yardımcılığına geçmiş olanlara dahi müdürlük değerlendirme puanı verilmiştir.

            Bu da göstermektedir ki, puanlama yapan şube müdürleri aylar öncesinden ellerine verilen sipariş listeler üzerinden bir çalışma yapmışlardır. Ülke genelinde idare adına puanlama yapan bu şube müdürlerinin çok büyük bir kısmı puan verdikleri okul yöneticilerini tanımamakta, okullarını bir kez dahi görmemiş durumdadırlar. Çünkü bunların önemli bir bölümü yeni göreve gelmiş ve okul idarecilerini tanımayan şube müdürleridir.

            İşte bu hukuksuz uygulamaların bir an önce ortadan kalkması için Anayasa Mahkemesine açılmış olan davanın bir an önce sonuçlandırılması için Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'a üyelerimiz tarafından yazılan mektupları göndermek için buradayız.

            Umarız ki Anayasa Mahkemesi bir an önce sesimizi duyarak bu hukuksuzluğa dur diyecektir.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:29:30   

KİMYECİ: HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci 26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına katılacak olan öğrenciler için bir mesaj yayınladı.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci mesajında şunlara yer verdi; “ Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG), Merkezi sistem yönetimi ile 26-27 Kasım tarihlerinde 09.00-12.00 saatleri arasında yapılacaktır. Bu sınava katılacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Antakya Belediyesi olarak TEOG sınavına katılacak olan gelir düzeyi düşük ve ihtiyaç sahibi 256 ailenin çocuğuna kurs vermiş olmaktan, bu çocuklarımızı en iyi şekilde sınava girmelerine destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Belediyemizde kurs gören çocuklarımıza öğrettiğimiz en temel unsur sınav endişesini taşımamaları.

            Çünkü sınava kaygıyla giren öğrencilerimiz başarısızlık korkusu ile mücadele edemez ve sınav konsantrasyonunu yitirir. Bu doğrultuda ailelerimize büyük sorumluluk düşüyor. Yavrularımızı sınav öncesinde telkin etmeli, heyecanlarını önleyecek şekilde iletişime geçmeliyiz. Çocuklarımız için çok önemli olduğunu bildiğim bu sınavda yavrularımıza üstün başarılar diliyorum. Sevgili öğrencilere mesajım şudur ki; sınav önemlidir, ama her şey değildir. Önemli olan yaşamda ne isteğinizi bilmek ve o yolda yürümektir. Kendinizi, bilginize, becerinize güvenerek sizin için en iyisini yapacağınıza eminim.

            Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize, günlük ve gelecek yaşantılarında lazım gelen bilgi ve becerilerin kazandırılması, çağdaş normlara uygun bir yapıya kavuşturulması, belediye olarak bizlerinde en önemli ve öncelikli görevidir. Bu kapsamda sizlerin geleceğe hazırlanmasında üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Her şey gönlünüzce olsun. Bu vesileyle TEOG Sınavına girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, ailelerimize ve değerli öğret-menlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:28:24   

PARKLAR MEVSİM ÇİÇEKLERİ İLE SÜSLENDİ

Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan çiçekliklere mevsim çiçekleri ekti.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada kent genelinde yeşil alan ve park bakım, onarım, budama, çim biçme gibi işlerin Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri tarafından yürütüldüğü bildirilirken, daha yeşil bir Antakya için mevsimlik çiçek ve süs bitkisi ekimlerinin de devam ettiği belirtildi.

            Kent merkezinde bulunan ve turistik açıdan önemli bir yer tutan Hürriyet Caddesi ile DSİ Parkı'nda çiçek ekme işlemlerinin tamamlandığının belirtildiği açıklama, ekilen çiçeklerin bakımının da Antakya Belediyesi'nce yapıldığı bildirildi.

            Çiçek ekme işlerinin yanı sıra Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri Havuzlar mahallesinde bulunan parkların aydınlatma gruplarını onarırken, Miraç Cami civarı, Saraykent Mahallesinde yapılacak yeni park alanı ve Bohşin mahallesinde yapılacak parkın zemin ve çevre düzenleme çalışmalarını da sürdürüyor.

            Şehir içerisindeki yetki ve sorumluluk altındaki tüm parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda da günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları devam ediyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:27:01   

Yetişen'e önemli konuk

ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen'i ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

            Özel görüşmede gazetecilerin mesleki sıkıntıları haber yapma özgürlükleri gibi önemli konuların yanı sıra samimi bir sohbet havasında geçen görüşme sonunda Yetişen ve Espinoza beraber poz verdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:26:15   

Öğretmenleri kabul eden Hatay Valisi Ercan Topaca

KAPIM HER ZAMAN ÖĞRETMENLERE AÇIK

            Hatay Valisi Ercan Topaca ilimizdeki değişik okullarda görev yapan birçok branştan öğretmeni kabul etti.

            Abdurrahman Melek Toplantı Salonu'nda gerçekleşen ziyarete Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve farklı okullarda görev yapan öğretmenler katıldı.

             Devletin imkanlarını daha fazla eğitim-öğretime harcayan bir vali olduğunu belirten Vali Topaca, “Kapım her zaman öğretmen arkadaşlarıma açık” dedi.

            Öğretmenliğin hepimiz için önemli olduğunu ifade eden Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu:  “Sadece veliler, anneler, babalar, çocuklar için değil öğretmenlerin kendisi için de çok ayrı bir önemi var, bunun farkındayız. Çünkü öğretmenliğin sadece bugünlerde hatırlanan, konuşulan bir meslek olmaması lazım. Bütün yıla yayılan, konuşulan, tartışılan, üzerinde çalışılan bir konu olması lazım. Bir milletin, memleketin geleceği sizlerin yaptığı çalışmalarla şekilleniyor. Eğitim sisteminde sizler çok çalıştığınız, iyi bir nesil yetiştirdiğiniz sürece ülkemizin geleceği inşallah daha aydınlık olacaktır ve parlak olacaktır.

            O boyutuyla öğretmenlik ve eğitim sürekli üzerinde tartışılması gereken bir konudur. 24 Kasım bunlardan bir vesile. Bu zamanlar biraz daha fazla yoğunlaşıyoruz. Daha çok gündeme geliyor, bugün televizyonda izledim bir bayan öğretmen okulun badanasından boyasına, lojmanın yapımına, bakımına, onarımına kadar her şeyiyle uğraşmış, belli bir düzene koymuş ve kendisi öğretmenlik bu diyor. Çocuklara okuma yazma öğretmenin ötesinde hayatın bütün yönleriyle birlikte okulu tamir ettik ve birçok eksiğini giderdik diyor. Çocuklarımı seviyorum onlar da beni seviyor, aramızda karşılıklı bir ilişki var diyor.

            Çocuklara hayatı öğreten, aynı zamanda onlara ahlakı, edebi öğreten, hikmeti ve irfanı öğreten öğretmenler istiyoruz. Buna ihtiyacımız var, toplum ancak bunlarla düzelebilir. Eğer yeni nesle bunları öğretirsek düzelebilir. Aksi takdirde anarşinin kol gezdiği, kimsenin kimseyi saymadığı, sevmediği bir toplum yapısıyla karşı karşıya kalırız. Bunun da mücadelenin tek yolu sizlerden geçiyor.

            Devletin imkanları daha fazla eğitim-öğretime harcayan bir Valiyim. Kapım her zaman öğretmen arkadaşlarıma açık. Sizlerin daha rahat bir ortamda çalışmanız ve çocuklarımızı yetiştirmeniz bizim için birinci görev. Öğrencileri daha çok okumaya, onları daha çok kitapla buluşturmaya, kitabı analiz etmeye oradaki bilgileri sorgulamaya çalışan öğrencilere ihtiyacımız var. Okuma konusunda eksikliği olan bir milletiz, bunu önüne geçmek de sizlerin çalışmasıyla olacaktır. Ben tekrar hepinize başarılar diliyorum, öğretmenler gününüzü kutluyorum.” dedi.

             Ziyaretin sonunda Vali Topaca daha sonra öğretmenlere çeşitli hediyeler verdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:25:28   

Yaman, Defneli heykel ustasını ziyaret etti

Türkiye'de ve dünyada taş oyması eserleriyle tanınan Abdullah Özalp'in klasik heykelcilik çizgisinde yaptığı heykeller daha çok antik çağ döneminin figürlerinden oluşuyor.

            Eserlerinde sadece doğal taş kullanan ve bu taşları Defne'nin bazı bölgelerinden ve çeşitli Türkî Cumhuriyetlerden temin eden Abdullah Usta, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ın kendisini ziyaretinde eserleri ile ilgili bilgi verdi.

            Başkan Yaman'ı, atölye olarak kullandığı evinde ağırlayan Abdullah Usta, babadan oğula 3 kuşaktan bu yana devam eden taş yontma sanatı ve bu sanatı icra ederken yaşadığı sorunları anlattı. Abdullah Ustanın çalışmalarını dikkatle inceleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Abdullah Usta'nın eser verdiği heykelcilik sanatı gibi üstün yetenek ve sanatçıya özgü bir ruh gerektiren sanat dallarının ülkemizin kültürel tanıtımında daha çok yer bulması gerekiyor. Tarihi dokuyu günümüze taşıyan heykelcilik ve mozaik işleme sanatının yaşatılması, sanatçılarımızın emeğinin karşılık bulması için bize düşen sorumlulukları yerine getirmeye her zaman hazırız. Abdullah Usta gibi bir yeteneğin Defne'nin tanıtımında önemli bir görev üstlenmesi gerekmektedir.”dedi.

            Defne'nin bilerce yıl öncesine uzanan ve dünya çapında birçok sanatçıya esin kaynağı olan tarihinin yeniden hayat bulması için çeşitli plan ve projeler üzerinde çalışıldığı belirtildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:24:09   

YAYLADAĞI İÇMESUYUNDA SONA GELİNDİ

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Yayladağı ilçenin yaşadığı içmesuyu sıkıntısını giderme çalışmalarında sona gelindiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, daha önce Devlet Su İşleri'nin kuyu açtığı alanda açtırılan kuyulardan su çıkmadığını ifade ederek daha sonra bulunan bir kaynağın da vatandaş engeline takıldığını ve Yayladağı kamuoyunun ilgisiz davranması sonucu başka arayışlar içine giriştiklerini bildirdi.

            Saniyede 40 Litre suyun elde edileceği açık bir kaynağa ulaşıldığını bildiren idare, bu kaynak üzerinde çalışmaların hızla sürdüğünü, Yayladağı ilçemizdeki su sıkıntısının bu dereden elde edilecek su ile giderileceğini duyurdu.

            Kaynağın bulunduğu alanda HATSU yetkilileri ile birlikte incelemelerde bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kaynaktan su götürme çalışmalarının derhal başlaması için talimat vererek çalışmaları yakından takip edeceğini söyledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:22:23   

Klasik belediyecilik anlayışından çıkılmalı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e nezaket ziyaretinde bulundu.

            İskenderun Belediye başkanız Dingil, ziyaret programında yaptığı konuşmada klasik belediyecilik anlayışından artık çıkılması gerektiğini belirtti.

            Makamda gerçekleşen ziyarete, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu, Çevre Kor. Ve Kont. Dai. Başkanı Emel Kıraç katıldı.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Seyfi Dingil, konuklarına İskenderun'da çalışmaları süren projelerle ilgili bilgi verdi.

            Artık klasik belediyecilik anlayışından çıkmak gerektiğini belirten Başkan Seyfi Dingil, “İskenderun ve İskenderunlular en güzel hizmete layık. Artık klasik belediyecilik anlayışından çıkmak gerekiyor. Belediyeciliği sosyal belediyecilik olarak görmek gerekiyor. İskenderun'u sosyal, kültürel, spor, sanat, yaşam alanında yeniden inşa ediyoruz. İskenderun cazibe ve yaşam merkezi olacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin tecrübelerinden de faydalanacağız. Karşılıklı diyalog halinde olup, iletişim halinde olacağız.” dedi.

            Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Latif Karadağ ise yaptığı açıklamada, Başkan Seyfi Dingil'e görevinde başarı dileyerek, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin'in sizlere selamları var. İskenderun her yönden büyük bir gelişim ve kalkınma içerisine girdi. Bizler de her zaman sizlerle işbirliği ve diyalog içerisinde olup, İskenderun Belediyesi'ne her yönden destek olmaya hazırız. Çalışmalarınızda sizlere katkı vermek bizleri mutlu eder. Önemli olan halka hizmettir” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:19:33   

Kalaycıoğlu, Yerel Gazetecilik ödülleri jürisinde

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung'un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 16 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik ödülleri jüri üyeliğine Asi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Halk bilimi araştırmacısı, gazeteci yazar Mithat Kalaycıoğlu seçildi.

            2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri; demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamayı hedefliyor.

            2014 Yerel Gazetecilik Ödüllerini belirleyecek jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Konrad Adenauer Stiftung Temsilcisi Bekir Öncel, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Sağnak, Hürriyet Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eşmen, TGRT Haber Genel Müdürü Suat Yılmaz, Star Gazetesi Foto Muhabiri Murat Düzyol, Zaman Gazetesi Grafik Tasarım Şefi Şemsi Açıkgöz, TGC Hatay Temsilcisi Mithat Kalaycıoğlu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 26.11.2014 11:18:53   

Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Antakya Kültür Merkezi'nde Hatay Valisi Ercan Topaca'nın katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılırken, öğretmenliğe yeni adım atan öğretmen adayları da yemin etti.

            Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün Türk Milli Eğitimi'ne, öğretmenlere, öğrencilere hayırlar getirmesini, öğretmenlerin hizmetlerine olumlu katkılar sağlamasını dileyerek “Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            Bir ülke için en doğru ve en iyi şekilde yapılması gereken işlerin başında eğitim geliyor diyen Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu: “Eğitimin sağlıklı bir şekilde yapamıyorsanız o memlekette gelişmeyi sağlamak, refah düzeyini artırmak insanları mutlu şekilde yaşatmak mümkün değil. Onun için bütün dünyada eğitimi en güzel şekilde yapmak amacıyla birçok çalışma yapıldı. Bizim ülkemizde de en büyük ordumuz eğitim ordumuz. Devletimiz bütçesinden en büyük kaynağı artık eğitime ayırıyor. Ama genç bir nüfusuz, zengin insan kaynağı olan bir milletiz. Bu kaynağı en iyi güzel değerlendirebilmek için hepimizin üzerine düşen birçok görevler var. Öğretmenin en iyi şekilde yetişmesi gerekiyor. Öğretmenler iyi yetişmemişse 25 milyon genç de iyi yetişmemiş demektir. Onun için devletimiz öğretmenlerin her türlü imkanını artırabilmek için, onları daha sağlıklı ortamda çocuklarla buluşmasını sağlamak için, sosyal hayatta ki prestijini artırmak için çalışıyor. Hiç durmadan okullar, derslikler yapılıyor. Bütçemizden çok büyük kaynakları eğitime aktarıyoruz. Milletimizin, ülkemizin geleceği, hedef olarak koyduğumuz 500 milyar dolar ihracat ve kişi başı 25 bin dolar gelir seviyesine ulaşmak bu sıralardan geçiyor. Bunun için devletimiz varını yoğunu seferber etti.

            Öğretmenlik sadece saf bilgiyi çocuklara aktaran kişi değildir.  Öğretmen aynı zaman da sevgiyi, hikmeti, irfanı eşdeğerde aynı anda öğrencilerine aktaran kişidir. Bilgiye erişmek artık çok zor değil. Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdür Kemal Karahan ise resmi ve özel okul olmak üzere toplam 1.178 eğitim öğretim kurumu olduğunu buna istinaden 382.453 öğrenci olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:  “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık çocuklar okuma yazma bilmeden bilgisayar kullanmayı öğreniyorlar.  Bu nedenle bakanlığımız davranışçı bir eğitim yaklaşımından yapılandırmacı bir eğitim yaklaşımına geçerek çağın gereğine uymuştur. Artık öğretmenlerimiz öğrencilerimize bilgiye ulaşmada rehberlik yapıyor ve bilgiyi kullanmayı öğretiyorlar. Her ne kadar Google her şeyi bilse de hiçbir zaman öğretmenin sınıftaki sesi, nefesi, insani sıcaklığı ve alın terinin rol modelliğinin yerini alamayacaktır” dedi.

            Konuşmaların ardından mesleğini başarı ile tamamlayarak emekli olmuş öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

 (Haber Merkezi)


4 yıl, 6 ay önce / 25.11.2014 11:09:18