......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252105
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

Hatay Valiliği, taciz iddialarını yalanladıİskenderun İlçesinde Suriyeli bir kişinin 8 yaşındaki bir çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddialarını yalanladı.

İddialar üzerine Suriyeli şahsın gözaltına alındığını belirten Hatay Valiliği, vatandaşların sağduyu ile hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “19 Ağustos 2014 Salı günü saat 14.00 sıralarında ilimiz İskenderun ilçesinde 155 polis ihbar hattını arayan bir anne, çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddiası ile şikayette bulunmuştur.

İhbar üzerine olayın faili olduğu belirtilen 14 yaşındaki Suriyeli B.S. gözlem altına alınmıştır.

Konu ile ilgili yapılan inceleme neticesinde; B.S. (14)’nin, 2006 doğumlu A.C. isimli bir erkek çocuğunu kandırmak sureti ile fiili livatada bulunduğu iddia edilmiş ise de; yapılan tıbbi muayene sonucunda A.C. isimli çocuğun herhangi bir cinsel davranışa maruz kalmadığı anlaşılmıştır.

Gözlem altına alınan B.S. (14) isimli çocuk Adli Makamlara sevk edilmiş olup, konu ile ilgili adli süreç devam etmektedir.

Bu vesile ile vatandaşlarımızı, ilimizde insani gerekçelerle geçici olarak bulunan Suriyelilere karşı kışkırtmak isteyen kişi ve grupların varlığı gözlenmiştir.

Olayla ilgili olarak yetkili resmi makamlar tarafından yapılması gereken tüm işlemler, hukuk devletinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde yürütülmekte olup, vatandaşlarımızın sağduyulu hareket etmeleri tavsiyeye değer bulunmuştur.

B.S.(14) isimli kişi; 20 Ağustos 2014 Çarşamba günü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:54:15   

Su sıkıntısı, sağlık sorunlarına yol açıyorSağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, son günlerde artan su kesintileri nedeniyle birçok sağlık sorununa yol açtığını belirtti.

Seçim döneminin üzerinden beş ay geçmesine rağmen var olan hizmetlerde yaşanan sıkıntıların vatandaşları canından bezdirdiğini belirten Gönç, “Kişisel ve çevresel temizliği ilgilendiren su problemi artık sağlık sorunlarına yol açar hale gelmiştir” dedi.

Su probleminin yeni bir sorun olmadığını belirten Gönç şu açıklamalarda bulundu: “Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Hatay, bütün dinleri, kültürleri bir arada barındıran bir şehirdir. Tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Hatay, çok zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Hatay, soysal açıdan da farklı kültürel kimlikleri barındırmakta olduğu için insanlar arasında hoşgörünün bir yaşam tarzı olarak algılandığı bir ildir. Birçok medeniyete beşiklik yapmıştır. Bu çok özel yapısının yanında ilimiz geçmişe dönüp baktığımızda bu kıymetine mütenasip bir ilgiyi ve buna paralel olarak hakettiği hizmetleri yeterince alamamıştır.

Özellikle son on iki yıldır Merkezi Hükümetin projelendirdiği büyük işler veya Sayın Valimizin ilimizde göreve başladığı 2009 yılından beri olağanüstü bir ivme kazandırdığı her alandaki yatırım hamlelerinin dışında ilimizde gözle görülür bir fiziki değişiklik olmamış, gerek Hataylı hemşehrilerimiz gerekse ilimize gelen ziyaretçiler bu durumu teyit etmiştir.

6360 Sayılı Kanun ile Büyükşehir statüsü kazanan ilimiz, özellikle 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından hakettiği hizmetleri almayı sabırla beklemiş, ancak yaklaşık 5 aydır hizmet kalitesinin artmasını bir tarafa bırakın var olan temel hizmetlerde yaşanan ciddi aksamalar vatandaşları canından bezdirmiştir.

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bilhassa il merkezinde yer alan Antakya ve Defne ilçelerinde en temel insani ihtiyaçlardan olan su sorunu vatandaşın hayatını olumsuz bir şekilde etkiler duruma gelmiştir. Kişisel ve çevresel temizliği ilgilendiren su problemi artık sağlık sorunlarına yol açar hale gelmiştir. Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Yrd.Doç.Dr.Lütfü Savaş`ın köy köy sofra gezintileri Hatsu Genel Müdürünün her türlü olumlu gayret ve çabasını gölgede bırakmaktadır.

Bu sorunların yaşanacağı yaklaşık 1/1,5 yıl önce tahmin ediliyordu. Çünkü konu ile ilgili olarak bırakın ilin 10 yıl, 20 yıl sonrasını düşünen bir stratejik planlamayı, 1 yıl sonrası ile ilgili bir planlama veya tedbir söz konusu değildir. Hal böyle olunca su problemi, insan hayatını ciddi anlamda zora sokan bir durum haline geldi. İşin ilginç tarafı konu ile çalışma yapıldığına, şu veya bu süre içerisinde sonuç alınacağına dair bir belirti de bulunmamaktadır. Ayrıca Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Yrd.Doç.Dr.Lütfü Savaş su sorununun elektrik kesintilerinden kaynaklandığını beyan ederek komik duruma düşmektedir.

Seçimlerin ardından 5 ay kadar bir zaman geçmiş olmasına rağmen başta merkez ilçeler olmak üzere diğer ilçelerin önemli sorunlarından birisi de hiç kuşkusuz yollardaki bozulmalardır. Yoğun bir trafiğe sahip merkez ilçelerde bir de yollardaki bozulmalar, çukurlaşmalar, çökmeler eklenince trafik güvenliği de ciddi manada etkilenmektedir. Trafik güvenliğinin yanında milli servet olarak nitelendirilebilecek resmi ve özel araçların uğradığı deformasyon hepinizin malumudur.

Yerel yönetimler göreve talip olduklarında halka verilen her türlü hizmetin kalitesini yükselteceklerini ifade ederek seçim çalışmalarını yürütürler ve seçilirler. Ancak iş bundan sonradır. Acaba halkı ikna edip seçilenler bir kenarda oturup veyahut yapmaları gereken planlamaları yapıp uygulamaya koymadan faydasız gezintilerle zaman geçirebileceklerini, halkın kendilerinden hesap sormayacağını mı düşünmektedirler? Elbette halkımız yapılanların olduğu kadar yapılması gerekip de yapılmayanların hesabını soracaktır.

Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizler, üstlendiğimiz sorumluluk gereği halkımızın yaşadığı sorunları kamuoyu önünde paylaşmak durumundayız. Temennimiz, halkımızın hakettiği belediyecilik hizmetlerini en kısa sürede almasıdır. Bu konuda sorumlu kişi ve kurumların en kısa sürede gerekli tedbirleri alarak halkımızı aydınlatmaları fevkalade önemlidir.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:53:11   

Hikmet Otuzbir`den Yorum`a nezaket ziyaretiHatay Büyükşehir Gazetesi imtiyaz sahibi Hikmet Otuzbir, Yorum Gazetesi yönetim evine nezaket ziyaretinde bulunarak yayın hayatında başarılar diledi.

Yorum Gazetesi imtiyaz sahibi Sadullah Ergin ve gazete çalışanlarıyla dün bir araya gelen Otuzbir, gazeteciliğin önemine dikkat çekerek her zaman mesleki dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

Hikmet Otuzbir`in meslektaş olarak yaptığı ziyarete teşekkür eden Sadullah Ergin, Otuzbir nezdinde Hatay Büyükşehir Gazetesine yayın hayatında başarılar diledi.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:51:44   

SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM ÜRETİLİYORAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belirle-nen programla Antakya ilçe Belediyesi sınırlarında yer alan ve Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen 54 mahalleyi ayrı ayrı ziyaret ederek, sorunları yerinde tespit ediyor, ilgili birimlere anında talimat vererek çözüm üretiyor.

Hafta başından itibaren devam eden ziyaretlere Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile birlikte Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, AK Parti teşkilatı üyeleri, Fen İşleri, Temizlik, Park Bahçe gibi icra daire müdürleri de birlikte katıldı.

Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen Antakya`ya bağlı 54 mahalleye düzenlenen ziyaretlerde mahalle muhtarları ve mahalle sakinleriyle biraraya gelinerek karşılıklı istişarelerde bulunuluyor, sorunlar yerinde tespit edilerek, ilgili kurum, kuruluş ve birimler harekete geçiriliyor.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve beraberindeki heyet hafta başından bu yana Antakya`ya bağlı Bitiren, Açıkdere, Mansurlu, Akcurun, Tanışma, Üzümdalı, Madenboyu, Apaydın, Demirköprü, Bohşin ve Avsuyu mahallelerine ziyarette bulundu.

Mahalle Muhtarları ve sakinlerinin ev sahipliğinde düzenlenen buluşmalarda sorunlar masaya yatırıldı, kısa-orta ve uzun vade de yapılan ve yapılacak olan hizmetler karşılıklı görüş alışverişleriyle kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Mahalle muhtarları ayrı ayrı ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getirerek yakın ilgi ve alakalarından ötürü Kimyeci ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Kimyeci, ziyaretlerde aynı zamanda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verilen desteklerden dolayı mahalle sakinlerine ayrı ayrı teşekkür etti.

Başkan Kimyeci, belirlenen 8 günlük programla Büyükşehir yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen Antakya`ya bağlı 54 mahalledeki sorunları yerinde tespit ve çözü-mü için ayrı ayrı ziyaretlerde bulunacaklarını, 2 günlük sürede 11 mahalleyi ziyaret ettiklerini, 7 gün boyunca 43 mahalleyi daha ziyaret edeceklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci ziyaretlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Muhtarlarımız ve mahalle sakinlerimizle sorunları yerinde tespit ediyoruz. Mahalleyi birlikte karış karış dolaşıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla bu mahallelerimizde çöpler düzenli olarak toplanıyor. İlaçlamalar belirlenen periyodik programla devam ediyor. Parke döşeme ve asfalt yama ihtiyaçları, oyun gurubu ihtiyaçları, gübre atıklarının temizliği, derelerin ıslahı, spor alanlarının revizesi, okulların ihtiyaçları gibi birçok konuda belirlenen kısa-orta ve uzun vadeli sorunların giderilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Gittiğimiz noktalarda Büyükşehir Belediyesi`nin sorumluluğunda yer alan, söz verildiği halde yapılmayan kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu gibi altyapı sorunlarının da çözümü için Büyükşehir Belediye Meclisi`nde konunun takipçisi olacağımızı da ifade ettik. Hedefimiz 95 mahallesiyle Antakyamızı çağdaş, yaşanabilir, modern bir görünüme kavuşturmaktır.” dedi.

Kimyeci ve beraberin-deki heyetin önümüzdeki 6 günlük süre boyunca Bozhöyük, Melekli, Saçaklı, Alaattin, Akçaova, Suvatlı, Yeşilova, Narlıca, Derince, Akhisar, Maraşboğazı, Ovakent, Paşaköy, Aşağıoba, Arpahan, Uzunalıç, Tahtaköprü, Alahan, Yaylacık, Kisecik, Saraycık, Karlısu, Gülderen, Oğlakören, Serinyol, Doğanköy, Günyazı, Ekinci, Kuzeytepe, Dikmece, Karaali, Alazi, Üçgedik, Anayazı, Zülüflühan, B.Dalyan, Güzelburç, Maşuklu, K.Dalyan, Odabaşı, Kuruyer, Hasanlı, Gökçegöz mahallelerini ziyaret edeceği belirtildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:50:49   

Tecavüz iddiası İskenderun`u karıştırdıSuriyelilerce işletilen bir bakkal dükkânında, Suriyeli bir kişinin 8 yaşında çocuğa tecavüz ettiği iddiası İskenderun`u karıştırdı. Vatandaşlar tarafından darp edilen Suriyeli gözaltına alınarak emniyete götürülürken mahalle sakinleri de sokağa döküldü. Tecavüze uğradığı iddia edilen çocuğun herhangi bir cinsel davranışa maruz kalmadığı açıklandı.

Edinilen bilgiye göre olay Barbaros Mahallesi Mithatpaşa Caddesi üzerinde Suriyelilerce açılan bir pastanede meydana geldi. İddiaya göre, market, pastane ve fırın işleten Suriyelilerden pastanede çalışan 15 yaşındaki B.S. isimli Suriyeli, pastaneye gelen 10 yaşındaki A.C. isimli erkek çocuğuna tecavüz etmeye kalkıştı. Ailesinin A.C.`nin arkasından pastaneye gelmesiyle ortaya çıkan olayda, çocuğa tecavüz etmeye kalkışan Suriyeli linç edilmek istendi. Çocuğun ailesi ve çevredeki vatandaşlar tarafından darp edilen Suriyeli gözaltına alınarak emniyete götürülürken mahalle sakinleri de sokağa döküldü.

İskenderun Kaymakamı, Hasan Özyiğit ile İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar da olay yerine gelerek vatandaşları ve çocuğun ailesini sakinleştirmeye çalıştı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı olayla ilgili mahallede gergin bir bekleyiş başlarken, çıkan arbedelerde ise yaralananlar oldu.

İskenderun`da artık Suriyeli görmek istemediklerini söyleyen vatandaşlar; “Suriyeliler burada iş yeri açıyorlar, hainlik yapıyorlar. Artık Onları görmek istemiyoruz” şeklinde veryansın da bulundular.

Suriyelilerin çoğunlukta bulunduğu Barbaros Mahallesi polisler tarafından ablukaya alınırken, Suriyelilerin evlerinden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Mahallede başlayan olayların akşam saatlerine kadar uzamasından dolayı, Emniyet güçleri olay mahallinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Mahalleye sevk edilen Çevik Kuvvet ekipleri ve Toma araçları gecenin geç saatlerine kadar görevlerini sürdürdü.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:48:25   

Gazeteciler Ankara`da toplandıTürk Basının en üst kuruluşu olan Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Genel Başkan Nuri Kolaylı Başkanlığı`nda Ankara`da olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda birçok önemli gündem maddesi tartışılarak karara bağlandı.

GK Yönetim Kurulu Toplantısı`na Marmara Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Genel Başkan Vekili (Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Feridun Fazıl Özsoy, Genel Başkan Yardımcıları Sefa Özdemir, (Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Mevlüt Yeni, (İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Adem Alemdar, (Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı) Kenan Macit, Sayman (Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Turgut Özdemir, Genel Sekreter Ergun Ata, Genel Koordinatörler Rıza Özel, Celal Çevirgen, Bülent Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri (Güney Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı) Talat Akay, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, İhsan Tunçoğlu, Mehmet Çelik, Osman Hakan Kiracı, Cengiz Selci, Mehmet Ergün, Ali Cihangir ve Denetim Kurulu Üyesi Sinan Tunç katıldı.

Yoğun bir gündem maddesiyle toplanan Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, özellikle Türk basınının yeniden yapılanması konusunda başlatılan `kanun tasarısı ` taslağı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medyanın, kendi otokontrolünü sağlaması ve bu alanda yaşatılan olumsuzlukların ortadan kaldırılması için, basının özgürlük hakkına dokunmadan yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuru Kolaylı “Bu konuda tüm federasyon başkanlarımız, cemiyet başkanlarımız ve delegelerimizle yoğun bir paylaşım ortamı sürdürüyoruz. Amacımız, basın kuruluşlarının ve çalışanlarının haklarının korunması ve basına yönelik seviyesiz girişimlerin yasalarla önlenmesidir. En kısa zamanda hazırlattığımız yasa taslağını ilgili kuruluşlara ulaştıracağız ve takipçisi olacağız” dedi.

Toplantıda, Gazeteciler Konfederasyonu`nun önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği kısa ve uzun vadeli hedeflerine ilişkin detaylar da görüşüldü.

İkinci Başkanlar Kurulu Toplantısı`nın, Siirt`te yapılan ilk toplantıda olduğu gibi yine geniş bir katılımla yapılması kararlaştırılan GK Yönetim Kurulu`nda, 75 ilde teşkilatlanan Gazeteciler Konfederasyonu`nda teşkilatlanmanın son birkaç ilde de tamamlanarak yılsonuna kadar tüm Türkiye`yi kapsaması hedefi konuldu.

Avrupa Birliği Projeleri ile Yerel Basını Güçlendirme çalışmalarının tartışılarak belli bir takvime bağlandığı Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Toplantısında, bir sonraki yönetim kurulu toplantısının bir ay içerisinde yapılarak, çalışmaların değerlendirilmesine karar verildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:47:37   

Güzelburç`ta inceleme başladı2007 yılından buyana depremzede gibi yaşayan Güzelburç Mahallesi sakinlerinin imdadına Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) yetişti. Zemin sarsıntılarının nedenini bulmak için Türkiye`nin önde gelen bilim adamlarını Güzelburç`ta buluşturan HBB yetkilileri, sorunun çözümü konusunda kararlı.

Hatay`ın merkez ilçesi Antakya`ya bağlı Güzelburç mahallesinde 7 yıldır devam eden zemin çökmelerinin nedeni yakında ortaya çıkacak. Sarsıntılar nedeniyle evlerinin harabeye döndüğünü ve kaderlerine terk edildiklerini söyleyen mahalle sakinlerinin sesini Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) duydu.

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Galip Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)Jeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Cenk Yaltırak, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof.Dr.Semir Över`in de aralarında bulunduğu bir gurup bilim adamı Hatay Büyükşehir Belediyesi`nin daveti ve ev sahipliğinde Güzelburç mahallesinde incelemelerde bulundu.

Bilim adamlarının incelemelerinden memnuniyet duyan Güzelburç sakinleri, bazı evleri oturulamaz hale getiren sarsıntıların daha çok gece yaşandığını belirterek sarsıntıların son 2 ayda arttığını dile getirdiler.

Güzelburç mahallesini 2007 yılında kalabalık bir ekiple ziyaret ettiklerini ifade eden Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Galip Öztürk; “Buradaki çatlakla ilgili olarak çalışmak yapmak üzere o günden bu yanaiki tane proje hazırladık. Fakat o projeler devletin ilgili kurumları tarafından ilgi görmedi. Daha çok yerel bir sorun olarak görüldü. O zaman çare bulunsaydı şimdi bu sorun çözülmüş olurdu. Bu nedenle konuya sahip çıkan Hatay Büyükşehir Belediyesi`ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Sarsıntıların altında yapısal bir değişimin yattığını belirten İTÜJeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Cenk Yaltırak; “On bin yıllık tarihi olan bir bölgedeyiz. Etrafta bir sürü aktif fay var. Sarsıntıların sebebini öyle bakıp söylememiz mümkün değil. İyi bir bilimsel araştırma yapmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

MKÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof.Dr.Semir Över ise şuan ön izleme yaptıklarını belirterek; “Öncelikle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş`a bizi burada biraraya getirdiği için teşekkür ediyoruz. Buradaki sarsıntıların bir kaç bileşkenden oluştuğunu söyleyebiliriz. Yani tek bir nedene bağlayamayız. Detaylı, bilimsel dayanağı olan çalışmalarla elde edeceğimiz sonuçlara dayanarak sorunu çözeceğiz” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:46:46   

Şahin`den torba yasaya sert tepkiTürkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, torba yasada yapılan gece operasyonlarına sert tepki gösterdi.

Taşeron sistemine karşı düzenleme olarak başlatılan ama içine eklenen maddelerle tüm kesimlerin korkulu rüyası haline gelen torba yasaya eklenen gece yarısı maddeleri bu tasarının milletin menfaatine olmadığını bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Şahin, şu açıklamalarda bulundu: “Verilen önergelerle tasarıya eklenen maddelerin kimlere hizmet ettiği apaçık ortadadır.

Kamuoyunun gözünü boyamak adına tasarıya eklenen birkaç AF müjdesinin devamına eklenen bu maddeler yeni rant kapılarının da habercisi niteliğindedir.

Geçtiğimiz yıllarda ekmekteki KDV`yi indirmeyen zihniyetin pırlantada KDV`yi sıfırladığına hep birlikte görmüştük. Pırlantayı ekmekten daha fazla önemseyen bu zihniyetin TBMM Genel Kurulunda ki görüşmelerde yeniden tezahür ettiğini, elmas ve inci gibi lüks tüketim mallarını bir önergeyle bu guruptan çıkardıklarına üzülerek bir kez daha şahit olduk.

Ayrıca, köylerde bulunan mera ve otlak alanları Bakanlar Kurulu kararıyla imara açma yetkisi veren maddeyle özellikle tatil yörelerinde bulunan kıymetli araziler yandaşlara peşkeş çekilmek istenmektedir.

Yeşile ve doğaya karşı alerjisi bulunanlar, geldikleri günden bu yana ne var ne yok satanlar, her alanı rezidans ve villa inşaatı olarak görenler, bu otlak alanları da tamamen beton yığınına döndüreceğinin işaretini vermişlerdir.

Yetkililer, toplumun yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve buhran, her geçen gün artan işsizlik, ülkemizin içinde bulunduğu ihanet süreci gibi meseleleri bir kenara bırakarak, yandaşları memnun etme ve yeni rant kapılarını aralamanın formülleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır.

Bu Torba yasayla, toplumun bütün kesimleriyle birlikte kamu görevlilerinin iş güvencesine göz dikenler, KPDK`da mutabakata varıldığı halde 4-C`lilere kadro, disiplin affı, 2005 yılından sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi, emeklilikte 30 yıl sınırının kaldırılması, akademik zam, ek gösterge ve ek ödemelerdeki aksaklıkların giderilmesi gibi konularda tek bir önerge vererek adım dahi atmayanlar bu ülkenin öz kaynaklarını ise har vurup harman savurmaktadır.

Türk Sağlık-Sen olarak hem kamu görevlilerinin hem de bu ülke insanlarının, kaynaklarının ve menfaatlerinin en yakın takipçisi olmaya kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyorum.` dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:45:17   

Uludağ`dan Yıldırım’a hayırlı olsun ziyaretiYÜTAŞ Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Uludağ, Defne İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü`ne atanan Bekir Yıldırım`a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Defne Kaymakamlık binasında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürünü makamında ziyaret eden Uludağ, Yıldırım`a hayırlı olsun dileklerinde bulunarak çalışmalarında başarılar diledi.

Yıldırım da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, YÜTAŞ Başkanı Uludağ ve YÜTAŞ personeline çalışmalarında başarılar diledi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:41:07   

Komutandan veda ziyaretiAnkara Dz.K.K. İstihkam Daire Başkanlığına atanan İskenderun Şehit Er Remzi İlboğa Kışla Komutanı Dz.İs.Kd.Albay Sedat Alyakut, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Çengel`e veda ziyaretinde bulundu.

Ziyarette, Şehit Er Remzi İlboğa Kışla Komutanı Dz.İs.Kd.Albay Sedat Alyakut`a yeni görevinde başarı dileğinde bulunan Başkan Yardımcısı Cemil Çengel, “Yeni görev yeriniz hayırlı, uğurlu olsun. Başarılar temenni ediyorum” dedi.

İstiklal savaşı gazisi Ağa Ali Şahin`in torunu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliği Fahri Başkanı da olan İskenderun Şehit Er Remzi İlboğa Kışla Komutanı Dz.İs.Kd.Albay Sedat Alyakut`a ziyarette, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan ve yönetim kurulu üyesi Şükrü Altay eşlik etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 21.8.2014 10:39:53