......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 250186
YORUM MANŞET
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR

 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYORHatay Valiliği koordinasyonunda, ilimiz milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının katılımı, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirilecek.

  15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüşe vatandaşların Türk Bayrakları ile katılması istendi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tüm vatandaşlarımızı; 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüş ile akabinde ülkemize, devletimize ve demokrasimize yönelen tüm tehditlere karşı birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek amacıyla düzenlenecek etkinliğe Türk Bayrakları ile katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

PROGRAM ŞÖYLE

15 Temmuz 2018 Pazar Saat: 11.00: Şehitlik Ziyareti (Antakya Şehitliği)

Saat: 12.00: Mevlid-i Şerif Programı (Habib-i Neccar Camii)

Saat: 20.00: Anıt Alanında Toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşı - DSİ Parkı)

Saat: 20.05: 15 Temmuz Etkinlikleri (DSİ Parkı)

Saat: 00.13: Tüm Camilerimizde Selalar Okunması

Sn. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konuşması

(Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:  11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 11 Milyon TL olan alacaklarının bir an önce ödenmesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci; Biz bugüne kadar yasal kesinti payı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 195 Milyon TL, eski parayla 195 trilyon para ödediklerini, ancak Hatay Büyükşehir’in Antakya Belediyesi’ne olan 11 Milyon TL yani 11 trilyon olan alacağını ödemediğini belirtti.

Başkan Kimyeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Tüm Büyükşehirlere ve ilçe belediyelerine İller Bankası’ndan nüfus sayısı oranına göre para kaynağı aktarılıyor. Bir yandan bu gelirleri alırken bir yandan da 15 İlçe Belediyesi’nin de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yasal açıdan yatırmak zorunda olduğu bir meblağ var. Antakya Belediyesi olarak biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 195 Milyon TL kaynak aktardık. Bir yandan bu miktarları aktarıp bir yandan da hizmetleri aksatmadan sürdürdük. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU kurumumuza olan 11 Milyon TL’lik borcunu ödemediği gibi, Antakya’ya da hizmet yapmıyor. Yolların hali ortada, delik deşik. Asi Nehri içler acısı durumda. Biz bıraktıktan sonra Antakya sivrisinek ve haşereden geçilmiyor. İlçe Belediyeleri olarak HATSU’nun yapmış olduğu kazılara ilişkin alacaklarımızı alamıyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak yapmak zorunda olduğumuz ödenekleri aktarıyoruz ama örneğin Antakya’da bulunan 600 sokakta yapılan kazıya ilişkin ödemesi gereken 11 Milyon TL ödeneği Antakya Belediyesi’ne ödemiyor. Bu 600 sokağın 400’ünü düzensiz bir şekilde yapıldığı için abone hattı olmadığı için tekrar kazacak.

Tüm bu konuların çözülmesi ve 11 Milyon TL kurum alacağımızın bir an önce ödenmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR
VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

 

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son günlerde yaşanan çocuk kaçırma, istismar gibi olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor diyen Bayrakdar, “Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.” dedi.

Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir. Nitekim katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir.

Bu menfur olaylar ile yeniden çocukların korunması için acil yasal düzenlemeler yapılması üzerine birçok tartışma yapılıyor. İlk olarak adi ve vahşi katillere hak ettikleri ceza verilmeli. Sonrasında mesele sadece ceza boyutuyla bırakılmadan bu tür vahşetleri ortaya çıkaran etmenler hassas bir şekilde analiz edilmeli, caydırıcı cezaların yanında önleyici tedbirler alınmalı, çocukları koruma konusunda bütünlük arz eden bir tarzda eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla konu bütüncül bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabilir.

Bu tarz olaylarda medyaya da büyük görevler düşmektedir. Toplumun dikkatini çeken bu olayları bir reyting malzemesi olarak görmekten imtina ederek, haber dilinin hem maktulün ailesini incitmeyecek hem de diğer ailelerde güvenlik paranoyasına neden olmayacak şekilde kurulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Bu süreçlerde, toplumun bilinçlendirilmesi için önemli bir araç olduğu gerçeği dikkate alınarak medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırması beklenen bir tutumdur.

Canımızı ne kadar yakarsa yaksın bu olayların faillerine “cani, hasta ruhlu” diyerek işin içerisinden çıkma kolaycılığına düşmemeliyiz. Bu faillerin hangi koşullarda nasıl bir eğitim ve yetiştirilme tazının ürünü olduklarına dair ayrıntılı çalışmalar ortaya koymak durumundayız.

İnsani hasletleri yozlaştıran etmenlerin, insani değerleri ayakta tutma dirayetinden daha hızlı yayıldığı her koşulda maalesef bu gibi menfur olayların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR
TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜRSeçimden sonra teker teker ilçeleri gezen AK Parti Hatay Milletvekilleri tüm Hatay halkına teşekkür etti.

  Dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Hatay Milletvekilleri Yayman ve Çelik, artık hizmet vaktinin geldiğini ve çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Seçim sonuçları Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyen AK Parti Milletvekili Yayman, açıklamasına şöyle devam etti: Artık hizmet vakti, icraat vakti, taş üstüne taş koyma zamanı bu bilinç ve şuurla önce Hatay diyoruz beş milletvekilimizle daha çok çalışacağız bunu sivil toplumumuzla, meslek odalarımızla, gazeteciler cemiyetimizle ve Hatay halkımızla beraber yapacağız.

Biz hizmet partisiyiz, biz AK Partiyiz büyük projelerimiz var ama şimdi bu dostlar arasında bir buluşma bize verdiğiniz destekler için teşekkür buluşması, bize oy verse de, vermese de tüm Hatay halkına teşekkür ediyoruz, bu demokratik olgunlukla önümüzdeki dönem de de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hatay halkına bizim sözümüz şudur kucağımız kollarımız açık, cep telefonlarımız açık, kapılarımız sonuna kadar açık, asıl önemlisi kalbimiz yüreğimiz Hatay’ımıza açık bu bilinçle çalışmalarımız devam edecek bizi tekrar misafir ettiğiniz gazeteciler cemiyetine teşekkür ediyoruz” dedi.

Teşekkür mahiyetinde bir ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik; ise “AK Parti olarak uzun ve meşakkatli bir yoldan geldik. AK Parti olarak alnımızın akıyla seçimlerden çıktık. Bundan sonra çalışmalarımız Hatay için olacaktır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Milletvekillerine ziyaretten dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ
AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ

AZİZ FATİH YILMAZ  BİR KEZ DAHA GURURUMUZHatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, önceki gün Ankara’da yapılan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu kongresinde yönetim kuruluna yeniden seçilerek ilimizi gururlandırdı.

  Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz, yönetime yeniden seçilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek “Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun Bugün yapılan Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmemden dolayı başta TŞOF Genel Başkanım Fevzi Apaydın’a, desteklerini şahsımdan esirgemeyen HESOB Başkanım Abdulkadir Teksöz’e, Hatay’daki bütün Şoförler Odası Başkan ve yönetim kurulu üye abilerime, genel kurul delegelerimize teşekkür ederim.” dedi.

Yeniden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) başkanlığına seçilen Fevzi Apaydın yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ali Ateş (Kayseri), Celil Anık (İzmir), Hasan Topçu (Bursa), Mehmet Ali Alkan (Antalya), Halit Yılmaz (İstanbul), Seyfi Çalışkan (Aydın), Mehmet Yiğiner (Ankara), Ünal Akdoğan (Gaziantep, Veysel Sarı (Mersin), İbrahim Yılmaz (İstanbul), Aziz Fatih Yılmaz (Hatay) ve Ali Fuat Şeker (Kırklareli) ‘den oluştu. Denetim kurulu üyelerine ise Oktay Nuhoğlu (İstanbul), Mehmet Tiryakioğlu (Kastamonu) ve Heşar Haşimoğlu (Şırnak) ‘ndan oluştu.

(Haber Merkezi)

Huzurevi sakinlerinin piknik keyfiSerinyol Huzurevi`nde kalan yaşlılar, Yaşlılara Destek Derneği tarafından düzenlenen piknikte keyifli bir gün yaşadılar.

Hatay`ın gözde mekânlarından Harbiye`de bulunan Şelale Piknik Restoran`da düzenlenen piknikte, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`in eşi Zehra Lekesiz ile Yaşlılara Destek Derneği Başkanı Nazime Emir de yaşlıları yalnız bırakmadı.

Şelale Piknik Restoran`ın sahibi Bediha Doğruel`in ağırladığı yaşlıları kendilerini bu güzel ortamda yalnız bırakmayan Zehra Lekesiz`e ve Yaşlılara Destek Derneği Başkanı Nazime Emir`e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 12.8.2014 10:40:18   

Zihinsel engelliler, başkalarına bağımlı olmadan yaşayabilirZirem öğrencileri ve öğretmenleri geçtiğimiz Cuma günü Başkan Cemile Bitargil’in ev sahipliğinde Arsuz ilçesinde felekten bir gün geçirdi.

Zihin engellilerin de ileride başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri, kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri ve toplumla bütünleşmelerinin amaçlandığını vurgulayan Bitargil, bu amaca ulaşılmasının, onlara uygun eğitim ortamlarının sunulmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

ZİREM`in zihinsel yetersiz bireyleri ailelerine ve topluma sosyal bir yük olmaktan çıkarmak için çalıştıklarını anlatan Bitargil, toplum dışına itilmeyecek, eğitim ve öğrenim görmüş, yetenekleri azami geliştirilmiş, üretken, kendi kendilerine yeterli, topluma uyum sağlayabilecek bireyler olarak kazanma ilkesi doğrultusunda uğraş verdiklerini ifade ederek etkinliğe destek veren herkese teşekkür etti.

Davul zurna eşliğinde eğlencenin de yapıldığı etkinliğe, Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Başkan Cemile Bitargil`in dostları katıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 12.8.2014 10:39:01   

Amaç, Asi Nehri`ni güzelleştirmekDevlet Su İşleri (DSİ) ekiplerinin Asi Nehri`nde yaptığı hafriyat kaldırma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

DSİ ekipleri, Bekir Karabacak 75. Yıl Köprüsü ile Girne köprüsü arasında bulunan Asi Nehri yatağında bulunan toprak ve hafriyatları temizlemeye devam ediyor.

Bu çalışmalar kapsamında, Asi Nehri yatağı genişletilerek suyun normal akışı sağlanacak.

Asi Nehrini Güzelleştirme projesi kapsamında, Asi Nehri suyunun çekilmesiyle birlikte yürütülen çalışmalarda su potansiyeli göz önüne alınarak yapılan ıslah çalışmasında Asi yatağında bulunan molozlar ve fazla toprak temizleniyor.

Edinilen bilgiye göre, Asi Nehrindeki bu çalışmalar, Arıtma Tesislerine kadar olan bölümde kapsayacak. Vatandaşlar, Asi Nehrini güzelleştirmek için çalışan Devlet Su İşleri birimlerinin çabalarını takdirle karşılıyorlar.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:59:23   

Antakya, Kentsel Dönüşümle nefes alacakMimarlar Odası Hatay Şube yönetimini konuk eden Başkan Kimyeci, Antakya`nın kentsel dönüşüm projeleri ile nefes alacağını söyledi.

Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Mehmet Yaşar Coşkun ziyarette yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “Mimarlar olarak Hatay`ın en büyük ilçesine bir mimar belediye başkanı seçilmesi ve görev yapması tüm camiamızı son derece memnun etti. Mimar, her noktaya bakış açısında en önce sanatsal ve kültürel süzgeçten geçiren insandır. Bu açıdan Antakya Belediye Başkanımız sayın İsmail Kimyeci`nin, kentimizi en iyi noktaya getireceğine inanıyoruz. Bizler meslektaşları olarak Antakya Belediyesinin her zaman yanında olacağız. Ne konu olursa her türlü hizmete hazırız.”

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Mehmet Yaşar Coşkun ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bizlerde Antakya Belediyesi ailesi olarak kısa bir zaman içerisinde oluşumumuzu tamamladık. Hizmetlerimizi yapmaya başladık. Seçim öncesi milletimize vaat ettiğimiz projeleri birer birer hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.Önce temizlikten başladık. Kentimizi marka bir şehir yapmak için temiz bir Antakya olması konusunda sadece cadde ve kaldırımları temizlemeyi yeterli görmedik. Aynı zamanda şehrimizde bulunan bütün ibadet yerlerinin temizlik sorumluluğunu üstümüze aldık. Diğer yandan peyzaj düzenlemeleri yapmaya başladık. Mevcut parklarımızın, bahçelerimizin rehabilitasyonunu sürdürdük. Mimari dokunuşlarla Antakyamızı daha güzel hale getiriyoruz. Sosyal Belediyecilik anlayışıyla vatandaşlarımıza hizmet sunduk ve sunmaya devam edeceğiz. Kentimizi geleceğe taşıma adına, tarihi dokumuzu ön plana çıkarmak, sahip olduğumuz güzellikleri bir turizm çerçevesi kapsamında St. Pierre Kilisesi ve Hatay Arkeoloji Müzesi güzergahlarında çevre düzenlemesi, dere ıslah çalışmalarında bulunduk. Şehrimize değer katan projeleri birer birer yürürlüğe geçiriyoruz” dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Kimyeci, “Antakya bilindiği üzere 1. derecede deprem bölgesi. Bakanlar Kurulu kararı ile kentimizde 35 hektarlık alan kentsel dönüşüm programı içerisine alınmıştı. Emek Mahallesi olarak bilinen bu yerde kentsel dönüşüm projesi çalışmalarımız hızla devam ediyor. Planlama safhasına geldiğimizde Mimarlar Odası Hatay Şubesi`nin desteğini de talep edeceğiz. Şehrimizin doğu yakasında bulunan Habib-i Neccar Dağı eteklerinde yıllar önce yapılmış gecekonduların kentsel dönüşüm projeleri ile daha sağlıklı, daha güvenli ve modern yapılar haline gelmesi ve insanlarımızın daha güzel şartlarda yaşaması için çalışmalarımız olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:58:02   

ANTAKYA BELEDİYESİ`NDEN LOJİSTİK DESTEKHatay Valiliği öncülüğünde, TÜBİTAK desteğiyle “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında düzenlenen “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” hazırlık çalışmaları devam ediyor. 03-06 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” için Antakya Belediyesi lojistik destek sağlıyor.

Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğinin yapılacağı merkezlerden biri olan Antakya Lisesi bahçesinin peyzaj ve çevre düzenlemesi ile hazır hale gelmesi için Antakya Belediyesi ekipleri çalışma yapacak. Antakya Belediyesi Fen ve Park Bahçe ekiplerinin etkinlik için alanda peyzaj, temizlik, yeşil alan ve çevre düzenlemesi, personel ve ekipman konularında destek verecek. Yürütülecek düzenleme çalışmaları için projenin atölye yetkilileriyle etkinlik alanında biraraya gelen Belediye Başkanı İsmail Kimyeci hazırlıklar konusunda istişarede bulundu.

Etkinliğin önemine vurgu yapan ve Antakya Lisesi gibi tarihi geçmişi olan bir okulumuzda etkinliğin düzenlenecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kimyeci; Hatay Valiliği öncülüğünde, TÜBİTAK desteğiyle “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında, 03-06 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” için Antakya Belediyesi olarak her türlü desteği sağladıklarını ifade etti.

Başkan Kimyeci “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri kentimizin tanıtımı açısından çok önemli. Yemek kültürümüz sadece bugünün değil geçmiş tarihi kültürümüzün dokusunu, ruhunu yansıtıyor. Lezzetlerimiz medeniyet birikimimizin, zengin tarihi geçmişimizin bir yansıması. Antakya, aynı duvarın bir tarafında camiyi, bir tarafında kiliseyi barındıran, barış ve kardeşlik bağları güçlü bir şehir. Farklılıklarımız zenginliğimiz.

Bu tür etkinlikler, kültürümüzün, barış ve kardeşlik ortamımızın tüm dünyaya duyurulmasına, tanıtılmasına, bilinirliğinin arttırılmasına, dünya barışına büyük katkı sağlıyor” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:56:28   

Mutfağın kalbi, Hatay`da atacakHatay Valiliği`nin koordinasyonunda, Hatay İl Yenilik Platformu projesi kapsamında yürütülen ve 03-06 Eylül 2014`de gerçekleşecek olan “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği hazırlıkları devam ediyor.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`in başkanlığında Valilikte düzenlenen ve İl Yenilik Platformu`nun üyelerinin, özel firmaların temsilcilerinin katıldığı toplantıda konu ayrıntılı olarak masaya yatırıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Üç yıl kadar önce ilimizin yaklaşık 22 paydaşından oluşan Hatay İl Yenilik Platformu`nu kurduklarını hatırlatan Vali Lekesiz, şu açıklamalarda bulundu: “Güçleri birleştirelim, bir bütçe oluşturalım, o bütçeye hep beraber mütevazı katkılarda bulunalım, oluşan ortak bütçeyle ilimizin ihtiyaç duyduğu alanlarla ilgili çalışmalar yapalım ve bu ile hep beraber hizmet etmenin ortak coşkusu ile birlik beraberlik duygusunun daha da gelişmesine katkı verelim demiştik. Bu, mutabakatla kabul edildi ve İl Yenilik Platformu`nu kurduk.

Valiliğimizin ve paydaşların desteğinin yanı sıra yaptığımız proje karşılığında TÜBİTAK`dan da destek aldık. Bu il, sosyal ve fiziki enerjisini ziyan etmek istemiyor. Bu ilin aktörleri kendiliklerinden bir araya gelip bütçelerini bir araya getirip önemli çalışmalar yapıyorlar. İşte bu çalışmalardan biri de sadece ilimizde ya da ülkemizde değil dünyada ilk defa yapılacak olan “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğidir. Böyle bir amaç için Akdeniz`e kıyısı olan ülkeler ilk defa bir araya gelecekler.

Dünyada turizm sektöründen bugün itibariyle bir trilyon dolar elde ediliyor ve bunun bir buçuk trilyon dolara çıkması hedefleniyor. Hayat standartları ve gelir düzeyi arttıkça, bilişim, ulaşım sektörleri geliştikçe her yıl gezen insan sayısı artıyor. İllerin ve ülkelerin de ortaya çıkan bu katma değerden pay almaya ilişkin arzuları her geçen gün yükseliyor.

Biz de Hatay ili olarak mademki insanlığın ilkel dönemlerinden uygarlığa giden yolda çok önemli bir kavşak noktasıyız, bizim bu anlamda sadece ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde de paylaşacağımız çok zengin bir derinliğimiz var o halde bunları servet olarak düşünüp zenginliğe dönüştürebilme yolunda turizm sektöründe de iddialarımızı ortaya koyabilmeliyiz.

Dolayısıyla mutfak sektörü bir taraftan kültürün önemli bir öğesi iken, diğer taraftan ilimizin ve ülkemizin zenginliğine zenginlik katacak önemli sektörlerden bir tanesi.

Böylesi bir organizasyona ev sahipliği yapmanın en doğru adresinin Hatay olduğunu değerlendiriyoruz. Sadece ilimizin değil ülkemizin de turizm değerine katkı sunacağına inandığımız önemli bir organizasyon. Katkı veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra proje Koordinatörü Funda Hüzmeli ve özel firma temsilcisi Mehmet Ulusoy, 4 gün sürecek olan program akışı hakkında katılımcılara bilgi verdiler.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:55:37   

Tuğamiral Demirhan`dan Vali Lekesiz`e vedaAkdeniz Bölge Komutanı olarak atanan İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`e veda ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Vali Lekesiz, Tuğamiral Demirhan`a ilimizdeki başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Tuğamiral Demirhan da Hatay`da görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz`e teşekkür etti.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Tuğamiral Demirhan`a ilimize özgü ipekten yapılmış tablo hediye etti. (Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:54:25   

YAŞAR TOKSÖZ`Ü SON YOLCULUĞA UĞURLADIKToksöz Ailesi, ailenin değerli varlığı Yaşar Toksöz`ü kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyor.

Merhum Hacı Mahmut Toksöz`ün oğlu, Meral Hanımefendi`nin hayat arkadaşı, Tolga Toksöz ve TuğçeToksöz Türel`in babaları, Nafi Toksöz ve Sevinç Alaçam`ın kardeşi, Ecz. Fatoş Öz, Gülşen Toksöz, Şakir Toksöz, Dr. Nazife Bilen, Dr. Mehmet Fatih Toksöz`ün ağabeyi inşaat mühendisi Yaşar Toksöz, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında vefat ederek aramızdan ayrıldı.

7 Ağustos 2014 Perşembe günü Dünya`ya veda eden Yaşar Toksöz, 8 Ağustos Cuma günü Antakya Mezarlık Kompleksi Camiinde Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından asri mezarlıkta gözyaşları arasında toprağa verildi.

Toksöz Ailesinin akraba, dost ve sevenleri, cenaze töreninde hazır bulunarak Yaşar Toksöz`ü son yolculuğa uğurladılar. Aile büyüklerinden merhumun teyzeleri Sabahat Özal ve Melahat Ergin`de cenazeye katılarak yeğenlerine son görevlerini yaptılar.

Yusuf Esatoğlu`nun cenaze namazını kıldırmasının ardından mezarlıkta Kamil Erkin`in okuduğu Kuran-ı Kerim ve dualar eşliğinde Yaşar Toksöz, ebedi istirahatgahına defnedildi.

Yorum Gazetesi Yayın ailesi olarak Yaşar Toksöz`e yüce Allah`tan rahmet, ailesine ve tüm yakınlarına sabırlar dileriz.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:53:46   

Dünyada köklü değişimler yaşanıyor2014 yılının üçüncü “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu” toplantısı, ilimizin eşsiz güzelliğe sahip tarihi mekânında Payas Sokollu Külliyesi`nde gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda yaptığı konuşmada işsizliğin dünyanın önemli sorunlarından biri olduğuna vurgu yaparak “Dünyada ekonomik, sosyal ve politik alanlarda köklü değişimler yaşanıyor” dedi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz`in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, Hatay Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Vekili Ülkü Tecimer ve İl İstihdam Kurulu`nun üyeleri katıldı.

Vali Lekesiz yaptığı konuşmada, işsizliğin dünyanın önemli sorunlarından birisi olmaya devam ettiği ifade ederek, değişen nüfus yapısı ve işgücünün etkin bir şekilde kullanılamaması gibi sorunların hala ülkelerin işsizlik ve istihdam konularında üzerinde durması gereken önemli unsurların başında geldiğini kaydetti.

Lekesiz, “Dünyada ekonomik, sosyal ve politik alanlarda köklü değişimler yaşanıyor. Bu dönüşüm süreci içerisinde geçmişten kalan üretkenliği sınırlı, rekabete kapalı ve esnekliği olmayan bir işgücü piyasası anlayışı ile günümüz şartlarında güçlü kalmanın mümkün olamayacağı açıktır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz dönemi Hane Halkı İşgücü Anketi sonuçları çerçevesinde; işgücü piyasasındaki gelişmelere bakıldığında ve OECD tarafından yayınlanan İstihdam Görünüm Raporu`nda yer alan tahminlere göre ülkemiz bu yıl OECD üyesi ülkeler içerisinde en fazla istihdam artışı görülecek 3. ülke olarak gösterilmektedir.” dedi.

Daha sonra İş-Kur İl Müdürü Ahmet Bulanık gündem maddeleri olan; Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi, İşveren ile Kurum İlişkilerinin Güçlendirilmesi, 2014 Yılı İnsan Kaynakları, İstihdam ve Kariyer Günleri Fuarı`nın yapılacağı mekanın belirlenmesi gibi konuları değerlendirdi.

Toplantı, İl İstihdam Kurulu üyelerinin gündeme dair konular üzerinde görüş alışverişinde bulunmaları ile devam etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:42:08   

Vali Lekesiz, Yatkın`ı kabul ettiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Almanya Türk Konseyi Başkanı Tacettin Yatkın`ı makamında kabul etti.

Kabulde konuşan Vali Lekesiz, Yatkın`ı ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Siz de Hataylısınız ve sizi kendi ilinizde ağırlamaktan memnuniyet duydum. Türk-Alman Konseyi olarak gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerden ve verdiğiniz hizmetlerden dolayı da ayrıca teşekkür ederim.” dedi.

Almanya Türk Konseyi Başkanı Tacettin Yatkın da kabulünden ve iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz`e teşekkür ederek faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Vali Lekesiz ziyaretin anısına Yatkın`a Hatay Valiliği kültür yayınlarından olan Hatay Devleti, Hatay Tarihi ve Hatay`ın Sessiz Güzelleri kitaplarını hediye etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 3 ay önce / 11.8.2014 10:41:01