......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254920
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

DTSO, Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odasının seçimlerine katıldı

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay 14 -17 Ekim 2014 tarihleri arasında Almanya'nın Berlin kentinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin delegesi olarak Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odasının (Türkisch-Deutsche Industrie und Handelskammer) seçimlerine katıldı.

            Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay 17 Ekim 2014 Almanya dönüşünde tüm meclis üyeleriyle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerine iştirak ettiklerini belirtti.      

            TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde üç gün süreyle gerçekleştirilen seminerler hakkında bilgi veren Oda Başkanı Talay; “Türkiye genelinde 2015 yılının Mayıs ayına kadar devam edecek ve toplamda 10 bin oda üyesinin bilgilendirilmesini amaçlayan seminere 22 Meclis Üyesi arkadaşımla birlikte iştirak ettik. 17-19 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminerlerde ilk olarak bizlere TOBB'un kurumsal yapısı ve iştirakleri hakkında bilgiler verildi. TOBB'un sunduğu hizmetlerden ve iştiraklerden nasıl yararlanabileceğimiz anlatıldı. Teşviklerden nasıl yararlanılacağı gibi önemli konulara değinildi. İkinci gün TOBB'un Üniversitesi bizlere tanıtıldı ve burada üniversitemizin öğretim görevlileri tarafından kişisel gelişim konularında bilgiler verildi.

            Özellikle protokol kuralları konusunda edindiğimiz bilgiler birçok yanlış uygulamayı hayatımızdan çıkartmamızı sağladı. Türk Dış Politikasının dünü, bugünü ve geleceği hakkında uzmanlarından bilgiler aldık. Etkili yönetim ve iletişim konusunda, e ticaret ve sosyal medyanın kullanılması ile finansman yönetimi konularında bizlere verilen seminerlerden tüm meclis üyelerimiz ziyadesiyle istifade etti. Oldukça verimli ve keyifli bir seminer dönemi geçirdik. Meclis üyesi arkadaşlarımız edindikleri bu bilgi ve tecrübeleri kendi meslek guruplarıyla da paylaşacaklar.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:31:29   

Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sel afeti ve sonrasında zarar ziyan gören esnafa ziyarette bulundu geçmiş olsun dileklerini iletti.

            Kimyeci, ziyarette yaptığı konuşmada 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmediğini belirterek “Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım” dedi.

            Geçtiğimiz Cuma günü Antakya'da yaşanan sel afetinde belediyenin bütün birimlerini kentin ihtiyaç duyulan bölgelerine sevkini bizzat sağlayan Başkan Kimyeci, Antakya'nın ana caddelerini, selden dolayı zarar gören mahalleleri, sokakları, ev ve işyerlerini bizzat gezerek vatandaşlarla beraber oldu.

            Yaşanan sel sonrası Uzunçarşı, Kunduracılar Çarşısı, Meydan Çarşısı ve Yer altı Çarşısı'nda bulunan esnafı yerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, “Kentin seviye olarak düşük olan mevkilerine yağmur suları gelmektedir. Antakya'nın merkez yeri olarak bilinen Uzunçarşı ve Kunduracılar Çarşısı yaşanan afetten dolayı büyük bir tehlike atlatmıştır.

            Bunun önüne geçmek üzere alt yapı konusunda köklü düzenlemeler yapmak gerekiyor. Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım. 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmiyor. 2-3 saatlik zaman diliminde yağan yağmur sonrasında Antakyamızda bütün caddeler adeta birer dere yatağına döndü.

            Bu nedenle kentimizin alt yapısında tamamen bir ıslah çalışması gerekmektedir. Yağmur suyu kanallarında tıkanıklıklar varsa açılması gerekmektedir. Alt yapı yapılmış olsa bile ızgaraların yetersizliği nedeniyle suların kanallara tahliyesinde sorunlar yaşandı.

            Dağ mahallesindeki bütün sokaklarda, yollarda yapılmasında fayda gördüğümüz ve teşhis ettiğimiz bütün eksiklikler ile dere yataklarının temizlenmesi hususunda Büyükşehir Belediye Meclisinde gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Büyükşehir çatısı altında Antakya'nın daha sağlıklı, daha güzel hizmet alabilmesi için alt yapı konusu ile ilgili bütün görev ve yetkiler Büyükşehir'e aittir.

            Büyükşehir'in yapması gereken çalışmalar içinde derelerin ıslahı, kanalizasyonlar çalışmaları da yer almaktadır. Bu sorumluluk paylaşımında Büyükşehir kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Bizde İlçe Belediyesi olarak kendi üzerimize düşen görevi eksiksiz yapma gayreti içerisindeyiz.

            Böylesi afetlerde esnafımızın eli yüreğinde sıkıntılı olmasını arzulamıyoruz. Antakyamızın hak ettiği o güzel görünümüne kavuşması için esnafımızın da ekonomik olarak zarara uğramaması anlamında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.

            Bir sonraki Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında esnafımızın selden zarar ziyan görmemesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.  Bu arada selden dolayı içme sularımızda da gözlemlenen bulanıklığı da dile getireceğiz. İçme suyu hatlarının yenilenmesi yolunda talepte bulunacağız. Bütün Antakyamıza yaşanan bu afetten dolayı geçmiş olsun diyorum” dedi.

            HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin çarşı esnafına yapmış olduğu ziyaret, yağan yağmur sonrasında oluşan selde gerekli tedbirlerin alınmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, teşekkür ettiler.

            Yaşanan sel felaketi sonrasında esnaf ziyaretinde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz de yer aldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 11:08:46   

ÜRGENPAŞA'DA ESRARENGİZ ARAÇLAR

Antakya'da Ürgenpaşa Mahallesinde uzun süredir terk edilmiş şekilde duran araçlar, mahalle sakinlerinin tedirginlik yaşamasına neden oluyor.

            Ürgenpaşa Mahalle Muhtarlığı ile Hacı Suat Yılmaz Camii arasındaki sokak üzerindeki yolda aylardır bırakılan Ford Taunus marka 31 E 8251 plakalı araç ile Mercedes marka 31 ZC 641 plakalı aracın kimlere ait olduğu ve ne amaçla bu bölgeye bırakıldığı merak konusu.

            Çevre sakinleri, yetkililere yönelik yaptığı açıklamada olağanüstü dönemden geçen kentimizde Ürgenpaşa Mahallesine bırakılan bu araçları kimlerin ne amaçla sokak içine bırakıldığının araştırılmasını, mümkünse bu araçların şehir dışına çıkarılmasını talep ettiler.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 11:06:18   

Hatay'a sağlık çalışanı desteği verilsin

Hatay Sağlık-Sen Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, son yerel seçimlerde 'Büyükşehir İl' statüsü alan ilimiz, ekonomik, sosyal ve askeri açıdan stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek “Hatay ilimize doktor ve diğer sağlık çalışanı desteği verilsin artık” dedi.

            Sevgi, barış ve hoşgörü ili Hatay ilimizin içinde bulunduğu nazik durum dikkate alınarak, sağlık hizmetlerindeki eksiklikler bahane edilerek zedelenmesi için fırsat kollayan kötü niyetli yapılara müsaade edilmemesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması, ilimiz ve ülkemiz huzuruna da katkı sağlayacaktır diyen Gönç yaptığı yazılı açıklamasına şöyle devam etti: “Hatay, 1.5 milyona yaklaşan nüfusu, kent-kırsal yerleşim oranının hızlı bir şekilde kent lehinde artması, tarım ve sanayinin gelişmiş olduğu, kültür ve turizmin de özellikle son 5 yılda önemli sektörlerden biri haline geldiği sınır ilimizdir. Elektrik üretimi, ihracat, vergi gelirleri açısından da ilk 10 il arasındadır.

            üç yıldır ilimiz insanlarıyla akrabalık bağlarımız olan komşu ülke Suriye'de yaşanan çatışma ortamı nedeniyle on binlerce Suriye vatandaşı ilimize sığınmıştır. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin en çok bulunduğu illerin başında Hatay ilimiz (Şanlıurfa ve Kilis ile birlikte) gelmektedir. Hatay ilimiz, bayrağı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Meclisi olan bağımsız bir devlet iken 1939 yılında içinde Türk, Arap, Ermeni, Musevi, Alevi vatandaşlarımızın da bulunduğu Mecliste yapılan oylamada oy birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti'ne katılan son toprak parçasıdır. İlimiz, farklı etnik köken ve inançtan vatandaşlarımızın yüzyıllardır barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir ildir. Ancak son üç yıldır komşumuzda yaşanan savaş iklimi nedeniyle Hatay ilimiz de bu iklimden etkilenmektedir. Bu açıdan ilimiz insanları nazik bir süreçten geçmektedir. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin bulunduğu 5 kampta toplam 15.000 sığınmacı mevcuttur. Anılan risklerden dolayı kamplara yeni sığınmacı alınmamaktadır. Daha önce de kamplarda bulunan Suriyelilerin bir bölümü başka kamplara kaydırılmak zorunda kalınmıştır. Buna mukabil sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, kendi imkânlarıyla ilimizde konaklayan tahminen 150.000 civarında sığınmacı mevcuttur.

            Çiçeği burnunda yeni bakan yardımcımız ve sayın valimizden beklentilerimiz; savaş bitecek oldu, Hatay ilimize henüz personel desteği yeterince sağlanmadı. Sağlık Bakanlığı'nın gayretleri ve sağlık çalışanlarının fedakârlığı ile bu süreç yürütülmekteyse de başta personel olmak üzere, bu bölgelere takviye yapılması gerekmektedir. Türkiye'de tedavisi yapılan 21.000 ateşli silah yaralanmasının 12.000' i ilimizden geçiş yapmış olup,  sağlık çalışanlarına ek hizmet puanı, bir maaş ikramiye yada başarı belgesi verilmesi sağlanarak özendirilmesi gerekmektedir. İlimizde kendi imkânlarıyla barınan Suriyeliler, belli bölgelerde yoğunlaşmışlardır. Dolayısıyla bu bölgedeki hastanelerde zafiyet oluşmamasına gayret edilmelidir.

            Bu çerçevede; Nokta hastaneler belirlenerek, bölgedeki İl Sağlık yöneticilerinin de katkısıyla bu hastanelerde personel zafiyeti olmaması için gayret gösterilmelidir. Bu hastanelerin etki alanındaki hastanelerde görev yapan uzman ve pratisyen hekim ihtiyacı mutlaka çözümlenmelidir. Erzin, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı Devlet Hastanelerinin uzman ve pratisyen hekim ihtiyaçlarının mutlaka mecburi hizmet kurası ile çözümlenmelidir. Bu sayede en çok yükü çeken hastanelerimizin ve bölge insanının rahatlatılması sağlanacaktır.         

            Acil servislerde hekim eksikliğinin giderilmesi zaruridir. Zira Türk vatandaşlar ile Suriyeli misafirler arasında sorunlar yaşanmakta ve toplumsal olaylara zemin hazırlama riski bulunmaktadır. Acil servislerde çalışmanın özendirilmesi esas olmalıdır. Hukuki sorunlar, şiddet, medyatik problemler en çok acil servislerde yaşandığı halde acil servis çalışanları maddi ve manevi olarak destek görmemektedirler.

            Belirlenecek hastanelerin hekim eksikliklerinde Bakanlığımızca Devlet Hizmet Yükümlüsü ile çözümü yoluna gidilmelidir. İlimizin 'Büyükşehir' olması ile birlikte yaşanan bir diğer sorun da geçici görevlendirmelerde artık yolluk verilememesi olmuştur.

            Zaten bir sürü olumsuzluk ile görevini zor şartlarda ifa eden personelin elindeki bir imkân daha alınmış, adeta kendilerinin cezalandırıldıkları düşüncesi hâkim olmuştur.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 11:01:53   

Rektör Adayı Kaya'dan Kuseyri'ye ziyaret

Yaklaşan rektörlük seçimleri nedeniyle Hatay'daki kurum ve kuruluşları ziyaret eden Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri'yi ziyaret etti.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, Bilgi üretebilen, ürettiği bilgi ve teknolojiyi insanlığın hizmetine sunabilen, karşılaştığı sorunlara akılcı ve bilimsel çözümler üretebilen bir üniversite olabilmek için aday olduğunu söyledi.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, kurumsallaşmaya ve kalite merkezli çalış-maya önem veren, özlük haklarının titizlikle korunduğu ve başarının bireysel çalışmadan ziyade katılımcı ekip çalışmasında olduğuna inanan bir üniversite olabilmek için çalışacaklarını ifade etti.

            Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ise, yaklaşan rektörlük seçimlerinin Hatay ve üniversite olarak başarılı geçmesi dileğinde bulunarak: "Araştırma Hastanesi için tıpçı bir rektör daha iyi olur. Bir Hatay'lı olarak sizinle gurur duyuyoruz" diyerek seçimlerle ilgili başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 10:59:40   

95 Mahalleyi karış karış dolaştılar

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, beraberinde Belediye Meclis üyeleri, daire müdürleri, AK Parti il-ilçe teşkilat üyeleri ile birlikte 15 günlük kısa bir zaman dilimi içerisinde Antakya'nın 95 mahallesini karış karış dolaştı.

            Mahalle muhtarlarının ev sahipliğinde düzenlenen mahalle buluşmalarında, vatandaşlar Başkan İsmail Kimyeci liderliğindeki Antakya Belediyesi ailesini bağrına bastı.

            Başkan Kimyeci ve beraberindeki heyet, bu ziyaretlerde mahallelerin ve vatandaşların sorunlarını ilk ağızdan dinledi, sorunları yerinde tespit etti ve çözümü noktasında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

            Gittiği her yerde sıcak bir ilgi ve sevgiyle karşılanan Başkan İsmail Kimyeci liderliğindeki Antakya Belediyesi ailesi, vatandaşların sorunları ile yakından ilgilendi, sorunların çözümü noktasında başta Fen, Park Bahçe, Temizlik, Zabıta gibi icracı müdürlükler başta olmak üzere ekipleri hizmet için seferber etti.

            Mahalle ziyaretlerinin iki ayda bir periyodik aralıklarla devam edeceğini ifade eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yerinde oturan, makamdan Antakya'yı yöneten anlayıştan uzak olduklarını, hizmeti vatandaşın ayağına gitmek suretiyle gerçekleştirdiklerini, vatandaşın isteğini emir telakki ettiklerini ifade etti.

            Gittiği her mahallede bir yandan mahallenin ve vatandaşların sorunlarını yerinde tespit eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ilgili birim müdürlerine çözümü noktasında anında talimatı verirken, bir taraftan da 6,5 aylık dönemde Antakya'da yapılan hizmetleri ve bundan sonrası için planlanan projeleri vatandaşlarla paylaşma imkânı buldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 10:54:42   

Güder'den mühendislik fakültesine ziyaret

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Hüseyin Gözübenli, Prof.Dr. Ali Koç, Prof.Dr. Fatih Can eşliğinde, Mühendislik Fakültesine ziyarette bulunarak öğretim üyeleriyle yaptığı toplantıda görüş alışverişinde bulundu.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, değerli zamanlarından ayırarak toplantıya icabet eden öğretim üyelerine teşekkür ederek, kendileri ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

            Üniversitenin misyonu, vizyonu, dört yılda ortaya koyduğu başarılı çalışmaları ve hedeflerinden bahseden Rektör Prof.Dr. Güder, üniversitenin sahip olduğu değerler, kurumsallaşma ve hukuk anlayışı, katılımcılığı ve şeffaflığı, hesap verebilirliği, stratejik planları ve kalite anlayışı, gerçekleştirdiği eğitimler ile personeline verdiği değer, projeleri ile yapılanmalarıyla bugüne kadar gerçekleştirdiği politikaları paylaşırken, bundan sonra da izleyecekleri yolu ifade etti.

            Yenileme projesi kapsamında tamamlanmak üzere olan inşaatları ele alan Rektör Güder, önümüzdeki zaman diliminde gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden de bahsetti.

            Çalışmalarını eşitlik ilkesi içerisinde yürütürken, hiçbir farklılığın kendilerini etkilemediğini, bundan sonra da etkilemeyeceğini dile getiren Rektör Güder, dört yılda üniversitenin kalkınmasını sağlayan, adil bir ortamda gerçekleşen çalışmaların teminat niteliğinde olduğunu vurguladı.

            Uygulamalarında personel memnuniyetini esas aldığını ve değerli meslektaşları ile çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirten Rektör Prof.Dr. Güder, 30 Ekimde gerçekleşecek seçimin herkese hayırlı olmasını diledi.

            Rektör Güder'in ardından söz alan Makine Mühendisliği Termodinamik Bölümü Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ali Koç, son dört yılda, Mühendislik Fakültesinde gerçekleşen atılımların göz ardı edilemez olduğunu, bilimsel çalışmalarla beraber, fakültenin fiziki olarak da geliştiğini, boş alanların verimli şekilde değerlendirilirken, kaynakların faydaya yönelik kullanılmasının da dikkat çektiğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 10:51:55   

1600 personelle hizmet ediyoruz

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı'nda 'Hafızlık Taç Takma' töreni düzenlendi.

            Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, törende yaptığı konuşmada “İl genelinde 315 Kur'an kursu var.  1026 cami, 1600 personelle Hatay'a hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

            İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, 2008-2009 öğretim yılında hizmete giren kuran kursunda hafız sayısının her geçen sene arttığını, bu sene 16 kız öğrencinin hafız olduğunu belirterek; “Bu az rakam değil. 9 yatılı Kur'an Kursu var. İl genelinde 315 Kur'an kursu var. 1026 cami, 1600 personelle Hatay'a hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

            Kur'an Kursu öğrencilerinin şiir, sema ve mehteran gösterisi-nin yer aldığı program-da, hafız olan öğrenci-lere hafızlık taçları takıldı ve hediyeler verildi. Hafız olan kız öğrencileri kutlayan Belediye Başkan Vekili Mehmet Başlak, onlara hediye verdi.

            İskenderun Müftülüğü'ne bağlı Kemal Seher Özkan Kuran kursundan mezun olan hafız öğrenciler için düzenlenen hafızlık merasimine, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkan Vekili Mehmet Başlak, Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, belediye meclis üyeleri, kurum amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 10:50:57   

PRIME MALL'DE YILDIZ YAĞMURU

Prime Mall Antakya'nın 3. Yıldönümü kutlamalarına yıldız yağdı.

           Ünlü manken-oyuncu Vatan Şaşmaz, Çarkıfelek etkinliğinde Prime Mall Antakya ziyaretçilerine yüzlerce sürpriz hediye dağıtırken, Pazar günü de ünlü manken Elif Ece Uzun'un da katıldığı geleneksel sonbahar-kış defilesi renkli görüntülere sahne oldu.

            Ziyaretçileri-ne alışverişten fazlasını sunan Prime Mall Antakya, 3. Yılını birbirinden farklı ve sürprizli etkinliklerle kutladı. Kutlamalar, 18 Ekim Cumartesi günü Prime Mall Antakya etkinlik alanında dev pastanın kesilmesiyle başladı.  Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte pasta kesiminin ardından ünlü manken-oyuncu Vatan Şaşmaz, Prime Mall Antakya ziyaretçileriyle Çarkıfelek oyunu oynadı. Oyun sonunda yüzlerce kişiye sürpriz hediyeler dağıtıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 10:49:43   

Yaman: Vatandaşı hiçbir zaman yalnız bırakmadık

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, vatandaşları hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

            Defne Belediyesi olarak sel felaketinin yaşandığı günden itibaren tam kadro sahada olduklarını belirten Yaman şu açıklamalarda bulundu: “İlgili birim amirlerinden oluşan kriz masası, zarar gören bölgelerdeki çalışmalarını ertesi gün de ara vermeden sürdürdü. Evlere ulaşan sel suyu ve çamurların iş makineleriyle temizlenmesinin ardından, yolların açılması ve temizlenmesi işlerine devam edildi.

            Turunçlu'daki Hanna Çayı civarı, Sümerler Mahallesi'nde dağ kesiminden Aalen Alanı'na inen bazı sokaklar, Dursunlu Mahallesi'nde oluşan çöküntüler, araç trafiğinin yoğun olduğu Harbiye Caddesi ve ayrıca Harbiye Şelaleleri yolları gibi birçok noktada iyileştirme ve onarım çalışmalarına yoğunluk verildi.

            Defne Belediyesi olarak sel felaketinin yaşandığı gün ve gece boyunca tam kadro sahada yerimizi aldık. Su baskınlarının yaşandığı evlerde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarını canla başla sürdüren ekiplerimiz tam bir fedakarlık örneği gösterdi. Can kaybının yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir. Sel felaketiyle zarar gören her noktanın iyileştirilmesi için Defne Belediyesi olarak çalışmalarımız aralıksız sürecektir. Vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilinceye ve yaralarımız tamamen sarılıncaya kadar elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

            Sorun yaşayan vatandaşların iletişime geçebilecekleri Defne Belediyesi telefon numaraları ise şöyle;

            Defne Belediyesi Ana Hizmet Binası (0 326) 223 4057, Defne Belediyesi Ek Hizmet Binası (0326) 232 2103.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 21.10.2014 10:48:38