......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261150
YORUM MANŞET
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ
Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİAntakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve görkemli bir açılışla hizmete girdi.

   Açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, AK Parti Antakya Belediyesi Başkan Aday Adayı Cengiz Yıldız, çok sayıda davetli, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen kütüphane ile Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Antakya’da Z-Kütüphane bulunan üç okuldan biri oldu.

Farklı bir konsept kazandıran Z-Kütüphane büyük emekler sonucunda faaliyete hazır hale getirildi.

Son sistem bilgisayarları, modern ve ferah ortamının yanı sıra bin adetlik kitaplığı ile öğrencilerin istifadesine sunuldu.

Z-Kütüphane, öğrencilere internet kullanma fırsatı verirken aynı zamanda en geniş ve en gelişmiş kütüphane olma özelliğine sahip oluyor.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi özellikle de Antakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Saffet Yazıcı Yurttagül'ü tebrik ederiz.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

Hatay, lojistik sektöründe Türkiye ikincisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti.

            Ziyarette konuşan Vali Topaca, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek Konsolos Espinoza'ya ilimiz hakkında bilgiler vererek “Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi” dedi.

            Topaca, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye için dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, “Ortaklık her iki tarafın da kazanacağı bir ilişki. ABD ile siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda köklü ilişkilerimiz var. İki ülke arasındaki ilişkiler bölgesel güvenlik açısından da çok önemli, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu ilişkilerin daha da gelişerek devam etmesinden yanayız, bizim için bu ilişkideki önemli faktör ulusal çıkarlarımızdır.” dedi.

            Hatay'ın tarım, sanayi, lojistik alanda potansiyeli olan bir kent olduğunu ifade eden Vali Topaca, “İskenderun Limanı'nın hem Afrika'ya hem de Ortadoğu'ya yakın bir liman olması ilimizi yatırımlar için çok cazip bir hale getiriyor. Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi. Yatırımcılara ilimize yapılacak yatırımlar konusunda her türlü desteği veriyoruz.

            Biz hem inancımız hem de kültürümüz gereği zor durumda olanlara kapımızı ve gönlümüzü açan bir milletiz. Ülkemiz iki milyon Suriye vatandaşını misafir ediyor, bunun yaklaşık 220 bini de ilimizde ikamet etmekte. Beklentimiz savaşın bitmesi ve ülkemizde geçici olarak misafir edilen Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönmesi.“ şeklinde konuştu.

            ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza da, Hatay'a daha önce de geldiğini ve Valilik ile güzel ilişkiler geliştirdiklerini ifade ederek, “Hatay farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada hoşgörü içerisinde yaşayabildiği güzel bir kent. Biz de her anlamda işbirliğini daha da artırarak geliştirmek istiyoruz, bu anlamda buradaki sanayici ve iş adamları da 45 kişilik bir heyet ile yakın zamanda ABD'yi ziyaret edecekler. Türk Halkı ile paylaştığımız değerler iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecektir. “ dedi.

            John L. Espinoza Türkiye'nin Suriyeli misafirlere verdiği desteği takdire değer ve önemli bulduğunu söyleyerek, “ABD de Suriyeli vatandaşlara destek veren en büyük güçlerden bir tanesi, bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler de ülkemizin Türkiye ile olan işbirliğinden memnuniyet duymaktadır.” şeklinde konuştu.

            Vali Topaca, ziyaret sonrasında John L. Espinoza'ya ilimize özgü kamıştan yapılmış ney hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 03.12.2014 10:42:38   

Yaman: Engelsiz bir yaşam diliyorum

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak engellilerin gününü kutladı.

            Yaman yayınladığı mesajda engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Engellilerin yaşadıkları zorlukların ve sıkıntıların daha iyi anlaşılması ve duygudaşlık kurulması amacı ile her yıl 3 Aralık tarihi Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Oysa engelli dostlarımızın yılın 365 günü ilgi ve özene ihtiyaçlarının olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekir.

            Başta yerel yönetimler ve genel idareler olmak üzere kent yönetimin-de etkin kurumların planlama ve projelerinde engellilerin varlığını unutmaması, sosyal aktivitelerin tümünden faydalanma hakları olduğunu göz önünde bulundurmaları gelişmişliğin ve sosyal adaletin önemli bir göstergesi olacaktır. Ayrıca engellilerimize insan onuruna yakışır bir hayat sunmak, toplumsal olarak insan haklarına bakışımızın da ne kadar samimi olduğunu anlamak açısından ayrı bir önem arz etmektedir. Engeli tanımıyla anılmasından ziyade dezavantajlı guruplar olarak nitelendirilmesi gere-ken bu kesim için kamu ku-rum ve kuruluşları pozitif ay-rımcılık uygulamalı; topluma asıl engelin fiziksel ve ruhsal olmaktan çok sevgi ve em-pati yoksunluğu olduğu öğretilmelidir.

            3 Aralık tarihinin en-gellilerin yalnızca hatırlan-makla kalmadığı, “sizin sıkıntılarınızı anlıyoruz” söylemlerinden uzaklaşılarak engelliler için farkındalık yaratılan ve toplumsal empati mekanizmasının güçlendirileceği günler olmasını umuyor; engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 03.12.2014 10:42:01   

YEŞİL BİR ANTAKYA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar birimi daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yürütülen çalışmaların şehir genelinde devam ettiği ve daha yeşil bir Antakya için gayretle hizmet edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada İstiklal Caddesi'nde, Gazi Mahallesi, Serinyol Mahallesi ve Orhanlı Mahallesi'nde bulunan parklarda ve Yeni Hatay Müzesi bahçesinde çimlendirme çalışması yapıldığı belirtildi.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Şehrimize 4 yeni park kazandırmak için yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ederken, Saraykent Mahallemizde bulunan Miraç Camii Parkı'nda son aşamaya gelindi. Bunun devamında Saraykent, Bohşin, Altınçay ve Gökçegöz Mahallelerimizde yürütülen yeni park ve yeşil alan çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz Antakya'da bulunan bütün park ve bahçelerin peyzaj çalışmalarını tamamlayarak, yeni kurduğumuz park ve yeşil alanları halkın hizmetine sunmaktır. Antakya Belediyesi olarak daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

            Miraç Camii yanında yapılan parkta, sulama sistemi kurulumuna ( kangal boru döşemesine) başlandı.

            Muhtarlar Derneği binası önüne; 2 adet ahşap saksı yerleştirildi, ahşap saksıların içerisine mevsimlik bitki dikimi yapıldı. DSİ Parkı'nda, yürüme yolunda tesviye çalışması yapıldı,10 adet palmiye ağacı budandı. İbrahim Bahçeci Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Erhan Aksay Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Ali Rıza Efendi Parkı'nda;35 adet lamba değiştirildi,25 metre 3x4 yer altı kablo değiştirildi,20 metre 2x0.75 direk içi kablo değiştirildi.

            Odabaşı Mahallesi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Serinyol İlkokulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Orhanlı Parkı'nda; bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. 110 adet elektrik direği kapağının bakım ve onarımı yapıldı. Şehir içerisindeki parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları yapıldı. Cemil Şensöz Parkı'nda; süs bitkilerinin şekilli budama çalışması ve ağaç budama çalışması yapıldı.  Bohşin Mahallesi'nde yapılan yeni parkın duvar örme çalışmaları yapıldı.  500 Konutlar Parkı'nda bulunan açık alan fitness spor aletinin bilyeleri değiştirildi.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 03.12.2014 10:37:52   

THM KORO ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Türk Halk Müziği Korosu, yeni sezon çalışmalarına başladı.

            Büyükşehir Belediyesi THM Korosu'nda gönüllü olarak yer alan koro sanatçılarının önümüzdeki aylarda konserlerle dinleyicilerin karşısına çıkacaklarını kaydeden Koro Şefi Yusuf Beyhan; “Koromuzda bu işe yıllarca emek vermiş arkadaşlarımız var ömrümüzün bir çoğu sahnelerde geçti. Hiç bir maddi kaynak beklemeksizin gelecek nesillere kültür mirası bırakmak istiyoruz.” dedi.

            Beyhan, ekipteki arkadaşlarının Zaman içerisinde daha sosyal duruma gelebildiklerini dile getirirken, ayrıca ekip arkadaşları adına Büyükşehir Belediyesi'ne müziğe verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 03.12.2014 10:35:34   

NARLICA’NIN SU SIKINTISI GİDERİLDİ

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Suriyeli misafirlerin de eklenmesiyle nüfusu neredeyse iki katına çıkan Narlıca mahallesindeki içme suyu sorununu çözüğünü açıkladı.

            Genel Müdürlük, bölgeye su veren bir kuyunun kuruması sonucu susuzluğun baş gösterdiği mahalleye Projeler Daire Başkanlığı tarafından yeni bir su kuyusu açıldığını ve mahallenin içme suyu sorununun çözüldüğünü duyurdu.

            On günlük bir çalışma sonucu yeni bir trafo bağlanmak suretiyle 216 metre kazılan kuyudan saniyede 25 litre suyun mahalleye pompalandığını bildiren HATSU, Narlıca'da su çıkmayan evin kalmadığına da dikkat çekerek, Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından bu sıkıntının çekildiği mahallelere yeni kuyu açma çalışmalarının süreceğini açıkladı.

 (Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 03.12.2014 10:35:05   

GAZETECİLERİN DEV BULUŞMASI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası işbirliğinde Edirne Gazeteciler Derneği'nin ev sahipliğinde yapıldı.

            Edirne Margi Otel Konferans Salonu'nda gerçekleşen Başkanlar Kurulu Toplantısı'na Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Vekili Mustafa Ergün, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsöy, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları, Güney Doğu Anadolu, Gazeteciler Federasyonu (GGF) Genel Başkanı Talat Akay, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Turgut Özdemir, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu (MİGF) Genel Başkanı Kenan Macit, 70'e yakın cemiyet başkanı ve basın mensubu katıldı.

            Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, basının önemine değinerek bir Sağlık Bakanı olarak basının da sağlıklı olması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu belirtti.

             Basın özgürlüğünün hukuk devleti, güçlü demokrasi için zorunluluk olduğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, "Basını yıpratma veya parlatma aracı amacıyla kullanmak isteyen anlayıştan kurtarmak lazım.  Sağlık Bakanı olarak basının da sağlıklı olmasını isterim. Birlikte bir yerlere basamak basamak götürebiliriz. Demokrasi ve hukuk devleti adına çok daha başarılı olunacaktır. Zaman zaman ayrışsak da sizlerle birlikte geleceğe yürümek çok önemlidir" dedi.

            Basının sorunları ile ilgili görüşlerini aktaran Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Genel Başkanı Nuru Kolaylı ise "En doğudan Trakya'ya, kuzeyden güneye kadar ülkemizin her noktasında basının sorunları ve çözümü için görev yapıyoruz.  Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısını da içtenlikle ortaya koymak zorundayız. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığı kapsayan sektörümüzde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiye'sinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır. Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir. Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Oysa Türkiye'de, pek çok ülkede olduğu gibi, mesleklerle ilgili yasal düzenlemeler vardır. Herkes avukatlık ya da doktorluk yapamaz. Eczacılık, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, muhasebecilik eğitim gerektiren mesleklerdir. Bu eğitimi veren fakültelerin diplomasına sahip olmak ve çeşitli yükümlülükleri yerine getirmek gerekir. Basınımızın bugünkü içler acısı bu durumu, Türkiye'nin dört bir yanındaki gerçek gazetecileri rahatsız etti, halen de ediyor" dedi.

HGC'Yİ TEMİZYÜREK TEMSİL ETTİ

            Başkanlar Kurulu Toplantısına Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)'yi temsilen Hatay Söz Gazetesi imtiyaz sahibi ve HGC üyesi Abdullah Temizyürek katılım gösterdi.

            Çok sayıda farklı ilden katılan cemiyet başkanı ve üyeleri ile kaynaşma imkanı bulan Temizyürek, toplantıda yaptığı konuşmada ise gazetecilerin sorunlarını dile getirdi.

            Yerel medyanın önemine de değinen Abdullah Temziyürek, bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı başta  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı olmak üzere tüm katılımcılara şükranlarını sundu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 02.12.2014 10:58:53   

KİMYECİ'DEN, BAKAN ÇELİK'E YÖRESEL HEDİYE

AK Parti Hatay İlçe Kongrelerine katılmak üzere geçtiğimiz hafta sonu ilimize gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İskenderun İlçe kongresi sonrasında İskenderun Belediyesi'ne yaptığı ziyaret esnasında Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Çelik'e Antakya'nın yöresel lezzetlerinin ve el işlerinin yer aldığı sandığı hediye etti.

            Bakan Çelik'in İskenderun ilçe kongresine katılımlarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kimyeci, “Sayın Bakanımız Faruk Çelik'in ilçe kongresine katılımlarından dolayı büyük memnu-niyet duydum. Yoğun iş programı ve zamanının çok kısıtlı olmasından dolayı Sayın Bakanımızı Antakya'da misafir edemedik. İnşallah gelecek sefer ilimize yapacakları ziyarette Bakanımız Faruk Çelik'i Antakya'da misafir ederiz. Bakanımızın çalışma ve iş hayatında yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ayrıca teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

            Konuşmaların ardından Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Çelik'e Antakya yöresine ait el emeği işlerin ve yöresel lezzetlerin yer aldığı sandığı hediye etti.

            Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin verdiği hediyeden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 02.12.2014 10:56:14   

Kavgayı ayırırken bıçaklandı

Saadet Partisi İskenderun İlçe Başkanı Halil Çelik'in 24 yaşındaki oğlu Ahmet Çelik, ayırmak için araya girdiği kavgada göğsünden bıçaklandı. Çelik götürüldüğü hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

            Olay, geçtiğimiz hafta sonu saat 16.40 sıralarında Kaptan Mehmet Paşa Camii yakınlarında meydana geldi.

            İddiaya göre Ahmet Çelik, henüz bilinmeyen nedenle iki kişi arasında çıkan kavgayı ayırmak için araya girdi. Kavga eden kimliği henüz belirsiz bir kişi tarafından göğsünden bıçaklanan Çelik, ağır yaralandı. Çevredeki esnafların ihbarı üzerine olay yerine polis ekibi ve ambulans sevk edildi.

            Saldırgan ise kaçarak olay yerinden uzaklaştı. Göğsüne aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Çelik, ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi kaldırıldı. Ah-met Çelik, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kaçan zanlının kimliğinin belirlenip yakalanması için çalışma başlatıldı.

            Ahmet Çelik, Merkez Kaptanpaşa camiinde kılınan cenaze namazının ardından Nergislik'teki Aile Kabristanında toprağa verildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 02.12.2014 10:55:13   

EKİN DERSHANELERİ'NDEN 'OKUL' MÜJDESİ

Bilimsel kolektif eğitimin adresi Ekin Dershaneleri, Harbiye Boğaziçi Otel'de düzenlenen yemekli toplantıda, dershanecilikteki dönüşüm süreci ile birlikte Ekin Okulları'na dönüşecekleri müjdesini Ekin öğretmenleri, çalışanları ve aileleri ile paylaştı.

            Hatay'ın köklü ve başarılı eğitim kurumlarından biri olan Ekin Dershaneleri, tüm şubelerindeki öğretmen ve çalışanlarının aileleri ile birlikte tam kadro katıldığı gecede, Ekin Okulları müjdesini verdi. Dönüşüm sürecini başarı ile değerlendiren Ekin Dershaneleri'nin kutlama gecesinde açılış konuşmasını yapan Ekin Dershaneleri Kurucu Müdürü David Çağan, bilimsel kolektif eğitimin merkezi olan kurumlarının her daim eğitim camiasında yer alacağının altını çizerken, çevre yolu yakınlarında aldıkları parsel üzerine yeni okulu inşa edeceklerini dile getirdi.

            16 yılı geride bırakan Ekin Dershaneleri'nin dershanecilikteki dönüşüm sürecini çok iyi değerlendirdiğini belirten Çağan “eğitimin doğru adresi olan kurumumuz, bu süreçte önemli bir adım attı. Çevre yolu yakınlarında üzerine okulumuzu inşa edeceğimiz parselimizi satın aldık. Her zaman söylediğimiz gibi bilimsel kolektif eğitimin merkezi olan Ekin Dershaneleri, bundan böyle de başarı odaklı eğitim hizmetine devam edecektir... İnşallah en geç iki yıl sonra da hep birlikte okulumuzun açılış kokteylini yine hep birlikte yaparız” diye konuştu.

            Ekin Dershaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karasu da yaptığı konuşmada ise, mutlu bir tablo oluşturan Ekin ailesinin, geleceğe umutla baktığını ifade ederken, bu durumunda kurumlarının yarattığı olumlu sinerjinin bir sonucu olduğunu söyledi.

            Ekin Dershaneleri'nin, eğitim sistemindeki dönüşüm sürecini iyi değerlendirdiğinin altını çizen Ekin Dershaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karasu “Dershanemiz bugüne kadar Türkiye'de ve Hatay'da adından söz ettiren, eğitimde kalite yaratan ve bugüne kadar gençlerin umutlarına katkı yapan bir kurum olmuştur. Bundan sonrada bu kurum Hatay'da büyüyerek zirveye çıkarak kurumsal varlığını devam ettirecektir. 28 Mart 1999 tarihinde “Önce İnsan Önce Eğitim” sloganı ile kurulan Ekin Dershaneleri, bugün 4 şubesi ile kurumsal işleyişini sürdürürken, eğitim ilkelerinden taviz vermeden yoluna devam etmektedir.

            Dershanelerimiz Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde başvurularını yaparak bütün şubeleri ile dönüşüm sürecine girmiştir. Son derece modern projesi ile bilimsel kolektif eğitimin okullaşma sürecine giren Ekin Dershaneleri, Ekin Okulları olarak kurumsal bir kimliğe kavuşacaktır. Bunu Ekin öğretmenlerine, çalışanlarına ve tüm Hatay'a müjdelemekten büyük kıvanç duyuyorum.15 yıl boyunca bu kimliği yaratan tüm çalışanlarımıza,şuan aramızda olan,olmayan tüm öğretmenlerimize, sekreterlerimize, müdürlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

            Konuşmaların ardından geceye aileleri ile katılan Ekin Dershanesi çalışanları, Fikret İflazi ve Semir Büyükaşık tarafından seslendirilen birbirinden güzel eserler ile doyasıya eğlendi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 02.12.2014 10:53:36   

BARIŞÇIL HAREKETLERE DESTEĞİMİZ TAM

Terziler Odası Başkanı Ruşen Akyüz ve yönetim kurulu üyeleri Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ı ziyaret etti.

            Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği ve esnafın toplumdaki yerinin anlatıldığı ziyarette, Başkan Savaş, dışarıdan pek çok unsurun ilimizi karıştırmaya çalıştığı ortamda esnafın birlik içinde duruşunun takdirlik bir hareket olduğunun altını çizdi.

            İlimizin bu günlere gelişinde bu şehrin ahenginin ve renginin bozulmayışında esnafın, odaların ve diğer sivil toplum kuruluşlarının büyük katkısının olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Bu barışçıl hareketleri desteklemeye devam ediyoruz. Esnafımızla, odalarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve hemşehrilerimizle birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam ediyoruz. Hatay'ımızın tüm ahengiyle çalışırken hiçbir zaman siyasi ve bölgesel ayrım yapmadık, yapmamaya da devam edeceğiz” dedi.

            Kabullerinden ötürü Başkan Savaş'a memnuniyetini dile getiren Başkan Akyüz, Bu ilin birliğine ve beraberliğine önem veren belediye başkanlarının olması ilimiz için bir şans olduğunu ifade ederek, bu ilin huzuru ve kalkınması için gereken tüm desteğe hazır olduklarını belirtti.

(Haber merkezi)


4 yıl, 4 ay önce / 02.12.2014 10:52:26