......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254920
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

TELEFERİĞİN ALT İSTASYONUNDA MÜZE OLACAK

Tarihi yapıların yoğun olarak bulunduğu Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan İplik Pazarı mahallesinden, Habib-i Neccar dağına yaklaşık 1150 metre uzunluğunda teleferik hattı yapmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi (HBB) ilk çalışmaları başlatmıştı. Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü teleferik çalışmalarında son gelinen aşamada projenin neden yavaşladığına dair merakla beklenen cevabı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş verdi.

            Başkan Savaş yaptığı açıklamada “Teleferiğin alt istasyonunun yerini açarken tarihi eserler bulduk, bu eserleri yerinde sergileyerek alt istasyonda bir müze yapmak istiyoruz,  teleferik projesi çalışmaları devam ediyor. 2015 yılı içerisinde hem müzenin hem de teleferiğin biteceği müjdesini verebiliriz. Teleferik projesinde alt istasyonun yerini açarken orada çok güzel tarihi eserler bulduk bu eserler Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait tarihi eserler. Teleferiğin alt istasyonunda bulunan tarihi eserleri yerinde müze yaparak sergilemek istiyoruz. Buraya gelen misafirlerimiz, şehrimizde ne kadar uzun kalırsa bizim esnafımız için o kadar iyi olur. Şehrimize gelen misafirlerimiz buradaki tarihi dokuyu, müzeyi gezsin, teleferiğe çıkıp şehri kuş bakışı izlesin, Uzunçarşı'da esnafımızdan alışveriş yapsın para bıraksın istiyoruz.

            Bu nedenle oradaki restorasyon, restitüsyon ve röleve çalışmasını yaptık. Bu çalışmayı Adana Anıtlar Kuruluna veriyoruz ve ondan sonra yapım ihalesine çıkıp istasyon altında bir müze yapacağız.

            Bölgenin tamamıyla sit alanı olması nedeniyle bu gecikmeler yaşanıyor. Burada bulunan tarihi eserler bizim yeni planlamalar yapmamıza ve zamanın uzamasına sebebiyet verdi. Bizlerin beklentisi de anıtlar kurulunun talep ettiğimiz bu değişikliklere paralel bir karar vermesi, cevap hızlı gelirse 2015 sonbaharında çalışmaları tamamlarız diye düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:45:55   

Tarım ve insan fotoğraf sergisi açıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nca geleneksel olarak düzenlenen, "Tarım ve İnsan" konulu 5. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların yer aldığı 5. Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Sergisi, Prime Mall Antakya AVM de açıldı.

            Açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Denizbank Antakya Şube Müdürü Mustafa Hüto, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, Prime Mall AVM Müdürü Heper Kolcu, Şube Müdürleri ile İlçe Tarım Müdürleri ve personelleri katıldı.

            İl Müdürü Tüfekçi yaptığı açılış konuşmasında; “Bakanlığımızca 2009 yılında başlatılan ve her yıl düzenlenen "Tarım ve İnsan" konulu fotoğraf yarışması toplam 6 kategoride değerlendirilerek halkımızın tarım konusunda bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu yarışmalar Denizbank sponsorluğunda gerçekleştirilerek dereceye giren eserlere Bakanlığımızca çeşitli ödüller verilmektedir. Her yıl bir önceki yılın seçilen fotoğrafları değişik illerde ve zamanlarda halkla buluşturuluyor.

            Türkiye'nin değişik illerinde farklı zamanlarda Tarım ve İnsan konulu Ulusal Fotoğraf yarışmasında seçilen fotoğrafların sergilenmesi devam etmektedir.

            Bu yıl 5. si gerçekleştirilen fotoğraf sergisinde Tarım ve İnsan konularının işlendiği 70 fotoğrafı Prime Mall AVM' de 20-24 Ekim 2014 tarihlerinde sergileyerek halkımızın beğenisine ve bilgisine sunuyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:44:47   

Yağışlarda alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı

Bölgemizin aşırı yağışlardan olumsuz etkilenmemesi için alınması gereken önlemler ve bu önlemlerde gelinen son nokta masaya yatırıldı.

            Hatay ili Taşkın Koordinasyon Kurulu 2014 yılı 1. Dönem toplantısı Hatay Valisi Ercan Topaca başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıda konuşan Topaca, ilgili taraflardan konuya ilişkin olarak alınması gereken tedbirlerde gelinen aşama hakkında bilgi aldı.

            Vali Topaca genel bir değerlendirme yapacaklarını söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesinden ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU)'nden yetkili arkadaşlarımız da buradalar. Her yağmurdan sonra sıkıntı çekmeme adına bir planlama yapacağız. Hepimizin yapması gereken bazı hususlar var. Yapısal anlamda bu sorunun çözümü için şu an yapımı devam eden Reyhanlı ve Karaçay barajlarının da yapılması ve hayata geçmesi gerekiyor.” dedi.

            Toplantıya DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı sunum ile devam edildi.

            Toplantıya, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir ile İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, ilgili Şube Müdürleri ve yatırımcı kuruluşların temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:43:46   

Defne'de okullar temizleniyor

Bölge genelindeki okullarda temizliğe ağırlık veren Defne Belediyesi temizlik işleri ekipleri, çocuklara daha hijyenik bir ortam sağlanması amacıyla çalışmalarını hızlandırdı.

            Okul bahçeleri ve yakın çevresi kapsamlı bir şekilde temizlenirken; ağaçların gelişimlerini kuvvetlendirmek ve görüntüsüne form vermek için budama çalışmaları ve otların kesilmesi işlemleri devam ediyor.

            Defne Belediyesi'nden yapılan açıklamada; Cemil Şükrü Çolakoğlu İlkokulu ve Sümerler Ortaokulu'nda yapılan temizlik ve bakım çalışmalarının periyodik olarak tüm okullar için uygulanacağı belirtildi. Ayrıca okul müdürleri ve okul aile birlikleri ile ayrı ayrı görüşmeler yaparak ihtiyaçları dinleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ın talimatı ile okullara destek vermeye devam edileceği ifade edildi.

            Çocuklar için eğitimin yanı sıra oyun ve sosyalleşme alanı olan okullarda hijyenin sağlanması amacıyla temizlik maddeleri yardımı ile ilgili bir de kampanya hazırlığında olduklarını açıklayan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, projenin Defne İlçesindeki tüm okulları kapsayacağını belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:39:56   

Dingil'den Vali Topaca'ya ziyaret

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

            Vali Topaca gerçekleşen ziyarette İskenderun ilçesi hakkında bilgi aldı. Tüm kurum ve kuruluşlarla ortak amacımız halkımıza hizmet etmektir diyen Topaca, “İskenderun, güçlü sanayisi ve ekonomisi ile Hatay ilimizin güzide bir ilçesidir. İlimiz ve ilçelerimizdeki kurumların koordinasyon içerisinde çalışmasıyla ilçemizi daha iyi noktalara getireceğimizi düşünüyorum. Başkanımız Seyfi Dingil'e çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise kabulünden dolayı Vali Topaca'ya teşekkür ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:39:20   

Enerji hizmeti kaliteli olarak verilmeli

İlimizde yaşanan elektrik kesintileri başta olmak üzere, abonelik işlemlerinde ve arıza gidermede yaşanılan sorunlar masaya yatırıldı ve çözüm önerileri dile getirildi.

            Toroslar Edaş yetkilileri Hatay Valisi Ercan Topaca'ya Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda, ilimizdeki faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı.

            Elektrik konusunda yaşanan sorunların, vatandaşların hayatını olumsuz etkilediğini ve bu sorunların derhal çözülmesi gerektiğini belirten Topaca, “Günümüzde enerji hizmeti vatandaşlarımızın hayat standardı için kaçınılmaz bir zorunluluk, bu hizmetin kaliteli olarak verilmesi gerekmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:38:02   

KURSİYERLERE SERTİFİKALARI TESLİM EDİLDİ

2013 yılı SODES Programı kapsamında yürütülmekte olan “Yeni Bir Dönüm Noktası” adlı proje çerçevesinde 272 saatlik “Oksi Gaz Kaynakçısı” kursunu başarı ile tamamlayan 9 kursiyer ile İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanında 56 Saatlik “Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale” kursunu tamamlayan 15 kursiyere sertifikaları verildi.

            Sertifika dağıtım törenine Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Emniyet Amiri Ali Çolak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran katıldı.

            Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; Belen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İskenderun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde açılan kursun başarı ile tamamlandığını belirterek “Bu kursa katılan kursiyerlerin hayata atılmalarında kendilerine yeni iş imkanları sağlama fırsatı elde edecek. Günümüzde hızla değişen ve gelişen teknoloji karşısında, kurumlar olarak bu tür projeler ile iş hayatında ihtiyaç duyulan donanımlı ve kalifiye eleman sayısını arttırmanın hedeflendiğini, yine ilçemizin yerleşim yerleri itibari ile orman arazisi ile iç içe olması ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan orman yangınları gözönünde bulundurularak,  kırsal alanda ihtiyaç duyulan eleman ihtiyacına katkı sağlaması amacı ile Kaymakamlık desteğinde “Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale” kursu düzenlenmesi sağlandı.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:37:13   

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2014 verilerine göre bina inşaatı maliyet endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,6 arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Bina inşaatı maliyet endeksi (BİME), Temmuz- Ağustos- Eylül aylarını kapsayan 2014 yılı üçüncü çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre %1,6, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %10,6 ve dört çeyrek ortalamalarına göre ise %10,1 arttı.

            BİME'de 2014 yılı üçüncü çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,7, malzeme endeksi ise %1,6 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %10,4 ve malzeme endeksi %10,7 arttı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:36:12   

MKÜ JUDOCU KIZLAR “ÜMİT” VERDİ

Mersin ilinde 18-19 Ekim tarihlerinde yapılan Ümitler-Yıldızlar Bay-Bayan İllerarası Judo Turnuvasına katılan Mustafa Kemal Üniversitesi, müsabakalarda başarılara imza atarak Ümit kızlar kategorisinde 1.lik kupasını, yıldız bayanlarda da 3.lük kupasını alarak toplamda 13 madalya ile ilimize döndü.

                        Turnavaya 5 ilden toplam 12 kulüp katılırken, müsabakaları takip eden sporseverler, keyifli karşılaşmalar izledi.

            Antrenör İbrahim Saday yönetiminde müsabakalara hazırlandıktan sonra katılım yapan MKÜ Judo Kulübü, Ümit kızlar kategorisinde 5 altın 1 gümüş madalya kazanarak takım halinde 1.lik kupasını aldılar.

            Yıldız bayanlar kategorisinde 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya alan MKÜ; takım halinde 3.lük kupasını aldı.

            Toplamda 7 altın, 3 gümüş, 3 bronz madalya alan MKÜ Judo Kulübü toplamda 13 madalya kazanmanın haklı sevinç ve gururunu yaşadı.

            Turnuvayı de-ğerlendiren Antrenör İbrahim Saday, judo takımına desteklerini esirgemeyen ve her konuda katkıda bulunan MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'e teşekkür ederek bu başarıda onun verdiği desteğe dikkat çekti.

            Saday açıklamasında, “Sayın Rektörümüz ve Kulüp Başkanımız Sayın Hüseyin Kırımlıoğlu'nun bu destekleri devam ettikçe, kulüp olarak disiplinli ve özverili çalışma programıyla başarı çıtasını yükseltmeye gayret göstereceğiz.

            Amacımız MKÜ'lü gençleri spora yönelterek Milli Takıma kadar yüksel-melerini sağlamaktır. Her turnuvada hedefimiz Mustafa Kemal Üniversitesini en iyi şekilde temsil etmektir” dedi.

(Haber: Sadullah Ergin)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:35:11   

KÜLTÜR VE SANAT KURSLARI BAŞLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın düzenlediği ücretsiz halk oyunları, satranç ve tiyatro kurslarının açılışı yapıldı. Açılışa HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Mursaloğlu, çok sayıda kursiyer ve veli katıldı.

            Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehrin fiziki görünümü ve altyapısına yönelik çalışmalarının yanı sıra gençlerin ve çocukların gelişimine katkı sağlamak, sosyalleşmelerine ortam hazırlamak amacıyla açtığı kültür ve sanat kurslarına kursiyer ve veliler tam not verdi. Veliler, çocuklarının gelişimine sağladığı katkılardan dolayı Başkan Savaş'a teşekkür ettiler.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimine katkı sağlamak, sosyalleşmelerine ortam hazırlamak amacıyla düzenlemiş olduğu halk oyunları, satranç ve tiyatro kursları HATMEK (stadyum semt pazarı) salonlarında eğitmenler tarafından veriliyor.

            HBB'nin düzenlediği ücretsiz kurslara kayıtlar devam etmekte olup, katılmak isteyen vatandaşların Nüfus cüzdan fotokopisi ve 2 adet fotoğraf ile HATMEK salonuna başvurmaları gerekiyor. Kültür ve sanat kurslarıyla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar 0 (326) 214 07 82 no'lu telefondan bilgi alabilirler.

 (Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:32:23