......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 250182
YORUM MANŞET
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR

 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYORHatay Valiliği koordinasyonunda, ilimiz milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının katılımı, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirilecek.

  15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüşe vatandaşların Türk Bayrakları ile katılması istendi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tüm vatandaşlarımızı; 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüş ile akabinde ülkemize, devletimize ve demokrasimize yönelen tüm tehditlere karşı birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek amacıyla düzenlenecek etkinliğe Türk Bayrakları ile katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

PROGRAM ŞÖYLE

15 Temmuz 2018 Pazar Saat: 11.00: Şehitlik Ziyareti (Antakya Şehitliği)

Saat: 12.00: Mevlid-i Şerif Programı (Habib-i Neccar Camii)

Saat: 20.00: Anıt Alanında Toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşı - DSİ Parkı)

Saat: 20.05: 15 Temmuz Etkinlikleri (DSİ Parkı)

Saat: 00.13: Tüm Camilerimizde Selalar Okunması

Sn. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konuşması

(Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:  11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 11 Milyon TL olan alacaklarının bir an önce ödenmesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci; Biz bugüne kadar yasal kesinti payı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 195 Milyon TL, eski parayla 195 trilyon para ödediklerini, ancak Hatay Büyükşehir’in Antakya Belediyesi’ne olan 11 Milyon TL yani 11 trilyon olan alacağını ödemediğini belirtti.

Başkan Kimyeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Tüm Büyükşehirlere ve ilçe belediyelerine İller Bankası’ndan nüfus sayısı oranına göre para kaynağı aktarılıyor. Bir yandan bu gelirleri alırken bir yandan da 15 İlçe Belediyesi’nin de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yasal açıdan yatırmak zorunda olduğu bir meblağ var. Antakya Belediyesi olarak biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 195 Milyon TL kaynak aktardık. Bir yandan bu miktarları aktarıp bir yandan da hizmetleri aksatmadan sürdürdük. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU kurumumuza olan 11 Milyon TL’lik borcunu ödemediği gibi, Antakya’ya da hizmet yapmıyor. Yolların hali ortada, delik deşik. Asi Nehri içler acısı durumda. Biz bıraktıktan sonra Antakya sivrisinek ve haşereden geçilmiyor. İlçe Belediyeleri olarak HATSU’nun yapmış olduğu kazılara ilişkin alacaklarımızı alamıyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak yapmak zorunda olduğumuz ödenekleri aktarıyoruz ama örneğin Antakya’da bulunan 600 sokakta yapılan kazıya ilişkin ödemesi gereken 11 Milyon TL ödeneği Antakya Belediyesi’ne ödemiyor. Bu 600 sokağın 400’ünü düzensiz bir şekilde yapıldığı için abone hattı olmadığı için tekrar kazacak.

Tüm bu konuların çözülmesi ve 11 Milyon TL kurum alacağımızın bir an önce ödenmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR
VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

 

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son günlerde yaşanan çocuk kaçırma, istismar gibi olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor diyen Bayrakdar, “Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.” dedi.

Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir. Nitekim katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir.

Bu menfur olaylar ile yeniden çocukların korunması için acil yasal düzenlemeler yapılması üzerine birçok tartışma yapılıyor. İlk olarak adi ve vahşi katillere hak ettikleri ceza verilmeli. Sonrasında mesele sadece ceza boyutuyla bırakılmadan bu tür vahşetleri ortaya çıkaran etmenler hassas bir şekilde analiz edilmeli, caydırıcı cezaların yanında önleyici tedbirler alınmalı, çocukları koruma konusunda bütünlük arz eden bir tarzda eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla konu bütüncül bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabilir.

Bu tarz olaylarda medyaya da büyük görevler düşmektedir. Toplumun dikkatini çeken bu olayları bir reyting malzemesi olarak görmekten imtina ederek, haber dilinin hem maktulün ailesini incitmeyecek hem de diğer ailelerde güvenlik paranoyasına neden olmayacak şekilde kurulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Bu süreçlerde, toplumun bilinçlendirilmesi için önemli bir araç olduğu gerçeği dikkate alınarak medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırması beklenen bir tutumdur.

Canımızı ne kadar yakarsa yaksın bu olayların faillerine “cani, hasta ruhlu” diyerek işin içerisinden çıkma kolaycılığına düşmemeliyiz. Bu faillerin hangi koşullarda nasıl bir eğitim ve yetiştirilme tazının ürünü olduklarına dair ayrıntılı çalışmalar ortaya koymak durumundayız.

İnsani hasletleri yozlaştıran etmenlerin, insani değerleri ayakta tutma dirayetinden daha hızlı yayıldığı her koşulda maalesef bu gibi menfur olayların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR
TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜRSeçimden sonra teker teker ilçeleri gezen AK Parti Hatay Milletvekilleri tüm Hatay halkına teşekkür etti.

  Dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Hatay Milletvekilleri Yayman ve Çelik, artık hizmet vaktinin geldiğini ve çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Seçim sonuçları Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyen AK Parti Milletvekili Yayman, açıklamasına şöyle devam etti: Artık hizmet vakti, icraat vakti, taş üstüne taş koyma zamanı bu bilinç ve şuurla önce Hatay diyoruz beş milletvekilimizle daha çok çalışacağız bunu sivil toplumumuzla, meslek odalarımızla, gazeteciler cemiyetimizle ve Hatay halkımızla beraber yapacağız.

Biz hizmet partisiyiz, biz AK Partiyiz büyük projelerimiz var ama şimdi bu dostlar arasında bir buluşma bize verdiğiniz destekler için teşekkür buluşması, bize oy verse de, vermese de tüm Hatay halkına teşekkür ediyoruz, bu demokratik olgunlukla önümüzdeki dönem de de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hatay halkına bizim sözümüz şudur kucağımız kollarımız açık, cep telefonlarımız açık, kapılarımız sonuna kadar açık, asıl önemlisi kalbimiz yüreğimiz Hatay’ımıza açık bu bilinçle çalışmalarımız devam edecek bizi tekrar misafir ettiğiniz gazeteciler cemiyetine teşekkür ediyoruz” dedi.

Teşekkür mahiyetinde bir ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik; ise “AK Parti olarak uzun ve meşakkatli bir yoldan geldik. AK Parti olarak alnımızın akıyla seçimlerden çıktık. Bundan sonra çalışmalarımız Hatay için olacaktır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Milletvekillerine ziyaretten dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ
AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ

AZİZ FATİH YILMAZ  BİR KEZ DAHA GURURUMUZHatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, önceki gün Ankara’da yapılan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu kongresinde yönetim kuruluna yeniden seçilerek ilimizi gururlandırdı.

  Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz, yönetime yeniden seçilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek “Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun Bugün yapılan Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmemden dolayı başta TŞOF Genel Başkanım Fevzi Apaydın’a, desteklerini şahsımdan esirgemeyen HESOB Başkanım Abdulkadir Teksöz’e, Hatay’daki bütün Şoförler Odası Başkan ve yönetim kurulu üye abilerime, genel kurul delegelerimize teşekkür ederim.” dedi.

Yeniden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) başkanlığına seçilen Fevzi Apaydın yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ali Ateş (Kayseri), Celil Anık (İzmir), Hasan Topçu (Bursa), Mehmet Ali Alkan (Antalya), Halit Yılmaz (İstanbul), Seyfi Çalışkan (Aydın), Mehmet Yiğiner (Ankara), Ünal Akdoğan (Gaziantep, Veysel Sarı (Mersin), İbrahim Yılmaz (İstanbul), Aziz Fatih Yılmaz (Hatay) ve Ali Fuat Şeker (Kırklareli) ‘den oluştu. Denetim kurulu üyelerine ise Oktay Nuhoğlu (İstanbul), Mehmet Tiryakioğlu (Kastamonu) ve Heşar Haşimoğlu (Şırnak) ‘ndan oluştu.

(Haber Merkezi)

TED okulları büyümeye devam ediyorUlu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 86 yıl önce kurulan Türk Eğitim Derneği okulları büyümeye devam ediyor.

TED Hatay Koleji ilkokul ve ortaokuldan sonra 2014-2015 eğitim-öğretim yılında lisesini de açtı. Hazırlık + 4 yıllık Özel Anadolu Lisesi statüsünde açılan okul “Bilim İnsanı Yetiştirme Programı” uygulayacak.

TED Hatay Kolejinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “TED Hatay Koleji Özel Lisesi hazırlık sınıfı kontenjanı 24, 9.sınıf kontenjanı 72 öğrencidir. Liseye alınan öğrencilerden yeterli İngilizce seviyesine sahip olmayanlar bir yıl süreli hazırlık sınıfına devam ederek yaklaşık 1000 saat İngilizce eğitimi alacak.

Yoğun akademik programın yanı sıra İngilizce ve 2.yabancı dil eğitimi 12.sınıfın sonuna kadar sürecek. Öğrenciler, TED Hatay Koleji Özel Lisesi`nde uygulanacak olan ÜDEP (Üniversite Destek Eğitim Programı) ile hafta içi ve cumartesi günleri, bir başka kuruma ihtiyaç duymadan üniversiteye giriş sınavına hazır hale gelecekler. Öğrencilerin sosyal gelişimi hem kulüp çalışmaları hem de uluslararası projelere katılımla zenginleştirilecek. Haftada 45 saat eğitim verecek olan TED Hatay Koleji Özel Anadolu Lisesi bu ek çalışmalarla öğrencilere 55 saatlik bir program sunmuş olacak.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 29.8.2014 11:24:58   

BU MOLOZLARI KİM KALDIRACAK?Antakya`da yaşanan neme lazımcılık, vurdumduymazlık ve sorumsuzluğa bir örnekte Haraparası Mahallesi Tabakhane Caddesi üzerinde aylardır bırakılan moloz olayında yaşanıyor.

Köy Garajları civarında ki tarihi su kemerleri yanında ve Asi kenarındaki kaldırım önündeki taş, toprak molozları, o bölgede yapılan işin bitmesinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen kimse o molozları kaldırmayı aklına bile getirmiyor.

Çevrede görüntü kirliliğine ve toz bulutlarının uçuşmasına yol açan bu molozların niçin kaldırılmadığı merak konusu.

Molozları kaldırma görevinin ihaleyi alan firmaya mı, Hatay Büyükşehir Belediyesine mi yoksa Antakya Belediyesine mi ait olduğunu bilmeyen vatandaşlar, Hatay Valiliğinden ve Çevre İl Müdürlüğünden yardım talep ettiler.

Büyükşehir olma sevincinin büyük mega köye dönüşmesinin hayal kırıklığını yaşayan Antakyalılar, umutlarını 4 yıl 7 ay sonra yapılacak olan mahalli idareler seçimine taşımaya karar verdiler.

(Haber: Sadullah Ergin)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:33:32   

Şehit polisimizi kalbimize gömdükHatay ili Kırıkhan ilçesi nüfusuna kayıtlı polis memuru Ali Kızıloğlu, Diyarbakır`da görevi esnasında uğradığı menfur saldırı sonucu şehit düşmesinin ardından dün son yolculuğuna uğurlanarak toprağa verildi.

Üç erkek kardeşin en küçüğü olan Ali Kızıloğlu`nun naaşı Diyarbakır`dan uçakla Hatay havaalanına getirildi. Çamseki`deki baba ocağına götürülerek helallik alındı.

Emekli öğretmen oğlu olan şehit Polis Ali Kızıloğlu, Kırıkhan Ulucami`de ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında Karataş Mezarlığına defnedildi. 25 yaşındaki şehidin cenazesine üst düzey protokol yanında binlerce vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:32:25   

4560 LİTRE KAÇAK AKARYAKIT ELE GEÇİRİLDİKıyıgören ve Demirbüken Hudut Karakol Komutalıkları sorumluluk sahasında 4560 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi.

76 adet 60`ar litrelik bidon içerisinde ele geçirilen kaçak akaryakıt Hatay İl Jandarma Komutanlığı unsurlarına teslim edildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2`nci Hudut Alayı (Narlıca / Hatay) Kıyıgören ve Demirbüken Hudut Karakol Komutanlıkları sorumluluk sahalarında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsurları tarafından, Asi nehri üzerinde ve çevresinde kaçakçılık faaliyetlerinde kullanıldığı değerlendirilen 210 metre uzunluğunda boru ve toplam 76 adet akaryakıt dolu 60`ar litrelik bidon (4560 litre akaryakıt) tespit edilmiştir.

Bulunan 210 metre boru Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile tutanak tutularak olay yerinde kullanılmaz hale getirilmiş, 76 adet 60`ar litrelik bidon ise Hatay İl Jandarma Komutanlığı unsurlarına teslim edilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:30:53   

HEDEF; YEŞİLLER İÇİNDE BİR ANTAKYAAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yeşiller içinde ve tertemiz bir Antakya için hizmetlerin tüm hızıyla sürdüğünü belirtti.

Daha modern, yaşanabilir ve sağlıklı bir Antakya yolunda hizmetlerin hummalı bir biçimde sürdüğünü vurgulayan Başkan Kimyeci, “Ekiplerimiz kent genelinde faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. İnşallah güzel Antakyamız için gelecek günler bugünden daha ak, bugünden daha parlak, bugünden daha berrak olacaktır. Antakya Belediyesi ailesinin yürüttüğü hizmet ve yatırımlarla hepimizin özlediği bir Antakya`ya elbirliğiyle kavuşacağız.” dedi.

Antakya Belediyesi Park Bahçe ekiplerinin Ağustos ayı döneminde yaptığı hizmetler hakkında detaylı bilgiler veren Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “Ada çarşısı yapılan peyzaj çalışmaları sonucunda istenilen görünüme kavuştu. Ada çarşısı içinde bulunan yeşil alanlarımız da, Antakya Küçük Sanayi sitesi refüjlerinde, Vali Utku Acun Parkı`nda budama, temizlik, çapalama, toprak tesviye, bordür boyama ve bitki dikimi işlemleri gerçekleştirildi.75.yıl bulvarı orta refüjünde palmiye ağaçlarının bakımı ve budama işlemleri yapıldı.

Yeloğlu köprü bulvarında temizlik ve bakım çalışması gerçekleştirildi. Halkımızın sık uğrak yerleri olan V.Ürgen Parkı, DSİ Parkı ve Antakya Belediye Parkları elden geçirilerek bakımları yapıldı. Şehrimizin en işlek caddelerinden olan Atatürk caddemiz, ekiplerimizin yoğun çalışmaları sonucunda bakımsız, kirli, solgun görünümünden kurtuldu. Mevcut bitki parterlerine mevsimlik çiçekler dikildi. Aynı zamanda Postane önünden Kavaslı köprüsüne kadar olan alanda budama, bakım ve bordür boyama işleri yapıldı. Esenlik Mahallesi Şehit Üsteğmen Mehmet Ali Demirbüken Parkı`nda (Şelaleli Park) bitki budama, şekil verme, bakım ve temizlik işlemleri yapıldı.

Ekiplerimizce Yavuz Sultan Selim Caddesi ve Süreyya Halefoğlu cadde güzergahı boyunca St.Pierre Kilisesi girişinden başlayarak Orman Dairesine kadar olan alanda toprak tesviyesi, çapalama, temizlik ve bitkilendirme işlemi gerçekleştirdi. Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi önündeki ağaçlar budandı,beton saksılar toprak doldurularak bitkilendirildi. Müzenin arka kısmında bulunan ormanlık alandaki ağaçlar budandı ve yabani ot temizliği yapıldı. İç kısmında çeşitli bitkilendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Ekiplerimiz tarafından yapılan bu çalışmalar Hatay Arkeoloji Müzesine layık olan bir peyzaj düzenlemesi olmuştur. Kentimizin muhtelif noktalarında yapılan tüm düzenlemeler bölge esnafımıza ve halkımıza hayırlı olsun. Bugüne dek Antakya`da bulunan tüm parkları elden geçiren, bakım ve temizliklerini gerçekleştirerek revize eden park bahçe ekiplerimizin hummalı çalışmaları artarak devam edecektir.

Ekiplerimiz kent genelinde faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Yeşiller içinde bir Antakya için, Antakya Belediyesi çalışıyor, çalışınca oluyor. İnşallah güzel Antakyamız için gelecek günler bugünden daha ak, bugünden daha parlak, bugünden daha berrak olacaktır. Antakya Belediyesi ailesinin yürüttüğü hizmet ve yatırımlarla hepimizin özlediği bir Antakya`ya elbirliğiyle kavuşacağız.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:29:51   

Temizlik işlerine hız verildiDefne Belediyesi temizlik konusunda atak yaparak, kentin birçok noktasında detaylı temizlik işlemlerine hız verdi.

Defne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ayfer Eraslan, en kısa sürede temizliği ile anılan bir ilçe olmayı hedeflediklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Temiz bir Defne için elimizden geleni yapıyoruz, vatandaşlarımızın daha temiz bir çevrede yaşamak gibi haklı taleplerine cevap vermek için ekiplerimiz gece gündüz çalışıyorlar.

Sümerler ve civarındaki tüm okullarımızda detaylı temizlikler yapılıyor, Akdeniz Mahallesinde çöp konteynerlerini kaldırarak evden direk olarak çöpleri toplama yöntemine gidiyoruz, Harbiye`de şelaleler bölgesinde ve seyir terasında toplu temizlik uygulaması yaptık. Çekmece ve Armutluda yol kenarlarını molozdan ve otlardan temizledik.

En kısa sürede Temizliği ile anılan bir ilçeyi kurmak var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan eksik kaldığımız yerlerde bizleri uyarması için 232 21 03 no`lu telefonumuzdan aramalarını rica ediyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:28:31   

Bilimsel çalışmalar, Hatay`ın gelişimine ivme kazandırıyorAK Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanı ve beraberindeki heyet, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder`i makamında ziyaret ederek, başarılı çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ziyaret sırasında söz alan AK Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen, dört yıllık görevi süresince MKÜ Rektörünün eğitim ve öğretim alanında gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları ilgi ile takip ettiklerini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Üniversitemizin gerçekleştirmiş olduğu bilimsel ve akademik çalışmaların Hatay`ın gelişimine ivme kazandırdığını ve üniversitemizin son yıllarda gerçekleştirdiği rekabetçi ve iddialı atılımlarının gözlerden kaçmadı” dedi.

Ziyaretlerinden dolayı AK Parti Hatay İl Kadın Kollarına teşekkürlerini dile getiren Rektör Güder, MKÜ`nün başarılarının yakından takip edilmesinin, bu başarılara anlam kazandırarak yeni çalışmalara esin kaynağı olduğunun altını çizdi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:27:59   

DERELER TEMİZLENİYORArsuz Belediyesi ve Devlet Su İşleri(DSİ), ilçede bulunan dere yataklarında temizleme çalışması başlattı. DSİ`ye ait kanal temizleme aracı ve Arsuz Belediyesi Fen İşlerine ait kamyonlarla ortaklaşa sürdürülen ıslah çalışmaları kapsamında özellikle bakımsız kaldığı için sinek oluşumuna elverişli olan ve görüntü kirliliği oluşturan dere yatakları temiz ve düzenli bir hale dönüştürülüyor.

Arsuz`da hizmet edilen alanın çok geniş olması nedeniyle, hazırlanan program çerçevesinde gerçekleşecek olan dere ıslah çalışmaları kapsamında Arsuz Deresi`nin ıslah projesi tamamlanırken, Karaçalı Deresi`nin yapım ihalesi ve Gökdere projesinin de ihalesi yapıldı.

Şekere Deresi projesi ile Gökmeydan Deresi`nin de projeleri hazırlanırken, Akçalı Deresi projesine ise 2015 yılında başlanacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:26:37   

Nar`ın birçok derde faydası varNar, günümüzde sağlık için olmazsa olmaz meyvelerden biri haline geldi.

İster tanelerini yiyerek tüketin, ister suyunu sıkarak için. Sofralardan eksik olmayan narın, ekşisi ile de birçok derde faydası var.

Bazı narların tadı çok ekşi, bazılarınınki çok tatlı olabilir. Ama genelde nar, ekşi ile tatlı arasında bir tada sahiptir. Nar C vitamini bakımından çok zengin olduğu için en ideali taze tüketilmesidir. Özellikle, Kırıkhan İlçesine bağlı Delibekirli köyünde üretilen nar, nar ekşisi ile tanınan bir marka haline geldi.

Nar ekşisi yapmak çok basit fakat bir o kadar da uğraştırıcıdır. Uğraştıran şey ise, narın tanelerini ayıklamaktır.

Önemli bir ekonomik gelir kaynağı olan nar ekşisinin en iyisi, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yapılan Delibekirli nar ekşisidir.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:25:38   

Ağır kaldırarak felç geçiren hasta sağlığına kavuştuİş yerinde ağır kaldırırken, bacaklarına ani felç inen 47 yaşındaki Mahmut Yalçın, geçirdiği başarılı operasyonla sağlığına kavuşarak, tekrar yürümeye başladı.

Mahmut Yalçın`a gerçekleştirdikleri ameliyatta başarılı sonuç aldıklarını ifade eden Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Özger; “Hastamız işyerinde ağır kaldırınca, ani felç geçiriyor ve hastanemize getiriliyor. Mahmut Yalçın geldiğinde, doğuştan bir omurilik sorunu yaşadığını tespit ediyoruz. Bunun üzerine ek olarak belindeki omurgalarda kayma tespit ettik ve hastamızı hemen ameliyata aldık.

Ameliyat esnasında omuriliği serbestleştirdik. Aynı seansta beldeki kayma sorununu çözdük. Hasta ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra bacaklarına daha çok hâkim olmaya başladı. Bir ay sonra da bizi yürüyerek ziyaret etti.

Hastamızda gergin omurilik sendromu vardı. Bu hastalıklar genellikle büyüme çağında ve ergenlikte kendini gösterir ama nadiren, Mahmut Bey`de olduğu gibi yıllar sonra ağır kaldırma sonrası da gelişebilir. Bu yüzden bacaklarda kuvvetsizlik, uyuşma, çekme, yürüyememe, cinsel fonksiyon kaybı gibi durumlarda, ilgili uzman doktora başvurmakta fayda var” dedi.

Yaşadığı durumu açıklayan ve ameliyat sonrası eski sağlığına kavuştuğunu ifade eden Mahmut Yalçın ise; “İş yerine gittim. O gün, ağır kaldırdım ve bir anda belim tutuldu. Beni iş yerinden alarak hemen Dörtyol`da hastaneye götürdüler ve oradan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi`ne sevk ettiler.

Burada he-men ameliyata alındım. Şu an sağlığım yerinde ve çok şükür iyiyim” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 28.8.2014 10:25:10